s A S 1 I SCHOONHOVENSCHE COURANT «ui IEN anteraad c t 4 I J Plaatselijk Nieuws. I Kerk en School. Stadsnieuws. i Binnenland. ten iranten »ten nhovar EN Aanval en verweer. MAANT 1SW QAflGulden bij levenslange vv ongeschiktheid. pier de school, voor mij nog geen voldongen 4-OTÏ9»» PAPENDRECHT HEEFT GAS. NTEN d. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Ons blad is aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde en bij den Bond van Adverteerders (I.b.A) waardoor dus onze adverteerders zich egarandeerde gegevens kunnen verschaffen. nd worden? |>opgav« bij IS la Gulden by overlijden. ke bedragen gaat, acht de directie het onder de gegeven omstandigheden juis ter, de regelmatige afgifte van gouden munten voor het binnenlandsche gebruik met het einde van het boekjaar (31 Maart 1931) geheel te beëindigen. g&svooraiening van Papendrecht door de Dordrechtsohe gasfabriek, ia ’n feit, geworden. Maandag heeft de eerste gaa-levering plaats gehad, wat met een Hierboven de gaahouder te Papendrecht, met DE KLEUTERSCHOOL. De eerste resultaten. Het bestuur van de vereeniging „Schoon- hovensche Kleuterschool” en bbt onder wijzend personeel plukken heden de eer ste vruchten van hun werk. Vandaag verlaten voor het eerst eenige leerlingen de school, om na de vacantie „naar de groote school” te gaan. Het twaalftal leerhngen, waaruit deze oogst bestaat, heeft slechts drie maanden de Kleuter school bezocht en de ouders hadden der halve reden tot bescheiden verwachtin gen omtrent het resultaat. Maar die ver wachtingen zijn overtroffen. Zelf hebben de ouders dat kunnen constateeren, want zij waren gistermiddag tot een bezoek aan de school uitgenoodigd. Velen heb ben van die gelegenheid gebruik ge maakt en onverdeeld was de lof nu over wat men er waarnam. Inderdaad is in dien korten tijd den kleinen heel wat ge leerd, vooral orde, regelmaat en ge hoorzaamheid. Dat viel vooral op in het „vrije speeluurtje”. De kleuters mogen GEEN GOUDEN TIENTJES. Afgifte gestaakt. In 1925, toen de goudvoorraad van de Nederlandsche Bank aanzienlijk was ge stegen, is de directie bij wijze van proef overgegaan tot de afgifte van gouden tienguldenstukken voor de binnenland sche circulatie. Toen het na weinig maanden duidelijk was, dat de binren- landsche circulatie spoedig verzadigd was en de handel zich van de gouden tienguldenstukken trachtte meester te maken voor export naar landen, waar ’n premie voor deze munten werd betaald, is de afgifte beperkt tot 250 gulden per dag en per persoon. Een verdere beper king, en wel tot 50 gulden per persoon en per dag, leek op deze zelfde principi eels gronden noodig in het jaar 1927. Zoo bleef voor ‘hen, die voor redelijke doeleinden over gouden munten wensch- ten te beschikken, de mogelijkheid open, zich het begeerde zonder al te veel moei te verschaffen. Maar thans worden nog steeds, tien guldenstukken met een door de wissel koersen niet gewettigde premie opge kocht en houdt een voortdurende af vloeiing van het door de Bank verstrek te goud naar het buitenland aan, Hoe wel het hier om betrekkelijk onbelaafrij- van Gulden bij verlies van een anderen vinger Alblasserdam. Zondagavond zou in di Herv. Kerk in den dienst der Woords voorgaan Ds. H. P. Brandt, van Delft, die echter op weg naar deze gemeente door een griepaanval werd getroffen, met het gevolg, dat hij terug moest kee- ren. Daar op het "axvnne uur het klok gelui niet werd gehoord, ging de plaat selijke predikant, Dr. van Itterzon, die een half uur later moest optreden te Oud-Alblas een onderzoek instellen met het gevolg, dat deze direct de kansel op ging om zelf den dienst waar te nemen na gezorgd te hebben, dat een godsdienst onderwijzer voor hem den dienst te Oud- Alblas waarnam. ’Tot tijdelijk ambtenaar dezer ge meente is benoemd de heer J. v. d. Heu vel te Klaaswaal. Goudriaan. De A.-R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" heetf de navol gende candidaten gesteld voor den ge meenteraad: 1. P. Pierhagen; 2. D. van Genderen; 3. J. Boele, 4. M. N. Drink- waard; 5. P. Blokland; 6. W. de Hoop; 7. B. M. Pellikaan; 8. S. Cok. De eerste vier zijn aftredend. In de vacature J Boele is tot nota bel der Ned. Herv. Gemeente gekozen de heer W. de Hoop. B. en W. hebben aan de Vereeni ging tot verspreiding der H. Schrift te Amsterdam, vergunning1 verleend om op 24 Juni een collecte te houden. Gouderak. Tot onderwijzer aan de 0. L. School is benoemd do heer Bentschap Knook, van Capelle a.d. IJssel. De Raad heeft -unstig beschikt op het verzoek van den burgemeester, om buiten de gemeente te moven wonen. Gouderak. De uitslag van den voetbal wedstrijd „Gouderak IT’„Zwervers II” van Capelle a.d. IJssel, voor de 2e klasse B van den G.V.B., was 54. Restauratie Pastorie, Haastrecht Het college na kerknef- NED. HERV. KERK. Bedankt voor Brandwijk c.a. De. W. Rijnsburger te Polsbroek en Vlist. Beroepen te Vianen Ds. H. S. van Rijs te Hooge-Zwaluwe. GEREF. KÉRKEN. Tweetal te Zuilichem: de heer J. E. Booy, Candidaat te Alphen a.d. Rijn en J. Vrolijk Cz., Candidaat te Schevenin- gen. De feu, gewviueu. iua«uuua>g uwn uv kleine plechtigheid gepaard ging. daarvoor «enige autoriteiten. Onder hen zijn de burgemeester van Dordrecht en Papendrecht, «enige wethouders, de directeur der gasfabriek, «na. DE WERKLOOZENZORG. Eenheid in de groote gemeen ten. Do vier groot© gemeenten hebben bij de besprekingen te ’s-Gravenhage tus- schen de wethouders van financiën en van maatschappelijk hulpbetoon omtrent de steunregeling voor de werkloozen en de mogelijkheid om daarin een rijksbij- drage te ontvangen, ten aanzien van de te volgen gedragslijn overeentsemniing bereikt. Met het Departement van Binnenland sche Zaken zal verder overleg moeten worden gevoerd. DALENDE ONTVANGSTEN BIJ DE SPOORWEGEN. De definitieve ontvangsten der Neder- landsche Spoorwegen over het 4e kwar taal 1930 waren f 2.609.464 minder dan over hetzelfde tijdvak in 1929, hetgeen in hoofdzaak te wijten is aan het mindere goederenvervoer als gevolg van de ma laise. De totale definitieve ontvangsten over 1930 bedroegen f 175.503.427, tegen f 180.783.211 in 1929, dus f 5.274.784 minder. en, del len gd- itra •op do- js. Maftheus-Passion. Ammerstol. Reeds in de afgeloopen winter maakten wij er melding van dat de zangvereeniging „Aurora” met Pa- schen in de Ned. Herv. Kerk zou opvoe ren de koorwerken uit de „Mattheua Passion.” Toen was het nog maar een plan, maar nu is het, zooals wij Vrijdag uit de advertentie in dit blad lazen, wer kelijkheid, dat deze zoo moeilijk uit te voeren zangstukken door de zangver eeniging „Aurora” ten gehoore zullen worden gebracht. Wij wekken daarom een ieder op om vooral niet thuis te blij ven, doch naax deze mooie koorwerken te gaan luisteren. Want wie thuis blijft zal veel missen. OAA Golden bij verlie» 4vV van een oog. den en notabelen heeft besloten <Je pas torie der Ned. Heaw. Kerk, die wegens de vacature onbewoond is, een grondige rsetauratie te doen ondergaan. Het werk is opgedragen aan de -heeren P. Luteijn het timmerwerk; Ghr. van Delft het met selwerk; en aan de firma Beukers en Bakker het schilderwerk. Van den dijk gestort. Moordrecht. Nabij de Steenen Brug is een auto door den heg gereden en van den hoögen dijk gestort. De chauffeur kwam met den schrik vrij, maar de auto werd ernstig beschadigd. De muziekvereeniging „Kunst na den Arbeid” zal deelnemen aan het con cours te Nieuwerkerk a.d. IJssel. De gemengde zangvereeniging A.D.V.E.N.D. 0. aan het concours Maarn. Beide ver- eenigigen komen uit in de hoogste af- deeling. Gymnastiek-uitvoering. Moordrecht. De gymnastiekvereeniging T.H.0.R, van Gouderak zal 2en Paasch dag in het Posthuis een propaganda- avond geven onder leiding van den di recteur, den heer Happel, van Gouda. Nieuw-Lekkerland. De heer A. D. Scholten, hoofd der le openbare lagere school, heeft zijn benoeming tot hoofd der openbare lagere school te Papendrecht aangenomen en in verband daarmede ontslag gevraagd uit zijn tegenwoordige betrekking tegen 15 Mei as. Mevrouw M. B. VerkaikFaas, die vanaf Maart 1930 tot Februari 1931 als tijdelijk onderwijzeres aan de le openba re lagere school werkzaam is geweest, is geplaatst op de lijst voor vastbenoembaren bij het openbaar lager onderwijs te Rot terdam. Aan de firma F. Kloos en Zoons Werkplaatsen te Kinderdijk is na gehou den aanbesteding opgedragen de ijzer’ constructie voor den bouw van de elec- trische centrale te Rotterdam. Mejuffrouw M. N. J. Krijn te ’s-Gra venhage, die benoetnd was tot onderwij zeres aan de le openbare lagere school alhier, heeft voor die benoeming bedankt. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Aan de school aan ’s-Gravenweg, hoofd de heer K. de Rooij, is tot tijdelijk onderwijzer benoemd de heer J. C. Pauw te Alphen a.d. Rijn. Op de Chr. Historische lijst' van candidaten voor den gemeenteraad zijn geplaatst de heeren W. v. Waasbergen (aftr.), W. Koolhaas (aftr.), J. Reijm (aftr.), C. v d. Eijk, W. L. Anker, A. J. Molenaar, W. v. Vliet, C. v. d. Dussen, J. Hoogendoorn en P. Valkenburg. Wijkverpleging. Ottoland. Aan do afdöoling Goudriaan- Ottoland van het Groene Kruis heeft de raad van Goudriaan tot wederopzegging voor de wijkverpleging een jaarlijksche subsidie van f 150 toegestaan. Stoombootdienst gestaakt. Ouderkerk a.d. IJssel, De Reederij op den IJssel van da N.V. v.h. G. G. v. d. Garden zal wegens niet-rendeering van op open markten te werpen, het vol gende geantwoord: Hot vraagstuk der dumping en anti dumping is eenigen tijd geleden door de Regeering voorgelegd aan de Gommiss e voor de Economische Politiek/ Een uit deze gevormde sub-commissie heeft, se dert aan de Regeering een (voórloopig) rapport omtrent dit vraagstuk uitge bracht. De Regeering overweegt thans de mo gelijkheid eener wettelijke voorziening, welke ten doel zal hebben de gelegen neid te scheppen in daartoe leidende gevallen- tegen verschijnselen van duming bepaal de afweermaatregelen te nemen. 50 JAAR RIJKSPOSTSPAARBANK. Het is heden 50 jaar geleden, dat de Rijkspostispaarbank werd opgericht. De ze instelling is in dien tijd uitgegroeid lot een bedrijf, dat in het financieel eco nomises leven van ons volk een voorna<- me plaats inneemt. De directie heeft ter herdenking van dit jubileum een gedenkschrift doen ver schijnen, dat verschillende wetenswaar digheden vermeldt omtrent de oprichting en ontwikkeling van dit bedrijf, voor schriften en administratie, belegging van gelden, bedrijfsresultaten en tal van an dere gegevens. Alles bijeen vormt dat een heel boek deel, fraai uitgevoerd op geschept pa- niar nn vnrrlnnhf rlnn-i» vala crzwla fntn1» QAA Gulden bij verlies JVV vnn hand of voet. en verlucht door vele goede foto’». DE FORDFABRIEK. Nieuwe onder handelingen met Rotterdam? Te Rotterdam doen hardnekkige ge ruchten de ronde, dat de N.V. Ford Auto- mobielmaatschappij de onderhandelingen met Rotterdam zou hebben heropend. De Ford-interpellatie is de vorige week in den gemeenteraad niet doorgegaan en voor minstens drie weken uitgesteld, na- dat in geheime zitting namens het ge meentebestuur eenige mededeelingen aan de leden waren gedaan. Van verschillen de zijden wordt thans beweerd, dat het vestigen van de Fordfahiek te Rotterdam in dit stadium ni^t uitgesloten kan wor den geacht. De directie der N.V. Ford- Automobielmaatsohappij ontkent even wel het gerucht. Aandacht dient in dit verband de uit lating van den wethouder voor de finan- cin en de bedrijven, den heer A. B. de Zeeuw, in een interview van 5 Maart, tot een redacteur van „Do Telegraaf”: „Voor mij is de Fordkwestie nog niet af gehandeld; de verhuizing naar Amster dam is feit.” Op hetzelfde standpunt blijkt op dit oogenblik het gemeentebestuur nog te staan. Postrekening 10703. AIJONNÏi'8 vnn dit bind, in liet bezit vnn ons Bwicht vnn Inschrijving, zijn volgens de domin vmitgentekl» bepalingen tegen ongevalien verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam -B nnn Gulden b\) Gulden bij verlies AAA Golden by verlies iaa Gulden bij verlies IVVv overlijden. 1 JVV van hand of voet. 4«VV van een oog. 1VV van een duim. Qv Ver«<'hiint Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruiibm*- ling: voor Schoonhoven per H in/wimhm ƒ1.25; n. post 1,50. Mul vorzeknring 15 cents moer. AUTOBUSDIENST ROTTERDAM— GOUDA. Aan do Gobr. W. on L. van Gog te Ca pelle aan den IJssel hebben God. Staten van hert tijdstip af, dart, de nieuwe Rijks weg van Rotterdam naar Gouda voor het verkeer zal worden opengesteld, vergun ning verleend tot het in werking bren gen van een autobusdienst van Rotter dam (Oostzeedijk tusschen het Oostplein en den Plantageweg) naar Gouda langs den Hoofdweg Nieuwerkerk aan den IJs sel en verder langs den Nieuwen Rijks weg naar Gouda en omgekeerd. De Staking. Ameide. De staking van de manden makers, die nu reeds 7 weken duurt, was in den laats ten tijd heel rustig, maar nu begint er meer actie te komen. Eenige arbeiders, waaronder één der vurigste voorstanders van de staking, waren, weer aan het werk gegaan en dit gaf onder de stakers heel wat opschudding. De werkwilligen werden door do politie, die met drie man versterkt waa, naar hun huizen gebracht. Behalve door de politie, werden twee dier werkwilligen ook begeleid tot aan hunne woningen door de stakers. De bovenbedoelde voorman van de sta king, die het werk hervat had, heeft daar van spoedig genoeg gehad en het werk weer neergelegd. De stakers gedragen zich rustig en van ongeregeldheden is nog geen spoor. Concert Ameide. Bij goed weder zal de muziek vereeniging „Unie" Zaterdagavond haar eerste concert in dit seizoen geven in de muziektent. Ameide. Toen Maandagmiddag de vrouw van den heer Abr. G. bij haar man die „op het slot" in den griend aan het werk was. thee had gebracht, is zij op den terugweg gevallen. Zij kwam met haar hoofd op een struik terecht. Hevig bloedend moest zij naar dr. Donker, die constateerde dat naar neusbeen was ge broken. het bedrijf den stoombootdienst Rotter damGouda opheffen Alleen de dienst Ouderkerk a d. IJssel <dorp)Rotterdam v.v. zal onderhouden blijven. Jubileum. Streefkerk. Op 17 April zal de heer Tj. de Vries alhier den dag kunnen her- denken, waarop hij vóór 25 jaar als si garensorteerder in dienst trad van den heer C. Booij. De werkloosheid voorbij, Waddinxveen. Daar in deze gemeente de werkloosheid bij het verleden be hoort, is met ingang van 1 April do .eunregeling stop gezet. Hoogheemraad „De Alblasserwaard”. Sliedrecht. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 Mei .benoemd tot hoog heemraad van het hoogheemraadschap de Alblasserwaard met Arkel beneden do Zouwe de heer A. Volker Lz. alhier. Schattingscommissie. Tienhoven. Voor zijn herbenoeming als lid van de Schattingscommissie heeft niet, zooals wij abusievelijk meldden, de heer T. de Jongh, doch de heer L. Spek bedankt. Advertentiën Van 1 tut G re I gel* f 1 80-aike regel mep. /o.go Bij 8 mufti ^(In’it'fnu Mi- 0.10 per regel, 'I tek*t drievoudige prllw DE DUMPING. De regeering overweegt maat regelen. De minister van Binnenl. Zaken en Landbotfw heeft op vragen van het Twee de Kamerlid den heer Lovink betreffen de het nemen v$tn maatregelen van Re- geeringswege in verband met in het buitenland in voorbereiding zijnde bepa- uagin oxn producten beneden koitpriji Het Kamerlid Lovink heeft antwoord gekregen op zijn vragen aan de regeering betreffende de dumping, waarbij, al wordt de naam niet genoemd, meer in 't bijzonder de dumping uit Rusland wordt bedoeld. Vroeger hebben we( in ’t alge meen de dumping besproken en uiteen gezet dat met dit woord bedoeld wordt: het verkoopen van goederen in het bui tenland tegen een lageren prijs dan in het eigen land en zelfs lager dan tegen den prijs dien ze den fabrikant of den verbouwer hebben gekost. Dat kwam vroeger ook voor, maar dan was het t steeds om hapdelsbelangen. Rusland ech ter doet het vooral om in andere landen ontwrichting te veroorzaken, omdat het nog steeds blijft hopen op de wereldrevo lutie, welk» het eind» 12 jarea aan het Russische volkt belooft. Op welke wijze die Russische dumping werkt zullen we met een voorbeeld aan geven. Verleden jaar heeft de British Export Credit Facilities aan Rusland een crediet verleend van 12 millioen gulden voor aankoop van suiker, waaraan in dit land zeer groote behoefte bestond. Dit geschiedde om de Russen te helpen aan suiker, maar de Russische regeering dacht er anders over: de Rus heeft tot op dit oogenblik niets meer suiker dan verleden jaar, dat wil zeggen, dat de be voorrechten in dat land enkele onsen per week krijgen on de rest niets, maar wel voert Rusland groote hoeveelheden suiker ujf* en beneden den prijs, welke geldt in de landen waarheen het uitvoert. Dat is dus de handelwijze van een iemand, d e door een menschlievend man met geld geholpen wordt en die dat geld besteedt om zijn weldoener oneerlijk te be-concur- reeren en tegen hem te intrigeeren. Cp dezelfde wijze handelt de Russische regeering met het graan, terwijl het volk in Rusland een gebrek lijdt dat grenst aan hongersnood, voert de regeering enorme hoeveelheden graan uit, laat die in het buitenland opslaan, om er op hef geséhikte oogenblik de markt mede te ontwrichten. Doch behalve met graan en suiker dreigt dumping van een groot aantal an dere artikelen, in dien het vermaarde vijf-jarenplan slaagt. Dat plan omvat om in 5 (eigenlijk in 4 jaren; de Russische industrie en landbouw zóó waanzinnig hoog op te voeren, dat het de buitenland- sche markten met allerlei goederen kan overstroomen. In den beginne geloofde niemand aan de mogelijkheid van uit voering van dat plan, maar door den ijzeren arbeidsdwang welke in Rusland bestaat en die sprekend gelijkt op slaver nij, begint het er op te lijken dat het plan inderdaad zal worden uitgevoerd. Zoo ver men thans kan beoordeelen zal dat vijf-jarenplan wel degelijk slagen en dan zullen de meeste landen de oneerlijke concurrentie van Rusland te duchten hebben. Een Russisch blad met den on uitsprekelijken naam „Ekonomicheskaya Zhizn” heeft medegedeeld, dat^gevormd zal worden „een kader van zeer be kwamen export-specialisten, met wier hulp de sovjet-uitvoer de wereldmarkten zal veroveren.’’ Hetzelfde blad zegt nog iets, n.I. dat van die specialisten ook verwacht wordt dat zij de moeilijkheden uit den weg zul len ruimen in yerband met den strijd te gen de sovjetdumping. Zij zullen „daartoe de productie en de technisch methoden en de processen elders, met name in West Europa en Amerika, moeten bestudeeren, opdat de sovjet-dumping op de meest moderne wijze zal kunnen worden toege-r past." Hier wordt dus ronduit gezegd wal Rusland van plan is: met allerlei geknoei de markten veroveren, handel en indus trie ontwrichten, in de hoop dat er on geregeldheden zullen ontstaan en dat daaruit de wereldrevolutie zal voortko men. In de-rubriek „Binnenland” m dit num mer kan men lezen dat onze regeering bezig is zich hiertegen te wapenen. K. Na BW»WDENBBAQ 1 AFWIL W81t^JAAWWANtt NIEUWSBLAD VOOR ZUID+iDLLAND EN UTRECHT Tolol. 20, Tol-adroi: Vannooton. 8. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. HAVEN 25.

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 1