Avonturier Ingezonden Stukken Rechtszaken. Buitenland. Plaatselijk Nieuws. VAN VOORHEEN EN THANS. MIJNHARDT's DERDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Couraht. VRIJDAG 23 JANUARI 1U31 Aan de Schoolinspectie zal ontheffing worden gevraagd van de verplichting tot het geven van lessen in lichamelijke oefe ningen in de O. L. School. Weth. Den Hartog meent, dat niet zoo gemakkelijk toestemming zal worden verkregen, aangezien de inspectie de zaak in Hoog-Blokland reeds heeft onderzocht. Het vereenigingsgebouw is voor dat doel opgenomen en heeft er aan beantwoord. Indien het verplicht wordt, zullen de kos ten op pl.m. f 700 komen voor de benoo- digde materialen. Ook acht weth. Den Hartog het wensehelijk, dat een speel plaats wordt aangelegd, doch voor ont eigening der gronden voelt hij niet veel. Er wordt met algemeeüe stemmen beslo ten ontheffing te vragen voor de oefe ningen. Volkstelling. De Voorzitter verzoekt den Raad toestemming om aan de volkstellers een toeslag van 5 cent per persoon te geven, evenals de meesle gemeenten. Van Rijks wege wordt 1 0,07 M per inwoner ge geven. j De Raad gaat met het voorstel accoord. De heer De Groot vraagt wie de volkstellers zijn, waarop de Voorzit- t e r zegt, dat de Secretaris de leider is en de Gemeente-veldwachter teller. De heer Paardekooper vraagt of dat werk ook door werkloozen kan wor den gedaan, waarop de Voorzitter ft hem de moeilijkheden, daaraan verbon den. uiteenzet. Als leden der commissie tot wering van schoolverzuim worden alle aftreden- den met algemeens stemmen herkozen. De heer De Groot vraagt hoeveel salaris die commissie-leden hebben, waarop de voorzitter antwoordt, dat de leden geen salaris meer hebben. Alleen de secretaris ontvangt f 10 vergoeding. Van de heeren K. Versluis en P. Kers bergen is een verzoek tot ontheffing van hondenbelasting over 1930 ingekomen cp grond, dat kort na de opname hun hon den zijn gestorven. De heer Van Beest zag graag dat daarvan voortaan aangilte werd gedaan, inplaals van te wachten tot de belasting moet worden betaald. Weth. Den Hartog is er voor om de gevraagde ontheffing te verleonen, welk voorstel aller goedkeuring weg draagt. Het wegenplan. Van de commissie voor het wegenplan RotterdamEist is een schrijven inge komen om instemming te betuigen met haar ontwerp. Twee lijnen worden door den Voorzitter besproken. Spreker wijst op de voordeelen die het "bedoelde plan medebrengt. Indien bet andere tracé werd aange houden, zouden vele boerderijen worden doorsneden, wat dus nadeelig zou zijn. Ook wordt geen geld gevraagd van Hoog- Blokland en dan is er volgens spreker ook niets op tegen als besloten w/rdt in stemming te betuigen. De heer Van Beest is hier tegen. Ze blijven aan 't graven en dat zal ons tenslotte geld kosten, meent spr. Het verzoek wordt ingewilligd. Tegen de heer Van Beost. Een verzoek van H. Bakker, om een stuk gemeenteland, genaamd „De Drij ver" voor 6 jaren te huren, wordt bespro ken. Weth. Den Hartog zou het voor 3 jaren willen verhuren en den prijs be palen op f 50 per jaar. De heer Van Hof zou f 45 meer dan genoeg vinden. De heer Van Beest vindt dat f 50 veel te weinig is. Er wordt besloten den grond voor 3 jaren te verhuren tegen f 5() per jaar, in gaande 1 Januari 1931. Tegen stemde de heer Van Beest. Hierop komt aan de orde de verhu ring van hooi en weiland in 5 perceelen Met algemeene stemmen wordt besloten de huurders aan te zeggen dat ze een jaar verlenging kunnen krijgen. Omtrent de verpachting van griendland en riet stelt de Voorzitter voor, dit publiek te verpachten. Ook zullen een par tijtje populieren aan perceelen van 5 stuks worden verkocht. De verpachtingsdatum werd vastge steld op 9 Januari. Rondvraag. De heer Paardekooper komt te rug op de notulen betreffende de werk- looren-uitkeering. Spr. vraagt of f 5 be doeld is voor alle werkloozen. Hij ver neemt, dat zulks met geldt voor Reorga niseerden. Spr. vraagt of er recht toe bestaat om georganiseerden uit te sluiten bij werkverschaffing. Weth. Den Hartog meent van wel, omdat ook de gemeenten bijdragen aan werkloozenkassen. Hierop volgt een heftige discussie tus- echen weth. De Bruin en den heer Paardekooper. De heen. Kuipers verzoekt namens den heer 'H. Versluis toestemming voor het uitbaggeren van een sloot, welke aan de gemeente toebehoort om met den bag ger zijn erf op te hoogen. Hiervoor wordt toestemming gegeven. Verder zegt de Voorzitter, dat hij aan Dordrecht heeft verzocht om de elec- trificatie van Minkeloos te bespoedigen, teneinde de werkloosheid te bestrijden. Aan zijn verzoek zal gevolg worden ge geven. Spreker meent van geluk te moeten spreken dat de commissaris der Prov. Zuid-Holland het verstrekken van toe stemmingen tot dooden en vervoereh van mollen in ruimen zin opvat. Dat is een mooie tegemoetkoming voor werkloozen. Besloten wordt nog eenig werk te laten verrrichten van gemeeritewegp, waarop de Voorzitter de vergadering sluit. IJSSELSTEIN. Maandagavond 22 December kwam de Raad in openbare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Voorzitter do bur gemeester, Mr. J. J. Abbink Spaink. B. en W. stellen den Raad voor: lo. de noodige stappen te doen tot wa tervoorziening van de Kanaalbuurt en een gedeelte van de buurtschap het Ne- dereind onder Jutfaas en hun college op te dragen aile werkzaamheden te ver richten ter uitvoering van dit besluit. 2e. Een overeenkomst aan te gaan met He gemeente Jutfaas, inzake de water voorziening van Hoograven. Nadat de Raad gedurende eenigen tijd in een vergadering met gesloten deuren heeft beraadslaagd, zegt de heer D e R h o t e r, dat hij het een bezwaar blijft vinden dat niet tevoren met Jutfaas over leg is gepleegd voor het (ot stand komen van een gemeenschappelijk bedrijf. De Voorzitter zegt,, dat de water voorziening voor Hoograven spoedeischend is. Over de stichting van een gemeen schappelijk bedrijf is wel terdege gespro ken. Bovendien wordt dit uitdrukkelijk bepaald in het 5e lid van art 10 van het ontwerp contract met Jutfaas, waarin staat; „IJsselstein en Jutfaas zullen zoo spoedig mogelijk een onderzoek instellen omtrent de mogelijkheid van een gemeen schappelijk water en/of gasbedrijf, even tueel in samenwerking met andere go- meenten. Indien dit onderzoek geen re sultaten oplevert of indien het op 31 De cember 1932 nog niet beëiudigd is, komt Jutfaas tot 1 Juli 1933 het recht van overname van het in Jutfaas gelegen waterleidingnet met toebehooren toe op de grondslagen ia dit artikel vermeld". Deze bepaling is op verzoek van Jutfaas in het contract opgenomen. De heer De R h o t er hoopt, dat dit gemeenschappelijk bedrijf werkelijk tot stand zal komen. De Voorzitter zegt, dat men in dit geval veilig mag aannemen, dat Jut faas met alle kracht zal wGiken aan de totstandkoming van een gemeenschappe lijk bedrijf met Usselstein. De geheele opzet van het contract wijst er op, dat beide partijen zich een gemeenschappelijk bedrijf tot einddoel stellen. Om daartoe 'te komen, is he. in de eerste plaats van belang dat Hoograven in dit bedrijf kan blijven, zoodat eerst de kwestie van Hoo graven geregeld wordt. Vervolgens zal over een gemeenschappelijk bedrijf ge sproken worden. Heeft dit geen resultaat dan eerst komt de overname van het wa terleidingnet in Jutfaas ter sprake. De heer De Gier zegt dat in ar tikel 8 niet voldoende waarborgen voor IJsselstein gelegen zijn. De Voorzitter wijst op de ruim gestelde redactie van artikel 8, 2e lid, van het contract. Spr. kan zich daarom niet met het standpunt van den heer De Gier vereenigen. De heer De Rhoter vraagt, wie de scheidsmannen zijn. De Voorzitter antwoordt, dat deze in gemeenschappelijk overleg door beide partijen worden benoemd. De heer Van dén Anker zegt, dat in alle bedrijven risico schuilt. De ge meentebedrijven van IJsselstein hebben reeds jaren bestaan. Bij uitbreidingen van gas- of waterleidingnetten werd g noemenswaardige stagnatie ondervonden. Spreker is ook voor deze uitbreiding niet bevreesd en is voor het voorstel van B" i W. De heer De Gier is het gedeeltelijk iet den heer Van den Anker eens, maar zegt, dat van den anderen kant ook het belang van de gemeente IJsseltein-in de ze zaak niet uit het oog moet worden verloren. De Voorzitter wijst erop, hoe men ingevolge art. 8 van het ontwerp-contraot tegen verlies is gedekt. De heer De Rhoter vraagt welke de reden is dat Jutfaas zelf de exploitatie in Hoograven ter hand neemt. De Voorzitter zou haast zeggen om een historische reden. Oorspronkelijk werd Jutfaas door IJsselstein geëxploi teerd Toen IJsselstein niet in Hoograven kwam, wilde Jutfaas de exploitatie zelf ter hand nemen. Zo vond toen een reflec- tante in de Jltrechtscho waterleiding maatschappij. ^Toen IJsselstein ging re- flecteeren, was het idee van eigen bedrijf door Jutfaas in Hoograven reeds inge worteld. Het voorstel van B. en W. wordt hier na met 10 tegen 1 stefndie van den heer De Gier, aangenomen. Overeenkomstig voorstel van B. en W. wordt besloten wijziging te brengen in het raadsbesluit van 11 Augustus 1930. in verhand met uitbreidingen aan de ge meentelijke gasfabriek. Rondvraag. De heer A e 1 b e r s brengt dank aan B. en W, en hoopt dat het genomen be sluit inzake watervoorziening van Jutfaas in het belang onzer gemeente zal zijn. De Voorzitter dankt namens B. en W. den Raad voor het vertrouwen hen in deze zaak geschonken. De heer Molhoek zegt, dat op en kele bijzondere scholen alhier repds de vacantie is ingegaan, in verband met het schilderen van schoolbanken. Waar thans de schoolbanken zullen worden geschil derd in de nieuwe bijzondere school, vraagt hij ook de banken in de nieuwe openbare school behoorlijk te doen ver ven. De Voorzitter zegt, dat deze zaak als vanzelfsprekend door B en W. t z.t. onder het oog zal worden gezien. De heer Molhoek vraagt of B en W. reeds hebben geschreven naar Den Haag in verband met de mogelijke instel ling van een gemeentelijke steunregeling De Voorzitter zegt, dat bedoeld schrijven nog niet is uitgegaan, maar dat het binnen enkele dagen zal worden ver zonden. De heer De Hhoter zegt vandaag te hebben vernomen dat d? gemeenten Jut faas en Zuilen een gemeentelijke steunregeling hebben vastgesteld. Hij wil hier slechts de aandacht van B. en "W. op vestigen. De Voorzitter zegt dat B. en W. hier naar zullen infori Hierna sluiting. Hoe lang nog? Eenige jaren geleden, toen de Haas- trechtsche dijk terecht den naam auto kerkhof voerde, toen dagelijks eenige auto's hun cha'ssis in plaats van de car rosserie den volke vertoonden, zijn we een actie begonnen tot verbetering van dezan weg, welke actie krachtig gesteund en voortgezet door den heer K. R. van Staal en gepubliceerd in de groote pers, een zoo gunstig resultaat opleverde, dat de weg werd opgeknapt en er thans plannen zweven, om ze af te graven en te verhreeden, waardoor de provinciale weg Utrecht—Goude geheel voltooid zal zijn en een prachtige vlugge verbinding tusschen de steden Rotterdam—Gouda— Utrecht zal vormen, nog korter en mis schien beter dan de rijksweg Rotterdam Bodegraven—Utrecht in wording. Wordt dit plan met eenige spoed uit gevoerd, dan is deze verbinding eerder gereed, dan de rijksweg en zal het ver keer, dat thans reeds in grooten getale dezen weg kiest ef passeeren honder den auto's per dag zeker grootendeels over dezen weg worden geleid. •Maar, al worden deze plannen verwe zenlijkt, dan is een der grootste en on- billijkste obstakels nog niet uit den weg geruimd, integendeel, dan eerst wordt ze pas eerste klas rentegevend voor de ren tetrekster, de goede gemeente van Gouda. We behoevpn niet te zeggen dat thans het oog wordt gericht op de tol, geheven door de gemeente Gouda, wegens over- 104. Ondertusschen was Kapitein Smith van zijn plaats opgestaan en toen het vliegtuig zich bijna vlak boven de eano bevond, wierp hij een lijn uit. Heb begreep de bedoeling, sprong overeind, greep de lijn en hield die vMt. Het vol gende oogenblik eoheerde de cono vlie- gixvevlux om het wator, voortrok ken door het vliegtuig, terwijl achter hen de woedende kreten van de inlanders weerklonken. 105. „We zijn gered, Daan!" riep Rob opgewonden uit, terwijl de cano over het water sprong en het schuim om de steven omhoog spatte. Ouwe Daan keek op naar het vliegtuig en tin glimlach gleed ovtï z'n gezicht. „Ze zijn juist op tijd," zei hij. „Geen minuut later zouden de inlan ders ons ingehaald hebben en ik betwij fel ten zeerste, of we dan nog weer kans gekregen zouden hebben, om te ontvluch ten. gang van de Haastrechtsche brug. Deze tol moet weg, moet spoedig weg en het is gewoon een schandaal, dat ze er nog is en grooter schandaal, dat het tolletje te Leidschendam. wel op de nominatie staat om te verdwijnen, terwijl daar het verkeer en de belangen nog getn derde gedeelte zijn van die bij deze mid- deleeuwsche tolhefferij. In de eerste vergadering van den Goudschen Raad, terwijl de burgemeester zijn treurzangen aanhief over de Goud sehe vooruitzichten, werden tevens voor kennisgeving aangenomen de berichten van den minister en G. S., dat ze zich met deze tol kortweg gezegd voorloopig niet konden bemoeien, want hierop komt het neer. De heer Zanen merkte terecht op, dat er geen tollen blijkbaar kunnen verdwij nen zonder de Gooische experimenten en in den raad van Gouda beerscht gelukkig een geest van: die tol moet weg, maar we kunnen het geld niet missen. Wij Krimpenerwaarders, om het zoo maar te noemen, zijn hot nu echter beu geworden. De motieven behoef ik hier niet te vermelden; een ieder die billijk denkt moet dat begrijpen, dat deze zaak zoo niet kan blijven en als er dan zonder actie niets 'verder kan worden gedaan en men blijkbaar smeekt om een comité al IJsselstein'Vreeswijk oa., zullen de Krimpenerwaarders noodgedwongen wel zoo'n, comité moeten maken om ten mirtste de zaak zoo aan het rollen ie breneen, dat er geen kluitjes meer ge vonden kunnen worden om hen in het riet te sturen. Is het nu heusch noodig, dat op een Donderdagmorgen de tol bestormd wordt. Is het nu noodig dat eenige Donderdagen de markt in de war wordt gestuurd om te demonstreeren wat deze brug eigenlijk beteekent niet alleen voor de Krimpener- waard, maar ook voor Gouda zelf. Kan nu het gemeentebestuur van Gou- de. niet met de verklaring, dat ze urgent zullen blijven, maar met een spoedig schrijven aan de betreffende gemeenten, waterschappen en polders, deze zaak aan het rollen brengen, of moet hen dit van anderen opgedrongen worden, want komt er een actie, dan wordt ze voortgezet tot resultaat verkregen is, dat staat vast. Waar het gemeentebestuur van Gouda volgens de laatste verklaringen, zelf in ziet, dat het zoo niet langer kan, mogen we toch verwachten, dat bmnen zeer zeer korien tijd aanraking gezocht wordt, waar dat noodig is, niet hooper op. maar in de diepte in den polder, daar zitten belang hebbenden en niet in den Haag, daar rijJl men alleen over de rijkswegen zonder tollen. Hoelang nog, hoelang nog( Zijn wij Krimpenerwaarders nog niet genoeg ge plukt? Wanneer kriigt Jan Ouwersloot pensioen als tolgaarder? Wij wachten, wachtenmaar het geduld raakt ter» einde. J. KOEMAN. Haastrecht, 20 Januari 1931. PLEIDOOI VOOR DE TOLLEN. Geachte Redactie. Ondergeteekende verzoekt beleefd op name in uw blad van onderstaande, on der Ingezonden Stukken, waarvoor ik u bij voorbaat mijn dank betuig. Wat wordt er tegenwoordig een actie gevoerd tegen de tollen. Alles wordt in het werk gesteld om van dit kwaad? ver lost te worden. Wanneer men zoo nu en dan enkele artikelen daarover in dagbla den leest, komt men onwillekeurig tot de gedachte, of die tollen nu waarlijk zoo onbillijk zijn. Ingesteld door een genie (Napoleon), hebben zij langen tijd het onderhoud van verschillende wegen op een billijke manier geregeld. Wie toch van iets gebruik maakt, wordt in den ge wonen weg voor het onderhoud daarvan aansprakelijk gesteld. Dus daaruit zou volgen, dat, wanneer i'emand van den weg gebruik maakt, hij er ook zijn deel in het onderhoud aan bijdraagt. Dus uit dat oogpunt bezien, zijn m.i. de tollen nog niet zoo onbillijk. Nu is het waar, dat de eipenaar van een tol, hetzij polder of ge meente, of wie ook, er financ. niet beter van behoeft te worden. Het onderhoud, zooals het tegenwoordig geregeld is, is toch een grove onbillijkheid. De auto's rijden voor een groot gedeelte den weg stuk, en moeten daan-oor ook niet weinig wegenbelasting betalen, maar dat ver: licht diegene, waar het onderhoud op rust, n:ets, daar het geld, betaald aan wegenbelasting, niet besteed wordt aan den weg, die door diezelfde auto's wordt bereden. Indien bovengenoemde belasting plaatselijk geheven werd, of voor een ge heele waard of streek, zou het onderhoud voor den toch al zoo zwaar belasten bun der, iets verlicht kunnen worden. Waren nu allen, waar bovengenoemd onderhoud op rust, maar kapitalisten (wat er zeker ver naast is), dan zou het. tenminste ge zien door den socialen bril, misschien te rechtvaardigen zijn. Niet geheel ten on rechte wordt er veel gemopperd over de slechte wegen, maar door wien? Na tuurlijk niet voor degenen, die de wegen onderhouden, want die zouden eer ge neigd zijn te zeggen: Laat de wegen m ziin, zfioals ze zijn, wij doen er niets meer aan, tenzij er een billijker onderhoud komt. door b.v. subsidie uit het fonds we genbelasting of anderszins ,of u't de ge meente, ofschoon laatstgenoemde in de meeste plaatsen der Alblasserwaard(welke ik het meest op het oog heb), bijna op hetzelfde neerkomt, daar polder en ge meente in dit geval niet veel verschillen. Het is toch absurd, wanneer b.v. mimhoer A. uit de stad, voortdurend den v eg stuk rijdt van boer B of boer Goed- bloed, en geen cent in het onderhoud te gemoet komt, ia, hem, indien hij niet gauw maakt, dat hij van zijn weg af komt, hem er af rijdt. Zooals het nu is, komt er een ei een aar boer ook niet ge makkelijk toe. Stel, hij is -er financieel krachtig genoeg voor, om een auto aan te schaffen, want vooreerst moet hij rijn deel betalsn fn hét onderhoud van dén wég, «a daar komt dan nog Dij, dl wtgin- belasting. Dus zoo iemand ^eeft het dub bel. Zou een pp ander niet iets zijn vooa Je polderbesturen uit de streek, om geza menlijk te protesteeren bij de betrokken autoriteiten over deze onbillijkheid en te trachten om tot een meer billijk onder houd van de wegen te geraken? Wie neemt daartoe het initiatief? Mïjnheer de Redacteur, u dankend voor de verleende plaatsruimte, teekon ik N. N. Goudriaan, 23 Januari 1931. ACHTTIENJARIG MONTEUR STAAT TERECHT. Dood door schuld. Voor de Rechtbank te Utrecht heeft te recht gestaan een 18-jarige monteur, ter zake van het veroorzaken van dood door schuld. De jonge man was eenige maan den geleden met een gebuurde auto een pleziertochtje gaan maken met eenige vrienden. In Woerden hadden zij twee wielrijders aangereden; één dezer bekwam zulke zware verwondingen, dat hij kort na de aanrijding overleed, de andere werd eveneens verwond. De monteur was met een vaart doorgereden, maar word te Utrecht gearresteerd. Bekl. verklaarde, dat hij zijn positie ven niet goed bij elkaar had tijdens het ongeval en daarom den auto niet goed had kunnen besturen. Bovendien bad verd. slechte oogen en was de voorruit van den auto beslagen geweest. Verd. had niet begrepen, dat" de aanrijding zoo ernstig was geweest en was door zijn vrienden aangezet om maar hard door te rijden. De president vroeg of verd. na het on geval de lichten gedoofd had, opdat men het nummer niet zou kunnen zien. Op deze vraag antwoordde verd., dat hij „eenigszins wel" de lichten had gedoofd. Prof. Dr. Baart dp la Faille, getuige- deskundige had bij het slachtoffer ge-, constateerd oen bloeduitstorting in de vierde hersenkamer, een gebroken linker sleutelbeen, enkele gebroken ribben en gebroken halswervels, het eerstgenoem de had den dood veroorzaakt. Eer, vriend van don monteur, die ach ter in den auto gezeten had, zeide, dat hij geroepen had, dat het een schandaal was om door te rijden. De verd. had daarop geantwoord, dat bet hem niet kon schelen. De wielrijder, die naast het overleden slachtoffer gefietst had, als getuige ge hoord, zeide, dat de auto geheel links van den weg reed. Beide wielrijders wer den door de kracht der aanrijding in de sloot geslingerd. Een vrouw, woonachtig te Woerden, - verklaarde, dat de aanrijdende auto da delijk na het ongeval de lichten gedoofd had. De Officier vorderde twee maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Wvckerslooth de Weerdesteyn, zei, dat do familie van den verd. gedaan had, wat ze kon, om het leed te verz^mhten. Ook verd. is ontzet over bet gepeurde, dat een stempel op zijn leven, heeft gedrukt.(Pl. vroeg een voorwaardelijke veroordeeling. Het ge- bpurde was een- les geweest voor "verd., die hij nooit zou vergeten. Uitspraak op 10 Februari. HET DRAMA IN DE RUBROEK- STRAAT. Het onderzoek niet volledig. Woensdag zou het Haagse he Gerechts hof uitspraak doen in de zaak tegen don 40-jarigen oud-Indischen militair P. S., d e verleden zomeT in zijn woning aan de Rubroekstraat te Rotterdam zijn beide kinderen van het leven beroofde. De rechtbank veroordeelde verdachte tot een jaar gevangenisstraf. Bij de behandeling voor het Hof eischte de advocaat-gene raal vijf jaar gevangenisstraf door te brengen in een bi Rondere gevangenis en daarna ter beschikkingstelling van de re geering om van harentwege te worden verpleetrd. Het Hof achtte het onderzoek evenwel niet volledig en beval, dat bet zal worden hervat on 4 Februari a.s Alsdan zal als "etu:,Te-deskundiee nog worden gehoord Th*. W .van Woerkom, arts te Rotter dam. KANTCNCERTCHT GOUDA. Uitspraken van 22 Januari. Wegens het op den openbaren weg te gen een raam van een winkel leunen: L. B. te Waddinxveen f 1 subs. 1 week tuchtschool. Te Gouda op den openbaren weg met een voetbal spelen: A. J. J. de G. te Gou da, berisping; B. J. A. de G. te Gouda, idem; A. W. L. te Gouda, idem. Wegens overtreding art. 46 Alg. Pol. Verordening te Bleiswijk (met een mo torijtuig in de bebouwde kom der ge- jnte te hard rijden): J. H. te Bleis wijk f 8 subs. 4 d. h. Wegens overtreding van art. 59 Motor en Rijwielreglement: II. T. to Waddinx- veen f 3 subs. 1 d. h.; P. R. te Boskoop f 3 subs. 1 d. h.; I. O. te Waddinxveen 3 subs. ld. h. Wegens overtreding van art. II Mo tor- \en Rijwielreglement: J. J. N. te '8-Gravenhage f 2 subs. 1 d. h.; P. C. Th. D. te Utrecht f 5 subs. 2 d. h. Wegens overtreding van art. 9 Motor en Rijwielbeschikking: W. A. W. te Hil- lepersberg f 1 subs. 1 i h. Wegens overtreding Arbeidswet: W. B. te Waddinxveen f 2 subs. ld. h. Wegens overtreding van art. 7 regl. van politie te Gouda: J. van Y. te Gouda f 1 subs. 1 d. h. - Wegens openbare dronkenschap: R. K. te Moordrecht f 5 subs. 2 d h.: A. H. W. van E. te Gouda f 5 subs. 2 <i h_; C. D. te Gouda f 5 subs. 2 a. h.; J. G. H. te Gouderak f 5 suba. 2d, h.; J. K. te Gouda f 8 iub«. 8 d. h.; H, K. te Gouda 2 8 iubi, 8 d, li. VIERDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EM UTföfgSHT. Schoonhovtenché Sowant VRIJDAG 23 JANUARI 1931 INGEZONDEN MEDEDEELINQ. De Europmehé itudlecommli- ilé uitéén. Hééft dr. Colljn't virmanlng doel getroffén? Een verrae- eenda proclamatie. De Europeeeche studie-commissie heeft haar korte zitting te Gwi.ve beëindigd on wat van woinig internationale oonferen- tie'e gezegd kqn worden, mogen we om trent deze zitting eohrljvon: ze was lang niet vergeefsoh. Hebben de vertegen woordigers (meest ministers van buiten- landsche zaken) van de verschillendo deelnemende landen de krachtige woorden van dr. Colijn in hun ooren geknoopt? Blijkbaar heeft zijn rede wel een diepen indruk gemaakt, want nog nimmer werd de onderlinge verhouding op een inter nationale conferentie zoo beheerscht door den goeden wil tot slagen. De voorzitter, minister Briand, ver klaarde tegenover de vertegenwoordigers der internationale pers, dat de beraad slagingen tusschen de ministers van bui tenlandsehe zaken op hartelijke, ja, hij zou zelfs willen zeggen op broederlijke wijze zijn gevoerd. Dat Briand dit kon verklaren is reeds een heel mooi d.ng. De commisie nam eenige resoluties aan op econbmiacb terrein. Over de waar de van die uitspraken zullen, we eerst kunnen oordeelen, als de voorgestelde maatregelen in de practijk zijn gebracht Zoo heeft de commissie ten aanzien vai\ de toekomstige overtollige productie den wensch uitgesproken, dat in een bijoen komst, waaraan de overzeesche staten zullen deelnemen, een oplossing voor de wereldcrisis zal worden gezocht Er is daartoe een comité benoemd, dat dezo zaak voor Europa zal behandelen in sa menwerking met de organen van den Volkenbond en het landbouwinst/tuut. Ten aanzien v^n het internationaal landbouwcrediet werd een oudercommis- sie benoemd, waarin ook Nederland zit ting heeft, die een bepaald plan zsd heb ben te maken, dat aan de nieuwe zitting der Studie-oommissie (in Mei a.skan worden voorgelegd w dan dadelijk in werking treden. Zoo werden ook nog enkele andere re- eolutie's op economisch gebied aange nomen, doch het meest belangwekkend is voor ons wel, wat minister Briand bij de plechtige sluiting der bijeenkomst heeft gezegd. Eerst uitte hij zich over hel resultaat der zitting. Briand verklaarde zonder overdreven optimisme te mogen zeggen dat de commissie nuttig en doel treffend werk heeft verricht,, dat, naar hij hoopte, in de zitting van Mei door feiten zou worden gevolgd. Maar daarop bracht Briand Europa een verrassing# in den vorm van een procla matie, die de vier groote mogendheden, Frankrijk, Engeland, Duitschland en Ita lië gezamenlijk afkondigden en die be langrijk genoeg is om haar hier geheel te laten volgen. Zij luidt: „Wij hebben gedurende de laatste da gen onderling do problemen, die zich aan onze regeeringen voordoen, bestu-' deerd en het is ons duidelijk gebleken, dat het gebrek aan vertrouwen in de toe komst veroorzaakt wordt door onrust, die met betrekking tot den politieken toe stand heerscht. Die onrust is vermeer- deerd door zekere geruchten, afkomstig uit onverantwoordelijke kringeh inzake de mogelijkheid van een internationalen oorlog. Wij erkennen, dat er op het oogenblik in Europa politieke moeilijkheden bestaan en dat deze nog vermeerderd zijn dooi het gebrek aan stabiliteit en door de eco nomische malaise als gevolg van de al gemeene crisis. Het beste, wat wij kunnen doen om den economischen toestand te verbeteren is: niet te laten twijfelen aan de hechtheid van den vrede in Europa. In onze kwaliteit van ministers van bui- tenlandsche zaken of van verantwoo»oe lijke vertegenwoordigers van de Europee- sche staten, stellen wij er op prijs op, te proclameeren dat wij, meer nog dan ooit, besloten zijn om ons van het mechanis me van den Volkenbond te bedienen om ieder grijpen naar de wapenen te ver hinderen." Een verklaring, die inderdaad in ge heel Europa en evengoed ver daarbuiten als een geruststelling zal worden ontvan gen na de vele alarmeerende berichten, die den laatsten tijd het vertrouwen in het vermogen van Genève hadden ge schokt. A-vAisVALKEriBURGS'' leeuwarpem- Verlaging Broodprijs. Glessendam. Do bakkers bobben het brood mot 2 cent verlaagd, zoodat bet tarwebrood thans 26 cent en het witte brood 16 cent kost Glessendam. Aan het bestuur van den Gereformeerden Zendingsbond in de Ned. Herv. Kerk is afgedragen een bedrag van f 52.50. Bij den correspondent der arbeids bemiddeling staan thans 38 werklc ingeschreven. Zangvereenigina „Volharding". Groot-Ammers. De jaarvergadering van de zangvereeniging „Volharding" is ge- nouden op Donderdag 22 Jan., in de zaal van den heer Van As, Aanwezig waren 42 leden. De voorzitter, de heer W. van der Wal, opende met een kort woord. De no tulen werden onveranderd goedgekeurd Ontvangen was f 1430,47 K, uitgegeven f 1245,9434, alzoo een batig slot van f 190,53; op de boerenleenbank f 268,52, waardoor in totaal f 459,05 in kas is. D9 heeren Ter Wolde en Mourik werden be last de rekening na te zien en adviseer den den penningmeester, den heer B. van As Wz., te dechargeeren voor zij heer, wat geschiedde. Hierna volgde het jaarverslag. De se cretaris, de heer H. Voorspuij Johzn., had alle eer van dat werk. Een hartelijk ap plaus volgde op dat verslag. j Hierop werd even gepauzeerd. Een der bestuursleden, mej. W. Blonk, treedt n 1. eerstdaags in 't huwelijk, waarom allen aanwezigen iets werd geoffreerd. Mej J. Voorspuij—Tuijtel werd als be stuurslid herbenoemd en voor den heer Slob, die voor een herbenoeming niet meer in aanmerking wensohte te komen, en voor mej. Blonk (wegens vertrek) wer den gekóïen de heeren Fredrikze en Mo lendijk. Er konden dit jaar 4 rentelooze aan- deelen uitgeloot worden. De rondvraag leverde niet veel op Hierop volgde do gratis verloting. Hierna had do sluiting plaats met een hartelijke toespraak aan het adres van mej. W. Blonk, voor haar mede-bestuurs- schap gedurende 3% jaar. Eenige zang nummers beslaten den avond. Hardlnxveld. De Baggermaatschappij „Holland" alhier ia laagste inschrijfster van de uitvoering van baggerwerken in de haven van Vlissingen, Vermoedelijk een 20-tal arbeiders uit deze gemeente kun nen hier te werk worden gesteld. Waar met de werkzaamheden reeds begin Fe bruari zal worden aangevangen, zal het aan tal werkloozen, sedert, het begin van dit jaar reeds mot 30 verminderd, nog meer dalen. Het is te hopen, dat nü.ook spoedig met de Zuiderzeewerken weder wordt aangevangen. Hardinxveld. Loop der bevolking ge durende het jaar 1930. Geboren 87 m. en 73 vr., totaal 160; ingekomen 163 m. en 162, totaal 335; alzoo vermeerdering'485 Overleden 28 m. en 25 vr., totaal 53; vertrokken 141 m. en 165 vr., totaal 306. Alzoo vermindering 359. Het inwonertal van deze gemeente ging dus met 126 personen vooruit en bedroeg op 1 Janu ari 1931: 6844. Er werden 62 huwelijken gesloten. Hardinxveld. Gedeputeerde Staten hehben de dag van de stemming voor de verkiezing van de leden van de Provin ciale Staten vastgesteld op 22 April 1931. B. en W. verzoeken den raad hen voor de verbetering van de bij den Tiend weg gelegen brug in de Buldersteeg een crediet toe te staan van f 1750. De uit voering zal gelijktijdig met de verbete ring der stoepen en opritten in dezen weg plaats hebben. Op 28 Februari treden af de leden der commissie tot wering van schoolver zuim. B. en W. bevelen alle aitredenden voor herbenoeming aan. t Gedurende het jaar 1080 zijn in deze gemeente 8 igevallen van heemettelijke ziekte voorgekomen, n.l. 8 gevallen van roodvonk, 1 van dysenterie en 1 van en cephalitis, waarvan het laatste met doo- delijken afloop. Ter secretarie werd als gevonden (gegeven een autodeken. Nadere inlioh- tingen zijn te bekomen bij R. van Ber- ijk, Rivierdijk A, Boven-Hardinxveld. Bijz. VrIJw. Landstorm. Hel- en Boalcop. Dinsdag vergaderde de afd. Hei- en Boeicop van den Bijz. Vrijw. Landstorm in de Raadkamer. Den voorzitter van de plaatselijke com missie, don heer P. G-. van der I/eer, verheugde het in het bijzonder den nieu wen commandant, majoor Linden, in het midden te mogen zien, evenals den heer Groenendijk en den heer Haafkena, lid der Gewestelijke Landstorm Commissie. Spr. noemde dezen avond oen leeken van eensgezindheid, met blijde verwach ting. Hierna vergeleek hij de verhouding in ons land in 1930 met die van 1918. Toen deden enkelen een greep naar de macht, doch ze konden niet aan hun doel 'komen. Toch zijn de reactionairen dijor Hijven werken, zoodat na 12 jaar het ge vaar nog grooter is geworden, al roept men van vrede en geen gevaar. 1930 maakte een zeer ongunstigen indruk, als men alleen maar ziet, wat de pers schrijft: Overal woelt het. In 1918, toen Troelstra met de zijnen naar de macht greep, en paar den boven hem hangende kroon, om daarna weer neer te aiorten. De re volutionair is er op uit en blijft dat steeds doen, vooral ln moeilijke tijden, over te gaan tot volksmisleiding en hij gebruikt daarvoor leugens. Dus moeten wij als menscben van den B.V.L. die orde en gezag willen steunen, een open oog hebben voor dezen tijd. De BV.L. is een groot lichaam en wij ais afd. daarvan moeten paraat zijn en niet in mindere mate, Wij moeten bidden en werken, te meer, omdat we nog zoo'n groot voor recht hebben boven andere landen, Majoor Linden brengt als nieuwe chef zijn dank uit aan den plaatielijken leider voor de plaa-taing en vereiering der prij zen. Spr. zegt, dat het hem een genoegen is, als nieuwe commandant met de loden samen te kunnen werken, als menachen te denken en te doen in gezamenlijk ver met 93 puntsn A. G, M. den Boeten, een wandbord; 5en prijs met 99 punten F. Speijer, een plateel bloemenbok. In de le klas verkregen den len prija met 97 punten G. J. Brouwer een boretelhan- ger; 2en prij» met 94 punten A. den Bra ven Cr,, een pijpenrekje; 8en prij» met 90 punten D. C. Verkerk, eon sigarenpot. In de 2de klasse len prijs met 91 pun ten bloempot; 2en prijs met 89 punten D, de Jong Jz., een jampot, De vergadering werd hierna door den voorzitter met dankgebed gesloten, Gevonden; Een wollen damea hand- aohoen en een rijwielbelastingmerk in étui. Inliohtingen verstrekt de 'gemeen te-veldwachter. Een dure dag. Hoog-Blokland. Toen Dinsdag ds land bouwer Van M. mot zijn paard, dat on langs ziek was, weer uit rijden wilde gaan, viel het dier eensklaps dood neer. Hot cadaver is onder politietoezicht be- Teraardebesielling J. J. 0. Baron van Voorst tot Voorst. Op de R.-K Begraafplaats te Vilsteren werd Woensdagmiddag het stoffelijk overschot van wijlen Baron J, J. G, van Voorat tot Voorst ter aarde besteld. Een overzicht vaa den jtoet op hei Kerkhof, Daarna is het woord aan luitenant Groenendijk. Deze begint met te zeggen, dat 'wij nog lang niet weten, wat er broeit, vooral in de laatste 14 dagen. Bij besprekingen in andere kringen is ge pleit voor ongehoorzaamheid, in bet bij zonder als het gevaar dreigt. Thans spreekt» de S.D.A.P. niet meer van dienst- weigeren, doch wil in gevaarvollen tijd algemeene sabotage. De regeering, zegt spr., staat thans voor oen zeer moeilij ke taak, omdat de revolutionair het volk achter zich traoht te krijgen, om zijn vaan te ontplooien «en de revolutie uit te roepen. Men hóórt thans ook van „Kerk en Vrede" op den basis van Gods woord. Men haalt teksten hier en daar uit het diefbare woord Gods aan, houdt collectes in kerken en Iaat dominé's optreden met anti-milittairistische reden. „Kerk en Vrede" is saam gaan werken met men- schen, die v^n God en zijn woord niets willen weten of hooren. Daar zitten voor aan een 80 leden, die nooit of nimmer in de kerk worden gezien, die geheel af zijdig zijn aan het woord Gods en'toch steeds met de teksten en de Bergrede komen. Wilde men dit doorvoeren, dan zou er ook geen politie meer noodig zijn, zegt spr., dus zouden dieven en moorde naars ongestoord hun slag kunnen slaan. Daarom is het zoo noodig, dat wij dit we ten en paraat blijven voor orde en rust in de maatschappij, ook voor het eeuwig- lijke, dat ongestoord moet kunnen door gaan. De Bijz- Vrijw. Landstorm is er voor iedere Godsdienst, 4och bestaat uit 90 pCt. menschen van Ghristelijken hui ze. Op het toetreden vah dienstplichti gen tot den B.V.L.,behoefik niet verder in te gaan, zegt spr. Men wetft, dat in tijden van revolutie de B.V.L wordt op geroepen, doch zij, die niet vrijwillig wenschen te gaan, worden eveneens op geroepen, want die blijven bij het leger. Hierna sprak de heer Haafkens nog enkele woorden. Hij zoi, dat de tijden van heden ongeveer gelijk zijn aan die van 1795. De denkbeelden van vrijheid, gelijkheid en broederschap worden thans in voel grootere mate gehoord als toen. De leiding Gods in de historie leert ons, dat de Oranje's het steeds waren, en zijn, die voor ons en de onzen in gebeden en gedachten gestreden hebben, en dit kon den doen door Gods genade. Maar ook wij behooren hand in hand te gaan, orii alzoo 'n sterker keten te vormen om Oran je's troon. De historie van 1795 leert ons, dat er toen velen waren, die voor Oran je uitkwamen en ook velen, die er niet voor uit durfden komen. Wij leven nu in een tijd, dat wij de algemeene vrije grond wettelijke instellingen hebben, en willen wij die behouden, dan geen revolutionai re instellingen, want die voeren tot bit tere ellende. De S.D.A.P. brengt zeker geen beloften die waar zijn, doch alleen klinkende leuzen. Landstormers, zei spr., schaart u onder het vaan van den B V.L. tot steun aan het wettig gezag. Een drie voudig snoer, Göd, Vaderland en Oranje, wordt niet vlug verbroken; dat dit moge blijke. Hierna dankte de voorzitter de spre kers voor hun woorden, waarna werd gepauzeerd, welke tijd werd benut voor het gebruiken van een verfriasching en sigaren, waarna de uitreiking der bre vetten, behaald in 1930, aan de scherp schutters plaats had. aan de heeren A. van der Grift, A. G. M. den Besten, J. L. Hol! Sr.; H. de Wildt en P. J. J. van Hagen. Hierna was de beurt aan de schutters in de schuttersklasse, Den len prijs met 08 punten verkreeg de heer W. Bikker, zijnde een electrische schemerlamp; 2en prijs met 95 punten P. J. J. van der Ha gen, een klokje; 3en prijs met 93 punten A. van der Grift, een beeldj 4en prijé Dieselmotoren. briek „Bolnes" heeft de uitvoeringsrech- ten verkregen van Dieselmotoren met „Acro"-patent verbrandingskamer. Deze firma zal nu buiten de grootere Diesel motoren met door haar zelf gepatenteer de verbrandingskamer, ook den bouw op nemen van kleine snelloopende Diesel motoren, volgens het „Acro"-patent voor aandrijving van dynamo's, centrifugaal- pompen en van echeepshulpwerktuigen. Deze week zijn van gemeentewege aan behoeftige leerlingen der 0. L. Scho len I en II en van de School met den Bijbel klompen verstrekt reap. 67, 8 en 21 paar. De ijzerwerker D. Ritkes, werkzaam bij de N.V. Machinefabriek „Bolnes", ge raakte met zijn hand tusschen ijzeren platen bekneld. Ernstig verwond, werd hfj eerst op de fabriek verbonden en moest zich daarna onder geneeskundige behan deling stellen van Dr. P. van Es. Alhier is een afdseling van den Bouwrakarbeidersbond opgericht. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heerea A. van Duijvendijk, G. ran Oosterom m W. van Eesteren. Het aantal bij de arbeidsbemiddeling ingeschreven werkloozen bedraagt thans 83. Wegene bedanken als zoodanig door den heer P. Ooms, ls tot 2en voorzitter der Kerkelijke Kiesvoreeniging de heer H. J. B. Holleman. Voor deze gemeente heeft de stie renkeuring plaats te Rotterdam op Don derdag 5 Maart 1931, des namiddags 2 uur. Op 1 Januari 1931 bestond de ge meente uit 3134 Inwoners, tegen 3131 op 1 Januari 1930, zoodat het zielental rftet 3 is vooruitgegaan. In de Bijzondere School hield de Chr. Meiajesvereeniging „Tabitha" haar jaarvergadering onder leiding van haar presidente, mej. C. Meiboom. Uit het jaarverslag bleek, dat in het afgeloopeft jaar aan armlastigen 271 kleedingstuk- kpn werden uitgereikt, terwijl de kasreke ning nog een batig saldo aanwijst van f 115.05. De leden hebben verschillende onderwerpen behandeld. Vele belangstel lenden waren opgekomen om het jaar feest bij te wonen. Krimpen a.d. Lek. De heer C. Ge- leedts heeft een terrein nabij de Hooge Brug aangekocht, waar een danssalon met café zal worden gebouwd. Krimpen a.d. Lek. Voor den dienst plicht, lichting 1932, hebben zich 36 poi^ sonen doen inschrijven. De heer H..J. B. Helleman la be noemd tot 2en voorzatter der Kerkelijke Kiesvereeniging. Een zeldzaam jubileum. Nieuw-Lekkerland. De echtelieden A d. L. en T. B. alhier hebben deze week het voorrecht genoten 55 jaar in den echt verbonden te zijn geweest. Op zich zelf is dit reeds een zeldzame gebeurtenis. Merk waardiger wordt het feit, als men weet, dat zij gedurende al dien tijd in hetzelfde huisje hehben gewoond. Als we er nu nog bij vermelden, dat het echtpaar van af zijn huwelijk tot op heden voor dat huis je, waarbij een flinke akker behoort, steeds een huur heeft betaald van f 0,60, zegge zestig centen per week, dan zou men. heusch wanen, bier in „Luilekker land" te wonen. De man is 83, de vrouw 81 jaar. Beiden genieten nog een goede gezondheid. Mej. M. P. Vernéde, onderwijzeres aan de le openbare school, wier verzoek om invaliditeitspensioen het vorige jaar werd afgewezen, heeft tihans opnieuw eei\ dergelijk verzoek ingediend. Aan den Middelweg is deze week het hulptransformatorengebouwtje van de electrische centrale te Dordrecht ge reed gekomen. Een groote verbetering is hiermede voor de bewoners van den Middelweg, en den omtrek daarvan, aan gebracht, omdat het licht, dat den laat sten tijd te wenschen overliet, thans een constante spanning heeft verkregen. Ziekenhuisvcrpleging, Streefkerk. Woensdagavond hield in het café Stuurman de Vereoniging voor Ziekenhuisverpleging haar jaarvergade ring. Aanwezig waren 81 leden. Bij de opening sprak de voorzitter een woord van welkom. Hij hoopte dat de vereeniging zich steeds in zoo'n groote belangstelling zal mogen blijven verheu gen, Voorts deelde hij mede, dat de ver eeniging thans 5 jaren heeft bestaan en gaf hij oen kort overzicht van den groei en den bloei der vereeniging. Hierop las de secretaris de notulen der vorige algemeene vergadering, welke zon der op- of aanmerkingen werden vastge steld. Uit het hierna gedane verslag bleek, dat de vereeniging op 1 December 1929 bestond uit 984 leden, waarvan 634 bo ven en 850 beneden 15 jaar. In den loop van het jaar steeg het ledental met 73, toodat op 1 December 1980 bet ledental SPROKKELS UIT HET VERLEDEN. Dé talrijke iteigers rondom de oude, eerwaarde Bartholomeuskerk opgetrok ken bewijzen, dat dit gebouw met zlja tijd mede blijkt te willen gaan en goed schiks of kwaadschiks? aan een ver jongingskuur onderworpen wordt. Maar niet de eerste maal is het, dat de, toren zulk een stellage om zich ziet, want een kleine driehonderd jaar gele den, in Juli 1646, maakte het Stadsbe stuur het volgende bekend; BESTEDINGE. Men doet bij doeen «enen Jjegelijcken weten, dat de heeren Burgemeesteren ende Tresauriera der etede Schoonhoven op Maendach den 23sten Juli eeTSt- oomende van meeninge zijn int open- baer te besteden het maecken van aeeckere stellagie rontom den toom van de groo te kerek met de onderhouding© van dien tot dat de reparatie vant uurwerek sal sijn gedaen, breeder in conditiën ende voorwaerden vervat die men sal vinden onder den stadta timmerman ende den outhooftman vant gilde binnen deser ste de. Noch «oo sullen de heeren Burgemees teren ende kerekmeeateren tenselven da ge mede besteden seecker gestoelte*) in de kerek daer van het model ende con ditiën ende voorwaerden sijn te sien ende te lesen bij ende ten hnijs© van AdriaaÉ Pietersu. Jonokheer, kerkekmeester. Die daer inne gading© hebbep omme de wereken aen te nemen comen ten voorschreven dage nae den middaoh ten één uyre opt stadhuys tot Schoonhoven, hooren 4e conditiën ende voorwaerden lesen ende doen hun profijt. ITeen ssgget d' ander voort. GERH. J. LUGARD Jr. Het, sindsdien zoo worden, atoeite". ird ge- „Heeren-ge- INGEZONDEN MEDEDEELINQ. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct« Kiespijn-Tabletten ..60 ct. Laxeer-Tabietten 60 ct- Zenuw-Tabletten. .75ct. Maag-Tabletten 75 et* Bij Apoth. en Drogisten bedroeg 1057, bestaande uit 656 leden boven- en 401 leden beneden 15 jaar. In het afgeloopen jaar zijn 8 personen in een ziekenhuis opgenomen geweest, wel ke tezamen een bedrag van f 800 hebben uitgekeerd gekregen. De door den penningmeester overge legde rekening wordt, nadat zij is nage zien door een commissie, bestaande uit de heeren M. Streefland, A- P- Timmer en W. L. Schippers, vastgesteld in ontvangst op f 5351, in uitgaaf op f 990,83, alzoo een batig slot van f 4354,17. Op voorstel van hot bestuur wordt be sloten de uitkeeringen bij verpleging in een ziekenhuis voor het a.s. jaar, weder te bepalen op f 3 per verpleegdag, tot een maximum van 56 dagen, plus f 3 per verpleegdag, tot een maximum van 20 dagen en vergoeding van de kosten van gebruik der operatiekamer naar een ts^ rief in de derde klas, tot een maximum van f 20. De lidmaatschapszéne blijft bepaald tot de gemeenten Streefkerk, Groot-Ammers en Nieuw-Lekkerland. De voorzitter deelde mede dat de ver eeniging „Het Groene Kruis" in haar laatste vergadering heeft beslaten het voer per auto naar een ziekenhuis niet meer te bekostigen. Nu heeft het be stuur gemeend dit vervoer thans voor re kening dezer vereeniging te moeten ne- men. Na eenige bespreking wordt besloten het huishoudelijk reglement in dier voege te wijzigen. Bij acclamatie werden de leden van het bestuur, die aan de gewone beurt van af treding waren, de heeren W. de Jong Cz., A. Plomp, M. S. Schippers en B. Bon- gers, herkozen. Bij de rondvraag werden nog eenige inlichtingen gevraagd, welke de voorzit ter beantwoordde. Jaarfeest „Dorkas". Ouderkerk a.d. IJssel. Woensdagavond j.l. hield onder zeer groote belangstelling de Ned. Herv Meisjesvereeniging „Dor kas" in de Christelijke School I in de Kromme, haar 37ste jaarfeest. Na de opening met Psalmvers, ope ningswoord en gebed door Ds. J. Enke laar, werd een Hervormingslied gezon gen, waarna de secretaresse haar jaar verslag uitbracht. De vereeniging bleek een rustig jaar te hebben gehad. Uit het daarop volgend financieel verslag van de penningmeesteresse bleek, dal er een batig saldo was van f 28. De volgende nummers van het gevarieerd programma, waaronder voordrachten, zangstukjes, sa menspraken en één opstel over „Hanna", werden allen op uitstekende wijze ten ge~ hoore gebracht. Ten slotte sloot Ds. J. Enkelaar op verzoek der 2de presidente, die hem en allen, die tot 't welslagen van dezen avond op eenige wijze hadden mede gewerkt, de goed geslaagde feestvergade- rfhg met gebed, nadat gezongen werd Psalm 138 1. Woensdagmiddag had een aanrij ding plaats tusschen een onbekend ge bleven auto en den wagen' van hakker' N., Beide voertuigen bekwamen lichte schade. Woensdag 28 Januari hoopt de Ned. Herv. Knapen vereeniging „Samuel" in de Chr. School I in de Kromme haar jaar feest te vieren. Deze vereeniging mag zich verheugen in goeden bloei en telt 81 leden. Opgeheven. Zevenhulzen. De voetbalvereenlging „T.O.G." heeft opgehouden te beetaan. Onderling zullen de eigendommen Tan de dub verkocht worden.

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 6