FONGERS arkens /ilvuil I e middel M”l Plaatselijk Nieuws. rziekte Binnenland. ■II ickhandel 1.530-Gouda co. I TEL. 108 HEIBEL» Kruis” Gouda Handelsoorlog. A*RT 1W1 No. UMB. MMWNDWO MAART TO8T. uur en ’s ur en ’b ar. voor uur en *8- INGEZONDEN MEDEDEELING. ■I t DE LENTE KOMT. EN ZOON ROTTERDAM i DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Ons blad is aangesloten bij het Bureau voor Publiclteltswaarde en bij den Bond van Adverteerders (I.B.A.) waardoor dus onze adverteerders zich gegarandeerde gegevens kunnen verschaffen. M. 0 uur m tevreden is P ebruikt. j. j Verichilnt Maandag, Woensdag •n Vryaag, Prijs bjj vooruiCbeta- ling: voor Schoonhoven per 8 maanden ƒ1.25; n. post f 1.50. Met verzekering 15 cents meer. DE WERKLOOSHEID. Opnieuw verlenging van den uit keert ngs-dirur gevraagd. Het Ned. Verbond van Vakvareenlgin- gen, het R.-K. Vakverbond en het Qhr. Nat. Vakverbond hebben den Minister van Arbeid verzocht, met het oog op de voortduring der groote werkloosheid, den uitkeeringoduur van verschillende werk- loosheidskassen opnieuw met zm weken te verlengen. DE NOOD IN DEN TUINBOUW. Geen steun In Utrecht. De heer A. J. de Goey (R.-K.) lid der Prov. Staten van Utrecht, heeft tot Ged. Staten van Utrecht de vraag gericht, of het college bekend ia met den nood in den tuinbouw, ook jn deze provincie, en zoo ja, of gedeputeerden van meening zijn, dat hier hulp moet worden verleend door de Staten in den vorm van crediet-ver- schaffing, zooals dit ook zal geschieden in Noord-Holland. Zoo Gedeputeerden niet bekend zijn met den nood in den tuinbouw, aldus vroeg de heer De Goey, is het college dan bereid een onderzoek in te stellen en bij gebleken bevestiging van den nood, zoo spoedig mogelijk een steunregeling te ontwerpen? Ged. Staten hebben hierop geantwoord, dat zij een uitgebreid onderzoek hebben ingesteld naar den omvang van den nood van den tuinbouw in de geheels provincie. Met de werkzaamheden op de blissementen te Kinderdijk wil het niet vlotten. Zaterdag j.l. zijn bij de fir ma J. en K. Smit weer ongeveer 20 werk- I. uur, njn. efikerk, K. r en ’s av. rijksweg (bij) Keizerlijke decreten van 21 October on 16 December 1811 zou deze weg verklaard zijn tot keizerlijke weg le kl. en dus in onderhoud bij het Rijk zijn gekomen. De indeeling van dezen interna tionalen weg Parijs—(Amsterdam zou zijn aangeduid via' Antwerpen, Breda, Meer kerk, Vianen, Utrecht—Amsterdam. 2. Gaan B. en W. er eveneens mede ac- ooord, dat bij Kon .besluit van 1814 het beheer van dezen weg bij het Rijk is ge steld en het Rijk dus feitelijk verantwoor delijk gesteld kan worden voor de ver keersobstakels, welke zich op dezen weg bevinden? I 11 3. Zijn B. on W. bereid, indien zij rich met de mededeelingen van het vorenbe doeld comité te Jutfaas en Vreeswijk kun nen vereenigen, bij de regeering op de voorgeschiedenis van het ontstaan van de tollen op dezen weg te wijzen, om zoo doende te bereiken, dat deze tollen ten spoedigste zullen verdwijnen, mede over eenkomstig de motie van den heer J. C. de Haas, in de zitting van 5 Maart door den raad aanvaard, te meer, waar de Mi nister van Waterstaat heeft verklaard, dat op rijkswegen geen tollen meer voorko men? Daarbij is gebleken, dat van eenigen nood der bewoners slechts gesproken kan wor den in de gemeenten Vinkeveen en Mij- dreoat. De moeilijkheden, die in deze bei de gemeenten worden ondervonden, sprui ten echter voort uit omstandigheden, wel ke geen grond opleveren voor steun van provinciewege. In verband hiermede heb ben Gedeputeerden destijds dan ook geen termen gevonden om aande Staten in hun jongste zitting voorstellen ter zake te doen. bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van 100 Gulden b’J verlie’ Afk Gulden bij verliee van V/VJ van een duim. vIvJ een anderen vinger. Klooi en Zonen zijn verscheidene werk lieden ontslagen, terwijl een deel van hen, die nog in dienst blijven, des Zaterdags niet zal werken Nieuw-Lekksrland. Vrijdagavond is in een schuur van de Gebroeders Stam al hier een vergadering gehouden van de Staatk. Gereformeerde Partij. De ruime loods kon al de belangstellenden niet be vatten. Velen moesen teleurgesteld terug koeren. De bijeenkomst werd geopend door Ds. P. Zandt van Delft. Daarna trad trad als spreker op Ds. G. H. Kersten van Rotterdam, die in Oen uitvoerige rede de beginselen van de Staatk. Ger. Partij uiteenzette. Een afdeeling van deze Partij is opgericht met aanvankelijk 31 leden. Na gehouden inschrijving is de le vering van leermiddelen voor de open bare scholen gegund aan den heer J. L. K. Rouw te Kinderdijk, t.w, voor de le openbare school voor f 198,50 en voor de 2e openbare school voor f 175, Kinderkoor. Nieuwer kerk a.d. IJssel. Het Kinder koor „Nieuw Leven”, onder leiding van den heer Gustaaf de Vries, te Rotterdam, gaf Donderdag een goed geslaagde uitvoe ring in de zaal van den heer J. Honkoop. De Operette „Goudhaartje” viel goed in den smaak. Nleuwerkerk a.d. IJsssl. Den dag der stemming voor den gemeenteraad is be paald op Woensdag 24 Juni. Aan den heer A. M. de Korte te Gouda is opgedragen het restaureeren van den toren en sppits der R.-K. Kerk. De IJsseJbrug. IJsselstein. De Eerste Kamer heeft goedgekeurd de onteigening voor het ma ken van een vaste brug met aansluitende weggedeelten over den gekanaliseerden Hollandschen IJssel, onder de gemeenten Linschoten en IJsselstein. In d ennacht van Vrijdag op Zater dag ontstond een schoorsteenbrand in den schoenwinkel van den heer J. aan de Utrechtschestraat. In den beginne liet het zich ernstig aanzien. Dóór toegeschoten hulp is de brand met brandbluschappa- raten gebluscht. Volgens de uitkomsten van de laat ste volkstelling bestaat het zielenaantal in deze gemeente uit 2484 mannen en 2381 vrouwen, totaal 4865. Te whter gereden. Glesssn-Nleuwkerk. Wegens sen defect aan de stuurinrichting reed de heer G. van Hoven met zijn vrachtauto langs den Zanguitvoering. Alblasserdam. Voor een volle zaal gaf de Zangvereeniging „De Lofstem” haar 38e uitvoering onder leiding van haren bekwamen directeur, den heer H. Brou wer. De voorzitter, de heer Den Boef, open de de vergadering met een welkomst woord tot de talrijke aanwezigen. De verschillende nummers werden zeer ten genoege van de aanwezigen uitge voerd. Bij nummer 11 van het program deelde de voorzitter mede, dat dit zang nummer, getiteld „Troost”, het eerste nummer was, dat het medelid, de heer W. Stout, zelf had vervaardigd en dat „De Lofstem” het voor het eerst uitvoer de. Dit nummer oogstte een bijzonder ap plaus. Ter afwisseling werden een tweetal tooneelstukken opgevoerd, getiteld „De Commensaals” en „In Politiek”, die in niet geringe mate den lachlust der aan wezigen opwekten. Voorts werden een paar tableau’s ver toond, waarvan één voorstelde de 12 maanden van het jaar. Het laatste stride voor het 25-jarig re geringsjubileum van de Koningin. En kele dames zongen achter de schermen het late couplet van het Wilhelmus en *t „Mijn Schild en mijn Betrouwen” hieven de ruim 300 bezoekers staande aan. Boven op de galerij had de heer J. Smit Oz. een gramofoon geplaatst, welke versterkt met 500 volt, enkele num mers liet hooren tijdens de ©ogenblikken van rust. De voorzitter wm de tolk der vergade ring, toen hij voor aller medewerking een hartelijk woord van dank bracht. Alblasserdam. De A.-R. Kiesvereeni- ging „Oranje” vergaderde in een der lo kalen onder de Geref. Kerk. Doordat de voorzitter, de heer G. Ross, niet op tijd ter vergadering kon zijn, werd deze geopend door den heer G. Wil schut, die gelegenheid gaf aan den secre taris, om de notulen te lezen en mededee- ling te doen der ingekomen stukken. Als afgevaardigden naar de Deputaten- vergadering weiden benoemd de heeren A. J. de Waal en J. H. van Wijnen. Als bestuursleden werden herkozen de heeren G. Ross en G. Wilschut, die beiden hun benoeming aannamen. De heer J. Voogd hield een inleiding over „De doodstraf”. Uit deze inleiding bleek, om welke reden en op welke gron den de A.-R. Partij zal moeten blijven ijveren tot invoering van den doodstraf. Er volgde een gedachtewisseling, waar aan velen deelnamen. De heer Ross, die inmiddels ter verga* dering was gekomen, besprak eveneens het A.-R. program. Herbenoeming Burgemeester. Capells a.d. IJssel. Bij Kon. Besluit is herbenoemd tot burgemeester van Car polls aan den IJssel de heer J. Verloop. EEN KIND DOODGEREDEN. Glssssndam. Terwijl de vrouw van den heer Verheul bij een, wagen met manu facturen naar een en ander stond te kij ken en haar 8-jarig zoontje bij zich had passeerde een autobus van de firma Ra- vestein te Sliedrecht, welke het kind overreed. De kleine was onmiddellijk dood. Voor de ouders een zwaar verlies. (UtMsndam. De Rijkswaterstaat hseft aanbesteed het maken van bruggen la gewapsnd bston over de te verleggen DE HANDELS- EN LANDBOUWBANK. De Spaarders-actls. Verzet tegen het faillissement der Spaarbank. Woensdag zijn voor de Rechtbank te 's-Gravenhage de pleidooien over deze zaak gehouden. Namens de andere credieteuren van de Handels- en Landbouwbank had Mr. A. T. Vos te Appingedam een verzoekschrift ingediend tot vernietiging van het uitge sproken faillissement der Stichting Spaar bank van de Handels- en Landbouwbank, op grond van het feit, dat naar beweren der schuldeisohers deze Spaarbank niet zou bestaan. In het verzoekschrift wordt o m. ge zegd, dat, afgezien van de vraag of de Spaarbank wel een afzonderlijke boek houding heeft gehad wat ernstig moet worden betwijfeld in elk geval uit de boekhouding van de Handels- en Land bouwbank zal blijken, dat inderdaad do spaarbank als een afdeeling van de Han dels- en Landbouwbank heeft gefunction- neerd. Voorts hield de Spaarbank rich in haar geste niet binnen de enge grenzen van het eigenlijke .^paarbankdoel" en haar doel verschilde in menig opzicht al heel wei nig met het doel, dat door de H. en L- bank zelve werd beoogd. Requestrant gaat dan na, op welke wij ze de spaarders willen trachten uit 4en boedel der gefailleerde H. en L.-bank een bijna dubbele uitkeering voor dezelfde vordering te krijgen. Hier komt dus een groot belang van de crediteuren der H. en L.-bank in het gedrang. Hoewel requestrant van oordeel is, dat deze garantiabepaling de spaarders niet een dusdanig recht op meerdere uitkee ring zal geven, is hij van oordeel, dat zijn belang in dezen medebrengt, dat de spaar bank niet als een afzonderlijk rechtsper soon wordt beschouwd, zoodat een afzon derlijke faillietverklaring niet alleen on- noodig, maar zelfs onjuist is. De opvatting der advocaten van de spaarders is deze, dat de Spaarbank is een zelfstandige stichting, en dat dienten gevolge de spaarders recht hebben op on geveer tweemaal zoo groote uitkeering als de andere schuldeischers van de Han dels- en Landbouwbank. Mir. Vos heeft voor de rechtbnk ge pleit ter verdediging van het standpunt der andere crediteuren, terwijl door Mr Vonkenberg, uit Gorinchem, en Mr. Meye- ring, uit Groningen, gepleit is ter verde diging van het standpunt der spaarders. De Rechtbank zal in dezen binnen kor ten tijd uitspraak doen, nadat de Officier van Justitie over de kwestie rijn oordeel zal hebben uitgesproken. Het spreekt vanzelf, dat deze beslissing hoe die ook mocht uitvallen, van zeer groot belang is voor het bovenbedoelde ge schil, en zal waarschijnlijk, hoe die be slissing moge uitvallen, de zaak daarmee nog niet definitief zijn beëindigd. DE NEDERLANDER GROEIT. Mlnlmum-lsngts voor dienst plichtigen verhoogd. Bij wijziging van het dienstplichtbesluit is bepaald, dat de voor dienstplichtigen gevorderde minimumlengte verhoogd is van 1.55 tot 1.60 M. Deze verhooging der lengte houdt verband met het feit, dat de gemiddelde lengte van den mannelijken Nederlander gedurende de laatste drie kwart eeuw steeds is gestegen, en thans aanmerkelijk meer bedraagt, dan b.v. een vijftig jaar terug. Professor v. d. Broek, uit Utrecht, heeft zich met de bestudee- ring van dit verschijnsel bezig gehouden. SPOED MET DE FORD-FABRIEK. Er wordt een bijzondere spoed be tracht met do voorbereiding voor den bouw van de nieuwe Ford-fabriek in de hoofdstad. Woensdagavond besloot ds Amsterdamsohe Raad het contract af te sluiten, Donderdagmorgen verleenden Ged Staten reeds hun goedkeuring aan dat raadbesluit en Vrijdagmorgen zijn de eer ste proefpalen op de terreinen bij de ge projecteerde haven ten Westen van de Herdbrug den grond ingedreven. Het rijn palen, welke ingeheid worden om te we ten te komen van welke lengte straks de heipalen moeten rijn. Een voorberei ding dus van de eigenlijke werkzaamhe den. Het inheien der proefpalen behoeft dan ook niet te wachten op het ophoo- gen der gronden enz. DE TOLLEN BIJ UTRECHT. Het Utrechtsohe raadslid de heer Frij- da, heeft aan B. en W. de volgende sChiftriijke vragen gesteld: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van hetgeen 't comité ter bestrijding van de tollen te Jutfaas en Vreeswijk heeft meegedeeld, n.l., dat de weg Utrecht— Vreeswijk feitelijk te beschouwen is sis Ad verten tién: Van 1 tot fl re bels 1.80; elke regel meer 0.20. Bij 8 maal plaatsing 8e maal 0.10 ner regel. Tusschen den tekst drievoudige prijs. De jeugd, tot voor een paar dagen nog altijd droomend van sneeuw en ijs, ds na den grooten ommekeer in de natuur, even snel van smaak veranderd. Ze zoekt an dere vermaken en de man met dg luchtballonnen is hartelijk welkom. 80 uur en Tn vroeger eeuwen was oorlog een nor maal, een steeds voortdurend verschijnsel. We gelooven niet, dat er in Europa tijd perken van eenigen duur zijn geweest, waarin niet hier of daar geoorlogd werd. Krijgvoeren was een handwerk, een be roep, zooals elk ander en de soldaten, die er aan deelnamen, waren allen beroeps krijgers, huursoldaten ,om wier lot rich niemand bekommerde. In dien tijd konden de vorsten naar welgevallen den oorlog verklaren en ze deden dat ook naar hartelust, dikwijls om belachelijke futiliteiten. We zijn daaraan ontgroeid. Niet licht vaardig zal nu weer een oorlog worden verklaard en de soldaten, die nu in het vuur gedreven worden, zijn de eigen zo nen van het volk, om wier lot vaders, moeders, echtgenooten en kinderen rich bezorgd maken. Aanleiding en oorzaak tot ren oorlog liggen nu vooral in erfvijand- sohap der volken en in handels- en nij- verheidsafgunst. Het was daarom zoo goed gezien van Dr. Golijn, om als voor bereiding tot een hechteren vrede, tot een mogelijke vermindering der bewapening misschien, te beproeven om de staten van Europa door middel van een handels- overeenkomst, dichter bij elkaar te bren gen en elkaar beter te doen verstaan. Golijn heeft zich voor het verkrijgen daarvan geducht ingespannen en de vo rige week is in Génève daarover beslist. Het doel van die bijeenkomst van afge vaardigden uit verschillende landen was om beperking te verkrijgen van de gewel dig opgedreven invoertarieven, die de ver houding tusschen de landen voortdurend verscherpen. Colijn had in een krachtig betoog uiteengezet, welk gevaar er voor den vrede verbonden was aan dat hooger en hooger maken der tarief-muren, waar door wantrouwen en zelfzucht in de hand gewerkt werden. We rullen geen bespreking geven van de vrij korte beraadslagingen in Génève, omdat we kunnen volstaan met te zeggen, dat men niet tot overeenstemming is ge komen en dat vooral Frankrijk en Enge land schuld hebben aan het mislukken van de conferentie. Colijn had zijn eischen zoo matig ge steld, hij had het alle landen gemakkelijk gemaakt om zijn voorstellen aan te ne men door alleen maar te verlangen, dat slechts een proef genomen zou worden tot 1 April 1932. Na dien datum zouden alle landen weer vrij zijn om te doen, wat zij wilden. Natuurlijk had Dr. Colijn daarbij de stille hoop, dat de korte proef ’n zoo goede uitwerking zou hebben, dat die ver lengd zou worden en dat men ten slotte zou komen tot het grootendeels opruimen der hinderlijke en gevaarlijke tarieven. Dat is niet gelukt en de handelaoorlog duurt voort. Nu komt Nederland voor de moeilijke vraag, of het zijn edelmoedige houding zal blijven behouden. Ons land is een der zeer weinige met lage invoerrechten, de vrijhandel wordt hier nog voor de meer derheid aangehangen. Andere landen overstroomen ons land met goederen van allerlei aard, waardoor onze eigen land bouw en indusrtie benadeeld worden. Onze uitvoer wordt bemoeilijkt door de hooge invoertarieven, die de andere landen stel len en zoo worden wij van twee kanten geknepen. Engeland heeft op eigen gele genheid aan ’n aantal landen met bescher mende (hooge) tarieven gevraagd om die voor Engeland te verlagen. Het wil dus voor zichzelf wel, wat het niet aan allen gunt. Nederland zou nu dienen te kie zen tusschen het beproeven van iets der gelijks of het verhoogen van zijn eigen tarief. De trekenen duiden er op, dat de re geering wel geneigd is tot het laatste. Gouw bij Middel en over de Reef, in de gemeente Westzaan, met bijkomende merken Laagste inschrijver, aan wie het werk ook is gegund, was de firma G. van Dijk alhier, voor f 28ÖÖ0. De heer D. Koppelaar heeft zich wegens drukke werkzaamheden terugge trokken van de candidatenlijst der Anti- Rev. Kieavereeniging. Bij een eventueele benoeming tot raadslid zou hij de verga deringen niet gerégeld kunnen bijwonen. Ziekenhuishulp. Glesssndam. Uit het jaarverslag van de vereeniging „Ziekenhuishulp” is te melden, dat 4 operaties hebben plaats gehad, waardoor de uitgave was f 4266,34.. De ontvangsten hebben bedragen f 3672,73 o alzoo een nadeelig saldo van f 593,61. De' lieden op wachtgeld gesteld. Bij de firma vereeniging is sinds vorig jaar met 100 Klmm an 7nn<w« «iin -x leden vooruitgegaan. De 'aftredende be stuursleden, de heeren Dr. Hueting en Jas, werden herkozen, terwijl Dr. Hue ting de mededeeling deed, dat om de 14 dagen te Sliedrecht kostelooze röntgen foto’s gemaakt kunnen worden voor longtuberculoozen. De eerstkomende ver gadering zal gehouden worden te Giessen- Oudekerk. Vuilnishoop In brand. Groot-Ammsrs. Vrijdagavond om streeks 10 uur werd brand ontdekt in een vuilniahoop, gelegen achter de Openbare lagere School. Hoog laaiden de vlammen op. Militairen, die voor-oefeningen hiel den in een der lokalen der school, ont dekten den brand. Dezen mocht het ge lukken met emmers water het vuur, waar van de oorzaak onbekend is, te blusschen. In ons vorig nummer maakten wij melding van een ongeluk, hetwelk den beer P. den Ouden zou zijn overkomen. Het blijkt, dat de correspondent rich in den naam heeft vergist en dat deze moest luiden P. den Hartog. Hel- en Boeicop. Vrijdagmiddag der vorige week zou de veehouder B. met een voer hooi een stilstaanden auto passee- ren. Voorzichtigheidshalve leidde de heer B. het paard bij den teugel, wat zijn ge luk bleek, daar opeens het voer begon over te hellen en omsloeg. Gelukkig kwam het op het droge terecht, zoodat met vereepde krachten dö vracht weer kon worden opgeladen en de schade slechts gering was. De melkprijs is hier andermaal met 1 cent per liter verlaagd en bedraagt thans 10 cent per liter, thuis bezorgd Polder Nieuw-Lskkerland. Nieuw-Lekkerland. In de vergadering van het bestuur van den polder N.-L. heeft de penningmeester rekening en verantwoording gedaan over het afge- loopen jaar. De ontvangsten bedroegen f 12538,99 en de uitgaven f 9146,20, ba tig saldo dus f 3302,79. Besloten werd op de algemeene vergadering voor te stellen de begrooting voor 1931 vast te stellen in ontvangsteh en uitgaven op f 12236,47 en de polderlasten te handhaven op f 10 per H A. AAn de leden van de coop, winkel- vereeniging „Kinderdijk” te Kinderdijk wordt over het afgeloopen jaar een divi dend uitgekeerd van 9 pCt., d.i. 3 pCt. meer dan het gewone dividend. De to tale uitkeeringssom zal pl.m, f 5000 be dragen. 63s JAARGANG NIEMADVOORMLLAND EN IfflËDiï SCHDONHOVENSCHE COURANT T.l.f, 80. Vannoot.n, S. A W, N, VAN NOPTEN, SCHOONHOVEN. HAVEN M. Po.trekenlng 13708. ABONNÉ’B van dit blad, in het bezit van one Bericht van Inechrijving, e(jn volgen, de daarin vaetgeeteldo bepalingen tegen ongevallen verzekerd nnAnGnWnn bjj levenelunge 1000 Gulden bij QOO Gulden bij verlie» 900 Gulden bjj verliee ongeschiktheid. IWv overlijden. JW van hand of voel. mvU van een oog.

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 1