e: Nieuwe Avonturen van =R 0 B Wat geeft de Radio? 12000 pond dragen wij. Gemeenteraden TWEEDE BLAD Donderdag 18 Juni. Hilversum. A.V.R.O. 80.50 Gramofoon; 1010.15 Morgenwijding; 10.80—11 Concert (Piano en Zang); 11—12 Or gelconcert; 121.30 Concert door het A.V.R.O.-Kwartet, 1.80—2 Draaiorgel- in uziek; 22.30 Lezing door Kees van Bruggen; 34 Naaicursus; 4—5 Zie- kenuur; 5-5.30 Draaiorgelmuziek; 5.30 7 Concert door het Oinroep-Orkest; en Gramofoon; 7.308\Dra. W. Ban ning over: „Wijsbegeerte der Samen leving"; 88.15 Gramofoon;; 8.15— 10.30— Aansl. aan 't Concertgebouw te Amsterdam; 10.30—10.45 Nieuwsbe richten; 10.4512 Kovacs Lajos en zijn Orkest. Huizen. K.R.O. 8—9.15 Concert; N.C.R.V. 10—10.30 Zang door het N.C.R.V. Da meskoor; 10.3011 Korte Zieken- dienst; K.R.O. 11—11.80 Gramofoon; 11.30—12 Godsdienstig halfuurtje; 12.151.45 Concert door het K.R.O.- Trio; 1.452 Gramofoon; N.C.R.V. 2 2.15 Gramofoon; 2.15—3.15 Cursus fraaie handwerken; 8.153.45 Vrou wenhalfuurtje; 4—5 Ziekenuur; 5 5.45 Cursus Handenarbeid; 5.45—6.45 Concert door het Arnhemsche Koper kwartet te Arnhem; 6.457 Cursus knippen en stofversieren; 77.30 Vra- genhalfuurtje; 7.468 Gramofoon; 89 Concert door het Chr. Radio-or kest; 9'10 Garillonbespeling op het Carillon van het Paleis te Amsterdam; 1010.10 Persberichten; 10.1010.45 Vervolg Concert; 10.45—11.30 Gramo foon. Vrijdag 19 Juni. Hilversum. V.A.R.A. 6.45—7 en 7.30— 7.45 Ochtend-gymnaatiek; 8 uur Gra- mofoón; V.P.R.O. 10—10.15 Morgen wijding; V.A.R.A. 10.15 uur Voor dracht door Rodie Medenbaoh; 10.30 uur Voor de Zieken; 11.30 uur Concert door 't V.A.R.A.-Septet; A.V.R.A. 12-2 Concert door het Omroep-Orkesl en Gramofoon; 2—2.30 Schooluitzending; -2.303 Gramofoon; 84 Conoert door het A.V.R.O.-Kwartet; V.A.R.A. 4 uur Orgelspel; 4.30 uur Na Schooltijd; 5.15 uur Concert door het V.A.R.A.-Orkest; 6 uur De heer Henri Polak over: „De kwaal der diagnose en het geneesmid del"; 615 uur Vervolg Concert; 6.45 uur Actueel allerlei uit de arbeidersbewe ging; 7 uur De heer R. J. Smit over: „Vol vertrouwen voorwaarts"; 7.15 uur Vervolg Concert; V.P.R.O. 8 uur Week- uitzending; 8 uur V.G.J.C.-Praatje; 8.30 uur Concert; 9 uur Dr. J. G. A. Fetter over: De zedelijke en religieuze betee- kenis van het Wilhelmus; 9.30 uur Concert; 10 uur Persberichten; 10.15 uur Dr. Herman Wólf over: „Die Heilung durch den Geist"; 10.45 uur Gramofoon; V.A.R.A. 11 uur Gramo foon. Huizen. K.R.O. 8—9.15 Concert; 10— 11.30 Gramofoon; 11.3012 Een half uurtje voor zieken en ouden van. dag gen; 12.151.45 Concert door het K.R. O.-Kwintet; 1.45—2.30 Gramofoon; 3—4 Gramofoon; 45.30 Concert (Fluit, Viool, Piano en Zang); 6.30 7 Concert door het K.R.O.-Kunst-En- eemble; 6—6.15 De heer Max. K. Ge- risch over: „Mooi Duitschland in het Nederlandsch, 7—7.30 De heer Leo Speet over: „Geboorte en jeugd bij de oude Grieken en Romeinen; 7.458 Gramofoon; 3—11 Concert door het K.R.O.-Orkest en Cello; pijn. 9 uur Nieuwsberichten; 11—12 Gi NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhovenschi Courant WOENSDAG 17 JUNI 18S1. boom op en slingerde daarna tegen een draadafrastering aan, aan de overzijde van den weg. Het motorrijwiel Bmakte met den berijder tegen den grond; de bestqurder bleef bewusteloos liggen. Voor dat doktoren ter plaatse waren, was het slachtoffer, de 30-jarige Van B., te Barneveld, reeds overleden EEN BRIEF VOOR DE KONINGIN. Juist voordat Zaterdag te Groningen Prinses Juliana zich aan boord zou be geven van het Instructievaartuig ..Prins Hendrik", bemerkte men op dit schip iemand, die zich daarop niet mocht be vinden. Het bleek een inwoner van De Punt te zijn. een zenuwpatiënt, die op onverklaarbare wijze kans had gezien aan hoord te komen. Bij fouilleering bleek de man in het bezit te zijn van een grooten brief, jgericht aan de Ko ningin, dien hij aan de Prinpes wilde overhandigen mot het verzoek dezen Aan de Koningin over te geven. Een agent heeft den man ongemerkt van het schip verwijderd" en overgebracht naar het hoofdbureau van politie. Hij is later weer op vrije voeten gesteld, daar geen enkele kwade bedoeling bij den man voorzat. VERKEERSRELLETJE. Een driftige melkboer. Eenige ijverige propagandisten in de hoofdstad hadden den nacht en den vroegen morgen benut om voor den in gang van het 0. L. Vrouwe Gasthuis aan de Eerste Oosterparkstraat het pla veisel te voorzien van een aanbeveling in kleuren voor de S D.A.Pter gelegen heid van de komende raadsverkiezingen Om het nog natte werk voor beschadi ging te behoeden, werden de voorbijgan gers uitgenoodigd niet over de aanbeve ling te loopen. Velen voldeden aan dit verzoek, terwijl anderen er zich niet aan stoorden. Het laatste gaf aanleiding tot opmerkingen aan weerskanten. Een mel.t- boer maakte zich zoo kwaad, dat hij een kan, gevuld met melk, van zijn wagen nam en den inhoud er van over 6e aan beveling wierp. Dit was het sein voor een algemeene kloppartij Ken politie agent, die er een einde aan trachtte te maken, kreeg met een hard voorwerp een kir- in hel gelaat, zoodat hij zich in het ziekenhuis moest laten ve-' Later ia hij naar zijn woning gebracht De man die den klap had toegediend. van koude fzij waren slechts in had- costuum gekleed), werden zij aan boord enomen De schinner voorzag beiden van droge kleeren. Daar dameskleeding niet op den logeer aanwezig was, moest het meisje évenals de jongen in man- nenkleeren geatoken worden. Zondag avond werden beide jongelui in goeden welstand te IJmuiden aan den wal ge bracht en de politie zorgde voor hun te rugkeer naar huis. DE SCHILDERIJEN-ZWENDEL TE OOSTERBEEK. Da Arnhemsche rechtbank zal op 23 dezer de Oosterbeekaohe achiiderijeag^en zwendel behandelen. Den verdichten, 50 jarige C. H. F. A. Dr., nonexpert en de 37-jarige koopman - Q. ■vordt ten laste gelegd dat zi) in April W H S- G. hebben bewogen lot onver schuldigde afgifte, althans aan Q., van vijftien bankbiljetten van f 1000. Verder wordt hun ten laate gelegd dat zij C in den loop van de jaren 1828 tot 1980 voor ongeveer f 100.000 aan vrijwel waardelooze schilderijen op be- driegelijke wijze hebben verkocht. Als verdediger van Dr. zal optreden mr. H. H. Roobol, van Arnhem en van Q. mr E. G. S. Bourlier, nDn. Haag DOODELIJK MOTORONGEVAL. Motorrijder omgekomen. Bij een autotocht voor ouden van da gen uit Barneveld, reden een paar mo torrijders als estafetters mede. Onder Zeist geraakte één hunner het stuur kwijt en reed met vaart eerst tegen een Keukenmeisje: „Zie daar die dame, mit die heer die op z'n horlosie kijkt?" Vriendin: „Ja." Keukenmeisje: „Nou, die twee denke dat ik op 't oogenblik hun dinee an 't koke bin." een ongeveer 30-jarig los-werkman, naar het politie-bureau overgebracht, waar de zaak verder werd afgewikkeld. DE INSTORTING IN DE HOOFDSTAD. Het lijk van den aannemer geborgen. Bij het opruiming8werk van de ruine op de Keizersgracht te Amsterdam, waar zooals gemeld, bij de verbouwing van een hoogero burgerschool een gevel in stortte en de aannemer, de heer Tak, onder het puin werd bedolven, hebben Maandagmiddag de brandwachts het lichaam van den heer Tak gevonden. Het bergingswerk was levensgevaar lijk, daar de zolder als een dreigend ge vaarte zich over de plaats van het on geval uitstrekte en elk oogenblik instor tingen waren te vroezen. Na nog enkele stutten «e hebben aangebracht, heeft men met groote voorzichtigheid het lijk op gehaald. Tijdens dit werk viel een groot stuk steen naar beneden. Het trof ech ter niemand. Nu de verongelukte aannemer is ge vonden, behoeven arbeiders en brand wachts niet meer op gevaarlijke plekken te komen en konden afdoende veilig heidsmaatregelen worden getroffen. Hei grachtstuk, waarop de jji.B.S. staat, blijft voorloopig afgesloten. PAARD OP HOL. Vier personen gewond. Te Groningen sloeg van een rijtuig waarin zes personen waren gezeten, het paard op hol. De wagen sloeg om en de eigenaar, de heer J. Bte Dorkwerd, werd gewond en naar het ziekenhuis overgebracht. Na verbonden te zijn kon hij het ziekenhuis weder verlaten. Zijn beide kinderen, een knaapje van vijf en meisje van zes jaar, moesten even- ins worden opgenomen. Een andere in zittende kreeg minder ernstige kwetsuren. HERHAALDE BRANDSTICHTING. Het dorpje Vielank bij Domitz a d. Elbe waar in het geheel 460 menschen wo nen, is opnieuw door een brand geteis terd. In minder dan een jaar zijn hier 20 gebouwen verbrand. Voor eenige da gen brandden 5 huizen en stallen af, terwijl thans weer een groote boerderij een prooi der vlammen is geworden. Ty peerend is het, dat deze boerderij vlak naast de voor eenige dagen afgebrande perceelen ligt Men gelooft stellig met brandstichting te doen te AFSCHEIDSBRIEF VAN DR. LAGET. Dr. iLaget, die dezer dagen door de gezworenen van het departement Hó rault ter dood is veroordeeld wegens het vergiftigen van zijn twee vrouwen en wegens een poging tot vergiftiging van zijn zuster, heeft een afscheidsbrief ge schreven aan zijn moeder. Het is een kalme en rustige brief, waarin de ver oordeelde er zonder verbittering op wijst, dat zijn zuster en moeder oorzaak zijn van zijn veroordeeling Laget vraagt haar beide om voor zijn kinderen te zorgen en eindigt met de woorden: „Ik heb medelijden met u!" DE DIEFSTAL VAN MILITAIRE STUKKEN. Een arrestatie te Luik. Omtrent den diefstal van militaire do cumenten in het fort te Pontisse, bij Luik, schrijft de correspondent van de N. R. Ct., dat deze stukken, die in een kluia waren geplaatst, welke men slechte lang» het wachthuis van het fort kan bereiken, er de vorige week door een der militaire diensten uit gehaald, maar later weer in dezelfde kluis geborgen waren. De diefstal moet waarschijnlijk •Zondag zijn gebeurd. Een der verdwenen documenten zou be trekking hebben op de nieuwe be tonwerken welke in het, door de Duit- sche artillerie in Augustus 1914, zwaar beschadigde fort, werden uitgevoerd. Door de politie te Luik is een verdacht individu gearresteerd De man, die be weerde O'Gonell te heeten en afkomstig te zijn uit Nicaragua, bleek later, hoe wel hij niets anders dan valsche papie ren bezat, van Poolsche nationaliteit te zijn. Zware vermoedens zouden op hem rusten. EEN JEUGDIG MOORDENAAR. De 17-jamge glasslijper Emanuel Koehler uit Wallisfurth (district Glatz) heeft voor den rechter van- instructie be kend dë f3-jarige Emilie Kihdla uit Hartau in genoemd district vermoord te hebben. Het meisje is Dinsdag na Pink steren in een bosch bij Rueckers met messteken gedood. Koehler had zich des tijds bij de moordcommissie als getuige gemeld en wilde als zoodanig de uitge loofde belooning verdienen. Het onder zoek van zijn alibi leverde echter eeni ge duistere punten op, zoodat men tot zijn arrestatie overging. Thans heeft hij, zooals gezegd, een bekentenis afgelegd. EEN LASTIG HUISEIGENAAR. Ontoerekenbaar 1 Een dokter te Berlijn tevens huis eigenaar. was beschuldigd van woe ker. daar hij een huurder een veel te hoogen prijs zou hebben opge drongen. Herhaaldelijk zou de zaak reeds voorkomen en de dokter was gesommeerd om voor den rechter te verschijnen, maar hij Jjleef steeds weg en onvindbaar. Tenslotte ontdek te men hem en hij werd in hechtenis genomen...om met geweld voor de rechtbank te worden gebracht. In het Huis van Bewaring begon de dok ter 't gerechtshof met brieven te bom bardeeren. In een schrijven eischte hij zijn invrijheidstelling, in een twee de bood hij een borgstorting van 50.000 mark aan, in e en derde eischte hi' dat hem een voldoende hoeveel heid bier voor zijn behoeften ter beschikking werd gesteld en .tenslotte betoogde hij. dat hij op grond van ontoerekenbaarheid op vrije voeten moest worden gesteld. Het Hof heeft besloten een onder zoek naar zijn geestgesteldheid te laten doen. PRIESTERS IN ROOVERSHANDEN /in China viel in November de Iersche priester Cornelius Tierney van de missie van St. Coiumban vi cariaat Hanyang) in handen van roovers. Tróts de bemoeiingen van de missie en de, Britsche regeering gelukte het niet. hem te bevrijden. Nadat de besprekingen over het los geld waren vastgeloopen. stelden de roovers aan de Chineesche overheid een ultimatum. In het laatste oogen blik zou deze regeering zich bereid verklaard hebben, de geëischte 'som te voldoen Doch toen was het te laat pater Tierney was reeds vermoord. Hij is het eerste offer in 1931. de 29ste priester-martelaar sinds 1923. Nu zijn nog drie priesters in de macht der roovers de Zwitsersche Lazarist Heinrich von Arx uit hel vicariaat Nansjarig in Kiangsi sedert October, en de Spaansche Jezuïeten Zaccaria Hidalgo en Avito Gutierres (vicariaat Anking) sedert April 1930. Daar de gezondheidstoestand van de ze twee Spanjaarden sterk geleden heeft, hebben zich een groot aantal confraters aangeboden, hun plaat» in te nemen. Men gelooft, dat de roovierjsj het aanbod van Broeder Joaristi. een uitstekend ziekenverple ger, die den roovers goede diensten zou kunnen bewijzen, willen aanne men. HONGERDOOD IN DE BERGEN. Een drama ln enkele regels. Uit Amerika is het jreraamte va» den student John Noël Bennet, zoon van een rijk Londensch ingezetene. naar Londen overgebracht In het begin van den afgeloopen winter raakte de jongeman tijdens een tocht door de Rocky Mountains zoek. De heer Bennet, die nauwelijks 18 jaar was, aanvaardde op 19 Oct in t'n eentje de tocht van Noord- Alberta door de Pine Pass, naar Prince George in Britsch-Columbia. Iji het eind van Mei werden door een gids de overblijfselen gevonden nadat gedurende zeven maanden te vergeefs naar hem was gezocht Naast het skelet van den dood^n, man vond de gids het geweer en zijn aanteekenboekje, hetwelk in korte woorden de verschrikkelijke weder waardigheden bevatte, alvorens de wilde dieren hem als slachtoffer ko zen. 1 Nov. Vorderingen schijnen ho peloos, maar ik ben niet bang 2 Nov Mijn paard kwijt geraakt en mijn bijl en geweer, bracht een ge- heelen dag zoek om alles terug te vinden. 4 Nov Ben in verkeerde rich ting gegaan en was genoodzaakt weer terug te üeeren. Paard zonder voedsel. 9 Nov Na een week lang door den regen getrokken te hebben, en voedsel aangevuld door een wilde eend te schieten, welke rauw opgege ten, Resst nog een blik boonen en wat bloem. 11 Nov. Paard achtergelaten. RauWe bloem is nog mijn eenigste voedsel 12 Nov. Voet hevig bevroren. Ben een rivier, bedekt met ijs, bloots voets overgestoken. 19 Nov Verwacht binnen een week Macleod (Alberta) te bereiken. Voor de week echter voorbij was had de sneeuw zijn lichaam bedekt. Bij informatie naar de werking de zer wet in de practijk, deelden deze veterinaire ambtenaren mij mede. dat in den beginne nogal eens procesver baal moest worden opgemaakt, doch dat de veehouders er zich geleidelijk aan gewennen, tijdig hunne dieren te behandelen of te laten behandelen. Voornamelijk werkt deze wet dus preventief en worden de eigenaars en in hun eigen belang toe gebracht de runderen van horzellarven te ont doen, alvorens ze naar de veemarkten en tentoonstellingen le brengen. Wanneer zal (le regeering in ons land er toe besluiten, wettelijke maat regelen in het belang/van het meeren deel der veehouders zelf. in het leven te roepen, ten einde met meer succes deze plaag te kunnen bestrijden? Automobilist (tot voetganger die naar de lueht staat te kijken): „Zeg jong- mensch, als je niet kijkt waar je gaat. zal je gauw gaan waar je naar kijkt!" DE RUNDERHORZEL. Wat België ter bestraling dot*L Namens de Runderhorzel-bestrij dingscommissie schrijft de heer 't Hoen 't volgende aan de „Telegraaf". Dezer dagen was ik in de gelegen heid mij op de veemarkt m» net slachthuis te Antwerpen te overtuigen van de uitvoering der wettelijke maat regelen betreffende de bestrijding der runderhorzel in België. Ongeveer 150 runderen werden door den inspecteerenden dierenarts aan de controle onderzocht en het bleek, dat bii geen enkel rund wormbuiten werden aangetroffen. Nu was de aan voer de laatste maanden niet groot, hetgeen wellicht in verband staal met den import van veel rundvee uit Denemarken. Ook bij deze dieren werden geen horzellarven aangetrof fen. Volgens verklaring van den inspec teerenden veearts Deprez en den slachthuisdirecteur Jacobs wordt te Antwerpen streng de hand gehouden aan de wettelijke voorschriften. Wanneer iemand een rund voor de contro.e brengt bij de veemarkt, dat bezet is met wormbuiten, wordt liet dier 'geweigerd, terwijl de eigenaar of houder een verklaring heeft te teekenan. waarbij hij zien verbindt het rund binnen een termijn van ten dagen te behandelen of andelen. Deze verklaring wordt eveneens cetcekend door den inspecteerenden dierenarts, die haar vervolgens opzendt aan den inspec teur van den dienst in de provincie, waar genoemde persoon woonachtig is. Deze ambtenaar draagt een van zijn ondergeschikte ambtenaren of be ambten op na te gaan of het dier in derdaad binnen den vastgestelden ter mijn behandeld, is. Indien eventueel blijkt dat hieraan géén gevolg js ge geven wordt procesverbaal opge maakt en kan de behandeling geschie den op kosten van den eigenaar. hoogste 15 te doen behand Wij menschen leven op den bodem van een oceaan van lucht, van een luchtzee, die onze aarde geh$el omhult en die wij den naam Dampkring hebben gegeven. Zonder deze luchtzee zouden noch de mensch, noch het dier of de plant kun nen leven. Het klimaat, dat op zoo'n be duidende wijze invloed op ons leven uit oefent, ja vaak zelfs bepaalt of wij er gens leven kunnen ja of neen, is even eens afhankelijk van den dampkring en de bewegingen, die daarin plaats vinden. De koude winden, die uit het Noorden komen, doen de temperatuur dalen van een land, waarin het anders voor den mensch veel te heet zou zijn om te lo ven, terwijl omgekeerd de warme win den uit het Zuiden, Noordelijker gele gen streken voor den mensch tot een ge schikte woonplaats maken. De winden voeren evengens de wolken waterdamp van de eene plaats naar de andere, en terwijl deze zich nu qpna hier, dan weer daar in den vorm van regen ontlasten, bevochtigen zij de aarde, waarop ander» geen voedsel zou kunnen groeien Waaruit bestaat nu die wonderlijke, onzichtbare oceaan, op welks bodem wij leven, en dien wij zonder ophouden in ademen? Scheikundigen vertellen ons, d§t de lucht een mengsel is van gassen, hoofdzakelijk van drie gassen: stikstof, zuurstof en argon. De samenstelling ia ongeveer 78 pCt. stikstof, 21 pCt zuur stof en bijna 1 pCt. argon. Dit laatste is een zeer zonderling gas, dat zich schei kundig niet verbindt. Ofschoon het een honderdste deel uitmaakt van de lucht, werd het toch pas in 1894 ontdekt Be halve deze drie voorname gassen, be vat de lucht nog een geringe hoeveelheid koolzuur, zeer minime hoeveelheden he lium, neon en ozon en dan een gering gedeelte „waterdamp". Het is deze wa terdamp, die voor de nevels en wolken in onzen dampkring zorgt. Indien de tem peratuur namelijk tot een bepaald punt daalt, condenseert deze waterdamp zich tot vloei8tofdroppela of ijskristallen, waaruit de wolken en de nevels worden gevormd. De zuurstof is het leven-gevende ele ment van de lucht, terwijl de stikstof dient om de werking van de zuurstof niet al te hevig te doen zijn. Indien de lucht uitsluitend uit zuurstof bestond, zou ieder levend wezen namelijk veel te snel „opbranden". Bovendien zou dan hoe zonderling het ook klinkt! on ze ijzeren kachel vlam vatten, terwijl er nog veel meer „eigenaardige bran den" zouden ontstaan. Zuurstof is na- melijk in de lucht, wat de vonk in het kruitvat iel Het in de lucht aanwezige koolzuur, wordt geproduceerd door de Inwerking van de zuurstof op de koolstof, welk laatste een zeer belangrijk deel uitmaakt van alle levende organen. Bij iedere ademhaling brengen wij koolzuur voort, terwijl ook ieder vuur koolzuur doet ont staan. Daardoor komt het, dat de lucht in groote steden, waar veel personen dicht op elkaar leven en waar in fa brieken van den vroegen ochtend tot den laten avond wordt gestookt, veel minder gezond is dan op het platto land, waar zij niet /op deze wijze verontreinigd wordt. Het mag misschien zonderling schij nen, dat deze voortdurende verontreini ging van de lucht haar op den duur niet ongeschikt maakt voor ons om in te le ven. Dat zou dan ook inderdaad het ge val zijn, indien er geen planten beston den! Alle groene planten krijgen echter hun kleur van een bepaalde substantie, die bladgroen wordt genoemd, en die, onder den invloed van het zonlicht, het koolzuur uit de lucht haalt, de koolstof voor de plant bewaart en de zuurstof weer terug in de lucht voert! Ofschoon lucht op het eerst* gezicht 73. Terwijl de woedende kreten van de Arabieren in z'n ooren weerklonken, trok Rob aan de teugels. Grommend kwam het dier overeind, juist op hst mo ment, toen Abu Httnein en de lijnen langs de verschrikt? Bedouin, die bij de deur zat te dommelen, heenliepen, om Rob den weg af te snijden. 74, Nu schrokken- de Bedouinen, die gedurende de middaghitte hadden sitten rusten, wakker. Abu Hassein wekte hun woede op door te zeggen: „Wil je die hond van een blanke er met je kameel van door laten gaan? Hem achterna. Mg ik jel" TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUIPwHOLLAND RN UTRECHT,SetmonhovmscWCourant WOENSDAG 17 JUNI 1881. doorsohijnend lijkt, is het dit toch niet. Indien het wèl zoo was, zou de hemel nelfa overdag zwart lijken, waaraan wij dan de zon, maan en sterren zouden riien schitteren. Wanneer het zonlicht echter onzen dampkring nadert, worden zijn stralen uiteengedreven door de klei ne luchtdeeltjes, en de blauwe stralen worden verder verspreid dan de roode. Hierdoor lijkt de hemel op een helderen dag dan ook blauw. Hoeveel weegt de lucht? Meer dan men nou denken! Natuurlijk varieert het go- wicht met de warmte en den drujc, maar op een normalen zomerdag oefent do lucht op ioderen vierkanten centimeter een druk uit van ruim 1 K.G., hetgeèn zeggen wil, dat er op het lichaam van een mensch, van gemiddelde groote, ruim 12.000 pond drukt! Hoe komt het, dat wij een dergelijken geweldigen 'druk kfmnen uithouden en niet verpletterd worden? Wel eenvou dig, omdat de lucht op alle plaatsen te- gtlijk en even sterk drukt. Bovendien is de luchtdruk binnenin ons ongeveer de zelfde, zoodat wij als het ware in de po sitie verkeeren van een ge vulden ballen, waarbij de druk van binnen en van bui ten even sterk is! Daar de lucht varieert in dichtheid en in gewicht, is het duidelijk, dat ook de weerstand, dien wij van haar ondervin den, verschillend is. Bij zeer groote snel heden kan deze weerstand echter wel eens zoo groot zijn, dat de wrijving tusschen de lucht en het zich verplaatsende voor werp tot groote hitte, ja zelfs tot vlam vatten aanleiding geeft. Meteoren, de zwervende ijzer- of steenklompen, die uit het heelal wel eens op onze aarde vallen, zijn dan ook koud, tot zij met den damp kring in aanraking gomen. Dan worden zij witgloeiend en zien we ze als zooge naamde „vallende sterren"! NIEUWERKERK a.d. IJSSEL. Verslag van de openbare vergadering van den gemeenteraad op Donderdag 28 Mei. Afwezig met kennisgeving de heer S. J. de Jong; zonder kennisgeving de heer J. Reym. Voorzitter de heer F. Jas, Na opening der vergadering met gebed worden de notulen van de vorige vergade ring gelezen en onveranderd goedge keurd. Ged. Staten berichtten, dat de Kroon heeft goedgekeurd het raadsbesluit tot 't heffen van 60 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting. Voorts hebben Ged. Staten de ge- meentebegrooting 1931 goedgekeurd. Ged. Staten vragen de meening van den raad over enkele voorgestelde wijzi gingen in de jaanvedderegeling van bur gemeesters, secretarissen en ontvangers. Besloten wordt met de wijzigingen ac- ooord te gaan. Naar aanleiding van het gesprokene in de vorige vergadering over het opheffen van de rekening-courant aangegaan met de Bank voor Nederland- sche Gemeenten, is bij het gemeentebe stuur van Ouderkerk a.d. IJssel om in lichtingen gevraagd. B. en W. van Ouder kerk a.d. IJssel deelen mede, dat het ge meentebestuur getracht heeft om een re kening-courant overeenkomst aan te gaan met de Ooop. Boerenleenbank al daar, maar op herhaald aandringen van Ged. Staten is besloten een dergeleijke re geling aan te gaan met de Bank voor Ned. Gemeenten. Verder leest de Voorzitter een schrijven voor van Ged. Staten, waaruit blijkt, dat een rekening-courant met een Goop. Boerenleenbank alleen wordt góed- gekeurd, in dien door de bank voldoende onderpand wordt verstrejtó. De Bank van Ned. Gemeenten verkeerften opzich te daarvan in een uitzonderingspositie. De heer Maaskant acht de plaatse lijke coop, boerenleenbank zeker zoo soli de en waar in het schrijven van Ged. Sta ten geen argumenten worden aangevoerd, is 8pr. van meening, dat de Raad zich hierbij niet moet neerleggen. Wethouder v. d. Dqssen geeft na dere inlichtingen. Uit 4e laatste Raiffei- sen-bode blijkt, dat alleen de provinciën Zuid-Holland en Utrecht onderpand eischen, terwijl in de andere provinciën tot nu toe geen goedkeuring werd gevor derd. De heer Ven te wijst op de concur rentie, die tussohen de Banken bestaat. De heer Tom sluit zich aan bij de woorden van den heer Maaskant. Zoo lang deze zaak niet is opgelost, moet de gemeente geen aandeelen nemen. Spr. zou Óen adres om adhaesiebetuiging wil len opstellen. De heer Maaskant zou ook een ac tie willen beginnen, b.v. door een ver zoek te richten aan alle gemeentebestu ren om adhaesie-betuiging. De Voorzitter deelt mede, dat steeds meer gemeenten overgaan tot het nemen van aandeelen. Spr. noemt adhae sie-betuiging een ziekelijke uitwas van dezen tijd en verwacht er weinig succes van. Het ligt niet op den weg van het ge meentebestuur om daar tegen in te gaan. De heer Tom noemt het nemen van aandeelen in deze omstandigheden incon sequent. De héér Maaskant is het met den voorzitter niet eens. De raad heeft ook wel degelijk voor de belangen van de ge meente te ziorgen. Als de Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten voor een tekort komt te zitten, leggen Ged. Staten het er niet bij. De Voorzitter wijst op de moge lijkheid om het nog eens aan Ged. Staten te schrijven in verband met de mede dee ling van den heer Van der Dussen. Spr. geeft toe, dat de Bank voor Nederl. Ge meenten een belachelijke rente geeft. Hij wijst verder op de voordeelen, die ver honden zijn aan het lidmaatschap van de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten. De heer Maaskant relevesrt, dat de gemeente met de Vereeniging van Nederl. Gemeenten zeer droevige ervaringen heeft opgedaan. Spr." pleit sterk voor aan sluiting bij de Coop. Boerenleenbank. De Voorzitter zegt ook, dat B. en W. het ook zouden toejuichen, als Ged. Staten het maar wilden goedkeuren. De heer Molenaar vraagt inlichtin gen over de Bank van Ned. Gemeenten in verband met de 6 pCt. divident, dat wordt uitgekeerd. De wethouders Van Waaabergen en v. d. D u s s e n adviseeren nog eens te schrijven ?an Ged. Staten en aan te drin gen op motiveering van hun standpunt. De heer Maaskant stelt voor aan B. en W. op te dragen, door het aanvra gen van adhaesie-betuigingen in deze dwang uit te oefenen. De Voorzitter acht het beter, nog maals aan Ged. Staten te„ schrijven en te vragen om betere motiveering-. Aldus wordt besloten. Het voorstel van den heer Maaskant wordt ingetrokken. De heer J. Te r d u, boekheheerder, vraagt wederom een subsidie aan van f 10 voor de reizende bibliotheek. Wordt toegestaan. Op verzoek van den Pensioenraad wordt den pensioensgrondslag van den heer A. van Leeuwen voor 1931 bepaald op f 20 en die voor den heer G. M. Christiaanse op f 50. Het bestuur van de Muziekvereeniging „Door Kunst Verkregen" verzoekt gratis aansluiting van de muziektent aan het electrisch net. B. en W. en de Bedrijvenoommissie stellen voor gunstig op het adres te be schikken. De heer Maaskant is er niet voor, dat de gemeente het 'betaalt. De Voorzitter geeft nadere inlich tingen en deelt mede, dat het alleen de kabel betreft. De heer Tom wijst er op, dat een aan vraag feitelijk niet noodig is. Een verzoek van het Groene Kruis betreffende de hoogtezon is indertijd afgewezen. Spr. ver onderstelt, dat het een gewone aanslui ting is. De heer V e n t e acht het niet conse quent om toe te geven, daar het aan de Rijkskade geweigerd is. De heer Maaskant merkt op, dat de Rijkskade een geheel ander geval be trof. Als het een gewone aansluiting ia, kan het niet geweigerd worden. Besloten wordt het verzoek toe te staan. De hofr W. A. Leenhouts vraagt ont slag als lid van de oommissie van toe zicht op het lager onderwijs. Het wordt eervol verleend. Op een paar schoolgeldxeclames wordt goedgunstig beschikt. B. en W. bieden aan de rekeningen van de gemeentebedrijven over 1930. Electriciteitóbedrijf: Ontv. f 26894,80, uitg. f 22191,95, winst f 4702,85. Waterleidingbedrijf: Ontv. f'26357,09, uitg. f 2^229,41, winst f 1127,68. DE WEDSTRIJD DENEMARKEN—HOLLAND. P ,apeU5ek mt den wedstrijd Denemarken—Nederland, waar in de Hollanders de eerste overwinning te Kopenhagen wisten te behalen, tagen- daal sooort het tweede doelpunt, Vleeschkeuringisdienst: Ontv. f 2310,79. uitg. f 2245,37, winst f 71.42. Vervolgens is aan de orde het benoe men van een onderwijzeres aan de 2de Openbare lagere School. Op de voor dracht zijn geplaatst: 1. mej. C. E. Spronk, tijdelijk onderwijzeres alhier; 2. mej. J. de Hoop, onderwijzeres te Brou wershaven. Met algemeene stemmen wordt be noemd mej. C. E. Spronk. Ter benoeming van een lid van de oommissie van toezicht op het lager on derwijs worden aanbevolen: 1. de heer P. I. van der Weele; 2. de heer C. M. Ohristiaanse. Uitgebracht worden op den heer Van der Weele 8 stemmen en op den heer Christiaanse 1 stem, zoodat ge kozen is de heer P. I. van der Weele. Hierop volgt: rekening van het Alge meen Burgerlijk Armbestuur over 1930. De heer Molenaar brengt namens de commissie van onderzoek verslag uit en adviseert de rekening vast te stellen (ontvangsten f 6331,49, uitg. f 6332,10, nadeelig saldo f 0.61). Afreksning Raadhulsbouw. Terzake de eindafrekening van het nieuw gebouwde raadhuis, hebben B. en W. prae-advies uitgebracht. Het gemeentebestuur heeft meermalen getracht deze zaak tot een oplossing te brengen, maar de vrij zonderlinge afzijdi ge houding van den aannemer, was oor zaak, dat deze pogingen vruchteloos ble ven. Thans zijn de onderhandelingen op nieuw geopend met het volgend resul taat: De aannemer vorderde van de gemeen te: Wegens laatste termijn f 2403,10, we gens meerder werk f 3022,75, wegens schade ingevolge ingebrekestelling aan de directie f 3000, samen f 8425,85. Na verschillende besprekingen heeft de aannemer ten slotte zijn vordering als volgt gereduceerd: Laatste termijn f 2403,10, bijwerk f 2250, samen f 4053,10. Af: sloopen en weer opbouwen van den schoorsteen. De ze post wordt door de directie betaald f 255. Blijft f 4398,10. B. en W. stellen voor, met bovenstaan de slotrekening acooord te gaan. De heer Maaskant vraagt naar de toepassing van de boetebepaling wegens te late oplevering van het werk, waarna de heer Molenaar opmerkt, dat het een handigheid is van den aannemer om tegenover de boete een bedrag van f 3000 schadevergoeding te eischen. De heer Maaskant zegt, dat de aannemer nu in practijk brengt, wat hij destijds gezegd heeft, toen hij bericht kreeg, dat de boete zou worden toege past. De gemeente heeft wat met den aan nemer beleefd. De Voorzitter kan dit laatste ten volle onderschrijven. De heer Molenaarwjl aan B. en W geen verwijt maken, maar wil wel een groot verwijt richten tot de directie, die zoo laksch is geweest, dat het hemel schreiend is. De heer Mlaaskant onderschrijft ten volle, dat de directie niet capabel is ge weest voor haar tapk. De heer Van Luijnen wijst er op, dat indertijd gezegd is, dat, als de aan nemer wat van zijn eisoh afdeed, de ge meente ooik wat zou laten vallen. Spr. acht de verschillende posten door de di rectie te laag* geraamd. Op een vraag van den heer Mole naar, hoe groot het boetebedrag zou zijn, antwoordt de heer Van Waas- bergen, dat de boete f 3000 'bedraagt. De heer Molenaar merkt hierbij op, dat de post schadevergoeding tegen de post boete wegvalt en de aannemer de buit wil binnenhalen. De heer Maaskant zegt dat de aan nemer de zaak c al twee jaar heeft laten zitten, hij durft niet voor de arbitrage- oommissie te komen. De heer v. d. Dussen zegt, dat ver scheidene vergaderingen zijn gehouden met den aannemer en de directie en dat hij den indruk heeft gekregen, dat de di rectie zwak staat. Er zijn maar twee mogelijkheden: dit acooord aanvaarden of arhitreeren. Spre ker verwacht niet veel van arbitrage. Een voordeel is, dat het gebouw goed is. Ook de verbouw van de schoorsteen is een bewijs, dat de directie niet sterk staat. De heer Maaskant gelooft niet, dat de directie zoo zwak staat. De aannemer wist de directie uit te schelden, dat het nergens naar leek. Die groots woorden gaan tegenover de arbitragecommissie we lover, daar wordt alleen op feiten ge let. De heer Tom wijst er op,'dat de kwesties, die in de vergadering van de raadscommissies besproken zijn, hier niet aan de orde zijn. Thans is de positie van den aannemer zwak; als hij f 3000 zoo maar terugneemt, toont hij zich buiten gewoon zwak. De aannemer kan zijn eigen rekening niet verantwoorden. Spr. toont aan, dat een post van f 40 voor de betonplaatjes meer dan voldoende is, de aannemer brengt er veel te veel voor in rekening. De heer V e n t e wil de cijfers buiten beschouwing laten maar wijzen op fiet verkeerde, dat de directie de begrooting zoo krap mogelijk neemt en de bijreke ningen zoo hoog mogelijk. Spr.''vraagt zich af, of dit systeem, gehandhaafd moet blijven. De Voorzitter deelt mede, dat daarover met den gemeente-opzichter is gesproken; B. en W. hebben den indruk, dat hij er tegenwoordig beter op toe ziet. De heer Molenaar protesteert tegen het gezegde van den heer Vente en wijst Op den verbouw van de 2e Openbare La gere School. De aannemingissom was daar f 3000 beneden de raming van den gemeente-opzichter. Na uitvoerige besprekingen wordt het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer DepHollander merkt op, dat hem de eindafrekening niet tegenge vallen is. De heer Molen Aar zegt, dat de aan nemer Altijd zoo zwart ii voorgesteld, maar spr. moet nu opmerken, dat het hem niet is tegengevallen. De heer Maaskant pi tegen deze woorden. De gemeente heeft zeer veel verdriet van den heer Mooten gehad en de raad 'heeft voor het voor stel van B. en W. gestemd, omdat hij van de zaak af wil zijn, maar niet, omdat aannemer zoo mooi gehandeld heeft. De héér Koolhaas acht ook het ge zegde van den heer Molenaar niet op zijn plaats. Hierna gaat de raad over in geheime zitting. Na heropening wordt nog besloten tot verkoop van de handbrandspuit en tot vernieuwing van de straat vanaf het sta tion tot aan de bascule brug. Volgt sluiting. IJSSELSTEIN. Vergadering van den gemeenteraad op 21 MeL Voorzitter de burgemeester, Mr. J. J. Alibink Spaink. Tegenwoordig alle leden. De notulen worden aangehouden. Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Van het bestuur van den bond van mo bilisatie-invaliden en van hunne nabe staanden te Drachten, is het verzoek in gekomen, dat de raad zich tot de regee ring wende om spoedig een afdoende rijksregeling te treffen. B. en W. zeggen in verband met een geval, dat zich in deze gemeente voordoet, tot twee maal toe met klem bij den Mi nister te hebben aangedrongen op de le niging van rijkswege van den nood van de bedoelde nagelaten betrekkingen. Zij vinden daarom geen termen om zich van gemeentewege andermaal tot de regeering te wenden, en stellen mitsdieö. voor, het verzoek van den hond voor kennisgeving aan te nemen. De heer Molhoek verheugt zich om de reeds door B. en W. betoonde activi teit ten bate van de achtergelaten wedu we en kinderen van een alhier overleden mobilisatie-slachtoffer. Hij is er echter voor, aan het verzoek van den bond te voldoen. De heeren Both en Sohimmel sluiten zich aan bij de woorden van den heer Molhoek. De heer Both zegt nog, dat in de praktijk is gebleken, dat, wat de individu of eenig lichaam afzonderlijk niet ver mag, wel voor een organisatie mogelijk is. De Voorzitter zegt, dat den Mi nister tweemaal geschreven is en de aan dacht is gevestigd op het in IJsselstein voorkomend geval. Spr. meent vernomen te hebben, dat een wetsvoorstel bij het ministerie in behandeling is! Kwaad zit er niet om, om adhaesie te betuigen, doch spr. betwijfelt, of het effect zal sorteeren. De heer Molhoek blijft bij zijn stand punt, en doet het voorstel tot inwilliging van het adres, welk voorstel door B. en W. wordt overgenomen. Het wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen Van de bewoners van dsn Hoogeblezsnweo is een adres ontvangen, waarbij wordt ge vraagd dezen weg te teeren vanaf den Kampenweg tot de Paardenlaan. B. en W. merken op, dat een vorig jaar een adres van gelijke strekking is inge komen, en dat toen niet tot het teeren kon worden overgegaan, uit overwegingen van financieelen aard. Het college is voornemens een gedeelte van dezen weg te teeren vanaf den Kam penweg tot enkele meters voorbij de wo ning van den secretaris. Zij hopen bin nenkort hun plan uit te voeren. Het ver der teeren van den weg achten zij, met het oog op de hooge kosten en de on voldoende belooning niet toelaatbaar. Zij stellen daarom voor het adres voor ken nisgeving aan te nemen. De heer v. d. Linden-vindt 't teeren van dit gedeelte van den weg op zich zelf zeer goed. Bij spr. rijst de vraag, of het gewoonte is geworden bij de ingezetenen om zich met dergelijke verzoeken tot het gemeentebestuur te richten. Wij hebben toch een gemeente-opzichter, die eventu- eele gebreken toch ter kennis van B. en W. zal brengen. De Voorzitter zegt, dat ook B. en W. den toestand ter plaatse kennen. Adressanten komen echter als mosterd na den maaltijd, omdat het vorig jaar het teeren van dat gedeelte is toegezegd. De heer v. d. Linden wijst op den slechten toestand van de Walkade, die toch ook bewoond wordt en druk be gaan. DeVoorzitter zegt, dat het geheele stratennet te wensohen overlaat. Afdoen de verbetering is moeilijk, met het oog op de groote uitgaven. Het voorstel van B. en W. wordt hier na z. h. st. aangenomen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten een bijdrage van 2H cent per getelden persoon te verleenen voor de verriohte werkzaamheden bij de volkstelling, de vhrdeeling van het bedrag aan B. en W. overlatende. In de vorige vergadering van den raad is de wenschelijkheid uitgesproken om dén gemeente-opzichter een gratificatie uit de gemeentekas te verleenen voor buitengewone werk zaamheden bij den bouw eener nieuwe brandweerkazerne en de verbouwing der voormalige o. 1. "schsol. B. en W. stellen thans voor, zich te bepalen tot het verleenen van een gratifi catie van f 200 voor de extra arbeid bij de verbouwing der school. Verder stellen zij voor, aan den amb tenaar ter secretarie, den heer Schippers, een gratificatie van f 100 te verleenen, voor*de waarneming van het ontvanger schap wegens ziekte van den titularis, ge durende ongeveer 9 maanden. De heer Molhoek vraagt, of de heer Schippers ook overuren gemaakt heeft, huiten de voor den secretaris vastgestel de uren, waarop de Voorzitter toe stemmend antwoordt. De heer Molhoek zegt, dat hij op lioh Mil er niet» tegen heeft, dat de heer De rs een gratificatie ontvangt, secretarie-arbeid, die in den regel de S. verricht, moest dien tijd, zij het ook gedeeltelijk, door anderen worden over genomen. Wij loopen nu het gevaar, dat straks weer de secretarie-ambtenaren orft een gratificatie vragen voor verrichten extra-arbeid. Spr. vindt, dat een flink loon moet worden betaald, waardoor wij ontkomen aan het voortdurend verleenen van gratificaties. Alleen in de uiterste noodzakelijkheid is spr. voor belooning in den nu voorgestelden vorm. Ook de heer Schimmel verklaart geen voorstander te zijn van het verlee nen van gratificaties. De heer De Gier zegt, dat B. en W. in 1929 verklaarden, dat zij geen voor standers zijn van het verleenen van gra tificaties, en na dien toch weer voorstel len aan den Raad terzake hebben gedaan terwijl zij zich nu op hun voorst, van '29 beroepen, nu de Raad het verleenen van een gratificatie ter sprake brengt. Hij wijst op de voorstellen in 1930 gedaan. Toen werd het personeel van de gemeen te-bedrijven een gratificatie verleend, als ook aan den gemeentebode. Het initiatief tot het verleenen komt in het algemeen niet van den raad, doch zoo goed als al tijd van B. eri. W. De Voorzitter zegt, dat bij het ver leenen van een gratificatie aan den gó- meentebode, eigenlijk het geven van loonsverhooging op den voorgrond stond, Om bijkomstige omstandigheden is toen een gratificatie verleend in plaats van loonsverhooging. Ook kwam het voor, dat B. en W. tegen hun zin gratificaties voor stelden. De heer D e R h o t e r deelt niet het ge voelen van den heer Molhoek. Er heerscht nog steeds te kort aan inkom sten bij gemeente-personeel. Bij salaris- verhooging is op zijn steun te rekenen. De heer Molhoek zegt, dat het zijn bedoeling is, in uitersten noodzaak grati ficaties te verleunen, en dat deze uiter ste noodzaak ook aanwezig kan zijn, wan neer het salaris te laag is. De heer v. d. Linden zegt, dat het personeel in gemeentedienst een behoor lijk salaris moet verdienen. In het ver volg zal hij niet zijn voor het verleenen van gratifioaties. Conform het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen besloten. Van de Rotterdamsche Bankvereeni- ging, kantoor Utrecht, is bericht ingeko men, dat met 1 Juni zullen worden afge lost de obligaties der 5 pCt. leening, Ne derland 1918, die inruilbaar zijn tegen 4 pCt. obligaties ad 89 K pCt. Hierdoor zal vrijkomen een bedrag van f 4400. Ook is bericht ingekomen van de Groningschs Hypotheekbank van de uitloting van een 5 pCt. pandbrief ad f 1000, inwisselbaar tegen zoodanigen pandbrief, rentende 4H pCt. en een lA pCt. lager dan de op den dag van verwisseling geldende koers van uitgifte. Volgens het 'voorstel van B. en W. wordt besloten tot deze inwisseling. Van den Prov. Utr. Bond voor Vreem delingenverkeer is een verzoek ingeko men om als lid tot dezen bond toe te tre den; de jaarlijksche contributie zal voor deze gemeente bedragen f 10. Op voorstel van B. en W. wordt tot toe treding besloten. Van de familie Tmimiinlr te Deventer en Houten wordt een bedrag aangebóden van f 1400 als inschrijving op het grootboek der Nationale Schuld om daarvoor te on derhouden bij voortduring een 8-tal graf ruimten, gelegen op de algemeene begraaf plaats, welke graven aan de familie Tm- mink in eigendom toebehooren. B. en W. stellen voor, deze schenking onder eenige voorwaarden te aanvaar den, zoolang de algemeene begraafplaats haar bes temming houdt, waartoe wordt besloten. In de vorige vergadering is gewezen op storing van het openbaar onderwijs, tengevolge van het feit, dat voor het ge- gébruik van eenige vergaderlokalen in 't gebouw der o. 1. school mede gebruik moet worden gemaakt voor den toegang tot de openbare school. B. en W. stellen daarom voor, een af zonderlijke toegang tot het vergaderlo kaal te maken, op de speelplaats. De onderste ruiten in het lokaal der 0. 1. school zijn reeds door ondoorschij nend glas vervahgen. De heer De R h o t er merkt op, dat het den heer Molhoek en hem aanvan kelijk 'beter voorkwam, een afzonderlijke toegang te maken aan de Walkade, doch waar de heer Van der Linden daareven de aandacht op den toestand van dien weg vestigde, leggen zij zich bij het voor stel van B. en W. neer. Het voorstel wordt hierna z. h. st. aangenomen. De aannemdngssom voor het schoonmak- ken van de lokalen in het gebouw der o. 1. school, wordt voor het jaar 1931 ver laagd, omdat de werkzaamheden, minder omvattend zijn geworden dan in de voor malige o. 1. school. Op een bezwaarschrift van den café-, houder N. J. van Nes, tegen het vastge steld vergunningsrecht voor het vergun ningsjaar 19311932, wordt na een kor te geheime vergadering, afwijzend be schikt. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten gunstig te adviseeren op een ontwerp van Ged. Staten tot wij ziging van de jaarwedde-regeling van burgemeesters, secretarissen en ontvan gers. Deze herziening zal geen grootere uit gaven voor de gemeente IJsselstein met zich brengen. In de gemeente-begrooting 1930 wor den enkele wijzigingen gebracht. De gemeente Vreeswijk heeft zich met IJsselstein in verbinding gesteld over de wijzigng van het in 1911 gesloten con- tracht tot levering van gas door de gasfaibriek dezer gemeente. Zij vraagt schrapping van de bepaling, dat de gemeentegebouwen door gas moeten worden verlicht en vaij de verbodsbepa ling tot het hebben en leggen van electri- •che geleidingen in, onder, over of boven gm-eigendonmm Oa*e gemeente yroeg

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 3