OUDS SCHOUW Woodband- zeeppoetler Mfascht B eter ROODBAND 'fyjeppooder SCHOUW. Nieuwe Avonturen van R 0 B Meisje-Alleen Wat geeft de Radio? Gemeenteraden Stadsnieuws. Weerbericht. gffSmgw-ög Telegrammen. Gemengd Nieuws Rechtszaken. Marktberichten Advertentiën. 50-jarige H Echtvereenig ng I F. BOUTER, Jacob Gerrit Oskam Wzn. Jacob Gerrit Oskam Wzn., Anna van Es, 50-jarige Ech vereeniging. VERGADERING Vrijzinnige Kiezers te Bergambacht. Polder Kromme. Geer en Zijde Ouderkerk a. d. IJssel Tiendeweg op Woensdag 6 Mei a.s. Zegt het voort I Terstond gevraagd: Een Boerenknechtje F.inKB KulD in de Huishouding KINAWIJN voor minder geld, ook zijde en fyn ondergoed O EB RUIK IEDERE CENT /S ER EEN ■as* 'Xukiiie nieïe/i Veloofuirzea nocittUtyicyertcfye/i Rugpijn Nieren Pillen Polder Vlist c.a. Schouw Een 1-jarige Stier. Een zwarte Merrie, EERSTE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, ScK4onKov«n«eH. Courant WOENSDAG 22 APRIL HL, Dontfardao 23 April. Hllvaraum. A.VJR.O. 8—€.50 Gmmofoon; 10—10.16 Morgenwijding; 10.30—11 Gramofoon; 11-—12 Debutamtenuurtje (Piano, Viool, en Zang); 12—2 Coït eert door het A.V.R.O.-Kwartet; 2— 2.30 hezing; 3—4 Naaioursus46 Ziekenuur; 66 Concert door Kovaca Lajoa en zijn Orkest; 0—6.30 Piano- voordraoht; 6.30-^7 Prof. G. W. Kern kamp 'over: „Willem, van Oranje"; 7— 7.33 Sportpraatje; 3—8.15 Gramofoon; 8.15'10.30 Aansluiting het Con certgebouw te Amsterdam; in de pauze Dr. H. M Leopold over: „De Oudheid en Wij"; 10.3010.40 Nieuwsberich ten; 10.4011.15 Zang van Cécile Maroelli; 11.1512 Gramofoon. Huizen. K.R.O. 8-€.15 Concert; N.G.R.V. 1010.30 Zang door het N.C.R.V.-Dar moskoor; 10.30—11 Korte Ziekendienst K.R.O. Ut—(11.80 Gramofoon; 11.30 12 Godsdienstig halfuurtje; 12.151.45 Concert door het K.R.O.-Trio; 1.452 Gramofoon; N.C.R.V. 22.15 Gramo foon; 2.15—3.15 Cursus fraaie hand werken; 8.15—<3.45 Vrouwemhalfuurtje; 4—5 Ziekenuurtje; 55.45 Cursus handenarbeid voor de jeugd; 6.45—5.30 Concert (Zang en Piano); 8.30—6.45 Cursus knippen en stofversieren; 8.45 7 Dr. K. van Eyabergen over: Verbe ter uw radio-ontvangst; 77.30 Vra- genhalfuurtje; 7.45—6 Gramofoon; 8 —10 Avond afgestaan aan het Ned. Jongelingsverbond (Sprekers en De clamatie); 10'10.10 Persberichten; 10.10—11.90 Gramofoon. Vrijdag 24 April. Hilversum. V.A.R.A. 8 uur Gramofoon; V.P.R.0. 10'10.15 Morgenwijding; V.A.R.A. 10.16 uur Voordracht door Frits Bouwmeester; 10.80 uur Voorde Zieken; 11.30 uur Gramofoon; A.VH.O. 122 Concert door 'het A.V.R.O.-Kwar- tet; 22.90 Harpspel; 2.30—3 Sohool- uitzending; 84 Gramofoon; V.A.R.A. 4 uur Orgelspel; 4.30 uur Na School tijd; 5.15 uur Gonoert door het V.A. R.A.-Orkest; 8.45 uur Actueel allerlei uit de Arbeidersbeweging; 7 uur Uitr Bending van de Vereeniging van Volks onderwijs (Kinderkoor en toespraak van Mevrouw Dr. Freda W. Rappold); V.P.R.0. 8 uur Weekuitzending; 8 uur Cateohisatie; 8.30 uur Concert; 9 uur Cursus. Spreekster Mevrouw J. van SohaikWilling; 9.30 uur Concert; 10 uur Persberichten; 10.15 uur De heer C. Howeler over; Evolutie in de tech niek; 10.45 uur Gramofoon; V.A.R.A. 11 uur Gramofoon. Hulzsn. KJR.O. 6—9.15 Gonoert; 10— 11.30 Gramofoon; 11.80—42 Halfuur tje voor zieken en ouden van dagen; 12.16—1.45 Concert door 'het K.R.O.- Kwintet; 1.45—2 Gramofoon; 25 Conoert door het K.R.O. Salon-orkest; 6—6.45 Gramofoon; 6.458 Spreker Max K. Gerisoh; 6—6.16 Gramofoon; 6.16—8.35 De heer J. van Roosmalen over: Middelen ter verhooging van r daMiteit van de fruitteelt; 0.956.46 Gramofoon; 6.457AÖ Cursus En- gelsdh; 7.16—7.45 Spreker Kees van Hoek; 8(11 Studio-opvoering van „De Schaking uit het Serail"; 1112 Grv mofoon. wijk; 2. de heer C. Jongkind uit Meer kerk; 8. mej. M. C. Baron uit Arnhem. 7. Benoeming lid Commissie tot We ring van Schoolverzuim (vac. D. Baron) Aanbeveling: 1. J. Poldervaart, 2. A, Bot. 8. Benoeming ambtenaar van den Burgerlijken Stand (vac. J. Blom). Aan beveling 1. J. Baron Wz. 2 J. C. van Dommele. 9. Benoeming leden Schattingscommis- sie. 10. Vaststelling pensioensgrondslagen Uit het rapport van den keurings dienst van warén in het keuringsgebied Dordrecht blijkt, dat gedurende het le kwartaal van dit jaar in deze gemeente zijn gehouden 13 inspeoties van winkelB, pakhuizen, bakkerijen enz.; er werden genomen 11 monsters melk en 0 monsters van andere waren; afkeuringen van wa ren had niet plaats, waarschuwingen werden niet uitgereikt en geen proces verbaal werd opgemaakt. Nlsuwpoort. Op den hoek Haven- Dam had een botsig plaats tusschen een auto en een motorrijwiel. De bestuurder van het motorrijwiel, de heer A. V., kwam van de haven, richting Dam Oosthoogstraat en zag niet tijdig een auto, komende uit de richting Langerak. Hij reed zoodanig tegen dien auto aan, dat hij op den grond viel. Met een paar ontvellingen aan zijn handen en een be schadigd motorrijwiel liep dit ongeval betrekkelijk goed af. De melkprijs alhier en te Langerak is wederom verlaagd en bedraagt thans 9 cent per liter, thuisbezorgd. A.D.V.E.ND.O. Meerkerk. Donderdagavond gaf de Gem. Zangvereeniging „A.D V.E.N.D.O." directeur de heer A. v d. Heiden, haar tweede uitvoering in dit seizoen voor do nateurs en genoodigden. Ofschoon door omstandigheden wel wat laat in den tijd, was de bovenhaal in „Hof van Holland" geheel bezet. Behalve de nummers woor Gemengd Koor bevatte het programma nog een paar nummers voor Vrouwen koor en een duhbelkwartot. Het geheel getuigde van een ernstige studie, een juiste muzikale opvatting en een goede voordracht. Na de pauze werd opgevoerd „De duistere Gast", een tooneelspel in 4 be drijven van H. Bakker. We kregen mooi spel te zien en het langdurig applaus be wees de tevredenheid van het publiek. Ten slotte vermelden we, dat de ver eeniging van haren beschermheer een gift heeft ontvangen, tot aankoop van een étui, waarin de medailles kunnen worden geborgen. Krimpen a.d. I Jee tl. De Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk heeft besloten het kerkorgel te doen restaureeren en. tevens electrische windvoorziening te doen aan brengen. De kosten zullen f 2000 beloo- pen, De werkzaamheden werden bij en kele inschrijving opgedragen aan de fir ma A. S. J. Dekker, te Goes. Conflict voorkomen. Krimpen a.d. IJssel. Het dreigend con flict bij de N.V. C. v. d. Giessen Zo- nen's Scheepswerven is bijtijds voorko men. De directie had medegedeeld, dat een loonsverlaging van 10 pCt. zou wor den ingevoerd, waarover door den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond besprekingen met de directfla zijn geopend. Maandagavond zou in een vergadering der arbeiders de staking geproclameerd worden, doch juist vóórdat de vergade ring begon, had het organisatiebestuur mededeeling gekregen, dat men van het voornemen om lot loonsverlaging over te gaan, had afgezien. Derhalve werd be sloten, niet in staking te gaan. Alblasserdamsche waterleiding. Oud-Alblas. De gemeenteraad heeil de concessie-voorwaarde der N.V. Alolasser- damsche Waterleiding hehandeld. Deze voorwaarde had de heer Verheij, adviseur voor deze gemeente, gewijzigd, zoodat nu de tijd gekomen was, ze in den Raad te brengen. De totale kosten van aanleg voor alle perceelen zijn f 5340,10, benevens f 2200 extra voor het veehoudersbedrijf en voor bijzondere dingen nog f 300, dus totaal f 7869,10. De concessie geldt voor 40 jaar 'en loopt, indien een jaar tevoren geen op zegging geschiedt, door voor den tijd van 5 jaar. Indien prijs gesteld wordt op het heb ben van een brandkraan, zal daarvoor gerekend worden f 40, indien dit gelijk tijdig wordt aangebracht met het aan leggen van de hoofdbuizen; nadien wordt de kostende prijs berekend. De buizen voor aansluiting worden ge legd tot 100 meter van de hoofdbuizen, zoodat niemand extra kosten behoeft te maken. Na bespreking werden de voorwaar den aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. inbraak in Het Gemeentehuls. Reeuwijk. In den nacht van Maandag op Dinsdag is er ingebroken in het ge meentehuis. Vermist worden f 155, die geborgen waren in een kluie. Ook aan de woning van den burgemeester, grenzen de aan het gemeentehuis, is een bezoek gebracht, doch hier is niets vermist. Vermoedelijk ia de dief door het raampje van de W.C. binnengekomen, of heeft zich laten insluiten. Brandweer-oefening. Reeuwijk. De vrijwillige brandweer heeft Maandagavond half elf een oefening gehouden. Verondersteld werd, dat er op den Reewal brand was. De opperbrand- meester werd door den burgemeester te lefonisch gewaarschuwd en geboden di rect met de motorspuit uit te rukken. Men wilde eens zien, hoelang het duurde voor de motorspuit ter plaatse van den brand was en water gaf. In 36 minuten gaf de motorspuit wa ter. Vele ingezetenen meenden, dat er werkelijk brand was. De electrlficatle. Schelluinen. Op den avond, dat hier het electrisch licht voor 't eerst zal branden, dat is op 30 April of 1 Mei, zal de muziekvereeniging D.O.K. zich op het dorp laten hooren. Ook verwacht men, dat het gemeentebestuur zich m ver band met deze belangrijke gebeurtenis niet afzijdig zal houden. Begin van brand. Waddlnxveen. Ten huize van mej. do wqd. Van T., geraakte een zijden lampen kap, welke om een "asbrander was be-' bestigd, in brand. De bewoners, in in den winkel waren, roken een brandlucht. Zij bogaven zich naar de huiskamer, waar inmiddels eenige kleedingstukken, die in de nabijheid lagen, vlam hadden gevat. Men wierp de brandende voorwerpen naar buiten, waar ze werden gebluacht. De schade is gering. De rijksveldwachter brig. tit. H. van Ham is tijdelijk te Geldermalaum gesta tioneerd in verband met de daar heer- schende stakinp bij de chamottefabriok. VLIST. Openbare vergadering van den ge meenteraad op 24 Maart. Voorzitter de heer baron van Hemert tot Dingshof, burgemeester. Afwezig (met kennisgeving) de heer G. Boer. De notulen worden na lezing zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Ingekomen zijn een paar processen- verbaal van kasopnamen, die voor ken nisgeving worden aangenomen. In de vorige raadszitting is gesproken over de convertatie van een geldleeuing. B. en W. stellen thans voor de geldlee ning van f 38000 tegen 6 pCt. van het Electriciteitsbedrijf te converteeren. Zeer vermoedelijk, aldus de Voor zitter, is het geld tegen een lagere rente (waarschijnlijk 4 1/4 pCt.) te ver krijgen. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemmen goedgekeurd. Het hoofd der gemeenschappelijke openbare lagere school van Polsbroek en Vlist, de heer A. de Jong, heeft eervol ontslag gevraagd tegen 1 Mei. B. en W. stellen voor dat te verleenen, waartoe ook Polsbroek reeds besloot. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Hierop komt aan de orde de vaststel ling der begrooting van het electriciteits- bsdrijf. Zt wordt lo&dsr hoofdelijks stsmmini goedgekeurd in ontvangsten en uitgaven op f 8258. De stroomprijs is in deze be grooting met 6 Ct. verlaagd. Hij be draagt nu voor licht 45 ei en voor kracht 25 ct. per K.W.U. Hierop volgt de rondvraag. De heer Stuurman heeft in de krant gelezen, dat de gemeente ontvnnger ziekte-verlof heeft gevraagd. Spr. vraagt of er reeds een plaatsvervanger is be noemd. De Voorzitter deelt mede, dat de heer Jansen zelf den ambtenaarr ter se cretarie als plaatsvervano-pr heeft aan gewezen en dat B. en W. met diens op treden zijn accoord gegaan. •Nadat nog een af en overschrijving op de begrooting 1930 is goedgekeurd, volgt sluiting der vergadering. DE HEER VREEDENBURGH VERTREKT. Bij Koninklijk Besluit is de heer C. Vreedenburgh, oontroleur van den Waar borg der Gouden en Zilveren Werken, verplaatst naar het kantoor Rotterdam. Dat beteekent voor Schoonhoven een belangrijk en gevoelig verlies. De heer Vreedenburgh toch, staat be kend als een streng, doch rechtvaardig ambtenaar, zeer welwillend optredend en zijn kracht niet zoekend in kleinigheden, doch in groote lijnen. Naast zijn werkzaamheden als ambte naar, heeft de heer Vreedenburgh zeer veel gedaan voor de Schoonhovensche zilver industrie. Van zijn komst af heeft hij er naar gestreefd deze industrie te steunen en omhoog te werken. Nadat een eerste poging, die hij met de heeren H. Ellens, destijds directeur der Nijverheidsschool, en F. Begeman, Rijksnijverheidsconsulent, ondernam, was mislukt, heeft de heer Vreedenburgh zelf standig beproefd om in de zilverweTeld een betere verhouding te verkrijgen tus- aöhen de plaatselijke idustrie en de groot-fabrikanten in ons land, en in den loop van 1930 is hij er in geslaagd, re sultaten te bereiken, die voor onze plaat selijke industrie moreel en financieel van groote beteekenis zijn. De Nijverheids vereeniging is thans uit gegroeid tot een volledige vak-organisa tie en de heer Vreedenburgh bleef krach tig hare belangen bij de landelijke orgar nisatie's behartigen. Ook op velerlei andeT terrein zal het vertrek van den heer Vreedenburgh als een verlies worden gevoeld. Hij was o.a. lid van tal van besturen van vereenigin- gen enz., die zijn plaats niet gemakkelijk vervuld zullen krijgen. GOUDEN BRUILOFT. Koperen bruiloft en zilveren huwelijks feest zijn niet zeldzaam, maar een gouden echtfeest behoort tot de uitzonderingen. Dinsdag a.a. zal het eohtpaar J. van BloklandHouweling den dag mogen beleven, waarop zij een halve eeuw gele den in den echt werden verbonden. DE BAZAAR VOOR ST. LUDWINA. Nadat Maandagavond de Mondacoor- deonvereeniging „Kunst na Arbeid" haar welwillende medewerking had verleend, waardoor de zaal van den bazaar we der stampvol was, heeft Dinsdagavond „T.A.V.E.N.U." even bereidwillig een rondgang gemaakt tot aan het St. Jozefs- gebouw, waardoor ook dien avond het be zoek zeer druk werd. Ook de groote ver loting, die ten 10 uur zou plaats heb ben, droeg daartoe bij. Onder toezicht van rijks- en gemeente-politie is deze ver loting gehouden. De nummers, waarop de 25 prijzen zijn gevallen, werden aan het publiek bekend gemaakt. Na afloop bracht de secretaris, de heer H. J. Adriaens, namens het bestuur dank aan allen, die door hun milde bijdragen het bestuur in staat hadden gesteld dezen bazaar te houden en verder aan allen, die den bazaar hadden bezocht en daar voor hun dubbeltjes hadden bijgedragen. Mochten er nog enkelen zijn, die het eene verzuimd en het andere vergeten hadden, en daardoor hun geweten bezwaard ge voelden, dan was het adres bij den pen ningmeester, den heer A. Moes, Lopiker- straat. Verder zegde spreker dank aan de da mes, die medegewerkt hebben aan het vervaardigen van den kostbaren voorraad handwerken en aan hen, die met zooveel ijver de tentjes hebben bediend en aan al len, die op de eene of andere wijze heb ben medegewerkt tot het welslagen van den bazaar, die een zeer gezellig en or delijk verloop lieeft gehad en zeker zeer goede geldelijke resultaten voor de kas der vereeniging zal achterlaten. Na een driewerf „hoera" voor mej. G. Stekelenburg, die van het begin af aan de leiding heeft gehad, beantwoord door een driewerf „hoera" voor het bestuur, verklaarde spreker den bazaar voor ge sloten. DE BETEEKENIS DER STATEN VERKIEZINGEN. •"Het aantal politieke vergaderingen, waarop Schoonhoven in deze verkiezings dagen werd vergast, is slechts gering. Blijkbaar voelen de inwoners dat niet als een gemis, want voor de enkele sprekers, die hier optraden, was slechts weinig be langstelling. Maandagavond, toen de S.D.A.P. het laatste woord had, was de opkomst niet beter. De heer J. Spronkers, uit Hille- gersberg, sprak, na een inleidend woord van den heer G. Peerbolte, over „de groo te beteekenis dezer verkiezing". Spr. constateerde, dat in het algemeen de belangstelling voor Statenverkiezingen niet heel groot is; bovendien overheer- schen thans versohillende groote proble men. Toch achtte spr. de voor de deur staande verkiezingen van belang, al wa re het slechts om de uitspraak van het volk. Hij wees hierbij op Spanje, waar zelfs de gemeenteraadsverkiezingen den val der monarchie tengevolge hadden. Dat daar vloot en burgerwacht naar de republikeinen overliepeny mocht naar spr.'s meening den voorstandera dier kostbare instellingen een beeld geven van de waarde er van. Hun argumenten on derwierp de heer Spronkers aan een scherpe critiek. Terugkomende op de groote problemen waarop spr. doelde, besprak hij de werk loosheid als gevolg van het kapitalisme, dat alle burgerlijke partijen willen be houden, doch in welks toekomst de soci aal-democraten niet gelooven en onder welks overheersohing zij een verbetering van den toestand onmogelijk achten. De Provinciale Staten, aldus spr., kwa men vóór dat de eerste soc.-democraat er zitting in had, slechts éénmaal per jaar bijeen en vergaderden dan een uurtje. Thans behooren tot hun taak wegenver betering, provinciale gas-, waterleiding en electriciteitsbedrijven, woningverbete ring, geneeskundig schooltoezicht en meer punten waarvoor de S.D.A.P. krachtig- ijvert. Spr. wees op de Veel te hooge gas- en electrieiteittaarieven, die in vele ge meenten, vooral op het platteland, worden betaald en die kunnen worden voorko men, als de provincie die bedrijven in handen heeft. Ook op het gebied van wo ningbouw zouden aanmerkelijk betere resultaten te bereiken zijn als de gemeen ten bijv. tijdig beslag legden op de gron den, inplaats van de prijzen daarvan door particulieren te laten opdrijven. Op deze en vele andere punten heb ben de Ged. Staten groote macht; als zij reactionair zijn, kunnen ook democrati sche gemeenteraden weinig uitrichten. Daarom achtte spr. de verkiezing van Provinciale Staten van veel belang. Hij wekte zijn toehoorders op, te stemmen op lijst 14 en ook na de verkiezingen de be ginselen der S.D.A P. te blijven uitdra gen. Van de gelegenheid tot debat en het stellen van vragen, maakte niemand ge bruik, waarna de heer Peerbolte den spreker dank bracht en de vergadering sloot. ARBEIDSBEMIDELING. Aan het corrrespondentschap der openbare arbeidsbemiddeling bevatte de lijst van werkzoekenden op 20 April: 4 goudsmeden, 11 zilversmeden, 1 timmer man, 1 metselaar, 4 grondwerkers, 8 los se werklieden, 4 opperlieden, 8 fabrieks arbeiders, 2 metaalbewerkers, 1 sigaren- sorteerder, 2 lompensorteerders, 1 pla teelschilder, 1 boekdrukker, 1 pakhuis knecht, 1 bakker, 1 stoker en 1 ass. boek houdster. Totaal dus 47 personen. Elerenveiling. De aanvoer op de he denmorgen gehouden Veiling bedroeg 18.392 stuks. Prijzen: Kippeneieren f 3— f 4.40, eendeieren f 8.504, beiden per 100 «tuks. Botermarkt. Op de hedenmorgen gehouden Botermarkt bedroeg de aan voer 125 K.G. Prijzen: Goèboter f 0.65, Weiboter f 0.60, beiden per half K.G. Naar waarneming in den morgen 22 April. De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Donderdagavond: Zwakke tot matige Westelijke tot Zuid- Westelijke wind; zwaar bewolkt tot be trokken; aanvankelijk nog weinig of geen regen; iets zachter. Waterstand: Opgave van 22 April, v.m. 8 uur: Keulen 3.12 val 006 M. Dak 1,62 was 003 M. Vaartsche Rijn 0.45 was 0.00 M. Maastricht (Borgharen), 41.82; val 0.18 M. EEN DREIGBRIEF. KWADENDAMME (Zeeland), 22 Apr. Eergisteravond werd bij de weduwe Drijdijk te Ovezande een brief binnenge- worpen, waarin zij werd gedreigd, dat haar huis in brand zou worden gesto ken, zoo zij niet onmiddellijk f 100 bui ten haar woning legde. Luchttemperatuur. De temperatuur van de lucht bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw 53 graden Fahrenheit. Nieuwe Maan. Woensdag 22 April Deze f 100 werden door de weduwe Drijdijk inderdaad buiten neergelegd, waarna de schrijver van den brief er mee van door ging. De weduwe Drijdijk gaf dit gister middag bij de politie aan en denzelfden dag slaagde de politie er in een zekeren J V. te arresteeren. Hij is opgesloten. De politie zoekt verband tusechen dat geval en de inbraak te Baarland, die in den nacht van Zaterdag 11 April is ge pleegd. AARDBEVING. LQNDEN, 22 April. Uit Nieuw-Zee- land komen berichten van nieuwe aard schokken aan de Hawkesbaai. Deze streek, waarin ook ligt de in Januari door een aardbeving geheel verwoeste stad Napif, is weder door oen beving ge teisterd. Er zijn een aantal huizen ver woest en de schade is groot. EEN DORP VERBRAND. BOECHAREST, 22 April. In de ge meente Okna in Walachye ontstond door onvoorzichtigheid van een boerin brand in een boerderij. Tengevolge van den he- vigen wind sloeg de brand over naar de omliggende huizen en weldra stond het geheele dorp in lichte laaie. Er zijn 104 hofsteden afgebrand; een mensch is omgekomen en zeer veel vee is verloren gegaan. HET MOORD-PROCES TEGEN KURTEN. De doodstraf geëischt. DUSSELDORF, 22 Aprü. De kans be staat, dat het heden de laatste dag is van de openbare behandeling van het Kurten- proces. Er waren ruim 350 luisteraars aanwezig, toen vanmorgen de ambtenaar van het openbaar ministerie begon met zijn requisitoir. Hij herinnerde aan den grooten om- van van het proces en aan de geweldige opwinding, die tengevolge van Kurten'a daden té Dusseldorf had geheerscht. Ongeveer 12.000 sporen had men ge volgd bij de pogingen om den dader der vreeselijko misdrijven te arreateeren. Vervolgens besprak de ambtenaar den persoon van Kurten en sómde de ver schillende straffen op, die bekl, reeds had ondergaan. Kurten bedreef zijn daden zoo doelbewust, dat hij gedurende do vol trekking er van geen oogenblik de be schikking over zijn wil verloor. Aan (het einde van zijn requisitoir eischte de ambtenaar tegen Kurten we gens 9 gevallen van moord de doodstraf, en wegens de overige pogingen tot moord, aanrandingen en ontuchtige handelingen 60 jaar tuchthuisstraf, die volgens de wet kunnen worden samengevat tot 15 jaar tuchthuisstraf met levenslang verlies der burgerlijke eererechten en levenslan ge plaatsing onder rijkstoezicht. 27. Vel© dagen lang zeilden ze de brei de rivier op en naarmate ze dichter bij de plaats hunner bestemming kwamen, werd jiun opwinding grooter. „Als, ik het oude geschrift in mijn be fit krijg, beteekent dat de sleutel tot een •obAttt&voorriad, dit duizenden jaren lang verborgen (heeft gelegen," zei Prof. Prewe, terwijl hij met Ouwe Daan en Rob op de voorsteven van de 'boot zat. „Wat voor wonderen zou het ont sluiten?" 28. Terwijl de boot de rivier opzeilde, paleerden Rob en i'n vrienden relt ruines vantempels van de oude Egyp- tenaren. Een week nadat ze Cairo verlak ten hadden, kondigde Prof. Prewe aan, dat ze de plaats van huq bestemming be reikt hadden. De boot werd dicht bij de kust voor anker gelegd en de zeilen werdtn ingehaald. EERSTE BLAD NTEUWSBLAÜ VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhovensche Courant WOENSDAG 22 APRIL 1981 KOLENDAMPVERGIFTIGING. Gistermorgen was op de arnmonlakfa briek van de Compagnie Neerlandaise de l'Azote to Sluiskil een arbeider bezig met water uit een ondexgrondscheruimte te pompen. Onder dat werk voelde de man zich onwel worden, doch heeft toch nog kans gezien de aandacht van een van zijn kameraden te trekken, die boven den kel der werkte. De man kwam toeloopen en hoewel hij gewaarschuwd werd voorzich tig te zijn, daalde hij in de ruimte af, waar hij zijn makker in bewusteloozen toestand zag liggen. Er hing een zware kolendamp, waardoor ook deze arbeider bevangen werd en in elkaar zakte. Een derde arbeider, een Duitscher, is daarop met een gasmasker in den kelder afge daald. Het masker bleek echter niet vol doende de kolendamp tegen te houden. De Duitscher voelde zich althans ook onwel worden, maar daar hij zich tijdig wiet om te draaien, bereikte hij nog de trap en zakte daar in elkaar, waar hij door andere arbeiders omhoog werd getrok ken. De beide eerste werklieden vonden den dood. Het zijn de 2ö-jarig« Dé Krater tra de 30-jarige Wijnger. Den Duitscher heeft men in bewuste loozen toestand naar het ziekenhuis over gebracht. Zijn toestand is goed. hoewel hij nog niet in staat ia een duidelijk ver haal van het gebeurde te geven. BRAND BLUSSCHEN MET KOUD WATER. Het volgende niet onvermakelijke voor val wordt aan de „Telals historisch medegedeeld. B. en W. van Rockanje stelden den raad dier gemeen ie voor over te gaan tot aanschaffing van een motor- of stoomspuit. Een der vroede vaderen zeide bij voorbaat te zullen tegenstem men, omdat alle branden in Rockanje steeds met koud watpr waren gebluscht en dit was altijd goed gegaan. Een stoomspuit was, volgens hem, overdadige weelde. SMOKKELSCHIP AANGEHOUDEN. Een Noorsch politievaartuig heeft in de nabijheid van Christiansund een smok- kelschip aangehouden. Aanvankelijk trachtte het vaartuig te ontkomen, doch een schot langs den boee deed het bij draaien. Naar verluidt zbu het smok- kelschip uit Rotterdam afkomstig zijn. De kapitein, die tevens eigenaar van het s^hip is, zegt te Kiel woonachtig te zijn, helgeon echter door de politie betwijfeld wordt. Hij en de uit vier koppen bestaan de bemanning werdtn te Christiansund in arrest gesteld, terwijl het schip ln be slag werd genomen. GASVERGIFTIGING. In de kouken van een huis te Elinkwijk (Zuilen), waar zich vier kinderen be vonden, brandde een gasvlam tijdens al- wezigheid der ouders. Vermoedelijk is geleidelijk een hoeveelheid gas ontsnapt waardoor alle kinderen onwel werden. Een hunner bleek bij de komst van den ter assistentie geroepen dokter te zijn overleden. De drie andere kinderen wa ren spoedig weer geheel hersteld. JACK DIAMOND GEARRESTEERD. Te Calshill in den staat New York is de beruchte bauaielenleider Jack Dia mond gearresieerd, naar men meent we gens mishandeling van een chauffeur van een vrachtauto, die sterken drank voor oen concurrent vervoerde. Diamond werd zonder dat het opzien baarde door drie politiemannen van zijn woning naar de gevangenis overgebracht. Hij en een handlanger, die mei is aan gehouden, worden beschuldigd van aan randing. HET FRANSCHITALIAANSCHE VLOOTACCOORD. Volkomen mislukt? Het gewoonlijk goed ingelichte „Jour nal de Genève" verneemt uit Parijs, dat de FranschItaliaaneche vlootbespre- kingen in de laatste dagen een zóó on gunstige wending hehben genomen, dat nog slechts getracht zal worden naar bui ten den indruk van een volslagen mis lukking te vermijden. In Engeland zou de publieke opinie reeds worden voorbe reid op een voorloopig uitstel, met ver wijzing naar de door Frankrijk opge worpen moeilijkheden. Door deze zaak en door de kwestie inzake de Duitsch Oostenrijksohe tolunie, dreigt de verhou ding tusschen Frankrijk en Engeland al zeer ongunstig beinvloed te worden. Moeilijkheden tusschen deze beide lan den zouden er toe kunnen leiden, dat de datum van de ontwapeningsconferentie zou moeten worden uitgesteld tot 1933. DEMONSTRATIE'S TEGEN ITALIË. Berichten uit Rome melden, dat Dr. Leo Moulin, de Belgische leeraar, die na een reis in gezelschap van andere Belgi sche geleerden, 10 April te Milaan is ge arresteerd, wel degelijk'tear Rome over gebracht, waar hij zich voor de speciale rechtbank zal hebben te verantwoorden over het feit, dat hij in het bezit werd gevonden van brieven, bestemd voor an ti-fascistische elementen in Italië. Sa men met Dr. Moulin zou een Italiaan- sche terrorist, zekere Fossatie, in heohte- nis zijn genomen. Dinsdagmiddag hebben te Brussel stu denten van de vrije univereiteit tegen die arrestatie betoogd. Aan het Italiaansche consulaat bij de Naamsche Poort wer den ruiten verbrijzeld; het fascistische re gime werd uitgejouwd en weg met de fas cisten en Mussolini geschreeuwd. Gen darmerie en brandweer moesten uitruk ken om de politie met gummistokken en brandspuiten te helpen bij het uiteen drijven der studenten, die tot ruim drie duizend waren aangegroeid. WAT IS EEN LANGE HOND? Twee jachtwet-overtredingen. Voor de Rotterdamsche Rechtbank heeft terechtgestaan de 33-jarige koop man A. C. te Moercapelle. Hij had zich op 27 November zonder jachtacte met een langen hond in het jachtveld bevon den en was deswege door den Goudschen Kantonrechter veroordeeld tot f 40 boe te subs. 10 dagen hechtenis, van welk vonnis hij thans in hooger beroep kwam. Het O. M. eischtje vernietiging van het vonnis en veroordeeling tot f 40 subs. 10 dagen hechtenis met verbeurdverkla ring van den hond, bij niet uitlevering van het dier te betalen f 25 boete subs. ■»5 dagen hechtenis. Verdachte bestreed, dat zijn hond een „lange hond" wa§, waaromtrent de pre sident evenwel geen twijfel mogelijk achtte. De deskundige, de veearts Dr. Copper, deelde de meening van den president. Als verdediger trad op Mr. C. M. Loeff, die betoogde, dat de bewuste hond niet de eigenschappen van een „lange hond" bezit. De 56-jarige W. de K. kwam *in appèl van een vonnis voor 'eenzelfde overtre ding en gewezen door denzelfden Kan tonrechter, .dooh dat luidde f 50 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Hier eischte het 0. M. vernietiging van het vonnis en veroordeeling tot f 50 hoe- te, subs. 10 dagen hechtenis met ver beurdverklaring van den hond, bij niet- uitlevering te betalen f 25 subs. 5 dagen hechtenis. Drie getuigen, onder wie de verbali sant, verklaarden, dat verdachte des tijds een anderen hond bij zich had, dan het dier, dat hij meegebracht had naar de zitting en de rijksveldwachter noemde den anderen hond een langen hond. Volgens Mr. Loeff, die ook in deze zaak als verdediger optrad, is verdach te steeds met denzelfden hond in het veld. Bovendien heeft z.i. verd. geen lan gen hond noodig, om een haas in te loo- pen, daar hij de beste schutter in den omtrek is. AMSTERDAM, 22 April. (Draadloos). Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 302 vette aklveren, le kwal. 93—104, 2e kwal. 80—90, 3e kwal. 68-76 per K.G. levend gewicht, 96 nuchtere kalveren f 0 11 per stuk, 600 varkens, vleeschvar- kens, wegende van 90-110 K.G., 60—62, zware varkens 4749, vette varkens 43— 46 per K.G. slachtgewioht; 11 wagons geslachte runderen uit Denemarken. WOERDEN, 22 April. (Draadloos). Aangevoerd 83 partijen kaas. Prijzen: 2e kwal. met rijksmerk f 29—32. Handel matig. BODEGRAVEN, 21 April. Kaasmarkt. Aangev<#M 178 partijen Goudsohe kaas, waaronder 175 met rijksmerk, 75126 st., 51734 K.G. Prijs met njksmerk le srt. f 34—38, 2e srt. f 28—32. ROTTERDAM, 21 April. Veemarkt. Aangevoerd 27 paarden, 2 veulens, 1880 magere runderen, 892 vette runderen, 367 vette kalveren, 1588 nuchtere kalve ren, 137 schapen of lammeren, 49 big gen, 12 bokken of geiten en 10 overloo- pers. De prijzen waren: Koeien 28-83, 41- 43, en 47'A—50 cent; ossen 36, 39—41 en 46-48 cent; stieren 34, 37, 39—40 cent; kalveren 47 52X, 02M—67i en 80—85 cent, alles per half K.G. Melkkoeien f 235—450, stieren f 110— 460, paarden f 200—310, slachtpaarden f 140255, hitten f 95—165, veulens f 75 135, fok nuchtere kalveren f 2030, dito slacht f 6—12, kalfkoeien f 230— 435, pinken f 170'210, vaarzen f 215 280, biggen f 8—18, alles per stuk; big gen f 1.251.75 per week. Overzicht: Handel in koeien en ossen tamelijk, prijzen gelijk Maandag; stieren slechte handel, prijzen lager; vette kalve ren trage handel, le kwal'.' onveranderd, 2e en 3e kwal. lager; jong vee stille doch prijshoucjende handel; nuchtere kalveren trage handel, prijzen als vorige week; paarden willige handel, iets vastere prijzen. UTRECHT, 21 April. Vereenigde Eier- veiling Utrecht. Eieren wit f 8.50—4.00, eieren bruin f 3.80—4.00, eendeieren f 3.50—380, alles per 100 stuks. Aan voer 170.000 stuks. GORINCHEM, 20 April. Eierenveiling. Aanvoer 84.757 kippeneieren, 2505 eend eieren, 40 gans- en 2 kalkoeneieren. Prijzen: Kippeneieren 5360 K.G. f 3.30 —3.80, 60 K.G. en zwaarder f 3.804.10; eendeieren van f 3 203.50, ganseieren van f 9 50—10, kalkoeneieren f 6.' alles per 100 stuks. G'ROOT-AMMERS, 20 April. Eerste Al- blasserwaardsohe VeilingsveTeeniging te Groot-Ammers. Veiling op 20 April 1931. Aanvoer 42.231 eieren. Prijzen: 40.163 kippeneieren l 2.60ö.öty 2020 eend eieren f 3.304.90, 30 ganseieren f 8— 9, 18 kalkoeneieren f 10, allee per 100 stuks; 47 pond boter 6068 cent per pond, 84 pond kaas 27—81 cent per pond. ROTTERDAM, 20 April. Binnenland se he granen en peulvruchten. Tarwe f 0 6.50, uitgezochte kwaliteit van i 7.50 —10. Gerst Ghevalier f 6—7. Haver f 5-8.25. Erwten. Kleine groene f 8.500. Schokkers f 10—15.50. Bruine boonen f 60, alles per 100 KG. ROTTERDAM, 20 April. Buitenland- sche granen. (Bericht van de makelaars Hagenbeek en Van der Schalk). Stent- ming vast. Rogge 72/3 K.G. Duitsoh- Poolsche afgeladen f 5.50, 73/4 K.G. Zuid-Russische naar kwaliteit disp. f 4 65—4,80. Gerst Canada no. 3 stoomend f 113 117, 61/2 K.G. Donau idem naar aan komst f 115—117, 70 K.G. Zuid-Russi sche disp. f 122, 64/5 K.G. f 120, 64/5 K.G. Laplata st. f 115—110. Haver 56/7 K.G. Zuid-Russische disp. f 7.35, 54/25 K.G. f 7.15—7.25, 53/4 K.G. f 7, 47/8 K.G. f 5:90, 46/7 K.G. st. f Ö.10. Mais per 2000 K G. Laplata disp. f 120 —123, aangek, f 122, spoedig gewacht f 119—120, stoomend naar aankomst f 105—118, Donau-Galfox aangek, f 120, stoomend n. aank. f 112-1118, Witte Z.- Afr. no. 3 disp. f 120—123. ROTTERDAM, 20 April. Voederkoeken (Bericht van de mak. Gebr. Krijger). Noord-Amerik. loco f 8.30, dito stoomend f 8.26, begin Mei/Juni lev. f 8.16, Mei/ Aug. f 8.10, Sept. lev. f 8.60; dito dito van N.-Amer. zaad loco f 9.36, merk SWC loco f 9.50, Mei/Aug. f 8.Q0, merk Maple Leaf stoom f 9.15,,Mei/Aug. f 9, dito merk SK loco f 8.35, dito stoom, f 8.30, Mei/Aug. f 8.10, Zuid-Russen lo co f 8, stoom, f 7.95, Duitsche lijnkoeken af Emmerik loco f 8.10, April f 8, Mei/ Aug. f 7.75, Lijnzaadschilfers (Bombay) stoom f 8.50, Grondnootschilfers (dito) stoomend f 7.50, Extra light Ipco f 7.80, Miei/Aug. lev. f 7.75, Extra licht HVO lo- oo f 8.20, stoom, f 8, Goooskoeken Manil la SK stoomd. f 7.50, Amerikaansche stoom f 7 25, Duitsche grondnootkoek af Speyok/Gooh Aprü f 7.40, Mei/Aug. f 6.90 Inlandsche Voorslag Lijnkoeken loco f 8.10, April lev. f 8, Mei/Aug. lev. f 7.75, dito Lijnkoebschilfers loco f 8.80, April lev. f 8.80, Mei/Aug. f 8 00, dito Grond nootkoek loco f 7.50, Grondnootschroot loco f 7.50, dito Soyakoeken f 8.50, dito Gocoskoeken Juli/Aug. f 7.75, dito Palm- pittenkoeken April/Mei lev. f 7.25, Juli f 6.40. Alleb per 100 küo en gedeeltelijk tweede hands. - fa\fa] fo\K] [cj\M Kj Zoo de Heere wil en zij i leven, hopen onze geliefde fa} Ouders Jan van Blokland IÜ Cornelia van Blokland- I BJ Houweling J (Gj op Dinsdag 28 April 1931 j hun bd te herdenken. Hun dankbare Kinderen. pc en Kleinkinderen. Cgj Schoonhoven, 22 April '31 Hteden overleed de Heer Weduwnaar van ADRIANA GRAAFLAND, In den ouderdom van 79 jaar en 5 maanden. C. M. BOUTER. Stolwijk, 20 April 1931. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, in de wijk- verj/leging te Oouda, mijn geliefde Man en Vader in den ouderdom van 26 jaar Wed. J. C. OSKAM- - Booaard en Kind. Lekkerkerk, 21 April 1931. Heden overleed tot onze diepe droefheid in de Wijk verpleging le Oouda onze innig geliefde Zoon, Broeder, Behuwdbroeder en Oom in den ouderdom van 26 jaar. Namens wederzijdsche Familie, W. OSKAM Oz. Lekkerkerk, 21 April 1931. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Behuwd zuster en Tante, Mejuffrouw Wed. van loh Bouwmeester, in den ouderdom van bijna 79 jaar Namens de Familie, JAC. VAN ES. Tienhoven, 22 pril 1931 Langs dezen weg betuigen wij onzen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling ondervonden bij de herdenking van onze JOH. DE PATER. M. DE PATER Baardman. Bergambacht, 22 April 1931. ven op Donderdagavond 23 April, 8 uur, In Hötel ,,'T CENTRUM" Doel: Candidaatslelling voor Lid van deo Gemeenteraad. over den Mevr. LANZINO, Wlttenburger- weg 6, Wassenaar, vraagt legen I of 15 Mei voor d. in n. Loon I 35 tot I 40 Leeftijd 16 tot 18 jaar. Adres: K. Noomen Az., Dorp CIO, Stolwijk. Gevraagd te Haarlem Koninginneweg 20: in gez. v. drie pers., z. k., zelfst. k. w. en eenv. koken, v. g. g. v., voor 1 of 15 Ju I. vit o»**; DtOUl ovai** «us*» Lsu«n->ls° VOLO DEZE DRIE VOORSCHRIFTEN los een pak Roodband-zeep» poeder in wat kokend water op. Voeg lauw water bij. (25-30 liter op een pak Roodband- zeeppoeder.) laat het waschgoed een paar uur in deze oplossing weeken. Strooi een beetje Roodband- zeeppoeder op de extra vuile plekjes en wrijf zachtjes. Goed naspoelen Zelfs fijne kant en de mooiste zijden stoffen zijn veilig in bet zachte sop van Roodband-zeeppoeder. Én dit prachtig waschmiddel kost, zoo weinig. Slechts 10 cent voor een groot pak, genoeg voor de wascb van de heele week. N.V. WASCHOLINEFABRIEK - AMERSFOORT ÏÏD?«hiid R0 33-0100.M Eiken dag van uw leven staat gij bloot aan inwendige vergiftiging uw eenige blscherming tegen over tollig urinezuur en andere schade lijke onzuiverheden wordt gevormd door gezonde, krachtige werking der nieren. Als gij uw gezondheid op prijs stelt, dient gij de eerste verschijnse len van nierzwakte te kennen. Rug pijn, hoofdpijn, aanvallen van dui zeligheid en urmb-stoornissen zijn op zichzelf reeds ellendig genoeg, zij worden bovendien dikwijls 'gevolgd door rheumatiek, nierwaterzucht, blaaszwakte, graveel en niersteen. Grijp de kwaal krachtig in haar wortels aan. De versterkende, hee- lende en opwekkende hoedanig heden van Foster's Rugpijn Nieren Pillen worden sinds jaren door ve len geroemd om hun uitstekende werking bij verzwakte nierei%waar- door deze organen weder in staat geateld worden om het bloed zuiver en rein te houden. Bij alle drogisten enz. ƒ1.75 p.flacon HET BESTUUR van den brengt ter kennis van belanghebben den dat zal worden gevoerd: 1. over de Heulen, Bruggen, Hoofdeinden en Bruggenhoofden. 2. over de Weteringen en Vlieten. 3. over het Houtgewas. Voor BONREPASop Vrijdag 8 Mei, voor VLIST, Oostzijde op Zaterdag 9 Mei en voor VLIST, Westzijde op Maandag II Mei 1931. De Voorzitter: D. J. Tf lJINCK. Te koop: Keus uit twee. Te bevragen bij O. T. DE CiiER, Lopik. Te koop: 6 jaar, mak. bij Alb van Zes»en, Oruot-Ammen.

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 2