Bouuimansvuoning BOOIfltlRUCDTEII Woon- en UMeiW FRUITGEIIIASSEII Uiet .Hooi enBouuiland Bericht van Inzet Het Woonhuis, Een Woonhuis Weiland, Gemeenteraden Gemengd Nieuws. Alleen voor Vrouwen. Van alles wat. Loop der Bevolking Burgerlijke Stand. Advertentiën. onder Peursum, Notaris A. H. Klokke Openbare Vrijwillige Verkooping. Notaris Mahlstede Wei-, Hooi- en Bouwland Lekkerkerk Alblasserdam. Notaris Anema te Nieuwpoort Notaris A. G. Cool VERK00PINGEN (e IJsselstein Notaris P.A v, Buuren verkoopen: te Langerak, Notaris Anema. Notaris B. J. Teijinck Willige-Langerak Wiliige-Langerak TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUlfrMOLCAND EN UTRECHT. Scfloonfiorartiehr COuram VRIJDAO 10 JULI 18S1. De brandweer wiet spoedig de uit slaande vlammen te dooven, maar las tiger ging het binnenscheeps. Eeret over vieren wist men, na eenige vaten in het water te hebben gegooid, het binnenschip geheel te blussohen. Gelukkig bleken er geen menachen aan boord te zijn. De schipper was om half twaalf vertrokken. Het schip, dat achterscheeps geheel uit brandde, behoorde aan den heer Van Ga len te Schalkwijk Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. De werkloosheid. t Krimpen a.d. IJssel. Beweert men in de steden dat er een opleving komt in den handel, hier merkt men er nog wei nig van en stijgt het aantal ingeschre venen bij de Arbeidsbemiddeling nog steeds. Thans bedraagt hun aantal 333. De bevolkingsaanwas blijft steeds aanhouden De gemeente telde op 1 Juli 5075 inwoners tegen 6018 bij de volks telling op 1 Jan. j.l. Krimpen a.d. IJssel. Dinsdagmorgen is bii Van der Giessen's Scheepswerven met goed gevolg te water gelaten het motortankschip Ma ja, groot 11500 ton, gebouwd voor de Petroleum Mij. La Co rona te 's-Gravenhage, Lopikerkapei. Daar Ds. Rijnsburger Zondagmorgen door omstandigheden verhinderd is op te treden, is in de reeds aangekondigde kerkdiensten wij ziging gebracht. Wij verwijzen daarvoor naar de rubriek predikbeurten. GymnastlekwedstrIJd. Ouderkerk a.d. IJssel. Dinsdag en Woensdag hield de Gymnastiekvereeni- ging „OK.K." een wedstrijd, hoofdzake lijk ter aanmoediging van de jongere le den Er is keurig gewerkt. Het hoogste aantal punten bij de vrije- en toestel oefeningen werd toegekend aan de hier onder in volgorde genoemde leden (resp. Ie 2e en 3e prijs): Mesjes: Ploeg A: H. Meijer, N. Tuk ker, W. v. Ommen; Ploeg B: J. Ooeter- wijk, J. van Wijk, W. Tukker. Jongens: Ploeg A: A. van Walsum, H. de Bode, A. Mul; Ploeg B: G. Burger, A Vis, G. Demper. De volgende week zullen de prijzen, boekwerken met inschrift en diploma's, ook aan de andere winnaars worden uit gereikt. Ouderkerk a.d. IJssel. Onder de kin deren komen hier vele gevallen van ma zelen en slijmhoest voor. Oudewater. De heer J. M. van ,Door- ninck, burgemeester, is blijkens de Staatscourant no. 152 benoemd tot kan- tonrechter-plaatsvervanger in het kan ton Woerden. Polsbroek. Gedeputeerde Staten hebben de gemeente-rekening, dienst 1029, goed gekeurd. „Steunt elkander". Schelluinen. De heer A. M. Zoe nen, die op 2 Juli 12 jaar werkzaam was als voorzitter van het ziekenfonds „Steunt Elkander", heeft in een be- stuursbijeenkomst een electr. schemer lamp ten geschenke ontvangen als blijk van waardeering voor het vele, dat hij als voorzitter ten bate van dit fonds heeft verricht. Gered. Waddinxveen. Bij de werkzaamheden aan het Jaagpad kan men dagelijks een paard kipkarren met zand zien trekken. Terwijl het dier gistermorgen weer zijn arbeid vervulde, schrok het en sprong in het vaarwater de Gouwe. Het dier kon onmogelijk tegen den steilen kant opkomen. Daarom brachten de werklie den met behulp van een roeiboot het paard al zwemmende naar de overzijde van de Gouwe. Aan de helling bij den heer Van Wessum kon het dier zelf te gen den kant oploopen. iHet geval bracht veel publiek op de been. Aan den heer Hoogerbrug hebben Ged. Staten vergunning verleend om met En terwijl de anderen weer verder speelden hadden zij een zeer interessant gesprek, dat op fluisterenden toon werd gevoerd, omdat het niet voor andere ooren dan de hunne bestemd was. Twes Bondosnootsn. Het was Emile, die begon. Allereerst, zeide hij, mijn verontschul diging, dat ik u id.oot genoemd heb. Ik wist mijn verzoek om u te beduiden dat u daar rustig op de kap van den auto moest blijven liggen, niet anders in te kleeden, zonder de argwaan van den eigenaar van de auto te wekken. En hulde aan uw tegenwoordigheid van geest, dat u dadelijk begreep, dat ik uw tegenwoordigheid niet zou verraden. Ja, zeide Bénoist, ik wil u wel be kennen dat het een penibel oogenblik voor mij was. Ik zag plotseling dat u mij daar ontdekte en ik kon geen oogen blik iets anders verwachten dan dat u alarm "zoudt slaan. Ik wou dus van de kap afspringen en als mijn positie mak kelijker geweest was dan zou het ge beurd zijn vóór uw waarschuwing kwam Ik was buitengewoon in mijn nopjes toen ik bemerkte dat u mij niet zou verraden, al was mijn vreugde ook met bitterheid vermengd. Waarom, wat bedoelt u? vroeg de ander. Wel, ik wist toen meteen, dat wij beiden op hetzelfde wild jagen. Edel wild zooals u het al genoemd hebt en het is voor een jager niet prettig te bemerken dat een ander hem voor is geweest. De man die zich Emile noemde lachte zachtjes. O, zeide hij, maar ik heb het wild nog niet geschoten, zoomin als gij. Ik ben echter zeer benieuwd van u te hooren hoever gij er mee lijt. Misschien kunnen we eikaftr helpen. zijn auto den afgesloten Onderweg in deze gemeente te berijden. Aan het bureau der arbeidsbemid deling staan ingeschreven.: 11 meubel makers, 7 losse werklieden, 1 houtbewer ker, 1 grondwerker, 1 steenzetter, 1 met selaar, 1 timmerman. Gevonden: Een naar roeispanen; een paar sokken; een rijwielplaatje. Inlich tingen te bekomen aan de gemeente-se cretarie. Aan de eierenveiling waren aange voerd 3947 kipeieren. De prijs was f 3,60 f 4,15 per 100 stuks. Goed afgeloopsn. Waddinxveen. De heer v. d. B reed met zijn rijwiel tegen een over het Jaagpad gespannen staaldraad. Hij sloeg over den kop en kwam in de Gouwe te recht. Daar hij een geoefend zwemmer is wist hij zichzelf te redden. Zijn rijwiel werd later opgevischt. Waddinxveen. De voetbalclub „Be Quick I" speelde op haar terrein aan het Noordeinde een wedstrijd tegen „Rijkstuinbouwschool I" uit Boskoop Onze plaatsgenooten wisten te winnen to wel met 32. In het Gemeentelijk Zwembad wer den twee polowedstrijden gespeeld en wel tusschen „De Gouwe I" en Rij's'un- bouwsohool I" uit Boskoop Uitslag 5 voor de Gouwe Daarna had de ontmoe ting plaats tusschen „De Gouwe II" en „Rijkstuinbouwschool H". Uitslag 2—2. Ean afscheid. Zevenhuizen. De heer N. H. Spruijt, onderwijzer aan de 0. L. School op het dorp ia benoemd aan een O. L. School te Gouda. De heer Spruijt heeft een twaalf tal jaren hier het onderwijs gediend. Zijn leerlingen hielden van hem en zien hun meester noode vertrekken. Ook de ouders der leerlingen hadden den heer Spruijt liever vooy hen behouden. In het dage- lijksch leven was de heer S. zeer gezien. Een bewijs daarvan is, dat hij verleden jaar als secretaris van „Ziekenhuisver- ple werd gekozen Deze functie ver vulde hij, tot groote voldoening van be stuur en leden. De politie heeft weer 21 hengelaars bekeurd wegens hengelen in de Rotte. Het vischgerei wordt niet meer in beslag ge nomen, doch op een waarde van f 1 ge schat. Gl ESSEN-N IEUWKERK. Raadsvergadering op 22 Juni. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter, burgemeester Die penhorst, opent de vergadering met ge bed, waarna de notulen worden voorgele zen, welke zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken is een verzoek ont afschrijving van hondenbe lasting wegens verkoop van ean hond. Op voorstel van B. en W. wordt dit verzoek ingewilligd Een procesverbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger wordt voor kennisgeving aangenomen. Van het ministerie van financiefln is bariaht ontvangen, dat de voorloopige uitkeerdng, volgens de wet op de financi eels verhouding tusschen rijk en gemeen te bedraagt f 7.67 H per inwoner, terwijl als vergoeding voor het salaris van bur gemeester en gemeentesecretaris zal wor den ontvangen een bedrag van f 8000. Met het voorstel van Ged. Staten be treffende de jaarwedderegeling voor bur gemeesters, secretarissen en ontvangers, dat de Voorzitter nader toelioht, gaat de raad aocoord. De gezondheidscommissie te Sliedrecht zond de rekening over 1929 in, welke sluit met een batig saldo van f 1029,25j, terwijl de begrooting voor 1932 aangeeft dat deze gemeente naar een zielenaantal van 1031, f 30.93 moet betalen. Van den Keuringsdienst van Waren te Dordrecht is het rapport over het late Dat is mogelijk, antwoordde mijn heer Bénoist, maar neem me niet kwalijk, ik zou esrst gaarne weten voor wien ge werkt. Ik wil u dat wel zeggen, ik ben verbonden aan den geheimen Franechen dienst. Men meent in Parijs dat er hier gecomplotteerd wordt door den erfvijand „•en heeft nu mij belast alles in het werk te stellen om van hetgeen er geschiedt op de hoogte te komen. Ik ben het tame lijk beu om u de waarheid te zeggen, want ik ben al een tijdje daar portier en het is nu juist geen bijzonder opwekkend baantje. Toch durf ik wedden dat ge niet alleen ter verpoozinc er dezen nacht eens tusschen uit geknepen zijt. Neen, dat ben ik zeker niet, maar ik had toch niet kunnen verwachten dit allerinteressantst avontuur te beleven. Wij die altijd op ontdekking van vijan den uit zijn, mogen wel ons verrast ge voelen, als we op een zeer onverwacht oogenblik een medestander ontmoeten al is het ook, zooals u gezegd hebt, dat onze gevoelens daarbij gemengd zijn. Maar vertel me hoever zijt gij met uw onder zoek. Ik, o ik kwam nog niet half zoo ver als gij, dat weet ik zeer zeker. Ik kwam daar op die buitenplaats nog eigenlijk maar door toeval, om er eens poolshoogte te nemen en gij zijt er zoo waar al in betrekking. Een zeer nederige betrekking. Goed, maar eene, die u toch wel tot belangrijke observaties gelegenheid moet gegeven hebben. Zeker, ik weet natuurlijk het een en ander, maar gij weet natuurlijk andere dingen en daarom is het goed dat we onze kennis uitwisselen, we kunnen daarna nog zien of we al dan niet sul len «amenwerken. Ik heb «r altti mur ik wil kwartaal 19810, alsmede de rekening over 1929 en de begrooting voor 1932 ontvan gen. Al dean stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Levering aan tfe gemeente. 'Toorts is ontvangen een schrijven van den heer Van ZijU alhier, inhoudende het verzoek in aanmerking te mogen komen voor de levering van drukwerken, schrijf behoeften, terwijl hij tevens verzoekt, dat aan hem als belastingbetaler zal worden meegedeeld, waarom hij voor de leve rantie meestal gepasseerd wordt. Over den inhoud van dit schrijven is men eenparig van oordeel, dat dit wel eenigszans sterk is uitgedrukt. De heeren Verheul en Rietveld zijn van meening, dat, wanneer de heer Van Zijll niet duurder is en dezelfde kwa liteit kan leveren, de leverantie ook hem toekomt. De heer Van Houweling zou dit punt van bespreking willen aanhouden tot een volgende vergadering, opdat B. en W. deze zaak eens nader kunnen on derzoeken. Spr. gelooft wel, dat adres sant hier hoofdzakelijk bedoelt de leve ring van kledne drukwerken enz. De heer Verheul is van meening, dat de prijs wel zal meevallen. Spr. heeft wel eens naamkaartjes laten drukken en dezen waren goed en goedkoop. De Voorzitter betreurt het, dat de heer Van Zijll er niet met hem persoon lijk over gesproken heeft; bovendien moet spr. er op wijzen, dat volgens artikel 10 der instructie, de secretaris feitelijk heeft te beschikken over de kwaliteit, hoeveel heid enz. van de kantoorbehoeften. De heer Schakel vindt, dat dan de raad er ook niet mee te maken heeft. Besloten wordt, na een langdurige dis cussie, den heer Van Zijll schriftelijk van antwoord te dienen. In een schrijven van den heer P. Gij- sen wordt verzocht, dat de gemeente zich zal aansluiten bij het Werkloosheidsbesluit 1017. Adressant, die thans werkloos is, zou dan hoogere uitkeeringen ontvangen. De Voorzitter geeft een toelich ting bij dit verzoek, hoofdzakelijk wat betreft het werkloosheidsbesluit. Aangezien daarin echter hieromtrent nog verscheidene duistere punten voorko men, wordt besloten, dit verzoek aan te houden tot een volgende vergadering. Voorts worden enkele af- en overschrij vingen op de begrooting goedgekeurd. De gemeenterekening over 1929 is te ruggezonden met enkele administratieve opmerkingen, waarmede rekening zal worden gehouden. Het waterschap „De Overwaard" ver zocht tegen billijke vergoeding een peil- inrichting te mogen aanbrengen bij den toren der Ned. Herv. Kerk. Ds Voorzitter deelt mede, dat bier van gemeentewege geen kosten aan zijn' verbonden, dus zal betaald wor den door genoemd waterschap. Omtrent de te eischen vergoeding be stond nog al eenig verschil van meening. De heeren Van Houweling en Verheul willen dit gratis laten doen, doch de overigen zouden gaarne' eenige vergoeding eiaohen. Na langdurige discussie wordt beslo ten te eischen een bedrag van f 10 per jaar. De Voorzitter zegt, dat het nood zakelijk is, dat een nieuw gemeentestem pel wordt aangeschaft. Hiertoe wordt besloten. Rondvraag. Wethouder De Groot informeert naar de barak te Gorinchem. De Voorzitter zegt, dat hierom trent nog besprekingen gaande zijn. De heer Verheul informeert of te genwoordig bij brand de klok niet meer geklept wordt. Ook heeft spr. vernomen, dat onlangs bij den brand te Muishroek, slordig is omgesprongen met de slan gen. De Voorzit ter antwoordt: le. dat het kleppen der klok noodzakelijk is, doch dat het de vorige maal vergeten is, en wat betreft de slangen, valt de scha- eerlijk blijven en u vooraf zeggen, dat ik nog maar aan het begin van een onder zoek ben en waarlijk nog maar heel weinig weet, ja, mijn positieve gegevens zijn tamelijk wel nihil. Nu, f'* tast dan toch zeker niet heelemaal in het duister, ge waart ten minste al wild op het spoor. Hetzelfde wild als ik. Enfin, laat ik u zeggen wat ik tot heden gedaan heb, dan kunt ge oordeelen Het is nog maar een week geleden, dat ik verzocht werd mij te bemoeien met opsporing van een stel spionnen, die men veronderstelt in dit land te werken. U behoort dus ook tot de geheime dienst van dit land? Neen, ik werk altijd particulier. Een particulier detective dus, zei de ander en Bénoist meende eenige te- teurstelling in zijn toon te hooren klin ken. U stelt dat soort niet hoog, zeide hij. Ik houd niet van die vrijbuiterij in het vak, antwoordde de ander. Maar u zult toegeven dat er enkele goede zijn. Enfin, dat doet nu niets ter zake, laat ik u dan zeggen, wat ik dan gevonden heb. Ik had enkele aanwijzin gen gekregen, die aanleiding voor mij waren om hierheen te komen. Ik kende het vermoeden dat hier ergens een bu reau gevestigd was, waar werkzaamheden verricht worden voor den spionnagedienst van een vreemde mogendheid Ik ben hier eenige dagen werkzaam geweest om te vinden waar dat zijn kon en ik heb gevonden dat dit moest zijn waarschijn lijk althans in een leegstaand huis Ik ben gisteren er op uit geweest om dat huis te huren, ik had er een sleutel van maar ik kon er n et in. Dat heette een toeval maar ik giste natuurlijk dadelijk, dat een onverwacht bezoek niet welkom wai. Ik heb medegedeeld dat ik dea vol- Ittdio morna ttrui «ou komin, de wel mee; bij brand schiet er wel eens wat te wenechen over, omdat «r dan al tijd haaat bij het wecrk is. De heer Rietveld spreekt zijn on tevredenheid uit over het te werk stellen ▼an manaohappen na afloop van den brand. Niettemin is alle werk tot genoe gen uitgevoerd, terwijl woorden van lof gesproken worden over het kranig optre den der brandweer. De Voorzitter deelt mede, dat met den burgemeester van Hardinxveld ia afgesproken, wanneer brand moohtuit breken aan den Nieuwkerkschen Paralel- weg ónze motorbrandspuit onmiddellijk zal uitrukken tegen dezelfde vergoedin gen als te Giesaendam en Schelluinen. Ten slotte deelt de Voorzitter nog mede, dat van rijkswege vele watermon sters worden genomen, namelijk vanaf Gorinchem. Na nog eenige bespreking over de wa terleiding, en de mededeeling, dat de Giessen er niet zinderlijker op wordt, nu Giessendam waterleiding heeft,, wordt de vergadering gesloten. DE WORSTVERGIFTIGING TE ERICA. Blijkens het onderzoek van de gemeen tepolitie. in opdracht van den burge meester en den geneeskundigen dienst ngesteld naar het aantal patiënten, heeft dat zich -n den loop van Woensdag sterk u tgebreid en het bedraagt thans onge veer driehonderd. Er werden monsters genomen van het kanaalwater aan de Verlengde Hooge- veenschevaart, daar dit water meermalen sterk verontreinigd is en dikwijls ge bruikt wordt als drinkwater en voor voedselbereiding. Het is niet uitgesloten, dat ook de slager dit water als zoodanig heeft gebruikt. Ook In Dan Haag. Dé masa-vergiftiging blijkt ook in de Residentie een staartje te hebben. Zater dag is 't gezin van P. uit Erica overge komen naar familie in Den Haag. waar bij een paar worsten werden meegebracht Na het eten daarvan zijn de leden van beide families ongesteld geworden, echter niet ernstig. Alleen de vrouw des huizee heeft zich onder geneeskundige behan deling moeten stellen. De resten van den worst werden ter onderzoek naar het la boratorium voor scheikundig onderzoek te 's-Gravenhage gezonden. AMMONIA GEDRONKEN. Het Amsterdamsche raadslid Seegers had aan B. en W. eenige vragen gesteld omtrent het sterfgeval, tengevolge van het drinken van ammonia in het stede lijk armhuis aldaar. In antwoord daarop hebben B. en W. medegedeeld, dat in den morgen van 13 Juni een verpleegde in plaats van uit een fleschje met water, dat meer ver pleegden bij zich dragen, om niet ge noodzaakt te zijn telkens naar de kraan te moeten loopen, bij vergissing gedron ken heeft uit een fleschje met am omnia, dat hij' had gekocht om vlekken nit zijn kleeding te verwijderen. De man stierf den volgenden dag. De geneesheer is van meening, dat de dood niet een direct gevolg is van de ammonia, maar wel, dat de doorgestane angst de hartzwakte kan hebben teweeg gebracht. Gelet op de omstandigheden moet de gedachte aan zelfmoord terzijde worden gesteld. 1 DE BRANDKAST VAN DE HEMA. In verband met de poging tot diefstal van de brandkast van de Hema in de Kalverstraat te Amsterdam in den nacht van Zaterdag op Zondag j.l., zijn thans vijf personen gearresteerd. Een 21-jari- ge ex-kantoorbediende, thans werkloos, heeft de auto bestuurd, waarin de dieven in de Voetboogstraat tevergeefs getracht hebben de brandkast te vervoeren. Deze man, die nog een blanco strafregister had heeft tegenover de politie van het bureau Singel reeds een bekentenis afgelegd, de Met alle kans dat ge er niets meer zult ontdekken. Precies, maar als men mij er persé niet dadelijk hebben wilde, dan moest men dus eerst het een en ander in orde maken. Ik ben dan ook zoo vrij geweest niet te wachten tot morgen, maar ik heb mijn uiterlijk een beetje veranderd en ben toen de woning weer gaan o beervee- ren. En de ezels zijn er misschien in- geloopen? Ze zijn er ingeloopen. Ik heb een paar menachen in het huis zien verdwij nen door de tuinpoort en de achterdeur, ze hebben er blijkbaar het een en ander weggesleept en verborgen. Weet u wat en weet u waar? Neen, maar dat leek me ook niet het interessantste om te vernemen. Ik heb spoedig gemerkt dat er iemand gewaarschuwd was, die de leider moest zijn. En het scheen mij veel gewichtiger bem te volgen. Dat heb ik gedaan, ik heb zoo enkele brokken van gesprekken ge hoord en ik weet dat de zaak van groo- ter omvang en van meer belang is dan men wel vermoedde. De man dien ik ge volgd ben en die zich Eckey noemt, is niet het hoofd van deze spionnage-af- deeling; er is een andere leider en hij is hem gaan waarschuwen. Ik heb, zoo als ge weet, kans gezien met hem mee te gaan buiten zijn weten en wensch na tuurlijk. Ik weet nu waar de man ver blijft die de draden in handen houdt. Ik meende daarmee een heele ontdekking te doen, maar u is mij voor geweest. Alle hulde. Waarom zou ik hulde verdienen, antwoordde Emile bescheiden, ik heb er al heel wat langer over gewerkt dan gij en ik ben heusch niet veel verder, de lieden met wie we te doen hebben zijn slim, behalve dan die mijnheer Ecker, dat is een xtH auto had hij gehuurd. Zijn vier mede aangehouden kameraden zijn allen ba kende Jordaanklanten, die reeds meer malen met de politie in aanraking zijn geweest. Zij ontkennen tot nu toe alle sobukL AUTO IN DE NORGERVAART. Een der inzittenden verdronken Ois'prnacht te ongeveer 12 uur ver trok nit Assen een auto van den heer Burlage uit Rotterdam, waar'n 4 heeren waren gezeten. Vermoedelijk tengevolce van te groote snelheid is de auto in de bocht van de Norgervaart bij Smilde in het water ge reden Een broer van een der inzitten den. die in een andpre auto volgde en de chauffeur van het circus Oleich stel den alle pog'neen 'n het werk om de slachtoffers te redden Het mocht hun gelukken om drie der heeren boven 'e brencen De mo'orrenner M .T van Dük is vermoedeh'ik teneevolep van den slag uit den wagpn gevallen F>' werd leven loos uit het water opgehaald. Van DiiV was gehuwd en vader van een kind Fen geneesheer kon slechts den dood rnn- stateeren Dp heer A van Wük die ern stige verwondingen had ongeloopen is naar het ziekenhuis te Assen overge bracht. DRAMA IN EEN WOONWAGEN. Drie kinderen verbrand. Te Lammodez, een dorpje bij Fróguier, in Frankrijk, woonde in een woonwagen het eechtpaar Le Mevel met hun 3 docn- tertjes van 7 en 3 jaar en één maand. Het huwelijk was niet gelukkig en her haaldelijk hadden oneenigheden plaats Woensdagavond ging de vader, als naar gewoonte, op stap zonder middelen voor' het levensonderhoud van het gezin achter ♦e laten. De moeder begaf zioh daarna naar haar familie in een dorp op grooten afstand om daar den nacht door te bren gen Eenige uren na haar vertrek zag een voorbijganger rook uit den woonwa gen komen. Hij wist de deur met een ijzeren stang in te slaan, maar kwam te laat om de kinderen te redden De half verkoolde lijkjes weTden later naar bet gemeentehuis overgebracht. DE RAMP BIJ ST. NAZAIRE. Het bergen van de SI Philibert De Duitaohe berginsvaartuigen, die door de Franeche havenautoriteiten vpn St. Naeaire lijn gecharterd in het to den mond van de Loire gezonken stoom schip St. Philibert te lichten, zijn on danks het ruwe weer en de hooge zee met hun werkzaamheden begonnen. De duikers, die naar het gezonken schip zijn afgedaald, hebben geconstateerd, dat het dek aan den achtersteven volkomen ver zand is. Het lichten zelf sal bij gunsti ger weer geschieden. Mien verwacht, bij het boren de opper vlakte brengen van het schip een treurig schouwspel, want nog steeds ontbreken van de ruim. 600 slachtoffers van de vree gelijke ramp meer dan 200 lijken. Van de vele kinderen, die op den noodlottipn dag aan boord waren, heeft men nog bij na geen enkel gevonden, zoodat men ver moedt, dat zij in een of andere salon van het eohip bijeen waren. I Hij: „Waar ie de tent?" Zij: „Zij ie zoo nat, en nu heb ik i imaar te drogen gehangen." Een uil? U beschouwt hem als een uil? Ja zeker, als ik dat niet deed dan zou ik me werkelijk niet bij hem hebben opgedrongen om met hem naar de stad te rijden Hij zou dan achter mijn zucht om naar een speelclub te gaan wel iets anders gezocht hebben en mij niet Ver trouwen. Hm, misschien is zijn argwaan wel gaande gemaakt en heeft hij die ver borgen. 0, neen, daar ben ik heelemaal niet bang voor. Zooals ik u al zeide, hij is een uil Kijk eens, hij wantrouwde de onbekende die dat spookhuis wilde huren, hij heeft een tamelijk verdachte truc ge bruikt om te voorkomen dat men onvoor bereid daar bezoek zou ontvangen van een nieuwsgierigen huurder. Maar als hij de mogelijkheid aannam, dat gij een speurder waart, dan had hij ook moeten denken er aan, dat het u verdacht zou voorkomen dat ge niet dadelijk in dat huiB mocht komen. Het lag dan toch zeer voor de hand te veronderstellen, dat men eeret maatregelen moest nemen. Hij had, indien hij geen ezel was, kunnen voor zien dat gij op de gedachte moest ko men eens na te gaan wie het huis eerst in Órde gingen maken. Ecker bemoeide er" zich zelf mee en dat was nog met stom genoeg, hij ging daarna naar den man, d e zich natuurlijk verborgen houden wil en zette u op zijn spoor. Ik vind hem een grooten ezel. Bénoist lachte hartelijk. Geachte vriend, zei hij. eerst maakt gij mij een compliment omdat ik al iets bere kt heb en nu gaat ge eigenlijk uit leggen dat ik mijn resultaten te danken heb alleen aan de stommiteiten van een ander. (Wordt vtrvoldB.) tweede blad NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOCLAND EN UTRECHT, SchoonhovsnsChs Courant VRIJDAG 10 JULI 1081. HANDIG GEREEDSCHAP. Een huievrouw heeft het tegenwoor dig lang niet too moeilijk meer als vroe ger en dit komt voor een groot deel, doordat haar gereedschap veel en veel beter is geworden. Wij behoeven nu niet direct op de stofzuigers en electrische kokers te wijzojj om'dit duidelijk te mik ken, maar kunnen ons evengoed beper ken tot eenige kleine en goedkoop© arti kelen, die niettemin zeer handig zijn. Allereerst is daar dan de tafelschuier. U weet wei, dat is een klein stolfertjo, van zacht haar met een blikje, meestal gebronsd of imitatie oud-zilver. Er zun nog heel wat vrouwon, die zulk een bukje louter voor pronk aan den muur hebben hangen, of het bestaan er niet van ken nen. Mot dit schuiertje neemt men na eiken maaltijd het tafellaken ai. Men be hoeft bet dus niet af te nemen en buiten uit te kloppen, zooals het vroeger meest al ging en wat vooral des Zondags zoo onaangenaam is. Dan heeft men de ge- prequeerde stofdoeken. Ook deze zijn van groot nut, al ware het alleen maar uit n hygiënisch oogpunt. Deze doeken zijn te genwoordig in den vorm van een hand schoen in den handel en zijn van een flinke hoeveelheid draadjes voorzien (net als een vatenkwast), welke sterk met een of ander vocht geprepareerd zijn. De stof waait niet op, maar trekt in den doek, welke men heel lang kan gebruiken en eventueel ook kan uitwasschen. Het stof- afnemen gaat oneindig veel sneller dan met een gewonen lap. Zoo zouden wij ettelijke artikelen van don loatsten tijd kunnen opnemen. Daar i4 b.v. ook een Fransch artikeltje, een z.g. el-klopper. Dit is een glazen bakje in den vorm van een bloempot waarop een eierklopper gemonteerd is welke door 'draaien aan een handgreepje de in het potje geworpen dooiers en eiwit klutst. Bovendien bevindt zich boven het potje nog een klein metalen bakje, dat in een trechtertje uitloopt en voorzien is van 'n tapkraantje. Bij het bereiden ran mayo naise b.v. laat men de olie druppelsge wijze uit dit trechtertje loopen, teTwijl men tegelijk snel klutst door aan het handgreepje te draaien. Door dit instru mentje kan men in een enkel oogenblik eenvómroelet klaar maken, of slagroom maken, enz.; allemaal werkjes, die op de ouderwetsche manier akelig veel tijd in beslag nemen. POSTELEIN INMAKEN IN GE KURKTE FLESSCHEN. Men maakt de postelein goed schoon, door ze eerst uit te zoeken on vervol gens flink te wasschen, zet ze dan op met het aanhangende water en laat ze koken met een weinig zout. Intusschen kan men de flesschen, die men speciaal voor postelein-inmaken houdt, in heet sodawater schoonmaken en met heet' wa ter naspoelen. We vullen nu de flesschen met postelein. Als men een email worst hoorntje in de flesch zet, zal dit gemak kelijker gaan; ook met twee theelepeltjes wordt het wed gedaan. Tijdens het vullen stampen we de postelein telkens stevig aan met een stokje en gieten er dan wat kooknat op, zoo dat de postelein onder staat. Als de groente koud geworden is, moet er nog een weinig slaolie op gego ten worden, waarna de flesch afgesloten wordt met een beugelsluiting of met een gave kurk, die eerst gedurende 10 minu ten is uitgekookt, waarna ze gelakt wordt (dit laatste is natuurlijk bij beugelslui ting niet noodig). Stopflesschen met gla zen Stoppen zullen voor het inmaken van postelein ook wel te gebruiken zijn. Deze worden dan stevig aangedraaid, waarna de randen worden bedekt met parafine. STERELISEEREN IN JAMPOTJES. Wie geen Week's glazen bezit en toch kleine hoeveelheden van verschillende groenten wil steriliseeTen, kan daarvoor jampotjes gebruiken, mits de goede slui ting bestaande uit gummiring, glazen deksel en metalen schtoefring, nog aan wezig is. De potjes worden op dezelfde wijze gevuld als 4° Week's inmaakglazen. Voor het stereliseeren legt men de gum mi-ring en het glazen deksel er op, schroeft het metalen deksel eerst geheel dicht en draait het daarna éién slag te-, rug, om al zoo het springen van de potjes te voorkomen. Na hot stereliseeren wordt deze zoo vlug en zoo stevig mogelijk aangedraaid. Na afkoeling kan de me- taien ring weer verwijderd worden, wat zijn nut kan hebben, als men niet vol doende ringen in goeden toestand voor alle potjes heeft. OUDE KURKEN. Oude kurken liggen bij hoopjes als waardeloos in de een of andere la of kast terwijl men ze toch met heel weinig moeite weer bruikbaar kan maken, zóó bruikbaar zelfs, dat ze een glazen slop kunnen vervangen. Map maakt voor Óft doel een warm papje van twee deelen was en één dlel rundvet en^legt daarin de kurken. Na eenigen tijd haalt men ze uit dit papje en wTijft ze luchtig af, om ze vervolgens op een warme plaats te laten indrogen. Zoo toebereid, kunnen ze gerust weer gebruikt worden. WIST U dat een weinig azijn, door het wasch- water gedaan, de kleur van zachtrood en groen behoudt, dat soda, die van purper, rood en grijs-blauw behoudt en zuivere potasch zwart behoudt. dat bloemvazen, die van binnen aange slagen zijn. gemakkelijk gereinigd kun nen worden met grof zout. Men schudt het droog in de vaas; daarna naspoelen met schoon water. dat verfkwasten, die hard geworden zijn, doordat men vergeten heeft z» na het gebruik in water te zetten, weer bruikbaar worden, als men ze eenigen tijd in azijn uitkookt en daarna flink uit spoelt. f TELLING GEBROKEN. Zes arbeiders gedood. In het station te Mechelen is men be zig den koepel van de groote hall te ver- nieuwen. In het kruis, op 31 meter hoog te, zijn stellingen aangebracht, waarop dé werklieden werkzaam zijn. Een der stellingen is Woensdagmiddag plotseling gebroken, de negen daarop staande werklieden in den val meeslee- pende, waarvan 'n zestal op 't perron tusschen de sporen te pletter vi^l. De drie overigen konden zich aan balken vastklemmen en werden gered. HET „GEVONDEN" VLIEGTUIG. Geen ongeval? Enkele dagen geleden is, zooala ge meld, op den Balmo-paa aan de Fransch- Zwitsersche grens, bij Chamonix, een verlaten Italiaansch militair vliegtuig gevonden, plaats biedend voor twee per sonen. Het landingstoestel was vermeld. Uit Toode sporen, vermoedelijk bloedspo- den, die men in de buurt van hot vlieg tuig vond, meende men te moeten opmar- ken, dat de vliegers een ongeluk hadden gehad. Van de beide piloten werd even wel geen enkel spoor ontdekt. Thans zijn meer bijzonderheden om trent dit geheimzinnige vliegtuig bekend Sworden. Het voornaamste is wei dB, t de roode sporen, welke men beeft ontdekt, niet afkomstig zijn van Woed, maar twee roode cirkelvormige strepen vormen, welke op den grond schijnen te tón aangebracht, om de landing voor te bereiden. Men denkt daarom te doen te hebben met een grondig ingestudeerde landing in het hooggebergte. De avia- teurs hebben waarschijnlijk in de nabij heid een schuilplaats gevonden, want niets wijst er op, dat zij gewond zijn. Al deze inlichtingen zijn door toeristen verstrekt. Zoodra de weersomstandighe den, die op het oogenblik niet gunstig zijn, dit toelaten, zal een nader onder zoek worden Ingesteld. MOORD OP EEN 12-JARIG MEISJE. Een vreesefijks vondst. Te Ruckinge, in het graafschap Kent, (Engeland), is Zondag een afschuwelijke ontdekking gedaan. Onder den grond werd het lijk van een 12-jarig meisje ge voelen. Het kind was geheel gekleed, be dekt met twee zakken en de ledematen waren vastgebonden met touwen. Sedert Vrijdag werd het meisje vermist. Haar oom, die de politie bij het zoeken heeft geassisteerd, vertelde een verslaggever het volgende: Zaterdagavond had hij nog over de bewuste plek geloopen, zonder iets verdachts te zien. Den volgenden morgen kwam hij er weer langs en toen viel het hem dadelijk op, dat er gegra ven was. De plek zag er uit, als een pas dichtgegooide kuil; de moordenaar had er struikgn in geplant om argwaan te vermijden. Dr «roef met mijn handen en binnen weinige minuten vond ik de zakken, vertelde de man. Mijn hart stond stil toen ik onder de zakken het lijk van mijn niohtje vond. Ik herkende het kind direct aan de kleeren. Vrijdagmiddag ia het meisje voor het laatst gezien. De moeder hoorde op een gegeven oogenblik roepen: „Moeder, moe der", maar vond, toen zij naar buiten ging, geen spoor van haar dochtertje. Vermoedelijk is het kind Vrijdagnacht vennoord. DE DIJKDOORBRAAK BIJ ANT WERPEN. De toestand bij Austruweel waar een dijkdoorbraak heeft plaata f^had, is zeer verbeterd. Door het openstellen der slui zen, kon het water van de straatwegen en uit de huizen wegtrekken. Extra per soneel heeft de openingen in den dijk en het graafwerk in het graandok her vat. De aangerichte schade is zeer groot; er zijn geen persoonlijke ongevallen te betreuren. SLACHTOFFERS VAN DE ENGEL- SCHE LUCHTVAART. Twee militaire vliegtuigen zijn boven het vliegveld Filton bij' Bristol Vegen elkander gebotst. De piloot van het eene toestel werd gedood, de andere levensge vaarlijk gewond. Hiermede is het aantal dooden van de Engelsche militaire luchtvaart gestegen tot 47, sinds 1 Januari van dit jaar. Zorgen. Zij; Als we getrouwd zijn, zal ik al le zorgen en lakten met Je deelen. Hij: Maar ik heb geen zorgen. Zij: Ik zeg ook: als we getrouwd zijn. Het ging best. „En hoe gaat het thans met de klep tomania van uw echtgenoot©?" „Dank u, ik mag niet klagen. Ze heeft weer een massa mee naar huis gebracht." Getrouwd. „Ben je nog met dat meisje getrouwd, waar ik je toen mee zag loopen; of «top je nog steeds zelf je sokken." „Allebei." Zijn vreet. Wat 'n weer! En m'n vrouw heeft niet eens 'n parapluie bij zich. i Ze zal wel 'n winkel binnenloépen. Daar ben ik juist bang voorl Drukte. Drenkeling: Helpl Help! Ik kan niet zwemmen. Voorbijganger: 1 Ik ook niet man. Maar daar maak ik zoo'n drukte niet overl Ongerief. De man: Dat korte haar is een kruis. In het heele huis geen haarspeld te vinden, waar ik nujn pijp mee schoon ka-i^ maken 1 f Een dame beklaègde zich eens bij Frejierik den Grooten, dat haar man haar slecht behandelde. „Dat gaat mij niets aan,' 'antwoorde deze. „Maar hij spreekt ook kwaad van uwe Majesteit", zei het vrouwtje. „Dat gaat u niet aan," zei Frederik. GEDACHTEN. Een dag van lediggang is vermoeiend als een slapelooze nacht. Niet de vreugde, die u wordt bereid, maar slechts die, welke gij anderen be reidt, kan u waarlijk gelukkig maken. Een mensch zonder geduld is als een lamp zonder olie. Die zich met een gelukkige verheugen kan, is zelf gelukkig. Vermijd de vriendschap der kwaden en de vijandschap der goeden. Denk 's morgens bij het opstaan: „Wat is vandaag mijn plicht" Vraag 's avonds voor het slapen gaan: „^eb ik dien wel verrioht?" J (te Tienhoven, U.), en H. M. van Es, oud 23 j. Overleden: P. van Eek, oud 61 j., echt genoot© van D. Snoek. GIESSENDAM. Juli Géboren: Gerrigje, d. van A. Nomen en J .M. de Lange. Overleden: F. de Wit, oud 2 j. HARDINXVELD. Juli. Geboren: Jacoba, d. van G. Bloods- hoofd en M. Stallman. Emma Anna, d. yan T. Vlot en B. Muilwijk. - Lena, d. van A'. Egas en K. van der Plas. Ondertrouwd: T. Bakker en E. Blok land. C. Sterrenburg en A. T. den Breejen. Getrouwd: D. Klop en G. Hoekwater. Overleden: G. J. den Breejen, oud 63" j„ echtgènoote van G. G. Vogel. HOENKOOP. Juni. Geboren: Theodorus Martinus, n. van Th. M. Oorschot en G. G. Boere. KRIMPEN a.d. IJSSEL. Juli. Geboren: Hendrik, z. van Tj. Werks- ma en M. Vermeulen. Gijsje Metje, d. van J.a Bruijstens en W. Olierook. Arie, z. van C. Jongeneel en W. »Visser. Nioolaae Cornelia, z. van J. A. Slooft en A. van Gemerden. Aantje Adriana, d. van D. Heikoop en A. Schouten. Eliza, d. van E. Maat en K. Kreuk. Nicolaaa en Arie, zoons van A. van Vliet en A. Schoonhoven. Overleden: A. Brussé, oud 28 j., eeht- genoote van A. Butter. Een levenloos klx^d van het mannelijk ge slacht van D. van der Wal en A. Heuvel man. A. Honkoop, oud 79 J., echtge noot van P. Koolwijk. A. Trouwborst, oud 54 j., echtgenoote van 8. Otterspeer. LEKKERKERK, Juli. Geboren: Elizabeth Margaretha, d. van A. Bakker en J. G. Klein Breukük. Izafik, z. van A. de Vos en J. Kapteijn. Dirk, z. van J. Potuijt en L. J. Deelen. NIEUWERKERK a,d. IJSSEL. Juli. Geboren: Cornelia, d. van G. van Erk en P. 't Hart. Willem, z. van W. Reijm en N. C. van den Berg. Jaoobus z. van L. Nobel en A. C. Bek. Overleden: A. van der Spek; oud 63 J. OTTOLAND. Juli. Geboren: Frans, z. van A. J. Hakke- steeg en N. van Dieren. Ondertrouwd: A. de Kreij, oud 24 j., en M van Dam, oud 21 j. POLSBROEK. Juni. Geboren: Teunis, z. van A. den Besten en W. A. van Soolingon. SCHOONHOVEN. Juli. Ondertrouwd: A. Woudenberg, oud 27 j en E. J. Goudriaan, oud 24 j. J. W. Muijs, oud 25 j. en J. Bek, oud 20 j. A. Smink, oud 25 j. en M. M Matern, oud 33 j. TIENHOVEN. Juni. Geboren: Jacoba, d. van A. van den Berg en G. Schep. Marrigje, d. van G. van Bergeijk en C. Scherpenzeel. Getrouwd: T. van Bruggen, oud 20 j., en A. Lakerveld, oud 16 j. HEI- «n B0EIC0P. Over de maand Juni. Vertrokken: C. Pellegrom, arbeider, van no. 106a, naar Zalt-Bommel, inw'. bij M. Pellegrom; Maaike Hol, gehuwd met P. Ruitenbeek, van no. 8, naar Delft, Graswinkelstraat 8. NIEUWERKERK a.d. IJSSEL. Over de maand Juni. Ingekomen: van Usselmonde A. W. Gok, B 46; van Capelle a.d. IJssel M. Baas, E 8; van HillegersbeTg J. Jonge- nelen en gezin, D 105; van Zeist M. Burg graaf, G 134; van Odoorn H. Dries E 112; van Moordrecht E. van den Berg en gezin, A 76; van Zevenhuizen L. W. van de Ruit, B 206. Vertrokken: naar Zevenhuizen M. Cro ne en gezin, D 35; naar Den Haag M. Doornheim, B 307; naar Moordrecht W. van den Heuvel, A 7; naar Capelle a.d. IJssel A. de Bruin en gezin, D 112; naar Hillegersberg A. M. Kalisvaart, B 142. De jaarlijksche bijemnarkt te Veenendaal, de grootste ter wereld, georganiseerd door den Nederlandeohen Imkersbond, is deze week gehouden, Met een handslag wordt de koop bekrachtigd, AMEIDE. Juni. Geboren: Grietje, d. van C. den Bra ven en M. H. Vink. Maria Klazina, d. van G. Zwoeren en A. van der Leeden. Arie Cornells, z. van B. Plieger en R. van Zijl. Getrouwd: C. Zwijnenburg, oud 23 j., en G. Woudenberg, oud 20 j. 1 J. dé Jong, oud 25 j., en E. P. A. Dijksman, oud 23 j. G. de Bruin, oud 22 j., en A. Versluis, oud 23 j. BENSHCHOP. Jund. Geboren: Adriaha, d. van C. Hoogen- boom en G. van den Heuvel. Ondertrouwd: G A. Strien, oud 27 j. (te Hoenkoop), en A. M. Benschop, oud 22 j. H. A. van den IJssel, oud 27 j., en G. W. Faaij, oud 26 j. Getrouwd: P. J. van Bennekom, oud 34 j. (te IJsselsteln), en M. van Hooijtn, oud 25 j, Joh, van Garderen, oud 25 met ERF en TUIN, den 8 Juli 1931 ten overstaan van den te Qorinchem gevestigden geveild, is in bod gebracht op f 2750.-. AlslagWoensdag 15 Juli 1931 des morgens óm 11 uur in het Raadhuis bij den Heer J. O Verhbul te Giessen-Nieuwkerk, ten overstaan van Notaris Klokke voornoemd. te Bergambacht zal op Woensdagen 15 en 22 Juli 1931 telkens des voormiddags elf uur (Zomertijd) in het Café „Het Bonte Paard" te Lel^kefkerk in het openbaar veilen en verkoopen, ten verzoeke van de erven van Mej. de Wed. AART DE BRl/IJN: getd. nr. 4 (in 1929 nieuw opge bouwd) met Schuren,.verdere Qe- timmerten, Erf en Boomgaard, be nevens diverse perceelen Kade,Watering en Dijkgrond,staan de en gelegen onder de gemeente aan de Hoeksche Sluis, te sameh groot 5.61.28 H.A. Te veilen in 10 fterceelen. Verhuurd aan B. de Bruijn Azn. de woning met aanbehooren tot 1 Mei 1932 en de landerijen tót 15 November 1931. Betaling dér kooppenningen op 21 September 1931. Breeder omschreven bij notities, welke t dig verkrijgbaar zijn ten kantore van genoemden Notaris, alwaar tevens inlichtingen zijn te bekomen. te Streefkerk, zal op Donderdagen 16 en 23 Juli 1931, des voormiddags 11 uur bij Oebr. Baron te Nieuwpoort, voor ,de Erven van' den Heer D. BARON, in het openbaar veilen en verkoopen met Erf, aan de West-Binnenhaven groot 65 Centiaren. Te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen vóór of uiterlijk op 3 September 1931. Lasten voor den kooper van 1 Juli 1931 af. te IJsselstein, bericht, dat de van zullen gehouden worden op Vriidagen 24 Juli en 7 Aug! a.i. telkens 10 uur v m. in „Het Wapen van IJsselstein". Zie biljet, en catalogus. De te Alblasserdam, is voornemens op Donderdag 16 Juli 1931, bijC.B. VOOELESANO, bij inzet en op Donderdag 23 Juli 1931, bij J. VAN KRIMPEN, bij afslag, telkens des avonds te 7 uur, ln het openbaar te voor den heer C. PONSE Een hecht en sterk E 35, me» steenen SCHUUR, E 38, ERF en OROND, binnendijks aan den Kinderdijk groot 3 A.. 30 cA. Betaling kooppenningen 31 Aug.'31 Inlichtingen ten kantore van den Notaris. zal worden gehouden op Vriidag 7 Augustus 1931, des v.m 10 uur bij J. Oosterhout aldaar. Opgaaf van perceelen wordt inge wacht vóór 20 Juli 1931. te Schoonhoven, zal op Woensdagen 5 en 12 Augustus 1931, telkens des vooi middags om elf uur (Zomertijd) in het Koffiehuis van Mej., de Wed. P. J. BOEF aldaar, in het openbaar bij inieten afslag verkoopen ten verzoeke van de Erven van wijlen Mej. de Wed. C. MEIJER Pzn. A. Eenige peroielen gelegen in de gemeente nabij de grens van Schoonhoven, strekkende van de Lopikerwetering Zuidwaarts tot de Wed. J. O. van Schajik en J. Rijneveld4 ter grootte van 2 H.A.. 4 Aren. 40 c.A., in perceelen en combinaties. B. Eenige peroeelen gelegen in de gemeente In Noord-Zevender, strekkende vtn de Lopikerwetering Noordwaarts tot de landscheiding van Bonrepas, ter grootte van 4 H.to, 24 Aren, 70 c.A in perc, en comb. Het land is vrij van huur te aan vaarden op den 1 November 1930. Nadere li lichtingen ten kantore van den Notaris, waar' notities ver krijgbaar worden gesteld,

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 4