f® Sffi! cent I 1 I D all 1 X Plaatselijk Nieuws. wijk t Binnenland. en 4 ts. CRUSTARD de fijne custard mat ean taAle Uoogere opleiding. MAART 1931 No. MM INGEZONDEN MEDEDEELING. ,Sa- hngfabR:A-zpcm*gronincen k- elier I I omgeving maakt ge- ENGELAND—AUSTRALIË. st geen K. EN jp voerd. Sinds 191* U de tegenwoordige Kiigiford Smiti, die dwtt afstand in nepa 4npa «a II war aBagée. I and. dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. i alom >r prijs- I I I I .40 .BS .40 O. de IJ. et ie er in ie- .O Ons blad Is aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde en bij den Bond van Adverteerders (I.B.A.) waardoor dus onze adverteerders zich gegarandeerde gegevens kunnen verschaffen. van de openbare lagere school dorp. Aanbevolen wordt: mej. geb. van Hanswijk. Emma-bloemjes. Haastrecht De jaarliiXsche van het verkoop Emmahloempje ten bate van de T. B. G. bestrijding, zal in Haastrecht, Vlist en Stein gehouden worden op Twee den Paasohdag. Haastrecht en woonlijkeen goed figuur. Hier wordt go- MAANBAB M MAART 1M1w, JAARBANO NIEUWSBIAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT I SCH00NH0VEN5CHE COURANT g J Tolol. 20. Tol.-adro«: Vannooton. S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. HAVEN 25. Pratrokoning 13703. t°k" ABONNÉ’8 van dit bind, in hot bezit van on. Bericht van Inectinjving, xyn volgens de daarin vastgesteide bepalingen tegen ongevallen verzekerd Qnnn ’11 levenslange 1000 ülllllen b» QOO Oulden by verlies 900 Hulden by verlies 4 VVV ongeschiktheid. IvVV overlijden. 3VV van hand of voet.’ DVU van een oog. K^YANILLESUIKn wv pak/ werkt voor deze nuttige en noodige zaak in ieders belang. Men steune ook thans dit nuttige werk. Als leerlingen van de R.-K. School behaalden het diploma, voor costumièra de dames M. van Zuilen, M. Steenbergen, M. Moons en A. Roeleveld; en voor lin gerie de dames W. Vergeer, B. Hoogen- boom en L. Mulder. Nutsavond. Haastrecht De heer Kommer Klein, bij de radio-luisteraara welbekend, heeft op den derden avond van het Departe ment van *t Nut het publiek ten zeerste voldaan met zijnt ernstige en humoris tische voordrachten. O.m. werd voorge dragen een sprookje van Oscar Wilde en een van Andersen, terwijl ook eenige verzen van Meurs in Betuwsch dialect een hartelijk applaus oogstten. De voorzitter, Dr. F. J. Hakkenberg, die den spreker een weerzien toeriep, heeft het seizoen gesloten. Vrijdagavond is in het leslokaal van de Ambachtsteekensohool de jaar- lijksche tentoonstelling gehouden van het teekenwerk, dat gedurende den thans ge- ëmdigden cursus door de leerlingen ia gemaakt Deze tentoonstelling, waar goed werk te zien was, had weer de gewone be langstelling. Aan den cursus waren wederom ver bonden de heeren Hoogendoorn (lijn- en vakteekenen), Scholten (handteekenen), en Van Genderen (reken- en meetkunde). De uitslag was: Overgegaan van de le naar 2e klas: 0. Meijer, len prijs; H. v. d. Veen, 2en prijs. Overgegaan van de 2e naar de 3de klas: G. Straver; J. H. Mulder, len prijs. Van de 3de naar de 4de klaa: W. Boer Tz., len prijs; P. van Borneren, 2en prijs. Het diploma behaalden: 1. Jan van Vliet met len prijs; 2. T. Boer Tz. met 2en prijs; 3. G. Stolwijk met 2en prijs; 4. G. Zuider vliet met 2en prijs; 5. B. Aerts met 3en prijs; 6. P. v. d. Veen. Zouden ze meedurven? De Engelsche piloot Charles Scott laat zijn vrouw en kleine rustig thuis, want zijn plan is ni«t minder das een Oceaan^rlarM wao Engeland naar Australië. Met zijn één- motorig vliegtuig hoopt hij Port Darwin in acht en een halven dag te bereiken en daarmee het record te zullen slaan van RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL TE DORDRECHT. Aan bovengenoemde inrichting zijn de volgende leerlingen bevorderd van de eerste tot de tweede klasse: 1. F. Bikker, Noordeloos, 2 Ph. A. v. d. Breggen, Wad- dinxveen, 3. C. Groenenboom, Ridder kerk, 4 A. G. de Jong, Zuid-Beijer- land, 5 G. A. Korteweg, Zevenbergen, 6 W. A. de Lint, Zevenbergen, 7 J. A. Mijs, Den Bommel, 8 A. Peters, Geervliet, 9 B. N. de Raadt, LJsaelmonde; 10 D. I. Troost, Simonshaven, 11 D. L. Troost, Strijen, 12 A. K. In Veld, Strijen. Her examen 2. Niet bevorderd 2. Uitvoering. Giessendam. Het Christelijk Mannen koor „Halleluja” gaf dezer dagen een uit voering, welke goed is geslaagd. Na ope ning door den eere-voorzitter en het zin gen van Psalm 160 vers 2 en 3, had de afwerking van het programma plaats, waarover men ten volle tevreden was. Veel viel ook te genieten van het orgel spel van den heer C. van Wijngaarden te Sliedrecht en de heer Van Wijnen te Sliedrecht bleek een begaafd celluist. Giessendam. Het bouwen van een woon huis voor rekening van den heer T. Ka merman is opgedragen aan de laagste inschrijvers, n.l. het perceel metselwerk aan den heer H. Bakker en het perceel timmerwerk aan den heer C. de Jong, beiden ingezetenen. De Anti-Rev. Kieevereeniging heeft de aevolfcnde pereeaea eandidut n- Verschhnt Maandag, Woensdag en Vrijdag, Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 8 maanden ƒ1.26; p. post f 1.60. Mot verzekering 15 cents meer. voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van Gulden bij verlies /aft Gulden bij verlies van Ivv van een duim. vlvl een anderen vineer. SNELLERE VERBINDING MET INDIE Onderzoek door stoomvaart maatschappijen. Ook bij de stoomvaartmaatschappijen heeft de ontwikkeling van het luchtver keer de aandacht. De directies der maatschappijen „Ne derland” en „Rotterdamsche Lloyd” hebben besloten, een uitgebreid onder zoek in te stellen naar de mogelijkheden voor de versnelling der verbinding tus- schen Nederland en Nederlandsch-Indië. het zij per zeeschip dan wel door de lucht, doch zoo, dat de kosten van het vervoer niet of niet aanmerkelijk stijgen. De Maatschappijen hebben in samen werking met een groep Nederlanders, die hetzelfde doel beoogen, een overeenkomst gesloten met de Luftsahiffbureau „Zep pelin” voor het gezamenlijk bestudeeren van de mogelijkheid van een verbinding met luchtschepen tussohen Europa en N ederlandeoh-Indië. *uU“ 1» Pri»- «rtohtxhafxn m xtudix ran d. wutno- ArlxprientiPTi Vin J tut H rw h f 1 80- elke regel meer 0.20 8 maal plan Hing 8e innn' f O.JO ner regel. Tusschen den tekst drievoudige prijs. eigenaar, de heer A G. Mohr de leider en deze handhaaft de familietraditie H voerde bijzondere werken uit. o.a. 'n res tauratiewerk in Den Haag. De Chr. Knapenvereeniging „Sa muel’’ hield dezer datren een zeer geani meerde reciteerwedstrijd. De jury kende de prijzen toe als volgt: le prijs M. de Jong Mz., met 181 p.: 2e F. J. Goudriaan met ,179 p., 5e A. van Meieren met 166 p. en 4e L. J. van Omme 161 p. Peursum. Vrijdagavond werd m de Ge reformeerde Kerk een orgelbespeling ge houden door een blinden organist, den heer Kruithof te Kampen. De heer Van Engen, hpofd der Chr. School, opende deze bijeenkomst. Met stille aandacht werd daarop het schoone spel en gezang beluisterd. Ook las de heer Kruithof een gedeelte uit de Heilige Schrift in blin denschrift voor, met een verklaring hoe hij door langdurige studie bet zoover heeft weten te brengen in deze moeilijke kunst. Ontroerend schoon klonken vooral de toen gezongen Psalm 6 en het lied „de hoogste plaats”. Te ongeveer half 10 sloot de heer Van Engen op de gebruikelijke wijze. De collecte bracht ongeveer f 25 op. Streefkerk. De heer W. de Jong Cz. heeft zich een candidatuur voor den Ge meenteraad, voor „Gemeentebelangen" niet laten welgevallen. Gemeenteraad. Zevenhuizen. De gemeenteraad verga dert op Woensdag 1 April, des voormid- dags 10.30 uur, ter behandeling van de volgende agenda: 1. Bespreking over de brandspuit. 2. Ingekomen stukken. 3. Het voorstel om met twee aandeelen van f 1000 deel te nemen in het maat schappelijk kapitaal der N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. 4. Het voorstel tot levering van electri- citeit aan Adr. van Rijs, 5. Het voorstel om afwijzend te be schikken op het verzoek van P. Tuinzaad, om, voor den bouw van een radio-distri- butienet, gebruik te mogen maken van het bovengrondsch electriciteitsnet. 6. Het voorstel om adhaesie te betui gen aan het adres van den raad van Ar- nemuiden betreffende het vak lichame lijke oefening. 7. Het voorstel tot afwijzing van een verzoek bedoeld in art. 13 der lager on derwijswet 1920. 8. Het voorstel betreffende de regeling terzake van wederzijdsche hulp in geval van brand met Hillegersberg. 9. Benoeming van een lid der Schat- tings-commisie, wegens niet aannemen der benoeming door Aalb. Vente. Aanbe volen worden: 1. 4- Verduijn, 2. D. Bos Czn. 10. Benoeming van een schöonhouder van het raadhuis. Aanbevolen wordt: Abr. Bos. 11. Benoeming van een schoonhoudster op het M. Bos, Telefoon-storing. Ouderkerk a.d. IJssel. Doordat een vrachtauto van de Gebrs. Baas te hoog geladen was, reed de chauffeur Vrijdag op 2 plaatsen het telefoonnet stuk, waar door 2 aangeslotenen dien dag van ver binding verstoken waren. Jongellngsvereeniglng. Ouderkerk a.d. IJssel. Vrijdag hield de J. V. op G. G. „Nieuwerkerk a.d. IJssel e.o.” in de consistorie der Geref. Ke een vergadering, waarin werd ingeleid het onderwerp „Ons Zomerjeugdwerk De conclusie van de hierop volgende be spreking was: dat de vergadering het eens was met het door den heer J. Schou ten van Rotterdam op den Utrechtschen Bondsdag omtrent dit vraagstuk uiteen gezette standpunt. Ouderkerk a.d. IJssel. Een niet alle- daagsch jubileum zal op 3 April a.s. in onze gemeente worden herdacht. Dien c p zal de bekende metselaarsfirma Mohr 100 jaar bestaan. Op 3 April 1831 vestigde de heer Johannes Hendrik Mohr zich hier als metselaarspatroon. Al spoedig bleek de keuze de juiste te zijn, ’n Goed inzicht in de beroepskunsten en kundig heden en 't leveren van eerste klas werk, gaven hem al spoedig een naam, die tut in verre omtrek doordrong. Vele belang rijke werken zijn door de firma uitge- tie, de bestuurbaarheid enz. der lucht schepen maken. Tevens is. het de bedoe ling, dat Dr. Eckener in den loop van dit jaar met een schip van de maatschappij' „Nederland” of van de „Rott. Lloyd” naar Indië zal gaan, teneinde een onder zoek in te_ stellen naar de klimatologi sche omstandigheden op het traject EuropaNederlandsch-Indië. De maatschappijen hopen op dit ge bied ook een studie te maken ten aanzien van vliegtuigen en vliegbooten. EEN ESDERS-TUNNEL De lezers hebben in ons nummer van Vrijdag de afbeelding gezien van de enorme gebouwen, dae de Firma Esders te Rotterdam noodig heeft voor haar ko lossale kleedingmagazijnen .De firma had twee groote panden in gebruik, doch de ze waren gescheiden door den Houttuin en bij het tegenwoordige intensieve en on afgebroken verkeer, dat er plaats heeft tusschen de twee afdeelingen van dit be drijf, was het oversteken van de straat hinderlijk en tijdroovend. Vrijdag zijn die tunnel en het nieuwe gebouw in ge bruik genomen, welke plechtigheid werd bijgewoond door een groot aantal genoo- digden, onder wie wethouders, raadsle den, voorzitter van kamer van koophan del, voorzitters van middenstandsvsree- nigingen en andere autoriteiten. Om eenig begrip te geven van den groei dezer zaak behoeven we slechts te vermelden, dat de zaak 37 jaren geleden werd opgericht met 30 man, van wie de helft buiten de zaak arbeidde. De geheele oppervlakte van den winkel, werkplaats enz., bedroeg toen 196 vierk. M. Nu zijn 600 man aan het bedrijf verbonden en de oppervlakte bedraagt 1550 vierk. M. EMIGRATIE NAAR CANADA. De Ganadeesche regeering heeft be sloten, eenige Hollandsche landbouwers families toe te laten. Deze families zul len in de provincie NovarSootia worden geplaatst. In Canada werd sinds Augustus van het vorige jaar geen immigratie toege staan, dit is voor het eerst, dat toestem ming voor eenige families wordt gege ven. Het aantal zal echter zeer beperkt zijn. HERHALINGSOEFENINGEN. Geen vacantiekorting voor vrij willigers. Bij Kon. besluit is bepaald, dat het niet geoorloofd is, van gemeentewege aan een ambtenaar vacantiedagen te onthouden, op grond van het feit, dat hij opgeroepen werd voor herhalingsoefeningen, welke het gevolg zijn van vrijwillig aangegane militaire verplichtingen. DREIGEND TEXTIEL-CONFLICT IN TWENTE. Er dreigt een ernstig conflict in de Twentsche textielindustrie. De samenwer kende textielarbeidersorganisatiea „De Eendracht", „Unitas” en „Sint Lamber ths” hebben besloten verbetering van de arbeidersvoorwaarden bij de firma Nico ter Kuile en Zonen te Enschedé te eischen Indien vóór 13 April geen bevredigende regeling is getroffen, zal tot staking wor den overgegaan. Bij dit conflict zijn.on geveer 200 wevers betrokken. De firma Nico ter Kuile <fc Zonen is bij de fabri kantenvereniging aangesloten. Wordt de staking geproclameerd, dan is het niet onwaarschijnlijk, dat hiervan het gevolg zal zijn een uitsluiting van alle aange sloten industrieën van Twente. steld voor de gemeenteraadsverkiezing: 1 A. van Noordennen, 2 K. Leenman. 3 C. G. Wasterhout, 4 D. Schakel, 5 J. van Ballegooijen, 6 T. Huisman, 7 G. Muil wijk, 8 Jac. de Ruiter, 9 A. Muilwijk, 10 B. de Rooij, 11 D. Koppelaar, 12 H. Bon- gers, 13 P. Leenman, 14 J. Nederveen, 15 G. Broere, 16 G. Schakel. Giessan-Nleuwkerk. Het mannenkoor „Zang en Vriendschap” en de Dames- zangvereeniging „Giesaenkoor” zullen op Hemelvaartsdag deelnemen aan het con cours te Nieuwerkerk a.d. IJssel. Toen de heeren Kool en Vervoorn te Meerkerk, Vrijdagmiddag een bezoek zouden brengen bij hun familie te Neer- polder en daartoe gekomen waren met een dresseerkar, waarvoor een zeer le vendig paardje was gespannen, brak hal verwege Neer polder het ^oshout, waar aan de strengen bevestigd waren, door midden, met het gevolg dat de kar ach terover sloeg, de passagiers op den weg rolden en de harddraver in den sloot te recht kwam. De heer V. had zich nog al tamelijk bezeerd, terwijl het paard weer spoedig met vereende krachten op den wal getrokken was. Ten kantore der Posterijen zal in plaats van 6 April, thans op Zaterdag 4 April van 9—<li uur ouderdomsrente worden uitbetaald. Glessen-Oudekerk. Voor propaganda zal de vereeniging „Ziekenhuishulp” een openbare vergadering houden. Naar men verwacht zal dit wel leiden tot het ver- icrijgen van een grooter aantal leden. Groot-Ammers. Zaterdagavond had in de zaal van den heer G. van As voor de tweede maal de opvoering plaats van de Kinderoperette „Goudsterretje”. Ook dezen avond was de zaal geheel bezet. Lekkerkerk. Veiling van 26 Maart. Op de neutrale vrije eierenveiling waren aan gevoerd 1033 eieren. Prijs J 3,55 tot f 4, kleine f 3,25, per 100 stuks. Kaas 38 cent per pond, koepeen 25 cent, de 10 KXj. Van den dijk getulmrid. N iouw-Lekker land. Zatei dagmiddag zijn bij den korenmolen het paard en de wagen van den grossier J. Boon van Kinderdijk aan den buitenkant van den dijk getuimeld, doordat het paard schrok van de draaiende wieken en zijwaarts sprong. De voerman en twee jongens, die in het rijtuig zaten, wisten zich bijtijds in veiligheid te brengen. Het paard be kwam hoegenaamd geen letsel. De wagen werd grootendeels vernield. Het aantal inwoners der gemeente is in het jaar 1930 met 5 vermeerderd Op 31 December 1929 was dit 3708 en op 31 December 1930 bedroeg het 3713. Tot onderwijzeres aan de le open bare school is benoemd mejuffrouw M. N. J. Krijn, kweekelinge met akte aan een openbare lagere school te ’s-Graven- hage. De benoemde zal 1 April in func tie treden, in de plaats van den heer M. A. de Mik, die op genoemden datum naar Zwolle* vertrekt. Zanguitvoering. Nleuw-ll&prland. Donderdagavond hebben dewgemengde zangvereeniging „Amicitia” en het mannenkoor „Zang- lust” een gecombineerde uitvoering ge geven in de zaal van den heer P.van Vliet. De zaal was geheel gevuld met be langstellenden. Iedere vereeniging zong zeven nummers, welke goed uitgevoerd werden en die de aanwezigen met blijk baar veel genoegen aanhoorden. Medewer king verleende mevr. A. Remmerswaal van ’s-Gravenhage en de heer L. de Bruin, van Schiedam, die met hun voor drachten (solo’s en duetten) veel bijval hebben geoogst. Met een genoegelijk bal is de avond besloten. Ons land heelt, wat het onderwijs bo- trelt, zeker met te klagen over gebrek aan zorg, we hebben vele soorten van acnolen en inrichtingen van onderwijs en ons kieme land kan op met minder do-n W hooge scnoien wijzen. Doch juist uit dat groote getal blijkt, dat er iets moest haperen aan het vroegere aantal van vier. Voorbeen waren het Leiden, Utrecht, Amsterdam en Groningen, die een eind-opleiding gaven, maar toen de techniek zich ontwikkelde, kwam Delft er bij met een technisch hoogescnool, toen de landbouw diepere studie noodig maak te, werd in XVageningen een landbouw- hoogesohool gestioht. Eerder had reeds Utrecht voorzien in de opleiding voor dierenartsen en daarna bleek, dat de handel het ook met meer Bonder hooge- aohool kon stellen. Tooh is er niet voormen in alle soor ten van opleiding, er zijn nog tal van ambten, waarvoor personen gekozen moe ten worden van wie men hopen moet, dat zij geschikt sullen zijn, maar die vóór de aanvaarding van dat ambt gee- nerlei zekerheid daarvoor kunnen geven. Zij, die zitting hebben in openbare col lege’s, in bedrijfsraden, scheidsgereob- ten, raden van arbeid, burgemeesters, journalisten ad., worden benoemd zon der een regelmatige, doelbewuste oplei ding voor hun betrekking te kunnen ont vangen. De universiteiten leiden feitelijk nog geheel op in denzelfden geest als 600 jaar geleden en voor een goed deel zelfs ook nog in dezelfde takken van weten schap. Wel is natuurlijk de wetenschap zelf veel gevorderd, maar nu, evenals v<x>» 600 jaar, kent de universiteit alleen de doctor in de godgeleerdheid, de medi cijnen, de rechten, de letteren en de wis en natuurkunde. Men kan, om burgemeester te wor den, in de rechten studeeren, de facul teit der rechtswetenschap geeft een bijna universeels opleiding voor vele openbare ambten, maar niemand zal zeg gen, dat dit de juiste en de aangewezen opleiding is. Voor notaris bestaat in het geheel geen bepaalde opleiding. Wel laat men daarvoor aan de universiteit een privaat-docent toe, maar zonder de oplei ding in universitair verband te erkennen. Professor Dr. H. R. Kruyt heeft in een brochure, getiteld „Hooge School en Maatschappij" gewezen op de verschil lende gebreken in ons hooger onderwijs, op het ten achter zijn van de universiteit bij de rechtmatig!» eischen, die de maat schappij kan stellen en in de toe komst met nog veel meer nadruk stellen zal. v Onder meer betoogt hij, dat men niet door kan gaan met de arbeidersklasse, die rich snel en blijvend vrij maakt, geen gelegenheid te geven tot hooger studie, zoodat een arbeider met aanleg voor stu die en wetenschap, allen door zelf-studie zich ontwikkelen kan. Een andere tekortkoming van het hoo ger onderwijs is volgens Prof. Kruyt, dat de universiteit alleen kent de volledige opleiding. Wie niet afstudeert, wie niet den titel van Dr. behaalt, bereikt niets, hij is, al heeft hij eenige jaren van ern stige studie achter den rug, niets anders dan „een gesjeesd student”, wiens studie hem geen enkele aanspraak geeft. Prof. Kruyt denkt aan de mogelijkheid van ’n verkorten studietijd, om dan jong in da praktijk te kunnen gaan, op een herzie ning en vernieuwing van de universiteit, waardoor dan een universiteit zou ont staan, die niet veel meer zou lijken op hetgeen wij sinds eeuwen kennen.

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 1