mualsterpoeder Edel 8 Baar Sigaren fèncli Fa. LH. J. UIIJIEHG Nieuwe Avonturen van R0B DE LAAGSTE PRIJZEN IN ONZE HISTORIE Wat geeft de Radio? Alleen voor Vrouwen Gemengd Nieuws. Rechtszaken Ingezonden Stukken. Afloop Aanbestedingen Advertentiën. VRIJ- Hebben Fijnproever v Nutsspaarbank Schoonhoven Rente 3.6 DERDE BLAD NIEUWE BLAD VOOR «11 a-HOLLAND BW WTHSSWT. VRIJDAQ 1 MEI 1SS1 Zatardag 2 Mal. Mftanran, &AJM* B ma QrawogooBj Ö.30 uur Orgelspel; V.P.R.O. 10—10.10 Morgen wijdiag; V.A.R.A. 10.16 uur Uitzending voor Arbeiders in de-Gon- tinu-bedrijven; 12 uur Concert door het V.A.R.A.-Septet en Gramofoon; 2 uur De heer P. K. Polderman over: Spaar fondsen; 2.16 uur „One Huis een Te huis" door den heer T. Landré; 2.46 uur Paedagogiach Concert; 4.16 uur Orgelspel; 4.45 uur Cursus Esperanto 5.05 uur De heer Dr. H. Gerversman over: De letterkunde als weerspiege ling van den tijd, 5.35 uur De heer W. Drees over: De beteekenis van de Soc.- Dem. gemeentepolitiek in Den Haag; 5.50 uur Concert door het. V.A.R.A.-Or- kest; 6.20 uur De heer M. Doorneboech over: Ons gevangeniswezen; 6.40 uur Vervolg Concert; 7.15 uur Bij de Pomp: 7.30 uur Vervolg Concert; V.P.R.O. 6 uur Weekuitzending; 8 uur Catechisa tie; 8.30 uur Concert, 9 uur Mevr. J. van Schaik over: Buiten het strijdge woel; 9.30 uur Concert; 10 uur Persbe richten; 10.15 uur De heer C. Höweler over: Revolutie in de techniek; V.A.R.A. 11 uur Gramofoon. Huizen. K.R.O. 8 uur Concert, 1011.30 Gramofoon; 11.90—12 Godsdienstig halfuurtje; 12.161.45 Concert door het K.R.O.-Sextet; 1.451.50 Berichten van den Ned. Postduivenhoudersbond 160—2.30 Gramofoon; 2.303 Vragen- halfuurtje voor jeugdige personen; 34.30 Kinderuurtje; 4.304.46 Tech nisch Kwartiertje; 56 Gramofoon; 66.15 Sport/overzicht; 6.15—6.35 Journal. Weekoverzicht; 6.357 De heer C. B. Otte over: Belastingwetten en wat iedereen daarvan moet weten; 77.30 Dansmuziek; 7.459 Concert door het Dubbel Mannenkwartet „Arti" en het K.R.O.-Orkest; 99.15 Persbe richten; 9.159.46 Vervolg Concert; 9.45.10 De heer S. P. J. Borsten over: „Waarom zwemmen"; 1111.10 Vervolg Concert; 11.16>12 „Om 't Hoekje". Zondag 3 Msl. Hilversum. V.A.R.A. 860 uur Mededee- lingen van Voetbalbonden; 8.56 uur Tuinbouwhalfuurtje. Onderwerp: Sier- Pompoenen, 9.26 uur Postduivemberioh ten; 9.30 uur Orgelspel; V.P.R.O. 10.30 uur Kerkuitrending. Ver. van Vrijz. Protestanten Haarlem. Spreker: Ds. W. R. Diep huis; A.VJtO. 12-12.30 De Teekenfilm. II, 12.30—2 Concert door het A.V.R.O.-Octet en Zang; 2 2.30 Boekbespreking, 2.302.45 Zang door Baarn's Meisjeskoor; 2.45—^3.16 Interview met Willy Thoenis; 3.15 3.30 Baarn's Meisjeskoor; 3.303.46 Gramofoon; 3.464.46 Concert door Kovacs Lajos en Orkest; 4.456 Gra mofoon; in de rustpoos Sportuitslagen; V.AJR.A. 5 uur Kinderuurtje; 6 uur Concert door het V.AH.A.-Orkest en Ziang; AJVJL0. 88.15 Nieuws- en Sportberichten; 8.159.15 Semi-klaa- siek Concert; 9.15—9.40 Concert dp twee vleugels, 9.4010 Gramofoon; 1011 Populair Concert door het Om roep-Orkest: 1112 Gramofoon. Huizen. N.C.R.V. 8.309.80 Morgenwij ding; K.R.O. 10 uur Uitzending Hoog mis uit de Parochiekerk te Huissen; 11.3012 uur Literair halfuurtje; 1212.20 Gramofoon, 12.20—2 Con cert, 22.30 Godsdienstonderricht; 2 30—2.45 Gramofoon; 2.45-—4.46 Uit- zerfding van den Voetbalwedstrijd Bel giëHolland te Antwerpen; 4.45—6.15 Zieken halfuurtje; N.G.R.V. 6.20 uur Kerkdienst vanuit de Ned. Herv. Kerk te Groningen. Voorganger Ds. J. Wil- lemze' K.R.O. 7.46-8.10 Mr. J. J. A. van Son over: Indrukken van Sovjet- Rusland: 8.108.16 Voetbaluitslagen; 8.158.20 Intenties; 8.2010.80 Con cert door het K.R.O.-Orkest. Solist Jan van Rijsselbergh; 9.15 uur Nieuws berichten; 9.809.46 Gramofoon; 9.45 10.80 Vervolg Concert; 10.80—11 Epiloog. Maandag 4 Msl. Hilversum. V.AH.A. 8 uur Gramofoon; V.P.R.O. 1010.15 Morgenwijding; V.A.R.A. 10.16 uur Voordracht door Co Arnoldi; 10.30—-uur Voor de Zie ken (Luit, Voordracht en Zang); 11.30 uur Gramofoon; 12 uur Concert door het V.A.R.A.-Septet en Gramofoon; 2.16 uur Horman Poort over „De Martelgang van Kromme Lindert" door A. M. de Jong; 3 uur Concert door het Amstordamsohe Trio; 8.80 uur „De Vegetarisohe Keuken" door den heer P. J. Kers; 4 uur Vervolg Con cert; 4.30 uur Johaa Gisius leest uit eigen werk; 516 uur Concert door het V.A.R.A.-Septet en Gramofoon; 6.40 uur Viool-Concert; 7.15 uur Fotografie cursus, 7.40 uur Gramofoon; 8 uur De heer Louis Fles over: De Kalenderher vorming; 8 30 uur Kamermuziek door een Ensemble uit het V.A.R.A.-0rkest; 9.15 uur Mevr. Alida Tartaud-Klein draAgt voor uit „Vorstenschool" (Miul- tatuli); 9 45 uur Concert door het V.AJLA.-Orkest, 10.15 uur Persberich ten; 10.25 uur Vervolg Concert; 11 uur Gramofoon. Hulzen. N.CÜ.V. 8—8.15 Schriftlezing; 8.15—9.30 Concert; 10.90—11 Zieken- dienst; 111130 Lezen van Chr. Lec tuur; 11.9012 Gramofoon; 12.16 12.30 Gramofoon; 12.301..45 Orgel concert; 1.452 Gramofoon; 2—2.35 Uitzending voor Scholen; 2.95—3.15 Beantwoording vragen over tuin- en kamerplanten door den heer A. J. Her wig: 3.153.45 Knippen en Stofver- sieren: 4—6 Ziekenuurtje; 5—6 Con cert door het N.G.R.V, Klein-Orkest; 6.90—6.45 Gramofoon; 6.467.16 De heer A. P. Ooeterhof over: Boerderij- bouw en voorkoming van brandgevaar; 7.157.30 Spreker de heer H. Ame- Rnk; 7.908 Gramofoon; 88.80 Ds. J. 0. Koningsberger over: Geloof en persoonlijkheid; 8.80 uur Kerkconcert; na «floep Persberichten en Gnacfoon. STREEFKERK. Vergadering van den Gemeenteraad op 1 April, des fiamldHajai 2 UUT. Aanwezig «Jle leden. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Voor kennisgeving wordt o.m. aange nomen een banoht, dat de heer J. W. G- Dekking met ingang van 17 Februari is herbeDoemd tot burgemeester. Evenzoo een besluit van de Ministers van Binnen- landaohe Zaken en Landbouw en van Fi nanciën, waarbij de gemeente in het ge lijk is gesteld bij het beroep tegen het besluit van Ged. Staten tot vaststelling van de som, bedoeld bij letter u van het K. B. van 4 Nov. 1929, welk bedrag thans is vastgesteld op f 30.901,88. Hierop Wordt gelezen een adres van mej. W. van der Schans, houdende var- zoek om ontslag uit haar betrekking van' onderwijzeres aan de Openbare Lagere Schooi I, wegens benoeming te Dordrecht Op voorstel van B. en W. wordt be sloten dit ontslag eervol te verleenen. B. en W. hebben den dag van ingang van het ontslag bepaald op 1 Mei. Na een mededeeling omtrent de sollici taties naar de vacante betrekking van on derwijzeres aan de 0. L. School' I, wordt ter tafel gebracht de door B. en W. in overleg met den inspecteur van het L. 0. opgemaakte voordracht, luidende als volgt: No. 1 mej. M. N. J. Krijn te Den Haag; no. 2 mej. J. W. Herkhof te Schoonhoven; no. 3 mej. J. M. Leenhouts te Schoondijke. Na gehouden stemming is met algemeen® stemmen benoemd mej. Krijn, no. 1 van de voordracht. Tot loden van de oommissie uit den Raad, belast met het onderzoek der reke ning over 1930 van de gemeente, van het Burgerl. Armbestuur en de Broodbe- deelingscommissie, worden benoemd de heeTen J. J. van Aartrijk, voorzitter; A. Pierhagen en C. Verhoeff, leden. Voor onderzoek van de gemeen te-bo- grooting zal de commissie bestaan uit al le leden, uitgezonderd» de wethouder». Op verzoek wordt aan den heer P. de Jong, oud-hoofd der 0. L. School II, thans wonende te Voorschoten, eervol ont slag verleend als lid van de commissie B tot wering van schoolverzuim. Tot lid der commissie wordt benoemd de heer J. M. Kroeske, hoofd der O. L. School II. Daarop wordt gelezen een verzoek van den Pensioenraad, om voor den heer P. de Jong, als hoofd der L. School II, een besluit tot vaststelling zijner jaar wedde op 1 Januari 1926, en den pen sioensgrondslag op dien datum opnieuw vast te stellen. Nadat de Voorzitter een en an der heeft toegelicht, wordt besloten de jaarwedde met ingang van genoemden datum te bepalen op f 3720 eb den pen sioensgrondslag vast te stellen op het be drag der jaarwedde, welke de heer Da Jong genoot op 30 Juni 1922, n.l. f 4140, zooals ook reeds is vastgesteld bij raads besluit van 9 October 1925. Vervolgens wordt de volgorde vastge- sleld, waarin de leden van het stembu reau den voorzitter bij verhindering of afwezigheid zullen moeten vervangen: Stembureau 1 de heer G. N. Terlouw en C. Boop, Stembureau 2 de heer A. Pier hagen en C. Verhoeff. Aangezien bij de verordening op de be- grafenisrechten is bepaald, dat dk se cretaris de begrafenisrechten zal innen, wenschen Ged. Staten, dat hiervoor een verordening ingevolge arUHAbu der Ge meentewet wordt vastgesteld. Op voorstel van B. en W. wordt een zoodanige verordening vastgesteld en wordt de te stellen zekerheid bepaald op f 150. Op verzoek van het gemeentebestuur van Amemuiden wordt besloten adhae- sie te betuigen aan het onder dagteeke- ning van 80 Januari 1991 door den raad dier gemeente aan de Koningin gezonden adres betreffende vrijstelling van het ge ven van onderwijs in het vak lichame lijke oefeningen aan de 0. L. Soholen. Voorts wordt vastgesteld een verorde ning tot aanwijzing van stemlokalen ln de stemdistricten in deze gemeente. Al» lokaal voor stomdistriot 1 wordt aangewe zen een lokaal van de 0. L. School I, wijk C no. 23; voor stemdistrict 2 een lokaal van de 0. L. School II, wijk B no. 1. Hierop wordt gelezen een verzoek van de commissie tot uitvoering van het pro vinciaal wegen plan in de Alblasserwaard een verminderde bijdrage te verleenen in de kosten van onderhoud van f 1730 in- plaats van de oorspronkelijk gestelde bij drage van f 1960. Na een breedvoerige discussie, waarbij naar voren wordt gebracht dat de lasten voor deze gemeente te hoog zijn, wordt besloten op het verzoek afwijzend te be schikken onder mededeeling, dat de aan vankelijk toegezegde bijdrage ad f 1100 per jaar blijft gehandhaafd. Daarna wordt aan de orde gesteld de aankoop van het haventje met den veer- dam, gelegen in de kom der gemeente, in eigendom behoorende aan de N.V. Stoom- boot-Reederij op de Lek, te Slikkerveer. Aangezieu voornoemde N.V. eenigen tijd geleden de haven voor een ieder had versperd, hebben B. en W. onderhandeld omtrent den aankoop door de gemeente. De N.V. is bereid gevonden om bedoelde perceelen aan de gemeente in eigendom af te staan voor de som van f 500, onder voorwaarde, dat de gemeente aan ge noemde N.V het recht geeft om vrij en onbelemmerd gebruik te maken van den veerdam voor passagiers en goederen voor de aan haar behoorende stoomboo- ten: dat de gemeente niet zal toestaan, dat beurtschippers, welke in concurrentie varen met de N.V., van de haven zullen gebruik maken, en dat het gebruik van den aanlegsteiger niet mag worden be lemmerd door schepen, welke van de ba- ven gebruik maken. Aangezien het in het belang der ge meente is, dat in de kom van het dorp een openbare lo«~ en laadplaat» aanwezig if, wórdt BStt algemeen# »te»mm Mo ten tot aankoop van het gedeelte tan de veerdam tot ongeveer aan het wachtlo- kasdtje en de haven voor de door B. en W. bedongen prij». In verband met de opening vu de nieuwe algtmeene begraafplaat» stellen B. en W. voor de jaarwedde van den doodgraver te verhoogen met f 150 en te brengen op f 860. Na eenige bespreking wordt besloten de jaarwedde op genoemd bedrag te be palen en met ingang van den dag der verhooging (1 Januari 1931) den pen sioensgrondslag vast te stellen op gelijk bedrag. Verder wordt nog besloten den titel van „opzichter van de begraafplaats" op te heffen. De jaarwedde hieraan verbon don, is opgenomen in de jaarwedde den doodgraver. Op verzoek van vier afdeelingen der Roll. Maatschappij van Landbouw en de afdeeling van den Chr. Boeren- en Tuin dershond, all on gevestigd in de Alblasser waard, wordt met algemeene stemmen be sloten adhaeaie te betuigen aan een on der dagteekening van 8 Juli 1930, door die organisaties aan den Minister van Waterstaat gezonden adres, inzak» het tracé van den weg Rotterdam—Eist, be hoorende tot het Rijkswegenplan. Hierop sluit deVoorzittetdei gadering. COMMUNISTISCHE GEMEENTERAAD? Te Finsterwolde waren de communis ten in stemmen bij de verkiezing voor de Provinciale Staten ver in de meerderheid. De kans is dus groot, dat in den nieu wen gemeenteraad de communisten de meerderheid zullen hebben. OPLICHTER GEARRESTEERD. In September wist de 27-jarige opzich ter F. A. H. M., zich ook wel noemende ingenieur P., toen hij in betrekking was bij een aannemersfirma te Rotterdam, een chèque-formulier te bemachtigen van een bankinstelling, bij welke de aannemers firma een rekening-courant heeft loopen Tevens was hij in het bezit gekomen van een betaaladvies van de bank. Beide stukken vulde M valschelijk in tot een bedrag van f 7000, welk bedrag hg inde, waarop hij spoorloos verdween in gezel schap van een jongedame. Zijn vrouw en kinderen, die te Schiedam woonden, liet hij onverzorgd achter. M. heeft onder zijn valschen ingenieurs- naam o.a. in België vertoefd, doch toen het geld op was, vertoonde hij zien wc der in ons land. Toen hij dezer dagen te Vlaardingen opdook, hield de politie hem aan. Hij is naar Rotterdam op trans port gesteld. DOOR EEN TREIN OVERREDEN. Gisteravond is te Osa* de 17-jarige spoorwegbeambte J. G., afkomstig uit Maastricht, onder den trein uit Nijmegen geraakt. Men vond het lijk van den on gelukkige om half twaalf op 500 meter afstand van het station. Omtrent de toe dracht van het ongeval valt nog niets met zekerheid te melden. GEVAARLIJK SPION GEARRESTEERO De veiligheidsdienst te Parijs heeft een bijzonder gevaarlijken spion, die in ze kere kringen bekend staat onder den voornaam Paul, gearresteerd, op het mo ment, dat deze op het punt stond de stad te verlaten. Hij wordt er van verdacht een belangrijke rol te hebben gespeeld in zekere spionnage-affaires. welke eenige jaren geleden voor de rechtbank werden behandeld Hij was er evenwel steeds in geslaagd te ontsnan^en Hij placht voor- ïelijk de staatsinrichtingen, welke voor de nationale verdediging werken, als het terrein zijner werkzaamheid te gebruiken. FEEST VAN BERLIJNSCHE MISDADI GERS. Ds politie te slim af. Jaarlijks is er te Berlijn een feest van den beruchten bond van leden van de Rerlijnsche „onderwereld", Immertreu, die juist den laatsten tijd weer veel- van zich heeft doen spreken. Deze keer was de vreugde vooral groot, omdat men het eeuwfeest vierde van den bond Ongeveer 1800 feest gadgers, dames en heeren, in groot avondtoilet en smoking, waren in een feestlokaal bijeen gekomen. Talrijke gasten en „gedelegeerden" van verwante vereenigingen waren aanwezig. De politie wilde van de gelegenheid gebruik maken om een inval te doen. daar ze vermoedde, dat vele „bekenden" van haar aan het feest zouden deelnemen. Op het oogen- blik dat de tafelpresident zijn feestrede had uitgesproken, verscheen een inspec- STRIJKEN. Strijken i» een vermoeiende bezigheid. Ge kunt er wel bij gaan zitten, wanneer ge slechte een stoel hebt van gelijke hoogte als de strijkplank Zorg in ieder geval, dat de plaijk niet te laag voor u is, want dat is heel verkeerd. Staat men op ©en houten of betegelden vloer, leg dan een dik kleedje of matje onder de voeten; dit veert, waardoor de voeten minder gauw vermoeid zullen worden. Probeer verder eens, om het handvat van het ijzer met een zijden, in plaats van met oen wollen lap vast te houden, dan zult ge minder last van de hitte van het ijzer hebben Het hinderlijke uitglijden van het ijzer kan men voorkomen, door het in te wrijven met een stukje papier, waarop een weinig zout. Tegen het plakken van de stijfsel aan het ijzer roert men dikwijls ook wat zout door de stijfsel heen. Het stroeve van het ijzer neemt men weg door steeds een lap bij de hand te heb ben met een stukje kaars; het kaarsvet smelt door de hitte van het ijzer, maakt de lap vet en men kan volstaan met het ijzer een paar maal over de lap te ha len. Bekleedt men de strijkplank zelf, dan legt men op het hout eerst een flinke laag kranten, dan de molton deken en een katoenen dook er over heen. Zorg vooral dat de plank heel gelijk is, want anders strijkt men heel moeilijk en krijgt men op de oneffenheden dikwijl» bruine plekken en strepen op het strijkgoed. Wanneer u het strijkijzer wegzet, plaats het dan rechtop en niet vlak Er is dan minder kans op roesten. Als u een electrisch strijkijzer bezit, windt het snoer dan nooit strak om het handvat heen bij het wegbergen, maar even los jes als u het met een easslang zou doen. VITRAGES. Het wil wel eens voorkomen, dat go- streken, gemangelde of droog toegeslagen vitrages niet altijd precies recht naar beneden hangen, als ze weer schoon voor de ramen gaan prijken. Dat is voor een huisvrouw altijd een ontmoedigend ge zicht. Ze heeft zoo haar best gedaan en het resultaat is toch niet dat, wat je noemt! Wat daar nu aan te doen? Een eenvoudig middeltje is het volgende. Laat ze stilletjes voor 't raam hangen, neem kom met wat schoon water en een schoone spons. Maak de laatste vrij voch tig en haal haar van boven naar bene den met de rechterhand eenipe malen over het geheele gordiin, voor zoover dat noodig is, terwijl met de linkerhand de zoom der vitrage vastgehouden wordt. Rek daarna den zoom naar beneden, voorzichtig duimend goed bij en ge zult zien, dat het kwaad geheel verholpen is, als het vocht verdampt is. KNOPPIQUET. Gaven we eenigen tijd geleden een ge haakt bouquetje om op mantel of cos tume te dragen, bestaande uit gehaakte bloemen en bladeren in felle kleuren, thans geven we een klein knoppiquet, bestaande uit een knoppentoffje van kralen, met daarachter eenige bladen d-e we in een modezaak of kunstbloemen handel kunnen koopen. Voor dit knop piquet hebben we noodig 4 el groen, zeer dun laiton; 3 a 4 groene kunstbla deren, 12 tameliik groote, ronde, houten kralen (oranjekleurig) en 12 kleine ronde kralen (zwart). Bet maken van het knoppentoefje. Knip 12 lengtes laiton van 20 c M. lengte. Rijg een kleine zwarte kraal aan ieder stuk, schuif deze kraal op het midden van het laiton Buig het laitbn samen en rijg beide einden samen door een groote kraal. Duw de groote kraal stijf tegen de kleine en bind het laiton in een stevigen knoop. Handel met de andere stukjes laiton en kralen even zoo, waardoor ge 12 takjes verkrijgt, rangschik de takjAs daarna tot een ru:- kertje met de kunstbladeren er achter en bind ze vast met het nog overgescho ten stukje laiton. Knip de einden nog geliik en het knoppiquet is daarmee klaar om in uw knoopsgat gestoken te worden. SCHOENZOLEN. Een veel te weinig bekend middel tot bewaring van schoenzolen is ongekookte lijnolie. Moeders met schoolgaande kin deren, past het onderstaande eens 'oe op de schoolschoenen van uw robbedoezen; go rilt er over te-reden tip c het meer malen toepassen. Met een kwasfjé smeert men de droge zolen met lijnolie in en herhaalt dit na verloop van eenige uren Nieuwe zolen moeten drie of vier dagen telkens tweemaal behandeld worden. De zool is nu niet alleen ondoordringbaar voor water, maar houdt ook veel langer stand dan anders Om de drie of vier weken past men dit zeer goedkoope mid del toe Als men de zolen 24 uur laat drogen, behoeft men niet bang te zgn voor vette vlekken op de kleeden; de lijn olie is dan geheel ingedroogd en de zolen worden er ook niet glad van teur van politie, die minzaam een kleine verstoring van het prettige avondje aüan kondigde, welke intusschen. naar hij hoopte, niet lang zou duren. De daarop binnentredende beambten keken de papie ren na en namen vijftig personen mes naar het bureau, van wie er alras weer 49 in de zaal verschenen. Slechts één gast werd vastgehouden. Blijkbaar had het bestuur vermoed, dat de politie iets in het schild voerde, zoodat men gezorgd had de gezochte per sonen niet aan het feest te doen deel nemen. NEW-YORK'S BURGEMEESTER BLIJFT. De gouverneur van den staat New York, Roosevelt, heeft het voorstel van de „burgercommissie", om den New Yorkschen burgemeester James Walker uit zijn ambt te ontzetten, verworpen. Bedoelde commissie had verschillende tekortkomingen van Walker in de uit oefening van zijn functie vastgesteld Men verweet hem onbekwaamheid in het besturen van de mUlioenenstad en voorts geldverspilling. Walker heeft alle tegen hem inge brachte beschuld gingen weerlegd en naar- zijn meening heeft men om politieke redenen tegpn hem gestookt. Vooral be klaagde Walker er zich over, dat de communisten er op uit waren het ge meentebestuur van New York zwart te maken en dat hij speciaal het slachtoffer van hun verdachtmaking was. Al de beschuldigingen tegen Walker zijn van hoogerhand ongegrond verklaard. GEHEIMZINNIGE ONTVOERING. De geneesheer Dr. Isaac D. Kelly uit St. Ixnns werd verleden week op geheim zinnige wijze ontvoerd. Op even geheim zinnige wijze werd hij Woensdag ge blinddoekt weer door dezelfde personen, die hem ontvoerden, met een Auto tot voor zijn huis gebracht en daar vrijge laten. Gedurende een week was dr. Kelly gevangen gehouden in een kamer van een hem onbekend huis. Hij verklaarde goed te zijn behandeld Zonder dreigementen of zonder losgeld te eischen had men hem weer teruggebracht'naar de plaats, vanwaar hij ontvoerd was NOODLOTTIG EINDE VAN EEN EXPEDITIE. De Amerikaansche medische expeditie die is uitgezonden voor het instellen van een wetenschappelijk onderzoek naar de slaapziekte in den Belgischen Congo, is door een ernstig ongeluk getroffen. De leider der expeditie, dr. Arthur Torran ce, is in de Congo-rivier verdronken. De overige leden der expeditie zijn door de overstroomingen van den Congo van de buitenwereld afgesneden en worden als verloren beschouwd. Dr. Torrance had reeds eerder naam gemaakt door zijn wetenschappelijke ex pedities, waacbij eenige malen verschei den menschenlevens verloren zijn gegaan ten gevolge van aanvallen van vijandige inboorlingen. IN NICARAGUA. Volgens berichten uit Nicaragua «ra de leider van de Nicaraguaansche vrij heidsbeweging, generaal Sanino, pogin gen doen om de bevolking schrik aan te jagen. Beweerd wordt, dat hij in de nzL- bijheid van Puerto C&bezaa verscheide ne gevangenen beeft doen onthoofden, waarna hun hoofden op stokken werden bevestigd. Gelijk gemeld, moet Sandino van Sowjet-Rusland een aanbod hebben ontvangen voor de leverantie van wapen» en munitie. Sandino heeft dit aanbod echter van de hand gewezen. UIT DE MISDADIGERSWERELD. De nieuwe burgemeester van Chicago, Cennak, heeft aangekondigd, dat gedu rende zijn ambtsperiode de vertooning van film», met als onderwerp het misda diger slaven te Chicago, verboden cal zijn. Een van de onder-luitenants van Al Capone, Benny Butler, die er van ver dacht wordt de moordenaar te zijn van den verslaggever van de Chicago Tribu ne Alfred Linge, is bij een autobotsing, waarbij de auto, die hij bestuurde, to taal vernield werd, gedood. BURGEMEESTER VEROORDEELD. De jury-rechtbank te Eisleben heeft den burgemeester van Eisleben, Claus», wegens verduistering op groote schaal, ten nadeele van de plaatselijke arbeids beurs tot negen maanden gevangenisstraf of 400 mark boete veroordeeld. 35. Het hijgen van de eeel trok Robe aandacht; bij haaltte rich er heen, maakte bet dier lof u ipnmf op a'n W 36. Zonder rich er om te bekommeren, dat hij ongewapend waa en de roovere in het berit Waren ran een gewapend ge wen, rode hij aektn de twee aaeaaa aan. „Die diefachtige Arabieren rullen er niet van doorgaan met mijn dingen," hijgde hij. i ,«J| OP KURTENS VOORBEELD. Te Boedapest ie een 19-jartga Jongen verhoord, die oen verkoopsler om het lé ven had gebracht. Hij legde de sensatio nele bekentenis af, dat hij met groote hfllangstellittF de in de bladen versohe- nen uitvoerige berichten over het procea teeen den Dusseldorfsohen maasa^moor- denaar Peter Kurten had geleien. 1 De deskundige getuigen hadden vast- „oateld. dat het slachtoffer, een 18-ia- meisje, door worging om het leven was gebracht, en dat de dader haar ver volgens verscheidene messteken had toe gediend. TYPHUS TE WILNA. Gevolg der overstroomingen. Door de overstrooming in het gebied "Wilna is inzonderheid het stadje Druja aBn de Letlandsche grens ernstig geteis terd Het plaatsje staat volkomen onder water. In vele wijken staat het water meer dan 1 Meter hoog. Negen tiende der huizen is van hout en door hot wa ter zijn de fundamenten losgespoeld. I>e meeste huizen zün met ataaldraad aan de hoornen bevestigd. Dit een oude aynar goge is een bibliotheek met 300 antieke boekwerken weggespoeld. In de atad to een vlek- en buiktvphus-cpidemie uitge broken, waaraan reeds 60 ^PnonJf" dend zijn Vele gezinnen hebben geen voedsel. Talrijke personen, die van de Russische zijde op groote ijsschotsen en wrakstukken van huizen kwamen aan drijven, zijn in het water omgekomen.. NA DRIE JAAR. Wegena overtreding van het parkeer- verbod wilde een agent een automobilist te New York verbaliseeren. Toen de agent de auto naderde, herkende hij den auto- 'mobilist als den misdadiger en bendeiei- der James Nannery, die in 1928 uit de Sing Sing-gevangenis wist te ontsnap pen. Toen Nannery eag, dat de agent hem kende, trok hij zijn revolver, doch de agent was hem voor en loste twee scho ten, terwijl hjj bovendien een traangas- patroon afschoot. De agent slaagde er in den man te arres toeren. GEVECHT IN LANDDAGZITTINO. Woensdag kwam het in den Sakaiachen Landdag tot stormachtige tooneelen bij de behandeling van het sociaal-democra tisch voorstel tot opheffing van het be- toogingsvedbod. Toen een na! cialistisch spreker de politie tegen de so ciaal-democraten in bescherming nam, hetgeen met beleedigende opmerkingen gepaard ging, wierpen enkele commu nisten zich op den nasi, dien lij bij de keel grepen en mishandelden. Er ent- stond een algemeene veschtpartij, waar aan ook de publieke tribune deelnam. De voorzitter maakte een einde aan de veTtooning door de zitting te sluiten en de tribune te ontruimen. Het senioren convent beraadslaagt over de incidenten. EEN PRELAAT GESTEENIGD. Door bljgeloovlgs bevolking. Te San-Giovanni Rotondo bij Foggia in de provincie Napels woont in een Ca pucijnerklooster een monnik, aan wien de bevolking tal van wonderen toe schrijft. De R.-K. kerk heeft de wonde ren van haar kloosterlijken zoon niet wil len erkennen en hem gelaat naar Afrika te vertrekken. Dat is twee jaar geleden geschied, maar de monnik vertoeft nog altijd in zijn klooster, daar de bevolking hem niet wil laten gaan en sinda twee jaar het klooster letterlijk belegert. Do zer dagen heeft het Vaticaan weer een» iemand naar S&n-Giovanni Rotondo go- zonden om nog een» een onderzoek in te stellen naar de wonderen van pater Piua. De bevolking dacht echter, dat de lijke afgezant den wonderdoener wilde ontvoeren, en heeft den prelaat geateo- nigd. Deze, Mgr. Tignola, ligt nu ernstig gewond in het ziekenhuis te Foggia. POGING TOT DOODSLAG OP ZIJN VROUW. De Rechtbank te Groningen heeft den 33-jarigen reiziger W. K. aldaar, die in den avond van 13 Januari zijn vrouw met een scheermes ernstige verwondin gen aan hala en armen toebracht, we gens poging tot doodslag veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. De eisch was zes jaar. DIJKONDERHOUD EN -OPHOOGING. Gisteren wees de Hooge Raad arrest in de zaak tusschen het bestuur van het Waterschap Stormpolder en de N.V. Jan Mijnlieff F.Zh.'a Steen- en Rietmattenfa- briek te Krimpen a..d IJsael. De firma. Mijnlieff meende, dat zij als onderhoudplichtige van een dijkgedeelte niet gedwongen kon worden den dijk op te hoogen, omdat dit werk haar inziens valt buiten den onderhoudsplicht. Het •waterschap liet toen de ophooging uit voeren, doch vorderde de kosten van den onderhoudsplichige bij dwangbevel terug. De Rotterdamsche Rechtbank besliste, dat de firma Mijnlieff op grond van de nieuwe keur verplicht was tot de op hooging over te gaan. De Haagsche Rechtbank vernietigde dit vonnis in hoo- ger beroep en van die uitspraak ging de Stormpolder in cassatie. Thans heeft de Hooge Raad het arrest van het Hof vernietigd en het vonnis der Rechtbank bekrachtigd, zoodat in hoog ste instantie thans is uitgemaakt, dat de onderhoudsplichtige wel gehouden is tot dijkverhooging over te gaan. DE ONTWAPENINGSGEDACHTE. Hooggeachte Redactie. Ia uw hoofdartikel „Oorlog ln den grond", voorkomende in uw nummer van Vrijdag 1.1., schrijft u o.m.: „Ontwape ning wil men om oorlog te voorkomen, maar dat geliikt wel eenigszins op een tttrtt, die in een lek bootje zit en die al leen redding verwacht van het uitschep pen van het instroomende water". „Wat een onnoozele lui toch, die voor standers van ontwapening", zullen de le zers moeten denken. Het lijkt me toch wel heel naief zoo in telegramstijl, met één penn es treek, de ontwapeningsgedach te te kunnen be- en veroordeelen. De Redactie van uw blad schijnt niet ln het minst eenige idee te hebben van de motieven, welke de drijfveer zijn de ontwapeningsgedaohte te propageeren. Een oouranten-artikel leent zich er niet toe het oorlogsvraagstuk te behandelen Dit vereischt breede studie van maat schappelijke, en staatkundige verhoudin- gen. Doch boven dit alle» gaat uit het z e d e 1 ij k motief „het mag zoo niet lan ger" en ons geweten dringt er on» toe de ontwapeningsgedachte uit te dragen. Naast deze idealist! »che kant heeft het zeker ook practisch nut. Juist de bewapenaa.rs zitten in het lekke bootje. Jaarlijks wordt 100 millioen in Nederland aam defensie besteed. Is dat genoeg? Immers, nooit genoeg. Bewapening lei4t tot tegenbewapening. De wedloop der eeuwen. Ik herhaal echter: 't gaat om hoogere belangen. En dan past het niet voor een neutraal blad op der gelijke wijze te sohrijven. DONK, Oegstgeest. We zijn verheugd, eed man te hebben gevonden, die „breede «studie heeft ge maakt van maatschappelijke en staatkun dige verhoudingen" en die ons zulke to taal nieuwe en nooit vernomen argumen ten over de ontwapening doet hooren. We waren ten opzichte van dit vraag stuk heel naief, we hadden „met het minst eenige idee", zooals de geachte in zender het uitdrukt, maar we zijn nu vol ledig op de hoogte. Als dank voor het genoten onderricht, Willen we den geachfcn inzender lee- ren, dat „neutraal" niet beteekent geen oordeel of meening te hebben over „maatschappelijke en staatkundige vei^ houdingen", doch alleen, dat we ons ont houden van deelneming aan strijd over politiek of godsdienst. Redactie. Hittegolf ie Bergambacht. Geachte Redactie. Beleefd verzoekt ondergeteekende U. onderstaande regels in Uw blad* te willen opnemen. Het spreekwoord: „Eén zwaluw maakt nog geen zomer", schijnt uit onze taal geschrapt te moeten worden, als wij ten minste allen het voetspoor van Bergam bacht willen volgen. De jeugd van deze gemeente echter ondervindt op 't oogenblik aan den lijve, dat bovengenoemd spreekwoord in ons land nog wel degelijk bestaansrecht heeft. Uit de schoollokalen zijn daar n.l. in de Pa&schvacantie de kachels reeds voor goed verwijderd en de kinderen, natuur lijk niet vrij in hun bewegingen, moeten maar zorgen, dat hun vingertjes niet dermate verstijven, zoodat ze straks hun lettertjes onberispelijk op het papier kun nen doen te voorschijn komen. Voor volwassenen échter schijnt men uitzonderingen te maken. T9en op Woensdag 22 April voor de verkiezing van de Prov. Staten een lokaal van de Openb. School op het dorp w,as inge richt als stemlokaal, "konden de leden van het stembureau zich heerlijk van hun overjassen ontdoen, want.... de kachel VRIJPAO 1 MEI 1981 was er. Maar het ging als in een sprookje; den volgenden morgen was de zwarte sin jeur weer verdwenon. Kinderen behoe ven geen warmte, volwassenen wel. Het personeel van bovengeribemde school zou ik gaarne deze raad willen gevon: Laat in de komende dagen, bij een temperatuur als nu, het vak lichamelijke oefening tot zijn volle recht komen, terwille van onze kinderen. Wellicht wordt dan bevriezing voorkomen I U, mijnheer de redacteur, dankend voor de afgestane ruimte, EEN G OLiLEG'A VAN DE LEERKRACHTEN AAN BOVENGENOEMDE SCHOOL. Sliedrecht. Vanwege den directeur-ge neraal der Zuiderzee-werken is aanbe steed het verhoogen van een gedeelte van de waterkeering voor Harlingen, gelegen tusschen de Nieuwe Willemshaven en de Zuiderzeehaven, met bijkomende werken. Raming f 125.000. Laagste inschrijver was de heer J. Visser Bi. alhier met f 83.680. Gouda. De architect D. Stuurman te Gouda heeft aanbesteed het bouwen van een graamnaalderij met silogebouw (zonder ijzeroonstructie) voor de Firma A. Treurniet te Berkel (Z.-H.). De uitslag was: H. W. van Wijk, Den Haag, f 53,000; J. Post, Rotterdam, f 51.279; Gebr. v. d. Have, Rotterdam, f 51.000; H. A. Clarija, Den Haag, f 47.965; N.V. Aann. van Werken v.h. Nederhorst, Gouda, f 47.193; N. J. Ma- reé, Berkel Roderijs f 45.500; J. van Rijn Zn., Delft, f 43.500; J. Bron- gersma, Gouda, f 42,800; Joh. Keijzer- waard, Berkel Roderijs, f 41.800; C. Oo»t dijk, Rotterdam, f 41.800; D. Middelkoop, Vleuten, f 40.977; J. J. de Vogel, Berkel Roderijs, f 40.450; P.. Kuijpers IL Kloppers, Kethel, f 40.200; J. N. Kra nenburg, Delft, f 39.60); H. E. van Deest, Gouda, f 38.970; L. Ponsen, Krimpen a.d. IJssel, f 38.427; J. Zuidervliet, Stob wijk, f 36.150; Gebr. Huijsman, Stolwijk, f 35.998; P. G. van Willigen, Gouda, f 32.622. Aan den laagsten inschrijver ia het werk gegund. De ijzerconstructie is opgedragen aan I de Firma Gebr. Van Bentum te Jut- phaa». blijvend kunt U de grootste sor teering NAAIMACHINES bezichtigen. Hagelnieuwe Handnaaimachine 39. Luxe inzinkbare Trapmachine, voor- achteruit werkend 79. VERMEULEN, Kipstraa! 13 Telef. 52176, Rotterdam. Repareeren. Inruilen. voor het verkrijgen van goede melk in Drogisterii „het groene kruis-' Kleiweg 91, Gouda. BERICHT VAN INZET. HET HUIS mat Aanb*hoor»n Nltuwarktrk a.d. IJwal Kanaaldijk No. 35, alsmade het OPSTALRECHT OP DEN GROND, is ten verzoeke van den heer M. GRONE aldaar Ing»- zet en gebracht op ƒ4800.—. Af flag: S Mal 1631, roorm. alf uur, In „DE ZWAAN" la Niauwar- kark a.d. IJttal. R. GALLAS, Notaria te Zevenhuizen (Z.-H.). FABRIKAAT: met algemeene stemmen gekozen. Door haar auperlore kwaliteit Gouda 24 UUR P« voor bandage O. B. ARINDS eoortL limiinliul 13, trom HOOrottEQ 34. ROTTERDAM V Geopendi Zaterdagavond vnn 7.30 tot 9 uur Overige werkdagen van 11 tot 1 en van 2 tot 3 30 uur Prijzen Directe per levering 25 f 7.87 50 15.00 100 29.00 500 140.00 1000 275.00 3 weken voor uit besteld 13.75 26.50 127.50 v 850.00 Daar wij thans over een der modernste Broederijen beschikken, welke geheel is uitgerust met de beroemde Amerikaansohe Petereime Electric B r oed-I nat a 11 a t i e kunnen wij de^ grootere en zwaardere en levenskrachtigere Petereime Kuikens leveren voor een prijs, die past in onzen tijd. Profiteert «an onze betere uitkomsten zonder kreupele of zwakke kuikens I Uw kuikens worden door specialisten ln de broedkunst gebroed. ZOEKT U een Kofter-Gramophoon voor m-Mm seizoen We hebben een ruime keuzei Lange Tlandewag If - Gouda lalaafd aanbevaland, C. 1.10UTIR,

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 6