Kerk en School. Stadsnieuws. n. Weerbericht. W Telegrammen. Gemengd Nieuws. Hoest, Keelpijn Nieuws in een paar regels. Marktberichten Predikbeurten. ItftSYEfim NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UtRECHt, SClrcontravwcfri COUrtni WOENSÜAB 28 JANUATU ,&1 Moortl recht. De hw A. Hoogendoorn beeft met gunstig gevolg mm« TMT Hetril afgelegd. Nlauwland. Leep dar bevolking «var 1990. Bevolking op 31 December 1928: 548 m. au 808 vr., totaal 555 inwoners Geboren 10 m. an 6 vr. Ingekomen 23 m. an 27 vr. Vermeerdering 66. Overleden 2 m en 1 vr. Vertrokken 20 m. en 35 vr. Vermindering 58. Bevolking op 31 De cember 1930: 359 m. en 305 vr., totaal 664 inwoners. Er werden 6 huwelijken voltrokken. Werk aan dan winkel. Nieuw-Aekkerland. De firma J. en A. den Boer, betonfabrikanten alhier, ont ving, als laagste inschrijfster, de op dracht tot het leveren van 4000 plaaten van gewapend beton, elk van 300 K.G., ten behoeve van de Rotterdamsche Elec- trische Tramwegmaatschappij. Hiermede ia aan de firma voor geruimen tijd werk verzekerd. De muziekvereeniging „Apollo" be sloot deel te nemen aan het nationaal concours te Alblasserdam op 2en Pink sterdag. De vereeniging zal uitkomen in de la afdeeling. DOODELIJK ONGEVAL, Nieuwerkerk a.d. IJssel. Dinsdagmor gen heeft op 's-Gravenweg een droevig ongeval plaats gehad. Het 14-jarig zoon tje van den heer J. K. bevond zich met «en hondenkar op dien weg en werd on der de gemeente Capelle a.d. IJssel door een vrachtauto aangereden. De jongen is kort daarop aan de bekomen verwondin gen overleden. De laatste tien woningen van de Woningbouwvereniging „Ons Huis" na deren hun voltooiing. Reeds enkele wo ningen zijn gereed. Alle woningen zijn verhuurd. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Tot tijdelijk ambtenaar ter secretarie is benoemd de heer A. Benders te Hardinxveld. Wegens ziekte van den heer G. de Jong is tot tijdelijk chef-monteur van het G.E.B. aangesteld de heer J. Overvliet. Gedurende het jaar 1930 zijn 102 aangiften van geboorte gedaan en 32 aan giften van overlijden. Er zijn 36 huwe lijken voltrokken. Aantal ingekomen per sonen 248; vertrokken personen 297. Be volkingstoename in 1930 in totaal 34 per sonen. Autobotsing. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Maandagmor gen 8 uur kwam een auto, bestuurd door D., uit Nieuwerkerk, in botsing met een auto uit Hillegersberg, bestuurd door H. De auto van D. was achter den wagen van de B. opgesteld. Toon D. wilde pas- seeren kwam hij boven op den wagen van H. terecht, waardoor beide wagens werden vernield. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Nleuwpoori M«j. D. Benjaminse, van 'a-Grevelduin-Capelle, heeft voor haar be noeming tot onderwijzeres aan de O. L. School bedankt en eenzelfde benoeming te Heusden aangenomen. Damwsdstrijd. Noordeloos. De damwedatrijd Leer dam—Noordeloos, Maandag gespeeld in de zaal van den heer Joh. Wildeman te Leerdam, had den volgende» uitslag: Leerdam Noordeloos J. EllensW. van Muilwijk 02 V. MeeuwenH. van Muilwijk 1'1 H. DongaD. Rietveld 11 G. BlomJoh. Trappenburg2—0 J. v. d. HeijdenG. v. d. Leij 02 J. van Wijnen—Jan Slob 02 A. VogelenzangH. Advokaat 02 J. BogerdC. de Groot 02 A. Roza—<P. A. Hordijk 2—0 A. Kampeis-—CP« Kxoe 20 Totaal 8—12 Dus heeft Noordelaea gewonnen met 12-9. Jongellngsvereenlglng. Ottoland. De Ned. Herv. Jongelings- vereeniging op Geref. Grondslag „Da niël" vierde haar 5de Jaarfeest onder leiding van den eere-voorzittar, De. Anker. Nadat de bijeenkomst met gebed Psalmgezang was geopend, brachten de secretaris en de penningmeester hunne jaarverslagen uit, waaruit bleek, dat de vereeniging in ledental was vermeerderd en enkele wisselingen in het bestuur had den plaats gehad. Verschillende opstellen en enkele voordrachten werden geleverd, terwijl le den van de Ned. Herv. Meisjesvereeni- ging „Martha" enkele liederen zongen onder orgelbegeleiding. Verschillende af gevaardigden van hier en uit omliggende gemeenten brachten gelukwenschen over aan de feestvierende vereeniging, ook na mens den Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk en de Geref. Knapen- en Jonge- lingsvereenigingen alhier. Enkele dames dienden chocolademelk rond, welke gra tis was geschonken door den heer C- Korevaar, die ook zijn orgel bad beschik baar gesteld. Aan het einde sprak de heer G. Vink voorzitter voor den Ring Ottoland, nog een opwekkend woord. Ten slotte werd gezongen Psalm 119 vers 5, waarna Ds. F. Anker voor ging in dankgebed. De collecte bracht f 16.63 op. De op komst was vrij goed, zoodat de vereeni ging op een goed geslaagd jaarfeest mag terugzien. Ottoland. Als een bewijs, dat in deze gemeente nog al zware varkens gemest worden, kan dienen, dat de heer J. A. «en varken van 650 pond en mej. de wed. K een van 640 pond heeft geslacht. De Schoolkwestie. Ottoland. De Gemeenteraad heeft met algemeene stemmen besloten niet in be roep te gaan tegen de beslissing van Ged. Staten tot vernietiging van het raadsbesluit, waarbij geweigerd waa, me dewerking te verleenen tot stichting etser bijzondere lager» school, Op den len Februari zal het 25 jaar geleden zijn, dat mej. P. Dekker als dienstbode ia betrekking kwam bij aeev». I nuts—De Beer. Op een krib. Streefkerk. Ia den nacht vaa Maandag op Dinsdag, omstreeks twee uur, v>er, vermoedelijk door de duisternis, ken vrachtboot van de fa. Van der Sohuyt, de stad Zwolle", op de tweede krib bo ven Nieuwe-veer. Te ongeveer 10 uur acn Volgenden morgen kon zij bij hoog wa ter weder loskomen en zonder scnade baar reis vervolgen. Polder Streefkerk. Streefkerk. Maandag is vanwege den polder Streefkerk met Kortenbroek een herstemming gehouden ter verkiezing van een heemraad voor wijlen den heer M. Booy. Voor deze herstemming kwamen w aanmerking de heeren C- Booy en J. de Vries. Bij de stemming werden uitgebracht 440 stemmen, waarvan 51 stemmen van onwaarde werden verklaard, te weten 24 blanco en 27 waarop een andere aandui ding was vermeld dan de lijst rangaf. Van de geldig uitgebrachte «temmen verkreeg de beer C. Booy 197 s'emmen en de heer J. de Vries 192 stemmen, zuo- dat tot heemraad was benoemd de .eer C. Booy A.Mz. Gemeenteraad. Wi III ge-Lan'gerak. Een openbare ver gadering van den gemeenteraad is belegd tegen Woensdag 4 Februari 1931, des voormiddags om 11 uur in het Raadhui». De agenda luidt als volgt: le. Ingekomen stukken. 2e. Hernieuwde vaststelling begroeting 1931. 3e Voorstel tot verhooging aantal op centen personeele belasting met 10 en heffing 10 opcenten gemeentefondsbelas ting. 4e. Verzoek besturen Bijzondere Scho len om voorschot, artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920. 5e. Benoeming leden^Burgerlijk Arm bestuur. Benoeming van leden en plaatsver vangende leden stembureaux. Wijngaarden. Thans is definitief be sloten tot den aanleg van electrische ver lichting in het kerkgebouw,, der Ned. Herv. Gem. Aan den heer Gort te Slie- drecht, zal de uitvoering van dit werk worden opgedragen. De begrooting der kosten bedraagt f 250. Tooneelavond. JJsselstein. Onder regie van mej. De Vos—Doesburg, heeft de tooneelclub der Maria-vereemging in „Concordia" twee opvoeringen gegeven van „Vrije Zielen' tooneelspel in drie bedrijven en „Be kroonde Kaatje", kluchtspel in 1 bedrijf. Beide avonden was de zaal geheel ge vuld. Met de opvoering van bet toonoel- spel oogstte de club veel succes. De klucht Bekroonde Kaatje deed good ar.n en wekte den lachlust der aanwezigen danig. t B en W. hebben aan 'en beer J. Vermeulen vergurning verleend 'Ot don bouw van 4 woningen, aan den -Vcbtor si ootschenweg, nabij de 'Touwlaan. De gezamenlijke bakkers pa4* ions hebben besloten op de broodprijzen (wit en tarwe) een korting van 10 pCt. m te voeren. Chr. Houtbewerkershond. IJsselstein. In het gebouw „De Onder neming" aan de Capellestraat vierde de afdeeling IJsselstein van den ChristeÜj- ken Houtbewerkersbond haar 12 jarig bestaan. Nadat het 10e vers van Ps. 68 was gezongen, werd de feestavond geopend met een kort openingswoord door den voorzitter, den heer J. Schimmel. De feestrede voor dezen avond hield de bondsvoorzitter, de heer A. v. d. Vmjdcn. Het oud-lid, de heer D. de Jong, gaf ten declamatie. Het muziekgezelschap „Euterpe", on der leiding van zijn directeur, dan boer W. Noppen, luisterde den feestavond op In de pauze worden de aanwezig m ge- tracteerd (p wijn. Omstreeks half twaalf werd de feestavond met een woord van dank geslotea. Met genoegen kan oo af deeling op dezen avond terug zien. Dond«rdag 29 Januari, des voormidd&gs om 10 uur. De agenda luidt als volgt: le. Iagekomen stukken. Sa. Hernieuwde vaststelling begroeting 1631. 3e. Voorstel tot verlaging aantaJ op centen gemeentefondsbelasting en verhoo ging aantal opcenten personeele belas- ting. 4e. Verzoek besturen Bijzondere Scho len om voorschot, artikel 101 der Lagor Onderwijswet 1920. 5e Benoeming van leden en plaatsver vangende leden, stembureaux. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Moercapelle Ds. M. Heij- koop te Utrecht. VEEL AANBOD. In de vacature «ener onderwijzeres aan de School met den Bijbel te Varssel bij Hengelo (Geld.) hebben zich 45 solli citanten aangemeld. Dameskoor. Zevenhuizen. Het Dameskoor ral Don derdagavond in de zaal van den heer Vos zijn eerste uitvoering geven. Opgevoerd wordt de operette „De Woudkoningin". Kerkvoogden en kerkeraad Ier Ned. Herv. Kerk hebben besloten dat voortaan bij verkiezing van notabelen enz. de vrouwelijke lidmaten ook mede mogen stemmen. In de maand Maart j,en rij voor het eerst aan de stemmuig deelne men Er zal dan gestemd worden of cr een kiescollege zal optreden, dia wd de loopende zaken aan den VerkoraaJl toe vertrouwd blijven. Rectificatie. Haastrecht. In het bericht afloop aan besteding ten behoeve van den beer A. van Spengen in ons blad van Maandag j.l. komt abusievelijk voor: Afdeeling electrisch licht G. C. ten Brummeler f 262, dit moet zijn f 62; A. Verkroost moet zijn f 70. De verkiezingen. Haastrecht. De candidaatstelling voor leden van Prov. Staten zal plaats hebben op Dinsdag 24 Februari, die voor leden van den gemeenteraad op Dinsdag 14 April. Haastrecht. Bij da Maandag-avond ge houden stemming voor Kerkeraad of Kiescollege, werden uitgebracht 40 stem- men voor Kerkeraad en 26 stemmen voor Kiescollege. Hiermede is de bestaande toestand voor 10 jaar bestendigd. Gemeenteraad. Jaarsvsld. Een openbare verga 1.ring vaa dtn gemeenteraad ii belegd tegen BRAND EN BRANDWEER. Een noodlottige toestand. Er ligt iemand in 't water en hij ver keert op 't punt van verdrinken. Enkele meters van den drenkeling drijft een be mande roeiboot, voorzien van «touwan, dreggen e.d., maar waarvan de mannen rustig toekijken naar het verdrinken van den ongelukkige. „Redt hem tochl" gilt iemand naar de apathische bemanning, maar de leider daarvan schudt glimlachend het hoofd en antwoordt: Neenmijnheer, we hebben nog geen bericht ontvangen, dat onze hulp ver langd wordt." Zoo ia de toestand bij brand nabij Schoonhoven. Onze gemeente heeft een weliswaar niet geperrectionneerde, maar toch zeer bruikbare brandweer, doch bij brand buiten onze enge muren wordt gewacht tot hare hulp wordt gevraagd. Bet was gisteren bij den brand aan den Hoogendijk ook weer zoo en wat we daar van brandblusschen hebben aanschouwd, was niet zeer bemoedigend. Even over vijf uur ontdekten de bewo ners van het pand dat er brand was en om vijf miunten voor zes kwam bet eerste armelijke straaltje uit een middeneeuwsch handspuitje van Den Hem. Daarna kwam de motorspuit van Willige^Langerak, aie aan den geheelen omtrek tot voorbeeld gesteld kan worden. Dat haar hulpver leening ditmaal minder voorspoedig was dan anders, lag aan de omstandigheid, dat ook deze brandweer is ingericht op blusschen in eigen gemeente. De brand weer van Willige-Langerak heeft alle plaatsen waar zij in eigen gemeente wa ter zou moeten geven, onderzocht en daarbij heeft zij de zekerheid gekregen, dat zij daartoe in staat is. Nu echter moest zij water halen uit de Lek, omdat de mototspuit op den dijk moest blijven staan, daar zij niet van den smalien stoep kon rijden. Het was laag water in de rivier en de zuigslang van de spuit bleek niet lang genoeg om dat water op te ha len. Ammerstol kwam ook op de plaats dos onheils en gaf kort na 6 uur water. De spuit echter van de eigen gemeente, van Bergambacht, begon eerst ongeveer kwart over zeven water te geven I Over de brandbluschmiddelen van deze uitgestrekte gemeente zou heel wat te zeg gen zijn. Bergambacht beslaat 2809 H A., de gemeente strekt zich uit tot den Hoek- schen Sluis, Stolwijk, Berkenwoude -n Schoonhoven. Voor dat stuk provincie is beschikbaar een motorspuit, die ech'.or niet met eigen kracht bewogen kan wor den, maar die door een anderen auto moet worden voortgetrokken. Zoo kwam het dat de spuit van de eigen gemeente, van Bergambacht, eerst water gaf toen het geheele pand reeds was uitgebrand. Aan de leiding van de blussching ont brak alles. Er was geen leiding. Ied<-r ging naar eigen inzicht en lust te werk en spoot op de onoordeelkundigste manior die zich denken laat. Het voorhuis was geheel uitgebrand en (kar smeulden alleen de reeds verbrandde houtdeebm voort. Te redden was daar niets en het eenige #at daar gedaan kon worden was; stil laten branden. Toch begon men daar het eerst te spuiten. Het achterhuis stond in lichte laaie en nu ging men daar spuiten in de volle vlam, hoewel toch het beginsel van braud- blusschen is om het vuur aan den rand te bestrijden Het spuiten in de volle vlam geeft weinig resultaat, omdat het water in die groote hitte te veel verdampt. De rampspoedige brand van gisteren heeft veel te leeren gegeven: le. dat het onverantwoordelijk is van een nabij gelegen gemeente om met de handen in de zak te wachten, tot van de betrokken gemeente een verzoek om bij stand komt. Bij brand beslissen de eerste minuten en die kostbare minuten gaau verloren, doordat eerst tijding gegeven moet worden aan het gemeentebestuur van de gemeente waar de brand is, welk bestuur dan weer nog wel een schrif telijke! boodschap moet zenden aan j Schoonhoven om bijstand; 2e. opleiding en voorlichting v^n de wijze, waarop gebluscht moet worden, is hard noodig; 3e. sneller vervoer van brandblusch middelen; 4e» leiding met eenige deskundigheid; 5e. begrip dat water geven in de eer ste plaats noodig is en dat men niet moet wachten op hetgeen een ander zal doen; 6e. besef dat wij één maatschappij vdf- men, één 'natie en dat we niet een of meer huizen kunnen laten verwoesten door het vuur, omdat er toevallig een denkbeeldige grens loopt tusschen den brand en het brandspuithuii; 7e. dat alleen het kleine Willige-La*- gerak doet wat tftdaan most word», GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad vergadert Vrijdag- avonds 30 Januari om haii acht, ter be handeling van de volgende agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming onderwijzer aan Scheel 3. Voorstel van de commissie tot het houden van een feestweek met prae-ad- vies van Burgemeester en Wethouders. 4. Voorstel tot wijziging der politiever ordening met het oog op de veiligheid in autogarages. 5. Voorstel van B. en W. betreffende het aangaan van een overeenkomst in zake hulpverleening bij brand. 6. Voorstel van B en W. tot vaststel ling van een verordening op de besmette lijke ziekte-gelden. 7. Voorstel van B. en W. tot onder- handache verhuring van de woning gele gen in het voorm. Militair Hospitaal. 8. Comptabiliteitsbesluiten. DE FEESTWEEK. Géén Feestweek, dat adviseeren B. en W. In de Gemeenteraadsvergadering van 6 November werd aangehouden het ad vies van B. en W. naar aanleiding van het voorstel van de Feestcommissie, om het feest dat jaar niet te doen houden in de eerste helft van September, doch in de eerste helft van Augustus. De bedoeling was, dat intusschen onderzocht zou wor den, of het juist was, dat Schoonhoven in 1931 haar 700-jarig bestaan kon her denken. B. en W. deelen nu mede, dat hier over geen gegevens zijn te vinden, waar uit ook maar eenige conclusie ie te trek ken, zoodat dit punt verder buiten be schouwing gelaten kan worden. Er is nu evenwel voor B. en W. een andéb .reden tot uitstel. SeKeA het uitbrengen van bovenbe doeld aavies zijn weer enkele maanden verioopen, zeggen B. en W., en vooral in dien tijd heeft de crisis, welke in de ge heele wereld heerscht, een ongekende diepte bereikt en het is, naar den toe stand zich laat aanzien, nog niet te voor spellen, wanneer er een kentering in de zen ten goede zal komen. Het is daarbij niet ondienstig er op te wijzen, dat de Rijksmiddelenstaat, die dan toch wel een inzicht geeft op de volkswelvaart, gedu rende verscheidene achtereenvolgende maanden mindere inkomsten aanwijst, oa. op de belasting der gouden- en zil veren werken, hetgeen tot ernstig denken aanleiding geeft. De in de bladen voor komende berichten op economisch ge bied, luiden dan ook bijna zonder uitzon dering zeer somber. B. en W. hebben thans de vraag over wogen, of, gezien het vorenstaande, er wel aanleiding bestaat het feest ook in 1931 te doen houden. Hun antwoord daarop ia ontkennend. Spaarzaamheid van de bevolking is in dezen tijd meer dan ooit geboden en het mag toch wel bekend zijn, dat in vele gezinnen, waar slechts karige inkomsten worden ontvangen, bij feestelijke geleeen heden maar al te veel geld wordt uitge geven voor allerlei nuttelooze dingen, dikwijls nog aan hen, die slechts enkele dagen in deze gemeente vertoeven. Het Gollege geeft derhalve in overwe ging, het feest althans in 1931 niet te doen houden en gunstiger tijden af te wachten. Kin .un.nii, tt in mugn m 28 Juuut. De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Zaterdagavond: Matige tot krachtige Zuid-Westelijke tot Westelijke wind; betrokken of zwaar be wolkt; tijdelijk opklarend; later opnieuw regen; aanvankelijk zachter. Waterstanden: Opgave van 28 Januari, v.m. 8 uur: Keulen 5.29 Lek2.43 Vaartsch# Rijn 0.60 Maastricht, 27 Jan., 44.87 was 0.02 M. val 0.05 M. was 0.38 M. was 0.03 M. Luchttsmpsratuur: De temperatuur van de lucht bedroeg hedenmiddag 12 uur ln de schaduw 37 graden Fahrenheit. 27 Januari, Eerste Kwartier Op- 3 komst 'a nachts 12.25 uur. BEROEP AFGEWEZEN. Ds. J. H. Gunning E,Bz. heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeen te te Genderen bedankt GEMEENTE-ZAKEN. r—Ged. Staten hebben de beslissing op de gemeente-begrooting 1931 verdaagd. De Provinciale Staten hebben het tarief van het veer SchoonhovenGel- kenea opnieuw vastgesteld van 8 Juni 1931 tot 8 Juni 1934. B. en W. dragen den raad ter be- «oenJing van een onderwijzer aan de Openbare Lagere School II (U.L.O.) voor: 1. K. G. Thomas te Wonnerveer; 2. W. A. Schippers te Oud-Beijerland; 8. J. A. Huneman te Rijswijk. B. en W. stellen den Raad voor dt' Politieverordening te wijzigen in dier voege, daV autogarages aan bepaalde voorschriften moeten voldoen om als zoo danig gebruikt te mogen worden, een en ander o.m. met het oog op het brand gevaar. B. en W. verzoeken den Raad machtiging tot het aangaan van een overeenkomst met den Utrechtschen Pro vincialen Brandweerbond inzake hulprer- leening bij brand. Aangezien de verordening op de heffing van besmettelijke ziektengelden door de Kroon slechts is goedgekeurd tot 1 Januari 1931, stellen B. en W. den Raad voor bedoelde verordening ojh nieuw, ongewijzigd, vast te stellen. Den Raad wordt voorgesteld de wo ning in het voormalig Militair Hospitaal te verhuren aan G. Huisman voor f 2.50 per week, onder voorwaarde, dat de wa terleiding door den huurder wordt be taald en hij 't toezicht houdt op het ge heele gebouw, benevens den tuin in orde houdt. DE SLEUTELEN DES HEMEL- RIJKS. Voor den Geref. Bond hoopt morgen avond in het Verenigingsgebouw in de Oranjestraat Ds. P. J. Steenbeek, van Oudewater, op te treden met het onder werp: „De Sleutelen des Hemelrijks". De lezing ,die om half acht aanvangt, zal vrij toegankelijk zijn. HET SPAARDERS-COMITE. Gisteravond vergaderde ten huize van een der commissieleden het comité ter behartiging der belangen van de spaar ders voor Schoonhoven. Vastgesteld werd. dat reeds tal van spaarders zich bereid verklaard hadden mede te werken Besloten werd de reeds ontvangen gelden over te maken naar het Gorkumeche e*. mlté «n de actie krachtig roert te zetten. ONRECHTMATIGE WERKLOOZEN- STEUN. In ons nummer van Maandag hebben wij het wekelijksch overzicht woergege- ven van de bij het correspondentschap der arbeidsbemiddeling genoteerde aan giften van werkloosheid. Onder de 66 werkloozen, die toén waren ingeschreven, bevonden zich 11 zilversmidsknechta. Thans blijkt, dat het niet met alle aan giften in den baak is. Twee dezer zilver smidsknechts, P. A. M. en G. B., moe ten namelijk gedurende den tijd, waar over zij werkloozen-ondersteuning geno ten, arbeid hebben verricht. Het verzui men daarvan aangifte te doen is een ern stig vergrijp, dat in verschillende gemeen ten reeds zwaar is gestraft. De politie onderzoekt nog hoever de overtreding zich hier uitstrekt. VERKOOPING. Er was gisteren in het Heeren-Loge- ment groote belangstelling voor de ver- kooping van den inventaris der fabriek van zilveren werken, voorheen De Pleyt en De Wilde. Niettemin brachten bijna alle artikelen lage prijzen op. Zoo werd b.v. voor eon goeden pers slechts f 40 besteed. De oor zaak daarvan is wel hoofdzakelijk, dat de machines grootendeels verouderd waren. Bijna alle bedrijven worden tegenwoordig electrisch gedrev® en er is daarom wei nig vraag naar werktuigen, die nog mot handkracht worden voortbewogen. De totale opbrengst der verkooping was ongeveer f 1000. BEKROOND WERK. Bij den wedstrijd, uitgeschreven door den Bond van Typografische Studieclub» in Nederland, voor het ontwerpen van een étalagekaart, behaalde onze stadge noot, de heer E. van der Ham, leerling ter drukkerij S. A W. N. van Nooten, •de tweede eervolle vermelding met daar* aan verbonden diploma. Elerenvelllng. De aanvoer op de hedenmorgen gehouden Veiling bedroeg 6892 stuks. Prijzen: Kippeneieren f 4.90 f 6.20 per 100 atuka. Botermarkt. Op de hedenmorgen gehouden Botermarkt werd voor Goé- boter besteed f 095 per half K.G.; Wei- boter geen aanvoer. ONDER VERDENKING. AMSTERDAM, 28 Jan. Zooals men zich zal herinneren arresteerde de pdli- tie vorige week een rijwielhandelaar uit de Hartenstraat, die ervan werd ver dacht f 13000 te hebben weggenomen uit de kas van een effectenkantoor op de Keizersgracht. Mede werd toen aangehou den een andere rijwielhandelaar in het Oosten der stad. Thans heeft de politie in verband met deze zaak een derde rijwielhandelaar ge arresteerd, die zijn zaak heeft in den omtrek van de Nieuwe Markt. Deze laat ste ia compagnon van den tweeden ge arresteerde. Ofschoon de aangehoudene hardnekkig blijft ontkennen, is de politie van mee ning dat het net hoe langer hoe dichter o^n dezen verdachte wordt dichtgehaald. BRANDSTICHTING. AiLPHEN a.d. RIJN, 28 Jan. Van nacht is brand uitgebroken in een hooi berg van de Gebr. van Schie, staande aan de Hoorn te Alphen a.d. Rijn. Gebleken is dat de brarfd te wijten is aan kwaadwilligheid. De dader, een land- looper, die den nacht in den hooiberg had doorgebracht, heeft zich te 's-Gra- venhage bij de politie gemeld met de me- dedeeling, dat hij den brand heeft aan gestoken. WASSEND WATER. BRUSSEL, 28 Januari. Uit "Namen en Luik wordt was gemeld van de Maas en de zijrivieren. De Sambre en de Ourthe zijn buiten hare overs getreden en rond om Luik staan eenige landerijen blank. Uit het geheele land wordt regen en sneeuwval gemeld. Verwacht wordt dat de waa dar rivisrtn «eg aal aanhouden, EERSTE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoon hovtnschs Courinl WOENSDAG 28 JANUARI 1931 NA GANDHI'S VRIJLATING. Voortzetting van bet onwettig winnen van zoutt LONDEN, 28 Jaa. Gisteravond aeu G&ndhi voor het eerst ma zijn invrijheid stelling te Bombay een openbaro rede voering houden. De belangstelling hier voor was zoo geweldig groot, dat reeds een uur voordat Gandhi aankwam, op de Maidan-explanade ruim 200.000 men- achen waron samengestroomd. Het duurde meer dan een uur alvorens Gan- dhi het spreekgestoelte kon bereiken. Het gedrang waa zoo hevig, dat 31 personen werden gewond, van wie een vrouw zoo ernstig, dat zij na opname in een zieken huis. aan de gevolgen overleed. Gandhi heeft verklaard, dat pas te Allahabad zal worden besloten, welke houding het congres ten opzichte van de ontwerp-constitutie zal aannemen. Gan dhi zag echter geen enkele reden, waar om het onwettig maken van zout zou moeten worden gestaakt, zoolang de on rechtvaardige zoutbelasting blijft be staan. Hij geloofde ook, dat het mogelijk was, dat het poaten zou moeten worden voortgezet. STRAATROOVERS. OPPELN, 28 Jan. Hedennacht is op den weg van Slawnitz en Haldendorf een postauto, die zich op den terugweg naar Oppeln bevond, door drie gemaskerde bandieten overvallen. Zij dwongen den chauffeur den wagen in een boachje langs den weg te rijden, waarna zij hem en twee passagiers bonden. Alle postzak ken werden van brieven van waarde be roofd. Naar schatting hebben de roovers een bedrag van ongeveer 1000 Mark in handen. EEN ANDERS SCHIP VERKOCHT. Ma ar nog niet geleverd. De schipper 8., die te Weesperkarspel voor den wal lag met een lading graan, bestemd voor de firma 0. aldaar, bood, nadat de lading was gelost, zijn schip te koop aan Hij vertelde echter niet, dat het schip eigendom was van een firma te Rotterdam, voor wier rekening hij het graan moest vervoeren. Met de firma K. A. te Amsterdam, aan wie hij het schip ▼oor een bedrag van f 1500 te koop bood, waren de zaken reeds zoover gevorderd, dat één der firmanten naar Weesper karspel kwam, om het schip te bezichti gen De prijs werd niet te duur geoor deeld daar had de schipper wel voor gezorgd en de transactie kwam tot stand. Echter wilde de kooper eerst be talen wanneer de schipper hem de eigen domspapieren ter hand zou stellen. Deze voorwaarde was een streep door diens rekening. Hij besloot dan ook maar zijn schip te verlaten en vertrok 's avonds met den autobus naar Amsterdam. Tevoren had hij echter weten te bewerken, dat een be woner van de omgeving, waar het schip gemeerd lag, hem circa f 100 leende. Toen niets meer van den man werd vernomen, volgde aangifte bij de politie Vrijdagavond troffen twee rechercheurs den man in een café op den Zeedijk te Amsterdam. Hij werd gearresteerd en naar Weesperkarspel overgebracht. In den loop van den dag werd S door de politie naar Amsterdam gebracht, al waar hij ter beschikking van den officier van justitie werd gesteld. EEN GOEDERENTREIN ONTSPOORD. Geen persoonlijke ongelukken. Bij den Liberger overweg bij Hilversum op de lijn naar Utrecht, zijn gistermiddag van een daar rangeerende goederentrein tengevolge van ontijdige wisselbediening twee goederenwagens ontspoord. Tenge- gevolge van dit déraillement raakten bei de sporen versperd en was het personen verkeer HilversumUtrecht gestremd. Het reizigersverkeer uit Hilversum moest over Amersfoort worden geleid, om zoo doende de vertraging tot het geringste, te beperken. Van de ontspoorde goederenwagens was er één geladen. Te kwart voor vijf kon het verkeer Hilversum—Utrecht weer over enkel spoor worden geleid. Ruim /es uur waren beide lijnen geheel vrij. De materieele schade is zeer gering, persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. INBRAAK TE ROTTERDAM. Te Rotterdam is in den nacht van Zon dag op Maandag ingebroken in de dan cing „Cosmopoliet" aan den Schiedam- schedijk. Er is een bedrag van circa f 1600 buitgemaakt. Door verbreking van een W.C.-raampje kwamen de daders naar binnen. Op het kantoor forceerden zij een kastje, waarin zich een geldkistje en geldzakjes bevonden. Na het kistje ge opend te hebben, staken zij den inhoud bij zich en wierpen het ledige kistje in de W.C. Daar is het later teruggevonden. De zakjes namen zij mee. De buitgemaak te f 1600 bestond hoofdzakelijk uit klein zilvergeld. DIJK VAN DE NOORDERVAART DOORGEBROKEN. Zeven arbeiders nog tijdig ont snapt. Maandagavond is te Roggel (Limburg) «ven voorbij de Roggelsche brug de ka naaldijk van de Noordervaart over een lengte van 15 Meter doorgebroken. De aannemer J. de Waard uit Sliedrecht was hier bezig met het leggen van een nieuwen duiker onder de Noordervaart Daarvoor was een damwand geheid in het midden van het kanaal, die dóór het schutten van schepen veel druk moest verduren. Kort voor de instorting waren nog zeven werklieden op 2K Meter on der de oppervlakte aan de doorgraving bazig. Enkele hunner waren aan het werk om de ernstige doorsijpeling Tan wetir te stoppa toin d» usnsmer *t- merkte, dat geen bulp meer baten kon. Zij vluchtten toen alle zeven van bun «ndergrondsche bezig beden weg. Op bet •ogenblik, dat rij boven waren, stortte de domwaad in. Alk Materiaal ea be moedigde steigers ever 26 Meter werdea door den vloed meegesleurd. In enkele oogenblikken daalde het water van de Noodervaart minstens 1 50 Meter, waar door ook de scheepvaart onmogelijk is geworden. In het Peelland, dat Oostelijk van de Noordervaart ligt, verraste het wateT verschillende woningen, welker in woners spoedig werden gewaarschuwd en door bootjes afgehaald. Groote schade aangericht. Verscheidene H A. peelgrond en akker land staan, zoover het oog reikt, blank. De schade door het water op deze landerijen aangericht, is zeer aanzien lijk. Van de te velde staande gewassen komt niets meer terecht, daar het nog geruimen tijd zal duren, voordat deze streek weer droog loopt. De laagst gele gen gedeelten zullen wel tot dezen zomer onder water blijven staan, doordat het kanaal hooger ligt dan de omgeving. GRIEP TE HUIZEN. Reeds 450 palllnten. Te Huizen ie de laatste dagen het aan tal grieplijders sterk toegenomen. Het be draagt nu reeds 450. De bijzondere en de openbare scholen zijn gesloteh. De ziekte is niet van kwaadaardigen aard. VAN BURINK EN MOSKOU. Nadat de heer Van Burink tijdens de begrootingsdebatten in den Rotterdam- schen Raad een verklaring had voorge lezen, waarin hij medWeeling deed, van de bekeering van hem zelf en zijn partij genoot v. d. Dungen tot de orthodoxe communistische partij (onder opmerking overigens, dat zij, hoewel zich aansluiten de aan haar politiek, nog niet in de Communistische Partij Holland waren opgenomen) merkte de heer Ter Laan, toen zijn beurt van spreken kwam aan 't adres van den communist op: „Man, je komt niet door je examen". Hij blijkt gelijk gehad te hebben, schrijft de correspondent van het Alg. Hbl. Nadat eerst de heer d. Dungen heeft medegedeeld, dat hij, hoewol aan gezocht, riiet wjilde toe treden tot de Communistische Partij Holland, heeft thans de heer Van Burink doen weten, dat hij zijn lidmaatschap heeft opge zegd. De eenigszins vreemde wijze, waarop dit geval is verioopen. moet verklaard worden uit de omstandigheid, dat de of- ficieele communisten in Rotterdam noch bij de raads-, noch bij de Kamerverkie zingen een aanhang van eenigen omvang hebben kunnen krijgen. Geen kans zien de de kiezers achter den heer Van Bu rink (aan wien ook de heer Wijnkoop zijn Kamerzetel dankt, want zonder de 7000 voorkeurstemmen te Rotterdam op Van Burink uitgebracht, zou hij te ver beneden den kiesdeeler zijn gebleven om aanspraak te kunnen maken op een zetel) weg te halen, heeft men dien in de C. P. H. gelokt, waar men ln besloten kring de slaafsche onderwerping eischte, die Moskou verlangt van hen. die tot haar wederkeeren De heer Van Burink had daarvoor echter veel ruggegraat. Nu zullen de, satellieten van Moskou toch probeeren contact te krijgen met de Rotterdamsche „massa". In een strooi biljet worden de arbeiders opgewekt een vergadering in bet Verkooplokaal te ko men bijwonen, waar o.a. de heer D. Wiin- koop. wien geen karwei te zwaar schiint, mee den aanval zal leiden tegen Van Bu rink, den weeitoarstige. VALSCHE SPOORKAARTJES. Drukker maakt ze zelf. Te Cassel stonden gisteren de 44-jarige spoorkaartjesdrukker Johann Landau en diens 47 jarige vrouw terecht, die in No vember wegens diefstal werden gearres teerd. Daar in de actentasch van Landau een groot aantal spoorkaartjes werd ge vonden, leidde dit tot de ontdekking v&n een particuliere drukkerij te Cassel f.an- dau gaf toe, spoorkaartjes nagemaakt te hebben, doch hij beweerde ze niet aan an dere personen te hebben verkocht. Onge veer anderhalf jaar heeft hij op vertoon der nagemaakte kaartjes in Duitschland gereisd. De rechtbank veroordeelde hem tot twee jaar tuchthuis |n 200 mark geld boete en drie jaar eerverlies. Zijn vrouw kreeg vijf maanden gevangenisstraf. OM EEN GRATIS REIS. Te Hamburg vervoegde zich Zaterdag een zekere Herbert Koning uit Gharlot- tenburg bij de politie, welke hij de ver rassende mededeeling deed, dat hij de moordenaar was van den bioscoop-direc teur Schmoller te Neukölln. Nadat men oorspronkelijk, ook al door het omstandi ge verhaal, dat de zoogenaamde moorde naar van zijn daad deed. er zeker van was den schuldige te hebben gevonden, bleek Maandag, dat de zelfbeschuldiging was verzonnen. Koning, die eenigen tijd ge leden uit Berlijn naar Hamburg was ver trokken, had hier uit de dagbladen ken nis genomen van den moord, uit de di verse details zijn verhaal gebrouwen, en. klaarblijkelijk in de hoop gratis naar Ber lijn terug te worden gebracht, was hij naar de politie gestapt, waar hij de sen- sationeele onthulling bracht, die geen onthulling bleek te zijn. NEW YORK WORDT VERWOEST. Groote luchtvaart-manoeu vres in Amerika. In Mei zullen in de Vereenigde Staten de jaarlijksche luchtvaartmanoeuvres plaats hebben boven de kuststrook tus schen Boston, New York en Washington met als hoofddoel de „vernietiging van New York". Het oorlogsgebied beslaat een oppervlakte van 100.000 vierk. mij len. Meer dan vijfhonderd vliegtuigen, be mand door een legertje van 1100 vliegers en waarnemers, zullen in den strijd wor- dtn gébracht. Dt luchtstrijdkracht» *ul- INGEZONDEN MEDEDEELING. Mtjnhardt's Hoesttabletten. Doos 30 ct. Hijnhardt's Keelpijntabletten, 60 en 30 ct Bi) Apoih. en Drogisten len onder het commando staan van bri gadier generaal Toulois. Aan de manoeu vres nemen deel vijf vliegtuiggroepen, bestaande uit een boofdkwartiersgroop van 50 vliegtuigen, 3 jachtihegtuiggroe- pen, bestaande uit een hoofdkwartiers- groep van 50 vliogtuigen, een transport groep van 40 vliegtuigen, 3 jachtvlieg tuig-groepen, elk bestaande uit 60 vlieg tuigen, een bombardeer-groep van 40 zware bommenwerpers en vier verken ningsgroepen, bij elkaar ongeveer 135 toe stellen. Verschillende radio-, foto en am bulance-vliegtuigen zullen bovendien de aanvallen meemaken Het ligt in de bedoeling een groot aan tal reserve vlieg-officieren op te roepen, onder wie talrijke» bekende vliegers, die sedert eenige jaren uit den militairen dienst over zijn gegaan in dienst van par ticuliere ondernemingen. Het aantal vliegtuigen voor dit oefe ningetje zal grooter zijn, dan ooit te vo ren is samengebracht in vredestijd en in de oorlogsjaren. EEN DRAMA. Te Kanisza bij Zenta heeft zich een verschrikkelijk familiedrama afgespeeld. Ongeveer twee maanden geleden heeft daar een koopman, na zijn geheele ver mogen in één nacht bij het kaartspel te hebben verloren, zelfmoord gepleegd. Zijn plaats werd ingenomen door den 15- jarigen zoon, die het geheele uit de moe der en 8 kinderen bestaande gezin moest onderhouden. Ook hij schoot zich een kogel door het hoofd. De moeder en de oudste dochter maakten daarop, de wan hoop nabij, een einde aan haar leven door in de rivier de Theiss te springen. Hoewel visschers nog trachtten haar te redden, mocht dit niet meer gelukken. De zeven weezen komen nu ten laste van de gemeente. GRIEP-EPIDEMIE IN GRIEKENLAND. Thans neemt ook te Griekenland de griepepidemie een onrustbarend karak'er aan. In verband hiermede heeft de re geering besloten, van morgen af alle open bare en bijzondere scholen ta Athene tot nader order te sluiten. Verder mogen, voorloopig voor zes dagen, in schouw burgen, concertzalen en t bioscoopzalen geen voorstellingen of uitvoeringen wor den gegeven. Vier ministers zijn door de ziekte aangetast; de toestand van Veni- zelos, die eveneens aan griep lijdende is, is bevredigend. DIEFSTAL VAN GOUD. Posfbeambfe In den val. Te Bazel werd Zaterdag de politie er van in kennis gesteld, dat een uit Egypte komende en voor Duitschland bestemde goudzending in baren goud, ter waarde van 23.000 Zwitsersche francs, gestolm was. Uit het onderzoek bleek, dat de dief- stad te Bazel moest zijn gepleegd. Spoe dig gelukte het de politie den dief te ar resteeren. Het bleek een 20-jarig post beambte uit Bazel te zijn, die zich van liet goud reeds had ontdaan De politie wist er echter spoedig de hand op te leg gen. WAT DE ZEE OPSLOKT. Het gisteren gepubliceerde resultaat van de desbetreffende statistiek geeft aan dat de koopvaardijvlooten der wereld in 1930 de volgende verliezen hebben gele den. 392 vaartuigen met 425.413 bruto register ton vergeleken met 499 schepen met 604 643 bruto reg.ster ton in 1929. Van eerstgenoemd cijfer zijn 246 stoom schepen, 14 motorschepen, 37 motorzeil booten, en 95 zeilbooten. Ue Duitsche koopvaardijvloot heeft in 1930 19 scne- pen verloren met 36.744 bruto register- ton, vergeleken met 27 schepen in 1929. VERGIFTIGDE EEREWIJN. Te Ashland in Kentucky zijn van ze ven mannen, die op een feestelijke bijeen komst van den eerewijn hadden gedron ken, er vijf overleden. De drank, die naar verzekerd werd, zuivere alcohol zou be vatten, bestond, naar men meent, uit een mengsel met een anti-vriea-middel voor automobielen. DE ZWEEDSCHE VLIEGER LUNDBORG OMGEKOMEN. Da redder van Noblla. D« Zweedsche officiervlieger Lund- borg, bekend door zijn redding van Nobi- le in 1928 van de ijsschots, na h«t ver paan van de „Italia", hesft gisterenmid dag bij Malmsladt met zijn toeetel een val gemaakt, waarbij hij ernatige verwondin gen opliep. Hij is daaraan spoedig over leden. GEBREK AAN BRANDSTOF IN RUSLAND. Beperkt stroomverbruik. Een sovjet-verordening, uitgevaardigd in de stad en het district Moskou, schrijft voor, dat alle ondernemingen en inrich tingen in de komende maanden zoo zui nig mogelijk moeten omgaan met de electrische verlichting, in verband met een tekort aan brandstof. Er is gelast, onmiddellijk maatregelen te treffen voor een aanzienlijke beperking in het gebruik van electrischen stroom voor verlichtings doeleinden Voor het einde van Januari moet het electriciteitsverbruik met twin tig procent en voor Februari enz. met vijf en twintig procent worden verminderd. Bij het niet opvolgpn van deze verorde ning zullen straffen aan de directies der ondernemingen worden opgelegd. Een andere maatregel is dat alle fa brieken een opgave moeten verstrekken van de hoeveelheid brandstof van eiken aard. die er nog voorradig is. Deze maat regel is getroffen in verband met het feit. dat eommlge fabrieken moesten worden stopgezet wtgtni het ontbreken ran steen kool, terwijl in andere fabrieken nog een reserve aanwezig was. Bij een onderzoek le thans reeds gebleken, dat de leiders ▼an verschillende fabrieken cieh van deze verordening niets hebben aangetrokken, weshalve strafmaatregelen tegen hen zul len worden getroffen TREIN AANSLAG IN FRANKRIJK. Sneltrein ontspoord. Gistermorgen is de sneltrein Bordeaux Parijs om kwart voor vieren bij Angou- lème ontspoord. De locomotief, de tender en twee bagage-wagens derailleerden niet maar het eerste personenrijtuig ont spoorde. Zeven reizigers kregen lichte verwondingen Blijkens de eerste resulta ten van het onderzoek waren de buiten ste rails losgeschroefd Toen de trein er over heen reed, werden de rails verbo gen. Onder dezelfde omstandigheden had twee jaar geleden, niet ver van daar een dergelijke aanslag plaats. EEN NIEUW VERVOERMIDDEL. Voor spoorbaan en verkeersweg. In Engeland zijn in hel openbaar wel geslaagde proeven genomen met een voer tuig, „rorailer'' genaamd, waarmee men door %en wijziging ten aanzien van de wielen zoowel langs een spoorbaan als over den weg kan rijden. Dit is de eerste poging om in één voertuig de veiligheid en de goedkoopte van vervoer over spoor staven te combineeren met het rijden van en naar huis van hst voertuig-langs den- weg. Er is geen speciale installatie voor noo dig behalve dat daar, waar het voertuig van den weg op de rails overgaat, de grond over enkele meters op één hoogte moet zijn met de rails. Het systeem kan worden toegepast op schier ieder type van personen- of vracht auto, benevens op tractors. VIER VLIEGERS DOODGEVALLEN. Gisteren is te Bushy Park, in het graafschap Middlesex (Engeland) een vliegtuig neergestort. De twee inzittenden zijn om het leven gekomen. In Australië zijn twee amateurs met hun toestel op het vliegveld van Geelon neergestort. Ook zij vonden beiden den' dood. „DE DOLLE HOND VAN EUROPA". Mussolini belaedlgd. De Italiaannche ambassadeur te Washington heeft bij de State-departe ment een officieel protest ingediend we gens het optreden van den Amerikaan- schen generaal Butler, die in een in zijn club gehouden rede Mussolini „de dolle hond van Europa" had genoemd en ver der gezegd had, dat de Italiaansche am bassadeur mei rijn auto een kind had doodgereden en toen zijn chauffeur had bevolen, door te rijden. Het State-depar- tement stelt een onderzoek naar deze be schuldiging in. £IJN STIEFVADER VERMOORD. Maandagavond is in het dorp Goyatn aan het Schwirlochmeer in Duitschland, de gepensionneerde spoorwegambtenaar Gottfried Hebler doodgeschoten in zijn woning aangetroffen. Toen het slachtof fer bij de kachel zijn krant zat te lezen, werd er een schot door de vensterruit gelolt; de kogel drong in de halsslag ader van Hebler. Het slachtoffer was in zijn dorp zeer gezien. Daar er ernstige verdenking rees tegen den zoon van den vermoorde, ging de politie tot arrestatie van den jongen man over. Deze is een zoon uit het eerste huwelijk van Hebler. Tusschen vader en zoon moeten al sedert lang meeningsverschillen hebben bestaan Het geweer, waarmede het doodelijk echot is gelost, heeft men achter een ka chel verborgen gevonden. —De heer J. van Bavel Jr., die Zon dag is overreden bij het springen van een rijdenden wagen van de Zuider stoomtram te Dongen, is aan de bekomen verwondingen in het ziekenhuis aldaar overleden. Als verdacht van verduistering van f 1750 ten nadeele van de Onderlinge Haagache Verzekeringsmaatschappij heeft de politie aangehouden, doch later weer in vrijheid gesteld, een 22-jarigen gewe zen boekhouder van die maatschappij. Voor de behandeling der moordzaak Lans door het Bossche Gerechtshof op Maandag 23 Februari, waarbij Mr. F. Kokosky te Amsterdam wederom als ver dediger zal optreden, worden van de zij de van het 0. M. 44 getuigen gedag vaard. De Nederlandsche sleepboot, die bij Xanten is gezonken, ligt in vrij diep wa ter. Van de vier opvarenden is nog geen spoor gevonden. Een jonge Italiaan heeft twee revol verschoten gelost op den ïtaliaanachen consul-generaal Bianchi te Zurich. Deze werd getroffen in den hals, in de linkor- long en in het onderlijf. Bassi pleegde de daad, omdat door hem gevraagde hulp was geweigerd. Hij Werd gearresteerd. De bariton van de Keulsche Ope ra, Franz Lindlar, kreeg tijdens de op voering van de opera Turandot. een be roerte, waaraan hij een oogenblik later overleed. Twee inwoners van Luik zijn Za terdagmiddag naar het Zuiden vertrok ken, ten einde een tocht dwars door Afri ka te ondernemen. Een derde deelnemer aan deze expeditie vertrekt 28 Februari. Januari, avond» 6.30 uui, D». Pot, van K ralimgen. OUDERKERK ai 1J88EL. Wijkge- k»uw Vrijdag 30 Januari, arend» 7 uur, de hear J. Fne»§-in-da-W«i, van Middelharnia STOLWIJK. Ned Herv. Evangeiiaa- tie op Geref. Grondslag. Donderdag 29 Januari, 'a avonds 6 30 uur, Da. J. Lom- me rink. van Delft. NED. HERV. KERK. UOltVURKKUT. Dniniti AMSTERDAM, 26 Jan. (Draadloos). Ter veemasKt waren üeden aangevoerd *-**o veue kalveren, ie Kwal. bo-yo, 2<le Kwal. oo—oue Kwal. 7l>bU; bi nucn- tere kalveren t 10io per stuK, 640 var- Keus vleeacuvarKena (,9uJit) jk.U.) 5a aö, zware varKens ent5b, vette varKens ót/oi per iv.ti. siaoütgeivicüt BODEoKAVt,xN, m aan. Kaas. Aan voer lab wagens, tezamen boa9 stuKS, wegende öü.koii a.G. barste soort Gouda met rijKsinerK f öb4b, idem nunuere i bab/. iiandel matig. JKUiiEitiLiiU, ür jan. Ter veemarkt waren Dinsdag aangevoerd 2b6 paarden, b veulens, Ooü magere runderen, /bi vet te runneren, 195 vette kalveren, 996 nuch tere kalveren, iWO grosKaiveren, 229 sc napen oi lammeren, ZU biggen, 7 bok ken qi geiten, a9 overloopers. Prijzen per half K.G.; ivoeien 80Si cent, tz'/i45 cent, 4b50 cent, ossen 42—44 cent, 4749 cent, stieren bd cent, 4l cent, 44—45 cent, kalveren a2>a57H cent, tJ570 cent, bü cent. Prijzen per stuk van mager vee: Melk koeien i kaO440, kalikoeien i 220 4bO, «tieren f laO—450, pinken f 170— 195, graskalveren f öO120, vaarzen f 2i5240, paarden f 185260, slacüt- paaren f 160220, hitten f 85150, veu lens 1 80130, fok nuchtere kalveren f 20 -^26, slacht nuchtere kalveren f 613, biggen f 11—15, idem per week f 1.50 fl. Overzicht: Handel in koeien »n ossen slecht, prijzen stationair. Stieren tame lijke handel, prijshoudend. Vette kalve ren wat meer vraag, voor derde soort werden hoogere prijzen besteed. Melk- en kalfkoeien flauwe handel, prijzen onver anderd. Graskalveren stille handel. Nuch tere kalveren slechte handel. Paarden trage handel, oude prijzen konden niet bedongen worden. Schapen prijzen als Maandag. UTRECHT, 27 Jan. Ver. Eierveiling Utreoht. .V.E.V.U.). Eieren wit f 4.70 6 SO, eieren bruin f 5.306.70; eend- eieren f 5.90, alles per 100 stuks. Aan voer 55.000 stuks. GORINCREM, 28 Jan. Eierenveillng. Aanvoer 26.910 kippeneieren en 70 eend eieren. Prijzen als volgt :Kippeneieren 50—65 K.G. van f 4.70 tot f 5.20, 55-60 K G. van f 510 tot f 5.60, 60 K.G. en zwaarder f 5.60 tot f 6, eendeieren f 7, alles per 100 stuks. GROOT-AMMERS, 26 Jan. Eerste Al- blasserwaardsche Veilinggvereeniging te Groot-Ammers. Veiling op 26 Jan. 1931. Aanvoer 11.242 eieren. Prijzen: 11.025 kippeneieren f 4.65—6.85; 217 eendeieren f 5.406.60, beiden per 100 stuks; 14 K.G. appelen 20 cent, 16 K.G. peren 20 21 cent, beiden per K.G., 6 pond bo ter 8385 cent, 71 pond kaas 3438 cent, beiden per pond. ROTTERDAM, 26 Jan. Binnenlandsch» granen en peulvruchten. Alle artikelen ruim ter markt. Tarwe van f 56, uit gezochte kwaliteit van f 78. Gerst. Chevalier 1A6.758.50. Haver f 45. W Erwten. Kleine groene van f 6825, Schokkers f 811.50, uitgezochte kwali teit van f 1214.50, bruine boonen van f 710.75, voor extra kwaliteit werd soms iels meer betaald. Alles per 100 K.G. ROTTERDAM, 26 Jan. Buitenland»ehe granen. tBericht van de makelaars Ha genbeek ét Van der Schalk). Stemming kalm. Rogge: Zuid-Russische naar kwali teit f 3 90—4. Gerst: No. 2 .Amerikaansche diip. f84, 64/5 Zuid-Russische disp. f 82, La plata disp. f 82, 62/3 Donau disp. f 83, dito stoomend f 82. Haver: 54 5 Russische disp. naarkwa- l teit f 4.905, 53 dito disp f 4 80, 51/2 dito disp. f 4.60, 47/8 f 4.35, 47/8 La pla ta disp. f 3.75. Mais pér 200 K.G. Gele La plata f 82, dito aangekomen f 7980, dito st. f 81, Donau GaJfox disp. f 86, Bessarabische disp f 84, Russische mais Mngekomen f 79, Mixed mais aangekomen f 79. In publieke veiling waren hed»n ver kocht circa 200 ton B. S. La plata mais van f 63—68 per 2000 K.G. ROTTERDAM, 26 Jan. Voederkeekmi. (Bericht van de makelaars Gebr. Krijger) Noord-Amerikaansche lijnkoeken loc» f 9: Jan/Maart levering f 8 90, F»br./ Maart levering f 8.60. Febr./April leve ring f 8.50: Mei/Aug. levering f 7.75; do. do van N.-Amerik. zaad loco f 9.10; stoom, f 9, Jan./Maart f 9, do. do. merk S K. f 9, Argentijns^he lijnkoek loco f 9, Noord-Russiische lijnkoek Jan. afl. f 8.50, Duitsche lijnkoek af Emmerik Jan. f 8.75, do. do. Febr./April levering f 8 20. Duit sche grondnootkoeken loco Rotterdam f 6.90, prompt af Goch f 6.75; Februari dito f 6.65. dito Maart f 8 50, dito Mei/ Aug. f 6.15. Lijnzaadschilfers (Bombay) stopmend f 9 10. Grondnootschilfers light stoomend f 7 25, Extra light loco f 8, dito BVO stoomend f 8.10. Manilla Cocoskoeken SK stoomend f 6 80. ïnland- sche voorslag lijnkoeken loco f 8 90, Jan. lev. f 8.80, Febr. lev f 8.60. Maart Ier. f 8.90. Mei/Aug. lev f 7 40, dito lijnkoek- schilfers loco f 9.25, Febr lev. f 9, dito Grondnootkoek prompt f 6.75, Febr. lev. f 7, dito Soyasohroot Febr lev. f 7 75, Maart lev. f 7.50, dito Cocoskoeken Mrtj April lev. f 7.50. dito palmpittenkoeken Febr.'Maart lev. f 5 25. alles per 100 ki lo en redeeltelijk tweede hands. W0E1RDEN, 28 Jan. (Draadloos). Kaasmarkt. Aangevoerd 73 partiitn. Prij zen: met Rijkamerk le soort f 33—41, td. 2« soort f 85—97. Hand»! matig.

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 2