Alleen voor Vrouwen Rechtszaken. Wetenschap en Techniek. Ingezonden Stukken Afloop Aanbestedingen Loop der Bevolking. Buitenland. Plaatselijk Nieuws. De drievoudige moord te Bilt- hoven. DERDE RL'*O INLIJSTEN. G*# kunt heel gemakkelijk nslf een lijstje maken. Ge neemt een stuk niet te «lik glas en snijdt het, o! laat het snijden precies zoo groot, als de plaat, waarvoor het dienon moet. Verder hebt ge noodig een rolletje lijstjespapier, of passe-partout band, dat in allo kleuren verkrijgbaar ia Zoo'n rolletje kost ongeveer 30 cent, ter wijl ge er op zijn minst zes groote plak ten mee kunt inlijsten. Voor elke plaat zijn nog noodig één of twee ophangertjee, welke bestaan uit een stukje sterk ge gomd linnen, waaraan een ringetje. Als de plaat erg dun is, neemt ge een stuk karton, zoo groot als de plaat. De plaat komt dan tueschen het glas en tussohen het carton te liggen, waardoor ze op den duur mooier blijft. Het lijstje wordt dan natuurlijk om het glas en om het carton geplakt. Alvorens te beginnen, dient eersj het glas aan beide kanten goed schoon gemaakt te worden. Dit k^n het best ge beuren met een doekje, gedrenkt in spi ritus. Dan kunt ge de lijstjes gaan knip pen. Ge knipt dan van bet passe-partout- band vier reepen, n.l. twee reepen zoo lang als d$ lange kanten van het glas en twee even lang als de korte kanten. De vier aldus verkregen stukken papier worden over den lengte in de helft ge vouwen. Vooral zorgen, dat ge 't overal even breed houdt en hét papier niet uit rekt, anders zit het later niet glad. Nu worden van twee der lijstjes alleen van den voorkant schuine boekjes afgeknipt, dus alleen van de twee korte of alleen van de twee lange. We zullen aannemen, dat van de lange reepen papier de hoek jes weggeknipt zijn, dan begint ge met de twee korte reepjes eerst te plakken. De scboone ruit wordt netjes op de plaat gelegd, en wel zoo, dat de plaat er ner gens uitsteekt. De korte lijstjes worden aan den achterkant met water vochtig gemaakt (vooral niet te nat), de vouw wordt tegen den bovensten kant van het glas gelegd cn met een doekje wordt het lijstje voorzichtig, zonder rekkk'en, aan gedrukt. Zoo worden ook de lange lijstjes opgeplakt en de hoeken er om gevouwen. Nu in het midden nog een ophangertje bevestigen of bij een groote plaat twee, en kjaar is kees. JETS OVER DE OPVOEDING ONZER KINDEREN. Het gedrag van onze kinderen in hun latere levensjaren, als zij dus mensch ge worden zijn, zal in hooge mate afhangen van dd opvoeding in hunne jeugd. Die opvoeding, welke dus zoo'n be langrijke rol in ieders leven speelt, is een NltUWtBLAD VOta* «HftHBfctJWtt tR PTH1C1TT1.1 VRIJT) AU 6 FEBRUARI TH1 «eer moeilijke leak. De etrate itra fee- rust zij uitsluitend bij de ouders of ver zorgers van het kind, doch later gaan naast deze ook school en kerk aan de ep~ voeding medewerken. Wij willen hie» en kele dingen melden over de opvoeding in de eerste levensjaren van het kind, waarin het bijna altijd om en bij moede* verkeert. Als het kind het verdient, moet het of geprezeft of soms ook gestraft worden, maar in het algemeen bereikt men meer met prijzen dan met straffen. Een zach te terechtwijzing zal op den duur een be tere uitwerking hebben dan een harde vermaning of straffe kastijding. Toch kan het zijn, dat er gestraft moet worden. Doe dat dan zoo, dat het kind merkt, dat ge er zelf verdriet van hebt. Dien echter niet zulke straffen toe, dat het kind er angstig door wordt en la ter alleen gehoorzaamt uit angst voor een dergelijke straf. Daarom moet ge zoo min mogelijk slaan. Slaan maakt het kind angstig en verbittert het. Sommige menachen hebben de gewoonte een on deugend kind op te sluiten in een donke re plaats. Doch dit is ten sterkste af te raden. Ge kTijgt er een bang en zenuw achtig kind door. Om dezelfde reden moet ge een kind ook nooit bang ma ken of dreigen met iets b.v. meegeven met een zwarten man, e.d. uitdrukkingen meer. Indien ge het kind af wilt zonde ren, omdat het ondeugend is geweest, stuur het dan naar bed. Dit is de beste plaats, waar het kind echter niet graag heengaat. Vele moeder» hebben de ge woonte, om altijd maar te vermanen en nog eens te vermanen, andere om steeds mot straf te dreigen, welke zij nooit door voeren. Dat dit ook verkeerd is, hoeft geen betoog. Immers het kind raakt er aan gewoon, het stompt af en maakt on verschillig. We moeten bij het straffen streng op ons zelf toezien en strikte recht vaardigheid in acht nemen. We moeten steeds ernstig de oorzaken van de onge hoorzaamheid bij het kind opsporen. Goed nagaan, of het kind ons soms ver keerd begrepen heeft, of wij niet iets on redelijks verlangden, of het kind kon vol voeren, wat wij vroegen, enz. Gehoorzaamheid moet het kind geleerd worden. „Je moet" behoort zooveel mo gelijk vermeden te worden en vervangen te woord door: „je mag". Het eerste voelt het kind als dwang; het tweede als een gunst Zoo «uilen eigen wil en ge hoorzaamheid, twee dingen, die zoo vaak tegen elkaar indruischen, gemoedelijk te samen gaan en zoo wordt ook het kind gebracht tot zelftucht, iets, dat meer waarde heeft, dan alle andere middelen, die het kind tot gehoorzaamheid moeten brengen. EEN ZONDERLINGE VONDST. Kindje In een heester. Een paartje uit Chertsey, in het En- gelsche graafschap Surrey, dat op een avond een wandeling maakte langs een afgelegen landweg, hoorde plotseling van achter een heg klagelijk kinderge- schreeuw. Aanvankelijk schonken de twee jonge menschen er vrijwel geen aandacht aan Toen het geschreeuw echter aanhield, besloot de jongeman eens over de heg te klimmen. Ter plaatse, waar het gekrijt had weer klonken, bleek achter de heg een heester te staan en in dien heester zag de jonge man een wit pak hangen. Het was dui del ijk, dat op de een of andere wijze een kindje in den boom was terecht ge komen. Voorzichtig bevrijdde hij de baby uit haar netelige positie en reikte het witte hoopje mensch aan zijn verbaasd mo.sje, terwijl -hijzelf de politie ging vrn/ rschuwen. Tot dusver is men echter niet te weten kunnen komen, wie de ouders van het kindje zijn en hoe het wichtje in den boom terecht is gekomen. Vermoedelijk K'eeft degeen, die er zicH .van wilde ontdoen, de bedoeling gehad, het kindje over de schutting te werpen, waarhij het aan zijn manteltje aan een tak is blijven haken. Het kindje bleek goed verzorgd en warm gekleed te zijn. De vondeling, een meisje van circa zes weken, is voorloopig naar een zie kenhuis. gebracht, in de hoop,, dat de ouders zich nog zullen melden. HET DOODVONNIS. Haar schoonvader varoldlod. Hat rijksgerechtshof te Leipzig heeft de uitspraak der rechtbank tie Augsfeurg bekrachtigd, daarbij de 50-jarige Anna Monika Lutzenberger, de gescheiden echtgenoote van den eigenaar eener za gerij te Schwabmunchen, ter dcod werd veroordeeld wegens het vergiftigen van haar echoonvader, den paardenhandelaar Zerrle. Ook haar veroordeelipg tot twaalf jaar tuchthuisstraf-en tien' jaar verlies der hurgerrrechten wegens poging tol vergiftiging van haar stiefmoeder en van het gezin van den Obersekretar Schrot werd bekrachtigd. Tevergeefs trachtte do verdediging aan te toonen, dat de recht bank te Augsburg reeds van den aan vang der behandeling af tegen de vrouw bevooroorddfeld was geweest en daarom geweigerd had, eenige getuigen a déchat- ge onder eede te hooren Het gerechtshof achtte geen termen aanwezig om het op overtuigende aanwijzingen gegronde von nis te herzien. PANIEK IN EEN CIRCUS. Te Berlijn heeft Woensdagmiddag in het circus Busch tengevolge van kortslui ting een ernstig ongevaj plaats gehad. In het circus wordt gedurende «enigen tijd overdag en dee nachts een film ver vaardigd over het artisttnleven, waaraan c.a. 500 personen als „toeschouwers" deel nemen. Toen de opnemingen gistermiddag weer geëindigd waren, ijlden deze t schouwers allen tegelijk naar de kassa om hun gage in ontvangst te nemen. In het gedrang werd een der groote Jupiterlam- pen beschadigd, zoodat plotseling een geweldige steekvlam oplaaide. Er <sn1- Itond gis groot» paniek, w««MJ tal va* mannen en vrouwen onder den voet wer den geloopen. In totaal werden zeven per sonen gewond, van wie er twee naar het ziekenhuis moesten woren overgebracht. ONEERLIJK BRIEVENBESTELLER. 15.000 poststukken aan zijn aio** •dros besteld. „Slordigheid" ea „nieuwso'wipbsld". Onlang» verden bij een postbeambte niet mander dan 15.000 onbezielde post stukken op den zolder gevonden, datee rend van 1926 af. Deze vreemde poatbe- etbller heeft than» te Utrecht terecht ge staan. Verdachte gaf daarna een verklaring van zijn handelwijze. Hij moest 4®# mor gens met een wagentje de verschillende poststukken bezorgen. Zijn loop was dan echter zoo groot, dat hij daarmee niet kon klaar komen voor het tijdatip (half één), dat voor deze bestelling was aan gegeven. Des middags om vier uur moest hij weer voor een volgende bestelling op het postkantoor aanwezig zijn. Dat hij al het gevondene maar onbesteld had gela ten, wijtte verdachte aan rijn eigen verre gaande slordigheid en onachtzaamheid. De president: Ik noem dit geen slor digheid, maar vat veel erger is, oneer lijkheid. Alle brieven bleken geopend te zijn. Verdachte verklaarde dit uit nieuws* gierigheid te hebben gedaan. Maar ook nu moest de president een andere verklaring geven. Uit verschillen de brieven toch bleken voorwerpen te zijn ontvreemd. Zoo werden o.a. op verdachte of in zijn huishouden een vulpotlood, een Alpacca theelepeltje en andere voor- werden gevonden. Ook bleek, dat uit een der /brieven een bankbiljet van f 10 ont vreemd moest zijn. De directeur verduidelijkte nog, dat in 'totaal 15.000 poststukken waren gs- vonden, waaronder 12.000 drukwerken, 600 brieven en 2400 briefkaarten. Het O. M. eischte 1 j&ar'en 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 17 Fsbrauri. Mishandeling. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft terzake van mishandeling den lossen werkman P»van Z. te IJsselstein veroor deeld tot twee maanden gevangenisstraf. EEN GESCHIEDKUNDIGE VONDST. Overblijfselen vain de „Gouden Draak". In Australië zijn bij de monding: van de rivier de Moore, 80 kilometer ten Noorden van Perth, menschelijke ge raamten in oude doodkisten gevonden, welke van 1618 tot 164$ zijn gedateerd. Men denkt, dat deze geraamten aftom- Btig zijn van de leden der bemanning van een Nederlandschj schip, de „Gouden Draak", dat met 78.030 florijnen aan boord op deze kust sclfipbreuk leed. De „Gouden Draak" wa» een handelsschip, dat van Nederland uit op Oost-Indië voer De ondergang der 68 schipbreukelingen, die den schat in veiligheid hadden ge bracht, is steeds een raadsel gebleven. EEN VONDST IN ENGELAND. Hei peraamte van Eduard den Martelaar? In Engeland is onlangs bij de oude Shaitesbury-abdij een merkwaardige ont- dokking gedaan. Men vond, terwijl men bezig was met hersteiiingswerkzaamhe den, een groote steenen plaat, die een gemetselde ruimte onder den grond hleek af te sluiten. Deze bevatte een looien doodkist van ongeveer twee voet lengte en negen duim breedte, waarin zich een vermoedelijk enkele eenwen ond geraam te bevond. Volgens de meening van som mige deskundigen, zou men hier ie doen hebben met de overblijfselen van koning Eduard den Martelaar, die in 879 op Corfe Castle te Dorsethshire vermoord werd Zijn graf werd in 1861 in de abdij gevonden, doch van bet geraamte was destijds geen spoor te ontdekken. DR. LYON'S RAKET ONTPLOFT. Hit Milaan 'wordt gemeld, dat de door den Amenkaanschen natuurkundige dr. Darwin 0. Lyon geconsttueerde vuurpijl, waarmee hij hoopte de stratosfeer te on derzoeken en die hij van de top van de Monte Redprta in Noord-Italië wilde af schieten, ontploft i^. Dr: Lyon was van meening, dat hij beter dan met ballons, die slechts tot een beperkte hoogte kunnen stijgen, met een vuurpijl de hoogste lagen van den damkring en de daarbovengelegen lagen der stratosfeer kon onderzoeken. De door hem geconstrueerde „racket" was bijna 32 meter Tang en had den vorm van een granaat. Binnenin waren de ver schillende registreerende instrumenten aangebracht. De romp bestoni uit staal em aluminium. Wanneer de pijl zijn hoogste punt .zou hebben bereikt, zou het binnenste gedeel te van de instrumenten uit de huls wor den losgestooten, waarna zich een val- scherminstallatie zou ontplooien, waar mee de instrumenten, naar dr. Lyon hoopte onbeschadigd, op de aarde zon- den neerdalen. Door de ontploffing is het instrument 89heel vsrmeld. Drie personen werden gewond, wumi één ernitif, Een actie van ruim 100 jaren geleden. Mijnheer de Redacteur. Nogmaals een plaatsje in Uw cours ut betrefende de tol op de Haastrechtsere Brug. Mijn dank hiervoor. Door toevallige omstandigheden kwam in mijn handen een schrijven van de bur gemeesters van Haastrecht, Gouderak en Berkenwoude, anno 8 November 1827, betreffende de tol op de Haa-strechtsche de overgang over de zoogenaamde Haas trechtsche Brug. Deze ropie-brief is in handen van een bekend in Haastrecht geboren verzame laar van oude geschriften en uit zijn merkwaardige verzameling deed hij ze mij ter inzage toekomen. Het zal ieder Krimpenerwaarder en waarschijnlijk ook menig Gouwenaar in teresseeren deze brief te lezen, die ik hierondor laat volgen. breng** a ens Uw ïdejachtbar» ge voelens deswege te willen del», ten «in de daardoor een wederiijdsche, 100 be langrijk punt tot eland te kunnen bren gen, waaromtrent bet ons derhalve aan genaam zal zijn U.Ed. Achtbare voor drachten in antwoord te mogen verne men. Burgemeeeteren van Haastrecht en Gouderak, ook namene den Burgemeester van Berkenwoude. g.t. J. C. -MULLER. G. J. TEN BRUMMELER. Aan den Edelachtbare Heeren Burgemeester en Wethouders der Stad Gouda. Het zou merkwaardig zijn om te trach- trn die Conventie in handen te krijgen, waarover in dit schrijven gesproken werd en ook het antwoord van B. en W. van Gouda op deze brief. Wie weet of wij Krimpenerwaardere krachtens die oude Conventie niet vrij dom van tolgeld genoten en dus Gouda sinds 1827 onrechtmatig deze gelden van de ingelanden hief. Is dat zoo, dan zou het Gouda een aardig duitje kosten als al deze onrechtmatig geheven gel den moesten worden terug gegeven.... maar we zullen deze illusie maar niet lang koesteren en tot de werkelijkheid terug keeren. Gebleken is uit de feiten, dat de tol geen vrijdom heeft gegeven, dus boven staand schrijven wel evenals alle pogin gen daarna gedaan, tot mets hebben ge leid. Eén ding staat echter vast. Er was toen geen wegbelasting en daar draait thans alles om Er zijn vele Krimpener- waarder8, die meer betalen aaft de tol te Gouda voor tolgeld, dan aan wegbelas ting, terwijl Gouda bovendien de revenuen rekt van het verblijf der buitenmenschen in Gouda. Het staat echter ook bij mij vast, dat de Gouwehaars en het Goudsche bestuur wel van goede wille zijn om de tol te doen verdwijnen en dat, als Gouda een ge meente met een rug was, de tol eigener beweging wel zou worden opgeheven, daar tegenoverstaat, dat Gouda er nog slechter aan toe zou zijn, als het omme land niet in Gouda kwam en dat het toch niet aangaat deze omnfelanders te laten beta'en o& het gat in de financieele kous van haar stedenmaagd te stoppen. Intusschen blijft er een kleine hoop, dat Gouda zelf spoedig zal handelen en beginnen stappen te doen. want werke lijk. het kan zoo niet langer. Mijn dank vopr de plaatsruimte, Hoogachtend. J. KOEMAN. Haastrecht, 8 November 1827. Sedert meer dan een eeuw bestond er tusschen de stad Gouda en de gemeenten van Haastrecht, Gouderak en Berken woude, met nog meerder andere, eene be paalde Conventie op wederzijdsche reg- ten gegrond, ten opzigten den passage van de (zoogenaamde) Haastrechtsche brug over de rivier den IJssel nabij de Stad Gouda gelegen. De loop der tijden en vooral de in zoo vele opzigten veranderde vorm in oude rogten en privelegiën tijdens de inlij ving der Nederlanden in het voormalig Keizerrijk Frankrijk, deden deze zoo billüke en voor beiden belanghebbende Pamjen zoo gewenschte overeenkom sten meer en meer in onbruik raken. Het is ons echter in onze respective relation voorgekomen, dat het zeer in het belang der aan ons bestuur toever trouwde gemeenten "konde geacht worden te zijn deze vroegere bestaande bepalingen op nieuws wederom in werking te doen komen, teneinde hierdoor niet alleen te bevorderen de herkrijging van wettig toekomende verordeningen, maar vooral ook werkzaam te zijn ten'nutte en voor- deele van het individueele belang der Ingezetenen onzer onderscheidene Ge meenten, een belang, dat voorzéker ten nauwste met dat der Stad Gouda kelve in verband staat, dewijl het toch wel eene bew^zea«Awaarheid kan worden geacht te gemakkelijke lunicatie den buiten nenten tot de Stadt, zoo door dagelijksche vertering, als wekelijk- sche door de Marktdagen plaats hebben de aanvoer dêr landproducten alzins hoogst aangelegen voor de Stadt Gouda is Het ware deze Opmerkingen, welke breedvoeriger te betoogen ons geenszins moeilijk zouden vallen, die ons en onze overwegingen geleid* hebben tot» het be sluit ons deswegens tot Uw Edelachtbare te vervoegen. Zoo als wij de eer hebben te doen door deze, ten einde JJw Edel achtbare voor te stellen om wederom op nieuws deze beslaan hebbende Con vention in te voeren en .bierdoor tot we- derkeerig belang werkzaam te zijn en wij vermenen hiermede niet te moeten aarzelen, aangezien wij bewust zijn, dat wettelijk eerlang eene nieuwe verpachting der tol tot passage over de Haastrecht - sche brug door Uw Edelachtbare zoude worden aanbesteed en het kon derhalve voorhand nuttig te zijn daarvoor op nieuw vooraf deze vroeger bestaan heb bend© Conventie in werking te brengen. Wij nemen derhalve ,de vrijheid Uw Edelachtbare door deze te verzoeken deze osn lanvrafi ja dileber&tif I» willen Alblasserdam Alhier had plaats de aanbesteding van gemeentewerken voor het jaar 1891. Ingeschreven werd, als volgt: Perceel metselwerk- J. J. v. d. Plaat f 1595; L. de Kloe Mzb. i 1430 plus Grondbedrijf (sub I) f 260; (sub. 2 en 3) f 150, Burger! Armb. f 130 en i 50 per 100 vierk M. straatwerk. Ferc. H (timmerwerk): J. van Dam f 1588,15, W. van Drimmelen f 1622, J. J. v. d. Plaat f 1843, F. de Kloe I 1663 en P. J. v. d. Plaat f 1745. Perceel Dl (schilderwerk): N. Scha- gen f 900, L. P. Baardwijk f 025, A. Twigt i 985,40 en D. Blom i 943, Percee'l IV (smidswerk)A. v. Krim pen,! 185,05% De gunning is aangehouden. Gouda. De uitslag der door den archi tect D. Stuurman alhier gehouden aan besteding tot hot bouwen van dri» woon- huiren mot garag» en twee étagewonin- gen (uitgezonderd timmerwerk), voor re- kenning van den heer J. T. d. Laak al- bier was: H. A. Clarijs t® Den Haag f 18.580: A. Kasbergen te Goudorak f 17.850: A. J. de Vreugt te Stolwijk I 16.000; J. Boer C». te Krimpen a.d. IJosel 1 15.620: Joh. Blom te Ammeretal J 15.450. bewazan,.waarheid kat zün,4g»èa meer en en omStoSfc commui om lig^fenfle gemeenten HEI EN BOEIGOP. Ore» de maand Januari. IngekomenWillwnpjs Marnjgj* Ce With, dienstbode, van fftolwijk, inw. bij C. de "With no. «6; A. "W. Middelkoop en gezin, veehouder, va* Sekoonrewoerd in no. 36; Maarten Brouwer, landarbeid»*, van Schoonrewoerd, inw. bij A. W. Mid delkoop, no. 35; Anneke Kooijmy, dienst bode, van Schoonrewoeord. inw. bij A. W. Middelkoop no. Sb. Vertrokken Aaltje Adrian» den H&r- tog, dienstbode, van no. 61 naar Utrecht, inw bij E. G. vpn Bovenkamp, Jan van Schoorelatraat 16. NIEUWERKERK a.d. IJSSEL. Over de maand Januari. Ingekomen personen: Van Krimpen a d. IJssel C. A. Ro©k,( C 30, van Rotter dam C. van den Bferg> G 148; van Zoe- terwoude_S. van Mannekee, D 81; van Waddinxveen J. Hi van der Pauw, A 85; van Zevenhuizen Oskam, B lö; van Rotterdam W. Schipper, D 2. Vertrokken personen: naar Utrecht, Riouwstraat 38 bis, W. de Bruin; "-naar Zwijndrecht, Ringdijk 105, G. J. Ames; naar Rotterdam, Waterloostraat 160b, K. van Vianen; naar Rotterdam, Noordsin gel 95a, M. M. Maaskant; naar Den Haag Sonooystraat 54, J. Cramer. SCHOONHOVEN. Over de maand Ja nuari. Ingekomen personen: Wed. H. Hei koopKuiper en gezin, van Nieuwpoort in Albr. Beylinggracht 18, M- W. Rene», dienstbode, van Lopik in Lopikeretraat 35, A. J. Berkouwer, fabnekearbeideb, van Eindhoven in Voorhaven 18; G. Th. Kuis, koperslager, van Uithuizen in Ha ven 76, J. A. de Bruijn, van Amsterdam in Albr. Beylinggracht 26, J. Kruijt, dia mant boord er, van Eindhoven in Voorhar ven 23, C. A. M. Wolthoor, hoofd kleuter school, van Rotterdam in Tol 9; P. Rous, en gezin, koopman, van Delft in Koe straat 107; D. J. de Groot, kantoorbe diende, van Zaandam in Wal 3a; J. H en L. D. Janssen, van Amsterdam, in Albr. Beylinggr. 20, P. de Langen en dochter, van Den Helder in Havenstraat 92, C. H. Borst, dienstbode, van Lopik in Lopiker- stra&t 44; D. G. Bekkënk, dienstbode, van Rijlwijk (Z.-H.) in Halve Maan 12. Vertrokken personen: H. de Wilde, zilversmid, van Lopikeretraat 44 naar Gouda, Nieuwe Haven 205; N. van Slij- pe, dienstbode, van Korte Dijk 28 naar Rotterdam, Heemraadssingel 52; G. Hak, van Havenstr. Wal 40 naar Arnhem, Stationsplein 11; W. K. en J. Hellenthal, van Lopikeretraat 8 naar Rietveld; K. de Redelijkheid en gezin, groentenhande- laar, van Lange Weistraat 87 naar Ber kenwoude; M. Versteeg, dienstbode, ran Koestraat 134 naar I-opik 216; H. D. M. van den Berg, van Kruispoortstraat 2 naar Rotterdam, Stieltjeeplein 8a; P. Arends en gezin .rijksveldwachter, van Jacobs, van Beierenstraat 6 naar Moor drecht; B. van der Horst en gezin, fa brieksarbeider, van 01. van Noortplein 4 naar Groot-Ammers, H. Koehoorn, van Appelstraat 13 naar Leur; A. Kortland, ass. accountant, van Lekdijk 2 naar Aa- niéres, 7 Rue de 1'Avenue; C. Suur, van Hav. Wal 102 naar Bergambacht D 117; 5 J. Schouten, dienstbode, van Haven 22 naar Den Haag, Ch. de Bourbonstraat 29; Wed. M. Pruijtv. d. Veer, van Jac. van Beierenstraat 11 naar Rotterdam, G^. Markt 38; T. Rook, machine-bankwerker, van Voorhaven 12 naar Krimpen a.d, IJssel; A. J. Stekelenburg, landbouwer, van Nes 21' naar Lopik 123; S. Swaap, tandtechniker, van Lopikeretraat 25 naar Nijmegen, Berg en Dalscheweg 213; M. Slob, kantoorbediende, van Haven 10 naar Meerkerk G 148. BERGAMBACHT. Over de maand Ja nuari. Ingekomen: C. A. J. Stoelendrijer, van 's-Gr&venhage; A. van Bemmel, van Haastrecht; E. Konig, van Duitscbland; J. F. den Ouden, van Stolwijk; J. de Bruijn, van Willige-Langerak; W. van E©, van Stolwijk; F. Banuatts, van Duitsch- land; J. Honkoop, van Stolwijk; A. E. Verhoeff, van Stolwijk; J. Honkoop, van Verhoeff, van Stolwijk; Ch. van René- woude, van Stolwijk; D. van Randwijken gezin, van Jaarsveld; C. van Vliet, van Stolwijk; M. M. van Wageningen, van Ouderkerk a.d IJssel; J. Honkoop, en gezin, van Polsbroek; J. Veenstra, van Landsmeer. Vertrokken: J. Schilt en gezin naar Ammerstol; N Verkaik naar Lekkerkerk; S. A. Hoe/nagel naar Schoonhoven; J. van Es naar Tienhoven; G. J. Mulderij naar Amersfoort; B. Burggraaf naar Ni euw-Lekk erlandG. den Toom naar Gheel; H. Mulderij naar Schoonhoven; P. van der Hek naar Stqfwijk; P. P. Schen kel naar Oud-Alblas; J. A. van Buren naar Schoonhoven; M. Meijer en F. K. H. Cordpn naar Duitscbland; F. P, Bos naar Kedichem; L. P. van Driel naar Ammerstol; G. van der Straaten naar Utrecht; H. van Houwelingen en gezin naar Stolwijk; H. Weber naar Nieuw- J.ekkerland; D. van den Dool naar Riet veld: J. D. Roest naaar Streefkerk; J. Slingerland naar Stolwijk; J. C. Slinger land naar Streefkerk; J. C. Lancrerak naar Lekkerkerk; D. Burger naar Oude water; G. Versluis naar Lexmond; J. de Jong en gezin naar Ammerstol; L. Ros en gezin naar Lekkerkerk; A, via der Kuil nur Birktswoudt, STREEFKERK. Over de maand Janu ari. Ingekomen: P. Meerkerk, van Berken woude, A 7 naar G 10, J. C. Slinger land, van Bergambacht C 22 naar A 101; J. Slingerland, van Bergambacht A 175 naar B 19; D. Oems, van Groot-Ammere naar A 52a. Vertrokken: N. Mourik, van B 137a naar Blaskensgraaf; H. Labee, van A 48 naar Groot-Ammers, a.b. „Tijdstroom Wed. A. OomsOoms, van B 16 naar Moordrecht- A. C. Rozendaal, van G 89 naar Bleskensgraai; J. Vernooij, van A 100a naar Poederooijen, Aalst STOLWIJK. Januari. Ingekomen personen: H. van Houwe lingen, van Bergambacht naar Wijk G 36a; F. A. Venger, van Willige-Lange rak naar Wijk F 12; J. P. van Eescho- ten, van Delft naar Wijk F 12; T. Meer kerk, van Hekendorp naar Wijk E 46; A. Burger, van Haastrecht naar Wijk G 144,C. A Schouten, van Zegveld naar Wijk G 50; J. Molenaar, van Polsbroek naar Wijk C 101; J. Douma, van Ber kenwoude naar D 29; G. de Jong, van Lekkerkerk naar Wijk C 75; P. J. Boes- berg, van Rotterdam naar Wijk A 78; P. de Klerk, van Eethen naar Wijk G 114; J. Reborst, van Berkenwoude naar Wijk D 43; W. Slappendel, van Ammerstol naar F 28;" A. de Pater, van Gouda naar Wijk H 4, P. van den Heuvel, van Eind hoven'naar «Wijk G 112. Vertrokken personen; A. Deelen naar Berkenwoude; J. Honkoop naar Bergam bacht, E 150; A. Langerak naar bodegra ven, Prinsenstraat 73; L. den Besten naar Berkenwoude, B 18; G. de Vries naar Haastrecht; M. G. Groen naar Schiedam; P. Noordergraaf naar Ouderkerk ad. IJssel; C. van Renswoude naar Bergam bacht, D 19; F. van den Heuvel naar Gouda, Keizerstraat 64; W. Th. van Hum mei naar Delft, Oostsingel 180; G. van Vliet naar Bergambacht, E 166; A.G. Gelderblom naar Waddinxveen; J. G. van Ee naar Jaarsveld, «338; J. Kramer Laar SclmonhQTen, Molenstraat 14; W J. Schouten naar Bergambacht, A 98; J. Brinkman naar Nieuw-Leusden, D 127; W. M. de Wit naar Hei- en Boeioop 165; M. J. G. Rijkaart naar Berkenwoude B 91 A. L. P. Huisman naar Gouda, Heeren itraat; G. J. Johler naar Langerak 210; 0, via B*niwoud* naar 81 VIERDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR TU1D-M0CEAND BW UTWELWffi, ScWwnltowmcHte Cburnrrt. VRIJDAG 8 FEBRUARI 1031 Haalt Qandhl bakzeil? D» nood dor landbouwer» In Ame rika on hot vraagstuk van dl hulpvirlaonlng. Nauwelijks ie een deel dar Indisch» na tionalisten ingevolge da door de Engel- ftohe regeering 1 verleende amneatie in vrijheid gaateld, of Woensdag hadden reeds weer arrestaties plaats. Hoewel Gandhi nog geen beslissing had geno men omtrent zijn houding tegenover de uitspraak van de Rondo-Tafelconferentie, die hem wel niet bevredigde, maar die hij, toch op eigen houtje niet als onaan vaardbaar weoschte ai te wijzen, had de juahatma bij één van de vele toespraken, die hij dadelijk na zijn invrijheidstelling tot zyn volgelingen hield, gezegd, dat hij nog geen roden zag, om de campagne van onwettige zoutwinning stop te zetten. Het gevolg van die woorden was natuur lijk, dat tal van congresleden, wier trou we aanhankelijkheid jegens Gandhi in de oei geen zier verminderd ia, dadelijk de zoutwinning weer ter hand namen. Ter wijl tc Bombay de voorzitter en drie le den van de werkcommiaaie van het con gres met nog drie vrijwilligers weer met dien verboden firbaid bezig waren, tr" den zij gearresteerd. Dit voorval, op zichzelf niet van zoo groote beteekania, kan evenwel beschouwd worden als «en waarschuwing voor den nieuwen strijd tussohen hst gezag en de nationalisten, voor het geval, dat d» laat- eten inderdaad d» vredespoging van Ma-cDonald'a regeering mochten negeeren en hun actie op den ouden voet voortzet ten. Voor beide partijen zou dat noodlot tig zijn. Het is dan ook een verblijdend schijnsel, dat Gandhi een paar verklarin gen heeft afgelegd, waaruit weinig an ders valt af te leiden, dan dat hij gaat bijdraaien. De eerste dezer verklaringen deed Gandhi Woensdag in een Brief aan den onderkoning. Hij vernooht daarin losd Irwin dringend om een ondersoek in t» stellen naar een zestal „wandaden" van de politie. Het toestaan van dit verzoek zou Gandhi beschouwen ais een bewijs, dat de regeering inderdaad naar vrede in Indië streeft en het zou hem aanlei ding geven om te trachten het congres ta bewegen, in te gaan op het vredee-aan- bod van MiaoDonaid. Gandhi behoeft niet veel te „trachten want zijn wil is ongeveer wet en derhal ve ia zijn brief van groote beteekenis. Bovendien kan het voor de regeering niet moeilijk zijn, om aan Gandhi's ver zoek te voldoen, want het valt toch niet te erkennen, dat de politie „wandaden" heeft begaan en temeer, waar het politie corps voor een groot deel uit Indiërs be staat, is zoo'n erkenning niet zoo'n ver nedering voor het bevoegde gezag. Daarna heeft Gandhi volgens een bericht uit Allahabad althans in een onderhoud met persvertegenwoordigers nog iets verklaard. Als de drie Indische gedelegeerden ter Ronde-Tafeloonferentle (n.L Saproe, Jaj&kai en Sastri) in staat waren Gandbi uit te leggen, dat de toe zegging van MacDonald van meer waar- is, dan hij, Gandhi, meende, dan zou hij namelijk bereid zijn, te adviseeren tot op heffing van campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid. Twee kansen dus. Naar het ons toe schijnt, zal de onderkoning, die al on- teïhare malen heeft doen blijken, dat niets hem meer welkom zou zijn, dan de vrede in Indië, die gelegenheden wel met beide handen aangrijpen. De algemeene crisis heeft ook in hst rijke Amen ka ernstige toestanden doen ontstaan. Evenals elders, breidt de werk loosheid er eioh steeds uit Voor een groot deel is de noodtoestand, die in sommige streken van de Vereenigde Sta ten is ontstaan, echter een gevolg van de groote droogte tijdens den vorigen zomer. Vooral de staat Arkansas heeft daarvan veel te lijden gehad. Wij hebben reeds gemeld, dat daar op verschillende plaat sen een ware hongersnood heereoht on der de landbouwers. In het Huis van Afgevaardigden van Arkansas heeft de regeeringsoommiMaris Fleming verklaard, dat onverwijlde maat regelen noodig waren om te voorkomen, dat duizenden menschen zouden omkomen Er werd van den staat een crediet van niet minder dan 15 millioen dollar ge vraagd. Ook op het Congres der Vereen. Staten te Washington beraadslaagt men over de steunverloening, aan de tallooze noodlij dende landbouwers en er heeft «ich over dat vraagstuk een buitengewoon sterke politieke strijd ontwikkeld. Er was bij het Congres een voorstel ingediend om 25 millioen dollar uit de schatkist beschik baar te stellen voor hulpverleening van de hongerende bevolking in de streken, die door de droogte zijn geteisterd. Dat voorstel vjpdt krachtige bestrij ding van president Hoover, die uitgaat van de meening, dat de hier vereischte hulp geheel uit particulier initiatief moet kunnen worden geboden en dat de regee ring een gevaarlijke toestand kan schep pen door hier in te grijpen. Slechts als particuliere bronnen zijn uitgeput, komt, naar Hoover meent, de regéeringshulp aan de orde. Inderdaad heeft het .Roode Kruis een inzameling geopend voor een fonds van 10 milllioen dollar, waarvan het reeds meer dan de helft bijeen heeft. Hoover zei, dat uit de gegeveds van het Roode Kruis blijkt, dat weldra niemand honger Jzal U-den. De tnator William Borah o.a. wn» het met die meening niét eens. Volgens zijn verklaringen is het Roode Kruis allsen niet bij machte dan toestand meeater te worden. De debatten over dit vraagstuk hebben een zoo scherp karakter aangenomen, dat zs Dinsdag in het Hui# van Afgtvaardig- dm bijnt «i m Mchtpirtij :iltli»»»i. Borah heeft verklaard, op allerlei wij- se obstructie te zullen voeren tegen hst wetgevend werk en sells een extra sitting te zullen uitlokken, als hij niet op an dere wijze het 15-dollarvoorstel aangeno men krijgt. Vacature ksnonrschtsr. Alphsn a.d. Rijn. De arrondissements rechtbank te 's-Gravenbage heeft, ter ver vulling der vacature van kantonrechter alhier, de navolgende alphabetieche lijst van aanbeveling opgemaakt, mr. G. J. G. Brediua, griffier bij het kantongerecht te Hilversum; mr. J. H. W. Nicolaï, kan tonrechter te Onderdam; mr. A. E. van Eldik Thieme, kantonrechter te Ooatburg. Alphen a.d. Rijn. De heer G. Broere Otweg is in staat van faillissement ver klaard. Tot curator is benoemd mer. G. M. Loef te Boskoop. Ouderavond. Berkenwoude. Dinsdag is ia de O. L. School een ouderavond gehouden. Na een welkomstwoord hield het hoofd der school een inleiding over „De Tucht". Daarna nam de burgemeester het woord, die o.a. wees op het groote belang van een goeds samenwerking tussohen school sn huis. De leerlingen der hoogste klissen brachten onder leiding van mevr. Kool en op de piano begeleid door mej. J. O. Plomp, eenige vaderlandiche liederen en andere verejee ten gehoore. Van de laat ste viel vooral „Engelenzang" zeer in den amaak, Twee meisjes gaven nog een duet, ter wijl verschillende kinderen gedichtjes op zegden en stukjes voorlazen. Tijdons de pauze wérd de koffie gepresenteerd en hadden de ouders gelegenheid 't werk der leerlingen te bezichtigen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. 'Gezamenlijk zong men nog het Wilhel mus, waarna de heer Dogtert» aan H onderwijzend personeel m mevr. Kool den dank der vergadering bracht voor den mooien avond. Bleskinsgraaf. Woensdag 11 Februari an., van 10 tot 11 uur, zal in de consis toriekamer der Ned. Herv. Kerk alhier etemming worden gehouden of het beroe- pingwerk en de benoeming van ambt dragers de volgende 10 jaar door den Kerkeraad, dan wel door stemgerechtigde lidmaten zal sreschieden. Bergambacht. Donderdagavond trad in het café ,,'t Centrum" als spreker op de heer J. Kortland, van Schoonhoven. Spfeker behandelde de verschillende vraagstuuken, die gedurende zijn vier jarig Staten-lidmaatachap aan de orde zijn geweest en het standpunt dat daarbij de Vrijzinnig Democraten hebben inge nomen. De heer Kortland wees op het groote belang van de a.s. verkiezing, In verband met het verkiezen der leden van de Eerste Kamer en besprak breedvoerig het stand punt der Vrijzinnig Democraten inzake ontwapening. De rede werd onder groote aandacht aangehoord. Er werden eenige vragen gesteld, welke de «preker beant woordde, Capelle a.d. IJssel. Door bet gemeente bestuur ia overeenkomstig de Bouw- en Woonverordening vergunning verleend aan B. Looye, tot het bouwen van twee aanéén te bouwen woningen aan de Klaas klinkertweg en aan N. den Toom tot bet stichten van twee houten hoenderhokken aan den 's-Gravenweg. Woensdag 11 Februari zal «r in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk stemming zijn over het bestaande Kies college; dit te behouden of dat voortaan door den Kerkeraad dit zal wordt» uit gebracht. Café-sluiting op Zondag. Hardinxveld. In de eerstvolgende raadszitting zal aan de orde komen de sluiting der herbergen op Zondagen. De commissie voor de strafverordeningen heeft daartoe aan den raad een ontwerp verordening tot aanvulling der Algemeene Politieverordening overgelegd. Dezer dagen heeft de N.V. H. Ver steeg en Zonen's Ijzergieterij' e» Machine fabriek hare oude fabrieksgebouwen en kantoorgebouw verlaten en zich geheel ingericht in hare nieuwe localiteiten. Het is te hopen dat de gemeente, die eigena res der oude gebouwen is, spoedig met plannen komt omtrent nadere bestem ming. Zooals bekend zal het kantoorge bouw worden ingericht voor veldwach terswoning en magazijngebouw van het Groene Kruis. Omtrent de bestemming der fabrieksgebouwen is nog niet» be paald. Voorloopig heeft de gemeente daar eend go werklooza hoepelmakers onder gebracht, die elders geen plaatsje konden krijgen en nu in de gemeentelijke werk verschaffing hoepels fabriceeren. Hoofl-Blokland. De heer J. den Har- tog, thans tijdelijk gemeente-ontvanger, is benoemd tot kassier der Coöperatieve Boerenleenbank te Gorinchem. Hoornaar. Toen Woensdagmorgen een vrachtauto, beladen met pakstroo, van de graanmaalderij te Giessen-Nieuwkerk, ons dorp passeerde, wilde het ongeluk, dat in een kromming van den weg de ge- heele lading er afschoof. Gelukkig pas seerde niemand den auto. Met eenig tijd- vériies kon de reis worden voortgezet. Jaarsveld. De Christelijke zangvereeni- ging „De Lofstem" gaf Donderdagavond dezer in de Ned. Hervormds Kerk baar 9e uitvoering. De leiding berustte bij burgemeester Oldenhof. Z.Edelachtb. sprak een kort openingswoord, gaf op te zingen Ps. 65 vers 1 en ging voor in 't gebed. He tprogramma bevatte 16 punten. De liederen werden alle zeer goed gezongen. Ook hst vioolorohsst gaf ter afwisseling schoont muiitk. Aan het einde deser uitvoering dankte de burgemeester in de eerate plaats den directeur, dsn heer J. Kaassshieter uit Schoonhoven» voor de uitnemende leiding en daarna de zangtsresniging voor de gszongen liederen. In aanmerking ge nomen dat deze vereeniging maar wei nig leden lelt, i# de#e uitvoering gesr goed geslaagd. Na het zingen van Ps. 72 vers 11, werd deze samenkomst met dank gebed door Z.Edaohtb. gesloten, Pabrloksongevallsn. Krimpen a.d. Lsk. De ijzerwerker P. 3a!a kwam met zijn hand tusschen een ponsmachine. Deerlijk verwond moest hij zich onder behandeling etellen van dr. P. v&n Es. Een dergelijk ongeval overkwam den metaaldraaier B. van Wijnen. Hij ge raakte in do fabriek van de N.V. Ma chinefabriek „Bolnee" met zijn<hand be kneld tusschen een draaibank, waardoor dit lichaamsdeel ernstig verwond werd. Na op de fabriek voorloopig te zijn ver bonden door den heer H. de Butter, lid van E.H.B.O., moest hij zich onder be handeling stellen van dr. P. van Es. De heer H. de Jongste, onderwij zer aan de O. L. «School no. 1 komt als nummer 1 voor op de voordracht voor hoofd der 0. L. School te Burger-Gom- pascum (gem. Emm en). De Gemengde Zangvereenigina .Krimpen a.d. Lek", directeur de heer 3. Zonen, heeft besloten op Hemelvaarts dag deel te nemen aan den Zangwsd- «trijd te Loeoen aan de Vecht, De firma Leon Lambrocht te Os- tende heeft aan de N.V. Machinefabriek „Bolnes*'alhier, opgedragen de levering van eon 3 cylinder ,JBolnes"-motor van 135/150 P.K., welke machine geplaatst zal worden in den logger O 106, van Oe- tende. Geref. Jongellngsvsresniglng. Krimpen sud. Lek. Woensdagavond vierde hier in de Bijzondere School de Gsref. Jongelingsveresniging „Eben H&4- zer" onder leiding van haar voorgan ger, den heer J. Paaobier, haar 39ste jaarfeest. De vereeniging mocht zich in esn groots opkomst van belang stellenden en afgevaardigden van ver schillende zuatervereenigingen verheugen. Het jaarverslag memoreerde een'flinken opbloei der vereeniging. Met groote aan dacht werden de voordrachten van ver schillende leden gevolgd. Us. Brunsing sprak een slotwoord. Krimpen a.d. IJssel. De heer Van Vale, benoemd onderwijzer aan de U. L. 0. School alhier, heeft die benoeming niet aanvaard wegens benoeming elders. Mej Klarenberg, onderwijzeres O. L. School I heeft hare benoeming wel aangenomen. Veel zieken. Langerak. Er komen in deze gemeente zooveel ziektegovallen voor, dat gisteren 44 pCt. der leerlingen van de bijzondere schooi afwezig waa. Molenaarsgraaf. Het café van den heer Hakkesteeg zal zoó verbouwd worden, dat er vanuit het café geen toegang meer ie, tot het zich boven het café bevindende gemeentehuis, daar zulks in atrjjd ia met de wet. Moordrecht. De melkboeren hebben de melk in dezr gemeente met een cent per liter verlaagd en daardoor gebracht op 13 cent de liter De afdeeling MoordrechtGoude rak van den iBestuurdersbond houdt 13 dezer in bet Posthuis een propaganda- avond. Hieraan zal de tooneelclul» Kunst en Strijd van hier haar medewerking verleenen. Voor het vervoer van materiaal voor de nieuwe sluiswerken is op den Ussel- dijk weer een spoorlijn gelegd. Een hardsteenen paal, staande voor het woonhuis van de dames J. in de Dorpsstraat is door een voorbijrijdende auto stuk gereden. Nleuwerkerk a.d. IJssel. B. en W. heb ben vergunning verleend aan den heer T. Stout, tot het bouwen van een dubbel woonhui» aan den '»-Gravenweg. Mej. J. M. (Leenhoute te Schoon- dijke, benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de 2e O. L. School, heeft voor deze benoeming bedankt. Bevolking. Nleuwerkerk a.d. IJssel. Gedurende de maand Januari zijn in het bevolkings register ingeschreven 2 mannelijke en 10 vrouwelijke personen, afgeschreven 2 mannelijke en 6 vrouwelijke personen. Alzoo een vermeerdering van 4 personen. Tot voorzitter van de commissie tot wering van schoolverzuim is be noemd de heer J. Terdu en tot secreta*- ris de heer C.f M. Chriatiaanse. Nleuwland. Dinsdagmorgen dronk de vrouw van S. een elokje uit «en fjeech geeét van zout. A2ho»w«l ze nog weinig in. geslikt had, kreeg ze vreeselijke pijnen. De in allerijl ontboden geneesheer dien de een braakmiddel toe, waarna de pij nen wat afnamen, maar in haar mond had ze toch al vele brandwonde» beko men. 'Haar toestand ie thans niet zorge lijk meer. Nliuw-Lekkerland. De bus, welke bij trouwplechtigheden in de raadszaal is geplaatst, bevatte over het a^geloopen jaar f 65,98 K, welk bedrag aan het bur gerlijk armbestuur is afgedragen. Ten overstaan van notaris T. Ane- ma van Streefkerk, is door den heer J. Verschoor een perceel bouwland, binnen de bakwetering e» een perceel rietland, buitendijks gelegen, te zamen groot 32 Aren, onderhands verkocht aan de hee ren G. de Jong en E. Bakker, voor f 1900. Hier worden pogingen aangewend om een afdeeling op te richten van de Staatk. Ger. Partij. Getracht zal wordeD om de heeren Kersten en Zandt, leden der Tweede Kamer, een spreekbeurt te laten vervullen. Voor dit doel worden door een paar personen handteekeningen verzameld. Gezocht wordt nog naar een geschikte loc&liteit, waarin genoemde hee ren kunnen optrede». De koperslager 3. TL, werkzaam te Krimpen, geraakte met het rechter- bad beklemd tusschen een paer zware koperen buizen, waardoor hij een vrij ern stige verwonding bekwam. Na voorloopig te zijn verbonden, ie hij naar zijn woning teruggekeerd en verder door Dr. Roelink van Streefkerk geneeskundig behandeld. Nleuwerkerk a.d. IJssel. Tot voorzitter en tot secretaris van de commissie tot wering van schoolverzuim zijn respectie velijk herbenoemd de heeren J. Terdu en G. M. Chriatiaanse. Wegens benoeming te Gouda heeft mej. Leenhouder bedankt voor de be noeming tot tijdelijk ^onderwijzeres aan de 2e openbare lagere school alhier. Vrijdag 30 Januari en Woensdag 4 Februari heeft de zangvereeniging „Nieuw Leven" onder leiding van Gua- taaf de Vries uit Rotterdam een uitvoe ring voor donateurs en genoodigden en den tweeden dag voor het publiek gege ven. Beide dagen was er veel publiek aan wezig. Zang en tooneel .vielen zeer in den smaak. f? Noordeloos. Het bestuur der mannen- vereeniging „Onderzoek de Schriften", bestaat uit de heeren: J. Bikker, le voor zitter; J. v. d. Rest, 2e voorzitter; J. Vonk, le secretaris; P. van Daalen, pen ningmeester, J. Jonkers, algem. adjunct. De vereeniging vergadert om de 14 da gen, des Donderdags ten 7 ure en heeft alleen ten doel Oud- en Nieuw Testanlent grondig te bestudeeren. Ottoland. De lijst der namen v&n eige naars of houders van paarden, bevat de namen van 46 personen met 47 paarden, Zij ligt gedurende de maand Februari ter inzage op de gemeente secretarie. Voor de lichting 1932 hebben zich in deze gemeente 2 personen aangege ven, van wie 1 redenen van vrijstelling wegens broederdienst heeft opgegeven. Papendrecht. Ter gemeente-secretarie zijn verkrijgbaar formulieren voor hnt bekomen van een hengelakte voor hot jaar, aanvangende 1 Juli a.s. en eindi gende 30 Juni daaropvolgend. Deze aan vragen moeten voor 10 Maart a.s. zijn ingediend. Kerkeraad of Kiescollege. Polsbroek en Vllst. Woensdag had al hier de tien-j&arlijksche stemming plaats door lidmaten der Ned. Herv. Kerk over de vraag, of do bevoegdheid omtrent be noeming en beroep zal Mijven aan den Kerkeraad of komen aan eon Kiescollege. Met groote meerderheid werd gestemd voor Kerkeraad, zoodat de bestaande toe stand bestendigd blijft. Reeuwijk. Maandagavond vergaderde onder voorzitterschap van den heer J. Reer, ten huize van den heer N. J. van Dam aan de Reeuwijksche brug de afdee ling Reeuwijk v&n de vereeniging „Volks onderwijs". De afgevaardigde ter algemeene verga dering, de heer W. van Wensveen, bracht 'n uitgebreid verslag uit van het op die vergadering verhandelde, waar voor hem dank werd gebracht. Het jaarverslag van den secretaris, den heer A. v. d. Vlist, alsmede de rekening en verantwoording van den pening- meester, den heer J. v. d. Starre, werden onder dankzegging goedgekeurd en in orde bevonden. Besloten werd wederom 'n eohoolreieje te org&niseeren voor leerlingen v&n de hoogste klasse der be(de openbare scho len, waarv&n de regeling werd overgela ten aan het bestuur der afdeeling en het personeel der beide scholen. In de zalen van dé» heer G. N. Hoogland zou Dinsdagavond het fanfare corps „Juliana" wederom een uitvoering geven, ditmaal tegen entree. Bij opening moest echter de voorzitter, de heer G. B. van Leeuwen, de mededee- ling doen, dat het düo Smidte-di Vesta telegrafisch bericht had door ziekte ver hinderd te zijn op te treden. De uitvoe ring zou, wat het gedeeltelijk programma muziek betreft, doorgaan, maar de hou ders van en»reekaarten hadden nu vrij toegang e» van hun kaarten konden zij op de later to houden uitvoering gebruik maken. Eenige muzieknummers werden ten beste gegeven en men besloot met een geanimeerd bal. Streefkerk. Na gehouden etemming, waarbij door stemgerechtigden werden uitgebracht 19 stemmen, is voor het a.e. tijdvak van 10 jaren beslist, dat aan den Kerkeraad wordt opgedragen het beroe pen van ©en Predikant; 10 stemmen wa ren uitgebracht op den Kerkeraad en 8 op een Kiescollege. Wijngaarden. Donderdagavond trad voor de Ned. Herv. Jongelingsvereeniging „Jonathan" op De. Lekkerkerker, van Molenaarsgraaf. ZijnEerw. had tot tekst woord I Cor. 1 vers 81 en 32, waarin de hoofdgedachte: „Herstel van het beeld God» in den mensch" in vier punten werd uiteengezet: le. de noodzakelijkheid van dat herstel; 2e. de mogelijkheid van dat heratel; 3e. de verwerkelijking van dat herstel; 4e. het doel van dat herstel. D* kieiende rede werd met aandacht ge volgd. De collecte bracht op de som van f 29.20, waaronder een biljet van f 10. JUBILEUM „GROENE KRUIS." Eerst» dag. Haastrecht. Tsr gelegenheid van heC 30-jarig bestaan der afdeeling Haas trecht van de Z.-H. Vereeniging „H»t Groene Kruis" hadden op Dinsdag en Woensdag J.l. feestelijke vergaderingen plaats in het gebouw „Concordia", daar toe bereidwillig afgestaan. De firma de Erven wed. J. van Nelle had wederom welwillend de koffie- en theeschenkerij voor beide avonden aan geboden. Het programma voor de beide avonden was als altijd weer keurig verzorgd. De muzikale verzorging was voor Dinsdag avond opgedragen aan het H.B.S.-«trijkje uit Goüda, voor Woensdagavond aan de muziekvereeniging „Prima Volta" alhier, die met een keurgroe,pje uit haar leden onder leiding van haar directeur, den heer Ripke uit Leiden, meester bleek in het verzorgen der muziek. Beide hadden er veel werk van gemaakt en oogstten succes. Den eersten avond was de groote zaal van „Concordia" bijna geheel bezet. Den tweeden avond was de zaal stampvol met menschen. De heer D. Reneman opende met een korte rede de bijeenkomst op Dinsdag en ging in korte trekken na de bloei der afdeeling en uitte zich dankbaar te zijn gedurende dertig jaar de belangen van Het Groene Kruis gediend te hebben. Dr. F. J. Hakkenberg sprak de feest rede uit en besprak in hoofdzaak de me dische kant van het Groene Kruis werk; spreker bepaalde zich niet bij onze af deeling, maar besprak velerlei op me disch gebied, daarmede ook aangevende wat naast het vele dat reeds wordt ge daan (spr. noemde het verstrekken van hulpmiddelen bij verpleging, het werk der wijkzuster, het consultatiebureau, hoogtezon, T.B.C.-dienst, en.) nog kan gedaan worden ter voorkoming van'ziek ten, wat toch bet allereerste doel moet zijn. Het derde punt was: Dertig jaren Groene Kruis, een terugblik op het le ven der afdeeling (toegelicht met prach tige lichtbeelden van Dr. A. Landstra) door den secretaris, den heer P. C. Hooft. Er is in dertig jaar veel gebeurd en veranderd, velen zijn niet meer en ande ren kwamen, zetten het werk voort. Een keur van toelichting en vertooning, die soms stil maakten of in een ander genre de lachspieren in beweging bracht, maar vooral ook gelegenheid gaf om aan dank en waardeering uiting te geven. Van de wijkverpleging oogstte vooral de dienende liefde, de zuster, grooten dank. Mooi was ook: Schets uit de Ca mera Obecura, van ïïildebrand. „Het dia kenhuismannetje vertelt zijn historie", Op de Nieuwe Algemee- f ne Begraafplaats te Biltr hoven werd Woensdag- maddhg het stoffelijk overschot van wijlen Mevrouw Soeparwi en haar beide kinderen ter aarde besteld. De kist met het stoffelijk overschot wordt met zand bestrooid.

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 6