Email Ié Lijnzaad-Glutenkoekjes l uertieuis Krachivoederliaoilei ll.il in dezen brief? A WRIGLEY WW „FORCE" Aanbesteding aan te besteden: aan te besteden: BEKLEEDINGEN irreawiBtim votm ztmnroccMir wtmntoirr, mtmimmm c«mn« mnnnnm n april W. F. H.v. Schouwen J. Drapers berichten Rotterdam 0p Dinsdag 21 April a.s. Het herbouwen van een Garage te Sliedrecht. HOOGHEEMRAADSCHAP DE KRIMPENERWAARD Woensdag 15 April 1931 Eendrachtspolder ie Zevenhuizen Aanne lening op vriidao 24 April a s. Algemeens Vergadering Aandeelhouders der N.V. Alblasserdamsche Waterleiding Boelhuis te Bergambacht Deurwaarder R. VAN BLOKLAND te Schoonhoven is voornemens op Woensdag 19 April 1931 Voorts Bouw- en Melkerij Gereedschappen Waar gebaad wordt J. K. SNOEI - STADHUISSTRAQT 7-9 - SCHOONHOVEN Voor Uw Melkvee oieta voordoellgor dan De hOQflNtP melkqlll Hel baato vee fabrikant y CerSt meen gezegd wordt: J. B O S Rieten dak door ratten vernield Moderne Wonderbaarlijk van een wissen dood gered door: twkdebuo NTttrWSBL'AÜ VOOR IPTP-WnLUWB CT UfTfflECTT, MSmmilWrwnMUf TOBWW Buitenland. Plaatselijk Nieuws. Kaas en Kaasmaken MP's RUSTARD sa Gemengd Nieuws. NOTARISSEN te Hlllegersberg en te Capelle «.d. IJuel dat van de velling aan den Krallng- •chen weg nommen 418 en 420 te de perceelen in bod staan «la volgt: Perceel 1 I 5100.- Perceel 2 117500.- De Afslag blijft bepaald op Vriidag 17 April, des voormiddags te 11 uur, In de Sociöteit „Eendracht maakt Macht", Waterloostraat 3 te Rotterdam. des voormiddags 11 30 uur zal in de bovenzaal van den heer O. A. SCHALK te Sliedrecht, in het open baar worden aanbesteed: voor rekening van den heer D. BROERfc, aldaar, in perceelen en in masaa. v Bestek en teekening k f 4.— per stel, reat. voor de inschrijvers f2 na Dinsdag 14 April verkrijgbaar bi» A. Nieiwpoort Architect B.N.A. Sliedrecht, Stationsweg 160. DIJKGRAAF EN HOOGHEEMRADEN van de Krimpenerwaard, zijn voor nemens op Dinsdag 21 April 1931 des voormiddags om 10 uur, in Hotel „De Zalm' te Oouda publiek Bootek No. li Het gewoon onderhoud der dijken, bestaande in het maken van steenglooilngen, het aan halen van beloopen, alsmede het maken van 350 M. lengte dijkverhooging onder Ouder kerk a. d. IJsseT, in 3 perceelen Booftek No. fti Het leveren van 4200 M3 on- derhoudsgrint, volgens mon ster voorhanden bij den fabriek- landmeter te Stol wij kersluis, op de verschillende daartoe be stemde bergplaatsen inde Krim penerwaard in 11 perceelen. De bestekken zijn verkrijgbaar ten kantore van het hoogheemraadschap te Ouderkerk aan den Ilssel; No. I ad f 0.50 en No 2 ad f 0.25 per exemplaar. Aanwijzing van bestek No. 1 zal plaats hebben op om 10 uur voormiddag te Ouder kerk a. d. IJssel, bij H. M.-Paai 345. Dijkgraaf en Hoogheemraden voornoemd: JL. J. BOOOAERDT, Dijkgraaf. A. T. VAN DER LEEDEN, Secretaris. HET BESTUUR van den zal trachten I. Het bouwen van een houten SCHUUR bl] het Electrisch Oemaal 8. het maken van een AFROL bij den Molen, bewoond door O. van Vliet; S. het verhoogen en verharden van de linker Rottekade. Beitelt en Teekening liggen ter inzage In het „Hof van Holland" te Zevenhuizen (Z.-H.). Inlichtingen veratrebt de Opzichter, de Heer S. KARREMAN te Waddinxveen. dei namiddags 81 uur, in het „Hof van Holland'* Biljetten, vddr 24 April a.»., aan den Dijkgraaf te Zevenhulzen. Het Beltuur voornoemd: De Dijkgraaf, D. PAUL Czn. De Secretaris, Mr, T, A, HELMSTRIJD, te houden op Donderdag 33 April 1931 ten huize van den Heer B. A. Vogelesang te Alblasserdam, namiddags 1.30 uur Punten van behandeling: Balans- en Winst- en Verliesrekening. Vaststelling dividend. Concessie Oud-Alblas en Bleskensgraaf enz. Jaarverslag. (wegens beëindiging van bedrijf). des voormiddags 9 uur (precies) aan de Bouwmanswoning gel. fc. 90, in Benedenberg, bewoond en ten verzoeke van den Heer JAC. O. VOORSLUIJS, om contant geld in het openbaar te verkoopen lO fcil'drag.nda of I/- - O gakalfd halsband. IVOCldl (Controlelijsten ter inzage vanaf 10 April 1931 bij den Heer A F. Kool te Stolwijk, Con troleur der Controle Vereenlging de Tijdgeest aldaar en bij den eigenaar.) 8 Pinken, I Pinkatier, eenige Kalveren. Aftandaoh bruin Merriepanrd (mak in alle tuigen). Ongeveer 40 Kippen. waaronder 2 Wringtobben inh. ruim 400 L. en 300 L partij Kaas vaten en -Kuipen, alles Teackhout, zoo goed als nieuwe Kaaspers voor 4 kazen en l voor 2 kazen, KaasplanMÉn, Schragen, Emmers, Roermachine merk Astra, model 1930, Pekelbak, 2 Boerenwagens met toebehooren, Brik, zoo goed als nieuwe Noord-Hollandsche Buggy, Arretikker, Hooischudder, Rijfmachine, Handharken, Oiertank, Qier- pomp, zoo goed als nieuw, 3 Schouwen, 3 Kruiwagens, Bascule, Houtslede, Slijpsteen met bak, Berlin Zilver Tilburytuig en andere Tuigen, 3 Minnebruggen, zoo goed als nieuw, ijzeren Koestaken, Ringen, Kettings, Voerton, Rieken Schoppen, Slieten, Hekken, ijzeren Emmerrek, benevens eenig HUISRAAD, als: Kasten, Tafels, Stoelen, Ledikanten enz. Ongeraep 20000 pond boot gewonnen Kooihooi. Morgens voor den verkoop afgenummerd te bezichtigen Bij de woning is geen gelegenheid tot uitspanning; wel berging voor rijwielen. Ihoort Eternit Emalllé. De dampige»! 1 lucht heeft er geen vat op, ook koude'pf ^-*4 lof hitte niet Geëmailleerd Eternitfj P1 scheurt niet en bladdert ook niet af. Een hygiënische betimmering! Een decoratieve betimmeringl Een voordeelige betimmeringl HET HOORT IN ELKE BADKAMER l' ROTTERDAM HAARLEMl Haringvliet 47 Spaarne No. 59 1 Telefoon 56364 Telefoon 15681 1 FIRMA TH. J. L. VAN DEN BERQ I VOOR RIJWIELEN EN ONDERDEELEN BETAALT U DE LAAB9TE PRIJZEN BIJ Heeft U lastigepijnlijke voeten?? Of heeft U soms lastige SCHOENEN?? Wees dan verstandig en ruim die schoenen op, ook al zijn ze nog niet versleten. - Uw voeten zijn U toch veel meer waard dan een paar oude schoenen!? En als U eens Uw voeten zóó zou bederven, dat ge gebrekkig ging loopen, zou U dat niet veel en veel j meer kosten - Zet weg, die oude lastige schoenen en koop een paar gemakkelijke bij /AN VAN DAM in de Keizerstraat te Oouda. Dddt hebben ze ruime keus en sijn speciaal ingericht voor pijnljke moeilijke voeten. MV. I *jt. Dezer dogen ontvingen wij een brief in een keurige lila enveloppe, voorzien van een shrink lak cachet. En wat fazen wijt en ik moe# U werkelijk mijn compliment maken over de keurige en prettige wijzewaarop Uw per soneel de klanten behandelt. Uw collectie is subliem. Uw bediening maakt koopen tot een genot.* Eén uit vele loftuitingen. Een brief, die U zeker te denken zal geven. De dames weten wel, waar het op aankomt: keurige, chique modellen, zorgvuldig afgewerkt binnen en buiten, oan- trekkelijke prijzen en een vlotte beleefde bedie- fi. ning. Dat zijn de redenen, waarom thans alge- ROTTERDAM Hoogstraat 347 AMSTERDAM Niauwgadqk 225 DEN HAAG AIIé4n Modehuis Hofweg 6 UTRECHT LEEUWARDEN NUMEGEN Owd« Ciadrt ju Of« <U UiUri 15-15 L Mol.n.tr.at 7-9 V00R MEUBEL- EN AUT0DEKLEEDIIN0 BIJ Ouderkerk a.d. IJssel Dorpslraal C 96. J, Het rieten dik van een boerderij in de omgeving van Alkmaar vertoonde aan 4e binnenzijde groote gaten, die door ratten werden veroorzaakt Ten einde raad nam d<f eigenaar een proef met 1 .1 geen of gezien. Eén dooaje Rodent beeft hem piusi L1IZ1 ent, met het gevolg dat btS mor gana tal van doode ratten vond en na dien tijd geen rat meer heeft gehoord voor honderden guldens reparatiekos ten gevrijwaard. Laat Uw eigendommen Dief door dit schadelijke ongedierte vernielen. Maak voor goed een eind aan da rattenplaag door aanwending van Rodent Het trekt ratten en muizen onweerstaanbaar aan. Koop nog heden enkele doos k 50 ct of 'n dubbele doos 90 ct O.a bij alle drogisten. - Imp.: FA EL Meindersma - Den Haag E 41 MARIA WINTER - de groote Duitsche propagan diste voor de belangen der vrouw, heeft voor aehuwde Dames een zeer belangrijke broonure geschreven, waarvan de Hollandsche vertaling op aanvrage gaarne wordt toege zonden door: - Fa. A HUFKENS - Geldersohekade 7 - Rotterdam MENKHEN MODERNE «EWOONTEN -WRIGLE/'f Dn tegenwoordig* tijd «telt zware eieohen. Men looft gejaagd an mist vaak tijd en trek om rustig en emekelljk te eten. De zenuwen wor den overmatig geprikkeld. Qebrulk Wrigley'e Kauw gom om de zenuwen te kalmeeren en de spljo- vertering t* bevorderen. Wrigley'e houdt hot gebit eohoon - de adem triaoh - en wekt aan gezonde eet lust op. Altijd oen pakje Wrigley'e In Uw zakt U knapt er van op en de lang blijvende smaak bateakant blijvend genot. Twee soorten; P.K. met zuiver* pepermuntamaak an Spearmint mat sen pit tige smaak van versoha kruizemunt Sleohta 5 oent fier pakje - tóch hot aller- Ijnsto wat boataat. W. L. de J. te Bergambacht deelt ons mede: Eenige weken geleden kreeg ik van een boer alhier twee jonge varkens Cadeau, die wat men noemt, op eterven na dood waren. Ala een boer varkene weggeeft, is het voor ieder begrijpelijk, dat alleen een wonder de beesten nog in 't leven kan houden. Toen ik .de varkens thuis had, vreeaelijk mager, uitgeteerd zonder eenige luet tot vreten of loopen, begon ik onmiddellijk FORCE te voeren en O, Wondert) Na een paar degen begonnen ze waarlijk goed te vreten. Ik A. N. VAN ZESSEN - SCHOONHOVEN. Drogisterij „HET QROENE KRUIS" - Oouda. Fa. COOPS - Oorinchem P. BORSJE - Stolwijk. WAANDXQ TS «FRTL TOT! Ds rsvolutls op Madslra overge slagen naar da Azoran. Ook In Portugal zalf Is di rsvolutls uitgebroken. Toenemende on rust In Spanjt. De revolutionair# bevraging op Madeira ontstaan, blijkt voor Portugal van heel wat grooter beteekenis te sijn, dan de re geering in haar offioieele berichten wil erkennen. Op Madeira zelf hehben de re bellen de macht geheel in handen. Zij stalden een strenge oensuur in en laten geen echip vertrekken, zonder vooraf gaande controle, die wel hoofdzakelijk ten doel zal hebben, den uitvoer van levens middelen te beletten, want de Portugee- sche regoering heeft te kennen gegeven, dat zij door een hongerblokkade den' op stand wil onderdrukken. Derhalve gaf zij den troepen, die naar Madedra zond or der, zich te bepalen tot een kustoontrole, en een gewelddadig optreden zoolang mo gelijk na te laten. Maar de troepen wa ren nauwelijks op het eiland aangeko men, of zij liepen over naar de revolutio nairen. Dat bewees reeds, dat de revolu tionaire geest niet alleen woont onder de 300 politieke gevangenen, die naar Mar deira waren gedeporteerd en daax den opstand zijn begonnen. Maar er zijn ster ker bewijzen gekomen, dat het verzet te gen de diotatuur niet van plaatselijken aard is. De revolutie is namelijk eerst overgeslagen naar de naburige eilanden groep, de Azeren en thans is ook Portu gal zelf er al niet vrij meer van. Op de Azoren kwamen de gurainoenen van Ponta Delgana en Angra in opstand en verklaarden zich solidair met het voorloopig militaire bewind op Madeira. Die uitbreiding der revolutie zal het de Portugeesohe regeering nog veel moeilij ker maken om krachtig in te grijpen.^ Wel heeft zij twee oorlogesohepen doen gereedmaken om naar de Azoren te ver trekken, doch za zijn nog niet uitgeval- ren, vermoedelijk in verband met da on dervinding der regeering, dat haar leger en vloot niet erg betrouwbaar zijn. Bo vendien beeohlkken de rebellen op Ma deira en op de Azoren thans samen over een sterke bewapening, waarmede zij waarschijnlijk de regoeringstroepen een warme ontvangst zouden bereiden. Zooals gezegd, is de revolutionaire be weging ook naar Portugal overgeslagen. De regeering heelt een groot aantal poli tieke tegenstanders van den dictator Car- mona gearresteerd. Volgens haar lezing betrof het hier een „complot" tegen Car- mona, doch in werkelijkheid heeft men te doen met een wijdvertakte beweging te gen de dictatuur. Eenige vliegofficieren van het kamp Amadora hadden een belangrijk aandeel in die beweging. De regeering heeft dat kamp laten bezetten, dodh de vogels wa ren toen reeds gevlogen. Ondanks de scbaarsche berichten, ten gevolge van de strenge censuur, staat het vast, dat overal in Portugal de revolutie den kop opsteekt. Te Lissabon zelf hééft de regeering door groote troepenbewe gingen den ernst van den toestand moe ten bekennen. Zij heeft in een officieel communiqué een ernstige waarschuwing tot het volk gericht Angstvallig ver mijdt ze daarin van revolutie te spreken en betitelt de opstandelingen als „be roeps-misdadigere". Manifesten echter welke de rebellen te Lissabon en Oporto hebben verspreid, la ten niet den minsten twijfel over het kar rakter der beweging. Er wordt openlijk in verklaard, dat het land de onderdrukt king der openbare vrijheid beu ie en dat de dictatuur moet verdwijnen. Het gaat hier dus rechtstreeks tegen Carmona's'bewind. Sedert 1920 heeft de ze in Portugal de macht in handen weten te houden, maar dat heeft altijd krachti ge maatregelen geëischt, want er gaat in Portugal geen Jaar voorbij zonder revo lutiepogingen. In de laatsto 20 jaar heb ben er 22 al dan niet geslaagde omwente lingepogingen plaats gehad. Meestal ont staan dergelijke bewegingen in de groote steden dee lands, vaak In de hoofdplaats. Die van thans maakt op dien regal aan uitsondering. H ip-R In Spanje, waar bet sinds de Jongste regeeringscrisis nog steeds rumoerig is gebleven, is de laatste dagen de onrust weer sterk toegenomen, zoo zelfs, dat de toestand er weinig meer afwijkt van dien bij buurman Portugal. Vrijdag vonden te Madrid bloedige bot singen plaats tussohen werkloozen, ge steund door studenten en nationalisten. Aan eerstgenoemde zijde hadden commu nisten de leiding en zij zorgden wel, dat er flinke klappen vielen, waarschijnlijk met de bedoeling oom deze gebeurtenis als een aanleiding te gebruiken van een al gemeen e staking. Te Barcelona deden syndicelieten een geslaagden overval op de Bank van Cata- loniö en maakten zioh met een flink en buit uit de voeten. Bij dat allee kwamen dan nog de ge meenteraadsverkiezingen, die inmiddels gisteren zijn gehouden. Zij zijn van zeer groot belang, omidat het hier een strijd in het geheele land tusechen monarchis ten en revolutionairen geldt. Natuurlijk droeg de evrkiezingsstrijd niet weinig bij tot den onrust in Spanje. Onder die om standigheden moeten fascisten met een nieuw revolutieplan voor den dag zijn ge komen. Het oentrum dezer nieuwe bewe ging moet Baroedona zijn. Of zij van grooten invloed zal zijn, is nog niet te zeggen, doch een te Valencia verschijnend hlad voorspelt de vorming van een fas cistische militie, die naar Madrid zal op rukken. "We kunnen dus gerust zeggen, dat het geheele Pyreneesche schiereiland op het oogehbiik weer in de revolutie is gewik keld. Benschop. In de zaal van den heer Van Eist jjield mr. C. Vervoora, lid der Prov. Staten een lezing over: „Het be lang van het platteland en de a.s. ver kiezingen". Spr zette uiteen, hoe er tusschen het platteland en de steden groote tegenstel lingen bestaan en het platteland in vele opzichten ten achter wordt gesteld Voorts, dat de landbouw meer hinder van de malaise ondervindt dan de industrie, aangezien de industrieëelen de prijzen hunner artikelen vaststellen, hetgeen bij. de landbouwproducten ten eenenmale on mogelijk is. Volgens spreker is de regeering nog weinig doordrongen van den nood der boeren en heeft tot nu toe nog weinig steun verleend. De tarwe-, suiker- en aardappelmeelwet zijn (voornamelijk de suikerwet) meer te beschouwen als een verruiming der werkverschaffing dan wel als steun voor den landbouw. Daarente gen zijn de lasten der landbouwers ver groot door de verschillende sociale wet ten. Tenslotte wees spr. er op, dat bij de a a Statenverkiezing het belang der landbou wers op het spel staat en het noodzake lijk is dat zij zich saamgorden tot een krachtige organisatie, die hare vertegen woordigers in de regeeringslichamen weet te krijgen. Op dezen grond pleitte spr. voor de plattelanderspartij. Plotselinge dood. Bergambacht. De 71-jarige landbouwer P Benschop gevoelde zich Zaterdagmid dag na het eten onwel worden en over leed na eenige oogenblikken. Aan den heer A. Kok is wegens zijn benoeming tot onderwijzer aan de onenbare lagere school te Ridderkerk, eervol ontslag verleend uit zijn tegen woordige betrekking. De werkloosheid, Gouda. Met het oog op de steeds toe nemende malaise en de uitgebreide werk loosheid, stellen B. en W. voor, dat een fonds wordt gevormd, dat dienen kan tot aanvulling van de op de gemeentebe groting voor 1931 voorkomende posten voor subsidie aan het burgerlijk armbe stuur, werkloozensteun en werkverschaf- LONDENSCHE PAARDENTENT00NSTELLING. De vorige week heeft te Londen de groote, jaarlijksche paardententoonstelling plaats gehad, waar ale steeds tal van prachtexemplaren waren te bewonderen van de vele goede paardenrassen, die in Engeland vertegenwoordigd zijn. De Lord Mayor en zijn echtgenoot# woonden de tentoonstelling bij. Op de foto ziet men de laatite dea prü» uityfiJtf» yggj der bekroonde dieren, fing. B. en "W. willen den poet envoor- ziene uitgaven met een bedrag van ruim f 43000 tot f 90000 verhoogen, waaruit door afschrijving telkens bij afzonderlijk raadsbesluit de genoemde oosten kunnen worden verhoogd. De dekking kon ge schieden door verhooging van de begroo ting van inkomsten en verlaging van de begrooting van uitgaven. Brand op werkverschaffing. Gouda, De schaftkeet der Goudsohe werkloozen op de werkverschaffing in het Land van Vollenhove bjj Giethoorn, is geheel afgebrand. Verschillende kle dingstukken en eenige geldbedragen gin gen verloren. Of den gedupeerden scha devergoeding wordt verleend, zal van het onderzoek afhangen. Vermoedelijk is n.l het vuur ontstaan door het wergwerpen van een eindje sigaret. DE WINKELSLUITING. Gouda. B. en W. hebben de besturen der drie Goudsche Winkeliersorganisa- ties uitgenoodigd voor een hedenavond ten stadhuize te houden bespreking over de vaststelling van een bepaalden slui- tingsoebtend of -middag per week voor alle winkels, in verband met het arbeids besluit voor winkels. Tienjarig bestaan van „Sparta". Haastrecht. Zaterdagavond vierde de voetbalvereniging „Spdrta" haar 10-ja- rig bestaan in het gebouw „Concordia". De groote zaal was geheel gevuld met be langstellenden. De heer Anton Schuurman, die den avond leidde, opende met een hartelijk woord van welkom. Spreker noemde spe ciaal de eere-leden, de heeren J. Koeman en C. J. Bakker, oprichters van „Sparta", wier verdiensten voor de vereeniging hij memoreerde. Voorts den heer J. M. d«u Besten, wiens werk als bestuurslid in de 10 jaren, spr. prees Spr. achtte het bestaan van een plattelandsvereeniging gedurende 10 jaren een feestje waard Hij bracht dank voor den steun en be langstelling, steeds in de gemeente on dervonden. Voorts 'heette spr. welkom bestuurs leden van zusterverenigingen te Bos koop. Gouda, Bodegraven en Lekker- kerk en tenslotte het gezelschap van Jan van Riemsdijk, dat naar spr. hoopte, de vele aanwezigen een mooien avond zou bezorgen. Hierna werd mededeeling gedaan van gelukwenschen, te veel om op te noemt Van de gelegenheid om „Sparta" te complimenteeren is onder aanbieding van zeef veel bloemen, een druk gebruik gemaakt. Uit Haastrecht was het „Olympia", waarvoor de directeur, de heer Van Leeuwen, het woord voerde, die wees op het verband van voetbalsport en gymnas tiek. De afgevaardigde van alle verenigin gen spraken woorden van vriendschap en goede verstandhouding met „Sparta", waarna de Voorzitter, rondom in da bloo men, voor al deze eer en waardeering dank bracht. Hierna werkte het gezelschap Jan van Riemsdijk een schitterend programma af. Aan het einde van den avond sloot de heer Schuurman den avond met dank aan allen, die hadden medegewerkt om den avond te doen slagen. Daarna ia onder leiding van een strijkje uit Gouda nog een gezellig bal gehouden tot besluit. Tegen het einde had de opzichter van de Bedrijven gezorgd dat een noodver lichting aanwezig was om de plaatselijk verstoorde straatverlichting te vervangen. Hel- en Boeleop. De gemeenteraad besloot een geldleening aan te gaan groot f 27000, ten behoeve van de electrici- teitavoorziening. De rente bedraagt 4 pCt. De obligaties zijn groot f 600. De Schoolkwestie. Krimpen a.d. Lek. Donderdag belegde de afdeeling Alblasserdam e.o. van den Bond van Ned. Ond. in café Schippers een vergadering voor ouders van school gaande kinderen van de openbare school no. 1, ter voortzetting van de bespreking van de tijdens de discussie gesloten ouderavond van 30 Maart. Na opening door den voorzitter, den heer Z. de Jong, waarbij deze terug kwam op het gesprokene door den In specteur van het L. 0., den heer H. de Blouw, op de ouderavond van 30 Maart en nadat nog eenige ouders vragen had den gesteld, werd een motie met alge- *meene stemmen aangenomen, waarin wordt gezegd: De vergadering, kennis genomen heb bende van het feit, dat dit jaar in af wijking met de regeling van voorgaande jaren, een tiental kinderen niet verhoogd werden, die volgens het oordeel der on derwijzers, wel voor verhooging in aan merking behoorden te komen; spreekt over dit onderwijsbeleid ernstige afkeu ring uit; brengt deze motie ter kennis van de onderwijaautoriteiten in Krimpen a.d. Lek. Hierna besprak de heer S. N. Posthu mus, hoofdbestuurslid van den Bond van Ned. Onderw het uitdeelen van straffen aan onderwijzers door het college van B. en W. van Krimpen a.d. Lek. Na de rede sloot de voorzitter de ver-'' gadering. DRIE INBRAKEN. Montfoort. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn hier op drie plaatsen inbraken gepleegd In de woning van de dames Wolters aan het Usselplein, werd f 300 gestolen. Het tweede bezoek goldt de woning van den graanhandelaar Th. van der Does, waar de daders een aantal eieren stalen. Aan het derde adres, in de villa van den heer A. J. de Goeij, aan den Hofdijk, hoorde de bewoner de inbrekers, daar zij een groote ruit «tuk lieten vallen. Zij moeiten toen de vlucht nemen, DE KWALITEIT VAN DE VOLVETTE GOUDSCHE KAAS. Vergadering van den Bond van Kaaiproducanten. Naar aanleiding van de klachten, die den laataten tijd zijn geuit over de kwali teit van de volvette Goudsche boerderij kaas, heeft Donderdagmiddag de Bond van Kaasproducenten te Gouda een ver gadering met belanghebbenden gehouden in de „Réunie" aldaar. Onder de auto riteiten, die de bespreking bijwoonden, was de heer Wintermans, waarnemend inspecteur van het zuivelwezen aan het departement van Bixmenl. Zaken er Landbouw. De heer A. van "Wijnen, voorzitter van den Bond van Kaasproducenten, hield een uitvoerige inleiding. De eerste klach ten over de volvette kaas, welke sinds lange jaren een wereldreputatie heeft en die moet handhaven, aldus spr., dateeron van eenige jaren her, zij betroffen in hoofdzaak het gebrek „los" Dit ge brek is nauwkeurig onderzocht. Er werd een commissie voor kaasgebreken opge richt en deze slaagde er wel ie waar niet in het moeilijke probleem van de oor zaken op te lossen, maar zij kwam met een nieuw bereidingssysteem als middel tegen de fouten in de kaas. Langzamerhand is deze nieuwe metho de in de practijk doorgevoerd en de klachten van den handel werden ateedi grooter. De kaas werd te dik, zij kreeg dwarse scheurtjes en vertoonde later af wijkingen in het pakhuis, den smaak be treffende. Spr. wees er op, dat 50 pCt. van. "de productie maanden in de pak huizen bleef liggen; het is noodig dat het product zijn aroma behoudt. Dat de han delaren met volgens de nieuwste methode gemaakte kaas blijven zitten ia voor spr. een bewijs, dat men op den verkeerden weg ia. De nieuwe methode geeft niets anders dan fabriekskaas en dit is een eenheids product. Daartegen moet scherp gewaakt worden. Spr zei met nadruk dat het pu bliek geen angst behoeft te hebben dat de kaas slechter geworden is. De geheele kwestie betreft de fijne nuanceeringen, die het product wereldberoemd hebben gemaakt. De heer Van Wijnen zag de eenvoudig ste oplossing in den terugkeer tot de oude bereidingswijze. Wel zal dan meer „los" optreden, doch dan bestaat er een prima product .waaronder kazen schuilen van mindere kwaliteit en dat is te verkiezen boven een middelmatigheidsproduct. Een uitvoerige gedachtenwisseling volgde hierop Daaraan nam o.m. deel Dr. Boekei, directeur van den voorlich tingsdienst te Utrecht, die zei, dat er over de kwestie verwarring heerscht, omdat bij belanghebbenden een scherp omlijnd begrip ontbreekt. Men heeft in de pro vincie Utrecht met de nieuwe methode uitstekende resultaten bereikt en waar het product goed is, meent spr., dat men de methode niet moet wijzigen. Grootere vakkennis zal van meer nut zijn. De heer v. d. Most sprak namens de Ned. Ver. van Kaashandelaren en de Ver. van Kaashandelaren te Bodegraven en Woerden voor den handel. Spr. was het eens met den heer Van Wijnen. Alleen een prima product ie in staat op den duur de belangen van de portemonnaie der boeren te behartigen. Waar hande laars en producenten den ingeslagen weg verlaten willen, moeten ook de zuivelcon- sulenten meedoen. Spr. noemde het noo- deloos opvoeren van de vetgrens een ramp. Wel ziet de nieuwe kaas er ver leidelijk en aanlokkelijk uit, maar rij valt later tegen. Hetzelfde standpunt nam de heer Schilt, vice-voorzitter van de Commissie voor Kaasgebreken in. Daarentegen ontkende ir. Huisman, rijkezuivelconsulent te Gouda, dat het nieuwe systeem oorzaak van de ellende is. Laat de handel den consulenten de gebreken toonen, opdat deze er rekening mee kunnen houden, zei spr. Na breedvoerige repliek besloot de ver gadering een commissie te benoemen, die een omlijnd voorstel zal ontwerpen. Zij bestaat uit de commissie voor Kaasge breken, aangevuld met een lid van de organisatiés, welke niet in vertegen woordigd zijn. INGEZONDEN MEDfDEELINQ. de fijne custard mat ean lakja tJ'Pï VAN ILLE SUIKER wv ted&r pak S POGING TOT DOODSLAG OP ZIJN VROUW. Huiselijke twlsf In Dan Haag. Zaterdagmorgen vroeg had te 'e-Gra- venhage in het Achterom een hevig» huiselijke twist plaats tusschen den 46- jarigen mijnwerker C. K. en zijn 40-jari- ge vrouw, die er aanmerkingen op maak te, dat de man geen werk kon vinden. K. heeft zich daarover zoo boos gemaakt, dat hij zijn vrouw met een scheermes aanviel en haar een ernstige wonde aan den hals toebracht. De man is als verdacht van poging tot doodslag gearresteerd en de vrouw is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal ver voerd. Haar toestand was redelijk weL K. ontkende gesneden te hebben, doch het bebloede scheermes is op het bed ge vonden en in beslag genomen. K.'s werkloosheid was een gevolg van het feit, dat de man wegens doofheid voor zijn arbeid ongeschikt was gewor den. De vrouw had reeds meermalen te kennen gegeven, dat zij op zijn aanwezig heid niet langer prijs stelde; zij had een betrekking in genoemd perceel verkre gen, terwijl de man in Utreoht verblijf hield. Onlangs was oogluikend toegestaan dat hij voor acht dagen naar Den Haag zou komen en gedurende dien tijd met haar zou samenwonen in het huis, waar ds nauw «li difMtjjodi intens wee. Toen deze Zaterdagmorgen circa vijf uur Wilde opetaan, zei d« man, dat rij nog maar wat moest blijven liggen. Intus- schen haalde hij het scheermes onder zijn hoofdkussen vandaan en beging daar mede rijn daad. 4000 GESTOLEN. Te 'a-Gravenhage is ingebroken in de Sociëteit „Plaats Royal" in de Parkstraat. De dader verschafte zich toegang door overklimming van een schutting en dooi* openschuiving van een raam van de keu ken aan de aohterrijd». Uit een geldkistja werd circa f 4000 aaua bankpapier ont vreemd. DE OPLICHTING VAN DE JUWK- LIERSFIRMA TE ROTTERDAM. Vijf nrrsstatle's. De Rotterdamsohe politie is er in gé- slaagd om de opliohting voor een be drag van f 2700 aan gouden ringen met briljanten en armbanden, waarvan de fir ma Merkes het slachtoffer werd, tot op lossing te brengen. Een rechercheur van het hoofdbureau was er achter gekomen, dat de man, die de sieraden in het pak huis aan de Nieuwe Haven had aange nomen, de 27-jarige groentenkoopman B. W was, die werd aangehouden. W. leg de een volledige bekentenis af. Naar aan leiding van zijn verklaringen volgde te Amsterdam de arestatie van den 40-jari- gen koopman S. B. en den 34-jarigen koopman N. B. Men vond bij N. B. een gedeelte van de gestolen voorwerpen en in een kast in diens woning het groot ste gedeelte van de gouden sieraden. Ook de twee Amsterdammers bekenden. Het bleek, dat de sieraden naar de hoofdstad gebracht waren door den 33-jarigen Rot ter damsch en koopman K. L., die dien avond werd aangehouden en eveneens toe gaf medeplichtig te zijn. Een klein ge deelte van het opgelichte goed kon de po litie niet terug vinden; men vermoedt, dat dit den dieven ontstolen is. Ten slotte leg1- de de politie de hand op den 24-jarigen koopman V. v. d. D., die voor B. den groentenkoopman, de geheele zaak in scène had gezet. Hij helde de firma Mer kes op, waarna W. aan de Nieuwe Haven de gouden voorwerpen in ontvangst nam. Alleen V. v. d. D. blijft ontkeni met de zaak te maken te hebben. VERDUISTERING VAN 65.000. Naar eerst thans bekend la geworden, is reeds geruimen tijd geleden bij een oommiasionnair In effecten, kantoor hou dende aan de Keizersgracht te Amster dam, een belangrijke verduistering ge pleegd. Een bediende kreeg opdracht voor eenige cliënten inkoopen te doen, voor een bedrag van f 06.000. Dan man deed dit niet en maakte een valaohe schrifte lijke verantwoording op. Met het grid is hij verdwenen. Later ia hij teruggeko men en thans is hij door de politie ge hoord. Het verdwijnen van dit belangrijke bedrag is oorzaak geworden, dat de fir ma faillissement heeft moeten aanvra gen. DE SLACHTOFFERS VAN DË „NOORDPOOL". Vrijdagmiddag ia de atoomtreiler „Vlo- toria IJ.M. 337, voor het overbren gen van het stoffelijk overschot van de slachtoffers van de ramp van da „Noord pool" van IJmuiden naar Fraserburgh vertrokken. Het viacbruim was geheel met rouwfloers behangen. Het biedt juist voldoende ruimte om de 9 kisten naast elkander te plaatsen. ARBEIDSCONFLICT IN DE TEXTIEL INDUSTRIE. Staking an uitsluiting te En- schedt. De arbeiders, betrokken bij het drei gend conflict bij de firma N. ter Kuile Zn. te Enschede, hebben Zaterdagmid dag besloten het bemiddelingsvoorstel van den rijksbemiddelaar niet te aan vaarden. Ter elfder ure was van hem nog een voorstel ingekomen om het ultima tum nog een week uit te stellen. De ar beiders, zoowel georganiseerd bij „De Eendracht" als bij „Unitas" en „Sint Lambertus", hebben tegen het advies van de besturen in ook dit aanbod verworpen zoodat heden de staking is ingegaan. De fabrikanten, die het compromis voorstel van den rijksbemiddedaar'hebben aanvaard, zullen in antwoord op de hou ding der werknemer», tot de uitsluiting in alle textielfabrieken ter plaatse over gaan. Bij Ter Kuile zelf zullen hierdoor 500 arbeider# wvrd«» getroffen.

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 3