Persil alléén Persil Dank U wel, ik gebruik Nieuwe Avonturen van R0 B Wat geeit de Radio? Kerk en School. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken Buitenland. Plaatselijk Nieuws, voor mijn wasch uitsluitend Persil Alleen voor Vrouwen 1 Bij Hoofdpijn Gemengd Nieuws. DERDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTREQht »lflfj^»g^l»jBgiqgM VRIJDAfl I ARRIL ...I. 2«iM>ila| 4 April. Hilversum. V.A.R.A. 8 av Gramofooa; V.P.R.O, 10—'10.15 Morgenwijding; V.A.R.A. 10.15 uur Uit»ending voorde Arbeider® ia Oontinu-bedrijven; 12 uur Concert door het V.A.R.A.-Septet; 12.4tj uur Graanofoon; 1.80 uur Openingerede ran het Paaeohcongree der S D.A.P. te Arnhem door den heer Jan Oudegeeet, Partij-voonritter; 2.45 uur Paedago- gisoh Concert; 4.10 uur Cureua Duitaoh; 4.45 uur EeperantocuMue; 5.05 uur Dr. H. Genversm&n over: De heidensche en Christelijke heidensche tijd; 6.85 uur Ons Huis een Tehuis, door T. Lan- dró; 6.10 uur De heer Henk van Laar over: Natuurvriendentochten op de Ve- luwe; 6.25 uur Gramofoon; 6 30 uur Li terair halfuurtje; 7.15 uur De heer P. Hiemstra over: De loonactie in het Zuivelbedrijf; 7.80 uur De heer M. Sluyserover- De Film en de Arbeiders beweging; 8 uur Viool-recital; 8.30 uur Concert door het V.A.R.A.-Orkest; 9.10 uur Beetuursmededeelingen; 9 20 uur Zaterdagavond-programma (V.A. R A.-OrJtest, Teun de Klepperman, De Wijze uit het Oosten en Willy Derby; 10.10 uur Persberichten; 10.20 uur Ver volg Zaterdagavond-programma; 11.30 uur Gramofoon. Hulreiv K.R.O. 8—9.15 Concert; 10— 11.30 Gramofoon; 11.30—12 Gods dienstig halfuurtje; 12.151.45 Con cert door het K.R.O.-Sextet; 1.452.80 Gramofoon; 2.30—8 Vragenhalfuurtje voor jeugdige personen; 0—4.30 Kin deruurtje; 4.304.45 Technisch kwar tiertje; 55 Gramofoon; 66.15 Sportpraatje; 6.156.35 Journal. Weekoverzicht; 6.35—6.45 Gramofoon; 6.45—<7,15 Cursus Esperanto; 7.15— 7.45 Dr. C. Meuleman over: Onnoozele kinderen, de positie van het, on wettig kind; 8—11 Cabaret-avond 11—12 Gra mofoon. Zondag 5 April. Hilverfum. V.A.R.A. 8.50 uur Mededee- lingen van Voetbalbonden; 8.55 uur Tuinïxmwhalfuuxtje9.25 uur Orgel spel; V.P.R.O. 10.30 uur Kerkdienst in de Vrije Gemeente te Amsterdam. Spieker: Ds. P. van der Veer; A.V.R.O. 12—12.30 Carillon-Concert; 12.30—1 Concert door het A.V.R.0.-0ctet; 1— I.80 Zang door het liederen- en Ora torium-Kwartet; 1.30—2 Voortzetting Concert A.V.R.O.-Octet; 2—2.30 Boe kenhalfuur; 2.394.30 Concert door het Residentie-Orkest; 4.30-5 Gramo foon; in de rustpoos Sportuitslagen; V.A.R.A. 5 uur Kinderuurtje; 6 uur Concert door het V.A.R.A.-Orkest; 6.46 uur Zomervakantie", een vroolijk Hoorspel; 7.15 uur Vervolg Concert; A.V.R.O. 8 uur Nieuws- en Sportbe richten; 8.15—9.20 „Cavaileria Rusti- cana", Opera in 1 bedrijf; 9.2010 „Een Graaf", spel in 1 bedrijf; 10-—11 Concert door het Omroep-Orkeet; 11— 12 Grainofoon. Huizen. KJR.O. 7.30-8.30 Bespeling Ca rillon Kon. Paleis te Amsterdam; 8.30 "—9.30 Morgenwijding; N.C.R.V. 9.50 uur Kerkdienst in de Geref. Kerk te Amsterdam, Voorganger: Ds. B. A. Knoppers; K.R.O. 12—1.30 Concert door het K.R.O.-Sextet; 1.30—2 Gods dien tsonderricht voor ouderen; 24 Concert door het K.R.O.-Orkest; 4—5 Ziekenlof; N.C.R.V. 5.50 uur Kerk dienst in de Ned. Herv. Kerk te Heer- de. Voorganger: Ds. G. de Vries; K.R. 0. 7.45—8.10 Dr. H. H. Knippenberg over: Paasohgebruiken uit de Neder- landsohe Folklore; 8.10—8.15 Voetbal uitslagen; 8.15—8.20 Intenties van het Appostolaat des Gébeda; 8.20>10.40 Concert door de Arnhemache Orkest- TOTeffliigtaK: pijn. 0 uur Nieuwsbe richten; 10.40-41 Epiloog door hol Klein Koor. Maanden 8 April. Hilversum. V AR A. B uur Gramofoon; 9 30 uur Voordracht door Ma-rtlen Be- toralula; V.P.R.O, 10.30 uur Korkuit- sending uit de Ned. Herv, Kerk te Koog aan de Zaan. Spreker; De. O. Hometra; V.A.R.A. 13 uurConcert door het V.A.R.A.-Orkeet; 12.40 uur Ru Mulder draagt venen voor van Herman Gorter; 12.55 uur Vervol, Conoert; 2 uur Ie. Querido leeet uit rijn Hulien. K.R.O. S-9.15Gono.rt; 10- 11.30 GTemofooo; 11.80—12 Godadien- ■tig halfuurtje; 12.161.45 Concert door het K.R.Ö.-Trio; 1.45—2 Gr&mo- loon; 9—^3 Vrouwenuurtje; 83.15 Een praatje tot de ouders; 3.454.50 Gramofoon; 4.505.80 Solisten-Con cert 5.30—7.30 Uitzending uit de mijn „Julia" te Eygel8hoven; 7.30—7.45 Gramofoon; 8—11.30 Uitzending uit Oosterhout; pl.m. 9 uur Nieuwsberich ten; 11.30—12 Gramofoon. Woensdag 8 April. Hilversum. V.AR.A. 8 uur Gramofoon; 9.30 uur Orgelspel; V.P.R.O. 1010.15 Morgenwijding; V.A.R.A. 10.15 uur Onze Keuken; 11 uur Gramofoon; 11.05 uur Me vis D. Kroes—Lichtenberg over: Kinderlectuur, Prentenboeken voor de kleuter en het schoolgaande kind; 11.35 uur Gramofoon; 12 uur Concert door het V.A.R.A.-Septet en Gramo foon; 2.15 uur Gramofoon; 2.25 uur Vrouwenuurtje; 3.15 uur Gramofoon; 3.20 uur De heer A. Hillebregt over: „Prijsregelend, prijsvolgend"; 3.35 uur Maak het Zelf; 4.25 uur Gramofoon; 4.30 uur Voor de Kinderen; 6 uur Zang en Piano; 6.30 uur Mandoline- cursus; 7 uur M. J. Brasse over: „Mijn leven onder de menschen"; 7.30 uur „In Naam van het Volk", drama in 8 acten; 9.30 uur Conoert door het V.A. R.A.-Orkest; 10.10 uur Peraberiohten; 10.20 uur Concert door het V.A.R.A.- Strijkorkest; 11 uur Gramofoon. Hulzin. N.C.R.V. 8—8.15 Schriftlering; 8.15—0.80 Conoert; 10.80'11 Korte ZiAenditntt; 11—13 Homoniumbt- •peling; 12.80—2 Ckmoert (Zaag, Vi ool, Cello en Rano); 2—2.90 Gramo foon; 2.303 Leaen van Ghr, lectuur; 5-4.30 Concert (Sopraan, Bas, Viool en Piano); 4.90—4.45 Gramofoon; 56 Kinderuurtje; 5—5.45 Vroolijk allerlei; 6.457.15 Halfuurtje voor de rijpere jeugd; 7.157.30 Tweegesprek tussohtn de heeren R. P. Baas en J. Wesber- ihoud; 7.459—9.80 Uitzending vanuit de Geref. Kerk te Koog-Zaandijk; 9.80— 10.45 Concert door het Ghr. Radio-Or kest; pl.m. 10 uur Persberichten; 10.45 —11.30 Gramofoon. roman „Van armen en rijken"; 2.45 uur Cello-Concert; 8.15 uur Voordracht van Willem van Cappellen; 8.45 uur Concert door het Utreohtsoh Stedelijk Orkest en To van der Sluys, Sopraan; 4.25 uur De heer Frank van der Goes over: „De Parijsche Commune, Maart 18711931"; 4 55 uur Vervolg Concert; 6 30 uur „De Grijze Roodstaart", Kin- dertooneelstukje; 6 uur Piano-Concert; 6.30 uur Dr. K. Kuiper over: Het van gen en transport van wilde dieren; 7 uur Joodgoh Uurtje; 8 uur Concert door het V.A.R.A.-Orkest en Gramo foon; 9.10 uur „Een Kippige Historie" (Twistgesprek over het Paaschei); 9.40 uur Vervolg Conoert; 10.30 uur Pers berichten; 10.40 uur Gramofoon. Hulzen. N.C.R.V. 8.30—9.30 Morgenwij ding; K.R.O. 10.3012 Uitzending van de Hoogmis uit de Kerk van den H. Bartholomeua te Waspik; N.C.R.V. 12 902 Orgelconcert; 2—3 Kamer muziek; 34.30 Wijdingsdienst uit de Weezenkapel te Neerboach, te leiden door Dis. H. Kluin; 4.90—6 Concert door bet Ohr. Radio-orkeet; 60-15 Granncxfoon,; 6.16—7 Piano-duetten 78 Conceit door het Amerongsch Meisjes- en Kinderkoor; 810 45 Con oert door het Chr. Radio-orkest: 10 uur Persberichten; 10.45—11.80 Gra mofoon. Dinsdag 7 April. Hilversum. A.V.R.O. 8—9.50 Gramofoon; 10_,10.15 Morgenwijding; 10.30—12 Concert door het A.V.R.O.-Kwartet; 12 uur Concert door Kovac Lajoe en zijn Orkest; 2-h2.SG Zangvoordraoht door Louise Walker; 98.30 Lezing; 3.30 4.30 Kamermuziek door het Concert gebouw-Trio; 450—6 30 Kinderuurtje; 5.306A 5 Concert door bet Omxoep- Orkest: Onderwijsfonds Binnenvaart: 0,15_fl.45 D« heer L. K. A. van Duu- ren over: Condensatie; A.V.R.O. 6.45 7.15 Voortzetting van het Concert door het Om roep - Orkest; 7.167.45 Radio Volksuniversiteit; 7.468.16 Gramo foon; 8.16—'10.15 Aansluiting aan het Concertgebouw te Amtserdam; 10.16 10.90 Nieuwsberichten; 10.8012 Gra mofoon. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Terhome Ds. H. de Zwart te Wirdum (Gr.); voor Cabauw door Ds. J. Lékkerkerker te Molenaars graaf. GEIREF. GEMEENTEN. Beroepen naar wessendam Ds. J. Fraanje te Barneveld. HET PAASCHFEEST IN VERDRUKKING. In de Sovjet-TJnie zijn de Paaschdagen met nadruk tot arbeidsdagen verklaard. Het Russische volk hield van oudsher buitengewoon veel van het Paaschfeest. dat zeer opgewekt werd gevierd Maar des te strenger is thans vastgesteld, dat de arbeiders, die deze dagen niet op hun werk verschijnen, oogenblikkelijk ontsla gen zullen worden. Op Paasch-Zondag zal in Moskou een anti-religieus carnaval plaats vinden, de inzonderheid tegen den Paus gericht zal zijn NIEUWS VAN HET ZENDINGSVELD. Het Zendingsbureau te Oegetgeeat meldt ons: Heugelijk nieuws is er gèkomen van Napoe en Besoa (Berglandschappen in Midden-Celebes). In Watoetaoe, de woonplaats van den zendeling, dat sicb tot dusver steeds afkeering toonde, is een beweging onstaan, die doet ver wachten, dat weldra het geheele dorp zal overgaan. Het merkwaardige is, dat juist die mtnschen toenadering too- nen, die nooit een dergelijk besluit sche nen te zullen Hemen. Onder hen ia een oud man, Oemana Ningka geheeten, die grooten invloed heeft in het dorp en al tijd een sterk tegenstander was. Nu hij en zijn huis overgaan, zullen de anderen spoedig volgen, want op hem ziet men. Op een Zondag in Januari, toen Zen deling Wesseldijk gesproken had, stond plotseling een oud man op, die zeide, dat het heidendom voor hen niets meer be- teekende. „Ziet, onze tuinen zijn pas be zaaid met rijst", sprak hij, „en wie heb ben we zien voldoen aan den ouden adat? Niemand! Welnu, als we het oude hebben verworpen, komt dat, doordat wij door het nieuwe zijn overwonnen, en gij zijt dus eigenlijk al geen heidenen meer. Daarom verzoek ik u om met elkaar te vergaderen en te doen ais wij, en u te melden vpor den Doop, opdat wij allen den Eeneh Weg volgen." Oemana NLng- ga zei op dat oogenblik niets, maar op den weg liep hij den zendeling achterop en fluisterde hem in het oor: „En ik zal ook binnengaan, tegelijk met het onder hoofd van het dorp." Op een TÏer Kerstfeesten in Besoa stel de het onderhoofd, een Christen, aan de nogheidensche hoofden de vraag, wat zij van de „Boodschap des Levens" dachten. Een zeide: „Wij hadden steeds rijst kunnen eten, en wij hebben ons ver genoegd met bladgroenten en geroosterde mais". Een ander zei: „Wat vroeger bij ons bovenaan stond, ligt nu onder, wij zullen niet lang meer tegenstand blijven bieden". Een derde zei: „In mijn dorp vindt gij gekookte rijst en daarnaast wat voor voedsel wordt aangezien, maar 't is maar «es meafiil va» ia t *ild |t- zochte groente, ik geloof echter, dat wij ons spoedig allen met gekookte lijst sui len verzadigen." De beeldspraak is duidelijk. Het ia wel bijzonder, dat e» sufte dingen gebeu ren. Het laat sioh aanzien, dat de Berg landschappen denwIHen weg gaan vaa Foeeo en Moari. DRAMA TE NAALDWI 'K. Gasvergiftiging. Te Naaldwiik heeft zich gisternacht eer drama afgespeeld ten huize van den 42 jarigen werkloozen tuindersknecht J. G van L in de Duiventorenstraat. Van L was vroeger tumder, doch heef door omstandigheden zijn tuin moeten verkoopen. Nadien was hij eenigen tijd werkloos. Sindsdien leefde hij steeds on der moeilijke omstandigheden. Hij kon niet of slechts weinig slapen en liep §oms heele nachten door zijn woning te dwalen. Woensdagavond, nadat zijn vrouw en kinderen ter ruste waren gegaan, heeft Van L. do plug van de gasleiding open gedraaid, zoodat het gas met kracht bin nenstroomde. Gistermorgen omstreeks half vijf werd juffrouw van L. wakker door het gillen van een harer kinderen. Zij bemerkte een sterke gaslucht. De te hulp geroepen bu ren waarschuwden een dokter en een broer van Van L. Inmiddels was de vrouw in haar wo ning teruggekeerd en eveneens bewuste loos geworden. Men vond in de voork_a- mér den man op den vloer liggen te wijl in de slaapkamers op d§ eerste ver dieping de vrouw en haar kinderen in bewusteloozen toestand werden aango- troffen. De geneesheer kon bij Van L. slechts den dood constateeren, doch slaagde erin de overige gezinsleden tot bewustzijn te brengen. Het oudste kind is 13 en het jongste 5 jaar. SMULLENDE INBREKERS. Te Linschoten zijn gisternacht drie in braken gepleegd In de villa van don burgemeester, den heer G. van der Valk Bouman, werd een groote ruit openge sneden en de geheele benedenverdiepinu doorzocht, waarbij een bedrag aan geld werd ontvfëe/nd. De grond lag bezaaid met palingkop pen, waaruit bleek, dat de daders tevens een groot aantal palingen hadden genut tigd. Voorts werd ingebroken in de woning van den heer H. D. de Vries, waar twee horloges, benevens een gouden ring wer den gestolen. Tenslotte is ingebroken in het huis van den schoenmaker Arents, waar eenig geld werd buitgemaakt. Niemand heeft iets bemerkt. BOERDERIJ AFGEBRAND. Veel vee verbrand. Te Wehl bij Doetinchem ontstond Woensdagavond door onbekende oorzaak brand in de kapitale boerderij van den heer G. Mentink. Door den sterken Oos tenwind stond in weinige oogenbLkken de geheele boerderij in lichtelaaie. Een dertigtal varkens en de kippen konden gered worden. Negentien stuks hoornvee en veertien varkens verbrandden, beno vens de geheele inboedel Bij gebrek aan water kon er niets gebluscht worden, zoo dat alles tot den grond afbrandde. „MISS HO' LAND" NAAR EEN ANDERE H-B.S. Eenige weken geleden werd bericht, dat „Miss Holland" nét meer tot de H. B. S aan de Mauritskade te Amsterdam, waarvan zij leerlinge is, is toegelaten, in afwachting van de dienaangaande door B. en W. te nemen definitieve beslissing. Dezer dagen nu heeft, naar „Het Volk" verneemt, de vader van de betrokken leerlinge van B. en W. van Amsterdam het bericht ontvangen, dat zijn dochter niet meer tot de H.B.S, zal worden toe gelaten, op grond van het feit, dat zij vier maal, in strijd met art. 9 van het huishoudelijk reglement van de openbare middelbare scholen, zonder verlof de school heeft verzuimd." Echter hebben B. en W. er geen be zwaar tegen, haar in de gelegenhoid te stellen, haar studie aan een andere, met name genoemde H. B. S. te voltooien, waartoe zij zich bij den directeur van die H. B. S. kan doen inschrijven. HOOVER TEGEN LOONSVERLAGING. De loonsverlagingen die meer en meer in de verschillende takken van industrie in de Ver. Staten plaats vinden, hebb'en niet de instemming van president Hoo ver. Hij verklaarde al zijn invloed 1< zullen aanwenden om te voorkomeh, dat deze beweging algemeen wordt. President Hoover is van meening, dat het huidige loonpeil in de Ver. Staten gehandhaafd kan blijven en dat dit ook moet geschie den, omdat anders de koopkracht gevaar zou loopen te verzwakken. EEN ONTSNAPT DWANG ARBEIDER. Na 20 Jaar gearresteerd. Louis Lang&rd, een 23-jarig arbeider uit Perreux (Frankrijk) werd in April 1006 wegens moord tot acht jaar dwang arbeid in Fransch-Guyana veroordeeld. Spoedig daarop vertrok hij; twee jaar la ter slaagde hij er in 'te ontvluchten, doch werd weer gearresteerd temidden van een stam Indianen, waar hem onderdak was verschaft. Zes maanden later ontvluchtte hij nogmaals en werd wederom achter haald. Eindelijk gelukte het hem in De cember 1910 met drie andere bannelin gen weg te komen. Uit Cayenne wist hij Suriname te bereiken en vestigde zich te Parimariho. Hij verdiende er zijn brood als mecanicien en huwde er een Neder- landsche vrouw, van wie hij een dochter heeft, die thans achttien jaar oud is. Doch het verlangen zijn land terug te zien, trok hem naar rFanV^k. Hij wend de zich tot den 'n der gendarmerie te St. Laurent-dunMaroni, die hem zeide dat zijn misdrijf verjaard was en dat er bovendien amnestie was afgekondigd. Vol vertrouwen scheepte hij zich in, kwam de vorige maand te Havre aan en.... werd ingerekend. Van verjaring is geen sprake nu hij is ontvlucht. Wat er nu met Langard zal geschie den moet nog worden uitgemaakt. EEN WEERZIEN NA 17 JAAR. Doodgewaande zoon levend teruggevonden'. Een houthandelaar te Senlis in Frank rijk, Georges Carluy Sr., had kort na het uitbreken van den oorlog dienst geno men in het leger. Hij werd gewond en naar het herstellingsoord te Rennes ge stuurd. Toen hij na zijn herstel een on derzoek instelde naar zijn vrouw en kind, van wie hij geruimen tijd néts meer had gehoord, werd hem door de autoriteiten medegedeeld, dat de laatste verblijfplaats van zijn vrouw Achery wad, een plaats in het bezette gebiedvanwaar het DJfct mogelijk was berichten te verkrijgen. Maar tenslotte meldde de inlichtingen dienst hem, dat zijn vijfjarig zoontje den llen September door een Duitsche gra naat was gedood, een bericht, dat nader hand door de plaatselijke autoriteiten werd bevest'gd. Eenigen tijd geleden ontving de over heid van Senlis het verzoek van een jeugdig soldaat, met name George Garluy om een onderzoek te willen instellen naar zijn vader, die zich in het district Senlis moest bevinden. George's vader werd er van in kennis gesteld en de jongen bleek de verloren gewaande zoon te zijn. WEDUWE VERMOORD. Door dtn minnaar van haar dochter. Te Görlitz, in Duitschland, is Woens dagmiddag de 50-jarige weduwe Ann Racheahl in haar woning door den 24- jarigen Martin Poneitz vermoord. De jongeman had een verhouding met de 18-jarige dochter vgn de weduwe, die deze verhouding echter niet goedkeurde. Met een mes kwam de jongeman de wo ning van de weduwe binnen en sneed haar de keel door. De vrouw werd in het ziekenhuis opgenomen, waar zij kor ten tijd later overleed. De dader werd np straat gearresteerd. VEREENIGING voor VOLKENBONff EN VREDE. Medewerking gevraagd voor de oprichting van een afdeallng Schoonhoven. Zeer geachte Redactie. Het zou ons aangenaam zijn, indien wij via de kolommen van uw blad de belangstelling zoudan kunnen wekken voor de ons inziens wenschelijke en noo- dige oprichting van een afdeeling der Vereeniging voor Volkenbond en Vrede ten uwent. Het doel der Vereeniging voor Volken bond en Vrede ie nu: het bevorderen -der ontwikkeling van den Volkenbond als internationale rechts organisatie, de verbreiding van de vre- desbeginselen en het bestrijden van den oorlog. Ten einde de practisohe internationa le of nationale hervormingen aan te ge ven, welke naar het oordeel der Ver eeniging tot dit doel kunnen leiden, stelt zij' ten minste eens in d« vijf jaren een program van actie vast, hetwelk thans de navolgende 9 punten omvat: Oplossing van alle internationale ge schillen lange den weg van bemiddeling, arbitrage of rechtspraak en aanvaarding van het beginsel, dat élke aanvalsoorlog een internationale misdaad la. Beperking van bewapening krachtens internationale overeenkomst. Nadere regeling van de hulpverleening aan de aangevallen staat. Verbetering van de waarborgen voor de beschermde minderheden. Uitbieding en vastlegging van het volkenrecht. Opheffing van 'belemmeringen in het handelsverkeer. Krachtige ontwikkeling van de inter nationale arbeidswetgeving. Behandeling van den Volkenbond in het onderwijs. Universaliteit van den Volkenbond. Het groote doel, dat de Vereenig'ng voor Volkenbond en Vrede voor oogen staat, maakt het mogelijk, dat personen van de meest uiteenloopende. partijen aan haren arbeid deelnemen. Elke poli tieke nartii. elke godsdienstige richting is in het Hoofdbestuur der Vereeniging vertegenwoordigd. Op dit oogenblik telt zij bijkans 70 afdeelin^en in alle plaatsen van betee ken is des lands en ruim 20 correspon dentschappen in kleinere plaatsen. Haar ledental bedraagt ruim 7000: de oontri- butie is verschillend naarmate van de nlaats. waar deze leden wonen, maar be- hoeft niet hooeer dan f 1 te zijn. Wij staan voor de aanstaande Ontwa peningsconferentie van den Vonkenhond. Men moge al dan niet aan de ontwerp- oonventie, die aan deze samenkomst als basis voor beraadslagingen zal worden voorgelegd, de mogelijkheid van resulta ten toekennen dit eene valt niet weg te cijferen, dat reeds het feit op zich zelf, dat een conferentie omvattende geheel de wereld, speciaal bijeengeroepen om een zoo ingrijpend probleem als dat van beperking der bewapening te bespre ken, een feit van de allergrootste be- teekenis is. Meer dan ooit hebben Vol- kenbondsvereenigingen als de Vereeni ging voor Volkenbond en Vrede de Ne- dèrlandsohe is, de steun der openbare meening noodig, en het zal daarom ze ker aanbeveling verdienen, dat personen ten Uwent, die zich voor de verwezen lijking van deze gedachte intereaseeren, zich vereenigen ten einde te komen tot de oprichting eener plaatselijke afdee ling. Tot de regeeringen moet doordringen, dat overal de massa met klem verlangt den uitbouw van behoorlijke rechtsver houdingen tussöhen de Staten en af schaffing van den oorlog als instrument van nationale politiek; om dit te berei ken, moet het publiek deze dingen niet alleen erkennen, doch deze erkenning tot uitdrukking brengen in de daad: nar melijk aansluiting bij eene Vefeeniging als de onze, die doet wat zij kan om de goede gedachte te bevorderen. Ten einde duidelijk te maken, hoezeer de Vereeniging voor Volkenbond en Vre de los staat van elke politieke gedachte of overtuiging, moge gelden, dat het da- gelijksch bestuur dier vereeniging thans is samengesteld als volgt: Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, oud-Minister van Buitenlandsche Zaken, president; Mevr. Mt. G. Bakker—van Bosse, vice-Presi- dente; Prof. Mr. A. Anema, Hoogleer aar aan de Vrije Universiteit te Amster dam; Mejuffrouw L. C. A. van Eeghen, Presidente van de Vrouwengroep van den Vrijheidsbond te Doorn; Mevrouw C. A. Kluijver, Hoofdcommies Departement van Buitenlandsche Zaken; Mr. J. Lim burg, lid van den Raad van State; J. J. de Roode, buitenlandsch redacteur „Hei Volk"; Mr. A. van Rijckevorsel, Commis saris der Koningin in Noord-Brabant; Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, oud-M'nister van Landbouw, Nijverheid en Handel; Mr. S. K. D. M. van Lier, Notaris te '8-Graven.hage, penningmees ter: H. Ch. G. J. van der Mandere, al gemeen secretaris, gevestigd Jan van Nosaustraat 03 te 's-Gravenhage. Wij weten, dat er velen ten Uwent zijn, zoo goed als elders, dis er gaarne toe willen medewerken om de nieuwe wereld koers, welke over Genève loopt, te bevor deren, en genogen zijn daartoe lid te worden van onze algemeene vereeniging. Om te geraken tot de oprichting van een afdeeling. verzoeken wij allen, d'e deze helsnciïtéiling een weinig daadwerkelijk willen toonen, zoo spoedig mogelijk na«m en adres aan den algemeenen secretaris te willen opgeven, waarna onzerzijds ge- zortrd zal worden, dat weldra hier een constitueerende vergadering kan worden gehouden, waarin een spreker de begin selen der Vereeniging zal uiteenzetten en een film betreffende den arbeid van den Volkenbond zal worden vertoond. 13. Toen eindelijk de kostbare schat- i en werd de terugreis door de woestijn terdkleurige wolk, die op hen afjoeg. Ze ten op de ruggen van de kameelen ge- aangevangen. werden bedreigd door het versehrikkelij- l-J-„J. htm rif. J- LOU VJJ UH lUggVli Ttti» v»v O laden waren en de onderaoekere hun rit plaatuen Ingenomen hadden, men de 14. Ze hadden een eindje afgelegd, toen plaateen ingenomen hadden, men de 14, ze hadden een eindje afge kameelen op till hun geknielde houding, de luoht verduieterd word door ke gevaar itorm. van de woeatijn, de aand- V1ERDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovenache Courenl. VRIJDAG S APRIL 1BS1. Verdeeldheid onder de Natl'i In Dultechland. Dreigend conflict In de metaalindustrie In het Ruhrgebled. Het ziet er naar uit, dat het met de groote macht der nationaal-eooiallehin in Dultechland spoedig gedaan zal zijn. Hun uittocht uit don rijksdag, een daad van politieleen overmoed, ia een groote fout geweest en de gevolgen ervan doen zich thans gelden. De onmogelijke j.oli- tioke verhouding In den Rijksdag door de vele onbezette „nazi"-zotels leidde tot het besluit, den rijksdag voor 7 maanden te verdagén. Al dien tijd heeft de regeering dus vrij spel en do nat. socialisten, die zich den voorloopig verspeelden parle mentair» invloed vermoedelijk gaarne zouden vergoeden door openbaar machts vertoon op de straat, in de vergaderin gen en in de pers, zien zich daarin be perkt, d,oor den eersten maatregel, waar toe de regeering haar vrijheid benutte, n.l. de noodverordening tegen de politieke Be nazi's hebben nu een tijdlang weinig of niets in de melk te brokkelen en daar over wordt gemopperd in de partij. Mee- ningsverschillen, die reeds lang beston den, dreigen thans tot een scheuring in de partij uit te groeien. Het onderling ge krakeel wordt heftiger na elk schadelijk gevolg, dat zich als resultaat van de groote politieke fout voordoet. Een dier gevolgen ziet men in Tliürin- gen. Daar hadden een jaar geleden de burgerlijke partijen do hulp der nat. so cialisten ingeroepen in hun strijd tegen Boc-democraten en communisten. Der halve arriveerde uit Beieren dr. Frick, die minister van binnenlandsche zaken en onderwijs werd, terwijl zijn partijgenoot Marschler minister zonder portefeuille werd. Voor de voornaamste der burger lijke partijen, de Volkspartij, bleek de eealitie met de nazi's een paskwil. Na den uittocht der nazi's uit den rijksdag werkten, zooals gemeld, de so ciaal-democraten te Berlijn mede aan de gematigde politiek der regeering, die de extremisten, zoowel links als rechts, dus ook de communisten, in bedwang hield Na deze houding der soc.-democraten week de marxisten-vrees in Thüringen. Een soc-democratisch motie van wantrou wen tegen de beide nation, soc. minis ters vormde een schoone gelegenheid om zich van hen te ontdoen; de volkspartij stemde vóór en Frick en Marxister wer den weggezonden. Een bewijs van verdeeldheid onder de nazi's is het volgende: Hitler had in September den vroegeren politie-commis- saris. Stennes benoemd tot leider van de nationaal social, stormtroepen. Dezer da gen nu besloot het hoofdkwartier dier or ganisatie, dat te ktunchen is gevestigd, Stennes heen te sturen en twee andere functionarissen, Schutz en Heines, voor hem in de plaats te stellen. Stennes is populair bij zijn mannetjes en dezen heb ben nu het partijbureau te Berlijn bezet met een sterke bewapening en weigerden Stennes voor de beide anderen te ruilen. Hét gevolg was echter, dat Stennes en 6 andere leiders, die hem steunden, uit de partij zijn gesloten. Als de verdeeldheid op deze wijze voortgaat, zal er van de macht der nazi's spoedig niet veel over zijn. De werkgevers in de metaal-industrie in het Ruhrgebied hebben tegen 31 Mei het looncontract opgezegd on als gevolg daarvan is er in dit mijn-centrum een zeer gespannen toestand ontstaan. De revolutionaire vakvereenigingen en de communistische mijnwerkersbond heb ben geantwoord met een ""vamenlijko actie voor een staking van mijn- en me taalarbeiders. "Weliswaar doen de andere vakbonden niet aan die actie mede en propageoron zij zelfs krachtig voor een gematigder optreden, doch de verbitterde stemming, die in groote groepen van arbeiders in dit gebied heerscht, komt den communis ten ten goede, De kans is dan ook groot, dat vele arbeiders het stakingsparool zui ders uitvaardigden, tenzij aan hun eischen (handhaving dor loonen en verkorting van den arbeidsdag tot 0 a 7 uur) wordt voldaan. De communisten winnen In het Rubr- gebied met den dag aanhangers. Steeds meer arbeiders scharen,zich onder de ro- volutionnaire vakorganftatie's en de kans op het uitbreken van het dreigende con flict ia derhalve vrij groot. Het zou ver moedelijk een half millioen arbeiders om vatten. Het Groene Kruis. Langerak— Nleuwpoort. De afdeeling LangorakNieuwpoort van het Groene Kruis hield haar 26e algemeene vergade ring in het café van Gebrs. Baron te Nieuwpoort. Aanwezig waren 46 leden. De burgemeester, de heer G. B. For- tuijn, opende als voorzitter der afdeeling met een hartelijk welkom de vergadering. Spr. deelde mede dat door ziekte van een paar bestuursleden deze vergadering, die gewoonlijk in de maand Januari plaats vind, zoo laat werd gehouden. De secretaris, de heer Quick, las de no tulen van de vorige vergader,ng, d;e zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd. Vervolgens deed de penningmeester, de heer A. H. Bijl, verslag omtrent het fi- nanciëel beheer. Hieruit bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen f 1104 58 en de uitgaven f 390,49, zoodat het batig saldo was f 798,09. De ontvangsten van de wijkverplegng waren f 1633,70 en de uitgaven f 1000; zoodat hier een batig saldo aanwezig was van f 633 70. De be trokken commissie vond de bescheiden in orde, waarna den penningmeester dank werd gebracht Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental nog steeds stijgende is en thans bedraagt 361 leden. Gememoreerd werden de talrijke verrichtingen in het afgeloopen vereeni- gingaja&r. De wijkzuster had in totaal 1234 ziekenbezoeken afgelegd tegen 1305 in het vorig jaar. 144 bezoeken werden afgelegd bij t.b.c. patiënten, tegen 1115 :n 1929, waaruit mag worden geconsta teerd, dat deze gevreesde ziekte hier af nemende is. wat een verheugend ver schijnsel kart worden genoemd Dokter Van Straten deed verslag om trent de hulpmiddelen, dé de afdeeling bezit en deelde mede, dat wederom 2 nieuwe ziekenhuisledikanten zijn aancre schaft, zoodat weldra de houten ledi kanten tot het verleden zullen behooren. De commissie belast met het nazien der magazijngoederen rapporteerde, dat al les in de beste orde was bevonden. Bij het bestuursvoorstel tot wijziging van de overeenkomst met Groot-Ammers betreffende de woonplaats der Wijkver pleegster, bleek, dat men over de haftde lingen van de afdeeling Groot-Ammers niet tevreden was en werd gevraagd, of het bestuur ?ou willen onderzoeken de mogelijkheid tot oprichting van een eigen wijkgebouw. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur gaarne zulks zal onder zoeken en zoo mogelijk met voorstellen dienaangaande zal komen. Het voorstel aangaande het contract met Groot-Am mers, waarin o.m. voorkomt dat de te genwoordige zuster, zoolang zij in functie is, te Groot-Ammers blijft wonen, doch een opvolgster in Nieuwpoort zal komen en zoo vervolgens, met algemeene stem men aangenomen. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren G. B. Fortuijn en A. H. Bijl, bij acclamatie herkozen. Tot slot werden twee warmwaterkruiken verloot, waarvan winnaars werden de heeren B. Zwijnep- burg Jz. en J. A. de Ruiter. Hierna sloot de voorzitter met een woord van dank de gezellige vergadering. Lekker kerk. Voor den Vrijzinnig-Demo- cratischon Bond spraken in De Groote Boer de heeren J. Kortland, uit Schoon hoven, en Mr. A. M. Joekes, van 's-^ra- venhage. Be heer Kortland behandelde de werkzaamheden van de Prov. Staten en de houding, dnar ingenomen door de Vrij- zin ni g-Domooraten. Verschillende zaken werden breedvoe- en niets anders. Ik heb dit schit terende waschmiddel reeds jaren lang tot mijn groote tevredenheid gebruikt en weet, dat het aan alle eischen voldoet. Waarom zou ik dus wat anders nemen? Ik lèièt me niet beïnvloeden door gezeg den als „even goed als Persil" of „beter dan Persil" en kan met de grootste overtuiging verklaren i E. Oftprmann Co.'» Hands! Mij. n VAmiisr^m len opvolgen, dat de communistische lei- rig besproken, zooals het nu uit de wet AMSTERDAM—PRAAG. genomen, interpelktiereoht, de sohoolart- sendienst, het wegenplan enz. Daarna zotte spreker uit een het stand punt van de Vrijzinnig-Democraten in zake de nationale ontwapening. Spr, wees er ten slotte op, dat men door de V.-D. in de Staten te versterken, meer hunner in de Eerste Kamer krijgt. De heer Joekes besprak in hoofdzaak de beginselen van den Vrijnnnig-Demo- cratisohen Bond. Hij toonde het verschil aan tussohen de V.-D. en andere partijen als Sociaal-Democraten en Vrijheidsbond. Lexmond. De melkprijs is met 1 cent per litèr verlaagd en gebracht op 9 cent. Polsbroek. De Kiesvereeniging „Ge meentebelang" heeft de navolgende candi- daten gesteld voor den gemeenteraad: 1. G. Erkel; 2. Andrs. van der Mei; 3. Jobs, van Zeideren; 4. A. de Jong Pz.; 5. D. J. \an Ruijswijk. De eerste twee zijn aftre dend. Bij het overgaan van een noodbrug- getje, waarvan in de leuning zich eeh flude roestige ppijker bevond, bezeerde de schipperknecht T. B. zi»h daaraan zoo danig, dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Een stuk van den spij ker was in de hand blijven zitten. Electriciteitsvoorzlening. Schelluinen. In een druk bezochte ver gadering door het Dordtseue Eleetrici- teitsbedrijf belegd in de zaal van den heer L. de Bruijn, hield een ambtenaar van dit bedrijf een uitvoerige rede, waar in de voordeelen var# electriciteit in wo ning en bedrijf werden uiteengezet. Ook werden inlichtingen verstrekt over de kosten: De eenheidsprijs zal 35 e. bedra gen en voor huishoudtarief, dat afhangt van de grootte der woning, 4 cent Van de gelegenheid tot vragen stellen werd een ruim gebruik gemaakt. Hierbij bleek, dat een aantal inwoners, die ver der dan 30 M. van de hoofdleiding wo nen, alleen tegen aanzienlijke extra kos ten, aansluiting kunnen krijgen. Wethou der Kroon en het raadslid Zanen meen den, dat dit bij de behandeling der con cessievoorwaarden in den gemeenteraad niet bekend was. De spreker van den avond gaf het gemeentebestuur d'en Raad hierover nader te onderhandelen met Dordrecht. Dit dient dan zeer spoedig te geschieden, omdat alleen personen, die hun aanvrage om aansluiting in dienen vóór 11 April, vrij zijn van de aanslui- tingskosten, die anders f 7,50 bedragen. INGEZONDEN MEDEDEELING. od SnhlTol T J", 6 luchlT«W'>^'u! me' Pr"»- Woensdas daalde Tan dlBn dien»1 Wethouder dr Aabrahama, de MnvJLI? '°N ya ,n verachillende andere autorltoilen waren van die wlmptT b»*»«Ü*4Stroi"UM wotd,n TlJicltluche in am Hollands, en ziek door gevatte koude, alsmede bij pijnen van velerlei aard, zullen een Van de hieronder genoemde Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen: Mijnhardt's hoofdpijn poeders. Grieppoeders. Vei koud heidspoeders. Kiespijnpoedefs. Hoestpoeders. Maagpoedirs Rheu mati kpoeders Op poeders en doos staat de naam Mijntiardt let bij het koopen hierop! Prijs p. poeder 8ct.en p. doos 45 ct. Verkrijgbaar bijUw drogist. MET PEPER GEGOOID. Te Amsterdam kregen in een perceel aan de Utrechtschedwarsstraat twee buurvrouwen ruze. Na een hevige scl eld- partij wierp een der dames da ander dén inhoud van een zakje met peper n het ge laat. De buurvrouw kreeg de specerij m de oogen. Kermend van pijn werd zij* per auto naar de ooglijderskliniek vervoerd en daar behandeld Later kon zij naar huis gaan. Vermoedelijk heeft het ge- beurdo voor haar geen blijvende gevol gen. Tegen de daderes werd proceB-v»r- baal opgemaakf. KNAAP ONTVOERD. Woensdagmiddag gaf bij de politie te Delft een pleegvadeP kennis, dat zijn 12- jarig ploegzoontje door een man, die voorgaf do vader van den jongen te zijn, uit de school was meegenomen. Toen de jongen ook later in den middag n.et thuis kwam, vertrok een rechercheur naar Rotterdam, waarheen het «poor leidde. EEN VERRASSING VOOR DE KIN DEREN. Wilt ge uw kinderen met.Paschen een kkme verrussving bezorgen/Dat kan! Hieronder voigt een voorbeeld n.l. een ei als pistaene. Het is een aaruij iet» a.i da.xojj zeer gcmakkeljjx te maken. Ge hebt er voor noodig: een stuk gekleurd vloei- of creye-papier, groot genoeg om een ei er een j>par keeren ai te wikkelen en breed genoeg om aan beide einden eenige centimeters uit te steken Verder wal stevig garen of een koordje, een paar takjes groen en twee reepjes pajjier in een lelie kleur, lang genoeg om er strikjes var» te binden. Ge kookt nu een ei, niet te zacht en omwoelt dit met hel gekleur de vlooi- ot crepe-tpapier De uiteinden bindt ^e dicht met ste\ig garen of een koordje en wel zoo, dat er een ruim boogje koord of garen over het ei blijft. Daar wordt het later aan opge hangen. Het aan de kanten uitsteken de papier wordt geplooid of in fran je gekn ipt. Waar het papier tegen hei ei vastgebonden is. maakt ge met de reepjes gekleurd papier aan wgers» zijden een zwier g strikje. Nu nog een oi twee_takjes groen erbij ter „versie» ringen éen spe d, waaraan een papier tje met den naam er op van het kinö. voor wien het di bestemd is. Ge kunt de pistaches aan de stoeTknoppen, aan den lamp of 's morgens ook wel aan het ledikantje der kinderen haiv gen. indien ge het nog aardiger wilt maken, kunt ge de witte eieren, rose maken, floor ze even in bietennat ie koken, of groen in gekookte spinazie, of bruin in koffie of oranje in uien*, vocht. FRISS CUE LUCHT. De noodzakelijkheid van frissche lucht voor onze gezondheid, wordt over het algemeen nog lang niet ge noeg ingezien. Hiermde 'wordt niet al. leen bedoeld, dat men zich iederen dag gedurende eenigen tijd in de bui/ tenlu<j|it begeeft, maar vooral qok. dat men in de huizen frissche luchl en zonnestralen binnen moet laten komen, want juist de zonnestralen nemen de schadelijke bestanddeelen welke bij het uitademen in de ver^ trekken zijn gekomen op Dat hieraan door ve'en niet wordt gedacht, merkt men wel heel' sterk op als men eens kijkt naar de ramen, waarvan de ven. sters, ja zelfs dikwijls de luiken geslo ten blijven, bij prachtig zonnig weei. Het kan niet anders, dat er uil 70o"n huis een 'onaahgename. benauw de lucht moet komen en bij vochtig I donker herjst- én winterweer moet alles wel muf en schimmelig worden. Wat moet hel toch wel een ongezond vgcblijf in dergelijke woningen zijnl Toch wordt er ook in die huizen, vaak met de grootste nauwkeurigheid schoongemaakt Men wrijft en boent de vloeren en méubelen: men neemt stof af, maar is er zich in 't geheel niet van bewust, dat toevoer van ver- sche lucht het meest noodig is. Het geregeld oj>en hebben va"n ra men veroorzaakt natuurlijk veelmeer werk. De gordijnen worden eerder vuil en de kamérs gauwer stoffig, maar deze dingeii wegen toch niet op, tegen het bevorderen van "s men* schen gezondheid Laten we dus voor al een goed gebruik maken van hel zonlicht, dat de natuur ons gegeven heeft om onze gezondheid te bewaren. Zet daarom bij mooi weer deuren en vensters open en laat frissche luchl en zonneschijn vrij in uw woning binnenkomen. Let ook op bij het in richten van uw slaapkamers, dat er flinke ramen zijn. Gebruik geen zware gordijnen en dikke vloerklee- den, dé verzamelplaatsen van stof en andere onreinheden, maar goed waschbare„ lichte gordijnen, waardoor licht en lijcht vrij naar binnen kun nen stroomen. NUTTIGE WENKEN, Nu de tijd van versche groenten eten weer zoo langzamerhand voor alle rnenschen aanbreekt,willen we hiér eenige algemeene régels geven voor hjet koken van groenten. Kook groenten nooit langer dan hoog noodig is. Kookt men ze te lang dan worden ze zg. doodgekookt en doodgekookte groenten hebben een be belangrijk mindere voedsel waarde. Bovendien loopt men kans. dat de groenten door liet langdurige koken niet alleen dt kleur, maar ook de smaak en geur verliezen. Kook groenten met zoo weinig mo lijk vocht, zoodat men ze zoo min mogelijk behoeft af te gieten Door het koken komen er verschillende zu ren en zouten vrij, die voor den op bouw van het menschelijk lichaam beslist noodzakelijk zijn. I's de groen. 1 >i «rel veet water gekookt dan moet het overtollige vocht er weer afgego» ten worden, waardoor er dus'ook veel van de waardevolle zuren en zouten verloren gaan. Groenten met sterken reuk en smaak kookt men met open deksel; sterke reuk en smaak verdwijnen dan Bewaar overtollig groentenat voor soepen of bind het tot een sausje bi\ de groenten. Een papje van groenteiv sap is tevens een goed zuigelingeiv voedsel. Met medewerking van de Rotterdamsche recherche werd de jongen opgespoord in de woning van den 46-jarigen T. aan de Schiedamsche fi'ngel. Beiden werden me degenomen naar het bureau van pol'tie. Het bleek dat T. zich ten opzichte van den knaap had schuldig gemaakt aan handelingen, waarvoor hij bij de zeden politie in arrest is gesteld De man is re oidivist. SNEEUWSTORMEN EN OVERSTROO MINGEN IN POLEN. In Polen heerscht een strenge winter Tengevolge van den plotselingen hevigen sneeuwval in den omtrek van Wilna moest het spoorwegverkeer op drie ver schillende lijnen gestaakt worden De thermometer daalde tot tien graden on der nul. In geheel Polen heerscht een dergelijke lage temperatuur en bijna over het geheele land woeden sneeuwstor men. Daarbij wordt het Jand geteisterd door overstroomingen van de rivieren. Vooral de Boeg. waarin zich versch llende ijs- muren hebben gevormd, dre gt een ge vaarlijke overstrooming te zullen veroor zaken. Verschillende dorpen langs de oevers zijn ontruimd, terwijl de artillerie tracht, de ijsdamhien met kanonvuur te vernielen. HET VIJFJARENPLAN. Op feestelijke wijze heeft men in Sow- jet-Rusland de laatste werkzaamheden van het program voor de pctroleum-in- dustrie van het vijfjarenplan besloten, waardoor d't plan, voor zoover het de petroleum-industrie betreft, in twee-en- een-half-jaar is uitgevoerd, dus twee maal zoo snel als men geraamd had. BOSCH- EN HEIDEBRAND IN DUITSCHLAND. Veel wild in de vlammen omgekomen. Gistermiddag brak op de heide bij Wahn, niet ver van Keulen, een brand uit, die. door den feilen wind aangewak kerd, in een m'nimum van tijd zich over een groote opnervlakte uitbreidde Pas na vier uur ingespannen arbeid slaagde men er in den brand te stu ten Ongeveer 100 morgen heide en tien morgen bosch waren toen ree la een prooi der vlammen geworden. Onder het wild heeft de brand groote schade aangericht In groote groe pen vluchtten hazen, konijnen en zelfs herten, uit het brandende bosch. doch vele dieren werden toch nog slachtoffers der vlammen. Waarschijnlijk is het vuur door on- voovichtigheld ontstaan, want op de plaats, waar de. brand moet zijn begon nen, heeft men een spirituskoker gevon den. ACHT DOODEN BIJ VLIEGONGELUK. Bii Emporia in Kansas (Amerika) stortte een verkeersvliegtuig neer en kwam op een boerderij terecht. De twee piloten en zes pameers waren op «lag dood.

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 7