5.M2&5& ZONEN Landbouw en Meell. gpenoare noopiitg Landboaoiersuionins Aanbesteding ll THIJMSTROOP PRIJSVERLAGING SROOR's MOSTERD KOOPT Spoor's gestampte Muisjes Spoor Szwitsersche Kaas Gemeenteraden. Gemengd Nieuws. Afloop Aanbestedingen Loop der Bevolking. Burgerlijke Stand. liMBdscH SMoraagg.L Deurwaarders Borsie Hooendoorn Openbare Vrijwillige Verkooping. Notaris Mahlstede wel- hooi- en Rietland Bergambacht Het bouwen van een Woonhuis te Gouda. AANBESTEDING Drie Woonhuizen met Garage en twee Etagewoningen. hui miiuiuy m>ui>i vuii „DE KLEINE WINST" Korte Tiendeweg 22 - Gouda DE CHEVROLET TRUCK N.V. DELANDBOUWBANK TE UTRECHT bij ANTON COOPS Mi sdru k-Pakpa pier - - - - - S. W. N. v. Nooten - Schoonhoven TWIKDK BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, SchoonHovcnteht Courant VRIJDAG 28 JANUARI 1981 Ook do log -van do kippon ia aoor tw- «chülend. Zo varieert van 50 tot 800 oioron, hoewel dit laatato oen soor hoog clifw li. Do kooton ran oen hen, die 50 eieren logt, zijn oren hoog «Jz van een, die 900 eieren legt. Daarom ie het nood zakelijk, de productie zoo goed mogelijk op te voeren. In deze streken, aldus epr., wordt reel gebroed met de kloek.' Dit moet echter ten sterkste ontraden worden en wel: le. omdat het zeer lastig is; en 2e. omdat de kuikens veel te laat komen. Men moet als pluimveehouder eieTen hebben, wanneer ze het duurst zijn. Zaak is der halve te zorgen in Mei kuikens te heb ben, die in het najaar gaan leggen. Van de kloek daarentegen komen de kuikens veel later. Wij zijn derhalve aangewezen op machinale broederij, wil men op tijd zijn. Spr. ontraadde ten sterkste in te gaan op goedkoope aanbiedingen van broedeieren, aangezien men niet weet, van waar die eieren komen en zoodoen de geen controle over de afstamming heeft. oBroedeieren is een vertrouwensartikel, wil men tenminste wat goeds hebben. Men moet het daarom niet veraf zoeken, indien in de naaste omgeving, «ij het dan ook wat duurdere, goede adressen zijn. Als aanvang van de legperiode noem de spr. een leeftijd van 6 maanden. Niet vroeger, aangezien dan te veel van de kip gevergd wordt en zij zoodoende niet bestand is tegen de verschillende nadee- lige invloeden. In den breede schetste spr. de opvoe ding van kuikens, die dikwijls zeer veel te wenschen overlaat, en bij minder goe de resultaten is men al gauw geneigd de schuld te werpen op dengene, van wie de broedeieren komen. Men moet, als het kuiken twee dagen oud is, beginnen met voeder, waarin veel eiwit zit, z.g. opfok- voer. Er zijn verschillende soorten in den handel. Heeft men echter een voer een maal gebruikt, dan moet men hierbij blij ven, want niets is slechter voor een kip, dan het verwisselen van voeder. De eerste dagen dan geve men het kui ken opfokvoer, een weinig grutten ofd. en een beetje drinken. Het opfokvoer moet droog gevoerderd worden. De droogvoer- methode is zeer goed. Is het kuiken een maal 5 a 8 weken oud, dan gaat men geleidelijk over tot een ander opfokvoer, dat aansluit op het eerst gevoederde en dit, totdat zij den leeftijd hebben van 3 maanden. Zoo zachtjes aan kan men nu aan het ochtendvoer beginnen, doch niet te veel per dag. Daarnaast geve men twee maal per dag volop graan. Naar mate zij ouder worden, gaat men de hoe veelheid ochtendvoer vermeerderen en 't graan geleidelijk verminderen, tot op de helft. Alleen door deze voedermethode krijgt men een flink ontwikkelde kip. Vervolgens kwam spr. aan de huisves ting. Eerste vereischte voor een goed hok is veel licht, dus veel glas. Ook ia goe- yde ventilatie onontbeerlijk. De kippen moeten gehard worden. Te waken voor ongedierte is evenzeer een voorname factor. Als maatregel hier voor is voor alle openingen het z.g. mus- schengaaa te plaatsen. Zoo moet het hok ook een goede bo- dem hebben, want vocht is voor de kip al zper slecht! Een laatste voorname eisch voor een degelijk hok is een goede mestvloer, die gemakkelijk te reinigen is. Wil men dus een goed hok bezitten, dan moeten de volgende eigenschappen daarin aanwezig zijn: veel licht, lucht, droog en gemakkelijk te reinigen. Ook wijdde spr. nog enkele oogenblik- ken aan de groenvoedering. Die is voor de kip onontbeeiJijk, want daar zitten de vitaminen in. Spr. noemt bijv. onkruid uit den tuin, bieten, in dit jaargetijde na tuurlijk. Oud gras is zeer te ontraden. Voedert men groen voer, dan moet men dit niet in het hok werpen, doch ophan gen ter hoogte van 40 c.M. Men geve groenvoer zoo zindelijk mogelijk. Een goed middel is ook de kippen e maal per week een weinig levertraan door het graanvoer vermengd toe te die nen. Het kon immers niet lang duren of Ty- dema, verwonderd door zijn wegblijven, zou den diefstal ontdekken en het eersle wat de gefopte Baldy Vickers, begeerig naar wraak, zou doen als Dave hem ont glipte, zou zijn de politie te waarschu wen. Hij wist immers alles! Neen, hier in de stad een poging wa gen om te ontkomen, was heelemaal niets gedaan! Det spel was toch al verleren al bracht hij het leven er af dank zij Bookie Skarvanl Dank zij Bookie Skar- van! Dat alleèn was al waard om te blij ven leven om af te rekenen met Bookie Skarvan! Huizenblok na huizenblok schoot voorbij, om straathoek na straathoek suisde de wagen. Vijf en zeventig meter achter hem was de groote, grijze wagen In de stad waren de handen van zijn ver volgers gebonden, maar buiten zouden ze wel wat anders doen dan kalmpjes achter hem aanrijden. Maar dan had hij het voordeel dat hij niet direct van den wal in den sloot zou raken als hij hun ont snapte! En bovendien dat hield hij zich telkens weer voor oogen de J00.000 dollar waren er ook nog; goed verborgen in juffrouw Tooler's oude dui ventil. Waren die geen mooi doel om voor te vechten? Hoe verder hij ze achter zich liet, hoe veiliger ze voor hem be waard waren! De auto had nu de buitenrand van de stad bereikt. De huizen werden schair- scher, Btonden verder uit elkaar daar was de straatweg al. Hij boog zich over net stuurrad en gaf vol gas. De vagen sprong vooruit als een volbloed die aan de sporen gehoorzaamt. Dit de auto ach ter hem steeg een krijgsgeschreeuw op, dat echter spoedig weer verstomde en hij hoorde een tijdlang z^ieta dan het wii- zen van den wind, het kraken en zwoegen van «ijn «voegenden wagen, het iteuaen tn ronken tan den aeeUKpaardtnkraflhta Ten slotte behandelde epr. de stekten der kippen. Tot de seer gerreeede behoo- ren diphteritie, alsmede de pokken, waar aan Jaarlijks duieenden dieren sterren. Dank dj eohter de uitvinding ren Prof. Van Hooibergen en v. d. Blieck, ie er thans een serum verkrijgbaar, waardoor men van deze ziekten gevrijwaard kan blijven. Noodzakelijk is dan echter, de dieren zoo vroeg mogelijk te laten enten. De kosten hiervan zijn geen bezwaar. 'n Andere geregelde ziekte is de t.b.c. Deze komt veel in plaatsen voor, waar de huisvesting het slechtst ie. De kippen, welke hiermee behept zijn, leggen bijna geen eieren en eten zeer veel. Het beste ia, deze dieren zoo spoedig mogelijk te verwijderen. Weer een ander gebrek zijn de z.g. kalkpooten. Op de pooten bevinden zich dan veel schubben, waaronder tallooze kleine spinnetjes voorkomen. Als bestrij dingsmiddel noemt spr. vruchtboomcar- bolinftum. Ook is dierlijke olie, welke ver kregen wordt uit beenderenafval, een goed mjddeiL Heerscht er onder de kippen een der vorengenoemde ziekten en men gaat tot bestrijding over, zoo is het ook een eerste eisch de hokken terdege te reini gen. Als middel hiervoor ie aan te wen den een creoline-oploesing van 5 pCt., waarmede de hokken moeten worden uit gespoten. Aan het eind van epr.'s betoog werd een oogenblik gepauseerd, waarna hij een zeer intereseante serie lichtbeelden ver toonde, o.a. verschillende sQOwel in- als uitheemeche hoenderrassen en doelmatig ingerichte hokken. Na afloop hiervan was gelegenheid tot vragen stellen, waarvan enkele aanwezi gen gebruik maakten. Ten slotte dankte de voorzitter den heer Liehout voor zijn uitgebreide, leer zame rede, welke den aanwezigen «eker tot leering zal strekken. INGEZONDEN MEfiEDEEUfiB. Bergambacht. Op de eierenveiling van de pluimveevereeniging „V.Z.O.D." waren aangevoerd 1100 kippeneieren. Besteed werd van f 6,40J,10 de 100 stuks. Het aantal leerlingen dat op 1 Ja nuari j.l. geplaatst was op de 2e Openb Lagere School in deze gemeente, be draagt 57. Giesssn-Oudeksrk. Een vrachtauto heeft een telefoonpaal zoo goed als geheel af gereden, bij het posseeren van een rij tuig. De zachte weg zal hiervan wel de oorzaak geweest zijn. DE WEG GOUDA—HEKENDORP. Gouda. De weg GoudaHekendorp, die in onderhoud is bij de commissie van den zandweg Gouda Goejanverwellesluis, verkeert in slechten toestand. De onder houdskosten moeten bestreden worden uit een tolheffing, die echter in geenen deele voor dit doel toereikend is. Klach ten baatten tot heden niets en hoewel het gemeentebestuur van Gouda een bijdrage ter verbetering van den weg aanbood, willen de onderhoudsplichtigen niet daar toe besluiten. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land antwoordden den B.B N. (Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland), die meermalen op verbetering heeft aange drongen, dat voor het oogenblik hun geen middelen ten dienste staan om daarin verandering te brengen; de weg is alleen van plaatselijk belang, zoodat voor finan- cieelen steun uit de Provincials kas naar de meening van Ged. Staten geen termen bestaan. Reeds bij herhaling heeft men getracht de besturen van de belanghebbende ge meenten en polders te bewegen door on derling overleg tot verbetering te komen, maar deze pogingen zijn steeds zonder resultaat gebleven. Jongellngsvereenigihg. Hoornaar. Vrijdagavond hield de Hert. Jongelingsvereeniging „Eben Haëzer" motor, die als een ongebonden dier zijn opgezweepte, heftige levenskracht uit vierde. Eén kilometer, twee, drie de snel heid was verbijsterend. De huizen langs den weg waren nu heel schaarsch ge worden ze waren in het open veld! De wagen was op het maximum van zijn snelheid. Dave richtte zich voorzichtig een weinig op en.wierp een snellen blik over zijn schouder. De groote, grijze auto was nog 75 meter achter hem. Een schot klonk de inleiding tot een knetterend roffelvuur. Dave boog weer diep over het stuur, een vastberaden, on- büigzamen trek op het gezicht. Was de afstand wel 75 meter? Hij was niet over tuigd dat het niet een ietsje minder, wel dat het in geen geval meer was! Het schieten hield een oogenblik op. Een auto, die uit de tegenovergestelde richting kwam, gleed langs den uitersten kant van den weg, slipte bijna in een sloot. Dave zag een glimp van een vrou wengezicht terwijl hij voorbijraasde groote, donkere oogen in een mooi, maar doodsbleek gelaat, dat wilden schrik ver ried het deed hem pijn, dat gezicht. Een oogenblik later een oorverdoovend rumoer als de duizendvoudige holle echo van een knal in een hoog rotsgewelf: de auto schoot als een meteoor door de hoofdstraat van een dorp. Een hond ont snapte nog net aan een wissen dood het scheelde geen centimeter. Dave merk te het niet. Hij had een pijlsnel visioen van opzij stuivende menschen, schichtig- opgeheven paardenkoppen, schreeuwende vrouwentoen was het weer voorbij. Ze vlogen door een ander stadje en door nog een. De groote, grijze wagen was nu geen 75 meter achter hem, de afitand bedroeg nu geen vijftig meer af tn tot klonk «en «ohrillt tohrttuw, dit bonn htt motor-gtdavtr hoorbtar wa», tot Dat» Handtrton door. hart Jaarvergadering in dt bijzondere •obool. Hoewtl dt wttraomitandightdtn niet bijzonder gunttig waren, wat op bet aan gegeven aanvangsuur de zaai Bink bezet. Ook de afgevaardigden van zusterver- eenigingen uit den ring Leerbroek waren allen aanwezig. De heer Arie Hakkesteegt opende met 'een toepasselijk woord deze feestverga- dering, waarna hij den secretaris de ge legenheid gaf zijn jaarverslag uit te brengen. Uit zijn rapport bleek dat de vereeniging kan bogen op een goeden gang van zaken. De leden lieten hierop eenige gedichten en voordrachten volgen In tusschenpoozen werd aan afgevaar digden gelegenheid gegeven, om namens de zusterverenigingen gelukwenschen over te brengen. Ter afwisseling heoft de Christelijke Gemengde Zangvereniging „Soli Deo Gloria" directeur de heer G. Slob, eenige zangstukjes ten beste gegeven, die bij het publiek goed in den smaak vielen. Inmiddels was het reeds half twaalf geworden, toen het slotwoord werd uitge sproken door den ^eer Willem-Bor, oud lid der vereeniging. Langerak. Ged. Staten hebben aan de ze gemeente tot 1 Januari 1933 vrijstel ling verleend tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening aan de open bar lager school, op grond dat de noo- dige localiteiten en terreinen vooralsnog ontbreken. 'Uit het jaarverslag der commissie tot wering van schoolverzuim over 1930 blijkt, dat de commissie 7 keer verga derde; 11 personen werden opgeroepen om zich voor de commissie te verant woorden over verzuim van hun kinderen, waarvan er 3 verschenen; 9 verzuimen werden als onverschoonbaar aan den in specteur opgegeven. Tot voorzitter en secretaris der com missie werden respectievelijk gekozen de heeren D. P. van Donk en A. H. Bijl. Zanguitvoering. Peursum. Op Woensdag 28 Januari zal de dameszangveteeniging „Giessenkoor" in de zaal van den heer „De Baat" aan het Pinkereer de eerste uitvoering geven, onder leiding van haren directeur, den heer A. Schakel alhier. We hebben even 't programma ingezien en het belooft een gezellige avond te worden. Muziek- en bokslei. Waddinxveen. Ten huize van -le fa milie van de G. gaf J. Z. muziekles. Na afloop ontstond tusachen de familie De G. en Z. een geschil over een bedrag van f 4,50. Na een heftigo woordenwisseling in de woning kon men het geschil onder ling niet oplossen. De G. draaide het licht uit, sloot de deur en maande Z. weer om de schuld te betalen, anders moesten er andere dingen gebeuren Z. begon zich weinig op zijn gemak te ge voelen, daar zoowel de vader als drie zoona en een vriend van die zoons aein met mishandeling bedreigden. Hij ver zocht het licht aan te draaien en hem zijn weg te laten vervolgen, dan konden de vijf heeren wel even met hem meegaan, omo bij zijn vader het geld te halen, daar hij het gevraagde bedrag niet hij zich had. Men was daar onmiddellijk toe be reid. J. Z. en de familie De G., togen op pad. Na een twintigtal meters geloonen te hebben zei J. Z., daf hij er niet aan dacht tfr betalen. Nu was het moment voor een vechtpartij gekomen. Met ujf man trokken ze Z. te Ujf, doch daar deze een uitstekend bokser ia. wist bij zijn mannetjes wel te plaatsen. Hij sloeg drie van zijn tegenstanders legen den grond en de twee anderen wisten niet beter te doen dan te vluchten. Inmiddels was do politie gewaar-icnuwd die ter plaatse kwam en het vijftal met den bokser medenim naar het gemeen te huis, alwaar proces-verbaal werd opge maakt. Twee van de vijf vechtersbazen waren Zijn gezicht stend «tral, zijn kaken waren zoo het kon, nog vaster op elkaar geklemd dan zooeren, scherpe, vaat-be sloten groeven warm om zijn mond, maar in zijn donkere oogen smeulde nog het vuur van zijn grimmigen, fatalistischen humor. Hij was er zich bewust van: de racb'nde wagens naderden de finish] Hij wist nu dat hij den grijzen vervolger, die zich aan .Zijn spoor vastklemde, niet van zich zou kunnen afschudden. Zijn mede dinger reed inhet werd langzamer hand een kwestie van meters het was werkelijk een mooie wedstrijd! Nu het onmogelijk bleek om door groo- tere snelheid zijn kwelduivels kwijt te raken, moest hij zijn toevlucht nemen tot wat anders. Als ook dit mistewel, voor het alleruiterste had hij nog altijd zijn revolver in de zak! Maar het was niet waarschijnlijk dat het mislukken zou, dat andere plan. Hij had het als laatste redmiddel ia petto gehouden van het oogenblik af dat hij uit Toolers huis ontsnapte. Als Baldy Vickers ze niet al lebei kon krijgen: Dave Henderson èn de 100.000 dollars, zot Baldy Vickers zeker de 100.000 dollars kiezen! Welnu; Baidy Vickers zou de kam krijgen om zijn voor keur te toonen! Slechts een paar mijlen verder, in een boschrijke streek, maakte de weg een plotselinge, biina rechthoekige bocht. Die bocht had zich met scherpe lijnen in Dave's hersens gegrift: dit was de kaart waarop hij alles zette nu de snelheid van den anderen wagen hem het ontsnappen onmogelijk maakte. Hij was thans zoo dicht bij die bocht, dat hij niet bang behoefde te zijn dat zijn vervolgers al veel op hem zouden hebben gewonnen voor hij haar bereikt had maar toch iedere centimeter die zij In haalden, maakte hem tot een betere sohiet •chijf voor hun piztoltnl Volkom» onbiwMiWk, ili hb »«h<ra- wn buil, nt bi) our «Un Huur pbo- soo toegetakeld dat lij zich onder dokters behandeling moeeten «tellen. De politie heelt van J. Z. een boksbeugel ln hedag genomen, waar vermoedelijk klappen mee uitgedeeld zijn. Aan de eierenveiling waren aange voerd 2481 kipeieren. Prijzen warm res pectievelijk f -6,90—7,20 voor de gioote en f 5,506,30 voor de kleino. Tevens was een klein partijtje eendeioron can ge- voord; de prijs was f 5,505,SO, "allen per 100 stuks. De heer J. -Hoekstra, ambtenaar ter secretarie, heeft bedankt voor* de betrek king van secretaris van den Oostpolder, zulks in verband met zijn benoeming tot adjunct-commies bij. het Hoogheemraad schap Rijnland te Leiden. Vrijdagavond 30 Januari zal een propaganda-vergadering van de Buiten gewone Vrijwillige Landstorm worden gehouden. In die vergadering, die ook voor belangstellenden toegankelijk zal zijn, zullen de prijzen van de laatst ge houden schiet wedstrijden worden uitge reikt. De bekende redenaar, Dr. van der Valk, van Hillegersberg, zal een rede houden en de heer G. J. J. Pot, vice- voorzitter van de gewestelijke landstorm commissie en gemeente-secretaris van Gouda, zal een propaganda-woord spre ken. IJsselstein. De IJsselsteinsche zieken kas „Ons Belang" hield haar jaarverga dering. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de inkomsten bedroegen f 2875,89, de uitgaven f 2044,82 alzoo een batig saldo van f 891,07. De kas had op 1 Januari j.l. een bezit van f9026,96. De controle-commissie deed haar be vinding der boeken en kas en bracht een woord van dank aan den penningmees ter. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. Na nog eenige bespreking van huishoudelijken aard, sloot de voorzitter de vergadering. De burgemeester, mr. J. J. Abbink Spaink, komt voor op de lijst van Candi da ten voor de a.e. verkiezing van Pro vinciale Staten. Dinsdagavond gaf de muziekver- eeniging „Excelsior" haar jaarlijksche uitvoering in de concertzaal van den heer W Bleijenberg, met medewerking van den humorist GrappendaaJ, van Jutfaas. De nummers, die „Excelsior" ten ge- hoore bracht werden goed uitgevoerd De humorist vermaakte met zijn programma aanwezigen uitstekend. Door de groote werkloosheid was de zaal niet zoo vol als andere jaren. Met genoegen kan „Ex celsior" op dezen' avond terug zien Werkloosheid. Zevenhuizen. In de afgeloopen week hebben zich ten raadhui ze 25 werkloozen opgegeven, om in aanmerking te komen voor steun. Daar deze werkloosheid geen uitvloeisel van een crisis is, vermoeden wij; dat deze opgave weinig zal baten, daar de steun reeds geregeld is bij Hulp betoon. Zevenhuizen. B. en W. hebben een schrijven gericht aan den raad, waarin zij voorstellen de gemeente te verzekeren tegen inbraak, roofoverval, verlies, bran den enz. Ze stellen den raad voor om een verzekering te sluiten van f 6000, tegen een premie van f 1,25 per duizend. JAARSVELD. Openbare Raadsvergadering op Woens dag 24 December, des n.m. 3 uur. Aanwezig met den voorzitter, burge meester Oldenhof, alle leden. De Voorzitter opent*de vergade ring met gebed, en zegt, dat door de om standigheden, waaronder deze vergade ring plaats heeft (spoed en ongeeteld- heid van den secretaris) het lazen der notulen wordt uitgesteld tot de volgende vergadering. gen. De wagen had geen moment ook maar iets van zijn furieuze vaart verloren en was geen centimeter uit zijn kaars rechte baan geweken. Afwijken zou be- teekend hebben dat grijze monsterding daar achter zich gelegenheid te geven om een deel hoe gering ook van den afstand in te halen. Dave hield angst vallig het midden van den weg, met al zijn geestkracht geconcentreerd op de eischen van weg en auto, zijn armen als stalen staven, zijn vingers in ijzeren greep om het stuurrad. Hij keek niet meer achterom, dat was doelloos. Met onontkoombare zekerheid kwam de zware, grijze auto nader, lang zaam maar fataal en onafwendbaar, maar ook het bosch dat zich iets verder ter weerszijden van den weg uitstrekte, kwam met razend-enelle wenteling van de wie len naderbij. Dave zag het reeds, als wa- zig-groene schemering voor zijn oogen opdoemen. De onstuimige kreten achter hem klon ken duidelijker, de schoten vielen ran korter afstand en veelvuldiger. Moorde naar! Het nijdige fluiten van een kogel, rakelings langs zijn oor, ontketende een furie in zijn ziel, ongebreidold en elemen tair Moordenaarszes voet aarde wentelen in koud, geronnen bloedof, wanneer ze hem inhaalden en van opzij konden aanrijden, zou bet de auto zijh, van den weg gesmeten en verbrijzeld, die het bloedig vilderswerk voor ze zou doen. Bookie Skarvaneens op een dag.. als hij dit zou overlevenBookie Skarvanwas het een vingerwijzing van het lot dat al hun schoten hadden gemist, of vormde de hoogere achter zijde van de auto een natuurlijke be scherming? Enfin, veel trefkans zouden ze niet meer hebben.... daar waren de boeeohen al en de booht ln den weg. Gekraak, htt iivlnktl ran brakand Ingekomen ie een rapport van kasop name bij den gemeente-ontvanger, ver meldende, dat de rekeningen en beeohei- den ln orde zijn bevonden. Voorts is ontvangen een verzoek van den heer G. Kool, als gemeentebode, om salarisverhooging. Adipssant schrijft, dat hem is toegezegd, dat, indien er iets ex tra's te verdienen zou zijn, hij daar ook voor in aanmerking zou komen. Hem is nu echter gebleken, o.a bij de veetelling, en bij de a.s. volkstelling, dat men hem hierbij passeen. De Voorzitter stelt voor, dit ver zoek voorloopig in handen van B. en W. te stellen voor nader onderzoek. De heer V e r w e ij vraagt, of het waar is, wat hij heeft vernomen, n.l. dat van de verdiensten, voortvloeiende uit de straks te houden volkstelling, het meest personen uit Lopik profiteeren. De Voorzitter antwoordt, dat juist het tegendeel waar is en dat het meeren- deels inwoners uit Jaarsveld zijn. Opheffing O. L. School. De Voorzitter leest voor het schrijven van Ged. Staten, waarin deze berichten, dat zij het door den Raad ge nomen "besluit betreffende het opheffen der 0. L School, vernietigen, onder ver melding der punten, die nen tot het be houd dofcer school deden pesluiten. De Voorzitter zet breedvoerig zijn meening uiteen over het besluit van Ged. Staten. B. en W. hebben hierover hunne gedachten laten gaan en stellen in min derheid den Raad voor, van deze beslis sing in hooger beroep \e gaan bij de ^Kroon. Spr. licht verdertoe, dat de ge meente Jaarsveld ook een overeenkomst heeft met een naburige gemeente, dat bij opheffing der school dié kinderen, die èen Openbare School willen blijven be zoeken, daar kunnen worden onderge bracht. Wethouder Bierrevoets zegt, dat hij den afstand voor deze kinderen veel te ver acht en dat hij zich in geen ge val met de woorden van den Voorzitter kan vereenigen. Hij wil hier verder niet op Ingaan en aHeen nog dit mededeelen, dat Ged. Staten waarschijnlijk een geheel ander gezicht op deze zaak hebben, dan de Voorzitter. De Voorzitter antwoordt, dat Ged. Staten het recht hebben, andere gedach ten te hebben dan de Raad, docb hij blijft op het «tandpunt, dat èn om finan- cieele èn om onderwijsbelahgen, het ge- we nacht is, deze school op te heffen. De Voorzitter zegt, dat het be sluit van Ged. Staten hem zeer zwak voor komt De heer Brinkama zegt, dat dit de zelfde zaak is als zes jaar geleden; toen heeft ook de Kroon beslist, doch toen werd de school bezocht door 12 kinde ren en .thans door ruim 20. Spr. vraagt den Voorzitter: Als de opheffing doorgaat, wat spr. in geen ge val gelooft, waar moeten dan de kinde ren der Openbare School blijven? Het ie dan niet zeker, dat in de naburige ge meente nog een Openbare School is; im mers, in Lopik worden eveneens pogin gen aangewend, om die eohool te doen verdwijnen. De Voorzitter antwoordt hierop, dat de schoolkwestie in Lopik al lang is beslist, voordat deze zaak bij de Kroon behandeld wordt en dat daarmede zeker wel rekening zal gehouden worden. Wij kunnen daar echter niet op wachten met ons beroep. De heer ZaalDe gemeente Jaarsveld heeft toch een oontract met de gemeente Lopik gesloten en nu kan Lopik toch maar niet plotseling zeggen: Houdt jul lie je kinderen maar; we kunnen ze nu' niet gebruiken. Dit contract zal wel bij tijds opgezegd moeten worden. De Voorzitter brengt daarna het voorstel van B. en W. tot het in beroep gaan bij de Kroon in stemming. Het wordt aangenomen met 5 tegen 1 stem (BrinksAa). Wethouder Berrevoeta ont houdt zich van de stemming. Verlichting. De heer Brinksma vestigt nog de aandacht van den Raad op de vele don kere plaatsen op het dorp, o.a. in de glas een kogel drong door de voor ruit van de auto.geen haarbreed van Dave's hoofd af. Een duivelsch vreugde- gehuil klonk achter hem. Ze hadden hem en met hem de 100.000 dollars! Weer kwam een glimlach van meedoo- genlooze ironie om Dave Henderson's stijfgesloten lippen. Nu was het moment gekomen, niet alleen omdat "ze het bosch je bereikt hadden, maar omdat het nu, ter wijl zijn toestand hachelijk werd het geen ook zijn vervolgers duidelijk moest zijn -x logisch was en als zoodanig zou worden beschouwd, dat hij een offer bracht zelfs het offer van 100.000 dol lars om zichzelf te redden. Opeens had hij het gevoel alsof hij een vurigen zweepslag, die een schrijnend, brandend gevoel naliet, over zijn been, boven de knie kreeg. Het deed geen erge pijn blijkbaar was het een kogel die van den rand van het stuurrad terugge- ketst was maar ze hadden hem ten slotte toch geraakt! Hij lachte wild, greep naar de leege tasch en smeet die met al zijn kracht zoo ver mogelijk buiten den wagen op den weg. Het schavuiten-koor achter hem hief een woest gehuil aan. Dave keek om en lachte opnieuw. Zijn speculatie had niet gefaald; ze stopten! Hyena's! zooals zij zich op hun prooi wierpen! Het zou hem een minuut lucht geven, misschien twee minuten maar dat was genoeg! Dave's auto nam de scherpe bocht en het dichte geboomte benam zijn vervol gers het uitzicht op het gedeelte van den weg voorbij de kromming Hli remde, liet den wagen een kwart oirkal draalan en zette hem dwara over den weg. Daarop sprong hij eruit en glipte weg tusaohen de boomen. Het dik gebladerte en het dichte onderhout maakten hem van den wa, tl volkomen TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOB ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhov.n.ch. Courant. VRIJDAG 23 JANUARI 1331 Onda Sloot en vraagt of het niet mogelijk ie, die plaatsen van liohtpunten te voor alen, daar in den laatsten lijd enkele menechen, door de dulaternle misleid, daar te water rijn geraakt. De heer Verweij aegt, dat, ala men hieraan begint en liohtpunten plaatat, waar deze noodig zijn, spr. zulke plekken wel bij tientallen kan opnoemen, o.a. Uit weg, Kortland en in zijn omgeving in Kapel. De Voorzitter zegt, dat het op verschillende plaatsen wel noodig is. Wethouder Zaal spreekt nu over de verlichting aan den Lekdij.k Daar ia zelfs niet één lichtpunt, terwijl de bewo- nere toch 'ook aan de verlichting beta len Do heer Berrevoeta is van mea ning, dat de Raad in dezen wel een beetje toeschietelijk moet zijn. De Voorzitter ia van gelijke ge dachten en zegt, dat B. en W. deze zaak nog eena nader zullen bezien. Hierop sluit de Voorzitter de ver gadering. SAMENZWERING TEGEN HOOFD OFFICIER. Ontdekking bij een proces. Tijdens de behandeling van een proces tegen niet minder dan 45 personen te Bombay, werd een groot complot ont dekt.' Uit in beslag genomen documenten bleek, dat er moordaanslagen op hoogge plaatste politie-officieren beraamd wa ren. Door aankoop van schatkistbiljetten en gelijktijdige boycot van spaarbanken en regeeringsleeningen, wilde men het gou vernement financieel uitputten. In de Vereenigde Staten zou een pro- paganda-actie worden begonnen cftn bij de Amerikanen stemming te maken tegen de Engelsche heerschappij in Indië. DRIE KINDEREN GESTIKT. Drie kinderen van epn mijnwerker te Dilsburg, in het Saargebied, zijn Woens dag, terwijl de ouders bij kennissen op bezoek waren, door rook omgekomen. Toen de ouders, na een afwezigheid van vier uur thuis kwamen, vonden zij de woning geheel gevuld met een dich ten rook. Waarschijnlijk is waschgoed dat in de keuken te drogen hing, aan het smeulen en later in brand geraakt. Een begin van brand was spoedig gebluscht, maar alle pogingen om de levensgeesten der kinderen op te wekken, mislukten. SLAVINNENHANDELAARS OVER ROMPELD. Meisjes op het nippertje gered. Te Newark in New Jersey deed de po litie een inval in een huis, dal door Chi- neezen werd bewoond, die zich mat han del in blanke slavinnen bezig hielden. De politie had haar voorbereidingen zorg vuldig genomen: de geheele omgeving werd bewaakt en het huie zelf werd met traangas bestookt. Daarna hakte de po litie de deuren «tuk en drong het hol binnen. Op dat moent trachtte een Oos terling te ontsnappen en een meisje aan haar polpen mee te sleuren. De man werd echter gearresteerd en het meisje was gered. Het bleek, dat men op het punt stond haar naar Zuid-Amerika te trans- porteeren Sedert November werd zij uit de ouderlijke woning te Springfield in Masschusetts vermist. Door de wreede behandeling, die de Chineezep haar had den doen ondergaan, was zij zoo van streek, dat zij nog geen verklaringen heeft kunnen afleggen over haar ontvoe ring en de plegers daarvan. NIEUWE VLIEGBOOTEN. Met veel geheimzinnigheid wordt in Sngeland, n.l. op het eiland Wight, ge werkt aan de voorbereiding van de proef vluchten, die zullen gehouden worden door het ministerie van luchtvaart, met een van de vier vliegbooten, die naar het Verre Oosten zullen worden gezonden. De profevluchten worden gelijk met devloot- manoeuvres gehouden en omtrent het ont werp der vliegbooten is derhalve bij het ministerie en de hooge marine-autoritei ten weinig bekend. Het eenige wat gemeld kan worden is, dat de vliegbooten als tweedekkers zijn gebouwd en er uitzien als torpedobooten met vleugels; de moto ren kunnen 1000 PK. ontwikkelen en de snelheid bedraagt, naar gezegd wordt, 225 K.M. per uur. Er ie een bemanning van slechts vijf koppen noodig. ONTPLOFFING IN SCHOTSCHE MIJN In de kolenmijn Auohengeoch bij Ghryston in Schotland, zijn vijf mijnwer kers door een ontploffing gedood en zes gewond. Verscheiden leden van een red dingsbrigade werden door gas bedwelmd. VERRASSING IN DE RECHTSZAAL. Een Amerikaansch huwelijk. De vier-en-twintige jarige dochter van een fabrikant te Qhicago had haar man op het kantoor van haar vader leeren kennen en vier jaar geleden getrouwd. Hij gold algemeen als een man van bij zonder aantrekkelijk uiterlijk en was on der de dames wegens zijn mannelijk schoon zeer gezien. Spoedig moest de jonge vrouw der ervaring opdoen, dat haar man het met de huwelijkstrouw niet zoo nauw nam en dat ze ettelijke mede dingsters had. Na zes maanden kon mevr. Phirter vaststellen, dat haar man met een tien tal vrouwen betrekkingen onderhield en nu kwam ze op de gedachte om een ca talogus aan te leggen, waarin alle bij zonderheden over die liefjes van haar man stonden opgeteekend. Ze verschafte zich geboortedata enz., van allen bezat ze het handschrift, liet dat door een schriftkundige onderzoeken en voegde bij het zoo verkregen karakterbeeld haar eigen ervaringen. Dat werd allemaal zorgvuldig in den catalogus verwerkt. Ten slotte bevatte het zonderlinge dagboek 50 namen. Toen sloot mevr. Phirter den catalogus al. Ze ging zoo genaamd op reds om haar ouders te be zoeken, liet een defectieve haar man in het oog houden en toen ze tien dagen la ter terugkeerde, bezat ze het onaantast bare bewijs, dat haar man haar herhaal de malen bedrogen had. Met deze bewijsstukken gewapend, liet mevr. Phirter door haar advocaat de scheiding aanvragen, die dep catalogus der vriendinnen mn meneer Phirter hij de stukken voegde. Bij de behandeling van het proces waren talrijke der vrien dinnen, zonder als getuigen te zijn opge roepen, uit nieuwsgierigheid aanwezig. Ze werden geweldig pijnlijk verrast, toen tot niet gering vermaak van het publiek de president het een en ander voorlas uit den catalogus, speciaal de karakterbeel den, waarin o.a. notities stonden, als: Molly L., 29 jaar otod, geeft zich uit voor 21, 120 pond gewicht, praatzuchtige gans, tot alle laagheid in staat. Mevr. Phirter won naturulijk haar proces. BESTRIJDING MOND- EN KLAUW ZEER. In den laatsten tijd hebben zich enkele stammen in ons land laten hooren, waar bij" te kennen werd gegeven, dat onze re- geering verstandig zou doen in de winter periode, die we thans doormaken, alle vee op de boerderijen, waaronder de ziekte dit jaar nog niet iB voorgekomen, kunstmatig met mond- en klauwzeer- virus te besmetten. We zouden dan in het as. voorjaar een doorgeziekten veestapel hebben en wanneer men daarbij aan neemt, dat een éénmaal doorstaan der ziekte, onvatbaarheid geeft voor een late re besmetting, dan zou men dus van de ziekte af zijn. Het Alg. Ned. Landb.bl. schrijft hier- Voorwaar een aanlokkelijk beeld. Prachtig op papierl Bekijkt men de zaak maar eens wat dieper, dan blijken er zich nog al be zwaren in de practijk voor te doen. De ze bezwaren zijn in hoofdzaak van drieër lei aard: le .de maatregel is practisch niet uit voerbaar; 2e. zal het verwachte resutlaat niet opleveren; 3e. ze is zeer gevaarlijk in de uitvoe ring. Wat het eerste bezwaar 'aangaat het aantal veestapels, dat in dit wintersei zoen besmet zou moeten worden door in spuiting der koeien en varkens bedraagt bijna 62 duizend veestapels! Een ieder zal direct moeten toegeten, dat dit prac tisch niet mogelijk is. Tweede bezwaar: we zullen er het ge- wenschte resultaat niet mede bereiken. Dit is duidelijk, als men in aanmerking neemt, dat de onvatbaarheid der ziekte, na éénmaal doorstaan, soms zeer kort duurt en zeer wisselvallig ia. Er zijn voorbeelden, dat een koe twee-, ja zelfs driemaal de ziekte krijgt in betrekkelijk korten tijd. We weten van het mond- en klauwzeer in verschillende opzichten nog zoo weinig! De ziekte is zeer grillig in optreden, k onvatbaarheid enz. Er zijn daarvan geen vaste regels op te geven en daarom kunnen we op een kunstmatig te», weeg gebrachte onvatbaarheid ook niet rekenen. Hierbij dient men in het oog te hou den, dat onze rundveestapel jaarlijks 25 pCt. en de varkensstapel voor 100 pCt. vernieuwd wordt door aanfok en ai- slachting, zoodat we al weer zeer spoedig een groot aantal niet doorgeziekt vee zouden hebben, hetwelk dus weer op nieuw op dezelfde wijze behandeld zou moeten worden. Het derde bezwaar is, dat de maatre gel gevaarlijk zou zijn in de uitvoering en wel in dien zin, dat we niet van te voren kunnen zeggen, of zoo'n kunstma tig aangebrachte besmetting een goed aardig dan wel een kwaadaardig verloop zal nemen. Bij een kunstmatige enting heeft men de'kans, dat de besmetting sterker is dan bij natuurlijke besmetting en dus de ziek te heviger zal optreden. Wie zal bij een ernstig verloop de so bade vergoeden? Deze zou natuurlijk liet Rijk op zich moeten nemen, doch waar is de adviseur, die zulks in gemoe- de zou durven aanraden? We kunnen er bovendien van verzekerd zijn, dat zeer vele veehouders, onder wier stapel de ziekte tot nog toe ia voor gekomen, zich zeer sterk, misschien wel gewelddadig, zouden verzetten. De des kundigen, die dit zouden moeten doen', zijn waarlijk niet te benijden. Neen, met deze wijze van bestrijding komen we er niet. De thans gevolgde methode heeft zeer zeker er toe bijgedragen, dat de ziekte vrij beperkt is gebleven. De uitbreiding in dit jaar is toch slechts ongeveer 30 pCt. van die in 1924. Op zich zelf nog1 aanmerkelijk, dooh vergelijkenderwijze gezien, toch gunstig. Op verschillende plaatsen is de uit breiding deT ziekte door de serumin- spifingen gestuit en is de kwaal tot en kele bedrijven beperkt gebleven. De da&r- aan bestede gelden zijn zeer zeker niet weggeworpen. Hoe men in de toekomst zich de be strijding zal moeten voorstellen, hangt af van verschillende omstandigheden. We zullen hierop thans niet verder ingaan. Alten a.d. Rijn. Aan de firma Gesman en Zietemeijer alhier is voor f 308.870 opgedragen het afbouwen van het com plex gebouwen voor de Rijksserum-in- richting te Rotterdam. Sportterrein te Gouda. Gouda. Ten stadhuize alhier is Dins dag aanbesteed het maken van een sport terrein Straatweg, aan den Bodengravensohefc Ingeschreven werd als volgt: H. Tim- menga te Vugt, A f 33980; J. Brongers- ma en Co. te Gouda A f 26994, B f 27394; J. Stuurman te Ammerstol A f 25380, B f 25890, N V. Aannemersbedr. v.h. J. Bokhoven te Gouda A f 26278, B f 26578; W. A. de Haart te Lekkerkerk A f 31300, B f 33300; W. Ooms Cz. te Ammerstol A f 30920, B f 32420; N.V. Mabuwat te Willemstad A f 33913, B f 35913; E. Sanders en Co. te Gouda A f 23898, B f 24800; P. S'igter te Ammerstol A f 29800, B f 30900, A. M. de Korte te Gouda A f 25900, B f 26300; J. Over- kamD te Gouda A f 19345, B f 19420; Gebr. Middelkoop te Gouda A f 28100, B f 28800; Technisch Bureau J. H. de Wilde te Gouda A f 26852, B f 27472. Bij de inschrijvingen onder A moes ten de arbeiders voor 80 pCt., bij die on der B moesten zij uitsluitend te Gouda wonen. Aart. den heer J. Overkamp te Gouda is het werk opgedragen voor f 1945W, met uitsluitend Goudsoh personeel. Krimpen a.d. IJssef. Bij de Woens dag gehouden aanbesteding voor de leve ring van 100 kub. M. grind, werd inge schreven als volgt: M. Heuvelman Cz. te Ouderkerk a.d. IJssel f 2.85 per kub. M.; A. Speksnij der Cz. te Ouderkerk a.d. IJssel f 2,87 per kub. M.; A. de Waard t te Ouderkerk a.d. IJssel f 3.35 por kub. M.; T. Paulus te Krimpen a.d. IJssel f 3.40 per kub. M. HOOG-BLOKLAND. Januari. Ingekomen personen: A. Boote en ge zin, van Brandwijk, A. de Groot, van Goudriaan; A. Ver wolf, van Oosterwijk; A. van Kars, van Vianen. Vertrokken personen: Abr. de Groot, naar Goudriaan; wed. W. Slob, naar Ar- kel. GIESSENDAM. Januari. Geboren: Jannie, d. van C. Korevaar en A. Korevaar. Bastiaantje, d. vaif J. Buijk en N. de Kreij. Getrouwd: J. Loeve, oud 24 j., en T. Verbeek, oud 24 j. HARDINXVELD. Januari. Geboren: Coenraad, z. van P. Lock en P. P. van der Waal van Dijk. Corne lls, z. van G. Nieuwpoort en A. Jansen. Johanna, d. van A. van Noordenne en M. Hoekwater. Ondertrouwd: J. Kloot en A. A. Egas. A. Dame en J. D. van Giessen. Getrouwd: H. G. Pellikaam en M. Ver sluis. Overleden: J. Klop, oud 71 j., weduw naar van A. G. Vlot. Een levenloos aangegeven kind van A. van der Wiel en J. Baggerman, van Dwarsliggers Wisselhouten en Brandhout jp Maandag 2 Februari 1931. TE SLIEDRECHT des voormiddags te 9.15 uur, 243 kavel*, op het Stationsterrein, aldaar, TE HARDINXVELD des namiddags te 2.15 uur, 285 kavels, op het Stationsterrein, aldaar. Afgekaveld te zien op de stapel plaatsen der Ned Spoorwegen te Slledrecht en Hardinxveld. Betaling a contant. Steegoversloot 20 - Dordrecht. te Bergambacht, zal op Woensdagen 4 en 11 Febr. '31 telkens des voormiddags half elf uur in het Café „T CtNTRUM" te Bergambacht, in het openbaar veilen en verkoopen, ten verzoeke van Mej. de Wed. KL. LANGtRAK: Eene get. A 20, met Schuren, verdere Getimmerten en Èrf, benevens diverse perceelen met Dijkgrond onder de gemeente nabij de Hoeksche sluis te zamen groot 5.29.86 Hectaren, Te veilen in 8 perceelen. Te aanvaarden: Landerijen bij de betaling der kooppenningen op 30 Maart 1931, Gebouwen en aan- behooren 1 Mei 1931. Nadere inlichtingen en perceels- beschrijvingen tijdig verkrijgbaar ten kantore van genoen den Notarfi. Woensdag 28 Januari 1931, desvoorm, Huurzal indelunchroom „VICTORIA", Markt, Gouda, voor rekening" van den Heer M. MOONS te Waddinxveen publiek worden aanbesteden Hestek en teekening verkrijgbaar vanaf 19 Januari a f 6.— per stel, (restitutie f 3.—) bij den Architect D. STUURMAN, Burgem. Martenssingel 81, Gouda. Op Woensdag 4 Februari 193,1 des voorm. 11 uur, zal in de Lunch room „Victoria", Markt, Gouda, voor rekening van den Heer J. v. d Laak, publiek worden aanbesteed; De perceelen Metselwerk, Smldswerk, Lood- en Zinkwerk, Sohilderwerk en Electrlschen aanleg In massa, ten behoev/e van den bouw van Bestek en teekening verkrijgbaar a f 8.— per stel (rest. f 4.—) bij den Architect D. STUURMAN Burg. Martenssingel 81, Oouda. H.H. Pluimveehouders Ondergeteekende beveelt zich min zaam aan voor de levering van alle soorten Pluimveevoer, voor goede kwaliteit wordt ingestaan. J.S.B. Ochtendvoer No. I f 8.— J S.B Ochtendvoer No. II f 7.— J.S.B. Opfokvoer No. I f II.— J.S B. Opfokvoer No. II f 9 50 J.S.B. Kalvermeel f6 Gemengd Graan en Kuikenzaad ooncutreerende prijs Alles per 50 K.G. - Franco huis. Op aanvr. ook kleinere verpakking. Groots afnemers en wederverkoopers vraagt prijs J. SUYKER. Fabrikant van Pluimvee- voeder, Berkenwoude, ALLEEN ECHT MET DEZEN NAAM OP ELKE PHI JMRnnm OEZE NAAM WAARBORGT KWALITEIT VITAMINEN «P EMULSIE GEZONDHEID EMULSIE A "V H4N0ELS VBBEENICINQ A J. ten DOESSCHATE THOQBECKEGBACHT ZWOU* Verkrijgbaar bij: A. N, VAN ZESSEN Schoonhoven. VOOR EIGENGEMAAKTE NAAR model 1931, met lange en korte wielbasis, overtrof de verwachting. Koopt geert vrachtauto voor dit chassis gezien te hebben. Vraagt demonstratie door VAN ZEVENHOVEN EN DE JONG - GOUDA verleent Credieten op korten termijn, onder zakelijke of-en persoonlijke zekerheid aan Landbouwers en Neringdoenden Agent voor Schoonhoven en Omstreken Makelaarskantoor v. Blokland Zj Holswilder te Sohoonhoven bhwmwi De Directie: J. B. DE BEAUFORT. N. C. DE RUYTER. Nutsspaarbank Schoonhoven Rente 3.6 Geopend; Zaterdagavond van 7.30 tot 9 uur Overige werkdagen van 11 tot 1 en van 2 tot 3.30 uur tegen hoesten en heeschheid Drogist - Wijdstraat - Gouda I K.G f O.IO pei* K.G 2 ii 0.09 n n 3 n 0.08 n n 4 ii 0.07 ii ii van 5 tot 10 n 0.06 n ii van 10 tot 20 n 0.05 n n Boven de 20 n 0.04 n ii

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 4