1 SCH00NH0VEN5CHE COURANT Plaatselijk Nieuws. tedingen Stand. Binnenland. 1 naarB. A. VERZIJL L,l NDANTHREN” Fa. B. DE JONG Goede lydingen. -1 ARTIKELEN VRIJDAG Ï0 MAART 1W1 No. BM4 MAANT 1831 INGEZONDEN MEDEDEELING. INGEZONDEN MEDEDEELING. (Zie onze ann&p pag. 2, 5e blad) X INGEZONDEN MEDEDEELING. elman te Krim- J dient INGEZONDEN MEDEDEELING. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN.., BAHLMANIW GOUDA 100 openten «f tefondsbeiasting. en, dat het aan- )neele belasting, van 1 Januari gebraoht, werd jl dan het aan- leom der fonds- tgesteld. Hierte- nister geen be- are ontvangst in lasting zou zijn i op het perso- D meer zouden gt, wat de raad aeste ia, er sich iet Sociëteilsge- amen en ande- ectuur van den ie aanbesteding betonbeschoei- Er werden 18 Streefkerk. Donderdag is de ooievaar weder op zijn zomerverblijf terug ge keerd. I VOOR HET AANNEMEN KERKBOEKEN «n ROZEKRANSEN KORTE TIENOEWM 1 - GOUDA Ons blad Is aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde en bij den Bond van in zijn vorige ;ooals deze een- opcenten perso isbelasting) bil- >ok in de laatste Ged. Staten te leren, dat op de n de Koninklij- m verleend. er dezer dagen gen, dat de 100 door du Regee- jekeurd, zoodat nk van den Mi- E.A. KLEURECHTE I 1 GORDIJNSTOFFEN..! GOUWE 89 - GOUDA III Noordeloos. De landbouwer K. Tukker heeft zijn boerderij onderbands verkocht aan den heer A. Trappenburg, smid al hier. Noordeloos. De kiezerslijst bevat voor de Tweede Kamer €34, voor de Provin ciale Staten 629 en voor den Gemeente raad 607 namen. a A. Jansen van inburg. Rijks- J. J. de Bruin Johanna Alida, A. van Elteren. z. van Z. de k. Willemijn- on en W. Sipke- ler oppert het icon ten fondabe- en dan de op- 125 verhoogt, brief f 440 ver- 3rug krijgen. dat de bereke- der belastingen rekeningen zijn t men bij de mens geen hou- rekeningen zou- i fondsbelasting l opcenten ver rij! 60 opcenten eente op f 700 itgang en voor- bt tegenover el- massa, f 6688; merstol, massa, merstol, massa, unmerstol, mas- m, Krimpen a.d. oh. Blom, Am- W. Ooms, Am- 3. van Halewijn f 7200; J. W. isa, f 6990; fa. Impen a.d. Lek, den Dool, Am- H. Blom, Amr J. v. d. Parel, 2; Jac. Ooskam, L f 7777.77; L. i.d. Lek, massa, geschreven: P. 55; W. Ooms te d. Parel te Pa- Iskam te Krim- Nieuwerkerk a.d. IJssel. Het bestuur van do Nieuwerkerksche Usclub heeft besloten, om financieele redenen, den ge- zelligen avond niet te doen doorgaan. Inplaats daarvan zal zooveel mogelijk nieuw materiaal voor de ijsbaan, aange schaft worden, zoodat deze in het ver volg een feestelijker aan zien, zal hebben, wat ongetwijfeld het ledental zal'yerhoo- gen. De heer N. F. D. Klein te Zwarte-** meer (Dr.) is benoemd tot onderwijzer aan de Ohr. ScfiBol, ’s-Gravenweg alhier. Woensdagavond gaf de zangvereen. „Perseverance” (Kinderkoor) een uitvoe ring onder leiding van haar directeur, den heer K. J. de Beun. Opgevoerd werd „De kleermaker en de kabouters", ope rette in vier bedrijven, waar in voorkomt een elfendans. De zaal was goed bezet met belangstellenden. Gemeenteraad, OWewater. De gemeenteraad beschikte afwijzend op een herhaald verzoek van den heer G. L. Geuting, pachter der ge meentetram, om schadevergoeding van de gemeente voor de concurrentie hem aan gedaan door P. R. v Zeist, bij het ver voeren van goederen van en naar het station der S. Spoorwegen. Aan de afd. Oudewater van den Bijz. Vrijw. Landstorm zal een medaille wor den geschonken voor de in Mei a.a. te houden schietwedstrijden. De Raad ver leende daartoe B. en W. een crediet van f 80. ABONNÉ’8 van <lit bind, In het heult vnn ons Bericht vnn ving, /tin vn OAAA0ul(,,’n levenslange IA AA Gul"e" t*VvlVongeschiktheid. IVvv "'tui **i. ,f, oud 63 j., we- C. van Strij- aar van A. Rou- van der Linden, DE RADIO-UITZENDINGEN. Minister van Waterstaat heeft naar aanleiding van het afdeelingsverslag der Kamer over de begrootisg der posterijen, nogmaals met den meesten na- dru verklaard, dat voor de verdeeling vJa zendtijd voor hem uitsluitend bs- aiwftnd waren de vier groots geertee- stroomdngen, welke in den radio-omroep te onderkennen waren. Het verwijt, dat hij bij het nemen van zijn beslissing inzake de zendtijdverdee- ling de leiding van de omroepvereenigin- g enzou hebben aanvaard, wijst de Mi nister met nadruk af. De zenderbouw zou reeds lang tot een bevredigende oplossing kunnen zijn ge bracht, indien de betrokken organisaties de handen ineen geslagen hadden. Door dit na te laten, is het vraagstuk steeds ingewikkelder geworden, terwijl het ne- men van een beslissing daardoor is ver traagd en bemoeilijkt. Met betrekking tot de uitzendingen naar de overzeesche gebieden, deelt de Minister mede, dat gestreefd wordt naar een regeling, die de moeilijkheden, welke zich daarbij hebben voorgedaan, zooveel mogelijk zal ondervangen. Met zijn ambt genoot van Koloniën is te dozer zake het noodige overleg gepleegd. Het laat zich aanzien, dat spoedig een beslissing zal kunnen worden genomen. Of de uitzen dingen alsdan zullen worden hervat, hangt in de eerste plaats af van de vraag of de Phohi,bereid zal zijn de nieuwe re geling te aanvaarden. tggen enkels le llen moeten be* ran Ged. Staten iders de stukken het blijkt ech- hoe weinig de hebben. 5 leden, onder oe, terwijl wet- het lid Schep i besluit willen van lOOopcan- elasting en 100 jng, zooals de geheven 80 op- ndsbelasting en ting, zooals Den niets oplevert, i vergadering. In de vergadering van de Ouder- commissie van de le openb. school, heeft de voorzitter medegedeeld, dat de heeren J. J. Verhaar en J. Stam Jz. ontslag ge nomen hebben als bestuursleden, omdat zij geen kinderen meer op school hebben. Op den ouderavond, welke op 25 Maart a.s. zal gehouden worden, zal de ver kiezing plaats hebben van andere be stuursleden. Tevens werd een program ma voor dien avond vastgesteld. De heer Donkelaar, bedrijfsleider op J. en K-Smit’s scheepswerven te Kin derdijk, heeft ontslag genomen wegens een dergelijke benoeming bij de firma Smulders te Schiedam. bedragen, gewaarborgd door de N1KUM K 11.11 IM SK te Schiedam, van 100 Ml verllM A/l 'lolden l.ij verliee ran W vnn wen luim \/V/ -en ■unlerwn vinger. Boven het beridht, dat we Woensdag in de rubriek „Kms ert Kaasmaken’ plaat sten, had beter kunnen staan; „Goede tijding”, in plaats van .Jtaasuitvocr naar Tsjecho Slowakije”, te meer, omdat goede berichten betreffende handel en nijverheid tegenwoordig niet zoo over matig druk voorkomen, om er niet eens de Aandacht op te vestigen. Toch zijn er, voor wie de versohijnselen volgt, wel eens meer teekenen waar te nemen, die mogelijk aankondigen, dat be tere dagen op komst zijn. Een zeer ge voelig instrument, om zulke naderende dingen te vóórspellen, ia de beurs, die ge woonlijk al lang te voren aangeeft, of de tijden zullen verbeteren of verslechteren. Een zware gemetselde paal werd glad afgereden en de ijzeren staven lósge- rukt. Van de auto was de achteras ont zet. De auto werd ter plaatse gerepa reerd. Ameide, Tijdens de hondenkeuring die Woensdag werd gehouden, werd het on geveer 10-jarige dochtertje van den heer J. Bleijenberg zoodanig door een der honden in haar hand gebeten, dat zij zich onder behandeling moest stellen van dokter L. A. Donker. Ammerstol. De burgemeester heeft ver gunning verleend aan de broodbakkers J. L. Bouter, J. tea Hennep en H. Blan ken, om arbeid te verrichten van n.m. 8 uur tot v.m. 6 uur. Arkel. Mej. G. P. van Genderen, die als no. 1 stond op de voordracht voor onder wijzeres aan de openbare lagere school aan den Achterdijk te Kedichem, is met algemeene stemmen benoemd. Dinsdagavond sprak de heer Groe- newout uit Hees voor veel belangstellenden in de zaal van het café van mej. M. Bui- teman, voor de afd. van de Lib. Staats partij „De Vrijheidsbond”. Spr. had tot onderwerp gekozen „Niet clericaal, niet sociaal, doch liberaal”. De redevoering, die pl.m. 2 uren in beslag namen, werd onder ademlooze stilte aan gehoord en met daverend applaus be groet. De eenige debater was de heer Stra- ver, die eenige opmerkingen voorlas. Na afloop dankte de voorzitter den apr. voor zijn welverzorgde rede *en de groote opkomst en sloot hiermede de ver gadering. Dit jaar zullen van da Coop. Zui velfabriek „De Linge” twee personen deel nemen aan de examens van de F. N. Z. Algem. Ned. Zuivelbond, n.l. de heer H. Gons alhier voor botermaker en de heer W. Slob te Hoog-Blokland voor controleur fok- en controleperecniging. Benschop. B. en W. hebben aan de Gebrs. Vergouw vergunning verleend tot den bouw van een dubbel woonhuis. Brandwijk. Voor de Staatk. Gcirf. trad in het vereenigingsgebouw alhier op de heer Van Leeuwen, van Alphen a.d. Rijn, om te spreken over de Staatk. Geref. be ginselen. De opkomst was tamelijk. Groot-Ammers. Donderdagmiddag had alhier een ernstig ongeluk plaats. De timmerman P. den Ouden, wonen de te Streefkerk en alhier werkzaam bij het bouwen van een veestalling voor den landbouwer J. Hakkesteegt viel, doordat een plank, welke over de losse balken ge legd was, uitschoot, van circa 4 meter hoogte op een partij tegels, waardoor zijn neus gedeeltelijk gespleten werd en hij ook andere verwondingen bekwam. Ter plaatse werd en noodverband ge legd. Dr. Flohil verleende daarna ge neeskundige hulp. Lekkerkerk. De Ouderavonden aan de Openbare Lagere School te Schuagt mo gen zich in een steeds toenemend bezoek door de ouders verheugen. Voor den Ouderavond van Dinsdag 17 Maart j.l. was de lokaliteit bijna te klein. Na eenige mededeelingen door 't hoofd der school, den heer C. Woelders, volgde een bespreking over het S.nt Ni- colaasfeest en het schoolreisje. Daarna moest een tweetal nieuwe le den in de Oudercommissie worden ge kozen. De heer A. de Hoop moest ont slag nemen, daar hij na 1 April a.s. geen leerplichtige kinderen meer had, terwijl de heer W. Hoogerdijk zich niet meer herkiesbaar stelde. Voor hen in de plaats werden benoemd de heeren B Bouter en C. de Vos, die beiden de benoeming aan- vaardden. Het hoofd der school richtte zich tot de beide aftredende leden met een woord van dank voor het vele, door hen in het belang der school gedaan en vóór de prettige verstandhouding, die er steeds geheerscht had. In de pauze werden eenige verver- schingen gebruikt, terwijl tevens gelegen heid was het werk dor leerlingen te be ziohtigén. Ook zongen alle aanwezigen onder metndblinebegeleiding enkele oude, nooit vergeten liedjes, waarna overgegaan werd tot het vertoonen van lichtbeelden, Het onderwerp was: „De reis naar In- dië, zbowel langs den zeeweg als de reis die over land naar Genua gaat.” Hierna sloot de voorzitter, de heer J. de Vries, de vergadering met eenige har- telijke woorden van waardeering aan 't personeel voor hun werk aan de school verricht. Molenaarsgraaf. Een in deze gemeente langs de huizen gehouden collecte, be stemd voor den Hprv. Geref. Bond, bracht op de som van f 160. Nieuw-Lekkerland. In de Ned. Herv Kerk te Kinderaijk is tijdens een bid stond voor het gewas een extra collecte gehouden, jvelke f 48,66 heeft opge- 'bracht. De gymnastiekvereniging „K. en V.” heeft besloten, om deel te nemsn aan den turnweditrijd te Dordrecht op Za- terdtf 28 Maart. Uit den gemeenteraad. Tienhoven. In de hedenmorgen gehou den gemeenteraadsvergadering is beslo ten tot verhuring van een gemeentewo- ning aan den heer A. de Jong. Aan mej. A. van Heusden, tijdelijk on derwijzeres aan de opswbare lag. school, jverd een vaste aanstelling als zoodanig verleend en tot onderwijzer aan dezelfde school benoemde de Raad den heer L P. A. Verheijen, wachtgelder te Tilburg. De aftredende leden der schattingscom- missie werden herbenoemd, doch weth. T. de Jong, wenschte zijn benoeming niet te aanvaarden, waarop in zijn plaats is gekozen de heer C. van Es. VERDRONKEN. IJsselsteln. Dinsdagmorgen is ouder deze gemeente, nabij de „Geinbrug” in dè Gekanaliseerde Hollandsche IJssel, verdronken de 18-jarige De B., uit Mont- foort. Het ongeval had plaats doordat De B. van het achterdek van de schuit liep en daarbij een zoodanige klap van de giek tégenover zijn hoofd kreeg, dat hij achterover in het water viel. Eenige per sonen staken hem een stok toe, doch daar De B. door de jtlap vermoedelijk bewus teloos is geworden, greep hij dien niet en verdween hij in’de diepte. Een schip per was zeer spoedig ter plaatse met een roeiboot, die De B. aan den wal bracht. Dokters De Morreé en Leering konden niet anders dan de dood constateeren. Per vrachtauto is het lijk overgebracht naar de ouderlijke woning. Gestolen goederen. IJsselstein. De politie van hier en de gemeentepolitie van Oudenrijn hebben bij een inwoner dezer gemeente een groot aantal goederen in beslag genomen, die van diefstal afkomstig waren. Tegen een andere ingezetene is ter zake heling van die gestolen goederen proces-verbail op gemaakt. IJsselsteln. De raad vergadert Maan dag a.s., des namiddags 7 uur, ter be handeling van de volgende punten: Benoeming stembureaux. Vaststelling verordening stemlokalen. Het verleenen van een bijdrage in het wachtgeld van personeel v. h. werkspoor. Aankoop ef fecten, wegens uitloting enz. Belegging waarborgsommen L. O. wet 19201 Reclame schoolgeld 1930. Benoeming 4 leden tot wering van schoolverzuim. Benoeming lid commissie van toezicht L. O. Schrij ven van B. en W. van Arnemuiden i.z. invoering vak „lichamelijke oefening* Het verleanen van voorschotten aan de Bijz. Lagere Scholen over 1931. Het ver leenen van subsidie voor Landbouw school te Montfoort. Het uitspreken der noodzakelijkheid van een landbouwhuis houdcursus alhier. Het ingebruik geven van een lokaal der gemeente voor de curiuN, bedoeld onder volgno. 12. Het rooien tu jongt lepenboomen lange den Poortdijk. Onderhandsche verkoop van 2 iepenboomen langs den Eiterschenweg. Vaststelling verordening hefiing belas ting op openbare aankondigingen. Het verleenen van «en gratificatie aan den rijksveldwachter Aartsen, over 1930. Het verleenen van een toelage aan den ge- meentedeurwaarder. Het verleenen van een subsidie aan het Kruisverbond en de Mariaveroeniging over 1930. Benoeming leden Schattingscommissie Rijksinkom- stenbelasting wegens periodieke aftre ding. Wijziging en aanvulling gemeente en bedrijfsbegrootingen voor 1990. Berkenwoudt. De leden, begunstigers en andere belangstellenden van den Bij zonderen Vrij willigen Landstorm uit deze gemeente zijn uitgenoodigd om de op Dinsdagavond in de Groote Boer te Lekkerkerk te houden propaganda-feest- avond van den B.VjL. bij te wonen. Als sprekers zullen dien avond optreden Dr. I. H. J. Vos, lid van de Tweede Kamer en C. G. Roos, burgemeester van 'Lek kerkerk. Tevens zal dan de Landstorm- film 1930 worden vertoond. Een strijkje zal een en ander opluisteren. Langerak. De Anli-Rev: Kiesvereeni- ginj? hield haar vergadering m het ca- techisatiegebouw van de Gereformeerde Kerk. De voorzitter, de heer A. H. Bijl, opende de bijeenkomst met gebed en li’èt zingen Psalm 81 vers 12. De notulen werden goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester, den heer J. Spek snijder, bleek dat het batig saldo bedroeg f 9,91. Bij de verkiezing van twee be stuursleden werden de aftredende heeren A. H. Bijl en T. van Middelkoop, bij ac clamatie herkozen, die beiden hunne be noeming aannamen Tot bijwoning van de deputaten-vergadering te Utrecht, te houden- op 9 April, werd als afgevaar digde gekozen de heer J. Speksnijder en als diens plaatsvervanger de heer A. Schep Czn., terwijl als reserve werd aan gewezen de heer J. Stuij. Vervolgens werd* bij stefnming opgomaakt de candi- datenlijst voor de gemeenteraadsverkie zing. Deze lijst luidt als volgt: 1. T Dem per, 2 A. Schep Czn., 3 H. van (Middel koop Az., 4 W. van Middelkoop, 5 A. Stuy, 6 A. van Middelkoop Cz. en 7 J. Speksnijder. De heer C. Schep, thans raadslid, had inmiddels te kennen gegeven voor een candidatuur niet meer in aanmerking te willeb komen. De Voorzitter en de serre* aris brachten hem dank voor den jaren- langen arbeid als raadslid. Daarop sloot de heer T.> Dèmper met dankgebed de bij eenkomst. Nu kan men zien, dat in den laatsten tijd een aantal industrieels fondsen aanmer kelijk gestegen zijn, zooals Alg. Kunst zijde Unie van óOkz op 76; Van Berkels Patent van 50% op 56; de Holl. Kunst zijde Industrie van 70 op 7814; Ned. Kabelfabriek van 423 op 450; Philips Gloeilampen van 223 op 262; Sumatra’s itn in <a«ig.-lelde bepalingen tegen 'ingevallen verzekerd voor 300 ,l"' h" 200 ülll<len verlb” art. ,n W. den Boer Gerritje, d. lolmees. Lhof, oud 27 j-, 1 24 j. P. H. en M. Groenen as, oud 23 j., en 9 j. oud 82 j., we- oogt. B. Slot- duwnaar van N. ies, oud 5 w. irt. anus Hendrikus, en Th. M. van d. van J. van d. oud 77 j., we- ihen. H. van htgenoot van A. Adverteerders (l.b.A.) waardoor dus on* VANDERLAND adverteerders zich gegarandeerde gegevens GOUDA hunnen verschaffen. SCHOONMAAK- We JAARGANG NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT J Tolef. 20. Tel.-adroi: Vannooton. S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. HAVEN 25. Poitrokonin» 13708. VerBchhnt Manndng, Wc» nedag en Vrijdag. Prijs by vooriiitl»t>is* ling: voer Schoenhoven per H maanden ƒ1.25: p. poet f 1J6. Mot vorznkarlng 15 conté meer. „De macht van het kleine". Alblasserdam. In het gebouw „Utile Dulci” is een vergadering gehouden van de afd. „De macht van het kleine”. Deze vergadering werd geopend door mevr. Verloop, die in het bijzonder den heer Joh. do Groot verwelkomde, die de zen avond met zijn lichtbeelden zou la ten. zien, wat er zooal te doen is ip de stichting Haarlem-Heemstede. De heer De GrooJ constateerde met blijdschap dat er voor de stichting de laatste jaren hier veel werd gedaan Spr liet daarna tal van beelden zien, die een duidelijken kijk gaven op de inrichting, den groei daarvan en ook op den arbeid, die daar verricht wordt. Begonnen met 6 verpleegden, was de stichting zoo gegroeid, dat er nu f00 verpleegd worden, zonder dat er eenige subsidie van den Staat gegeven wordt Hierin is te zien, dat de macht van het kleine groote dingen kan tot stand bren gen. Dr. Van Itterzon was den tolk der aan wezigen, toen hij een woord van dank richtte aan allen, die aan deze afdeeling meewerken en hun gaven er voor over hadden en inzonderheid aan mevr. Ver loop, die reeds 18 jaar de leiding had Aan de hand van den brief uit de Open baring van Johannes aan de gemeente Filodelfia, hield spr. een kort slotwoord er voornamelijk op wijzende dat die klei ne kracht ook voor deze afd niet is ge legen in de kleine bijdrage die zij vraagt, en geeft, maar bovenal in het bewaren van Gods Woord, waarin ook de kracht was gelegen voor die gemeente. WEIFELEND SCHOOLBESTUUR.^ Ameide. In de gistermiddag gehouden gemeenteraadsvergadering is het verzoek behandeld van het bestuur der Chr. Schoolvereeniging, betreffende de uitbrei ding van de school met één lokaal. In verband met de sterke verdeeldheid in de Schoolvereeniging, overwoog de Raad, dat bij inwilliging van dit verzoek de mogelijkheid blijft bestaan, dat binnen kort nieuwe aanvragen oin verbeterin gen aan het eenigszins verouderde ge bouw, zullen volgen. Ook het reeds een maal gedane, doch weer ingetrokken ver zoek om een geheel nieuwe school te bou wen, kan binnenkort wel worden her haald. De gemeente zou op die wijze op groote en nuttelooze kosten worden ge jaagd. Op Voorstel van den heer K. den Boor heeft daarom de Raad besloten de beslis sing op het verzoek te verdagen en een commissie in te stellen, die zal onder zoeken, welke gedragslijn in het belang van gemeente en onderwijs dient te worden gevolgd. Tot onderwijzer aan de o. 1. school is benoemd de heer L. P. A. Verheijen. Auto-ongeluk. Ameide. Gistermiddag passeerde op den Lekdijk een groote, 6 wielige vracht auto, beladen met hout van de N.V. La- mings Houthandel te Usselstein. Juist op den, hoek bij de garage H. A. Bouter ontmoette de chauffeur een auto van de fa. Bouthoorn te Meerkerk. De bestuur der van laatstgenoemden wagen moet de weiniig rechts hebben gehouden, waar door die van den grooten vrachtauto werd gedwongen wat te veel rechts te rijden. Het gevolg was, dat het rechter achter wiel tegen het hek van genoemde garage botete. AdvertentiënVnn 1 tot 6 re- gel» ƒ1 80- elke 'egel meer >0.20. Bij 8 nuial plaatsing Be maal ƒ0.lOper regel. Tuwhen den tok«t ariovoudlge prijs. - Ned. 423 op 450; Philips Q nn OAO flllinitw'l Oostkust van 57 op 66. Verder zijn ver schillende scheepvaartaandeelen in de hoogte gegaan, een bewijs, dat dus ook uit- en invoer toeneemt. Ford kocht in Amsterdam een terrein voor een groote fabriek, waarvoor voor de eerste uitvoe ring der werken f 820 000 zal worden uit gegeven aan arbeddsloonen enz. Uit N.- Buinen komt het bericht, dat de glasfa briek der firma Bakker het werk hervat heeft en weder 125 man aan het werk gesteld heeft. Uit het buitenland komen eveneens be richten van een gunatigen keer. Amerika is voorgegaan met het melden van afne ming der werkloosheid. In Engeland is de textielindustrie weer op volle kracht aan het werk, en het tot nu toe angstig stijgende cijfer der werkloozen begint ein delijk te dalen. De Leipziger Mesee, de Jaarbeurs (fair) in Engeland en onze eigen Jaarbeurs hebben alle een leven dige stemming gemeld. Natuurlijk beteekent dit alles geenszins dat we er zijn, want het zou weinig moei te kosten om tegenover deze verblijdende berichten andere te plaatsen, die min of meer onrustbarend genoemd zouden kun nen worden. Doch de gunstige teekenen, waarvan we er hierboven eenige vermeld den, kwamen tot nu toe niet of uiterst schaars voor, terwijl ze in den laatsten tijd veel meer zijn op te merken. We gelooven, dat de malaise meer be sproken en gevreesd is dan begrepen, en dat alleen al de angst voor de malaise deze groote macht gaf. Het is daarmede als in het Oostersdhe sprookje wordt ver teld. Een man kwam, nabij een stad, een vreemd en akelig uitziend wezen tegen. „Wie zijt gij?” vroeg hij. „Ik ben de Cholera,” antwoordde de ander, „en ik ga naar gindsche stad om er 100 menschen te dooden.” Eenige weken later ontmoette de man weder de Oholora en toen zei hij': „Je 'hebt me bedrogen. Je hebt gezegd, dat je naar de stad gingt om 100 men schen te dooden en je hebt er 1000 om gebracht.” De Cholera schudde ernstig het hoofd en antwoordde: „Neen, ik heb mijn woord gehouden. Ik heb er niet meer dan 100 het leven benomen, maar de andere 900 zijn ge storven louter uit vrees voor mij.” MBssclflen is het aantal slachtoffers van de malaise op dezelfde wijze onna- tuurlijker veel grooter geworden. Uit vrees voor den slechten tijd lieten zij din gen na, bezuinigden onnoodig en onrede- lijk op verstandig oppgemaakte budget ten, de vrees belemmerde hun energie, verminderde hun initiatief en nog voor zij iets van den slechten tijd konden on dervinden, had de daarvoor hun reeds meer «shade gedaan, dan da ma- laase zelf kon ultwken. Nu moet men bij mogelijk, gunatlge be richten evenmin tot het andere uiterste vervallen door „Ha" t. roepen voor men over de brug ia, maar wie In den slech ten tud rustig en waakzaam du loop der - dingen waarneemt en wie bij een wending zich niet overhaast m doohrok behoedzaam en opmerkzaam blijft hij kan kalm wachten wat de toekomst zal breni- gen- K.

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 1