LaniibON eo Doeleen. niwjwsbwu? «oohzuid-holismno eNtrrmsmLBct, No. sen Loop der Bevolking Burgerlijke Stand. Bin 20000“^ Gemeenteraad Schoonhoven Mensc ^^Kde^^-r^de’rWjl, oud 57 j., echten, van A. - eerder vin M, uotm. TWBBM BLAD rtf WOENSDAG a AUGUSTUS WSf NIEl dat i formaliteit'b. Doch apt, die etwdi DIT NUMME DRIE Ons blad is aangesi Publiciteitswaarde Adverteerders (I.b adverteerders zich kunnen verschaffe. A’dam 3451 4003 5175 5382 6134 7404 7389 7754 Hik de at len. ABONNÉ’8 van dit KEURING VAN DEKHENGSTEN. Bij herschikking van don Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is bepaald, dat de gewone keuringen van tot dekking bestemde hengsten in het na- jaar 1931, welke alleen door de Stam- tboekcommissiën «uilen geschieden, voor Z.-<Holland zullen worden gehouden op Donderdag 3 Sept, te Arkel voor type tuigpaard; Dinsdag 15 September te Dor drecht en te Rotterdam voor type trek paard; Woensdag 16 September te Mid- delhamis voor type trekpaard. DE UITVOER VAN VARKENS- VLEESCH. In de Staatscourant van Vrijdagavond komt een nieuwe beschikking van den minister van Binnonlandsche Zaken en Landbouw voor, waarbij de voorwaarden zijn vastgelegd, aan welke voor uitvoer bestemd varkensvleesch moet voldoen. Ook zijn afgedrukt de merkteekens, waarvan het vleesch bij uitvoer moet worden voorzien. De beschikking treedt 15 Augustus in werking. streeft naar statistieke gegevens, stolt op dat verslag wel degelijk prijs. Boven dien vindt spr. dat elke gelegenheid om voor de raadsleden gegevens omtrent den toestand der gemeente te verzamelen, moet worden benut De heer Deerenberg zegt dat het nut niet evenredig is aan het werk. De Voorzitter wijst er op, dat bo vendien t alvan verslagen toch jaarlijksoh moeten worden opgemaakt. Het prae-advies van B. en W. wordt aangenomen met alleen de stem van den heer Van Harmelen tegen. De rekening van het Geref. Weeshuis, dienst 1930, wordt goedgekeurd. De aanbieding der gemeente-begrooting dienst 1980, wordt van de agenda ai- gevoerd. BIJZONDER H LANDBOU De te 's-Gra-' ting „Fonds la ding van suikei wezen als bevoe Hoogeechool te ren leerstoel ii kerriet te vesti hoogleeraar bei °ud-onderdirecti voor de Javasi on oud- bu de Ned.- •ohappij te Soe DE PHIl In o mine Het aantal a: Mi de Philip, dat in Novei ONWAARSCHIJNLIJK VERHAAL. De kwestie der 47 Grieksch spre* kende soldaten, die, naar dezer dagen werd gemeld, bij werkzaamheden aan versterkingen bij de Zuidgrens van Albanië door een aardverschuiving gedood werden, is nog niet volkomen opgehelderd. De Albaneesche legatie te, Athene spreekt het bericht namet tegen en beweert, dat zoowel aardverschuiving als de sterfgeval-* i, welke daardoor veroorzaakt zou-y den zijn, op een ^verzinsel zouden be^ rusten. De Bond van Noord4Epiroten even wel houdt vol, dat het bericht juist is Naar thans blijkt, aldus de bond, waren de Albaneesche officieren, die toezicht hielden op het werk, afwezig toen het ongeluk plaats had. Het ver mocden bestaat dan ook dat de man* nen zijn omgekomen door een lawine die opzettelijk veroorzaakt is, teneüw de te voorkomen, dat zij het geheim van den aanleg der versterkingen aan de Joegoslavische autoriteiten zouden verraden. Is deze lezing juist dan is het te vreezen. dat het de een ongunstigen oefenen op de Griel betrekkingen. DE ZIEKTE VAN EDISON. De toestand van Edison is veel verbeterd. Hij is thans weer in staat in bed op te zitten en de courant te lezen. De doktoren zijn evenwel van oor deel. dat de grijze uitvinder nooit tneer zal mogen'werken en zich in het algemeen ook niet meer mag in- spannen. GROOT-AMMERS. Over de maand Juli. In gekomen: J. van dor Schuur, uit Ermelo. LANGERAK. Over de maand Juli. Vertrokken: naar Bergambacht, Ma ria Roest. NIEUW POORT. Over de maand Juli. Vertrokken: A. van Vliet, naar Vianenjj Susanna Rozendaal, naar Voorburg. STREEFKERK. Over de maand Juli. Ingekomen: A. G. Lakerveld on Echt- genoote, van Bergambacht naar G 87; K. Streefland, van Rotterdam naar G 15; E. Wriede, van Huissen naar B 43a; D. Oosterom, van Gapp. a.d. IJssel.naar B 100; T. van Haarlem, van Leerdam naar G 76; S. Minnee, van Leerdam naar A la; H. v. d. Wal TTzn., van Lexmond naar B 78. Vertrokken: A. van der Wal en echt- genoote, van B 103 naar Schoonhoven;; J. W. Dekker, van B 46 naar Papen- drecht, W. Schutte van G 41 naar IJssel- stein; P. Aaldijk, echtgenoote van J. G. d. Beer, van B 101 naar Vianen; M. Slob, van A 14 naar Bleskensgraaf; L. Oskam, van G 12a naar Ridderkerk; Adra. van Genderen, van B 17 naar Bei- len. SCHOONHOVEN. Aug. Geboren: Elisabeth Joanna Henriette Catharina, d. van J. G. J. Doesburg en E. J. H. J. Adriaens. Grietje, d. van A. C. Bestobroor en G. van der Spek. Overleden: J. van Oijen, oud 06 j., echtgenoot van A. M. Berkvens. H. G. Hogendoorn, oud 2 j. Openbare vergadering vaagden ge meenteraad op Maandag 3 Augustus, des nam.2 uur. Voorzitter mr. F. L. J. E. Rambonnet, burgemeester. Afwezig de heeren Btfuwmeester en Olroe. Na ope ning der vergadering worden de notu len ongewijzigd vastgesteld. De Secretaris leest daarop een Kon. besluit voor, houdende bericht van her benoeming van den heer F. L. J. E. Ram bonnet tot 'burgemeester. Het wordt voor kennisgeving aange- nomen. Weth. Schreuder wenscht den Voorzitter geluk met zijn herbenoeming, daarbij de hoop uitsprekende, dat hij rijn ambt nog langen tijd zal mogen ver vullen. De heer Olroe zond bericht dat hij wegens ongesteldheid is verhinderd de vergadering bij te wonen. Van eenige ouden van dagen in de stad is een verzoek ingokomen om in het park naast een der banken twee kleine bank jes bij te plaatsen, opdat rij daar allen zullen kunnen zitten. De Voorzitter stelt voor dit adres in handen van B. en W. te stellen om prae-advies, waartoe wordt besloten. Hierop volgt het schrijven van de winketyersverecniging „Schoonhoven Vooruit” om het kweeken van bloemen zoodanig te beperken dat geen planten aan derden behoeven te worden ver kocht. De Voorzitter deelt mede, dat het adres nog niet door B. en W. is behan deld. Het wordt aan dit college ter hand gesteld. Ook het verzoek van de N.V. Hermann A. Schreuder inzake grondverkoop wordt in handen van B. en W. gesteld. Salarissen politle-personeel. Verder is ingekomen een adres van den Alg. Ned. Politiebond, waarin deze opmerkt dat de salarissen der politie ambtenaren in Schoonhoven aan den la gen kant zijn. Het bestuur draagt daar om een andere regeling der salarissen voor. De Voorzitter stelt voor ook dat adres naar B. en W. te zenden om prae- advies. De heer Deerenberg heeft, hier tegen geen bezwaar. Spr. herinnert ech ter aan het antwoord dat de Voorzitter hem hem onlangs heeft gegeven op zijn desbetreffende vraag, n.l. dat de bevor dering van den chef van politie tot in specteur geen aanleiding zou geven tot salarisverhooging. Zander aanzien van den persoon spijt het spr. dat B. en W. geen andere wijze hebben gevonden om uiting te geven aan hun waardeering ten opzichte van dien ambtenaar. Tal van grootere plaatsen dan deze heb ben geen inspecteur. Ten aanzien van de agenten wil spr. het prae-advies van B en W. afwachten. De Voorzitter wgt dat de Raad ial beirijpen dat IDT. nilt de T&dr van dit request is. Als de Raad zelf de functie van inspecteur had ingesteld, Zou hij verantwoordelijk zijn voor de finan- cieele consequenties. Nu spr. dat op de bekende wijze buiten den Raad om deed, blijft deze volkomen vrij. De heer Deerenberg verzoekt bij de inzending van dit adres aan „Geor ganiseerd overleg” deze commissie een toelichting te geven omtrent de motieven die tot de bevordering van den chef tot inspecteur hebben geleid. De heer Peerbolte vraagt of het niet wenschelijk zou zijn, een verorde ning te maken, waarbij de samenstelling van het politiecorps wordt geregeld. De Voorzitter verklaart zich be reid, de wenschelijkheid daarvan te overwegen. Het voorstel van den Voorzitter wordt zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Het bestuur der vereeniging „Een School met den Bijbel” verzoekt mede werking te willen verleenen voor de aan schaffing van 57 dubbele schoolbanken, 2 lessenaars en een naaimachine, tot een totaal bedrag van f 1485. Het bestuur meent deze aanvraag te mogen doen in gevolge art. 72 der L. 0. wet. Het verzoek wordt eveneens in handen van B. en W. gesteld om prae-advies. Eenige verdere ingekomen stukken, voornamelijk goedkeuringen van raads besluiten, worden voor kennisgeving aan genomen. Twee comptabiliteitsbesluiten, dienst 1931, worden zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Hierop volgt het reeds in ons vorig nummer vermelde onderzoek der geloofs brieven, waarop alle gekozen raadsleden worden toegelaten. Wethouders-pensloenen. Aan do orde is dan het voorstel van B. en W. om 8 pGt. ponsioenspremie te verhalen op de wethouders. De heer Kortland stelt voor de be slissing in deze te verdagen’, tot een vol gende vergadering, opdat de zaak breed voerig in de commissie voor de finan ciën zal kunnen worden behandeld. Er zijn vóór en tegenstanders van de heffing! der 814 pCt., doch voor spr. is het grootste bezwaar, dat te vlug een te hoog pensioen wordt gegeven. De Voorzitter kan rich met het voorstel-Kortland vereenigen en neemt dit over. De heer Deerenberg betoogt, dat behalve aan de pensioenen, eenige aan dacht zou mogen worden geschonken aan de salarissen der wethouders. Het voorstel tot verdaging wordt zan der hoofdelijke stemming aangenomen. Een voorstel tot verkoop van een stukje gemeentegrond van 1J4 vierk. M. aan de Provenierstraat, wordt goedge keurd, evenals dat tot voorloopige vast stelling van de verlies- en winstrekening van het restauratiebedrijf over het jaar 1930. Verschijnt Maand en Vrtfdag. Prijs b lingvoor Schooi maanden f 1.25; Met verzekering J Het menschenof lende vormen: he vangenen, hetverl van gestorven Ind gen van slaven 1 meester, het ofïei góden en dar vooral in de been wordt toegepast, offers aan het ver Er bestaat nog verkeersongevallei de Vereeniging bij Snelverkeer h< tig en goed werk, zelf een statistiek tuurlijk veel bepf wanneer de rijkss verzameld, maar stelling geeft van wind, dat de tira land uitoefent. De bij verkorting haar onderzoek e de gemeenten me woners en dat zij] die 48 gemeente verkeersongevallei per gemeente. Dat is een hoog zeer waarschijnlij vereeniging hoeft van die verkeersc politie bekend w verkeersongevallei hebben de volgent 262 dooden, 174 5370 licht gewon wonden zijn er e« leven verminkt of Een ander etm doet ons zien, da offers aan het v ia. We geven daf vallen van drie f Jaar 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929 1930 Men riet hier beangstigend gere aantal verkeorsi noemde drie ste meer dan verdub van zijn, dat het: buiten die steden de buitenwegen, sneller en roekek lichting en het 1 Het aantal mo blijft zich uitbrei vrij zeker dat hc blijven klimmen, blijft voorkomen plaats nemen m onvast en wier door sterken dra De V.A.8. I ten antwoord op voorkwam en di gemeenten in éi waren veroorzaa stuurders. Zij, die een m< ten als vast b druppel sterken neer zij nog als doen, want zelf maar licht be» het gebruik var heid en minder Als dat begir het aantal men keer minder sm dalen. i De heer Deerenberg deelt die op vatting .Als er tz.t. een oplossing aoo- dig mocht rijn, dan lijkt het spr. bo vendien zeer te betwijfelen of het schoolbestuur niet tot medewerking ge neigd zou rijn. Spr. riet in ieder geval het nut van het voorstel niet in, zoo lang er geen verzoek van het schoolbe- stuur is. Hij geeft in overweging de be slissing aan te houden. DeVoorzitter zegt, dat het er hier geheel over gaat of do school een recht kan doen gelden of niet De heer Deerenberg meent zich te herinneren dat het schoolbestuur vroeger al eens een verzoek van derge- lijken aard heeft gedaan, wat do V o o r- z it ter betwijfelt. De Raad komt tenslotte met algomeene stemmen overeen, de beslissing aan te houden om een' nader onderzoek moge lijk te maken. Dan komt ter tafel het verzoek van het bestuur der School voor Ghr. Volks onderwijs om vergoeding bedoeld bij art. 100 der Lager Onderwijswet 1920 uit de gemeentekas. Het betreft hier een boven tallig onderwijzer. B. en W. stellen voor op dit verzoek afwijzend te beschikken, waartoe zon der hoofdelijke stemming wordt besloten. Uitvoeringen op Zondag. Daarna volgt een bespreking van het antwoord van B. en W. op de vragen van de R.-K. Raadsfractie inzake het geven van tooneeluitvoeringen enz. op Zondagavond. De heer Deerenberg zegt, dat het groots verschil tusschen B. en W. en spr.’s fractie is, dat de eerste de uit voeringen als openbaar beschouwt en de laatste als niet-oponbaar. Het meest heeft het spr. getroffen dat volgens de politie-verordening B. en W. vergun ning gaven, dat later deze werd inge trokken en een andere ervoor in de plaats gegeven. Spr. betwijfelt of het besluit om de vergunning in te trekken, er een is van B. en W. Het lijkt hem een beslissing alleen van den burgemees ter. In ieder geval heeft de Raad de bevoegdheid om zoo noodig de verorde ning zoodanig te wijzigen, daf verlof tot 12 uur kan worden gegeven. De Voorzitter zegt dat hef hier voornamelijk gaat over de vraag wat een openbare uitvoering is. Spr. leest den brief voor, waarin B. en W. indertijd aan de St. Jozefsvereeniging bericht hebben gedaan van de intrekking der vergun ning. Daarin is omschreven welke uit voeringen B. en W. als openbaar zullen beschouwen. Spr. zegt dat dit schrijven het gevolg was van een klacht van de rijde van een andere vereeniging, die zich bij de St. Jozefvereeniging voelde tpn achtergesteld. Zoo goed als de St. Jo zefvereeniging schrijft „toegankelijk voor alle Katholieken”, kan een andere 'b.v. aankondigen „toegankelijk voor alle Pro testanten”. Spr. beschouwt dat als open baar. De heer Deerenberg stemt dat toe. Doch toelating van introduces maakt z.i. de uitvoeringen niet openbaar. De St. Jozefsvereeniging heeft alleen man nelijke leden. Ze zou dus tot haar uit voeringen de vrouwen der leden niet kunnen toelaten, als er geen recht van introductie was. Spr. geeft volmondig toe dat men aan de eene vereeniging niet kan en niet moet onthouden wat men aan een andere toestaat. De Voorzitter geeft op rijn beurt toe, dat men niet de vrouwen den toe- gang tot de uitvoeringen kan weigeren al zijn zij geen lid. De heer Van Leeuwen van Dui ven bode zegt dat dezelfde moeilijk heden bij het Nutsdepartement rijn on dervonden. De heer Deerenberg zegt, dat als het hier een openbare uitvoering mocht gelden, de vraag nog zou zijn, of ze niet hinderlijk moet wezen voor anderen om haar te kunnen beletten. Spr. acht voorts een overleg met de besturen der betrokken vereenigingen den besten weg om tot ’n oplossing te geraken. De Voorzitter heeft tegen overleg geen bezwaar, doch merkt op, dat de samenstelling van het college van B. en W. binnenkort kan veranderen. De heer Deeren berg vindt dat dit aan het nut van overleg niets afdoet. Spr. wijst erop, dat in deze de Voorzit ter als burgemeester een groote bevoegd heid heeft buiten het college om. Dè Voorzitter stemt dit toe. In zooverre zal spr. dan ook geheel zelf standig beschikken, absoluut los van de nieuwe samenstelling van het college In zooverre wil spr. dus gaarne de za^k in een conferentie met de besturen be spreken. Hij denkt aan de St. Jozefsver eeniging en het Nut, waaraan de heer Van Harmelen het Instituut van Arbeoiders-Ontwikkeling toevoegt. Weth. N i e k e r k zegt dat ook rijn standpunt is gelijke monniken, gelijke kappen. Hij wil hier zelfs mededeelen, dat hij het is jreweest, die aan den on- hilliiken toestand een einde heeft willen maken en dat. hij daartoe introductie’s voor zich heeft laten nemen. Met de toezegging dat de Voorzitter met de belanghebbende besturen een con ferentie zal beleggen, gaat de Raad zon der hoofdelijke stemming accoord. Geen subsidie voor het Oranje feest. De Voorzitter zegt, dat bij de in gekomen stukken nog een adres is van de Oranjevereeniging om een subsidie van f 325 voor het Koninginnefeest. In verband met de tijdsomstandighe den stellen B. en W. voor op dit adres afwijzend te beschikken, waartoe met flflgemeene stemmen wordt besloten. Aan de orde komt daarop een voorstol van B. en W., om. naar aanleiding van ppn vraag van Ged. Staten, in den ver volge het verslag van den toestand der gemeente om de vijf jaren in plaats van jaarlijks te doen verschijnen. De heer Van Harmelen had dit advies verwacht. B. en W. hebben al eens ongemerkt dat het verslag slechts een BERGAMBACHT. Juli. Getrouwd: A. J. B. P. Broere, oud 22 j. en C. de Pater, oud 24 j. Overleden: Een levenloos aangegeven kind van C. van Wijngaarden en M Eijkelenboom. GROOT-AMMERS. Aug. Geboren: Abraham, z. van J. Blonk en G. van der Wal. LANGERAK. Aug. Geboren: Geertje Bastiaantje, d. van L. Aanen en M. Zwijnenburg. NIEDWPOORT. Aug. Geboren:'Tennis, z. van T. Ouwerkerk on J. Schippers - Marie Adri d van J. van der Meijden en M. SchöIikeL i Overleden: H. Weslbroek ,oud 74 ”hn«“J7C3l!^ N. Goudkade. STREEFKERK- J™1; Geboren: Gijsbert, M. Ooms Arlc, A. Ansink. paalde eisohen voldoet. De subsidie die men nu overweegt voor de Ghr. bewaar school zou geschieden op het motief van een exploitatie-tekort, een geheel andere kwestie dus. In rijn repliek spreekt de heer Bik van een „openbare bewaarschool”, wat den heer Kortland doet opmerken, dat die er in Schoonhoven niet is. De Voorzitter zegt dat de heer Bik bedoelt „neutrale bewaarschool” en els deze rijn eerste aanduiding juister vindt, wijst de Voorzitter er op, dat de school geen overheidsinstelling is. Weth. Niekerk heeft in het college van B. en W. voorspeld, dat dit één der moeilijkste punten zou worden die in de ze zitting zouden zijn te behandelen. Spr. gaat accoord met het standpunt van den heer Kortland. De heer Deerenberg bevestigt dat voor hoogere eischen hoogere subsidie billijk is. Spr. zou geen bezwaar hebben tegen een subsidie-verhouding van bij voorbeeld 7 tot 4. Overeenkomstig het advies van B. en W. wordt besloten de beslissing op de aanvrage aan te houden tot de behan deling der begroeting. De Botereloot Hierop volgt de behandeling van be zwaarschriften tegen den aanslag in de rioolbelasting dienst 1930. De heer Deerenberg beschouwt deze kwestie als een zuiver juridische. Spr. heeft zich afgevraagd welk belang de gemeente er 'bij kan hebben om het water schoon te maken, als het niet haar eigendom is. Er zal meer aan dat onderhoud worden uitgegeven, dan er aan rioolbelasting wordt ontvangen en dat acht spr. verkeerd, wanneer het 'hier geen plicht van de gemeente betreft. Voor spr. is dus de groote vraag: Is de gemeente verplicht de Botereloot schoon te houden? In dat geval gaat spr. er na-' tuurlijk mede accoord, doch hij herin nert aan een vroeger gerezen kwestie, waarin geen gerechtelijke uitspraak is gedaan, naar hij meent. De Voorzitter antwoordt, dat de gemeente krachtens haar historisch recht inderdaad verplicht is tot het schoonhouden. Een diepgaand onderzoek van een commissie heeft dat uitgewezen. Als de gemeente haar handen van deze zaak zou aftrekken, dan was het gevolg, dat de Botersloot in enkele jaren ge deeltelijk zou verzanden, zoodat dit wa ter, dat nu voor enkele kleine schuiten nog bevaarbaar is, een polderslootje zou worden. Er ware wellicht met de ande re partij een oplossing bereikbaar ge weest, ware er niet één eigenaar ge weest, die er weinig belang bij had en die niet tot medewerking bereid bleek. Dat was notaris De Meester te1 Heesteren. De heer Van Harmelen zegt, dat er naajst een vrijsprekend vonnis een veroordeelend is. Zoo goed als de Raad zich op het eene kan beroepen, kan de tegenpartij het andere aangrijpen. Onder gelach merkt spr. op, dat rechten en plichten hier dateeren uit de jaren van 1200 a 1400 na Christus. Spr. voor zich zou de bezwaajrscjhrtften ontvankelijk willen verklaren. Hij kan dat doen, om dat hij niet heeft medegewerkt aan het raadsbesluit om een onderzoek te doen instellen, doch wie dat onderzoek heeft gewild, heeft inderdaad de consequentie ervan te aanvaarden. Den heer Deerenberg lijkt het nog een vraag of de gemeente tot schoon houden verplicht is. Spr. zou het wel eens een jaar willen laten ritten om te zien of de polder dan de gemeente tot onderhoud zou dwingen. Het voorstel van B. en W., om op 8e bezwaarschriften afwijzend te beschik ken, komt tenslotte in stemming. Het wordt aangenomen met 72 stem men. Tegen de heeren Deerenberg en Van Handelen. De Ultdragersstraat als ver keersweg. Daarop komt aan de orde het voorstel van B. en W. tot aankoop van het plein, behoorende bij do school voor Ghr. Volks onderwijs. De heer Kortland gaat niet accoord met het motief van B. en W„ dat de grond noódig kan zijn om de straat te verbroeden. Bovendien vraagt spr. rich af of de gemeente niet buiten haar boekje zou gaan met dezen grond-aankoop. Deschoolbesturen moeten hun verzoe ken omtrent bouw of aanleg indienen met nauwkeurige omschrijving, teekening enz., en dat is hier niet gebeurd. Naar spr.’s meening verbiedt dus de wet de gemeente dat terrein te koopen. Wel was spr. voorstander geweest van den aan koop van het huis, waarin nu de burge meester woont, omdat dan zoo noodig een doortrekken van de Oude Haven mo gelijk zou zijn. De Voorzitter merkt op, dat de school van voor 1903 dateert. De heer Kortland: Zeker, maar het terrein niet. De Voorzitter bevestigt dat. Spr. vindt, dat er indertijd een fout is ge maakt. Het schoolbestuur heeft later gevraagd de kosten van aanleg van het terrein gerestitueerd te krijgen. Als de gemeente het terrein als haar eigendom terug heeft en ze geeft het dan aan de School in gebruik, dan is de toestand geheel normaal. Dat verbreeding van de Uitdragersstraat in de toekomst niet noo dig zal worden, staat voor spr. lang niet vast. Herhaal delijk rijden, on danks het geplaatste bord, auto’s de Oude Haven uit en door de Uitdragersstraat naar de Koestraat en ook in omgekeerde richting wordt vaak van de Uitdragers- straat gebruik gemaakt. Het is niet spr. s bedoeling van die straat een boulevard te maken, maar het verdient z.i. aanbe veling te zorgen, dat zoo noodig de go- m pen te aan nieuwe eischen van het ver- klDeVrer’Kor11 and tan niet Mail, dat rich ooit do nnodaakolukhaid aal voordoen om de Uitdrageraatraat tot een modernen verkeeraweg te maken. 8nr. gelooft, dat de Raad een onwettig besluit zou nemen ali hij het voontel van B. en W. wuuww» Rondrvaag. Bij de rondvraag vestigt de heer D e ©- renberg de aandacht op de moeilijk heden, die de omlegging van het verkeer in verband met het werk op den Dam medebrengt. Spr. bedoelt niet do bord jes, die de menschen te Ammorstol doen terecht komen, doch voornamelijk den ge vaarlijken hoek Voorhaven-Koestraat, die voor automobilisten zeer lastig is. Als de markt niet op de Haven behoefde te worden gehouden, zou deze niet aan bei de zijden voor het doorgaand verkeer behoeven te worden afgesloten. De Voorzitter zegt, dat verplaat sing van een markt zeer moeilijk is. Spr. onderschrijft daarentegen de bezwaren van den heer Deerenberg en hij zegt toe te overwegen of een oplossing is te vin den. Voorte heeft do hoor Deerenberg gelezen, dat het werk op den Dam aan een betonfirma zal worden opgedragen. Spr. heeft zich afgevraagd of dat noodig is en of zelfs niet het gemeente-personeel die reparatie zou kunnen verrichten. Spr. beveelt de commissie van fabricage aan voor overleg in dergelijke gevallen. Weth. Niekerk zegt dat do gem.- arohitect uitvoering van het werk door een speciale betonfirma noodig achtte. Bovendien is het gemeente-personeel in den vacantietijd druk bezet met werk aan de scholen. De Voorzitter bevestigt, daf de architect afdoende heeft aangetoond, dat ’t werk door goede krachten moet wor den uitgevoerd. Het nog steeds zwaarder worden de verkeer eischt een degelijke repa ratie en bovendien brengt de aanwezig heid der buizen in het gewelf technische moeilijkheden mede. De heer Adriaens verzoekt de raadsleden, rich van hun zetels te ver heffen. Hij betuigt den Voorzitter de deelneming der raadsleden in het verlies dat den Voorzitter trof door het overlij- den van zijn dochtertje. Spr. hoopt dat L de tijd, die alle wonden heelt, ook in deze v de behulpzame hand zal bieden. De Voorzitter dankt bewogen voor deze hartelijke woorden ên sluit daarop de vergadering. Subsidie Chr. Bewaarschool. Volgt het adres van het bestuur der vereeniging voor voorbereidend lager on derwijs op Ghr. grondslag, houdende verzoek om een jaarlijksohe financieels tegemoetkoming uit de gemeentekas. De heer Kortland heeft niet begre pen welk verschil er is tusschen het ad vies van de meerderheid in het college van B en W. en dat der minderheid. Spr. is in 'beginsel voor subsidiëering van een dergelijke school, omdat z.i. ook dit onderwijs gemeentezaak zou moeten zijn. Daarvoor pleit het aantal kinderen die het hier ontvangen, nJ. ongeveer 200. Maar natuurlijk zou spr. het een groote onbillijkheid vinden, als aan het nu in gekomen verdoek zonder meer werd vol daan. Men vergete niet, dat de kleuter school eenige duizenden guldens heeft be steed bij de oprichting en nu nog jaar lijks eenige honderden guldens uitgeeft om te voldoen aan de eischen die de gemeente stelde voor de subsidie. Spr. gaat accoord met het advies om de beslissing op het verzoek aan te houden tot de bogrooting. De heer Bik kan zich niet vereeni gen met wat de heer Kortland opmerkte. De school van adressant is de oudste ter plaatse. Dat' zij niet zoodanig is inge richt als de kleuterschool, neemt niet weg dat zij z.i. evengoed recht op sub sidie heeft De heer Peerbolte is het met den heer Kortland eens. Spr. gaat uit van de meening dat dit onderwijs overheids zorg moest rijn. Neemt men dat stand punt in, dan zou daaruit de conclusie kunnen volgen, dat ook adressant een subsidie zou toekomen. In dat geval zou evenwel de subsidie aan de kleuterschool dienen te worden verhoogd. Men kan die school niet op één lijn stellen met die van adressant. De heer Deerenberg is het eens met de bewering dat de school van adres sant niet aan de eischen voldoet. Hij gaat echter niet accoord met de bewe ring van den heer Peerbolte, dat het verleenen van een subsidie aan die school op een andoren grondslag dan waarop de kleuterschool haar subsidie krijgt een motief zou kunnen zijn om de laatste subsidie te verhoogen. De Voorzitter wil een tusschen- vooratel doen. Met de meening van de heeren Kortland en Peerbolte, dat er bepaalde eischen zijn te stellen, is spr. het eens. Gezien de ervaring mag men de eischen waaraan de kleuterschool voldoet, wel ideale noemen. Men zou daarnaast dus „tweede klasse” eischen kunnen stellen en omtrent die eischen zou met de commissie van de fabricage overleg zijn te plegen. Daarna ware te overwegen of ook aan die „2e rangsscho- Ipn" een subsidie moest worden ver leend. De heer Kortland merkt op, dat de Ghr. bewaarschool om subsidie komt, omdat de exploitatiekosten thans niet gedekt worden. Om diezelfde reden zou de kleuterschool een hoogere subsidie kunnen vragen. Ook de heer Vin Harmelen wttat er op dat de suhridie een de klentef- •ohool wordt verleend omdat M MR I ge! •km >layische autoriteiten lezing julct het gebeuri invloed zal uilf rrieksch^Albaneesche e. van Kr. Ooms en Arie/a. van P. Klomp en ■w. Oom», oud M J., «ht. A. lagendUk.

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 4