BonoimaRSuioninD Hofstede PRIJSVERMINDERING DZWOl openbare verkooping. Wel-en Hooilanden MANTELS-JAPONNEN HOEDEN PU ROL Firma J. H. Athmer Martens LETTERS ARTIKELEN Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Kaas en Kaasmaken. Van alles wat. Burgerlijke Stand. Advertentiën. v. d. Werve en Den Boer Woensdag 26 Nov. a.s., Notaris J B. VAN HOUTEN Zaterdag 29 Nov. 1930; Zaterdag 6 Dec. 1930, Onder Vianen: 10.80.60 H.A. Uiterwaard, Onder Arkel: 3.51.70 H.A. Boomgaard, Onder Qorinchem: 3.54.50 H.A. Bouwland, Notaris C00L te IJsselstein lurlljkscha varkooping hakhout en TEENEN IJSSELSTEIN Maandag 1 December 1930, Notaris C. H. W. MEIJER Woensdagen 26 November en 3 December 1930, openbaar varkoopam Lekkerkerk/ 11.78.87 H.A. Pareaal Welland, 50 Aren, 59 Centjaren. 14 Aren, 2 Centiaren. 36 Aren, 86 Centiaren. BEZ0EKT- GWEDSCHm Openbare Vrijwillige Verkooping Notaris Jhr. Bowier té Hekendorp, N.V. DELANDBOUWBANK TE UTRECHT Agent voor Schoonhoven en Omstreken Makelaarskantoor v. Blokland Holswilder Gasthuisstraat - Gorinchem 7 Cent per bos N.V. v.h. M. Ravenswaay Zonen, Gorinchem TWIRDK ILAP, kHwil ik Bij udin esn maand mist bht zoo nauwkeurig herinner wat ik op zekeren dag heb gedaan. Ifaar nu weet ik ket zeker, omdat dien dag: Loeke Kooistrn jarig vu, die ik per fiets ben gaan felieitee- ren. Ik kreeg onderweg een friesche regenbui en door je vraag herinner ik mij een bijzonderheid, die mij an ders stellig door het hoofd zou zijn gegaan. Toen ik namelijk op den K. .schen- weg fietste, was daar niemand, geen mensch, geen voertuig, geen dier, in toch kreeg ik op zfeker oogenblik, nabij de hoeve „Padmus II", het gevoel alsof er iemand was die naar mij keek of die mijn aandacht wilde trekken, of iets van dien ondefeni- eerbaren aard. Ik keek opzij, doch zag niets, maar zoo sterk was dat gevoel geweest, dat ik een klein eindje verder nog eens omkeek om te zien of ik mij toch niet vergist had en of ik tooh niet iemand was voorbij gefietst. Schrijf mij eens gauw wat die ge- heimzinnige vraag en dat vreemde gevoel beteekend hebben." Eenige maanden later kwam de schrijf ster van dezen brief als mijn vrouw in Indië en samen' bespraken wij de onver klaarbare macht van Pa Sidin. Mijn vrouw drong er onweerstaanbaar op aan om ook eens een bezoek te gaan brengen aan den toovenaar en kort na haar aau- komst in Soerabaja besloten wij samen de reis naar Batoe te doen. Op een Zaterdag gingen wij erheen m kwamen aan de stulp van Pa Sidin. Hij was niet meer daar. Met eerbiedig ontzag over hem spre kend, vertelden zijn buren dat de pest hem had gedood. INmONDKN MKDEDEELINQ. tri springende tippen Dmm* IMe*»6ar«t*S0cÉ.'BS XpotkwCkogew» Alblasserdam. Op het Nationaal Gon- oours voor solo's, duo's, trio's en kwar tetten te Usselmonde, behaalden onder staande leden van de muziekvereeniging „Excelsior de volgende onderscheidin gen: W. Stout, afd. Uitmuntendheid 2e prijs met 142 punten; G. Boon, le afd. 2e prijs met 188 punten; Joh. Erkelens, 3e afd. 2e prijs met 181 punten. Voorts behaalden de Gebrs. G. ent P. Boon een 2en prijs met 184 punten 'in de 8e afd. Duo's. Tot tijdelijk wethouder is, wegens de voortdurende ziekte van weth. Kore- vaar, benoemd de heer P. G. Jonker. Als onbezoldigd ambtenaar ter se- v, eretarie is benoemd de héér O. v, d. Koogh. Als leden van het Burgerl. Arm bestuur zijn gekozen de heeren: K. Her laar, A. iStoüt, G. de Bruin, A. Zwartbol, M. C. Stans, L. Smit en J. v. d. Houd en als leden der commissie tot wering Van schoolverzuim de heeren: J. Vermeulen, C. P. Wensveen en D. W. Hollander. Ten gemeentehuize had de aanbe steding plaats van het herstellen van eenige straten en het aanleggen van een plantsoen in de uitbreiding Kindeidijk met bijkomende werken. Ingeschreven werd door: J. G. van En gelen f 7150, N.V. v.h. Boele en Van Ees teren f 6780, L. de Kloe f 5685. De gun ning werd aangehouden. Voor de 11e tienjaarlijksche Volks telling zijn als tellers aangewezsn: mej. i u ook in hem een bondgenoot van di Cara?" „Hm," antwoordde de detective, „dat zou ik nog niet beweren durven, ik heb* daar geen voldoende aanwijzingen voor. De geef toe dat het mogelijk is, maar amateur-detectives maken meestal te spoedig gevolgtrekkingen." „Maar wij hebben iRouan met di Cava in gesprek gezien." „Aha, dat verandert, als die twee el kaar ontmoeten, ja, dan zullen Ze bond- genooten zijn. Dat wist ik nog niet." „U kunt dus van amateur-detectives 'nog iets leeren," merkte de Tournel op. „Hm, ja, kijk eens," zei nu lord Nib- blington. $,Ik ben nu zoo heel zeker niet meer van de zaak. Wij hebben u van avond voor» di Cava aangezien. Misschien I i^cjMvoor enkele dagen ook wel bet ge- k08*4 de Tourael zich meende di Gava te her- „Dat geloof ik toch niet,' riep de Tour nel, maar zijn verzekering klonk toch minder beslist. De detective glimlachte. „Als dat voor drie dagen geweest is," zei hij, „in de rue de Rivoli." „Ja juist, daar zag ik Rolan in ge sprek met di Cava." „O, maar dan hebt u zich vergist, m'n waarde graaf, want de man, die daar tosn een gesprek met Rouan had, was keek le0liik op z*n neus. Lord Wibblington moest onwillokeurig lachen. „Maar," zei hij, „dan lijkt u toch in. houding en gang heel veel op dien el- lendigen Italiaansehen., markies." De detective knikte. „H.t i. mogelijk," „1 hij, „ik voel mij niet gevlei mes/' Op dit oogenblik trad era mipeoteur van politis de kamer binnen, NltUWIiLAP VOOR IUID-HOU.AND EN UTRECHT. IchoonhovtntcM Courint 't Hoen en de heeren Wielenga en y. d. Erve, allen ambtenaren ter secretarie, de heer Schippers, gemeentebode en voorts de beide gemeente-veldwachters de hee ren Dekker en Schutter. In het gezin van den heer J. Gaal in de Oranjestraat zijn op één dag drie kinderen ondertrouwd, n.l. een zoon en twee dochters. Consultatisbureau. Bergambacht. Op de zittingen van het consultatiebureau voor zuigelingen in deze gemeente, verschijnen reeds vele moeders met hun kinderen. De muziekvereeniging „Excelsior" zal Donderdagavond een uitvoering ge ven. Op de eierenveiling van de pluim- veevereeniging V.Z.O.D. waren aange voerd 600 kippeneieren. Besteed werd van f 7,40—6,45 de 100 stuks. Aanrijding. Bergambacht. De brievenbesteller J. v. B. werd in Benedenberg omver gereden door een auto, waardoor zijn rijwiel over den weg werd geslingerd, de brieven uit zijn tasch verspreid worden en hij zelf zijn arm verwondde. De bestuurder van den auto reed in volle vaart door. V. B. heeft aangifte gedaan bij de politie. Boskoop. Tot notabelen in de Ned. Herv Kerk zijn herkozen de heren: A. Vuijk en J. H. Mohr, en tot gemachtigden in het kiescollege de heeren J. Boer Jzn., P. Lok, Jac. v. Roon en W. d. Vis. Glessandam. De opbrengst der inzame ling ten bate der Vrijzinnige Tehuizen, gehouden in de Hervormingaweek, be droeg f 56. Giessen-Oudekerk. Het bestuur der Hervormde Jongelingevereemging „Ora et Labora" is aldus samengesteld: Ds. A. J. van Rennes, voorzitter; E. den Boer, secretaris; A. Leeuwis, penning meester; B. Pierh%gen, bibliothecaris; K. Muilwijk, algemeen adjunct. De vergade ringen worden gehouden des Maandags avonds van 7—6 uur. Groot-Ammers. De kieavereeniging der Staatk. Geref. Partij heeft een openbare vergadering belegd tegen Woensdag 26 November in het Verenigingsgebouw. De heer H. J. Schoonderbeek te Ermelö zal daar spieken Qver „Elia en het voorbeeld 4er Staatkunde". Wij vestigen de aan dacht op de advertentie in dit blad. Sch(p gezonken. Hardinxveld. Woensdagmiddag is bij den hevigen wind een geladen ijzeren aak gezonken, waarin zich twee perso nen bevonden. De aak voer, geladen met hoephout, op de Merwede tegenover den zg. Bol, toen het vaartuig water a'an boord kreeg. Een passeerende sleepboot en een vrachtboot bemerkten het on geval en wisten de beide opvarenden te redden. Hardinxveld. Het wordt tijd, dat het besluit tot de overname van de Buider- steeg door Ged. Staten w$rdt goedge keurd. De polder doet aan dezen weg niets meer, terwijl de gemeente pas dan tot verbetering kan overgaan als de weg op haar naam is overgeschreven. Maar met dat al zitten de bewoners aldaar in den modder, wat voornamelijk een ge volg is van het bijzonder natte weer der laatste weken. Met de verlichting van dèn Paral lelweg is aangevangen. De aannemer moet de lichtleiding vóór i December opleveren. Nog een paar weken en ook dit gedeelte der gemeente kan van het electrisch licht profiteeren. In deze bijna 7000 zielen tellende gemeente heeft sedert 6 Octobei 1630 geen overlijden plaats gehad. Wiederom heeft zich een inwoner van Giessendam tot de vereeniging „Volkshuisvesting" gewend, om aan den Nieuwejveg bouwgrond te koopen. Het gebrek aan bouwterrein doet zich in die gemeente wel nijpend gevoelen. „Wat is er nu aan de hand," vroeg de Linai „Mijne heeren," antwoordde de politie beambte, „ik zou u willen vragen 'mot welk recht u in deze kamer is binnenge drongen. De portier heeft ons gewaar schuwd, dat hier gevochten is en Maar de detective trad op den inspec teur toe, liet hem zijn ondersche»dings- teeken zien en maakte zich bekend. „Oho, dat zal wel in orde zija," zei de inspecteur, „ik ga Weer heen. Maar weet u het laatate nieuws al, nujüüeor Turner?" „En wat is dat?" „Het zal u wel belang inboezemen, u weet dat een heel stel misdadigers op geborgen zijn, die verdacht worden te I behooren tot de Broeders des Verderfs, I het geheime genootschap." „Jawel, en wou je ons vertellen dat ze nu den aanvoerder ook hebben?" riep lord Nibblington levendig. „Integendeel, dat een deel van de ge vangenen weer ontsnapt is." „Ontsnapt, onmogelijk." „Het is waar, mijnheer, u zult er morgen de couranten eens over hooren. Ik ben maar blij, dat wij in onze afdee- ling er niets mee te maken hpbben. De halve recherche its in het touw om de schurken terug te vinden." „We kunnen ons werk weer van vo ren af aan beginnen," zuchtte de Linar, „het is fraai." De inspecteur hoorde deze ontboeze ming aan. Hij keek eens naar de drie heeren, toon ging hem plotseling een licht op, ».0," zei hij, „nu begrijp ik wie u rijt. De drie edellieden, die met zooveel suc ces de Broeders bestreden hebt, graaf de Tournel, baron de Linar en de En- geleche lord. Ja, dan begrijp ik, hoe dit bwloht ti teleurstelt. Maar komaan, u, Deze week werd bouwvergunning verleend aan den keer W. Brandwijk, Aekterdijk, tot ket kouwen van een woon huis. VH-vergiftiging» Hel- en Boeleop. De timmerman S. vond begin dezer week een zijner varkens plotseling dood, terwijl de overige min of meer ziek waren. Daar hem dit zeer vreemd voorkwam, heeft hij den veearts van Vianen een onderzoek doen instellen, die vermoedelijke vergiftiging constateer de. Enkele monsters van het gebruikte meel zijn ter onderzoek naar Wagenin- gen opgezonden. Nauwelijks is de huurtijd van het IJsclubterrein ingegaan, of met man en macht wordt er gewerkt het terrein in orde te brengen. De omkading is reeds gereed gekomen en verder laat het be stuur niets achterwege om tijdig voor de vorst klaar te zijn. Bijzondere groei. Hel- en Boeicop. De winkelier M., die dit voorjaar een drietal biggen kocht van pl.m. 50 pond per stuk, leverde deze na een foktijd van 25 weken dezer dagen af, waarbij bleek, dat deze dieren het bui tengewone gewicht van 360 pond hadden, wat een groei be teekent van 12 pond per week en per big. Gevonden: een rijglijn, te bevragen bij de gem.-politie. Hoog-Blokland. De prijzen der kaas bedroegen in de afgeloopen week f 38— f 36 voor eerste kwaliteit en f 8435 voor tweede kwaliteit. Handel tamelijk. Voor varkene werd beateed 2526 cent voor eerste soort en 2324 cant voor twee soort. Handel slap. BRANDENDE AUTO TE WATER GEREDEN. De bestuurder verdronken. Gisternacht reed de 30-jarige R. Ha- genouw, wonende te Groningen, met een grooten vrachtauto met verhuisgoederen van daar haar Winschoten. In de om geving van Hoogezand raakte de auto in brand. De heer Hagenouw trachtte door den auto in het Winschoterdiep te rij den, den inhoud nog te redden. Daarbij kwam hij zelf echter om het leven. Hij laat een vrouw en twee kinderen na Aanslag- met geest van zout. Te 's Gravenhage belden twee dames aan het huis van mevrouw P. in de Molen straat aan. Toen mevrouw open deed wierp men naar haar met geest van zout uit een fleschje. Zij werd niet ge raakt, doch de looper in de gang werd ernstig beschadigd. De 25-jarige naaister H. J. O. en de 24-jarige W. G. H. zijn in verband hier mede aangehouden en in arrest gesteld. VIERJARIG MEISJE AANGERAND. Een vierjarig meisje is Dinsdagnamid dag in de omgeving van de van Spilber genstraat te Amsterdam Aangesproken door een man, die naar wel vaststaat, oneerbare bedoelingen met het kind voor had. De man nam het meisje op de fiets mee en bracht het later weer terug op de plek, waar hij het kind had aan gesproken. Een door een dokter en een scheikundige ingesteld onderzoek heeft niet uitgewezen, dat het kind daadwer kelijk aangerand is. De nasporingen van de politie naar den dader zijn tot nu toe vergeefsoh geweest. 56 STUKS VEE VERBRAND. Woensdagavond is de groote boeren hofstede, bewoond door M. Schotanus te Doniaga, eigendom van do freules Eisin- ga te Leeuwarden, vermoedelijk tenge volge van hooibroei, tot den grond toe afgebrand. Er gingen vijf en twintig stuks hoornvee, een belangrijke partij hooi en veel meubilair, alsmede landbouwwerk tuigen, verloren. tezamen met mijnheer Turner, zult het werk voortzetten, zeker. Ik wensch de heeren goed succes. Als de heeren mijn hulp niet noodig^ hebben, ga ik maar, ik zal den ouden portier beneden wel ge ruststellen." De inspeteur groette en ging heen. „Welnu," zei Turner, „ik geloof dat wij werkelijk verstandig zouden zijn als we deden, wat de inspecteur veronder stelde." „U bedoelt?" vroeg de Linar. „Dat we samenwerkten tegen de Broe ders, ik heb daar, dat beken ik, grooten lust toe." „Mij lijkt het wel verstandig," zei lord Nibblington nu. De Linar stak den detective de hand toe. ,WeI ja," zei hij, „laten wij samen werken." ^e Tournel knikte slechts ten teeken dat hij zich niet verzette. Ondanks zich zeiven koesterde hij nog altijd een zeker wantrouwen tegen den detective. Hij wist nu wel dat deze werkelijk niet di- Cava was en toch vroeg hij zich af, of hier niet een nieuwe streek achter ver scholen was van de Broeders des Ver- defs, van wie men letterlijk alles kon verwachten. Het scheen evenwel,- dat Turner zijn gedachten rsadds. „De graaf vertrouwt mij nog niet vol komen," zei hij, „graaf de Tournel kan de gedachte niet van zich afzetten dat mijn gelijkenis met di Cava niet toeval lig is. En hij vreest klaarblijkelijk, dat ik ondanks alles misschien toch markies di Cava ben." „Neen, dat nog te veronderstellen ii natuurlijk te dwaas," antwoordde de Tournel, „maar ik moet u toch toegeven dat 'mijn wantrouwen nitt geheel over- wonnen li. U most ai«t vsrgstsn dat AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. Woensdagavond wilde in Den Haa< in haar woning in de Tranklinstraat, de 70-j&rige schilderes mevr. de weduwe A. van Thol—'Ruysch op haar atelier op de tweede étage, het gaskacheltje aan steken, waarbij haar rokken vlam vatten. Zij liep met de brandende kleeren naar de keuken der eerste verdieping, waa. een aantal couranten in Ebrand geraakten De vlammen werden door middel van een deken gebluscht door een buurman, den heer A. S., die op het gemaakte al arm toesnelde en de vrouw brandend in de keuken aantrof. Zij is met ernstige brandwonden aan gelaat en onderlichaam overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, waar zij gisternacht is overleden. AUTOBOTSING. Op den Rotterdamscheweg nabij de asphaltfabriek te Delft zijn in de nacht van Dinsdag op Woensdag een auto van den directeur van 't „Leid- sche Dagblad" en die van den heer Nijman uit Rotterdam met groote snelheid tegen elkaar «gereden. De heer Nijman en iemand die naast hem zat werden door de voorruit geslingerd en vrij ernstig aan het hoofd gewond. In het gasthuis zijn zh verbonden. De directeur van het „Leidsche Dagblad" heeft geen let sel bekomen, de vernielde auto's zijn later met behulp van een kraanwa gen weggesleept. GEVAARLIJK ZENUWPATIËNT. Dinsdagavond werd te Weesper- karspel het Weesper Zandpad in op schudding gebracht, door een circa 40-jarige man uit Amsterdam, die eenige malen onverhoeds uit den grasberm op w waar auto's m volle vaart passeerden den rijweg sprong, De bestuurder der autobus Weesp- Amsterdam zag eensltlaps den man vlak voor zijn voertuig, door onmid- dellyk het stuur om te gooien en zeer krachtig te remmen, kon hjj voorkomen, dat de man overreden werd. Eenige minuten later deed de Amsterdammer hetzelfde, toen de heer E W R. van Weesp in zijn auto huiswaarts keerde. Door tegen- de tegenwoordigheid van geest van den heer Rwerd ook hier een ern stige aanrijding voorkomen. De rijksveldwacht te Weesperkas- spel had intusschen van een voorbij- varenden schipper vernomen, dat iemand met hem was medegevaren, die zich onderweg zeer zonderling had gedragen, waarom men hem tus- schen Diemen en den Gaasperdam aan den wal had gezet Dit bleek de bewuste Amsterdam mer te zijn, die een zenuwpatiënt is. Hij wist nog \an de politie te ont snappen en in de Gaasp te springen, maar hij was toch wel zóó wijs, om het touw te grijpen, dat de "politie Hij is in poJiüegel riusklinlek te Amsterdam vervoerd. hem toewierp. Hj| is in een auto onder politiegeleide naar de Vale- SCHIP GEZONKEN OP DE SCHELDE. Vtff man verdronken. Woensdagmiddag voer op de Schel de ,bij Antwerpen, de „Continental Freighter" (een Engelsch schip van 530 ton), komende uit 'Room met een lading steen. Uit de tetfenoverejestelde richting kwam de „Hebble van de Goole Steamshipping Company, aanvaren, die, vermoedelijk als gevolg van het slechte weer in botsing kwam met de „Continental Freighter". Laatst genoemd schip werd in de flank ge raakt, kreeg een groot lek en brak bijna direct daarna in tweeën. Bin nen enkele minuten was de Conti nental Freighter" gezonken. Er was in de omgeving een bootje met douane-beambten, dat ondanks de dichte duisternis hulp verleende. Vijf leden der bemanning konden op- hetgeen wij van de Broeders ondervonden hebben, mij wantrouwig gemaakt heeft." „Ik begrijp het volkomen," sprak de detective, „maar ik ben volkomen bereid de heeren te vertellen, hoe ik met deze zaak mij ben gfenn bemoeien. En ik kan u misschien nog, een en ander mededee- len, wat u pog niet bekend is. Maar voor het oogenblik mis ik daartoe den tijd, ik wil graag Rouan achterna en heb nog het een en ander te doen. Maar morgen ben ik tot uw beschikking." „Goed," zei de Linar. Hij overlegde even met zijn vrienden en daarna gaf hij Turner de plaats op, waar zij zouden samenkomen. Toen gingen zij heen, nadat de detec tive nog verklaard had, eerst de kamers van Rouan aan een onderzoek te willen onderwerpen. 'Buiten gekomen zagen de drie vrien den elkaar aan. „Dat is anders geloopen, dan wij had den kunnen denken," zei de iLinar. „Het is heel beroerd afgeloopen," riep Nibblington. „Het grootste gedeelte van de bende zat achter slot en grendel en wij meenden nu ook dien ellendigen mar kies onder onze knuisten te hebben, om dan tot de ontdekking te komen, dit we ons leelijk vergist hebben en te hooren, dat de gevangen boosdoeners weer groo- tendeels ontsnapt zijn. Maar we hebbAn althans iets gewonnen." „Wat dan?" vroeg de Tournel. ..Een bondgenoot, die Turner lijkt x^ie een zeer handige jongen." „Oh," zei de Linar, „de heele politie helpt ons en we zien wat die hulp be duidt." „En daarenboven," zei nu de Tournel, „jullie zult me uitlachen, maar die Tur ner, nou, ik weet niet, ik kan mijn wan trouwen niet overwinnen.' „Dat wantrouwen lijkt me nu took on- VRIJDAG SI NOVEMBER 1680 worden, doch later bleek, dat ie overige vijf man verdronken waren. De „Hebble" werd aan een nabu rige kade gemeerd en onder politie toezicht gesteld. Het gezonken vaartuig, ligt in de vaargeul. Alleen de mast steekt noa boven het water uit. JONG-GHICAGO. Dezer dagen kreeg een dame te Hillegersbeig bezoek van een neefje uit Rotterdam. Na een half uur vertrok het jongemensch en tante bemerkte toen, dat neef een portemonnaie met 22 had meegenomen. De politie kwam erbij te pas en zocht, maar vond niets bij de ouders van t jongemensch, dat' zich drie dagen wist schuil te houden. Na af loop dezer periode werd hij aange houden en bij fouilleering werd een som vafri f 50 op hem bevonden. De jongen weigerde beslist een ver klaring te geven, waar dit geld van daan kwam. Dan moest hij zijn vrien den verraden en „dit zou hem het leven kunnen kosten'*, aldus ver klaarde hij plechtig. Er is 'vhier' dus blijkbaar sprake van een „bende". Tot dusver tast de politie nog in het duister omtrent de herkomst van een gedeelte van het geld. LIEFDESDRAMA. Door haar blinden minnaar gedood. In het Fransche plaatsje St. Go- baur heeft zioh een vreeselijk lief desdrama afgespeeld. Ray monde Veron ,een meisje van zeer goede familie, werd indertijd verliefd op den electricien Alfred Hé- lin. Toen de ouders van het meisje hem toestemming tol een verlooving weigerden, besloot het paar zelf moord te plegen. Hèlin kocht een revolver en schoot tweemaal op zijn geliefde. Toen hij het meisje zag vallen, meende hij, dat zij dood was. Hij plaatste de re volver tegen zyn voorhoofd en schoot drie kogels af. Geen der schoten was echter doo- deljjk; alleen verloor hij voor altijd het gezichtsvermogen. Het meisje her stelde volkomen van haar verwon dingen. Alfred Hélin, moest zich later voor het gerecht verantwoorden, wegen» poging tot moord. Het meisje, dat als getuige werd gehoord, smeekte de rechtbank om genade en de rech ters kwamen dermate onder den in druk, van haar hartstochtelijke plei dooi, dat zij den man veroordeelden tot vier jaar gevangenisstraf. Door 't toepassen van een bijzondere bepa ling, werd hij onmiddellijk vrijgela- ten. De familie van het meisje was even wel sterker dan ooit tegen een even tueel huwelijk gekant. Daarom nam het paar de vlucht, maar Hólin be zat geen cent en daar hij bovendien blind was, moesten ze uit armoede weer terugkeeren. Toen smeekte het meisje haar min naar haar te vermoorden.. „Zij plaatste mijn handen voor haar keel en ik worgde haar", aldus vertelde de blinde, toen hij opnieuw terecht stond. „We konden niet zonder el kaar leven. Alles wat ik wensch is, dat ik naar guillotine word ge bracht I" REUK EN SMAAK VAN HET ZUIVEL. (Uit het verslag van den Kaasdag te Bodegraven in 1928/1830). 1. Door middel van het vochtgehalte kan in allerlei opzicht invloed worden uitgeoefend op de kwaliteit van het zui vel. Zoo bleek bij kazen met een hoog vochtcijfer meerdere «malen het gebrek „te scherpe" of „te sterke" smaak te worden aangetroffen. Was het vochtge- gemotiveerd. En in ieder geval zullen wij morgen meer van hem hooren," meende de Linar. „We' kunnen thans niets beters doen dan te gaan slapen," zei Nibblington geeuwend. Aldus werd besloten, doch een paar straten verder scheidde de Tournel zich van zijn vrienden af, hij had nog enkele dingen te doen. De Tournel keerde, toen zijn vrienden uit het gezicht verdwenen waren, op zijn schreden terug. Hij wilde blijkbaar voor hen niet weten wat hij van plan was. Wat wilde hij dan? Hij was voor nemens den detective te bespieden, want het leek hem toch of deze geen zuivere rol speelde. De man kon hen wel van alles wijsmaken, hij vertrouwde hem niet. Maar hij kon feitelijk geen goeden grond meer voor zijn wantrouwen aangeven en darom wenschte hij er niet van te spre ken. Er was hier bok wel eenige ge kwetste eigenliefde in het spel. Hij im mers had gemeend di Cava te hebben ontmoet, sprekende met Rouan. En hij was tot de smadelijke ontdekking geko men, dat hij zich op een dwaalspoor had laten leidan. En al bleek dit nog zoo overtuigend, het wilde er bij hem niet in. En hij zei tot zichzelf, dat het dan toch heel merkwaardig was, dat ook Nib blington zich had vergist en dadelijk toen Turner uit het rijtuig gestapt was, had geroepen, dat hij di Cava ondanks zijn vermomming herkende. In ieder geval moest de graaf meer weten van den detective en plotseling was het idee bij hem opgekomen den detec tive te bespieden. (Wordt rorvolfd). tweede »lad. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Ichoonhovrawht Courant. VRIJDAO n NOVEMBER two halte laag, dan werd meermalen „te wei- gig smaak" of „smakeloos" opgemsrkt. 2. Bij opklimmend zoutoehalte, gewoonlijk gepaard gaande met een af name van het gewicht der kaas, vermin derde het aantal afwijkingen in geur en smaak. Toch kwamen meerdere uitzonde ringen voor en bleek b.v. aan een kaas met een gewicht van 17,25 K.G. jn een zoutgehalte van 1,93 pCt., het Tolle aantal punten voor reuk en smaak te zijn toegekend. In het algemeen echter was het aantal gevallen van afwijkenden reukven smaak het talrijkst bij een laag soutgehalte en de grootste gewichten. Welke dezer beide laatste factoren de belangrijkste rol speelt, valt niet te zeg gen. Verlenging van den peheftijd voor zware kazen en verkorting ocaraivau vou» lichte, teneinde te komen tot een regel matiger zoutgehalte, schijnt in net alge meen zeer wenschelijk, hetgeen trouwens ook reeds eerder is opgemerkt. Bestaat er twijfel ten aanzien van de houdbaarheid der kaas, dan geeft een kleinere kaas, zooals uit het voorgaande volgt, betere kansen, dan een groote, hetgeen in de practijk inmiddels ook wel gebleken is. 3. Bij het bespreken van den zuurheidsgraad ii voorts reeds duidelijk geworden, dat naarmate deze daalt, de kans op afwij kende kwaliteit stijgt. Eenerzijds zal dit een gevolg zijn van omzettingen die in de kaas plaats vinden als gevolg van de werking van achadelijke bacteriln, "au derzijds echter zal door een laag zout gehalte van de kaas en door een ruim gebruik van water bij het op- en na- warmen en misschien ook door een zoo danige bereiding, dat te weinig voret in de kaas achterblijft {te lange bewerkings- duur of te hooge nawarmtejnperatuur) het optreden van afwijkingen in de hand worden gewerkt. 4. Verder is nagegaan de invloed van de toevoegsels (karnemelk, zuursel, e.d. en salpeter). Wat dit aangaat kunnen 4 rubrieken onderscheiden worden, n.l.: Ie. geen toe voegsels; 2e. geen zuursel maar wel sal peter; 3e. geen salpeter doch wel zuur sel; 4e. zoowel salpeter als zuursel. Ge zien het groote aantal andere factoren, dat op reuk en smaak van invloed kan zijn en het betrekkelijk klein aantal ka zen, dat bij deze proef betrokken was, kunnen conclusies met reserve getrokken worden. Bij deze proef dan werden aan die kazen, welke zonder toevoegsels werden bereid, de slechtste cijfers toege kend. De groep alleen met salpeter ge maakt, verkreeg de hoogste punten voor reuk en smaak. Tusschen de beide laat ste groepen was geen noemenswaardig verschil, terwijl het gemiddelde hiervan iets lager was, dan het gemiddelde van de z g. salpetergroep. Zooals reeds eerder is opgemerkt, had het gebruik van salpeter op de korst meerdere malen een ongunstige uitwer king. het schijnt niet overbodig de aan dacht te vestigen op dit nadeel tegen over het bovenbedoelde voordeel. In dit verband zij er op gewezen, dat de ondervindingen, opgedaan met de on derhavige proef, geen reden vormen om veranderingen aan te brengen in de werk wijze, welke tot nu toe vanwege het Zui- velconsulentschap, ten aanzien van de kaasbereiding, is aanbevolen. Vergelijkt men de cijfers, welke aan de hiervorenbedoelde 4 groepen in September 1929 en in Maart 1930 werden toege kend, dan blijkt dat over het geheel ge nomen 'n geringe kwaliteitsachteruitgang te constateeren vieL Echter tevens, dat tus schen elk dezer 4 groepen afzonderlijk, wat de z.g. nawerking betreft geen ver schil te bespeuren was. De oplossing. Jantje, vroeg de onderwijzeres, waarom zijn die twee vingers van je rechterhand altijd schooner dan de andere? Omdat ik daarmee altijd onzen hond fluit, juffrouw. De schrijver. Ik leef geheel van de pen. Zoo, wat schrijft n, alzoo? Brieven aan m'n vader om duiten. Slechte lijd. „Hoe gaat 't In uw zakam. buur man?" „Niet best, wjj hebben 't erg druk, maar ik kan er dagelijks wel hon derd gulden* op toeleggen". „Maar waar leef je dan van?" „Van de Zondagen, als we geslo ten zijn". De dure mode. Mevrouw boven ons draagt pre cies denzelfden ^oed als ik. Dat beteekent zeker dat ik je weer een nieuwen moet geven. Het zou tenminste goedkooper zijh dan weer te verhuizen I Vakkennis. Wat moet er in gegraveerd wor den? vroeg de goudsmid. Van Piet aan Marie, fluisterde de jonge man verlegen. Neem mijn raad aan, zei 'de goudsmid ernstig laat er eenvou dig inzetten: van Piet. GEDACHTEN. Alleen datgene, wat men door het leven in zijn gemoed verworven heeft neemt men mee in het graf. Wie zich buigt om te vleien, ver laagt zich; wie zich buigt om te dienen, verhoogt zich. Onze levensweg hssft aan bakte zijden zooveel boomen an rustplaat sen, dat het mij verwondert, all iemand moede wordt De hoop is voor de menschenidal wat het anker is voor het schip: een sterke en onwankelbare sleun te midden van de stormen der beproe ving. i 'iCi Het is verstandiger, anderen in stilte te bewonderen, dan hen met woorden te prijzen. Wie bemind wil worden, dient eerst zelf beminnelijk te zijn. ALBLASSERDAM. Nov. Geboren: Adriana, d. van A. K&rsdorp en G. A. W. van de Weert Elizabeth, en Maria, dochters van D. van Vuuren on J. JGaal. Ondertrouwd: J. Gaal, oud 26 j. en M. Slagboom, oud 26 j. J. Both, oud 20 j. en J. J. Gaal, oud 24 j. P. Leens- vaart, oud 20 j. en J. A. Gaal, oud 21 J- G. G. van Niels, oud 28 j. en A. J. Stout, oud 23 j. HARDINXVELD. November. Geboren: Jormus Anthonie, s. van L. H. Bax en A. T. Heijkoop. Hendrik Cornelia, a van P. van den Berg en It Klijn. Deurwaarders te Gouda sullen op ».m. 10 uur, aan den Ouden Weg te R M u w IJ k, ten verzoeke van J. RIJLAARS DAM, publish Sn om contant gold virkoopin: 9 kalfdr. KOEIEN, 8 Pinken, 5 jonge Zeugen, 80 Kippen, 20.000 K.G. best gewonnen Hooi, 1 kuil Inmaakgraa, 50 Broedramen, Kaasbrik, 3 wielde Kar, landbouwgereedschappen OPENBARE VERKOOPING van OIROERENDE GOEDEREN, lelagsn onder ds Gemeenten Ylmn, Qorlnchtm «n Arktl TE LEXMOND; Ten overstaan van te Vianen zullen pablltk worden vBrkochts BI] Inzit: BIJ Toeslag: telkens du voormiddag» half alf, In de Herberg „DE DRIE SNOE KEN" te Lexmond: gedeeltelijk bezet met steenaarde, gelegen in den Polder „De Een dracht", Kadastraal bekend Ge meente Vianen, Sectie B Nos. 786, 197, 1296, 1500 en 2418. In perceelen en maua. bOUWLAND EN WEB, Kadaitraal bekend Gemeente Arkel, Sectie A Noa. 433, 434, 439 en 664. In perceelen en massa. WEG EN WATERING, bmerens HÜIS, SCHUUR, ERF ra TUIN, Kadastraal bekend Gemeente Gorinchem, Sectie A Nos. 1033, 1034, 1035, 1037, 1038 en 2563. In perceelen en massa. Breeder omschreven bij Notities, welke op aanvrage gratis verkrijg er zijn ten Kantore van Notaris J. B. VAN HOUTEN te Viansn. HAKHOUT EN TEEN EN. bericht, dat de van - te «al gehouden worden op 10 uur v.m., 'li „HET WAPEN VAN IJSSEI- 8TEIN". Veilinytoekjsi zijn op aanvraag pitii verkrijgbaar. te Lekkerkerk zal op telkens dei voormiddags 10 uur in het Café „HET BONTE PAARD" te Lskksrksrk, in het U DIVERSE PERCEELEN WEI-, HOOI- EN BOUW LAND, BOOMGAARD, WEG en WATER in den Polder Den Hoek en Sohuagt, samen groot In 17 perceelen en combinaties. DE BOUWMANSWONING, met SCHUUR en verder© OP STALLEN, ERF, en een te Lekkerkerk, aan den Tiendweg gemerkt 20, groot De Perceelen, thans in ge bruik bij den Heer H. SCHENK Jz. zijn vrij van huur te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen op 5 Januari 1931. EEN B0UWAKKER, MET WEG EN WATER, te Lekkerkerk, binnen den Tisnd- weg, groot Eigendom ran den Heer ADR. NOBEL Bz. Vrij van huur. d.: Eenige parcaalan Grasland sn WATER te Lekkerkerk, in den Polder Sohuagt, nabij hst dorp, strekkende van C. van Herk Noordwaarts tot G. Boon W*., helend Oost Wed. Q. van der Graaf Kx. en West C. Boon Wz. en M. Koolwijk, samen groot Eigendom van Mej. Wed. G. VAN DER GRAAF Kh. Vrij van huur. Nadere inlichtingen en perceels beschrijvingen verkrijgbaar ten Kantore van genoemden Notaris. Tsebw Bureau SCHMEINK Hoojrwtreet 147 Tal. 10178 NO TARIS H. Q. BOKS te Molenaars graaf is voornemens om op Donderdagen 27 Noveinber en 4 December 1930, (en dus NIET op Woensdagen 26 November 3 December, zooals is aangekondigd) telkens des avonds 7 uur in he Café BARON te Ooudriaan bij inzet en afslag in het openbaar te verkoopen voor de Erven van den Heer JAN TERLOUW Cornelisz. Een met Schuur, rf, Tuin, Boomgaard Wei- en Bouwland Wegen Water, alles In den Polder OUD-GOUDRIAAN onder de gemeente Ooudriaan ter gezamenlijke grootte van 1.83.67 Hectaren. In huur bij H. J. Terlouw Mz. voor f 540.— per jaar, de landerijen t/m 30 Nov. 1931, de gebouwen met erven t/m 1 Mei 1932. Te vellen In 4 perc. en combinatiën fn genot der loopende huur te aanvaarden bij de betaling der kooppeningen vóór of op den 14 Januari 1931, met dien verstande dat de huur over het loopende jaar geheel aan de verkoopers blijft. Lasten van 1 januari 1931 af voor rekening der koopera. Nadere i n 1 i e h 11 n g e n verstrek t voornoemde Notaris, te wiens kantore tijdig notities verkrijgbaar zijn. op Maandag 8 December 1930, voorm. elf uur, (n Café „DEURLOO" te OUDEWATER, ten overstaan van aldaar, van: Eed geed onderhouden mei uitmuntende zeer nabij Oudewater, groot 16.70.96. H.A. in 2 perceelen en massa. Betaling: 5 Maart 1931. Aanvaarding der landerijen op 1 januari 1931 van de gebouwen met het erf op 1 Mei 1931. Lasten vanaf 1 Januari 1931 voor kooper. Inlichtingen verstrekt genoemde Notarii. vorleent Credieten op korten tormijn, onder zakelijke of-en persoonlijke zekerheid aan. Landbouwers an Neringdoenden te Sohoonhoven wnran De Directie J. B. DE BEAUFORT. N. C. DE RUYTER. Wij hebben al onze prijzen verminderd en bieden U thans aan: Prima Mantels in de meest verschillende kleuren en modellen, geheel met bont bewerkt, in prijzen van: f 3.90, 4.90, 5.60, 7,50, 9.50,9.80,10.90,11.90,18.50, 15.50, 18.90, 18.50 en hooger. De grootste verscheidenheid in Japonnen, Fluweel en Stof, moderne kleuren en modellen, thans voor f 2.90, 3.90, 4.50, 5.90, 8.50, 7.90, 8.90, 10.50, 12.50, 13.90, 14.50 en hooger. Kindermantels in alle maten tegen de goedkoopste prijzen Zwarts- en donkerblauwe mantels ook In de grootste maten voorradig tegen zeer voordeelige prijzen Qroote aorteering Oameahoeden vanaf f 1.98 ERGENS BETER. ZIE ONZE ETALAGES NERGENS GOEDKOOPER R I E T-S T R 0 0 TE KOOP Per 300 bos6 Cent (100 bos ia ©en volk vracht) Rietmattenfabr. Dubbeldam SCHELLUINEN PRIJSVERLAGING HAAROEN. KACHELS EN FORNUIZEN Hsarden, compleet geplaatst vanaf f 49 50. Vulkaohels vanaf f 14.76 Haardkachels vanaf f 24 50. Fornuizen, zwart emallte, vanaf f27.50. Nw. Mark» 19-20, Rotterdam Rott.rd Dijk 247. RAVENSWAAYs BRENGEN U GELUK Sedert onze laatste publicatie hebben wij aan onderstaande personen een Extra-Cadeau uitgereiktAk Na 902. J. Blokland, Gr.-Ammera. No. 889. N. van Tuyl, Hoornaar. No. 890. A. de Kluiver, B.-Amhacht No. 891. W. Reym, Zevenhuizen. (Dit is het tweede Extra^ Cadeau, dat aan dezen verbruiker ia uitgereikt) No. 892. B. v. Drid, Waardenburg. No. 893. M. C. Rehoret, B.-Am- baoht. (Voor het gepubli ceerd Peilnummer.) No. 894. C. van Zeist, Capelle. No. 895. E. de Kuyper, Sohelluinen. No. 896. C. Kemkes, Schoonrewoerd No. 897. B. van Dalen, Dussen. No. 898. J. B. Roza, Gorinchem. No. 899. A. Schaap, Aalst. (Dit is het 2de Extra-Cadeau, dat deze verbruiker heeft ont vangen.) No. 900. W. Baayens, Waalwijk. (Voor gepubliceerd Peil- No. 901. Df. Slob, Asperen. (Voor gepubliceerd Peilnummer.) No. 903. Frank Treuren, GoudoxaJr. No. 904. J. van Ginkal, Heukeluin. No. 905. A. G. van Hemtrt-Stoks, Hedikhuijzen. No. 908. W. v. d. Steenhopen, Aal burg. (Voor gepubliceerd Peilnummer.) No. 907. Wed. A. Vonk, Noordeloo» No. 908. Jan Valk, Asperen. No. 909. W. Colijn, Dutsen. No. 910. J. Verrips, Beesd. (Voor gepubliceerd Peilnummer.) No. 911. L. Otto, Gorinchem. Nd. 912 M. Vermeer, Hagesteiij, (Dit is het 2de Extra-Car deau, dat deze verbruiker heeft ontvangen.) No. 913. H. L. Egaa, HardinxvaML No. 914. P. de Leeuw den Boutor, Ammeretol. No. 915. Joh. Spiering, Gameren. Vraagt Uw Winkelier naar de Bloamankaart bij elk half pond Letters-Koffie, het «tukje Opzet- «peelgoed bij elk ons Lettor-Thee en de ZESCËNTG Sigaar bij elk ons Letters-Tabak. Wu verzoeken den houder van onderstaand Peilnummer zijn PEILKAART binnen drie dagen aan ons kantoor op te zenden onder vermelding van het Extra Cadeau hij wenscht te ontvangen en van den naam van den winkelier, waar hij gewoonlijk zijn Letters-Artikelen betrekt. Hij ont vang» dan GEHEEL GRATIS het aangevraagde EXTRA CADEAU. Serie B. No. 1217 (P. v. Rooyen, Elisabethstr., Oeertruidenberg)

Schoonhovensche Courant | 1930 | | pagina 4