che I SCHD0NH0VEN5CHE COURANT FONGERS Mimen iddelen 2 Kerk en School. Plaatselijk Nieuws. rgoedkoop Stadsnieuws. ,1 Binnenland. I ouda 1134.50 119.50 113.50 120.50 goed k uis” ouda I de ijn 9ftftnGult,on mnnBulden onn B"w’n nu ™n.e onn iHj veriu. Amerikaansch. im. w. Wt>. 8WI WÜtlNTUAO R APRIL 1931 0a INGEZONDEN MEDEDEELING uur tot ids 7 uur, 7 uur, Db. r.m. 10 uur rails I I uur uur hoeren i.d. Ussel. K. N D E R S. i ’b Avonds van Apel- l 0.30 uur Warmenho- m. 10 uur >oij, Candi- te Alphen 0.30 uur e, te Apel- oor U ver- ontvangam DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Labruyèrs. heer J. La- Hoekstra. Zondag: .30 uur de lerwijzer te V.m. 10 J. Smidt. 3g. W. J. V.m. 0.30 eeUezen. •netelllng, irenstelael, l|ding van: ekte bij 1. On land foto geeft pad- [JGE-LAN- inr Ds. J. i. J. F. W. Ons blad is aangesloten bij het Bureau voor Publiiiteitswaarde en bij den Bond van Adverteerders (I.B.A.) waardoor dus onze adverteerders zich gegarandeerde gegevens kunnen verschaffen. gptule en g gedepo- beer Booij. V.m. 9.30 orp. N. 1.30 J.C. Hagen, jhen Co. C. Aaldijk; HET SOLISTEN-CONCOURS. Een goed verloop. Zaterdag, vanaf het middaguur en den geheelen Tweeden Paaschdag, heeft het Solisten-concours een gezellige drukte in Schoonhoven gebracht Aldoor zag men nieuwe groepjes van deelnemers aankomen en vertrekken en ook als toehoorders kwamen vale muxiek- liefhetbber» uit den omtrek het conooura bezoeken. Zaterdagmiddag, bij de officieels ope ning, zag het er nog niet naar uit, dat de belangstelling voor de wedstrijden zóó groot zou worden. Vermoedelijk door het lastige uur één uur namiddag was er slechts oen kleine groep van eereleden, comitéleden en belangstellenden, toen de voorzitter van het uitvoerend comité, de heer J. B. van Driem, zijn openinwede ■prak. Tot zijn spijt moest de heer Van Driem mededeelen, dat de burgemeester, die zich bereid had verklaard hot concours te openen, uitstedig was, en dat wethou der Schreuder door ambtsbezigheden was verhinderd. -Met te meer genoegen constateerde spreker daarentegen, de aan wezigheid van wethouder G. J. Niekerk en den gemeente-secretaris, den heer A. C. Boogaard. Advertentiëi gein fl 80: Rij n-iui’ f O H' tek»l <1 rerkrllfbur lijn stonden de noodige politie-ambtenaren te wachten en de tolgaarder had hulp ont boden om iedereen vlot te kunnen hel pen. Een expeditie-wagen van de firma W Boef te I.exmond opende den „veldslag”. De bestuurder weigerde tol te betalen. Dadelijk klom een politiebeambte achter het stuur en zette, ondanks protesten van den eigenaar, den wagen aan den kant. De bestuurder werd onder hevig verzet het gemeentehuis binnengesleept, waarbij hij verschillende klappen op liep. Intusschen liep het verkeer in de war. Eenige auto's bleven dwars op den weg staan, contactsleuteltjes verdwenen sn de tolgaarder wist de bankbiljetten niet te wisselen, zoodat hij tenslotte de slag- boomen opzij zette en den weg vrij liet. Een nieuwe aanval. Een tweede tolbestorming had Maan dagavond te Jutphaas plaats, zonder dat ditmaal de politie er op verdacht was. Daar het publiek zich geheel op de hand der demonstreerende automobilisten toon de en een aantal personen er een relletje van trachtte te maken, moest wederom de hulp van de Utrechtsche politie wor den ingeroepen. Deze maakte van den gummistok gebruik om de orde te her stellen. Inmiddels had de burgemeester opdracht gegeven do tolboomen, evenals Zaterdag, open te stellen. Een aantal ca- fé’s moest in verband mot het rumoer worden gesloten. I. Vm 930 risnigt. i. Grisnigt. C. nds 7 uur Apeldoorn, i. 9.30 uur [einer, van DE TOLLEN BIJ UTRECHT BESTORMD Botsing met de politie te Jutphaai. Zaterdagmiddag hebben de tollen te Jutphaas en Vreeswijk het weer eens moeten ontgelden. Een groot aantal automobilisten deed een „bestorming”. Te Vreeswijk was de vetting spoedig geno men, De tolboomen wérden geopend, zoo dat er eigenlijk weinig meer te „bestor men’' was. Te Jutphaas gin* het anders. Daar i Aankoop van een x Fongers maakt rijker A In weinige jaren heeft de organi satie van den En- gelschen gene raal Baden Po well, de padvin derij, de geheels wereld -veroverd. In alle landen zijn padvinders- organisaties en in Nederland komt daar na tuurlijk nog bij de onderverdee- hng van de pad vinderij irf da onderscheidene gezindten en par tijen. We weten niet precies hoe veel soorten van zulke vereenigjn- gen ons hoeft, de hierboven een groep vinders van het Leger das Heils die bezig ia in den Haarlem merhout paden te vinden en hoo rnen te beklim men. met de zaag, dan zullen zij beproeven om het ijs met ontploffingsmiddelen te breken, waarbij dan hun boot evenveel risico loopt als het ijs. De verbaasde wereld zal weldra ver nemen wat er gebeurt. Reeds is de Nau tilus Aran Camden naar New York geva ren, daar plechtig gedoopt, en de reis zal dus spoedig beginnen. We moeten vree- zen dat het ook na dit vertrek jaren zal duren, eer men iets van hen verneemt. Doch als de reis slaagt, als zij de pool bereiken en terugkeeren zonder oen enkel resultaat, dan zal Amerika jubelen, alsof zij iets werkelijks nuttigs en schoons heb ben verricht in plaats van -alleen een stoutmoedig sportstukje. Brandwijk. De Zondag in de Ned. Herv. Kerk gehouden collecte voor de kerk voogdij heeft 1 200.45 opgebracht. Hel- en Boeicop. Op de jaarlijksche al- gemeene vergadering van de veevoeder- inkoopvereeniging „Ons Belang", werd de rekening en verantwoording van den kassier goedgekeurd. Uit zijn verslag bleek, dat aan de leden nog een klein bedrag kon worden terugbetaald, terwijl er bovendien nog een batig slot te boeken is. Bij de bestuursverkiezing worden met al*emeene stemmen de periodiek aftre dende bestuursleden, de heeren N. Spronk, A. Uittenbogerd en E. de With Gz., alsmede de kassier, de heer J. Bik ker, herbenoemd. De kiesvereeniging „Algemeen Be lang” hield Donderdagavond der vorige week haar algemeens vergadering in de zaal van den heer G. van Es alhier, on der leiding van den voorzitter, den heer J. A. van Strien. Deze herdacht in wel gekozen woorden het overlijden van het bestuurslid, den heer G: de With Czn., die vanaf de oprichting als secretaris was werkzaam geweest. De penningmees ter bracht verslag uit over zijn financieel beheer. Als bestuurslid in de vacature G. de With werd gekozen de heer D. J. Brouwer, terwijl de heer A. de With Cz. als 2e secretaris werd aangewezen. Ver volgens had de vaststelling van de can- didatenlijst voor de verkiezing der leden van den gemeenteraad plaats. De uit dag was: 1 D. J. Brouwt^ (aftr), 2 A. C. den Hartog (aftr.), 3 A. de With Cn. NED. HERV. KERK. A Beroepen: te Papendrecht ds. J. D. van Hof te Oud-Beijerland. Bedankt: voor Bergschenhoek ds. E, Schimmel te Ameide; voor Benschop ds. J. H, Koster te Montfoort. t Bedankt: voor Ouderkerk a.d. Ussel, dr. I. Kievit, te Baarn. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Gouda Ds. W. G. Lamafa te Leiden. Ds. J. KRAAY. t Na een ongesteldheid van slechts een week is op Goeden Vrijdag te Oldabroek overleden Ds. J. Kraay, Ned. Herv. Pre dikant aldaar. De overledene^ die den leeftijd van 51 jaar bereikte, stond anh- teroenvolgens - te Ix-erbrook 1906, te Hasselt 1911, te Gorinchem 1916, te Stap horst 1923 en Sinda 8 December 1929 in zijn tegenwoordige gemeente. Ds. Kraay mocht bijna 25 jaar het pre dikambt bedienen en behoorde tot de Ge reformeerde richting in de Ned. Herv. Kerk. «j» JAAROANO NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT J Tolof. 20. Tol.-qdroa: Vannooton, S, A W. N. VAN NOPTEN, SCHOONHOVEN. HAVEN 25. Po.trokoning 10703. ABONNÉ’8 van dit blad, in het bezit van one Bericht van Inschrijving, rijn volgens de daarin veelgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd &VVVongeschiktheid. IVVv overleden. JVv van hand of voet. ZLVv van een oog. Ds Amerikanen zijn niet gelukkiger dan wanneer ze iets hebben grooter of mooier of sneller dan eenzelfdÖ voorwerp in Europa. Men zegt zelfs dat dit soort van record-verlangen zoo sterk bij hen Is, dat wanneer in Europa een bank fail liet gaat met bijvoorbeeld een tekort van één millioen, zij juicheh als dan in hun Vereenigde Staten een bank over den kop gaat met een deficit van twee millioen Nu zijn er eenige Europeanen geweest, die de Noordpool bereikt hebben, te voet, per slede of per luchtballon en dus moest er een Amerikaan zijn, die ook dat koude plekje bereikt, maar dan op een manier, die de Europeanen nog niet hadden toe gepast. Per luchtballon, per slede, per vliegtuig en te voet, dat was alles al ge beurd. Er bleef dus nog maar één weg Over, niet door de lucht, niet over het ijs. maar onder het ijs door. Dat denkbeeld vond natuurlijk bijval in Amerika Het rijk stelde direct een oude onderzeeboot, de 0,12, ter beschikking en een jeugdige millionnair zorgde voor het noodige geld Amerika juichte. Per onderzeeër naar de Noordpool, iets geheel nieuws, nog in niemands brein opgekomen en dat plan kwam van een Amerikaan en een Ame rikaan, Herbert Wilkins, zou het uitvoe ren.. ’s Was toch ook doodeenvoudig, je vaart naar Groenland of Spitsbergen, stapt in de duikboot, vaart er mee tot het ijs, duikt dan onder en als je in strumenten aanwijzen dat je bij de Noord pool bent, kom je boven. Het plan is inderdaad Amerikaansch, echt Amerikaansch in zoover, dat er alleen gelet wordt op t het bijzondere en het afwijkende van het’ plan, heel weinig op de mogelijkheid en totaal niet op de resultaten. De vroegere bezwaarlijke tochtje naar het onbergzame puntje van onze aarde hadden een doel, er werden 4wetenschapnelijke waarnemingen gedaan, die voor de verschillende takken van we tenschap van groot nut waren. Daaraan denken de Amerikaneii niet, daaraan kunnen ze iet denken. Laten we eens aan nemen dat ze inderdaad de pool berei ken in hun onderzeeër en dat hun boot door het ijs naar boven komt, dan kun nen ze, als ze ten minste heel vlug zijn, misschien juist tijd hebben om vast te stellen dat ze aan de pool zijn, maar dan moeten ze als de wind zoo snel weer te rug in de boot, omdat die anders onher roepelijk en onwrikbaar vast vjr*et fn het ijs en er met geen middel meer uit los te krijgen is. Ze zullen dus zonder een enkele waarneming te kunnen doen weer moeten terugkeeren en alleen aan de ver baasde wereld kunnen zeggen: we zijn er geweest en 't is er koud. Inderdaad zou de wereld zeer ver baasd zijn als de dolzinnige tocht slaagt. De duikboot, die naar het verhaal van Jules Verne den naam gekregen heeft van „Nautilus” heeft aan de voorzijde een soort van cirkelzaag, welke dienen moet om het ijs door te zagen, teneinde door het ijs naar boven te kunnen ko men. De ondernemers schijnen dus van meening dat in de poolstreken het ijs zooiets is als in hun eigen land, een ijs vloer van een of twee decimeter, die met 'een zaag wel is door te zagen en zij b]ij-' de uitvoering bij. ken onkundig van het feit dat het aak - - de pool daar meters dik is. Lukt het niet De nieuws Chr. School. Ameide. Het bestuur van de Christelij ke Schoolvereeniging heeft een perceel boomgaard aangekocht van burgemeester I.uijendijk, liggende in de Paramazibaan, Op dit stuk land wil men een nieuye Ghr. School doen verrijzen. In goede handen. Ameide. Zaterdag vond de heer A Vroon een portemonnaie met ruim vijf tig gulden. Direct gaf Vroon van deze vondst kennis bij de politie en 's avonds werd de beurs weer afgehaald door mej. Van Bruggen. Postdulvenvlucht Ameide. De postduivenvereniging „De Snelvlucht” hield een wedvlucht uit Rot terdam om Paascheieren, waaraan deel namen 23 duiven. Ie en 2e prijs J. van Gelderen, 3e J. Alblas, 4e H. Streefkerk 5e P. Roodhorst, 6e J. Alblas, 7e J. van Gelderen. Arkel. De A.-R. Kiesvereniging’ heeft voor de gemeenteraadsverkiezing de vol gende candidaten gesteld: 1. M. van der I>eeden, 2. M. de Jong, aftr., 3. E. W. Roth 4. A. Kuijntjes, 5. M. van Scherpenzeel, 6. A. van Houwelingen, 7. J. A. de Jong. Voor rekening van den heer J. Gaik- horst is bij onderhandsche aanbesteding het bouwen van een woonhuis annex smederij opgendragen aan de heeren P. van Daalen en H. G. Gaikhorst. Alblasserdam. Als candidaat voor den gemeenteraad heeft de afd. van den Vrijz. Dem. Bond aangewezen als no. I de heer J. de Wit. Zang- en tooneelultvoering. Berkenwoude. Tweeden Paaschdag had in het café van den heer P. Berkauwer een uitvoering plaats van hét fanfare corps „Door hulp tot stand gebracht”, on der leiding van den heer C. Korevaar. Zoowel de muzieknummers als het too- neelstuk „Vluchtelingen" vielen zeer ia den smaak. Een talrijk publiek woonde (aftr.), 4 J. de With Hz., 5 C. den Her tog, 6 H. de With Gz., 7 J. van der Lin den, 8 G. de Jong Jz. Vrijdag heeft de openb. verpachting plaats gehad van grasland door notaris Koedam. Hoewel er vele gegadigden wa ren en het aangebodene vlug van de hand ging, waren de prijzen toch nog van 15 tot X1 lager dan het vorige jaar. Het Emmabloempje. Haastrecht. Voor de verkoop van het T. B. C.-bloempje is op 2en Paaschdag door eenige jonge meisjes weer hard ge werkt. De opbrengst was weer goed, maar bleef toch belangrijk beneden het saldo van het vorig jaar, dat ruim f 240 be droeg. Thans was ds opbrengst f 183, een bedrag, dat het bestuur toch nog wel dankbaar stemt jegens de milde gevers. Een noodlottige val. Haastrecht. Bij het ter kerk gaan op 2en Paaschdag, is de heer L. F. Jansen op de Groote Haven door een jongen op een fiets aangereden. De heer J. is daar door gevallen en brak een pols. ONDERWIJSKWESTIE TE KRIMPEN A.D. LEK. Twss onderwijzers geschorst Krimpen a.d. Lsk. Ds reads lang be staande gespannen verhouding tuMohen het hoofd der openbare lagere school no. I en een deel van het onderwijzend per soneel, heeft de vorige week tot een con flict geleid. B. en W. hebben den onder wijzer De J. voor vier weken en den on derwijzer P. voor drie weken geschorst, beiden met inhouding van salaris. Bo vendien kreeg de onderwijzeres mevr. De JVan K. een waarschuwing overeen* komstig art. 37 van de Wet. B. en W. noemen als motieven van de schorsing en waarschuwing het verval- schen van rapporten door de onderwijze res en het opzetten van de ouders tegen het hoofd der school. De geschorste leer krachten moeten naast hun officieels rap porten aan het hoofd der school op grond van welke rapporten een tiental kinderen niet is bevorderd zelfstandig rapporten aan de ouders haoben ver strekt, waarin de cijfers anders waren ge waardeerd, dan in de officieele rappor ten. De twee geschorste personen hadden reeds eerder een waarschuwing ontvan gen. De onderwijzers zijn van het schorsings besluit in beroep gegaan bij Ged. Staten, aan welk college thans de uitspraak Je. De opengevallen plaatsen zullen door tij delijk personeel worden bezet. Krlmnen a.d. Lek. De hengelvereeni- ging „Kijk naar je dobber”’ hield een pdstrijd om Paascheieren: le prijs D. Deelen, 2e prijs G. de Rooij, 3e J. Sala 4e P. v. Wijnen, 5e T. Hoogendijk, 6e J Langerak, 7e D. Hoogendijk, 8e H. Lom- merde. Lekkerkerk. Bij de politie is aangege ven als gevonden: Een lederen dames- portemonnaie met inhoud en een grijs wollen winterjas. Inlichtingen aldaar. Mevr, de wed. A. C. den Boer heeft den bouw van een burgerwoonhuis aan de Polderstraat opgedragen aan de hee ren P. S. Verwaal en K. J. Verwaal. Moordrecht. Voor de gemeenteraads verkiezingen heeft de afdeeling der S.D A.P. de volgende candidatenlijst opge maakt: 1. H. Frederika (aftr.), 2 B. van Gent. 3 L. van Vliet, 4 L. Frederika, 5 C. Palsgraaf. In het Posthuis hoopt Donderdag avond in openbare vergadering voor de A. R. Kiesvereeniging te spreken de heer Muijlwijk, van Gouda. Het weiland achter de Alg. Begraaf plaats zal door B. en W. publiek ver huurd worden. Werkloozensteun. Moordrecht. Ia deze gemeente zullen de steungelden voor de werkloozen. die georganiseerd zijn doch uitgetrokken, niet meer door het burgerlijk armbestuur worden nitbetaald, ma^r door den pen ningmeester van de afdeeling der betrok ken organisatie. Lage pachtprijzen. Meerkerk. Bij de jaarlijksche verhu ring van wei- en hooilanden valt ook bier een belangrijke daling der prijzen waar te nemen. Zoo brachten de lande rijen, behoorende aan de Diaconie der Herv. Kerk op f 688, tegen f 914 in 1930. Voor do Herv. Kerk zijn deze cij fers f 375 en f 590, voor het Burgerlijk Armbeotuur f 5 en f 22, terwijl het gras gewas langs den Noordschenweg niets kon opbréngeo. Het huis van de wed. A. Peil op het Dorpéblein is onderhands verkocht aan den heer Z. Gerritsen, die in dat perceel zijn rijwielhandel enz. zal over plaatsen, terwijl in de woning van den heer Gerritsen een nieuwe slagerij zal worden geopend. 'Ernstige aanrijding. Nleuw-Lekkerland, Toen Maandag avond de echtgenoote van den heer A. van Dam met haar nichtje Dora Kuypors op den Lekdijk wandelde, kwam haar een auto, beboerende au den heer H. den Verschhnt Moondag, Woensdag en Vrtfdag. Prhs by vooruitbeta ling: voor Schoonhoven ner 8 mannden ƒ1.25; p. post 1.50. Mot verzekering 15 cents meer. voor bedrogen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van 1OO Qulden verIie’ Afl Gulden hij verlies van IW van een duim. Llxz een onderen vimrer. iënVan 1 tot 6 re- elke regel meer 0.20 plnoteing 8e mnnl per regel. Tiiwhe» 'let drlovi.tnlige prijs. - O., uit Sliedrecht. achterop Hoewel bei den aan den graskant ter rechterzijde van den weg bleven staan, werden zij aangereden en van den dijk langs den steenen glooiing geworpen. Eerstge noemde kreeg een beenwond en een paar schaafwonden in ’t gelaat. Haar nichtje was er erger aan toe Zij bekwam een diepe wond aan ’t voorhoofd en een ern stige wond aan ’t been. Bovendien wer den haar drie tanden uit den mond ge rukt. Goneeskundige hulp werd ingeroe pen. Bij de N.V. J. en K. Smit’s scheeps werven is Zaterdag weer een twintig-tal werklieden op wachtgeld gezet. De Hervormd A. R. Kiesvereeniging „Groen van Prinsteren” heeft tot candi daten voor den gemeenteraad gesteld de heeren: 1 C. Stam Adrzn. (aftr.), 2 B. Voorsluijs (aftr.), 3 P. Stam Cz. (aftr.), 4 M. Molenaar (aftr.), 5 J. de Jong Az.. 6 P. Heyms, 7 D. Teeuw, 8 A. den Ouden. - 9 Adr. de Groot, 10 G Vonk. In de dienstregeling der posterijen is een wijziging gebracht. De dienst, wel ke ’s middags om 1.45 uur van het kan toor vertrekt, is vervroegd en vastge- steld op 12,30 uur. Ottoland. De oudste ingezetene dezer gemeente, de heer G. A. Vogel, is Maan dag overleden in den ouderdom van ruim 90 jaar. Oud-Alblas. Tot leden der Schattings commisie zijn benoemd de heeren W Boudet van ‘Dafh, J. A. Jongeneel Cz„ G. Vlot en J. Heikoop. BRAND IN EEN GARAGE. Sliedrecht. Dinsdagmiddag ontstond brand in een autogarage van de firma Broere. Men wist het vuur niet spoedig te blusschen, en alarmeerde de brandweer. Deze kon niet verhinderen, dat de geheele garage een prooi der vlammen werd. Slechts de muren staan nog overeind. De autobus, die niet verzekerd was, ver brandde, evenals een vrachtauto en drie rijtuigen. De nieuwe predikant Streefkerk. Dinsdag bezocht de beroe-, pen pr^ikant Ds. Hettinga, ujt Danter- mawouue, de gemeente. Aangezien de predikant, dien nacht hier moest verblij ven, tjad hij ’s avonds in de Kerk op, ten eindê met de gemeente in kennis te komen. Als tekst was gekozen: Johannes 21 I 1547. Na de predikatie bestond in do consistoriekamer gelegenheid om per soonlijk met hem kennis te maken. Een goede vangst. Tlenhoven. Een goede vangst deed de heer P. Veen, die Vrijdagavond een rat- tehkooi had gezet en Zaterdagavond reeds twintig ratten had gevangen, n.l. een keer negen, een keer zeven en een keer vier. Een goede opruiming. Ammsrstol. Onder leiding van den di recteur P. H. Jansen te Gouda, bracht de Zangvereenigipg „Aurora” ten gehoo- re op M aandag 2en Paaschdag in de Ned. Herv. Kerk de „Matthaus Pasoion” (De lijdensgescheidenis xan Christus naar het Evangelie vam Mattheus, door Joh. Seb. Bach, getoonzet, vrij gevolgd). Me dewerkten een gemengd koor, spreekkoor, voordrager en organist. Ds. Hugenholtx opende de bijeenkomst en heette de aanwezigen welkom. Spre ker hoopte, dat men voldaan zou zijn en verzocht in aanmerking te nemen, dat een gewone zangvereeniging zonder ge schoolde solisten het werk uitvoerde. In de kerk was een tooneri aangebracht rooi de zang- en spreekkoren. Ds. HugenholtS had de rol van voordrager. Het mooie werk wenj schoon uitga- voord en mot groote aandacht aange- hoond.

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 1