Landbouw en iieMi. Burgerlijke Stand. Rechtszaken Binne 2000Xd.i Drie Afloop Aanbestedingen Loop der Bevolking. Ingezonden Stukken. jrWBEDe BLAD, NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Stlroonhnvwneh. Cnurwnl WOENSDAG 7 JANUARI TOS1 No. 8BM. NIEI schrijven, ware Merwedekanaal in, f 383; C. Ver fslot volgt.) buiten beschouwing d. van A. DIT NUMtfE VIER Ons blad is aangesi Public Heilswaar de Adverteerders (I.b adverteerders zich kunnen verschaffe. AlJOXNlA »nn lil LANGERAK. Over de maand December?. Ingok omen personen: G .van der Wec ken, van Sliedrecht; W. van Hemert, van Brak el; J. W. Sprong, van Ouderkerk a.d. IJsael. Vertrokken: B. van Wijk, naar Nieuws poort; N. Hozendaai, naar Willige-Lan- gerak. NIEUW POORT. Over de maand De cember: Ingok omien personen: G. Demper, van Ameide; B. van Wijk, van Langerak; J. Verspuij, van Dordrecht; K. R. van Da len, van Hoogeveen; J. Hoogendoorn, van Groot-Ammons; J. de Jong, van Ottoland.; J. Wildschut, van Zwijndreoht; T. van Gemeren, van Dordrecht; J. M. Buijs, van Peursum; P. de Jong, van Hooge- en lage Zwaluw© Vertrokken: A. Korevaar, naar Blea- kensgraaf; A. J. Kruijt, naar Schoonho ven; G. J. Buijs, naar Tien'hoven; W. Blonk, naar Groot-Ammers; G. Demper, naar Ameide; A. van Wijk, naar Lange rak. jaar toe te staan, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Tevens wordt besloten bij den minister van waterstaat adhaesie te betuigen aan het adres van de Landbouworganisaties inzake den aanleg van den rijksweg Rot terdamEist, daar het ook in het belang dezer gemeente wordt geacht, dat de ge projecteerde wqg niet langs de spoorlijn, maar over de z.g. Brederoeche kade zal komen. Tenslotte dankt de Voorzitter de leden vopr hun trouwe opkomst in 1930 en wenscht de heeren een gezegend uit einde en een goed begin in 1931 toe. Hierop sluit de Voorzitter de ver gadering. DE STATEN-Vl Mr. A. C. Crena Gedep. Staten van besloten zioh Hj de verkiezingen van dit beschikbaar te «HU» Verschijnt Man nd en Vrijung. Prils b ling: vour 801100 mnnndon /L25; 1 Mol vomikering 1 MISHANDELING. De Rotterdamsche rechtbank veroor deelde den 21-jarigen scheepétimmerman W. J. en den even ouden scheepmaker P. V., beiden te Krimpen a.d. Ussel, we gens mishandeling, van den veldwachter S. Wouda te Capelle a.d. Ussel tot ieder 3 maanden gevangenisstraf W. J. werd bovendien wegens mishan deling van J. W. van Zoest te Krimpen a.d. Ussel, tot f 25 boete subs. 10 dagen hechtenis veroordeeld. DE MOORD OP DEN HEER LANS. De zaak naar het Bossche Gerechtshof verwezen. De Hooge Raad heeft Maandag bij ver-' vroeging arrest gewezen inzake het cas- satie-beroep van den Rotterdamschen procuratiehouder G. J. v. 0., die door het Haajgsche Gerechtshof wegens verduiste ring en valschheid in geschrifte, meer malen gepleegd, op 29 November 1028, gevolgd met doodslag op zijn patroon, don heer Lans, aan de Oostzeedijk te Rotter dam, tot twintig jaar gevangenisstraf was veroordeeld. De Hooge Raad vernietigde het arrest van het Haagsche Hof en ver wees de zaak naar het Gerechtshof te Den Bosch, ter nieuwe berechting op de zelfde dagvaarding. De Hooge Raad overwoog hierbij, dat het proces-verbaal van de terechtzitting van hetHaagsche Hof op 19 September j.l. niet vermeldt op welke wijze de als getuige-deskundige gehoorde James Po lak de belofte heeft afgelegd, hetgeen in het Wetboek van Strafvordering wordt voorgeschreven. Op dezen grond reeds is het arrest niet te handhaven, zoodat de overige door mr. Kokosky ontwikkelde cassatie-middelen buiten beschouwing kunnen blijven. SCHULD AAN BRAND. Gisteren heeft het Amsterdamscb Ge rechtshof arrest gewezen in de strafzaak tegen den 57-jarigen B. S., die op 24 Februari in zijn woning aan de Oosten- burgergracht aldaar met een brandende pijp naar b?d was gegaan. Hierdoor was brand ontstaan. De rechtbank veroordeelde hem tot een geldboete van f 30, omdat aan zijn schuld brand te wijten is geweest, waardoor ge meen gevaar voor goederen en levens gevaar voor anderen bestond. Het Hof bevestigde het vonnis van de rechtbank. IJZEREN VLET GESTOLEN. De 25-jarjge H. P. en de 27-jarige B. P., beiden schippers uit Utrecht, hadden in Januari 1930 onder Gouderak een 5- tons ijzeren vlet weggenomen ten nadeele van IJ. de Jong. Zij stonden daarvoor nu voor de Rot terdamsche Rechtbank terecht, waar zij verkaarden, de schuit gekocht te hebben van een onbekenden man voor f 5. Zij hadden een kwitantie ontvangen, die ge- teekend was door J. Verburg. Van de oude schuit hadden zij eerst de gaten moeten dichten. In Utrecht was ze voor f 25 verkocht. De heer H. W. Alberti, getuige-des- kundige, zei, dat met zekerheid gelegd kon worden dat de met den naam Ver- burg onderteekende kwitantie is geschre ven door verdachte H. P. Mede daardoor achtte het 0. M. den diefstal in vereeniging bewezen. Eiaoh wm tegen ieder 1 maand gevangenn- •triX criaistófenïng voor 1930 ten behoeve van de werkloosheidsbestrijding. De begroo- Üng moet dus weer gewijzigd worden, doch daarvoor ia noodig f 2500 van het batig slot 1929 van den dienst 1931 op 1930 te brengen. Met veel moeite is het B. en W. gelukt de begrooting 1931 slui- tend te maken, zoodat, wanneer alles mee loopt, met 80 opcenten op de Gemeente fondsbelasting kan worden volstaan. An ders zullen andere maatregelen genomen moeten worden, n.l. verhooging van de personeele belasting en overgang voor de Gemeentefondsbelasting van klasse II naar klasse III. De heer Boogaerdt merkt op, dat dit laatste voorkomen zou kunnen worden, wanneer het Rijk subsidie voor de werk loosheidsbestrijding zou willen verlee- nen en Ged. Staten zouden toestaan voor 1981 een crisisleening aan te gaan. De Voorzitter zegt, dat B en W. hiervoor al het mogelijke zullen doen. Hierop stelt de V o o r z i 11 e-r de be grooting aan de orde De heer Van Duijvendjjk opent de algemeene beschouwingen Bij de verkiezing van 1927, zegt spr., werd de Raad samengesteld uit 4 partij en. Men was er n.l. in geslaagd verdeeld heid te. brengen in de rijen der arbeiders. De Schoolkwestie. Als splijtzwam moest de openb: school dienst doen. Het hoofd van school I muntte uit m liét belasteren der S.D.A.P. fractie en ijverde voor de candidaten van „Eigen Belang”, maar het is de heeren niet gelukt om de arbeiderspartij met hun laster blijvend te benadeelen en er is nu niet het minste gevaar aanwezig, dat door hun toedoen een arbeider tegen zijn eigen partij stelling zal nemen. De afdeeling der partij is in ledental verdubbeld. Dat haar tegenstanders, onder aanvoering va n den eersten wethouder, zich niet erg lek ker voelen over het feit, dat thans de meerderheid van het personeel van school I openlijk erkennen, dat de S.D.A.P.- fractie van Krimpen a.d. Lek de eenige fractie is, die in den Raad en daarbuiten het waarachtig belang der openb. school behartigt, laten de heeren wel duidelijk blijken. Het college van B. en W. beijvert zich thans om den onderwijzers en on derwijzeressen zooveel mogelijk dwars te zitten. Men verlangt van hen dingen, die tegen hun geweten indruischen. Onder aanvoering van den eersten wethouder is men thans bezig de openbare school in dienst te stellen van de Oranjevereeniging De S.D.A.P.-fractie heeft indertijd in den Raad reeds stelling tegen deze Oranje vereeniging genomen, door er op te wij zen, dat in een optocht, waar de politie bij was, ergerlijke dierenmisbandeling plaats vond en dat in den nacht van het feest minderjarige jongens en meisjes de meest stuitende dingen op straat uitvoer den. Door middel van de Oranjevereeni ging werden de georganiseerde onderwij zers vanwSchool I in een artikel van de Sühoonhovensohe Courant ernstig belas terd en in een vergadering van „Volkson derwijs” werd de Oranjevereeniging ter verantwoording geroepen. Men stelde een motie voor om de houding van de onder wijzers goed en die van de. Oranjeveree niging af te keuren. Voor het behandelen dezer motie werd een aparte vergadering uitgeschreven en op deze vergadering ver scheen de eerste wethouder om door zijn persoonlijken invloed te verhinderen, dat deze motie werd aangenomen, maar ze ging er met glans door. Als een staaltje van geestesgesteldheid van dezen intellec- tueelen heer, die gewoon is, steeds zijn wil te kunnen doordrijven, diene het vol gende: Hij bedankte als lid van „Volks onderwijs” en zorgde er voor, dat plotse ling op de agenda voor de raadsvergade ring voorkwam: „Voorstel tot afschaffing van de gereglementeerde Schoolvergade ringen”, terwijl de voorzitter van Volks onderwijs, die tevens onderwijzer is aan School I, een als straf bedoelde waar schuwing kreeg van B. en W. voor een belachelijk feit. De Voorzitter, die blijkbaar niet in de gaten had, dat hij zich als een hond liet ophitsen, lichtte dit voorstel zoo onhan dig toe, dat het duidelijk bleek, dat bet was ontstaan uit wraak van den eersten wethouder over de weigering van het per soneel van School I om zich onvoorwaar delijk in dienst der Oranjevereeniging te stellen. Ter illustratie van de suggestie ten kwade, die door den eersten wethou der Boogaerdt op den tweeden wethouder v. d. Linde wordt uitgeoefend, diene het volgende: Het hoofd van School I had de raadsleden bewerkt, om de S.D.A.P.-frac tie uit de Schoolcommissie te stemmen. Wethouder v. d. Linde, die blijkbaar van dit gedoe walgde, liet door een lid der cominissie den voorzitter der S.D.A.P. waarschuwen en inlichten. De> eerste wet houder steunde op geniepige wijze het streven van het schoolhoofd om de S.D. A.P. uit de commissie van schooltoezicht te verwijderen. En wat is nu het resul taat van dit gekonkel? In School I hebben bijna alle onderwijzers en onderwijzeres sen stelling genomen tegen de handelin gen van hun waardig schoolhoofd. De Oranjevereeniging, die uit zichzelve dood bloedde, heeft een laatste wanhoopspo ging ondernomen om er weer bovenop te komen. Met donderend applaus, zoo leest men in de courant, werd de nieuwe voor zitter begroet en de oude voorzitter ver telt, dat nu de vereeniging wei beter zal gaan werken. Immers, de nieuwe voor zitter is de rijke kolenhandelaar Mijnlieff en deze zal er ongetwijfeld beter dan hij in slagen geschikte commissieleden te krijgen, want deze heer heeft vele die naars, die niet durven weigeren hem me dewerking te verleenen, wanneer de heer dit zelf verordineert. Op het Sinterklaas feest mocht de Sinterklaas rijden in den mooisten auto van den rijken kolen mijn heer. Deze handelaar heeft ook nog een oppeltje te schillen met de kwaadwillige onderwijskrachten van School I, wat reeds te veel bekend is om er verder over uit te weiden. Wij hebben echter voldoen den grond om te verklaren, dat het niet Ml gelukken de Openbare School In deze gemeente nog diaper te vernederen. Wan» Drie milliard g millioen gulden. 'J bedrag jaarlijks e< ISO millioen guide drag van drie mi) afgeloopen jaar in gaan, alleen door effecten. Het is een koloi kan begrijpen, da de koopkracht afn wat menschen in 1 leven anders zijn 1 die, met andere w< zuinigingen hebbei Zoo is het in h het onze liggen ai is het precies zoo reld is het niet v Een verlies van den per dag a dat niet om den m en in wanhoop nee zoo groot verlies to Neen, in ’t gehe alleen een verschi verschijnsel zouden den malaisetijd. Zoi ziekte is op zichz uiting van een and dit verlies ook slee eigenlijke ziektegevi als dit verljes he maar tevens ook 1 stel en het is den geldelijke verlies, d het middel kan zi, om geheel© instorti Voor hen, die zv hebben, zal dat ee maar als men zich individueele gevalle zien als een gehec voorstellen, dat dit te stellen is met h bij den koortslijder verhoogde lichaam: versnelden polsslag het verdrijven van en nu kan men wel verdrijvende middelj vele gevallen zal di voorschrijven. De malaise is on de oorzaken: te ve machines, het uith toestanden in land mers waren, zooal.* enz. Door de malaii waarde, ook het ge'. Waarde daalt, vine gedrukt in het sn den rentestandaard van 6 pCt. is gezak eigenlijk te veel gel zins onaannemelijk verliezen noodig zi eenigszins te hersle gewaagde theorie z het niet eens zullei Er is geen enke komst donker in t heel wat zwaarder dan nu. Toen in Mongolen, de Noo de Mooren hier hui pest en cholera en teisterden, toen de en de 100-jarige o neerden, toen Napo der eind en toen <lt heel ons werelddeel te, toen waren de4( ernstiger dan nu en voldoende hulpbron maatschappij weer Reeds komen vai die wijzen op teruj den, reeds zijn er wijzen, dat het erg de diplomaten en 1 tot het inzicht gera stel alleen mogelijk de vele tolmuren en het schandelijke ve ais zij gaan begrijp der volken niet 1 zoolang die volken kampen verdeeld gt kan nog voor het 01 tijd van rust, vrede HENGSTENKEURINGEN. De Minister van Binnenlandsche Zak ken en Landbouw heeft bepaald, dat de gewone keuringen van tot dekking be stemde hengsten in het voorjaar 1931 zullen worden gehouden: voor Zuid-Holland op 19 Fe bruari te Rotterdam voor hengsten type trekpaard, tuigpaard en afwijkende ras sen. En voor Utrecht op 20 Februari te Utrecht voor hengsten type tuigpaard. DE GROOTSTE EIERMIJN VAN EUROPA. Wat er te Roermond omgaat. De aanvoer aan de Coop. Roermondsche Eiermijn, de grootste van Europa, be droeg In het afgeloopen jaar 221 .6 mil lioen kippeneieren, tegen 185,4 millioen in 1929 Het gewicht van den aanvoer bedroeg 130,4 millioen «k g. tegen 109,9 millioen k^. in 1929. Er werd echter uitbetaald f 11.346.145 tegen f 11.846.230 In het jaar 1929, zoo dat de prijs daalde van f 6,39 tot f 5,12 per 100 eieren of wel van f 1,08 tol f 0,87 per k.g. Het aantal geveilde eendeneieren daal de van 1,4 tot 0,9 millioen stuks en de opbrengst van f 79.650 tot f 47.800, wat dus wil zeggen dat de gemiddelde prijs daalde van 80 cents tot 73 cents. De omzet in hoeveelheid steeg dus met rond 20 petdoch de geldelijke omzet daalde, doordat de gemiddelde prijs 21 pCt. lager was. AMMERST0L. December. Geboren: Geertje, d. van A. Broere en E. de Jong. Cornells Hendrik, z. van W. Zaanen en J. Zanen. Jaap je, d.. van J. W. Blanken en A. de Jong. Overleden: A. Oudenaarde, oud 55 j., echtgenoot van J. Vis. BERKENWOUDE. December. Geboren: Arie, z. van J. G. Benschop en J. J. de Pater. Aart, z. van P. Berkouwer en P. Donk. Jan, z. van D. van der Wouden en N. de Jong. BERGAMBACHT. Van 27 Dec.—2 Jan. Geboren: Adrianus, z. van J. C. van Sprang en 0. A. de Vos. Adriana Cor nelia, d. van L. do Langen en G. J. Hoo- genboom. Ondertrouwd: B. Noorlander, oud 21 j., en M. Pek, oud 23 j. Getrouwd: G. Verburg, oud 24 j., en F. van Erk, oud 26 j. LANGERAK. Januari. Geboren: Jan, z. van 8. de Zeeuw en J. Maat. Jan, z. van M. Mourik en J. W. Terlouw. Willem, z. van. C. T. van Wijk en J. Oudenaarde. Getrouwd: L. B. Schep, oud 49 j., (te Willige-Langerak.), en N. Rozendaal, oud 31 j. GROOT-AMMERS. Januari. Geboren: Huig, z. van N Bouter en T. van Bouzekom. Adriana Elizabeth, d. van G. A. van Dieren en M. van der Zijde. Overleden: W. Voorsluijs, oud 78 j., we duwnaar van B. Voorsluijs. M. Hak- kesteegt, oud 83 j., weduwe van A. Var lek. HAASTRECHT. Januari. Geboren: Dirk, z. van P. van Dam en W. Bettink. Johann Friedrich, z. van J. F. W. Erdmann en A. Kraayenhagen. Ondertrouwd: M. Eegdeman en P. D. Nobel. M. van. Doorn en C. M. van Peperstraat©. MOORDRECHT. December. Geboren: Johannes Cornelia,van J. C. Koot en C. J. Houdijk. Maria An- nigje ,.d van J. G. Dirkzwager en^. K DogterOm. Saartje, d. van P. Server en C. van der Kleij. Johanna Petro- nella en Marigje Antonia, dochters van V. van Adrichem en P. Verzaal. Adrian na Maria, d. van A. Hoogerwaard en E. W. Barendregt. Adrianus Gerardus, z van J. Buijtelaar en J. Hoogendoorn. Willem ,z. van J. C. Splinter en J. Pot. Anthony Christiaan, z. van J. J. Snel en J. A. van Ommeren. Simon, z. van B. Wolvers en C. Lelij. - Hendrika, d. van E. Verdoold en C. J. Hoogendoorn. Jacoba Geertruida, d. van W. J. Vis en D. den Hollander. Martijntje, d. van D. de Jong en E. de Kwaadsteniet. Overleden: G. van Vlie.t oud 40 j., eoht- genoote van A. Boom. W. van der Stelt, oud 7 m. G. Verduijn, oud 78 j., weduwe van F. Verwaal. M. van Vuu- ren, oud 74 j., echtgenoot© van A. J. Wendriks. KRIMPEN ad. IJSSEL. December. Geboren: Walburg, z. van P. Schouten en A. Ooms. Teuntje, d. van K. Broere en A. van der Graaf. Nicolaas, z. van A. L. van der Hoek en H. K. de Vries. Bijntje, d. van J. Aalbers en R. Slot. Heimen, z. van W. Schouten en N. de Vries. Anna Lijntje, d. van K. Hagen- dijk en W. Vermeulen. Cent, z. van C. Twigt en M. Romeijn. Cornelia, d. van H. Verkerk en C. C. de Jong. Ari na Johanna,' <f. van H. Buijs en N. W. Heuvelman. 1 Johanna Maria, d. van J. Neven en M. Rook. Sjana, d. van A. Neven en H. van Genderen. Teunis Cornells, z. van C. Boon en A. Twigt. Getrouwd: J. Noordegyaaf, oud 24 j., en A. Mourik, oud 25 j. C. Roest, oud 24 j. (te Krimpen a.d. Lek, en C. van der Wai. oud 28 j. H. Trebs, oud 21 j., en M. Brussé, oud 21 j. Overleden: D. Vogelezang, oud 82 J., echtgenoot van A. Hoogendijk. t— A. Stubbe, oud 63 j., echtgenoote van W. Noorlander. J. M. Jongeneel, oud 20 d. A. L. Hagendijk, oud 12 d. A. Noorlander, oud 1 j. G. G. van Drim- melen, oud 71 j., weduwb van W. Eijke- lenboom (overleden te Hardinxveld). MEERKERK. Januari. Geboren: Nicolaas Johannes, z. van A. Vuurens én S. Versluis. Ondertrouwd: J. Borg, oud 26 j., (te Leiden), en S. S. de Vaal, oud 21 j. Overleden: T. van Aalst, oud 86 j., we duwe van G. Kortlever. NIEUWPOORT. Januari. Geboren: Huibertje Adriana, van Vliet en C. Heijboer. Getrouw’d: H. Oosterom, oud 36j., (te Ameide), en G. Demper, oud 32 j. Overleden: A. J. Vuijk, oud 15 j. NOORDELOS. December. Geboren: Arie, z. van A. C. Wallaard en P. van Meeteren. Adrianus, z. van H. de Bruijn en A. Vink. Overleden: H. Bikker, oud 41 j. H. den Beeten, oud 48 j., whtgznooto raa I D. vaa KliU. Het onderhoud van de Lek. Aan de heeren J. Visser en C. W. van den Heuvel te Werkendam is voor de som van f 41.544 gegund het onderhoud van de rivier de Lek. Giessendam. Aan den heer B. M. van Noordenne is voor f 36.460 gegund het onderhoud van het Merwedekanaal in Zuid-Holland. Papendrechl Bij de aanbesteding van de verbouwing van Van Rossum’s Moto- renfabriek (architect de heer W. v. d. Laan) werd ingeschreven als volgt: PI. Visser te Papendrecht, perceel I, f 3376; T. de Baat te Sliedrecht, perc. I, f 2242; Jao. v. d. Linden te Papendrecht, perc. I, f 2547; Joh. Blom te Ammerstol, perc. I, f 2255; idem, massa, f 5998; C. dp Bruijn Van Tilburg te Dordrecht, perc. I, f 3740; W. v. d. Linden te Pa pendrecht, perc. I, f 2696; M. Groenen dijk te Dordrecht, perc I, f 2600; A Brandwijk te Sliedrecht, perceel I en H, f 5404; M. Baldee te Papendrecht, perc. H f 2271; J» Seton te Papendrecht, perc. IH, f 430, Fa. B. A. van Leeuwen te Zwijndrecht, perc. UI, f 383: C. Ver- rijzer te Dordrecht, perc. Hl, f 449; C. v. Huuksloot, Ou^-Alblas, perc. IV, f 598; J. Ijzerman te Papendrecht, perc. IV, f 684; Jac. Groen te Papendrecht, perc. IV, f 627; J. M. Prent te Papendrecht, perc. V, f 147. De gunning is aangehou den. BERGAMBACHT. Over do maand De cember: Ingekomen: J. Schilt en gezin, van Gouda; M. Scheer, van Stolwijk; A. A. van Beusekom en gezin, van IJsselstein; G. van der Straaten en gezin, van Schoon hoven; P. Rehorst en gezin, van Schoon hoven; T. Duhen, van ’s-Gravenhage; W. H. C. Kramer, van Stolwijk; M. Both, van Stolwijk; M. Pek, van Stolwijk; J. A. Schinkel, van Langerak, C. A. J. Stoe len drijer, van ’s-Gravenhage; A. van Bem mei, van Haastreoht; E. König, van Duitschland, J. T. den Ouden, van Stol wijk. J. de Bruin, van Willige-Langerak. Vertrokken: H. Verdoold, naar Rotter dam: J. Golijn, naar Meerkerk; A. A. Boelhouwer, naar Berkenwoude; M. van Kessel, naar Geldermalsen; M. Veriieij, naar Vlist: T. Kers, naar Schoonhoven; J. van der Wal, naar Zetten; C. van der Velde, naar Ammerstol; G. Luijt, naar Ammerstol; J. D. de Groot, naar Vlist; G. C. Ooms, en gezin, naar Gouda; P. A. Broere, naar Voorburg; M. Ch. de Jong, naar Lekkerkerk; K. de Bruijn, naar Benschop; F. D. Damm, naar Nieuw- Lekkerland: J. Schilt en gezin, naar Am merstol: N. Verkalk, haar Lekkerkerk; S. A. Hoefnagel, naar Schoonhoven; van Es, naar Tienhoven; G. J. Mulderij, naar Amersfoort; B. Burggraaf, naar Lekker kerk; G. den Toom, naar Gheel; H. Mul derij, naar Schoonhoven: P. van der Hek, naar Stolwijk; P. P. Schinkel, naar Oud- Alblas; J. A. van Buren, naar Schoon hoven: M. Meijer en F. K. H. Gorden, naar Dnitsctiland*V. P. Boa, naar Ke- didhem; L. P. van Drie, naar Ammers tol. GROOT-AMMERS. Over de maand De cember: Ingekomen personen: W. Blonk, van Nieiiwpoort: M. Bouter, van Rotterdam; A. B. Bouter, van Hoornaar; M. van der Vliet, van Streefkerk. Vertrekken: G. Leeuwia, naar Gorin- cham; J. Hoogendoorn, naar Nieuwpoort; M. de Vos, naar Brandwijk; N. G. Ooms, naar Utreaht; E. van Leeuwen, naar Kerkwijk; G. C. van de Werken, naar Zeven&ar; J. D. Roeat. naar Waarderj J, Vmluii, naar Strwfterk. neer gij het college van B. en W. niet be teugelt, zal u, heeren raadsleden, een lijst worden aangeboden, onderteekend door een groot aantal ouders van schoolgaan de kinderen, Deze ouders zullen uwen Raad de geldmiddelen vragen voor de stichting van een neutrale school. Een ■school, waarin ze niet kunnen worden gehinderd door B. en W. en waarin de fanatieke Oranjevereeniging niets zal hebben in te brengen. Wij zullen nog een paar zaken, die den Raad in deze vier jaren zijn gepasseerd, oprakelen. Wonlngbouwverssnlglng. Allereerst het geschil tusschen het ge meentebestuur en de Woningbouwveree- niging „Ons Belang". Dit geschil is o.i. ook uitsluitend ontstaan doordat de eerste wethouder onmogelijk kon uitstaan, dat de arbeiders zelf eenige medezeggingschap willen hebben in den bouw van woningen. Van de eerste steenlegging af zat deze heer de vereeniging zooveel mogelijk dwars, maar had een kwaden tegenstan der aan burgemeester Van Haaften. Toen echter door den dood van den heer Van Haaften een nieuwen burgemeester ver scheen, was zeer toevallig een van zijn eerste daden een onverwacht felle aanval op „Ons Belang”. Op een totale misluk king is ook deze aanval op de arbeiders uitgeloopen en kort geleden kreeg de Raad van den Minister bericht, dat deze geen termen aanwezig achtte de Woningbouw- vereeniging „Ons Belang” de Koninklij ke goedkeuring te ontnemen. Hierna weidt spr. uit over wat hij noemt de dokterskwestie. Hij zegt verder, dat het met den woningtoestand nog steeds erbarmelijk is gesteld. De voorzit ter, aldus spr., willen we in dit verband onzen lof niet onthouden, waar hij al het mogelijke doet om de huiseigenaars te verplichten voor een beteren afvoer van faecaliën en vuil te zorgen. Overigens is er wan de goede voornemens, die de voorzitter op dit gebied heeft tentoonge steld, om de gemeente vooruit te bren gen, nog niets terechtgekomen, daar alles op den botten onwil en het egoisme van een paar vooraanstaande heeren afstuit. Spr. denkt hierbij aan het Zaagpojder- plan, dat, evenals het plan tot werkver ruiming, id mislukt. Niets goeds zal tot stand komen, zoolang de economische overheersching van een paar raadsleden over de meerderheid der anderen blijft bestaan. Wij zijn benieuwd of de anti-revolutio- nairen nog langer zullen gedogen, dat uit niets blijk,t dat de door hen in den raad gebrachte mannen er een ander beginsel opna houden dan de beginsellooze rijke heeren in den raad, of thans de vrijz.- dem. partij met eigen candidaten voor dpn dag zal komen en of we de heeren- hondjes weer zullen zien ijveren voor de verkiezing van hun broodheeren. Aan de zen mogen ze echter niet eens vragen, wat ze van plan zijn in den RaaiJ te doen en naar welke richtsnoer ze de daden de zer heeren zullen kunnen beoordeelen. Immers, deze heeren heben alle partij verband verbroken en kunnen dus naar geen enkel beginsel ter verantwoording worden geroepen. In fiet belang der ge meente hopen we, dat de kiezers en kie- zeressen van Krimpen a.d. Lek grondig met deze eigenibelangers zullen afrekenen en wij verwachten wel, dat de samenstel ling van den Raad het volgende jaar aan merkelijk zal veranderen. Wij S.D.A.P.- ers, zullen onverbiddellijk door blijven gaan om de belangen der arbeiders en kleine middenstanders tegen dit s-tel te verdedigen. Wij zijn door de heeren uit getart tot den strijd en stellen er prijs op te verklaren, dat wij dien met lust aanvaarden. DE MELKPRIJS. Mij'nheer de Redacteur. Verzoeke mij een kleine plaatsruimte te willen afstaan in Uw blad, naar aanlei ding van een bericht onder plaatselijk nieuw» Nieuw-Lekkerland. Daarin wordt vermeld, dat de melkslij- ters den melkprijs hebben verlaagd op 12 cent per lieter. Dit geeft den i n d r u k, als zoude dit een algemeen besluit zijn van de melk boeren ,dit is juist niet het geval. Het betreft hier weer het oude liedje van een melkboer, dietenkostevan den boer, de Piet wil zijn, om als e e r- s t e de melk af te slaan, en daardoor een klant te winnen. Ik zou hier niet over schrijven, ware het niet, dat dit zoo Mgrijpend is, en de boer en de melkboer zooveel geld kost, tevens om duidelijk te maken, dat derge lijke melkboeren den boer rijk staan voor te rekenen, maar arm laten tellen. Door dezen melkboer zonder overleg, zooals dit gewoonlijk gaat, („ik sla mor gen af”) om mogelijk een paar busjes melk, moeten vanzelf alle boeren en melk boeren van Nieuw-Lekkerland en'Alblas- serdam volgen, om reden deze twee ge meenten ineen loopen en juist nu nog in de schraalste tijd van melty Als men nu bedenkt, dat er ongeveer per week wordt verkocht 18.000 liter, dan zal elk duidelijk zijn, welk een verliespost Vergelijke handelaars den boer en melk boer bezorgen. Het wil mij voorkomen, dat de hoofd oorzaak is, dat men nog niet genoeg ge organiseerd is, om de doorloopende ver liezen (die men gewoonlijk steeds van dezelfde menschen heeft )te voorkomen. Waar zelfs de arbeider, die van de steun trekt, georganiseerd is, laat dit voor boer en melkboer tot overdenking strek ken. Met beleefden dank, Hoogachtend, A. VAN DEN HOVEN, Voorzitter Bond van Melk veehouders en -Slijters Al- blasserdam—Nieuw-Lekker- land. OTTOLAND. Veijgadering van den gemeenteraad op Vrijdag IQ December, voorm. 10 uur. Te genwoordig zijn de voorzitter, de heer R. D. C. M. van Slijpe, burgemeester; de wethouders IJ. Muilwijk en A. Swijnen- burg Jr. en de leden S. Stuy, R. van Buuren, B. Bakker, J. de Ruiter en J. Aantjes. De Voorzitter opent de vergads- ring met de voorlezing van het gebed. De notulen der vergaderingen van 24 Oc tober ep 6 November worden gelezen en goedgekeurd. In dè eerste plaats wordt aan de mu- ziekvereeniging „Otto’s Fanfare” alhier toegestaan om de openbare school te mo gen gebruiken op Dinsdag 23 December, tot het houden eener uitvoering. Vervolgens wordt goedgekeurd de be grooting van het burgerlijk armbestuur voor 1931, bedragende in ontvang en uit gaaf f 1632,70. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur wordt herbenoemd de heer R. D. C. M. van Slijpe. De heeren A. de Vroomen en G. J. van Gils worden herbenoemd met ingang van 17 Januari e.k. tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim Van de commissie van toezicht op het lager onderwijs is een schrijven ingeko men houdende aanbeveling voor de be noeming van een lid dier commissie. Al- phabetisch luidt ze: 1. J. Bos Bz. en 2. G. A. Verrips. Met algemeene stemmen wordt de heer Verrips benoemd. Tot plaatsvervangend voorzitter van 'f stembureau wordt aangewezen de-heer IJ. Muilwijk. Tot leden worden benoemd de heeren A. Swijnenburg en R. van Buu ren. Tot plaatsvervangende leden de her ren Stuy, Aantjes, De Ruiter en Bakker. Goedgekeurd wordt een contract met den heer Janse, hoofd der school, betref fende verhuur der onderwijzerswoning en een met de Ned. Herv. Kerk voor huur van een gedeelte grond, voor tuin bij die woning. In verband hiermee wordt tevens be sloten eenige reparatie aan de onderwij zerswoning te laten verrichten. Aan de orde is dan de uitvoering van het provinciaal wegenplan, zooals dit door de commisie Fortuyn wordt voor gesteld. De Voorzitter licht een en ander toe. Een vooretel van B. en W. om het lerrMfd» bedrag m pl.m, f 1100 pir

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 4