i """Abdijsiroop X Rechtszaken Kantongerecht Schoonhoven Afloop Verkoopingen. t Burgerlijke Stand. Buitenland. Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. des De Broeders verderfs. Bestrijdt toch die bronchitis! TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUIP-HOLLAND EN UTRECHT, Schéén fiovénscH» Courant MAANDAG 24 NOVEMBER 1930. De Voor sit ter «lolt de discussies ca brengt het voorstel van B. en W. tot intrekking van de gereglementeerde schoolvergadering in stemming, welk voorstel met 7 tegen 4 stemmen, die der S.D.A.P.-leden, wordt aangenomen. Rondvraag. De heer Buitelaar vraagt hoe het staat met de gezinnen, die ondergebracht zijn in de oude school. K unnen deze men- schen met gerustheid den winter tege moet ga&nP vraagt spr. De Voorzitter zegt, dat er nu schotten zijn geplaatst. De heer Van Duijvendijk ,zegt, dat er niet is gedaan wat in de notulen staat vermeld. De menschen kunnen zich daar onmogelijk verwarmen, zegt spr., omdat het zoo ontzettend tocht. Spr. wil dat er zoo spoedig mogelijk wordt inge grepen en geeft B. en W. in overweging er eens een kijkje te gaan nemen. Hij dringt er voorts op aan, dav er een pla fond zal worden gemaakt De Voorzitter zegt, dat hij er met het oog op brandgevaar niet voor is dat er plafonds komen. De heer Van Duijvendijk wil, in dien hout te gevaarlijk is voor brand, astbestplaten gebruiken, die zijn brand vrij. De Voorzitter zegt, dat B. en W. een en ander nog eens bekijken zullen. Hierna sluiting der vergadering. STREEFKERK. Gemeenteraadsvergadering op Zaterdag 16 November. Aanwezig alle leden. De Voorzitter, burgemeester Dek king, opent de vergadering met gebed, waarna de notulen gelezen worden en goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten, dat de gemeenterekening 1028 is vastgesteld. Dit, alsmede berichten van Ged. Staten omtrent goedkeuring van genomen raads besluiten, worden voor kennisgeving aan genomen, evenals een procesverbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger (in kas was f 121.51) en het jaarverslag van het electrisch bedrijf te Dordrecht qver 1929., Ingekomen is oen ontslag-aanvrage als schoolhoofd van den heer De Jong, met ingang van 1 Maart 1931. B. en W. stellen voor om, onder dank betuiging voor de langdurige diensten, dat ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen, welk voorstel wordt aangeno men. Aan de orde is hierop de benoeming van leden en plaatsvervangende leden voor de stembureaus, n.l. zes leden en vier plaatsvervangende leden. Benoemd worden: voor stembureau I als voorzitter de burgemeester en als le den de heeren G. M. Terlouw, G. Booij, plaatsvervangende leden: J. J. van Aal- dijk en J. den Dool Stembureau II: Voorzitter notaris Anema, als leden de heeren A. Pierha- Sen, C. Verhoef; plaatsvervangende leden van Anrooij en M. Mourik. Hierop volgt de benoeming van een lid van het burgerlijk armbestuur. Af tredend is de heer J. den Toom, die met algemeen© stemmen wordt herbenoemd. Als lid der plaatselijke schoolcommis sie wegens periodieke aftreding van den heer T. P. Terlouw, wordt ook deze her benoemd. In de commissie tot wering van schoolverzuim worden de aftredende commissieleden allen herbenoemd. Als leden der commissie van toezicht op de arbeidsbemiddeling worden de af tredende leden-werkgevers, zijnde de heeren A. Pierhagen, J. W. van Aart rijk en T. P. Terlouw; en de leden-werk nemers, n.l. de heeren J, "van der Graaf an T. Sprong. Allen herbenoemd. Een verzoek der gewestelijke land- •tormcommissie om een subsidie van f 50 Wordt zonder discussie ingewilligd. Ingekomen is een sohrijVen van den A. N. W. B. met verzoek aan de gemeente tot toetre ding als buitengewoon lid tegen een rÖl- nimum bijdrage van f 25 per jaar. B. en W. meenen, dat de A.N.W.B. een heel nuttige instelling is en dat de bond steun van de gemeente verdient, doch dat f 25 voor een kleine gemeente ale Streef kerk wel wat veel ia; daarom meenen B. en W., dat Streefkerk blijk geeft van haar goeden wil, als zij een subsidie van f 15 per jaar geeft. De heer Boer vraagt of afwijking van het bedrag van f 25 mogelijk is. De Voorzitter gelooft, dat dit geen bezwaar zal geven. De heer Anrooij is er tegen, om nieuwe posten van uitgaaf te scheppen Spr. gelooft, dat er tegenwoordig genoeg in eigen gemeente te doen is. De Voorzitter zegt, dat de finan- cieele toestand der gemeente niet ongun stig is, Het geldt hier een algemeen be lang. In de gemeente staan handwijzers en plaatsnaamborden. Spr. gelooft, dat er alle reden is om dezen uitgaaf te moti veer en. De heer Anrooij is er bang voor, dat er meer van dergelijke aanvragen zullen komen. Wij strijden hier voor het belang van de gemeente, zegt spr. De Voorzitter wijst er op, dat de leden hier zitten voor het algemeen be lang. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met de stem van dsn heer An rooij tegen. Aan de orde is dan een verzoek van de Zangvereeniging „Crescendo" om .ge bruik te mogen maken van een schoollo kaal. De Voorzitter had reeds Toqrlpo- pig toestemming gegeven om van het lo kaal gebruik te maken. De raad moet echter die toestemimng sanctioneeren. De voorwaarde luidt f 5 per jaar. Het verzoek wordt met algemeen* stemmen toegestaan. Het kohier van de hondenbelasting wordt vastgesteld. De begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur, waarop een subsidie van de ge meente, groot f 25.000 is uitgetrokken, wordt op advies van de commissie van onderzoek zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Zoo ook de begrooting van de brood- ui tdeelings commissie. Ze beloopt in ont vangsten en uitgaven f 399.88,- Deze commissie bestaat uit de raads leden, behalve de wethouders. Hierop kwam aan de orde de vaststel ling van de verordening en de heffing van opcenten op de gemeentefondsbelas- ting en vaststelling van het aantal te hef fen opoenteh voor het belastingjaar 1931 —1932. De verordening wordt overeenkomstig het ontwerp vastgesteld. In de gemeentebegrooting is gerekend op 25 opcenten op de fondsbelasting. B. en W. stellen voor het aantal op centen op de gemeentefondsbelasting te bepalen op 25, welk voorstel wordt aan genomen. Volgt een voorstel tot uitbreiding van de straatverlichting van het Kerkplein en den Boezem. B. en W. achten, nu het Kerkepad ver beterd is, den tijd gekomen verlichting aan te brengen. Hetzelfde geldt voor den Boezem tot aan den grinthoop. B. en W. meenen, dat de gemeente ver plicht is zorg te dragen, dat niemand overlast ondervindt Om de geheele gemeente te verlichten zou wat te ver gaan, daarom houden B. en W. zich aan de kom der gemeenten en enkele dichtbebouwde gedeelten. Gevraagd wordt ook bij de Hoender- stoep een lomp te plaatsen. De Voorzittter zegt, dat wanneer de noodzakelijkheid eispht, dat er op of andere punt van de gemeente een lan taarn geplaatst wordt, dat ook behoort te geschieden. De heer Pierhagen aaht hét niet noodig de geheele gemeente te verlich ten. De Voorzi tter zegt, dat het gaat om de bebouwde gedeelten van de ge meente. In open vakken van de gemeen te vindt spr. het niet noodig. De ver lichting is voor het verkeer op den weg en niet voor degenen, die aan den weg wonen. ItSLde ope Tan J1®* Hoemeensche parlement door Koning Carol, was ook diens zoon, de kleine Kroonprins Michael tegenwoordig. De Koning en zijn aeon verlaten na de opening het parlementsgebouw, De heer Pierhagen wijst «r ep, dat er heel dikwijls over de verHchtiBg gesproken ie, maar spr. meent, dat ook zuinig met de geldmiddelen omgegaan moet worden. De heer Anrooij geeft nogmaals in overweging ook bij den Hoeaderstoep een lichtpunt te plaatsen. Dé Voorzitter stelt dan namens B. en W. voor, bij den Hoenderetoep en de Ammersohe Kade een lichtpunt te plaatsen. i. De heer Pierhagen wil een nader ondersoek laten instellen. De Voorzitter zipt daar geen re den voor. De toestand is bekend. De be slissing, waar een lamp geplaatst moet worden, kan gevoeglijk aan B. en W. overgelaten worden. De heer Pierhagen vreest, dat er moeilijkheden komen met andere men schen, die ook verliohting zullen wen- schen en dan wordt het volgens spr. een vérstrekkende mak. Spr. heeft vroeger gestreden vpor ver liohting, maar dat ging over de dijk- verliohting. De beer A n r o o ij is van meening, dat de Kade verlicht moet worden en dan met twee lichtpunten. De Voorzitter zégt, dat er zoo veel geplaatst zullen worden, dat de menschen kunnen zien, waar ze loopen. Spr. vindt, dat het aan de Ammersohe Kade zeer gevaarlijk; daar is een licht punt zeker noodzakelijk. Het voorstel van B. en W., waarin ook opgenomen wordt de verlichting van de Hoenderetoep en Ammersoht Kade, wildeVoorzitterin stemming hreü- gen. De heer Pierhagen wenacht een nauwkeuriger voorstel en wil weten hoe veel lichtpunten er geplaatst zullen wor den. De Voorzitter wil het voorstel van B. en W. wel precdsieeren door het aan tal lichtpunten te noemen. Voorgesteld wordt hoogstens 8 lichtpunten, verdeeld over de versahillend© genoemde punten. De heer Pierhagen wil dit voor stel aanhouden. De heer Verhoef steunt het voor stel. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 5 tégen 2 stemmen, die van de heeren Pierhagen en Verhoef. Verbetering watarafvMr. Aan de orde ia dan een voorstel om hen te machtigen te onderzoeken plan nen te doen maken voor afvoer van wa ter in de gemeente. De Voorzitter zegt, dat deze ver beteringen weer geld zullen koeten, doch spr. wil er op wijzen, dat er in de ge meente in den loop der jaren veel te weinig is gedaan om goede toestanden te scheppen en daaronder noemt spr. een goede waterafvoer in de kom der ge meente. De achterstand op dit gebied dient in den loop der jaren te worden ingehaald Het heeft al jarenlang in het voornemen gelegen om eens met dit plan te komen. In de eerste plaats gaat het om de sloot achter de huizenrij, in de Kerkstraat, en de goten aan den Westkant van deze straat. Een en ander zal eens goed onderzocht moeten worden, om met een omlijnd plan in den raad te komen. De heer Pierhagen vraagt, waarin de koeten van onderzoek zullen bestaan. De Voorzitter zegt, dat het hier een kostenberekening betreft en dat er een deskundige voor noodig ia. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke ■temming aangenomen. De Voorzitter stelt daarop aan de orde een voorstel tot het bepalen der be looning voor de volkstelling op 10 oant per getelden persoon. De Voorzitter zegt, dat vroeger het Rijk 12 H cent per getelden persoon betaalde. Thans draagt het Rijk 7 H cent bij. Allerwege wordt een toeslag op dit bedrag verleend. B. en W. meenen, dat een toeelag van 2H cent per persoon vol doende is, zoodat de belooning komt op 10 cent per getalden persoon. Het voorstel wordt aangenomen. Salaris ambtsnaar tsr secretaris. B. en W. stellen voor de jaarwedde van den ambtenaar met f 100 te verhoogen. De Vooraitter zegt, dat B. en W. goed voelen, dat het op dit oogenblik geen tijd iz om met verhooging van jaar wedden in het algemeen te komen, doch zij meenen, dat de jaarwedde van den ambtenaar niet op peil is. Deze ambte naar heeft f 1250 per jaar. Telkens brei den zijn werkzaamheden uit, zoodat een belooning van f 24 per week niet vol doende geacht wordt. Vele ambtenaren krijgen periodieke verhoogingen, kinder toeslag enz., en deze voorrechten heeft de ambtenaar ter secretarie hier niet. Spr. wil er op wijzen, dat in den laatsten tijd dikwijle tot 10 uur, half 11 in den avond is gewerkt Hij dringt er op aan, de kleine verhoogjng te geven. De heer Pierhagen zegt, dat, ge hoord de toelichting van den voorzitter, en waar spr. den ambtenaar heeft leeren kennen als een accuraat persoon, het niet opgaat, hem te laten werken onder het loon. Met vol vertrouwen kan spr. mee gaan met het voorstel van B. en W. De heer A n r o o ij is eveneens van meening, dat het salaris verhoogd moet worden. Het voorstel wordt zonder hoofdelijks stemming aangenomen. Aan de orde komt dan de gameantebegrootlno 1811. Niemand wensoht algemeen# beschou wingen te houden. De bsgrooting sluit in ontvangsten en uitgaven op f 59.573,98. De kapitaaldlenet op f 98.25H. Zonder stemming of discussie wordt de begrooting vastgesteld. Een wijziging der begrooting 1980 wordt aangenomen. (De heer Anrooij verlaat de vergade ring.) Vastgesteld wordt de peneioenegrond- slag van den keuringeveearts op f 1383. Van de gelegenheid tot rondvraag maakt geen der leden gebruik, waarna de vergadering met dankzegging wordt gesloten. DE INBRAKEN TE BARENDRECHT. Vrijdag hebben voor de Dordtaoht Rechtbank de vier Rotterdammers te rechtgestaan, die in den nacht van 26 op 27 September te Barendreobt hebben ingebroken, van wie twee, J. P. en W. A. K., ook inbraak hadden gepleegd, in den voorafgoanden nacht, te Heinönoord. De vonnissen luidden voor J. P. 2 jaar (ei8dh 1 jaar en 6 maanden), W. A. K. 2 jaar (eisdh 1 jaar en 3 maanden), I. de J. lH jaar (eisoh 8 maanden voor waardelijk en 4 maanden onvoorwaarde lijk) en H. P. en P. P. ieder 1 jaar (eisoh tegen ieder 6 maanden). SMAADSCHRIFT. De Dordtaohe Reahtbank heeft de verslaggever van het Dordtsohe Dagblad den heer T. B .te Dordrecht, wegens be- leediging van het Papendreohteohe raadslid K. van Wijngaarden in een raadsoveraoht in genoemd blad, over eenkomstig den eiaoh door de rechtbank te Dordrecht veroordeeld tot f 25 boete of 26 dagen hechtenis. VERDUISTERING, Voor de Rechtbank te Rotterdam heb ben zich twee broers, directeuren van de Levenaverzekenngsmaatach. „Tot Nut en Voordeel", aldaar te verantwoorden gehad ter zake van, verduistering van ieder f 9000 en van valsohheid in ge- sohrifte. De verdachten gaven toe, zich ieder f 90000 te hebben toegeëigend door de pos ten van de provisie voor agenten grooter In de boeken te verantwoorden dan deze in werkelijkheid waren. Zij deden dit, omdat hun salaris hun te weinig leek. Zij besohouwden de zaak als een fami liezaak en hun vader had altijd hetzelfde gedaan. Nadat eenige commissarissen waren gehoord, die allen verklaarden, niet ge weten te hebben, dat de directeuren zioh het geld hadden toegeëigend, eisch- te het 0. M. tegen ieder van de verdach ten een gevangenisstraf van één jaar. KANTONGERECHT GOUDA. Ds kantonrechter heeft de volgende vonnissen gewezen- Wegens bevrediging der leerplichtwet: J. V. te Zevenhuizen, f 20 boete subs. 2 d. h.; J. van T. te Moordrecht, schul dig verklaard zonder toepassing van siraf; A. van O. te Waddinxveen (bij verstek) f 7 boete subs. 2d. h.; A. B. te Waddinxveen, bij verstek f 10 boete subs. 2 d. h.; Th. R. te Waddinxveen, schuldig verklaring zor.der toepassing van straf. B. C. de L. te Waddinxveen f 10 boete subs. 2 d. h.; Th. R. te Waddinxveen f 4 boete subs. 1 d. h.; A. de V. te Wad dinxveen f 10 boete subs. 1 d. h. Wegens overtreding vischrecht, f 1 subs. 1 d. h., met verbeurdverklaring van den hengel Wegens overtreding Arbeidswet: H. J. M. te Gouda, f 16 boete s\\hs. 1 d. h. Wegens overtreding art. 453 W. v. S.: F. Th. de B. te Oss, f 5 subs. 2 d. h.; L. van E. te Rotterdam, idem; G. J. S. te Gouda, idem; 8. v. d. B. te Gouda, idem, A. B. te Apeldoorn, idem; L. Z. te Gouda, idem. Wegens overtreding alg. pol. verord. te Gouda: J. J. van L. te Gouda f 10 subs. 2 d. h.; L. E te Gouda, f 75 boete subs. 25 d. h. (bij verstek). Wegens overtr. alg. pol. verord. te Waddinxveen: W. van D. te Waddinx veen f 1 subs. 1 d. h. Wegens overtreding motor- en rijwiel reglement: C. de B. te Gouda, f 3 subs. 1 d. h.; M. v. d. B. ts Gouda, f 3 subs. 1 d. h.; M. r. d. B. ts Gouda, idem; S. v. d. B. te Gouda, idem. Wegens overtreding verkeersreglement: 'R, K. te Ouderkerk ad/ Ussel, f 25 boéte subs. 6 d. h. Uitspraken van 22 November 1930. Wegens loopen over verboden grond: A. 0. te Krimpen ad. IJssel, een be risping. Wegens openbare dronkensahap: A. de V. te Krimpen ad. Ussel f 5 sube. 1 week tuchtsohool; L. v. d. B. te Tuil en 't Waal f 8 subs. 4 dagen. Wegens overtreding van het bevol- kings regieterwet: P. den B. te Bergam bacht, ontslag van rechtsvervolging. Wegens worst, die ondeugdelijk is, ten verkoop in voorraad hebben: P. K. te Krimpen ad. IJssel f 50 subs. 10 dagen. Wegens met een motorrijtuig niet vol doende uitwijken: A. B. te Benschop, vrijspraak; J. C. B. te Benschop f 20 subs. 4 dagen, met toewijzing der civie le vordering. Wegenz niet zorgen, dat de werkkaar ten der chauffeurz in orde zijn: A. van I. te Schoonhoven, vier overtredingen lé. en 4e. ieder van f 2.50 zuba. 2 dagen, 2e. en 3e. schuldig verklaring zonder toe passing van straf. Wegens als ouder zijnde niet zorgen, dat een kind, dat nog niet buiten de leer verplichting volt, geregeld de school be zoekt: P. M. te Lopik f 30 subs. 10 da gen; P. D. ts 8tolwijk f 7.50 subs. 8 dor gen; H. F. W. W. te Krimpen a.d. IJs sel, H. V.J.6 Jaarsveld, ieder f 8 subs, ieder 1 jmt\ J. T. V. te Lopik f 1 subs. Wegen^P^ding van het Jam- en Limonade besluit: J. 0. te Schoonhoven, f 10 subs. 2 dagen. Wegens overtreding van het Motor- en Rijwielregelement: H. "V. te Gouda, J. de R. te Ouderkerk ad. IJssel, G. van E. te Jaarsveld, ieder f 5 sul», ieder 2 dagen; D. von D. te Katwijk aan Zee f 8 subs. 1 dog. Wegens overtreding van het Reglement van Overzetveren in de provincie Zuid- Holland: J. van D. té Bergambacht f 8 subs. 1 dag. Wegsns OTsrtredinf na hét Binntn- aanvaringsreglementP. H., zwervende f 8 sube. 1 dag. Wegens overtreding der Motor- en Rij wiel wet: G. v. d. G. te Lekkerkerk f 50 sube. 5 dagen; W. van G. te Krim pen ad. IJssel, aangehouden tot 19 De cember 1980. Wegens overtreding der Keur water- schap te Bensahop: D. B. te Benschop, aangehouden tot 19 December 1930. Wegens overtreding der Keur water schap te Willeekop: A. G. G. te Willes- kop, aangehouden tot 19 December 1930. Wegens rijden met een rijwiel zonder licht: L. v. d. B. te Tuil en 't Waal f 5 subs. 5 dagen. Wegens vertreding van het Rijnvaart Politiereglement: M. de J. te Rotterdam, f 5 subs. 1 dag. Goudraan. Notaris T. Anema te Streefkerk heeft Vrijdag in bet openbaar verkocht in café J. Baron, een woon- bouwhuis met schuren, erf, bouw-, wei en hooiland, onder Goudriaan, te za- men groot 27.89.26 H.A. Perceel 1, een woonbouwhuis, met 4 schuren, erf, boomgaard, bouw- en wei land, was ingezet op f 7500 en ver hoogd met f 4500. Het stond dus in bod op f 12.000. Perceel 2, boomgaardland, was inge zet op f 250 en verhoogd met f 750, in bod op f 1000. Perceel 3, weiland, was ingezet op f 2800 en verhoogd met f 700, in bod op f 8000. Perceel 4, wei- en bouwland, was in gezet op f 2600 en verhoogd met f 600, in bod op f 3203. Perceel 5, hooiland, was ingezet op f 1600, verhoogd met f 400, in bod op f 2000. Perceel 6, hooiland, was ingezet op f 1000, verhoogd met f 600, in bod op f 1600. Perceel 7, weiland, was ingezet op f 2200, verhoogd met. f 800, in bod op f 3000. Perceel 8, weiland, ingezet op f 2200, verhoogd met f 750, in bod op f 8000. Perceel 9, hooiland, ingezet op f 1350, verhoogd met f 850, in bod op f 2200. Perceel 10, weiland, was ingezet op f 3650 en niet verhoogd. Perceel 11, weiland, was ingezet op f 2825, verhoogd met f 175, in bod op f 3000. Perceel 12, weiland, ingezet op f 2250, verhoogd met f 550, in bod op f 2800. Perceel 13, hooiland, ingezet op f 200, verhoogd met f 200, in bod op f 400. Perceel 14,* hooiland, ingezet op f 600, verhoogd met f 200, in bod op f 800. Perceel 15, hooiland, ingezet op f 1200, verhoogd met f 200, in bod op f 1400. Perceel 16, wei- en hooiland, ingezet op f 3800, verhoogd met f 100, in bod op f 3900. Perceel 17, weiland, was ingezet op f 8000, en niet verhoogd. Peroeel 18, weiland, ingezet op f 925, verhoogd met f 575, in bod op f 1500. Perceel 19, wei- en hooiland, ingezet op f 925, verhoogd met f 475, in bod op f 1400. Perceel 20, hooiland, ingezet op f 825, verhoogd met f 275, in bod op f 1100. De perceelen 120 werden niet ge mijnd. o Peroeel 21, hooiland, ingezet op 1670 verhoogd met f 625, in bod op f 2200, werd gemijnd door den heer G. Aoneu met f 25. Perceel 22, hooiland, ingezet op f375, verhoogd met f 825, in bod op f 1700. Perceel 23, boezeml&nd, was ingezet op f 230 en niet verhoogd. De perceelen 22 en 23 werden niet ge mijnd. In combinatie geveild, werden de per ceelen 10, 11 en 12 tezamen in bod ge bracht op f 9450, gemijnd op f 300. Op brengst f 9750. De perceelen 15, 16 en 17 tezamen in bod op f 8300, werden gemijnd op f 26 Opbrengst f 8325 De perceelen 18 en 19 .tezamen in bod op f 2900, werden gemijnd op f 25. Op brengst f 2925. Overige combinaties werden niet gw- mijnd. BOSKOOP. November. Geboren: Marinus Cornells, z. von G. Hooftman en P. van Soest. Johannes, z. van J. van Bemmel en W. D. Hooy- berg. Jacobus Willem ,z. van S. A. van Gemeren en A. Ligtvoet. Adria- nus Andreus, z. van C. J. van Vliet en M. E. de Jong. Willem Gerard, z. van W. Lapair en W. Bout. Aaltje, d. van G. H. A. van Leeuwen en G. s! Ramp.Teuns, z. van G. Beekenkamp en J. El. vin der Stam. Klaas, z. van H. van 't Hof en G. J. Ehrenburg. Ondertrouwd: T. Brans, oud 29 j. en J. M. Ebbigne, oud 25 j. Getrouwd: M. S. van der Wolf, oud 22 j., en F. L. Stolp, oud 22 J. HEKENDORP. November. Getrouwd: M. Slingerland en J. Dulle- mond. LEKKERKERK. November. Geboren: Aagje, d. van M. K. Mud- de en N. A. Berger. Ondertrouwd: G. Blommen, oud 20 1.. en A. Mudde, oud 20 j. Overleden: A. C. Broere, oud 54 L echtgenoot© von C. A. Neven. MONTFOORT. November. Ondertrouwd: W. A. Verhoef en A. Gosman (te Vianen). OUDEWATER. November. Geboren: Cornelia Adrionus Maria, van J. H. Hoefs en A. J. Hoefsloot Petrus Boudewijn, z. von J, H. Ouden dijk en C. van Wees. WADDINXVEEN. November. Ondertrouwd: Th. M. Hagen ur 7. Boere. Getrouwd: C. van Leeuwen tn J. M. van der Graaf, tweede blad. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhovensche Courant MAANDAG 24 NOVEMBER 1930. Opzienbare berichten uit Rus land. Een militaire revo lutie? In Spanje schijnt een nieuwe dictatuur te wor den voorbereid. Uit Riga en Reval kwamen Vrijdag geruchten omtrent een militaire re volutie in Sovjet-Rusland én 't meest sensationeele van die berichten was wel, dat Stalin, de bolsjewistische dictator, zou zijn vermoord. Die be richten hielden aanvankelijk hard nekkig'- aan en de opschudding, die ze in West-Europa teweegbrachten,,, werd vergroot* door het feit, dat de telefonische verbindingen met Mos kou en andere Russische steden ver stoord waren en irieyen. Tenslotte bleven zells ook öemgen tijd de ge wone radiouitzenaingen uit Moskou achterwege. Toen Moskou niet dadelijk de al- armeerende tijding tegensprak, 'had het er inderdaad even allen schijn van, dat ze juist was, maar Zaterdag is tenslotte toch een bericht .uit Mos kou verschenen, dat de geruchten omtrent Slalin uit de lucht gegrepen noemde en die omtrent de militaire revolutie „onjuist" en „sterk over dreven". Dat Stalin inderdaad niet ver moord is. kan veilig worden aange nomen. Het is niet denkbaar, dat dit feit voor het Russische volk verbor gen zou kunnen blijven en de op schudding zou zoo groot geweest zijn, dat buiten de Russische grenzen de onzekerheid binnen enkele uren wa? weggenomen. Maar voor het overige zijn de weer- liggingen uit Moskou niet positief ge noeg om ons te doen gelooven, dat er niets belangrijks gebeurd is. Rusland erkent, dat Stalin een po litieke nederlaag heeft geleden, die hoofdzakelijk verband zou houden met de levensmiddelen-crisis en met den ongunstigen financieelen toe stand en blijkens een bericht via Kowno moeten te Charhof weer ar restaties hebben plaats gehad van samenzweerders tegen het Sovjet re giem. Het aantal gearresteerden be draagt volgens dit bericht 91 en er schijnen ambtenaren van de Oekrainische regeering onder te zijn. Tenslotte voegt Genève aan dat al les nog toe, dat „naar verluidt" Litwinof, de leider van de Russische delegatie op de voorbereidende ont wapeningsconferentie, Zondag Genè ve zou verlaten en de leiding daar in handen van Loenatsjarki zou zijn gesteld. En al dat nieuws komt nog wél los in de dagen, waarin het Rus sische volk volgens een opdracht uit Moskou al zijn zinnen moest zet ten op de verdediging van de Ver- eenigae Sovjet-republieken tegen de kapitalisten, die niet ophoudèn ze aan te vallen. Het gelat hier een campagne van tien dagen, nl. van 15—25 November, gedurende welke het volk Wordt overrompeld met redevoeringen, 'dagblad artikelen en allerlei aansporingen om mede te werken aan versterking van het roode front tegen kapitalistisch Europa. De weerbaarheid van Sovjet-Rus land, moet aanmerkelijk verhoogd wórden en de meest moderne krijgs- middelen moeten daartoe worden aangeschaft, zoo luidt het. Zoo zijn Zaterdag 87 nieuwe bom menwerpers en jachtvliegtuigen te Moskou en Petersburg afgeleverd aan het roode leger. Met groote propaganda-platen wordt het volk bewerkt en op een dier pamfletten wordt het roode le ger als „de sterkste strijdmacht van ae Siberische Steppe tot aan de En- gelsche kust" aangediend. Dat juist lp die periode, van krach tige propaganda voor de eenheid van het Russische volk gebeurtenissen met tegenovergesteld resultaat plaats grepen, is het beste bewjjs voor den gespannen toestand in Rusland. Ook Spanje trekt weer eens de al- gemeene aandacht. De stakingen duren er voort of als er een wordt opgeheven, breekt een andere weer tut Betoogingen en gevechten zijn jer aan de orde van den dag. Die jrfgunstige" omstandigheden schijnen te zijn benut voor een po ging tot een staatsgreep. Reeds in den nacht van Dinsdag op Woensdag speelde zich te Ma drid iets geheimzinnigs af, dat bij de bevolking ongerustheid verwekte. Omstreeks half twee nl. was in een ommezien de binnenstad omsingeld door troepenafdeelingen van de bur gerwacht en politie, die pleinen en straten bezetten. Het koninklijk paleis, de Bank van Spanje, het departement van oorlog en het hoofdpostkantoor werden door een extra troepenmacht bewaakt. En tenslotte verdwenen de troepen zon der dat er blijkbaar iets gebeurd was. Als verklaringen voor dit zonder ling optreden geldden allerlei argu-. menten, waarvan het eene al minder geloofwaardig was dan het andere. Er dreigde gevaar van 'de stakers, ^oo luidde het, of de communisten hadden een samenzwering gepleegd enz. Iïf dien loop van Vrijdag kwam ech ter pen betere verklaring los: Koning Alfonso deed pogingen om een nieuwe militaire dictatuur in te stellen, zooals Spanje die pas onder Primo de Rivera heeft gehad. Als dictator was blijkbaar generaal Mo- la, de chef van de Spaansche veilig heidspolitie, uitverkoren. Voorts wer den nog enkele namen genoemd van officieren, die aan het directorium zouden deelnemen. Deze berichten werden spoedig ge volgd door een communiqué van den Minister-president Berenguer, die tfegen dien staatsgreep van den ko ning" ernstig waarschuwde en alle verantwoordelijkheid van de hand wees voor wat buiten zijn wil om gebeurde. Dat Berenguer niet van plan was om met iederen gang van zaken ge noegen te nemen, bleek wel uit de groote troepenmachten, die sindsdien uit de provincie in de hoofdstad aan kwamen. Ee om allen twijfel op te heffen heeft Berenguer tegenover eenige journalisten verklaard, dat hij vast besloten is om, „volgens de wet te re- geeren" en dat hij vertrouwt op de macht der regeering, die groot ge noeg is om een sterken aanval af te slaan. Inderdaad wijst alles er op, dat Berenguer een nieuwe dictatuur niet z6G dulden en als vandaag of mor gen inderdaad zou worden beproefd om die met geweld in te stellen, dan zou dat vermoedelijk niet zonder bloedige botsingen afloopen. door WILLIAM HOLT. 30 —r— Hü wilde er zijn vrienden niet over spreken, want zij waren volkomen over tuigd, dat de vergissing had plaats ge vonden, zij geloofden hetgeen Tumor had beweerd. Indien hij nog volgehouden had, dat de man hen wellicht bedroog, dan zouden zij hem hebben uilgelachen en daaraan wilde de Toumel zich niet bloot stellen. Hij zou trachten zich zelf zeker heid te verschaffen en bleek het hem dan dat hij zich werkelijk vergist had, welnu dan had hij zekerheid, die hij nu nog miste. Om die zekerheid te krijgen was het wel waard eenige moeite te doen. Dit waren de overwegingen van den graaf, terwijl hij op straat stond te wach ten tot de detectieve uit het huis te voor schijn zou komen. Lang behoefde hij zich niet te vervelen want plotseling viel er iets voor, dat hem zich zelf deed gelukwenschen op de ge dachte gekomen te zijn terug te keeren. Het was niet Turner, die de woning ver liet, neen,<er naderde een dame het huis Waar Bouoh woonde. En die dame was, dat durfde de Toumel zweren, de dame Was niemand anders dan signora Chia- rina. Neen, iedere vergissing was bui tengesloten, zij en niemand anders liep daar en stond stil voor het huis. Wie zocht zij daar? Wilde zij Rouan een bezoek brengen, niet wetende van zijn vlucht? Of was toch werkelijk mar kies di Cava in dat huis, ging zij naar nem toe? Ned. Herv. Jongelingsveresn. „Obadja1 Ameide. Op 10 December zal voor de Ned. Herv. 'Jongel. Vereen. „Obadja" op treden Ds. M. van Grieken, Ned, Herv. Predikant te Rotterdam, met het onder werp: „Gedenken, danken, bidden". Deze rede zal uitgesproken worden in \erband met het 25-jarig bestan van deze jonge- hngs-vereeniging. Het zal voor menig oud-lid van genoemde vereeniging een aangename avond zijn, daar de genoemde redenaar de oprichter is d^er J. V. Bij was indertijd alhier predikant. Op 17 December zal de vereeniging ook een feestavond geven in het vereenigings- gebouw, waar een ieder, die belang stelt in het werk dezer J. V., kan komen. Daar zal de oud-voorzitter spreken en er zul len enkele onderwerpen behandeld worden door de leden. IJsclub „Nooit Gedacht". Berkenwoude. Donderdagavond had in het café van G. de Jong in den Achter broek de ledenvergadering plaats van de IJsclub „Nooit Gedacht". Aanwezig wa ren 46 leden. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 146,7- en de uitgaven f 13,18. Tot bestuursleden werden bij ac clamatie herbenoemd de heeren D. Bak, T. Oudenes en P. van Vliet. Vervolgens had een verloting plaats, waarvan de gelukkigen waren: C. Benschop (50 siga ren), J. Berkouwer (een pot boerenjon gens), (L. A. de Jong (25 sigaren) B. M. Verwaal', A. den Hoed (flesch wijn), D. Dekker Azn. (een konijn), A. Markus (een haan), W. Buijense (flesch wijn), H. Ver- kaik (een pond speculaas), E. Rijkaart (een haan) en Joh. T. de Jong (een krentenbrood). Mevr. Gautier en mevr. Ten Brug genkate hebben een naai- en knipcursus opgericht. Ook in den Achterhoek zal zulk een cursus worden gehouden. Een groot aantal deelneemstersr heeft zich aangemeld. Leerares aan dezen cursus is mejuffr. P. Bouwman. Van het dak gevallsn. Bergambacht. De smid G. R., die werk zaamheden verrichtte op het dak van hotel 't Centrum, gleed uit en stortte naar beneden, waarbij hij aan zijn „been en hoofd werd verwond en bovendien een arm uit de kom schoot. Het zal wel eeni ge weken duren voordat hij zijn werk zaamheden zal kunnen verrichten. De Beer G. den Hoed is herkozen als bestuurslid dor afdeeling Gouda van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw. Op de ter visie liggende gemeente begrooting voor het dienstjaar 1981 wor den de inkomsten en uitgaven voor den gewonen dienst geraamd op f 112.646,591 en voor den kapita&ldienst de ontvangsten op f 4326 en de uitgaven op f 31.092,32. Voor het eerst sinds geruimen tijd heeft men hier Vrijdagavond eenige uren zonder electrisch licht gezeten, aangezien de stroom door een defect was afgesne den. De petroleumlampen moesten weder eens voor den dag worden gehaald. Bergambacht. De 18-jarige zoon van den veehandelaar A. de P. kjeeg van een koe in den stal een trap, waardoor hij ernstig aan zijn hand werd verwond. Lezing VarkansfokksrIJ. Blesksnsgraaf. De Verpeniging van oud-leerlingen bij het landbouw-onder- wijs in de Jongerengroep van Kaaspro- duoenten hebben ©eri'T/penoare vergade ring belegd tegen a.s. Vrijdagavond te 7 uur, in de zaal van den heer Van Vuu- ren. De rijksveeteeltconaulent Ir. P. Verhoeven zal daar spreken over: „Var- kensfokkerij". Giesssn-Nieuwksrk. BIJ de herstem ming voor notabel bij de Ned. Herv. Kerk is de heer Floor Hamerpagt mot 23 stemmen herkozen. De heer P. G. Rietveld verkreeg 18 stemmen. Wegens de veelvuldige regens van den laatsten tijd, waardoor «le grasber men ook zeer zaoht geworden zijn, ver zakte een luxe auto op den Damschen Weg. Gelukkig kwam er spoedig een vrachtwagen, welke den luxen wagen op den begaanbaren weg bracht. Een auto van de heeren Robben en Zoon liep in Muizenbroek eveneens van den weg, dit eohter tengevolge van een averij in de stuurinrichting. Persoonlij ke ongelukken hadden niet plaats. De glazen In de St. Janskerk. Gouda. Zaterdagmiddag hield onder voorzitterschap van den heer N. F. Cam- bier van Nooten uit Oosterbeek de ver- „Lieve hemel," mompelde de Tournel, „wat moet ik doen. Is zü ondanks alles een booswichte, niet veel beter dan de andere leden <Jer beruchte bende? Maar Xdat mag ik niet geloove^. Wil zij .hien Rouan spreken en is de man, die op de kamers van Rouan thans aan het zoeken is, werkelijk een deteciivo? Dan loopt zij als het ware de politie in de armen, want Turner is werkelijk ge slepen genoeg om haar te herkennen. En zeker zal hij haar dan arresteeren." De Tournel aarzelde. Hij wist heel goed, dat signora Chia- rina in de oogen van de politie evenzeer schuldig was en dat zij zekor in hech tenis genomen zou worden. Mocht hij dan haar die kans laten beloopen. Neqg, duizendmaal neen, want hoeveel en ook in haar gedrag onverklaarbaar mocht zijn, zij had toch door haar tijdige tus- schenkomst zijn vriend het leven gered, zij had blijk gegeven de drie edellieden te vertrouwen, toen zij hen verzocht had haar broeder het leven te redden. Die overweging deed den graaf een snel besluit nemen. Hij trad plotseling op haar toe en zei met gedempte stem: .Signora Chiarina, ga dat huie niet binnen voor ik u iets medegedeeld heb, wat gij weten moet." De aangesprokene schrikte zichtbaar. „Wat wilt ge?" vroeg zü. „Ik ben de Tournel, ik meen don plicht te hebben u te waarschuwen. Ik weet niet, wat gij daar binnen doen wilt, ik weet niet wie gij meent daar te zullen ontmoeten, maar voor gij er binnen gaat, moet ik u spreken. Neen, aarzel niet, gij vertrouwt mij toch?" „Ja," antwoordde zij, „ik vertrouw u volkomen." „Wij kunnen hier niet blijven staan. Laten wij een e'ind de straat in wandelen. Ik zal u dan zeggen, hetgeen gij moet wstén." eeniging „Crabeth" tot instandhouding van gebrandschilderde glazen in Neder land een vergadering in de kerkvoogden kamer der St^Jonskerk. De vergadering benoemde de heer E. G. Gaarlandt, bur gemeester, tot voorzitter. Besloten werd een subsidie voor de restauratie der glazen in de Goudsche St. Janskerk, groot ongeveer f 1500 te ver leenen. De heer J. d. Beek, banketbak ker, Korte Groenendaal 16/18, is failliet verklaard. Curator is mr. G. Jonker al hier. Ontslag gevraagd. Hel- en Boelcop. De heer A. W. Mid delkoop heeft wegens vertrek ontslag ge vraagd en verkregen als brandmeester, welke functie hij 14 jaren hepft bekleed. Goede Films. Lekkerkerk. Vrijdagavond 7.30 utïr, geeft de Vrijzinnig Ohristelijke Jeugdcen- trale in de Ned. Herv. Kerk een avond met films, deels opgenomen uit het werk van de Vrijzinnig Jongeren. Het organi- seeren van dergelijke avonden heeft ten doel te laten zien het opbouwende, dat ook de film kan geven, mits men niet bij sensatie blijft, maar er ook werkelijk iets goeda in doet opnemen. Werkloozen hebben vrijen toegang. De cursus Postma te Rotterdam heeft voor de scholen in» Nederland een schrijfwedstrijd uitgeschreven. Uit het zeer groot aantal deelneemsters en deel nemers hebben leerlingen van de le en 3de Openbare Lagere Soholen (Dorp op Schuagt) ook enkele prijzen behaald. Uitbreidingsplan. Lekkerkerk. B. en W. hebben ter in zage gelegd een ontwerp van het uitbrei dingsplan, zooals dit binnenkort door den gemeenteraad zal worden vastgesteld. Dit plan is geprojecteerd ten Westen van den Kerkweg. Het is voor de aldaar wonenden van groot belang. Voor hen loont het beslist de moeite die teekening eens te gaan zien, zoodat zij weten, hoe dat gedeelte van de kom er in de toe komst waarschijnlijk zal uitzien. Lekkerkerk. Op de veiling1 der Vei- lingvereeni&ng Lekkerkerk en omstre ken bedroeg de aanvoer 1300 eedren. Prijs 7—10 cent; aardappelen 4—6 ct., peen voor 34 cent; uien 23 cent, al les per kilo; roode kool 4 a 5 ct. per stuk, andijvie 1 cent. Peren hrachten 315 ct. per pond op. Voor kaas besteedde men van 4264 cent per pond. Handel leven dig. In de week van 1—6 December zal ten bate van de zwakke kinderen „Het .Groene Kruis-speldje" aangeboden wor den. Dit is de gewone najaars-collecte, die dit jaar iets later valt dan gewoon lijk. Dames of meisjes, die bereid zijn te colleoteeren, wxden verzocht zioh vóór 1 December aan te mollen bij mej. T. A. van Zoeet. De llswegen. Sch^llulnen. Op ds vergadering van den Usbond „De Alblasserwaard" op Vrijdag 21 Nov., was de ijsclub alhier vertegen woordigd door de heeren J. de Hoop en D. de Kuiper. De daar gevoerde besprg- kingeh over de uitgave van een nieuwen herzienen druk van een kaart van de ijs- wegep, zullen op 29. dezer te Brandwijk worden voortgezet. Wat de overbinding per sbhaats van Schelluinen met Gorin- chem betreft, is een herziening van de bestaande kaart noodig. Schrijfwedstrijd. Schelluinen. Bij den vierden Matador- schrijiwedstrijd voor Nederlandsche Belgische scholen, uitgaande van cursus PostnU te Rotterdam, is eén tweeden prijs (toegekend aan Louisa Rousse, leer linge van de openbare school alhier. Ook is aan de school in haar- geheel een prijs toegekend, bestaande uit een sierletter- Kerstgaven. Waddinxveen. B. en W. stellen aan den raad voor om het Burgerlijk Armbestuur ▼oor zooveel mogelijk te machtigen om „Goed," zei zij eenvoudig,' en samen wandelden zij voort. juister," zei de Tournel, „wien wilt gij daarbinnen ontmoeten?" „Iemand dien gij toch niet kent." „Ik zie, dat gij mij nog altijd niet in vertrouwen nemen wilt. Beantwoord mij echter één vraag, wilt gij daar iemand spreken die Rouan heet?" „En indien dit zoo was?" „Dan moet ik u zeggen dat hij daar niet meer is." „Hij is er niet, zegt gij, hoe weet gij dit? Is hij gearresteerd?" „Neen, hij zou gearresteerd zijn, doch ontsnapte op het laatste oogenblik. Maar er is nu iemand anders op zijn kamera, een detective/' „Een detective, iemand van de poli tie?" vroeg zij. „Tenminste, indien hij werkelijk de persoon is., voor wien hij zich uitgeeft. En hoewel ik redenen heb om hem te wantrouwen, moet ik bekennen, dat dit toch wel de meest waarschijnlijke ver onderstelling ia." „Maar," zei zij, „hoe weet gij dit al les?" „Ik zal het u zeggen. Wij hielden dien Rouan in het oog. Wij wisten, dat hij werkzaam was op het kantoor van vermoorden bankier Andrieu. Wij had den reden hem te verdenken. Wij over vielen hem, terwijl hij iemand bij zich had, dien wij hielden voor een der Broe ders. Gedurende de worsteling, die ont stond, is Rouan evenwel ontsnapt en de anter bleek te zijn een detective. Ten- mir 8te," voegde de Tournel er weer voor ziet tig bij, „iemand die zich als zooda nig tegenover een politieambtenaar legi timeerde. Nu wü ik u slechts één vraag doen: Wilde u werkelijk dien bankiers- bediende spreken, gold uw bezoek RouanP" „Ja» mijn bezoek gold htm,'* niemand anders?" d anders? Wat bedoelt u, eer de graaf." dit: zou u bij dien Rouan ook Eog iemand anders ontmoeten?" zeker niet." 'elnu, signora, ga dan niet daar- Ik geef u mijn eerewoord, dat i niet vinden zult en dat u ei loogstwaarschijnlijk de politie in de zoudt loopen." geloof u," zei zij eenvoudig, „ik zal ér niet heengaan en ik ben u wel zeer dankbaar voor uw waarschuwing." Zwijgend liepen zij eenige oogenblikken naast elkander voort. Toen sprak zij: „Ach, graaf de Tournel, wat moet en wat moeten uw vrienden wel van mij i aan de bedoelde hoofden van gezinnen, waaronder ook te verstaan de alleen wonende weduwen enz., alriaxtra kerst- gave uit te reiken een bodtog van f 2,50 en een bon voor een H.L. cikes. Zoo mo gelijk zouden B. en W. ir deze uitkee- ring ook willen betrekken de ingezetenen, die van een andere instelling onderstand genieten. In het R.K. Bondsgebouw aan de Burg. Trooststraat had de jaarlijksche uitvoering plaats van den R.K. Volksbond Het bekende Rotterdamsche Tooneelge- zelschap gaf een gastvoorstelling. Er werd uitstekend gespeeld en de geheel bezette zaal betuigde herhaaldelijk instemming met het vertoonde. INGEZONDEN MEDEDEELING. Al» elk Jtar opnieuw een bronchitis U komt waarschuwen dot het koude Jaar. getij la ingetreden, waarom dan geen Abdijsiroop genomen? Menschen met sedert Jaren telkens terugkeer ende bronchitis vonden daarbij baat Abdijsiroop is weten schappelijk samengesteld, verwijdert de taaie met tlektekiemen bezoedeld* slijm en helpt Uw ademhalingsorganen. Sedert menschen-hengenis geprezen bij pijnlijk en veelvuldig hoesten. Bronchitis, vastzitten, de kon. Kinkhoest, Influenza, Asthma» „Voof d» Borat0 Mom veritrilgbaat Prif» Fl LBO, PI 27H Pi 490 Oebrulk buitenshuis Abdljslroop-Bonbona (60 ctj. Dsn bespoedigt Ohs Uw genezln» 4 ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) Vrijwillige Landstorm. Zevenhuizen. De afdeeling van den gewestelijken vrijwilligen landstorm hield Donderdagavond in de zaal van den heer Vos, een openbare vergadering, gepaard gaande met de vertooning van de wel bekende propaganda-film. De heer Pot, gem.-secretaris van Gouda, leidde bij af wezigheid van den voorzitter de bijeen komst. Hij opende deze met een harte lijke toespraak. Spr. moest tot zijn spijt mededeelen, dat hij met mr. Van Meche- len, den commaadaat van het-korpsen mr. Jonker, eveneens uit Gouda, na de pauze de vergadering moest verlaten. Hij verzocht den heer A. H. van Reeuwijk, de leiding te willen overnemen. Hierna werd het eerste gedeelte, van den film afge draaid, dat bijzonder in den smaak viel. De heer Van Mechelen herinnerde met een geestig woord aan hetgeen de afdee ling ZevenhuizenMoercapelle presteer de. Dit jaar hebben heel wat leden dezer afdeeling een brevet als scherp- en ko- ningsschutter behaald. Hierop volgde een opwekkende rede van den heer Pot. Spr. deed uitkomen dat het economische leven uit zijn ver band was en dat de malaise, die in heel de wereld heerscht, zeer veel ontevreden heid kweekt. Ontevredenheid leidt naar revolutie en men moet alles in het werk stellen om die te keeren, wat kan: als men tracht de eenheid onder ons volk te bewaren. De heer Pot besloot zijn rede dfe met voÜe aandacht gevolgd was, met de opwekking front te maken en paraat te zijn tegen de revolutie. Spr. wees op de verklaring van de S.D.A.P.'ers in de willen wij beschermen. En al zou het zijn, dat gij of uw zuster misschien mede voor de wet strafbaar zijt, wij zouden alles doen om u te helpen. Waarlijk, signora, u mag onze hulp niet afwijzen." De Tournel had met grooten aandrang gesproken, hij hoopte haar overtuigd te hebben. Maar zij bleef het zwijgen be- „Óndanks alles denken wil geen kwaad van u." gij kunt dit wel zeggen omdat gij medelijden met mij hebt. Maar hoe groot moet uw wantrouwen jegens mij zijn. En waarlijk, gij hebt er reden toe, want alleé wat gij van mij weet, het moet u zoo vreemd, zoo onverklaarbaar voor komen.", „Dat is het," antwoordde de Tournel, „vréémd en onverklaarbaar, doch wij hebben de overtuiging, dat indien u slechts zoudt willen spreken, alles zou morden opgehelderd. Waarom spreekt u nietl? Indien u dit slechts zoudt willen doeji en u met uwe zuster onder onze beschermfng zoudt willen stellen, dan zouden uw moeilijkheden weldra een pomen Werkelijk, u weet toch dat ik <iit niet vraag uit ijdele nieuwsgierig heid. Mijn vrienden en ik, wij hebben ons ten taak gesteld aan de verderfelijke niacht der Broeders een einde te maken, een macht, die zij ook over u en uw zuster uitoefenen. Wij willen hen aan den strafrechter overleveren, maar u „Helaas, ik kan en ik mag niet spre ken. 0 neen, vat dit niet op alsof ik u niet zou vertrouwen, gij hebt mijn zuster gered, gij en uw vrienden hebt alles ge daan, uw léven gewaagd om mijn broer te redden, schoon hij uw hulp niet waard was. Maar toch ondanks alles, ik mag u niet de verklaringen geven, die u ver langt." „Maar wat wilt ge dan?" vroeg de Tournel, „di Cava is nog vrij, de mpeste der Broeders zijn het ook. Zij zullen bun misdaden voortzetten en indien gij niei spreekt, zal men u medeplichtig houden aan die misdaden. Gij weet toch dat men nu reeds meent, dat gij met di Cava dien morgen naar het kantoor van den ver moorden bankier gereden zijt." „Ik weet het," antwoordde zij treurig, „maar acht gij mij daarom in staat ook maar in eenig opzicht mee verantwoor delijk te zijn voor dien moord." „Neen," jiep de Tournel „ik niet, mijn vrienden ook niet. Maar Hij vervolgde den zin niet. Hij wilde opmerken, dat het bezoek dat zij nu weer had willen brengen aan Rouan, die hoogstwaarschijnlijk medeplichtig was aan dien moord, haar toch tegenover iedeT in een kwaad daglicht zou stellen Maar hij hield die opmerking voor zich. ,Jk kan wel denken, wat gij zeggen wilt, ik vorder te veel van uw vertrou wen, terwijl ik zelf geen vertrouwen schenken wil. Helaas, ik kan niet anders. Hos gaarne ik zou willen, ik kan over het geheim dat mij dwingt niet spreken." (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1930 | | pagina 4