LandDonni en veeieeii. Nieuwe Avonturen van R0B Weerbericht. Kerk en School. Stadsnieuws. Telegrammen. Gemengd Nieuws. Wetenschap en Techniek. Nieuws in een paar regels; EERSTE BLAD. NIEUWSBLAD VÜÜRTUTP-HUtCKND EN irrffECHlV-gthiroTihoywwcnrCOiirint MAANDAG 2D JUU 1OTÏ. Dinsdag 21 Juli. Hilversum. A.V.R.O. 810 Gramofoon; 10—10.15 Morgenwijding; 10.15 10.30 Gramofoon; 10.80—11 De heer Av D. Hüdebrand leest voor: „Cyanea Gauilata" (leeuwenmanen)11—11.45 Concert door Van Dijka Origineels Vo- lendammera; 11.45—12 Gramofoon; 12.15-4! Concert do<xr het A.V.R.O.— Kwartet en Gramofoon; 2—2.30 Lering door J. A. Lotgering over: Watertoe risme: tochtjes inons land: 3—4 Knip oursua; 44.30 Plano-voordracht; 4.90 Zang door 't Dameskoor ran de In dustrieschool voor Meisjes te 's-Gra- venhage; 5—6.15 Gramofoon; 5.15—7 Concert door Kovaaa latjes en irfjn Or kest; 6.30—6.40 De heer S. H. van Geuns over; Een zwerftocht door mooi Nederland; 7.45—3.16 Concert door het Omroep-Orkeat; 8.15—8.30 Tho- ïen en Van Lier zingen vroolijke lied jes; 8.30—0 Vervolg Concert: 0—0.15 Tholen en Van Lier; 9.15—10 Vervolg Concert1010.15 Nieuwsberichten 10.1510.45 Opvoering van „Teveel taartjes schaadt"; 10.45—12 Gramo foon. Huizen. K.R.0. 88.15 Concert; 10— 11.90 Gramofoon; 11.3012 Godsdien stig halfuurtje; 12—1.90 Concert door het K.R.O.-Trio; 1.90—2 Gramofoon; 23 Vrouwênuurtje; 98.30 Gramo* foon; 4.30—6 Gramofoon; 66.30 Uit zending van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart; 0.307.15 Gramo foon; 7.157.45 De heer H. Klooster over: Een en ander over het geestes leven van den Javaan; 7.458 Ver bon dskwartiertje; 8—8.15 Gramofoon; 8.15—11 Concert door het K.R.O.-Or- kest. Soliste: Juli de Stuers, Sopraan; jn de pauze Nieuwsberichten; 1112 Gramofoon. Woensdag 22 Juli. Hilversum. V.A.R.A. 6.45—7 en 7.30- 7.45 Ochtendgymnastiek; 8 uur Gra mofoon; V.P.R.O. 10 uur Morgenwij ding; V.AJl.A. 10.15 uur „Onze Keu ken" door P. J Kers Jr,; 11 uur Gra mofoon; 11.05 uur Mej, H. van der Heide over: Ontspanning. Gebruik van vrijen tijd; 11.95 uur Gramofoon; 12.15 uur Concert door het V.AJLA.-Septet en Gramofoon; 2.15 uur De heer H. v. d. Houven over: Personeeloooperatie; 2.30 uur Kindermatinee; 3.30 uur Vo caal Concert; 430 uur Voor de Kin deren; 6 uur Concert door hot V A. R.A.-Septet, V uur De heer M. J. Brusso over; Mijn leven onder de men- echen; 7.45 uur Een en ander uit de VARA.; 8 uur Concert door het V.A.R.A.-Orkost; 9.30 uur Opvoering van „Huwelijk", in 8'dialogen; 10 uur Zang en Piano; 10.15 uur Persberich ten; 10.25 uur Concert door het V.A. R.A.-Orkest; 11 uur Gramofoon. Huizen. N.C.R.V. 8-8.16 Schriftlezing; 8.15—9.45 Concert; 10.90—11 Zieken- dienst: 11—12 Harmoniumbespeling; 1®12.90 Gramofoon; 1.80—2 Concert (Fagot, Clarinet, Hoorn, Piano en Harmonium); 2—2.80 Lezen van Chr. Lectuur; 2.30—3 Gramofoon; 3—4.30 Concert (Sopraan, Cello en Piano); 4.004.45 Gramofoon; 66 Kinder uurtje; 67 Gramofoon; 77.80 Uit zending van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart; 7.80—8 De heer 8. Schaafsma over: On gevallen verzeke ring; 8 uur Uitzending gewijd aan het Vrouwen-Maatschappelijk werk van 't Leger des Heils; na afloop Persberich ten en Gramofoon. 5e klasse der HLBiS. te Gorinchem D, E H. Diepenhorst en van de 3e naar de 4e .klasse D. van Houweling. Mej L. Diepenhorst is te Dordrecht geslaagd voor bet diploma „huishoudkundige". 'Zaterdagdagmiddag zou do heer Stam. hoofd der 0. L. School, met zijn vrouw en kinderen per auto een reisje maken. Op den Damschen weg raakte de heer S. door de slebbtheid van den weg zijn stuur kwijt, waardoor de auto met inzittenden n het water viel. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor en allen konden gem^tkelijk uit den wa gen kómen. Nadien ia de auto door de Gebr Hanewijn weer op het droge ge bracht. Zaterdagmiddag zou de heer De Vries, kapitein der sleepboot „Onrust", met zijn sleepboot weer naar Giessen- dam gaan Juiaf voot de Giessenbrug wilde hij de pijp omlaachalen, doch ten gevolge van een rukwind kwam deze pijp n de Gieseen terecht. Geruimen tijd moest men dreggen, doch zonder resul taat Toen begaf zich de heer J. v. d. Koppel in een roeiboótje te water en het gelukte hem" het verlorene op te sporen. Met zeer veel moeite werd hij weer bo ven water gehaald. Giessen-Nieuwkerk. De heer Goedhart eigenaar van den motordienst „De Gies- sen". welke vorige week aan zijn geheele personeel ontslag had aangezegd, s na minnelijke schikking wederom besloten, den dienst te blijven handhaven. HULDIGING VAN DEN HEER A. FEENSTRA. Gorinchem. In het gymnastieklokaal' der R.H1LS. is Vrijdag de aftredende directeur, de heer A Foenstra, die meer ilan 42 jaar aan do school verbonden was, daarvan de laatste 19 jaren als directeur, gehuldigd. Aanwezig waren dé beide wethouders en ,de gem -secretaris, de inspecteur van het MX)., dr., G. H. Coops, de nieuwe directeur, dr. AJbers, leeraren en oud- leeraren, leerl ngen en oud-leerlingen. Onder hen. die het woord voerden, was Weth. dr. S. Biegei, als loco-bur gemeester. Namens defc oud-leerlingen spraken de heer mr. L. A. Donker, en de beer Romswinckel en voor de tegenwoordige leerlingen was de heer H J. D. J. Fol- kerte de tolk. De leeraren boden den heer F. een belangrijk boekwerk aan: „Het Dijk- en Waterschapsrecht in Nederland" door Beekman, de leerlingen en oud-leerlin gen een schilderij van den heer Jansen, voorstellende de Havendijk te Gorinchem waarbij een album, met de namen der schenkers. Gouderak. De heer A. de Groot heeft vergunning verkregen voor den bouw van een drietal woonhuizen te Stolwij- kersluis. Een zoontje van den heer A. H ie met de feta zoo ernstig gevallen, dat hij zijn arm kneusde en zich onder behandeling van Dr. Beekenkamp moest stellen. Afscheid. Hardinxveld. Vrijdagmiddag heeft de heer G. K. ter Heege, hoofd der scholen IV (l.o. en u-l.o.) afscheid genomen van de leerlingen en van de school. Daarbij waren zeer veel ouders, het ge meentebestuur en de collega's, hoofden der o. 1. eoholen aanwezig. De heer Rozeveld, directeur van het postkantoor, sprak een woord van wel kom tot de aanwezigen. Namens de ouders sprak de heer M. Vermeer, die ge schenken aanbood. De heer K. de Boer, gemeente-secretaris, voerde, waar de burgemeester afwezig is, namens het ge meentebestuur het woord en dankte den heer Ter Heege voor het vele, dat deze in het belang van het onderwijs deed. De heer J. A. Steynis, hoofd der school voor g.l.o. III, sprak namens de colle ga's. Zichtbaar aangedaan, beantwoordde de heer Ter Heege, mede namens diens aan wezige familie, de verschillende spre kers. 't Was voot het scheidend hoofd een jnooie middag. De leerlingen boden geschenken aan en daarna werden ze onthaald. Electrlflcaiie. Hel- en Boelcop. Het bestuur dezer polders heeft aan 't electriciteitsbedrjjf te Dordrecht vergunning verleend tot het graven in de wegen tot het leggen van den kabel voor de electriciteitsvoorriening onzer gemeenten Waarschijnlijk zal eerst in het laatst van Augustus met het graven begonnen worden. De milicien A. B. den Hartog, van de lichting 1929, aan wien wegens kost winnerschap een jaar uitstel is verleend, is ter kennis gebracht dat hij op 5 Oc tober in werkelijken dienst moet komen. Hij is ingedeeld bij het 6e Regt. Inf., Chassé Kazerne te Breda. Toen de afgeloopen week de hond van den veehouder B. lag te slapen, trok diens 8-jarig dochterj te het beest aan een der pooten. Het sprong op het kind toe en beet het zoodanig in het hoofd, dat het bloedend verwond werd en ge neeskundige hulp moest worden inge roepen. DE VERLOREN RAADSZETEL. Lekkerkerk. Omtrent de kwestie van de al of niet vervulling van den raads- zetel van den heer P. Neef, meldt men ons nader, dat de heer Neef zijn benoe ming wel tijd jg* heeft aangenomen, doch verzuimd heeft zijn geloofsbrief binnen vier weken bij den Raad in te zenden. Daardoor kwam, ingevolge art. 18, derde lid Gemeentewet, op den eersten dag na afloop van dien termijn, opnieuw de plaats open. Toen had dus benoemd verklaard moe ten worden de candidaat, voorkomende op dezelfde candidatenlijst en die voor benoeming in aanmerking zou komen, maar aangezien op die lijst geen andere candidaat voorkomt, heeft de voorzitter van het hoofdstembureau gemeend, dat de opengevallen plaats niet kan worden vervuld. Werklooxen. Lex mond. Als werkloozen staan hier thans ingeschreven 11 grondwerkers en 4 mandenmakers. Schoolreisje. Lexmond. Vrijdag maakten de kinde ren uit de vier hoogste klassen der beide scholen een reisje per autobussen naar Utrecht en vandaar per trein naar Am sterdam. Eerst bezichtigden zij de St. Nicolaaakerk en het rijksmuseum en van daar gingen zij naar de ,3ijenkorf\ waar ze flink ontbeten hebben Daarna maakten ze een heerlijk tocht je per boot door de havens. Het mooiste was echter „Artis", waar juist de zee leeuwen gevoederd werden. Na zich nog eens versterkt te hebben, was het tijd weer huiswaarts te keeren Ruim vol daan kwamen allen omstreeks 9 uur thuis Vrijdag maakte de Chr. Zangver- eeniging „Hosanna" een reisje per auto bus naar Nijmegen. Om kwart voor zeven vertrok men in één rit door naaf Lent Hier bleef de bus achter en werd Nijme gen bezichtigd. O a. bracht men een be zoek aan een R-K. Kerk en verschillend parken en gebouwen. Een der torens van de vroegere vestingwerken der stad bood een prachtig uitzicht. Ook het beroemde Valkhof werd bezocht, 's Middags reed men met den tram naar Berg en Dal en dwaalde daar n de mooie omgeving rond en na nogmaals een wandeling door de stad, aanyaardde men tegen zeven uur de terugred, die ging over Arnhem, Wa- geningen en Utrecht. Te ruim half elf kwam men zonder ongelukken zeer vol daan wee; thuis. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Onder groote belangstelling is het stoffelijk overschot van L. de Heer Vrijdagmiddag ter aarde befteld. Ds. J L. Dippel h eld een toe spraak aan de groeve. Vrijdagmiddag is op den Hoofdweg een luxe auto door een defect aas de stuurinrichting in het water gereden. De heer Van der Weiden haalde den wagen weer uit het water. Noordsloos. De muriekvereeniging „Volharding" zal bij gunst g weer Don derdagavond een muzikale wandeling doo£ het dorp maken. Kostelooss rljwlalplaatjai. Oudswater. De ontvanger der directe belastingen te Oudewater zal vanaf 15 Juli tot 90 Juli 1931 eiken Dnsdag- en Donderdagavond van 89 uur voor in gezetenen der gemeenten, onder zijn kan toor ressorteerende, zitting houden voor aanvragen om kostelooze rijwielbelas- tingplaatjes. Gemeenteraad. Ouderkerk a.d. IJsse). De gemeenteraad is bijeengeroepen tegen Vrijdag 24 dezer, v.m. 10.15, ter behandeling van de vol gende agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Onderzoek geloofsbrieven benoem de raadsleden. 3. Begrooting burg, armbestuur dienst 1932. 4. Aanbieding gemeente-rekening dienst 1930. 5. Vaststelling voorschot uitkeering scholen over 1931. 6. Wijz ging begrooting dienst 1931. Papendrecht. Vrijdagmorgen reed een vrachtauto uit Gorkum in woeste vaart de Hoogendijk uit in de richting Dor drecht. De chauffeur, die met deze snel heid een autobus zou passeeren, had het ongeluk, doordat hij zijn stuur niet meer meester was, van den weg te geraken, met het gevolg, dat de auto over den kop sloeg De chauffeur kwam er zelf goed af. Gemeenteraad. Polsbroek. De gemeenteraad heeft de rekening van het burgerlijk armbes-uur over 1930 goedgekeurd De eindcijfers zijn: Inkomsten plus batig slot 1929: I f 9910,34. uitgaven f 7777,69, batig s.ot 1 alzoo f 2132,65. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim benoemde de raad den heer A. Kooiman, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer A. de Jong naar Utrecht. De heer J. de Pater Tz., die mede op de voordracht van B en W. was geplaatst, verkreeg 3 stemmen. Per 1 Aug is aan den heer S. P. Berkhof te Oudewater eervol ontslag verleend als bouwkundig opzichter der gemeente, zulks op zijn daartoe gedaan verzoek wegens gezondheidsredenen Aan den waarn. opzichter, den heer J. C. Hogendoorn te Gouda, werd de afwikke ling der loopende zaken opgedragen, ter wijl een eventueels benoemmg werd aan gehouden tot de volgende vergadering. Goedkoop weiden, Waddlnxveen. De politie heeft tegen den landbouwer K die herhaaldelijk zijn vee op een andermans grond liet loopen, proces-verbaal opgemaakt. Wethouder J. Visser, die op nieuw was gekozen als lid van den raad, heeft" voor die benoeming bedankt. Zijn opvolger op de lijst van de Christ. Hiest Knie is de heer N. Krabbendam. De commissie van bijstand in het beheer der gemeentebedrijven heeft in overleg met het college van B. en W. een voorstel bij den Raad ingediend tot >n voering van. een huurkoopsysteem voor electrische apparaten, zooals stofzuigers, strijkijzers enz. Met de installateurs zal een regeling worden getroffen. Verlaging stroomprijs. Waddinxveen. B en W. hebben aan den Raad voorgesteld de electrioiteits- tarieven te verlagen met ingang van 1 Oct. De voorgestelde verlaging bedraagt voor licht 8 cent, kracht 2 cent op con tract boneden 5000 K.W.U, 2 cent, idem boven 5000 K.W.U 2 cent, voor polder bemaling bij dag en nacht 1 cent per K.W.U. De werkman N. kreeg op het werk aan den in aanleg zijnden spoorweg vuil in zijn oog. Den volgenden dag begon it oog te ontsteken, waarom hij zici onder dokters behandeling stelde. Daar de geneeskundige het vuil door de ont steking n et kon verwijderen, moest hij zich ter verpleging naar het Groot Zie kenhuis te Leiden begeven. Waddlnxvesn. Bij de openbare ver pachting van het vischwater der ge-, meente werden pachters de heeren W. Alphenaar te Boskoop en J. Bont te Hof- Gered. Waddlnxveen. De heer S, die op zijn erf stond, zag in een moddersloot achter zijn woning een handje boven het water uitsteken. Hij sprong in de modderige massa en toen hij het lichaam boven het water trok, zag hij tot zijn groote verba zing dat hij zijn ö-jar'g zoontje had ge red. Het kind, dat reeds bewusteloos was, is door toepassing van kunstmatige ademhaling weer tot bewustzijn gebracht Waddlnxvesn. De gymnastiekvereni ging „T.O O.S" zal Zaterdag a.s. een openluchtuitvoering geven op het plein van de 0. L. School aan de Brug. B. en W hebben reeds de vereischte toestem ming verleend. Het hoofdstembureau heeft als raadslid gekozen verklaard den beer N. Krabbendam, zulks in de vacature ont staan door het bedanken van den heer J. Visser. Het gemeentelijk zwembad, dat eenigen tijd voor kinderen, die de zwem kunst niet machtig waren, gesloten was, omdat het ondiepe gedeelte gevaar op leverde wegens verzakking van den bo dem, is thans weer opengesteld. IJsselsteln. De neomiet J. A. Schinkel geboortig alhier, heeft Woensdag de Heilige Priesterwijding mogen ontvangen en gisteren in de parochiekerk zijn eer ste plechtige H. Mis opgedragen. Drie toren klokksn. IJsselsteln. Voor den gemeentetoren van de Ned. Herv. Kerk worden 3 groote klokken gegoten in tonen C, S en F. Het gewicht bedraagt ruim 9000 pond. Na onderzoek is besloten de klokken in ons land te laten gieten en wel in de fabriek van de firma A. H. van Bergen te Heili- gerlee, welke firma reeds met het ver vaardigen bezig is. De Kantonrechter te Utrecht heeft in de afgeloopen week veroordeeld M, 0, tot f 10 boete met verbeurd verklaring van het in beslag genomen vischtuig, we gens zonder vergunning het ongeoorloof de vischtuig te vervoeren; ten 2e. G. M. tot f 6 boete terzake rijden met een twee wielig motorrijtuig zonder rijbewijs, en ten 3e. G. T., wegens het slachten van een varken tot f 80 boete of 15 dagen hechtenis. Schoorsteenbrand. IJsselsteln. Vrijdagmiddag ontstond bij den hear M. van Z. aan de Utrecht- sche straat een schoorsteenbrand. Door toegeschoten hulp was spoedig het brandje gebluscht en erger voorkomen. Vrijdagmiddag werd de heer Van V. onderwijzer aan de R.-K. Jongensschool plotseling onwel. Een ontboden genees heer constateerde galsteen. Per auto is de heer V. op advies van den geneesheer naar zijn ouderlijke woning to Vianen overgebracht. Zevenhuizen. De Gebr. v. d. Knaap al hier zijn de laagste inschrijvers voor het onderhoud van het timmerwerk voor den Zuidplaepolder. Aan hen is het werk ge gund. Het bestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, afd. Ze venhuizenMoercapelle, geeft een sub sidie voor den cursus bij E.H.B.O. Als leider zal optreden Dr. De Jongh. Er zul len hier nu twee cursussen zijn. Groot-Ammers. Vrijdagavond werd in Gelkenes de motorbrandspuit beproefd. Alles bleek in uitstekenden toestand te verkeeren. Naar waarneming in den morgen nut 20 Juli. De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Dinsdagavond: Matige tot zwakke Noordelijke tot "Weste lijke wind; half tot zwaar bewolkt; later opklarend; waarschijnlijk een enkele re genbui; weinig verandering in temper- tuur. Waterstand: Opgave van 20 Juli, v.m. 8 uur: Keulen 3.41 was 0.15 M. Lek 1.58 val 0.19 M. Vaartsohe Rijn 0.44 val 0.04 M. Maastricht (Borgharen) 18 Juli, 41.05; was 0.15 M. Luchttemperatuur. De temperatuur van de lucht bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw 66 graden Fahrenheit. Maandag 20 Juli, Nieuwe Maaa. Motor-ongeval. Haastrecht. Gisteren is een motorrij der in het buurtschap Rozendaal onder deze gemeente zoodanig gevallen, dat dr. Hakkenberg ter plaatse van het ongeval hulp moest verleenen. Voor nadere be handeling bij dr. H. aan huis werd de patiënt in de auto naar Haastrecht ver voerd en daarna per auto naar Rotter dam teruggebracht. Hardinxveld. Aan het gymnasium te Gorinchem is de leerling J. H. de Boer tot de le klasse toegelaten. In ons vorig nummer vermeldden wij abusievelijk dat hij was bevorderd. Nog meer schepen. Krimpen a.d. Lek. Er zullen hier nog meer schepen worden opgelegd. Van de maatschappij „WaUum" komen nu ook nog de laatste groote schepen, 18 in ge tal. De sleepbooten en eenige ze lschepen dier maatschappij worden opgelegd. De postduivenvereeniging „De Reis duif' hield gisteren een wedvlucht vanaf Roosendaal, afstand 48 K.M. Er werd aan deelgenomen met 132 duiven. Prij zen werden als volgt behaald: 1, 14, 15 en 21 Westbroek, 2 en 30 P. D de Jong, 3, 11, 24 en 27 M. C. de Jong, 4, 10 en 13 A. Nobel, 5 en 29 H. Nobel, 6 en 7 J. M. de Hon, 8 en 12 K. Kooijman, 9, 19 en 31 J. Versluis, 16 §n 32 P. Neef, 17 en 18 H. A. van Krimpen, 20 en 28 G. J. Baardwijk, G. Liedorp, 23 G. Stout, 25 J, van Wijnen, 26 J. H. Roelofs De eerste duif kwam aan om 8 42.17 uur en de laatste duif om 8.57.56 uur. Op de Noordzee had met goed ge volg de proefvaart plaats met de zee sleepboot „Java" van den heer B. P. Koomans v. d. Dros te Rotterdam. Dit vaartuig werd op de mótorenfabriek Bol nes alh er voorz en van een stoommachi neinstallatie van 500 I.P.K. Peursum. De leering J. v. Houwelin- gen is aan het gymnasium te Gorinchem niet bevorderd, doch toegelaten tot de le klasse VRIJZ. HERV. GEMEENTEDAG. Berkenwoude. Zondag is hier een Vrij zinnig Hervormde Gemeentedag gehou den. In de morgenbijeenkomst, welke werd geopend met het gemeenschappelijk gezang 2 1 en gebed, werd het ope ningswoord gesproken door Ds. ten Brug- genkate, gevolgd door een rede van den heer J. H. Winkler, hoofd der Openbare Lagere School te Ammerstol, "over het onderwerp: „De openbare Godsvereering" Vervolgens hield Ds. B. J. Kanis, van Stolwijk, een rede over de Zendingstaak der gemeente. Het muzikale gedeelte vervulde mevr. J. ten BruggenkateSpielgelberg. De middagbijeenkomst opende het zang koor „Nieuw Leven" te Haastrecht. Toen hield Ds. J. B. Th. Hugenholtz, een re de met als onderwerp: Kerk en Samenle ving (de stad op den berg), waarna vio- loncelspel klonk van den heer G. Bellaar Spruit, Van Breda. Na gemeenschappelijk ringen van Gez. 249 3 was het slotwoord aan Ds. ten Bruggenkate, met dankgebed en zang van Gezang 96. INTREDE DS. L, G. BOLKESTEIN, Schelluinen. Voor een zeer talrijk ge hoor, waaronder velen uit omliggende plaatsen, heeft Zondagavond Ds. L. G. Bolkestein, overgekomen uit 's-Graven- moet, zijn intreerede gehouden in de Ned. Herv. Kerk. Zijn tekstwoorden wa ren Zacharia 11 vrs. 7 b. Onder de aan wezigen waren de ringpredikanten ds. L. Nugteren uit Giessen-Nieuwkerk en ds. Rennes uit Giessen-Gudekerk en de burgemeester J. G. D epenhorst. Na de preek sprak ds. Bolkestein ach- 101. Haastig sprong Rob overeind, en nadat de geheim» steenen deur boven aan de trap doorgegaan was, zag hij een troep kameelen op de tempel afko men. „Zijn zij het niet, die je zoekt?" vroeg de oude mam 102. Reeds had Rok Ouwe Daan, Prof. Prewe en de Arabische bedienden her kend, en met een kreet van vreugde •ohoot hij vooruit, om hen te begroeten. Ouwe Daani vreugde was niet minder groot dan dig van Rob bij hun ontmoe ting. „Van de inlanders in de bazar hoorden we, dat je achtervolgd werd door Abu Hassein en z'n róovexe," zei hij, „maar toen jouw kameel alleen terug* kwam, dachten we, dat je omgekomen wa# in dt woeetija," mERSTE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUTD=HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhovenicüe Courant MAANDAG 20 JULI 19S1. tereenvolgens de beide ringpredikanten, ,11e kerkelijke ambtsdragers, het perso neel der Zondagsschool den burgemees ter en het personeel der lagere school toe, waarna ds L. Nugteren als consu lent het woord nam. om den nieuwen predikant welkom te heeten. Op verzoek ran ds. Nugteren zong de gemeente haar nieuwen leera&r Psalm 20 vrs. 1 toe. Ds. Nugteren nam tevens afscheid als con- inlent en dankte de gemeente voor de medewerking, die hij gedurende vijf jaar heeft mogen ondervinden. In den morgendienst is de nieuwe pre- dkant bevestigd door ds. L. Nugteren uit Giessen-Nieuwkerk, die tot tekst had Jesaia 58 1. EEN DRENKELING. Arie, een 4-jarig zoontje van'den heer A. K., wonende in de Provemorstraat, en een e' en oud kameraadje, vermaakten jich Vrijdagavond met een aeifgemaakten hengel aan de Oude Haven, 'loen de eer- jte een in het water drijvend stuk hout naar zich toe wilde halen, heeft hij zich daarbij blijkbaar wat te ver overgebogen en het gevolg was, dat het kind voorover van de kade in het water schoort. Nie mand zag het ongeluk gebeuren, doch het vriendje liep op een draf naar huis en vertelde, dat „Arie in het water was ge vallen en hij hem nu niet meer zag". Een drietal voorbijgangers bemerkte pu, wat er aan de hand was en zij zagen den klei nen drenkeling midden in de haven drij ven, met slechts het hoofdhaar boven water. Het was duidelijk, dat hier niet veel tijd verloren mocht gaan en dat ging ook niet. Een van het drietal, de heer J. Meier, begaf zich geheel gekleed te water. Hij moest tot zijn schouder daardoor waden, dooh dank zij het feit, dat er op dat oogenblik geen sterke stroom stond, wist hij het kind spoedig te bereiken en te redden. De kleine was niet bewusteloos, dooh ook niet in staat om te loopen. Geluk kig gaf het kind dadelijk veel water op en tot nog toe hebben zich geen ernstiger gevolgen voorgedaan. 65-JARIG HUWELIJKSFEEST. Als een echtpaar zijn gouden huwe lijksfeest achter den rug heeft, dan heeft eik jaar, dat aan die halve eeuw nog wordt toegevoegd, bijzondere waarde. Ze ker verdient het due de aandacht, een 65-jarige eohtvereeniging wordt herdacht zooals dat gisteren bet geval was bij het echtpaar J. van Ga van den Abeele en F. S. W. van Os van den Abeele—Den Bes ten. Hoewel de herdenking in verband .met familieomstandigheden zonder groo te feestelijkheden werd gevierd, heeft het echtpaar in zijn famj|iAicWrig nog opge wekt het jubileum herdacht, want beiden verkeeren nog in goede gezondheid, hoe wel de bruidegom 79 jaar is en rijn vrouw 75 jaar. De bruidegom, die vroeger als knechtje w het zilveramadevak werd opgeleid en dat vak later tal van jaren als zelfstan dig patroon heeft bèoefend, heeft nog Slechts sinds een paar jaren het werk ge heel aan zijn zoons overgelaten, ATHLETIEK. Bij de Zaterdag en Zondag voortgezette wedsrtijden te Gouda om het kampioen schap van den Zuid-Holl. Athletiekbond, heeft onze stadgenoot, de heer G. Lamo- ree, uit „D.O.S.", weèr fraaie resulta ten bereikt. Hij werd no. 3 bij het kogel- stooten met 11.27 M., en no. 1 bij het verspringen met aanloop (7.10 M.)f en bij den h ink-stap-eprong met 14.33 M. CONCERT „KUNST NA ARBEID". De Mondaeoordeonvereeniging „Kunst na Arbeid" trof Zaterdagavond geen gun stig weer voor haar eerste zomer-ooncert van dit seizoen. Toch was er, die omstan digheid in aanmerking genomen, vrij veel belangstelling op den Dam en toen de dreigende buien een voor een voorbijdre ven, bleven de meeste toehoorders gerui men tijd luisteren naar de uitvoering van het welgekozen programma. „Kunst na Arbeid" heeft getoond, ondanks het ver lies van enkele leden, nog in staat te rijn een goed conoert te geven. De vertolking der nummers belees, dat het oor pa zijn moeilijkheden grootendeels weer te boven k' s* ZWEMWEDSTRIJDEN. Het ongunstige weer van Zaterdag was oorzaak, dat de zwemwedstrijden, die dien middag ter gelegenheid van het eer ste lustrum der Schoonhovensohe Zwem en Poloclub zouden worden gehouden, zijn uitgesteld. De datum is nu op Zater dag 1 Augustus bepaald. uitgebreid onderzoek ingesteld. De firma is verzekerd. DE STEENKOLENUITVOER NAAR FRANKRIJK. HEERLEN, 20 Juli. Volgens het Lim- burgsch Dagblad xal er Woensdag te Parijs een conferentie worden gehouden tusschen de directies der Limburgsche Steenkolenmijnen en de Fransche autori teiten, waarbij^men zal trachten de voor waarden voorgons land verbeterd te krij gen. Deze conferentie staat in verband met een van j.l. Vrijdag, waarbij geen enkel resultaat werd verkregen. DE PRINSES GAAT WEER KAM PEEREN. APELDOORN, 20 Juli. Pr.nses Ju liana zal do laatste weken van Augus tus weer met een aantal jongedames bij het Aardhuis gaan kampeeren. DE DUITSCHE CRISIS. Justitieel ingrijpen. BREMEN, 20 Juli. De justitie heeft de geheele boekhouding en alle beschei den van de Nordwolle en Deutsche Treu- hand-Gesellschaft in beslag genomen. BLOEDIGE BOTSINGEN IN BRITSCH- INDIE. JONDEN, 20 Juli. Gedurende het af geloopen week-end hebben zich op eeni ge plaatsen in Indië ernstige onlusten voorgedaan In de weverijen van Ban galore bestormden 2000 arbeiders het ad ministratiegebouw van de fabriek. Er ontstond een gevecht met de politie, waarbij vijf arbeiders werden gedood en meer dan 100 gewond. De pol tie telde 45 gewonden. DE ZWENDEL MET SCHEEPS- HYPOTHEKEN. DORDRECHT, 20 Juli. De Dordtsche Rechtbank heeft J. C. L., bekend door zijn zwendel met Hcheepshypotheken veroor deeld tot'2è jaar gevangenisstraf met af trek van den tijd der voorloopige hechte nis. De eisch was 3 jaar. De medeplichtigen ML van K., een shipper, en H. M., scheepsmeter, zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen van reep. X ei IK jaar. INBRAAK TE ROTTERDAM. ROTTERDAM, 20 Juli. Gistermiddag ontdekte één der f rmanten van -de fa. B- P. van Kleef, die verschillende vleesch- houwerijen in de stad heeft, dat in d» zaak aan den Binnenweg was ingebro ken. Men heeft rich toegang verschaft via een leeg pakhuis, waarna op een binnen plaatsje een raamhor s verwijderd en een ijzeren grendel verbroken. Uit een brandkast, die In een kantoor tje stond, wordt f 8500 vermilt, waarvan tJQQ aan ipiolg. Dg politie heeft een EEN DRIFTIGE VERDACHTE. Van D. stond voor de Tielsche recht bank terecht terzake van mishandeling. De suhstituut-officier van justitie, Mr. Van Everdingien, concludeerde in zijn re- guiritodr, dat verdaohtes schuld bewezen was. Deze woorden wekten zoozeer de woe de van den beschuldigde op, dat hij zijn mes te voorschijn haalde en zich op Mr. Van E. wilde werpen onder den uitroep: „Ik eteek je kapot!" De woesteling werd gegrepen en het mee hem afhandig ge- maCakt, waarna de man in het huis van bewaring te Tiel werd ingesloten terzake van bedreiging. RUWE KERMISGASTEN. Op de zomerfeesten te Bed urn werd in de cakewalk een meisje lastig gevallen door een groep jongens. Toen dezen door bet personeel waren verwijderd, begon nen rij de stokken van de overkapping los te maken. Een der bedienden kwam naar buiten en werd onverwachts aange vallen door een 5-tal jongens en op het hoofd geslagen. De zoon van den eigenaar de heer Klinkhamer Jr., die den bedien de wilde ter hulp snellen, ontving een messteek in het hoofd. Toen de eigenaar van de cakewalk van het gevecht hoorde, wilde hij zijn zoon opzoeken. Hij werd plotseling door een man van achteren aangevallen en kreeg een steek-snijwond aan het hoofd. Hij had veel bloedverlies. De politie achterhaalde later de vechters bazen op den weg naar Onderden dam. De 23-jarige Tjeerd A. werd als verdachte aangehouden. Hij blijft echter nog ont kennen. DE AANSLAG OP NOTARIS MORRA. Zijn toestand bevredigend. Vrijdag is het slachtoffer van den moordaanslag te 's-Gravenhage, notar s Morra, in het Roode Kruis-ziekenhuis geopereerd. De chirurg is er in geslaagd den kogel, die tot diep in het hoofd 'was doorgedrongen, te verwijderen De toestand van den patiënt is bevre digend. VERKEERS-ONGEVALLEN. Dronken automobilist Op do Brinklaan te Apeldoorn reden Zaterdagmiddag per auto de gebr. J. en E. Logtenberg en de heer H. Wiss ink, en bestuurd door den heer E. Logtenberg, te gen een boom op, die bij den grond af knapte. Vervolgens reed de auto tegen een lantaarnpaal, die eveneens afknapte en sloeg daarna over den kop. De heer J Logtenberg werd uit den wagen geslin gerd. Hij bekwam vrij zware-verwondin gen. De beide andere Inzittenden kwamen onder den auto terecht en werden door te hulp schietende voorbijgangers be vrijd. A. Wiseink werd zeer zwaar gewond m zorgwekkenden toestand naar het zieken huis te Apeldoorn vervoerd. Behalve uit wendige verwondingen bekwam hij ook ipwendige kwetsuren. De chauffeur kreeg elechta eenige lich te kwetsuren. Het bleek, dat de drie inzittenden on der den invloed van eterken drank ver keerden. In den loop van den middag hadden rij reeds diverse café's bezocht. De bestuurder werd in arrest gesteld, ter wijl de zwaar beschadigde auto in beslag is genomen. Er is gebleken, dat met groo te snelheid is gereden. Ernstige' Zondagavond greep, door den heer K., uit H' motorrijwiel, bestuurd doo D„ uit Maastricht, met nog duo-zitting uit de richting Het motorrijwiel wérd meegesleept, terwijl de opzittenden tegen den grond sloegen. Ernstig gewónd met gebroken beenen werden zij opgenomen. Dr. Von den, die onmiddellijk ter plaatse was ver leende de eerste hulp, waarna de beide gewonden per ziekenwagen naar het St. Josephgesticht te Heerlen werden over gebracht, DoodslIJk motor-ongeluk. To Soest kwam gistermiddag de 19-ja- ilgg A. M. op etn motorrijwiel met groo- d op de te snelheid uit de richting Amersfoort den hoek <*n nabij den molen van zijn va der. De jeugdige motorrijder, die nog slechts eenige weken rijdt, kon den weg niet houden en kwam door de groote vaart men schatte de «nelheid op 80 a 90 K.M. links op het rijwielpad te recht. Hij reed daar een wielrijdster aan, die door een geluk met den schrik vrij kwam. Haar rijwiel werd echter vernield. De motorrijder vloog daarna vlak voor de ouderlijke wohing tegen een wegwij zer. M. viel door den schok van den mo tor en brak o.a. zijn rechterbeen. Toen Dr. D. ter plaatse kwam, was de ongeluk kige reeds overleden. De motor was ge heel vernield. M. was de eenige zoon fn het gezin. Bejaard man na aanrijding overleden. Aan den Petrus Campersingel te (ho ning werd Zaterdagavond de 79-jarige R. M. door een gemeentelijke autobus aan gereden. Hij werd aan het hoofd ge wand. Hoewel zijn verwondingen zich aanvankelijk niet ernstig lieten aanzien, werd hen naar het Academisch Zieken huis overgebracht. Kort na aankomst is de man daar overleden. Wielrijder gedood. De winkelier G. Legemaat uit Leersum reed Vrijdag op de fiets op den straatweg bij Leersum. Toen een auto naderde stak hij plotseling den weg over en op dat mo ment werd hij door een vrachtauto, af komstig uit Utrecht, welke hem van aoh- teren naderde, gegrepen en bijna op slag gedood. De vrachtauto reed tuAschen twee boomen door en werd vrijwel geheel ver nield. De chauffeur bekwam geen letsel- De auto is in beslag genomen. Noodlottigs aanrijding te Zegwaard. Te Zegwaard kwam Zaterdagmiddag de 22-jarige motorrijder A. S., wonende te Benthuizen met een vaart van onge veer 50 K.M. van het station. Voor hem reed het 7-jarig meisje J. B. op haar fiets. Door de weifelende houding van 't meisje, kon de motorrijder niet meer voor komen, dat hij in het voorbijrijden de fiets greep met het gevolg, dat hij de sloot inreed, tegen de betonnen schoei ing van een wal. De heer S. kwam met rijn hoofd tegen de schoeiing terecht, terwijl de duo-rijder de 19-jarige G. V. uit Benthuizen, daar bij een been- en kniewond bekwam. Het meisje, dat eveneens in het water terecht kwam, bekwam lichte ribkneuringen. De bestuurder werd bij Dr. P. binnen gedragen, waar hij, na een uur bewuste loos te zijn geweest, overleed. Motor en fiets werden zwaar beschadigd. MISLUKT FLAN MET EEN VLIEG- FIETS. Zqndag zou boven de hoomlooze heide tusschen Busaum en Laren een demon stratie worden gehouden met een vlieg- fiets. De geheele week is het toestel op een weiland achter den Brediuaweg te bezichtigen geweest. Er hadden zich bijna drie 'du zend menschen op de hei verzameld om de opstijging bij te wonen. Deze zou te drie uur plaats hebben door de gebr. Fokker te Busaum. De vlucht kon evenwel piet doorgaan, omdat het toestel blijkbaar door kwaad willigen was beschadigd. De buis, om welks einden de voorwie len moeten wentelen en die het geheele raamwerk moet bijeenhouden, was door gesneden Het toestel zelf was niet ge schonden. Van de vernieling is. bij de politie aan gifte gedaan. EX-KONING AAN DE FILM? Volgens berichten uit Hollywood, zou de kans bestaan, dat de 40-jarige ex-ko ning George van Griekenland, spoedig filmacteur wordt. r01ga Dallaz, de Euro- peesche zangeres, die een goede bekende ia van den vroegeren monarch, brengt op het oogenblik een bezoek aan de film- stad. Zij deelde daar mede, dat ex-koning George haar had verteld, dat bij Indien hij niet op Griekenlands troon zal worden hersteld, een aantrekkelijk contract zal accepteeren, dat hem door een bekende filmmaatsoh&ppij te Hollywood is aange boden. In filmkringen verluidt, dat de maat schappij waar op Olga Dallaz 't oog heeft, hetzelfde concern is, "dat eenige maanden geleden ex-koning Alfonso na zijn vlucht uit Spanje een contract aanbood. Alfonso is op dit aanbod niet inge gaan. Ook met de andere voormalige kroondragers van Europa heeft de maat schappij niet veel succes gehad. Volgens Olga Dallaz zal ex-koning George de eer ste monarch zijn, dien wij op het witte doek zien. Hij werd in Maart 1924 van den. Griekschen troon geetooton en verblijft op het oogenblik te Boekarest. Hij is gehuwd mei prinses Elizabeth, doohter van koningin Maria van Roeme nië. MISLUKTE DOODENSPRONG. Meisje levensgevaarlijk gewond. In het circus Central te "Weenen heeft een tragisch ongeval plaats gehad, waarvan een Amerikaansch meisje, dat een „doodensprong" uitvoerde het slachtoffer is geworden Dit me:sje was de 22-jarige Anne Ringers, de dochter van een bekend acrobaat, d e met haar vader in het circus optrad Hij had steeds met zijn vrouw gewerkt, tot deze wegliep en nu in een ander circus op treedt met hetzelfde nummer. De vader heeft toen de dochter getraind voor zijn nummer, dat bestond uit een tweetal sprongen in een waterbassin. Hijzelf sprong van een hoogte van 86 meter, terwijl zijn vrouw en later zijn dochter, van een hoogte van 21 meter sprongen. Verleden week werd het nummer weer uitgevoerd. Eerst zou de dochter sprin gen, Zij maakte oog««chijnUjk dm sprong correct, maar tot ontzetting van iedereen zag men haar niet meer uit het zwembassin opduiken. Er ontstond groote verwarring in het circus, dat tot den nok gevuld was, daar de vader, in doodsangst boven in den nok van het circus noodkreten sliakte en toen in al lerijl naar beneden klom Intusachen was een andere artist in het water ge sprongen, waar het bewustelooze meisje op den bodem lag. Hij kon er haar ech ter niet alleen u thalen en moest wachten totdat er hulp was gekomen. Anne Rin gers is naar een ziekenhuis gebracht, waar werd geconstateerd, dat zij een wervel gebroken had. Zij zal waarschijn lijk sterven en anders in ieder geval ver lamd zijn. Na dit ongeluk brak een groot tumult in het circus uit. Een deel van het pu bliek eischte het entreegeld terug, het geen de directie we gerde. De politie maakte tenslotte een eind aan de op schudding. 1 BANDIETEN AAN HET WERK. Kaapstad onveilig. De laatste dagen hebben te Kaapstad eenige gewapende en gemaskerde ban dieten verscheiden gewelddaden bedreven Een paar dagen geleden werd een chauf feur aangehouden en beroofd en sinds dien hebben er nog verscheiden over vallen plaats gehad. Maandag was de polit e weer genoodzaakt aflle manschap pen te mobiliseeren, teneinde de bedrij vers op te sporen van drie overvallen, die gisteravond en heden snel achter elkna^ staats hadden. Een automobilist werd onder bedreiging met een revolver beroofd; de eigenaar van een café moest zijn ontvangsten eveh- eens aan bandieten afstaan. Een chauffeur, die mdden op den weg êen man met een wit masker zag staan, verdubbelde zijn snelheid en reed den man bijna tegen den grond. De ban- deten zetten hem na, doch de automo bilist wist te ontkomen. DE „NAUTILUS" GEREED. Thans ia de reparatie van de duik boot Nautilus, waarmee Sir Hubert "Wil- kens naar de Pool wil varen, op de werf te Devonport voltooid en heeft, na een paar proeftochten, de beslissende duik proeven gedaan. Alles is voortreffelijk gpgaan en men verwacht het vertrek in het beg-n dezer week. De duikboot gaat dan naar Bergen -n Noorwegen, waar zij een 5-tal dagen blijft. Vervolgens gaat de reis naar Spitsbergen. JACK DIAMOND. Vrijgesproken. De beruchte Amerikaansch© bandiet Jack Diamond heeft zich te Troy, onder buitengewone belangstelling van het pu bliek, vodr het gerecht moeton verdedi gen tegen een best huid ging, een aanslag te hebben gepleegd en een taxi-chauffeur te hebben mishandeld. Zooals men weet hebben Diamond's aanhangers een fonds van 50 000 dollars bijeentrebracht voor de verdedig:ög van hun leider. Hun of fervaardigheid heeft tot het gewenschte resultaat geleid: Jack Diamond werd vrijgesproken.! Als een merkwaardigheid zij vermeld, dat zich duizenden personen om het gerechtsgebouw verdrongen, be waakt door een groote troep mfTtalrw* die van machinegeweren wes voorzien. In de rechtszaal werd n'om and toege laten die niet van een perskaart of een ander toegangsbewijs voorzien was. Een grappig incident deed zich voor, toen Jack Diamond zelf zich door de menigte een weg poogde te banen en de rechts zaal bnnentrad. De zaalwacht, hield hem aan en vroeg hem naar zijn perskaart, waarop Jack» verbolgen, zoo le worden miskend, gromde zoo'n ding niet nood g te hebben. Hij stond juist op het punt de zaal uitgezet te worden, toen een van zijn verdedigers tusschenbeide kwam om te verklaren dat dit nu juist de hoofd persoon van de geheele rechtszitting was. namen, en door de daarmee samenhan gende verscherpte concurrentie. Het ia van het allergrootste belang, dat Neder land in dezen strijd rijn positie zoo moge lijk verbetert en in ieder geval handhaaft Dit zal echter alleen kunnen geschieden, door het op peil houden en gestadig ver beteren van het Nederlandsche product In den laats ten tijd worden nog ai var kens aangeboden, die zachf rijn ln het spek. Hiervan is het niet mogelijk goede bacon te maken en wanneer zij toch ver werkt worden, wordt daardoor de naam van het Nedelandsche product niet ge diend. De zachtheid van het spek ont staat voornamelijk door een minder juia- te voeding. Hieraan dient grootere aan dacht geschonken te worden dat tot nu toe veelal geschiedt. Bij de Rijks vee teelt consulenten en andere adviaoerende li chamen is het niet moeilijk om daarom trent de noodige inlichtingen te verkrij gen. Ook worden in de laatste weken, on der invloed van de lage prijzen, te veel lichte varkens, d.i. zulke, die feitelijk bo neden het zoutersgewicht liggen, aange boden. Dit zal tot gevolg hebben, dat, wanneer straks wellicht de prijzen weer naar boven gaan, er een tekort ontstaat aan baconvarkens. Nederland's positie op de baoonmarkt zou hierdoor niet ver sterkt worden. Genoemde besturen wijzen er op, dat deze verzwakking voornamelijk schade voor den landbouw zou béteekenen. Om gekeerd zal een betere prijsnoteering voor bacon in hoogere prijzen voor de varkens tot uiting komen. De medewe- king van den landbouwer tot het ver krijgen van een goed baoon-product is 'dus ook voor hem zelf van 't ailei«groot- ste belang. De vereeniging „Nederland sche Baconoontrole" stelt reeds pogingen ln het werk om den naam van de Ne derlandsche bacon te verbeteren. Zonder medewerking van de landbouwers, zal dit echter geen resultaat opleveren. Daarom dringen de besturen er op aan, dat al len, die zouters fokken, aan het boven staande de noodige aandacht zullen schenken. v EEN PRIJS VOOR PROF. CALMETTE. De Koninklijke Academie van Weten schappen He Bologna (Italië) heeft aan professor Albert Galmette van het in stituut Pasteur te Parijs, een prijs toege kend voor zijn anti-tuberculoeevacdn. Professor Galmette heeft het bedrag van den prijs onmiddellijk ter beschik king gesteld van de stichting Forlamini te Miliaan, tefr einde het te besteden ten behoeve van een jeugdig Italiaanech ge leerde voor de voortzetting van diens tu- berculose-onderatfck. Museumdorp in zweden. Onder groote belangstelling van kun stenaars en publiek is bij Mora, in de Zweedsche provincie Dalekarlië, het door Anders Zorn gestichte museumdorp ge opend ia tegenwoordigheid van talrijke kunstenaars en va$ een groote volksme nigte. Tien jaren van zijn werkzame le ven heeft Zorn met de inrichting van zijn museumdorp doorgebracht. Uit alle stre ken van rijn vaderland kocht hij typi sche boerenhuizen en huisraad aan, dat ongeveer honderd jaar oud moest zijn, om in zijn verzameling te worden opge nomen. De kern van het-dorp wordt ge vormd door het landgoed Skeriol, waar in de volksuniversiteit gevestigd werd. Et rondheen staan een dertigtal huizen, die stuk voor stuk kunst- of ethnografi- sche waarde hebben. Ze zijn niet leeg; elk huis werd ingericht met het bijbe- hoorende oude huisraad, meubelen en ta pijten. Dalekarlië is uit cultuurhistorisch oog punt een van de belangrijkste provin ciën van Zweden. NOODTOESTAND DOOR AARDAPPEL ZIEKTE. Steunbonnen te Obdam. De aardappelziekte heeft in de gemeen te Obdam onder de tuinbouwers een noodtoestand geschapen. Er werd dit voorjaar voor bijna f 50.000 aan tuinders crediet verstrekt, wat hoofdzakelijk be steed is voor de aanschaffing van kunst mest. Nu vrijwel de geheele aardappel oogst verwoest is, moest dit geld als ver loren worden beschouwd. Reeds is een beroep gedaan op den Minister. In verband hiermede zullen B. en W. don Raad* voorstellen om de kermis dit jaar niet te doen doorgaan. Hoe hope loos de toestand is, blijkt ten duidelijk ste uit het feit, dat de gemeente er toe is overgegaan steunbonnen te verstrek ken ter verkrijging van de meest noodza kelijke levensmiddelen. HET FOKKEN VAN GOEDE ZOUTERS. De Dagelijksche Besturen van den Chr. Boeren- en Tuindersbond in Neder land en het Kon. Ned. Landbouw-Comi- té meenen goed te doen het navolgende onder de aandacht der boeren te brengen. De lage prijzen, welke hier te lande in den laatsten tijd voos varkens gemaakt worden, hangen ten nauwste samen met de lagf noteeringen voor bacon op de En- Kelsche markt; een groot gedeelte van onzen export van varkensvleesch immers geschiedt in den vorm van bacon. Deze lage prijzen zijn veroorzaakt door de zeer groot* aanvoeren van bacon, ook uit landen als Polen en de Ooetzee-Staten, dit vroeger ileohU voor ten klein ge deelte aan den import in Engeland d«tl Een paard met wagen van oen voer man is ter hoogte van den Hooi weg te Helpman bij Groningen door een ran- geerende locomotief aangereden. Het paard' was onmiddellijk dood, de wagen werd verbrijzeld, de voerman kreeg geen letsel. Te Ouddorp bij Alkmaar is het 2- Jarlg zoontje van een kleermaker, dat onder een etilstaanden vrachtauto waa gekropen, dóbr dit voertuig overreden. Hij kreeg oen wiel over de borat en is na een half uur overleden. Op het Noorderstrand te Hollum (Ameland) is het in verregaanden staat van ontbinding verkeerende lijk van een vrouw aangespoeld. Het Koningip Elisabeth-Fonds zal nieuwe medische missies uitzenden naar de dorpen van don Beneden-Congo, waar de inlandaehe bevolking nog altijd zwaar door de slaapziekte wordt geteisterd. Te Valencia zijn de leden der sta- kingsledding van de teleefoortbeambten in hechtenis genomen. Te Sevilla zijn vele telefonisten wegens sabotage-actie gear resteerd. Do beide Hongaarsche vlieger» En drest en Magyar, hebben uit Amerika een aanbieding ontvangen, weer per vliegtuig naar Amerika terug te komen. Zij hebben hierover nog niet beslist. Te Chicago is het lijk gevonden van Spike Smith, een der onderbevelhebber» Stanton, Capons'» chef. Smith lag in zijn Stanton, Sapone's chef. Smith lag in rijn auto en was door drie «choten in het hoofd getroffen. Te Stargard in Pommeren is de blikftem in het Paleis van Juititie geslo- gen. De bovenverdieping en de tweede en derde verdieping van den linkervleugel sijn geheel uitgebrand. Een »eer groot aantal fereohWlijkg acten riM vernield,

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 2