Landta en veeteelt ROB de Avonturier Wat geeft de Radio? Gemengd Nicjuws Plaatselijk Nieuws Gemeenteraden. Gemengd Nieuws. Circa 6 millioen gulden DE CENTRALE DERDE BLAD NIEUWSBLAO VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovtnnln Courant VRIJDAQ 21 NOVEMBER 1830 Zaterdag 20 November. Hilversum. V.A.R.A. 8 uur Orgelspel; 9 uur Gramofoon; V.P.R.O. 1O-—10.1Ö Morgenwijding; V.A.R.A. 10.15 uur Voordracht van mevr. G. KroonKu- neken; 10.90 uur Ziekenuurtje; 11.90 uur Gramofoon; 12 uur V.A.R.A.-Or- keat; 1.45 uur V.A.R.A.-Liedjea; 2.45 uur Concert; 4.15 uur Cursus Duitach; 5 uur Onï Huis een Tehuis; 5.45 uur Kinderuurtje; 6.45 uur Bij de Pomp; 7 uur Rotterdam8ch Kinderkoor „De Kleine Stem"; 8 uur Arbeiderszang-ver- eeniging „De Stem des Volks"; 9.15 uur Bestuuramededeelingen; 9.25 uur Mededeelingen van Nederlandsche Voetbalbonden; 9.90 uur V.AJl.A.-Va- ria; 9.35 uur Vervolg Concert „Pe Stem des Volks"; 10.45 uur Persbe richten; 11 uur Gramofoon. Huizen. K.R.O. 8—9.15 Concert; 11.30 12 Godsdienstig halfuurtje; 12.15 I.45 K.R.O.-Orkest; 1.45—2.30 Gramo foon; 2.303 Vragenhalfuurtje voor jeugdige personen; 34.15 Kinderuur tje; 4.450 Gramofoon; 66.15 Nieuwsberichten; 6.150.35 Week overzicht; 6.35—6.45 Gramofoon; 6.45 7.15 Cursus Esperanto; 7.15—7.45 De heer Jos Panhuysen over: De nieu we Russische literatuur; 88.30 Gra mofoon; 8.3011 K.R.O.-Orkest, 9— 9.15 Gramofoon; 9.159.30 Vervolg Concert; 9.30 uur Nieuwsberichten; 9.45—dl Vervolg Concert; 1112 Gra mofoon. bondag 23 November. Hilversum. V.A.R.A. 9 uur Tuinbouw- halfuurtje; 9.25 uur Mededeelingen in - het Esperanto; 9.40 uur Voordracht Martden Beversluis; 10 uur V.A.R.A.- Orkeet; 10.50 uur Toespraak door deü heer G. J. Zwertbroek; 11.06 uur Ver- volg Concert; A.V.R.O. 1212.30 De heer X. J. Jordaan over: Hoe ontstaat een film; 12.80-2 A.VB.O.-Orkost; 2 <3 Boekenhalfuur; 2.30—4 Concert gebouw-Orkest; 4—4.30 Dr. C. H. Sluiter over: Het ontstaan van het Zonnestelsel; 4.30 uur Gramofoon en Sportuitslagen; V.AJR.A. 5 uur Kinder uurtje, V.P.R.O. 0 uur Jeugdhalfuur. Spreekster mej. Da. E. B. A. Poort man; 6.30 uur Kerkuitrending. Voor ganger Db. W. Maokenza, van Am sterdam; A.V.R.O. 8 uur Nieuws- en Sportberichten; 8.109 Omroep-Or- kest; 99.30 Voordracht door Kom mer Kleijn; 9.30 uur Voortzetting Con cert; 1112 Gramofoon. Huizen. N.C.R.V. 8.30—9.30 Morgenwi^ ding; K.R.O. 10 uur Uitzending der Hoogmis uit de St. Michaelskerk te Zwolle; 12—1.30 K.R.O.-Orkest; 1.30 2 Literair halfuurtje; 23 Uitzen ding Herdenking van het Zilveren Ju bilee van Missie Borneo; 3.30i Ka mermuziek; 4.30—6 Ziekenhaliuurtje; N.C.R.V. 5.60 uur Kerkdienst. Voor ganger Ds. C. E. A. J. Gerrits, van 's-Gravendeel; K.R.O. 745—8.10 Dr. H. van Lieshout over: De zucht naar vergeestelijking bij het wordend ge slacht; 8.108.15 Voetbaluitslagen; 8.15—10.40 K.R.O.-Orkest; 9.30 uur Persberichten; 10.40'11 Klein Koor. Maandag 24 November. Hilversum. A.V.R.O. 89.56 Gramofoon; 10—10.15 Morgenwijding; 10.3012 A.V.R.O.-Orkeet; 122 Groninger Or- kestvereeniging en Pianovoordracht; 2.30—3 SoliBtenooncert; 34 Studio uitzending van fragmenten uit diverse klankfilms; 44.80 Gramofoon; 4.30 5.30 Kinderuurtje; 5.306.45 Omroep orkest; 6.45—7.15 Boekenhalfuur; 7.15 8 Orgelconcert; 89 Utrechtsch Ste delijk Orkest; 9—0.90 Dr. Vollgraff over: Christiaan Huygens; 9.9011 Voortzetting Orkeet; li12 Gramo foon. If Hulzen. N.C.R.V. 8.159.90 Concert; 10.30—11 Korte Ziekendienat; 11 II,90 Lezen van Ohr. Lectuur; 11.30 12.30 Gramofoon; 12.901.46 95e Or- rdconcert; 1.462 Gramofoon; 2 36 Uitzending voor Soholen; 2.36— 8.1B Gramofoon; 8.15—8.46 Curue Knippen; 8.464 Gramofoon; 4—6 Ziekenuurtje; 60.80" Concert; 0.90 7.15 Ghr. Liederenuurtje; 7.15—745 De heer S. M. v. d. Galifin over: De natuerrooayens fen Fryslan; 810.45 Chr. Radio-Orkeet en Declamatie; 10 uur Persberichten; 10.4511.30 Gra mofoon. den Bout en G. de Jong. De twee andere leden zullen door de twee genoemde be sturen worden aangewezen. Voor dit doel wordt een crediet toege staan van f 1000. Uitgekeerd zal worden aan uitgetrokkenen en nog niet rechtheb bende leden van werkloozenkasaen per werkdag: aan gehuwden f 1.75 en aan ongehuyden f 1.80; voor de niet bij een organisatie met werkloozenkas aangeslo tenen en voor visschers per werkdag: aan gehuwden f 1.65 en aan ongehuwden, die den leeftijd van 18 jaren hebben bereikt, f 1.20. Deze regeling zal ingaan, zoodra 't be sluit tot wijziging der begrooting door Ged. Staten is goedgekeurd. Het verzoek van het bestuur der bij zondere school in wijk A om vergoeding van de jaarwedde van een onderwijzeres over het tijdvak 1 Januari 1929 tot en met 90 April 1929,, wordt ingewilligd. Verder worden goedgekeurd een wijzi ging der begrooting dienst 1930 en debe- 'grooting voor het burgerlijk armbestuur 1931. Hierna komt aan de orde het voorstel van de WegrootingsoommisSie voor de wa terleiding. Gratificatie. De heer C. T. den Breejen wenscht als voorzitter dezer commissie den nacht waker Kamsteeg eene gratificaite te ver- leenen voor de vele werkzaamheden, ver richt in den watertoren. De heer Van 't Verlaat voelt hier- voor niets, omdat de uren. welke Kam steeg in den watertor» aoorbrsngt, in mindering worden gebracht van lijn ar beidstijd als nachtwaker. De heer Van Houwelingen aou het niet billijk vinden dezen ambtenaar een gratificatie te geven. De overige amb teparen der gemeente doen ook hun beet en die ontvangen ook geen extra beloo ning. De heer De Jong ia het gedeeltelijk met den heer Van Houwelingen eens. Wat betreft de Zondagsrust eohter niet. Hij zou gaarne zien ,dat aan dezen titu laris om de veertien dagen een vrije Zon dag werd gegeven. De Voorzitter deelt mede, dat Kamsteeg gedurepde het jaar 1930 pl.m, 100 extra uren heeft gemaakt in den wa tertoren. Spr. vindt het billijk, dat bier voor eeh belooning van f 50 wordt gege ven. De heer Voogel meent, dat, gezien de straks genomen beslissing omtrent de crisisregeling, het op het oogenblik geen tijd is voor het geven van gratificatiën. Het voorstel komt in stemming en wordt verworpen. Het voorstel van de commissie om K. om de veertien dagen een vrijen Zondag te geven, wordt aangenomen. Wegens het vergevorderde uur wordt beslotep de behandeling der begrooting uit te stellen tot de volgende vergade ring. De heer V ermeulen vraagt bij de Rondvraag waarom een bij de gemeente in dienst zijnden arbeider nog geen verhooging van uurloon heeft ontvangen Het betreft hier den werkman, die behulpzaam 4a bij het graven voor de waterleiding. De Voorzitter antwoordt, dat de ze werkman niet in dienst van de go- meente is, doch bij den heer Weppelman, die dit werk van de gemeente heeft aan genomen. De heer Vermeulen meent, dat vroeger, toen het'uurloon voor de arbei ders werd verhoogd, het contract met Weppehnan ook werd gewijzigd. De Voorzitter kan zich hiervan niets herinneren, doch zal dit onderzoe ken. Daarna sluiting. GOUDRIAAN. Vergadering van den gemeenteraad op Zaterdag 15 November. Tegenwoordig zijn de voorzittef* de heer R. D. C. M. van Slijpe, de wet houders P. Pierhagen en D. van Gen- deren en de leden G. J. de Vos, P. Vonk, J Boele, J. Vonk Tzn. en M. N. Drinkwaard De Voorzitter opent de ver gadering mei de voorlezing van het gebed De notulen worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. In de eerste plaats wordt aan mej. C. A. Ooms. onderwijzeres aan de O.L. School 'overeenkomstig haar ver zoek met ingang van 1 December a.s. als zoodanig eervol ontslag verleend wegens gelijke benoeming te Slie- drecht. Aan de orde is dan de benoeming eener onderwijzeres in de vacature mej. C A Ooms De voordracht, die B. en W in overleg met den inspec teur van het Lager Onderwijs in de inspectie Gorinchém hebben opge maakt luidt 1 Mej U Veldstra te Maarssen, 2. Mej. C. M. Kilian te Haarlem 3. Mej. H. P. Ponte te Dordrecht. No. 1 van de voordracht wordt met algemeene stemmen benoemd. Speelplaats O.L. School. Vervolgens wordt na toelichting door den Voorzitter, met alge meene stemmen besloten aan te gaan een geldleening groot f 550 tegen een tegen een koers van 100 pCt. ren tende ten hoogste vier-en-half pCt, met jaarlijksche aflossing te begin nen m 1931 van f 100 met voorbe houd van vervroegde aflossing, voor een speelplaats bij de o.l. school. Eenige door B en W voorgestelde ontheffingen van schoolgeld voor 't .openbaar en bijzonder lager onder wijs worden goedgekeurd. Het volgend punt betreft inlichtin gen omtrent straatverlichting. De Voorzitter zegt, aat hij zich naar aanleiding van de in de vorige vergadering gevoerde bespre king over straatverlichting heeft ge wend tot den directeur van "het ge meen te-electriciteitsbedrijf te Dor drecht. Deze heeft medegedeeld, dat al komen er meer lichtpunten bij, de prijs per lamp hetzelfde blijft. Wel kan dit bedrag verminderd wor den van pl.m. f 20 op pl.m. f 16 per lamp als dc, kaarssterkte wordt teruggebracht. Besloten Wordt dit punt voorloopig van de agenda af te voeren. De Voorzitter zegt vervolgens, dat hij nog heeft geschreven naar de Onderlinge Brandwaarborg-maat schappij te Giessen-Nieuwkerk, be treffende een tegemoetkoming in de kosten van den brand bij P. Kers bergen ,doch nog steeds geen ant woord heeft ontvangen, dus hierover nog niets kan mededeelen. Een wijziging der begrooting 1930 wordt goedgekeurd. Bij de rondvraag komt de heer-Van Genderen nog even terug op zijn voorstel, gedaan in fie vorige vergadering, 'betreffende de vermindering van den prijs van het electrisch licht. De Voorzitter acht het beter deze zaak eerst in het college van B. en W. onder de oogen te zien, dan kunnen zij met nauwkeuriger cijfers kbmen bij den raad. Besloten wordt deze zaak in han den van B. en W. te stellen. De heer De Vos merkt nog op, dat een gedeelte van den weg zeer gevaarlijk is. Spr. vraagt wie dat ver- Beteren moet. -,De Voor alt te# legt, dat het pol derbestuur verantwoordelijk is. De heer B o e 1vindt dat de wegen in deze gemeente slecht zjjn. De Voorzitter zal het polder bestuur verzoeken de noodige ver betering aan te brengen. Daarna volgt sluiting. NEDERLANDSCH EN FRIESCH RUNDVEESTAMBOEK. Woensdag heeff te Utrecht de vereeni- ging „Het Nederlandsche Rundvee-Stam boek" een buitengewone algemeene ver gadering gehouden, ter bespreking van de eischen voor overschrijving van die ren van het Friesche Rundvee-Stam boek (N.RB.). Deze eischen werden aan een korte be spreking onderworpen. Ze luiden: 1. Beide ouders moeten zijn ingeschre ven in het F. R. S. 2. Van elk dier moet een verklaring, afgegeven door het FR.S., worden over gelegd, waaruit blijkt, dat het dier vrij is van tuberculose. Heeft iemand een F.R.S.-dier gekocht en komt op het Friesche certificaat geen gezondheidsverklaring voor, dan kan ook volstaan worden met een verklaring van zijn eigen veearts, dat het dier vrij is van tuberculose. 8. Stieren, a. De moeder van den stier moet in een periode van ten hoogste 350 dagen ten minste hebben gegeven ,als 2-jarige 3300 k.g. melk met 3 30 pet. vet, als 3 jarige 3000 k.g. melk met 3.30 pet. vet, als 4-jarige 4600 k.g. melk met 8.30 pet. vdt, als 5-jarigo of ouder 5100 k.g. melk met 4.30 pet. vet. b. Alle stieren moeten in de Lange Stallen te Leeuwarden door 'een inspec teur van het NuR.S. worden goedgekeurd, waarbij, mede gelet op de productie en de kwaliteit van de vooroudera, naar den maatstaf van bvoor algemeen voor komen zal worden gekeurd. Het bleek, dat over het algemeen de vergadering zich met de voorgestelde eischen van criersphrijving kon ver leni gen. Vele leden wilden de bepalingen rog meer soepel makeü. Men wilde in den eisch 3b de zinsnede van het woord „goedgekeurd" schrappen, waardoor de onderscheiding tusschen klasse b en b zou komen te vervallen. Enkele leden wilden zelfs nog verder gaan en vrijwel de geheele keuring overlaten aan het in zicht van den betrokken inspecteur. De ze wenschte echter geen vrij mandaat. De bespreking werd gevolgd door een bestuursvergadering, waarin de voorge stelde overschrijvingseischen definitief zijn vastgesteld De bépaling onder 8b na het woord goedgekeurd, werd overeenkom stig den wemsch der algemeene vergade ring geschrapt. Voor jonge kalveren be neden de zee maanden uit tuherculose- vrije stallen afkomstig, zal geen gezond heidsverklaring behoeven te worden overgelegd. HET FRANSCHE INVOERVERBOD VOOR NED. FOKVEE. Slechts een maatregel tegen y mond- en klauwzeer. De jpbofdinspectie van den woten- schappelijken en veterinairen dienst van het Fransche departement van Land bouw heeft medegedeeld, dat Nederland zich. volstrekt niet ongerust behoeft te maken over het door Frankrijk uitge vaardigde invoerverbod voor Neder- landsch fokvee. Het geldt hier slechts een maatregel tegen de heerschende epidemie van mond- en klauwzeer in Nederland, die reeds drie infectiehaarden in Frankrijk heeft verwekt. De verbodsbepaling is dus slechts van tijdelijken aard en wordt weer opgeheven, zoodra de gezondheids toestand van het vee in Nederland ver betering heeft ondergaan. Zooals gemeld, geeft het departement wèl toestemming voor den ihvoer van eenige absoluut noodzakelijke fokstieren, waarvan de sanitaire controle overigens minder moeilijkheden geeft dan die van het overige vee. De inspectie wordt overstelpt door mas sa's aanvragen van Fransche landbouw- vereenigingen voor den invoer van Hol- landsch Fokvee. De reeds toegestane be willigingen gaan ongewijzigd door, doch voor de rest wacht men tot de besmet tingskansen minder dreigend zijn. EEN TE GfrED GESLAAGI brandwei Ta Amsterdam was Dinsdagmiddag 14-jarige jongen bezig de centrale warming op te stoken van (het gebouw op den hoek van Rokin en •teeg. De pook, die hij bruikte, werd roodgloeiend, ijde Kapei- toen pro- in de nabij- Het gelukte voor het ioor het ge- van de ér- dat zij Frieeland Bergen een bran op de ho ging geheel beerde hij of 't houtwol, die heid lag, vlam zou vatten, maar al te goed, want pogingen om de vlammen in de houtwol te dooven, mis lukten. De jongen vluchttje vuur en den rook. Deze trok heel© gebouw. Uit den wjnkel ma J. M. Schmidt in optische artikelen, sloegen weldra rookwolken en uit de vensters van het vijf verdiepingen hoo ge kantoorgebouw, dat zijn ingang in de Wijde Kapelsteeg heeft, kronkelde over al een zware rook. Weldra verdrongen zich voor de ven sters van de tweede verdiepitog een aan tal jonge dames, die door den zwaren rook, welke optrok langs let trappen huis, niet naar beneden durfden. Zij werden spoedig uit hun milder aange name, maar niet gevaarlijke toestand, be vrijd door de. brandweer. Depe zette een mechanische ladder op en langs deze ver lieten ze het kantoor. Brandweerlieden waren inmiddels, voorzien van rookmaskere, in den kelder afgedaald. Het vuur woedde in den voor raad brandstof voor de cehtrale verwar ming en in den emballage-voorraad van de firam Schmidt. Met een jviertal stra len werd de kelder gedeeltelijk onder water gezet. Maar de rook! bleef hard nekkig, tot eindelijk de brandweer voor het eerst haar rookafzuigapparaat in werking had gebracht. Daarmede werd de rook met kracht de lucht ingeblazen. Als sic t van dezen brand haalde de brandweer met een „elevateur" weer het waterj, den keilder had gespoten, EEN KOE ALS BRAND: Te Echten bij is de boerderij vbj§ den heej gebrand. De oorz dende lantaarn door een k< rens werd genomen en in worpen. Vijftien koeien vlammen om en de inboi verloren. De schade woydt ring "gedekt. EEN VERDACHTE „DAME". Een automobilist, die des nachts met zijn auto onder de gemeente Maashees reed, zag in het schijnsel va£ zijn lampen een dame,, die hem een teekqn tot stoppen gaf. Niets kwaads vermoedend bracht hij zijn wagen tot stilstand. Hij opende het portier en hoorde de vraag tot hem ge richt: „M'nheer, mag ik meerijden". Da delijk antwoordde de heer H. „stap maar in waaraan de juffrouw hoogst dank baar gevolg gaf. Het viel hem echter op dat de dame zulke groote handen had, waarop hij tot de ontdekking kw{Lm, bier met een „heer" inplaats van met een dame te doen te hebben. Hij deed hier op het vriendelijk tegenverzoek: „Wilt u even naar m'n achterlicht kijken," welk moment hjj benutte om snel met zijn auto er vandoor te gajm Een paar hon derd meter verder stonden eenige per sonen op den weg, doch flink signalen gevend, reed de automobilist in volle vaart door. Het lijdt geen twijfel, dat hij hier met gevaarlijke elementen te doen heeft gehad. NIEUWE OPSTj^lD OP FORMOSA? Naar de JapanaChè, Jjladen melden, zouden op het eiland Formosa nieuwe onlusten zijn uitgebroken. In de gebie den, waar den opstand onlange de kop weid ingedrukt, hebben rebellen politie stations overvallen en verscheidene be ambten gedood. De Jap&nsahe regeering heeft onver wijld een vliegtuigeskader naar Formosa gezonden om een strafexpeditie te on dernemen. De Japanaahe verliezen zouden neer talrijk zijn. LEVINE'S VALSCHE MUNTERIJ. De politie te Weonen heeft het voor onderzoek naar de valsche munters- kwestie in verband waarmede de Ame- rikaansohe Dceaanvlieger Levine is ge arresteerd, geeloten. Levine kon tegen over het bezwarende materieel geen overtuigende bewijzen van zijn1 onschuld stellen. Bovendien deed hij verschillen de mededeelingen, die. niét elkaar in strijd bleken te zijn. Vooral is bezwarend zijn mededeeling, dat hij de munten slechts aan óén zijde heeft laten stempelen, omdat hij., aan de anders zijde zijn eigen portret wilde la- ten slaan. Deze mededeeling is lijnrecht in strijd'met de verklaring van den gra veur van den bekenden Weeneohen beeldhouwer Frans Mazra, die verzekert niets er van te weten, dat de munt in slechts aan één zijde gestempeld moes ten worden. Bij het huidige onderzoek is het eohter ook niet mogelijk gebleken Levine's schuld te bewijzen of hem een bekentenis te ontlokken. De politie heeft daarom de zaak in handen gegeven van de justitie, die het verdere onderzoek zal leiden. Levine zou op bevel van het Landsgereoht in voorloopige hechtenis blijven. De „diamantkoningin", Mabel Boll, in wier gezelschap Levine in hotel Imperial had gewoond, is, na daartoe de toestem ming van de Weensche politie te hebben verkregen, naar Parijs vertrokken. DE EERSTE HUWELIJKSNACHT IN DE CEL. De heerlijkste dag in het leven van de kleine Mizzi begon jiust, zooals zij had verwacht, met oen rit bij schitterend weer door de stad naar het stadhuis, al waar zij len overstaan van den auibte-' naar van den burgerlijken stand plechtig beloofde, haar Franz tot in den dood getrouw te zijn en hem nooit, nooit te verlaten. Hierop, zoo schrijft men aan de N. R. Gt, bracht de wachtende auto' het jonge paar naar het restaurant voor het feestelijke noenmaal. Het was pas 6 uur, toen het gezel schap het restaurant verliet, waar alles schitterend was geweest, vooral de wijn, die allen opgewonden had, niet het minst de bruid, die aan geen drank was gewend. Onderweg verscheen een politie agent, die, toen Mizzi slechte voor een oogenblik van de zijde van haar Fran* was geweken om met eenige gasten van de trouwpartij een paar woorden te wis selen hem, haar Franx, die zich wel een beetje luidruchtig gedroeg, aanhield. Zij snelde op den agent toe en riep: „Vandaag op onzen trouwdag, mag u hem met van ^mij weghalen!" De agent bleef eohter onvermurwbaar. Het bruidje tierde en schold den agent uit met de fletmgsle Weensche vloeken. Twee andere agenten kwamen hun col lega ter hulp, dooh Mizzi streed als een leeuwin, met hoogopgeheven parapluis, om haar man, zoodat de agenten ten slotte van hun gummistok gebruik moes ten maken, waarop zy haar op het poli tiebureau, alléén in een cel opsloten. Iu de belendende cel werd Franz, de jonge eohtgenoot; onder dak gebracht; hij sliep onmiddellijk in. Mizzi niet, toen zy om half elf hoorde, dat zij den nacht op het politiebureau zou moeten doorbrengen, begon zij zoo te razen, dat vijf agenten moeite hadden, haar tot bedaren te bren gen, zou wou tegen eiken prys naar haar Franz. Toen het jonge paar den volgenden ochtend voor dén redhter werd gebracht, wist Franz van niets en verklaarile den heelen nacht geslapen te 'hebben. Hy moest 50 schilling wegens rustverstoo- nng betalen. De moed van Mizzi was nog ongebro ken; zij klaagde den rechter in bittere bewoordingen, hoe onrechtvaardig zij be handeld was, zij hadden immers niets kwaads uitgevoerd, men was slechts een beetje vroolijk geweest. Tenslotte *uiddo de uitspraak voor de avonturen van de zen kwaden huwelijksnacht voor Mizzi: één week gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. NIEUW COMPLOT IN RUSLAND. Zelfs generaal Blücher in arrest Naar verluidt, zijn in Rusland weer versoheiden leaders der communistische partij en een aantal hooge officieren van het Roode leger gearresteerd. Tot de ge arresteerden behooren o.a. Syrtsof, An- drejef, lid van het commissariaat van Oorlog, en generaal Blücher, opperbevel hebber van het Roode leger, In het Oos ten. Deze arrestaties zouden in verband staan met een groot complot, onder lei ding van Syrtsof, tot voor kort een der communisten, die door Stalin als een van de meest betrouwbaren werd be schouwd. Zelfs Orzjonikidzi, vroeger Stalin's beste vriend, zou met het oom- plot in verband staan. Woekeraars veroordeeld. Te Bakoe in Rusland heeft liet hooggerechtshof vonnis gewezen in de zaak van kooplie den, die onlangs werden gearresteerd wegens het drijven van handel in Rus sisch geld. Drie Perzen en een Rus werden ter dood veroordeeld, dertien Perzen werden veroordeeld tot straffen, varieerend tus schen twintig en twee jaar gevangenis straf en verbeurdverklaring van hun goederen. 53. Rob staarde verschrikt en bedroefd Daan!" merkte hij op. „Maar we moeten naar de stukken van het vlot, die door in ieder geval blij zijn, dat dit avontuurtje de golven heen en weer geslingerd wer- one vlak bij de kust overkwam." den, „Nu ii er geen eprake van, dat I 54. Hij nam Daan mee naar de grot, wt bier Toorioopif vandaan komen, waar se buiten het bereik van de wind en het zeeschuim ren op het zand ei waren. Rob zag spo- riep uit: „Er is Dier een inlander gefeest. Laten we het spoor volgen. Misschien kan hij ons hel pen." Ze drongen (iieper het hoi binnen 4 -VIERDE BLAD WiEUWiBLAD VOOR ZUID-HOLLAND II# UTRECHT, Gchoonhovenecht Dóurtnt De Arkelsehe dorpen. Arktl. In het gebied van de hteren Van Arkel lagen vijf dorpen, waarvan de beginletters samen het woord Arkel vormden, n.l.: Arkel, Rietveld, Kedichem (in de wandeling Kekum), Eeeterwijk (later Ooeterwijk genoemd, bij Kedichem) en Leerbroek. Arkel. Zondagavond ie een zekere K. zoodanig mishandeld, dat hij zioE onfler geneeskundige behandeling moest stellen Capelle a.d. IJssel. Woensdagavond gaf de C. J. M. vereeniging „Pred. 12 vers la" haar 37ste jaarfeest, in haar eigen gebouw aan de Kerklaan. Nadat Ds. J. Booy de vergadering geopend had, werd een aardig programma afgewerkt. Na 'n heel gezellig samenzijn sloot Ds. J. Boo ij met dankzegging. De opkomst was zeer bevredigend. Het 0-jarig dochtertje van den heer S. G. v. d. Linden, wonende aan de Kerk laan, dat aan de oprit van de „Capelsche Stichting" aan het spelen was, werd aangereden door een jongen, die met wilde vaart den stoep opreed. Het meisje, dat één der beenen leelijk bezeerde, werd door een paar andere kinderen naar huis gebracht, daar de aanrijder niet eens die moeite nam. Schletvereenlging. Goudcrak. De alhier opgerichte schiet vereniging houdt haar schietoefeningen in de wagenmakerij van don heer H Visser. De vereeniging telt bijna 50 leden. Jubileum. Gouderak. De heer L. Boer te Gouda l hoopt Maandag den dag te herdenken, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad bij de scheepswerf „Kr9mhou|t" van den liéer Van Vlaardingen alhier. Driftig passagier. Haastrecht. R. te Papekop bevond zich Donderdag te Rotterdam en liet zich naar huis brengen met een t&xl. Toen de auto in Boven-Haastrecht evon moeet wachten bij het op den dijk halen van ren gevallen auto, sloeg R. met een bier- flesch een ruit van den auto stuk on -wilde daarop vluchten. De chauffeur be lette dit en R. werd gearresteerd. Do chauffeur ging daarop naar üen vader van R„ die mede kwam naar Haastrecht, waar op wiens verzoek de arrestant werd vrij gelaten en door den chauffeur huis waarts vervoerd. Auto van den dijk. Haastrecht. Gisterenmiddag passeer de hier een verhüisauto met marktgoe- deren, welke toebehoorden aan den heer K. Duist te Baarn, waarheen de reis ging. Ter hoogte van den landbouwer Joh. v. d* VHst passeerde de auto van den heer C. van Dam te Papekop. De verhuisauto is daarbij van den dijk ge kanteld en in den boomgaard terecht ge komen De twee inzittenden kwamen er zonder letsel af. De heer G. Th. v. Vliet heeft de auto met den kraanwagen op den dijk gewerkt. Op eigen kracht kon toen de reis worden voortgezet. Donderdagavond tusschen vijf uur en half zes ontstond storing in de elec- trische verlichting. De storing kwam voor op den dijk en op verschillende plaatsen in het dorp. Hoenkoop. De heer J. Th. v. Miltenburg, benoemd tot raadslid in de plaats vau den heer Ph. Kemp, heeft zijn benoeming aangenomen. Door het overlijden van den heer Kemp is tevens een vacature ontstaan in de commissie van aanslag voor de rijkain- korastenbelasting. Leerbroek. De heer J. H. Viech, amb tenaar ter secretarie alhier, la met in gang van 1 Januari eervol ontslag ver- i?? correspondent der arbeidsbe middeling, Als zoodanig ie thane aange steld de heer A„ Tinüner, ambtenaar ter •ecretarie. Ernstige val. Meerkerk. Vorige week, toen dc land bouwer P. B. zich gereed maakte om naar zijn oudere te gaan in Tienhoven, die hun 40-jarige ech tvarBeniging her dacht», viel hij yan den zolder, waar door hij 4 ribben brak. Een pooaje ruit werd hem door den geneeskundige, Dr. Spijkerboer, voorgesohreven. IJsclub „Zederlk". Meerkerk. Woensdagavond ].l. verga derde de ijeolub „Zederik" onder voorsit- teraohap van den heer Kuijpere in de bovenzaal van den heer M. Schakel. De voorzitter heette de aahwezigon hartelijk welkom. Hij sprak er zijn voldoening over uit dat de leden in zpo'n grooten ge tale waren opgekomen. De secretaris las hierna de notulen Yoar van de vorige algemeene vergadering, welke onveran derd werden vastgesteld. Daarna zagen de heeren Schuurman en A. B. Kok de rekening na, die in orde werd bevonden. Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. Vervoorn, die deze benoeming aan nam. Tot commissieleden werden herko zen de heeren F. de With en K. Horden, terwijl in de plaats van J. van Iperen werd gekozen de heer A. B.k Kok, die allen huif benoeming aannamen. De heer Van Iperen wenschte voor herbenoeming niet meer in aanmerking te komen. Uitgeloot werden 4 allndeelen van de geldleening groot f 2500 .en 4 rentelooze aandeelen van de geldleening van 1929 Bij de gralis-verloting waren ook nog twee verrassingen toegevoegd, bestaande uit twee biggen, die ten deel violen aan J. den Braven en C. 't Lam Hzn. Dinsdagmorgen reed een vrachtauto beladen met runderen, bestemd voor de markt 4e Gorinchém, over den Zouwen- dijk. Nabij de hoeve van S. Bor brak een as van den jiuto, waardoor verder rijden onmogelijk was. De runderen werden overgeladen op een andere vrachtauto en naar Gorinchém gebracht. Goed afgeloopsn. Meerkerk. De bijna 80-jarige L. van D„. reed, toen hij zich Vrijdagmorgen j.l. per fieta naar het dorp wilde begeven, nabij zijn woning in het water. Toegeschoten helpers wisten den ouden man spoedig op het droge te brengen. Na van droge kleeren voorzien te zijn, kwam hij per vriendelijk geboden gelegenheid, op het dorp. De heer P. S. bracht Van I. met zijn luxe auto op de plaats van bestem ming. Noordeloos. Woehsdag 20 November zal de damclub een wedstrijd spelen te gen de Leerdam8che damclub Tienhoven. De kantonrechter te Gorin chém heeft Dinsdag J. de G. wegens jachtwetovertreding veroordeeld tot 40 dagen hechtenis of f 80 boete. KRIMPEN A.D. LEK, Raadsvergadering op Maandag 17 November. Voorzitter G. J. van Oordt, bur- 'geraeesteri Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden met een kleine opmerking van den heer Van Duijvendijk en van den voorzitter vastgesteld. Ingekomen is een gunstig luidend rapport omtrent drinkwateronder- zoek. Het wordt- voor kennisgeving aangenomen. De woningbouiVvereen. „Ons Be lang' verzoekt,, uit de gemeentekas een voorschot te mogen ontvangen voor den bouw van zes a zeven ar beiderswoningen. De Voorzitter zegt, dat het ge- wenscht is, dat eerst de teekemngen en een exploitatieberekening <vorden ingediend voor dat een beslissing genomen wordt. De heer Van Duftvendyk zegt, dat dit stuk is ingediend om kosten le vermijden en om eerst den raad hierover te hooren. De Voorzitter antwoordt, dat deze zaak reeds eer in den raad ter sprake is gebracht en dat toen in beginsel gunstig is beschikt. Zonder verdere bespreking wordt dit adres voor kennisgeving aange nomen. B. en W van Gouderak verzochten om adhaesle te betuigen "aan hun adres gericht aan de Hoogheemra den van de „Krimpenerwaard". be- lrettende den slechten toestand waar in de "Wegen verkeeren. ONZE ZWEMSTERS. Besloten wordt aan dit adres ad haesle te betuigen.. Een adres van de vereeniging voor Drankbestrijding om evenals vorige jaren een subsidie te mogen ontvan gen wordt aangehouden tot b(j hat Behandelen van de begrooting. Het ingekomen jaarverslag van het electr. bedrijf te Dordrecht wordt voor kennisgeving aangenomen. Hierna volgt de aanbieding der ge- meentebegrooting 1031 met bijlagen. De begrooting van den Vleeschkeu- ringsdienst 1931, wordt met algem. stemmen vastgesteld, evenals die van het Burgerlijk Armbestuur. Voorts wordt met algemeene stem men goedgevonden aan een vijf-tal ingezetenen tijdens de werkloosheid ontheffing te verleenen van school geld. Subsidie Verloskundige. In behandeling komt hierna het adres van mej. W. Dekker, verlos kundige, om een subsidie, welk adres in de vorige vergadering is aange houden voor prae-advies. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. een bespreking hebben ge had met Dr. Van Es. Deze bespre king heeft geleid tot het voorstel van B. en W., om aan de verlos kundige een subsidie te verleenen van f 200 per jaar en er de voor waarde aan te verbanden, dat mej. Dekker verplicht is verloskundige hulp aan arme patiënten gratis te verleenen. Tot de armen behooren zij, die als zoodanig door B. en W. worden aangewezen. In verbaud met dit voorstel ligt het in de bedoeling van B. en W. zegt spr., het salaris van den gemeente-geneesheer op nieuw vast te stellen. Dr. Van Es geniet thans als gemeente-geneesheer een jaarwedde van f 400, benevens een salaris van f 200 ais gewezen schoolarts. Spr. zegt, dat dit salaris echter van tijdelijk karakter ia, daar het ieder jaar door de raad moet worden vastgesteld. B. en W. stellen thans voor Dr. Van Es een jaarwedde als (gemeente geneesheer toe te kennen van T 500. Door deze regeling komt Dr. Van Es, die hiermede genoegen neemt, de gemeente in de subsidie van de ver loskundige f 100 ten goede. De heer Schutter handhaaft zijn vorige voorstel nl. om een garantie loon van f 1700 voor de verloskun dige vast te stellen. Spr. vindt, dat een salaris te verkiezen is boven een subsidie. Hij vraagt oï ook de ge zinnen, die door dezen crisis gdl troffen zijn, gratis geholpen worden. Spr. zegt, dat in de meeste gemeen ten de verloskundige door de ge meente gesalarieerd wordL Hij heeft hiervan een staatje bij zich. Spr. raadt aan, als de gemeente de kosten met kan dragen om by de provincie aan te kloppen. Het voorstel—Schutter wordt in stemming gebracht, doch verworpen met 7 tegen 4 stemmen. De heer Buitelaar Zegt nu met een tusschen-voorstei te willen ko men. Hij stelt voor om de subsidie te brengen op f 300. De heer Roest zegt, dat Dr. Van Es in deze gemeente een dubbele praktijk is verzekerd. Hij vraagt of de gemeente nu de verloskundige een toeslag moet geven of den dokter. De beer Schutter meent, dat de volksgezondheid ook hier wel degelijk m mee moet spreken. De aroeidersvrouwen worden liever ge holpen door een vrouw, zegt spr. De gemeente moet ook hiermede re kening houden. De heer Van Du Ij ven dijk komt er sterk tegen op, dat er nu geregeld gezegd wordt:' de dokter moet maar voor de verloskundige zorgen, dab zyn wij er af. Spr. beveelt het voor stel—Buitelaar ten sterkste aan, hoe wei het bedrag z.i. te laag is. De heer Sen utter licnt toe, dat de bedoeling van zijn partijgenoot Buitelaar is, dat de voorgestelde f 300 subsidie wordt omgezet in ^ast sa laris. De heer Buitelaar bevestigt dit; spr. zegt, dathij een vaste aanstel ling wii geven aan de venoskundige. De heer Roest is van meening. dat eerst de twee volgende punten der agenda moeten worden besprjo- De Voorzitter is het hiermede niet eens. Ilij brengt het voorstel— Buitelaar in stemming. Het wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Na nog eenige discussies wordt 't voorstel om een vaste aanstelling te geven, in stemming gebracht en eveneens verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Vervolgens wordt het voorstel van B. eli W. om de verloskundige 200 subsidie te geven met algemeene stemmen aangenomen. Aan de orde °is: Wijziging der in structie van déh ge meen te-geneesheer. De Voorzitter Zegt, dat nü een wijziging in de instructie moet wor den gebracht, daar de gemeente-arts nu geen verloskundige practijk doet. De heeri Roest wil het werk van de verloskundige niet uitbreiden door haar te belasten met de armen-prac- tijk, dit moet men op Dr. Van Es laten rusten. Deze krijgt nu toch eed vaste jaarwedde van f 500. ter wijl eerst zim .jaarwedde bedroeg f 400 vast, plus f 200 tijdelijk ieder jaar door den r^ad vast te stellen. De heer Buitelaar zegt, dat als nu blijkt, dat Dr. Van Es het werk niet aan kan, de gemeente er toch Woensdagavond vertrokken 4® Neder landsche zwemsters uit Roterdam voor *jUrnee c*oor Zuid-Airika. In hotel „Centraal" vond een afscheid plaats, ^ntend: Jeanne Grendel, Coba Huybere. Staande; Puck Oversloot, mevr. Braun, Zus Braun. niet onder mag lijden. Hij kan voor de moeilijkheid komen te staan: ,',wie moet ik het eerst helpen". eerst helpen". De Voorzitter Brengt de in- «tructiewijziging in (temming. Deze wordt met algemeene (temmen aan genomen. Het salarii van den gemeente-ge neesheer wordt teruggebracht' op I 500 per Jaar. Aan de orde ii «en wijziging der indeeling van straten, zoodat vier nummers van „Onder de Waal" bij den „Rljsdljk" worden getrokken. De Voorzitter licht dit voor stel toe en spr. zegt* dat het er hoofdzakelijk om gaat het kantodr van J. en K. Smit bij den Rysdijk te trekken, daar dit volgens oude overleving nog behoort tot den „Rij li dlik' J De wijziging wordt met algemeene stemmen goedgevonden. Hierop volgt een wijziging der po litieverordening. De Voorzitter deelt mede, dat deze wijziging betrekking heeft op de verdeeling van de gemeente in straten en huisnummering. Er was nl. een eigenaar,' die het straatnaam bordje niet op zijn woning wilde hebben. B. en W. stellen nu voor, dat de eigenaars van huizen verplicht wor den toe te staan, dat, indien dit noo- dig is, de nummers en straatnaam borden op hunne woningen worden aangebracht. De wijziging wordt met .algemeene stemmen goedgevonden. Met een wijziging der begtooting voor het aangaan van een geldlee ning groot f 15000 voor crisisuitga- van ingevolge de werkloosheid, gaat de Raad eveneens met algemeene stemmen accoord. Het laatste punt der agenda luidt: Voorstel tot afschaffing van de gereglementeerde school vergaderingen. De Voorzitter licht dit voor stel toe. De gereglementeerde school vergaderingen werden by raadsbe sluit van 18 November 1&20 inge voerd, met de verwachting, dat dit gereglementeerde overleg tusschen schoolhoofd en personeel op beide scholen zou leiden tot een beter on derling begrijpen en een waardeeren van elkanders» werk. Het tegendeel is echter het geval gebleken, daar de weinige leerkrach ten aan die school, zonder dat ook reeds voldoende voeling met elkan der 'hadden. Aan school I bleek de gereglemen teerde schoolvergadering een uitge zochte geledenheid voor enkelfe leer krachten, om het gemoed te luchten en voortdurend het hoofd aan te vallen en onaangenaam te zijn. On der die omstandigheden komt het B. en W. voor, dat de gereglemen teerde schoolvergaderingen, hoewel in zich zelve goed, meer kwaad den goed stichten. Zy stellen dan ook den Raad voor, de gereglementeerde schoolvergade ringen in te trekken. DE CRAAMNZAMELING IN KLSLANU. liet Russisch volkscommissariaat van economische zaken publiceert eou meoeueeiing over de giaaumza- meüng van cüt jaar. Volgens dn rap- pori is de graaninzameüng tot dus ver slechts voor 7b pCt. verwezen lijkt. JLu vele gebieden werd zalis niet meer dan 3d pCt. afgeleverd. Het iandbouwcommissariaat heeft verklaard, dal het niet nakomen van Het graanplan der regeering groote moeiiykntden lengevoige zou bennen speciaal voor den uitvoer. Er moe ten derhalve onvertraagd maatrege len genomen worden, bpeciale com missarissen zullen in verband hier mede het graan bij de boeren oj> kooperu POSTBEAMBTEN OVERVALLEN. Een gjroole buiL Gistermorgen werden te Witten berg by Berlijn twee postbeambten die zicb op weg naar de Hyksbank bevonden om daai gelden van het postkantoor te dcponceren, door vier onbekenden overvallen. De bandieten wisten met het ge stolen bedrag 245UOO mark in een auto te ontkomen. Toen de intuss- schen gewaarschuwde beambten der Rijksbank kwamen toesnellen, had de wagen reeds verscheiden honder den meters afgelégd, zoodat de scho ten der beambten geen uitwerking hadden. De auto sloeg de richting naar Berlijn in. ERNSTIGE KOLENDAMP VERGIFTIGING. Gisternacht \(ond een ernstig geval van kolendampvergiftiging plaats in een tehuis voor ouden van dagen te Mamers bii Le Mans in Frankrijk. De kolendamp ontwikkelde zich in een kachel, die geplaatst was naast de gemeenschappelijke slaapzaal. Waarschijnlijk is de kolendamp door de deurspleten de slaapzaal binnengedrongen. Toen het personeel 's morgens ontwaakte, vond men van de verpleegden vier dood In bed, ter wijl de overigen met ernstige ver- gifligingsverscnijnselen naar een zie kenhuis moesten worden overge bracht. BENZINE-ONTPLOFFING. Gisteren werd de bevolking van ;Tloestt opgeschrikt, doordat na een ge weldigen slag tal van ruiten in de stad weiden verbrijzeld. Een reusachtige benzinereservoir van de „Astra Romana" was ontploft en in brand gevlogen. Geweldige steekvlammen van 60 me ter hoogte schoten de lucht in. De druk VRIJDAQ 21 NOVEMBER WO INGEZONDEN MEDEDEELINQ. verzekert „De Centrale" elk Jaar opnieuw. Welk een bedrag voor een lntt*lilng, waarvan het leger der po* llthouders uit modern dén- kende arbeider» beitaatf Alléén eed polls bij „De Centrale" moet het parool A/\ lulden) Vraagt U een» onze concurreer# nde tarieven I y RIJNSTRAAT DEN HAA der ontploffing was zóó hevig, dat bjpt duizenden kilogrammen wegende dekaél van het reservoir, hoog in de lucht werd geslingerd en tientallen meters verder terecht k#am, wonder boven wonder, zonder iemand te raken. De schade, door; de ontploffing en den brand aangericht, wordt op 750.(XX) gul den geschat. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gevonden. 1 ORKAAN IN OKLAHOMA. Woensdag heeft een tornado, die ge paard ging met een hevigen regenval, het stadje Bethany, in den staat Okla homa, geteisterd. Zeventien personen werden gedood, c.a. zestig gewond en 200 huizen vernield. Door den regen werd de hulpverleeniging zeer belemmerd; het water staat meer dan 80 c.M. hoog in de straten. In het naburige Gamel heeft de torna do een school verwoest, waarbij twee kin deren werden gedood en een onderwijze res gewond. BANDIETEN-DRAMA. Woensdag werden onder bewaking van twee beambten, vier motorbandieteü van Winchester naar Princetowh overge bracht. De gevangenen hadden de hand boeien aan. Desondanks wierpen zijzicb op een gegeven moment op hun bewa kers met wie zij een hevig gevecht voer den, in den loop waarvan de bewakers het onderspit zouden hebben gedolven, wanneer niet op het critieke oogenblik een treinconducteur te hulp wae geko men, die de kansen deed keeren. Hier- - op wist een der bandieten zich toch nog los te rukken en uit den trein te sprin gen. Hij was op slag dood. FRANSCH ENGELSCH VLOOT- ACCOORD? Blijkens mededeelingen uit Génève worden belangrijke onderhandelingen gevoerd tusschen de Engelsche en Fren- sche delegaties van de voorbereidende ontwapeningscommissie. Deze onderhan delingen, zouden kunnen leiden tot de toetreding van Frankrijk en tot het Lon- densch vloot-accoord. Naar het schijnt loopen jde onderhan delingen over een Engel sch~ voorstel, vol gens hetwelk Frankrijk met negen krui sers vari 10.000 ton genoegen zou nemen en in plaats van de drie andere, die het voornemens is te bouwen, kruiser» van 7500 ton voor gebruik in de Middelland- sche Z«é in de plaats zou stellen. Voorts zou een1 beperking van het Fransche duikboot-program zijn voorgesteld, waarbij Engeland bereid zou zijn aan Frankrijk een zekere mate van superio riteit boven Engeland toe te kennen, n.l. 75.000 ton. DE MOEILIJKHEDEN IN DEN LANDBOUW. Onlheflintf van toefde lasten gevraagd. Het Koninklijk Nederlandsch Land- bouw-Comité heeft onder dagteeke- ning vhn 19 November een schrijven aan d^n minister van arbeid, handel en nijverheid gezonden, waarin de aandacht wordt gevestigd op den toe stand ten plattelande. Het comité schrijft onder meer. dat tegen de benarde positie waarin de landbouwers op het oogenblik ver keeren, zij zich alleen reeds uit zelf behoud zullen trachten te verdedigen en wa^r zij geen invloed kunnen uit oefenen op de prijzen der producten, zullen zij zooveel mogelijk op de uitgaven gaan bezuinigen.' De belangrijke uilgaaf waarop be- zuinigd kan worden, dit geldt weder inzonderheid voor de akkerbouwbe- d rij ven, wordt gevormd door het ar beidsloon. Daar waar de omstandig heden; hiervoor geschikt zijn zal, zot*- lang het veehoudersbedrijf minder groote verliezen met zich brengt, bouwland worden veranderd in gras land, een overgang dus naar het ar beid s-èxten sieve bedrijf. Daarnaast zal bezuinkd worden op het-ldon door alle werkzaamheden, die niet strikt noodig zijn of uitge steld kunnen worden en deze zifn etr vele achterwege te laten. De omstandigheden wijzen dan ook onafwendbaar naar toornende werk loosheid der landarbeiders, Daajrnaast zullen de werkgevers er toe dvergaan de loonen te verladen. DaAr zij zelf van inkomen verstoken zijn en er reeds vele in ffnancieel benaHp omstandigheden verkeeren, is ook deze maatregel maar al te zeer te verklaren. Daar niet Is aan te nemen dat de landarbeiders ;organisaties in <W

Schoonhovensche Courant | 1930 | | pagina 7