Gemeenteraden Wetenschap en Techniek. Afloop Aanbestedingen Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Gemeenteraden Nieuws in een paar regels. Predikbeurten. i VOOR 2UM-HOLLANO IN UTRIOMT, NOORSCK KUSTVAARTUIG GEZONKEN. Zavn opva BH Havosund, dicht bil Hwnmer- fest, is Woensriap het Noorsche kust- wntufcl „Hor«" uit Bergen vergaan waarbij reven personen om het leven ljjn gekomen, waarvan drie passagiers De 55 opvarenden van ae ,Hera" konden gered worden. De ramp vond onder zeer ongewone omstandigheden plaats Het schip hep met rooveel kracht op een rots. dat het voorschip vier uur lang tusschen de rotsen vastgeklemd bleer ritten, fcerwij lhet achterschip bijna dadelijk ronk. Een stuurman slaagde er met behulp van een lijn in aan land te ko men en de aan boord achtergebleve nen, die zich op het voorschio verza meld hadden., met behulp van een reÜdingsmand en een kabel een voor een aan land te trekken Zes personen vielen daarbij echter uit de mand en verdronken* aangezien de zee( te woe. lig was om een reddingspoging te wagen. Oververmoeid en doornat moesten de geredden den langen weg naar Havosund te voet afleggen. Daar bij zakte een "der passagiers, een be jaard arbeider, jta elkaar en overleed atn de gevolgen van de doorgestane inspanning. dat na lanvra- tad be- aan te BENSCHOP. Openbare vergadering van den gemeen teraad op 24 Februari. Voorzitter Jlir. Mr. P. W. C. van der Goes, burgemeester. Secretaris de heer G. P. van Beuzekom. Aanwezig ille leden. De Voorzitter opent de vergadering met geljed. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastge steld. Eenige ingekomen stukken worden ▼oor kennisgeving aangenomen. Daaron der is een adres van de Groep Neder land van het Algera. Ned. Verbond, hou dende verzoek om het gebruik van vreemde woorden in aankondigingen, in het bijzonder opschriften van woningen in een vreemde taal, tegen te gaan. De ingekomen verzoeken van het be stuur der St. Victorschool etf van de Bijz. School „Eben Haëzer" om en voorschot j-esp. van f 1500 en f 1000, worden met algemeene stemmen ingewilligd. Evenzoo een verzoek van het bestuur der St. Victorschool um gelden te votee- ren voor den aankoop van een naai ma ciune ten behoeve van het handwerkon- derwijs aan die school. Bouw gymnastieklokaal. De Voorzitter brengt Ier tafel een verzoek van de Ouder-commisaie en het personeel der O. L. School I, waarin de un ar op aandringen den bouw van een gymnastieklokaal zooveel mogelijk te be spoedigen. Spreker deelt mede, dat aan de Ouder commissie reeds bericht is gezonden, dat gij zich met deze aangelegenheid niet mag inlaten, als zijnde dit buiten hare bevoegdheid. De heer' De Haas vraagt of dit on derwijs verplichtend is, aangezien spr. gehoord heeft, dat dit thans niet meer het geval is. De Voorzitter antwoordt, dat het zeer zeker verplichtend is, docb dat deze gemeente tot Juni 1931 dispensa ie heeft bekomen. Dan moet er echter een lokaal aanwezig zijn. Wethouder Schep zet uiteen dien datum ook nog dispensatie- ge mogelijk was, doch dat de R sloten heeft geen ontheffing meei vragen. De heer De Vries zegt dat dit be sluit genomen is, omdat er toen x«>eds plannen voor den bouw van een lokaal in voorbereiding waren. Na&r aanleiding van de herziening van hel plaatselijk belastingstelsel, waarbij de opcenten op de personeele be lasting verlaagd ziin van 50 tot 25, is van Ged. Staten een schrijven Ingekomen waarin deze enkele bezwaren naar vo ren brengen tegen vorengenoemde ver laging. De Voorzitter zet deze aangele genheid breedvoerig uiteen. Spr. zegt dat B. en W. nu, in verband met bovenge noemd schrijven, voorstellen de opcenten terug te brengen van 50 op 30. Dit voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. In behandeling komt de vrijstelling eener verordening op de heffing en op de invordering van rechten wegens bij dragen in of vergoeding van de kosten, bedoeld in art. 21 der Besmettelijke Ziek- tenwet. Verschuldigd is wegens kosten van vervoer, afzondering, onderzoek, verpleging, reiniging en ontsmetting, hpt geldende tarief van de inrichting of de inrichtingen, waarvan ten tijde der ver richting gebruik is gemaakt. De Voorzitter leest een ontwerp verordening voor, welke na eenige toe lichting onveranderd wordt overgenomen. Het verhaal van vorengenoemde kosten is dan bij deze verordening als volgt ge regeld: Belanghebbenden, wier belastbaar jaarlijksch inkomen f 4000 of meer be draagt, moeten deze kosten geheel ver goeden. Belanghebbenden, wier belastbaar jaar lijksch inkomen minder dan f 4000 be draagt, zijn een bijdrage verschuldigd bij een inkomen van: f 1500, f 2000 van 25 pCt. der kosten; f 2COOf 3000 van 50 pCt. der kosten; f 3000f 4000 van 75 pCt. der kosten. Belanghebbenden, er belastbaar in komen minder dan f 1500 bedraagt, zijn van iedere bijdrage vrijgesteld. Naar 'aanleiding van een ingekomen schrijven van Mr. Jonker, advocaat te Gouoa, inzakt dt bekende kwestie Ver- si uis-V erbree, verstrekt de Vooriit- t e r eenige toelichting en leest vervol gens het op dezen brief toegezonden ant woord voor, Aan de orde is thane de reorganisatie van dea vteesehkeurlngsdleaet Aan de hand van een ontwerp ut de Voorzitter den nieuwen toestand breedvoerig uiteen. Het nadeelig saldo wordt door deze wijziging belangrijk ver minderd. Spr. beïoogt verder dat evenals bij de oude toestand ook nn de beide keuringsveeartsen, alsmede de beide slachtplaatsen gehandhaafd blijven. De salarissen der kruringsveeartsen zijn evenwel met f 200 verlaagd, terwijl ook de keurloonen een verlaging hebben on dergaan. De heer De Haas vraagt waarom de vergoeding voor het gebruik van het la boratorium te Oudewater hooger is dan in Usselslein. De Voorzitter antwoordt, dat dat volmaakter is ingericht dan te IJsseJ- stein, vandaar een hoogere vergoeding. Spr. wijst vervolgens op de kosten voor het begraven van afgekeurd vee en vleeach, hetgeen jaarlijks een belang rijk bedrag vordert. Waar er echter lannen zijn in Woerden een destructor op te richten zou, indien de gemeonte zich hierbij aansloot, dit bedrag vermin derd worden. Ook heeft spr. een aanbie ding van Geldermalsen ontvangen. Wan- noer nu de gemeente direct hierbij aan sluit, heeft zij ook aandeel in de winst. Wordt evenwel gewacht totdat de op richting aldaar haar beslag heeft gekre gen en de gemeente wil dan toetreden, zoo beeft zij dan geen aandeel in de winst, doch is dan contribuant#. De heer De Vries vraagt of dit uit gaat van de Therm. Fabriek. De Voorzitter: Neen, van eigen exploitatie. De heer De Gier vraagt of dan de cadavers koeteloos vervoerd worden. De Voorzitter antwoordt bevesti- Itnd. De heer De Gier meent evenwel dat de huid niet aan den eigenaar van het dier wordt teruggegeven. De Voorzitter zegt dat, indien de Raad tot aansluiting zou overgaan, hier directe voordeelen aan verbonden zijn. Een bepaalde beslissing omtrent deze aangelegenheid wordt evenwel niet ge nomen. De heer De Gier zegt zich èiet het ontwerp te kunnen vereenieen.- Alleen zou spreker de keurgelden voor nood- slachtingen wat de runderen betreft wil len verlagen van f 6,50 tot f b en die van de bedrijfsslachtingen verhoogen van f 6,50 tot f 7,50. Wat het laatste aangaat zou het oude tarief gehandhaafd blijven. De Voorzitter zegt dat er een ver zoek van den slager is ingekomen om de keurgelden voor een rund met f 1 te ver lagen. En waar dit een bestaanskwestie van een ingezetene betreft, hebben B. en W. gemeend met dit voorstel te komen. Het lid D# Gier meent, dat op den duur de leverancier het keurgeld be taalt, aangezien hierbij met den koopprijs rekening wordt gehouden. Bovendien is het op het oogenblik voor de slagers geen ongunstige tijd en worden er flinke win sten gemaakt. Het voorstel-De Gier wordt met algemeene stemmen aangeno- en. o Op een vraag van den Voorzitter of de Raad zich met de handhaving van de beide slachtplaatsen kan vereenigen, wordt bevestigend geantwoord. De heer De Vries zegt, dat er des tijds een verzoek van dezen ingezetene is ingekomen om te worden benoemd als hoofd van don keuringsdienst. De Voorzitter antwoordt, dat hier over in de vergadering van B. en W. be sprekingen zijn gevoerd, doch er zijn be denkingen aan verbonden. De inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst heeft n.l. bezwaren dat een nog zoo jonge man aan het hoofd van den keuringsdienst wordt geplaatst, aangezien hij niet over de noodige practische ervaring beschikt Benoemt de Raad hem nu toch, zoo loopt de gemeente gevaar ingedeeld te worden bij den ring Oudewater en dan is ze hare zelfstandigheid kwijt. De heer De Vries begrijpt niet waarom men in Den Haag over dezen persoon zoo kon adviseeren; bij is toch veearts? Ds Voorzitter zegt dat de mindere practische ervaring bezwaarlijk is. Ds hesr De Vries: Dan had men hem geen diploma moeten geven, want dan is hij niet afgestudeerd. De heer De Gier zegt dat er nog an dere bezwaren aan verbonden zijn, n.l. indien de heer Hoogenboom benoemd zou worden, de beide andere keurings veeartsen op wachtgeld gesteld moeten worden. De Voorzitter leest een schrijven van den Inspecteur v. d. Veeartsenijkun digen dienst voor, waarin de benoeming van den heer Hoogenboom wordt ontra den. -Spr. zegt vervolgens dat dit een ernstige waarschuwing is, waaraan de Raad wel de noodige aandacht mag schenken. Wethouder Schep zegt, dat de wachtgeldregeling onder B. en W. is be sproken. Spr. meent evenwel dat dit niet wettelijk is bepaald. De heer De Gier toont aan, dat wel degelijk wachtgeld toegekend zal moeten worden. Alleen den termijn waarover het wachtgeld loopt, kan spr. niet definitief opgeven. Met 6 tegen 1 stem, die van den heei De Vries, wordt dan op voorstel van den Voorzitter, tot handhaving der beide keu nngsveeartsen besloten, op een gezamen lijk salaris van f 450. De Voorzitter deelt mede dat noodslachtplaatsverhuurder, de heer Lan gerak, het verlangen heeft te kennen ge geven, om voor brandstoffen, warm wa ter en electnsch licht een vergoeding te ontvingen, terwijl bij bovendien ver zocht heeft om zeep, handdoeken en mes sen aan te schaffen. Spr. vindt deze eiechen van Langerak billijk an zou daar om het huurbedrag met I 10 willen ver hoogen en dan het atroomvernruik ms laste van Lan gerak. Weth. Schep voelt niet veel voor verhooging. Hij wijst er op dat er voor deze dingen reeds een vergoeding wordt betaald. Deze is n.l. in den huurprijs in begrepen. Wenscht de heer Langerak hiermede geen genoegen te nemen, dan moet hij het contract maar opzeggen. De Voorzitter zegt dat het geen persoonlijke kwestie ia, doch een billijke eisch. Wethouder Schep: Als de beer Lan gerak het krijgt, dan moeten we het den heer Sluis ook geven. Zoodoende krijgen we weer een verhoo^mg van onkosten en zouden dan de tarieven wederom moeten herzien. Ook de heeren De Vries en Van Os gevoelen niet veel voor een dergelijke ver hooging. De heer Middelkoop wil het elek trisch licht voor rekening van de ge meente nemen. Weth. Brouwer stelt voor een ver hooging van f 4 te geven en de huur al soo te bepalen op f 160. Dit voowtel wordt met 4 tegen 3 stem men, die van de heeren Schep, Van Os en De Vries, aangenomen. Op voorstel van den Voort, wordt besloten, B. en W. te machtigen een con tract te ontwerpen, waarin de heer Lan gerak aansprakelijk gesteld wordt voor alle in de el&chtplaate aanwezig zijnde voorwerpen. Er zal dan onderzocht wor den, welke voorwerpen aanvulling behoe ven, waarna een rannort aan den Raad zal worden uitgebracht. In verband met deze aangelegenheid brengt de heer Middelkoop ver schillende bezwaren naar voren omtrent de ontsmetting van verschillende voor werpen van den landbouwer Baars, waar miltvuur heeft geheerecht. Spr. acht de ontsmetting niet zoo doeltreffend als vroeger geschiedde. De Voorzitter geeft een reeumé van het gebeurde. Spr. betoogt dan, dat alles een normaal verloop heeft gehad. De ontsmetting is echter geschied onder toezicht van een vee-opzichter. Naar aan leiding van de opmerking van den beer Middelkoop, als zou de ontsmetting niet naar behooren hebben plaats gehad, zegt spr. een onderzoek toe. De Voorzitter deelt voorts mede, dat zich geen gegadigden hebben aange meld voor de pachting van den gemeen telijken aschput. De heer V a n O s zegt dat de heer J. van Os Jr. bereid is om voor f 10 per jaar alles op den ouden voet voort te zetten. Met algem. stemmen wordt hier toe besloten. Aan de orde is thans het verzoek van de Vrijwillige Brandweer, inzake het toekennen van een belooning in verband met den brand bij den heer A. de Vries. De Voorzitter zegt in principe nie» legen een belooning te zijn. De wijze ech ter waarop deze belooning wordt ge vraagd, heeft spr. onaangenaam getrof fen. De dreigende houding der vrijw brandweer is absoluut misplaatst en re volutionair. Bovendien wordt er voor per sonen een belooning gevraagd die het ab soluut niet noodig hebben. Spr. vindt dit onbehoorlijk. De maatschanpij Montijn heeft f 25 tie schikbaar gesteld en nu had spr. ge meend hier van gemeentewege een be drag van f 50 aan toe te voegen. Hier door zou dan aan de behoeftige leden der vrijw. brandweer een vergoeding voor loonderving kunnen worden toegekend. Weth. Schep betoogt, dat het uit gooien van den hooiberg niet op het a1 beidsterrein van de vriiw brandweer is gelegen. De onderscheiding tusschen bmndblusschen en hooiberg uitgooien is volkomen juist. Spr. vindt een belooning vonr deze laatste werkzaamheden f 0,75 per uur billijk. De consumptie even wel komt dan voor rekening der vrijw. brandweer, De heer Middelkoo - kan zich met het argument van den Voorzitter, dat leen behoeftige leden aansnraak op loc hebben, niet vereenigen. Het gebeurt wel meer in het dagslijksch leven, dat perso nen voor hun arbeid «en belooning oni vangen, al hebben zij die in het geheel niet noodig. Spr. stelt voor een beloo- ning van f 150 tos te kennen.. De Voorzitter zegt dat zij bet werk vrijwilig op zich genomen hebben De heer Middelko.op: Het werk moet betaald worden, onverschillig of het vrijwilig is of niet. De heer Van Os kan zich met het voorstel-Middelkoop volkomen vereenigen Weth. Schep: Eerst het voorstel van B en W. De heer 'De Vries kan de houding van den Voorzitter billijken. Spr. vindt het ook niet op zijn plaats dat de vrijw. brandweer om een bepaald bedrag vraagt hoewel spr. niet tegen een subsidie-ver leening is. Ook de heer D e H a a s is van hetzelf de gevoelen als de heer De Vries. Wethouder Brouwer zegt dat de taak van de vrijw. brandweer bepaald is tot brandblussching en geen hooiberg' uitgooien. Voor dit laatste zal dan in het vervolg «en aparte regeling getroffen moeten worden. De heer De Gier is voor het voorstel van B. en W., doch zou in het vervole menschen willen aanstellen, die met het uitgooien worden belast. De Voorzitter zeri, dat er een contract zal opgemaakt worden, waarbij deze laatste werkzaamheden zullen woi den geregeld. Het voorstel van B en W„ waarbij een helooning van f 0,75 per uur wordt toe *end, onder voorwaarde, dat de vrijw. randweer de consumptie voor hare re en ng neemt, ouder voorwaarde, dat de vrijw. brmdwMr de ooniumptit voor bi- re rekening neemt, wordt dan met 6 te gen 2 stemmen aangenomen. De heer Middelkoop stelnt tegen omdat hij de belooning te laag vindt en de heer De Vries, omdat hij het niet als loon, doch als «ratificatie wil toe kennen. De Voorzitter deelt nog mede, dat van Ged. Staten bericht is ingekomen dat hunnerzijds geen bezwaren bestaan om deel te nemen in het maatschappe' kapitaal der N.V. Bank voor Ned. Ge meenten met 4 aandeelen van f 1000, weshalve B. en W. voorstellen tot aan koop van 4 aandeelen over te gaan. De heeren Van Os en De Vries meenen dat er 2 aandeelen aangeko zouden worden. De Voorzitter beaamt dit. doo' waar deze gemeente de beschikking heeft over gelden om 4 aandeelen te koopen en Ged. Staten geen bezwaren hebben, stel len B. en W. dit voor. Dit voorstel, in stemming gebracht, wordt evenwel met 4 tegen 3 stemmen, die van de leden Schep, Middelkoop en Brouwer, verworpen. Aangekocht zullen dus worden 2 aandeelen. Van de rondvraag ^ebruik maken le. dringt de heer De Gier )p de herziening der Politie-verordening aan. Evenzoo wethouder S c h>« n inzake de vaststelling eener verordening op het lager ouderwijs in deze gemeente. De heer Middelkoop wijst op dei» slechten toestand der loopbrug bij den heer Van Stralen. De Voorzitter veretrekt eenige In lichtingen. Spr. zegt de brug ter voor koming van ongelukken afgesloten te hebben. De heer De Vries memoreert dat er destijds een rapport van opperbrand- meester Van Breukelen ie ingekomen, waarin deze adviseerde de motorspuit naar den Dam te verplaatsen. Dit is ech ter z.i, niet noodig. Alleen zou het aanr beveling verdienen indien de personen, welke het dichtst bij de spnit wonen, ge oefend werden, speciaal in het slangen - aankoppelen, waardoor men niet meer op één persoon is aangewezen, die bovendien nog ver van de spuit woont. De Voorzitter zegt toe in deze ver betering aan te brengen. De Raad gaat hierna over in geheime zitting. POLSBROEK. Openbare vergadering van den ge meenteraad. ouder voorzitterschap van Jhr. Mr. P. W. C. van der Goes, hur^eaieestcr. Afwezig wethouder Kij- neveid. wegens ziekte. De notulen der vorige vergadering worüeu gelezen en goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van Ge deputeerde Staten houdende verzoek om oen uatum van het ontslagbesluit Mej. bchuling, voorheen onderwijze res aan de O.L. school te wijzigen. Na toelichting van den voorzitter wordt met algemeene stemmen be sloten aan het verlangen van voor noemd college tegemoet te komen en het ontslag alsnog te "doen ingaan op 10 Januari 1931. Voorts is ingekomen een verzoek van den heer A. de Jong om eervol ontslag als hoofd der O.L. school met ingang van 1 Mei. Wordt verleend. De leden E r k e 1 en van der M e 1 geven in overweging zoo spoedig mo gelijk een oproeping voor* sollicitan ten te plaatsen. Besloten wordt, in dien de gemeente Vlist het ontslag oveneens verleent en het plaalsen van een oproeping goedkeurt, onverwijld een oproeping te plaatsen. De bur gemeester wordt gemachugd maatre gelen met de wetnouders te treffen, indien het niet mocht gelukken een mannelijk hoofd te verkrijgen en waardoor men dan op een vrouwelijk hootd zou zijn aangewezen. Op voorstel van het lid de Heer wordt thans het verzoek van L. L. Horiien. om tot verbouwing der ge meente-smederij over te gaan, in be handelingen genomen. Na een onder zoek. wordt op voorstel van den voor zitter m.a.s besloten tol verbouwing over te gaan. De kosten welke ge raamd worden op f 3000 - zullen zoo-- veel mogelijk geput worden uit de ge wone middelen en da rest per geld- leening. De heer Straver acht het ge- wcnscht, dat alle handwerkslieden in de gemeente in de gelegenheid gesteld worden om mede in te schrijven. Ook de overige leden voelen hier wel voor. De Voorzitter stelt voor om den de heer Horden opdracht te geveq een uitgewerkte teekening mei be schrijving te -vervaardigen en deze aan Barkhof te zenden om advies, waarna "b.esloten kan worden, aan wieu de opdracht verstrekt zal wor den. De heer Erkel deelt mede. dat Horden zelf bereid is tegen een be paald bedrag het geheele plan uit te voeren, onder voorwaarde dat de bouwopzichter het plan goedkeurten de 3 timmerlieden gelegenheid krijgen om in te schrijven voor het timmer werk Gebouwd zal moeten worden met een geheele steen. Met algemeen stemmen wórdt besloten Horden de geheele verbouwing op te dragen voor een totaal bedrag van f 3000 - Horden ter vergadering komende verklaart zich desgevraagd bereid, het werk voor f 3000- in totaal uit te voeren. Geko.a u aan de rondvraag wijst de heer L r k e 1 er op dat vanaf Don derdag 12 Februari i.l. 's avonds vijf uur tot Nrijdag 13 Februari des avond vij uur ,m.is »a i het elecirisch net gé door 1 i-> geweest Spr. zou in over we dng vv 1 e i geven de P.U.E.M. fcan te s hr ive i da in hei vervolg even tueel® storingen sneller .opgeheven motton woratn. Aldui wordt bcalüien. VftMDMI 3D TM I Ter vergadering verschijnt de heer Eysbouts uit Aaten^die een onder zoek heeft ingesteld naar den tdestand van liet uurwerk in den toren. De Heer Eysbouts deelt mede dat net uurwerk geheel in orde is. doch zeen vervuild is en hoog noodig gesmeerd moet worden. De kosten van een nn ander raamt hij op f 60 b De Voorzitter verlaat om drin gende redenen de vergadering. Loco voorzitter is thans wethouder L. II o o genboom Nog adviseert de heer Eysbouts het nieuw te plaatsen houten wijzerbord westzijde, te voorzien van een kope ren overtrek O vertrekking van het bord Noordzijde acht hij overbodig aangezien dit nog in goeden staat ver- heert. De Raad besluit, aan de firma Eys bouts opdracht te geven het uurwerk geheel te reinigen en een overtrek operen plaat te leveren voor het wijzerbord Westzijde De kosten van de koperen plaat worden door den heer Eysbouts geraamd* op f 15.- Besloten wordt evenwel eerst dan deze werkzaamheden uit te voeren, nadat de metselaar Teeuw voor de herstelling van het metselwerk een steiger bij den toren zal hebben ge plaatst. Hierna sluiting. GEEN ZEEZIEKTE. Kostbare insUllaUe'B te gen het slingeren van schepeu. Het nieuwste stoomachip van den Itauaanschen Lioyd, de „Conti ch bu- voia aat meer dan öO.uOü ton zal meten, zal worden voorzien van drie gyroscopen* die het slingeren van het schip tot een minimum zullen be- persen. De middelen om het schip zooveel mogelijk vlak te houden ge durende de vaart, kosten lïiet minder dan 2.4c0.0üü gulden, btabinsators wor oen reeds aangewend m kleine sche pen, maar ze zijn nog nooit toegepast m een hellip van de grootte van de „Conti di Savoia,'- De directie van ae liju heeit zien oorgeuoinen^ dat haar reizigers gevrijwaard zullen blijven tegen zeeziekte. Zij redeneert, dal nel setup zifth door zijn rustige vaari groolen naam zal verwerven en dat er uaarom door Uceaanrreizigers druk gebruik van zal worden gemaakt; uaarmede zijn- de hooge kosten voor de installatie der gyroscopen gerecht vaardigd. De ingenieurs hebben uit gemaakt, dat het schip in het zwaar ste weer. nooit meer dan graden zal slingeren. De gyroscopen wegen elk 100 ton en hepben elk een middellijn van 4 M. Ze komen te staan in hel onder- ruim, onder de brug De instrumenten i 11l.'ll/- nriol umrHl tollen" gelijktijdig. Elk wiel wordt 'ogen door een electromotor van 560 P.K. De kosten van het ver- voortbewp mogen, dat de drie gyroscopen drijft worden geschat op ongeveer 150 gul den per dag. Een ander nieuw Italiaansch stoom schip, van de Italiaansche Algemeene Stoomvaartmaatschappij, „Rex" ge doopt, zal ook zulke gyroscopen krij gen. Geruchten hebben verleid, dat ook de nieuwe 72.000 tonner van de Cunard-Lijn, die thans aan de Clyde in aanbouw is een gelijksoortige in richting zal krijgen. Maar dafls niet het geval, hoewel dit schip wel zal worden uitgerust met andere midde len, om het slingeren tegen te gaan. WEGWIJZER. De derde druk is verschenen van den „Wegwijzer voor katholieken, die voornemens zijn naar Indie le vertrekken en voor hen die vanlndië naar Holland komen". Het boekdeel van 336 bladzijden wordt uitgegeven door „Het Kaïholiek Indisch bureau" in den Haag Het bevat een aantal nuttige wenken en raadgevingen op velenei gebied, die voor den reiziger van veel belang zijn. Hoewel de „Wegwijzer" geschreven is voor katholieken zullen ook anders denkenden er heel wat in vinden aat hun ten nutte kan zijn. Gouda. Do architect Th. Jansen t» Haastrecht heeft voor rekening van den heer J. L. Mixnpen alhjer aanbesteed het bouwen van een woon- en wmkelhuxe niet bovenwoning aan de Kuiperstraat. Laf ste inschrijver was de heer P. Luteijn te Haastrecht voor f 6680. De gunning ia aangehouden. Waarom kijk je zoo triest. Verbeeld-je: ik vraag m'n vader om geld om m'n kleermaker te beta en en hij betaalt warempel zelf de rekening-en •tuurt m« de kwitantie! VIJFDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, BrhmmtmvTTTftht tfcwint. VRIJDAG 20 MAANT «BI Vrijwillige Brtndweer. Benschop. In de zaal van den heer Van Delft werd een algemeene ledenver gadering gehouden van de Vrijwillige Brandweer. De voorzitter opende de bijeenkomst met een herinnering aan de belangrijkste gebeurtenissen sinds de vorige algemeene ledenvergadering, o.a. den brand bij den heer A. de Vries. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Inzake de door het gemeentebestuur toegekende belooning voor het uitgooien van den hooiberg bij de brand bij Adr. de Vries op 14 Oct., werd besloten aan de leden die zulks thans wenschen, hun aandeel uit te keeren, 'terwijl het aandeel der overige leden door den penningmeester ter hunner beschikking zal worden ge houden. Vervolgens .werd na breedvoerige be sprekingen een voorstel van het bestuur, waarbij de wijze van berekening der ver goeding voor de leden voor het uitgooien van hooibergen in de toekomst nader wordt geregeld, aangenomen. Evenzoo een zelfde voorstel, waarbij de bedragen, welke voortaan aan het ge meentebestuur zullen worden gevraagd voor het verrichten van vorengenoemde werkzaamheden, worden bepaald en wel al naar gelang het jaargetijde. Voorts was ingekomen een schrijven van het gemeentebestuur, houdende me- dedeeling dat de gemeente een contract met andere gemeenten inzake onderlin ge hulpverleening bij brand wenscht af te sluiten. Alvorens echter een definitieve beslissing te nemen, zou de gemeente ech ter gaarne eerst het standpunt der vrijw. brandweer willen vernemen of deze in prin cipe bereid is de event, gevraagde hulp te verleenen. Na eenige bespreking werd besloten het gemeentebestuur in guruti- gen zin te antwoorden. De vergoedingen voor event, te verlee nen hulp werden bepaald aan de hand van de voorwaarden zooals deze door de U. P. B. B. ten behoeve van de ge- meejiten zijn aangegeven. Van de rondvraag gébruik makende gaf het lid Rouw in overweging een snel- blusscher aan te schaffen. Deze aangelegenheid lokte ^enige be sprekingen uit, waarna werd besloten den aankoop vooralsnog niet te bevorde ren. De voorzitter verstrekte den heer Lie- verse eenige inlichtingen naar aanleiding van diens vraag of de al of niet ver plichte deelname aan het hooiberguit gooien. Aan een opmerking van het lid Van den Berg over het optreden der ordebewaarders bij brand werd eenige aandacht geschonken. Daar de rondvraag niets belangrijke meer opleverde, sloot de voorzitter, on der dankzegging voor de opkomst, de vergadering. Het Groene Krul». Benschop. In de zaal van den heer Van Delft, hield de afd. Benschop van Het Groene Kruis haar jaarvergadering. 23 leden waren tegenwoordig. De voor zitter, de heer Lamoré, opende de bijeen komst. Spr. memoreerde enkele feiten, die in het afgeloopen jaar voor de ver- eeniging van belang zijn geweest. Zoo werd o.a. van de naaikrans een bedrag van f 950 ontvangen. Voorts werden een 4) tal ligtenten in gebruik afgestaan. In 3 gevallen hiervan mocht genezing vol gen, terwijl 1 patiënt kwam te overlij den. De notulen der vorige vergadering, hierna door defi secretaris gelezen, wer den onveranderd vastgesteld. Bij de bestuursverkiezing werden de beide aftredende leden, de heeren A. Gille en G. de With als zoodanig herko zen, terwijl in de vacature, ontstaan door het vertrek van den Leer Pieters, na 2 stemmingen werd gekozen de heer H. Verbeek. Genoemde heeren verklaarden hunne benoeming aan te nemen. De penningmeester deed hierna reke ning en verantwoording over het afge loopen jaar. De rekening, welke door een commissie was onderzocht en in orde bevonden, sloot met een batig saldo van f 636,36. Uit het verslag van den secretaris mochten we o.a, opmerken dat het leden tal zich gestadig blijft uitbreiden en mo menteel 258 bedraagt. Voorts werden in dat jaar 68 uitleeningen gedaan. Beide verslagen werden onder dank zegging onveranderd vastgeeteld in ont vangst en uitgaaf op f 996. Bij de rondvraag bepleitte de heer Verbeek de organisatie van een cursus ln E. H. B. O., alsmede het houden van een lezing over de gevaren der electriciteit in huis en werkplaatsen. De Voorzitter antwoordde, dat het eer. ste punt zoo straks door den heer Ad. ter Gock nader zou worden toegelicht en wat het tweede punt betreft, dit zal door het bestuur in nadere overweging wor den 'genomen. Hierna hield de heer Ad. ter Cock, voorzitter der Prov. Ur. Ver. Het Groene Kruis, daartoe overgekomen uit Amers foort, een interessante lezing over het ontstaan, doel en werkwijze van Het Groene Kruis, alsmede het nut daarvan Dat de overheid het werk van Het Groe ne Kruis weet te waardeeren is o.a. ver leden jaar nog gebleken op het gehouden Intern. Congres, dat in alle opzichten een succes is geworden. Spreker wees ook nog op hot Centraal Bureau te Utrecht, op de Wijkverpleging en E.H. B.O. Inzonderheid beval spr. aan de wijk verpleging, die naast Het Groene Kruis als schier onmisbaar moet worden ge acht. f&ar de gemeenten om financieele re- a tot dusver geen wijkzuster koaden tellen, is hierin een gunstige wen- gekomen, door de toegezegde 6ub- siare van de provincie. Nieuw is de be paling, dat f 500 's jaars wordt verleend, aan 'n op te richten wijkverpleging, wan neer de betrokken gemeente ook zooveel subsidie toezegt. Een en ander werd verduidelijkt door lichtbeelden. Spr. eindigde mot een opwekking toi de aanwezigen, ieder voor zich propagan dist te zijn vohr Hét Groene Kruil, waar- hij de wensch uitsprak, dat deze pro paganda mocht leiden tot instelling van de wijkverpleging in deze gemeente. De heer Lamoré dankte den hear ter Cock voor zijn interessante lezing. Met den wensch, dat de heer Cock nog meermalen in deze gemeente zou optre den, sloot epr. de vergadering. PLANTEN EN DIEREN. Groot-Ammers. Uitgaande van de Tuinbouwvereeniging Groot-Ammera en omgeving, 'hield de heer D. P. van Donk, tuiubouwieeraar te Langerai;, Dinsdag avond in de zaal van het café Jansen aan het Schoonhovensche Veer een cau serie over plantenziekten en dieren, schadelijk voor den tuinbouw. Toen de burgemeester, voorzitter der vereeniging, de bijeenkomst opende, moest hij er zijn spijt over uitdrukken, dat de zaal slechts matig bezet was. Met een woord van dank voor zijn wèlwliendhedd, gaf de voorzitter bet woord aan den spreker. Deze ving zijn leerzame rede aan met de mededeeling, dat, net als bij de men schen, vele ziekten niet kunnen optreden, omdat de oorzaak der ziekten gedood wordt door de goede voeding. Zoo ia ook bij de planten een eerste verreisohte "te zor gen voor goede groed-voorwaarden. Hier voor kan gezorgd woerden door goed en liefst ontsmet zaad aan te koopen en te zorgen, dat de planten zooveel mogelijk licht hebben. Óm te groeien heibben de planten noodig: stikstof, phosphor, kali en kalk. De eerste dient hoofdzakelijk voor het vormen van Bladeren, de tweede voor de vrucht, de derde voor de knollen, terwijl kalk hoofdzakelijk dient voor een goede structuur van den bodem. Wan neer van deze stof te weinig in den grond zit en dit is te iherkennen aan het geel worden vkn de bladeren. Phosphor is een uitstekende bemesting voor erwten en boonen. Kali voor aardappelen, ter wijl boonen in vele gevallen gebrek aan kalk hebben. Tot de schadelijke dieren kunnen in de eerste plaats muizen en ratten gerekend worden. Deze kan men vangen met klemmen of vergiftigen. Dit laatste ia echter voor menech en vee schadelijk; daarom geeft de seruminrioh- ting een serum uit, waarin typhuabacillen voorkomen, waaraan de muizen sterven. Dit ia voor mensch en vee onschadelijk. Uilen en valken vangen veel muizen en moeten dus besohermd worden. Wanneer men last heeft, dat vogela het zaad, dat pas uitgestrooid is, oppikken, doet men door het zaad, alvorens het te zaaien, 'n beetje petroleum. Zeer sohadelijk Is ook de slak. Mien zorge er voor, dat de die ren geen schuilplaats kunnen vinden, waardoor men de aanwezigheid van «lak ken voorkomt. Kikvorechen «n padden eten veel slakken. Schade doen deze die ren niet. Dat ze van de planten eten, zoo ala dikwijls beweerd wordt, is een t«t- rinsel. Verder kan men de slakken be strijden door een mengsel van zemelen, met Parijsch groen (25 K.G. zemelen op 1 K.G. Parijsoh groen), het strooien van zaagsel en kalk. De emelt, welke in den grond loeft, en de jonge wortels van de planten opeet is de larve van de lang pootmug. Ze worden gegeten door vogels en vleermuizen en men kan ze vernieti gen met Parijsch groen. Tegen den koper- worm is weinig te doen .De kippen eten re graag en het ia daarom aan te beve len, om bij het spitten de kippen loe te laten loopen. De bladluis kan verwijderd wordt door een mengsel van zeepsop met brandspiritus. In 1 emmer water een half pond zeep en éên-tionde liter brandspiri tus. Na de rede, welke zeer aandachtig werd aangehoord, stelden eenige aanwe zigen vragen, welke de spreker zeer uit voerig beantwoordde. Het was reeds laat geworden, toen de voorzitter dezen leer- zamen avond sloot. Daar het winterseizoen ten «Inde fs, zullen dozen winter geen besprekingen meer worden rebouden. Spreker dankte den beer Van Donk en den beer Jonkers, uit Noordeloos. die ook aanwezig was, voor hunne bereidwillighei en hoopte, dat ril in het komende seizoen zich weder om besohikbaar wilden stellen, om de kennis van de Inwoners van Groot-Am- mers en omgeving op tuinbouwgebied te doen vermeerderen. Aangenaam zon* bet broker en de overige bestuursleden zijn, Indien de onkomst bij deze leerzame «vonden grooter was. BEDREIGDE DORPEN In Zwitserland zijn geweldige aard- massa's langzaam maar zeker aan het .verschuiven, zoodat een ernstige catastrophe Diet uitgesloten is. Een groot perceel bosch met een viertal grondbezittingen loopt gevaar. Eerst werden op verscheidene plaatsen die pe spleten waargenomen. Het balcon van .een huis viel plotseling omlaag en de bewoners moesten de stallen en verdere gebouwen ontruimen. Ten gevolge van de hooge sneeuw was het nog niet mogelijk zich eenig idee te vormen van den omvang van .hel thans dreigende gevaar. Een verdere uitbreiding van de gror gen zem enkele dorpen in gevaar bren gen. In het betreffende gebied liggen enkele zeer oude aan den Staat toe- behoorende bosschen. Tallooze den- neboomen zijn reeds gevallen. De omringende dorpen zijn bij wijze van voorzorg ontruimd. GROOT SPOORWEGONGELUK De sneltrein Parijs—Bordeaux, die gisterenavond öm 7 uur 32 min. uit Parijs I was vertrokken, is bij het sta tion Etampes op een uur afstahd van Parijs ontspoord. De oorzaak ip nog niet bekend. Tot dusver zijn tien dooden en cir ca vy'ftig gewonden geborgen. BLOEDIGE POLITIEKE BOTSINGEN. Te DuweMorf twee dooden. Bij een betooging van communisten en werkloozen te Dusseldorf ontstond Woensdag een botsing met de politie, waarbij ook schoten vielen. 1 Eén betooger werd gedood, vier andere gekwetst en twee agenten wer den gewond, van wié een zwaar. Een der gewonde communisten Is in den loop van den nacht aan de ge volgen van zij u verwondingen over leden.. zoodat er dus twee dooden te betreuren zijn. Botsingen te Bremen. Denzelfden dag hadden ooki te Bre men ernstige ongeregeldheden plaats Daar werd een natiouaal-socialisi tische vergadering gehouden. Onge veer 120 communisten poogden zich toegang te verschaffen tot het lokaal Hitrbij ontstonden hevige botsingen in het verloop waarvan de inrichting van de localiteit werd verwoest, ter- DE EERSTE REIS. Sx: e wijl alle vensterrrulten ingeslagen wer den. Verscheidene ontbonen overval- commando's herstelden de rust. Acht nazi's werden deels zwaar gewond. Het aantal der gewonde communisten kon nog niet worden vastgesteld. Laat in den avond kwam het opnieuw tot vechtpartijen, zoodat de politie ver scheidene malen met behulp van den ~"mmistok de strateh moest ontrui- len. VLIEGONGELUK. Bij een tooht van Milaan naar Rome zijn de drie beste vliegers van Italië in zee gevallen en verongelukt. Het waren de bekende jglonei Maddalcna, de reoh- terhand van den Minister van Lucht vaart Balbo bij de voorbereiding van de jongste eskadervlucht over den Atlantl- schen Oceaan en van vroegere e kader- vluchten over de Middellandsche Zee, ka pitein Vecooni en luitenant-^mecanici an Damanto. HARDINXVELD. Raadsvergadering op 19 Februari 1931. VooriiUer de heer J. W. van Aken, burgemeester. Aanwezig alle leden. De notulen worden gelegen, en, na een kledne opmerking van den heer De Jong, aangevuld en daarna vastge steld. Eonige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Een versoek van de Ver. V olkshuiavesting, om in ver band met het tekort aan bouwterrein een weg aan te leggen nabij de Sluis en een verzoek van het Proeftuinbedrijf te Go- rinchem om subsidie, worden in handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Besloten wordt hierna, goed te keuren de wijziging der begrooting 1930 tot toe kenning van voorschotten op de vergoe ding ingevolge art. 101 der L. O. Wet aan de besturen der bijz. soholen. Eveneens wordt een crediet toegeetaan van f 1750 voor verbetering van de bij den Tiend/weg gelegen brug in de Bulder- ePteeg. Hierna komt aan de orde de aanschaffing van een vifinfs- wagsn. De heer C. T. den Breejen vindt den wagen te klein. Ook de heer Vermeulen had liever een grooteren wtagen aangekocht. Een wagen van 1 kub. M. inhoud is direct vol. Nu rijdt men b.v. van Giessendam naar den Nieuweweg twee maal; wan neer men een grooteren wagen aanschaf te, kon dit ineens geschieden. De heer De Jong wijst op het feit, dat de vuilnisdienst nog jong is. In de toekomst zuilen er steeds meer huizen bij komen en het is volgens hem ook ge- wenscht een grooteren wagen aan te schaffen. De Voorzitter zegt, dat het voor deze gemeente de beste wagen is.Wanneer er een wordt aangeschaft met een groo ter laadvermogen, zal bij niet overal kun nen komen en ook niet op de gewensohte plaats kunnen lossen. Het voorstel van B. en W. komt nu in stemming en wordt verworpen. De heeren Vermeulen eö De Jong deelen nog mede, dat zij hebben tegen gestemd, omdat de wagen volgens hun oordeel te klein is. Tot lid van de commissie van beheer van den aohoolartsendienat wordt na en kele stemmingen bij lotingen benoemd de heer J. W. van Aken, burgemeester. 'Slot volgt). Ira id«OTr «ehip, dit lijs Mnt. mnii nnTMjdt, twk» «u d» RottwdMueb» h.vra «MJd wmt d. iOs«mMn. Mndwht. u m, het nituwe «chip vt» de Rotterdwnsehe Lloyd, dat voor het «ent aaer Imdie ruit. En groot# schut wuifde de Ttrtrtkktndta toolaag mogelijk bi De sterk gewassen Save heeft in Hongarije uitgestrekte landerijen over stroomd. Enkeb dorpen staan reeds ge heel onder water. De schade is aanzien lijk. Het verkeer wordt door booten in stand gehouden. Het aantal werkloozen in Engeland heiroeg op 9 Maart 2.001.737 of 57.163 meer dan <jie voorafgaande week en 1.127.930 meer dan een jaar geleden. Dit is totnogtoe het hoogste cijfer. Te Joennanfoe, in de Chineesche provincie Joennan, zijn twee Amerikaan- sche vrouwelijke missionarissen ver moord. Hare namen zijn nog onbekend. In Californië heeft bij Quincy op 200 K.M. ten noorden van Sacramento, in een in aanbouw zijnden tunnel een aardstortiQg plaats gehad, waarbij vijf arbeiders werden gedood. De kapitale boerderij van J. Ver hoef te Den Horst is tot den grond af gebrand. Een twaalftal koeien, twee paarden, zes vaarzen, kalveren en klein vee, kwamen in de vlammen om. De onderkoning van Britsch-Indië heeft het gratie-verzoek verworpen van de drie samgiizweerders te Lahore, die ter dood waren veroordeeld. Te Namen, in België, hebben de politie-autoriteiten een politie verorde ning tegen het'storen der radio-ontvangst uitgevaardigd, waarbij als straf een hooge geldboete of een week gevangenisstraf Vermoedelijk tengevolge van „het vastlnopen van een rem is Woensdag avond de goederentrein, welke bij Wol- vega ongeveer 5 uur uit het Zuiden bin nenkomt, ontspoord. Ongeveer 200 meter lijn Is totaal verbogen en drie wagens zijn geheel in zand «n grint vastgeloopen. Van een der wagens is een as met de wielen afgerukt. In Parijs is een huis van 5 verdie pingen ingestort. Het huis zou worden afgebroken en er waren 9 arbeiders 04n het werk. Er zijn voorloopig 4 dooden en 3 zwear gewonden geborgen. De toeetend van deze laateten ia hopelooe. Een aardbeving op de Philippijnan heeft in de stad Luzon verscheidene groo- te en kleine gebouwen verwoest. In Brussel is een moordaanslag ge pleegd op een 29-jarigen Italiaan. De schoten werden geloat uit een voorbij rijdenden auto. Onmiddellijk na den aan slag reed de wagen met groote snelheid weg. De getroffene verkeert in levens gevaar. Waarsohijnlijk waa hat een poli tieke aanslag. Zondag 22 Maart 1611. NED. HERV. KERK. ALBLASSERDAM. V.m. 9.80 uur, Dr. G. P. van Ittereon, Bidstond voor het Ge was; 'b avonds 6 uur, Dr. G. P. van It- terson. AMEIDE. V.m. 10 uur, Leesdienst; avonds 6 uur, Ds. E. Schimmel. AMMERSTOL. V.m. 10 uur, De. Hu- genholtz, Doopabediening. BENSCHOP. V.m. 9.30 uur, Leesdienst; 's avonds 6 uur, Da. Nicolai, van Jut- pbaaa. BERGAMBACHT, 'a Avond» 6.30 uur, Da. Jacobs, van Krimpen e.d. IJssd. BERGAMBACHT. Voor de Ditgetrede- nen uit ds Ned. BLerv. Kerk alhier hoopt Zondag voor te gaan ds hoer Schepper, van Utredht. BLESKENSGRAAF. V.m. 9.30 uur, Ds. W. Deur, van Sohoonhoven, Doopsbédis- ning; 's avonds 6.30 uur, Preeklwua door Ouderling Hamerpagt. BOSKOOP. V.m. 10 uur, Dr. P. Glas. BRANDWIJK. V.m. 9.30 uur, De. Verdoee Kleijn, van Dordrecht; 'l avonds 6.30 uur, de heer J. Kars. CAPELLE a.d. IJSSEL. V.m. 10 uur 's avonds 6 uur, Ds. J. Booij. Lokaal Keten. V.m. 10 uur en ar. 0 uur, de heer K. Asmue. GIESSENDAM. V.m. 9.80 uur en 'a ar. 6 uur, Ds J. Haring. GIESSEN-NIEUWKERX. V.m. 9.30 uur, Ds. Nugteren. GIESSEN-OUDEKERK. V.m. 0.30 uur, Da A. J. van Rennes. GOUDERAK. V.m. 0.30 uur, Da. Hol land, van Delfshaven; 's avonds 6.30 uur, Lezen eener Predikatie. GROOT-AMjMERS. V.m. 9.30 uur en 's avonds 6.30 uur, Da. Remme, van Am sterdam. HAASTRECHT, 's Avonds 7 uur, Da. J. H. Gunning, van Schoonhoven. HEI- en BOEICOP. V.m. 9.30 uur, Ds. Van GinkeL, van Nieuwpoort; 's avonds 6.30 uur, Db. Berghauaar Pont, van Meer kerk. HOOG-BLOKLAND. V.m. 9.80 uur, Ds. J. Ronge; n.m geen Dienst HOORNAAR. V.m. 9.90 uur, Lees dienst; 's avonds 6.93 uur, Da. A. J. van Rennes, van Giessen-Oudekerk. JAARSVELD. V.m. 9.30 uur, Preekle- zen; 's avonds 6 uur, Ds. Wpelderink, van Vrcogwijk. KINDERDIJK. V.m. 9.30 uur en 's ar. 6 uur, de heer W. Vroeg-in-de-Weij, Can- didaat tot den H. Dienst te Utrecht. KRIMPEN &.d. IJSSEL. V.m. 9.30 uur, Ds. Jacobs; 'e avonds 6.30 uur, de heer A. P. de Jong. KRIMPEN a.d. LEK. 's Avonds 6 uur, Ds. IJ. van Dijk, van Lekkerkerk. LANGERAK. 's Avonds 6.30 uur, Ds. Fruit, van Everdingen. LEKKERKERK. V.m. 10 uur, Dl. IJ. van Dijk. LEKKERKERK. Evangelisatie op Ger. Grondslag. V.m. 9.30 uur en 's avonds. 8.30 uur, de heer C. Kramp. LEXMOND. V.m. 9.30 uur, Da. Oskam; n.m. geen-Dienst. LOPIK. V.m. 9.30 uur, Ds. Moorrees, Em.-Predikant te Jutfaas. T/OPIKERKAPEL. V.m. 9.30 uur, leesdienst; 's avonds 6 uur, Ds. Koster, van Montfoort. MEERKERK. V.m. 9.90 uur, Ds. Berg- hauser Pont; 's avonds 6.30 uur, Ds. Veen, van Utrecht. MÓERCAPELLE. V.m .9.30 uur, Da. Uitman; 's avonds 6 uur, Da. De Brpin, van Rijnzaterwoude MOLENAARSGRAAF. V.m. 9.80 uur, Ds. J. Lekkerkerker. NIEUWERKERK a.d. IJSSEL. V.m. f) 30 uur, Ds. J. L. Dippel, Bidstond voor het Gewas; 's avonds 0 uur, Da. J. L. Dippel. NIEUWLAND. 's Avonds 6.30 uur, De. Enkelaar. va.n Leerdam. NIEUW-LEKKERLAND. V.m. 9.30 uur, de heer J. Kars, Godsdienst-Onder wijzer te Brandwijk; n.m. 1.30 uur, Da. F. Anker, van Goudriaan. NIEUWPOORT. V.m. 9.30 uur en 'a avonds 6.30 uur, Da. P. A. A. Klusener, van Wanswerd. NOORDELOOS. V.m. 9.30 uur, Lees dienst; 's avonds 6.30 uur, Da. Oekam, van Lexmond. OUDERKERK a.d. IJSSEL. V.m. 9.30 ven der banken. OTTOLAND. Geen Dienst, wagena ver ven der Ranken. OUDERKERK a.d. IJSSEL. V.m. 9.30 uur en 's avonda 6.30 uur, Da. J. van 't Hof, van Oud-Beierland. Wijkgebóuw: V.m. 9.30 uur en 'a ar. 6.30 uur, de heer A. de Redelijkheid. PAPENDRECHT. V.m. 10 uur, de heer Klaysen, van Dordrecht; 's avonda 6 uur, Ds. Steenbeek, van Ridderkerk. POLSBROEK en VLIST. V.m. 9.30 uur, Da. W. Rijneburger, 'a avonds geen Dienst. REEUWIJK. V.m. 9 30 uur, Da. M. Verweij; 's avonds geen Dienst. SCHELLUINEN. N.m. 1.30 uur, Da Pop, van Gorinohem. SCHOONHOVEN. V.m. 10 uur, Da. J. H. Gunning; avonds 0 uur, de heer Da Jong, Godsdienst-Onderwijzer te Noorde loos. SCHOONHOVEN. Minderheidsgroep. Nutsgebouw. V.m. 10 uur, Da. w. A. Hoek, van Amsterdam. SLUIPWIJK. V.m. 9.90 uur en av. 6.80 uur, de heer Meerenkamp, raii Har derwijk.

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 8