zsaffiHHzasj Flink Jongmenscli. IT doorstaat kritisch onderzoek J. K. SNOEI Zonnebrand PUROL Nieuwe Avonturen van R 0 B Heerenhuis Wat geeft de Radio? Stadhuisstraat 7-9, Schoonhoven Stadsnieuws. Telegrammen. Gemengd Nieuws Sportnieuws. Nieuws in een paar regels. Ingezonden Stukken. Marktberichten Predikbeurten. Advertentiën. Elizabeth de Graaf, Gtvraagd 21 Juni: BOERENARBEIDER To koop TENTWAGENTJE. vraagt Uit de hand te koop Gedurende den Zomertijd A. N. van Zessen te Schoonhoven geopend: ss; 's Zondags gesloten sb ervalt Vóór PINKSTEREN U ROTTERDAM If^ru slaagt EERSTE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhovanacha Courant MAANOAQ 18 MEI 1981. Dinsdag 19 Mal. Hilversum. A.V.R.O. 8—O.öO Gramofoon; 1010.15 Morgen wijding; 10,3012 Oonoart door het A.VJl.O.-Kwintet; 12 2 Concert door Kovao Lajoa en rijn Orkest; 22.80 Causerie door Nonnie Wieme ijer over: „In en om Cairo" en „In het Klooster der dansende Der- wischen"; 44.80 Kamermuziek door het Concertgebouw-Trio; 4.30—6.30 Kinderuur; 6.30—7 Concert door het Omroep-Orkest; 77.90 Engelsche les voor beginners; 7.30—8 Muziek-cursus De jongste Nederlandsche Muziek. Spreker: Willem Pijper; 8—8.16 De heer P. Aerts over: De tentoonstelling van de Mij. Rembrandt in het Stedelijk Museum te Amsterdam; 8.1510.30 Aansluiting aan het Concertgebouw te Amsterdam; in de pauze: Voordracht door Dr. P. H. Ritter Jr. over de Griekache en Romeinsche literatuur. Fragmenten uit den „Phoedo" van Pla to en uit een der blijspelen van Artisto- phanes; 10.3010.45 Nieuwsberichten; 10.45—12 Gramofoon. Huizen. K.R.O. 89.15 Concert; 10— 11.30 Gramofoon; 11.30—12 Godsdien stig halfuurtje; 12.15—1.45 Concert door het K.R.O.-Trio; 2—3 Vrouwen- uurtje; 33.30 Gramofoon; 45 Gra mofoon 56.80 Concert door het K.R. 0. Kunst-Ensemble; 6.307 Rector H. B. Lauwaert over: „Pinksteren"; 7— 7.30 De heer Th. Arts over: „Bieten- verpleging"1; 7.458 Verbondskwar- tiertje; 8—8.15 Gramofoon; 8.1511 Aansluiting met de Gemeentelijke Con certzaal te. Haarlem (K-R-O.-Orkest) in de pauze Persberichten; 1112 Gramofoon. Wosnsdag 20 Mei. Hilversum. V.A.R.A. 8 uur Gramofoon; 9.30 uur Orgelspel; V.P.R.O. 1010.15 Morgenwijding; V.A.R.A. 10.15 uur „Onze Keuken" door P. J. Kers; 11 uur Gramofoon; 11.05 uur Mej. J. de Ra ni tz over:Psychologie van praepuber- teit en puberteit. (O.a. ook moeilijkhe den in verband met aanleg en karak ter); 11.85 uur Gramofoon; 12 uur Concert door het V.A.R.A.-Septet en Gramofoon; 2.16 uur Gramofoon; 2.25 uur Vröuwenuurtje; 3.15 uur Gramo foon; 3.20 uur De heer K. de Boer over „Een baken voor ons"; 3.35 uur „Maak het zelf"; 4.25 uur Gramofoon; 4.30 uur Voor de Kinderen; Onderwijsfonds Binnenvaart. 66.30 Uitzending door het Onderwijsfonds voor de Binnen vaart; V.A.R.A. 6.30 uur Mandoline cursus; 7 uur Dr. Joh. d. Spek over: Erfelijkheid en Verantwoordelijkheid; 7.30 uur Joodsch Uurtje; 8.30 uur Con cert door het V AR.A.-Orkest; 9.15 uux „Een ontmoeting in de Lente", Radio drama in 3 beelden; 10.15 uur Persbe richten; 10.25 uur Vervolg Concert; 11.10 uur Gramofoon. Huizen. N.C.R.V. 8—8.15 Schriftlering; 8.15—0.30 Concert; 10.30—11 Korte Ziekendienst; 11—12 Harmoniumbe- speling; 12.15—12.30 Gramofoon; 12.30—2 Concert (Zaag, Viool, Cello, en Piano); 2—2.30 Gramofoon; 2.30— 3 Lezen van Ghx. lectuur; 3—4.30 Con cert door het Trio René Hendriks; 4.30 —4.45 Gramofoon; 5—6 Kinderuurtje; 66.45 Uurtje voor de landbouwers; 0 46—7.15 Halfuurtje voor de rijpere jeugd; 7.15—7.30 De heer T.K. Roos- jen over: „Auf in den Haxz 7.45 Gramofoon; H.I.R.O. 8 uur Gramofoon; 810 uur Toespraak tot de jongeren door Dirk Boer; 8.30 uur Gramofoon; 8.40 uur Mej. Selma Meyer over: „Ont wapening", afgewisseld door Zang van het Gemengd Dubbel Kwartet „Ons Ge noegen" te Zaandam; 9.10 uur Mevr. A C. Luyten—Block over: Zedelijke ontwapening als grondslag voor den Wereldvrede"; 9.30 uur Concert; 9.50 uur de heer J. Kruisheer over: „Vol kenbondsdag"; 10.10 uur Zang vaa t Gemengd Dubbel Kwartet; 10.20 uur Nieuwsberichten; 10.35 uur Concert; 11 uur Gramofoon. directeur kreeg persoonlijk reeds een gouden draegmedsUle voor t behalen van minetens S36 punten. Ammeritol. Bii dan landbouwer J. Schilt hebben ratten of ander ongedierte een 30-tal kippekuikena vermoord. Bergambacht. De collecte In de Ned Herv. Kerk tot dekking van het tekort, ontstaan door het doen optreden ran rechtzinnige predikanten tijdens de va cature, heelt f 75 opgebracht, waardoor het tekort is gedekt. Bij het hoofdstembureau zijn voor de verkiezing voor leden van den Ge meenteraad vier lijsten met candidaten ingeleverd, namelijk van de Anti-Rev. Partij, Vrijzinige Partij, Staatkundig Ger. Partij en de Ö.D.A.P De hond van den heer M. de H. heeft van den koopman G v dB. in diens land een geit doodgebeten De hond heeft voor zijn misdaad zwaar moeten boeten, daar de eigenaar het dier heeft Berkenwoude. In de Vrijdag gehouden vergadering van stemgerechtigde inge landen van den polder Berkenwoude werd de rekening voor 1930 vastgesteld met een ontvangst van f 8921,52 en een uitgaaf van f 9868,85)4, nadeelig saldo, f 947.33; de begrooting voor 1931 werd vastgesteld op f 9827,58 in ontvangst en uitgaaf, met een last per H A. van f 5, evenals vorige jaar. De opbrengst der Emma-bloempjes op Hemelvaartsdag was f 51,84. Uit een vliegtuig gevallen. Groot-Ammers. Zaterdagavond ver voegde zich bij den geneeskundige A. Flo- hil een persoon van Engelsche nationa liteit, die vertelde eenigen tijd geleden te U betaalt de LAAGSTE PRIJZEN voor Rijwielen en Ondor doelen bij Vergelijkt prijzen enkwaliteit Bordeaux (Frankrijk) uit een vliegtuig te zijn gevallen, waarbij één zijner bee- nen deerlijk was verwond. Het verhaal bleek op. waarheid te berusten. De man klaagde over ergen pijn in zijn been. Hij was op weg naar den En- gelschen consul, doch beschikte over geen geldmiddelen. Hij was van beroep mar conist, maakte een beschaafden indruk en vertelde in het buitenland van ortge- veer 180 dollar te zijn bestolen. De dok ter ontbood den gemeente veldwachter en na telefon sch overleg met den burge meester werd besloten den vreemdeling over te brengen naar Nieuwpoort, om hem aldaar nachtverblijf te verschaffen Bij aankomst te Nieuwpoort, waarheen het vervoer per auto was geschied, klaar de de man weer over ergen pijn, waarna Dr. van Straaten te Nieuwpoort werd ontboden, die op verzoek van den patiëüt een snede in het been gaf, waarna hy verbonden werd en den nacht te Nieuw poort doorbracht. Zondagmorgen is deze persoon, die Engelsch sprak, met de boot van de Ree- derij o.d. Lok vertrokken, teneinde zich bij den Engelschen consul te vervoegen. Hoog-Blokland. Op het op Hemel vaartsdag te Maara gehouden nationaal concours voor muziek- en zanggezel schappen behaalde het Fanfarekorps „Symphonia" een len prijs in de afdee- ling uitmuntendheid met 324 punten. Dit was het hoogste aantal punten, dat op dezen dag van het conoours werd toege kend. Ook in den 's avonds voor le prijswin naars gehouden eerewedstrijd kwam „Symphonia"1 met 165 punten bovenaan. De jury uïïfe haar tevredenheid over de goede opvattingen van den directeur. Een massa-ontslag. Nieuw-Lekkerland. Bij de N.V. J. en K. Smit's scheepswerven en machine fabrieken te Kinderdijk is Zaterdag aan 110 man aahgezegd, dat zij met ingaftg van 23 Mei, wegens gebrek aan werk, zijn ontslagen Daarvan zijn 84 wachtgel ders en 26 nog in dienst zijnde werk- De muziekveceeniging „Apollo" gaf Zaterdagavond haat tweede concert in dit seizoen, ditmaal op het plein voor de 2e openbare school te Kinderdijk. Zoo als we dat te Kinderdijk gewoon zijn, was d0 belangstelling groot De verschil lende muzieknummers werden onder de leiding van den heer G. Horsman ver dienstelijk ten gehoore gebracht en ze zijn met aandacht beluisterd. De gemengde zangvereeniging „Oefening Baart Kunst" en het mannen koor van dien naam te Kinderdijk, gem. N.-L., onder leidmg van den heer H. Brouwer, verwierven beide te Maasdam op het concours van den Zangersbona „Eendracht maakt Macht" een eersten prgs, respectievelijk met 302 en 345 pun ten. Een been gebroken. Nieuw-Lekkerland. De ijzerwerker G v G. alhier, werkzaam op kloos en Zonens werkplaatsen te kinderdijk, is tijdens zijn werk gévallen en op een stapel ijzer te recht gekomen. Met een "ebroken been is hij opgenom en en per auto naar zyii woning gebracht. Dr. van VVaasbergen heeft geneeskundige hulp verleend. Willige-Langarak. Het bestuur van de School met den Bijbel alhier heeft de tijdelijke onderwijzeres, mej S. Westerik, ontslagen. In hare plaats is benoemd mej. M. C. Dekker, van Terneuzen, die deze benoeming heeft aangenomen. A Op 't kantje. Gouda. Een ongeluk, dat goed afliep, gebeurde Zondag aan de Tolbrug bij Gouda. Toen n.l. Dr. H. met een dame uit Gouda deze brug vanaf de Goejan- verwelledijk wilde passeer en, reden hem vanuit tegenovergestelde richting drie wielrijders tegemoet. De dame, die de auto bestuurde, reed om onverklaarbare redenen op deze wielrijders in, schrok en was niet meer meester oveT haar stuur, met hqt gevolg, dat de auto door de leuning van de brug reed en halver wege boven de Ussel bleef hangen. Met vereende krachten werd de auto voor een verdere duikeling behoed en de inzitten den konden met groote moeite uit hun be narde positie worden verlost. De wiel rijders kwamen er met lichte kwetsuren en gehavende fietsen af. Gouderak. Mej. N. Kasbergen slaagde te Delft voor het staatsdiploma B krank zinnigenverpleging. Langerak. Deelden wij onlangs mede dat de voormalige steenfabriek verkocht, doch de bestemming daarvan nog niet met zekerheid bekend was, thans ver nemen we dat plannen in voorbereiding zijn tot het oprichten van een betonfa- briek annex inrichting voor cementbe- werking. Met het afbreken? van een der loodsen is reeös begonnen Voorloopig zullen een viertal motoren worden ge plaatst. Moordrecht. In de vergadering van het hoofdstembureau zijn alle ingeleverde candidatenlijsten voor den gemeenteraad geldig verklaard. Met ingang van heden is de stoom- bootdiemt van de Reederij „De Ueeel" stop gezet. Het moderne verkeer heeft dezen dienst verdrongen. Op 2en Pinksterdam zal de Ge mengde Zangvereeniging A D V.E N.D.O. deelnemen aan het zangconcours te Maarn en daar uitkomen in de hoogste afdeeling. NESTJES UITHALEN. Zooals het versje zegt, loggen in de maand Mei alle vogeltjes een ei. Men zou in het park kunnen genieten van de be drijvigheid van die diertjes, van bet op bouwen of verzorgen" van hun nesten, vpn het bewaken en bebroeden der eieren, van het voederen der jongerenals niet het doeliooze en wreede nestjes-uithalen bestond. Dat laffe werk wordt blijkbaar met ijver beoefend door de leerlingen van de Kweekschool en van de Nijverheids school en het is moeilijk daartegen te waken. De klachten over dat verstoren van neeten, vooral van de laagbouwende lijs ters, zijn zoo veelvuldig, dat zelfs het plan overwogen wordt om zoolang de broedtijd duurt, bet park voor het publiek te sluiten. Het zou jammer zijn, als zoo'n maat regel onvermijdelijk bleek en misschien dat een beroep op de jongelui van die scholen nog helpt. Wellicht kunnen zij zelf inzien, hoe weinig durf of behendig heid dat uithalen vereischt, hoe weinig genoegen of roem het oplevert en hoe weinig waarde zoo'n uitgehaald nest of zulke geroofde eieren hebben. Ook het wandelend publiek bevelen we toezicht aan op hun eigen park en op de daar nestelende vogels, die nu bijna alle verdreven worden door het ruwe element van die scholen. EINDEXAMENS RIJKSKWEEK SCHOOL. Als gecommitteerden bij de dit jaar af te nemen eind-examens aan de rijks kweekschool van onderwijzers en onder- Vijzeressen alhier, heeft de minister van onderwijs aangewezen de heeren: J. B. Visser, voorzitter; N. J. Verweij, 's-Gra- venhage en dr. N. Buffinga, Rotterdam en als plaatsvervangers de heer W. P. Blokpoel te 's-Gravenhage en mevr. L. van Kampen—Zemike, Leiden. MELKSPROEIER. In de Lange Weistraat reed vanmiddag de melkboer B. op een fiets met een bus melk. Van den tegenovergestelden kant kwam een auto van den heer H., die voor /éen straatorgel moest uitwijken en daar bij den wielrijder aanreed. De fiets viel om en de melk stroomde over de straat. B. heeft zijn hand bezeerd en de fiets was eenigszins beschadigd. EEN MOQI SUCCES. De R.-K. Harmonie T.OAG.E.N.O. heeft gisteren op het concours van den Katholieken Muziekbond te Noordwijk met 294 punten een 2en prijs behaald. De vereeniging is pas in een Harmonie om gezet en kwam voor de eerste maal uit Op den marschwedstrijd verwierf zij een eersten prijs. OPRUIMING. De heer L. M. is eigenaar van een pakhuis aan de Havenstraatsche Wel Hij verhuurde dat vroeget aan de heeren A. W. en W. de B. Enkele maanden ge leden hebben dezen de huur opgezegd, doch eenij$b goederen van weinig waarde waarvoor zij niet dadelijk een andere bergplaats hadden, lieten zij voorloopig staan. De eigenaar van het pakhuis, die sinds dien de vroegere huurders al eens moet hebben gezegd, dat zij hun spullen eens weg moesten halen, werd ongeduldig, toen aan dien wenk geen gevolg werd ge geven. Zaterdagmiddag was hij het wachten blijkbaar moe en de goederen van B. verhuisden van het pakhuis naai de straat. De collectie artikelen, die be stond uit eenige ruiven van konijnenhok ken, een bankje, een fiets met één wiel, enz., trok daar erg veel belangstelling; ook die van een agent, die vond, dat de openbaren weg geen bergplaats is vooral les, wat men maar kwijt wil en den heer M. gelastte den boel op te ruimen. Deze heeft aan die opdracht voldaan en alles naar de vuilnisbelt laten brengen, een oplossing, waarmede de eigenaars rich weer niet konden vereenigen; althans W. heeft bij do politie een klacht ingediend, tegen het zoek maken van zijn goederen. In afwachting van de dingen, die ko men zullen, heeft inmiddels de arbeider, die aan de belt werkzaam is, alles voor loopig netjes opgeborgen in een schuurtje aan de Schuttersvlucht. Gevonden Voorwerpen. Omtrent on derstaande gevonden voorwerpen zijn in lichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie: Een damesportemonnnaie. Een Ceintuur. Gemeenteraad Schoonhoven Openbare Vergadering van den Gemeen teraad op Maandag 18 Mei, des namid dags 2 uur. Voorzitter Mr. F. L. J. E. Rambonnet, 1 burgemeester. Alle leden zijn aanwezig. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. Onder de ingekomen stukken is een schrijven van de heeren v. d. Plaat en Troost, houdende voorstellen tot bestrij ding der werkloosheid. (Dit is het voor stel van den Alg. Bond van Overheids personeel om den arbeidstijd voor ge meente-personeel tot 46 uur per week en tot 42 uur voor continu-arbeid te ver minderen). Het wordt in handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Eenige andere ingekomen stukken wor den voor kennisgeving aangenomen, waaronder het verslag van de commissie Aot wering van schoolverzuim en dat van het correspondentschap der arbeidsbe middeling, een procesverbaal van kasop name bij den gemeente-ontvanger en eeni ge goedkeuringen van raadsbesluiten door Ged. Staten. Van de oommissie tot het organisee- ren van een feestweek is een voorstel in gekomen om met het oog op de omstan digheden de feestweek dit jaar niet te houden. Het wordt Zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. I nter pellatiePesrbolte. Hierop komt aan de orde de interpel latie van de S.D.A.P. Raadsfractie om trent het in formeer en naar politieke en godsdienstige richtingen bij benoemin gen. De heer Peerbolte zegt, dat de vra gen, die B. en W. de sollicitanten stellen, wat vreemd, aandoen in dezen tijd. Als 'n amMenaar of arbeider zich behoorlijk kwijt van zijn taak, doet het naar spr.'s meening niet terzake, aan welke poli tieke of godsdienstige denkbeelden hij zich in zijn vrijen tijd wijdt. Mocht het de bedoeling zijn personen van een bepaalde richting te weigeren voor den gemeentedienst, dan meent?- spr., dat dat niet toelaatbaar is. Welke personen toch rijn voor de gemeente ge vaarlijk te achten. De heer Dee renberg: Communis ten. De heer Peerbolte had dat ant woord verwacht. Spr. legt er den na druk op, dat hij in geen geval een lans wil breken voor communisten of fas cisten, die integendeel van spr.'s partij afstaan als van één Weerbericht. Naar waarneming in den 18 Mei. Doch naar spr.'s meening mag men daarin geen aanleiding zien om hen te weigeren. Spr. verwijst naar art. 170 van de Grondwet, .dat volkomen vrijheid voor- schrijft. De heer Deerenberg zegt het juis te verband tusschen de vragen, die B. en W. plegen te stellen, niet goed te begrij pen. Inmiddels ziet spr. geen bezwaar te gen die vragen, omdat nimmer gebleken is, dat de antwoorden er op worden be nut om bij de keuze van het personeel op de politieke of godsdienstige richting te letten. De heer Kortland verklaart, meer aan de zijde van den heer Peerbolte te staan dan aan die van den heer Deeren berg. Spr. zegt vooraf geen voorbeelden te hebben, dat B. en W. van het antwoord gebruik maakten om menschen van een bepaalde richting te weigeren. Niettemin acht hij' het gevaarlijk, dat B. en W. op deze wijze de gelegenheid krijgen om dat te doen. De Voorzitter gelooft, dat het theoretisch belang van de grondwet s- De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan Verwachting tot Dinsdagavond: Matige tot zwakke, Zuidelijke tot Ooste lijke wind; gedeeltelijk bewolkt met wei nig of geen regen in het Noorden; zwaar bewolkt met kans op regen of onweer in het Zuiden; aanvankelijk iets warmer. Waterstand: Opgave van 18 Mei, v.m. 8 uur: Keulen 2.93 val 0.13 M Lek 1.98 val 0.03 M. Vaartsche Rijn 0.46 val 0.13 M. Maastricht (Borgharen), 16 Mei, 41.60; was 0.08 M. Luchttemperatuur. De temperatuur van de lucht bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw 60 graden Fahrenheit Maandag 18 Mei. Nieuwe Maan. INGEZONDEN MEDEDEELINQ. Stukloopen van Huid en Voeten en Doorzitten bl) Wielri|den verzacht en geneest Doo« X T»b«aOrt.B< Apotfc SPtogWt— artikel, waarnaar de heer Peerbolte ver wees, vóór 50 jaren grooter was dan nu. In dien tijd waren er nog niet alle poli tieke richtingen van nu. Het artikel ia thanf niet meer naar de letter nit te voe ren. Als de gemeente een communist in haar dienst kreeg, b.v als chef-monteur van het electriciteitsbedrijf, dan zou die, in dien daartoe geneigd, bijv. de geheele stad in het donker kunnen zetten. Spr. erkent volmondig, dat B. en W. er niet aan denken, om iemand, die voor- vechter is van een revolutionaire rich ting, te benoemen in gemeentedienst. Overigens letten B. en W. niet op de po litieke of godsdienstige overtuiging. Steeds zal het college met de meeet mo gelijke bescheidenheid gebruik maken van de informaties. Hetzelfde wat B. en W. hier doen, doet trouwens ook het rijk, ook al om iemand niet te plaatsen in een omgeving, waar hij zich niet thuis gevoelt. Wat spr. sterk afkeurt, is, dat in som mige gemeenten de hier gewraakte vra gen als hoofdoorzaak worden be schouwd. Het college heeft, zoolang spr.. hier is, een blanco strafregister op dit gebied, waarmede spr. meent, den heer Kortland te kunnen geruststellen. De heer Peerbolte acht een com munist niet gevaarlijk in den staat, om dat zijn optreden hem eer tot spelbreker maakt dan tot steun voor hen, die strij den tegen de huidige orde in den staat. Zij zijn breekijzers tegen de vakbewe ging. Spr. blijft het officieel stellen der vra gen afkeuren en dient een motie in, waar in dit wordt afgekeurd. (De ritting duurt voort.) ZUUR BROOD. EDE, 18 Mei. Twee compagnieën van het 22e regiment infanterie te Ede klaag den over het brood, andere compagnieën niet. Het onderzoek bewees, dat het brood eenigszins zuur was. Vrijdag werden de 49. Eenige oogenblikken daarna nader den Ouwe Daan en Prof. Prewe de tem pel. „We zullen de ruines onderzoeken," zei de Professor. „Het kan zijn, dat Rob hier is, ofschoon ik 't betwijfel. „Plotse ling spröng Ouws Daan van z'n ezel, meldt op Rob tos sn sattd disns koor den door. Hij gaf hem te drinken en wasohte' zijn polsen, waarna Rob spoe dig weer tot bewustzijn kwam. 50. „Neen," riep hij uit, toen Prof. Prewe voorstelde zoo spoedig mogelijk naar hst sohip terug ts keersn. „Laten we doorrijden. De roovers kunnen nog niet ver weg zijn. Ik wil m'a eigendom men. terug hebben." Ondanks z'n pijn, besteeg hij z'n ezel en reed, gesteund door Ouwe Daan, zoo vlug mogelijk door de woestijn, in ds hoop, de roovers Jn te ha len. eerste blad NIEUWSBLAD VtHUreunPHOCtaNP EN UTREeHTl.aBiamlwwm.^— MAAND AO 11 MEI 1931. klachten herhaald en toen bleek bet, dat sommige soldaten zioh wilden verzetten. Dit ia nog tegengegaan en er is gebleken, dat twee personen de aanstokers waren. Zij zijn in arrest gesteld en 40 manschap pen hebben voor eenige dagen kamer arrest gekregen. Er heersoht thans vol komen rust. bodeoravensche BANKVEREENI- GING EN N.V. INCAS80BANK. BODEGRAVEN, 18 Mei. Op een aan deelhoudersvergadering der Bodengra- vensche Bankvereeniging komt een voor- etel ter tafel om met de Incossobank N.V. te Amsterda meen overeenkomst aan te gaan op grond waarvan het bedrijf van de Bodegravensche Bankvereeniging zal worden voortgezet door de Incossobank in het gebouw van laatstgenoemds N.V. LIJK GEVONDEN. BRUINISSE, 18 Mei. Heden heeft de schipper Prins, van IeTseke, het lijk ge vonden van den onlangs in het Keeten verdronken schipper P. v. d. Pluim. DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Chauffeur gedood. STADE, 18 Mei. Gistermiddag is onder Bleckdorf, district Stade (Duitschland) een auto op een onbewaakten overweg door een trein gegrepen en totaal ver nield. De chauffeur werd op slag gedoou, de overige 4 inzittenden levensgevaarlijk gewond. KONING ALFONSO'S VERJAARDAG. Geen enkele betooglng. MADRID, 18 Mei. Heden herdenkt ex- koning Alfonso zijn 46-en verjaardag. De monarchisten zullen geen enkele be too ging of demonstratie houden en zullen alles vermijden wat lijkt op een viering of herdenking van dezen verjaardag, ten einde elke aanleiding tot botsingen te voorkomen. Eenige monarchistische verkiezings- vergaderingen, die heden zouden worden gehouden, zijn zelfs uitgesteld. Op een communistische vergadering, die gisteren te Barcelona is gehouden, werd een motie aangenomen, waarin de arrestatie van alle aartsbisschoppen en bisschoppen van Spanje werd geëischt. DE „SUMATRA" WEER VLOT. SOERABAJA, 18 Mei. De kruiser „Su matra" is vlot gekomen. Het plan is heden op eigen kracht op te stoomen. DE DUITSCH-OOSTENRIJKSCHE TOLUNIE. GENEVE, 18 Mei. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, dr. Gurtius, heeft heden de 33e vergadering van den volkenbondsraad met een korte rede ge opend. Daarna stelde hij aan de orde het DuitschOostenrijksche tol-verdrag. De eerste spreker was de Engelsche mi nister van buitenlandsche zaken Hen derson, die zeide te gelooven dat Duitschland en Oostenrijk door bitteren nood tot deze unie gekomen waren en hij fitelde voor het permanente hof van in ternationale justitie te Den Haag de vraag voor te leggen of die unie in over eenstemming was met de bepalingen van bet verdrag van St. Germain. HET DRAMA TE a GRAVEZA.N'DE Dc dienstbode had haar daden goed overwogen. Het anderhalf)aric dochtertje van de tuindersfamilie B. Valstar, te 's GraVezande. dat door de 1 jarige dienstbode M. F. met azijn-textracl vergiftigd is. verkeert nog in 'fcorg- wekkenden toestand. De slokdarm van het kind ia door de werking wan het fcijn-exuract geheel verbrand. Het overleden kindje van een haJJ jaar is, nadat het lykje door de jusUfc tue was vrij gegeven, te Deiit ter aarde besteld. Naar uit de verhooren is gebleken hedft de jeugdige daderes haar han* deimg tè voren overwogen.. Eenige weken geleden heeft zij azijn toego» voegd aan de thee van de vei dar bei» ders, naar zij voorgaf uit wraak over plagerij. Ook heeft zij eenigen tijd te voren aan een iaïnüielid gevraagd wat de uitwerking zou zijn van hel toedienen van azijn-uxtract, waarop dit familielid gezegd heefL dat die uitwerking doodenjk zou zijn. Maan dag heelt zij het anderhalf jarig doch tertje Elisabeth "uit een kroesje azijn-» extract laten drinken. Eenige uren later werd het kind onwel waarop een geneesheer Wérd gewaarschuwd, die, omdat de verschijnselen op ver giftiging wezen.. overbrenging naar hel ziekenhuis noodzakelijk achtte, liet meisje heeft de uitwerking van haar daad op het eerste kind gade geslagen en op de vraag van de moeder wat er gebeurd was, gezegd dat zij de kleine een beetje melk en koifie te drinken had gegeven. Men vond dit reeds vreemd, omdat het kind dezen drank nimmer gekregen had. Niettemin heeat de dienstbode den volgenden dag p het jongste kind, van zes maanden, niet een lepeltje eveneens azijn-^extract te drinken gegeven, met het gevolg dat het kind overleed. De motieven tot deze daden zjjn nog niet geheel opgehelderd. Het mels je beweerde dat zij een hekel aan de familie Valstar had, 4ie regelmatig rapporten aan haar voogdes moest uitbrengen. Zij wilde liever op een fabriek wer» ken dan dienstbode zijn. DE CITLEMBORGSClHE MOORD ZAAK. Auke Opdam weer vrfl. Auke Opdam, die in voorloopige heeh tenis zat, in verband met de Culem- bongs'che moordzaak, is gisteravond weer in vrijheid gesteld OPIUMSMOKKELARIJ. Aangezien de Rotterdamsche recher che er de aandacht van de Antwerp* sche justitie op had gevestigd, dat er belangrijke partijen verdoovende mid delen via Antwerpen werden' verzon» den. werd daar een speciale controle in de haven uitgeoefend Zoodoende is de politie van Antwerpen er Vriik dag in geslaagd vier kisten in beslag te nemen, die volgens opgave gedroog de vruchten in blik zouden bevatten Die kisten bleken opium te bevatten. k v? gerechtshof overge* bracht. Volgens het eerste onderzoek was de partij uit Stamboel naar Rot terdam gezonden en vandaar naar Antwerpen. De waarde vdh de zending ia zeer groot. een groote brand. JAPAN. TtO liulzep In de asch.. In Japan heeft Vrijdag opnieuw een groote brand gewoed, de vijfde van de vorigte week. Hierbij zijn te Mat- sue Housju in Z.W. Japan zevenhon* derd huizen in de asch gelegd, waar onder vele hotels. De schade is zeer belangrijk. DE MERAPI. Hel ontruimde gebied niet meer bewooi$aar. Die waarnemers van den Vulcano* logischen dienst namen den vorigen Maandag een nieuwe gloed wolk waar op de helling van den Merapi. De wolk bewoog zich in. de richting van de Semowoglijbaan, doch bereikte gelukkig geen lagere regionen dan 1600 m. De dienst verwacht meer gloedwolken in de naaste toekomst aangezien nog steeds lava uitvloeit, zij het dan ook in zeer langzaam tem? po. Het verschijnsel bevat de aanwij» zing, dat het verwoeste gebied voor goed onbewoonbaar moet worden ges acht Gouderak. De uitslag van den voetbal wedstrijd „Woerden I"„Gouderak I" om het kampioenschap van de le klasse A en B. van den G.VJ3. was 2—3. Moordrecht „Moordrecht I" speelde Zondag op het sportterrein haar eersten degradatie-wedstrijd en wel tegen „V. D. S. P' van Den Haag. Met een stand van 10 voor Moordrecht moest de wedstrijd wegens den regen worden gestaakt. Er moest toen nog 25 minuten gespeeld wor den. Zaterdag is te Bussum het 7-jarig jongetje van J. van der V., dat per fiets de straat wilde overateken door een auto bua overreden en gedood. Een geweldige regenbul zette Za terdag te Geldrop de atraten geheel blank waardoor tal van huizen onderliepen. Er ia veel schade aan de gewassen.. Te Gapinge, gemeente Vrouwenpol der (Zeeland) ia op de hofatede van Van K. een 3-jarig jongetje in een rijver ver dronken. Gisternacht heeft een goederentrein Roosendaal«Breda bij halte Lieaboach, een man overreden. Het verminkte lijk ia nog niet herkend. Te Vlodrop ia Zaterdag een schuur met bergplaats van den landbouwer P. Reijndars afgebrand. Drie varkens kwa men in de vlammen om. Een hevige brand heeft gewoed in het dorp Molodjatyn, nabij Lublin. Vijf- en-dertig huizen brandden geheel af; 20 personen liepen brandwonden op; 8 hun ner moesten in levensgevaarlijken toe stand naar een ziekenhuis worden over gebracht Zaandam ia uit een garage aan de Pieter Ghijeenlaan een vrachtauto met linnengoed en taf algeréi gestolen. De auto ia te Amsterdam teruggevonden. Lauhsheim bij Frankenthal (Palts) heeft de politie in de woning van een werklooze een voorraad dynamiet en lonten, verborgen in leege tonnen, ont dekt. Een en ander bleek gestolen uit 'n nabijgelegen kruitmagazijn. - Bij het station Essen-Noord ia Za terdag op een wissel een looomotief door een goederentrein gegrepen en uit de rails geworpen. De stoker en de machi nist werden zoo ernstig gekwetst, dat rij spoedig zijn bezweken. Een kind heeft ernstige brandwonden opgeloopen. Vrijdagavond la ongeveer een HJl. boach en heide onder de gemeente Maaa- bree door hrand vernield. Door de hulp van militairen en een flinke onweersbui werd de brand gebluacht. De te Bandoeng gearresteerde in breker, door twee familieleden herkend als Karoeng, den moordenaar van den ondercommiasaria van politie te Batavia. Van Rees heeft een volledige bekentenis afgelegd. Ambtenaar an Kolenhandelaar. Mijnheer de Redacteur. Vergun ons een plaatsje in Uw veel gelezen blad, bij voorbaat onzen dank. In Uw blad van Woensdag j 1. trof ons een advertentie,waarin een „Ambtenaar" voor familie en kennissen prima Anthra- ciet laat komen, terwijl hij verder in zijn advertentie nog enkele deelnemers vraagt om de gelegenheid thans waar te nemen en brandstoffen op te doen voor den a.s. winter. Wij zouden „Ambtenaar" willen vragen of hij sonjs van gedachte is dat er zoo veel in een brandatoffenhandel verdiend wordt, want ook wij ondervinden ten volle de gevolgen van de economische crisis. 4 Begrijpt „Ambtenaar" niet, dat wij 's zomers onze magazijnen ook met voor raad moeten hebben, al is er ook geen omzet, dus dan ook geen verdienste. „Ambtenaar" heeft zijn vaste ealaris, maar wij niet. Wij moeten het tegen woordig met hard werken bij elkaar krij gen, over wanbetalers maar niet gespro ken en wij moeten van onze verdienste de belasting betalen, waarvan ook Mijn heer de Ambtenaar zijn salaris ontvangt. Is het dan niet onbillijk dat een handel drijvende door een „ambtenaar" becon curreerd wordt? Het ia natuurlijk een kleine kunat van „Ambtenaar" zoo iets zonder verdienste te doen, daar ^ij toch zijn tractement otttvangt, maar wij moeten er van best(kMocht de „Ambtenaar" daar soms niet van overtuig^ zijn, dan zouden wij hem aanraden zelfeen*, brandstoffen- handel te beginnen of een aandeel in een dergelijke zaak te nemen, daar die altijd wel te krijgen zijn Hij zal dan onder vinden wat tegenwoordig het woord ver dienen beteekent. U, M. de Redacteur, nogmaals dank zeggend voor de verleende plaatsruimte, teekenen wij GEBR. VAN BRUINESSEN, Brandatoffenhandel, Oude Haven 18, Sohoonhoven. We mogen hierbij, om geen onverdien de verdenking op Schoonhovensche amb tenaren te doen vollen, mededeelen, dat de bedoelde advertentie bij ons ia inge zonden door een advertentie-bureau van elders. Het ia ook zeer wel mogelijk dat de adverteerder geen „Ambtenaar", maar een brandstoffenhandelaar is, die op deze wijze connecties poogt te maken. Red. ned. herv. kerk. GOUDERAK. Donderdag 21 Mei, n.m. 3.30 uur, Ds. Rijnsburger, van Polsbroek. Huwelijksinzegening. AMSTERDAM, 18 Mei. (Draadloos). Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 400 vette koeien, waarvan de prijzen wa ren: le kwal. 100-106,-2© kwal. 86—94, 8e kwal. 7980, mindere soorten 6268 per K.G. slachtgewioht; 150 melk- en kalfkoeien f 250—370 per stuk; 207 vete te kalveren, le kwal. 74-84, 2e kwal. 68 —74, 3e kwal. 6266 per K.G. levend ge wicht; 111 nuchtere kalveren f 1048 per stuk; 33 schapen f 3542 per stuk; 200 lammeren f 22—26 per stuk; 1060 varkens, vleeschvarkens, wegende van 90 —110 K.G., 4849, zware varkens 46 48, vette varkens 40—44 por K.G. slacht gewicht; 105 paarden f 100-230 per stuk. Aan het abattoir werden aange voerd 9 wogers geslachte runderen uit Denemarken. GORINCfiEM, 18 Mei. (Telefonisch). Veemarkt van heden. Aangevoerd waren 347 runderen, 18 nuchtere kalveren, 11 varkens, 977 biggen, 210 overloopera, 500 lammeren, 13 schapen. Prijzen: Zware kalfkoeien f 326400, melkkoeien f 275—350, kalfvaarzen f 225 —325, guiste vaarzen f 200—275, pinken f 80—140, vaarkoeien f 180—260, stieren f HX)200, nuchtere fokkalveren f 20— 23, dito export f 8—12, drachtig© var kens f 60—70, natte zeugen f 40-60, overloop©» f 30—25, biggen t 7—10, lammeren f 18—22, schapen f 35—45; eieren f 3.50—4 per 100 stuks. Handel levendig. OUDEWATER, 18 Mei. (Telefonisch). Kaasmarkt van heden. Aanvoer 97 par tijen, 4365 stuks, wegende 21825 K.G. Prijs le soort met rijksmerk f 32—35, 2e soort idem f 2982. Handel matig. ROTTERDAM, 18 Mei. (Draadloos). iTer veemarkt waren heden aangevoerd: 543 vette runderen, 451 vette kalveren, '57 schapen of lammeren, 1334 varkens. Prijzen per half K.G.: Koeien 48 a 51, 4214 45, 29 a 35 cent; ossen 47 a 49, 42 a 43, 37 cent; kalveren 70 a 75, ,60 a 05, 45 a 60; schapen 30 a 45; lammeren f 24—27 per stuk; varkens 20 a 22, 18)4 a 19 cent; zouters 19 cent Overzicht: Koeien en ossen kalme han del, prijzen stationnair; vaarzen kal me handel; vette kalveren sleohte handel, prijzen lager; nuchtere kalveren handel kalm, zelfde prijzen; varkens ta melijke handel, prijzen iets 'hooger dun H ft vati' era woat ROTTERDAM, 18 Mol. (Draadloos). Heden waren de prijzen der aardappelen als volgt: Eigenheimers f 06.75, Zeeuwsche blauwe f 0.507, Zeeuwsche bonte f 6.507, Spuiaohe bravo's f 6 6.50, Friesohe eigenheimers f 6—625, Red Star f 7—7.60, Maltha's 8—20 cent per K.G. GROOT-AMMERS, 18 Met Aan de kaasmarkt alhier waren Zaterdag aange voerd 37 partijen met te zamen 1480 st. kazen, wegende 10.300 K.G. Prijzen: met rijksmerk le soort f 29-31, idem 2e srt. f 2628; ongestempelde f 27. Handel flauw. UTRECHT, 10 Mei. Veemarkt. Aan gevoerd 5597 stuks vee. De prijzen waren als volgt: Stieren 3345 cent, kalfvaar zen f 190280, pinken f 80—100, melk koeien f 290—380, kalfkoeien f 290— 410, varekoeien f 210—320, slachtkoeien le soort 46—53 cent, 2e soort 4144 ct., 3e soort 3740 cent; nuchtere kalveren f 0—0, magere varkens f 18—35, schram men f lli17, biggen f 710, magere schapen I 28—35, weidelammeren l 15 —20. Verloofd: Gerda Boekhorst en Joh. A. Hoefnagel Lobith I Schoonhoven 17 Mei 1931. Heden mm de Heere tot Zich n» een kortjtondlge eiekte, onze lieve Schoon zuster, Tente en Nicht Mej. Wed. van A. v. d. Heuvel, in den ouderdom van 74 jaar Namens de Familie, J. VAN DEN HEUVEL. Mr. M DE MÓL Exec. Test. Schoonhoven, 18 Mei 1931. Veerstraat 12. •welke best kan melken. Huis en Tuin disponibel, bij A. PETERS, Achterland, gem. Groot-Ammers. Super Oliebad MAAIMACHINE 425 k. f275.- Onverslijtbaar nooit stoppen, tegenover elk merk gratis op proef. Donderdags Oouda. Monsterzaal Veemarkt 9, Rotterdam. Alleenver tegenwoordiger C. ROMEIN Jzn. Hillegersberg. ten bijna nog nieuw Bij C, VAN DAM, Stolwijk, 'irkrjghaa «oo* en allespljsverterings- 5 stoornissen verdwtj- J nen onmiddellijk bij 't bruik van Foster'a aagpillen, het aan- f gename laxeermiddel 2 <4 f0 65 ptr flacon. N.V. v./h. A. HOOOENBOEZEM te Schoonhoven, voor kantoorwsrkzaamhed.it Schriftelijke soli, ten kantore Koestraat 81. Biedt zich aan voor terstond i Timmermonsleerling leeftijd 17 jaar, in bezit diplome Ambachteschool, eenigen tijd bij 't vak. Adree Wed. D. BEUSEKOM Bleskensgraaf. Een op eersten etend te Schoonhoven gelegen bevattende: Suite,Keuken, 5 Kamere Badkamer, Kantoor, Zolderen Vile- ring, mei aangebouwde Óarage en grooten tuin Desverlangd pand en garage ook afzonderlijk te koop. Vrij van huur te aanvaarden. Te bevr. R. VAN BLOKLAND, Koestraat 123 - Schoonhoven. op Wagens sterfgeval zal ons Kantoor Donderdag 21 Mei a.s., des n.m. 1 uur GESLOTEN zijn T. GOEDEWAAOEN ZONEN - SCHOONHOVEN I *l|n de Magazijnen van Van 's morgens 8 tot 's avonds 9 uur 's Zaterdags tot 's avonds 10 uur VOSS ragaal* nu ba u >n ioponu.n, ichllland y0" 0 ygordaelig, dot V h,bban. vindan, „dar daar kav. fl"moaW lagamoal mo9 9 „rtci«»l UW maat habban wil P» K. Hoogstaat s AMSTERDAM Mog. .0. Duif KoW eritfo01 OEN HAAG IputitrJHotwag ARNHEM Ri\pstraot

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 2