voófat'é Boerendlensibode. Boerenarbeider Flink Meisje Kerk en School. Stadsnieuws. Pijnlijk# Kloven PUROL Telegrammen. Gemengd Nieuws Weerbericht. Kaas en Kaasmaken. Rechtsvragen. Nieuws in een paar regels. Wetenschap en Techniek. Predikbeurten. Marktberichten. Advertentiën. Daniël Hellenthal Een Jongen Gevraagd een Gevraagd tegen I Januari R.-K. Dienstbode c gevraagd, voor direct Duitsche Burger- en Boerendienstboden DERDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUlb-HOLLANO EN UTRECHT. Schoonhovtnteha Courant WOENSDAG 13 NOVEMBER 1830 E** in spltatev hout ia zijz mfotaroog. Hij moMt rich oadar doktersbehandeling «tellen aal voorloepig cija wukiua- kedem mist kunnen hervatten. Brutaal. Wllllgi-Langerak. Ia 4«n aacht na Maandag op Dinsdag hebben «enige ■troopers het visohwater in de „Wiel" afgeviaoht 'met .regens. Het spoor ga! aan, dat er vermoedelijk nog al eenige personen aan den strooptoaht hebben deelgenomen. We betwijfelen, of de vangst groot geweest is, daar het vaak moeite kost, om op den dag wat te be- maohtigen. Ouderavond. Lopikerkapel. Maandagavond werd in de O. L. School een ouderavond gehou- dén, welke goed bezocht werd. Het doel was een cursus op te richten voor huis vlijt. Nadat de heer Emxk, hoofd' der school, deze vergadering geopend had, gaf hij het woord aan den heer Kleine van Amersfoort, die over genoemd doel een lering hield. Spr. zette uiteen wat er met de aankomende jeugd bereikt kan worden. Na de pauze, waarin led^n der muziekvereeniging „Crescendo'' eenige nummers ten gehoore brachten, werden de aftredende leden der commissie her kozen. In het college van notabelen der Ned. Herv. Kerk is tot kerkvoogd her kozen de heer W. Verhoef, terwijl de ge meente tot notabel heeft herkozen de heer T. 'L, de Bruijn, Ottoland. Tot bestuurslid van do A.R. J. A. studieclub „Groen van Prinsterer", is in plaats van den heer H. de Heer, die heeft bedankt, gekozen de heer H. Vink. Zondagavond heeft de heer M. v. D. alhier zijn zilveren armbandhorloge verloren. Gelukkig kwam het in goede handen terecht. Het werd gevonden door mej. K., die het weer spoedig dan alfa- naar ter hand stelde. NED. iEERV. KERK. Beroepen te Sohelluinen de heer E. de Looze, Candidaat te Waddinxveen. Bedankt voor Enter de heer E. E. de Looze, Candidaat te Waddinxveen. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Gouda Ds. M. Hofman te Krabbendijke. CHR. GEREF. KERK. Tweetal te Aalten: ds. J. L. de Vries te Buseum en ds. J. B. G. Croes, te Gouda. NIEUWS VAN HET ZENDINGSVELD. Het Zendingsbureau te Oegstgeest schrijft ons: Het is een bekend feit, dat het Zen dingswerk met geringer bezwaren te kampen heeft daar, waar de bevolking nog minder in aanraking is geweest met de buitenwereld, dan waar die aan raking in de breedte of in de diepte reeds grooter omvang heeft gehad. Zoo wel de Bataklanden op Sumatra, ala Posso op Celebes laten de ontwikkelingen van bet werk zien, daar waar de zen ding het gouvernement is vóór geweest. Remmende invloeden van buitenaf zijn •r "daarentegen sterk te merken op Zuid- Oost-Celebes, het tweede terrein van de Ned. Zend. Ver. en het jongste, d. w. z. kortst bearbeide terrein der Ned. Zen ding. Het Zuidoostelijk schiereiland van Ce lebes is de laatste jaren opengelegd en de groote weg dwars er doorheen, van Kolaka naar Kendari, is of wordt juist in deze dagen geopend. Maar ook kan men reeds vrij ver vandaar naar het Zuiden in de richting van Poleang Roem- bia komen per auto. Hoezeer dat de bewegingsmogelijk heden der zendelingen bevordert, het be gunstigt evenzeer de vestiging van vreemde, meest Boegineesche handela ren, die gewoonlijk gevolgd worden door hun godsdienstige leidslieden, als Islam- goeroes, Imams enz. En een opleving van dsn Islam is er dan ook zoor duidelijk ts bespeuren. Maar ook van anders dingen trekt deze partij, zoo o.a. van de nu pas ge houden volkstelling. Het is eigenlijk uil dit oogpunt bezien heel jammer, dat het Gouvernement daarbij ook heeft la ten vragen naar den Godsdienst der be volking, wat een vorigen keer niet ge beurd is. Nu hebben de Islamiten over al de gelegenheid aangegrepen om aan de nog heidensche bevolking diets te ma ken, dat het Gouvernement geen heide nen meer kent, doch slechts Mohamme danen en Christenen. En zoo spelen zij het klaar om er velen voortaan als Mo hammedanen te boek te doen staan, di^ dat niet zijn. Toch barst deze bom ook weieens ver keerd. In het Noorden van het Kolak- sche, in een toch reeds vrij sterk Mo- hammedaansch centrum, hebben ten ge volge van deze machinaties een paar honderd menschen hun wensch te ken nen gegeven Christen te worden. Dat deze beslissing verhaast is door den in andere richting op hen geoefenden aan drang, is onmiskenbaar. En uit haL Kendarische is dit laatste bericht uit den brief van 9 Oct. 1.1.: „Ter wijl ik dit schrijf komt een oud dorps hoofd binnen, haalt uit een vuil lapje 26 maiskorrels, legt die voor me op tafel en zegt: Dit zijn de gezinnen in mijn dorp, die besloten hebben te volgen. Ik stel enkele vragen om te weten of er niet een of andere bijbedoeling achter zit, maar dat schijnt niet het geval te zijn. Hij traagt mij zoo spoedig mogelijk een nacht te komen slapen in zijn dorp en dan dadelijk den bouW van een kerkje te komen regelën. Dit is werkelijk een verfraaiing voor mij," DOOPSGEZINDEN IN ZUID-HOLLAND Ia de verschillende dorpen «a proviacis- stedsa van Zuid-Holland wonen onge veer 200, leden van verschillends Doops gezinde gemeenten uit ons land, die in hun woonplaats geen Doopsgezinde ge meente hebben, waarbij zij zich zouden kunnen aansluiten. Voor hen, dezer ver spreid wonende Doopsgezinden, die op niet al te lastige wijze de stad Gouda kunnen bereiken, is door de heeren P. E. van Bemmel en F. H. Sixma, beiden te Gouda, in overleg met het bestuur van den Doopsgezinden kring te Gouda, een bijeenkomst georganiseerd, waar de mo gelijkheid van het vormen van een band tusschen hen zal worden besproken. De ze bijeenkomst vindt plaats op Zondag 23 ovembejr a.s. te Gouda, in de Sociëteit „De Reünie", des middags te 2 uur. Tot bijwoning daarvan worden ook alle op niet te Verren afstSnd van Gouda woon achtige Doopsgezinden uitgenoodigd. Zevenhuizen. Binnenkort zal Ds. De Wilden, uit Den Haag, in de Herv. Kerk optreden met het onderwerp: „Reorgani satie in de Herv. Kerk". DE HANDELS- EN LANDBOUW- BANK. Verduistering van f 150.000 De directeur van hst Hoofdkantoor in arrest. Gistermorgen bleek op allé* kanto ren van de Handels- en Landbouw- wik de opurachl te zijn ontvangen geen betalingen meer te doen. In een gunstige oplossing der ge rezen moeiijjkueuen liujt, zooais be grijpelijk, het puuliek na dezen maat regel met veel vertrouwen meer. Velen zagen mei spanning naar na der nieuws uit. Dal is er inmiddels gekomen, maar de zaak is er belaas veel ernstiger duor genleken. Het bleeKvnl .gisteren, uai te 's Gra- veuhage, waai-, zooatls bekend het hooiuK.au toor van de bank gevestigd is, Maanuag de directeur, de 5b-ja- ngc J. W. M. zich by de politie had aangemeld met de bekentenis, dat hy loU.UUÜ gulden verduisterd en voor privé-doeleinden geuruikt heeft Daar de heer M. ook directeur is van.de HollandNoord-Amenka Hy potheekbank te Gormchem, slaat nog mei vast ten nadeeie van weikebank het geld verduisterd is oi' wel dat beide banken gedupeerd zijn. Vermoedeliik beneit het luer ech ter alleen üe Hypotheekbank. De directeur is na zijn bekentenis gearresteerd en bevindt zich in .po li liebewar mg. Het ohderzoek is m vollen gang. Ook moet nog uitge maakt worden of alleen de aandeel-/ houders benadeeld zyu of ook de clientèle van de bank, die hoofdza kelijk beslaat uit kleine luyden en ook wel uit christelijke instellingen, waarvaui de heer M. penningmeester is. Achteraf blijkt, dat de bguik reeds eenigen tijd moeite met betalingen had»,De moeilijke tijden, die de land bouw doormaakt, waren oorzaak, dat steeds me,er hoeren, vooral in het Noorden van ons land, hun geld op vroegen. Vrijdag moeten zich in de {verga dering van commissarissen heftige tooneeien hebben afgespeeld, men zou daar den directeur verweLen heb ben ,dal hy onjuiste balansen heeft overgelegd. Maandag vergaderden de directeuren van alie bijkantoren. De directeur, de heer M., was daarbij niet aanwezig. De commissarissen der Handels- en Landbouwbank hebben gisteroch tend vergaderd, ter bespreking van het denkbeeld om surséance van be taling aan te vragen. In de voortgezene vergadering werd des middags besloten tot dien maat regel over te gaan. Omtrent het totale- tekort bij de bank wordt gesproken over een be drag van circa een millioen. Het is echter zeer moeilijk daaromtrent op het oogenblik reeds een conclusie te trekken, zoodat dit cijfer slechts met alle mogelijke reserve dient te wor den aanvaard. Daar de directeur de heer M. in deze streken, en vooral in de Alblas- serwaard geen onbekende is hij heeft jaren te Gorinchem gewoond hebben de jongste berichten hier in het bijzonder veel opschudding teweeg gebracht. SCHEIDSGERECHT. Wegens zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad kon de heer mr. C. van Leeuwen van Duivenbode zijn plaats in hat saheidsgereoht van de gemeente ambtenaren niet blijven vervullen, aan gezien deze functie's onvereenigbaar zijn. In zijn plaats is thans benoemd de heer R. Bron, thans plaatsvervangend lid, die als zoodanig wordt vervangen door den heer J. Valkenburg. POLITIE. In de plaats van den heer P. Arends is tot agent van politie alhier benoemd de heer H. J. Gossink te Nunspeet, vopr- heen tijdelijk agent van politie te Zapd- voort. Koninklijk goedgekeurd. De vereni ging van Pluimvee- en Konijnenhouders „Schoonhoven en Omstreken" is goedge keurd bij Kon. besluit van 6 Novepmer. OPHEFFING AUTOBUSDIENST. De autobusdienst van de iN.¥. „Ree- derij op de Lek" van Schoonhoven op Ouderkerk a.d. Ussel via Bergambacht- Lekkerkerk, wordt per 1 December op geheven. ST. NICOLAAS IN SCHOONHOVEN. Regen en wind konden niet verhinde ren, dat «r vanmiddag een bijzondere drukt* heerschte aan het Station. Een talrijk publiek, waaronder vooral vele kinderen, waohtte daar ondanks nat en koude op den trein van half twee, want daarmede moest St. Nicolaas in Schoonhoven arriveeren. Onder de kleintjes hoorden we een paar maal de vrees uiten, dat de Sint, die in Spanje aan veel mooier weer ge woon is, met dezen regen missohien niet> zou komen, maar die vrees bleek onnoo- dig te zijn geweest. De bisschop kwam wel degelijk! Uit de kinderschare steeg een luid gejubel op, toen hij uit het Sta tion naar buiten trad ,en na een groet naar alle zijden, in het rijtuig stapte, dat hem waohtte. De Muziekvereeniging T.O.A.G.E.N.O. deed eenige toepasselijke liedjes hooren en ging vóór in den vroolijken marsch naar de stad. Langs Koestraat, Kerk straat, en Oude Haven, marcheerde men naar de woning van burgemeester Ram- bonnet, waar St. Nicolaas een kort be zoek bracht. Daarna ging de stoet door de Uitdra gersstraat, Koestraat en Kerkstraat, naar de zaak van den heer P .J. Groe nen op den Dam, waar hij tot het feest van zijö verjaardag zal verblijven. Maar de groote schare van jeugdige aanhangers wist nog niet van naar huis gaan en de bisschop beloonde dat ge duld, dóór nog even op hel balcon ts versohijnea Vandaar wuifde hij zijn jonge vrienden en vriendinnen nog eens hartelijk toe en strooide pepernoten en kleine geschenken onder hen uit. Eerst daarna gingen de kinderert- te vreden naar huis, maar zij zullen moe der in deze dagen nog wel eens vragen of zij niets te koopen heeft in de win kels van den heer Groenen op den Dam of op de Haven, want zij weten, dat ze er dan den goeden bisschop weer ont moeten zullen. NOG EENMAAL. Van het bedrag van f 151, dat door maddel van 'n inteekenlijst was ingeza meld om den heer De V. tegemoet te k<^ men in 't verlies, dat hij dezer' dagen leed maar dat voor dat doel overbodig is ge worden doordat de betrokkene van an dere zijde schadeloos is gesteld, is nog ongeveer een derde gedeelte niét terug gehaald. Aangezien gebleken is, dat verschil lende personen hebben vergeten, zich daartoe op het vastgestelde uur ten stad- huize te vervoegen, heeft de gemeente bode zich bereid verklaard, nog éénmaal gelegenheid te geven tot het afhalen der bijdragen. Dit kan nu geschieden morgenmiddag van 1 tot 3 uur op de secretarie, dus be neden in het raadhuis. DUITSCHE KABELS. Bij het leggen van de electrisobe kabels door de stad kan men opmerken, dat dit Duitsche kabels zijn, hoewel er in ons land twee kabelfabrieken zijn, wier pro ducten beter zijn dan die van bun Duit sche collega's. We hebben gevraagd, waarom hier aan dat buitenlandsch fa brikaat de voorkeur is gegeven en we hebben de inlichting gekregen, dat du eerst hier gelegde kabel ook een Duitsche is. Ging men nu Hollandsche kabels er bij' leggen, dan zou men twee verschei den soorten krijgen, verschillend van ma ten en kleuren. Elke kabel bestaat, zoo als men weet, uit draden, die verschillend rijn gekleurd om ze gemakkelijk te kun nen herkennen. Die kleuren zijn bij bet Duitsche fabrikaat anders dan bij het Hollandsche en dit zou tot vergissingen kunnen leiden, die ernstige gevolgen konden hebben Elervalllng. - Aanvoer 6321 stuks. Prijzen: kipeieren f 8—9,55, heneieren f 4,157,90, eendeieren f 5,056,10. Botermarkt. Goeboter geen aanvoer. Weiboter f 1 per half K.G. Aanvoer 25 K.G. Gevonden Voorwerpen. Omtrent on derstaande gevonden voorwerpen zijn in lichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie: Een Bankbiljet Een Bijbeltje. Een Gouden Broche. Een Vulpenhouder. INGEZONDEN MEDEDEELING verzacht an 4# naast men met VIÉR INBRAKEN IN EEN NACHT. CASTRICÜM, 19 Nov. Hedennacht is ingebroken in het café-restaurant „De Rustende Jager". Van de voordeur is een spiegelruit ingedrukt, waardoor de daders zioh toegang hebben verschaft tot een kamertje achter de restauratiezaal. Uit een bureau is een bedrag van onge veer f 400 gestolen. Overigens-ttfrordt niets vermist. Een tweede inbraak is gepleegd bij den dominee. Aan de achterzijde van de pas torie is een ruit ingedrukt en een raam opgeschoven. Er wordt hier echter niets vermist. Een derde en vierde inbraak golden het woonhuis en het winkelpand van de fir ma Heideman. Ook hier is men door het indrukken van een ruit binnengekomen en ook hier wordt niets vermist. De eigenaar van „De Rustende Jager" is dien nacht eerst na drie uur naar bed gegaan. Nadien moet de inbraak nog zijn gepleegd. Van de daders is nog niets bekend. DOODELIJKE AANRIJDING. EINDHOVEN, 19 November. Gister avond is op den Aalsterweg onder Val- kenswaard een reiziger in manufacturen, J. D., die rich per fiets naar Aalst be gaf, door een auto uit V&lkenawa&rd aangereden sn gedood. Dsn «bauffeur, in dienst van dsn he«r B. aldaar, treft geen schuld. Uit getuigenverklaringen blijkt, dat de heer J. D. te laat den weg ie overgestoken. SCHIPPERSKNECHT VERMIST. ROERMOND, 19 November. Sedert Maandag wordt van het motorschip „Neerlandia", gemeerd in de rivier de Roer, de 18-jarige voogdij-jongen Jan Wydema tennis^ geboren te Amster dam. Aangezien rijn kleeren op hel schip zijn achtergebleven, vermoedt men, dat hem een ongeluk is overkomen. ZWEEDSCH SCHIP VERGAAN? STOCKHOLM, 19 November. Men vreest, dat het Zweedsche stoomschip „Tanja" met een bemanning van 15 kop pen aan boord, bij den storm die de laat ste dagen heeft gewoed, is vergaan. De „Tanja" was reeds den 9en No vember uit Dantzig vertrokken, met bo- stemming naar Frolhöttan. Uit Riga wordt gemeld, dat daar wrak stukken van het schip zijn aangevoeld. ZIJN ZUSTER VERMOORD. Een tweede moordplan mislukt. Maandagavond, omstreeks 11 uur, "kwam de 22-jarige Duitscher S. L. per fiets te Bleijerheade (gemeente Kerkrade) waar hij zijn 15-jarige zuster Josephine dwong, met hem terug te keeren naar Wurselen, even 1 over de Nederlandsche grens gelegen. Daar heeft hij het meisje met haar halsdoek geworgd en haar daar na een prop in den mond geduwd, om dat hij er niet zeker van was, dat de dood reeds was ingetreden. Hij heeft het lijk op een weiland nabij zijn woning laten liggen. Disdagmorgen heeft S. L. aan gifte bij de justitie gedaan. L. soheen van zijn daad geen berouw te hebben: integendeel, glimlachend deel de hij mede, hoe hij dien had bedreven Het was bekend, dat zijn zuster den laat- sten tijd ondanks haar leeftijd omgang met een jongen Duitscher had. Reeds meerdere malen had zij met haar familie leden daarover oneenigheid gehad. Dinsdag heeft de justitie te Aken zich naar de plaats des misdrijfs begeven en het lijk in beslag genomen. L., die ook nog getracht had. gelukkig zonder resultaat, den geliefde van zijn zuster te verrrtoor- den, is in verzekerde bewaring gesteld. DE „PALEMBANG" AAN DEN GROND. Gisteren is bij Hoek van Holland het s.s. „Palembang" van den Roterdamschen Jloyd in den mond van den Waterweg aan den grond gevaren. Het schip was op reis ven Rotterdam naar Batavia. 'De sleepbooten „Hudson" en „Blanken burg" bevonden zich in de nabijheid. Het schip gaf echter te kennen, voorloopig geen sleepboothulp te aanvaarden: het hten met kracht op eigen kracht vlot te komen. Inderdaad is bet stoomschip later vlot gekomen en heeft de reis vervolgd. OPRUIMING VAN AFGEKEURDE AMMUNITIE. De hevige storm, welke de laatste da gen in het Kattegat woedde, heeft een Hollandsch scheepje gedwongen de ha ven van Skagon binnen te loopen. Het heesch dadelijk de roode vlag, als teeken, dat men een brandbare lading aan boord had. Volgens de bemanning bestaat de la ding uit afgekeurde granaten, welke men wilde laten zinken in de nabijheid van d^Noorsche kust, waar de zee zeer diep is. Dit werd bevestigd door twee aan boord zijnde zee-officieren. Aangezien schepen mft ontplofbare la ding aan boord niet langer dan 20 uur in de haven mogen vertoeven, zou de ka pitein zich tot de Nederlandsche legatie te Kopenhagen hebben gewend met ver zoek, te trachten vergunning te verkrij gen om het oponthoud in Skagen's Ka- ven Ab verlengen, daar de storm bleef doorwoeden en men met het schip niet uit durfde varen. Er is een wacht bij het schip geplaatst en dadelijk deden allerlei verhalen te Skagen de ronde; de een hield het voor een smokkelschip, een an der sprak van ammunitie bestemd voor Rusland. De bemanning bestond uit 8 man, wal noodig schijnt te zijn om ammunitie overboord te werpen. DE WINTER KOMT. Voor dezen tijd van het jaar heerscht in Engeland een ongewoon strenge koude Het metereologisch instituut van Green wich heeft temperaturen van 9 graden Celsius geregistreerd. Verscheidene trei nen zijn, bedekt met een dikke ijslaag, te Londen aangekomen. In Oost-Pruisen heeft de hevige sneeuwval gisternacht door het opwaaien van sneeuwhoopen op sommige spoor wegen het spoorwegverkeer groote moei lijkheden in den weg gelegd, speciaal op het traject KoningsbergenInsterburg. De treinen hadden belangrijke vertragin gen, die vaak op korte trajecten reeds langer dan een uur duurden. Voorloopig is de weersverwachting vorst en helder weer. INBRAAK BIJ PHILIPS TE WEENEN, Blijkbaar om vakgeheimen. Bij Philips Radio-fabrieken te Weenen heeft een eigenaardige inbraak plaats ge had. Blijkbaar hebben de daders zich laten Insluiten in een naburig perceel, om door een openstaand venster in den .kel der te komen. Door het uitbreken van een met ijzer beslagen deur kwamen zij in de lokaliteiten van een kunstbloemen- fabriek. Aldaar braken zij door een gips- muur en een 20 c.M. dikken tegelmuur en kwamen op deze wijze in de fabriek Hier hebben de daders hun aandacht ge wijd aan de schrijfbureaux der leiders van de fabriek. Uit hun bureaux zijl. weggenomen lakendooumenten, brieven, Naar waarneming in den naergen van 10 November. De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Donderdagavond: Matige tot krachtige Zuid-Westelijke „iwind; later tijdelijk afnemende en krim pende wind; nevelig tot zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring; aanvankelijk nog regenbuien en zachter. Waterstand: Keulen, 18 November, 3.66 Meter of 8 c.M. lager dan den vorigen dag. aanbiedingen, plannen, schetsen eb radio technische ontwerpen. Nadat aj deze stukken waren doorgekeken, zijn zij ach teloos over den grond der kamers ver spreid. Het vermoeden ligt voor de hand, dai het hier een kwestie van fabrieks-spion- nage betreft, want de ijzeren kassa's, die in de kantoorvertrekken stonden en aanzienlijke sómmen bevatten, vertoonen geen sporen van braak of pogingen. Evqnmin werden geldbedragen, die zich in de laden der schrijfbureaux bevonden, ontvreemd. Ook het magazijn, waarin zioh appara ten ter waarde van versoheiden honderd duizenden shillings bevinden, is onge moeid gelaten. De directeur heeft verklaard, dat de inbrekers ongetwijfeld voldoenden tijd hebben gehad om het door hen ge- wenschte materiaal over te schrijven of te fotografeeren. Het was nog niet vast te stellen of er inderdaad documenten ge stolen zijn. De groote m»eite, de daders zich hebben gegeven om de fa briek binnen te dringen, scheen (Jen di recteur raadselachtig, daar in verschil lende vertrekken geen zakengeheimen van overwegende beteekenis aanwezig wa- TWEE VLIEGTUIGEN NEER GESTORT. Een der bestuurders gedood. Gistewfi is te Bandoeng een vliegtuig bestuurd door den eerste-luitenant der infanterie, gedetacheerd bij de Lucht- vaartafdeeling, T. J W. F. M. Supheert, tijdens e$n vlucht neergestort. Het toe stel werd beschadigd. Luitenant Supheert bleef ongedeerd. Boven het gevallen vliegtuig cirkelde een tweede vliegtuig, pit raakte, zeer laag vliegend, met een vleugel den grond. Het toestel groef zioh in de modder. De be stuurder van dit vliegtuig, de adjudant onderofficier Sahmetz,- werd hierbij ge dood. DE VLUCHT VAN DEN HEER VAN TVEN. De heer Van Tyen, die een zaken- vlucht naar Ned-Indiê maakt is Maandag te Rangoon aangekomen. Hij wordt daar opgehouden door een defect aan den carburator van zijn machine. VREESELIJKE VERGISSING. 16 kinderen het slachtoffer. Te Medellin in Columbia heeft een arts een noodlottige vergissing gemaakt. In plaats van diphterieserum te bezi gen, entte hij namelijk 4© kinderen met diphtheriekiemen in, met bet gevolg, dat inmiddels reeds 16 der ongelukkige klein tjes zijn bezweken, terwijl de overigen in levensgevaar verkeeren. De politie bewaakt het ziekenhuis, daar d% wanhopige ouders erin willen binnen dringen, óm den arts te lynchen. MIJNBRAND. 2 menschen en 23 paarden omgekomen. In éten mijn bij Sosnomtz in Selizië heeft Maandag een kolengasoutploffing plaats gehad, welke een brand veroor zaakte, die snel om zich heen greep en alle mijnwerkers in gevaar bracht. De mannen slaagden er echter op twee na in, zibh in veiligheid te brengen. Na langdurigen arbeid slaagde te brandweer er in het vuur meester te worden, doch de twee achtergebleven arbeiders konden slechts als lijken worden geborgen Voorts kwamen 23 paarden in de vlam men om. Kanonneerboot beschoten. Maandag is een Amerikaansche kanonneerboot op den Jangtse in China) tot tweemaal toe door bandieten ljeschoton. Het schip be antwoordde het vuur en dreef de roo- vers op de vlucht. Aan boord werd nie mand gewmid. Of in "het andere kamp dooden of gewonden zijn gevallen, is niet bekend. ROOFOVERVAL. In bet centrum van Erfurt (Duitsch- land) hebben drie gemaskerde bandie ten Maandag een brutalen roofoverval uitgevoerd. Door een achterdeur drongen zij een grooten verf- en oliehandel bin nen en wisten het personeel met revol- \ers in bedwang te houden. De roovers maakten rich meester van het geld, dat zich in de winkellade bevond en verdwe nen. Hoewel achtervolgd door een groo te menigte, en een politie-agent, wieten de dadere te ontkomen, VIERDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLANO EN UTRECHT, Schoonhovensehe Courant WOENSDAG 18 NOVEMBER 1810 EEN VROUW ALS ROOVERHOOFD. Te Charleroi heeft men ontdekt, dat fat een bandietenbende bestaat onder aanvoering van een vrouw. Dit ie geble ken, toen de bende een inval waagde in aan' kleinen winkel, gedreven door een man, zijn vrouw en zijn dochter. De man wu'uit en d® 1)61(10 mouwen hoorden 'e nachts een verdaoht geluid. Zij durfden „ohter niet op onderzoek uitgaan, noch alarm te maken. Weldra zagen zij eeu drietal mannen onder geleide van een vrouw binnen komen. Zij hielden zich slapende en hoorden de vrouw vragen: Moeten zij gedood worden?" Klaarblij kelijk voelden de mannen hier niet voor, want zij vergenoegden zich er mee al les te doorzoeken. De vrouw maakte een pak van wat de moeite waard was om mee te nemen. In een kas ontdekten de bandieten een bedrag van 10.000 franken. Toen de bende was was, maakten de vrouwen alarm. Het is aan de gendar men gelukt een Spoor van de bende te vinden. FRANKR|/k PROTESTEERT. Het Fransoh'e ministerie van buitcn- landsohe zakeri heeft de sowjetregeering een nota doen toekomen, waarin krachtig wordt geprotèsteerd tegen de van Sow- jet-zijde geuite beschuldigingen, dat voor aanstaande FranSche staatslieden zoudon jneewierken tot een samenzwering, die erop gericht zou zijn het Sowjetregiem omver te werpen. DE VLIEGER LEVINE GEARRES TEERD. Valsche munterlj. Maandag heeft de recherche te Weenen sen opzienbarende arrestatie verricht. Onder-beschuldiging valsche Fransohe muntstukken te hebben willen vervaardi gen, werd namelijk op den Semtmering de Oceaanvlieger Charles Levine in hech tenis genomen, die indertijd te zamen met Chamberlain in zijn toestel „Miss Columbia" over den Atlantischen Oceaan is gevlogen, waarna hij te Kottbus in Duitschland landde. De centrale recherche te Weenen was er achter gekomen, dat Levine zioh tot een graveur te Weenen had gewend, bij wien hij een aantal stempels bestelde, die, naar zijn zeggen, voor het vervaar digen van vliegmedailles zouden moeten dienen. Naar men aanneemt, waren zij evenwel voor het vervaardigen van valsch geld bsetemd, in verband waar mede de recherche tot de arrestatie over ging. Levine werd naar Weenen overgebracht en aldaar verhoord. Aangezien het re sultaat van dit verhoor de door 4° Oosten rijksche autoriteiten gekoesterde verden king versterkte, werd Levine in h*jhte- nis genomen DE ANTI-FASCITISCHE PROPA GANDA UIT DE LUCHT Maandag is te Lugano in Zwitserland onder groote belangstelling het proces b»gonnen tegen den advocaat Bassanesi, dl» op 11 Juni uit een vliegtuig anti-faa- ritówhe brochures boven Milaan heeft uitgwtrooid. In die biljetten werden de Ilsü&nen aangespoord, het juk van het fascisme af te schudden. Deze moderne propaganda wekte mandaad veel op zien, te meer, daar de vlieger bij zijn te rugkeer boven Zwitsersch gebied een noodlanding op den Gotthard moest ma ken en daarbij gewond werd. Na zijn herstel werd hij door* de Zwiteersohe overheid vastgehouden. De vliegmachine behoorde toe aan den directeur van het Fransche vhegsportblad „l'Avion", Gaston Brabant, die verdacht word\ van deelneming aan den tocht. Brabant ie wel vervolgd, maar niet verschenen. Weinig succes. Het verhoor van Bassanesi leverde geen nieuwe feiten op. Hij beijverde zich blijkbaar zijn medewerkers te dekken on weigerde hardnekkig inlichtingen over hen te geven, evenals over de vraag, waar de anti-fascistische strooibiljetten vandaan kwam en waar hij ze aan boord heeft genomen. Bassanesi weigerde even eens rich er over uit te laten, waarheen hij gevlogen is, na«het verlaten van het Zwitsersch gebied en aanvankelijk wei gerde hij te bekennen, dat hij werkelijk tot Milaan gekomen is. Ten slotte bekende hij tooh een vlucht boven Milaan te hebben uitgevoerd. KROKODIL IN EEN ZWEMBAD. In het zwembad van de Zambezi Boal was dezer dagen een jonge Europeaan, Van Staden, aan het zwemmen, toen hij. plotseling gegrepen werd door een kro kodil, die hem meesleurde onder water. Men hevft den ongelukkige niet meer te- rifiezien. &en andere blanke, Mr. Pembertonj «Prong geheel gekleed te water, om te pogen van Staden te redden. Hij liep echter zelf groot gevaar door het mon ger te worden aangevallen, en moest *an Staden, dien hij reeds vast had, weer loslaten. New-York In zicht D» Amertta&n: Dal i, hel lland_ oeeld der Vrijheid daar achter. P® Europeaan: Ah, uw land eert ook *yn groote dooden! Het voorval ie een grooto zeldzaam heid, daar h«t bassin dagelijks door hon derden zwemmers wordt gebruikt. EEN DRAMA TE CHERIBON. Te Oheribon, op Java, schoot Maan dagmorgen een Europeeeoh ingezeten^ Uhlenbueoh, met een pistool zijn drie jarig, zoontje en twee dochtertje* van cir ca tien en veertien jaar dood, waarna hij zelfmoord pleegde. Het motief van den dader is onbekend. SMOKKELSCHIP. De Finsohe politie heeft na een hevig geveciht, waarbij van de vuurwapenen gebruik werd gemaakt, een groot alco- holsmokkelschip in beslagen genomen, en ongeveer 25.000 Liter alcohol. Zeven smokkelaars werden gearresteerd. Het schip, ëen vroegere Duitsche on derzeeër, voer onder Perzische vlag. GASMASKERS VOOR DE BEVOLKING Te Petersburg is onder leiding van de Landsverdediging een aanvang gemaakt met den verkoop van gasmaskers aan de bevolking. De bevolking moet zich in den loop der eerstvolgende twee jaren met gasmaskers uitrusten, met het oog op 'n mogelijken gasaanval. De betrokken maatschappij verkoopt de gasmaskers te gen een bedrag van ongeveer f 8 per stuk desgewenscht op gemakkelijke betalings voorwaarden! DE KAASDAG TE BODEGRAVEN IN 1929/1930. Het vetgehalte in de droge stof der kaas was in September 1929 bij de 23 onderzochte kazen gemiddeld 47,3 pCt., terwijl dit cijfer in Maart 1930 gemid deld 47,5 pCt. bedroeg. Hierbij valt in de eerste plaats op te merken, dat deze cijfers aanmerkelijk lager zijn dan de gemiddelden van de maanden Mei en Juni, toen door het Kaascontrolestation Zuid-Holland volvet in de randmonsters resp. 50,4 en 40,0 procent werd gevon den. In hoeverre het gemiddeld verschil van 2,3 procent kan worden toegeschre ven aan het feit, dat in randmonsters een hooger vetgehalte pleegt gevonden te worden, dan in later genomen boormon- sters, kan niet worden vastgesteld. Het weer op den marktdag gaf geen aanlei ding tot bijzondere opmerkingen. Opmerkelijk is de, zij het ook geringe stijging van het vetgehalte, nadat de kaas eenige maanden bewaard is. Dit ver schijnsel is een afwijking van hetgeen bij andere proeven werd gevonden; met onwaarschijnlijk zal de oorzaak gezocht moeten worden in. een verschillende wijze van bemonstering De eerste maal n.l. werden boormonsters genomen, terwijl iater een stukje uit het midden der kaas is genomen. De kleur van het zuivel was in September bij slechts 2 kazen te hoog; in Maart moest deze opmerking ten opzichte van 9 kazen worden ge maakt. Hier wordt dus bij bevestigd, dat met het ouder worden van de kaas de kleur hooger wordt en dat de gewensch- 'e z g. stroogele kleur iiiet zelden gemak kelijk verdwijnt. Uit de beroidingsstaten blijkt, dat aan alle hooggekleurde kazen bij de bereiding kleurstof is toegevoegd. Voor enkele ka zen met kleurstof gemaakt, is nog veel het hoogste aantal punten voor de kleur toegekend, bij deze kazen is de gebruikte hoeveelheid kleursel vermoedelijk dus zeer geripg gewoest. Het mëerendeel der kazen met het volle aantal punten voor de kleur, was echter zonder kléursel bereid en zulks zonder dat een te bleeke of te zwakke kleur ge- consthteerd werd. Deze proef bevestigt alzoo de reeds meermalen opgedane er varing, dat het toevoegen van kleursel aan grasmelk als regel onnoodig is en voor bewaarkaas beslist ontraden moet worden. Nog valt op te merken, dat bij kazen met kleursel bereid, .zich gemakkelijk een dikke of bruine korst schijnt voor te doen; ook hierom moet ten aanzien van het gebruik van kleursel groote voor zichtigheid worden aanbevolen. De korst der kaas bleek na doorshijden in 6 gevallen te zwaar of te dik te zijn. Dat het vochtge halte, het zoutgehalte -of de zuurheids graad in dit opzicht een ongunstigen in vloed zou hebben uitgeoefend, kon niet worden vastgesteld. De invloed van sal peter en zuursel (waaronder nu ook kar nemelk, zure wei en dergelijke worden begrepen), is nagegaan, door alle kazen in 3 groepen te verdoelen, n.l. een groep met dikke korsten, een andere met nor male korsten en een derde met beste korsten. Hierbij bleek, dat ten aanzien van de drie kazen, welke zonder ge noemde toevoegsels werden gemaakt, de beoordeeline „beste korst" niet voor kwam. In de 7 gevallen, dat alleen salpe ter was toegevoegd, kwam de opmerking „dikke korst" naar verhouding meer keeren voor dan bij de vorige groep. In verband echter met het betrekkelijk gering aantal kazen dat Lepordeeld werd, mag dit ongunstig verahnijnsel niet te zwaar worden geteld. Èen beste korst werd slechts waai genomen, indien een zuursel was gebruikt. Ook hier echter was de groep, waarbij naast zuursel salpeter was toegevoegd, hetgeen in 10 van de 16 gevallen geschiedde, iets minder gun stig, dan wanneer zuursel alleen ge bruikt werd. Indien een conclusie getrokken mag worden, dan is het deze: dat het zuur sel een zeer gunstige uitwerking ten aan zien van de korst heeft en dat salpeter deze ongunstig schijnt, te beinvloeden. De gunstige invloed van'het zuursel is aan merkelijk grooter dan de ongunstige in vloed van Jiet salpeter. Bij één kaas werd een bruine rand aangetroffen. Bij d« bereiding wm 89 gram salpeter per 100 Liter melk ge bruikt, weliswaar een kleinigheid meer, dan gewoonlijk geschiedt, maar toch minder dan in andere gevallen. Het sal peter behoeft dus niet de hoofdoorzaak vgjn het ongewenachte verschijnsel te zijn geweest. De kleur van de bewuste kaas was echter veel te hoog; van de 6 punten werden n.l. 4 voor de kleur toegekend. Hoogstwaarschijnlijk was dan ook de oorzaak van de bruine rand in een te ruim kleurselgebruik gelegen. Vraag: Op 1 Maart j.l. trad de Ziekte wet in werking, waaraan de werknemer verplicht is 1 pCt. te betalen. Mijn pa troon heeft van mij nooit die premie in gehouden. Thans, na een woordenwisse ling, wil hij vanaf 1 Maart dit geheele bedrag inhouden. Heeft hij nu recht om van die versohenen weken dit bedrag in eens of bij gedeelten in te houden? Ik werk per week. Zoo hij daar geen reclit op heeft, tot wie moet ik mij dan wen den, om hem daarvan te overtuigen? Antwoord: Wanneer uw patroon zich niet bij een erkende Bedrijfsvereniging heeft aangesloten en daardoor een lage re premie dan 2.3 pCt. heeft te betalen, kan hij van uw loon afhouden 1.15 pCt., zijnde dus de helft van de door hem be taalde premie krachtens de Ziektewet, van uw loon, over den tijd, waarover dit loon betaald wordt. Hieruit volgt, dat nu uw loon per week werd uitbetaald, hij niet gerechtigd is over weken, waarover de loonbetaling reeds ie geschied, nog de afhouding te doen. Zou hij dit toch doen, dan betaalt hij uw loon niet uit en kunt gij dit, bij arbeidsrequest aan den Kan tonrechter', van den werkgever vorderen. Vraag: In de jaren 19201924 zijn voor mijn vrouw 181 rentezegels voor den Raad van Arbeid geplakt. Sindsdien niet meer. Verleden jaar is mijn vrouw ziek geworden en thans nog niet her steld. Eerst voor een paar maanden heb ik van die ziekte aangifte gedaan. Heeft ze nu nog recht op vergoeding en hoe veel zal die bedragen? Ie ze van terug werkende kracht? Antwoord: Aangezien voor meer dan 150 weken geplakt ie, heeft uw vrouw recht op Invaliditeitarente. Iü verband met het groote tijdsverloop, zal de uit- keering niet groot zijn, doch het bedrag is zoo niet te zeggen. De uitkeering ge schiedt met terugwerkende kracht tot den datum, waarop uw aanvrage ie ge schied. Te Assen is in arrest gesteld J. E. landbouwer te Westenosch (Em- menj vernacht van opzettelijke brand stichting waardoor zooals reeds ge meld een zestig korenmijten zyn ver brand. Eenige honderden bandieten hebben een aanval gedaan op een express-trein tusschen eiung en Fao bou-tsjen. Zij maakten post en voor werpen van waarde buit. Gistermorgen heeft aan boord van een m de Waalhaven te Rotter- uarn liggend lichterschip de 39-jari- ge havenarbeider A. de Geus uit Heinenooru een vallenden kolenkny- per op het hooid gekregen. Hij was op slag dood. Zooals eiken winter in verband met de weersomstandigheden ge schiedt ,zal de werkverschaffing voor de werkloozen uit d£ groote sleden op 6 December (v. j. i>D November) voorloopig worden stopgezet. Het vrachtschip Henry Bowen, in de vaart tusschen New-York en Norlolk, is bij Montank Pomt aan den grond geloopen. De bemanning beslaat uit 30 koppen. Schepen van de kustwacht zijn ter assistentie uit gevaren. Maandag is op een weiland bij Greensburg (Pensylvanië) een parti culier vliegtuig gevalien. De bestuur der en zijn verloofde zijn op slag gedood en de eigenaar, een broer van den bestuurder, liep zulke zware brandwonden op, dat hij in liopeloo- zen toestand is opgenomen. DE'UTRECHTSCHE LUSTRUM FEESTEN IN 1931. De commissie ter voorbereiding van het Lustrumfeest der Utrechtsche stu denten, had in het begin van dit jaar een prijsvraag uitgeschreven voor een openluchtspel met maskerade. De eerste prijs is thans toegekend aan het plan „Cortez", gesoheven door den medischen student J. Dhont. Het openluchtspel ver beeldt de verovering van Mexico door den Spaanschen bevelhebber Ferdinand Cortez. Deze was in 1518 van Cuba naar Mexico uitgezeild en slaagde en na vele wederwaardigheden in tot de hoofdstad van het rijk der Inca's door te dringen. Hij nam den Indianenvorst gevangen en hoewel deze in naam het land bleef regeeren, berustte het gezag eigenlijk in handen van Cortez. De stadhouder van Cuba, Velesquez, had inmiddels een vloot uitgezonden, oin Cortez met zijn offioieren gevangen te ne men en de verovering van Mexico te vol eindigen. Toen Cortez de aankomt van dat leger vernam, rukte hij den vijand tegemoet en overrompelde hem. Een op stand der Mexicanen bewoog hem om weder naar de hoofdstad te snellen; doch de hardvochtigheid, waarmede hij den Indianenvorst Montezuma behandelde, verwekte opnieuw een oproer, waarbij deze koning door lijn onderdanen gedood werd, en Cortez zich genoodzaakt zag de itad te verlaten. Het etuk eindigt met den ondergang der belde hoofdpereonen. NED. HERV. KERK. LOPIKERKAPEL. Dondeixlag 20 No vember, 's avonds 6.30 uur, Ds. W. Rijnsburger te Polsbroek-en Vlist. Dank stond voor het Gewas. MEERKERK. Donderdag 20 November 's avonds 6.30 uur, Ds. Berghauser Pont, Dankstond voor het Gewas. EVANGELISATIE. SCHOONHOVEN. Vrijdagavond 8 uur, Zaaltje Koestraat, Bijbellezen. peneieren 1 f.86—10.80, 846 eandeleren f 6.70-7.16, beiden per 100 «tuk»; 10 K.G. appelen 26 eent; 218 K.G. t den per pond; 2 duiven 20^eentjpei otoM. —21 cent, beiden per K.G.; 10 i ter 86—91 cent, 8 pond haas 42 «ent, M- WOERDEN, 19 Novem. (Draadloos). Kaasmarkt van heden. Aangevoerd 293 partijen. Prijzen: f 3842, met R.M. Ie soort f 4446, 2e soort f 3842. Handel traag. BODEGRAVEN, 18 Nov. Kaas. Aan voer 287 wagens, tezamen 10.368 stuks, wegende 93.312 K.G. Goudeche le eoor,t mét rijksmerk f 4548, idem mindere f 3943. Handel flauw. GORINCHEM, 18 Nov. Op de St. Maar tens veemarkt waren Dinsdag aangevoerd 3107 runderen (vorig jaar 3740). De prijzen waren als volgt: Zware kalfkoei- f 375—425, melkkoeien f 250—350, kalfvaarzen f 200—260, vare koeien f200275, lM-jarige ossen f 115—200, 2 K-jarige ossen f 225—275, stieren f, 125—250, graskalveren f 60—120, nuchtere fokkalveren f 20—25, nuchtere exportkalveren f 18—22. Handel matig. ROTTERDAM, 18 Nov. Ter v. waren Dinsdag aangevoerd 161 paarden, 10 veulens, 1 ezel, 846 magere runderen, 725 vette dito, 140 kalveren, 436 nuchte re kalvePen, 300 graskalveren, 756 scha pen of lammeren, 71 biggen, 13 bokken of geiten, 0 overloopers. Prijzen per half K.G.: Koeien 36—39 cent, 46-4-8 cent, 52 K— 55 cent; ossen 41 cent, 44-47}* cent, 51—54 cent; stie ren 37H—40 cent, 42K—45 cent, 47— 50 cent; kalveren 62^—67H cent, 72X —77 cpnt, 8792 H cent. Prijzen per stuk voor mager vee: melk koeien f 235—950, kalfkoeien f 230— 445, stieren f 140—490, pinken f 130 190, graskalveren f 10—125, vaarzen f 215—245, paarden f 170—270. slacht- paarden f 160—185, hitten f 75—170, veulens f 80>135, fok nuchtere kalveren f 2035, slacht nuchtere kalveren f 16— 21. biggen f 12—24, dito per week f 1.75 —225. Overzicht: Handel in koeien en oseen willig, prijzen als Maandag; stieren stroe ve handel, als vorige week; melk- en kalf koeien bevredigende handel; kalveren willige handel; paarden stil, gedrukte handel; slaohtkalveren stugge handel; biggen handel stil; graskalveren trage handel, prijzen iets hooger. UTRECHT, 18 Nov. Vereenigde Eier- vedling Utrecht. Eieren wit f 7.50-8.70, eieren bruin f 8.709.70, eendeieren f 6.206,70, alles per 100 etuks. Aan voer 20.000 stuks. GROOT-AMMERS, 17 Nov. Eerste Al- blasserwaardsche Veilingsvereeniging te Groot-Ammer8. Veiling op 17 Nov. 1930. Aanvoer 3979 eieren. Prijzen: kip- ROTTERDAM, 17 Nov. Binnei granen en peulvruchten. Tarwe in de schot-kwaliteit f 6—0, uitgezochte paztij- tjes f 9.5010.50. Gerst f 5.756.50. Haver f 56. Kleine groene erwten f 8—11. Schok kers f 8.50—11.50, uitgezochte kweliteit f 12—14. Bruine boonen f 1114, allee per 100 K.G. ROTTERDAM, 17 Növ. Buitenlandeche granen. (Berioht van de makelaan Ha genbeek Van der Schalk). Stemming kalm. Rogge 73/4 k. Zuid-Ruesieohe diep f 4.10. Gerst. 65/6 k. Zuid-Russische diep. f 82, 62/3 k. Donau f 81, Amerik. No. 9 stoomend f 82, 62/3 k. Donau dito f 80. Haver. 55 k. Noord-Russische diep. f 5.95, 54/5 k. dito f 5.50, 51/2 k. Zuid- Russisohe f 4.90, 49/50 k. Donau f *4.60. Mais per 2000 K.G. La Plata diep. f 94, dito aanfcekomen f 91, dito stoo mend f 90, Donau/Galfox diep. f 94, dito aangekomen f 91, gele platte Zuid-Afrik. N. 4 diep. f 93, witte platte dito N. 2 f 93. In publieke veiling werdot heden kocht: 800 k. B/S. La Plata male van f 75.50—89 per 2000 K.G. plus 1 pGti veilingskoeten. Manitoba-tarwe werd op gehouden. ROTTERDAM, 17 Nov. Voederkoeken. (Bericht van de mak: Gebr. Krijger). Noord- Amerikaaneohe lijnkoeken loco f 8.95, Dec. levg. f 9, Jan./Maart lovg. f 9, Jan./April levg. f 8.85, No^rd-Ame- rik. van N.-Amer. zaad looit f 0.20, Nov./Dec. levg. f 9.20, Nov./mart levg. f 9.20, Noord-Amerik. m»rk IB. K. loco f 9.65, dito aangekomen f 9||0, Noord- Amerik. van N.-Amerik. zaad, merken A.W.L.C. M. f 9.80, stoom S.W. f 0.40, Oct/Nov. afl. merk Mapleleaf f 10.10, Duitsche lijnkoek propipt af Emmerik f 8.30, Noord-Ruseen lboo f 8.20, Duit sche grondnootkoek prompt af Spych Goch f 6.10, lijnzaadschilfere (Bombay) Nov./Dec. afl. f 8.65, grondnootsohilfert (Bombay) light 54 pCt. loco f 6.60, Nov./Dec. afl./levg. f 0.50, dito extra Ught Nov./Dec. afl. f 7, dito merk H.V.O. stoom f 7.30, Manilla cocoskoeken S.K. loco f 6.60, stoomend f 6.50 Inlandeche voorslag lijnkoeken af fabriek loco f 8.20, Jan./Maart levg. f 8.25, Mei/Juni f 7.65, dito lijnkoekschilfers f 9 50, dito grond nootkoek f 6, grondnootschroot af fabriek f 6.25, dito solaschroot f 7, dito cocoe- koeken (Jurgens) f 7, dito raapschilfere f 5,25, dito palmpittenkoeken f 4.85, al les per 100 kilo en gedeeltelijk tweede hands. UTRECHT, 17 Nov. Ver. Groenten- en Vruchtenveiling „Utrecht en Ometreken". Wortels f 816 per 100 boe, kropsla f 1.204.20, andijvie f 0.703.30, knol- selerij f 17, bleekselderij f 412, Eng. groene komkommers f 2534, prei f 0.20—1.30, bloemkool f 5—23, roode kool f 310, savoye kool f 38, groene kool f 37, boerenkool f 1.403.80, al les per 100 stuks; winterspinarie f IJL— 21, witlof f 1531, spruiten f 310, snij- boonen f 2454, suikerboonen f 5403, sohörseneeren f 1219, knolrapen f 2.10 2.90,' winterwortels f 1.502.20, uien f 2.20—5, alles per 100 K.G.; tomaten f 521, blauwe druiven f 34—53, witte dito f 60, allee per 100 pond. Heden nam de Heere plotse ling weg, onze innig geliefde Vader en Verloofde Weduwnaar van Geertruida Hazevoet in den ouderdom van 53 jaar. KLASINA EN VERLOOrDE. MltN en Verloofde. RIE. JAN. JOH. DE VRIES. Schoonhoven, 18 Nov. 1930 De terairdebestelling zal plaats hebben Vrijdag 21 Nov. a.s. om 2 uur. NA KOMEN LOOPEN: EEN HERDERSHOND. Tegen betaling v. advertentiekosten terug te halen bij Oudshoorn, Koestraat 78. Schoonhoven. Terstond gevraagd i 16 k 17 jaar. L.^BOERE, Jaagpad, Haastrecht. uitstekend kunnende nelken en met alle boerenwerk goed bekend en tevens één ol twee aankomende Zoons Hui> met tuin beschikbaar. Adres K OUDIJK Moordrecht. een nette voor dagen nacht. Alleen voor de huishouding, geen zaak. Adres: VAN LüüN-J \SPbRS, Oosthaven 1, Qouda, Het lot van eeu nierlijder is vaak ellendig; dikwijls is hij niet in etaat om zijn werk te doen. Bij elke be weging schieten scherpe, stekende pijnen door zijn lendenen. Nare urinekwalen, waterzuchtige zwellin gen, hoofdpijn en duizeligheid kun nen zijn leven nog onaangenamer maken. En den volgenden dag ia het weder juist hetzelfde nier aandoeningen worden niet van zelf beter. Gebruik onmiddellijk Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Uitstel kan lei den tot rheumatiek, spit, ischias, blaasontsteking, nierwaterzucht, nierzand en -gruis, enz. Foster's Pillen geven aan de nieren juiet de hulp, die zij noodig hebben, en wekken ze op tot hernieuwde werk zaamheid. Zij werken uitsluitend op de nie ren en blaas, en kunnen, vol ver trouwen en veilig "gebruikt worden. Bij alle drogisten enz, ƒ1.75 p.flacoa Hotel „DE KAMPIOEN". ^Jieuwcr8lul« a/d Vecht. W gens huwelijk der tegenwoor dige met Kerstmis gevraagd een goed kunnende melken Adres P. DE H\\N, Streefkerk. bi .dan zioh aan. Te bevragen bij W. STRA.VER Zevender bi] Schoonhoven.

Schoonhovensche Courant | 1930 | | pagina 2