ROB de Avonturier Wat geeft de Radio? Gemengd Nieuws. B Gemeenteraden. Schoenhoven TWEtOt BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, gchoonhovenache Courant. MAANDAG 18 DECEMBER 1930 Dinsdag 16 December. Hilversum. A.V.R.O. 8-^0.60iSramolooM, 10-40.16 Morgenwijding; 10.80—11.45 A.V.R.O.-Orkest, 11.46—12 Da. J. A. Hoek over: „Nederlands Onbekende Soldaat" (da mobilisatie-slachtoffers); 122 Haarlemsohe Orkeetvereeniging; an Zangvoordreoht; 2—42.80 Halfuurtje voor de Vrouw; "84 Knipcursus; 4— 4.80 Solieten-ooncert; 4.805.80 Kin- daruurtje; 5.300.45 Orkest van het Rembrandt Theater; 0.457 Gramo foon; 77.30 Engelsohe lee voor be ginners, 7.30—6 Sam Dresden over Mo zart. Bergit Enge 11 zingt; 8—0.15 Aansluiting van het „Philips" Ont span rungis gebouw te Eindhoven; 9.15 9.45 Omroep-Orkest; 9.4510 Gramo- foon; 10 uur Persberichten; 10.15— 11 Voortzetting Conoert; 1112 Aan sluiting van het Cabaret „La Gaité" te Amsterdam. Huizen. K.R.O. 80.16 Gramofoon; 11.80—12 Godsdienstig halfuurtje; 12.30—2 K.R.O.-Trio; 2—3 Vrouwen- uurtje; S—3.30 Knip-, Naad- en Stof- versieringecursus, 50.15 Gramofoon; 0.150.30 Verband* radio kwartiertje; 0.307 Joa. Poala over: „De Gulden Mds"; 7—7.30 Ir. F. H. E. Gul jé na mens de Alg. R.-K. Werkgeversvereni ging; 840.15 Arnhemsche Orkestver- eaniging; en Studio-opvoering van het Hoorspel: „In 't Braobaansch# Kan- toorke"; 10.1512 K.R.O.-Orkast. Woensdag 17 Dacambsr. Hilversum. V.AJtA. 8 uur Gramofoon; V.P.R.O. 1010.15 Morgenwijding; V.A.R.A. 10.15 uur Gramofoon; 10.30 uur „Onze Keuken"; 11 uur Mej. F. Meyboom over: „De verpleging van zui gelingen"; 11.30 uur V.A.R.A.-Orkest; 11.50 uur Gramofoon; 12 uur V.A.R.A.- Orkeet en Gramofoon; 2 uur Vrouwen- uurtje; 3 uur „Maak het zelf"; 4 uur Concert "(Viool en Piano); 4.30 uur Sprookjee en Stukjes op de Viool voor kinderen door Oom Frans; 5 uur Vraag halfuurtje voor kinderen; 5.45 uur Concert door da Attractie-kapel; 0.30 uur Mandoldnecursus; 7 uur Conoert door het „Neerlandia"-kwartet; 7.20 uur Da heer W. H. Vliegen over: Oor sprong, geaohiedenis en hedendaagscho stand der Socialistische beweging; 7.46 uur Vervolg Concert „Neerlandia"- kwartet; 8 uur Gramofoon; 8.05 uur Uitzending vanuit Utrecht, met mede werking van het V.A.R.A.-Orkest; 0.25 uur Gramofoon; 10.20 uur Vervolg uitzending uit Utrecht; 10.4tr uur Pers berichten; 11 uur Gramofdon. Huizen. N.C.R.V. 8.15—9.30 Concert; 10.30—11 Ziekendienst; 1112 Har- jnoniumbespeling; 12.302 Concert; 0—2.45 Conoert; 2.46—3.15 Lezen van Chr. Leotuur; 8.164.15 Vervolg Con oert; 4.155 Gramofoon; 50 Kinder tandje; 0-0.46 Laaxdbouwersuurtje; 0.45- 7.15 Halfuur voor de rijpere jeugd; 7.167.80 Gramofoon; 7—6.10 Arn hemsche Orkestvereeniging; 8.10—6.45 Gramofoon; 8.469.15 Zendeling D. C. A. Bout over: „Hoe wij de kracht des Evangelie's zagen"; 9.1510 uur Ver volg Concert; 10—10.10 Persberich ten; 10.10—11.30 Gramofoon. Een brandje. Weddinxvesn. Ten huize van den heer Y. d. B. aan de Noordkade ontstond een begin van brand, waarschijnlijk door een schoorsteenbrandje. Gelukkig ontdekte msn het tijdig en kou men, geholpen door de buren, bet vuur spoedig meester wor- den. Hst gemeentebestuur heeft, na ge houden publieks inschrijving, het wacht huisje voor autobus-reizigers aan de Oranjelaan verkocht aan den» heer W. Los alhier als hoogste inschrijver. In het R.K. Bondsgebouw is voor de kinderen van de R.K. School het St. Nicolaasfeest gevierd. De burgemeester, die evenals vele andere ingezetenen ge schenken voor de kinderen beschikbaar had gestslè, was tegenwoordig. St. Nico- laas had voor alle kinderen een vriende lijk woord, een vermaning soms, maar ook voor allen - een geschenk medege bracht. Geen wonder dan ook, dat de kinderen hoogst voldaan huiswaarts keerden. Het patronaatsstrijkje gaf ge- sellige muziek te hooren. De heet D. Jongejan, benoemd tot stoker der centrale verwarming op de O. L. School aan het Dorp, heeft voor deze benoeming bedankt. Voorloopig is als vervanger de heer J. van Heezik aangewezen. Het batig saldo van de redlameweek van den Handeldrijvende en Industrieele Middenstand en de Hanze, groot f 225,49 heeft het comité aan den voorziter der T.B.C. vereeniging alhier overgedragen Huiselijke twist. Waddinxvesn. Vrijdag avond had ten huize van M. aan dit» Noordkade een twist plaats tusachen man en vrouw. Toen het echtpaar het in de woning niet meer afkon, werd buiten de woning de scheldpartijen voortgezet. Het is te begrij pen dat in een oogenblik veel menschen op de been waren. Het publiek begon op te dringen en dreigde den man met niet te vriendelijke woorden. Men begon met handtastelijkheden en was op dat mo ment de politie niet ter plaatse geko men, dan bad bet geval voor hem minder aangename gevolgen kunnen hebben. De politie moest tegen het' opdringende pu bliek optreden. Voor alle veiligheid heeft «ij den man maar medegenomen en hem bij sen zijner kennissen gebracht. t Gsmssntsraad. IJsstlstsln. De gemeenteraad vergadert op Maandag 15 December, dei n.m. te 7 uur, ter behandeling van: 1. Aanvulling dsr Algemeens Politie verordening, In een I ilstein. Dt 2. Verzoek oae verhooging huurtöeelag woningen R.-K. Bouwvereeniging. 8. Het aangaan van een rekening-eou- rant-leening met de Rotterdamecke Bank- vereeniging over 1901. 4. Alsvoren met de Usselsteineeke R.-K. Bouwvereeniging. 5. Het aangaan van een tijdelijke) kas- geldleening ad f 30000 gedurende veertien dagen met de Rotterdamsche Bankver- eeniging. 0. Goedkeuring der rekening over '29, en der begrooting voor 1931 van het Bur gerlijk Armbestuur. 7. Vaststelling gemeentelijke vergoe ding, bedoeld in artikel 101 der L.O. wet 1920, over 1928. 8. Vestiging O.L. school in een school gebouw aan de Walkade. 8. a. toekenning gratificatie a.d. ge- neen tebode over 1900; b. verhooging jaarwedde v.d. gemeentebode; c. wijzi ging instructie v.d. gemeentebode. 10. Het vërleenen van kleeding- en rij wieltoelage aan gemeente-personeel over 1931. 11. Benoeming gemeente-geneesheer en vaccinateur j over 1931. 12. Het krerkoopen van roerend goed gedurende (iet jaar 1931. 13. Verlegging ontruimingstermijn van een onbewoonbaar verklaarde woning. 14. Voorlbopige vaststelling gemeente- rekpning ovjer 1929. 15. Aanbieding gemeente-rekening voor 1931. «t 10. Verhooging opcenten gemeente- fondsbelastimg. brandenden auto. Jsselstelh. De auto van bakker Van Z- geraakte qp onverklaarbare wijze in brand. Dooj tijdig ingrijpen werd het ver branden vain den auto voorkomon. In de auto zat een kind van bakker Van Z., dat spoedig gered kon worden. De voormalige openbare school aan het Kronenlburg-plantsoen, wejke bestemd is tot Cchrjstelijke School en bezocht zal worden door de leerlingen der beide thans afzonderlijke scholen aan de Wal kade en Sjchapenstraat, nadert thans haar voltopiinfe. De laatste hand wordt gelegd aan het afschilderen. De school zal dus wel spoedig in gebrdik worden genomen. De bijikkers hebben het tarwebrood op de 16 ois met twee cent afgeslagen en het witte brood met één cent per 8 ons. IJsselstejn. Vrijdagmiddag zou de vee houder v. [S. aan den Achtersloot een zeug, die pas jongen had gewolrpen, voe deren. Toen hij in het hok kwam, beet het dier hem zoodinig in eon zjijnpr han den, dat hij zich direct onder behande ling heeft moeten stellen van een genees heer. Voorloopig kan hij zijn Werkzaam heden niet verrichten. i Op hol geslagen. Zevenhuizen. Op den Breedenweg raak ten van deta heer K. van der torre twee paarden, gespannen voor eed boeren wagen, op. hol. De bestuurdelr viel van den wagen en moest zich ondef behande ling stelled van Dr. de Jongh. Verder liep het geval met wat materieele schade af. Het fanfarecorps „De Klfeine Trom peter" zal pp Dinsdag en Donderdagavond een uitvoering geven met medewerking van een tooneelclub Yan Stolwijk. Zevenhuizen. Vrijdagavond hield de meisjesveileeniging op Geref. I Grondslag „Eunice Zevenhuizen" haar derde jaar vergadering voor leden en genodigden in de bijz. school op het doilp. Ds. Bo- vendorp opende met een kori woord en gebed deqe druk bezochte bijeenkomst. De secretaresse bracht een keurig jaar verslag uit. Twee dame» hielden een cau serie oveif „Mozes' roeping" én „De be- teekenis van de M. V. voor ops persoon lijk geestelijk leven". Afgevaardigden van zustelrvereenigingen uit Moercapelle en Waddinxeen brachten ip hartelijke woorden hun felicitatiën over. Het verslag van de pqnningmeesteresse liet een klein saldo zien- De zangnummer» ën de voor drachten vonden veel bijval. Het tableau was wel een der aantrekkelijkste num mers. Het was een mooie avopd. Ds. Bo- vendorp sloot met een toepaaéelijk woord en met dank aan allen, die medege werkt hadden tot het welslagen van dezen avond, daarna giitf spreker voor in dankgebed. DE ZORG VOOR DE KIPPEN, ALS DE VORST KOMT. II. Wij plaatsten in een vorig nummer eenige wenken, die B. in het Alg. Land bouwblad. den houders van kippen geeft, bp bet naderen van de vorst. Mooht nu, ondanks die voorzorgsmaat regelen .het bevriezen der naakte kop- deeien toch plaats vinden, dan komt het er op aan, de dieren zoo spoedig moge lijk te helpen. En nu komen we aan hel punt, waar we het juist over wilden heb ben en dat iedereen ter harte moet ne men, van nu af aan, omdat het weer lederen dag kan omslaan. Men aiet het zelle vaak, dat een regen en windpenode plotseling gevolgd wordt door stil weer en vorst, soms nog met sneeuw ook nog. Vaak ziet men nog, dat eeP dier met bevroren kopdeelen in een verwarmd ver trek gebracht wordt. Men volgt de in spraken van z'n goede hart, maar het is absoluut verkeerd. Men boude de dieren binnen, of als 't hok wat warm is vanwege de vele kippen datf plaatse men ze voorloopig in een voritvryi koel vertrek, want het ontdooien moot zo» langzaam mogelijk gebeuren. Met sleeuw inwrijven is het meest aan- ■aardige! Is er gèen sneeuw, dan Mr dm kop onderdompelen, ik Met spee bevelenawa U ijiwafter bedoel im water uit de bevroren aloot, waar het ija van verwijderd ia. En dan ■iet in een warm vertrek plaatsen. Bemerkt men het pas later, en ia er al een begin van donker worden of, er ger nog, van verzwering, verettering, dan worden de aangetaste deelen ingedreven met Purol of Vaseline. Ettering komt slechts zelden voor, als er goen vuil in de wond raakt. De lellen veretteren daarom eerder dan de kam men. Blijven aangetaste dieren verder aan de vorst blootgesteld, dan geneest het nooit meer. De bevroren deelen worden zwart, verschrompelen, vallen af, als ten minste nog niet eerder het dier zelf sterft na een lange marteling. Als de vorst zeer vinnig is, het hok tochtig en nat, dan kunnen ook de poo- ten bevriezen; deze worden dan ook in gewreven met ijskoud water of sneeuw. Bij verzuim vallen de teenen wel eens af. Dus. t le. de dieren bij streng» vorst niet bui ten laten en bij lichte vorst pas tegen den middag; 2o. toch ventileeren, zonder tocht te veroorzaken; 3o. zorgen, dat het hok kurkdroog is en blijft; waag er een baaltje turfatrooisel aan; 4o. geen open drinkbakken gebruiken; 5o. bij heel strenge vorst drie maal daags warm drinken geven, en de bakken wegzetten, als blijkt, dat de kippen mo menteel geen dorst meer hebben; 0». tecen den avond alle drinkfonteinen of emmers leeg gieten, anders heeft men 's morgens maar last met het ijs; 7o. bevroren kammen, lellen of pooten direct inwrijven met ijskoud water of sneeuw, 8o. daarna de dieren niet in een warm vertrek brengen; 9e. bij zwart worden of verzweren der kammen enz., deze inwrijven met Purol of Vaseline; lOo. zijn de wanden van het hok te dun, dan tijdelijk bekleeden met riet of stroo (aan den buitenkant). Wie deze voorzorgsmaatregelen neemt, zal niet veel minder eieren rapen, al vriest het zoo hard, oat bij een ander, die het wel gelooft, dra alle kippen sta ken EEN MAN DOODGEREDEN. Vrijdagavond is op den Deume- scheweg onder Bakel een ernstig on geluk gebeurd. Frater van Hoek keer de omstreeks acht uur uit Helmond in het langs genoemden weg gelegen juvenaat „Christus Koning' terug Tegenover den ingang van 't klooster vond hij een man liggen, die na on derzoek zwaar gewond bleek le zijn. Dr. Bloemen was spoedig Ier plaatse en constateerde bij den man, zekeren Aarts, die in de boerderij tegenover het klooster woont, een ernstige sclie- delverwonding en een wonde aan den rug. Eenige uren later is de ongeluk kige in zijn woning overleden. vast is komen te staan, dat A. op weg was geweest naar Helmond om zijn dochtertje tegemoet te,gaan, die daar in betrekking is. Hij schijnt ech ter onverrichterzake teruggekeerd te zijn en vlak voor het klooster door een auto te zijn overreden. De marechaussee stelt een onder zoek in. DE POSTDIEFSTAL IN DE HOOFD STAD. Een vondst te Rotterdam. Te Rotterdam ie een vondst gedaan die in verband staat met den postdief- stal te Amsterdam. Een arbeider vond Dinsdagmiddag achter een schutting om een bouwwerk aam de Diergaandekade 'n pak. Hij open de hel en het bleek een groot aantal brie ven te bevatten. Hij stelde de politie hier van in kennis en deze ging de herkomst van de brieven na. Het bleek, dat zij be hoorden tot de in Amsterdam gestolen brieven. Gedeeltelijk waren zij geopend geweest en wat er voor waarde in «at, was er uit- verwijderd, waarna zij weor waren dichtgeplakt. OP AUTOBUSSEN GESCHOTEN. In verband met de staking van de Ohamotte fabriek te Geldermalsen komt het de laatste dagen voor, dat op auto- bussen wordt geschoten. Nadat Maandagavond een sohot op een A. T. O.-Bue was gelost, ie Dins- Dlnsdagavond ter hoogte van het Hoog- eind (Tielerweg) «weder zee maal gescho ten op de bussen die de werklieden van de Cham-otte-fabrieken vervoerden. De mede-inzittende rijksveldwachter! hebfcen daarop hun karabijnen afgevuurd in de riohting, waar de schoten vaadaan kwa men. Er werd niemand getroffen, doch de sporen dezer schietpartij zijn nog te vinden. Bij ©en boerderij drongen kogels in den muur, elders werden dakpannen vernield en bij een ander werd het lamplicht uitgeschoten. Dat het gevaar lijk is den weg te nemen, die de bussen volgen, behoeft geen betoog. Woensdag had de politie bijzondere maatregelen getroffen, doch er gebeurde dien avond niets. Ook ging het gerucht dart de A.T.O. ^chauffeurs hadden geweigerd te rijden, het vervoer had echter op de gefoone wij ze plaats. UIT VOOR-HISTORISCHE TIJDEN Interessante opgravingen in Oostenrijk. Te Schleinbach in Neder-Oostenrijk werden reeds in het jaar 1911 vóór-his torische vondsten gedaan uit het vroege bronzen tijdperk, dus ongeveer 1900 ja ren v. Chr. Op dit vondstterrein werden sindsdien een reeks van groeven en woon- grotten ontgraven, van welke opgravin gen het meest interessante en belangrijk ste resultaat een dubbel graf van een man en eene vrouw is. Door dit laatste werden ook de teraardebestellingsgebrui- ken van den vóór-historischen tijd in Oostenrijk vastgelegd, zooala deze ge bruiken bij de opgravingen te,Ur in Me- sopotamië vastgesteld, \groote belangstel ling trokken. Zooals de deskundige van het'Bundes- denkmalsamt, Karl Kriegler heeft vast gesteld, werden beide lichamen gelijktij dig in het graf gebracht, de man als lijk, de vrouw echter levend aan het lijk van den man vastgebonden. Zij werd vóór het dichtwerpen van het graf gedood Terwijl de schedel van den man geheel onbeschadigd is, is die van de vrouw volkomen verbrijzeld, zij werd waarschijn lijk met den 5 K.G. zwaren steen, welke bij het hoofd van haar man ligt, doodge- slageü. Uit de verschrikte positie van de armen der vrouw blijkt een laatste po ging van zelfbescherming, een onwille keurige beweging vóór den gewelddadigen dood, welke zij trouwens verwachtte. De ze bewuste verwachting wordt door de samen gebet en tanden der vrouw bewezen Zij was, gelijk' de om de geraamten heen opgestelde, zeven, voedingsmiddelen be vattende vaten, aan den dooden man op geofferd, aan wien men zijn have en goed, waartoe ook de vrouw behoorde, volgens het toenmalige gebruik, ook in het hiernamaals moest laten. De gewoonte, doodenofférs te brengen, was te allen tijde over de aarde ver spreid; het meest bekend was de wedu- wenverbranding in Britsch Indië, welke aldaar slechts in het begin van de vorige eeuw werd verboden. In Europa werden nog in het jaar 1341, bij de teraardebe stelling van den Litauschen grootvorst Geldomin, diens paard, lievejingsknecht en drie gevangen Duitsche ridders ge dood. In Albanië, Montenegro ,en Bosnië bestaat ook nog in herinnering aan het offer der weduwe de gewoonte, dat de vrouw hare vlechten op het graf van -haar man legt. In vele gewesten van ^fcropa bestaat wederom de herinnering aan dit offer der haarvlechten in het zeer verspreide gebruik van gevlochten gebak bij begrafenismalen. EEN SPOOKSCHIP. Geheimzinnige vondst. Dezer dagen heeft een visschersboot den Franschen tweemaster „Combrenol" de haven van St. Hólier (op het Kanaal eiland Jersey), binnengesleept. De vit>- schers hadden de1 boot ter hoogte van kaap la Rocque waargenomen en zich verbaasd over de vreemde wijze, waarop de tweemaster zich bewoog. Ofschoon de zeilen waren bijgezet en de hulpmotor liep, was de koers van het schip onregel matig. Toen de visschers zich aan boord be gaven, konden zij in het geheele schip geen levende ziel ontdekken. Wèl vond men in de kajuit een brandende kaars en op de gedekte tafel een ontbijt, bestaande uit sardines, brood en boter. Men heeft er geen flauw vermoeden van welk lot de bemanning heeft ge troffen en waarom zij het in uitsteken den staat verkeerende schip heeft ver laten De bijgeloovige visschersbevolking van Jersy meent met een spookschip te doen te hebben. Ouden van dagen herinneren zich het geval van de „Marie Céleste", een zeilschip dat in November. 1872 uit de haven van New York vertrok en eenige weken later onbeheerd midden op den Atlantischan Oceaan werd aange troffen. Men zegt dat ook toen de tafel in de kajuit .gedekt was; twee koppen thee waren zelfs nog lauw warm. De be manning was echter verdwenen en nim mer heeft men er een spoor van kunnen ontdekken. ROOFMOORD OP TAXI CHAUFFEUR Twee doodvonissen. Te Beauvais in Frankrijk heeft het assizenhof der Oise twee jongelie den uit Kamerik van onderscheiden lijk van 17 en 20 jaar ter dood ver oordeeld wegens moord op -een ta xi-chauffeur. Zij waren na moeilijkt heden met hun familie naar Parijs gelrokkken ,met revolvers gewapend, l'oen hun geld op was, besloten zij een taxi-chauffeur te dooden om hem te berooveix Zij namen bij het Gare du Nord een taxi bestuurd door den chauffeur Bourzeix, getrouwd, en vader van drie kinderen, en lieten zich naar Creil brengen. Daar beken den zij den chauffeur ,dat zij geen geld hadden en pverreden hem hen naar Compiegne te brengen, waai* zij geld zouden kunnen krijgen. Toen de taxi in een bocht langzaam reed, schoten zij den chauffeur dood. De taxi reed tegen den berm van den weg aan en bleef staan. Zij legden het lijk op den weg en beroofden het; de chauffeur bleek 225 francs bij zich te hebben. Vervolgens gin gen zij te voet naar Compiegne na hun wapens en de portefeuille van den ongelukkigen chauffeur te heb ben weggeworpen. Zij werden en kele uren lhter gearreseterd. Beide daders bekenden voor het hof. Zij betuigden berouw over wat zij gedaan haddenen vroegen ver. giffenis aan de familie van hun i slachtoffer. Na afloop van de eerste zitting is de moeder van den oudsten beklaag de op straat plotseling dood geble ven. GROOTE BRAND IN TURKIJE. Vrijdag is in Besjiklasj, een voor stad van Conslantinopel aan de Euro- peesche zijde een geweldige brand uitgebroken. Honderden huizen war den in de asch gelegd, alsmede een tabaksopslagplaals. De meeste huizen waren van houl, zoodal het vuur ge- gemakkelijk voedsel vond en al spoe dig een geheel huizenblok had aan getast. Men vreest dat verscheiden perso nen bij den brand om het leven zijn gekomen. De schade is enorm. ONDEUGDELIJK VLEESCH. Vergiftiging in ziekenhuis. In een Engelsch kustpjaatsje Sout hend »*>n Sea, zijn 112 patiënten van een ziekenhuis aangetast door een weiKtj naar men vermoeai u ie schrijven zijn aan het gebruik van ondeugdélijk gehakt. Een der patiën ten ,een vrouw van 76 jaar is gestort ven, doch de directie van het zie kenhuis -verklaart, dat haar bij de vaststelling van de doodsoorzaak ge bleken is, dat het overlijden van deze vrouw niet met de geheimzinnige ziekte in* verband staat. Geen der andere patiënten is, naar wordt mede gedeeld in levensgevaar. Er wordt thans een onderzoek ingesteld door beambten van het ministerie van Ge zondheid. Er is hier blijkbaar slechts sprake van een lichte vergiftiging. De meeste patiënten herstelden in den loop van den avond. RARE CHINEEZEN. Waar zijn de vaders? Er komen in Medan soms geheim zinnige dingen voor, waarvan men de mogelijkheid zelfs niet vermoedt. Een dergelijk geval houdt -thans de recherche bezig. Op 22 December van het vorige Jaar kwam een Chinees nakr het Vrouwen Hospitaal, waar hij om op neming vgn zijn dochtertje verzocht. Het kind, dat slechts enkele jaren oud was, werd ter behandeling op genomen en de vader of wie de man din ook was, die het kind daar gebracht had -— betaalde vier maan den lang de verpleegkoslen ad 25 ct. per dag. Op een goeden dag werden de be talingen evenwel gestaakt en de „va der' liet niets meer van zich hooren. Aanvankelijk maakte men zicjh daar over niet ongerust. Maar toen het meisje genezen was, ging men aan 73. „Ik zou wel 'sa willen weten, wat ze met ona voor hebben," zei Daan, ter wijl hij Rob volgde. Rob zag de toestand niet somber in. „Ik geloof niet," zei hij, „dat we ons ongerust hoeven te maken. Het inlandsohs meiije heeft on» altijd ge holpen, vr&nnee* we one in nood bevon den." Óp dit oogenblik werden van dicht bij kreten gehoord en een paar minuten later hield het gezelschap halt aan de rand van een diepe en nauwe kloof, aan de andere aijde waarvan een aantal in landers stonden. 74. Eenigen waren bezig een soort op-( haalbrug omlaag te laten. Toen de brug neer was, werden Rob en Daan er over heen geleid. Ze stonden thans onder gewelf, uitgehouwen iifi dt rotsen. TWEEBEBLAB. NltUWSELAt VOER EUIB-HBU-ANB EN UTIWBWT. Echwnlmnncln Courinl. MAANPAE IB DECEMBER lfa ven adres dat hij zijn kind kon terug- fcalei en dat hij nog idem zaoveel verploegkosten ie batalen had. 1©t gsoote verbazing antwoordde «le Chintos op hat aangogeven adres echter, dat hij nooit een dochtertje had gehad en dit dus ook niet naar het Vrouwen Hospitaal had gebracht Ha, ra, wat is dat? Tot nu toe is het Kind in het Vrouwen Hospitaal gelaten en men is er niet achter kun nen komen, wie het dan wel ge bracht heeft en wie er vier maanden lang voor betaald heeft. Doch hierbij is het niet gebleven. Op 22" April kwam er weer een Chinees aan het Vrouwen Hospitaal een meisje van enkele jaren ter ver zorging brengen, omdat het kind ziek was. De man gaf naam en adres op en betaalde twintig dagen lang cie verpleegkosten. Maar ook hij bleef op zekeren dag weg en toen men op het aangegeven adres den „vadervan de genezing van zijn kind ging verr willigen.... bieek ook de daar wo nende Qhinees niets van een ziek kind al te weten! De recherche heeft in deze ger heimzinnige gevallen nog steeds geen licht weten te brengen. 25 JAAR ONSCIIULDIGD IN HET TUCHTHUIS. Vmselijke gerechtelijke dwaling. ha Juli I860 werd Conrad Kruze. toen 23 jgar oud, door de jurybank te Detmold tot levenslange luchl- huissirai veroordeeld. Hij zou met arsenicum zijn moeuer om bat In- ven hennen gebracht. Bij de lijKseiiouwing bleek, dat de moeder mderdaad overleden was aan arsenicumvergiiligmg. Kr use bekende .arsenicum gekocht te henben om daarmede ralten te verdelgen, doch ontkende het hem ten laste ge.egde. Hij «ad, naar hij zelfde, geaiienei aanleiding, haar iets kwaaus le noen. iwee getuigen hiei- uen echter vol, dal Kruse m hun tegenwoordigheid vaak dreigementen tegen zijn moeuer had geuit en ook iiernaaidelijk nad gezegd, dat hij zijn moeder met een bijl oi met aiseni* cum zou dooden. Hoewel de voor naamste getuige a charge zeer on gunstig bekend stond, verklaarde de reentnank Kruse scnuidig en werd Inj veroordeeld' tot levenslang. Alle pogmgen van den veroordeelde om zijn proces opnieuw te doen behau- uelen ol graue te verkrijgen, nusr lukten. bkui der getuigen a charge beken de in lööo op zijn stenned, dat hij Kruse uit wraak ten onrechte had Oescliuioigü. .benige bekende mede burgers stelden opnieuw poging011111 het .werk om grane voor Kruse te verkrijgen, doen tevergeefs. bmuclijk, m 1908, werd Kruse, na dat hij zo jaar m liet tuchthuis had jfczeten, ce^euadigd. Dezer oagen, dus 4/ jaar na de veroorueeling, is zijn advocaat er in gestaagd, vast tesiei- len ,dat oo4 de andere getuige a char ge, die inmiüueis naar Amerika was vertrokken, op zijn doodsbed zijn vaiseüe bescnuidiguig lieett herrpe- pen. benige uren voor zijn dood neeft Iijj een Amerikaanscnen nota ris doen komen en dezen medege deeld, dat ook hij indertijd uiL wraak en wel op aanstichting van den an deren getuige, Kruse valsch had be- scüuldigd. nij verklaarde, met te wiüen sterven aleer hij het door hem begane onrecht had goedge maakt. (Vervolg van No. 5823.) De heer Kortland spreekt als volgt: Het is de laatste maal, dat wy met de ze samenstelling van den Kaad een be grooting beb&ndelen en u staat dus wel toe, dat ik van deze gelegenheid gebruik maak, om mijn meening te zeggen over den gang van zaken in onze gemeente. Gezien de begrooting, die voori ona ligt, lijkt het mij, dat wy op heden in een toestand verkeeren, die ik heb voorspeld bij de vaststelling van het belastingstel sel 1931. De Raad heeft zich toen vast gezet en kaïn nu niet doen, wat noodig en nuttig 'm. B. en W. beweren nu, dat er ia den laataten tijd zooveel is gedaan, er is zooveel geld uitgegeven, in hoofdzaak voor onze straten en wegen, dat er rust moet komen. Het gevaar is echter, dat die rust achterstand zal veroorzaken en dat het over een paar jaar kan opbreken. Dat is zeer moeilijk te bepalen. Stilstand in dezen' zin is voor, een gemeente-huis houding altijd meer of .minder gevaar lijk. We hebben daarvan droeve ervarin gen, Het maakt dan ook op mij den in druk, gezien .deze begrooting, dat het meer een kwestie is van finanoieele on- maoht, dan wel de vraag naar rust. En als ik nu zie dat zonder noemens waardige extra werken de post voor on voorzien f 16000 bedraagt, waarvan met aftrek van rente en aflossing maar f 6500 overblijft, waarvan dan nog moet worden betaald een bedrajg voor gelijkstnjken en betere verhouding brengen in de salaris sen onderling, iets, wat een paar jaar lang is beloofd en deze post dan nog maar verkregen kan worden door in de be grooting op te nemen de geraamde winst uit de bedrijven van 1930 en 1931, wat een bedrag maakt van 20 mille plus het volle bedrag van het veerreoht. waarvan met eenige zekerheid niets te zeggen valt, dan geloof ik dat B. en W. dit alles niets juist hebben gezien, dat ons belas tingstelsel te krap is opgezet en de toe Stand te optimistisch werd beoordeeld. •Bovendien komt hierbij dat vernv'nde- ring van de tarieven voor gas, water an electriciteit voorloopig dooi dsns fost niet mogelijk ie. Een dergelijks epzst Mijl ik du tok onjuist vinden en ik keb du ook nog geen spijt tegen de fimucieele veex- stellen te hebben gestemd. Prinelpleele beslissingen. Dit wat betreft het financieele gedeel te. Wat nu het besturen van de gemeente huishouding betreft, lijkt mij dat het niet altijd gaat zoo het eigenlijk gaan moet. Immers in de laatste jaren is het eenige malen voorgekomen dat bij zuiver prin- cipieele beslissingen de Raad niet meer in meerderheid achter B. en W. staat. Een .uitspraak van den Raad over het toestaan van bioscoopvoorstellingen Op Zondag, over het invoeren van een feest- week en om het laatste geval te noemen, een besluit van den Raad om in bepaal de richting een ambtenaar te zoeken als chef vaVi het veerbedrijf, wijzen daarop. Dit moet op den duur tot onaange naamheden leiden en is niet in het belang van de Gemeente. Het naar aanleiding van het laatst genomen besluit, bedanken door den burgemeester als voorzitter van het Veer bedrijf, is van dit alles een begin. Boven dien lijkt mij dit standpunt onjuist. Stel voor elk lid van het college neemt bij dergelijk voorkomende gevallen zoo'n standpunt in, dan zou men de meest on- gewenschte gevolgen daarvan zien. Het lijkt mij dan ook noodzakelijk, dat de Raad rekening houdt bij het aanwij zen van de Wethouder», dat er zooveel mogelijk overeerfstemming is tussohen Raad en College. Mijnerzijds zal ik, wanneer ik daarvoor ip de gelegenheid word gesteld, daartoe meewerken. Immers, de nieuwe tijd vraagt aldoor nieuwe maatregelen. Wjj hebben gelukkig nog niet de werkloos heid, maar dat kan komen: het in orde brengen van grachten; het vraagstuk van de Zevender; maatregelen voor het in voeren of beter steunen van voorberei dend onderwijs en nog veel meer. Vo:r dat alles is samenwerking en eenstem migheid zoo hoog noodig ja zelfs on misbaar. Luchtaanvallen. Tot slot mag ik npg wyzen óp het ont breken van een belamgrijke post op de begrootang. Zoolang wij in Nederland nog in het beit zyn van een weermacht, is de kans zeer groot, bij een eventueels oor log tussohen naburige staten te zullen worden betrokken. Alleen bij ontwapeninf van Nederland ia de kans zeer gering, vrijwel uitgeslo ten .Dit nu is een onderwerp, dat niet in den Raad thuis behoort en hier dus on besproken kan blijven. Wij hebben een weermacht met bedoeling deze zoo noodig te gebruiken met al de treurige gevolgen daaraan verbonden. Voor ons ia het noo dig, daarmee rekening te houden. t Nu is ons van regeeringszijde meermalen dui delijk gemaakt, dat tegen mogelijke aan vallen uit de lucht, de burgers beschermd moeten worden. Vooral omdat die lucht aanvallen 'zoo hoogst gevaarlijk zijn. Men wil ons duidelijk maken, dat dit' te vinden is door het makén van schuil plaatsen, liefst ondergronds, welke bom en gasvrij moeten zijn en ook door 't aan de burgerij versohaffen van gasmaskers. Natuurlijk moeten deze ook worden ver schaft aan zieken, ouden van dagen en zuigelingen. In het gebruik daartan moet vooraf onderricht worden gegeven en eveneens moeten oefeningen worden ge houden om zonder een paniek te veroor zaken, in de schuilplaatsen te vluchten, wanneer b.v. bij nacht de vijand ons over valt. Hoe ik persoonlijk jpver deze naak denk, is nu bijzaak. Ik geloof, dat het onuit voerbaar is. De overheid en verschillende militairen denken daar echter anders over. Nu is bij de begrooting van 1930 in de Eerste Kamer daarover een mon delinge gadaohtenwiaseling ontstaan en is gevraagd aan den Minister, hoever het nu staat met al die maatregelen, die ons bescherming zullen moeten geven. Daarop ia door den Minister geant woord, dat h»t geen Rijkszaak ia, maar 'n gemeentezaak en dat de gemeentebestu ren hebben te zorgen, dat zij de noodige maatregelen, zooals door hem aangege ven, moeten voorberedden. Elke gemeen te voor zich. Persoonlijk ben ik het ook daarmee niet eens, m.i. is dit geheel en al Rijkszaak maar ook dat kan buiten hesnreking blijven. Ik vraajr nu waar blijven da vooratel- lan voor die beschermende maatregelen Achten B. en W dat overbodig, dan rullen wij ronder eenige bescherming rijn en rullen wij allen bij een eventueele oor log in korten tijd onschadelijk worden gemaakt. Ook uit andere gemeenten ver nam ik daarover niets. Is dat gemia van vertrouwen in eigen raak of worijt hel evenals het door mij wordt genen, ale onuitvoerbaar hesohouwd In heide ge vallen vraag ik,, atel TT op mijn stand punt als het meeat veilige of reg dillde Hik we hebben wel vertrouwen in die maatregelen maar vinden, het eenvoudi ger one maar onbeschermd te laten bom- hardeeren of vergassen. In'elk gevel is dere raak naar aan leiding van die uitspraak van den Mi nister toch wel waard te worden bekeken omdat de gemeentebesturen aansprakelijk wordtin gesteld. Ik wil daaraan toevoeren, dat ik van harte hoop. dat de toekomst ral leeren dat ik de raken te pessimistisch h»b ge ulen, maar vooralsnog ben ig niet van het teeenoverpeatelde overtuigd De lieer D e e r e n b e r g wiiat er op, fat de gemeente nog oncenten op de be lastingen te goed heeft. Op het oogenblik verkeert de gemeente in een overgangsperiode. De raad rou dan nok de hegrooting niet beter hibben kunnen onmaken. dan B en W deden Spr. vraagt voorts enkal» inlichting#* onvtrant belastingpoaten, Opinbars Warkin. Da tijd om Is iprtksn sooali da hwris Karvlaad aa Vu Hanaalu dada», aal a ssnrt sua, all da avargangapariaia vaar» hij ia. Spr. ku aak iadaakaa, dat htt hoofdstuk Opaabare Warkaa huaaadara aaidaoht vnaa»t. Hij aaiit al. ap dat hoofdstuk aaa iakoaateapost vu loea vu perooaaal, dat vele uren ia hal In laag vu sadero hoofdstukken war kt Een 2e metselaar en een 2e timmerman rijn bijv. aangevraagd met het oog op den woningbouw. Ook de directeur va* gemeentewerken werkt neer veel au ra ken buiten het hoofdetui van openbare werken. Spr. vestigt voorts de aandacht op de raming der bijdragen aan het bijzondor onderwijs, die z.i. te laag gesohiedt. Bij het desbetreffend» hoofdstuk» zal spr. hier op tei-ugkomen. De heer Kortland heeft gesproken over het militarisme. Terecht heeft'hij zelf ge constateerd, dat dit punt hier feitelijk niet aan de orde is. Spr. meent hier don invloed te bemerken van ds komende ver kiezingen. De heer Van Harmeien besprak het vastrecht-tarief met cijfers, die de Raad niet kan- oontroleeren. Hij nam daarbij voor gewone gezinnen een gemid deld gasverbruik aan van 25 kub. M. Dat aantal moet dubbel zoo hoog zijn. Spr huldigt het standpunt, dat da grootste afnemer het grootste rabat behoort te hebben, dat is zakelijk. Dat de Raad zioh met de belasting- cijfers heeft vastgelegd, Éooals de heer Kortland zei, bestrijdt spr. Hij vestigt nogmaals de «indacht op ds overgangs tijd waarin we verkeeren. Dat de winsten uit de bedrijven voor •en aanzienlijk deel worden aangespro ken, vindt spr. jammer, maar onder de huidige omstandigheden, moest dat bij deze begrooting nog wel geschieden. i De heer Van Leeuwen van Dui- venbode heeft tot zijn spijt moeten oonsfcateeren, dat de raadsleden de be grotingsstukken niet zoo lang vooraf hebben kunnen ontvangen, als B. en W. zich hadden voorgenomen. Sqr brengt hulde aan B. en W. voor den toon van soberheid dien zij uit deze begrooting deden spreken. Ook verheugt spr. zioh in de rust, die is in getreden ten opzichte van den k&pi- taaldienst. Spr. f heeft bijna verheugd- verbaasd gestaan bij het benijdbaar opti misme van B. en W. ten opzichte van Het veerbedrijf. De raad zal aan de bete re uitkomsten van dat bedrijf niet twijfe len na deze gunétige voorspelling van het college en nu met name bij de aanstelling van een nieuwen veeroommissaris de richting van een zuinige exploitaite zal wonden ingeslagen. Onder die omstandig heden heeft het spr. buitengewoon teleur gesteld, dat de voorzitter naar aanleiding van de gedachtenwisseling in deze heeft gemeend te moeten bedanken als voorzit ter van de veercommissie. Spr acht dat niet in het belang van de gemeente. Ds Poliils. Omtrent de politie heeft spreker zich gevraagd of deze dienst hier niet meer effectief kan worden gemaakt. Zoo.leek hert spr. bijv. aanbevelenswaardig «.lè de agenten eens niet altijd per fiets hun straatdienst verrichten. Op het gebied van verbaliseeren wordt naar spr. meent, een verkeerde gedrags lijn gevolgd. Formeel is het volkomen juist, als een vreemdeling die voor de eerste maal bijv. een straat in verboden richting berijdt wordt geverbaliseerd. Maar wensohelijk acht spr. dit niet. Wel is hij steeds een voorstander geweest van een streng toe zicht op overtredingen van de maximum snelheid. Ten aanzien van de straatverlichting merkt spr. op, dat deze des aivonda te laat ontstoken wordt. Daarentegen bran den des morgens vaak eenige lampen langer dap noodig is. Indertijd ia in den Raad een motie aangenomen ten aanzfen van de bioscoop kwestie. Spr. vraagt hoe het met deze aangelegenheid staat. De heer Peer bol te vestigt de aan dacht op de wenachelijkheid van het aan brengen van trottoirs en vpn het dempen van de Zervender. Met het oog op de ge zondheid ie dat een belangrijk punt. Voorts wtil spr. wijzen op de primi tieve wijze waarop hier nog het transport van vuilnis geschiedt. Het b«hoort niet meer tot dezen tijd, dat daarhij mensche- lijke kracht als trekkracht gebruikt wordt. Dat voor het bouwen van het transfor matorenstation in de Weistraat een ar chitect van buiten is aangenomen, 'be vreemdt spr. Hij informeert voorts naar de plannen inzake verbeteringen in de Woningbouw. Spr. twijfelt er aan of inderdaad het veerbedrijf geen verlies meer zal ople veren. Hij hoopt dat B en W. zich niet zullen zien teleurgesteld in hun gunstig» verwachtingen, maar kan die voorloopig .fliet deelen De heer 01 r e e onderschrijft de woor den van den heer *Peerbolte ten aanzien van het vuilnisvervoer Ook spr spijt het dat een a^kitect van buiten is aange wezen voc(Whet transform'atorenstation F.venals d®orige spr. zou ook de heer Olree gaa«e iets vernemen omtrent de verbeteriilfeA, die in den Woningbouw Milien worden aangebracht? Voorts vraagt hij/ wat de plannen van B en W. zijn, ten opzichte van de win-* keihuizen in die wijk. Xangaen^e het gemeente - personeel et spr niet in dat de gemeente steeds 2 timmerlieden en 2 iretsekars noodig heeft Voor het veerbedrijf arht^Hjspr. een winstpost van f 1200 watBimi8ti8ch• op wel hij de meemng deelt van den heer Van Leeuwen van Duivenbods, dat B en W voor bun optimisme hun goeds 'Zeden zullen hebben. Bij openbare werken wordt nog altijd •n t. srboftpn gewerkt Spr. acht dit over bodig. Esq normale arbeidsdag 14 in alle opzichten wonschelijk. Het Examen. Be Teeinittei beantwoordt d» sprekers. Hij heeft begrepen dat de be antwoording van d» verechilland» vra gen van hem verwacht wordi. Spr. krijgt daarbij het gevoel, dat hij als ex&men- camdidaat zit tegenover 11 examinato ren. Het is echter wenschelijk dat ook de andere leden van^het dagelijksch bestuur hun aandeel zuïïen^pemen in die be antwoording, waarop spr. vertrouwt. De heer Van Harmeien heeft als zijn standpunt naar voren gebracht, dat de winst uit de bedrijven aan de consu menten ervan ten góede behoort te ko men. Spr. wijst te dien aanzien op het begrootingsdebat Raad, waar een heer Van H'armel te denken. in den Rotterdamschen partijgenoot van den en er anderg over bleek De heer Kortlknd heeft gevraagd of stilstand en rust met gevaarlijk is, (dit met betrekking tot den kapitaaldienat) B. en W. willen e venwel onder dien stól- onderhouden wat reeds resumeert, tijd. reeds is bereikt B. en W. vervallen in stand verstaan, tot stand is geiracht. Spr. wat den laatst en Geenszins willen het oude kwaad 1 an dit in verval te laten komen. Als inderdaad dringende werken om voorziening vragen, dan zou daar in kunnen worden voorzien, maar dan ook alleen ten kqste van belastingverhoo- ging. Die noodzhak is er thans echter niet. De heer Kortlknd heeft gezegd dat in verschillende gevallen de Raad niet ach ter B. en W. hedft gestaan. Spr betreurt dit met hem. De Raad, die de wethou der» benoemde, behoort ook achter hen te staan. Spr.'s nedanken als voorzitter van de veercompissie staat daar echter buiten. Spr. geeft toe/, dat een voorziening in de kwestie van den Zevender noodig is Toch moeten B. en W. den Raad ver zoeken hiermede nog een oogenblik ge duld te hebben. De indertijd door den Raad voorge stelde verordening ïnnake hei bewaar school-onderwijs, wordt voor het eerst toegepast op de school, waarvoor de heer Kortland zioh speuiaal interesseert. Spr. hoopt echter, dat de gemeente voor meer bewaarscholen bewaard mag blijven, want ze worden zeer kostbaar. Een ieder zou spr. dan ook op het hart willen drukken: laten we er ons van bewust zijn dat we ook burgera zijn van een gemeente. Het vraagstuk van de bescherming te gen luchtaanvallen, heeft spr. nog in geen enkele gemeenteraad aangeroerd ge zien. Indertijd heeft generaal Carp over deze aangelegenheid te Gouda een lezing gehouden. Als inderdaad de gemeenten in deze voorzieningen moesten treffen, dan zou dat gepaard gaan met kosten, die ver boven hare draagkracht gingen Spr. meent inmiddels, dat in deze de vic torie niet van Schoonhoven behoeft te be ginnen. Den heer Deerenberg verstrekt de Voorzitter de gewenschte inlichtingen aangaande de belastingpoaten. Wat het gemeentepersonueel betreft, merkt spr. op, dat indertijd gerekend is op een normalen woningbouw. De prak tijk leerde eahter, dat er eigenlijk altijd een arbeider aan die huizen werkt. Dat het salaris van den gemeente-arohitect eigenlijk niet alleen ten laste vjn de openbare werken moet komen, hebben ook B. en W. .onder het oog gezien. Om aan dat bezwaar tegemoet te kompn, zou ech ter een geheele omwerking der begrooting noodig zija Een bedrijfsboekhouding die hiervoor zou moeten worden inge voerd, zou de gemeente veel geld koeten, want met het tegenwoordigs personeel is dat niet to doen. Hst'plan ligt er inmiddels nog en ds Raad zou zioh over deze zaak eens kun nen bedenken. Dat Toor den bouw van het tranafor- matorenatation gebruik ia gemaakt rnn een vreemden architect, komt, omdat dit werk 100 vlug mogelijk moeat worden uitgevoerd, in verband met de aanvrage van de Fa Van Straaten. De» gebruikte in één maand 9000 K.W.U. stroom. Aan- geaian de gemeente-arohitect tot over de ooren in het werk nat, wieten B. en W. zeker, dat het werk veel te lang rau du ren, ala hij het moeat uitvoeren. Zn kon den dus in dit geval niet anders han- delen. Da kwastla In da VaareemmlfiU. Terugkomende' op zijn bedanken als voorzitter van de veercopmiaaie, zegt ■pr. nog niet, dat hij dit heeluit aal terugkomen. Met de wethouder» heWt hij hierevar beraadslaagd; de »pk>e«inf ami liggen in een verschuiving v«ua de porte feuilles. Den wethouders leek evenwel ds mogelijkheid niet uitgestoten, dart de ha- •oomnag van een nieuwen veerootnmieza- ris zog znJ uitvallen In een zin, die »oh spr. bevredigen kan. Met het oog op deze mogelijkheid wil spr." due deze zaai nog aanhouden. Mooht de benoeming inder daad zoo uitvallen, dat spr. er zich mede kan vereenigen, dan zou er geen reden zijn om zijn besluit tot aftreding ten uit voer te brengen. Anders «al hij dat wel doen. Den wenk, dart de politie wat te veel van de fiets gebruih maakrt, wil spr. ter harte nemen. Inderdaad konden de agen ten zioh misschien b»t»r wat meer to voet bewegen. De heer Deorenberg: Of té paard (Gelach.) De Voorzitter zegt vsrder, dat dê betrachting van soepelheid in het verbali seren een oud punt van bespreking in den Raad vormt. B. en W. zijn het tS dezen opzichte gedeeltelijk met den heer Van Leeuwen van Duivenbode eene, wat het reft de overtreding der maximum snelheid. Om tot een goede handhaving van de desbetreffende verordening te ge raken, zou men echter op een gevaarlijk fprrein moeten belanden. Het eenige mid del vormen hier de z.g auto-vallen en Schoonhoven zou niet gaarne in den kwa den reuk komen van die te bezitten. Auto-vallen hebben onherroepelijk tot ge volg, dat het publiek de gemeente wijkt, went zij rijn bij automobilisten en motor rijder» zeer onsympathiek. De en el held •- kwestie is een' zeer moeilijk#. Echter grijpt -de politie in, waar zij dat kan doen, op grond van het in gevaat brengen van de veiligheid van hqt verkeer. Met f de Stadhuisstraat heeft de politie ds oude ervaring opgedaan. Wekenlang, maandenlang, bepaalt zij zich tot waar schuwingen, maar het helpt niets. Als ten slotte tot verballseeren wordt overgegaan wil vaak het toeval, dat personen ge troffen worden, die er bij ongeluk in- loopen. (De heer Adriaene excuseert aioh; hij moet da vergadering veriaten.) Ten opziahte van de bioscoopkwestie kwamen indertijd de meeningen in den Raad zoodanig met elkaar in botsing, dat hert spr onmogelijk was, hierin een oplossing te brengen. De tegenstanders hebben zich zelfs per tinent tegen een proefneming verzet. Voor het aanleggen van trottoirs ko men nog verschillende straten in aan merking; successievelijk zullen ze alle aan de beurt komen, want B. en W. willen ten laste van den gewonen dienst ieder jaar b.v. 200 M. trottoir aanleggen. Ook B. en W. streven naar vervanging van de vuilniswagens door moderner ver voermiddelen. Zij hebben reeds offerte» ingewonnen; wethouder Niekerk is zelfs eenige auto's wezen beziohtigen, maar zelfs al koos men een auto, die ook voor andere doeleinden geeohiikt zou zijn, daa zouden de kosten tooh zoo hoog zijn, dat het college geen vrijheid vindt, tot dien aankoop. Bovendien is er nu niet zoo veel materiaal te vervoeren, dat hierdoor de auto voldoende productief zou worden. Den heer Kortland merkt de Voorzitter op, dat we niert geheel stil staan Spre ker wijst op den sohoolèxtsendienst, het voorbereidend lager onderwij en den voort pang van het werk aan den Ouden (Zie vprvolg in het Eerste Blad.) OIESSEN-NIEUWKMK. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter, burgemeester Die penhorst, opent de vergadering met ge bed, waarna d» notulen worden gelexe» en goedgekeurd. Ingekomen zijn van Ged. Staten eenige goedkeuringen van raadsbesluiten en van f den Commissaris der Koningin bericht, dat de heer Rollooe, arts te Sliedrecht, eervol ontslag heeft gekregen al» lid der Gezondheidscommissie. In diens plaats i» benoemd de heer D. Moolhuizen, arts t» Papendrecht. Deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Naar aanleiding van een verzoek van d«n heer Van Hout, gemeente-veldwach ter, om op eigen kosten een raampje té mogen plaatsen en het.oude brandspuit huis als bergplaats te mogen behouden, wordt besloten het raampje te plaatsen op kosten der gemeente en op het twee- EEN VLIEGFIETS. In hun rrijen tijd habhen Si gsbroede r, Fokkar ta Buaaum »«n vliagtiata «a- conatruaard, waarmade ail W proahlue ht «uilen maken Hat toeatel weegt drie honderd en vijlt'g -end en le van aluminium vervaardltd. V

SC | 1930 | | pagina 4