Gemeenteraden Alleen voor Vrouwen. Gemengd Nieuws. Van alles wat. Burgerlijke Stand. VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, HAASTRECHT. Raadsvergadering op 30 Juli. Aanwezig alle leden. Be Voorzitter, burgemeester van Hemert tot Dingshof, opent de vergade ring, waarna de secretaris, de heer A. de Groot, de notulen leest, welke worden goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van den heer W. de Goeij, dat hij zijn benoeming als gemeente-ontvanger heeft aangeno men. De vereischte borgstelling is gesteld en de Voorzitter gaat tot beëediging over.' De heer De Goeij komt in de verga dering en legt de vereischte eeden af. De Voorzitter wenscht den heer De Goeij geluk met zijn benoeming en hoopt, dat hij het vertrouwen, dat de raad in hem gesteld heeft, niet zal be schamen en dat hij met ijver zijn taak zal vervullen. De afd. Schoonhoven van den ATg. Ned. Politiebond heeft medegedeeld, dat zij' een schietclub voor revolverschieten heeft opgericht, Waarvan de gemeente veldwachter van Haastrecht ook lid ia De afdeeling vraagt nu voor bestrij ding van eenige kosten een subsidie van f 10 a f 15 per jaar. B. en W. stellen voor een subsidie te geven van f 15 per jaar. Zonder discussie of stemming wordt dit voorstel aangenomen. Aan de orde is dan de vaststelling der instructie van den gemeente-ontvanger. De heer S o h e e r zegt, dat de werk zaamheden van den gemeente-ontvanger aanmerkelijk verminderd zijn. In de in structie staat, dat de gemeente-ontvan ger tweemaal twee uren per week zitting moet houden voor het ontvangen van schoolgeld en hondenbelasting.. Spreker vraagt, of met éénmaal zitting niet vol staan kan worden. De Voorzitter antwoordt daarop, dat het niet in het belang van de ge meente zou zijn. De ontvanger heeft nog andere werkzaamheden te verrichten, dan alleen het ontvangen van gelden Er gaat geen zitdag voorbij, of de ontvanger moet zich met de secretarie in verbin ding stellen voor wisseling ▼an stukken enz. Daarbij kunnen de menschen op de zituren inlichtingen vragen. Het ia der halve noodig, .dat de ontvanger twee maal per week zitting, houdt. Wethouder v. d. Berg zegt, dat deze kwestie meermalen besproken is. De wethouders vragen den Voorzitter een en ander na te gaan en daarna mede te dee- len of het noodig ia, dat de ontr&nger tweemaal zitting houdt. De Voorzitter heeft het wel dege lijk nagegaan. Spr. acht het noodig. De geheele administratie gaat over de se cretarie. Er wordt heel vaak een bood schap in de week naar den ontvanger gestuurd, dat hij ter secretarie moet ko men. Hij kan zich toch voor f 1100 peT jaar wel tweemaal per week beschikbaar stellen. De overige administratie kan hij verrichten, wanneer hij wil. Hierna wordt de instructie vastge steld. De heer Scheer vraagt, hoe het nu gaat met de pensioenstorting. DeVoorzitter zegt, dat de ontvan ger daar vrij van is, volgens de verorde ning. Iedere ambentaar is vrij van pen sioenstorting. Voorts worden eenige af- en over schrijving op de begrooting goedge keurd. In deze laatste posten zit ook een over schrijving van f 200, wegens meerdere kosten van de schoeiing bij het huis van den burgemeester. De heer Scheer vindt het wel wat te erg, dat de gemeente maar moet betalen voor fouten van een gemeente-ambtenaar. Er is daar geen behoorlijke controle ge houden door een ambtenaar, die er voor betaald wordt. Het wordt spr. te machtig. De heer Reneman sluit zich hier volkomen bij aan. loonhovnschs Courant De Voorzitter zegt, d&t de betrok ken ambtenaar er terdege over onderhou den is. B. en W. zijn het er volkomen mee eens, dat zoo iets niet meer voor moet komen. Aan de orde is dan het ondersoek van de geloofsbrieven der nieuw benoemde raadsleden. De heeren Scheer en Van Dijk onder zoeken de geloofsbrieven en bevinden de le in orde. De heer Scheer adviseert tot toela ting, waartoe wordt besloten. Verlichting Brugstraat Stolwijk. De heer Scheer vraagt, hoe ver B. en W. staan met de verlichting van de 'Brugstraat bij Stolwijkeraluis. De Voorzitter zegt, dat de Brug straat gemeente Stolwijk is, dus die ge meente dient er voor te zorgen. De heer So beer merkt op, dat alle betrokken gemeentebesturen belang heb ben bij de verlichting. Gouda wil 50 pGt van de koeten betalen, nl.. f 75 en nu sohiet er voor de drie overige gemeen ten, Haastrecht, Stolwijk en Gouderak, elk f 25 over. Laat de gemeente Haas trecht er een eind aan maken en f 25 per jaar toestaan. De Voorzitter zegt, dat de lan taarns geplaatst moeten worden op het grondgebied van de gemeente Stolwijk. Destijds heeft de directeur van de licht fabrieken aan Stolwijk gevraagd, daar lantaarns te mogen zetten. Dit is gewei gerd op grond dat Gouda tol heft en der halve genoeg inkomsten daarvan heeft om de verlichting te betalen. De heer Scheer gelooft gaarne, dat deze mededeeling juist is maar in de praktijk komt het hierop neer, d&t de zaak op de lange baan wordt gescho ven. D&t Gouda een pad naar de brug nog niet behoorlijk in orde brengt, vindt spr. niet in den haak. Wij hebben in Haastrecht niet een toestand, zooals die daar is, terwijl Gouda zooveel van de brug trekt. Gouda verzuimt het en nu moeten de andere gemeenten beginnen, eerst dan wil Gouda f 75 betalen. Wethouder v. d. Berg vindt, dat het initiatief niet van Haastrecht uit moet gaan, maar van Stolwijk. B. en W. staan er zeer welwillend tegenover, De Voorzitter zegt, dat hij het Maandag in den raad van Stolwijk ter sprake zal brengen. De heer Scheer wil den voorzitter volmacht geven te zeggen, dat H&astreoht bereid is f 25 per jaar te betalen. De heer Raateland is hier niet voor. De gemeente moet toch al zooveel aan die brug betalen en Gouda kan daar heel goed de verlichting van bekostigen. De Voorzitter erkent dit, maar daarvan kunnen de menschen, die daar wonen, niet de dupe zijn. Het is niet zoo erg eens een enkelen keer de mindere te zijn. De heer Dogterom wijst er op, dat het voornamelijk voor de voetgangers is. Het is 's avonds gevaarlijk om te loopen wegens den slechten weg. Besloten wordt in principe f 25 toe te staan. De heeT Scheer vraagt, hoe het staat met de benoeming van een onderwijzeres. Spr. heeft het vermoeden, dat de benoe ming nog niet kan geschieden. Er zit nog een consequentie aan vaat, meent spr. Er ia een hiaat in het loon, nu ze haar vaste benoeming niet heeft. Spr. vraagt, of dit waar ia. Wethouder v. d. Berg zegt, dat het salaris juist hooger is, ze heeft geen af trek voor pensioen. De Voorzitter zegt, dat hij de voordracht nog niet heeft terug ontvan gen. Van den Minister is nog geen be richt gekomen. Ds Juists tijd. De heer Scheer heeft nog een oude kwestie, n.l. om eindelijk eens te beslui ten de torenklok op den juiaten tijd te zetten. De Voorzitter zegt, dat dit ver band houdt met de,autobussen, die ver schillende treinen anders niet binnen halen. tttfrEDE BLAD gelijk tijdvak in 1930. Wanneer men weet dat het bedrijf maar 1 H.A. groot is, dan kan men deze hoogere opbrengst een be langrijke vooruitgang noemen De hoo gere ontvangst is echter niet alleen een gevolg van de tamelijk goede prijzen, maar moet ook toegeschreven worden aan den steeds beter wordenden grond en aan het zioh gestadig ontwikkelen van het bedrijf zelf. Meermalen is er op gewezen dat er minstens vijf jaar voor ncodig is om van een gewoon stuk bouw grond een tuinderbedrijf te maken, dat ban alle moderne eischen van den te gen woordigen tijd voldoet. Verschillende gezelschappen tuinders, meestal onder leiding van tuinbouw- leeraars of tuidbonwvakonderwijzers, be zochten dit jaar het voorbeeldbedrijf om de gekweekte cultures in oogenschouw te nemen en haar teeltwijze te bestudeeren Hetzelfde kan gezegd worden van cur- s sten van verschillende winter-tuin- bouwcursussen uit de 21 gemeenten, die deze onderneming financieel steunen. Het teeltplan voor 1932 zal reeds in den loop van de volgende maand opge maakt worden. Met het oog op den te- genwoordigen loop van zaken in het tuin- dersbedrijf zal dit plan stellig nog al be duidend afwijken van dat van 1931. Men is nu reeds bezig de teelt van diverse aardbeisoorten voor 1932 sterk uit te breiden. Waar de financieele resultaten van de kweek van komkommers niet loo- nend meer zijn, daar is te verwachten dat te dezen aanzien een sterke inkrim ping zal worden toegepast. De teelt van deze vruchten zal z ch slechts tot een schoolschen omvang kunnen bepalen. Giessendam. De heer A. Ronner, on derwijzer alhier, slaagde te Utrecht voor de akte Engelsdh L. O. De werkloosheid. Hardinxveld. De werkloosheid neemt in deze gemeente eer toe dan af. Vooral in de meta&l.ndustne wordt de malaise gevoeld. Gelukkig kunnen de buitenwerken vele werkkrachten gebruiken. Daardoor neemt de werkloosheid in deze gemeente nog niet zooals elders gevoelige afme tingen aan. De gemeente heeft thans 20 werkloozen in de werkverschaffing te werk gesteld. Deze week is bouwvergunning ver leend aan den heer M. G. Goenraads, tot het bouwen van 2 woningen aan het Hofweer. B. en W. stellen den Raad voor de overeenkomst, welke met de N.V. de Vries Robbé en Go. te Gorinchem is ge sloten terzake van uitkeenng van crisis- steun bij verkorte werktijd, te verlengen tot 31 December. Genoemde N.V maakt evenwel d t voorbehoud, dat tusschen- tydache beëindiging mogelijk zal zijn, in dien in verband met een met-voortzetting van de collectieve arbeidsovereenkomst n de metaalindustrie, een landelijke loonsverlaging zou worden aangekondigd waarbij de firma zou worden betrokken Hei- en Boeicop. Bleef onze gemeente tot nu toe gespaard ten opz chte der werkloosheid, thans begint ook hier dit spook zichtbaar te worden, zoodat een .zeker aantal zich réeds voor ondersteu ning heeft aangemeld. Daar een steun regeling nog met bestond, is de afgöloo- pen week jnet het gem. bestuur en burg armbestuur vergaderd en een regeling vastgesteld. Hoornaar. De fok- en controlevereeni- gingen „Verbetering zij ons doel" en „Vol Moed", zullen op 2 September aan den provincialen fokveedag te Rotterdam deelnemen met ongeveer 20 stuks vee. De afd. Hoornaar van den bijz. vrijw. landstorm zal op 22 Augustus deel nemen aan de schietwedstrijden te Dub beldam. f NIEUWSBLAD Krimpen a.d. IJssel. In verband met de afsluiting van den Tiendweg was na bij de laatste woning een bord geplaatst aanduidende dat de toegang tot el ver dere gedeelte verboden was. Vermoedelijk hebben enkele baldadigen bet oord ver wijderd en meenden enkele personen dat daardoor de toegang weet vrij was. Hier in werden deze laatsten echter teleurge steld en liepen een ptyoea-verbaal op Lexmond. Mej. G. A. Slob te Nieuw- poort, benoemd tot onderwijzeres aan de Openb. Lagere School alh er, heeft deze benoeming aangenomen en zal 25 Aug. in functie treden. Nieuwpoort. De muziekvereeniging T A.V.E.N.U uit Schoonhoven zal Zaterdag avond een concert geven op den Dam. Koninginnedag. Ouderkerk a.d. IJssel. Evenals vorige jaren .s in deze dagen de Oranjever- eeniging, die thans tien jaren bestaat, druk m de weer met de voorbereiding van een keurig programma, ter herden king van den 51en verjaardag van de Koningin. Van 24 tot 29 Augustus as., zal om fraaie prijzen weer een étalage wedstrijd worden gehouden. Deze trekt gewoonlijk zoovele bezoekers, ook van el ders, dat belanghebbenden daaraan wel weer bijzondere zorg besteden zullen. In den avond van 26 dezer worden de fees lelijkheden geopend met een fakkelop tocht, opgelu sterd door de muziek van „Excelsior". Op Donderdag 27 dezer, den eigenlijken feestdag, wordt in den voor middag een nógrijderij gehouden op rij wielen voor dhmes en heeren, terwijl de jeugd van gemeentewege in de scholen wordt onthaald. In den middag worden eerst ruiterfeesten gehouden door de lan delijke rijvereeniging Siegfried te Berg ambacht, met verschillende attracties, welke ook twee jaar geleden hier met zooveel bijval werden vertoond. Daarna volgt een demonstratie met politiehonden Des avonds optreden van de turnvereni ging „O.K.K." met standen, alsmede con certen van de muziekvereeniging „Ex celsior" en van „Zang en Vriendschap Laatstgenoemde vereeniging zal dan te vens gehuldigd worden in verband met de buitengewone onderscheidingen, door de vereeniging behaald op het zangcon cours te Zalt-Bommel. Een groot vuur werk zal den feestdag beslu ten. Tot lid van het bestuur van den polder Kromme, Geer en Zijde ia met bijna algemeene stemmen verkozen de heer Gijsb. Vonk Noordegraaf. Ongeval met zandtreln. Waddinxveen. De grondwerker D., wo nende aan de Jan Dorrekenskade, die werkzaam is aan den in aanleg zijnden spoorweg GoudaAlphenLeiden, wilde op een treeplank van een voorbijrijden den zandtrein springen. Hij sprong mis en kwam met zijn beide beenen onder de wielen van de zand wagon. Met inwendi ge kneuzingen aan beide beenen is hij per auto naar zijn woning vervoerd, al waar inmiddels dokters hulp aanwezig was. De provincie heeft de gebouwen van den heer Van Rhijn, staande aan de Noordkade, aangekocht. De bedoel ng is dat deze panden zullen worden afgebro ken om ruimte te maken voor de nieuwe los- en laadplaats, daar de tegenwoordige aan de Zuidkade zal vervallen, in ver band met de verbreeding van de Gouwe, Te Rotterdam slaagde voor het M.U.L.O.-diploma A mej. A. Moons. Het RK Kerkbestuur St. Victor heeft besloten tot organist voor de pa rochie op te leiden den heer W. v. Stijn alhier. Hij zal zijn opleid ng genieten van den heer F. de Jon£ te Gouda. Aan de laatst gehouden e'erenvei- l:ng waren aangevoerd 2974 kipeieren. De prijs was f 3,704,30 per 100 stuks. Geen aanvoer van eendeneieren. avond lezen van de groote successen van zijn begaafde zuster. Natuurlijk zou hij ook in gewone omstandigheden van dien lof met belangstelling hebben kennis ge nomen en in gedachten de reis van zijn zuster gevolgd hebben, maar hoeveel meer was dit nu het geval, nu hij w st dat de aanleiding tot en de beteekenis van die reis, een geheel andere was, dan het publiek ook maar vermoeden kon. Van zijn zuster had hij enkele korte brief jes ontvangen, waarin niets bijzonders stond, maar waaruit hij begrijpen kon dat zij nog niet wist wat men met haar van plan was Het was hem du delijk, dat haar dit zeer zenuwachtig maken moest, want al had zij een groot vertrou wen in Bénoist, zij wist natuurlijk dat te gen hem het een of ander onheilvolle plan gesmeed werd. En zij wist ook, al ontmoette zij hem niet, dat hij in haar nabijheid verbleef, want de avontuurlijke Engelschman had ongeveer terzelfder tijd, dat zij op reis gegaan was, Parijs verlaten. Op een morgen las kapitein V gnard tot rijn ontsteltenis in het ochtendblad, dat een volgende gastvoorstelling, die zijn zuster geven zou, was uitgesteld, daar de begaafde kunstenares zich ongesteld ge voelde en al werd er slechts van een lichte ongesteldheid gesproken, in het verdere van het bericht liet men toch doorschemeren, dal h ■•rmee missch'en de voorstellingen in het buitenland ten einde zouden zijn, want de actrice heette zich overwerkt te hebben en de doktoren hadden haar gebiedend rust voorgeschre ven. Kapitein Vignard beminde zijn zustor zeer, dus gevoelde hij zich erg ongerust en hij nam zich voor om haar d en mid dag telegrafisch te vragen, hem precies op de hoogte te stellen, hoe het met haar vai' Maar vóór hij zijn kamer verl*e* om zijn dienit te geen doen, ontving ny een telegram afkomstig van Bénoist: „Vraag onmiddellijk verlof om uw zus ter, die ziek ia, te bezoeken. Vertrek van daag nog!" Was zijn zuster ernstig ziek? Zóó ziek, dat zijn onmiddellijke overkomst drin gend noodzakelijk moest heeten? Vignard vroeg het zichzelf af in doodelijke onge rustheid, maar dan kwam hem opeens in de gêdachte, dat dit mogelijk kon be- hooren bij de plannen, die Bénoist ge maakt had. Hij wilde hem daar hebben, hij wilde van zijn hulp gebruik maken. En misschien was de lichte ongesteldhe d van zijn zuster maar een voorwendsel een middel om haar broer reden te geven een buitenlatidsch verlof aan te vragen, dat hem anders niet zoo gemakkelijk ge geven zou worden. In elk geval, of zij ziek was of niet, niets kon kapitein Vig nard liever zijn, dan zijn zuster te gaan bezoeken en daarom maakte hij er on middellijk werk van, het gewenschte ver lof aan te vragen. En liet viel hem mee, dat dit zoo gemakkelijk bleek te gaan. Hij kreeg van zijn commandant voor dien morgen dadelijk vrij van dienst en begaf zich naar het ministerie. En daar bleek men hem zeer vr'endelijk gezind. Was het omdat hij de broer was van de be kende kunstenaresse, of werkte er de een of andere machtige invloed, zoo vroeg hij zich af. In elk geval, hij kreeg het ver lof, hij kreeg de noodige passen en dien zelfden avond reeds verliet hij Parijs om zich naar het buitenland te b°geven. Vóór hij afreisde had hij zijn zuster een telegram gezonden, dat zijn aankomst meldde. Het was voor V gnard geen prettige reis Zijn gedachten hielden zich voort durend bezig met de gevaren die hem en zijn zuster bedreigden. Hij begreep wel, dat nu spoedig de beslissing zou vallen. En al stelde hij, evenals zijn zuster, veel vertrouwen in den man, die hem wilde VRIJDAG 14 AUOUSTU» 1W1. Als de klok verzet wordt, moet de dienstregeling van de autobussen ver anderd worden. Wethouder v. d. Berg merkt op, dat de ondernemer wel genegen zal zijn de dienstregeling te veranderen, dat nou ia het belang van het publiek zijn. De heer Scheer zegt, dat maar 44a tijd de Juiste is en dat is de offioieele. Het wil spr. voorkomen, dat B. en W) naar Ged. Staten moeten gaan en den toeat&nd uiteenzetten. Dan zullen deze wel den ondernemer verpliohten de dienst regeling te veranderen. De Voorzitter toont aan de hand van een spoor gids aan, dat als de klok verzet wordt, de reizigers enkele treinen niet kunnen halen. Wethouder v. d. Berg zegt, dat er geen bezwaar kan zijn tegen het verzet ten van de klok als de busondernemer de dienstregeling verandert. B. en W. zullen daartoe stappen doen. De heer Reneman vraagt, of er al een onderzoek heeft plaats gehad inzake hét woonwagenkamp. Spr. heeft het Zwarte Wegje hooren noemen. Daar kan spr. niet in meegaan. De Voorzitter zegt, dat er geen kwestie van het Zwarte Wegje geweest is Er schijnt een kwestie tusschen Ag- terpoort en den eigenaar gekomen te zijn over het stuk grond, dat Raateland aangeboden heeft, anders zou het al voor elkaar geweest zijn. Afscheid. De Voorzitter zegt, dat het waar schijnlijk de laatste vergadering in deze zittingsperiode zal zijn, en in de navol gende zullen de heeren Reneman, Dogte rom en Raateland niet terugkeeren. Spr. dankt deze leden voor alles wat zij in het belang der gemeente hebben ge daan. De heeren Reneman en Dogterom hebben vele jaren zitting gehad in den raad, beiden zijn ook al eens wethouder geweest en zij hebben steeds hun beste krachten voor de gemeente gegeven. Spr. wenscht de heeren, ook namens den raad en den secretaris, het beste in hun verde re leven. De tijd gedurende welken spr. met de heeren heeft samengewerkt, zal steeds in aangename herinnering blijven. Wethouder v. d. Berg wenscht als voorzitter van de bedrijvenoommisaie een enkel woord toe te voegen aan de wen- schen van den voorzitter. Spr. heeft met de heeren Reneman en Raateland in de bedrijvenoommisaie op de meest aange name wijze samengewerkt en hun advie zen ten zeerste op prijs gesteld. Spr. zegt hun daarvoor dank. Den heer Reneman doen de woor den van den voorzitter en den heer v. d. Berg veel genoegen. Sinds 1893 heeft spr. ritting gehad in den raad en het valt hem wel zwaar dezen te verlaten, maar zijn gezondheidstoestand dwingt hem er toe. Bijna 25 jaren geleden heeft spr. den burgemeester geinstalleerd en het heeft nooit aan de noodige samenwerking ont broken. Spr. hoopt, dat die samenwer king ook onder zijn opvolgers zal voort duren. Hij wenscht, dat het de gemeente goed moge gaan en in het bijzonder de bedrijven. Moge in de nieuwe oommiaaie, welke strak» benoemd zal worden, dezelf de vriendschap bestaan, zooals die in de tegenwoordige is geweest. Met belangstelling zal hij de zaken der gemeente blijven volgen en hij wenscht voorritteT en leden alle goeds toe. De heer Dogterom brengt eveneens „Oooo, ga toch rechtop staan, Bertus, h ik kan er niet bijl" helpen, het leek hem toch bijna onmoge lijk, dat deze slim gelnoeg zou zijn om de gevaren, d e hen bedre'gden, te be zweren. En daarbij was het zeer onaan genaam, dat hij als een blinde in het duister tastte. Als hij nog maar eenigs- zms had kunnen bevroeden, wat de vijand eigenlijk voornemens was, maar hij had daarover geen flauw idee, evenmin als ever de tegenmaatregelen, die de onbe- bekende Engelschman had genomen. Want dat deze ook actief werkzaam ge weest was de laatste dagen, daarvan was de kapitein wel overtuigd. Het was midden in den nacht toen zijn trein de grens passeerde. De douane las nog al lastig, maar eenmaal de grens gepasseerd, kon hij voor de rest van den nacht ongestoord blijven. Het leek hem het verstandigst, maar wat te gaan sla pen. Maar juist had hij dit besluit ge nomen, toen zich oen heer bij hem in de coupé neerzette. De vreemdeling groette beleefd en het duurde niet lang of zij waren gezellig aan het praten. De aan leiding was voor den vreemdel ng gemak kelijk gevonden, want hij zei de: Ik hoorde bij het controleeren van de passen uw naam, mijnheer Vignard. Mag ik u vragen of u een familielid is van de groote kunstenares, die op het oogenblik de roem van de Fransche kunst in het buitenland hoog houdt. Ik las vanavond toevallig dat zij een broer heeft, d e kapitein is in het Fransche le ger. Ik denk zoo, dat u dat is. Kapitein Vignard knikte Ja, antwoordde hij, zij ia mijn zuster. Mag ik mij aan u voorstellen, mijn naam is Valenti, ik ben zelf kunstenaar, ik stel levendig belang in de kunst. (Wortlt vervolgd.) Gij kent hem, nep zijn zuster on- geloovig. Maar waar hebt gij hem dan ontmoet. Hij is bij mij geweest en ja, hij schijnt wonderlijk goed van alles op de hoogte te Zijn. Maar waar hebt gij hem gezien? Ik heb hem niet gez en, luidde het antwoord, maar ik heb hem gehoord. En op de zeer verwonderde vraag van haar broer wat zij bedoelde, antwoordde zij door hem te vertellen, wat haar dien avond in den wintertuin was overkomen. Haar bro_er luisterde aandachtig. Ja, zei de hij toen, ik begrijp, dat dit het geval verandert. Maar ik vraag me zelf af, of ge toch wel aan zijn ver zoek moogt voldoen. Hij waagt er in ieder geval zeer veel mee en k weet niet of wij mogen verlangen, dat hij zich voor ons daaraan waagt. Op dat oogenblik rinkelde de bel van de telefoon» Juffrouw Vignard nam den hoorn op en luisterde. Ja, hoorde haar v broer haar zeg gen. hij is nog hier. Ja, ik heb het hem verteld, maar hij meent, dat wij u niet mogen toestaan u zelf te wagen Wat Zegt u, wilt u hem zelf spreken? Zeker ikWacht een oogenbl k. Zij bood toen haar broer den hoorn aap en zeide: Het is de man, over wien wij juist spraken.' Hier, hij wil u spreken. Bernard Vignard nam zelf den tele foonhoorn. Ik ben het, kapitein Vignard, zeide hij. «Luister, hoorde hij den man aan den anderen kant van den draad zeggen, ik verneem van uw zuster, dat zij u van een en ander op de hoogte heeft ge bracht. Ik wl jullie helpen en ik meen dat te kunnen. Maar voorwaarde ie, dat jullie tot den vijand overloopen, Dat wil zeggen, ge moet precies doen, wat zij van u verlangen met de bedoeling mij in het verderf tm-jstorten. Maak u geen ge wetensbezwaar, want ik verzeker u, dat zij hun doel niet zullen bereiken. ïïw zus ter heeft gezegd op de haar gestelde voorwaarden in te gaan en zij moet zich daaraan houden. Ook als mem van u nog wat verlangen mocht, moet gij het doen Ik reken er vast op, dat dit werkelijk ge beurt. En zeg uw zuster nog eens, ook als zij meent, dat ik er gevaar door zal loopen, dan moet 'zij toch zonder aarze len de aanwijzingen van onze vijanden volgen. Ja, maar. Ik herhaal, dat ik er op reken en als het niet gebeur^&fru. dan juist zou den de gevolgen cMmtaümar zijn. Ik reken er op Meteen werd de hatfk Van de telefoon opgehangen en was de verbinding ver broken. Vignard probeerde nog weer ver binding te krijgen maar het lukte hem 'niet. Hij haalde diep adem. O, zeide hij, ,dat is een duivelsche kerel hoor. Hij schrijft ons zoo maar voor wat we te doen hebben en we zullen het moeten doen ook, want hij rekent er op. En we zouden hem, door anders te handelen, dan juist ,n de wielen rijden. VII. In de coupé. Mademoiselle Vignard was sedert eeni-(j ge weken haar buitenlandsche kunstreis begonnen. Zij was reeds een paar malen opgetreden en had successen behaald. Er werd over haar optreden met veel 4of in de bladen gesproken, zij werd als een uit muntende kunstenaresse geprezen. De Fransche bladen namen den lof haar toe gezwaaid natuurlijk met graagte over en *oo kon kapitein Vignard bijna lederen tweede blad. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, 8choonhoven«che Courant VRIJDAG 14 AUGUSTUS 18S1. DE TAAK DER HUISVROUW. Laatst hoorden we de verzuchting sla ken hoe heerlijk het zijn moest huis- trouw te zijn, omdat die altijd vac&ntie heeft. Die uitroep bewees wel een vol komen gemis aan kennis. Iedereen is wel overtuigd, dat een huisvrouw van een gezin met kinderen, het heel druk heeft om haar huishouden ordelijk en regel matig te besturen. Misschien zijn er nog menschen, die hiervan niet doordrongen zijn. We geven daarom hier een overzicht van de huis- trouwelijke bezigheden in een gezin van vier kinderen: 's Morgens om zeven uur, dikwijls ook vroeger, opstaan, vlug aankleeden, om dat twee kinderen een handje geholpen moeten worden. Als dat nu allemaal maar van een leien dakje ging, maar als ze met de jongste bezig ia, kibbelen de twee middel8ten om een spons en als die spons bij zijn rechtmatigen eigenaar is terecht gekomen, schreeuwt de oudste beneden aan de trap, dat zijn schoenen niet te vinden zijn. Als dan tenslotte alle kinde den gekleed zijn, kunnen zij eindelijk naar bened engaan, om te ontbijten, maar ondertusschen spelen nieuwe drama's af. Van de potlooden, die de schoolgaande jeugd moet meenemen, zijn'steeds alle punten stomp, boeken en schriften zoek, om dan nog niet te sproken van half ver orberde boterhammen en niet leegge dronken melkglazen. Als de kinderen ver trokken zijn, kan de huisvrouw eindelijk eens rustig ontbijten, wanneer men ten minste van rust wil spreken, als de heer des huizes nu ook op zijn beurt gaat zoeken naar allerlei dingen, die op een plaats liggen, die alleen de vrouw des huizes kent en tegelijk haar jongste bo vendien met allerlei handgrepen z'n bo terhammetje naar binnen moet werken. Ten slotte kan dan toch het ontbijt wor den opgeruimd. Als er dieren zijn, kip pen, katten, honden, dan moeten ook die eten krijgen, wat weer eenigen tijd in beslag neemt. En dan kan de vrouw aan de slaapkamer beginnen. Wordt ze in haar bezigheden bijgestaan door 'n dienst meisje,'dan lukt het haar gewoonlijk wel zoo omstreeks half elf aan naaiwerk te beginnen. Maar hoeveel huisvrouwen zijn er niet, die alles alleen moeten doen, zonder hulp, soms hoogstens eens per week een werkster. Dan komt ze 's mor gens om half elf niet aan naaien toe, doch dit moet 's avonds geschieden als haar man genoeglijk een krantje leest, de kleintjes naar bed zijn en de grooten hun huiswerk maken. En dan voornamelijk in de morgen uren de bel, dio Vreeselijke bel, die net geluid geeft, als je op zolder bent, nog buiten adem, omdat je juist het vleesch in de kelderkast heb weggeborgen en in allerijl weer naar boven gevlogen ben!. En onafgebroken gaat het: „Mevrouw, vrat is er van den groenteboer noodig?" „Mevrouw, daar zijn ze met de wissel van den schoenmkaer," en „mevrouw, kunt u niet eens komen kijken naar het tafeltje, dat de meubelmaker heeft thuisgebracht". Tegen twaalf uur moet de tafel weer gedekt worden, want de kinderen komen thuis met drukke verhalen over school. Veel moeders ook moeten 'a morgens het middagmaal koken, omdat ze om half één of één uur middageten. Ze heeft dan tusechen twaalf en twee uur een huis vol drukte en lawaai, en komt even op adem, als man en kinde ren om twee uur weer weg zijn. Nu kan ze de kleintjes gaan aankleeden om wat met hen te gaan wandelen en tegelijker tijd boodschappen te doen. Prettig, zoo'n rustig uurtje op straat met de kinderen, ja wel, maar het gedoe eer ze aange kleed zijn! Moeder is tenminste ai moe, eer ze met haar tweetal in het park is aangeland. Lang duurt de vreugde daar niet, want om vier uur moet zij weer thuis zijn. Immers, do twee oudsten ko men uit school en een echte moeder hoort dan thuis, opdat de kinderen iemand vinden, die belang stelt in al hun weder waardigheden. Het eerste wat ze roepen is: „Waar is moeder?" Tusschen vijf en zes komt haar man thuis en draagt de huisvrouw hem eens even het toezicht over de kinderen op, terwijl zij dan de tafel kan dekken voor middagmaal of avondbrood. Als dat dan verorberd is, moeten de kleintjes naar bed. En zooals het aankleeden 'a mor gens lang niet van een leien dakje gaat, zoo is het uitkleeden evenmin in drie tel len klaar en het heeft heel wat voeten in de aarde voor ze in hun bedjes lig gen en moeder erop vertrouwen kan, dat ze „niets meer hoort". We zullen verder maar zwijgen over de mand met kapotte kousen, die er 's avonds staat te wachten, over de ettelijke keeren, dat een huis vrouw moet opstaan, om theewater op te zetten, een glas melk in te schenken, naar een kind te gaan kijken, dat hoest of roept. Maar gelukkig, dat, als een huisvrouw in man en kinderen opgaat, zij zichzelf met liefde aan dat alles geeft en het niet al te hard bejammert, dat zij nooit eens tijd heeft voor een boek of om muziek te maken. Hoeveel lichter wordt haar arbeid dan gemaakt, als de heer des huizes eens een handje helpt. Neen, de taak van de huis vrouw is niet gemakkelijk, maar de zon zijde er van is, dat ze steeds in de weer is voor wezens, die haar dierbaar zijn en dat zij een middelpunt vormt dat door niemand is té vervangen. EIEREN KEUREN. Bij het koopen van eieren geve men de voorkeur aan eieren met een ruwe schaal boven die met een gladde. De ze kerste proef om te zien of eieren goed zijn, beetaat hierin, dat men ze een voor een in een kom met koud water legt. Een volkomen versch ei zinkt als een baksteen, een ei, dat enkele dagen oud is, zal aan het breede einde een weinig omhoog stijgen en naarmate eieren ouder zijn, zullen ze meer rechtop in het water Btaan. Een ei dat drijft, is beslist bedor ven. dank voor de hartelijke woorden door den voorzitter tot hem gesproken. Hij wenscht de gemeente het beste toe en een vrucht bare samenwerking in den raad. De heer Raat eland sluit zich ge heel aan bij hetgeen de heeren Reneman en Dogterom gesproken hebben. Ook spT. hoopt, dat het de gemeente goed moge gaan. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. VROUWENHANDEL. Te Almelo heeft voor de rechtbank te rechtgestaan 't echtpaar A. J. L.-K. we gens vrouwenhandel. In de dagvaarding werd hun ten laste gelegd, dat zij een drietal meisjes, waaronder twee Duitache, gebracht hadden naar een café van B. te Zonderen (gemeente Borne), waar den meisjes gelegenheid werd geboden be trekkingen aan te knoopen met mannelij ke bezoekers. Het echtpaar zou den meis jes aanvankelijk betrekkingen hebben aangeboden, door advertenties te plaat sen, waarin meisjes werden gevraagd voor het boerenbedrijf, hotel- of oaféwezen. De zaak werd met gesloten* deuren be handeld." Er waren acht getuigen opge roepen. De Officier van Justitie, Mr. H. F. Wolfaon, eischte tegen L. zes maan den gevangenisstraf en tegen diens echt genoot© drie maanden. ONTPLOFFING IN LABORATORIUM. Te Heerlen was Woensdagmiddag in het laboratorium van de Oranje-Nassau- mijn 1 de heer Hein, beambte aan de lift, bezig met een proefneming, toen door een tot nu toe nog onbekende oorzaak gas ontplofte, met het gevolg, dat de heer H. levensgevaarlijk gewond werd. Met een ernstige schedelbreuk werd hij opgenomen en naar het Sint Josephzie- kenhuis overgebracht. VIER PERSONEN VERDRONKEN. Gisternacht heeft te Duisburg een ern stig auto-ongeluk plaats gehad aan de Karl Lehr-bru^, waar des nachts repa raties worden uitgevoerd. Een met vier persongn bezette automobiel reed door de afzetting heen en stortte in volle vaart van de open brug af in het water. Allen kwamen om het leven. De lijken zijn met behulp van duikers op het droge ge bracht. DE BESTOLEN KANTOORBEDIENDE. 13.000 (lit zijn tasch ver dwenen. Het Amsterdamsche Gerechtshof be handelt op 17 September de zaak van den rijwielhandelaar aldaar, die door de Rechtbank wegens diefstal van ongeveer dertienduizend gulden tot twee jaar ge vangenisstraf wetfd veroordeeld. De man zou, toon een jeugdig kantoorlooper zijn fiets bij hem kwam stallen, den jon gen hebben uitgestuurd om een fleech melk te halen en in dien tijd uit een tasch, die de kantoorlooper op zijn fiets had laten zitten, genoemd bedrag heb ben weggenomen. Bovendien komt dan in behandeling de zaak van een anderen rijwielherstel- ZOMER 1931. Bovenstaande foto van het terras van een der hotels aan bet Soheveninfeche itrand toont duidelijk den invloed van bet ongunstige weer op 't iel*oenbedrijf. Ier, die een deel van het gestolene zou hebben verduisterd, doch wien de recht bank heeft vrijgesproken. De Officier van Justitie ia van dit vrij sprekend vonnis in beroep gegaan. GEVAARLIJKE „TOUWTJES". Te Oosterbeek waren twee kinderen van den heer D., 4 en 8 jaar oud, op den zolder aan 't spelen. Zij kwamen bij hun moeder vragen om een mes „om een touwtje door te snijden". Dit werd hun gegeven zonder dat men er verder acht op sloeg wat er met het mes gebeurde 's Avonds bemerkte men dat de electri- sche lampen n et wilden branden en ter wijl de ouders de mogelijke oorzaaX daarvan bespraken, zeide het jongste zoontje plotseling, dat uit het touwtje, dat zijn broertje 's middags had doorge sneden, een groote vlam was gekomen Toen de ouders hierop op zolder gingen onderzoeken, bleek hun, dat het 8-jarig zoontje met het tafelmes twee over den zolder loopende draden der electrische geleiding had doorgesneden. Dat er geen ongelukken zijn voorgekomen is te dan ken aan de toevallige omstandighe.d, dat het knaapje de draden niet heeft aange raakt en de stroom dus slechts van den eenen op den anderen draad is overge sprongen. VLIEGONGEVAL OP DE KOOY. Góed afgeloopen. Woensdagmiddag startte op het vlieg- k&mp De Kooy nabij Den Helder de kor poraal-vlieger „Reumerman" met een Fokker-verkenner, de F 1. Doordat hij opsteeg mot den wind mee, kon hij niet voldoende hoogte krijgen. In het Noord- Hollandsch kanaal ligt vlak bij het vlieg kamp een schip, dat als krabbenmeelfa- briek is ngericht. De piloot trachtte het vliegtu g over dit vaartuig heen te krijgen doch botste bij deze poging tegen den hoogen ijzeren schoorsteen op, die zich op dit schip bevindt. Het vl.egtu g sloeg over den kop en kwam over den dijk .n de schorren terecht, die daar achter lig gen. Het toestel werd vrijwpl geheel ver nield. De piloot werd naar het Marino Hospitaal te Den Helder vervoerd Hoogstwaarschijnlijk is zijn knieschijf ge broken. DOODGEVROREN. Onlangs vond een afdeeling troepeifmij bergoefeningen op den Schwarzenstein de lijken van prof. Koban en den bankbe diende Anlauf, die n September op een bergtocht spoorloos waren verdwenen. Nadere berichten melden, dat de lijken van de twee ongelukkigen zoo in het ijs vastgevroren zaten, dat zij vrijwel gaaf gebleven zijn. Een broer van prof. Koban kon hem dan ook gemakkelijk herkennen. Do gerechtelijke lijkschouwer te Mayr- hofen stelde vast, dat op geen van be'de lijken een;ge verwonding viel waar te nomen Uit den toestand waarin de lij ken gevonden zijn, valt op te maken, dat de toeristen van uitputt ng niet verder konden en daarop op het ijs zijn gaan kaarten om niet te bevriezen en wakker to blijven Zij moeten echter van moeheid overmand de kaarten uit de handen heb ben laten vallen, neergezegen en 'nge- slape^ zijn waarop zij slapende znn doodgevroren. Behalve do kaarten heeft men ook een opgebrande kaars gevonden AUTO-ONGEVAL VAN DR. ECKENER Woensdagmiddag is de auto van dr Eckener, die met vrouw en dochter ec vacantietocht maakt door de Beierscl.e Alpen, in de omgeving van Endorf in botsing gekomen met een teste'auto van een Berlijnsch/ firma, waarbij de vracht auto in 'n greppel terecht kwam en over den kop sloeg Er hadden geen persoonlijke ongeval len plaats. De auto van Eckener werd slechts l'cht beschadigd. Naar dr. Eckener verklaarde, heeft de chauffeur van de bestelauto •'eer woest gereden. Dr. Eckener chauffeerde ^elf. MODERNE SMOKKELAARS. Gepantserde auto. Kogelvrij en razend snel. De Duitsche crisis heeft eenigen tijd de smokkelarij aan de Nederiandsch— Duitsche grens vrijwel doen ophouden. Thans echter is ze weer sterk opgeleefd. Een sterk staaltje smokkelaarawerk is 't volgende: Een geheimzinnige smokkelauto maak te het gansche Neder-Rijnsche gebied, vooral in de nabijheid van Walbeek, on veilig. Menschen, die het langs de we gen razende voertuig gezien hadden, wis ten te vertellen, dat het een met stalen platen gepantserde personenauto was. De douaneambtenaren begonnen atelselma^- tig jacht op het voertuig, dat groote hoe veelheden koffie en tabak uit Nederland in Duitse hl and bracht en meestal bij nacht en ontij verscheen en met ongeloof lijke vaart over de wegen voortjoeg. Er werden versperringen op de wegen opge worpen, greppels gegraven, salvo's op den wagen afgevuurd; niets hielp. De auto „nam" alle hindernissen zonder eenige moeite. Toen heeft men de plaats opgespoord, waar de bestuurder zijn waar afleverde. Het bleek een boerenhofstede onder Ekin- gen te zijn en den eerstvolgenden keer dat het geheimzinnige voertuig weer over de grens snorde, zag de bestuurder zich op de plaats van bestemming plotseling omringd door de douane en de politie en werd de wagen met inhoud in beslag ge- Bij onderzoek van den wagen bleek de ze voor smokkeltochten speciaal inge richt te zijn. Aan alle kanten was hij gepantserd met staalplaten van 10 mili- meter dik en daardoor absoluut kogel vrij gemaakt. De bestuurder droeg TK» stalen helm om zÉh tegen de revolver- en geweerkogels te beschermen, terwijl in den %uto èen vliegtuigmotor gebouwd was, die de waanzinnige enelheid moge lijk maakte, Voorts bleek, dat bet toer- tuig toebehoorde aan een georganiseerde bende, waarvan men dus slechts één lid in handen gekregen heeft. EEN STAD BEDREIGD. Door gasvergiftiging. Bijna zouden Zaterdagnacht de inwo ners van Molenbeek, een der voorsteden v&y Brussel, slachtoffers zijn geworden vap gasverg ftiging Slechts het snelle in grijpen van brandweerl eden en politie voorkwam een ramp Om ongeveer é'n uur des nachts verminderde plotseling door een nog onbekende oorzaak de druk van bet gas zoo sterk, dat in de hui/en en op straat het licht u tging De druk werd echter spoedig weer normaal en u t duizenden opengebleven p tten stroom de het gas Kreten op straat wekten de reeds sla pende bewoners, die spoedig het gevaar bemerk'en en hun toevoer afsloten. Tot vier uur in den morgen bleef echter een sterke gaslucht hangen. Er gebeurden geen ongelukken. VIJF VROUWEN BLIND GEWORDEN Ontploffing van dynamiet Te Jol'ette (Quebec) is een geslaagde excursie op het platteland tragisch ge ëindigd. Zeven der derinemers de van Montreal waren gekomen, vonden in een hut een doos .waarvan zij den inhoud wilden onderzoeken. De doos bevatte dy namiet, dat ontplofte. Het gevolg hiervan was, dat vijf voywen blind werden en twee mannen werden gewond. De pol.t e zoekt nog naar de herkomst van de doos ROOFMOORD OP SUMATRA. Het slachtoffer in stukken ge sneden. Te s/lat Fandjang, ter Sumatra's Oostkust, ging een familielid van een ge acht en welgesteld ingezetene er op een goeden morgen vandoor, na zich ruim duizend gulden aan contanten en vijfhon derd gulden aan waarde-artikelen te hebben toegeëigend. Reeds maandenlang had hij bij den benadeelde vrijen kost en nwoning genoten en zijn daad was dus wel een zonderlinge uiting van dankbaar heid. De dief huurde een prauw, die hem naar een verderen kampong bracht. Daar wist de prauwvoerder wel iemand die hem met een groote re boot naar Riouw zou kunnen vervoeren Zoo toog hij dus met twee roeiers naar Riouw. Dezen bemerkten wel, dat hij dik in de du ten zat. Toen hij sliep, hebben zij hem door een -paar slagen met een roeispaan de hersenpan ingeslagen, waarop zij hun afschuwelijke misdaad voltooiden door het lijk te verminken Zij kapten hoofd en armen van het1 1 chaam af en w erpen die in zee Aan den romp bevestigden zij een ledige waterkruik en vervolgens lie ten zij ook dit lichaamsdeel in zee zak- De zaak lekte u!t en de daders werden gevat. Niet alleen als moordenaars zul len zij terecht moeten staan, maar ook als helers, daar de buit d en zij van hun slachtoffer stalen, ook reeds op oneerlijke wijze verkregen was. Het verm nkte lijk spoelde eenjge dagen later aan. ALCOHOL-SMOKKELSCHIP. Het Zweedsche douaneschip „Triton", dat bij de Aalandseilinden is gestation- neerd, heeft in de nabijheid van den Maerkets-vuurtoren het Hongaarsche stoomschip „Uona" in uealag genomen. Het schip had 50.000 liter zuiveren al cohol aan boord, beneven" een groot aan tal kisten wijn, sigaren en sigaretten. De kapitein is een Hongaar, de beide stuurlieden zijn Duitschers. De overige bemanning bestaat uit visr Duitschers, drie Polen en een Engelsch-n&n. Allen zijn gearresteerd. Het is de groot ste vangst, die het Zweedsche *wwakings- schip ooit heeft gedaan. VERSTOORDE TERECHTSTELLING. Bij een terechtstelling te Trenton n deq staat New-York is kortsluiting ont staan in de electrische stoel. Toen een Italiaan, d e zijn vrouw had vermoord zou worden terechtgesteld en op de stoel was vastgebonden, sloeg bij het inschakelen van den stroom van 1800 volt een vonk over de kleed'ng van den veroordeelde. In een oogwenk stond de ongelukkige geheel n brand. Het ge vangenispersoneel bluschte het vuur met snelblusschers maar de ïtal'aan bleek reeds bewusteloos te zijn. Nadat een dok- Ier had vastgesteld, dat de dood nog niet was ingetreden, werd de stroom weer ■ngeschakeld en het doodvonnis voltrok ken. DRAMA TE WEENEN. Toen Zondag de Weensche arts dr W lhelm Wei der na patiëntenbezoek in zijn hujs terugkeerde, zag hij dat zijn vrouw en zijn dochter zich hadden op gehangen. Hij sneed de lichamen los doch bij' beiden was de dood reeds inge treden. In een afscheidsbr ef verklaarde de vrouw, dat zij geen moed had om verder te leven Blijkbaar is de dochter eigener beweging haar moeder in het graf gevolgd. KOSTBAAR PARELSNOER VERLOREN Een dame te Weenen, barones Mar a Reitzes, de echtgenoote van den beken den bankier baron Hans Reitzes, heeft, terwijl zij dezer dagen des mjddags te voet door de straten van de binnenstad wandelde om te w nkelen een parelsnooi verboren, dat bijna 2 meter lang was en dat op een waarde van een mllioen Oos- tenrijksche schillingen wordt geschat. Z 1 heeft zich tot de polit e gewend en deze heeft een heele schaar detectives uitge stuurd om te trachten het kostbare stuk te vinden. Alle juweliers in de stad zijn op de hoogte gesteld. Ook de verzeke ringsmaatschappijen, bij welke hei snoer verzekerd was, hebben mannetjes aan 't werk gexet om naiporingtn te doen. HET ST. BERNHARDKLOOSTER. De monniken van het beroeóide St. Bernhardklooeter in de Zwitaerache Al pen, dat in 902 door Bernhard van Men ton gebouwd ia, zullen gedeeltelijk naar het hoogland van Tibet verhuizen, om dat wegena verlegging van het verkeer het klooater ateeda minder wordt bezocht. De P&ua heeft rijn toestemming gegeven. De nieuwe plaata van veatiging ia de paahoogte tusschen de dolen van den N&mtspoe en de Giamanutsjoe, uitloo pera van de groote Indische rivieren Me- kon en Saloeën. De sneeuwstormen zijn daar bijzonder hevig en eischen elk jaar menschenlevens. GEDACHTEN. Van de opvoed'ng moet de vrucht zoet zijn, de wortel bitter, Vraag het hart niet naar zijn wen- schen, vraag 't geweten naar zijn plich- tei De vruchten van den goeden arbeid plukken is een volmaakt geluk. Het beste geneesmiddel is opgeruimd heid. Achting is een der groote voorwaarden voor liofde. De redsn. Rechter: Een jaar geleden stond je hier ook al terecht wegens het stelen van een jas. Landlooper: Ja, dat ding stond mij niet] Het duurde te lang. Sterrekundige: Het licht van de ster, welke ik u nu zal laten zien, heeft v er jaar noodig om de aarde te bereiken. Bezoeker: Dat is hoogst interessant, maar ik ben bang, dat ik zoo lang n et kan wachten. Visscherslatijn. Hoe komt het dat uw echtgenoot zijn arm zoo verrekt heeft? Ja, dokter, hij wilde de maat van den snoek laten zien, welken hij gisteren gevangen heeft. Watsrvrees. Moeder, hoe heeft u vader leeren kennen? Hij heeft me uit het water gered! Wil hij daarom niet hebben dat ik leer zwemmen? Niet zoo zakelijk. Vader: En hoe gaat het op school?' jan: Laten we nou n.et altijd over zaken praten. Overtuigend bewijs. Hoe kunt u met stelligheid bewe ren, dat deze getu ge van de botsmg niets bemerkt heeft? Ze stond er geen vijf meter vanaf 1 Ja, maar ze stond voor een hoeden winkel. AMEIDE. Juli. Geboren: Gerrit, z. van H. Oosterom en G. Demper. Lijntje, d. van R. Quiat en W. de Kief te. Willem, z. van J. Rietveld en B. van den Heuvel. Overleden: G. Jongkind, oud 53 j. BERGAMBACHT. Van 1—7 Aug. Geboren: Johanna, d. van A. E. Roo- ken en J. M. Schilt. Dirkje, d. van F. Bode en D. Berkouwer. Getrouwd: T. Burger, oud 23 j., en A. de Mik, oud 19 j. Overleden: J. Speksnijder,'oud 89 j., weduwnaar van A. Bos. Een leven loos aangegeven kind van W. P. Ver doold en W. H. Zuidbroek. HARDINXVELD. Augustus. Geboren: Teunis, z. van J. Overgaauw en M. Verwoerd. Klazina, d. van A. Faro en N. Klijn. Ondertrouwd: C. Klop en B. van Ipe- ren. p. Klop en J. J. Hoornaar. HOORNAAR. Juli. Geboren. Leendert, z. van P. Uitten - bogerd en M. Baron Zwaana Mar a, d van J. Groen en A. de Ridder. Willempje, d. van Adr v. d. Dool en A. Ghr. van Genderen. KRIMPEN a.d. IJSSEL. Juli. Geboren: M&gdalena Pieternella, d. van J. Schouten en T. van Gemerden. Johanna, d. van W. Verste^ en M. Vuijk. Leendert, van M. H. van Zwienen en J. van Duijvendijk. Cor nelia, z. van W. van Oosterom en B. Reeling. Janingje, d. van P. T. van Zwienen en N. Heuvelman. Marinus Adrianua, z. van A. van Vliet en L. van der Graaf. Ernst August, z. van J. F. Schafer en A. Maaskant. Willemina, d. van J. Goudriaan, en B. Slooff. Jacobuf, z. van Ch. van der Weide en T. Spek. Stephanua Hermanus, z. van J. Slingerland en A. J. Kind. Neel- tje Maria en Sijgje, dochters van A. Vis ser en H. de Vos. Lideweij, d, van G. Hoogendijk en W. Lagerwaard. Getrouwd: G. Bijl, oud 22 j. (te Rot terdam), en T. Otterspeer, oud 24 j. C. de Kwant, oud 23 j., en M. van der Zijde, oud 23 J. 'J. F. Schafer, oud 31 j., en A. Maaskant, oud 30 j. G. Roest, oud 22 J. (te Krimpen a.d. Lek), en C. Stam ,oud 22 j. Overleden: C. Boer, oud 80 J., weduw naar van H. Fonkert. D. Butter, oud 72 J., weduwnaar van J. Twigt. A. Uittenbogaard, oud 83 j., weduwe van A. van Zwienen. J. van der Voorden, oud 58 J., echtgenoot van G. van der (haaf (overleden te Rotterdam). W. ▼an d# Bruljn, oud 4 J.— G. de Wijn, oud 70 j., weduwe van H. Braanker, TIENHOVEN. Juli. Getrouwd: W. Goudriaan, oud 83 en IC, yen Bruggen, oud 85

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 4