EN I lerhandei n liters i lOp^l Plaatselijk Nieuws. Binnenland. FEUILLETON. GEL IjTR* tM HET DRAMA YAM SCHILLER HORST. edschappen el. 2876, Gouda S. W. C. station teWageninge Elwl< o Vet .1. Verkeerde koers. No. 8888. MAANDAG 18 MEI 1981. IDAQ 18 MEI 1931 0 uur en avond» Postrekening Ct voor de letterkundige ru- n.m. 9 K. INGEZONDEN MEDEDEELING. CPON/NCEN 13 gelijk.’ noch mo- dan u maanu of zoo geleden (Wordt vsrvolid). I NIEUWSHIADVODRZUIDHOLLANDENUTRECHT I 5CH0DNH0VENSCHE COURANT I Telol. SO Tel.-adre»: Vanaootra. 8. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. HAVEN 23 I’oetrokenlng 10703. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. 10.30 uur en ’a eeeink. De nieuwe president der Fransche Re publiek. I uur en avond» m Haarlem. i. 10 uur en man. IND. V.m. 10 uur J. B. Vanhaedem, n. 10.30 uur en *8 ist. ).3O uur en ’s av. Weg. IJSSEL. V.m. 10 ir, Da. J. van der lit j» I III? T* - -4 Itartmol bieding «evenaarde Mantels en age prijzen. Ie vertnde- nte maten prijzen. 'verten"»*» i el-M 3 1 i' H ni»*-<* 0 Hi >-i- li>k«i iri»* Ons blad is aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitsw aarde en bij den Bond van Adverteerders (I.B.A.) waardoor dus onze adverteerders zich gegarandeerde gegevens kunnen verschaffen. 150 uur en ’a av. an Meerkerk. uur en ’s avond» ihoven. i WILLIGE-LAN- en ’s avonds 6.30 en daarna besloten tot ontbinding de vennootschap. Tot liquidateur L on der toezicht van den raad van commissa^ JOHAN DE MEESTER OVERLEDEN. Een plotselinge dood. De bekende schrijver Johan de Moes ter is Zaterdag op 71-jarigen leeftijd, plotseling te Utrecht overleden. Hij had daar een rede uitgesproken ter gelegenheid van do opening der Utr. tentoonstelling van werk door zijn jeugdvriend Anton van Rappard. Ter wijl daarna De Meester zich nog met en kele bezoekers onderhield, werd hij plot seling onwel en begaf zich naar beneden, Tegen de juffrouw, die daar de entreebe wijzen uitgeeft, heeft hij gezegd, dat hij zich erg moe voelde waarna deze hem in een klein vertrek liet om wat op zijn ver baal te komen. Het meisje waarschuwde Dr/Smit, die den kunstenaar nog in vrij goeden toestapd aantrof. De Meester ver telde hem, dat hij wel meer last van zijn hart had. Intuwchen was een divan ge- ABONNÉ’B van dit blad, in het bezit van ons Bericht van Inschrijving, ïijn volgens de daarin vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd OAAAöulden b‘j leve™lange IA AA Gulden bij QAA Qulden bÜ verliee 9AA Gulden bÜ ’erlies 4UVVongeschiktheid. IVVv overlijden. JrVV van hand of voet. 4» VU van een oog. 03. JAAROANQ noemt het blad den volkenbond „een ver gadering van niet heelemaal heldere koppen” en het stelt de vraag of Enge land nog wel langer deel zal nemen aan dezen bond, die enkel strekt om Frankrijk den baas te laten blijven over Duitsch- land. Wat de Daily Express hier ronduit zegt, is hetgeen talloos velen in stilte den ken of vertrouwelijk bespreken. De vol kenbond zal, indien hij voortgaat te doen als tot nu toe, al zijn gezag en vertrou wen verspelen De menschen hebben lang gehoopt, dat er iets goeds van zou uit gaan, maar nu jaar na jaar die bond niets bereikt en zich verwart in eindelooze besprekingen en discussie, nu ook het publiek gaat zien dat die zoogenaamde volkenbond een bond ia van de groote staten en eigenlijk een bond van de vroe gere entente, die streng gescheiden houdt vriendjes en vijanden, die vette postjes met ontzaglijke tractementen uitdeelt on der de vrindjes en die zich koel afwendt van wie niet tot zijn vrindjes behooren, die onvruchtbaar praat en schrijft, maar die nog geen enkel blijvend resultaat kan boeken, nu gaat de blijde verwachting van voorheen plaats maken voor onver schilligheid, wantrouwen en verzet. Als de volkenbond den steun en het vertrouwen der naties wil behouden en niet alleen die van enkele staatslieden uit bevriende landen, dan zaï een geheel an der werkplan en een totaal andere koers gekozen moeten worden. 'Bij tulu'a'UKnJulur U uorkrypin./ m. 9.30 uur en 's J. Smidt. 10 uur, Ds. H. an het H. Avond- ur, Ds. Brinkman, H. Avondmaal, m. 10 uur en 's lovendorp. GEM. a. 10.30 uur, ir, Txwskerk. F. GEM. m. 10 uur en ’s snigt. ?- KERK. 10 uur en a.v. L de Bruin, van haald, maar juist op het moment, dat de arts hem hierop wilde leggen, bleef hij dood in zijn armen. Geen enkel familielid was bij het plot selinge sterfgeval tegenwoordig. Eliza Johannes de Meester is 6 Fe bruari 1860 te Harderwijk geboren. Hij werd opgeleid voor ambtenaar, maar zocht al spoedig een werkterrein in de journalistiek in welk vak hij tot April 1927 werkzaam was, het laatst aan de N. v Rottend. Ct voor de letterkundige ru briek. Als xkunanschrijver neemt Johan de Meester een zeer voorname plaats in de Nederlandsche letterkunde in. Van zijn i vele druk gelezen werken is „Geertje” wel het voornaamste. DE TOLLEN IN HET GOOI. Een stap terug? Sinds 1 Januari heeft de commissie van beheer van de wegen NaardenHui zenBlaricumLaren geen tol geheven op de vier plaatsen, waar zij hiertoe ge rechtigd was. Haar concessie was ten einde geloopen en overneming van de wo gen zou spoedig een voldongen feit zijn doch men wachtte op de tegemoetkoming van het Rijk aan de Provincie. De commissie van beheer zal zich ech ter spoedig voor de kosten geplaatst zien ter verbetering van de wegen, die nog immer aan haar zorgen zijn toever trouwd. Zij overweegt dus om wederom concessie aan te vragen voor het heffen Van tolgelden. De onderhandelingen met de gemeentebesturen van Blaricum en Huizen aangaande het overnèmen van de tolhuizen, welke onderhandelingen nog slechts aan de goedkeuring van de raden behoeven te worden onderworpen, zullen »dan opgeschort worden. Maar dat is het nu juist, ik ben er nog meer zeker van, dat mijn man niet de hand aan zichzelf slaan zou. Ik zou alles eerder gelooven dan dat. Het was beslist tegen zijn principes, hij kan er geen re den voor gehad hebben, hij was er cok ’heelemaal de man niet naar. Ik waet, dat ik den doode een vreeselijk onrecht zou aandoen, indien ik maar een oogenblik veronderstelde, dat hij een zelfmoordenaar geworden is. Dit is beslist uitgesloten. En toch, dan zou er geen andere verklaring zijn, dan dat Van Beekum hem vermoord heeft. En, neen, dat is ook weer niet mo gelijk.” De arme vrouw zuchtte diep. „Welnu, mevrouw, neemt u dan het eene, noch het andere aan ,®r ia imraer8 geen derde gelijkheid.” „Wie weet.’’ „Maar er was niemand in huis zij tweeën toen het schot viel.” r „Tenminste, dat weten we niet De weduwe zag hem even verwonderd aan. ..Er was niemand anders," reide rij. ..Ja. kijk eens,’1 antwoordde Roach be- refl6n6ert «ddus; er waren rlwhls wee personen, een er Tan ia dood- d’M. of hij heeft andere heeft hem Een jubileum. Alblasserdam. Onder zeer veel belang stelling herdacht de heer G L. Bakker zijn 40-jarig jubileum. Toen de directeur den morgen van don 16en Mei zijn kan toor binnenkwam, wachtte hem daar een groote verrassing. De ambtenaren hadden den vroegen morgen benut om alles in feesttooi te brengen op het kantoor. In ruime mate hadden verschillende inge zetenen aan de. bestellers bloemén en groen met verdere versieringsartikelen geschonken, zoodat publiek en ambtena ren hebben samengewerkt om het kantoor in een feestzaal te herschapen. Te onge veer 11 uur kwam, door verhindering van den inspected’]’, de adjunct-inspecteur, de heer Oomkes, de felicitatie overbrengen van het hoofdbestuur der posterijen. Hij herinnerde aan de trouwe plichtsbe trachting van den jubilaris, die tot groote tevredenheid van zijn superieuren zijn diensten heeft verrichten ten alle tijde heeft getoond het vertrouwen hem ge schonken, waardig te zijn. Spr. wees op het goede voorbeeld dat de heer Bakker geeft aan de ambtenaren, die onder hem mede in dienst zijn van de Staat. Den jubilaris, die binnenkort den dienst gaat verlaten, wenschte spr. een welverdiende rust. In korte woorden dankte de directeur voor de belangstelling. Voor dezen dag was er een plaatsver vanger gezonden, zoodat de jubilaris de zen dag verder kon benutten om de ruimschoots betoonde belangstelling in ontvangst te nemen. Berkenwoude. Het gemengd koor „Zang en Vriendschap”, directeur de heer Joh. Hendrix, behaalde op de zangwedstrijden te Zalt-Bommel met 354 punten een len prijs in de eere-afd. gem. koren. Zij ver wierf ’t hoogste aantal punten van de afd. zang en heeft kans op de eere- en directpursprijs, indien n.l. 2en Pinkster dag dit aantal niet overtroffen wordt. De DE TOL-UNIE. Voor het Internationaal Hof in DenHaag? De speciale correspondent van Havaa te Geneve meent te weten, dat het juri disch advies van het Permanent Hof van Internationale Justitie te 's-Gravenhage zal worden gevraagd om een beslissing te nemen tusschen het Fransche en Duit- sche standpunt in de kwestie van het Duits chOostenrijksche douaneverdrag. SCHEURLEER ZOONEN’S BANK. Tot overname door de Incauo- bank besloten. In de buitengewone algemeene vergade ring van aandeelhouders in Scheurleer Zoonen’a Bank Vrijdag te Delft gehou den, werd het voorstel tot overneming door de Incassobank besproken. De voorzitter, de heer W. M. Scheur leer, deelde mede, dat in een vergadering van preferente aandeelhouders, gehou den op 28 April j.l., de thans aan de orde zijnde voorstellen reeds waren goedge keurd. Er waren voor deze vergadering voldoende aandeelen gedeponeerd, om .wettelijke besluiten te kunnen nemen. In 1916 werd de N.V. Scheurleer Zoonen’a Bank opgericht teneinde door vestiging van nieuwe kantoren in de pro vincie en door vereeniging met elders reeds bestaande bankinstellingen een dus danige instelling in het leven te roepen, dat door samenvoeging van belangen gunstige bedrijfsresultaten zouden wor den bereikt. Door den loop der omstandigheden hij over hei Ja, dat L wat Wde hij van hem?” noemde hem een nietswaardigen Mevrouw Burton haalde de schouders op. „Mijn man,” zeide zij, „maakte zich nog wel eens even driftig en da» verviel hij gemakkelijk in zoo’n krachtterm. Men moest dat dan niet zoo- zwaar opnemen. „Maar hij was toen dus ean beeije drif tig. Daartoe moet dan toch aanleiding geweest zijn. Welke was die aanlei Log? 1 „Mijnheer Rosch, wat heeft dit alles 1 te maken met 1 „Met ons onderzoek. Ja, mevrouw, dat kan ik u op dit oogenblik niet zeggen. Het is voor mij van groot belang dat u mij precies antwoordt. Wat was toen de 1 aanleiding, dat uw man toen den baron een nietswaardigen kerel noemde. Toch niet bijvoorbeeld, dat hij in de courant een verkooping las door middel van een anderen notaris?” „Welneen, daar zou mijn man niet boos om zijn. Dat hij van den Eikenhof geen verkoopingen, verpachtingen of zoo had, dat lag meer aan mijn man dan aan den baron.” „Aha, maar waarom maakte hij zich toen dan kwaad. Weet u het nog?” „Jawel, ik weet het nog heel goed. Mijn man las een vonnis van de rechtbank, wa.arbij een familielid van de Wijdeveld’s wegens ontoerekenbaarhefd onder oura- leele werd gesteld. Toen wierp hij het blad nijdig in den hoek en toen hoorde ik hem zeggen, dat Adolf van Wijdeveld een nietswaardige kerel was.” De detective keek verrast op, maar da delijk bedwong hij zich weqr. „Dus uw man interesseerde zich voor i die familiegeschiedenis,” merkte hij be daard op. Toen vervolgde hij:' „Misschien mag ik u dit nog vragen: l Heeft hij die weggegooide courant ook weer opgeraapt?” Dat leek mevrouw Burton klaarblijke- i lijk al een vraag, die heel weinig ter zake #m, Een oogenblik echten rij aan kan, dus: er moet een derde in het spel zijn.”. „Maar ér was niemand.” „Dat meent u, omdat u het niet wist, omdat u hem niet hebt zien komen, om dat u hem niet hebt zien gaan. Maar dat bewijst nog niet, dat hij er ook njet werkelijk geweest is.” Mevrouw Burton schudde het hoofd. „Och,” antwoordde zij, „wat helpen scherpzinnige veronderstellingen, die in werkelijkheid in het geheel geen steun vinden." „Wie weet. In ieder geval, mevrouw, öioet u met uw vaste overtuiging in Van Beekum’s onschuld en tevens wetend dat uw man geen zelfmoord gepleegd kan hebben, het eerst tot deze onderstelling geneigd zijn.” „Maar een onderstelling, die zoo dui delijk in strijd is met de werkelijkheid'. „Of met hetgeen u voor werkelijkheid houdt. Enfin, spreken we daarover voor het oogenblik niet meer. Mag ik u nu en kele vragen doen?” Zij knikte. „Wat weet u van de Vocht zijn.” „En „Hij kerel.” „Waarom? Dat is nog al een krach tige uitdrukking. Hij zal daarvoor toch zeker een aanleiding gehad hebben?” Verschhnt Munndng, Woensdag en Vrjjung. Prijs by vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per B niminden ƒ1 25: p j>nst 1.50. Mot verzekering Jfi cents meer. zijn deze plannen niet verwezenlijkt. De instelling heeft thans slechts vier kanto ren, terwijl de onden inding heeft ge leerd, dat bij een dergelijke organisatie de kosten van centrale leiding en controle verhoudingsgewijze een te groot deel van de winst opeischen. Daarbij wordt het in stellingen van dezen o invang steeds moei- lijker het hoofd te biedenn aan de toene mende penetratie van de groote bankin stellingen in de provincie. Bovendien werd in den*loop van het vorige jaar en sedert geruim en tijd han gend proces tegen de verwachting van de directie, ten nadeele van de venn. be slist. De gekweekte reserves zijn niet ge heel voldoende om het hierdoor ontstar ne verlies te bestrijden zoodat de winst- uitkeeringen in de naa ste toekomst hier van den nadeeligen invloed zouden on dervinden. In de gegeven omstandigheden meen den commissarissen, dat de beste oplos sing voor aandeelhouders zou zijn de kantoren te Delft, Leiden, Gorinchem en Gouda over te doen aan de Incassobank. Daardoor zou een geleidelijke afwikkeling der zaken van de Scheurleer Zoonen’s Bank mogelijk zijn. Het bedrag, dat aan deelhouders op deze wijze ontvangen, is belangrijk hooger dan ter beurze in de laatste jaren te verkrijgen is geweest, ter wijl ook in verband met de tijdsomstan digheden in de naaste toekomst geen be langrijk hoogere beurskoers te verwach ten is. De overdracht zal spoedig plaats heb ben. Verwacht wordt, lat voor 15 Juli de liquidatie voor 95 pCt. »al zijn af- geloopen en de volledige liquidatie zeker dit jaar plaats heeft.'De Incassobank. neemt de vennootschap over met alle ac tiva en passiva. Het voorstel van commissarissen werd met algemeene stemmen aangeno- van werd benoemd Mr. A. Diemer Kool, rissen. Een voorstel van den heer ,Jou- stra om ook een aandeelhouder zitting te doen nemen in de liquidatie-commissie werd niet ondersteund. Op desbetreffende vragen deelde de voorzitter nog mede, dat do kantoren in eigendom overgaan aan de Incassobank, die ook het personeel, op enkele pe:qso- nen na, in dienst neemt. den ernst van haar ondervrager te twij felen. Maar Rosch scheen daarvan niets te bemerken. Hij wachtte kalm op het antwoord. „Hij heeft het blad weer opgeraapt.” „Waarom?” „Waarom? Dat zal zeker geweest zijr um het verder te lezen.” „Maar weet u wat hij er mee gedaan hooft 9” „Wat bedoelt u?” „Heeft hij het blad opgeborgen?” Mevrouw Burton knikte. „Ja, dat geloof ik wel.” „En weet u waar? Bij zijn andere pa pieren zeker. Maar die zijn in onder zoek, niet waar. Zijn papieren berusten bij de justitie of onder toezicht van den notaris, die tijdelijk het notariaat waar neemt, niet waar?” Mevrouw Burton aarzelde even. J,k herinner me nu,” zei ze, „dat mijn man dat blad niet op zijn kantoor be waard heeft, maar gevoegd heeft bij an dere papieren, die hij in zijn bureau be waarde." „En die papieren, zijn die daar nog?" Mevrouw Burton knikte. „Ja, ik heb nog niet den moed gehad daarin te gaan snuffelen. Maar als u zooveel belang stelt, in dat blad, dan kunt het krijgen.” Maar de detective schudde het hoofd. „Och, mevrouw," zeide hij, „die rech terlijke beslissing, waarover uw man teich een oogenblik zoo boos maakte, daarvoor zou ik u niet lastig vallen, die kan ik na tuurlijk gemakkelijk opduiken." Ik zou u echter om méér willen verzoeken.” „Om meer? Wat wilt u dan?" „Ja, kijk eens mevrouw. Ik zou u wil len vragen mij die papieren, welke uw overleden man daar geborgen heeft, ten onderzoek toe te vertrouwen.” Mevrouw Burton zag even verbaasd op en schudde het hoofd. slechts twee personen, geschoten gevonden’ zichzelf gedood of di'e vermoord.” ,Ja, natuurlijk** „O, m»ar u kunt ook ander» redeneeren en wel rooIk ben roker, mijn man heelt iloh niet iereltaoord, ik beir ook zeker, dat Van Beekum niet de schuldige zijn ver houding^ van uw overleden man met baron van Wij develd van Dalen?” „Baron Wijdeveld. O, daar weet niets van.” „Zij waren geen vrienden?" „Neen, heelemaal niet." „Heeft uw man zich wel eens ongun stig over hem uitgelaten?” „Ja, een hoogst enkelen keer.” „Herinnert u zich de laatste maal dat jfc sprak?" een „Dat is een verzoek, dat ik onmogelijk kan toestaan, mijnheer.” „Ik vreesde het al,” antwoordde Rosch kalm. Op dat oogenblik werd er geklopt aan de kamerdeur en trad daarop Dora Bur ton binnen. „U hier,” riep zij, „daar ben ik heel blij om.” „Ja, u schijnt zich om mij wel onge rust gemaakt te hebben," antwoordde de detective, „maar ik ben even blij dat u thans hier binnenkomt, want ik heb juist een bondgenoot noodig." „Een bondgenoot?" „Ja, ik heb mevrouw, uw tante, een verzoek gedaan, dat zij mij meent te moe ten weigeren en ik zeg er bij, van haar standpunt genomen, terecht. In haar plaats zou ik niet anders doen.” Rosch vertelde nu wat hij gevraagd had. „En waarom stelt u belang in die pa pieren?” „Dat wil ik u gaarne vertellen. Ik heb het vermoeden, meer dan een vermoeden is het echter nog niet, dat er verband be staat tusschen de misdaad hier gepleegd en de belangstelling, die de notaris koes terde voor zekere gebeurtenissen op den Eikenhof. Hij moet belang gesteld hebben in zekere familiegeschiedenis van de Wijdeveld» van Dalen. Hij heeft dat blad, waarin hij las omtrent die onder curft- teele-stelling, bewaard, opgeborgen. Ik vermoed, dat hij meer bewaard heeft, dat hij een dossier heeft aangelegd op die zaak betrekking hebbende. En dat dossier zou ik graag lezen.” Dora zag haar tante aan, maar deze schudde zeer beslist het hoofd. De detec tive zag dit wel en zonder antwoord af te wachten vervolgde hij: voor bedraden, gewaarborgd door de N1KUWK HAVBANK te Schiedam, 1AA Gulden bij verlies AA Gulden bij verlies van IVr v van een duim. W een anderen vimrer. Voor de artikeltjes op deze plaats heb ben we als vaste regel een maat gesteld van niet meer dan een kolom en daaraan willen we ons houden, hoewel voor het drieledige onderwerp dat we heden be spreken drie kolom nauwelijks toereikend zou zijn. Dat het een onderwerp van drie deelen is, komt door een toevallige sa menloop van omstandigheden. We ont vingen namelijk tusschen j.l. Vrijdag en heden le. een artikel over den Volkenbond, 2e een boekje over den Europeeschen statenbond en 3e lazen we wat in Góneve is behandeld en wat een Engelsch blad zegt over den volkenbond. Het artikel over den volkenbond werd ons gezonden door het secretariaat van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede met verzoek dat te plaatsen op 18 Mei, den Volkenbondsdag, omdat op 18 Mei 1899 de eerste vredesconferentie is ge houden In het artikel wordt nog ééns het nut en het belang van den volken bond uiteengezet en aangespoord om in Schoonhoven ook een afdeeling op te richten van bovengenoemde Vereeniging. Het boekje is getiteld „Pan-Europa, A.B C.” en het geeft een zeer duidelijke uiteenzetting van het plan Coudenhoven- Kalergi tot het oprichten van een staten bond van Europa. „Pan-Europa” betee kent „geheel Europa” en het plan, waar voor sinds eenige jaren de heer Couden- hove krachtig' en onvermoeid strijdt, be oogt dat de staten van Europa geheel zelfstandig zullen blijven, maar zich on der volledige handhaving van hun na tionale verscheidenheid, ter ontplooiing en beveiliging vin hun nationale beschaving zullen vereenigen op grondslag van gelijke rechten en solida riteit. Ons werelddeel, zegt de schrijver wordt bedreigd door drie groote gevaren een nieuwe oorlog, algemeene armoede en bolsjewisme en die gevaren kunnen alleen met vrucht bestreden worden wan neer niet langer de staten min of meer vijandig en afgunstig tegenover elkaar blijven staan, maar zich aaneensluiten tot een bond van gélijkgerechtigde leden. Nu het derde der in den aanvang ge noemde punten. Uit hetgeen in de laatste dagen besproken is in de Europeescho commissie »e Génève, klinkt geen blij ge luid. De redevoeringen van den Fransch- man Briand en van den Duitscher Cur- tius zijn weinig hoopgevend dat de be sprekingen ditmaal een beter resultaat zullen hebben dan tot nu toe en zoo ko men we vanzelf aan hetgeen verder tot dit derde gedeelte behoort, n.l. wat een Engelsch blad geschreven heeft over den volkenbond. Het is de Daily Express, die zich in een fel artikel zeer misprijzend uitlaat over den volkenbond. Meer oprecht dan beleefd PAUL DOUMER.

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 1