3 1Odbok ZIb dB Elaiaoe mi CORMs. Bill. Lnnmersir. 2720 Je uoorfleeligsi adres i Ifl HET HEILIGDOM Maiskiemkoekenmeel ll.ll. in. Uirheurs Hnchluoedemande n.JUNEERHIlN5 Lokken- BELAST1NGVRAGEN MOTORKLEEDING A. VAN IPEREN f Metsel- en Ballaslzand Visitekaartjes VERSCHENEN Neemt prodf met onze heerlijk gekruide Speculaas! Lopikerstraat, Schoonhoven Drogisterij „Het Wapen van Schoonhoven" SCHOONHOVEN KINDERKLEEDING voor Meisjes en Jongens St. Nicolaas weet wat hij doet, als hij U den T 33 zendt. Dit nieuwe 3 lamps ontvangtoestel vanTelefunkenmetselectiviteits- regelaar, onderscheidt zich van oudere 3 lamps toestellen door betere ontvangst. De T 33 is een toestel, dat door ieder met blijd schap en dankbaarheid ontvan gen zal worden. Prijs T 33 incl. lampen 120 Wanneer, ooit..,. dan nu.... St. Nicolaas Geschenken DE REI$ NAAR DE PLANEÉT„KEN" Th. J. Ly. d. BERG Buitenland. Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. De Broeders des verderfs. Mondelinge behandeling I 4- I j/m. EERSTE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovsneehe Crarant MAANDAD 1 DECEMBER 1. gestuurd. Aanbevelend: COBNs. BIK, Loplkerslr. 27-29, SCHOONHOVEN. H.H. Schippers TE KOOPi «in Baggermolen „Hercules" Llgplaals op de Lek, gem. Lingerik. Beleefd aanbevelend, A. KR k 4IJEVELD Pe„ Zwljndrechl S. W. N. van Nooten Schoonhoven 11 bil W. KLCYN'S BOEKHANDEL PAPENDRE CHT: Een viertal medltatle'a van Ds. M. OTTEVANGER w.o. afscheldspredikatie te Papendrecht, met portret. PRIJS f 0.60.— Vanaf heden is onze St. Nicoiaastafel weer gereed en voorzien van een. ruime keuze Borstplaat en Bonbondoozen Suikerwerk, Chocolade en Marsepain, enz. Steeds Tench Terkrljgbear Boterletter», Letterbanket, Appelbollen, Saucijzen, ene. Aanbevelend, VAN DRIEL, A. ELSENAAR v/h H. SMIT Haven 33 Schoonhoven levert U tegen fabrieksprijren Vruohtboom-oarbolineum, Californiache Pap, Bordeaux.chc Pap, Boomapuiten, Vee-levertraan Lederen Motorjekkers, Ren- kappen, Rijlaarzen, Beenpijpen Rijbroeken, Valhelmen, Stof brillen, Oogkleppen, Hand schoenen, Oliejasaen, Poncho's UITSLUITEND Ie KWALITEIT wan elke leeftijd., ■- "MANTELS, JASJER, Oebrelde JURKEN, TRUIEN. VESTEN, A. HOUTMAN Nz. PULLOVERS,SLOBKOUSEN. Turfmarkt 2-4, 00UDA Komt zien de sorteering,minuut vanaf de Markt Allea geaehikt «oor St. Nioolaaa-Cadeaux eed zuiver maisproduct, neemt ongeveer 5 maal z'n gewicht aan water op, Is daarom het aangewezen voedei1 om bij natte pulp te voerenpHet heeft bovendien een prima gehalte (38«/a olwit on vet) m VR A ABT UW LEVERANCIER Ni Rotterdam 'ij MUYGBNSPAftK J8— 39 •S-GRAVENH AG B De oudste ervaring de modernste constructie bevatten onze bekende Etalages een groote sorteering artikelen, welke alle bijzonder geschikt en zeer gewild zijn als -COOLSINGEL 123 ROTTERDAM Tel. 447 (3 lijnen) Heeft U onze St. Nicolaas Prijscourant reeds ontvangen en Ingekeken? CADEAUX VAN JUNGERHANS GEVEN BLIJDE GEZICHTEN 11 Magazijnen geopend tot 10 uur Verkrijghaar in 0.05 lederen boekhandel Oebonden f I.— Ingenaaii roman win CHRISTIAN HAUGEN Een correspondent van de „Daily Mali" weet met zijn-vriend in een allermodernst vliegtuig de planeet „Ken" te bereiken Deze planeet Is bewoonden staat cultureel hoggter dan de aarde. De lechniek Is er enorm ontwikkeld. Echter wordt de planeet geteisterd door voorwereldlijke monsters en daartegen gaai de strijd vin d« belde aardbewoners mef hun vuurwapenen, die op de „Ken" niet aanwezig waren. OoYllustroorcJo fondscatalogus gratis on franco op aanvrago H«t Nodarlandsche Boekhuis, Langastr.70,Tilburg Kijk, zóó moet het zijn Zoo ziet een tooderne con structiewerkplaats er uit Eternit voor de muren, Eternil voor het dak. Dat is veilig, practisch en voordeelig, want Eternit is immers vuurvast vochtvrij, isoleerend en sterk als graniet. Leverbaar vlak en gegolfd. Productie in 1929 circa 65 millioen Ma XATOUfii ROTTERDAM HAARLEM Haringvliet 47 Spaarne 59 *Telef. 56364 Telefoon 15681 Sensationeels practlsche nieuwigheid, Kam met dubbele golflcarteling. Onduleert alleen door eenvoudig kammen tonder gebruik van hulpmiddelen korte en lange haren. Sotted en onvers lijtbaar. Onmiabaar voor iedere dame Het bespaart U da kopten voor het onduleeren bij den kapper, terwijl Uw haaf ateeda geonduleerd ia. Pn/a per itukjl. 1.50. 3 a tv kt 3.50. Der verzending geschiedt alleen tegen femboura door Kosma Pabrik koimaflsch. Ertaugnlssa, Berlin SW 41. Undanitr. I* WIJ beschikken ova honderda dankbetuigingen. - - TWEEDE BLAD. NIEUW8BLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhovsnschs Courant MAANDAG 1 DECEMBER 1930 Sombere fantasieën van oud- veldmaarschalk Ludcndorff. De mislukking van de graantn- zameüng in Rusland. De boe ren in opsüuid gekomen. Voor Ludendorff, den Duitschen oud-veldmaarschalk schijnt de vre destijd maar een marteling te ,zijn. Zijn groote militaire gaven zijn nu nutteloos en hij heeft ze niet beter weten aan te wenden dan om een voorspelling te doen omtrent „den" nieuwen wereldoorlog, die ons te wachten staat. Hij. doet dat in een brochure onder den naam „De we reldoorlog dreigt". Misschien is in dit werk wel de wensch de vader van de gedachte (hoewel we den schrijver niet gaarne die beschuldiging zouden aamloen, want zijn voorspeiling is meer dan vreeselijk). Misschien ook uit zich hier slechts de bitterheid van den eens beroemden veldheer, die zich thans meer en meer op den achter grond ziet geschoven. Maar onverschillig wat den maar schalk tot hel schrijven dezer bro chure heeft geleid en zelfs al be schouwen wij die als een 'volkomen fantasie, dan is dat toch nog de fan- tasie van niet den eerste den* beste op krijesgebied en alleen reeds de practische mogelijkheden, die Luden dorff naar voren brengt, verdienen de aandacht. Zoo in de eerste plaats de veron derstelling, dat het dryven van de Nalionaal-Socialisten en de soldaat je- spelerij van de organisaties der rechtschc groepen in Duitschland ten slotte tot den nieuwen oorlog zullen leiden. Hij voorspelt, dal daarin Frankrijk, België Polen, Roemenië, Tsjenche en Joego-Slavië aan de eene zijde staan staan en Duitschland, Oostenrijk, Hongarije en Italië met later nog Engeland en Rusland, aan de andere. Om het juiste verloop zoo nauw keurig mogelijk te kunnen uitstippe len gaat Ludendorff van een bepaal den datum uit en liij kiest daarvoor 1 Mei 11)32. Dien nacliL laat hij het drama openen met gasaanvallen op de groote steden van Midden-Europa en daarna volgt met verbijsterende snelheid de opmarsch van de troepen uit alle richtingen naar Duitschland dat het groote slagveld vormt, ter wijl ook Hongarije en Oostenrijk ou der den voel worden geloopen. Met een tergende nauwkeurigheid geeft de schrijver aan, hoe hij zich het verdere verloop van den oorlog denkt. Hij beschrijft dien krijg en de gevolgen ervan als zóó vreeselijk, dat de jongste wereldoorlog er maar een vraag met welke bedoeling hij zijn pen gebruikte. Nu 't landbouw-seizoen beëindigd is heeft de Russische regeering een en ander bekend gemaakt omtrent dte resultaten van haar graaninzameling ontkent daarbij niet, dat die uit- Zij spelletje bij is. Als de legers van Frankrijk en Rus elkander zullen ontmoeten, veronder stelt Ludendortf, dat ook Nederland en Zwitserland zich tegen de Sovjet republiek zullen keeren. Maar ook elders ontbranden dan oorlog en op stand. Griekenland, China, Japan, Palestina en de Yereenigple Staten worden allen in den strijd gewikkeld, tQt tenslotte de Aziatische en Afri- kaansche volkeren de erfenis van verwoest Europa deelen. Ludendorfi's zaakkundige fan tasie is met zooveel zorg en nauw keurigheid opgebouwd, dat ze in ieder geval reeds van beteekenis is als een waarschuwing aan de wereld voor de verschrikkelijke gevolgen waartoe een nieuwe oorlog zou kun nen leiden. Als die waarschuwing eenigen invloed mocht hebben op de diplomaten, die nu al jarenlang te Genève zoeken naar een formule waarin niemand zich te kort voelt gedaan, dan mag de wereld Luden dorff dankbaar zijn, ongeacht de komsten ver beneden de verwach tingen blijven. Wel moet ln enkele gebieden meer zijn afgeleverd dan net schema der 'regeering aangaf, maar welke die gebieden zijn en hoe groot het overschot m is, hooren we niet Daartegenover staan streken, welke voor nog geen vijftig procent aan de eischen voldeden. In het Wolgagebied is tachtig pro cent van de geraamde hoeveelheid binnengekomen. In het Noorden van den Kaukasus leverden de Sovjet landbouwbedrijven 96 procent in, doch de coöperatieve bedrijven slechts 74 procent en de zelfstandig werkende boeren brachten het niet verder dan 61 procent. Van wat over de maand Novem ber moet binnenkomen, was tot en met den 2óen nog slechts 41 procent ingeleverd. Ook in die maand komt de regeering dus lang niet aan de geraamde hoeveelheid. De Sovjet regeering erkent in hel officieele bericht, dat de weigering van de hoeren om af te leveren in verschillende streken tol een dreigen den toestand heeft geleid en als de Sovjet autoriteiten het de moeite waard vinden onjJ van een „dreigen den toestand" Te spreken, dan spant het er ongetwijfeld wel. Over Boekarest is zelfs een be richt ontvangen dat in eenige Zuid- Russische districten de boereA in op stand zijn gekomen en dat zij hun graan verbranden om te voorkomen dal de Sovjets het in beslag namen. Hel bericht is nog niet bevestigd, doch in verband met liet bovenstaan de schijnt het geloofwaardig Verder komen ernstige berichten uil hel gebied van de I.etlandsche grens In het Noordelijk gedeelte van die streek zouden volgens berichten uit Riga de hoeren zoolang hebben geweigerd hun belastingen te beta len, tot er groote afdeelmgen beamb ten van de Gnpeoe naar dit gebied gezonden werden Hoe die beambten aoor de boeren ontvangen werden blijkt uit het bericht dat te Riga een Irelh uil Moskou is aangekomen, die als doorzeefd was door geweerko gels. Een groep woedende boeren, die. meenden ,da! ook deze trein Sovjet ambtenaren aanvoerde was in zijn wanhoop tot die beschieting overge gaan. Andere berichten maken melding van de beschieting van een dorp door de Gepeoe-troepen. Daarbij zou den zestig personen gedood zijn en ook gevechten in andere plaatsen moeten vele slachtoffers hebben ge- ei scht. Het is nog moeilijk te controlee ren, in hoeverre al deze berichten juist zijn, doch dat in verschillende gebieden de verhoudipg lusschen de Sovjets en de boerén zeer gespan nen is, lijdt geen twijfel. door WILLIAM HOLT. 33 De Tournel voelde zeer goed dat de detective gelijk had. Hij antwoordde hiet dadelijk en Turner vervolgde; „Ik heb echter de 'overtuiging, dat u ook de waarheid wilt kennen. Maar u vreest, dat dan wel eens blijken kon, dat die dan», waarover wij spreken, toch schuldiger is dan u nu gelooven wilt. En u wilt daarom mij niet in het onderzoek mengen. Evenwel maak ik u opmerk zaam, dat u er mij toch moeilijk buiten kunt houden. Het is juist in het belang van de dame en haar zuster, dat wij zou den moeten samenwerken. Want daar komt het meen ik op aan; ik ben vol komen bereid met de heeren overleg te plegen, opdat sigrtora Chiarina niet in moeilijkheden komt niet de justitie." Voor de Tournel kon antwoorden nam baron de Linar het woord' „Als ik u wel begrijp," zei hij, „dan wilt ge dit zeggen, we kunnen samenwerken Wij zijn overtuigd van de onschuld van die dame, u is dat volstrekt niet Maar we zoeken de waarheid en ook als die nu eens zoo ongunstig vo%r haar bleek te zijn. als u verwacht, dan is u bereid er niet toe mee te werken hftar aan de po litie over te leveren" ,yHet is juist zooalfu zegt, mijnheer de baron. Wij willen de waarheid weten, wij willen de Broeders bestrijden en Parijs ▼erlpssen van die ellendelingen. Dat wilt u en daarbij bied ik mijn hulp aan, die U niet moogt weigeren. Door mij zal daarom die dame niet in moeilijkheden Auto in een sloot. Allen a. d. Rijn. Dondèrdagay^ncl is op den' Kortsteekterweg een vracht auto uit Rotterdam, waarmee negen leden van de N V Rotterdamsch Too- neelgezelschap op weg waren naai' Nieuwveen om daar een voorstelling te geven ,over den kop geslagen en in een sloot terecht gekomen. Het ongeval liep betrekkelijk goed af, slechts eenige personen liepen lichte verwondingen op. Toch is de voorstelling te Nieuwveen niet door gegaan. De vrachtauto kon eerst Vrij dagmorgen weer op den weg wor den gebracht. Boskuop. B en W. stellen den ge mednteraad voor liet eleclricileitsta- nef voor huishoudelijke doeleinden e.d. te verlagen en eventueel tot in voering van een z.g. vastrechttarief voor electritciteil over te gaan. Gemeente-begroollng. Capellc a. d. IJsscl. B. en W. heb ben den Raad de gemeentebegrooling voor 1931 aangeboden. Ze sluit met f 272.821.47 in inkomsten en uilgaven B en W. lichten in hun begelei dend schrijven toe, dat het batig slot van de gemeenterekening over 1929 (f 14 000 lager dan dat waarmee de gemeentebegrooling voor 1930 kon worden geopend) geheel ten bate van deze begrooting is gebracht. De post onderhoud van straten is bijna f 8000 lager geraamd dan voor 1930 als gevolg waarvan het nadeelig saldo van dit hoofdstuk met rond f 7000 daalde. Daarentegen steeg hel nadeelig verschil lusschen de inkom sten en uitgaven van het openbaar lager onderwijs met f 4000 Er moet voor den dienst 1932 ook met een verdere stijging van dit na deelig verschil rekening worden ge houden omdat in dat dienstjaar een aflossing van f 4000 moet wordën op genomen voor geldleeningen ten be hoeve van den houw en inrichting van de openbare lagere school no. 4 aan de Nicolaas Beetsstraat en de in- m-ijpende verbouwing van de open bare lagere school, no 2, die gesplitst wordt in een gebouw voor openbaar en bijzonder onderwijs. Naar de raming van B en W zal voor 1932 het nadeelig verschil van dit hoofdstuk ruim F 800 booger zijn dan de dienst 1930 vertoonde Een lichtzijde da' de uitgaven voor boventallige leerkrachten aan de openbare lagere school zullen kun nen wegval'en wat een besparing van f 3600 zal geven. Een bedrag van f 5000 is seraamd voor mogelijke werkverschaffing. Het totaal van de inkomsten on het hoofds'uk helas'ingen daalde van f 118 000 in 1930 on f 97 000 in de aangeboden begrooting. De nns' onvoorziene uitgaven is op fJl 774H geraamd DE STATIONSINBRAAK TE SL1EDRECHT. Slledrechl. De politie te Hoek van Holland arresteerde dezer dagen twee Duitsche inbrekers. Naar achteraf blijkt heeft ze daarmede een goede vangst gedaan. Na een verhoor, waar bij politie uil Sliedrecht en Delft aan wezig was hebben de beide Duil- scljprs bekend ,ook den diefstal van .de brandkast in het station alhier te hebben gepleegd terwijl zij fietsen hebben gestolen te Delft en verder nog een inbraak te Aalst op hun geweten hebbéh. Alblasserdamsche IJsclub. Alblasserdam. In het Sociëteitsgebouw van den lieer C. Vogelesang vergaderde de „Alblasserdamsche IJsclub". De ver slagen van den secretaris werden in orde bevonden. Daaruit bleek, dat het leden tal 225 was; de penningmeester mocht aan het einde van zijn verslag mede- deelen, dat er een aardig batig saldo was. De heer P. Stehouwer werd herkozen als. lid van het bestuur. Omtrent het opleggen van verplichtin gen aan de clubs ook te dezer plaatse, om verder dan voorheen baan te vegen, werd besloten aan de afgevaardigden mandaat te geven, dat zij zich tegen het opleggen van deze nieuwe verplichtingen op de koménde bondsvergadering wil ver zetten, terwijl de leden op deze vergade ring aan het bestuur vrijheid van han delen geven, indien deze verplichtingen toch zouden worden doorgevoerd, al of uiet te bedanken. Afgevaardigden nair Woensdag 3 December kunnen abonnees op ons blad gratis mondeling advies verkrijgen van een belasting-deskundige, die daartoe van 10—12 op ons bureau .zitting zal houden komen. Ik ben volkomen bereid, als be slist moet worden, hoe tegenover haar te handelen, die beslissing aan u over te laten. Laat dan desnoods genade voor recht gelden, mits u geen jgenade kent voor de Broeders «zelf en voor di Cava.' De drie edellieden zagen elkaar aan. Toen antwoordde de Tournel: „Ik erken dat hiermee mijn bezwaren zijn opgeheven, ik geloof, dat we dan kunnen samenwerken." De anderen knikten, zij hadden van den beginne af niet zooveel bezwaren gekoesterd als de Tournel. Maar zij wilden toch evenmin als deze er toe mee werken om signora( Chiarina in moei lijkheden te brengen. Zij waren van haar onschuld overtuigd, ondanks alles Wel echter wensohten alle drie hartelijk, scherp, en onverpoosd don strijd tegen di Cava voort te zetten en zij begrepen heel goed, dat zij in Turner een uitne mende hulp zouden vinden Hetgeen hij hen nu verteld had, wierp weer een nieuw en verrassend licht pp de misda den van den. Italiaan. Zij zagen door Turner hun vermoeden-bevestigd, dat de signora met den schurk getrouwd was En dat verklaarde wel eenigszins, waar om zij hem in zijn misdaden tegenwer kend, toch trouw bleef. Zij hadden nu weer van nieuwe misdrijven» vernomen en nog eens het bewijs verkregen, noe volstrekt gewetenloos di Cava handaUp. Eerst had hij de zuster van zijn vrouw willen bezigen om zich een deel der mil- lioenen 'van den bankier te verwerven En als het waar was, wat Turner had medegedeeld, dan zou hij ojé zijn doel te bereiken, zelfs niet geaarzeld heb' en de vrouw mqt wie hij zelf toch .n bet huwelijk verbonden was, al mocht dit dan een. geheim huwelijk zijn, te doen trouwen met Andrieu. Ja, het bleek hen thans meer dan ooit tg voren noodig, dat deze eervergoten deze bondsvergadering zijn de heeren G. Baan en P. Tuijtel. De Geref. Meisvereen „Maria" hield in het gebouw „Concordia" haar 9e jaarvergadering. De vergadering stond onder leiding van mej. Bets de Lange ïïit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental met 2 was geste gen, terwijl de penningmeesteresse een klein batig saldo had. Verder werd de avond afgewisseld met het leveren van inleidingen over verschillende onderwerpen en met voor drachten. Tegenwoordig was ook mej J. Oskam, vice-presidente van den Bond der M. V. op G. G., die in het bijzonder was gekomen om eën propagandawoord te spreken. Voorts brachten de dames zelf eenige zangnummers ten gehoore. Ds J. J. Wielenga sprak het slotwoord. Groot-Ampiers. Zaterdagavond heeft de gemeente-veldwachter wegens het zit ten in een vensterbank zonder toestem ming van den bewoner, proces-vorbaal opgemaakt tegen J. F. Wij willen er nog ^ens de aandacht op vestigen, dat de verordening, waarbij het bovenstaande verboden is, eenigen tijd geleden werd afgekondigd. In de zaal van den heer Van As trad de hypnotiseur iBordini op. Hij gaf sterke staaltjes van zijn kunst te zien. Vrijwillig meldden zich eenige dameo de heeren aan, die Bordini in slaaptoe stand verschillende bewegingen liet ver richten, zooals die van fietsen, roeien enz., alles op het tooneel Ook in gedachten-lezen bracht de heer Bordini het ver, door verschillende vooraf besproken opdrachten uit te voeren. De ooievaars. Leerbroek. De heer M Sterk alhier, ontving deze week een schrijven omtrent de geringde ooievaars. In November van 't Franscèe tijd schrift „Le Chasseur francais" 6taat ver meld, dat een ooievaar met ring no. 55290 van het Leidsche museum dood gevon den werd bij Glane, nabij Saint Juliën (dept. Haute Vjenne) in midden-Frank rijk Dit is weer een van de jongen, wel ke op 27 Juni werden geringd op de schuur van den heer Sterk. Van de 5 jongen van het nest zijn er nu al 3 om gekomen. In het geheel zijn dit jaar 65 jonge ooievaars geringd, waarvan er nu zeven verongelukt zijn. Dat is dus al ruim 10 procent; we zien dus hieruit, hoe het komt, dat de ooievaars zoo schaarsch zijn. Notabelen der Ned. Herv. Kerk hebben tot kerkvoogd herkozen de heer H. Verrips Hzn., die de benoeming heeft aanvaard. Boerenleenbank. Meerkerk. Vrijdagavond werd er in de bovenzaal van hotel Brughuis een bijeen komst gehouden tot oprichting van «en Boerenleenbank. Als spreker voor dezen avond was uitgenoodigd de heer Th. Visser, ambtenaar bij de Goop. Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht, die de wer king der Boerenleenbank uiteenzette. Na afloop hiervan werd de Bank opgericht met aanvankelijk 13 leden. Mej, M. J. van Arkel, die tijdelijk is werkzaam geweest aan de openbare langere school te Hardinxveld, is benoemd tot assistente aan de openbare lagere school te Bolnes, gem. Ridderkerk. Donderdagavond reed de heer De G. uit Ameide met zijn vrachtauto nabij het Laantje in Meerkerksbroek van den weg, doordat hij te ver uitweek voor schoolkinderen. Een andere vrachtauto trok het gevaarte weer op den beganen weg. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Polsbroek en Vlist. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie, hoopt op verzoek van de Chr. Jo«\gelingsver- eeniging „Ora et Labora" op Donderdag avond as. in de Ned, Herv. Verk alhier op te treden Ds. W. Deur, van Schoon hoven, met het onderwerp; „John Bun jan, zijn leven en zijn werken". Velen zullen van deze gelegenheid ge bruik maken om den spreker over dit interessante onderwerp te hooren. Auto In botsing. Stolwijk. Zaterdagavond kwamen op den Goudschenweg twee luxe auto's met elkaar in botsing De heer J. A. M. v d. W. uit Gouda reed in de richting Stol wijk en de heer G. H. alhier zou in de richting Gouda vertrekken en reed daar toe de werf van A. A. af. Beide auto's werden ernstig beschadigd, terwijl een brugleuning het eveneens moest ontgelden Van de inzittende personen kreeg nie mand letsel. De auto's konden huiuweg echter niet vervolgen en werden im de garage van A A feplaatst. Het verkeer ondervond hierdoor eenige vertraging. E«n sympathieke daad. Waddinxveen. In verband met de winkelweek organiseerde .'„De handeldrij vende en Industrieele Middenstand" in samenwerking met „De Hanze" voor de oud^p van dagen en de gebrekkigen een autotocht. Des namiddags om 1 uur begonnen de auto's hun vrachtjes op te halen en om ruim half twee vertrok een file van 20 luxe auto's met 56 personen voor een nyooien au(p'ocht Onder Boskoop en Leiden ging het onder leiding van den heer J. van Nielen naar een theetuin, ■waar wat gebruikt werd. Na deze ver- versching werd de tocht naar huis aan vaard. Ongeveer half zes bereikte het ge zelschap hotef de Kwaak, door een groot aantal belangstellenden opgewacht. Daar genoot men de koffie, waarna de teer Abr. Vis alle autohouders bedankte voor hunne welwillende medewerking, wat met handgeklap onderstreept werd. Alle deelnemers werden daarna thuis ge bracht. De Middénstandsvereeniging en de autobezitters kunnen met genotyeb op dezen middag terug zien. Gouden huwelijksfeest. Waddinxveen. Op 8 December zal het echtpaar K. Schaap en H. J. Zijdeman 50 jaar in den echt verbonden zijn. Herinnerd wordt aan hol verbod om motorrijtuigen op meer dan twee wie len beheerd of onbeheerd te laten staan op andere plaats endan daarvoor dobr B. en W. zijn aangewezen. Parkeerplaatsen zijn; De dorpsatraat westzijde; de zijtak van de* Oranjelaan; de kerkweg bij het schurk onschadelijk werd gemaakt. Meer dan ooit te voren moesten zij bovendien voor hem op hun hoede zijn, want men kon gelooven, dat hij thans van wilde wraakzucht jegens hen bezield was. De detective wees hierop. „Mijne heeren," zei hij, „ik geloof dat we goed zullen doen samen een plan de campagne op te maken en ik geloof dat we er alles op moeten stellen om te trachten allereerst u in veiligheid tfe stellen." „Ons in veiligheid stellen," riep Nib- blington, „gij verstaat onze samenwer king toch niet in dien zin, dat wij sa men weg zouden gaan en u het werk overlaten?" „Neen, neen," antwoordde Turner, „dat bedoel ik geenszins, ik weet trouwens dat ik dit niet klaarspelen zou. Wij zul len kalm en voorzichtig te -jverk gaan om de wereld zoo mogelijk van dit ge heime 'genootschap te verlosser* èn om, dat wilt u immers, de beide zusters aan hun invloed te onttrekken" „Juist." „Welnu, maar dan is het noodig, dat we eersf de Broeders de kans benemen ons kwaad te doen. Want ik heb de overtuiging dat di Cava, die door u zoo kort bij zijn ondergang geweest ie, heusch niet nog eens een aanval zal af wachten. Veeleer verwondert het mij dat hij zelf een aanval ,nog niet begonnen is, maar in ieder geval weet ik dit wel zeker, dat hij heel spoedig zal trachten y te treffen. En het is noodig daarvoor maatregelen te nemen." De bondgenoo'en «lerrfadslaagden nu langen tijd wat hen eigenlijk We doen stond. Zij trachtten in de eer6e plaats te gissen wat di Cava zou doen', maar dat was natuurlijk niet te raden. Alle vier begrepen zij echter wel, dat hij in geen geval zoutgtilzitten, daair was hij aller minst ds man naar. Maar interesseerde Turner vooral deze vraag welke nieuwe aanslag de Broeders zouden aandurven, de Tournel koesterde meer belartgstelling voor de vraag, wat er met de beide vrouwen gebeuren zou. De zuster van signora Chiarina wa* wellicht nog buiten gijn tar.iL doch «nn vrouw bevond rich bij hem. En hij had immer, aan lijn helper» geeegd, dat evengoed al» haar broedox verraad had •gepleegd. Zou aii dan nog veilig zijn te midden van de ellendelingen, die voor geen enkele misdaad terugdeineden P Deze vraag bekommerde de Tournel zeer en al had hij er nu vrede mee, dat zij niet den dectective zouden eamenwer- ken het hinderde hem dat deze zich over signora Chiarina niet bijzonder be- zodgd scheen te maken. En toen men ongeveer overeengekomen we», wat zij doen zouden, eiechte de Tournel v®)r zich dat deel van de werk zaamheden op, waardoor hij meende dat de meeste kans ontstond de beide zus- Iers te beschermen. rfkTurner begreep dat wel en- verzette 5? zich niet tegen. Het zou," zm hij, „zeker van hel grootste belang zijn, indien het gelukte ons tn verbinding te stellen met de da mes Allicht getokt dit snAaf de Touz- nel het eerste,'daar hij haar het beete kent." Op hetzelfde uur. dat het drieman- «ri.an met Turner ovrlegde. wat te doen 'int "Pflwo'S'-linp <w Rrnpr'nrj «P '<P striken, werden tegen hen plannen be raamd. „Geen uur," riep di Ctfva, „zullen wij nog ruat hebben, zoolang die Heden nop in leven zijn. ^Vat bekommerden wij ons te voren om dè politie, deze tastte abeo- luut in bit duisier en dat maakte hit ons gemakkelijk onle plannen te vol voeren Maar nu is men niet alleen er van op de hoogte dkt ik het hoofd der Broeders ben, men kent ongeveer al de leden van ons genootschap, eenigen on zer zijn dood, maar wat erger is, er zal een leger van speurders op ons afge zonden worden." „Dat is vroeger ook wel gebeurd," merkte de man op tot wien hij sprak. „Zeker, is het vroeger ook gebeurd, maar toen waren de omstandigheden ge heel anderB. Nu kent men on», men weet verschillende bijzonderheden, die de opsporing zullen vergemakkelijken. En dat alles danken wij dien vervloekten Touriiel met zijn vrienden „En nog iemand anders," zei de ander weer, „signora Chiarina." Di Ca^va zweeg. „Zonder haar verraad zou het die edel lieden niet mogelijk geweest zijn met zooveel succes tegen ons te werken. GU hebt het op die nachtvergadering ge zegd. ja, gij hebt het zelf jrezeftd, dat zij verraad pleegde Misschien, zoo hebt ge nog ongeveer uitgeroepen, zweert zij op dit oogenblik met hen samen. En we hebben maar al te apoecy* ondervonden, da,t dit werkelijk het geval .was. Gij kunt het niet tegenspreken." „Neen,", antwoordde di*Cava, „ik kan het niet tegenspreken, maar zij verried ons ter wille eerst van haar zuster en dien avond wilde zij haar broer red den." '„Alsof dit haar het recht ga4 onze ge- He'men te verfeden Oii vreest die drie edellieden, ik vrees veel meT signora h nr'na Tn als tri zegt. dat we jren uur rust zullen hebben, zoolang dat drie manschap ons achtervolgt, dan ant woord ik: wij zouden om hen, zoowel als om de politie lachen, indien we niet het verraad te vreezen hadden in eigen kring." (WotJt tmolfd).

Schoonhovensche Courant | 1930 | | pagina 3