Rechtszaken. Gemeenteraden Binnen Een vreedzam No. MM. TWEEDE BLAD WOENSDAG 24 JUNI 1931 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Sehoonhpvtnich» Courant NIEU’ nogmaals I 1 Ons blad is aangesloten Publiciteitswaarde en Adverteerders (I.b.A.) adverteerders zich i ega kunnen verschaffen. DIT NUMMER E DRIE BLJ ABOh'NÉ’8 van dit bla OfïfïA Gulden by 1< ^vVv ongeschikthe nomen, aangezien te voor doze gemeente geen vensohil brengt. Thans volgt een raadsbesluit om de ar beiders in gemeentedienst ie verzekeren bij de landbouw Onderlinge. Wethouder Den Hartog geeft hier omtrent een toelichting. De heer Dr. Weenink, arts te Noorde- looa, wordt wederom voor 4 jaren herbe noemd als gemeente-geneesheer. Ten slotte volgt een breedvoerige be spreking over een inwoner van Kedichem die nog f 350 schuldig is aan landbuur. Besloten wordt deze zaak ter afhande ling over te laten aan het college van B. en W. De rondvraag levert niet belangrijks op en daarna sluit de Voorzitter de vergadering. jrnen. dat vast- pensioens- Verschnnt Msan&ag, X en Vrydng. Prhs by voi ling: voor Schoonhov maanden f 1.25; p pc Met verzekering 15 ce DE PRINSES ZIJ vsrtekt Elzas. Gisteravond heeft Nederlandsche Sticht!: Studentenwijk bezocht Bij de aankomst we gen door onzen gezan dagelijksoh bestuur Stichting. Ook een tw scha meisjes, die aan gen voor Hooger O was ter ontvangst aan De Prinses bezocht diepingen van het N waaraan naar men naam verbonden zal v Nadat de thee was 'rondtocht gemaakt. De getroffen door den orr kenis van deze groots Als herinnering aai de senator en oud- Prinses Juliana een oi gravure aan, voorsti van «en barer voorvad lem I. HOOG-BLOKLAND. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter burgemeester G. B. Wis boom. De Voorzitter opent de vergade- rin, waarna de notulen worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen is van den gemeente-opzich ter, den heer Roozendaal, een begroo- ting der te maken kosten aan de woning van het hoofd der school en aan de veld- wachterswoning, zijnde in totaal f 170. Met algemeene stemmen wordt goed gevonden defise reparatie’s te laten uit- voereij. Het hoofd der school verzoekt in den oostmuur der woning een raam te laten maken. Naar de noodzakelijkheid hier van, zal eerst een onderzoek worden in gesteld. De Prov. Wegencommissie verzoekt een subsidie van f 100 per jaar. De Voorzitter is van meening, dat haar werk voor deze gemeente abso luut geen nut heeft en stelt voor hierop afwijzend te beschikken. Aldus wordt besloten. Voorts is ontvangen een nota der ge meente Sliedredht, met verzoek te betalen een bedrag van f 10.79 voor gemaakte vergaderingskosten Inzake het wegenplan EistRotterdam. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten ook dit bedrag niet te be talen. Een bericht van Ged. Staten, dat als nog betaald moet worden aan de H. B. S. te Gorinchem een bedrag van f 14.68 over 1929 wordt voor kennisgeving aan genomen, evenals de begroeting van de Gezondheids-Gommissie te Sliedrecht, dienst 1931, welke in ontvangsten en uit gaven sluit met f 23.55. Deze gemeente zal moeten bijdragen f 24,12. Ook het ver slag van den keuringsdienst van waren te Dordrecht wordt voor kennisgeving aangenomen. Van het ministerie van onderwijs, kun sten en wetenschappen, is bericht inge komen, dat voor dit jaar wederom uitstel is verleend voor vak j der L. 0. Wet (li chamelijke oefening). Op een verzoek van den Bond van Ambtenaren in Gemeentebedrijven, om ’n subsidie, wordt afwijzend beschikt. De overeenkomst met de firma De Vries en Robbé te Gorinchem, heeft thans gekost f 37.40, volgens de laatste opgaaf. De heer Paardekooper vindt het jammer, dat deze overeenkomst thans is verbroken. Volgens zijn meening, heeft de arbeider, die nu maar 32 uren per week werkt, er reeds veel schade van ondervonden. Dit is ook de meening van wethouder Den H a r to g. De heer Van Beest zegt, dat andere gemeenten het ook niet doen, b.v. Arkel zou er veel meer belang bij hebben dan Hoog-Blokland. De Voorzitter zegt, dat men niet moet kijken, wat anderen doen of laten, doch dat de eigen belangen voor oogen moeten worden gehouden. Spr. betreurt eveneens de opzegging van de overeen komst. Met het ontwerp van Ged. Staten in zake wijziging van de salarisregeling voor burgemeesters, secretarissen en ont- vangeri, wordt root XianiigfvlAg Mflf* Verschillende berich dagen wijzen weer op die den uitvoer van eei producten bedreigen. In ons vorig nu reeds melding van de sche regeering om den landsche kolen sterk maatregel, waartoe den drang der mijneig ren, dat zij anders 35.C moeten ontslaan. Inmiddels dreigt eer den kant van België, langs in de landbo voor bescherming d door verhoogde invc Baels, die er toen nog bouw was, voldeed *nie doch zijn motief was i tijd nog niet rijp ac maatregel over te gaa gevolgtrekking valt te nog als een dreigend hoofd hangt En thans zijn de B organisaties gekomen r stellen ten opzichte vi vee en vleesoh. België bezit een r? op landbouwgebied, d bouwraad”, en dat lie invloed heeft, besloot eenige maatreglen vooi invoer van buitenland® lijk, zullen beperken, is het herstel der oud. Ook die plannen h< van slagen, want bij d ter van landbouw, pi de boerenbonden goed België voert evengo* een gegronde reden «an, n 1 dat Nederlan marken hun invoer ir den hebben vergroot ei Belgischen veestapel e< currentie wordt aange» digheid behoeft men d ding niet te zien, nwu daarom voor onzen ui en met hetzelfde recht zich weer tegen kunnt andere voorschriften, i naar onze meneing, m< te 'bereiken en nu kou hier op het oog haddei Een redacteur van verschijnend blad heel gehad met onzen ou< Colijn, dien hij onder vroeg over de wenschc Nederlandsch-Belgisch de mogelijkheid om landen in die econo® king te betrekken. Dr. vraag niet rechtstreek den, doch wel bleek hi ren, dat een dergel „minder dan eenige a aanleiding behoeft te j er ongunstige politieke bonden zullen zijn, wel door niemand in vallende bedoelingen We zijn in epannir sprek nog zal voortkon blijdend is het in elk Belgische pers een vriendschapsbanden m knoopen. Deze toenadt men bijval en zou niet kiezen zijn boven den log, doch opent voorui mangaan der beide eta en Nederland. HOE DE MENSCHEN RUZIE KUNNEN KRIJGEN. Nu was het door een keffend hondje. Te IJsselstein wandelde de timmerman G. A. van K. op den achoonen zomeravond van 29 Mei naar het veld, om zijn kin deren te halen. Overal waren de men- schen aan landarbeid bezig; zo verzorg den hun stukje grond met liefde en toe wijding. Dat deed ook G. van S., een zwa ger van den timmerman, die een klein hondje bij zich had. Een hondje om in den zak te steken, maar kefferig en druk en* beweeglijk. Toen nu de timmerman het veld opkwam, stoof het hondje op hem af en hij, bevreesd, gaf het hondje een schop. Jankend schoot het diertje achteruit, en zijn baas verwoed, greep een hak, vloog op zijn zwager af en stiet deze met den hak in de bonst, zoodat de tim merman viel. Hij beklaagde zich, dat hij mishandeld was en zoodoende stond de dader, de 59-jarige Van S., nu terecht voor den Utrechtschen Politierechter. Hij bekende de daad, maar toonde er zich ver ontwaardigd over, dat de timmerman het hondje geschopt had. Een heel lief heessie is 'et, meneer de rechter, en hij doet nooit iemand kwaad. k—Ieder vindt zijn eigen hondje lief, merkte de rechter wijsgeerig op. maar toch kunnen ze lastig of gevaarlijk zijn. U hadt uw hondje liever dan uw zwager en heeft den timmerman met den hak een stomp in de borst gegeven. Geen stomp, ik heb hem weggeduwd. ‘t Komt op hetzelfde neer. Ik vind 't een schande, dat mijn zwager, aan die ik..Zooveel liefdediensten bewezen heb, me zoo’n streek aandoet van me hier te laten komen; ik had hem voor moeten zijn en hem moeten aan klagen voor dierenmishandeling. Kom, kom, zei de rechter, Zoo erg zal ‘t wel niet geweest zijn. De timmerman verhaalde hoe hij het paadje opliep naar het land, toen het hondje luid blaffend op hem afkwam. Kende u het hondje allang? vroeg de rechter. Een drie en een half jaar. Heeft het u wel eens gebeten? Nee nooit, maar ik wou hem nou voor zijn. Dan is er toch ook geen enkele re den om het hondje te schoppen. Een steenfabrieksarbeidêr kwam nog verklaren, dat het hondje, het beste, lief ste en zachtzinnigste beestje ter wereld was, alleen wat kefachtig; maar tevens moest deze getuige verklaren, dat verd. zijn zwager mishandeld had. De Officier vyzuchtte, dat we hieruit kunnen leeren, ’op hoeveel verschillende manieren de menschen ruzie kunnen krij gen; hier gebeurde het nu door een kef fend hondje. Spr. vroeg f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Overeenkomstig den eisch veroordeelde de rechter den ver dachte, die er genoegen mee nam. EN ER IS GEEN CLUB IN *T ZUIDEN Die de onze kan verslaan. Op Zondag 10 Mei was er een voetbal wedstrijd gespeeld in Woerden. Of hel overwinnaars of overwonnenen waren, meldt ‘t verhaal niet, maar er was een groepje voetballers, dat aan den zwier ging; 't eene café uit, ’t andere in, en ze kregen lichtelijk de hoogte. Maar er is wet en verordening in dit land en een politie agent van Woerden, zeide den dronken zangers, dat ze moesten zwijgen. Dit de den de zangers niet, waarop Hermandad met zijn sterken arm één van hen beet- greep, om dien over te brengen naar het bureau. De 2Warige fabrieksarbeider P. P. te Woerderiplacht, dat zijn broer werd beetgegrepen, wierp zich onstuimig op den agent, dien hij een slag op den schou der gaf en begon vervolgens te rukken en te trekken aan den arrestant (in tegen overgestelde richting waarin het politie bureau gelegen is, staat er lakoniek in zoo’n geval in de dagvaarding). Nu stond de man terecht wegens wederspannigheid tegen de politie. Veel kon hij er zich niets van herinneren. Hij zeide in feeststem ming te zijn geweest. Hm, morde de Politierechter, een mooie feeststemming, als jullie lastig zijn voor de bewoners en dan nog bovendien de politie molesteert. Er zijn nog meer menschen dan jullie op de wereld; dat. moesten jullie Wenken. Nadat de politieagent als getuige ge hoord was, vroeg de Officier f 25 subs. 15 dagen. Verd. vond dit wat veel; hij ver dient maar f 20 in de week. De Rechter streek de hand over *t hart en legde op f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. Tevreden ging de voetballer- meester-zanger heen. KIPPENDIEVEN. De Rotterdamsche Rechtbank heeft gis teren uitspraak gedaan in de zaak be treffende den diefstal van kippen uit het hok van den’heer G. K. Timmermans te Moordrecht. De verdachten waren N. J., 21 jaar, los werkman, D. 8., 21 jaar, bankwer ker, beiden uit Nieuwerkerk a.d. IJssel, en C. K., 25 jaar, bouwarbeider uit Ca- pelle a.d. IJ«el. Beide eeritgenoemdin iwjit wtgfu» dltftW i? Tsretnljing HAASTRECHT. Raadsvergadering op Woensdag 10 Juni 1931. v.m. 10 uur. Aanwezig alle leden. De voorzitter, burgemeester van. Hemert tot Dingshof, opent de verga dering en verzoekt de secretaris de notulen te lezen welke worden goed gekeurd. Ingekomen is een procesverbaal van de zitting van het Centraal Stem' bureau, houdende opgave van de nieuwbenoemde raadsleden en een procesverbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger op 4 Juni. Ze Worden voor kennisgeving aan genomen. Ingekomen is een schrijven van het benoemd kan worden. Hij kan, als de voordracht is opgemaakt, er niets aan veranderen. Niettemin moeten wij de voor drach't van hem terug hebben. Hij kan de benoeming ophouden, maar dan doet hij zijn plicht als inspecteur niet, want het is niet in het belang van het onder wijs, wanneer er met 1 Juli geen onder wijzeres is, dan moeten de klassen naar huis gezonden worden. Als spreker de voordracht niet spoedig terug ontvangt, dan zal hij als burgemeester van Haas trecht wel zorgen dat hij ze door middel van andere autoriteiten krijgt, want het is tegen het belang van het onderwijs Dit mag geen schade lijden door de lichtgevoeligheid van een inspecteur. De ze wil van B. en W. antwoord hebben woorom de voordracht in de couranten gestaan heeft vóór hij het wist en dat krijgt hij nooit. Spr. vertrouwt dat vóór 1 Juli die zaak in ord». is. f Verder stelt de Voorzitter vast, dat de meening van den Raad is, dat mej. Hulstkamp benoemd zal worden, dat zal baar kenbaar gemaakt worden. Een voorstel omtrent af- en overschrij ving op de begrootingen 1930 en ’31 wordt aangenomen De Voorzitter wijst er op, dat volgens de verordening als plaats voor woonschepen is aangewezen de inham in den Ussel, bij den beer Van Leeuwen (Bergam- bachtache Sluis). De nieuwe eigenaar maakt er thans bezwaar tegen en er moet dus een nieuwe plaats worden aan gewezen. B. en W stellen voor het Visch- gat hiervoor te kiezen Zij weten geen andere plaats. De heer Scheer merkt op, dat hij die plaats n et geschikt vindt, want het is daar een losplaat^ Spr. geeft toe dat het moeilijk zal zijn een andere plaats te vinden. Weth. Graveland zegt dat de heer Van Leeuwen er last van heeft dat er op zijn plaats schuiten liggen. Zij blijven te- gan kennis er wel 4 a 5 weken liggen. De heer Scheer vHtlgt er de aan mal” bevat, behalve aluminium, 2 a 4 pOt. chromium met kleine hoeveelheden nikkel en mangaan. Het metaal is vooral geschikt voor giet werk en heeft een smelt-temperatuur van 700 graden Celsius. Door zijn groote sterkte, klein gewicht en groote onaan tastbaarheid verwacht men, dat „cro- mal’’ van groote beteekenis zal zijn voor verschillende takken der metaal-nijver- heid, zooals vliegmachines, toestellen voor melk- en olieafscheidingj kookketels, propellers, onderdeelen van motorboo- ten, lichte zuigers enz. EEN NIEUWE LAMP VOOR X-STRALEN. Op het congres van Amerikaansche natuur- en scheikundigen te Pasedena in California werd oen rapport uitgebracht over een nieuwe uitvinding, die oor spronkelijk te Berlijn zou zijn gedaan, waardoor groote verbazing werd gewekt Het betreft een nieuw soort lamp voor X-stralen, die in staat is een soort gam- ma-<8tralen op te wekken, welker uit werking gelijk is aan de uitstraling van 100.000 gram radium, een hoeveelheid, die waarschijnlijk op de heele wereld ii et aanwezig is. Pb heer Dogterom heeft allee» gevraagd verlichting van de wijzer platen. Spr. heeft niet bedongen hoe deze verlichting moet worden uitge voerd. De heer Raateland beschouwt verlichting van één wijzernlaat als een persoonlijk belang De heer Reneman vindt de kosten te hoog.. Waarom zou de toren aan êen zijde verlicht moeten worden. Spr. beschouwt het als een publiek belang en niet alleen van de auto bussen. De Voorzitter is van dezelfde meening. Het voorstel wordt verwoi De Voorzitter zegt gesteld moet worden de grondslag van den heer G. Vogelaar die vele jaren geleden conducteur op de motorboot was, en van den heer G. M. v. Vliet, gewezen veld wachter. Voor G. Vogelaar wordt de grondslag vastgesteld op f 300.- en voor G van Vfiet op f 1763. Op zijn verzoek wordt aan den heer L. T. Jansen eervol ontslag als ge meenteontvanger verleend. Een ontwerp van B. en W. inzake regeling van den borgtocht van den nieuw te benoemen ontvanger, wordt goedgekeurd. De borgtocht wordt vast^esteld op f 2500.-, zijnde het maximum bedrag dat de ontvanger in kas mag hebben. De Inspecteur van het L.O. is boos. Hierop volgt de benoeming van een onderwijzeres aan de O.L. School. De voordracht bestaat uit de dames 1 D. A. Hulstkamp, tijd, onderwijze res te Gouda. 2. J. Wi Herkhof. ass. Q.L. school te Bergambacht; 3. J. de Hoop, onderwijzeres O.L. School te Brouwershaven. De Voorzitter deelt mede, dat de raad niet tot benoeming kan over gaan. aangezien de Inspecteur van het L.O. er aanmerking op maakt dat de voordracht reeds in de bladen stond, voor hem die voordracht be reikte.. De inspecteur wil weten hoe het bericht in de couranten gekomen is Het advies van den inspecteur is nog niet binnengekomen. Spr. vindt het optreden van den in specteur zeer aanmatigend. B. en W. zijn niet verantwoordelijk voor het geen in de couranten komt. In alles is aan de wet voldaan. Spr. zegt, dat B. en W. niet ter verantwoording wenschen geroepen te worden door een inspecteur van het L.O. De heer Scheer acht het mogeliik dat, wanneer de benoeming uitgesteld wordt, de te benoemen onderwijzeres een andere betrekking aanvaardt. Spr. wil haar de toezegging doen dat zij benoemd wordt. Hijlegt zich ove rigens bij de uitlegging van den voor zitter, ten aanzien van den inspecteur neer. De Voorzitter zegt, dat ergeen bezwaar tegen is, dat de betrokken sollicitante, toegezegd wordt, dat ze benoemd wordt. Het gevaar bestaat, dat zij elders wordt benoemd, want vandaag moet zij te Alphen a. d. Rijn proefles geven; aldus spr. De heer Scheer zegt, dat het hier niet om de zaak zelf gaat De inspecteur kan het met den burgemeester niet vin den en omgekeerd en om niets ontstaat een conflict. Daar behoeft de raad zich niet bij neer te leggen. Spr. zou willen besluiten die dame te benoemen, temeer waar er goede rapporten over haar zijn. De Voorzitter zegt dat do inspec teur de benoeming kan ophouden. Zoo lang de Raad de voordracht van hem niet terug heeft mag geen benoeming plaats virtden. De wet zegt, dat na over leg met den inspecteur de onderwijzeres bureau van verificatie van den bond van Ned. Gemeenten, waarin gewezen wordt op de mogelijkheid, dat de kasopname kan geschieden door een bevoegd deskundige. De Voorzitter gevoelt er wel iets voor om daarop in te gaan. De heer Scheer vraagt, of het repporl van zoo’n bureau bindend is Geven wij niet de macht uit handen9 De Voorzitter: Heelemaal met In de praktijk gaat het reeds zoo. dat alleen s-middags de wethouders en spr. het rapport van den accountant komen teekenen, omdat de wel het nog voorschreef. De nieuwe gemeente wet, geeft thans de bevoegdheid aan een aangewezen bureau of deskundige zoodat de formaliteit van het teeke- nen vervalt Besloten wordt het proces-verbaal van kasopname geheel zelfstandig te doen plaats hebben door het verifi- catiebureau. Voorts is ontvangen het ontwerp van Ged. Staten tot wijziging van de regeling der salarissen van burge meesters, secretarissen en ontvangers De Voorzitter zegt, dat aeze regeling voor deze gemeente geen ver- schil brengt. De raad gaat er dan ook mede ac- coord. Ingekomen is een schrijven van een comité, om een bijdrage van f 25 voor verlichting van den dijk te Stol- wükersluia. De Voorzitter stelt voor het schrijven te stellen in handen van B. en W. om advies, welk voorstel wordt aangenomen. De Voorzitter deelt mede naar naar aanleiding van een vraag in de vorige zitting door den heer Dogte- rom gedaan, dat de aanlegkosten voor verlichte wljzerborden van den toren zullen bedragen f 500.- terwijl de verlichting nog f 100.- per jaar zal kosten. De heer Scheer zegt, dat de heer Blom er met spr. en den heer Dogte- rom over heeft gesproken, in verband met het afrijden der autobussen. De heer Blom meende dat de kosten niet groot konden zijn. Spr. vraagt, moet het altijd duur zijn? Een omschrij ving is niet bij het rapport. Wanneer één wijzerbord wordt verlicht, moet dat dan f 500.- kosten? vraagt spr. Op deze manier moet alles stranden. De Voorzitter zegt dat riiet-desi kundigen daarover niet kunnen oor- deelen. De heer Scheer merkt op|, dat ér geen enkele beschrijving bij is. Er wordt maar gezegd f 500.- voor aan-t leg en f 100?- voor verlichting. Er wordt niet aangetoond waarom het zoo duur is. Er is maar één licht punt noodig, boven het wijzerbord. De Voorzitter zegt, dat dit geen gezicht zou zijn. De informaties naar de kosten zijn ingewonnen te Gouda, bij de kerk óp, den Kleiweg en dat is nóg amateurs werk. We.th. v. d. Berg zegt dat ge vraagd is alle wijzerbörden te ver lichten. De Voorzitter vindt het voor de autobussen niet speciaal noodig. iedereen heeft een horloge. Als een verlichting moet worden aan gebracht dan moet het goed zijn. De heer Scheer zegt, dat er een rapport komt voor de verlichting van 4 wijzerp'aten, maar de bedoeling was één wijzerplaat, op de meest een voudige' wijze te verlichten. Spr stelt voor om een nieuw ad vies te vragen voor de verlichting van is daartegen, om- janzien zal geven. Het zal wel wat minder kosten, maar maanden en K. wegens medeplichtigheid ■en diefstal 4 en 5 maanden gevangenis straf, met aftrek van den tijd, in voon- leopige hechtenis doorgebraoht L. K., 57 jaar, Bonder beroep, te Gapel- Je a.d. IJssel, werd wegens heling van de gestoten kippen, tot 10 maanden gevan genisstraf veroordeeld. DIEFSTAL EN VERZET TEGEN ARRESTATIE. H. E., schippersknecht te Hardinx- veld, was beschuldigd van diefstal op 23 April te Sliedrecht. Toen do politie hem den volgenden dag aanhield, naar aan leiding van den diefstal had hij zich hiertegen verzet. Bij de behandeling voor de Arrondissements-Rechtbank liet ver dachte verstek gaan. Eisch en uitspraak waren 1 maand gevangenisstraf. DE SCHILDERIJEN-ZWENDEL TE OOSTERBEEK. Voor de Arnhemsche Rechtbank ver schenen gisteren de 50-jarige D., mijn-ex- pert, zonder vaste woonplaats, en de 37- jaxige Q., koopman te Utrecht, die er van beschuldigd zijn, dat zij in April den heer G. te Oosterbeek door valsche voor spiegelingen bewogen zouden hebben tot afgifte van f 15.000. Verder werd hen ten laste gelegd, dat ze G. in den loop der jan ren 1928, 1929 en 1930 voor ongeveer f 100.000 aan waardelooze schilderijen op bedrtegelijke wijze zouden hebben ver- - kocht Reeds in 1928 had verd. Q. zich met iemand anders bij den heer G. vervoegd, voorgevende, dat zij sohilderijenhandeia- ren waren, die voor een rijken Ameri kaan een flinke verzameling van oud- Hollandsche meesters moesten koopen. Zij stelden den heer G. voor, dat zij voor hem de gewenschte schilderstukken zou den opkoopen, die hij later, als de geheele verzameling compleet was, met veel winst aan hun opdrachtgever kon verkoopen. De heer G. ging hierop in, en telkens kwamen zij met schilderstukken opdagen, die de heer G. grif betaalde. Verdachte D. verscheen in April j.l. als de z.g. „Amerikaan”, en verklaar de zich bereid de schilderijen voor f 44W.OOO over te nemen. De schilderijen mocht de heer G. voor- loopig nog onder zijn berusting houden. Enkele dagen later kwamen de kooplie den weder bij den heer G. en wisten hem over te halen onder valsche voorspiege lingen f 15.000 te betalen. Voor de rechtbank weigerde Q. een ver klaring af te leggen en ontkende verder het hem ten laste gelegde. D. daarentegen bekende het hem ten laste gelegde. Toen de president Mr. Quintius het gebeurde nog eens naging, schoot verdachte in een lach en zei: „Neem me niet kwalijk, dat ik even moest lachen, want het is zoo’n gekke film.” De heer G., het slachtoffer, bevestigde het gebeurde. Q. had G. gedreigd, dat de zaak niet door zou gaan, wanneer hij de f 15.000 niet voorschoot. Verdachte D. had den heer G. aangeraden, het geld mee te geven. De heer G. was enkele dagen naar Maastricht geroepen en had daar de verdachten ontmoet. Nadat in een café wat gebruikt was, vertrok het gezelschap met een auto, getooid met Amerikaansche vlag. Ne verhoor van enkele andere getuigen eischte de Officier van Justitie tegen D. zes maanden gevangenisstraf en tegen den hoofddader Q. twee jaar en zes maan den gevangenisstraf. BEDREIGING VAN EEN COMMIS SARIS VAN POLITIE. Voor de Arrondissements-Rechtbank te Dordrecht verscheen, de garagehouder M. L., uit Gorinchem, die op 18 April, toen de deurwaarder der belastingen we gens verschuldigde belasting beslag kwam leggen op zijn roerende goederen, bij welke uitvoering de commissaris van politie aanwezig was, dezen met ver schillende voorwerpen had bedreigd en hem bij de schouders gegrepen, blijkbaar met de bedoeling hem van de trap te gooien. De eisch luidde een maand, het vonnis 14 dagen gevangenisstraf. HAAR MAN UIT HET RAAM GEDUWD Het drama te Utrecht Gisteren verscheen voor het Amster- damsche Gerechtshof in hooger beroep de 22-jarige ütrechteche vrouw G. van D. die volgens de dagvaarding op 24 October haar man, toen deze bezig was met het schoonmaken der ramen, een duw zou hebben gegeven, waardoor de man op straat was gevallen en ernstig verwond was. De rechtbank te Utrecht heeft de vrouw tot vijf jaar gevangenisstraf ver oordeeld met aftrek van een deel der voor loopige hechtenis. De officier had drié jaar enr zes maanden geëischt. Ondanks de bezwarende verklaringen der getuigen, hield verdachte haar on schuld vol: zij h^d haar man bij zijn borst en zijn arm vast, hij' verloor zijn even wicht en toen moest zij loslaten, om niet óók naar beneden te vallen. Op een vraag van den president: Maar waarom beschuldigt uw man u dan? ant woordde verdachte: Hij zegt zooveel, hij beeft me vroeger ook met een mes mis handeld I Verdachte was onmiddellijk naar bene den gerend twee trappen af bui ten vond zij haar man, hevig bloedend, half op het trottoir, half op straat. President: Hebt u verdriet van het on geluk gehad? Verdachte: Ja, ik heb in het Huis van Bewaring alle mogelijke moeite gedaan om iets over zijn toestand te weten te komen. Ik heb veel van hem gehouden, aldus de vrouw. De procureur-generaal achtte het ten laste gelegde bewezen. Verdachte leefde met een anderen man, zij haatte haar man. De man werd ge vonden op den rijweg, niet op het trot toir, waaruit blijkt, dat hij een duw had gekregen. De man had geen last van toe vallen. Ten slotte eischte spreker bevestiging van het vonnis der Ütrechteche Recht bank, dus vijf jaar gevangenisstraf. De verdediger, Mr. B, F, J, Simon, diW op vriiiprMik aan, dacht op dat men voor hetzelfde, geval staat in het Vischgat. De heer Dogterom vraagt of die menschen er kunnen blijven liggen zoo lang m willen. De Voorzitter bevestigt dit. Al leen moeten ze op den duur havengeld betalen. Hetzelfde geschiedt nu ook mét kermisschepen. Spr. weet nu eenmaal geen andere plaats. De heer Reneman beveelt aan de inham bij het vroegere overzetveer in Steenbergen. De Voorzitter zegt dat het daar ook particuliere grond is. Spr. stelt voor althans tijdelijk het vischgat aan te wijzen, welk Voorstel wordt aangenomen. Rondvraag. De heer Scheer zegt dat de Raad destijds de besluiten genomen heeft ten aanzien van de slooten oj) het Marktveld, meenende de kwestie daarmede opgelost (e hebben. Niets is minder waar. Er moet een oplossing gezocht worden. Al twee, driemaal is er geld voor niets uit gegeven. Waaraan ligt hei, dat ondanks de geheele installatie de toestand nog niet goed is? De opzichter heeft toch- het plan gemaakt? Spr. vraagt geen dem ping, maar verzoekt uitvoering van voor schriften ten aanzien van spuiing en het werpen van vuil in de slooten. Weth. v. d. Berg wijst er op. dat een en ander is geschied op advies van de Gezondheidscommissie en niet van den opzichter. Verleden jaar was het goed Er kon een week of vier geleden niet ge spuid worden, omdat het gemaal van Achterpoort defect was. De heer Scheer zegt dat het dus goed kan zijn en daarom grieft het spr. dat het niet goed is. De Voorzitter merkt op dat het gemaal defect was. Den heer Scheer was zulks niet be kend. De heer Reneman dringt er óp aan veel te spuien. Weth. Graveland ontmoet men- schen die direct met den neus omhoog loopen als ze iets ruiken, maar spr. op den Ussel, waar van alles in drijft. De heer Scheer vindt dat, wat de heer Graveland zegt kant noch wal raakt. In een stad drijft ook alles in het water, maar daar is een goede reinigings dienst. De heer Van Dijk zegt dat water, hetwelk gespuid moet worden, altijd stinkt, wanneer het een dag stilstaat. Spr vindt dat in dit geval de menschen wat kalmer moeten zijn, wanneer men weet dat de machine defect is. De heer Scheer dankt den Voor zitter voor de inlichtingen. Hierna sluiting. één wijzerplaat. De Voorzitter i dat het een leelijk aanzien de kosten van de leiding blijven ge- Hik.

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 4