Jongste Bediende liliniFLJUFFROUIII QOCTOR TUinZIIIG Toelating R. H. 8. S. is lilli. leghoro eo 30 R. Istander Hennen Spruitenplan:en Pinken te welden Melkmachine Ie koop: SCHOUW Reiziger. Schildersknecht Schildersknecht Dienstmeisje, Een net Meisje, H00IB0UWER. Wat geeft de Radio? Stadsnieuws. Telegrammen. Couranten (misdruk) Burgerlijke Stand. Loop der Bevolking. Marktberichten Advertentiën. L KAPOEN J.Pz. u, mz. vragen Gevraagd Een flinke Jongen Terstond gevraagd: scmiderskngciii ol Hoituias, D. A. v. YPEREN - OOUDERAK MANUFACTUREN vraagt: Wordt gevraagd: Gevraagd: verhinderd spreek uur te houden. Bovenhuis. Te koop: Gorinchem. Hou. maatscn. uan Landoouiu. naar Kerkstraat 6 Makke Hit Rupsenplaag. koop: bij L. VAN LOON Burgerwoonhuis Trekhond, Bekendmaking. Polder Stolwijk Aanbesteding. Werkpaard te koop gevraagd: h. a. uan naanEn EERSTE BIRD. NIEUWSBLAD VOOR ZDID-HOLLAND EN UTRECHT, gthmmhowimlt» Couroitt VRIJDAG I JUNI 19M. Zaterdag 8 Juni. Hilversum. V.AJELA. 8 uur Gramofoon; V.P.R.O. 10lO.iö Morgenwijding; V.AJLA. 10:1012 Uitzending voor de arbeiders in de Continu-bedrijven; 12 1.45 V.A.R.A.-Geptet en Gramofoon; 2 uur Kwartiertje voor het Instituut van Arbeiders-ontwikkeling. De heer M. Borsje over: „Met de natuurvrienden op reis"; 2.15 "Ons Huis een Tehuis"; 2.40—-tl Gramofoon; 4 uur de heer G. P. J. Overbeek over: „Een en ander over de Koloniale Tentoonstelling te Parijs"; 4.15 Gramofoon; 4-80 S.D.A.P kwartiertje; 4.45 Esperanto-cursus XI. 5.05 Radio-Volksuniversiteit. De heer J. v. d. Ven over: .Rondom de Zuider zee"; 5.35 VA.R.A.-Septet; 620 Lichaamsoefeningen in den vroegen morgen; 6.35 Literair Halfuurtje; 7 15 „Op het bankje in het park"; 7.50 V. A.R.A.-Varia; 8 uur Viool-recital; 825 Bestuursmededeelingen; 835 Zater dagavond-programma (V.AR.A.-or- kest, Teun de Klepperman, Frits Bouwmeester, voordracht); 10 uur Nieuwsberichten; 11.1512 Gramo- Huizen. K.R.O. 80.15 Morgenconcert; 10—<1,1.30 Gramofoon; 11.30—12 Gods dienstig Halfuurtje; 12.1^-1.45 K.R O. Sextet; 1.451.60 Berichten van den Ned. Postduivenbond van Zaterdag vliegers; 1.50—2 Gramofoon; 2.16 2.30 Gramofoon; 2 30—3 Vragenhalf- uurtje; 34 15 Kinderuurtje; 4.15 4.30 Technisch Kwartiertje; 4.305 Zwemcursus; 56 Gramofoon; 66.15 Nieuwsberichten in het Esperanto; 6.15—6.35 Journalistiek "Weekover zicht; 6.35—7 De heer G. B. J. Otte over: „Belastingwetten en wat bieder daarvan weten moet. Inkomen uit Be drijf (Art. 7)"; 7—7.30 De heer O. van Egg^rmont over: „Vleeschetende Plan ten"; 7.458 Sportkwartiertje; 811 Vroolijke avond door de Genie (Mu ziek, dubbel-kwartet, A. van Trotsen- burg met levensliedjes, tooneel). 1112 Gramofoon. Zondiag 7 Juni. Hilversum. V.A.R.A. 8.308.45 Ochtend Gymnastiek, 8.50 uur Mededeelingen van Voetbalbonden; 8.55 uur Tuinbouw halfuurtje; 9.25 uur Fostduivenberich- ten; 9.30 uur Concert door het V.A. R.A.-Orkest; 10 uur Voordrachten door Mar tien Beversluis; 10.20 uur Vervolg Concert; 10.55 uur Toespraak door den heer G. J. Zwertbroek; 1,1.16 uur Ver volg Concert; A.V.R.O. 12-42.15 Gra mofoon; 12.1512.45 Concert door het A.V.R.O.-Octet; 12.45-4.15 Gurus: Film en Filmkunst; 1.152 Concert door het A.V.R.O.-Octet; 22.30 Boe- kenlhalfuur; 0.30—QU5 Concert door het Omroep-Onkest; 3453.45 Ha- waiin-muziek; 3.45—<5 Concert door het Omrpep-Orkest en Zang; V.A.R.A. 5 uur Orgelspel; 6.15 uur Kinderuur- tjé; V.P.R.O. 6 uur Wijdingsuur. Spre ker: Dr. H. Vos, van Sneeik; A.VR.0. 8 uur Nieuw»- en Sportberichten; 8.15 8.45 Kovaca Lajos en zijn Orkest; 8.45-9.15 „Goed opgepast op tante Aga tha's* hond"; 9.15 Kovacs Lajos en zijn Orkest; 0.26 uur Gramofoon; pl.m. voor den oogst gewet zijn"; 10.05— 0.55 uur „Iets over de sikkels, die 10.15 Kovacs Lajos en zijn Orkest; 10.15—40.30 Zang; 10.30-10.45 Ko vacs Lajos en zijn Orkest; 10.45<11 Zang; 11—'1140 Kovacs Lajos en zijn Orkest; 11.10-12 Gramofoon. Huizen. K.R.O. 8.90—0.30 Morgenwijding N.C.R.V. 9.50 uur Kerkdienst vanuit de Ned. Herv. Kerk te 's-Gravenhage. Voorganger: Ds. A. K. Straatama; K.R.O. 12—4.30 Concert door het K.R.O.-Sextet; 1.30-0 Literair half uurtje; 24 Concert door het K.R.O.-r Salon-orkest; 4;6 Ziekenl&f; N.C.R.V^ 6 uur Kerkdienst vanuit de Geref. Kerk te Delfahaven. Voorganger Ds. Herm. Knoop; K.R.O. 7.45-8.10 Dr. D. Fransos 0. F. M. over het 15de eeuw fee* t van het Oonoilie van Ephese; 8.10 —8.15 Voetbaluitslagen; 8.15—10.40 Concert door het K.R.O.-Orkest; 9 uur Nieuwsberichten; 10.40—11 Epi loog door het Klein Koor. Maandag 8 Juni. Hilversum. A.V.R.O. 89.50 Gramofoon; 10—'10.15 Morgenwijding; 10.30— 12.80 Concert door het A.V.R.O.-Kiwin- tet en Gramofoon; 12.30—1 Gramo foon; 11.30 Orgelconcert; 1.30—2 Van «Dijk's Origineel» Volendammers; 22.30 Zangvoordracht door Hans Gruys; 34.30 Gramofoon; 4.305 Kinderuur; 5.307 Concert door het A.V.R.O.-Octet: 7—7.30 Boekenhalf uur; 7.308 Concert (Zang); 8—9.30 Concert door het Omroep-Orkest en Declamatie door Ben van detf Berg; 9.30—9.46 Ben van den Berg draagt voor: „Toch een Wonderkind"; 9.45— 10 Kovacs Lajos en zijn Orkest; 10— 10.15 Louis Davids; 10.15 uur Nieuws berichten; 10.25'10.45 Kovacs La jos en zijn Orkest; 10.4010.55 Louis Davids; 10.55—11.10 Kovacs Lajos en rijn Orkest; 11.10—12 Gramofoon. Huizen. N.C.R.V. 8—845 Schriftlering; 8.15—9.30 Concert (Gramofoon); 10.30—11 Ziekendienst; 11—11.30 Le zen van Ghr. Lectuur; 11.3012 Gram mofoon; 12.15—12.30 Gramofoon; 12.30 1.45 Orgelconcert; 1.453.15 Vroo- lijk Allerlei; 3.15—3.45 Knippen en -Stofversieren; 4—^5 Ziekenuurtje; 5— 6.30 Concert door het Arnhemsch In strumentaal Trio; 6.30—7 Uurtje voor de jongeren; 7—8 Cursus verbetering van het gezang in huis; 8—8.15 Gra mofoon: 8.1510.30 Uitzending van •het Concert door het Toonkunstkoor te Harlingen; 10.3010.40 Persbe richten; 10.40—'11.30 Gramofoon. DE DEMONSTRATIE-TOCHT TEGEN DE TOL AAN DE HAASTRECHTSCHE BRUG. De bewoners van vele gemeenten in de Krimponerwaard werden gisteravond uit hun huizen gelokt door het luide claxon getoeter van de deelnemers aan den door het oomité van actie georganiseerden auto-tocht» als demonstratie-tocht tegen de tol aan de Haastrechtsche Brug. Auto's van allerlei slag en ook enkele motorrijwielen deden aan de rondrit me- de. In verschillende gemeenten werd ge stopt en hield een spreker een korte pro- paganda-rede tot het saamgestroomde publiek. Er hebben ongeveer 40 personen deel genomen aan den tocht, die zeer ordelijk is verloopen. Een huis Ingezet voor f 10. Giessen-Nieuwkerk. Dat de malaise zich ook alhier doet gevoelen, blijkt wel uit 't volgende: Woensdag zou alhier ten overstaan van notaris Klokke te Gorinchem een huis met erf en tuin publiek worden inge zet Toen het uur van aanvang was aange broken en de notaris was gearriveerd, was er van de zijde van het publiek nog geen belangstelling. Even gewacht en daar verschenen drie personen. De af slager begon dus zijn werk en riep her haalde malen „Wie biedt er geld voor?" Geen antwoord, totdat tenslotte een bod van f 10, zegge tien gulden, werd gedaan, dat het eenige bleef. Of men een zekere vrees koesterde voor diverse perceelen weten we niet, doch vast staat, dat men er weinig voor over had. De afslag blijft bepaald op aanstaanden Woensdag, des v.m. IQ uur, ten koffiehuize van den heer Verheul. Des avonds, bij de landverhuring, was het al niet veel beter. Was vorig jaar de opbrengst enkele honderden guldens, nu slechts enkele guldens. Poldsr Niiuw-Lekkerland. Nleuw-Lekkerland. Woensdag heeft het polderbestuur schouw gevoerd over het schoonmaken van de bakwetering en de beide tiendwegweteringen en over het houtgewas langs den Tiendweg. Aan vier ingelanden, die niet naar behooren aan hun verplichtingen hadden voldaan, werd de vastgestelde boete toegepast Na afloop van de schouw hield het be stuur een vergadering, waarin werd be sloten om het maken van een tegelpad over de lage boezemkade op te dragen aan E. Bakker, het verven van het Zijde huis aan J. Spruitenburg. beiden alhier en dé levering van 65 kub. M. grint aan E. Mudde te Lekkerkerk. Met z'n vieren te water. Nieuw-Lekkerland. Ze kwamen met hun vieren, J. C. S., J. S., A. den O. en A. de G., per schouw van den akker naar huis. De schouw was blijkbaar te klein voor vier volwassen personen, want plotseling kantelde het vaartuigje en allen spartelden in de petering. Ge lukkig wisten allen na eenige inspan- nin- op den vasten wal te komen. —w De scheepsbouwmeester C. St. hakte zich met een dissel in het linkerbeen, waardoor een diepe wond ontstond. Na dat een voorloopig verband was gelegd, is de hulp van Dr. A. van Waasbergen ingeroepen. Moedercursus. Nleuw-Lekkerland. Aangemoedigd door het succes, behaald bij den ten vorigen jare te Kinderdijk,gegeven Moedercursus, heeft het bestuur van de afd. Ni. van de Zuid-Hollandsche Vereemging „Hot Groene Kruis" het voornemen van 6—47 •Jiü a.s. een dergelijken cursus te doen geven in het Raadhuis op het Uorp. De leiding daarvan zal worden opgedragen aan mej. H. F. Hattink, verloskundige en gediplomeerd verpleegster, wonende te Rotterdam, die haar sporen op dit terrein heeft verdiend. Het bestuur heeft hoop dat vele jong» meisjes van achttien jaar en daarboven en ook gehuwde vrouwen, zioh als oursiste zullen op geven. De heer P. Bouter, onderwijzer aan de bijzondere school op het dorp, heeft bij het bestuur met ingang van 1 Sep tember ontslag als zoodanig gevraagd, wegens zijn benoeming tot onderwijzer aan een bijzondere school te Delft. Nleuwpoort. In de plaats van den heer J. Baron Wzn. is tot kerkvoogd in de Ned. Herv. Kerk gekozen de heer G. Slob Gz. Bij stemming werd aangewezen als president de heer P. Maarsman. Langerak. De muziekvereeniging Kunst na Arbeid zal Zaterdagavond haar eer ste tomerconcert geven in de Kerkbuurt' Polder Papendrecht. Papendrecht. Bij de stemming ter var- kiezing van vier gecommitteerde inge landen voor den polder „Papendrecht" zijn de met 1 Juli aftredende leden, ie heeren J. L. Nederlof, I. Visser Mzn., J. van Wijngaarden Jzn en Jac. Ooms, herbenoemd. Bedroeg het aantal ingeschreven werkzoekenden bij den correspondent der arbeidsbemiddeling per 1 Mei in «otaal 360; op L Juni was het 373. Het gaat dus nog steeds in stijgende lijn. De gemeente-grenzen. Reeuwijk. De inwoners van het land van Stein, die het adres teekenden voor grenswijziging om gevoegd te won,en bij de gemeente Hekendorp,hebben, op en kelen na, naar aanleiding van het be sluit van den gemeenteraad van Reeu wijk, om subsidie te geven voor verbete ring van den weg in het land van Stein, thans hun actie voor grenswijziging ge- staakf. De brandweerraad der Vrij willige Brandweer heeft aan den ge meenteraad twee verzoeken gericht. Hij vraagt: le. Terug te komen op het be sluit in de jongste gemeenteraadszitting, waarbij afwijzend werd beschikt op het advies van den Brandweerraad om over te gaan tot de inrichting om het perso neel van de motorBpuit vlug te kunnen oproepen; 2e. om den plaatsvervangenden on perbran dmees ter, brandmeester en motorcommandant van de motorspuit, alsnog op te nemen al» leden van den brandweerraad. Op advies van den heer Inspecteur bij het L O. in de inspectie Gouda zal gewacht worden met het opmaken van een voordraoht ter benoeming van een on derwijzer aan de O. IL School in de af- deeling Sluipwijk tot de examens van de L. O.-akte zullen zijn begonnen. Een tijdelijke onderwijzer zal worden aange steld. In brand geraakt. Waddinxvesn. Doordat mej S. te dicht bij een brandend gaststel kwam vlogen haar kleeren in brand. Huisgenooten, die toesnelden, rolden haar een kleedingstuk om het lichaam. Behalve dat haar xlee- ren waren verbrand, had zij nog lichte brandwonden aan haar borst opgeloopen. De politie heeft tegen een viertal auto bestuurders proces-verbaal opge maakt wegens het berijden van den Bloe- mendaalschen weg, zonder daartoe ont heffing van het verbod te hebben beko men van Ged. Staten. Aan de eierenveiling waren aange voerd 5633 kip- en een partij eendeieren. De prijzen waren onderscheidenlijk f 3.76 f 405 en f 3,60f 4 per 100 stuks. Fancy-fair „Zang en Vriendschap". Usselstein. Zaterdagavond 8 uur zal de fancy fair van „Zang en Vriendschap" in het Patronaatsgebouw geopend wor den. Zooals gewoonlijk zijn ook aan de zen bazaar verschillende aardige attrac ties en ook interessante verrassingen verbonden Een gedeelte van het gebouw wordt als theehuis "ezellig ingericht, ter wijl voor veel muziek wordt gezorgd. No<* nooit heeft Z. en V een bazaar gehouden 'én ze bestaat in 1931 al 10 jaar Er mag dan ook zeker gerust ge rekend worden op een grooten toeloop van zang- en muz ekliefhebbers en an deren. De bevolking. Usselstein. Blijkens een door het Gen traal Bureau voor de Statistiek uitge geven overzicht van de voorloopige uit komsten van de elfde algemeene volks telling op 31 December 1930, bestond de bevolking dezer gemeente op dien datum uit 2484 mannen en 2381 vrouwen, to taal 4865 personen. Op 31 December 1920 telde Usselstein 2287 mannen en 2212 vrouwen, totaal 4499 personen. Een vooruitgang in 10 jaar van 366 personen. Op den hoek IJsselstraaV—Utrecht- schestraat liep Donderdagmiddag een wiel af van de vrachtauto van bode Van den Hoogen, uit Oudewater, waardoor het doorgaand verkeer zoodanig werd belemmerd, dat de politie maatregelen moest treffen. Zij leidde het verkeer in een andere richting, tot het na ongeveer een half uur zijn gewonen gang weer kon gaan, DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Zevenhuizen. Onze vroegere plaatsge noot, de heer M. Vos, thans als bedrijfs leider van het G.E.B. werkzaam te Goe- vorden, is in de Centrale met den hoog spanningskabel, waarop een stroom stond van 10.000 volt, in aanraking ge komen, wat den dood tengevolge had. Posterijen. Berkenwoude. Met ingang van 2 Juni is hier gedurende het zomertijdvak in plaats van de middagbestelling als proef een avondbestelling in de geheele ge meente ingevoerd. Het ligt in de bedoeling om ook een latere avond-verzending in te voeren en wel om 8 uur des avonds. Doot dezen maatregel zal de correspon dentie welke in die verzending zal wor den opgenomen, in bijna alle plaatsen van het land den volgenden morgen bij de eerste bestelling besteld kunnen zijn. Een groote verbetering dus voor dezo gemeente. Ook gedurende het wintertijd- vak zou deze avondhestellinf kunnen blijven bestaan. Roelwedstrljd. Krlmptn a.d. IJssel. De roeivereeni- g ng „De Trekvogels" te Rotterdam zal Zondagmiddag van 25 uur een wed strijd voor haar leden houden op den Hollandschen Ussel, over een baan van Krimpen tot den kop van den Holland schen Ussel. Lopikerkapel. De zangvereeniging „Ju liana" alhier, directeur de heer J. Col- jee van Vianen, behaalde op het op "Woensdag gehouden concours te Diemen een 2en prijs met 2.82 punten in de afd. Uitmuntendheid. Molenaarsgraaf. Zaterdagavond aan staande zullen „Oefening en Uit spanning" en „Graafstroom's fanfare" een concert geven op het kerkplein. De verkiezing van leden van den gemeenteraad zal in deze gemeente op Dinsdag 9 Juni worden gehouden. Ds. J. Lekkerkerker alhier zal op een landdag te Capelle (N.-B.) spreken over het onderwerp „Samgar met den ossenstok". Een rampspoedige reis. Polsbroek. De heer A. van der Mei begaf zich Donderdagmorgen, vergezeld van zijn zoon, naar de markt te Gouda. Op den IJsseldijk, evea buiten Haas trecht, moeet een auto worden gepas- «eerd, toen tegelijkertijd een achteraan komende auto wilde voorbijrijden. Het gevolg was, dat de kaasbrik tusschen de beide auto's bekneld raakte, waardoor het paard schichtig werd en aich los rukte. Door den schok werd de heer v. d. M. van de brik geslingerd en be kwam een ernstige beenfractuur. Hij werd in den loop van den voormiddag naar zijn woning vervoerd en hepft zich onder geneeskundige behandeling ge-j steltj. UITSLAG GEMEENTERAADS- VERKIEZING, Bfeskensgraaf. Uitgebracht 439 stemmen, waarvan 425 geldige, 12 van onwaarde en 2 blanco. Niet opgekomen 107 kiezers. Lijst 1, C.-H. verkreeg 48 stemmen; lijst 2 Staatk. Ge ref. Partij 74 stemmen; lijst 3 Vrijz. 111 stemmen; ön lijst 4 A.-R. 192 stemmen. Glazen zijn derhalve van lijst 1 C. van den Berg; van lijst 2 Ant. Bons lijst 3 C. Vlot en D. M. Korporaal; en lijst 4 A, van Vliet, J. A. Jongeneel en A. J. Slinger land. De heer G. P. Jongeneel ,a.-r., moet dus plaats maken voor Ant Bons, staatk. geref. Berkenwoude. De uitslag van de ver kiezing voor den gemeenteraad is als volgt: J. de Groot Jac.z. 60 stemmen; O. D. Rehorst 13 st.; en "W. G. van Erk 66 st. (lib.). W. Ooms 38 stemmen (a.-r.). G. Oudenea 68 st. M. de Jong Ge. 39 st en A. Benschop 6 st. (wild). Laatstgenoemde komt in de plaats van den heer Jan. Slingerland (Ker- stengroep). Overigens hadden alle geko zenen reeds zitting. Haastrecht. Woensdag had alhier de stemming plaats voor den gemeenteraad. Uitgebracht werden 956 geldige stemmen. De kiesdeeler wurd 136 4/7. Op lijst 1 (v#n den Vrijh. Bond), waar voor ae aftsidende leden, de hoeren D. Reneman en W. üogterom zich om hun leeftijd niet meer beschikbaar hadden gesteld, werd gekozen de heer P. C. Hooft, met 139 stemmen Op lijst II (van de Anti-Rev. Partij waarvoor de heer M Graveland zitting had werd met hem gekozen de heer H. Kraan. Te samen met 238 stemmen Op lijst m (van de R -K. Staatspartij) waarvoor de heeren H v. d. Berg, Th. A van Dijk en Th. Raateland zitting had den, werden de heeren v. d Berg en Th. A. van Dijk herkozen met 356 simmen. Lijst IV was die van de combinatie Vrijz. Dem. Bond en S.D.A.P.. Voor de V. D. B hééft de heer Scheer zitting. Deze werd herkozen en de heer A. Stuur man gekozen, met tesamen 223 stemmen De Vrijh. Bond en de R.-K. verliezen elk een zetel, welke worden ingenomen door de Anti-Rev. Partij en de combinatie V. D.B.—S D.A.P.. Streefkerk. Bij de Woensdag gehou den stemming voor den gemeenteraad werden uitgebracht 803 stemmen, waar van 25 van onwaarde. De uitslag was als volgt: Lijst 1 (Gemeentebelangen): T. Anema. 181 stemmen, C. Booy 39, J. J. v. Aart rijk 67, J. G. d. Hee 29, H. Voorspuy 38, G. de Vries 8. B. Lagendijk 0, C. Aaldijk 1. Totaal 363 stemmen. Lijst 2 (Anti-JTev.): G. N. Terlouw 163 stemmen, A. Pierhagen 70, H. Timmer 22, T. P. Terlouw 9, J P v. d Berg 8, J. de Vries 2, P. Kortleve 10. Totaal 284 stemmen. Lijst 3 (Staatk. Geref.): A. L&bee 105 stemmen, W Lekkerkerker 12, J Boel 5, C. van Anrooy 9. Totaal 131 stemmen Derhalve zijn gekozen: Lijst t: T. Ane ma, G Booy en J J. van Aartrijk (al len aftr.). Lijst 2 G. N Terlouw (aftr), A. Pierhagen (aftr.) en H. Timmer Lijst 3: A. Labee. De zetel van den heer C. van Anrooy, die voorheen tot de anti-rev. partij be hoorde en tot de Staatk. Geref. partij overging, zal in den nieuwen raad door den heer A. Labee worden ingenomen. Vllst. "Woensdag is hier de stemming voor den gemeenteraad gehouden. Op lijst I (Anjj-Rev. Partij) werden uitge bracht J5 stemmen. Herkozen de heeren T. Boer, Joh. v. d. Stok en H. de Pater. Lijst II (Vrijheidsbond) verkreeg 79 stem men. Gekozen werden de heeren A. Stuur man, G. Boer en B. Slingerland. Op lijst HI (R.-K. Staatspartij) werden uitge bracht 37 stemmen. Herkozen werd het aftredend lid de heer G. Nobel. De Vrij heidsbond verliest een zetel, welke de Anti Rev. Partij bezet. DE GOUD- EN ZILVERINDUSTRIE. In het jaarverslag der Kamer van Koophandel over 1930 vinden we onder de gegevens, door de gemeentebesturen aan de Kamer verstrekt, het volgende vermeld omtrent de goud- en zilverm- dustrie in Schoonhoven. Gezien de slapte in verschillende be drijven, de malaise in den handel, de zoo lage prijzen wegens overproductie, zei men het een logisch verschijnsel vinden, wanneer in de eerste plaats een industrie, welke zich louter over luxe voorwojpe^ uitstrekt, een sterken teruggang in pro ductie en omzet zou vertoonen. Hei, is dan ook verrassend, dat de opbronget van de waarborg-^ntvangsten in 1930, gerekend over het geheele land, geen daling vertoont, integendeel nog een lichte stijging over het bedrag van 1919, elk bedrag het hoogste was, dat in de laatste jaren is bereikt. Al mag uit deze stijging zeker niet de conclusie getrokken worden dat de goud en zilverindustrie zich verhoovaardigen kan op een bloei-periode, h»t mag tooh diep btvrediftnd «ti#. dat er in dit jiu Weerbericht. Naar waarnaming in den morgen ma 5 Juni. ^De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Zaterdagavond: Meest matige Oostelijke tot Noord-Oos telijke wind; lioht'tot half bewolkt, waar schijnlijk droog weer; weinig verandering in temperatuur. Waterstand: Opgave van Juni, v.m.' 8 uur: Keulen 3.64 was 005 M. Lek 1.50 val 0.20 M. Vaartsche Rijn 0.44 val 0.01 M. Maastricht (Borgharen), 4 Juni, 41.31; val 0.04 M. Luchttemperatuur. De temperatuur van de lucht bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw 62 graden Fahrenheit. Vrijdag 5 Juni. Volle Maa^i. Op 0.8; onder 8.3. INGEZONDEN MEDEDEELING. Oao»30-60,Tub. 80 d.Bij Apottun Drojijim resultaten zijn van organisatie en samen werking, welke heel wat nmoeilijke om standigheden hebben getrotseerd. In 1930 ia er f 118 962 belasting be taald voor gouden en zilveren werken in Schoonhoven (en Nieuwpoort) ver vaardigd, plus uit hét buitenland inge voerde voorwerpen. In 1929 was dit be drag f 116 086. Op enkele guldens na bracht 1930 dus f 3Q0O meer op dan in 1929 ol bijna 2J4 pCt. In 1930 werd in Schoonhoven 76,4 ki logram goud verwerkt, tegen 83,3 kilo gram in 1929. Dit is 'dus circa 10 r minder» De teruggang in het goud is niet zoo/ gemakkelijk verklaarbaar. Damessieraden als hangers en broches worden lichter, doch meer dan deze omstandigheid doet zich de geduchte buitenlandsche concur rentie gevoelen. Die is feller dan boit en de productie-wijzen in Pforzheim win nen het op verschillend gebied nog van die van Schoonhoven. Toch zijn er reeds enkele artikelen, in 't bijzonder ringen welke als ontwerp, in uitvoering en prijs, de buitenlandsche evenaren en overtreffen. Er is geen stilstand in d <- richting, integendeel, en het knappe eigen werk van enkelen houdt een belofte in. Wat het zilver aangaat: in 1930 werd in Schoonhoven 6037 K.G., d.i. ruim 300 KG meer dan in 1929, verwerkt en ter keuring en belasting aangeboden. Dat er staag-aan verhoog ng van de productie is, moge wel blijken uit cijfers van vorige jaren: 5786 kilogram in 1929, 5470 kilo in 1928, 4762 kilo in 1927 en 4140 kilo in 1926. De productie-vermeerdering is voor een groot deel toe te schrijven aan de toepassing van mechanische werk wijzen. Gelukkig dat die mechaniseering tot verhooging der productie leidde en niet, of slechts voor een klein deel, tot overbodigheid van mensohelijke arbeids krachten. De samenwerking in ds industrie heeft volgens de overtuiging van deskundigs fabrikanten in en buiten Schoonhoven juist haar groote waarde gehad en heeft die nog in omstandigheden, die verre van bevorderlijk waren voor de industrie, n 1. een ongewisse toestand door de dalende zilverprijzen, een uiterst hevige concur rentie. eep organisatie van de groot-fa brikanten in den lande. Immers, zonder organisatie zouden bovengenoemde om standigheden een onderlinge concurren tie en uitbuiting gegeven hebben, waar aan enkelen ten onder zouden zijn ge gaan Inderdaad, de vaste winstmarge op het zilver, een factor, die overal toegepast werd. behalve in Schoonhoven, moge enkele fatsoenprijzen gedrukt heb ben, zij heef)'een aardig bedrag gered dat door domme concurrentie zou zijn verlorep gegaan. Dat is niet de eenigsts winst van het organiseeren. Die ouds kwaal, inkoop van oud-zilver, is met succes bestreden. Het verband der organisatie geeft hoop, dat de te verwachten stille tüd nvnder zware offers zal eischen. dan wanneer men los en scherp en verbitterd tegenover elkander staat. KINDERUITZENDING. De afdeeling Schoonhoven van het Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies heeft in een vergadering onder voorzitterschap van den heer A. Olree beraadslaagd over haar werkzaamheden gedurende het nieuwe seizoen. De rekening van de penningmeeste- reeee, mevr. De Lttuw—Osiwra* £ERSTr_BLAD NIEUWSBLAD VOOR tUIP-HOLUNO EN UTRECHT. Schoonhoventche Courant VRIJDAG S JUNI 1931. kas «n boeken in orde werden bevon den, sloot met een batig saldo van f 87.07M. Te samen met de contributie der leden thans 111 In getal aal dat bedrag hoogstens voldoende zijn voor de uitzending van vier kinderen. Het bestuur hoopt echter in etaat te zullen rijn, minstens vijf kinderen te doen pro- itoeren van het heilzame buitenver blijf. Ze worden uitgezonden naar Oostvoor- ne van 27 Augustus tot 29 September, tenzij de ouders aan een andere inrich ting de voorkeur geven. OP POLITIEMANNEN GESCHOTEN. HAVELTE, 5 Juni. In den nacht van 23 op 24 October losten te Wapserveen stroopera eenige schoten op den rijks veldwachter Van den Berg en den jacht opziener Maille te Uffelte. De stroopers waren er op betrapt, dat zij met de licht bak aan het stroopen waren. Door him schoten werd niemand gedood. Na een nauwkeurig onderzoek door de rijkspolitie, zijn de rijksveldwachters Van den Berg en Visser er heden in ge slaagd den 23-jarigen W. de V. en den 20-jarigen R. H., beiden uit Wapserveen, te arresteeren. Na door den burgemeester te zijn ver- h<mrd, zijn beiden naar Assen overge- brXht. Daar heeft De V. een volledige be kentenis afgelegd. Hdie den lichtbak moet hebben gedragen, blijft ontkennen. MISBRUIK VAN VERTROUWEN. AMSTERDAM, 6 Juni, De reohtbank heeft het faillissement uitgesproken van Jbr. Elias, wonende te HaJfweg. Hij was werkzaam bij een uitgeversmaatschappij te Amsterdam. Met dit failiasement werd bekend, dat de gefailleerde zich had schuldig gemaakt aan misbruik van vertrouwen, door voor grove speculaties gebruik te maken van hem toevertrouwde gelden. r Ofschoon men van verschillende zijden gepoogd heeft, een regeling met credi teuren te treffen, blijkt thans, dat de jus titie zich met de zaak is gaan bemoeien. De centrale recherche uit Amsterdam had opdracht een ondersoek in deze zaak in te «tellen. Het resultaat daarvan heeft de justitie gisteren aanleiding gegeven om Jhr. E. te doen arrasteeren. Hij is in het Huis van Bewaring ingesloten. He tekort moet i 800.000 a f 900.000 bedragen. GROOTE BRAND TE ZALT-BOMMEL. 5ÜALT-BOMIMEL, 5 Juni. Hedennaoht, om half vier ia brand uitgebroken in de garage van den expediteur G. P. Bred- dela. Het belendende perceel en de gloei- lampenfaibriek van „Gautz" werden door het vuur aangetast. De motorbrandspuit, die met 4 stralen werkte, was 7 minuten na het uitbreken van den brand aanwe zig. Een vrachtauto en enkele /wagens werden door het vuur vernield. De garage was juist tegenover de groo te St. Maartenskerk gelegen, zoodat men een oogeniblik vreesde voor de kerk. De drie peroeelen brandden af. Zij zijn verzekerd. Tot 8 uur vanmorgen is water gegeven en te 9 uur kon de brandweer inrukken. KINDERMOORD. GRONINGEN, 5 Juni. Uit de slaap kamer van de huisjuffrouw van een ca fé alhier, kwam een ondragelijke lucht. Bij onderzoek vond men een kartonnen doos met een kinderlijkje, dat in staat van ontbinding verkeerde. Het kind moet ruim 3 weken geleden geboren zijn. De moeder, de 22-jarige T. L-, is aangehou den als verdacht van kinderdoodslag. DE D. 2000. AMSTERDAM, 6 Juni. Het Duitsche vliegtuig D. 2000, de Vliegende Vleugel, is vanochtend op Sohiphol aangekomen. Het vertrekt morgen weer naar Ber lijn. BOERDERIJ AFGBRAND. HAAKSBERGEN, 5 Juni. Vanmorgen om half zes ia brand uitgebroken in de hofstede „De Halm" van den heer A. van de Lagemaat. De boerderij is tot den grond toe afgebrand. Het vee kon wor den gered. Een klein gedeelte van de huismeubelen ie nog uit de woning ge haald. DE „NAUTILUS" OP WEG NAAR LONDEN. NEW-YORK, Juni. Uit Province- town (Massachusetts) wordt gemeld, dat de duikboot „Nautilus", waarmede kapi tein Wilkin zijn Pooltocht hoopt te ma ken, in den afgeloopen nacht tegen vier uur is vertrokken op weg naar Londen. DE DO X OVER DEN OCEAAN. RIO DE JANEIRO, 5 Juni. De Duit sche Dornier-vliegboot DO X is in den afgeloopen naoht te 3.12 uur (Middel- Europeesche tijd) na een goed geslaagde Oceaanvlucht vlot op den Braziliaan- schen bodem gedaald. NOG' EEN BRUG INGESTORT. Drie slachtoffers. PARIJS, 5 Juni. Te Ch&lon sur Saönne is gisteren wederom een brug in gestort, waarbij drie personen zijn ge dood. Het was een betrekkelijk kleine loop brug van 5 meter hoog, waarop een monteur en twee arbeider» aan het werk waren. De oorzaak van de instorting is onbekend. Haven 23 Schoonhoven ALBLASSERDAM. Juni. Geboren: Maaike, d. van T. Terlouw en W. van Wingaarden. Cornells, z. van G. Stout en P. de Jong. Overleden: G. Ross, oud 47 J., echtge noot van E. van Wijngaarden. K. Beenhakker, oud 78 j-, edhtgenoote van J Goedhart. CAPELLE a.d. IJSSEL. Juni, Geboren: Janna Elisabeth, d. van D. Burger en A. Houweiing. Goverina, d, van H. Oornelisse en W. van der Schelling. Adrians., d. van W. van Buuren en G. J. van Renterghem. Pieter en Jan, zoons van T. Verhoog en M. Niemantsverdriet. Johan, a. van A. Verschoor en M. In 't Hout Dirkje, d. van A Blanken en C. Twigt. Dirk, a van G. van Wapeningen en H. J. van den Berg. Willemina Cornelia, d. van G Slobbe en O. van den Berg. Alida Agatha, d. van W. Schouten en G. W. de Groot. Ondertrouwd: C. van Beek, oud 31 j., en G. J. van Adrichem, oud 25 j. J. Blokland, oud 33 j., en H. M. van deT Lee, oud 19 j. C. J. Hoogendoorn, oud 28 j., en C. Blanken, oud 25 j. D. B. Rolloos, oud 40 j, en L. C. Ooibeek. A. Uitbeijerse, oud 22 j., en M. den Ouden, oud 22 j. A. Slip, oud 28 j., en P. G. van der Broek, oud 23 j. Getrouwd: W. van der El, oud 22 j., en M. Vroegop, oud 23 j. ZEVENHUIZEN. Juni. Geboren: Maarten Gorneüs, z. van F. Boeveé en N. van Helden. 'Antje Cor nelia, d. van A. Stolk en G. D. Ko ning. Gerrit, z. van A. Kersbergen en Ghr. de Langen. Jan, as. van G. D. B. Sol en P. van der Bas. Aaltje Maria, d. van P. L. Krijgsman en W. C. van den Berg. Ondertrouwd: T. van Veen, oud 24 j„ en A. Stolk, oud 24 j. Getrouwd: L. C. van den Doél, oud 24 j., en A. van Tol, oud 24 j. AMMERSTOL. Over de maand Mei Ingekomen: A. C. Leuvfenink, van Bergambacht; T. Ouwerkerk, van Groot- Ammers; W. de Bruin, van Bergam bacht. Vertrokken: K. Hoffland, naar Rotter dam; C. de Vos en eohtgenoote, naar Bergambacht. NIEUWPOORT. Over de maand Mei. Vertrokken: J. M. Buijs, naar Giessen- dam. GOUDA, 4 Juni. Veemarkt. Aange voerd 2370 stuks, waarvan 328 alacht- varkens. Vette 1416 cent Londensche 14—15 cent Zouters 1515K cent al les per pond levend met 2 pCt. korting; 862 magere varkens f 16—26; 1455 big gen f Ar—8; 12 runderen f 325375;^ 87 nuchtere kalveren i 8—12; 103 lam meren f 1602 11 paarden f 200 275 per stuk. Handel vette varkens, Londensche en zouters matig; magere varken» en big gen stug, runderen matig; nuchtere kal veren stug; lammeren matig; paarden stug. Algemeene markt: 499 partijen kaas. Prijzen le kwal. met rijksmerk f 3439, zware tot f 40, idem 2e kwal. f 2932, alles per 50 K.G. Handel matig. 93.000 stuks eieren. Kippeneieren f 3.254; eendeieren f 350—-4, beiden per 100 stuks. Handel matig. 1447 ponden boter. Goêboter 651b cent, weiboter 5565 cent, beiden per pond. Handel vlug. GOUDA, 4 Juni. C90P. Zuid-Holland sche Eierveiling G.A. (G.Z.H.E.) te Gou da. Veilingsbericht van 4 Juni 1931. Aanvoer 94200 kippeneieren. Prijzen: 56/58 KG. f 3.20—3.50, 58/60 K.G. f 3.40—3.70, 60/62 K.G. f 3.80—4.10, 62/64 K.G. f 4.10-4.30, bruine 56/86 K.G. f 3.304.60, kleine eieren f 3.10 3.20, alles per 100 stuks; aanvoer 1100 eendeieren, prijzen f 3.50—3.80 per 100 stuks. UTRECHT, 3 Juni. Vereen. Groenten- en Vruchtenveiling Utrecht en omstre ken. Asperges wit f 2137, id. Hauw f 1720, rhabarber f 27, raapstelen f 0.00—(1.70, radijs f 0.50-2.40, wortels f 417, alles per 100 boa; kropsla f 0.40 —1.20, andijvie f 0.80-4.50, komkommers geel f 5-17, bloemkool f.4—20, alles per 100 stuks; zomerspinazie f 6<15, poste lein f 7—15, snijboonen f 105, suikerboo- nen f 87—136, peulen f 76—87, doperw ten f 40, aardappelen f 624, alles per 100 K.G.; aardbeien f 34—70, tomaten f 1534, druiven blauw f 128<153, frambozen f 210225, alles per 100 pond; perziken f 8.45 per 100 stuks. ZEVENHUIZEN, 8 Juni. Veilingsver-, eeniging Zevenhuizen Z.-H. Aanvoer 51.500 kippeneieren, f 8.108.45; 1678 eendeieren f 8.154.55, alles per 100 stuks. 0 Zoo de Heere wil en zij C9 leven, hopen onze geliefde BJ Ouders IS Willem Pieter Looren EJ en t|j Annigje Oeelen r9j den 15en Juni a.s., hunne jg 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hun dankbare Kinderen, ADRIANA. I AR IE. Bergambacht, 6 Juni 1931. [cK® (cm EK® fctSSfl Voor de vele bewijzen van deel neming, ona betoond bij het over lijden van onzen geliefden Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, Evert Jakob Johannes van Geelen betuigen wij hiermede onzen op rechten dank. Uit aller naam, Wed. M. v. GEELEN—Snel. Schoonhoven, 5 Juni 1931. Hiermede betuig ik mijn harte- lijken dank, voor de bewijzen van belangstelling, ondervonden bij de herdenking van mijn SO-Jarige Dienstvervulling. In het bijzonder aan mijn Patroon, den Heer H. M. DEN UIJL, en diens Familie, voor de stoffelijke blijken, mij hij die gelegenheid ge- schonken. Schoonhoven, "5 Juni 1931. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen gedurende de ziekte en bij het overlijden van on zen geliefden Man, Vader, Be huwd- en Grootvader C0RNEL1S DOGTEROM, betuigen wij onzen 'harte! ijk en dank. Ammerstol, M. DOGTEROM— ROOZENDAAL. IW. DOGTEROM. Capelle a.d. IJssel, A. G. DE JONG DOGTEROM. P. D. DE JONG en Kinderen. Ammerstol, Juni 1931. Voor de vele blijken van deel neming, ons betoond bij het overlij den van van onzen geliefden Va der, Behuwd- en Grootvader, den Keer DINGEMAN VINK, Wedr. Mej. N. M. de Vries, betuigen wij onzen welgemeenden dank. Uit aller naam: Mnrksrk, Juni 1981. De Heer en Mevrouw ADAM-KAM» danken voor de vele Hijken van be langstelling, bij de geboorte van hun Zoon ondervonden. Stolwijk, Juni 1931. N.V. Vernis-, Verf-enlapanlakfabrleken HtRM. A. SCHRhUDER Cd. Schoonhoven. per uiterlijk 1 .Augustus a.s., doch liefst eerder m of vr., leeftijd omstreeks 16 j. Sollicitaties voorloopig schriftelijk per eigenhandig geschreven brief. boven 14 jaar (extern) bij Firma P. BAKKER, Groot Ammers. Een jaren bestaande firma V «raagt Energiek Reiziger. Goed werkooper. Brieven onder No. 1931, bureau Schoonh. Courant. Eon Halfwas b'j: l. P. BAARDWIIK, Alblasserdam Tarstond gevraagd bij J. DE VRIES - Hoornaar. Ean halfwas gevraagd bij H.C. LANKHORST te Wlllige-Langerak Voor direct gevraagds MAANDKNECHT v. d. Hooiuouw. Adres: A. GRAVELAND, Q 42, Beijerschtweg, Stolwijk. Terstond gevraagd 1 Een Boerenknecht van omstreeks 18 jaar, goed kunn. melken. Adres: F. BIKKER, Graveland, Oroot-Ammers. Een goed kunnende natiën, llefit extern, Een flink liefst spoedig, circa 16 jaar, bij D O SIX Graanhandel Moordrecht voor den dag, of dag en nacht. Adres: Mej. Broere, Bergambacht. Homoeopatisch Oeneesheer, Haringvliet 26 Rotterdam is van 8 tot en met 11 Juni LEENINO Voelbalterrein le Schoonhoven Uitgeloot zijn de nummerst 17, 37, 00, 44, 00, 00, 71, 70, 90, 101, 143, lil. 100, 194 en 114 terwijl de nummers: 91, 128, 129, 144 en 153 In 1930 uitgeloot, sllen van af heden betaalbaar zijn ten kantore van J. F. van sierenderg de Boer. Extra-Dlanat PAARDENMARKT ts Bultimiuli op wiMidaoio Juni 'li Van Ameide v.m. 12.— Schoonhoven. 12 45 u. Bergstoep 1.20 Lekkerkerk 1 50 Slikkerveer 2 25 Alblasserdam 3.— Dordrecht3.30 Terug van Buitensluis naar Ameide n m> 1.30 uur. IMF" Op alle tusschenstations wordt aangelegd. T o Huur: Een gerieflijk ingericht Bovenhulm bevattende: 5 Kamers, Keuken en groote Zolders, op eerste stand. Te be«ragen bij: H DE VAAL, Haven 29 Schoonhoven. Een met 4 apparaten, merk „Alfa Laval", voor 40 koeien, in goeden staat, deigewenicht in werking te zien, bij C, DE VRIES, Strccfxeik b 12. o Het TOELATiNOS- EXAMFN wordt gehouden 16 en 17 JULI, Aanvang 9 uur Aangifte van can- didaten vóór 20 |UN1 met opgaaf van a naam en'voornamen (voluit). b. datum en jaar van geboorte, c. woonplaats, d. huisnummer. Bij aangifte voor de e e r a t e klasse bovendien aanduiding van de lagere school die de candidaat heeft bezocht. De Directeur, A. FEENSTRA. Amgiften voor de Lm d b ouwhulshoudcursus en Landbouwwlniercursus welke te GRO OT-AMMERS zullen worden gehouden, worden ingewacht voor 1 Juli a.s. bij de heeren D. P. van Donk, Langerak. C. J. Sterk Boon, Ooudriaan- H. Voorspuij Jacz., Qroot-Ammers. W. de Jono Czn Streefkerk. Koopt in „ONZE WINKEL" Ble8ken8granf Glaswerk, geschilderd Leerdam Porselein, 8ouvenier Artikelen, Aardewerk, Keltisch en Goudsoh Plateel, eerste en tweede keua Aanbevelend: P. VAN REES. Iiermede bericht ondergetee- kende, dat hij zijn zaak van Havenstraat 120 heeft VERPLAATST W. VISSER Paarden- en Varkenaslagerty Schoonhoven MAKELAARSKANTOOR van 6. VAN DER HORST Beëedigd Makélaar in Onroerende Ooederen, - Hypotheken tot elk bedrag op Huizen en Landerijen tegen lage rente. Koop, verkoop huur en verhuur Huizen en Landerijen Korte Dijk 6 - Schoonhoven Tel. 100. GELD BESCHIKBAAR. 1e Hypotheken, rente vanaf 4 3/4 2e Hypotheken, rente 6 - Ook Bouwcredletsn. - Gredietsn 8 Actief vertegenwoordiger gevraagd. Br., onder No. 4380, Bur. v. d. Blad To koopi bij T. v. d. HEE, Boomkweeker. Oroot-Ammers. Bestrijdt nu de rupsen door be spuiting. Beslist afdoende. 10—25 cent pep boom. Aanbevelend, WEERHEIM Breedeweg Zevenhuizen. 8 Omnibusbrikken, ook mot geslo pen glas en voor lagen prije; 8 Utr. Wagentjes mot glas; 8 Kaasbrikken, w.o. als nieuw; 4 Buggy's; 4 Tilbury's; Blokwagen; Stortkarren. A. GtROENEVELD Schoonhoven van 3 maanden oud. Té bevragen bl| J. VAN DIEMEN tl Villi. To kOOp: Am. green, Noorsch green en vuren Brugplanken van verschillende dikten I Roeibootje (Vlet), I Zeilbootje, I Voliëre, 1 Am. grenen Melkechouw, enz. enz. Vraagt prijs van Hooibouwwepktuigen. Oude worden ingeruild. Schoonhovensche Veer T* huur: Een flink met tuin, staande aan de Lekdijk, te Bergambacht. Te bevragen: Fa. I. Noorderoraap, Lekkkererk, Lekdijk 70 To koop: Een beste 3K jaar, bij C. TRAPPENBURG, Noordeloos. Schouw ingevolge art. 22 der Keur. HET BESTUUR van den maakt bekend, dat op 13 Juni 1931 zal worden gedreven over: de Bruggen, Bruggehoofden, Kaden, Vlieten en Weteringen over de Bepoting en Beplan ting der Wegen, de Sporen en Slenken en de Tonrondheid dier Wegen. Het Bestuur: M. VERDOOLD Czn., Voorz. H. A. SCHIPPER Hzn., Secr, op Vrijdag 12 Juni s.s. zal ondergeteekende namens zijn Lastgevers, aanbesteden: Het bouwen van een dubbel WOONHUIS in hel Park le Qouda. Bestek en Teekening f 7 50, restitutie f 5.- bij: P. D. STUURMAN, Architect Waddinxveen. Een beef vertrouwd prjje f 250 AdresN. v. d. Dussen, Hoofdweg2 Cappelle a/d IJssel. Te koop: Blauwe tegen elk aannemelijk bod. Te bevr L4UWERSE, Kruisweg, trleis w ijk. Vbor een aannemelijk bod, H. DE HEER. Rotterd. Dijk 12, Gouda To Koop: Zoo goed als nieuw van alle gemakken voorzien; met ruime .Werkplaats Te bevragen; Stadhulutraat 18, Schoonhoven. KINDERWAGENS KLAPWAGENS KINDERSTOELEN TUINMEUBELEN Groote keuze. Scherp concurreerend bü SCHOONHOVEN

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 2