SCH0DNHDVEN5CHE COURANT LIJNKAMP Colbert Costumes en Demi-Saisons 30°/o verlaagd GOUDA ng Plaatselijk Nieuws. Binnenland. Steeds de laagste prlfzen voor Uw RIJWIELEN PP en ONDERDEELEN Samenhang der wereld. 63s JAARGANG VRIJDAG 17 JULI 18M. No. 5032. .1 1W1. NIEUWSBLAD VDOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. HAVEN 25. Telef. 20. Tel.-adres: Vannooten. Postrekening 18703. INGEZONDEN MEDEDEELING. de aan de wo- INGEZONDEN MEDEDEELING. Hof- id 37 I.. en K. Ons blad is aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde en bij den Bond van Adverteerders (I.B.A.) waardoor dus onze adverteerders zich gegarandeerde gegevens kunnen verschaffen. vat er als je e? ge- re en van 3n M. ig en e vorige toestand sm toen DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. was van ïlstein ichoon f naar 000. leeld. er der >egeren t Ami- >t 1930 gulden 4 ver- agenis- Len met nis. igenis- - G. van id 26 - M. Stig- Juni. illigen, 'öpken, n Rot- H. L. huizen E. van lej. C. Aan- Hoo- i. van da, d. Iruin. D. J. iesker Noor 372; ej. M. 389. naar r Lo- Ede, Leri- G. J. nnig- Arie, uwer, en en Zonk, n H. Door steeds contant to verkoopen bij J. K. SNOEI Stadhuisstraat 7-9 - Schoonhoven. Geknipt. Alblasserdam. De nachtwaker J. de Jong hield hier den 18-jarigen A. K uit Rotterdam aan, die een zoo goed als nieuwe transportfiets bij zich had. Bij nader onderzoek bleek, dat men hier te doen had met iemand uit Rotterdam, wiens opsporing dpor de polit e verzocht wegens het verduisteren geld en een rijwiel Na verhoor is hij ter beschikking van de Rotterdamsche po litie gesteld. brengen wénden rwijs-uit- g ^ande dat nog toestand sdag >eta- per 8 )ost 1.50. »ats meer. een plan voor een landbouwerswoning te Streefkerk voor reken ng van den heer G. Bouter te Groot-Ammers. Item, directeur van de „De Stem des Volks”, idheidsredenen ontslag Een foto na het-noodlottig auto-ongeval, dat Maandag op den Hoofdweg te Nieu- werkerk a.d. IJssol plaats vond en jiat den 21-jarlgen wielrijder L. de Heer het leven kostte. De luxe auto van den heer W., die zonder dien* voorkennis door zijn zoon uit de garage wm gehaald, kwam na het ongeval in boteing met een vrachtwagen en sloeg om. a, van Klomp Ver- G. J. iej. M. aej. G. 9j. M. wijst op betering pannen, ran den eeds is 1 tot 6 re- _.JO; elke regel meer <0 20. 8 maal plaatsing 8e maal 1 per regel. Tuaschen Jen drievoudige prijs. Verschijnt Maandag, Woensdaj en Vrijdag. Prijs bij vooruitbï ling: voor Schoonhoven maanden 1.25; p. post Met verzekering 15 cenl ABONNÉ'8 van dit blad, in het bezit van ons Bericht van Inschrijving, zyn volgens de daarin vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd onnn Oulden bVlevenBl»nge innn Gulden by Qfin Gulden by verlies 900 Gulden verlies 4vVV ongeschiktheid. 1Vvv overlijden. Jvv van hand of voet. Z-V V van een oog. Diefstal. Alblasserdam. Na afloop van een voet balwedstrijd tusschen „Ajax” van Alblas serdam en „S.S.W.” te Dordrecht, die werd gehouden op het terrein in den Ruigenhil, kwam een der voetballers in het kleedkamertje tot de niet aangename ontdekking, dat zijn portemonnaie met ruim f 5 was verdwenen. Hiervan is aan gifte gedaan bij de politie. De portemon naie is inmiddels gevonden, doch de in- houd bleek verdwenen. Alblasserdam, Tot voorzitter van het waterschap „De Nederwaard” werd in plaats van den heer P. G. Drinkwaard, die wegens het bereiken van den 70- jarigen leeftijd moest aftreden, gekozen de heer G. Verhoef J.Czn. te Molenaars graaf. Ameids. Woensdag maakten de leer lingen der hoogste klasse van de O. L. School onder geleide van het personeel dier school een reisje per autobus naar Amsterdam en Valkenburg. Het weer was dien dag zoo slecht, dat de kinde ren reeds weer vroeg in hun woning te rug waren. - Ook de Meisjesvereeniging „Dorcas’’ heeft Woensdag baar reisje gemaakt naar Amersfoort en Omstreken. Behou dens enkele regenbuitjes hebben deze dames het beter met het weer getroffen en veel plezier gehad. Zij werden gere den door een autobus van de Reedeiaj op de Lek. Ammeritol. Aan de architecten C. P. F. Kok ia opgedragen het maken van sc he zaken, zijn vreugde hierover geuit en toenadering tusschen de beide landen bepleit, terwijl hij eiken maatregel, die aangewend werd om elkander te trach ten te begrijpen, van harte toejuicht. Ondanks het feit, dat er nog altijd moei lijke kw^st.es bestaan (de Schelde- en Wielingen-kwestie, de verwerping van het voorstel-Van der Lande in de Eerste Kamer), zijn de besprekingen toch ge vorderd en van de vriendschappelijke gezindheid tusschen Nederland en België is voldoende blijk gegeven. Senator Segers ontvin~ luide instemming bij alle aan wezigen. ONZE KOLEN-UITVOER. Frankrijk beperkt den Invoer mat meer dan de helft Vandaag verschijnt het Fransche re- geeringebèsluit tot regeling van den in voer van steenkolen in Frankrijk. Voor wat betreft den invoer per spoor, wordt de regeling op 20 Juli van kracht voor den invoer te water op 27 Juli. Tevens „is een speciale commissie van advies in gesteld om de aanvragen tot invoerver gunning te beoordeelen. Waarschijnlijk zal het gemiddelde van de invoeren der drie laatste jaren wor den aangenomen, welk gemiddelde dan met 20 tot 25 pCt. zal worden vermin derd. Dit zal voor ons land, zeer onvoordeo- lig zijn, aangezien juist het laatste jaar onze invoeren zeer zijn toegenomen. Onze kolenuitvoer uit Limburg naar Frankrijk bedroeg in 1930 goed 2.000.000 ton. Daar het gemiddelde over de jaren 1928, 1929 en 1930 echter slechts 1.500.000 ton bedroeg en thans maar weer 75 pCt. van dat gemiddelde inge voerd mag worden,- zal Nederland zijn uit voer naar Frankrijk met ongeveer 875.000 ton verminderd zien. Dit beteekent voor eenige der particuliere mijnen, die het zwaarst getroffen worden, meer dan 50 pCt. wan haar tegenwoordigen uitvoer naar Frankrijk. En dan dreigt nog het gevaar, dat Bel gië zijn invoer in dezelfde mate zal be perken. DE GEMEENTEKAS VAN SLEEN. Een voorlooplgo oplossing. In aansluiting op wat op pag. 1 van het tweede blad is vermeld omtrent de financieels moeilijkheden te Sleen, zij nader gemeld, dat de burgemeester een voorloopige regeling heeft getroffen met de regeering, waardoor voor het oogen- blik de voornaamste bezwaren zijn over wonnen. Er zullen aan de gemeente be talingen worden gedaan van gelden uit het gemeentefonds, die feitelijk pas aan merkelijk later zouden behoeven te wor den gedaan. Hierdoor is het de gemeen te mogelijk de uitbetaling der loonen en de uitkeeringen aan behoeftigen geduren de de eerste weken te doen doorgaan. De heer S. van den Berg slaagde voor het door de Vereeniging van Leeraren te Rotterdam gehouden examen Nederl. Handelscorrespondente. Van gemeentewege worden bij de vijf openbare en bijzondere lagere scho len nieuwe, door de kleuren opvallende borden geplaatst, met het opschrift: „Langzaam rijden, School!”. Het steeds toenemende snelverkeer maakt een der gelijke veil.gheidsmaatregel noodig. Peursum. De door notaris Brouwer te Gorinchem geveilde kolenloudsen met perceel grond van den heer H. van Hou- welingén te Giessen-Oudekerk, zijn niet gemend. De inzet was f 500, welk be drag werd verhoogd met f 350, totaal dus f 850. Het woonhuis met grond, van wijlen den heer G. de Bruijn alhier, Woensdag ten overstaan van notaris Klokke te Gorinchem geveld, is verkocht voor de som van f 2975. Kooper werd de heer Jasper Metz alhier. DE TOLLEN RONDOM GOUDA. Een belangrijks conferentie. Reeuwijk. Op 27 Juli zal er een Lij- eenkomst plaats hebben van de burge meesters en wethouders der gemeenten Reeuwijk en Haastrecht, het polderbe stuur van den palder Sten en Ged. Sta- en van Zuid-Haland, om te korren tot opheffing van ds tnl aan de Haastrecht- sche brug in het land van Stein. Voo de zoovee'ste maal: rijd niet per Lets achter of aan een automobiel! De d enstbode N. de O. reed per fiets achter een auto aan en hield zich daar aan vast. Ze viel en brak haar pols. Ge neeskundige hulp moest worden mge- roepen Streefkerk, Tot directeur j^pn het fan farecorps „O.K.K.” is benoemd de fyeer A. de Vries te Rotterdam. Concert. IJsselstein. Op Maandag 3 Augustus zal het fanfarecorps „Excelsior”, direc teur de heer Veen, uit Utrecht, haar eer ste zomerconcert geven in de tent op het Plantsoen. De leerlingen N. Steenbeek en W. Bleijenberg van de R.H.B.S, te Utrecht, zijn bevorderd naar de 4e klasse; A. Mondria is op het Christelijk Gymna sium bevorderd naar de 3e-klasse NEDERLAND EN BELGIE. Na de moeilijke en gespannen tijden, die we hebben doorgemaakt met België, in verband met de bijna vijandelijke ver standhouding, die nog verscherpt werd door de verwerpmg van het wetsontwerp en Karnebeek’eenige jaren geleden, schijnen thans de verhoudingen den laat- sten tijd gelukkg veel verbeterd te zijn. Senator Segers heeft Donderdag in een rede over de Nederlandsch-Belgische be trekkingen bij de algemeens beschouwin gen over de begroeting van buitenland- Ons vorig artikeltje besloten we met de verwachting uit te spreken, dat de FTa.nac.hft regeering tot het inzicht zou komen, dat een in elkaar vallen van Duitschland ook voor Frankrijk hoogst ernstige gevolgen zou hebben. Dat is voor ieder, behalve voor de re- gperi ngamannen in Frankrijk, volkomen duidelijk, omdat elk wel het besef heeft, dat allo landen met elkaar samenhangen, maar Krank rijk blijft zich alleen bezin nen op zijn on uitroeibaren haat tegen en zijn angst voor Duitschland. Het wil niet begrijpen en kan niet aanvaarden, dat Frankrijk’s welvaart op eenigerlei wijze zou kunnen afhankelijk zijn van het ge hate Duitschland en het wil alleen blij ven opeischen de betalingen, welke Duitschland zijn opgelegd. De Fransche regeering zal wel geen tijd hebben om in dezen tijd economische ar tikelen te lezen, maar als zij dat wel wil de doen, zou zij misschien door kennis te nemen van het artikel van R. B. Fes- dick in „Studies in World Economy" iets meer gaan begrijpen van den samenhang der wereld. Als Franschen geld te beleggen heb ben, zullen zij dat zeker nooit doen in Duitsche ondernemingen, maar zij zullen dat doen bijvoorbeeld in een leening .van Argentinië of Qhili. Zij zijn zich dan er niet van bewust, dat zij met hun geld toch bijdragen tot de ontwikkeling van de [Duitsche nijverheid, die landbouwmachi nes en andere werktuigen levert, welke in Argentinië of Chili met behulp vaa het Fransche geld worden aangéschaft. Fosdick zet in zijn artikel uiteen, hoe alle landen van elkaar afhankelijk zijn en hoe een vermeerderd verbruik van chocolade in Italië, een opleving van de cacao-plantage in Venezuela tengevolge heeft. Het moge overdreven lijkqji, maar in beginsel is het juist, dat als iemand op zekeren dag twee in plaats van één kopjes koffie drinkt, dit kan worden waargenomen bijvoorbeeld in een arbei derswoning in Brazilië. In Manitoba, in de Vereenigde Staten, vestigde zich vele jaren geleden een groep van 100.000 kolonisten. Zij kochten voor hun kleeding veel Engelsch laken en dit had tengevolge een verhoogde productie van de spinnerijen te Bradford in Enge land. Deze verhoogde productie had ten gevolge oen verfneerderde vraag naar ruwe wol en daarom werd in Zuid-Afri- ka en Australië nieuwe schapenfokke rijen opgezet. De schapenfokkers in die landen kochten weer allerlei goederen door bemiddeling van de markt te New- York. Zoo kwam dus het geld, dat de kolonist uit Manitoba met zijn tarwe- bouw had verdiend, na een reis om de wereld weer terug in Amerika. Niet lang geleden zijn in Amerika de invoerrechten verhoogd van 890 artike len: van horloges uit Zwitserland, bloem bollen uit Nederland, suiker uit Cuba, vloerkleeden uit Azië, aardewerk uit Bel gië, enz. We zullen er één artikel uitne men. Zwitserland verzond elk jaar voor een waarde van 11 millioen dollar aan horloges en horlogeveeren naar Amerika en doordat een klein groepje mannen met een ontstellende onkunde op zekeren dag rond een tafel in Washington ging zitten en het invoerrecht verhoogde, werd aan die industrie vrijwel een doodsteek toegebracht. Maar nu het gevolg. Zwitserland kocht jaarlijks voor ongeveer 45 millioen dol lar aan goederen in Amerika. Dat kan het nu niet meer doen, omdat Amerika haar belangrijkste industrie enorme schade heeft toegebracht. Zwitserland zal nu voortaan misschien nog voor 2 mil lioen aan horloges invoeren en maar ook niet langer voor 45 millioen, doch mis schien voor 5 millioen in Amerika koo- pen. Vooruitgang van het eene land betee- kent vooruitgang voor andere landen, verarming van een land is verarming van andere staten en een bankroet van Duitschland, zou zich onvermijdelijk doen gevoelen in alle overige landen. re tot f 42 per 50 K.G. Vette varkens gelden 18 tot 22 cent per half K.G. slachtgewicht. Handel vlugger. EEN VERLOREN RAADSZETEL. Lekkerkerk. Door het niet op tijd in leveren van de verklaring, dat de heer P. Neef zijn benoeming tot b’d van den gemeenteraad aannam en het feit, dat er geen andere candidaat op die lijst voorkomt, blijft deze plaats onvervuld en zal de nieuwe Raad dus uit 10 leden bestaan. De heer Cor van der Vos Iz. e te Delft geslaagd voor het examen civiel- ingenieur en de heer A v d. Vos is te Amsterdam overgegaan naar de 2e klasse der Middelbare Technische School. De verbouwing enz. van de le open bare lagere school alhier is aan den laagsten inschrijver, den heer K. J. Ver waal gegund- De muziekvereniging „Excelsior” en de zangvereen ging „Morgenrood” hebben besloten deel te nemen aan het op 8 Augustus in deze gemeente te hou den Festival, uitgeschreven door „Lek- kerkerks Mannenkoor”. De uitslag van de wedvlucht ge houden door „De Postduif” alhier, van uit Lage Zwaluwe, afstand 27 K M., is als volgt: 1, 3, 4, 8, 22 en 23 Gebr. van Risp, 2 Gebr. Graafland, 5, 11, 19, 20 en 24 W. de Gruijter, 6 Gebr. Roest, 7 en 21 Molenaar en Ligthart, 9 Zwart- bol en Co., 10 en 15 Ros en Verheij, 12 P. Slingerland, 13 A. Mudde, 14 en 18 0. Verkaik, 16 A. de Groot, 17 G. van Limborgh, 25 J. den Boon en Co Aan komst le duif 8.21.02 uur; laatete 8.30.12 uur. De heer D. v. d. Wouden Cz., die gekozen is tot bestuurslid der feestver- eeniging „Oranje Nassau” heeft die be noeming voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, inn Gulden by verlies /ZA Gulden by verlies van IvV van een duim. VV een anderen vingen. AdvertentiënVen gels 1.80elke regel ƒ0.10 tekst i Gered. Nieuw-Lekkerland. Een drie-jar g kind van Th. N. aan den Middelweg geraakte in de sloot achter de woning. De koop man D. F. bemerkte het ongeval, begaf zich gekleed te water en bracht het kind behouden op het droge. Kade opnieuw bezweken. Nieuw-Lekkerland. De kade rondom de bezinkvijvers van den watertoren, welke de vorige week was doorgebroken, en thans weer hersteld was, is Woens dagnacht tengevolge van den hoogen vloed opnieuw bezweken. Een gat van ruim 10 meter is ,n de kade geslagen. Ook nu is de schade aanzienlijk. Ouderkerk a.d. IJssel. De collectan ten van de Prot. Ghr. Recla^seeringsver- eeniging „Het Hoogeland” hebben alhier f 25.77 opgehaald. Bij de Woensdag gehouden afslag van de door den notaris A. T. van der Leeden ingezette .Ruizen met schuren en erven aan den Kerk weg alhier, respect, perceel I voor f 3150, perceel II voor f 3200, perceel III voor f 2500, heeft de eigenaar deze alle aangehouden. Woensdag maakte de Ned. Herv. Knapenvereeniging „Samuël” met twee autobussen van Stam en Co. een reisje naar het eiland Marken. Ondanks het minder gunstige weer hebben allen nog veel van de reis en het typische land- schoon genoten. - Woensdag liet de kleinhandelaar in manufacturen P. P., zijn zusje met z’n bakfiets rijden, met het gevolg, dat, toen zij te ver uithaalde, voertuig, in houd en berijdster van den hoogen IJs- seldijk gingen. Het meisje wist zich bij tijds van de fiets te begeven. Fiets en manufacturen kwamen in den IJssel te recht. De waterschade is aanzienlijk. De knapenvereenig'ng „Samuel” maakte Woensdag een reisje naar Mar ken via Amsterdam. Ondanks enkele re. genbuien bleef de opgewekte stemming er in en kwamen allen wel voldaan te rug. Papendrecht. Voor het M.U.L.O.-diplo- ma A slaagde te Rotterdam de heer J. Verheul, van Lier. „uranjw noen me niet aangenomen. Goed afgeloopen. Molenaarsgraaf. Maandagavond om streeks half acht passeerde de landbou wer M., uit Brandwijk met zijn paard en wagen de brug te Molenaarsgraaf. Het paard schrok plotseling, waardoor bet met den wagen van den dijk sprong in een onder aan den dijk gelegen gang van 1 M. disp. Met vereende krachten werd het eruit geholpen en M. kon, daar de schade gering was, zijn weg weer ver volgen. Meerkerk. Bevorderd van de le naar de 2e klasse van het Gymnas um te Go rinchem: J. A. Notting; van de 2e naar de 3e klasse C. Kamper. Bevolkingscijfer. Papendrecht Het zielenaantal dezer gemeente is, naar aanleiding van de ge houden volkstelling op 1 Januari j L, door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, thans officieel vastgesteld als volgt: 2794 mannen, 2736 vrouwen, to taal «80. Meerkerk. De handel In kaas was deze week matg met vaste prijzen. Men be steedde voor le kw. met R.M. f 86—-38, voor toort f 32,36 m voor txtrt »wa- Lljk opgehaald. Arkel. Maandagmiddag is in de Vlucht- haven te Gorinhcem het lijk opgehajild van den 80-jarigen v. K. alhier. Het lijk is naar de algemeens begraafplaats over gebracht. De heer v zangvereeniging heeft om gezoni aangevraagd. In zijn plaats is benoemd de heer H. H. Advokaat te Schelluinen. Dezer dagen is op de N.V. „Beton- dak” wederom aan eenige arbeiders ont slag aangezegd, wegens slapte in het bedrijf. Mej. M. de Bruin behaalde het di ploma voor Boekhouden en Handels- rekenen, Nederlandsche Handelscorres- pondentie en Kantoorpractijk van Handelsavondschool te Gorinchem. Bleskensgraaf. Tot onderwijzeres de School met den Bijbel werd benoemd mej. H. van Breugel te St. Annaland, die deze benoeming heeft aangenomen. Capeile a.d. IJsseL In den loop der laatste dagen heeft de firma A. Vuijk Zonen zich genoodzaakt gezien een, 70-tal personen te ontslaan,' waardoor' het aantal werkloozen ook in onze ge meente weer sterk is toegenomen. Glessen-Nleuwkerk. De handel in kaas is deze week flauw. Men besteedde voor le kw met R.M. f 3334, voor de 2e soort 'f 3032 per 50 K.G Vette var kens gelden 18 tot 20 per half K G. Han del tamelijk. Goudriaan. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse van het Gymnasium te Go- r nchem L. Anker. Hardinxveld. Bevorderd van de 1e naar de 2e klasse van het Gymnasium te Gorinchem» mej. N. v. d. Burg, en van de 5e naar de 6e klasse J. H. de Boer. HET AUTO-ONGEVAL TE NIEUWERKERK a.d. IJSSEL.

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 1