PUROL R 0 B Avonturier Mcm,Qmmde Huid Weerbericht. Wat geeft de Radio? Kerk en School. Stadsnieuws. Telegrammen. Gemengd Nieuws.' Nieuws in een paar regels. Rechtszaken Afloop Aanbestedingen Predikbeurten. MHSI& BLAD NIEUWSBLBP VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, SctlwrUmvemeltt CMrtffi. MAANDAG JANUARI 1831 Dlnsdto 27 Januari. Hilversum. JLV.R.O. M 60 Oraanofwm; 10--10.18 Morg»^rijding; 10.80—12 Concert door het A.V.R.O.-Kwintet; 12.80—2 Gonoert door het Orkest ran het Rembrandt-Theater te Amsterdam; 2—2.80 Halfuur voor de Vrouw; 84 Knipcursus; 44.30 Gramofoon; 4.30 ►—6.30 Kinderuur; 5.308 Concert door het Orkest van het Theater Tuschins- ki te Amsterdm; 8—-6.80 Landbouw- halfuur, 8.307 Voortzetting Concert; 7—7.30 Engelsche les voor beginners; 88.30 Radio Volksuniversiteit. Spre ker: Herman Rutters; 8.30—0.30 Con cert door het Omroep-Orkest, 9.3010 Lezing; 10 uur Nieuwsberichten; 10.16 w-11 Aansluiting: aan het Scala Th ear- ter te Den Haag. Uitzending van een gedeelte van de revue „Goed Nieuws"; 11—12 Gramofoon. Huizen. K.R.O. 86.15 Concert; 11.301 12 Godsdienstig halfuurtje; 12—1.30 Concert door het K.R.O.-Trio; 1.30 2 Gramofoon; 2—8 Vrouwenuurtje; 3 —8.30 Knip-, Naai- en Stofversierings- cursus; 56.80 Gramofoon; 6.306.45 Vehbonds kwartiert je; 6.45—7.15 Cur sus |in Schrift verbetert ng, 7.157.45 De heer G. Krekelberg over: Gaat de Dorpscultuur ten gronde?; 7.4510.45 Concert door het K.R.O.-Orkest; pl.m. 9 uur Nieuwsberichten; 10.44—«12 Gra- Woensdag 28 Januari. Hilversum. V.AJLA. B uur Gramofoon; 9.15 uux Orgelspel; V.PJR.O. 10<10.18 Morgenwijding; V.AJR.A. 10.15 uur Gxamotfoon; 10.30 uux „Onze Keu ken"; 11 uur Gramofoon; 11.05 uur Radio Volksuniversiteit. Dr. A. K. W. Arntzeniua over: Voeding en Voedings stoornissen bij het kleine kind; 11.85 uur Gramofoon; 12.15 uur Concert door het V.A.R.A.-Septet en Gramo foon; 2.16 uur Gr&mofoon; 2.25 uur Vrouwenuurtje; 8.16 uur Gramofoon 8.20 uur Coöperatie-kwartiertje. Spre ker: S. de la Bella over: Vakbeweging en de Coöperatie; 3.36 uur Gramo foon; 8.40 uur „Maak het zelf"; 4.30 uur Instrumentaal Concert; 5 uur Voor de Kinderen; O.V.D.B. 6 uur Uitzen ding voor het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. De heer G. A. M. C. van Kasteel over. De verantwoordelijkheid van den eohipper; V.A.R.A. 6.30 uur Mandoline-cursus; 7 uur Radio Volks universiteit. Prof. Dr. H. J. Jordan over: Hoe neemt het dier de werkelijk heid waar?; 7.45 uur Gramofoon; 7.50 uur Uitzending voor de Nederlandsche Vereeniging van Fabrieksarbeiders; 9 uur Concert door de Gem. Arbeiders- tangvereeniging „Excelsior" te Zaan dam en het V.A.R A.-Orkeat; 10.30 uur Persberichten; 10-40 uur Gramofoon. Hulzen. N.C.R.V. 8-8.16 Sohriftlezing; 8.15-6.30 Concert; 10.80-41 Korte Ziekendienat; 11—12 Harmoniumbe speling; 12—12.30 Gramofoon; 12.30— 2 Concert (Zaag, Viool, Cello en Pia no); 2—2.80 Gramofoon; 2.80—8 Lezen van Chr. Lectuur; 84.80 Concert (Viool en Piano); 4.30-4.45 Gramo foon; 5—6 Kinderuurtje; 6—6.45 Uur tje voor de landbouwers; 6.457.15 Halfuurtje voor de rijpere jeugd; 7.15 —8 Gramofoon; 8—8.50 Concert te ge ven door de Arnhemsche Orkestvere niging; 8.50—9.20 De. L. D. Poot over: „Holland op Zee"; 9.20—10.15 Ver volg Concert; 10.15—10.25 Persberich ten; 10 25—11.80 Gramofoon. Brand gesticht. Capelle a.d. IJssel. In de woning van •den heer P. van der G. aan den 'a-Ore- venweg werd Zaterdagavond brand ont dekt. Het vuur werd spoedig gebluacht, zoodat de schade slechts gering ia. Bij de blussching rees het vermoeden, dat de brand was gesticht. De bewoner, die daar op werd aangehouden, legde een volledige bekentenis al. Hij' i» opgesloten. Oymnastlek-ultvosrlng. Haastrecht Zaterdagavond gaf de gymnastiekvereeniging „Olympia" haar 82ste jaarlijksche uitvoering voor een stampvolle zaal in „Concordia". De directeur, de heer P. tan Leeuwen te Den Haag, oprichter der vereeniging, opende den avond. Hij constateerde een grooten hloei der vereeniging (thans ruim 80 leden) en zeide den heeren J. Kom peer, voorzitter en J. Vermeij, leider, rUnV voor hun intensief werken, waar aan de vereeniging haar vooruitgang heeft te danken. Spr. wenschte allen een genotvolle avond en de werkende leden een welgeslaagde uitvoering. Over de oefeningen zouden wij met de mededeeling, dat het in één woord „af" was, kunnen volstaan. Er was echter iets nieuws bij en wel no. 4 van het program ma, rythmische oefeningen. Schitterend werd dit nummer uitgevoerd. Dit wil niet zeggen dat dit uitstak hoven het andere In alle afdeelingen, zelfs de opleiding van meisjes en jongens, was de uitvoe ring een bewijs van goede training. Nadat bet programma was afgewerkt, werd een druk „bal" gehouden, waarbij een groot deel der bezoekers tegenwoordig bleef. Landbouwhulshoudcursus. Haastrecht. Ten behoeve van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw heeft de gemeenteraad een lokaal afge staan voor het geven van lessen en di vers© vakken. Er is een landbouwhuis- houdcufsus opgericht met pl.m. 20 leden. "Woensdag is deze cursus geopend in te genwoordigheid van B. en W. en genoo- digden. De leervakken zijn: boekhouden, plantkunde en koken. De burgemeester sprak voor den cur sus de beste wenschen uit. Spr. hoopte dat de lessen in practischen geest ge geven, goede vruchten mochten dragen Als leidster van den cursus is aaagi- wsitn mij. Fapinhuim, van Utrtoht. Ean zwari slag. Krimp» a.d. Lak. Da familie Alblas alhiar werd hia» gis twen zwaar getrof fen door twee sterfgevallen. De beide oudere, m.l. de 87-jarige heer F. Alblaa en zijn eohtgenoote van 82 jaar, aijn op één dag beiden overleden. Gisteren speelde hier Dilettant II een voetbalwedstrijd tegen Groeneweg van Nieiuwerkerk a.d. IJssel. Onze plaatsge noot-en wonnen met 51. De wedstrijd tusschen Dilettant I en Gouderaik I ging wegens terreinafkeuring niet door. -In het Sociëteitsgebouw is hier on der leiding van Dr. P. van Es een cur sus begonnen in eerste hulp bij ongeluk ken. De cursisten zijn allen uit industri eel® ondernemingen om in noodgevallen direct hun diensten te leveren. Zaterdag kwam de auto van Dr. P. van Es in botsing met den motorrijder J. D. de J. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. De motor werd bescha digd en sloeg over den weg. Van de Bolnes Motorenfabriek is na gehouden proefvaart vertrokken het M/S „Irena", gebouwd voor rekening van de firma Garot en Burton te Luik. Het vaartuig is voorzien van een Bolnes-mo tor van 90'100 P.K. Krimpen a.d. IJssel. Aan den aanne mer J. Boer Czn. is opgedragen het bou wen van een fabrieksgebouw voor de firma v. d. Want te Gouda en tevens het bouwen van een burgerwoonhuis voor den heer G. Roest te Krimpen a.d. Lek. Ds ksurloonan-kwsstii. Langerak. Op hun desbetreffend ver zoek aan den gemeenteraad van Nieuw- poort, om een jaarlijksche bijdrage te mo gen ontvangen in de kosten van den Vleeschkeuringsdienst, hebben B en W. een afwijzend bericht ontvangen. Zooals bekend, werden vroeger de van Nieuwpoort en Langerak ontvangen keur- loonen tusschen die beide gemeenten ver deeld in verhouding van hun zielental, doch werd met ingang van 1 Juli hier aan een einde gemaakt en in elke ge meente verantwoord, wat ook voor die gemeente was ontvangen. De nieuwe regeling is voor (Langerak een aanzienlijke schidépost en voor Nieuwpoort een meevallertje. Langerak. Als gevonden is aangegeven een gouden vulpen Inlichtingen bij den gemeente-veldwachter Malaise. Nieuw-Lekkerland. Bij de firma L. Smit en Zoon te Kinderdijk, waar op Zaterdag het bedrijf voor het grootste deel stil ligt, wordt thans in eenige af deelingen ook op Vrijdag niet gewerkt, wegens slapte in het bedrijf. Karakorum-expeditie. Nieuw-Lekkerland. Op Vrijdag 13 Fe bruari zal de heer Ph. C. Visser in het sociëteitsgebouw te Kinderdijk, voor de leden van het Nutsdepartement Nieuw- Lekkerland c.a. een lezing houden over zijn jongste Karakorum-expeditie. De le zing zal met lichtbeelden worden verdui delijkt. Toen eenige jongelieden Donder dagavond per roeiboot van lekkerkerk kwamen, gleed één hunner, n.l. D. T. van Kinderdijk, bij het uitstappen uit en viel de Lek. Zijn kameraden brachten hem spoedig op het droge. De heer M. A. de (Mik, onderwijzer aan de le openbare school, staat als no. 1 óp de voordracht voor onderwijzer aan een openbare school te Zwolle. Kokend water over de voet». Nieuw-Lekkerland. De weduwe P. liet „n pan met kokend water, welke zij van de kachel nam, vallen. Zij kreeg den in houd gedeeltelijk over de voeten, waar door zij deerlijke brandwonden bekwam. Een lid van de vereeniging EHBO., die naast de weduwe P. woor.t, en bij wien een verbandkist ia geplaatst, heeft de eerste geneeskundige hulp verleend. Nleuwerkerk a.d. IJssel. Vrijdag ver wondde de rijwielhandelaar Stolk bij het repareeren van een fiots zijn oog aan een haak, waaraan de fiet# ophing. Dr. Hago oordeelde het noodig dat S. direct naar Rotterdam werd vervoerd. Ean been gebroken. Nieuwpoort. Hedenmorgen bevond zich hier een zoontje van den heer D. Slob, wonende te Langerak. Bij het uitwijken voor een wielrijder bemerkte de jongen niet, dat uit tegenovergestelde richting eveneens een fietser naderde. Met dezen kwam hij in botsing met het gevolg, dat hij viel en een been brak Dr. v. Straten, bij wien hij werd binnengedragen, ver leende eerste hulp. Bljz. VrIJw. Landstorm Noordeloos. Vrijdagavond werd hier de Landstormfilm vertoond. Het slechte weer in aanmerking genomen, was de belangstelling hiervoor tamelijk groot. Luitenant Groennendijk opende den avond met een woord van welkom en met een opwekking om den Bijz. Vrijw. Land storm trouw te blijven of als nieuw lid toe te treden. Daarna lichtte majoor v. d. Lmden nog het een en ander toe over het doel van den B. V. L. Hierna werd de film ver toond, die het publiek bijzonder op prijs bleek te stellen. Na de pauze werden nog eenige films vertoond, ook een waarop de afdeeling Noordeloos van de Bijz. Vrijw. Landstorm te zien was. De film was het vorig jaar bij den te Dordrecht gehouden Landstormdag opgenomen. Met een op wekking, om allen trouw te blijven aan land en Koningin, werd de avond ge sloten. Schlatwsdstrljd. Noordeloos. De schietwedstrijd van den Bijzonderen Vrijw. Landstorm op 24 Ja nuari, had den volgenden uitslag: W. de Kuiper 93 punten, G. Bikker 92 punten, p van Daalen 91 punten, 0. Slob 91 pun- tin, C. Vurens 90 punten, A. van Gils 89 p., A- Wallecard 85 p., Jac. Bos, 84 pt| Jac, Wallaard 82 p., J. dl Groot 81 p, Noordiloos. Onze dorpsgenoot, de hier H. Kuil, ia benoemd tot onderwijzer aan de Julianaachool te Leerdam Ouderkerk a.d. IJssel. De Staatkundig Geref. Kiesvereenlging heeft aan het be stuur der Ver. tot stiohting en instand houding van scnolen met den Bijbel al hier verzocht- om een der lokalen van de- Chr. School I in gebruik te mogen nemen voor het houden harer politieke vergaderingen. Op de laatst gehouden schoolbestuursvergadering is op dit ver zoek na stemming, afwijzend beschikt. Autobus in brand. Papendrecht. Zaterdagavond geraakte de motor van één der autobussen van de onderneming E.S.O.O., in brand. De pas sagiers konden zich tijdelijk in veiligneid brengen. Alleen liepen enkelen hunner kleine snijwonden op. Papendrecht. Tot hoofd der Westelijke Openbare Lagere School werd benoemd de heer J. Verbruggen, van 's-Graven- age. Ontslagaanvrage van burgemeester Drijber Sliedrecht. De heer J. A. Drijber, se dert 1917 burgemeester van Sliedrecht, heeft tegen 1 Mei a.s. ontslag gevraagd De heer Drijber werd in 1898 benoemd tot burgemeester van Ameland en heeft daarna dit ambt te Stavoren en Aengwir- den vervuld. Gemeente-ontvanger. Vianen. De alphabetische aanbeveling voor de benoeming van een gemeente ontvanger luidt: 1. A. de Jong, commies secr. te Gorinchem; 2. P. de Wit, ont vanger en tevens ambtenaar ter secreta rie te Drunen. Posterijen. Waddinxve». De heer, S van Eijk thans werkzaam als kantoorbediende aan het postkantoor alhier, is in gelijke be trekking overgeplaatst naar Boskoop. In zijn vacature is benoemd mej. Ketting al hier. De R.-K. Kiesvereeniging heeft tot voorzitter gekozen den heer Rooijmans en tot tweeden penningmeester den heer W. Matse. Voor het te Rotterdam gehouden Mercurius"-exampn Engelsche Handels correspondentie slaagde de heer J. A. Kwaak. Jubileum. Waddinxveen. Op 2 Februari herdenkt de heer C- van Hofwegen den dag dat hij voor 25 jaar als sluismeester werd aan gesteld. Terwijl de heer C. uit Amsterdam met zijn luxe auto over de Hooge Wad- dinxveensche Brug reed, sloeg door den storm het hek van de sluiting en kwam met een kracht tegen het spatscherm te recht, waardoor dit totaal werd vermeld. De schade is door het bestuur van den Bloemend aal schen polder vergoed. De luxe auto van den heer H. werd op de Dorpsstraat door een vrachtwagen aangereden, waardoor het linkerspat- schera werd in ééngedrukt en het chas sis werd beschadigd. De schade is onder ling geregeld. Een leelljki val. Willige - Langerak. Zaterdagmiddag kwam de 23-jarige T. Kouveld met de fiets de Schoolsteeg afrijden. Doordat de fiets van achter wat zwaar belast was, i* hij vermoedelijk door slingering in het grind terecht gekomen met het gevolg, dat K. kwam te vallen en bewustelooB bleef liggen. Hij werd bij den heer Van 0. binnengebracht. Daar hij aan het hoofd een wonde had opgeloopen, werd hij daar verbonden en nadat hij van den schrik was bekomen, per auto van den heer W. d. Haak huiswaarts gebracht. Veelvoudig bekroond, Ameide. De heer Alb. van Gent behaal de op de te Veenendaal gehouden Natio nale Pluimiveetentoonatelling met 50 in zendingen niet minder dan 17 eereprijzen 24 eerste prijzen, 10 tweede prijken, 6 derde prijzen en 2 Z.E.V. De heer Van Gent blijkt dus wel goede dieren in zijn bezit te heibiben. „Nut sport". Amildi. Vrijdagavond hield de Pluim vee- en Konijnenfokkersvereeniging „Nut sn Sport' haar jaarvergadering bij den heer A. v. d. Grijn. Om ruim half acht opende de voorzitter, de heer P. Koud- staal, met een welkomstwoord de verga dering Spr. wenschte alle leden een voorspoedig jaar. Hij hoopte dat de slag ader der vereeniging beter zou mogen slaan dan in het gepasseerde jaar. De notulen werden door den secretaris voor gelezen en zonder of- of aanmerking goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental ieta waa verminderd in dat de vergaderingen ook door milder leden waren bezocht dan vorig jaar. Het jaarverslag van den penningmeester wees uit dat er, al was het niet groot, nog een batig saldo was. Met algemeene stemmen werd het voorstel van het bestuur om de contributie te houden op 1 1,25 per jaar aangenomen. De glasafdeeling had de vereeniging een kleine winst gebracht van f 5,54. Als bestuursleden waren af tredend de heeren Chr. Will, P- Koud- staal en A. de Jong A.Wzn. Bij stemming bleek, dat de heer P. Koudstaal 32 stem men had. verkregen de heer A. de Jong 21 en J. A. van Heusden 20 De heer Chr. Will, die voor dat er gestemd werd de vergadering mededeelde, dat hij zich niet meer beschikbaar stelde als be stuurslid. had ook nog 8 stemdlen ver kregen De heer Van Heusden moest de vergadering teleurstellen; hij kon zijn be noeming niet aannemen. Hetzelfde geval was het met dön heer A. de Jong. Einde lijk echter besloot Van Heusden zijn be noeming aan te nemen op voorwaarde, dat hij geen zitting zou nemen in bét dagelijksch bestuur. Ook ds heer A. de Jong nam toen zijn benoeming aan. De voorzitter sprak de hoop uit. dat het nieuw benoemde bestuurslid, de heer J A van Heusden met dezelfde stuwkracht mocht werken als hij voor eenige jaren ook had gedaan en de heer Will bracht spr dank voor hetgeen hij voor Nut en Sport gedaan had. Aan de rondvraag namen 5 personen deel. die allen door den voorzitter werden beanwoord. Bij de gratis-verloting met verrassing werden de 18 prijzen, die be schikbaar waren gesteld, door de volgen de personen getrokken: le Een woerd, A. TJitenboogaard; 2e een eend, H. Vuren$. 3e. pot haring, G. Boon; 4e pot haring. H. Versluis. 5e, fietspomp, P. Roódhorst, 6e, een kistje sigaren, P. M. Boogert; 7e, een pijp, H. v. d. Zouwen; 8e, een pijp. G. J. Jongkind; 9e, een duifje, T. den Besten; 10e, een knipmes, Joh. Boer; 11e, een zaklantaarn, P. Pelerse: 12e. een kasboek, A. Veen. De verrassing viel ten deel aan C. Terlouw. Voorts gaf de heer J. A. van Heusden een demonstratie met een nieuw model spuit, waarna werd be sloten zoo'n spuit aan te koopen voor de vereeniging. Daarna werd de vergadering gesloten. Ameide. De wedstrijd Rohda I—W D. O. II is niet doorgegaan, aangezien de Utrechtenaren niet zijn opgekomen. Gigssendam. Bij de Zaterdag gehou den verhuring van opengevallen zitplaat sen in de Ned. Herv. Kerk werden nog al hooge prijzen besteed. Banken brach ten op f 25 en f 30 en stoeien f 15 per stuk. Gltssin-Nliuwkerk. De arbeider A. C. ftietveld verwondde dezer dagen met een snoeimes zoodanig zijn hand, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroe pen, die verleend werd door Dr. Klein. Voor de lichting 1932 van de Na tionale Militie, hebben zich alhier 9 per sonen aangemeld, waarvan drie recht op broederdienst zullen hebben. E» botsing. Giissin-Oudskirk. Vrijdagmiddag had een botsing plaats tusschen een vracht auto van de Firma Van H. en den vo lontair ter secretarie te Giessen-Nieuw- kerk, den heer Uitenbogaard, met zijn mo torrijwiel. De aanrijding heeft geen per soonlijke ongelukken veroorzaakt. De schuld berustte bij den automobilist, daar deze verkeerd uitweek, zoodat een aan rijding onvermijdelijk was. De heer H. heeft zich dan ook bereid verklaard de schade van den motor te vergoed». E» Modderbad. Hel- Boilcop. Toen Zaterdagmid dag der vorige week de onderwijzeres van de Openbare Lagere School zich per rij wiel huiswaarts begaf, liep bij ongeluk een schooljongen tegen haar rijwiel aan, met het gevolg, dat zij met fiets en al in een moddersloot terecht kwam. Hulp vaardige handen brachten haar op den kant, waarna haar rijwiel eveneons op het droge werd gebracht. Bij een der om wonenden ie zij van droge kleeren voor zien. Voor de lichting 1632 hebben zich een 10-tal personen uit deze gemeente doen inschrijven. Jaarsveld. De Naai vereeniging „Dor- kas" heeft in het aigeloopen jaar 158 kleedingstukken vervaardigd. Menig be hoeftig gezin werd met een pakje ver rast. Jammer is, dat niet meer meisjes zich bij deze nuttige vereeniging aan- sluiten. De heer A. de Leeuw heeft bedankt als ouderling der Ned. Herv. Kerk. Naai waarneming in den morgen van 26 Januari. 1 De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Dinsdagavond: Matige, tijdelijk wellicht nog krachtige, W. tot N. wind. Gedeeltelijk bewolkt Enkele regen- of hagelbuien. Iets kouder. Waterstanden Openvi van 26 Januari, v.m, 8 uur: Keulen *-87 Lek 245 "1 011 Knnrtach» Rijn 0.58 val 0.09 M. Maastricht, 24 Jan., 44.06 val 0.11 Luchttemperatuur: De temperatuur van de lucht bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw 40 graden Fahrenheit 3 27 Januari, Eerste Kwartier. Op komst nachts 12.25 uur. Vrijdag 30 Januari, 'e avonds 7 uur, zal in de Ned. Herv. Kerk de zitplaat senverhuring plaats hebben. Gustaaf Adolf Veremlglng. Lekkerkerk. Woensdagavond 28 Janu ari, 7 uur, zal Ds. F. H. France, pro pagandist van de Gustaaf Adolf Vereeni ging in de Ned. Herv. Kerk spreken over het werk van bovengenoemde vereeniging welke lezing zal worden opgehelderd door lichtbeelden. De toegang ia vrij. Aan den uitgang zal een collecte worden gehouden. Het doel dier vereeniging is verbetering te brengen in den toestand van Ned. Hervormden in Katholieke streken, vooral in Brabant. Uitvoering. Lekkerkerk. De Muziekvereniging „Ju liana", directeur de heer B. A. Hoon, heeft in „De Groots Boer" een uitvoering gegeven, welke zeer druk bezocht was. De muziekstukken werden zeer goed weer gegeven, waaruit bleek, dat de leden ernst met de studie maken en de vereeni ging onder goede leiding staat. Het trio De Laat uit Tilburg heeft getracht het pp bliek aangenaam bezig te houden. Een gezellig bal hield velen nog eenigen tijd bijeen. Lskkirksrk. De wedstrijd van gister middag is door ongeschiktheid van het terrein niet doorgegaan. Door al die terreinafkeuringen moet L.F.C., I voor de competitie nog spelen 2 thuiswedstrijden en wel tegen E.D.S. en OS.S. en nog 5 uitwedstrijden en wel tegen: Fluks, 's-Gravendeel, E.D.S.D.J.S en U.D.I. NED. HERV. KERK Beroepen te Hardinxveld Ds. W. Rijnsburger te Polsbroek en Vlist; te Deft Bommel (toez.) De. J. Lekkerkerkar te Molenaarsgraaf. Ds. E. Schimmel te Ameide komt met Ds. F. van Asch te Randwijk en Ds. H. J van Schuppen te Luntaren voor op een drietal voor Kampen. Berksnwouds. Van de heeren M. Gau- tier en G. D. den Hoed is bericht inge komen bij Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente, dat zij in 't vervolg hun steun voor het weiden der z.g.n. kerkschepen niet meer wenschen te verleenen. Nliuwkoop. De heer A. Blijleven ii benoemd tot godsdienstonderwijzer bij de Ned Herv. Evangelisatie te Stadskanaal Hij heeft deze benoeming aangenomen. Kerkeraad of Kiescollege. Streefkerk. Deze week zal vanwege de Ned. Herv. Kerk een stemming worden gehouden, waarbij zal worden uitgemaakt of het beroepen van een predikant zal uit gaan van den Kerkeraad of zal worden opgedragen aan een Kiescollege. 106. Een tijdlang bleven de inlanders nog vervolgen, toen gaven ze het op en werden hun woedende kreten nog slechts in de verte gehoord. Toen Lorma zag, dat het gevaar voorbij was, liet ze het vliegtuig neerstrijken op het water, terwijl Rob in Dia» «r nux tot pagaaid» 107. „Goed gedaan, Lorma!" schreeuw de Rob, terwijl de cano naast het vlieg tuig lag. „We hadden juist alle hoop op ontvluchting opgegeven, toen we de machine hoorden." Maak je niet bezorgd over de inlander!," antwoordde Lorma. „Maar ik vraag mt ai, hot ik jullie aüt- bei mee kan nemen. Het vliegtuig bevat maar ruimte voor dne. „Laat Daan maar in de passagiersstoel gaan zit ten," was Robs antwoord, „ik houd ml wel aan de vleugel vast. BEBglEBCTP> nieUWSBlAD Wtm gulp*HBLLA7Hy EN 'UTRECHT/ ^PTttmnTniiiiiiCftt CBnrwit MAANDAG 79 JANUARI 1931 BENOEMD. Onze stadgenoote, mejuffrouw L. 0. 8. Lansen, is met ingang van 1 Maart be noemd tot onderwijzeres aan de R.-K. Par. School te Oude-Wetering. BRANDERIJ EN KERVERIJ. Wie in de Lopikerstraat den winkel van den heer H. J. Schrijver passeert, vermoedt niet, dat achter dien winkel behalve de groote magazijnen, ook een industrie schuilt. We hebben dezer dag gen het bedrijf daar in werking gezien. Benaden is de koffie-brandery. Er zijn vele soorten van koffie, de dure Javo- koffie, die alleen gebruikt wordt om met andere te worden vermengd, de Robuata, de Liberia, den Santos enz. Ze komen al le als geel-grauwe boontjes in het be drijf en worden daar gebrand. Dit bran den geschiedt in een langzaam wentelen de trommel, die met gas tot ongeveer 150 graden wordt verhit. Door een kykglaas- je kan de brander zien, of de boonen reeds de ge wenschte kleur krijgen en uit de trommel kan een greep gedaan worden, om de boonen meer van nabij te keuren. Wanneer de boonen ongeveer een kwartier in den roteerende trommel zijn omgewenteld, is het proces voltooid. De in de koffieboonen aanwezige suiker is door de verhitting overgegaan in cara mel, een bruine, aangenaam smakende stof, die aan de koffie een andere kleur #n smaak geeft. De schuif van den trom mel wordt dan geopend en de boonen stroomen er uit op een open vlakke bak, met geperforeerd en bodem. In die bak worden de boonen door twee schuivers in beweging gehouden en onderwijl zuigt aan de onderzijde een exhauster de hee- te lucht weg Deze afkoeling is noodig, omdat anders het branden der boonen zou voortgaan tot zij uit zich zelf waren afgekoeld en de koffie zou dan te zwaar zijn gebrand. Op de bovenverdieping is het tabaks- bedrijf. De tabaksbladen worden daar ge vocht, in de kerfmachine gesneden in smalle reepjes en daarna weer in een groote draaiende ketel gedroogd. Het onderzoek of de tabak voldoende ge droogd is, geschiedt met vier zintuigen: het gezicht, de reuk, het gevoel en ook het gehoor. De droger houdt voor dit laatste onderzoek een handvol tabak bij een oor en hoort aan het meer of min der kraken of het droog-proces genoeg zaam gevorderd is. Groote voorfaden liggen in de maga zijnen opgestapeld, voorraden van nog te bewerken materiaal en van afgewerkte producten, verpakt in de bekende zakjes en zakken en aan die groote hoeveelhe den kan men wel zien, dat er ook veil vraag naar moet zijn. GEPENSIONNEERD. Aan den heer A. van der Hek, ge- meente-metjielaar, is op zijn verzoek we gens het bereiken van den 65-jarigen leef tijd eervol ontslag verleend. DIPHTHERITI3. Er komen op het oogenblik in Schoon hoven 10 gevallen van diphtheritis voor. Eén zoo'n geval heeft een doodelijkon af loop gehad. Vannacht is het 7-jarig zoen tje van den heer L. yan Trierum namelijk aan de ziekte overleden. DE WERKLOOSHEID. De laatste weken neemt ook in onze Stad de werkloosheid gestadig toe. Bij het correspondentschap der arbeidsbe middeling waren heden 66 werkzoeken den ingeschreven. De vorige week be droeg dat aantal 60. De lijst van werk zoekenden vermeldt thans: 4 timmerlie den, 4 metselaars, 4 schilders, 11 zil versmeden, 2 schippers, 6 opperlieden, 11 losse werklieden, 6 grondwerkers, 4 fabrieksarbeiders, 2 meubelmakers, 1 plateelschilder, 2 sjouwerlieden op een scheepswerf, 2 typografen, 1 sigarenaor- teerder, 1 tuinman, 1 boerenarbeider, 1 pakhuisknecht, 1 tele graaf werker, 1 lom pensorteerder. Gevonden Voorwirp». Omtrent on derstaande gevonden voorwerpen zijn in lichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie: Een zilveren Collier. Twee pakjes Varkenavleesch. HERBENOEMING VAN BURGE MEESTERS. Tot Burgemeester van Haastrecht en Vlist is herbenoemd de heer G. V. W. Baron van Hemert tot Dingshof; en tot Burgemeester van Streefkerk en Bles- -kensgraai de heer J. W. G. Dekking. DE ZAAK LANS. 'S-GRAVENHAGE, 26 Jan. De zaak tegen Van Oudheusden, die beschuldigd is van moord op den heer Lans te Rot terdam, zal 23 Februari opnieuw, nu door het Gerechtshof te 's-Hertogenboaob, worden behandeld. BLOEDIGE STRIJD. ENSCHEDE, 26 Jan. Gisteravond had in de Gronausche straat alhier in het centrum der stad een vechtpartij plaats gehad met twee surveilleerende agenten en een zekeren B. De laatste wist een der agenten zijn sabel te ontrukken en bracht hem daarmede een slag op het hoofd toe, Bloedend verwond trok de agent zijn re volver en trof den aanvaller in de borst en in den buik. Zoowel de agent als B. moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. Hun toestand is zorgwekkend. EEN KWADE BUUR. GRONINGEN, 26 Jan. Reeds gerui- men tijd bestond er een gespannen ver houding tusschen den 27-jarigen A. S. ra dra 25-ja.rigen J. s., bsidea b»Foa»„ ua d„ NMrdtóiWl, Sisters» is A. 8. lm opgewond» toe stand, gewapend net e» aardappelmes je, naar het huis van zijn vijand gegaan, en bracht daar J. 8. e» steek met het mes vlak onder het hart toe, waarna hij later nog eens met een bijl terugkeerde en J. 8 bedreigde. Voordat hij meerkol uitrichten, heeft de politie hem weten in te rekenen. Een aanklacht wegens poging tot doodslag is bij de politie ingediend. De verwonding van den aangevallene ia niet levensgevaarlijk gebleken. GESLIPT. ENSCHEDE, 26 Jan. Hedenmorgen kwam de heer B. J. Smits te Batmen in een oude Fordautomobiel over den Rijksweg langs Enschede, toen zijn wo gen op den door nachtvorst gladden aa phal tweg slipte. Het gevolg was, dat de auto tegen twee boomen botste, waardoor de bestuurder, de 'heer Smits en zijn vrouw en zijn zwager, de heer Bodife, verpVeger aan het krankzinnigengesticht, ernstige verwondingen opliepen. Alle drie moesten neer het ziekenhuis te Deventer worden overgebracht. DE DONGEDIJK WEER HERSTELD. Hit water zakt. RAAMSDONKVEfER, 26 Jan. Gister avond is het gelukt het gat in den Don- gedijk opnieuw dicht te werken. De werk zaamheden zullen den geheelen dag nog worden voortgezet. Er is reeds voldoende zand aangevoerd om den dijk te verster ken. Verschillende huisjes stonden giste ren in het water, doch thans trekt dit langzaam terug. ERNSTIGE STEEKPARTIJ TE VENLO. Slachtoffer zwaar gewond. VEN/bO, 26 Januari. Bij een ernstige vechtpartij, die Zaterdagavond aan de Havenkade plaats had, werd één der vechters, de melkknecht 8. v. d. Z., door e» diepe messteek in het onderlijf ge troffen. In zeer zorgwekkenden toestand werd de gewonde naar het R.-K. Zieken huis vervoerd. De politie meent den da der op het spoor te zijn. Hedenmorgen was v. d. Z.'s toestand zeer zorgwekkend. MIJN-ONGELUK IN ENGELAND. Dril arbaidars gedood. LONDEN, 26 Jan. In een kolenmijn te Wrexham stortte gisteren in een schacht een deel van de zoldering in. Drie mijnwerkers, die hier aan het werk waren, werden door het Vallend gesteente bedolven en gedood. NOODLOTTIGE AFLOOP VAN EEN PLEIZIERVLUCHT. Drie Jongelui doodgevallen. LONDEN, 26 Jan Gisteren ia 'n vlieg tuig, waarmede drie jongelui een plei- ziervlucht maakten, tengevolge van een motordefect te Harley in het graafschap Surrey van een hoogte van 500 Meter neergestort. Het toestel boorde zich diep in den grond en werd geheel vernield. De drie inzittenden werden allen gedood. DE MACHTIGE LIEFDE. STOCKHOLM, 26 Jan. Prins Lenart, kleinzoon van Koning Gustav van Zwe den, oudste zoon van Koning Gustav's tweede zoon, Prins Karei Wilhelm, en voluit geheeten Gustav Lenart. Hertog van Smaland, zal in het huwelijk treden met mej. Karin Nisswendt, dochter van een bekend zakenman. De Prins heeft van al zijn recht» op den troon afstand gedaan. Zijn moeder is de Russische groothertogin Maria Pawlowna. De Prins is bijna 22 jaar oud. DE DRANKSMOKKELARIJ IN AMERIKA. Schip opgebracht. Kapi tein doodelljk gewond. WASHINGTON, 26 Jan. Een kotter van de Amerikaansche kustwacht heeft binnen de 12-mijl8gren«, welke in het verdrag met Engeland is vastgesteld, een goed gericht schot gelost op een berucht smokkelachip, de „Josephine K", een schoener van Canadeesche nationaliteit, die Zaterdagnacht aan de kust van Jer sey in de duisternis trachtte te ontkomen. Het schip werd opgebracht en het bleek toen dat de kapitein doodelijk was ge wond. De schoener en een sleepboot had den getracht sen lading sterken drank aan wal te brengen. De kleine bootjes, die daarvoor werden gebruikt, hadden voor een waarde van meer dan 100.000 dollar drank aan boord. NACHTELIJKE ROOFOVERVAL TE NIEUWE NIEDORP. f 10.000 uit de kas van ds Boerenleenbank gestolen. Aan het einde van het Noord-Holland- sche dorp Nieuwe Niedorp woont sedert jaren de 79-jarige kassier van de Coöpe ratieve Boerenleenbank, de heer H. Schoorl, met zijn vrouw en dochter, in een kleine villa. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag, tusschen 1 en 2 uur, ontdekte de heer Schoorl onraad. Het bleek, dat inbrekers door de achtertuindeur zijn huis waren binnengekomen. Zij waren dadelijk door gedrongen tot de slaapkamer van den heer des huizes en grepen hem aan. Een van hen wist de heer Schoorl met bui tengewone krachtsinspanning van het ledikant te werpen; de ander echter over mande hem, waarna de bejaarde man ge bonden werd. Vervolgens gingen de in brekers naar de slaapkamer van vrouw en dochter, die eveneens werden gebon den. Inmiddels had de beer Schoorl het "klaargespeeld uit zijn bed te komen en met zijn gebonden handen was hij reed» bij de buitendeur, toen hij door de in brekers werd achterhaald. Opnieuw werd de kassier gebonden en onder bedreiging mtt revolvers gedwongen de brandkast te optata, waaruit e«a bidrag van f 10.000 werd geroofd. De heer Schoorl heeft dat met leede oogen moeten aanzien De 79- jarige mam kon zich tegen de bandieten niet verzet» Hij beeft zich kranig ge houden, wat e» der inbrekers de op merking ontlokte, dat hij een krasse oude baas was. Da dadars entkomae. Zoodra de inbrekers weg waren is de heer Schoorl op bloote voet» naar de buren gegaan. De politie stalde zich in verbinding met haar collega's te Alkmaar, Hoorn, Scheg gen, Amsterdam en Velsen, maar het ge lukte niet de daders aan te houden. Dezerf zijn met een auto in de gemeente ge komen en een onderzoek heeft uitgewezen dat zij dien auto op 500 meter afstand van de woning van den kassier op het terrein bij een afgebroken molen hebben geplaatst. Vandaar zijn zij door het land van de buren, het huis van den heer Schoori van achteren genaderd. Zij heb ben daar een ruitje stuk gpslagen en vervolgens de serredeur geopend. Op deze wijze zijn zij naar binnen gekomen. Het grint en de modder lagen 's morgens nog in de kamer. De mannen zijn waarschijn lijk in een greppel gevallen, want hun handen zaten vol modder. Ze hebben ze aan een mantel van de dochter afgeveegd De oude heer Schoorl is zeer zenuw achtig en heeft veel pijn in zijn mond. De moeder en dochter hebben geen ver wondingen bekomen. DE MOORDAANSLAG TE HAARLEM. Wraak de drijfveer. Ds marechaussee en de gemeente-veld wachter te Woudrichem hebben den 24- jarige voortvluchtige schoenmakersknecht A. v. d. S. aangehouden, verdacht van po ging tot doodslag op mej. B. te Haarlem, Donderdagmorgen gepleegd in het per ceel Wouwermanstraat 87. De verdachte is naar Haarlem overgebracht. Hij heeft bekend. Als reden van zijn daad gaf hij op, wrok te koesteren tegen de familie B. DOOR GAS BEDWELMD. De woning van oud-burgemeester Slag- ter te Berkhout (N.-H.) werd Vrijdag morgen niet opengedaan, nadat herhaal delijk was aangescheld. Tenslotte wist men zich door een raam toegang te ver schaffen. Zoowel de beer al» mevrouw Slagter werden in bewusteloozen toe stand aangetroffen. Dr. v. d. Lind» bracht den heer S. spoedig weer bij, la ter kwam ook mevr. S. weer tot bewust zijn, GEVAARLIJK BEROEP. Te Baarn is Zaterdagmorgen de ran geerder G. van Keateren, lerwijl hij bezig was met het rangeeren van een trein aan het buurtsta'ion, gedood. Van Kesteren kwam, staande op de treeplank van den trein, in botsing met oen uitstekende plank van een der kolenloodsen. MOTORONGELUKKEN TE AMERS FOORT. Zaterdagmiddag is bij Amersfoort op d» Utrechtscheweg een motorrijwiel met zijspan, bestuurd door den heer R., over den kop geslagen bij het passeeren van e» woonwagen, waar naast de voerman liep. De heer R. heeft vermoedelijk met den haak van- zijn rechterrem den voer man in de jas gegrepen, tengevolge waar van het ongeluk gebeurde. De duozitter, de heer D. en een passagier in de zij span, de 60-jarige B-, kregen ernstige wonden. Zij werden per ziekenduto uit Soest naar het ziekenhuis le Amersfoort vervoerd. Hun toestand is niet levensge vaarlijk. Meisje aangered». Een tweede motorongeluk gebeurde dien middag in de Zonnebloemstraat. Daar werd het Ll-jarige dochtertje van W. door een motor uit Laren overreden. Het meisje werd met e» gebroken been in het ziekenhuis opgenomen; de bestuurder van het motorrijwiel, de heer S., kreeg een ernstige hoofdwonde en een gebroken neusbeen. Ook hij werd naar het zieken huis vervoerd. De duo-passagier, de heer W., kon na verbonden te zijn, huiswaarts keer». DORDTSCHE SLEEPBOOT GEZONKEN Vlsr opvarenden omgekomen? In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zonk op den Rijn ter hoogte van Xanten, waarschijnlijk tengevolge van den storm, de Nederlandsche sleojjUoot „Frans". De boot was op weg met eenige sleep- schepen van Rotterdam naar Duisburg Tegen den avond is de sleep in de buurt van Xanten voor anker gegaan. Toen men den volgenden ochtend de reis wilde vervolgen, bemerkte de schipper van het voorste sleepschip, de Constantine, geen spoor van de sleepboot. Bij nader onder zoek zeg de schipper, dat op de plaats, waar de sleepboot voor anker was gegaan, een gedeelte van den mast en van den schoorsteen boven water uitstak. Van de opvarenden was geen spoor te ontdekken. Zij zijn vermoedelijk verdronken. Het zijn: B. Pons, kapitein, J. Arenoe, machinist, P. J. van den Heuvel, stuurman en J Schippers, stoker. Zij waren allen te Dor drecht woonachtig. De sleepboot Frans behoord» aan de N.V. Sleepdienst Secunda, te Dordrecht, waarvan de heer C. Otte directeur is. NIEUWE POGING TOT VERHOOGING DER DUITSCHE INVOERRECHTEN. Geen kans van slag»? Het „Berliner Tageblatt" dealt mede, dat de Duitsche Minister van Landbouw, Schiele, aan het kabinet opnieuw een verlanglijstje van bescherm»de rechten heeft aangeboden. Hij wenaeht de uitvaardiging eener noodverordening, die hem de vrije hand geeft de invoerrechten op talrijke land bouwproducten te verhoogen. Mochten omtreDt deze artikelen m handels verdra ger overeenkomsten zijn getroffen, dan zou volgens het voorstel de Minister of Kabinet worden gemachtigd onderhande lingen aan te kaoopen over dt bendlong of n ovattwl op ti «fïtn, Di w»ach« va* Schiele hebb» 1* hoofdzaak betrekking op melk, boter, kaas, eisnn, gro»t» Jmit, vleeech, vee n cehei'ae. Het blad zegt eekter, aiet aam te twijfelen, dat deze plannen niet de *dm- ste kans van slagen hebben. DOOR DE VOLKSTELLING VER RADEN. Een veelgezochte boerenknecht Toen dezer dagen met de volkstelling de teller, die belast was met het ophalen van de telkaarten in de gemeente Wees- perkarspel, zich ten huize van den vee houder V. aldaar vervoegde, deed een boerenknecht, die zeide J. Dijkstra te heeten, bij het opgeven van dien naam vrij zonderling, zoodat de teller argwaan kreeg, dat nier iets niet in den haak was en dat misschien een onjuiste naam opgeaeven werd. De politie weid in bet geval gemengd, maar tegenover den ge meenteveldwachter gaf de knecht denzelf den naam op. Bezoek van rijks- en gemeentepolitie te zamen leverde al niet veel meer resultaat op. Inmiddels was in de politiebl iden aanhouding gevraagd vai een zekeren H. van Dijk, die ontvlucht was uit een gevangenis in Duitschland waar hij straf moest ondergaan wegens oplichting. Hij is toen naar Nederland gekomen, maar maakte zich iu de gemeente Herwen en Aaid wederom aan oplichting schuldltr Daarna maakte v. D de gemeente Velp-Rheden onveilig met hetzelfde mis- dryf, waarna hij. steeds als boerenknecht, naar Ramdorp vertrek. Ruim 3 maanden geleden, verhuurde hij zieh by den vee houder V. te Weesperkarspel.' Na bet bezoek van de politie begon hij lont te ruiken en daarna pakte v. D. (of Dijkstra) in den vroegen morgen zijn bie zen. Per flets reid hij naar Amsterdam. Hij had laaraen aan en een paar klompen aan de fiets hangen, zoodat h|j onderweg van schoeisel kon veranderen. Van Am sterdam heelt htf zich eerst weer naar den boer In Ransdorp begeven, waar hij vroeger in betrekking was geweest, en vandaar verhuurde hij zich bij een boer in de gemeente Graft. Inmiddels was b(j den veehouder V. te Karspel een sehrijven ingekomen van een boerenknecht, die van v. D. gehoord had, dat bij V. een arbeider gebruikt kon worden Hierdoor kwam men op het spoor van v. D Ook de Weesper politie bemoeide zich m--t h«t geval, daar v. D. zich daar schuldig had gemaakt aan oplichting van den winkelier B. voor een pak kleeren. De boerenknecht werd dus in 8 gemeenten vervolgd. Aan de hand van de bekomen aanwijzingen, begaf de chef oer Wuesper politie met een gemeente-veldwac iter van Weesperkarspel, zich naar het opgegeven adres in Graft, waar men v. D. rustig in de huiskamer van den boer vond zitten. HU werd in verzekerde bewaring genomen •n eerst naar Weesp overgebracht. Van daar werd hij voor den commissaris van politie te Velp—Rheden geleid, om gehoord te worden. Thans is hij ter beschikking van den Officier ran Justitie te Amsterdam gesteld. DE DONGEDIJK OPNIEUW BE ZWEKEN. Dt overstrooming thans minder ernstig. Zaterdag zijn de Maas en de Waal weer sterk gewassen. Ook de stand van ue Donge werd in den loop van den dag zoo hoog en des avonds stormde het zoo hard, dat men ernstig ging vreezen, dat het tyde- lijk herstelde deel van den Dongedjjk bij Raamsdonksveer opnieuw zou bezwijken. Inderdaad is dat 's nachts gebeur I. De dyk is niet over de geheele breedte der gerepareerde plek doorgebioken, doen sleohts over de helft, ongeveer 10 meter. Het water, dat uit de aangrenzende polders in oen loop der week reeds gedeeltetyk was weggestroomd, zette de omliggende landerijen opnieuw blank. De nabygelegen woningen kwamen met den vloed ben meter in het water te staan. De R.K. kerk, die de vorige maal was ondergeloopen bluf thans vrij. Daar men voorzorgs maatregelen had getroffen bleef de schade gering. Ongevallen zijn nJet te betreuren en het groot vee en pluimvee had men tevoren reeds op een veilige plaats ge bracht. Er werd iVn dykwacht ingesteld en b\j het eerste .ochtendgloren werd de hand aan den ploifc geslagen. Gelukkig kwam net water niet zoo hoog als den vorigen keer zoodat het bU eb sneller wegzakte en vele getroffen wonin gen weer droogf kwamen te staan. Ook het reparatièwerk is door deze omstandig heid zeer vergemakkelijkt. Met zakken zand is het nieuwe gat zooveel mogelijk gestopt en dank zij den gunstigen weers omstandigheden hoopt men het gevaar te kunnen keeren. GANDHI 18 VRIJ. Zaterdagmiddag heeft de onderkoning van Britach-Indië een verklaring gepubli ceerd, waarin werd medegedeeld, dat maatregelen waren genomen voor de on middellijke invrijheidsstelling van Gandhi en der anjiere sinds <1 Januari 1930 ge arresteerde leden van de congres-com missies. De regeering heeft geen voor waarden voor deze invrijheidssteiling be paald, daar zij overtuigd is, dat het her stel van een toestand van vrede in Indiö er het meest bij gebaat is, als de door de betrokken» te voeren besprekingen in onvoorwaardelijke vrijheid in omen worden gehouden. DE GRIEP HEERSCHT ALOM. Epidsmiein in vils land». In België blijkt de griep-epidemie zich te verplaatsen. Ze ia afgenomen, maar thans is te Namen een aanzienlijke toe neming van het aantal zieken geconsta teerd. Zeer vele soldaten van het 13de regiment infanterie moesten in het reeds volle militaire hospitaal worden opge nomen. Bij het 4e regiment genietroepen is ongeveer één-derde der manschappen ziek. Het aantal gevallen met doodelijkèn afloop blijft betrekkeling gering. In Spanje breidt de epidemie rich nog «titdi uit. Tt Swaiom rife tbaat dui- zen»d personen door de riekte aange tast. Te Cordova rijn da ziekenhuizen overvol. Te Bilbao woedt de ziekte bij zonder sterk. Men heeft eenige postkan toren bij gebrek aan personeel marien sluiten. Ta Agram (Ztrid-Slavië) en omgeving bedraagt het aantal grieplijders ongeveer 10.000 en men heeft het plan alle scho len te sluiten. De Amerikaansche gezondheidsdienst heeft medegedeeld, dat volgens rapporten over de week, eindigend 17 Januari, meer dan 19.000 gevallen van griep in da Ver. Staten zijn geconstateerd. GESLAAGDE PROEFVLUCHT VAN DO X. Zaterdagmiddag j» bij Lissabon de DO-X onder commando van kapitein Christiansen voor een proefvlucht opge stegen. Het vliegtuig kruiste boven de Taag «n de stad tot half vier daalde vervolgens weder op de reede van Alfen- te. De proefvlucht was in alle opzich ten bevredigend. De DO-X zal deze week Lissabon verlaten. DE AARDBEVINGEN OP JAVA. 22 dooden. De gouverneur van Midden-Java heeft bekend gemaakt, dat het aantal dood» als gevolg van de aardbeving, is gestegen tot 22, terwijl het aantal gewonden 85 be draagt, Te Pangebatan is een bivak in gericht, waarin ruim achthonderd dak- loozen zijn opgenorafen, die vanwege het Binnenlandach Bestuur van voedsel wer den voorzien. In den nacht van 2021 lichte nobevingen gevoeld, welke echter Januari werden te Boemiajoe nog drie geen sohade aanrichtten. INGEZONDEN MEDEDEELING. 1 Alf« ruwheid en roodheid, pukkeltjes en uitslag, worden weggenomen door In den nacht van Vrijdag op Zater dag is te Delft ingebroken in het kantoor der firma P. aan de Scheepmakerij door verbreking van een ruit en inklimming. Er zijn ongeveer zestig gulden aan con tanten en een hoeveelheid postzegels ge stolen. De vele griepgevallen hebben B. en W. van Huizen doen besluiten, vanaf he den de openbare school voor 10 dagen te sluiten en de bestur» der bijzondere scholen te verzoeken in gelijken geest te behandelen. 0 In de goudmijnen van Kolds in Madras heeft een steen-instorting plaats gehad met het gevolg, dat acht arbeiders gedood en honderd gewond werd». Bo vendien worden nog drie koelies vermist. Bij het Amerikaansche Roode Kruis komen zooveel aanvragen om levensmid delen en kleeding binnen, dat bet aantal steun-behoevenden naar men verwacht op 1 Februari tot bijna een millioen zal zijn gestegen. In twee dagen zijn 200 soldat» in Noord Sjangsi (China) doodgevror». Op de Bosna dicht bij de stad Sera- jewo is een roeiboot met 8 vrouwen aan boord midden op do rivier gezonken. Alle vrouwen geraakten te water en 4 van hen zijn verdronken. Een geheele vleugel van de staatsge vangenis te Wetoombka in Alabama (Ver. Staten), is door brand vernield. Vijfhon derd gevangenon zijn in veiligheid ge bracht, zonder dat iemand heeft gepoogd te ontsnappen. GEEN GRATIE VODR KAPITEIN BORREN. De Koningin heeft afwijzend beechikt op het door derden ingediende gratie verzoek ten behoeve van kapitein A. F. Borren, die door het Hoog Militair Ge rechtshof in verband met den bekend» overval op Curacao is veroordeeld tot 1 dag gevangenisstraf. Zooals men weet, had kapitein Borren zelf geweigerd, een gratieverzoek in te dienen. Haastrecht. Alhier is aanbesteed het verbouwen van een pand tot een woon huis en kaaspakhuis voor den heer A. van Spengen: Metselwerk; Th. Hooft f 873, G- Stee houwer f 994, Chr. van Delft f 1109. Timmerwerk: Joh. Jansen f 927, A. G. Kraan f 1025, P. Luteijn f 1048, P. Does burg f 1085 Schilderwerk: J. Reichard f 214, C. G. Aerts f 227, Beukers Bakker f 330. Loodgieterswerk: L. Mimpen f 168, ElectriSch licht: G. C. ten Brummeler f.262, A. Verkroost f 168 De gunning is aan de laagste inschrij vers. NED. HERV. KERK. BENSCHOP. Woensdag 28 Januari, 's avonds 7 uur, Ds. Steenblok, van Oude water. Rede voor den Geref. Bond. BENSCHOP. Donderdag 29 Januari, 's avonds 7 uur, Dr. De Lind van Wijn gaarden. Rede voor de Zending. BLESKENSGRAAF. Woensdag 28 Ja nuari, avonds 6.80 uur, Dl. P. Zwdt, vaa Drift.

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 2