Wat geeft de Radio? Kerk en School. Varia. Gemengd Nieuws. Kaas en Kaasmaken. Wij en het TWICDI BLAD. NIIUW8BLA0 VOOR ZUIO-HOLLAND 1H UTRtCHT, «chwnhowiwWn OmiKHL No. 58U NIEl 56 poiuuB, aio had hij dit DIT NUMMER TWEE Ons blad is aangeslo Publiciteitswaarde i Adverteerders (l.b./ adverteerders zich gi kunnen verschaffen JVOlg sija 1 vecht ia da ADONNÉ’8 vnn dit OAAA0llldon W £f\J V Vongeachik HET SCHRIJVEN IN CHINA. In China wil het Ministerie van On derwijs het analphabetiame krachtig be strijden. Blijkens de statistieken zijn »d momenteel van de bijna 500 millioen in woners van China slechts 87 millioen, die schrijven kunnen. Hoewel de statis tiek rioh niet over de geheele bevolking uitstrekt, van het niet te verwachten, dat het aantal schriftkundigen in China in werkelijkheid veel grooter is .Zeker is, dat niet minder dan ruim 200 millioen inwoners die schrijfkunst niet machtig rijn. Een moeilijkheid, die de regeering in haar pogingen ondervindt, is die van het gebrek aan voldoende onderwijskrachten, terwijl zij, die wel schrijven kunnen, toch nog maar een gedeelte van het Ohi- neesche alphabet beheerschen. Nu heeft de regeering de schriftkundi gen in'het Hemelsche Rijk uitgenoodigd de schrijfkunst aan minstens twee scho lieren bij te brengen. Voorloopig geldt deze proef alleen Nanking. Indien de resultaten bevredigend zijn, zal men de proefneming tot de provincie Kiangsu uitbreiden. De schriftkundigen moeten het onder wijs aan huis geven. DE KUNST VAN WAARNEMEN. Van Prof. Billroth, den beroemden Weener chirurg, wordt de volgende aar dige geschiedenis verteld. Billroth sprak op zijn college eens over de eigenschappen, die een arts behoort te bezitten. Een arts, zei hij o.a. mag niet vies zijn en behoort scherp toe te zien. Ik zal eens een proef nemen, of gij allen Inderdaad al die eigenschappen bezit. En toen goot hij een niet erg sma kelijk uitziend vocht in een glas, stak daarin zijn vinger en likte dien toen af. Daarop volgde de uitnoqdiging tot de jongelui hem dit na te doen. Allen wa ren daartoe bereid en. deden hetzelfde, terwijl zij zich inspanden geen „vies ge zicht'* te trekken. Maar toen zei prof. Billroth met een glimlachje: Inder daad, allen hebt gij getoond de eerste eigenschap te bezittenr en het gevoel van viesheid te kunnen overwinnen. Maar bij geen van allen heb ik de tweede eigenschap opgemerkt: scherp uit kijken want anders zoudt ge bemerkt GEREF. KERKEN. De Classis Woerden der Geref. Kerken heeft den heer J E. Booij te Alphen ad. Rijn, theol. candidaat van de Vrije Uni- versiteit, praeparatoir geexamineerd en beroepbaar verklaard in de Geref. Ker ken. De heer Booij stelt zich dadelijk beroepbaar. Santa Anna, die zesmaal president is geweest van de republiek Mexico, moet een geweldig vermogen verza- DE DIEFJES TE ROTTERDAM. Om autoped te rijden. Over de ontdekking te Rotterdam van een heql complotje jongens, die zich in den laatsten tijd bij herha ling aan winkel- en marktdiefstallen Schuldig maakten, wordt nog het (volgende medegedeeld: Toen men aan het bureau aan de Meermanstraat de jongens een ver hoor afnam, vertelden ze direct, dat er nog twee jongens bij de winkel diefstallen betrokken waren, zoodat de politie er weder op uit trok en ook de beide anderen aanhield, ter wijl in den loop van den dag ook nog een vijfde de 15-jarige C. J. v. E., werd aangehouden. Toen men den jongens vroeg, waar zij met de gestolen goederen bleven, gaven zij de adressen op van twee vrouwen. Bij de eerste, die in de Wilhelmina- straat woont, werd een bezoek ge bracht, doch de vrouw hield vol, dat de jongens niet bij haar waren ge weest en dat zij ze ook niet kende. Bij een eerste huiszoeking werd in derdaad niets gevonden, doch toen bij een nader onderzoek bleek, dat de jongens niet bij één der buren, doch bij haar geweest moesten zijn, werd de woning aan een zeer nauwkeurig onderzoek onderworpen, waarbij al spoedig tal van hoeden, tasschen, snuisterijen enz. voor den dag kwa men welke de vrouw vóór aankomst der politie had verstopt. Een gestolen hoed hadden de jon gens aan de vrouw in de Wilhel- minastraat verkocht voor 70 cent, welke zóó was verdeeld, dat drie jongens 15 cent en één een kwartje had gekregen. Met het geld gingen zij naar den Oostzeedijk, waar zij autopeds huur den voor 15 cent per uur. Zij vertelden dit geregeld zoo te hebben gedaap en wanneer het uur om was en de cénten waren op, trok ken zij maar x^eer opnieuw er c- uit om diefstallen te plegen, was bij zij zoowel in winkels als in marl kramen en ook I wel uit bodewagei goederen stalen EEN DEURWAARDER OPGESLOTEN. Te Amsterdam heeft een deurwaa der van de Rijksbelastingen dezi dagen voor het eerst van zijn leve het geval aan de hand gehad, d. hij er bij iemand, waar nij beste kwam leggen niet.... uit mocht. E bewoner van een perceel in de Slii gerbeekstraat was nog een bedra Vah’ f 4 schuldig aan de Rijksbelastji gen ,voor inkomsten, welke zij] vrouw vdar haar huwelijk had gen ten. De man wenschte een dergelijl schuld vfcn zijn vroegere verlooft niet te betalen, met het gevolg, d; de deurwaarder en diens getuige ve schenen om beslag te leggen. De deurwaarder deponeerde hu. procesverbaal van beslag op tafel, omdat de man dit niet wenschte aan te nemen. De man sommeerde den ambtenaar in functie het proces verbaal weer mee te nemen, doch Rob en Ouwe Daan stonden een poosje over dit mysterie na te denken, toen Daan toevallig over z’n schouder keek en iets zag, dat hem opgewonden Rob* arm deed grijpen. vet” trf „te slap” auivel. De gangbare meaning is, dat de aerate gebreken in de hand worden gewerkt, doordat ie weinig vocht in de kaas is achtergebleven, ter wijl de beide laatst» een gevolg sijn van decaanwenigheid van te véél Rangschikt men de kaai naar opklim- mend vochtgehalte, waarbij de kaas met het laagste vooKtcljfer rangnummer 1, en die met het hoogste vochtcijfer rangnum mer 25 krijgt, dan hebben de kazen met taai zuivel de rangnummers 2, 6, 10 en 13; die met slap zuivel 19, 20, 21 en 23 De groote beteekenis van het vocht gehalte wordt door deze cijfers terdege bevestigd. Daar echter de smedigheid tdoor ook nog andere factoren beinvloed ‘kan worden, is het begrijpelijk, dat geen absolute volgorde valt te constatee- ren. POOLSCH DORP AFGEBRAND. Een hrand «heeft het plaatsje Olsmny aan de Poolooh-Ruesliahe grens ver woest. Er zij» meer du 2000 personen dakloos. Het Roods Kruis verleent hulp au de dakloonen. Men gelooft, dat de brud au opsot te wijten is. BAS8ANE8I VEROORDEELD. Dq Italiaansohe vlieger Bassanesi, die anti-fascistische pamfletten boven Mi laan had uitgeworpen, is veroordeeld tot vier maanden hechtenis met aftrek van preventief, 200 Zwitsersche francs boete en een derde der gerechtskosten (de res tant komt ten laste der Zwtitsereche re geering) alsmede inbeslagneming van zijn vliegtuig. De andere verdachten zijn vrijgesproken. NIEUWE STORMEN AAN DE FRANSCHE KUST. Wederom hebben aan de kust van Bre tagne zware stormen gewoed, zoodat de vissohersvloot binnengaats is gebleven. Vrijdag leed een boot schipbreuk, waar bij twee opvarenden om het leven kwa men. De kapitein kon worden gered, na dat hij zich vijf uur lang op een stuk wrakhout drijvende had gehouden. MIJNWERKER, DIE EEN VROUW BLEEK TE ZIJN. Veertien jaar lang bewaarde Wini fred Burgos in Mexico het geheim van haar geslacht Gedurende al dien tijd werkte ze in de zilvermijnéh als man onder de mannen, zonder dat een van haar talrijke mede-arbeiders eenige verdenking tegen haar opvat te. Totdat in de mijn een ongeluk gebeurde, waarbij Winifred of. zooals ze zich noemde, Fred Burgos, met een aantal anderen in de mijn werd ingesloten en pas na dagenlangen am 4 «.«MM.n.anr MAANDAG 24 NOVEMBER 1930. meld hebben. Volgens het verhaal zou hij in 1847 bij den inval van de Noord-Amerikanen alle voorwerpen van waude, die hij bezat, hebben overhandigd aan een priester met de opdracht, die in de provincie Cor dova te begraven. De priester laad de den schal op den rug van een muildier, begroef hem, zooals hij be loofd had en werd daarna vermoord door dienaren van Santa Anna, vóór hij het geheim van de plaats, waar dé kostbaarheden verborgen waren aan iema id had kunnen mededeelen. De moord geschiedde wel wat voor barig, want nu kon Santa Anna zijn eigen schat niet terugvinden. INCIDENT IN DE RECHTSZAAL. Voor de rechtbank te Londen stond een 48- jarige zee-off icier te< recht wegens verduistering van gel den. Toen hij zich tot zijn vrouw, die de rechtszitting bij woonde, wend de, trok deze plotseling haar trouw ring van haar vinger en wierp dit pand der liefde met groote kracht op den grond. Het werd opgèraapt en aan den president der rechtbank ter hand gesteld. Deze zeide, dat de echtgenoote hem na een bezoek aan haar man, die in verzekerde bewa ring was gesteld, had gesmeekt een milde straf toe te passen. Uil dit in cident concludeerde de rechter ech ter, dat de vrouw er thans anders over dacht. De officier werd veroordeeld tot dri« maanden gevangenisstraf. ALLE ITALIANEN IN DIENST. De llaliaansche Ministerraad heeft beslist, dat iedere Italiaanschestaats- burger verplicht zal zijn een mili taire vooropleiding te volgen, die beginnen zal op 1 October van het jaar, waarin hij 18 jaar wordt. Deze militaire vooroefening wordt in han den gelegd van de fascistische jeugd- werkcen trales. Voorts werd een wetsvoorstel goed gekeurd, inhoudende verkorting van den militairen diensttijd (van 18 maanden) met 12, 6 of 3 maanden. Deze maatregel zal van toepassing zijn op alle personen, die verkeeren in bepaalde in de wet omschre ven arbeids- of familie-omstandig» heden. Verschijnt Maandag en Vrijdag. Prns by ling: voor Sohoonb innnnden f 1.25: p. Met verzekering 15 EEN EXTRATJE VOOR EEN MINISTER. Lees Smith, de Britsche premier van posterijen, verteld» bij zijn terugkomst te Londen een vermakelijk avontuur, dat hem in zijn vacantie in »en klein nest in Wales overkomen was. Hij was naar het postkantoortje gegaan, om zegels te koopen en trof daar de postjuffrouw in wanhopige stemming aan, want zij had een telegram ontvangen en de eenige be steller was juist met zijn brieven onder weg. Zelf mocht zij het kantoortje vol gens de postwet, onder geen voorwaarde verlaten, maar zij mocht wel aan perso nen, die zij kende, in zoo’n geval het te legram meegeven tegen vergoeding van 3 stuiver. De minister had toen aange boden, de bestelling te verrichten, waar op de juffrouw, na hem terdege gemon sterd te hebben, verklaard had, „dat hij er als een t heer uitzag, die vertrouwen verdiende ,’en zij het er danmaar op wagen zou” Op de vraag, wat de minister met de eerlijk verdiende drie stuivers gedaan had, heeft Lees Smith -slechts met een glimlach geantwoord. DE BOUW VAN HET ZUIVEL Hst maken der kaas aan Mn stuk of aan brokkan. Blijkens het verslag van den Kaasdag 19291930 te Bodegraven, werd volgens de bereidingsstaten de wrongel in vier gevallen aan één stuk en ^4 maal in brokken in het vat gebracht. Het totaal aantal punten, toegekend aan de één-stuk-kaas, was 79, 80, 81 en 83, hetgeen hooger was, dan bij de brokken-kaas. Toch werden enkele op merkingen gemaakt, welke speciaal voor kwamen, indien deze methode werd toe gepast. Deze opmerkingen geven aanlei ding «r op te wijzen, dat het bij het maken der kaas aan één stuk van veel belang ia te werken op een behoorlijke grove en zeer droge wrongel. Vooral eahter indien men een roermachine ge bruikt, wordt de wrongel gemakkelijk te fijn, met als gevolg, een kaas met enkele, dooh dan tè groote openingen en overi gens 'te dicht zuivel. Is de wrongel on voldoende afgewerkt, dan worden aan den steilen kant vaak z.g. boekelsoheur- tjes aangetroffen. Ofschoon de één-stuk-kaas bij deze proef dus gunstig voor den dag komt mag in verband met het geringe aantal beoordeelde kazen niet geadviseerd Wor den in deze richting te gaan, als op an dere wijze een goed product bereid wordt De één-stuk-methode kan ongetwijfeld gunstige resultaten geven, echter slechts dan, indien ze met kennis van zaken wordt toegepast. Ten opzichte van kazen volgens de brokken methode gemaakt, moest enkele malen de opmerking „fijngatig” of „on regelmatig zuivel" worden genoteerd. Hierbij rij opgemerkt, dat naar mate de brokken wrongel meer on der de wei worden gehouden en naar mate meer wei in het kaas vat is tijdens het vormen der kaas, ér minder lucht tuasohen de wrongel ingesloten zal wor den, waardoor de kans op het ontstaan van fijne openingen veel vermindert. Wordt bovendien de kaas aan beide zijden goed afgeduwd, dan is de kans op onregelmatig zuivel nog weer kleiner, ter wijl laatstbedoéld» handeling de vorming van een stevige korst bevordert. Ds smediQheld van hst zuivel. Als aanmerking op d«'smedigheid van het zuivel worden genoteerd: „droog” of -- -- - - -- „taaixuivel" en het tegenovergestelde: „te toen dexe weigerde, dreigde da man: L$ng niet allen n, ders’eerbied voor tegendeel zal dikw! gegrinnik beantwo die met eenige gee hetgeen onze voorx daan. In het gunsti beuren dat de hoor onze gouden eeuw en flinke kerels ir maar ze zullen er doening en zeker v volgen, dat die tijd dat we nu niete mei kelen hebben. „Nou ja, vroegei „toen Houtman na naar Nova-Zembla de omzeilden, toen teekenen, maar nu Op zulke nurks een beschamend an het antwoord dat h leen een volslagen trent hetgeen zijn Ons land was hf regelden vliegdiensl afgelegen kolonie, de K.L.M. met twe eqn bemanning van aan boord vliegei zeeën naar Indië m ■'en posttrein of ee Nu is er in dit ker stukje uitgehaj de heer Van Tyen, in zijn klein één-n tje gestapt en is di tochtje binnen onze zijn eentje in naar We vonden* dat metele prestatie en zirt met iemand c kil: „Nou ja, maar hi over gedaan!" Het was dezelfde van ppwinding ons een öf andere Eng wedstrijd gewonnen Dat was natuuri eerste omdat het e en ten tweede, van sport betrof, v wist. Naar zijn smaak lang over gedaan deze solo-vlieger g< tigen of verbeterer dan een week in I eens weer zOo’n t had moeten verblij’ hem niet, omdat h noot was. Vertel eens aan een Hollandsche jc ken heeft gezocht i dat een Hollandse! sneuvelde, dat een gedragen om in Oc tinië de rijksfinanci Hollandsche zeelie toevertrouwd, waa schen geen kans land uitblinkt door wie het grootste a toegekend gewordei van Phlips een wer ben gelijk aan de F ze sluizenbouw te I. we zelfgebouwde n wondring der men onze Zuiderzee-wei Hierover een koi Van het enorme derzee wordt uitge voornamelijk en dit: dat het erg d dankbaar onderwer en te knorren. Het meer dan geraamd vrij nauwkeurig, n van de beteekenis lijke moeilijkheden, den. Be meesten onzer land wel. Het Engelsche 1 had Zaterdag een foto’s van de reeds germeerpolder. „Hi bodem der Zuider: H A. drooggelegd’’ ters over de gehee bladzijde. Bewonde galooze werk spreel dactie onder de pla Wij zeggen nu: oi dit waren kerels I Zou ons nageslac in dien zin spreker van de 20e eeuw? Dinsdag 18 Novsmbsi*. Hilversum. A.V.R.0. 8—9.65 Gramefeo»; 10—4046 Morgenwijding; 10.80—>18 A.V.R.O.-Ork»st; 12—J Huisorkest Luxor-Palaat te Rotterdam en Acoor- deon-muziek; 22.30 Halfuur voor de Vrouw; 84 Knipcursus, 4445 Gra mofoon; 4.154.45 Piano-studiemu- riek; 4.45—5.15 Radio Kinderkoor- zang; 5.155.30 Gramofoon; 5.307 Omro»p-Orkest; 77.30 Engelsche les; 7.308 De heet A. de Wal spreekt over het Gello-concert van Dvorak; 8 8.25 Gramofoon; 8.256.40 Koninkl. Utrachtsch» Mannenzangvereeniging; 8.409.30 A.V.R.O.-Orkest en Zang; 0.30 uur Koninkl. Utrechtsche Man- nennangvereeniging; 9.40lü Concert Octet; 10 uur Persberichten; 10.10 11 Uitzending van een acte uit de Opera „Louise” van Charpentier; 11 uur Gramofoon. Hulzen. K.R.O. 8Ö.15 Concert; 11.30 ‘——12 Godsdienstig halfuurtje; 12.15 1.45 K.R.O.-Trio; 1.452 Gramofoon; 2—3 Vrouwenuurtje; 33130 Knip-, Naai en Stofversieringscursus; 5-6.30 Gramofoon; 6.306.45 Verbonds Ra- dio-kwartiertje; 6.457.15 Cursus Schriftverbetering; 7.157.45 De heer Jos. Poels over: De Zondagsche Parochiale Hoogmis; 811.25 K.R.O. Propaganda-avond; 9.309.40 Persbe richten; 11.25—12 Gramofoon. Woensdag 28 November. Hilversum. V.A.R.A. 8 uur Gramofoon; V.P.R.Ó. 10—10.15 Morgenwijding: V.A.R.A. 10.15 uur Orgelspel; 10.45 uur „Onze Keuken”; 11.30 uur Con cert; 12 uur V.A.R.A.-Orkest; 2 uur Vrouw»nuurtje: 3 uur „Maak het zelf". 4 vur Gramofoon; 5 uur Vraaghalf- uurtje vöor kinderen; 5.45 uur V.A R.A.-Orkest; 6.30 uur Mandoline-cur- sus; 7 uur Accordeonmuriek; 7.20 uur De heer W. H. Vliegen over de So cialistische beweging; 7.45 uur Uurtje voor de Rijnvaart; 8.45 uur Uitzen ding van d» Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken, Muziek Zang en Tooneel; 11 uur Persberich ten; 11.15 uur Gramofoon. Hulzen. N.C.R.V. 8.159.30 Concert; 10.30— 11 Korte Ziekendienst; 1142 Harmoniumbespeling; 12.1512.30 Gramofoon; 12.302 Concert; 22.45 Concert; 2.45—3.15 Lezen van Chr. Lectuur; 8.15—445 Concert; 4.15—5 Gramofoon; 56 Kinderuurtje; 6 8.45 Uurtje voor de landbouwers; 6.45 7.15 Halfuurtje voor de rijpere jeugd; 7.157.45 Cursus Electrotech- niek; 8—9.10 Arnhenysche Orkestver eniging; 9.10—6.40 Ds. J. Rijks over: Moeilijkheden en gemakken in het le ven van Hollanders in Frankrijk; 9.40 ‘—40.30 Vervolg Concert; 10.30—10.40 Persberichten; 10.4011.30 Gramo foon. „Dan kom je er niet meer uitl” To«n de deurwaarder, dia rijn taak had volbracht en dus niet meer in functie was, daarop de woning wil de Seriate*, sloeg de bewoner de deur dicht. De deurwaarder kwart juist tusschen de deur en kon zich naar buiten wringen, doch de ge tuige zat binnen. De deurwaarder wilde toen weer naar binnen gaan om zijn helper uit de woning te halen. Toen de deur openging, wilde de getuige vertrekken, waarop de be woner ten tweede male de deur dicht sloeg, zoodat nij de getuige in den knel kwam. Tenslotte stonden bei den op straat. De deurwaarder heeft toen zijn be klag gedaan bij de politie, dat hij als ambtenaar in functie zou zyn mishandeld. Hiervan is echter geen sprake, daar hij zijn taak reeds ver vuld had. De politie heeft ‘de zaak evenwel in onderzoek genamen en bestudeert de vraag of de bewoner, die den deurwaarder niet wilde laten vertrekken, vervolgd kan worden we gens „opzettelijke en wederrechtelij ke vrijheidsberooving”. AUTO TEGEN EEN BOOM GEBOTST. Tc Boxtel reed Vrijdagnacht de heer Crola, eigenaar van een waas c her ij, ten gevolge van de verblindende koplichten van een tegemoetkomenden auto, met zijn personenauto tegen een boom. Hij zelf en de naast hem zittende heer Hil gers, directeur van de wassoherix wer den zwaar gewond door den bestuurder van een korten tijd later passeerenden auto in bewusteloozen toestand aange troffen. Omtrent den auto, welks lichten het ongeval veroorzaakte, en welks beetuur- - <- y der, ronder near de «lacbtoHere om te ingespannen arbeid, zwaar Re- zien, verdween, kon men, in verband met wond kon woruen gered. In het zie den ernstigen toestand der patiënten, hsn kenhuis gaf het geen geringe ont- nog geen inlichtingen vragen. steltenis toen men ontdekte, dat de onvermoeide arbeider en trouwe ka meraad een vrouw was 1 Winefred Burgos verklaarde, dat zij niet door zin tot avontuur of ab- normalen aanleg tot deze geslachts- verwisseling was gekomen, doch door nijpende armoede. Toen haar vader kwam te sterven, bleef haar zieke moeder onverzorgd achter met zes joiige kinderen, waarvan zij de oudste was. Als vrouw was het haar niet mogelijk in het onderhoud van het gezin te voorzien. Zij gaf zich daarom voor een zoon uit en ver kreeg als zoodanig de betrekking van haar overleden vader t Nadat zij in het ziekenhuis van haar verwondingen was genezen, ver kreeg zij door invloedrijke personen een goed betaalde betrekking als opzichteres in een fabriek Doch weldra verzocht zij den eigenaar van de fabriek om een andere betrekking, daar zij het niet uithield, den ge- heelen dag met vrouwen samen te zijn, liever wilde ze het hardste en slechtst-betaa’de werk in de machine kamer verrichten Haar leven nam echter een onverwachte wending toen ee,n arbeider In de trasport-afdeeling waarheen zij was verplaatst, op haar verliefd werd Het naar zal dezer dagen in het huwelijk treden. ERNSTIG VLIEGONGEVAL. In Californiê vond men drie lijken en brokstukken van een vliegtuig bij Tehachapi ten Noorden van Burbank Het zijn de overblijfselen van een luchtpostvliegluig, dat Dinsdag door den storm en mist verrast werd De piloot Donaldson, de mecanicien George Rogers en missi Jean Mar- kow, die als passagier den toch medemaakte, werden gedood. Het vliegtuig bevatte 319 pond post, die van Los Angelos paar Portland en peloos, als ik eerst dacht.” Nauwelijks had hij dit gezegd, of Rob werd tot stil staan gebracht, doordat het spoor naast de rots plotsnling ophield. ’’JÏM8 TOMBd/’ wi Rob naden kend. „Welkt kant ging ds inlandsr op?” den storm en mist verrast werd De piloot Donaldson, de George Rogers en miss medemaakte, werden "gedood. vircgiuiK utvmc ou» puuu punt, van Los Angelos paar Portland Seattle gebracht moest worden. EEN SCHAT GEVÓNDEN. Dezer dagen heeft men door een toevallige omstandigheid in de pro vincie Cordova van den Mexicaan- schen staat Vera Cruz een millioenen schat ontdekt, beslaande uit goud. kostbare edelsteenen en zilver. Men vermoedt, dat deze schat heeft toe behoord aan den vroegeren Mexi- caanschen president don Antonio Lopez de Santa Anna. Bij het graven voor een bouwwerk op het goed van Antonio Cano stiet men op de kost baarheden. Daar schatgravers uit alle deelen van Mexico reeds jaren lang naar Santa Anna’s schat zochten, be- teekent deze vondst een sensatie voor het geheele land. 55. We zullen de inlander in de grot vinden of aan de hand van de voet sporen een weg ontdekken, die ons door de rotsen naar het midden van het eiland leidt," was Robs meening. „In ieder geval is onze positie niet zoo ho- SCHIP GESTRAND BIJ h4EK VAN HOLLAND. Bij Hoek van Holland te Vrijdag de binnenkomende Duitsohe vrachtboot „Emsstrom” even buiten den Waterweg aan den grond geloopen. Vijf sleepbooten van L. Smit Co.’s Internationalen Sleepdienst bleven in de nabijheid om hulp te bieden. Het vaar tuig lag pl.m. 150 M. uit de kust, vlak onder de Zuiderpier. Voor de opvarenden waa er geen ge vaar, doch ihet sohip, dat zwaar met erts is geladen, zat verre van gun stig. Zaterdagmorgen is het schip echter door de vijf sleepbooten vlot gebracht en is het naar Rotterdam opgestoomd. DE „INBRAAK” TE RIJNZATER- WOUDE. - Eenige inwoners van Rijnzaterwoude hebben rich met een request tot den Mi nister van Justitie gewend met het ver zoek een nieuw onderzoek te doen instel len in de zaak van d» inbraak in de R.-K. Pastorie te Teimuiden, in verband waarmee de achterlijk» Willem van Beek in he|t krankzinnigengesticht te Heilo opgesloten is. Zooals men zich herinne ren zal, wordt deze inbraak door een deel van de bevolking geacht, slechts te zijn verzonnen ,met het doel genoemden Willem van Beek op kosent van de ge meente in een krankzinnigengesticht ge plaatst te krijgen. Verleden week is bij de begrootings- zitting van den raad over deze zaak uit voerig van gedachten gewisseld Men achtte toen de zaak afgedaan, doch dit het request aan den minister blijkt! wel, dat de burgers er zoo nog niet over den ken. GEWELDDADIGE ARRESTATIE. Te Parijs hadden twee inspecteurs zich naar d» woning van den Span jaard Almaraz begeven om dezen we gens diefstal te arresteeren. Zij werden daar met revolverschoten ontvangen. Een hunner wend zwaar egwond. De ander waarschuwde de speciale gasafdeeling der politie. Inmiddels was een agent, die de woning was binnengegaan, eveneens door een kogel zwaar gewond. Toen de gasafdeeling ter plaatse was, vuurde zij twee gaspatronen door het sleutelgat af. Almaraz, daardoor half bedw»lmd, bleef nog steeds vuren. Eindelijk kon d» poli tic de kamer binnendringen. Daar lagen de kameraad van Almaraz, di» op slag gedood bleek te zijn, en Almaraz, di» nog ademhaalde. Het zoontje van den kame raad van Almaraz, een jongetje van vier jaar, had het geheele drama bijgewoond doch was ongedeerd gebleven. AL CAPONE GEARRESTEERD. Uit Chiago wordt gemeld, dat Scarfacé Al Capone, Amerika’s beruchtste ban dietenleger, gearresteerd is. Tweede Kamer, dat zij aan een eventueels mobilisatie hun steun zouden onthouden De heer Van Reeuwijk dankte de spre kers. Hierop werd het tweede gedeelte van den film afgedraaid. De heer Van Reeuwijk onderstreepte tenslotte hetgeen de heer Pot gezegd had over het advies van den heer Albarda Spr. noemde de S.D.A.P.’ers de gangma kers van de communisten. Met een opwekkend woord sloot de voorzitter den avond. 55

Schoonhovensche Courant | 1930 | | pagina 5