R 0 B Avonturier Wat geeft de Radio? Kaas en Kaasmaken Rechtsvragen. Gemengd Nieuws. Gemeenteraden. m fet. TWUDI BLAD. witUwiMfl» VOOB TOIB-HOUAWP IN UTWWKT. ttlrwntwrmclw 8our.nl. WOENSDAt MAAWT iWI. Donderdag 12 Maart Hilversum. A.V.R.O. 80.60 Gramokxra, 10—10.16 Morgenwijding; 10.30-42 A. 1 V.R.O.-orkeat; 12.30—42 Orkest Asta- Theater; 22.30 Hartvelt-Kwartet; 3 4 Naaicursus; 46 Zdekenuurtje; 5— Ö,JK) Gramofoon; 6.306.30 Kovacs La- jos en zijn- orkest; 6.30<7 Cornelia Veth over: „Gulliver's Reizen", van Swjft; 7—7.3c Engelsohe les voor ge vorderden; 88 30 Sportpraatje; 8.20 10 30 Concertgebouw te Amsterdam; 10.30 Nieuwsberichten; 10.40—11.10 Kovacs Lajoe en zijn orkest; 1112 Gramofoon. Huizen. K.R.O. 8—Ö.30 Gramofoon; N.C. R.V. 10-40.30 N.CJLV. Dameskoor; 10.30—/II Ziekendienst; K.R.O. 11 ll.«h) Concert; 11.3012 Godsdienstig Halfuurtje: 12—1.30 KJR.O.-trio; 1.30 2 Gramofoon; N.C.R.V. 22.15 Gra mofoon; 2.1b—-3.15 Cursus Fraaie Handwerken; 3.163.46 Vrouwenhalf uurtje; 3.45—4 Verzorging van den zender; 46 Ziekenüurtje; 56.30 Gon eert (sopraan, bas, viool en piano); 6.306.45 Gramofoon; 6.45—7 Knip pen en Stofversieren; 77.15 Gramo foon; 7.15>7.30 de heer W. E. van Popta over „Grondslag en doel van de Ned. Ghr. Zeeliedenvereeniging"; 7.30 —8 Gramofoon; 8—<10 Uitzending „Ver band van Evangelisatieoommissies der Gereform. Kerken in Nederland"; 10 10.10 Persberichten; 10.1011.30 Gra mofoon. Vrijdag 18 Maart Hilversum. V.A.R.A. 0 uur Gramofoea; V.P.R.O. 1010.15 Morgenwijding; V. AJR.A. 10.15 Voordraoht door Frits Bouwmeester; 10.30 Voor de zieken (viool, piano en voordraoht); 11.30 Gramofoon; A.V.R.O. 12.30—2.80 Om roeporkest en Pianovoordraoht; 2.30 3 Schooluitzending; 3—4 A.V.R.O.-or- kest; 8.308.46 Praatje 4oor mevr. De Leeuw-Van Reer; V.A.R.A. 4 uur Or gelspel; 4.30 Na Sohooltijdt 6.15 V.A. R.A.-orkest met zang en piano; 6.50 Al lerlei uit de Arbeidersbeweging; 7.05 De Socialistdsohe beweging (Cursus door den heer W. H. Vliegen); 7.45 De heer P. M. van Noorden over: „Hoe kunnen twee geheel verschillende be langen door 68n maatregel gediend worden"; V.P.R.O. 8 uur Weekuitzen- ding; 8.01 Catechisatie; 8.30 Concert; 9 uur Cursus. Mej. Dr. N. A. Bruining (Scheveningen) over: „De waarde van ons godsdienstig geloof voor den indi vidu; 9.30 Concert; 10 uur Persberich ten; 10.15 Samenspraak over Kinder boeken; 10.46 Concert; V.A.R.A, 11 uur Gramofoon. Hulzsn. K.R.O. 8—0.15 Concert; 10— 11.30 Gramofoon; 11.3012 Halfuurtje voor zieken; 12—1.30 K.R.O.-orkest; 1.302 Gramofoon22.46 Kook- praatje; 2.458 Verzorging van den zender; 34 K.R.O.-orkest; 44.16 Gramofoon; 4.156 K-R.O.-Kwartet; 5 6.15 Gramofoon; 5.155.45 K.R.O.- K wart et; 5.45—6 De heer Max K. Ge- risoh over: „Nu eens naar het Zwarte Woud"; 6-6.45 K.R.O.-Orkest 8.45— 7.15 Cursus Engelsch; 7.157.90 Gra mofoon; N.C.R.V. 7.80—40.30 Bach's „Matthaua Passion" en solisten; 10.30 —10.40 Persberichten; 10.40—11.30 Gramofoon. hebben bedragen f 2217,77, tegen een uit gave van f 1623,79, alzoo een beldg «lot van f 503,96. De voorzitter brengt dank aan een drie tal leden voor het nazien der rekening en aan den penningmeester voor zijn accu raat beheer. De begrooting, dienst 1981, wordt zan der pp- of aAnmerkingen vastgesteld. Goedgevonden wordt, dat zuster Van Rooijen voorloopig nog te Ameide blijft wonen, zulks in verhand met een te vol gen cursus te Rotterdam. Wegens periodiek aftreden wordt tot bestuurslid herkozen de heer H. Beems J.Jz. en in de plaats van den heer H. A. Bax, die niet voor een herstemming in aanmerking wenschte te komen, wordt gekozen de heer H. van .Hof. De voorzitter brengt dank aan den heer Bax voor hetgeen deze als bestuurslid en tévens als commissaris van het materiaal voor de vereeniging heeft gedaan. Ten slotte volgt rondvraag en sluiting. Ouderavond. Nieuwland. Vrijdagavond werd in de 0. L. Sohool een Ouderavond gehouden. Ondanks de strenge koude was de op komst vrij goed. Na opening en voorlezing der notulen gaf het hoofd der school het woord aan den heer Van Mourik uit Aaperen, die een kleine beschrijving hield, verduide lijkt met lichtbeelden, vdh de ontdekking van Amerika door Columbus. Hierna werd eén poosje gepauzeerd, in welken tijd enkele dames koffie en siga ren ronddienden. Na de pauze heeft de heer Van Mou rik nog een paar legenden besproken, waarna de vergadering overgang tot punt 4 dor agenda, stemming voor een lid der ouderoommissie, wegens vertrek van den heer W. Bender. De heer W. de Groot werd met 21 van de 30 stemmen benoemd Hij nam zijn benoeming aan, waarna bet hoofd der school hem gelukwensohte; ver volgens dankte hij den heer Van Mourik voor diens lozing en ook den heer Ben der, het soheidende commissielid, werd dank gebracht voor al hetgeen hij voor de school had gedaan. Hierna sloot het hoofd der sohool den gezelligen avond. NieuwpoorL De heer D. Baron, die als raadslid zitting had als no. Ivan de lijst Gemeentebelang, zal zich bij de a.s. perio dieke verkiezingen, wegens zijn hoogen leeftijd, niet opnieuw besahikbaar stellen. Bij beschikking van den Commissa ris der Konihgin is aan één ingeschreve ne van de lichting 1932 voor .goed vrij stelling verleend, wegens broedérdienst. B. in W. van de gemeente,' waar de toot- stelling gegeven wordt, wenden. Uit het vorenstaande vloeit voort dat geen vaste bepaling voor het hebben van een br&nduitgang bestaat, doch deze van de verordeningen of voorschriften van B. en W. afhankelijk is. klopte. Hij drukte den wensoh uit, dat zij zooveel mogelijk hun vriendelijke ge zindheid- ten opzichte van „Euphonda" in daden zouden omzetten. Het Kinderkoor bracht hij een kort woord van lot De directeur, de heer Zanen, bracht allen een woord van dank voor hun be langstelling in „Euphonia" en vooral mej. Cor B roe re werd voor haar pianospel ter begeleiding een woord van hartelijken dank gebradht, onder aanbieding van een prachtige bloemenmand. Den onvermoei- den pianist, den heer Kroon, van Stol wijk en „Oome Toon" werd een woord van dank gebracht voor het vole, dat hij steeds voor „de Zang" had gedaan. Hoogst voldaan keerden allen huis waarts. Voor „Euphonia" zijn hot twos prachtavonden geweest. Op de veiling der Veilingsvoreen. „Lekkerkerk en Omstreken waren aange- voerd 5150 eieren, welke vlot van de hand gingen van f 5,25—8,05 per 100 stuks. Met het bereiken vaft den pensioen gerechtigden leeftijd heeft de heer K. Lod der, eerste onderwijzer aan de le open bare Lagere Sohool tegen 1 Juli a.8. ont slag gevraagd. Het honderdste reclameboekje met een inlage van f 2 vanwege de Nuta- Spaarbank aan de jong geborenen in onze gemeente, is dezer dagen uitgereikt aan Corstiana Cornelia Orkam T.Fd. Het bestuur van den polder „den Hoek en Sohuagt" alhier, heeft op een daartoe gedaan verzoek besloten geduren de de maanden Maart en April het over tollige water van den naburigen polder „Langeland en Kortland" onder Krimpen a.d. IJssel, weg te malen, aangezien de watermachine aldaar defeot ia Lekkerkerk. De heeren D. de Vriee Az. eniC. v. d. Wouden Dz. hebben bij het visschen met schakels *een snoek gevan gen van ruim 80 c.M. lengte en een ge wicht van ruim 10 halve kilo's. Meerkerk. De vereeniging „Het Groene Kruis" hield Zaterdagavond j.l. haar jaarvergadering. De voorzitter heette de aanwezigen welkom, in 't bijzonder de wijkverpleegster, zuster v. Rooyen. Daar na volgde voorlezing en goedkeuring der gehouden notulen. Hierop bracht de se cretaris het jaarverslag uit over 1930, waarvoor de voorzitter hem hartelijk dank zegt. Uit dit verslag stippen we aan, dat het ledental is gestegen tot 397. In het afgeloopen jaar werd van het ma teriaal gebruik gemaakt van 188 artikelen door 87 leden. Aan het materiaal werd goede zorg besteed. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat met het saldo ran bet vorige jaar de inkomsten Pastoriefonds. Ouderkerk a.d. IJssel. Den vorigen Zondag is in het Wijkgebouw aan den Lageweg een extra gift van f 10 gecol lecteerd mot de vermelding, dat zij be doeld was voor het pastoriefonds. Dit heeft de commissie doen besluiten dat, nu de Orgelcollecte ten einde ia, thans zal worden aangevangen met een maandelijk- sehe collecte voor het Pastoriefonds, om te komen tot den bouw van een eigen pastorie bij hét Wijkgebouw. In de Geref. Kerk braoht de collecte voor de aflossing f 14,60, die voor de Theologische faculiteit der V. U. te Am sterdam f 8,65 op. De griep. Wijngaarden. Wegens ziekte van het personeel is de Chr. School voor onbe- paalden tijd gesloten. Vraag. Een van tafel en bed geschei den vrouw moet van haar voormaligen echtgenoot per week f 3 botvangen voor onderhoud van haar en het kind. Zij krijgt echter niets en heeft tevergeefs moeite gedaan om de uitkeering uitbe taald te krijgen. Wat moet zij doen? Antwoord. Wat u mij nu in de door u gestelde vraag mededeelt is de gebruike lijke methode om van een uitkeering voor onderhoud aan een gescheiden vrouw of voor minderjarige kinderen af te komen en tot mijn spijt moet ik u me- dedeelen dat daartegen rUets te doen is. Het eenige is, af te wachten tot de be trokkene bij een vreemde werkt an inder daad loon verdient, wanneer dan ook beslag gelegd kan worden. Ik kan dan ook tot mijn spijt geen an der advies geven dan geduld te beoefe nen tot zich een goede gelegenheid voor doet om loonbeslag of een ander beslag te leggen. Ook de Voogdijraad, die vele van dit soort vonnissen te executeeren heeft, moet dit dikwijls doen. Tenslotte wat uw vraag over de i den betrokkene verleende steunuitkeering betreft. De burgemeester van de betrok ken gemeente is naar mijn meening de aangewezen persoon om misbruiken bij de steunverleening tegen te gaan, doch in de eene gemeente wordt meer soepel opgetreden, dan in de andere an de om standigheden zullen daarbij misschien ook in rekening gebracht worden, zij het op naar uw meening verkeerde wijze. Vraag. Mag een bioscoop zonder branduitgang oorstellingen geven? Zoo neen, waar moet ik mij dan vervoegen om hierover klachten uit te brengen om dit te beletten. Antwoord. Art. 3 van de Bioscoopwet bepaalt dat de vergunning voor het geven van bioscoopvoorstellingen wordt geweigerd, indien de plaats, waar de voorstellingen zulleh worden gegeven niet voldoet aan bij de verordeningen gestelde of, bij gebreke daarvan, door Burgemeester en Wethouders redelijker wijs te stellen eischen van veiligheid, ga- zondheid en zedelijkheid. Hieruit volgt dat bij de gemeentelijke verordening bepalingen kunnen zijn ge maakt, of anders B. en W. der gemeente, waar de voorstelling wordt gegeven, moeten beslissen. Trouwens B. en W. van die gemeente moeten ook de vergun ning gtren. w kunt u dui te dier z«k« «tflllg tot MELKCONTROLE. In de zaal v&m den heer Lieverse te Benschop hield de heer Lieshout, hoofd der lagere landbouwschool te Montfoort, een lezing over melkcontrole. De heer G. A. Roeleveld opende de bij eenkomst, waarna de heer Lieshout be gon met te wijzen op het groote verschil tusschen deze streken (Utreoht, voorna melijk Zuid-West-Utrecht en het daarbij aansluitende deel van Zuid-Holland), en de andere deelen van ons land. In deze omgeving is de kaasmakerij de hoofd zaak, terwijl in die andere plaatsen melk meer naar de fabrieken wordt ver voerd. De productie van het vee in dit rayon is aan den lagen kan te noemen, terwijl ook het model nog al wat te wenschen overlaat. Duidelijk stelde spr. in het licht dat de invoer van een massa vee uit de an dere streken naar hier, hieraan niet vreemd is. Immers, het ligt vdor de hand dat de dieren, die niet de eigenschappen voor een goede doorfok bezitten, worden opgeruimd. En juist dit vee treft men in deze streken veelvuldig aan. Voorts me moreerde spr., hoe men in Friesland en Groningen en andere deelen van ons land de melk pp vetgehalte verkoopt. Dat hierdoor de veehouders, door vergelij king met elkander, ieder vvoor rich trach ten vhet vetgehalte op een zoo hoog moge- dijk peil te brengen, liet spr. zeer goed uitkomen. Dat hierbij de oontrole op af stamming en productie een voorname rol speelt, behoeft geen nader betoog. In de-' ze omgeving vindt men echter juist het tegengestelde. Van melkcontrole wil metf hier niets weten! Er is hier een totaal gemis aan vergelijking! Slechts enkele procenten doen hier aan melkoontrole. Uit verschillende cijfers van bedrijven, die in deze omgeving aan melkcontrole me dewerken, welke spr noemde, bleek dui delijk, dat er een goede vooruitgang te bespeuren is. Ook al heeft men tegensla gen in het bedrijf, zoo biedt controle op productie en vetgehalte toch nog vele voordeelen. Vervolgens kwam spr. tot het punt: Hoe meer melk, hoe meer kaas, daarbij tevens de vraag stellende: Hoe vetter melk, dan ook meer kaas? Genomen proeven hebben echter glashelder bewe zen dat dit laatste zeer zeker het geval is. Ter verduidelijking laten we hieron der een 2-tal proeven volgen: le. In Friesland nam men «en proef over 20 fabrieken, waarbij men kwam tot de vólgende resultaten: Per 1000 Liter melk. Vetgeh d. Boteropbr per Opbr. mif Kam melk. 150 KO. room. p. 85" L onderra 3.48 99.1 K.G. 65.5 E.G. 8.11 95.1 K.G. 60.7 K.G. 3.01 34.6 K.G. 66.4/K.G. 2.70 31.1 K.G. 62.4 K.G. 2e. In Utrecht heeft men een proef ge nomen over 292 boerderij. Men verkreeg daarbij een vetgehalte varieerend van 2,40 tot 4 pCt. Als resultaat bleek, dat men van de melk met het laagste vetge halte 5.15 L. noodig had voor 1 pond kaas en van de vetste melk 4,5 L. voor 1 pond kaas. Bij een kaasprijs van 4 0,36 per pond, maakt het voor een be drijf van 20 koeien bij een vetgehalte van 2,70 of 3,30 pCt een verschil van f 240 aan kaas. Bij een kaasprijs van f 0,40 per pond een verschil van f 268 aan kaaa. Hieruit blijkt dus duidelijk, dat, hoe vetter melk, hoe meer kaaa verkregen wordt. In verband hiermede toonde spr. aan dat een uitbetaling naar vetgehalte zoowel voor melk als voor kaaa niet meer dan billijk ia. Tenslotte schetste spr. hoe men zijn veestapel kan verbeteren. Hiervoor is in de eerste plaats noodig melkcontrole. Slechts hierdoor verkrijgt men een juist overzicht van de productie en vetgehalte en leert men de dieren kennen. Ook de leeftijd en de voeding der dieTen spelen een voorname rol. Van zeer groot belang is ook het melken. Enkele oogenblikken wijdde spr. nog aan de erfelijkheidsleer. Wie nu zijn veestapel vooruit wil bren gen, doet het beste voorloopig alleen tot melkcontrole over te gaan en zich niet aan te sluiten bij een fokvereeniging en vooral niet te vlug zijn dieren in het Utamboek laten inschrijven. Allereerst controleeren op productie en vetgehalte, totdat een goede grondslag verkregen ie. Ook behoeft men geen dure stier aan te koopen. Integendeel, een stier met be hoorlijke eigenschappen is v*oor den be ginneling ruimschoots voldoende. Ook verdient het aanbeveling dezen langer aan te houden en niet bijv. na een jaar weer verkoopen. Hiermede aan het eind van rijn -betoog gekomen zijnde, kwam spr. tot de con clusie, dat alleen door melkoontrole een rendabel bedrijf kan worden verkregen. Als eenige te nadeel deer melkcontrole noemde spr. het langer onder de koeien zitten als gevolg van de aldus verkregen meerdere melk, met welk bezwaar zich echter velen zullen kunnen vereenigen. Hierna werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan door enkelen gebruik werd gemaakt. De heer Roeleveld sloot dan de bijeen komst, daarbij een woord van dank tot den heer Lieshout richtende voor zijn belangrijke lezing pn voorts den wensch uitsprekende dat deze uiteenzetting voor velen een aanleiding mocht zijn zich aan te sluiten bij de melkoontrole. ONGEVALLEN IN HET BAD Te 's-Gravenhage maakte Zaterdag* tfvond in een woning aan «die «Willem dia Zwijgeriaati de 23-jarige dienstbode gebruik van de badkamer. Toen zij daar lan ger dan gewoonlijk had vertoefd, opende men de badkamer en trof het meisje dood in de badkuip aan. Ver moedelijk is een. flauwte de oorzaak geweest In een woning aan den Stationsweg in den Haag werd Zondagavond de 18-jarige zoon des huizes in bedwelm"/ den toestand in het bad aangetroffen Hier is vermoedelijk onvoldoende ven tilatie de oorzaak. De jonge man is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. DE STEEKPARTIJ TE AMSTERDAM De Amsterdamsche politie vond de oplossing van het raadsel van den gestoken zeeman op de Prins Hendrik kade. De gearresteerde schoorsteen veger heeft hekend den steek te heb ben toegebracht, vanwege eert kwestie die hij met den Zweedschen matroos heeft gehad. De verdachte is ter beschijkking van de Justitie gesteld. De gewonde is buiten gevaar. NOqDWEER IN AMERIKA /Vele slachtoffers, doch een uitkomst na de droogte. In Amerika s graangebied hebben verblindende sneeuwstormen en zwa re regens groote opluchting gebracht na de groote droogte. De boeren van het geheele midden-westelijke graan* gebied en de eigenaren der katoenr plantages verheugen zich over dezen keer in de weersomstandigheden, .het noodweer heeft den dood van dertien personen, van wie elf te Chicago, ten gevolge gehad. Er is bovendien groo te schade aangericht. De stad is met een dikke laag sneeuw bedekt Er wordt een visschersboot met een be manning van vier koppen vermist Men vermoedt dat zij in het Michigan- meer zijn omgekomen. Duizenden auto's zijn ingesneeuwd en kunnen voor- noch achteruit Het verkeer tus* schen Chicago en de omliggeiJSe plaatsen is geheel gestremd. In New York en New Jersey werd voor duizenden dollars schade aange richt door den storm. De storm ver oorzaakte vele automobielongelukken waarbij twee personen werden gedood en velen gewond. Twee treinen van de Pennsylvanian Railroad nüoesten stoppen, daar de spoorbaan! over stroomd was Daken werden van de huizen gerukt en telegraafleidingen werden door den wind vernield. MOORDEN OP EEN DEFTIG BAL. Tijdens een bal. Zaterdagavond, in het consulaat van Argentinië te San Domingo heeft de adjunct-secretaris van het presidentschap Marigo Ces- tero een magistraat van het hoogste rechtscollege. Manuel de Gomez, en den consul van Tsjechoslovakije Ter- res gedood. MILLIONNAIR EN BELASTING Een uit Berlijn afkomstig million- nair, Hermann Story, is door de Parijsche Rechtbank veroordeeld tolt. eetni gevangenisstraf van drie maandéhf «imdat faijf met valsche papieren naar Frankrijk is gekomen. Voor het gerechts hof te Berlijn zal Story zich nog te verantwoorden hebben wegens ont duiking van belastingen. Een verzoek om uitlevering 'is reeds gedaan. Te Berlijn heeft Story huizen in bezit waarvan de waarde op ongeveer 10 millioen mark wordt geschat. Hij was wegens belastingontduiking veroor. deeld tot een geldboete van vier mil lioen mark Doch hij gaf er de voor keur aan naar Parijs te vluchten. OOK IN JAPAN EEN AARDBEVING De stad Hado op het eiland Hok kaido en Aomori op het hoofdeiland Hondo, zijn tengevolge van een hevige aardbeving ernstig geteisterd. Van de bewoners heeft "zich een paniek meester gemaakt en de be volking verlaat ijlings het aardbe- vïngsgebied. LYNCHPARTIJ. Te Riovista is een Hindoesch stu dent, Sawrampande genaamd, 32 jaar oud, die aan een universiteit in Calir r fornie studeerde, na te zijn gemarteld, onthoofd en in de Sacrawento gewor pen. Het lijk werd opgevischt en het bleek dat er een wiel van een tractor aan was vastgebonden. De autoriteiten ge looien dat liet slachtoffer vermoord is door geloofsgenooten wegens pro- Britsche gevoelens. BEMOEDIGENDE WOORDEN Vrijdag jgaf de Oostenrijksche Bondskanselier, dr. Ender in, dén Na- tkmalen llaad een overzicht van de maatregelen, die de regeering heelt genomen ter bestrijding van de wer keloosheid. Hij eidigde met "de ver wachting uit te spreken, dat waar schijnlijk het hoogtepunt van den nood reeds voorbi! is. Het instituut voor Conjunctuuronderzoek heeft zich in dezen niet ongunstig uitgelaten en ook het aantal werkloozen is in Oostenrijk gedaald. AUTOBUS-ONGEVAL IN FRANKi RIJK. Twintig passagiers gewond. Zondagmiddag vond op den straat weg bh Epinal. in Frankrijk, eeneriv stig auto-ongeluk plaats Tengevolge van den sneeuwval was de weg zoo glad geworden, dat de chauffeur plot seling de macht over zijn stuur ver loor en met den geheel met passagiers gevulden wagen in volle vaart tegen een boom reed. De autobus werd ge heel versplinterd. Van de vijf en twiiv tig inzittenden werden twintig gewond waarvan de meesten zoo ernstig.dat zij naar een ziekenhuis) moesten wor den vervoerd Eenigen hunner ver- keeren in levensgevaar. GOUDVELDEN. Reizigers die uit Midden-Azie te Sjanghai zijn aangekomen, hebben medegedeeld dat in de Ghineesche provincie Sin Kiang grenzende aan l'ibet en aan de sovjetunie, rijke goudvelden zijn ontdekt, waardoor vijftigduizend menschen werk zouden vinden. Het geproduceerde goud zou bijna geheel naar Rusland gaan. WAT KINDEREN VERDIEN! De rechtbank te New York dedel deze» dagen een verzoek van Jackie Coogan, den bekenden jeugdi gen filmspeler, die thans 16 jaar en dus nog minderjarig is, om hein te machtigen tot het teekenen van een contract met de Paramount. Hierbij bleek, dat de Paramount Jackie Coo gan het opzienbarende bedrag van f 180.000 per week wil gaan betalen. Te Los Apgeles werd de goedkeuring van de rechtbank verzocht voor de onderteekening van een contract van de Paramount met de 10-jarige Mitzi Green, welke jongedame- onder dit nieuwe contract een salaris zal genier tten van' f 3000 per week. of twee maal ■zo4|feel als onder haar oude contract GEVAARLIJKE GASTEN Op de onderneming Soengai Soe- pat, 80K.M. van Palembang, Veroor zaakten vier olifanten veel schade aan een uitgestrekten jongen aart- plant De administrated der onder neming vroeg een patrouille aan om de jumbo's onder schot te nemen. Deze patrouille, waarbij zich de heer Burg aansloot ontdekte versche spo ren in hel boscli. gelegen aan de grens der onderneming. Weldra stonden de jagers tegenover vier olifanten, waar van een wijfje werd neergelegd en een ander ernstig gewond. Ook de tweede getroffen olifant werd later dood aangetroffen op eenige kilomf&- 142. Plots hield Rob zijn vrienden te gen en toen ze zagen, wat de reden hier van was, verborgen ze rich in het struik gewas, Een paar groote koningetijgere de minste notitie- van de vier vluohtelin- gen te nemen. Ze hadden blijkbaar haast. 143. Zonder begrijpelijke oorzaak keer den de beesten weer terug en liepen ang le ruiste plotseling bun weg, eohter sonde* stig brullend *ond, net onder dt pitkt waar de vier doodelijk verschrikte vlucl telingen zaten. Maar ze deden gee kwaad. Integendeel Ze schenen zelf zee ongerust en vluchtten plots met de etaar in de luoht het moeraeriet la. tweede blad. NTSUWT^LA» VOOR ZWR-WOLLAWB EN lT Schoonrrovwiaefis Courant WOENSDAt 11 MAART 19S1. ters afstand van de plaats, waar het d'Aan" de* (ffierijde fbii PalembanK) in de buurt van km 80, zijn konings tijgers gesignaleerd, die daar hard nekkig blijven rondwaren en zeer groote schade aanrichten onder den veestapel. De heer Burg zou zich op- verzoek naar het terrein begeven en hoopt er een of meer onschadelijk te maken EEN DR IMA IN DEN IND. OCEAAN Maanden van areeselök lijden. Bijna twee jaar geleden vestigde zich op net eenzame vuicanUche eilandje bt. Paul in oen indiscnen Oceaan een uroep menschen, die naar jn opdracht van een Prausche maatsUliappij eeu fannek zouüen oprienteq. NaoaLpej eilandje echter was geteisterd door n aurabes mg en een grooten branü be sloot de maatschappij ui Maai t i*«u üe menschen naar frankrijk terug WJ bmi#en. Zeven personen aan om de machines en eemd aditer- gebleven materiaal te verror«en. tot Sen schip ook hen kon afhalen. Er waren zes mannen, van wie er een gehuwd was en wiens vrniwmevr. Brunon ook op het'eilandje bleef. Eenine weken geleden kwam einde- liik het langverbeide schip bij t>t. Paul doch men vond van de zeven menschen er nog slechts drie. Pe overigen waren bezweken. De drie overlevenden hebben iets verteld van hun vreeselijke ervaringen. De sche- plan' «die proviand moesten brengen, bleven uit tengevolge van stormen, zoodat er spoedig gebrek was aan het allernoodigste. Mevr. Brunon kreeg een baby doch het kindje stierf na enkele dagen Toen werden vrijwel allen ziek en eenige mannen werden zelfs krankzinnig Een neger Fran cois geheeten. sleepte zich ziek en uitgeput lüt de hut naar een afgelegen rots. waar hij stierf Vogels aten zijn lijk. Twee dagen later werd een ander lid der colonie dood gevonden. Een Bretanjer trok zijn Bretonsch cos- tuum aan en ging met een kano in zee. Hij ifrerd nimmer teruggezien. Brunon stierf in de armen zijner vrouw De overige drie personen wa ren ten prooi aan ziekte en honger Eindelijk gmg de hc>op in vervulling en kwam er een schip opdagen, dat de drie uitgeputte menschen opnam en liefderijk verzorgde MeYrouw Bru non, die haar man en kind verlorei had, kon drie weken lang niet loopen daar haar voeten gewond waren. GIESSENDAM Vergadering van den Gemeenteraad op Zaterdag 7 Pebruari, des morgens 9.30 uur i Voorzitter de burgemeester, de heer W. A. L^urense. Afwezig de heer de Ruiter. De voorzitter opent, nadat de pre sentielijst is geteekend, de vergade ring met gebeid, waarna de secretaris de notulen der vorige Vergadering leest, welke worden goedgekeurd Ingekomen is van aeu neer A. de Ruiter een bericht, dat hij wegens voortdurende ongesteldheid, bedankt als lid van den raad. Bij den gemeente-ontvanger js op neming van kas en boeken gedaan Alles bleek in orde te zijn, terwijl in kas was een bedrag van f 981/,195. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Werkloozenzorg. Ontvangen is een adres van den Bestuurdvrsbond en den Chnstelijken HoUtbewerkerabonü, waarm verzocht wordt, dat de gemeente eeu regeling zal trelfen, om aan de uitgetrokken wtrkloozen een uitkeering te verstrek kén, ten einde in hun onderhoud te voorzien. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. voorsteilen een bedrag van f 2000 beschikbaar te stellen, terwijl dan de armenconmiissie de uitkeering nader zal regelen. De heer van de Minkelis vindt het beter, dat er nu een regeling 1 wordt gemaakt. De heer van Harten wil de uit keering regelen als twee jaar geleden JoU'. *f 9 per week en 90 cent per week voor ieder kind, dat geen verdiensten heeft. Met algemeene stemmen gaat de Raad hiermede accoord. Van den heer K. L. Pluis ter is bericht ontvangen, dat hij de herbe noeming als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs niet aanvaardt. B en W. hebben een voordracht van twee personen opgemaakt n.L 1 G. de Zseuw en 2 van Engen. Met algemeene stemmen wordt de heer G. de Zeeuw benoemd. Voorts is ingekomen een adres van den heer A. C. Leemans te Dongen^ om in plaats van f 100 voortaan ieder' iaaiviaoo te ontvangen, voor het op ruimen der laecalien, terwijl hij over het atgeloopen jaar nog een extra ver- (toeding verlajigt van f o0 daar hy voor de opbrengst niets krygt. De Voorzitter deelt mede, dat B en W. voorstellen om f 150 per jaar te geven en over het afgeloopen jaar geen extra vergoeding. De heer Boon/ vraagt waar de schipper zijn lading dan lost Wethouder Leenman denkt van bij de Moerdijksche brug. De heer de R o<o ij wil f 20 pier vracht betalen. j t De Voorzitter ontraadt dit. De heer van Harten wil f 1200 toestaan, maar Óan trachten of er in deze gemeente niet iemand voor te vinden is. De heer van de M i n k e 1 e s meent dat het beste is, om een instructie te g^ven. Wethouder van 'Noordennen zegt dat de schipper dan voor de f 150 minstens 8 maal per j|dar moet komen. Besloten wordt Leemans voor f 7o het werk voor het le halfjaar op te dragen en tevens te trachten het te besteden. - Betreffende het beroepschrift, m verband met de financieele verhou ding tusschen het rijk en de gemeente deelt de Voorzi Iter mede, dat de gemeente in het ongelijk is gesteld, zoodal de rente van waarborgsommen niet in aanmerking komt voor de be rekening van de uitkeering. Lichamelijke oefening Het gemeentebestuur van Amemui- den verzoekt adhaesie te betuigien aan het adres van den Raad aldaar van de kennisgeving, om ook na 1936 nog niet het vak J, (lich. oefe ning) verplichtend te stellen, daar de gemeenten dan voor grootja onkosten komen te staan. De heer Boon is daar tegen, want hij vindt het beter om te zorgen voor lichamelijke oefeningen, dan voor schietpartijen. Miet 7 voor en 3 stemmen tegen wordt besloten adhaesie te betuigen Tegen stemmen de heeren Boon. van der Zouwen en van de Minkelis. De besturen der bijzondere scholen wenschen over het jaar 1931 weer 80 procent voorschot te ontvangen. De Voorzitter deelt mede, dat het gemiddelde bedrag per kind van de openbare school heeft bedragen f 11,6514 over het jaar 1928, zoodat 80 pCt daarvan ia f 9,32 4/10. De heer van Harten is van mee ning. dat het bedrag van de laatst vastgestelde rekening, daarvoor geno. men moet worden Spreker zegt. dat met de laatste driejaarlijksche verre kening is gebleken, dat er wel 106pCt. uitbetaald was Daarom zou hij het bedrag vast willen stellen op f 1068 over het jhar 1927. De Voor zitt er zegt. dat het maar een voorschot is, zoodat het niets geeft. De heeren Westerhout en Schakel vragen of het volgens de wet wel mag. waarop de voorzitter antwoordt, dat het geen bezwaar is Meft 6 stemmen voor en 4 stemmen tegen wordt besloten 80 pCt. voor schot .te verleenen, berekend naar het bedrag van f 11,65H, over het jaar 1928.. Tegen stemmen' de heeren van Harten, Boon. van der Zouwen en van de Minkeles. Daarna wordt het kohier van de hondenbelasting voor 1931 vastgesteld op een totaal bedrag van f 419 Ook wordt de verordening voor de drink watervoorziening vastgesteld. De heeren C. Sterrenberg. IJ. Beu- zekom, K L. Fluister. Joh. Nomen en A. Kersbergen wbrden allen herbe noemd tot lid der commissie tot be ring van schoolverzuim. De heer Boon vraagt, of ze het schoolverzuim wel weren daar hij /etn o ^>den weg niet veel van kan mer. ken. Daarna komt de vaststelling der tarieven voor hel waterleidingbedrijf aan de orde. De Voorzitter zegt, dat B. en W. en de commissie voorstellen, om de tarieven in hoofdzaak te laten, zooals deze thans zijn, op enkele uit zonderingen na. De heer van der Zouwen klaagt er over, dat de raadsleden weer geen concept hebben ontvangen, om het eerst eens goed te kunnen nagaan HOCKEY. De Internationale Hockeywedstrij3 Dui tschland—Holland is te Leipzig met een "filijV *|W, 82, geëindigd. Etn spannend oogenblik tusschen den rechtshalf van ttv den «lotlrerdedigur van Holland. De Voorzitter deelt mede. dat er over het tijdvak van 1 Juli tot en met 31 December 1930 een winst door het bedrijf is gemaakt van f 602 88. De heer van Harten vraagt, waar het overschot van ruim f (200 over het tijdvak van 1 April tot en met 30 Juni 1930 is gebleven. De Voorzitter antwoordt, dat het voor het bedrijf is gebruikt. Voor de woningen, waaraan tevens een schuur staat zal in het vervolg maar een derde der oppervlakte van de schuur worden berekendv mits er geen kraan is. Ook vooï* buitenkranen zal minder betaald behoeven te wor den, terwijl voor het meer gebruikte water, geen 17 cent, maar 12 cent per M3 Hetaald zal moeten worden Bij vooruitbetaling zal ora de drie maan den het geld worden opgehaald, tei^ wijl met decene. die een watermeter hebben om het half jaar verrekening zal plaats hebben. Ook wordt er gelegenheid gegeven voor degenen die huur voor de leiding betalen, tot afkooping daarvan. De verordening wordt met alge meene stemmen goedgekeurd De Voorzitter deelt mede., dat de Ger Gemeente, de voormalige O L School in wijk C. niet beschik baar wil stellen voor gebruik Iqls stemlokaal. B. en W. hebben er nn met het bestuur van de Wilhelmina- School over gesproken, dat bereid is om vhor f 10 per dag een lokaal be schikbaar te stellen, waartoe wordt besloten. Rondvraag. De heer Westerhout vreest dat het asphalteeren van den weg vanaf de spoorweghalte tot aan den Dam, gevaarlijk zal zijn en ook niet zoo duurzaam. De heer P. Leenman vindt dat de auto's dan niet zoo hard moeten rijden, daar er anders groot gevaar bestaat voor slippen, a De heer Boon vindt het beter om het te bestraten. De Voorzitter zegt. dat be straten veel dumrder is en dat het de bedoeling is. om koud asphalt te ge bruiken. Verder deelt de voorzitter mede. d»t de los-en laadplaats der spoorwegen nu wel spoedig in orde gemaakt zal worden. Spr zegt verder dat er ge tracht zal worden om zooveel moge- lijk werkloozen uit deze gemeente daar te werk te stellen. De heer P Leenman klaagt er over, dat het. bij het ontruimen van graven op de begraafplaats, zoo on eerbiedig is toegegaan. De Voorzitter zegt, dat het mpt het rooien van de hoornen niet anders kon maar spr heeft anderfc geen klachten gehoord. De heer Boon vreest, dat de ge meente spoedig weer voor grqote on kosten zal komen te staan daar de taluds veel te steil zijn. zoodat door de hoogte en het groote gewicht van het zand, de begraafplaats weer zal uitzakken. De Voorzitter zegt. dat de gemeentearchitect en de oplichter het zoo wel goed vinden. De heer Boon vraagt wanneer de commissie nu naar Den Haag moet om over de grenswijziging te spreken. De Voorzitter zegt, dat de commissie wel is benoemd, maar dat er niet bij bepaald is wanneer naar Den Haag moet worden gegaan, zoo dat. dat altijd nog kan gebeuren. De heer van Harten: Dat is de bedoeling toch niet geweest. Wethouder van Noordennen vindt het beter om nog wat te wach ten, daar het mogelijk is, dat de nieu we rijksweg hier ten Zuiden van den Merw'ededijk gelegd zal worden De heer van der Zouwen vindt het beter, dat er niet zoo lang wordt gewacht, om een vergadering te hou den, Drie maanden vindt spr. weJ wat te lang en alles moet zoodoende veel te vlug afgehandeld Worden. Daarna sluit de voorzitter de ver gadering. KRIMPEN a.d. LEK. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Woendsag 11 Februari. Voorzitter de heer G. J. van Oordt, bur gemeester. Afwezig met kennisgeving, we gens ziekte, wethouder Boogaerdt. De no tulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. Nieuwjaarsrede. De Voorzitter dankt alle leden hartelijk voor de goede wenschen bij de intrede van het nieuwe jaar en wenscht allen gaarne met him gezin veel heil en voorspoed en een goede gezondheid toe. Voor Krimpen a.d. Lek zoo vervolgt spr. heeft vooral hhj plaatste gedeelte van 1930 een toestand,fsn ernstige ver slechtering doen zien. Mochten wij de be grooting 1931 nog indienen met een be langrijk financieel overschot, uit vorige diensten, thans staat het te bezien, dat naast een volledig interen van dit over- sohot en een verhoogen der belastingen het welhaast uitgesloten zal zijn, zonder moeilijke en ingrijpende maatregelen het jaar 1931 rond te komen. Uit Uwe vergadering verloren wij we gens bedanken door hoogen leeftijd het raadslid J. Drapers, die daarvan wel haast 40 jaren deel had uitgemaakt. In zijn plaats werd benoem^ verklaard de heer J. C. Groeneveld. In 1930 traden als nieuwe functiona rissen van de gemeente op de heer C. W. Verhoeff als gemeente-bouwkundige en de heer W. M. Slingerland als oorrespondent van de arbeidsbemiddeling. In de commissie tot wering van school verzuim werd benoeiqd de heer J. Ver hoeff Jzn., in de commissie van toezioht op het Lager Onderwijs de heeren J. K. Smit en M. de Jong, terwijl al schoon maakster aan Sohool I ward btnoamd m«i. Jï. tm Ut—Brow ia 4* T»«ra«ro van maj. M. Overgaauw, dia in desa ftmo- tie 26 jaren was werkzaam geweest. Ba last met het stoken aan Sohool I weid da heer L. H. van Wijnen. De loop der bevolking geeft voor dit jaar een liohte verbetering, nadat de be volking jarenlang gestadig was vermin derd, kwam ze dit jaar van 3131 op 3137 zielen, voor zooverre dit cijfer niet door de tienjaarlijksche volkstelling wordt ver anderd. Besmettelijke ziekten kwamen hier nog geregeld voor; van de diphterie-epidemie in den vorigen winter werden op 1930 nog geboekt 36 gevallen, waaronder één overlijden, terwijl zich 4 gevallen van roodvonk voordeden. Spr. noemde daarop de voornaamste besluiten, welke in het afgeloopen jaar tot stand kwamen, als o.m. den aankoop van de nieuwe motorbrandspuit in het begin van deze berichtsperiode. Een nieu we indeeling van de brandweerorganisa tie was hiervan het gevolg en een gere gelde oefening met het nieuwe materiaal bad plaats. Gelukkig bleef de gemeente voor ernstige branden gespaard, slechts verleende de brandweer hare assistentie bij hoogwatersohade. De schoolartaendienat „Lek en IJssel" kwam tot stand met als centrum de ge meente Lekkerkerk; door een schikking met den plaatselijken schoolarts kon ook deze gemeente tot die kring toetreden. In het begin van de beriohtsperiode kwam een groote conversie- leening tot stand, waardoor de lasten, drukkende op het complex „Schoolstraat", liohter wer den, wat de gemeentelijke verliezen ten goede zal komen. Een woonwagenkamp werd gesticht aan den Tiendweg, terwijl een erfdienstbaarheid op gemeentegrond werd aanvaard om daardoor verderen houw aan de Schoolstraat mogelijk te maken. Aan Sohool I werd op verzoek van ouders en leerkrachten het FTanach van het leerplan afgevoerd, terwijl de geregle menteerde schoolvergaderingen wederom werden ingetrokken als hebbende niet voldaan. In de tweede helft van het berichtjaar begon de werkloosheid zeer nijpend te worden; wachtgeldregelingen en steun regelingen kwamen tot stand, welke uit den aard der zaak op den langen duur niet kunnen bevredigen, want door den langen duur van de werkloosheid komen de steuntrekkende gezinnen tooh met al lerlei achterop. Het zal dus abeoluut nood zakelijk zijn om naast de steunregelingen ook werkverschaffing in zeer ruime mate ter hand te nemen, ten einde de valide arbeiders in staat te stellen voor hunne gezinnen althans iets meer dan het aller- sobersle te kunnen verkrijgen. In het lioht hiervan verdient de werkverschaf fing naar Drente, waartoe reeds besloten werd, steeds meer overweging en zal dan ook werkverschaffing in de gemeente zeer spoedig aan de orde komen. Een subsidie aan de alhier gevestigde verloskundige, onder verplichting van hulp voor armlastige gezinnen, kwam tot stand. Het jaar 1930 heeft reeds door vele be sluiten op belastinggebied vooruit geloo- pen op de nieuwe regeling van de Ge- meentefond8wet, welke vanaf 1931 voor de gemeenten het financieole richtsnoer wordt. Uit hoofde van haar vroegere zeer hooge heffingen en hare zeer zware las ten, is aan deze gemeente een groote bij drage uit het gemeentefonds toegewezen, wat ons in deze moeilijke tijden zeer te stade komt, De belasting volgens de oude heffing van opcenten op de Rijksinkom stenbelasting werd in Mei 1930 voor het laatst vastgesteld op 0.9; dit beteekende reeds een belastingverlichting tegenover de vorige jaren; immers werd de factor vastgesteld in 1928 op 1.26 in 1929 op 1.1 en in 1930 op 0.9 dat wil dus zeggen in drie jaar tijd» een belas- ting-verliohting van ruim 30 pCt. Deze laagste heffing zal voor vele aanslagen niet zoover verwijderd zijn van een aan slag in het gemeentefonds bij 80 opcen ten, zoodat zelfs bij die maximale heffing in de nieuwe belasting de belastingen hier niet weder tot de ongekend hooge vroege re heffingen worden opgevoerd. De Waterleiding „Lek en IJssel", voer de over het afgeloopen jaar twee belang rijke'werken uit, te weten: den aanleg van een transportbuis langs den Tiendweg naar Krimpen a.d. IJssel, speciaal voor den Stormpolder en den aanleg van een distributietent langs den Kerkweg in Ouderkerk a.d. IJssel. Hoewel niet tot des Raads werkzaam heden behoorende, zal mogelijk later blij ken, dat het allergrootste belang voor deze streek zal geweest zijn het voorberei dend werk om aansluiting te krijgen met het wegen-plan rond Rotterdam. Bedrie gen de verschijnselen niet, dan zal een vaste oeververbinding met Rotterdam bin nen zeer korten tijd tot de werkelijkheid gaan behooren en dan verwacht ik daar van een economisöhen opbloei van deze streek door het stichten van nieuwe in dustrieën en belangrijke werkverruiming. Tenslotte moet het mij nog van het hart dat ik de laatst gehouden besprekingen in dezen Raad bij de algemeene begroo- tingsbeschouwingen met zeer veel leed wezen heb aangehoord, omdat daarin weinig zakelijks en te veel persoonlijks voorkwam. Met respecteering van aller beginselen zou ik toch voor het vervolg willen aandringen om de zaken meer ob jectief te beschouwen. Een Raadsvergade ring mag niet zijn een instituut, waarin een ieder vogelvrij kan worden verklaard en waarin men aan zóó onheusche bejege ning mag worden blootgesteld als hier is geschied. Indien de heeren raadsleden zich voor het vervolg niet beter zouden weten te beheersohen, zon ik mij genood zaakt zien hen in die wijze van spreken te belemmeren. De heer D. Dogterom roeit zioh als oudste lid van den Raad gedrongen den voorzitter dank te brengen, ook na>- mens de overige leden, voor het gebruike lijke uitgebrachte jaarverslag en voor de goede wenschen. Zij allen wenschen ook den voorzitter tn fijn gtfia een gelukkig Eenige ingekomen stukken warden voor kennisgeving aangenomen. Aanvaarding Rijkssteunregeling. De Vooraltter deelt mede, dat het Departement van Binnenlandsohe Zaken een Rijkssteunregeling heeft ontworpen. B. en W. hebben op hun verzoek van den Minister de voorwaarden toegezonden ge kregen, waarop de regeering bereid is aan werkloozen in deze gemeente steun te verleenen. Overeenkomstig de thans geldende gemeentelijke steunregeling, ont vangen werkloozen per week het volgen de: gehuwde en ongehuwde uitgetrokke- nen f 13,50 plus f 0,50 voor elk kind tot maximum van 4; uitgetrokken kostgan gers f 8, ongeorganiseerden 10 pCt. min der. Al deze mtkeeringen komen geheel ten laste van de gemeente. Bij aanvaarding van de door den mi nister aangeboden Rijkssteunregeling zul len de werkloozen per week ontvangen: gehuwde en ongehuwde uitgetrokkenen f 11 plus f 1,20 voor elk kind, kostgan gers f 8 per week. Ongeorganiseerden f 10, plus f 1,05 voor elk kind; ongeorga niseerde kostgangers f 7. Bij deze rege ling blijft >het maximum aantal gezinsle den, behoudens nadere goedkeuring van den Minister, onbeperkt. Van deze uitkeeringen neemt het Rijk 75 pCt. voor zijn rekening en komt dus slechts 25 pCt. voor rekening van de ge meente. De thans geldende steunregeling kost aan de gemeente groote sommen gelds. B. en W. stellen den Raad dan ook voor, deze nieuwe Rijkssteunregeling te aan vaarden; deze is inderdaad voor meer dere gezinsleden gunstiger en put de gemeente-financiën lang niet zoo snel uit als de bestaande steunregeling dat doet. Binnenkort zullen nog voorstellen van B. en W. den Raa^j, bereiken met betrekking tot werkverschaffing in deze gemeente, zoodat dan ook hier werkloozen te werk gesteld zullen kunnen worden. B. en W hebben inmiddels nog getracht van den' Meister een billijker regeling te verkrij- evenwel zonder resultaat. Tooh zul len B. en W. niet nalaten, bij aanvaar ding van de Rijkssteunregeling door den Raad, te trachten deze regeling ook van toepassing te maken op arbeiders van de beide hier gevestigde houthandels en de bouwvakarbeiders. De heer Van Duijvendijk oppert bezwaar tegen directe aanvaarding van deze Rijkssteunregeling. Spr. is van mee ning, dat de Rijkssteunregeling ver achter §taat bij de bestaande gemeentelijke steun regeling, die toch al krap genoeg is op gezet. Voor enkele gezinnen zal de nieu we regeling dezelfde zijn als de oude of wellicht iets beter. Alvorens de Rijksre geling te aanvaarden zou spr. gaarne zien, dat B. en W. den minister ermede in kennis stelden dat, gezien de nog hoo ge prijzen der levensmiddelen enz. hier ter plaatse, verlaging van steun absoluut onmogelijk is; daarom dienen betere voor waarden bedongen te worden. Met de dwingende bepaling, dat de menschen ge lijk dwangarbeiders naar de werkver schaffing in Drente gezonden kunnen worden, op straffe van onthouding van steun, kan de vS.D.A.P.-Raadsfractie zich nimmer vereenigen. Bovendien waar schuwt spr., dat men niet over één nacht ijs moet gaan. De bestaande steunregeling kan niemand te hoog noemen en spr.'s fractie wenscht dan ook niet de verant woording op zich te nemen om de onder steuning met f 2,50 per week te verlagen. Waar is de uitzending van werkloozen naar Drente door het naburige Krimpen aan den IJssel op uitgeloopen? Een ieder weet het, ofschoon het daar aanvankelijk rooskleurig werd voorgesteld. Spr. is er daarom voor, dat de bezwaren, die hier in den Raad tegen deze Rijkssteunrege ling kenbaar worden gemaakt, door B. en W. ter kennis van den minister zullen worden gebracht. Hij gelooft, dat dat wel resultaat zal hebben. De minister is wel eens meer van zijn hoogen wagen af moe ten komen. In elk geval moet de voor gestelde Rijkssteunregeling onder het grootste protest worden aanvaard. DeVoorzitter noemt het zeer juist, dat de Rijkssteunregeling moet worden aanvaard en wel omdat de gemeente het op zioh zelf niet langer kan volhouden en ook omdat het hier een uniforme rege ling betreft. Spr. moet bezwaar maken tegen de uitlating „dwangarbeiders". De werklieden van Krimpen a.d. Lek, die naar de werkverschaffing in Drente ge gaan zijn, zijn er niet gelijk dwangarbeiders heengedreven. Er zijn er evenwel slechts vier heengegaan, wat spr. op het Depar tement van Binnenl. Zaken direct werd tegengeworpen, tóen hy daar gunstiger voorwaarden in deze Rijkssteunregeling bepleitte. 'C M A Josef, heb je op dien film dien beul van 'n kerel gezien, die z'n arme vrouw zoo aftakelde? J*, mik» disiw rit il ook aikotx MI IS 'S UOMOO/.

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 5