Nieuwe Avonturen van R 0 B Da nieuws Rijksweg In ds Alblasserwaard. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Wetenschap en Techniek. Rechtszaken. Gemeenteraden. iwFEDE blad NIEUWSBLAD VOOR ZUrD-HOLLA ND EN UTRECHT, Schoonhovenschi Courant WOENSDAG 13 MEI 1931 14 I Hilvercum. A.V.R.O. 8- fiMIJK) Morgenwijding, te door don Nederlandscben Luterachen Meisjeabond, afd. Gouda; 9.30-11 Con cert door het A.V.R.O.Ootet; 11—12 Orgelconcert; 12—1.30 Concert door het A.V.R.O.-Kwartet; 1.30-2 Con cert door het Amsterdamsch Vocaal Kwartet; 2—3.15 Concert dtor het Haagschë Harmonie-Orkest; cFlö5 Doorloopend verslag van de hoofd nummers van de „Varsity", de Univer- siteitsroeiwedstrijden; in de pauzes Craomofoon; 5—5.30 Halfuur voor de zieken, 5.30—5 45 Sportuitslagen; 5.45 6.30 Concert door het Omroep-Or- kest;6.307 Lezing door den heer A. de Wal met betrekking tot het Beet- nbven-programma; 7-^-7.30 Vervolg Concert; 7.30^-8 Prof. Huib Luns spreekt over „Rembrandt"; 8—6.15 Nieuw- en Sportberichten; 8.15—10.20 Aansluiting aan het Concertgebouw te Amsterdam. Beethoven-cyclus; tus- schen de symphonieën: Vioolconcert (Gramofoon); 10.20—11.15 Concert door Kovas Lajos en zijn Orkest; 11.1512 Gramofoon. Huizen. N.C.R.V. 8.30—0.30 Morgenwij ding, K.R.O. 9.30—10.30 Concert; 10.3Q—'12 Uitzending uit de Parochie kerk van de H.H. Cyrianus en Francis- cus te Hoorn; 12.151..30 Concert door het K.R.O.-Sextet; 1.30—2 Be sprekingen tusschen de Regisseurs van het Stadionspel van den Vijfden Ned. Katholiekendag; N.C.R.V. 2-3.30 Con cert door het Chr. Radio-Orkest; 3.30 4.45 Concert (Sopraan, Fluit en Or gel); 56 Uitvoering van de Kinder cantate „Een Lentedag"; 6—6.30 Gra mofoon 6.308 Concert te geven door de Wageningsche Mandolineclub en Accordeon-muziek; 8—9 Concert door de Haarlemsche Orkestvereeniging; 9 —9.30 Persberichten en Gramofoon; 9.30—10.30 Vervolg Concert;'10.30- 11.30 Gramofoon. Vrijdag 15 Mei. Hilversum. V.A.R.A. 8 uur Gramofoon; V.P.R.O. 1010.15 Morgenwijding; V.A.R.A. 10.15 uur Voordracht door Ko Arnoldi; 10.30 uur Voor de Zie ken; 11.30 uur Gramofoon; A.V.R.O. 121.30 Concert door Kovacs Lajos en zijn Orkest; 1.33—2 Gramofoon; 2—2.30 Sohooluitzending; 2.30—4 Con cert door het A.V.R.O.-Kwartet en Zangvoordracht; V.A.R.A. 4 uur Or gelspel; 4.30 Uur Na Schooltijd; 5.15 uur Concert door het V.A.R.A.-Orkest en Gramofoon. 6.15 uur Vervolg Con cert; 6.45 uut Actueel allerlei uit de •Arbeidersbeweging; 7 uur „Gevleugel de Daden" (Een luidruchtig spel in de wereld der vogels); 7.30 uur Vervolg Concert; 7.40 uur De heer J. E. W. Duys over; „15 Mei in de Nederland- sche Omroep-politiek"; 7.50 uur Ver volg Concert; V.P.R.O. 8 uur Weekuit- zending; 8 uur Cathechisa,tie; 8.30 uur Concert; 9 uur Dr. J. A. de Ko ning over: Achtergronden en oorza ken; 9.30 uur Concert; 10 uur Persbe richten; 10.15 uur Boekbespreking; 10.45 uur Gramofoon; V.A.R.A. 11 uur Gramofoon. Huizen. N.C.R.V. 8—8.15 Schriftlezing; 8.15—9.30 Gramofoon; 10.30—11 Kor te Ziekendienst; 1112 .Gramofoon; 12.15—12.30 Gramofoon; 12.30-2 Concert (Viool Cello en Piano); 23 Gramofoon; 34.3> Cello-Recital; 4.30 —4.45 Gramofoon; 5—5.30 De heer H. J. Steinvoort over: Een Rapier- of prullenbak; 6.307 Bezoek van den Radio-dokter; 7—7.30 De heer A. J. Herwig over: Het planten en verzor gen van Dahliastekken en de mooiste soorten voor den tuin; 7.458 Gramo foon; 89.15 Concert te geven door het Dameskoor „Cantemus" te 's-Graven- hage en het Chr. Radio-Orkest; 9.15 —10 Carillonbespeling op het Ko ninklijk Paleis te Amsterdam; 10 uur Persberichten; 10—10.50 Concert door het Chr. Radio-Orkest; 10.50—11.30 Gramofoon. aanteekening v-oor motor; A K. van den Heuvel, idem. Voor de vaart binnen de sluizen slaagde H. Hilgera. Alle drie slaagden met uitstekende cij fers, zonder één onvoldoende. Aan ingewijden ie bekend, dat nu drie jaar goleden deze Binnenvaartsohool ge hoel is goorganiseerd. Dit blijkt eov suc ces te zijn, want vroeger werd het exa men-doen voor haar leerlingen als uitge sloten beschouwd en nu -zijn de eerste 8 candidate? reods geslaagd Het examen gaat over de volgende on- derdeelen: manoeuvreeren, wetten en reglementen in- en uitklaren, cognosse menten, charters samenstelling en on derhoud van schepen, tuigages, verlich ting, bebakening, scheepsmeting, scheeps- verklaring rekenen, Ned. Taal, Natuur kunde, aardrijkskunde en vaarwegen, kennis van de motor, splitsen en knoo kennis van hun vak. Dit alles wordt op de Goudsche School nu volledig en naar gebleken is met suc ces onderwezen. Nog al te weinig zijn de Goudsche schippers doordrongen van 'iet nut van voldoende ,ook theoretische pen. Groot-Amm$rs. Zondag werd tijdens de hevestiging en intrede van Ds. Van Amstel een collecte gehouden voor het tekort der nieuwe pastorie, welke met nagift opbracht f 273,32. Uit den Gemeenteraad. Lopik. In verband met een bericht van den heer Oets te Huizen, benoemd hoofd der 0. L. S dat hij eeen gebruik "•enscht te maken van de voor hem be schikbare ambtswoning, hebben B. en W. voor die woning huurders opgeroe- nen De raad besloot in zün gisteren ge houden vergadering, de woning voor den ♦ijd van 5 jaar te verhuren aan den ge meente-secretaris dep heer v. d Weerd Hot huis zal eerst worden verbouwd en met het oog op de kosten daarvan is de uur prijs op f 400 per jaar bepaald. Met de gemeente Vreeswijk zal een ivereenkomst voor wederzijdsche hulp verleening bij brand worden gesloten oontributieverhooging vast te stellen en dit aan de ledenvergadering in Novem ber voor te stellen. Besloten is verder cm de contributie over 1931 nog ongewijzigd te laten. De lijst van de S.D.A.P. voor den gemeenteraad is als volgt samengesteld l J. B. Meijer (aftr.), 2 H Spekman, 8 A. v. d. Beek. 4 H. v. Driel, 5 J. Hol, 6 G Zweere. De rekening van het Waddinx- veensch Zwembad is gunstiger uitgeval len dan aanvankelijk gedacht werd. Was het tekort van het vorig jaar f 2000, thans is dat teruggebracht kunnen wor den op f 1700. Te water gereden. Willige-Langerak. Omstreeks 5 uur Maandagmorgen ging het zoontje van den landbouwer A. H. met hond en kar mel ken. Bij den landbouwer A. R. gekomen, schoot een hond op de kar toe, d« jon gen kon de kar niet meer houden en reed te water. Door toegeschoten hulp werden jongen, hond en kar weer vlug op het droge gebracht. Willige-Langerak. De landbouwer A. v. H. vond dezer dagen 's morgens, toen bij ging melken een zijner koeien dood in de weide liggen. Het kadaver is onder politie-töezicht begraven. Ameide. In een vergadering van libe rale kiezers is besloten tot het oprichten van een afdeeling der liberale staats partij ,De Vrijheidsbond". Als bestuurs leden werden gekozen de heeren H. Die penhorst, voorzitter; D. de Jongh, secre taris, H. Vermeulen, penningmeester, P. Koudstaal G. de Bie' Jr. Voor den gemeenteraad werden als candidaten gekozen de heeren: 1 A. Kruit, 2 H. Diepenhorst, 3 P. Koudstaal, 4 H. Vermeulen, 5 D de Jongh, 6 G. de Bie Senior. DE SCHIPPERSVAKSCHOOL. Gouda. Bij het Vrijdag en Zaterdag te Rotterdam gehouden examen voor het kapiteinsdiploma op rivieren en kanalen, slaagden de leerlingen der binnenvaart sohool te Gouda: J, van den Heuvel, met De Schoolkwestie. Lopik. Zooals bekend, had de Raad onlang9 afwijzend beschikt op het ver oek der Ned. Herv Gemeente, om mede werking voor de oprichting van een bijzondere school. De kerkeraad had bij dat verzoek een schrijven gevoegd, dat, als de Raad niet kon beslu'ten tot op heffing van de openbare school, hij dit verzoek als ongedaan geliefde te be schouwen. viettemin ging de Kerkeraad van het raadsbesluit in beroep bij Ged Staten. Dezen hebben thans dit besluit vernie- t'gd op formeele gronden In het ver- mek aan den Raad was n.l. verzuimd 'Pgave te doen van het maximum aantal eerl ngen, dat per klasse toelaatbaar zou zijn, zoodat het verzoek niet voor be handeling in aanmerking had behooren te komen.' Anderzijds wezen Gedeputeerden het beroep van den Kerkeraad af, omdat de Baad niet tot opheffing van de openbare school had besloten. Ouderkerk a.d. IJssel. Donderdag is de -mrfergrond.sehe verbinding der telefoon 'nt stand eekomen Thans beeint men het bovengrondsche net te verwijderen. - Vanaf 17 Mei en vervolgens zullen Mie god sd'enst oefeningen zoowel d>'e de" Beref als die der Herv Kerk alhier aanvangen vm. 10 en n.m. 7 uur. Zondag zal in de Oeref. Kerk alhie- -pn collecte worden gehouden voor de Theologische School te Kampen. De bus =mn voor de aflossing hebben gedurende te maand April opgebracht f 14,30. Rtrepfkerk. Op 12 Mei zijn bij den von"7itter van het hoofdstembureau inge leverd de navolgende lijsten van cand;- 'aten voor den gemeenteraad waarvoor te stemming zal worden gehouden op 3 Juni. Gemeentebelangen: T. Anema, C. Booy Wzn., J. J van Aartrijk, J. C. van der ^ee, TT. Voorspuy Johzn., C. de Vries Jzn., B. Lagendijk Jzn. en C. Aaldijk. Staatk Geref. Staatspartij: A. W I ekkerkerker, Joh. Boel Bzn en C van Anrooy. Anti-Revolutionnair: G. N. Terlouw, A. Pierhagen H Timmer, T P Terh'iw, r P van den Berg, Jb. de Vries en P. Kortleve. De uitwateringssluis. Streefkerk De werkzaamheden aan de uitwateringssluis van den polder Streef kerk c a. waren thans zoover gevorderd, dat de afsluitdam kon worden ïpge ruimd. Thans rest nog het verni^wen van den bovenslagbalk on het veiaftfen van een buitendeur dogr een nieuigfc. terwijl een deur moet worden gerepareerd. Het polderwater, dat tot 20 c.M 'hoven eil was gestegen maakte bespoediging der opruiming van den dam noodztke lijk. Het Groene Kruis. Zrvenhuizen. Maandagavond verg der- de in het Wijkgebouw het bestuur van Het Groene Kruis, om het besluit van de ledenvergadering tot contributiover hoog ng (tot 10 cent per week) ten uit voer te brengen. Tijdens de vergadering werden de reglementen, die pas "drukt waren, aan de leden uitgereikt Een der bestuursleden merkte op, dat het besluit van de ledenvergadering tot contributie- verhooging in strijd met het reglement was De overige leden waren het hier mede eens Tijdens de bewuste vergade ring was het origineele reglement bij den drukier en het bestuur bezat geen copie. Een nieuwe commissie werd benoemd, es aande uit de heeren W. Mastenbrook, R. Gallas, D de Jong en A. li. van Reeuwijk, om een nieuw ontwerp voor De bezwaren tegen de ontwor pen tracé's. Een Noordelijker tracé aanbevolen. Hoewel het tracé van den nieuwen rijksweg Rotterdam—Eist door de Alblas serwaard nog niet vaststaat, meenen de Landbouworganisaties in deze waard, dat het tracé, dat zal worden gekozen, met hunne belangen niet voldoende rekening houdt, terwijl naar hun oordeel de ver- keexsbelangen wel degelijk de keuze van een andere tracé toelaten. De B.B.N., Bond van Bedrijfsautohou ders in Nederland heeft deze aangelegen heid onderzocht en kwam tot het volgen de resultaat: Het ééne ontwerp tracé loopt van Nieuw-Lekkerland in Zuidelijke richting, daarna in Oostelijke richting ten Noor den van Papendrecht en Oosteind, aan de Noordzijde van de spoorlijn Dordrecht Gorkum, ten Zuiden van Giessen-Oude- kerk en Giessen-Nieuwkerk over den Kerkweg ten Noorden van Schelluinen, daarna in Noord-Noord-Oostelijke rich ting ten Oosten van Hoog-Blokland, even ten Noorden van de spoorbrug over het Merw edekan aal, ten slotte in Noord-Oos telijke richting tot den Noorden van Leer 'Een tweede tracé gaat van hetzelfde be ginpunt uit en loopt ten Noorden van Oosteind, onder den spoorbaan door ten Noorden langs Baanhoek, langs Slie- dreeht, waar de Hooge Dijk wordt ge kruist, door de Uiterwaarden in Ooste lijke richting naar Hardinxveld, waar opnieuw de Hooge Dijk moet worden ge kruist, door den Beneden Hardinxveld- schen Polder. Beide tracé' hebben het groote nadeel, dat de eigendomsperceelen op een zeer ongunstige wijze worden gesneden. De perceelsscheidineen verloopen grooten- deels in Noord-Zuidelijke richting en correspond eeren met de boerderijen gele den aan den, Hoogen Dijk en den weg Giessendam, Giessen-Oudekerk en Gies sen-Nieuwkerk. De hindeT, die dientengevolge onder vonden wordt door de landbouwende be volking eenerzijds en he doorgaande vbr- keer op den weg anderzijds, zal niet te overzien zijn. Het land moet worden bemest, het hooi moet worden binnengehaald en dit alles zal op tal van plaatsen dwars over den Tooten verkeersweg moeten geschieden: het is duidelijk, dat er van een rnstigen, '■vrijen verkeersweg geen sprake kan zijn, '•m dat oncelukken o" dien weg met ze kerheid kunnen worden voorspeld. Het tweede tracé heeft bovendien een dubbele kniising met den Hoogen Dijk. te Sliedrecht en te Hardinxveld geheel in 't midden van een aangesloten bebouwing kruising met de Giessen vlak bij de mon ding. hetgeen meer moeilijkheden voor de scheepvaart oplevert dan sniiding bo- venstrooms en een extra sniiding van de snoorliin DordrechtGorkum Hoewel de nieuwe weg bestemd is voor het doorgaande verkeer, heeft deze ook ten doel de verbinding van de Alblasser waard met Rotterdam te bewerkstelligen e n. te vergemakkelijken. Bij de keuze van een der tracé's zal dit doel voor het voordeliik deel van de Waard zeker niet morden bereikt. De plaatsen en dorpen daarin zullen aangewezen blijven op den Provincialen Weg Alblasserdam, Bles- kensgraaf, Goudriaan, Meerkerk en of schoon het in de bedoeling ligt, dezen weg te verbeteren, moet er op gerekend worden, dat uit dezen bochtigen, smal- len, aan eene zijde soms aan beide zij den bebouwden weg nimmer een be hoorlijke verkeersweg zal kunnen groeien. In verband met de nadeelen aan deze tracé' verbonden, brengen de landbouw organisaties een nieuw tracé naar voren dat door de Technische Afdeeling van den B.B.N. is onderzocht. Dit tracé heeft het volgende beloop: Moordhoeksche Wiel in Oostelijke richting, in hoofdzaak het beloop volgen de van de Achterkade, langs Wijngaar den, Ruigbroek in Noord-Oostelijke rich ting langs de Breede Achterkada, Blok- landsche Ottolandsche kade, Slingeland- sche kade, Nieuwe Dijk waar de Gies sen gesneden wordt in Oostelijke rich ting naar Bazeldijk ten Noorden van Nieuwland en ten Zuiden van Leerbroek naar Leerdam, waar dit tracé weer met het oude tracé samenkomt. Dit tracé geelt veel minder sch^desnij- dingen, omdat het met de richting der perceelgrenzen medeloopt of wel juist de perceelgrenzen volgt. Daarenboven liggen van de oigenaar» der landerijen ten Noordon van dit tra- fié de meeste boerderijen ook ten Noor den daarvan en van de landerijen ten Zuiden evenzoo aan de Zuidzijde; het vervoer van mest, hooi, enz., zal dus veel minder dan bij de eerste tra cé dwars over den- nieuwen weg moeten plaats hebben. Bij de schadesnijdingen zal behalve de te onteigenen gtond ook de bedrijfs schade moeten worden vergoed en ook het land, dat tengevolge van de versnip pering van de perceelen vrijwel waarde loos wordt. Bij de keuze van één der eerstgenoem de tracé's levert de kruising met het Mer- wedkanaal op geringen afstand ten Noor den voor de spoorbrug in de lijn Dor drechtGorinchem voor de scheepvaart moeilijkheden op, omdat de sleepen tus- sohen de nieuwe brug en de spoorbrug geen vaart zullen kunnen houden. Daaren boven moet bij de eerste tracé's ook de Bazelbrug behouden blijven. Bij de keuze van het nieuw aangegeven tracé kan de overgang over het Merwe- de-kanaal vlak bij de Bazelbrug komen en kan deze laatste dus na voltooiing van de nieuwe brug vervallen. Er. is dus bij dit tracé een brug minder aanwezig dan bij een der eerste tracé's. hetgeen voor de scheepvaart zonder twijfel van zeer groot nut is. Op grond van het bovenstaande, komt het den B.B.N noodzakelijk voor, dat als nog een grondig onderzoek worde inge steld. NED. HERV. KERK. Bedankt voor het beroep naar Ioniker- kapel Ds. D. Luttervelt, Emeritus-Predi kant te Zeist. Bedankt voor Jaarsveld Ds. D. E. J. Hupkes te Oosterwolde (Gld NIEUWS VAN HET ZENDINGSVEID Het Zendingsbureau te Oegstgeest meldt ons Het zendingsterrein West-Java behoort door den aard der bevolking tot de moei lijkste en zwaarste waar het nog meer dan ergens elders is een wandelen door geloof en niet door aanschouwen Toch zijn er ook hier vruchten n.et alleen langs den we«* van medische zen d ng en schoolwerk welke beide takken van arbeid er sterk ontwikkeld zijn, maar ook door de prediking van het Evangelie onder allerlei vorm in gewone regelma tig terugkeerende diensten en in Evange lisatie-samenkomsten. Maar dat het ook zelfs buiten deze normale wegen om ge beuren kan toont een voorval, dat in het laatste verslag van den Zendeling van Buitenzorg vermeld staat. In d e stad werd in een der bioscopen de film „De kornnr der koningen" vertoond, die een beelc' geeft van het leven van Jezus, een ver tooning. die alleen van den bioscoop-ex ploitant uitgïpg en waarmee de zendel me op geenerlei wijze bemoeien's had. Maar de Oostersche bevolking is in het alge pen zeer verzot op deze soort ontspan- n ng en dat de inheemsche Christenen deze film gingen zien was géén wonder Evenmin lag het buiten de lijn, dat een der vrouwelijke leden der gemeente een end n meenam. Deze is dermate onder den indruk gekomen van wat zij zag het is een bekend feit dat het aan schouwelijke veel sterker op de Ooster sche ziel inwerkt dan het woord dat het haar overgang tot de Christelijke ge meente ten gevolge heeft gehad Hoewel zij tevoren een sterke afkeer daartegen niet onder stoelen en banken had gesto ken. HOE DE KERK GEFINANCIERD WORDT In het tijdschrift Diakonia eindredac teur de heer G. J. A. Buys, schrijft R over de wijze waarop de kerk gefinan cierd wordt, n.l. aldus: „Het geld, dal noodig is, verzamel ik op 5, 6. 7 ma nieren, als daar zijn: a. plaatsenhuur (schtelt hierin geen kwaad?); b stoven geld »(is dit zoo mooi?) dragen (is bij te dragen naar dat hij welvaren" ver kregen heeft; is het geoorloofd de die naren der kerk slecht of onvoldoende te salarieeren?j; d. een collecte onder den dienst (bij voorkeur nietwaar, onder ge zang!); e. omdat de gemeente in de eer ste inzameling voor de kerk nog niet ge geven zal hebben (men weet dit blijk baar reeds tevoren), al werd de eerste collecte niet geteld) er komt regelmatig een tweede inzameling. Waarom niet één bedrag, dan weet men waaraan men toe is?" RELIGIEUSE SOCIALISTEN. Niet Nederland alleen is het land, waar de veelheid dor organisaties is; het is el ders wel eens niet anderp. Zoo vinden wij thans in Duitschland 6 organisaties van rglig euse socialisten, n.l1. Ver- eeniging-der vrienden van religie' en'vol kerenvredo (voorzitter de predikant Bleier Gharlottenburg), 2 De Hannover- sche beweging met het motto „Onze re ligie is het socialisme"; 3. De Neuwerk- kring met de volksuniversiteit Habertshof bij Schliichtern, 4 De Volkskerkenljond van religieuse socialisten in Baden (de predikant Eckert), 6. De religieuse socia listen in Thüringen en 6. De bond van religieuse social.sten te Berlijn. Tusschen de drie laatste groepen be staat sinds 1926 een goede samenwerking, welke zich trouwens ook uitstrekt tot den i\euwerkkring en den kring van den pre dikant Bleier. Ook is er een internatio nale dezer socialisten, welke zich Uit strekt over Zwitserland, Engeland, Oos tenrijk en Nederland, voorzitter dr.- L Ragaz te Zürich. Een zevental tijdschrif ten zijn de organen dezer kringen. HET DRAMA OP DEN TOREN. Hel wapen gevonden. In den loop der vorige week heeft zich, naar de „Nieuwsbron" verneemt, bij de politie aangemeld een vroegere leidek- kersknecht van de firma Marin& die de opzienbarende mededeeling deed, dat hij indertijd van Mariug die te Amster dam in arrest zit, verdacht van den moord op z'n vroegeren compagnon een hamer had gekregen, die aan den omgekomen compagnon Arkenbout zou hebben toebehoord. De politie nam den hamer in beslag. De Officier van Justitie te Amsterdam, die het onderzoek in deze leidt, heeft doen vaststellen, dat de punt van dezen ha mer precies paste in de schedelwonden van Arkenbout, zoodat de Justitie thans overtuigd is in het bezit'te zijn van het moordwapen. KATHEDRAAL DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Te Castelia Mare in Italië is onder de hoogmis de bliksem in de kathedraal ge- slacren. Door eenige ateenen, die uit het gewelf vielen, zijn twee menschen ern stig gewond. Er ontstond een paniek on der de kerkgangers, die zich bij den uit gang verdrongen. Te Napels is een aardbeving geregi streerd. GEZELLIGE RAADSVERGADERING. Te Karlsruhe ontstond in den gemeen teraad bij de behandeling der begTOoting een gevecht tusschen natonaal socialis ten en communisten, waarbij werd ge worpen met stoelen, tafels, intkokers enz. Ook de publieke tribune nam er aan deel. Tal van personen werden gewond. AFSCHUWELIJKE TOESTANDEN. Een ingenieur, die van 1925 tot 1931 in Rusland werkzaam is geweest en daarna is gevlucht uit het vreeseiijke land, heeft een en ander medegedeeld over het schrikkelijke lot der zoogenaamde ballin gen, dat zijn menschen, die zonder eenig vonnis oi onderzoek worden gearres teerd en naar een streek verbannen, waar zij onder de zwaarste omstandigheden dwangarbeid nieten verrichten. „Wat ik in die kampen aanschouwd heb, is niet te beschrijven," zei de inge- meyr „Het is een ware hel. Wij zijn gewend geraakt aan verschrikkingen als in het gewone leven, maar het leven van die bannelingen is zoo ontzettend, dat ik het niet kon aanzien en drie dagen na keerd. De bannelingen zijn in partijen van 50 man verdeeld. Elke partij moet per dag 100 boomen vellen (twee hoornen per per soon per dag). Zij moeten die dikke boo men niet alleen vellen, maar ook naar het opgegeven punt sleepen, waar ande ren ze dan verder sleepen, totdat de boo- 7nn mnn;ov -n- I men °P deze wijze naar de houtzagèrij een gTmeentelid ^ie7 vernlirh» gebracJht baarden tractors zijn „JL f in de bosachen niet, de menschen moe- ten de boomen sleepen. Zij loopen daar bij wonden op, de touwen snijden hun handen, de vingers en teenen bevriezen (ondanks de felle koude krijgen de man nen geen handschoenen, en het schoeisel is ook zeer slecht). 45. Op dat oogenblik keerde Madhub an de Arabieren in snelle draf door de terug en bond Robs enkels stevig saam. woestijn. „Ik begin te vreezen, dat Rob Toen haastte hij zich weg en liet Rob vol- 1 wat overkomen ia," zei Ouwe Daan. i komen hulpeloo» achter. Ondertusschen I 48. Wetend, dat Ouwe Daan en Prof. reden Ouwe Daan, Prof. Prewe en twee I Prewe naar hem zochten, luisterde Rob I retig, hoe het hoefgetrappel van de ezels gaandeweg wegstierf. Daar de dag aanbfrak en geen enkel geluid de stilte meer verstoorde, bésloot hij te probeeren naar buiten te strompelen. tweede blad NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Sehoenhoveweetis Courant WOENSDAG 13 MEI 1931 In mijn tegenwoordigheid aijn drie mannen door vallende boomen vermor- jseld. Een boer, die een pijp wilde roo- ken, w»rd in mijn tegenwoordigheid door de 'wacht zoo met de nagajka's (kar-<- watson) bewerkt, dat hij halfdood op den grond neerviel. Toen ik mij niet meer'be- heerachen kon en den mannen een aan merking maakte, kreeg ik ten antwoord: „Dat gaat Jou niet aan!" De sterfte in de kampen ia ontzettend In den loop van drie dagen, die ik in de bosschen heb doorgebracht, zijn daar naar ik te Archangel heb vernomen, 950 man gestorven. De sanitaire toestand in de kampen is verschrikkelijk; er is één arts op elke 5000 man. En zoo leven en we&en daar in die buurt 600.000 men schen. Zoo is de toestand in'het land van Archangel. In de bosschen van Moer- mansk is de toestand nog veel erger. Bij den aankap niet ver van de hóutzagerij no. 2 ontmoette ik een kameraad', die 8 maanden vpprdien plotseling uit Mos kou was verdwenen. De vrienden en zijn familieleden waren overtuigd, dat de ttan al lang dood was en nu zag ik hem daar in het bosch. Er was niemand in de buurt en ik kon even met hem praten. Ik vernam het volgende: De man keerde van zijn kantoor naar huis terug, toen hij op de Krasnaja Preenja (te Moskou) werd gearresteerd en naar de GP oe overgebracht. Daar werd hem een verhoor afgenomen; daarna werd hij naar het Noorden verbannen voor vijf jaar. waar bij hem niet verteld weW, waarvan hij beschuldigd was en waarom hij verban nen werd Met van ontzetting voltrokken "erirht verielde de man over de „kuilen" Tn elV lramn ziin kuüen v»n twee meter diep begraven, die 10—15 man kunnen berber een Zii. die de bevelen overtre den of te weinif pmdueeeren. worden voor twee of drie da^en in een kuil ge niën tuf- rif VriiVen baring maar geen wa ter, worden beestachtig met nagajka's of met rle eeweerloopen geranseld On allp snonrwe"Pn van d° Sovjet- TV^P Vimt <rp de lange trein«n me» vee wagens zien. die naar het Noorden rij- TV wkTens Tifn volgepropt met men schen van beiderlei kunne en van el- Von leeftiid De vrouwen moeten in de VflTnnen voedsel voor dp mannen koken, A» 5i,n.Trpn srMllen. taVVebosscben ver zamelen. bout zag enenz 7M werken even Vinrfl n1« de mannen en slaan bloot aan „„tpPwre piet nsdpT te besobritvpn. mis- VanrfpUn""" TTot vt w>n die vrouwen is ,rvog ptcpt dan dat deT mannpn. DE MOOPO OP DPN BRIEVEN BESTELLER. Tie Berltjnache politie heeft den moeder van den metselaar Peins die pp 1 Mei te Berlijn een brievenbesteller heeft ver moord en met zijn beide zusters te Genua is gevat, opnieuw in hechtenis genomen U't het onderzoek is gebleken, dat ze vftn haar zoon twee duizend mark had ontvangen van de buit, nadat ze hem de daad heeft helpen voorbereiden Zij is het geweest die de met zand. gevulde huis. waarmede Reins zijn slachtoffer heeft neergeslagen, op verzoek van haar zoon in èen stuk linnen had genaaid IN HET ITALIAANSCHE AARD- BEVINGSGEBIED. Nie i schokken. Zondag en Maandag zijn in het ge bied n Zuid-Italië, dat in de maand Juli van het vorige jaar door een aardbeving werd geteisterd, weder herhaaldelijk aardschokken waargenomen Te Aquilo- nia werd e§n krachtige aardbeving gere gistreerd, die ook in Avellino werd waa - genomen. Te Malfi werden drie schokken gevoeld. Verscheidene buizen werden beschadigd en onder de bevolking ont stond een groot paniek De kerken moes ten met het oog op het gevaar van in storten 'worden gesloten. BOTSING TUSSCHEN TWEE SCHEPEN Het Amerikaansche vrachtstoomschip Wytheville. een schip van 66000 ton, ia onderweg van Newark (in den staat New Jer8ev) naar Southampton in den mist in aanvaring geweest met het Fransche petroleum-tankachip Rhea van 7000 ton welk schip van Havre kwam. De Wytheville had aan den boeg bo ven de waterliin een gat, waar wel een motorbus in kon. Matrassen en ander beddegoed hingen daar, met de gescheur de metalen platen naar buiten. Aan boord van de Wytheville was nie- 1 fnand gedeerd, maar er wordt één man vermist. Aan boord van de Rhea werden twee man gekwetst: ÜHOOTE VEHDUIS1EIUNG TE STOCKHOLM. Tot een bedrag van JliU.UUu kronen. In Zweden en Denemarken -heelt de poülie yveri# gezoent naar een dcrugjarigen b„auiöte F. van ,i stoca- hoimscUe Kantoor van t Zutd-Zweeu sche Largauoursverbond, die oün^ja» ties tot een bedrag van rond oOO.uou kronen heelt veruuisterd en seueri de laatste dagen van April voorlvlucn tig is De verduistering is onldeki. zoo meidt men aan de N.R.Crt.. door den directeur van het bureau, den vader van den voortvluchtige. De zoon was sedert jaren op het kantoor werd volkomen vertrouwd en zou binnenkort zijn vader als directeur opgevolgd hebben ilij moet de laat- ïfi Jar.en l?e' tusschenpoozen obugalies uit de safe ontvreemd hjl> ben. wanneer zijn vader op reis was en hu de sleutels had. De jongeman had een goed salaris maar dat stelde hem toch niet in staat om üe eischen van een bekende Stockholm- sche actrice, waarmee hij tot voor kort een liaison had, te kunnen be antwoorden Ook te Kopenha-jen had hij vrouwelijke kennissen, die hem veel kostten. Hij was dezer dagen nog lp Kone h gen gezien en thans heelt d« politie hem daar aangehouden. Het onderzoek van de boeken van het Cargadoorsver bond zal vermoe delijk nog wel een week in beslag ne- rrten. Eenige Stockholmsche en Kopen- haagschc aclrices hebben de geschen ken, d e zdj van F hadden ontvangen, aan de politie gegeven Een zijner Stockholmsche kennissen heelt F on langs een duren auto cadeau gedaan ook deze is nu teruggegeven P moet een enorm bedrag besteed hebben aan bloemen voor actrices P.en Stock holnischc actrice ontving bij e'kevoor stelling een bloemstuk ter waarde van ongewr 100 kronen. Te Kopen hagen heeft F. onlangs een rekening van een bloemist van ruim 13.000 kronen betaald DE WERKELOOSHEID IN DUTSCHLAND. Eenige verbetering. In de tweede helft van April is on der den invloed van het voorjaar' tie toestand op de Duitsche arbeiusmarkt verbeterd. Het aantal werkioozen is ongeveer 240 000 minder en dat van hen, die hoofdelijke ondersteuning ontvangen krachtens de werkloos heidsverzekering is met ongeveer 21Ü.000 gedaaid Bij de crisisvoorzorg werd een stijging met 12.000 waarge nomen. Volgens de gegevens vpn üe arbeidsbeurzen werd einde April aan 1.888.000 personen op grond van de werkloosheidsverzekering ondersteu ning uitgekeerd. Volgens de arbeids beurzen zijn over het geiieele rijk ein de April 4 389.000 werkioozen inge schreven. tegenover 4.628.C0J midden April Van iedere honderd werkioozen werden er einde Maart gemiddeld 88.1 ondersteund INGEZONDEN MEDEDEELING. Spröeten komen vroeg in hetvoorjaar,kooptijdigeenpot Sprutol. Bij alle Drogisten Pot 90 ct., Tube 50 cent. Zeep 60 cent. DE POOLTOCHT VAN DE „GRAF ZEPPELIN". Prof. Sverdrup pessimistisch. Het Noorsche telegrambureau heeft een onderhoud gehad met Prof. H. U. Sverdrup te Bergen in verband met het bericht uit Berlijn, dat dezen zomer een Pool-expeditie met de Graf Zeppelin on dernomen zal worden. Men schrijft over dat onderhoud aan de N. R. Ct!: Prof. Sverdrups meening ia, dat het tijdstip van vertrek vrij ongunstig is. In de maand Juli heerscht in de Poolstre ken vaak mist, waardoor de navigatie be moeilijkt wordt, terwijl er kans bestaat» dat zich ijs op het luchtschip af zal zet ten. Prof. Sverdrup gelooft niet, dat het thans ontworpen plan ongewijzigd uit gevoerd zal kunnen worden. Ook de or ganisatoren moeten hiervan overtuigd zijn. Van veel belang acht Prof. Sverdrup het, d$t door deze expeditie zal kun nen blijken, of een luchtschip geschikt is als vervoermiddel in de Poolstreken. De vraag of de „Graf Zeppe lin" en de Nautilus elkaar in de Poolstreek kunnen ontmoeten, heeft zijns inziens geen wetenschappelijke beteeke- nis. Wel kan het van belang zijn te we ten, of een luchtschip doeltreffende hulp kan verleenen aan een expeditie over het ijs. EEN BEDOLVEN STAD IN DE KALAH AR l-WOESTIJN? Naar beweerd wordt, moet ten N.-W. van Johannesburg vermoedelijk in de Ka- lahari-woestijn een aan de tegenwoordi ge geographen nog onbekende stad gele gen zijn en men hoopt, daar kostbare schatten aan smaragden, diamanten, ro bijnen enz. te kunnen ontdekken. Men neemt aan, dat de vroegere bewoners van deze stad al eeuwen geleden rooftochten moeten "ebben ondernomen naar Nama- qua-land en Zuid-West-Afrika, vanwaar zij rijk beladen met kostbaarheden naar hun woonplaats, aan den rand der woes tijn, terugkeerden. De Zuid-Afrikaansche Automobiel Club is voornemens binnenkort een expeditie uit te rusten naar die oeroude, al sedert vele eeuwen onder woestijp«g|£ bedolven liggende stad. De uitvoerigste berichten betreffende deze woestijnstad zijn afkémstig van den Amerikaanschen onderzoekingsreiziger Farini, die Afrika in 1871 bezocht. Fari- ni deelt mede, dat hij, terwijl hij met zijn tochtgenooten in Noordelijke richting door, de Kalahari-woestijn trok, op een avond, toen hij een wandeling in de om geving van hun kamp maakte, dat men aan den voet van een heuvel had opge slagen, een massieven muur ontdekte, die in vele opzichten aan den bekenden Chi- neeschen muur deed denken. Deze muur moet uit reusachtige vierhoekige ateenen die aan elkaar gemetseld waren, zijn op gebouwd. Hij had althans voor zoo ver Farini dit kon nagaan den vorm van een balven cirkel. Binnen den muur vond de ontdekkingsreiziger met regel matige tusschen ruimten van vier meter uit baksteen opgetrokken gebouwen, doch hij kon niet uitmaken, waartoe deze dienst moeten hebben gedaan. Daar Fa rini echter aan een bepaalde marech- route gebonden was, kon hij met zijn met gezellen slechts vluchtige opgravingen verrichten. Hierbij slaagde men er in den uit groote vierkante tegels bestaanden vloer van een bijni volkomen verwoest bouwwerk bloot te leggen. Farini maakte vervolgens eenige foto's en schetsen van zijn vondst. Deze mededeelingen worden door in de ze streek woonachtige Bosjesmannen be vestigd. Bovendien berichten ook de Zweedsche koopman Anderson en de reis beschrijver George St. Leger Lennox over de woestijnstad. 15.000 POSTSTUKKEN VERDUISTERD. Gisteren heeft de Utreohtaohe Reoht- bank uitapTaak gedaan in de zaak tegen den 56-jarigen brievenbesteller Van L., die, over een tijdsduur van 4 jaren 15.000 aan hem toevertrouwde poststukken heeft verduisterd. Verdachte had tijdens de be handeling dezer zaak bekend de verduis teringen gepleegd te hebben. Het vonnis luidde een.jaar gevangenisstraf met af- fcrek van de voorioopige hechtenis. ERNSTIGE MISHANDELING. Voor de Rechtbank te Maastriccht stond de mijnwerker Ch. G. K. uit Kerk- rade terecht, terzake van zware mishan deling. Op 2 Maart had de schilder H. in cs^- fé W. te Ghevremont gevraagd naar K. De schilder verliet kort daarop het café gevolgd door drie personen. Een hunner zeidq, tot hem: „Als je K. moet hebben, hier is hij" en meteen- kreeg H. een he- vigen slag met een hard voorwerp op zijn linkeroog. H. werd in het ziekenhuis opgenomen, waar het oog moest worden uitgenomen. Voor den rechter bekende K., met een limonadeflesch te hebben geslagen, doch piet^dan nadat hij door H. met een mes was bedreigd. Het O. M. achtte mishandeling;, zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbende, be wezen én eischte drie jaren gevangenis straf. Uitspraak 28 Mei. EEN JAAR MOTORRIJDER AF. De Rechtbank te Rotterdam heeft aan C. H„ boomkweeker te Waddinxveen, de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen, ontzegd voor een termijn van één jaar, in gegaan op 29 April. JEUrDIGE KIPPENDIEF. Voor den Utrechtschen Politierechter stond terecht een achttienjarige knaap, woonachtig in Woerden, verdacht van diefstal van twee en veertig kippen De vorige week had dezelfde jongen erecht gestaan voor diefstal van negen kippon tn toen was hij tot 2 maanden gevangenis straf veroordeeld. Ook thans gaf de knaap de diefstallen toe Alleen wist hij niet te vertellen hoe veel kippen er gestolen waren. Alle die ren waren ontvreemd bij iemand, die in Woerden een kippenfokkerij had. Gere geld sloop de jongen daar bij nacht en ontij binnen om wat hoenders weg te ba len. Zelf kwam hij tot een getal van twin tig, vier of vijfmaal in totaal zou Lij er geweest zijn en dan iederen keer vior of vijf kippen meegenomen hebben. Maar het onderzoek der politie had anders uit gewezen; het was gebleken, dat de knaap in Woerden en Barwoutawaarder en Rietveld en andere omliggende gemeen ten kippen had verkocht; hij zelf uad toegegeven alle kippen, welke rij ver kocht, te hebben gestolen Zoo vaz de politie tot het getal 42 gekomen,'maar de bestolen kippenfokker zeide, dat hij er in den loop van 1929 tot 1931 wel een honderd vijftig zal zijn kwijtgeraakt. Voor de opbrengst kocht de knaap si garetten en ging hij naar de bioscoop. Uit het rapport van de politie bleek, dat hij een gevaar is - voor zijn omgeving; pas nog had een vriendje van hem tien gulden ergens uit een spaarpot gestolen en die hadden verd. en dat vriendje op gemaakt. De Officier vroeg nu vier maanden ge vangenisstraf, uit te zitten, evenals de gevangenisstraf, die de vorige week werd opgelegd, in de openlucht-gevangenis te Veenhuizen. De verdediger, Mr. v. d. Bosch uit Veenhuizen, wees er in zijn pleidooi op, dat de knaap een ongeval aan zijn hoofd gehad heeft in zijn jeugd en daarom door z'n familieleden als niet geheel normaal wordt beschouwd PI. verzocht daarom een onderzoek van verd.'s geestvermo gens. De Officier zei, dat het tegenwoordig gewoonte ia van heeren advocaten om een onderzoek naar de geestvermogens der vei'dachten te vragen, zulks ter opluiste ring van het pleidooi. Maar in dit geval was het volgens spr. heelemaal niet noo dig om onkosten te maken. De politierechter legde verd. weer twee maanden gevangenisstraf op. DE TOLBESTORMER. De 21-jarige Q. R. te IJsselstein, die terecht had gestaan omdat hij op 4 April wedorspannig geweest was tegêtt de po litie bij de tolbestorming te Jutphaas, kreeg honderd gulden boete, overeenkom stig den eisch. Verdediger was geweest Mr. Sieburgh; deze had vrijspraak ge vraagd. KRIMPEN a.d. LEK. Raadsvergadering op Maandag 13 April. Voorzitter de heer G. J. van Oordt, burgemeester. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering worden de notulen onveranderd vastgesteld. Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Ontvangen is een adres van de afdee ling Krimpen ad. Lek van de S.D.A.P. en Metaalbewerkersbond, houdende het verzoek aan den raad om te protosteeren tegen gedwongen uitzending van werk ioozen naar Drente en verder bij de re- geering aan te dringen op verbetering van verschillende uitkeeringen aan werkioo zen. De Voorzitter merkt op, dat ver- p"hillende in dit stuk voorgestelde vor- teteringen reeds door de feiten zijn a h- terhaald; alleen inzake huurtoeslag is nog geen antwoord .van dsn Minister ont vang». De heer P. Buitelaar trekt adressanten het adres in. Een adres van werkioozen van Krim pen a.d. Lek van vrijwel gelijke strekking als het vorige, wordt voor kennisgeving aangenomen. Eenige ontheffingen van achoolgeld we gens werkloosheid worden goedgekeurd. Begrsfenistoiitel. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. omtrent de deugdelijkheid van een toestel, dat zij voorstellen aan te schaffen, bij den directeur van de algemeen© be graafplaats Crooswijk te Rotterdam in lichtingen hebben ingewonnen. Het ant woord van dezen leest spreker voor. Daar uit blijkt, dat het 'bewuste toestel met glycerine-pomp daar tot groote tevreden heid in gebruik is; de aanschaffingskos- ten bedragen pl.m. f 200. Met de bedie ning er van kan het begraafplaatsperso- neel zich te Crooswijk vertrouwd gaan maken. Zonder hoofdelijke stemming wordt tot aanschaffing besloten. Na eenige bespreking wordt het opha len van asch en vuilnis voor f 1000 per jaar wederom opgedragen aan A. Ster renburg, terwijl de bediening van den sproeiwagen a f 0.85 per uur (waterleve ring niet inbegrepen) wordt gegund aan A. van Limborgh. De heeren D. Dogterom en C. R e s t merken hierna nog op, dat het gereed gezette vuilnis nu en dan tot te gen den avond langs den weg blijft staan. Hierop mag Sterrenburg wel eens gewe zen worden. De Voorzitter antwoordt, dat, aan gezien Sterrenburg ook begrafenisonder nemer is, het kan voorkomen, dat na een begrafenis 't vuilnis wat laat wordt op gehaald. De heer D. Dogterom: Niet alleen na een begrafenis, maar ook wel als Ster renburg naar de markt is geweest. Volgt een voorstel tot het aangaan van een kasgeldleening, groot f 10.0CX).. Blijkens de toelichting is dit noodig, doordat de gemeente voor de Bouwveree- niging „Ops Belang" voortdurend gelden moest voorschieten, tengevolge van de door „Ons Belang" gevolgde huurpoli- tiek. I De heer L. van Duijvendijk is in geen geval tegen deze kasgeldleening en wenscht er ook geen debat over uit te lokken, maar wel maakt hij bezwaar te gen deze toelichting; die had wel anders kunnen zijn. Spr.'s fractie wil .die dan ook niet voor haar rekening nemen en spr. verzoekt, dit in de notulen op te ne men. Den heer C. v. d. Linden valt het ook op, dat juist als bijzondere reden „Ons Belang' genoemd wordt. De Voorzitter: Dat is ook juist, want de gemeente heeft ten behoeve van „Ons Belang" telkens voorschotten moe ten verstrekken, ofschoon ze toch geen bankinstelling is. Zoolang het geschil met deze Bouwvereeniging niet is beslecht, kan de cremeentê geen streep door het verlies halen. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De rekenine van den Vleeschkeurings- dipnst, sluitende met een batig saldo van f J01, wordt vastgesteld. Werkverschaffing door uitbrei ding Begraafplaats. De Voorzitter deelt mede, da/t B. en W. zich, ingevolge een vorig raadsbe sluit, tot den Minister hebben gewend, om betere voorwaarden te verkrijgen; hierop is antwoord ontvangen, dat de ge stelde arbeidsvoorwaarden gelijk zijn aan die voor Krimpen a.d. IJssel, n.l. f 17 f 18 per week bij 50 uren werken. Zoo lang echter niet minstens 30 werkioozen naar de werkverschaffing in Drente wor den uitgezonden, verleent het rijk geen subsidie. Spr. zegt, dat inplaats van 30, slechts 16 werkioozen naar Drente zijn gegaan. De heer L. Schutter: Wij zijn het met B. en W. niet eens, doch zullen hier maar voor-stemmen, teneinde den schijn te vermijden, dat wij ook hiertegen oppo- neeren. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Hierop komt aan de orde een voorstel van de heeren P. Buitelaar c.s.. om on verwijlde verbetering in de uitkeeringen aan werkioozen. De Voorzitter zegt, dat naar aan leiding van een vorige .bespreking hier over een brief aan den Minister is ge zonden, doch dat inzake den huurtoeslag nog (reen beslissing is gevallen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Leerkrachten o. I. s. Ter vervanging van den heer De Jong ste, die elders als hoofd eener o. 1. s. is benoemd, moet een leerkracht voor school I worden aangesteld. De Voorzitter zegt, dat in de vo rige raadsvergadering is besloten vooraf advies in te winnen bij den inspecteur van het 1. o. te Gouda. Dit advies is in- tussehen ingekomen, met het verroek, om het niet in openbare raadsvergadering te bespreken. De raad gaat dus in besloten zitten. Na heropening stellen B. en W. voor. een mannelijke leerkracht op te roepen. De heer L. van Duijvendijk zegt dat zijn fractie er voor is een onderwijs kracht op te roepen zonder de bepalin" dat deze een mannelijke moet zijn Ver der zou zij nog weieens een ander ad vies willen inwinnen want. zegt spr., wat hebben we aan een adv es van een Inspecteur, die zijn voorlichtingen niet eens in openbare raadsvergadering wil voorgelezen hebben? Dit is allerminst in het belang van het openbaar onderwijs. Be Voorzitter staat hierover gpen verdere discussie toe; er is in geheime zitting voldoende over van gedachten ge wisseld. In stemming gebracht, wordt het voor stel van B en W. aangenomen met 7 'egen 4 stemmen. Voor de heeren: B. Boogaardt, K. G. Smit, Dogterom, P v. d, Linde, C. Roeit,- J, Verheij en J. Groineveld. Tegin de heer»: P. Buite laar, L. van Duijvendijk, 'L. Schutter en G. v. d. Linden. Ingekomen is verder een adres van de afdeeling Alblasserdam en Omstreken van den Bond van Nederl. Onderwijzers, waar in omschreven wordt op welke wijze het onderwijs aan school I te regelen zou zijn wanneer een 3e onderwijzeres wordt aangesteld. In dit adres wordt geconclu deerd, dat aanstelling van een onderwij zeres in plaats van een onderwijzer in het belang is van het onderwijs op deze school en dat de jongens er geen nadeel van zullen ondervinden. Het wordt voor kennisgeving aangenomen. Een tweede request van deze afdeeling behelst i het verzoek om vergoeding toe te kennen aan de leerkracht, die het schoolhoofd bij zijn afwezigheid vervangt. De Voorzitter maakt uit dit adres op, dat de bedoeling is, vergoeding toe te kennen wanneer sprake is van vervan ging voor langeren tijd en niet voor slechts een paar dagen. Sprekér stelt voor het adres voor kennisgeving! aan te nemen. t V De heer iL. van Duij ven d ij het verzoek in stemming gebracht willen kien. Het heeft de volle instemming van zijn fractie. De Voorzitter is van meening, dat wel gewacht kan worden, tot zich eens een geval voordoet. De heer L. Van Duijvendijk vraagt wat er op tegen is om thans reeds te be sluiten in zoo'n geval vergoeding toe te kennen. Het is naar spr.'s meening goed een regeling te hebben Een zelfde adres is bij meer gemeenteraden aangeboden. De heer Dogterom zegt dat het tot nu toe altijd de gewoonte is geweest, dat de betrokkene met een adres bij den Raad komt. Spr- acht beoordeeling van elk ge val afzonderlijk het meest gewenscht en stelt daarom voor, de zaak te laten zoo als die is. De heer L. Schutter: Als wij een regeling vast stellen, dan zijn wij voort aan van dergelijke adressen af Wethouder B. Boogaerdt heeft te gen vergoeding geen bezwaar, althans, wanneer het gaat over vervanging voor langeren tijd, maar niet voor een week of zoo of voor een paar dagen. Als er over dit adres gestemd moet worden, dan doet spreker het voorstel een termijn van 14 dagen te stellen Het verzoek van adressante wordt af gewezen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren: B. Boogaerdt. K. G. Smit, D. Dogterom, P. v. d. Linde, G. Roest, J. Verheij en J. Groeneveld. Het voorstel B. Boogaerdt wordt ver worpen met 6 tegen 5 stemmen, fegen de heeren K G Smit, D. Dogterom, G- Roeet, A. Verheij, J. Groeneveld en P? Buitelaar. Het voorstel-Dogterom wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Rondvraag. De heer L Schutter vraagt of, in de plaats van beide geschorste onderwij zers reeds leerkrachten zijn aangesteld. De Voorzitter antwoordt hierop, dat tot nu toe een onderwijzeres daarvoor is te werk gesteld, terwijl B. en W. zullen trachten de andere plaats spoedig inge nomen te krijgen. De heer L, Schutter verzoekt als punt van behandeling op de agenda van de eerstvolgende vergadering te plaatsen. Bespreking over de plaats gehad hebben de schorsing van ttfee onderwijzers aan school I. De Voorzitter zegt dat een der gelijke bespreking niet in den Raad komt zoolang het ingesteld hooger beroep bij Gedeputeerde Staten, aanhangig is. De heer L. Schutter heeft verno men, dat het woonwagenkamp niet aan de eischen voldoet. De eerste woonwagen de beste kon er tenminste al niet ge plaatst worden. De Voorzitter zegt dat dit n'et aan het kamp ligt, maar aan de brug School straatTiendweg De laee leuning daar van was oorzaak, dat de bewuste woon wagen er niet ptfsseeren kon. Intusschen heeft reeds een bespreking plaats gehad met bestuursleden van de Woningbouw vereniging „Ons Belang", om die leu-. ning wat te verhoogen. De heer L. van D u ij v e n d ij k is voorzitter van .Ons Belang" maar weet niets van d'e bespreking af. Hij zou nog willen vragen of er al iets gedaan is voor jeugdige werkioozen in verband met de desbetreffende circulaire van den mi nister? De Voorzitter zegt dat deze cir culaire bij B en W. nog geen punt van bespreking heeft uitgemaakt Het zal on getwijfeld weer zeer kostbaar zijn om voor Mat doel iets goeds te bereiken. De heer L. van Duijvendijk: In elk geval stelt de minister het op prijs wanneer men hierover bij hem aanklopt. De Voorzitter zegt toe dat B en W. deze zaak nog«eens zullen bespreken. Hierna wordt de vergadering gesloten. BERGAMBACHT. Vergadering van den Gemeenteraad op Maandag 20 April, des avonds 7.30 uur. Afwezig de beer Van den Berg. De Voorzitter, burgemeester Uil- kens, opent de vergadering. De Secretaris, de heer Schippers, leest de notulen, die onveranderd worden goedgekeurd. Oude dame (vriendelijk): „Is dat nu dat spelletje, wat «e dek-ichijven noe men?"

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 4