Stadsnieuws. Telegrammen. Varia. DE OUDE T UD. Gemengd Nieuws. Weerbericht Sntltrdn Ronw-W«ntn ontspoord. Nieuws in een paar regels. Sportnieuws. /Lil EER9TE BLAD NIEUWSBLAD VOORHUID-HOLLAND KN UTRECHT, Schoonhtwnsch® Courant MAANDAB 17 AUGUSTUS IWfT Boskoop. Mo]. M. m alaosdo t® '•-Gravenhag® voor hot examen handen- arbeid. Oudewater. (Binnenkort anllen ondeor leiding van den vroegeren directeur, der* heer F. van Lint, uit Utrecht, de repe tities der muriekvexeenlging „Gonoor- dia", die sedert lang in ruste was, si] het voorloopig met 10 leden, worden hervat, in de concertzaal van den hoor Th. van dor Steen, GymiuuUtk-ultvoerlno. NI su'w-Lekker land. Zaterdagavond maakte de •Gymnastiekvereeniging „K. en V." een maraoh van den Middelweg tot het dorp, opgeluisterd door do Muziek- vereeniging „A polio". Na afloop gaf rij| op het Schoolplein een uitvoering, waar bij eenige fraaie standen werden ver- toond. 4) Niettegenstaande het minder gunstige weer, was de belangstelling groot. »-h Donderdag maakten de oud-leerlin gen van de Landbouwschool per autobus een uitstapje naar het eiland Voorae en Putten. Zij bezochten de schoonste ge deelten van het eiland en een paar mo del-boerderijen. Hoogst voldaan keerden allen 's avonds naar huis, Schietwedstrijd. Giessendam. De uitslag der schietwed- r.jd „Prins Hendr k" ia als volgt: le prijs A. van Bennekom, 2e N. J. Penning do Vries, 3o A. v. d. Brond, 4e A. Slot boom, 5e B. Bos, 6e K. A. den Breejen, 7e H. Timmer, 8e E Muis. Vrije baan: le prijs A. van Bennekom 2e A. v. d. Brond, 3e K. A. d. Breejen De handel in kaas was deze week matig. Men besteedde voor le kwaliteit met R-M. f 35—f36, voor 2e art. f 32— V4 en voor extra zware tot f 40 de 50 KjG Vette varkens gelden 23 tot 25 cent .er half K.G. Handel ook vlugger In de vergadering der vereen g-ng .Ziekenhu'shulp" alhier, ter bespreking van kasversterkmg, is besloten de con tributie te verhoogen, zoonocdig rente- n i»e e vr-r- hdbg ngen zullen ingaan per 1 Januari a.s. Giessendam. Het bouwen van een wo ning voor den d recteur der gasfabriek te Sliedrecht is gegund aan den heer G de Jong, alhier,als laagste inschrijver Sportwedstrijden. Haastrecht Bij de Zaterdag te Gouda gehouden sportwedstrijden ter gelegen- he d van de herdenking van het 20-jarig bestaan van de gymnastiekvereeniging „Excelsior" is de vereeniging „Olympia" alhier in alle afdeelingen met succes uitgekomen. De volgende resultaten werden here, kt bu de vrije oefeningen: Jongens aspiranten klasse le prija. Jongens schoolklasse le prijs. Meisjes aspirante klasse le prijs. Meisjes schoolklasse 2e prijs. Dames vierkamp 2e prijs. Heeren vierkamp 2e prijs. In den marschwedstrijd kreeg „Olym pia" voor alle afdeelingen een 3en prijs. Hooischelf afgebrand. Nleuwland. Door hooibroei ontstond Zaterdagmorgen brand in een hooischelf van de gebroeders Verhaar. Aanvanke lijk dacht men het met de handspuit de- aer gemeente te blusachen, maar om streeks 7 uur arriveerde de motorspuit der gemeenten Meerkerk, Leerbroek en Nieuwland, welke mét twee stralen bij na onafgebroken water gegeven heeft tot des namiddags drie uur. Toen was de geheele schelf door eenige menschen uit elkaar gehaald. Circa 30.000 pond hooi, dat niet verzekerd was, ging verloren. —i Zondagavond zou hier dienst zijn in de Ned. Herv. Kerk, maar daar van wege het onweder, gepaard met hevigen regen, behalve drie leden van den ker- keraad niemand meer aanwezig was, ging de dienst niet door. Nleuwland. De Meisjesvereeniging al hier maakte Woensdag per autobus een reisje naar Arnhem, Apeldoorn en om streken. Na te Arnhem het park Song boek bezichtigd* te hebben, ging het naar Apeldoorn, alwaar de echoput, de spie gelzaal en niet te vergeten het park van het Loo bewonderd werden. Na een genotvollen dag keerden allen avonds laat huiswaarts. JUBILEUM. Waddlnxveen. Zaterdag herdacht de heer H. Mosrkerkea den dag, dat hij 26 jaar geleden als lid tot de vrijwillige brandweei vau Waddinxveen toetrad.Ia den namiddag werd hü met de Magirius Motorbrandspuit met een volledige bemanning vaa zijn woning afgehaald. Op het Raadhuis sprak de waarnemend burgemeester hem op waardeerende wijze toe en speldde hem de bronzen medaille van de koninklijke brand weer-vereeniging op de borst. Nadat den heer vaa Lat, ge, opperbrandmeester, den jubilaris had toegesproken, werd met de Magirius een rondrit door de gemeente gemaakt. Het 8-jarig zoontje van den heer V. is op den Sntepweg gevallen en brak zijn rechterarm Dr. Paul verleende medische hulp. 0 BALLON GEDAALD. Zevenhuizen. Zaterdagavond daalde op het land van den landbouwer Poot aan den Wollefopperweg een luchtballon be stuurd door den heer van Pottum te Rotterdam. In Hillegersberg was hij op gestegen. Ds landing geschiedde vlot. GEEN CONCOURS-HIPPIQUE. Na al het stof, dat reeds is opge waaid over het oonoours-hippique is het niet prettig te moeten vermelden, dat de wedstrijd ten slotte tooh niet sal door gaan. Eemt overwoog de Winkeliersvereeni- ging „Schoonhoven Vooruit" de moge lijkheid, om dit jaar de zilveren beker opnieuw te doen verrijden. Om finan cieel© bezwaren zag zij van het plan af.. Toen nam de Oranjevereeniging het ini tiatief over en vormden de besturen van beide vereenigingen een oommissie, die de saak optimiatiaoh bleek te bezien. Het oonoours zou doorgaan en aelfs werd ter aanvulling van den feestdag een motcx> wedstrijd en een vuurwerk in het voor uitzicht gestold. Reeds circuleerde een lijst ter teeke- ning voor een waarborgfonds, doch daar bij Week, jdat de belangstelling onder de ingezetenen minder groot was, dan men had verwacht. De medewerking liet te wenschen over en dat was voor de oom- mi&ie aanleiding om Vrijdagavond de zaak opnieuw onder het oog te zien. Er waren toen van de 17 leden der com missie acht ter vergadering aanwezig en dezen besloten met algemeone stemmen het concours niet te laten doorgaan. Daarop is de oommissie ontbonden en zijn de reeds verkregen inschrijvingen voor het garantiefonds vernietigd. RIJKSKWEEKSCHOOL. Aan het toelatings-examen der Rijks kweekschool voor Onderwijzers en On derwijzeressen namen 6 leerlingen van de Christelijke U.L.O. School alhier deel. Van hen slaagden: J. H. Mieier te Otto- land, B. van den Berg en H. CL de Goed, beiden alhier. hD.O^.". Op de wedstrijden van „Excelsior" te Gouda heeft Zaterdag de Gymnastiek- en Athletiekvereeniging ,JD.0.8." een eer sten prijs met 44.0 punten behaald met vrije oefeningen in de Meisje&kiasse. ATHLET1EK. Da heer G. Lamoree, lid van, „D.O.S.", heeft gisteren deelgenomen aan de atle tiekwedstrijden te Schiedam, georgani; seerd door den Zuid-Hollandsohen Athletiekbond. Hij behaalde daar in den wedstrijd 100 yards den tweeden prijs met 10.8 sec., en met kogels too ten den len prijs met 10.84 M, In den nationaien wedstrijd verspringen verwierf de heer lamoree met 6,77 Meter den 2en prijs. WIENS FIETS? Zaterdagavond bemerkte de heer S. in de Lopikerstraat, dat voor zijn scheer- salon een heerenrijwial was blijven staan. De eigenaar er van is onbekend. Van de vondst is hij da politie aangifte ge- i Gevonden Voorwerpen. Omtrent on derstaande gevonden voorwerpen zijn te- Iiohtingen te faakomaa aaa het Bureau van Politie: Een Jas en een PeC Een Rozenkrans, ElOU flttinijiiMf AMERIKAANSCHE BANKEN STAKEN DE BETALINGEN. AMSTERDAM, 17 Aug. Het HdhlcL meldt uit Toledo in Ohio, dat vier ban ken daar ter stede hebben aangekondigd dat zij hun loketten niet zullen openen. Zij verklaren, dat zij hun rekening houders willen beschermen gedurende de huidige crisis-periode. Het kapitaal van deze banken be draagt meer dan 100 millioen dollar, E12 spaarbanken hebben eveneens op gehouden betalingen te doen, NOODWEER. Doetinchem geteisterd. DOETINCHEM, 17 Aug. Gisteravond heeft boven Doetinchem en omstreken een zwaar onweer gewoed, gepaard gaan de met een windhoos. Deze ontwortelde in weinige seconden eea groot aantal hoornen. De spoorwegarbeider Jansen, die met zijn vrouw en zijn dochtertje daar wan delde, werden allen opgenomen en een eindweega verder tegen een hek gewor pen. Jansen kreeg lichte verwondingen. De vrouw en het kind bleven ongedeerd. Bij den kruidenier Den Hartog werd de deur opengerukt en de étalage ver nield. Van vele huizen zijn de daken gedeeltelijk vernield. Op het stationsemplaoement der Ne- derlandsche Spoorwegen werd een per sonenrijtuig met een gewicht van o.a. 10.000 KG. uit de rails gelioht en om vergeworpen, Te Lingen ia een boerenwoning door den bliksem getroffen en totaal afge brand. i \J DOODELIJK ONGEVAL BIJ DE JACHT, Door een kogel uit eigen ge weer gedood. EINDHOVEN, 17 Aug. Te Iersel bij Eindhoven is de militair M. B. tenge volge van een noodlottig ongeval op de jacht om het leven gekomen. Iemand uit zijn gezelschap reikte hem een gelar den jachtgeweer met gespannen haan toe. Hierbij was de loop van het geweer op B. gericht. De gespannen haan stiet tegen een takje, met het gevolg, dat het geweer afging en B. werd getroffen. Weinig ©ogenblikken later is hij over leden. I I GEVAARLIJK DRINKWATER. Twse slachtoffers van typhus. GRONINGEN, 17 Aug. Door het drin ken van ondeugdelijk water zijn twee arbeiders, werkzaam bij het bouwen van een nieuwe brug, over het Reitdiep, on der Dorkwerd voor den nieuwen vaar weg van Groningen naar de Zuiderzee ongesteld geworden en met typhus in de barakken van het Academisch Zieken huis te Groningen opgenomen, waar bei den zijn overleden. Het is nog niet bekend, of de slacht offers, de 21-jarige J. Rozema te Gro ningen, en de 80-jarige A. Ruber, uit Hoogkerk, uit een put of uit het KarmJ hebben ytffonta. VERDUISTERING. NIJMEGEN, 17 Aug. Op verzoek van de recherche te Nijmegen zijn gisteren door de politie te Rotterdam aangehou den, toen zij per vliegtuig uit Antwerpen aankwamen, het echtpaar L., en him zoon, onder verdenking van verduiste ring van f 20.000, ten nadeele van een Duitsohen kennis. Deze had zijn geld ge deponeerd op een bank te Nijmegen. L had het geld geïnd op een volmacht van den Duitsohen eigenaar en ten eigen bar te benut. Bij fouilleering op het politiebureau te Nijmegen werd uit het vest van den zoon een bedrag van f 18.000 gevonden. De menschen blijven in arrest en werden aan de justitie te Arnhem uitgeleverd. ENGELANDS GELDZORGEN. LONDEN, 17 Aug. In een onderhoud met een vertegenwoordiger van de „Daily Herald" heeft de Engelsche minister van financiën, Snowden, gesproken over den financieelen toestand van Engeland. Hu heeft in de eerste plaats gewaarschuwd tegen een paniek, waarvoor ondanks alle alarmeerende berichten geen re den is. Engeland heeft reeds andere ernstige tijden doorgemaakt en zal ook deze cri sis overwinnen, aldus Snowden. Desniettegenstaande ^noemde Snowden den huidigen toestand buitengewoon ernstig. Er zijn maatregelen noodzakelijk en die maatregelen zullen drastisch zijn; de noodtoestand is echter van voorbij- gaanden aard. DE OVERSTROOMINGSRAMP IN CHINA. Ean vreeselljki omvang. LONDEN, 17 Aug. De overstroomingen in China hebben een geweldigen omvang aangenomen en de gevolgen zijn vreeee- lijk. Het water van de Jangtse en ando re rivieren in het stroomgebied stijgt nog steeds en inmiddels wordt de tem peratuur geregeld hooger, Zelfs wees de thermometer reeds 85 gr. 0. aan. De Britsche concessie in Hankau staat 6 Meter onder water. Vele zwaargebouwde woon- en zaken- huizen zijn ingestort en honderden men schen moeten onder de puinhoopen be dolven liggen. Duizenden Chineezen hebben hun toe vlucht gezocht op den hooger liggenden spoordijk en door in boo men te klimmen, waar zij WJin den hongerdood zijn prijs gegeven. Heefle steden en dorpen zijn door het water totaal geslecht. De Ghineesche regeering heeft een hulpcomité gevormd en een steunaotie voor de vluchtelingen ingezet. Volgens Amerikaansche berichten zouden ver scheidene miUioenen menschen door de overstrooming rijn getroffen. DE GRAF ZEPPELIN. Morgsn naar Engeland, ERIEDRIGHSiLAFEN, 17 Aug. Ds Graf Zeppelin zal morgenochtend om 7 uur opstijgen voor hei maken van een vlucht naar EngelAnd, Er zullen 20 passagiers aan boord «jm Onder hen is de Roameenaoke prinses Iieana met haar eohtganoot, An ton von Habshurg, KINDERVERLAMMING TE NEW- YORK, NEW-YORK, 17 Aug. In de laatste weken kwamen te New-York talrijke ge vallen van kinderverlamming voor, Thans komt er blijkbaar een kentering. Terwijl het aantal gevallen verleden week nog 681 bedroeg, was het aan het einde der afgeloopen week gedaald tot Ö12, De ziekte ia niet kwaadaardig. AARDSCHOKKEN. NEW-YORK, 17 Aug. Gisteren werd de bevolking van de staten Texas en Mexico opgeschrikt door een hevige en twee lichte aardschokken, die een pa niek veroorzaakten. De materieele scha de was niet zeer groot en er zijn ook geen menschenlevens te betreuren, DE OPSTAND IN CUBA. HAVANNA, 17 Aug, Gedurende de laatste 48 uur heeft in de Cuhaansche provincie Santa Clara wederom een he vig gevecht plaats gehad tussohan regee- ringstroepen en opstandelingen. In het plgflmaun schijnt de opstandige beweging zich uit te breiden en boeken de rebel len successen. Naar verluidt, zouden de optstandelingen in het Toro-gebergte tal van aanhangers hebben verworven. De regeering deelt officieel slechts mede, dat op verschillende plaatsen schermutselingen rijn ontstaan. DE ROMEINSCHE GALEIEN. Zooals men weet is in Italië het Neminieer leeggepompt, om de op den bodem liggende Romeinsche ga leien, uit den tijd van keizer Caligula te onderzoeken. De eerste galei is blootgelegd, doch schatten vond men er niet op. Nadien is het pompen voortgezet en is ook de tweede galei blootgelegd Gebleken is. dat het geen Romeinsche pleziervaartuigen zijn. doch twee drij vende tempels. Het tweede schip is 71 M. lang.. Het is zeker ,dat ze nooit anders dan door voortsleeping in be* weging zijn gebracht. Getracht zal worden ook dit tweede schip op het land te halen, waarna men ihet meer weer zal laten volloopen. EEN OUD GEBRUIK HERSTELD. Een schoone, oude volksgewoonte in Duitsohe landen is het Feierabendsingen n.l., dat groepen zangers 's avonds tusschen negen uur en half tien eenige plechtige liederen ringen op een der openbare pleinen van de plaats hunner inwoning. In Saksen is men nu begon nen deze oud® gewoonte te 'herstellen. Te Heringen, Naumburg en Berndorff voerde men dezer dagen dit zingen met ■ter vtel «won weer ia Zaterdag avond om 8 uur voor het raadhuds „Feierabendsingen" En de Saksische bevolking Is er geest driftig over. Meer algemeene navolging is te verwachten. OUDE RECHTSSPRAAK. Het is ieder wel hekend, dat de rechtsspraak in vroeger tijden verre van menschüevend was on dat men toen nog lang niet het hedendaagsoiie begin sel huldigde: Beter tien schuldigen vrij, rijtn 4én onschuldige veroordeeld," De wyza, waarop de rechters vroeger de verdachten tot bekentenis van het hun ten laste gelegde trachtten te brengen en de straffen, welke zij toepasten op de naar hun meaning schuldigen, waar uiterst Den 19 Juli 1697 b.v. werd een vrouw levend begraven, zooals dit was bepaald voor herhaaldelijk overspelige vrouwen: „Maria Barbier, toen zij in het graf ne- derlegde, begeerde sy eenen snuyt- doeck op haar aengesioht te hebben, 't welck gedaan werd Doe wird haar li chaam ende aengesioht met aarde be decht ends de scherprechter sprank op de eelve ende stampte met de voeten soo seere op haren buyck, dat sy terstond baren geest ga*,* Man hoopte door zulk een afschrik wekkend voorbeeld het kwade te koeren. Beieedigingen togen de overheid, door steken van dijken, uitrukken van grens palen e.d. werden veelal gestraft met het afhouwen der vuist. Soms werd deze straf verzacht, dat niet de eigen hand, maar een metalen Vuist geofferd werd. Op den metalen vuist werd de naam van den schuldige gegrift en die .in de kerk opgehangen. Dit geschiedde o.a. door Yolaate van Costericke, vrouwe van Mal le, die den baljuw van Lettorhoutem gro> velijk beleedigd had. Interessant is wel te vernemen wat een scherprechter voor onderscheiden exe cuties ontving. Voor iemand wurgen oi levend verbranden 80 stuyvers; onthoof ding, levend begraven, 30 stuyvers; voor „versoheuringhe met peerden" 10 stuy vers; zoo ook voor afkappen van vuist, vinger, duim, voet of ander ledemaat en voor bet uittrekken der tong. Zoo kreeg de beul voor elke straf, die hij uitvoer de, een vast bedrag. Tusschen de tegenwoordige rechtsple ging en die» omstreeks het jaar 1500 is het verschil wel groot en toch is het aan tal misdadigers thans kleiner dan vroe ger. WEER ZWEMMERS IN ZEE VERDRONKEN. Twes Utrechtenaren omgekomen. Gisterenmiddag, tijdens een uitstapje van een aantel (Utrechtsche typografen, gingen er vijf aan het Stille Strand te Scheveningen zwemmen. Een agent wees hen op de gevaren hieraan verbonden in verband met het hooge getij, de ruwe zee en de sterke strooming die er stond Ze gingen toch en reeds na een paar m.nuten verkeerden de 21-jarige H. M. en de 18-jarige D. G. K. in levensgevaar. Na veel moeite gelukte het aan toege snelde helpers, beiden op het strand te krijgen doch zij waren reeds bewuste loos. De levensgeesten konden met meer opgewekt worden. Noveen slachtoffer. G sterenmiddag is de 27-jarige W. Jan sen uit Schiedam, leider eener R.-K. Jeugdcentrale, bij het zwemmen onder de gemeente 's-Gravenzande verdronken Dr.e personen van het gezelschap heb ben nog tevergeefs getracht hem te redden. Na een kwartier spoelde het lijk aan. Leden van de Rotterdamsche en Hoeksche Reddingsbrigade pasten an derhalf uur kunstmatige ademhaling toe doch deze pogingen mochten niet baten. Dr. Boogaard constateerde ten slotte den dood. EEN MOORD VOORKOMEN. De politie te Rotterdam heeft door de arrestatie van een bekend inbre ker een moordaanslag verijdeld. Za terdagnacht is namelijk in een por tiek van het modemagazijn der firma Borst aan de Hoogstraat de 27-jarige koopman F.B. aangehouden, die zien daar verdekt had opgesteld. Hij wacht ,te daar de 23-jarige mej. G. B. opj die deze plaats moest paseeren. Bij de arrestatie vond de politie op hem een met zeven scherpe patronen ge laden pistool en een groot slagers mes. Het was bekend, dat de man uit Antwerpen brieven aan mej. B. had geschreven, waarin hij van zijn voornemen kennis gaf. DE NOODLOTTIGE BRAND TE HEENVLIET. De oudste zoon in vrij heid. De Rotterdamsche rechtbank heeft in raadskamer behandeld het ven- zoek van het O. M. tot verlenging van de voorloopige hechtenis van den landbouwer Den B. te Heenvliet, die verdacht wordt van brandstichting in de woning van zijn moeder, hij welken brand drie kinderen om het leven zijn gekomen. De rechtbank heeft het verzoek van het O M. af gewezen en de invrijheidstelling van den verdachte gelast. Het onder zoek tegen hem wordt echter voort gezet.. SAMENZWEERDERS ONTDEKT. Te Cawnpore in Britsch-Indië meent ds politie een revolutionaire •aineniwering verijdeld te hebben, d.e Naar waarneming in den morgen van 17 Augustus. De wijzer ronder pijlpunt geeft den stand, van den vorigan dag «a" Verwachting tot Dinsdagavond: Krachtige tot matige, later afnemende Westelijke tot Zuidelijke wind; half tot zwaar bewolkt; aanvankelijk nog rogen buien; weinig verandering in tempera tuur, Waterstand: Opgave van 17 Augusuts, vm. 0 uur: Keulen 8.20 was 0.07 M. Lek 1.81 was 0.04 M. Vaartsche Rijn 0.40 val 0.02 M. Maastrioht (Borgharen), 15 Aug., 41.43; was 0.60 M. Luchttemperatuur. De temperatuur van de lucht bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw 04 graden Fahrenheit Maandag 17 Augustus, Nieuwe Maan. zich heden zou hebben moeten uiten, bij het bezoek van den onderkoning. Aan den zoom van de stad heelt de politie een auto in beslag genomen, die bommen en andere ontpioldngsr middeien bevatte. Voorts zijn de be kende revolutionair Avasthy en dne metgezellen aangehouden. DE OPSTAND OP CUBA. Van regeenngszijde wordt uit Ha vanna gemeid, dai de opstandelingen leaders Menocal en Mendietla zijn gevangen genomen. /.ij weruen aan de oever van de Rio Verue in de provincie Piner dei Rio opgemerkt door de bemanning van een regeemigs kanoneerboot die de iroepuu te land waarschuwde. De beide gevangenen werden aan boord van de kanonneerboot gebracht die hen haar Havanna brengt. Over eenkomstig de instructies van presi dent Mecnado worden de gevangenen beieefd behandeld. intus.sehen komen er minder gunsti ge berichten uit de provincie banla Ciara waar na een hevige schermutr seAng, waarbij een groot aantal doo- cien en gewonden vleien, de regeer inga troepen moesten terugtrekken. ONRUST IN URUQUAY, In Urulquay is de minister van oor log afgetreden en vervangen door ge neraal Ennque Bravo. Aan twee ge neraals, een kolonel en verscheidene andere hoofdofficieren ia gevraagd hun ontsiag te nemen. De benoeming van Bravo staat In verband met de ontdekking van een contra-revolutionair complot om ge neraal ibanez ais president te her stellen. ME AANSLAG OP DEN D-TREIN; Zaterdag is te Jütsruorg: het opruiunugs- werk, dat vijl dagen heeft geduurd, gereed gekomeii. De politie heeft te Zeven (Hannover) een man gearresteerd op wien de beschrij ving van den aanslagplegei op den D-trein by Jüterborg klopte, doch blijkbaar had de man niets met den treinaanslag te makeu Hij is nog met op vru© voeten gesteld, dooa wordt alleen vastgehouden wegens l&ndlooperi). BESMETTELIJKE ZIEKTEN IN MEXICO. In Zuid-Mexico zijn na de gewel dige regens besmettelijke ziekten uit gebroken. In een dorp zqn 200 kin deren tot verleden. De overstrooming verraste do bevolking in Jiaar slaap. Het aantal slachtoffers is nog niet be. kond. ONVERWACHT BEZOEK De „Zeppelin"1 boven ons land. Gistermorgen omstreeks halfelf zag men plotseling boven Arnhem de „Graf Zeppelin'", die- uit Oostelijke richting kwam en naar het Zuid-Wes ten verdween. Om twaalf uur werd het luchtschip boven Amsterdam waargenomen. Het bewoog zich met groote snelheid van Oost naar West Met een schok ontwaakte Amsterdam uit zijn Zondagsrust. Honden begon- -nen te blaffen, met nijdige rukken werden ramen opengescnoven en er was ailerwege geroep. De bewoners liepen van den voorkant naar den IubrokerC dit door •m, vrouw is overowesttrd); „Gelukkig d•X u komt» iffaV" EERSTE BLAD NIEUWSBLAD YOOR ZUID*HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovenich® Courant MAANDAB 17 AUGUSTUS Iflffl achterkant van him huis en van den achterkant naar den voorkant. En nog zagen zij den grooten luidruchtL gen gast niet. En dan liepen zij weer van voor naar achteren en eindelijk die straat op, waar juist nog een glimp van het flonkerende achterschip met de stuurvlakken te zien was. Anderen wurmden zich langs zol derladdertjes naar de daken. Boven den Dam scheen de Zondagsganger stil te staan. De wandelaars riepen en wuifden met hun zakdooeken. liet was het weerzien van een goede ken nis. De „Graf Zeppelin'" deed auto's en trams stoppen, joeg de duiven uit de hokken en deed hatfr onrustig boven de huizenzee fladderen. En zij die den tocht aan boord van het luchtschip meemaakten, moeten de hoofdstad van Zuid tot Noord en van West tot Oost in volle glorie ge zien 'hebben. Even later waren er al eenige vlieg tuigen van Schiphol, die op eenigen .afstand het kolossale luchtschip volg. den. Om ongeveer kwart over twaalf wendde het luchtschip het roer en vloog in Noordelijke richting. Om o mstreeks één uur was het bo ven Schiermonnikoog en vloog het in de richting van het eiland Borkum. Tegen zeven uur landde het weer vlot op het vliegveld te Essen-Muhl- heim, waar post en passagiers aan boord werden genomen en men een half uur later weer naar Friedriclis- hafen vertrok. De „Grgf Zeppelin"' was Zaterdag nacht even na middernacht te Frie- drichshafen opgestegen, had zijn ee-_ ste landing 's-morgens te Munster in Westfalen gedaan Kapitein Lehmann was commandant. ONBEWAAKTE OVERWEG. Omstreeks halfvijf werd Zaterdag middag le Oosthuizen een uit de rich ting Ëdam komende personenauto door den métorsneltrein in volle vaart gegrepen en ongeveer 70 meter mee gesleurd. De inzittende dame en heer met hun chauffeur, die uit België kwamen, ontkwamen op onbegrijpe lijke wijze aan den dood. De auto werd toiaal vernieold. De dame werd met vrij ernstige verwondingen naar de zïekeninrichting te Hoorn ver voerd, evenals de neer J. Piette, die inwendige kneuzingen had en de chauffeur, die licht gewond was. De toestand van de dame is nog ernstig terwijl de heer en de chauffeur bin nen eenige dagen de ziekeninrichting kunnen verlaten. FELLE BRAND TE UTRECHT. Spoorboekje, telefoongids en ge- meentebegrooting in gevaar. Zaterdagnacht brak omstreeks half 4 een felle brand uit in de drukkerij van de firma Boekhoven aan de Begijnestr. te Utr. Het vuur, dat was ontdekt door een kok van het aangrenzende Leger des Heils, had spoedig een grooten omvang aangenomen. De brandweer bracht drie spuiten ter plaatse, waarvan er evenwel één geen dienst behoefde te doen. Door de oml ggende huizen en vanaf de daken der huizen werd door een groot Uantal slangen een enorme hoeveelheid water in de vuurzee geworpen. In een uur tijd was het grootste gevaar geweken. Om streeks uur kon een deel van het ma ter.aal inrukken, doch om negen uur was men nog met de nablussching bezig. Nadere bijzonderheden. Dank zij het actieve optreden van de brandweer kon de schade worden beperkt tot één vleugel van het gebouw, waar de handzetterij en een gedeelte van de druk kerij afbrandde, De schade die nog niet valt te schatten, is zeer groot, daar veel zetsel, dat voor afdrukken gereed lag en groote hoeveelheden cliché's werden ver woest. Er was belangrijk werk onder handen o.a. de gemeente-begrooting van Utrecht, het spoorboekje en de rijkstelefoougids. Waarschijnlijk zal het afdrukken van een of meer dier werken vertraging on dervinden. AUTO-ONGELUKKEN. Duoriidsler hntet tpqen taxi. Te Zaandam reed g'flterpnmiddag de rijwielhersteller M. uit L'sse met zijn vrouw op de duo per motor in de rich ting Amsterdam. Bij het passeeren van een gevaarlijke hoek, werd bij aangere den door een taxi uit Haarlem, die hij niet had zien naderen en waarvan hij het signaal niet gehoord had. Zijn vrouw kreeg van den bumper van den taxi een dusdanigen stoot tegen haar been, dat haar voet verbrijzeld werd. De vo«4 moest afgezet worden. De mo torrijder zelf kwam er ongedeerd af De auto die in beslag genomen was, werd na eenige uren weer vriitregeven. Aangereden door autobus. Zaterdagmiddag reed te Haaksbergen een autobus van den dienst Enschedo— Haaksbergen den 56-jarige A. Mulder uit Cranenburg aan. De man werd naar het ziekenhuis te Enschede overgebracht waar hij spoedig na aankomst is overle den. Den chauffeur treft geen schuld. Het slachtoffer was gehuwd. BOTSING MET DOODELIJK GEVOLG. Vrijdagmiddag reed te Zwijndreclit de heer M. Strasseleu, bedrijfsleider van de oliefabriek Schiedam op zijn motor fiets over den Roterdamschestraatweg in de richting van Rijsoord. Ter hoogte van de terreinen der gemeentereiniging moest de heer 8. een reinigingswagen passee ren. Hierbij kwamen de motor en de wa gen met elkaar in botsing, met het nood lottige gevolg, dat de heer S. van zijn motor werd gesl.ngerd en ernstig ge wond in een sloot terecht kwam. Om standers hebben den ongelukkig® uit de •loot op 4« laat («bracht, Dr, Krijg» constateerde een dijbeenbreuk en zware inwendige kneuzingen. Een auto van éen geneeskundigen dienst te Dordrecht ver- voerde het slachtoffer naar het Diacones- senziekenhuis, waar de heer S eenige uren later overleed. Hij laat een vrouw en vijf kinderen na. DAME DOODGEREDEN. Op den rijksstraatweg bij De Klomp te Veenendaal sloeg g,sterenmiddag, tijdens een zware onweersbui, een personenau to uit Rotterdam, waarin behalve de chauffeur nog vijf 'personen gezeten wa ren, over den kop. Mevrouw Drees uit Rotterdam werd op slag gedood. De heer Heykoop uit Rotterdam kreeg een hersenschudding en een beenbreuk Hij werd per ziekenauto naar Rotterdam overgebracht. De dames Heykoop en De Vaal en de heer Drees bleken niet ern stig verwond, zoodat zij ten huize van dr. De Waard verbonden konden worden. Volgens de verklaringen van den chauffeur kan hij niet sneller dan 40 a 45 kilometer gereden hebben, daar een tweetal groote autobussen hem juist was gepasseerd. Het ongeval zou aan slippen van den wagen te wijten zijn. EEN ZWARE STRIJD OM HET BESTAAN. De Hollandsch-Afrikaners bij Gobalis. Het is nu juist vijftig jaren geleden, dat de in een zesjarigen trek dwars door de Kalahari sterk geslonken en door ont zettende ontberingen uitgemergelde Boe- renkaravanen uit de Transvaal in An gola werden toegelaten. In den aanvang scheen het hun daar een paradijs: er was land en water in overvloed Het zij hier in het midden gelaten, of deze Afrikaners niet zelf eenige schuld er aan droegen; hoe het ook zij, zij bleven vreem den in de Portugeesche kolonie en op den duur wérden zij er zelfs paria's, hun rechten werden geminacht, hun rechtma tige ©ischen niet verhoord. En "als opge- jaagden ondernamen zij in 1008 weder om dien langen trek, allen tezamen, met vrouwen en kinderen, over de Cruene, door het dorstige Kaoko-veld Zuid-West- Afrika binnen, waar zij althans hoopten, van de voortdurende plagerijen, die zij in Angola hadden ondervonden, bevrijd te zijn. Die bevrijding moesten zij echter koopen met armoede en ellende, met bit ter zwoegen, om het allernoodzakelijkst levensonderhoud bij elkaar te schrapen. Het is waarlijk of aan deze boeren gemeenschap nooit of nimmer rust zal worden gegund. In een aan hongersnood grenzenden toestand trachten zij thans de droge woestenijen bij Gobalis, aan den rand der Kalahari, in vruchtbare akkers om te zetten, een bovenmenschelijke taak voor de aan de vruchtbare, waterrijke hoogvlakten van Ai^ola gewende boeren. Is het te verwonderen, dat velen hunner thans naar Angola terugverlangen, de behandeling di© zij aldaar van de zijd© der Portugeezen ondergingen ten spijt? Onder de bij Gobalis gevestigde Hol landsch-Afrikaners zijn er nog enkelen die den grooten Dorstland-trek uit de ja ren 1874 tot 1881 hebben meegemaakt. OVERVAL OP BEJAARD ECHTPAAR. Te Keulen stapte Vrijdagnacht een be jaard echtpaar uit de tram. In een bijna geheel donker© straat in een villawijk stond voor de deur van hun huis een jongeman, die hun een revolver voor hield en beval: handen omhoog. Hij door zocht daarop de zakken van den ouden heer en haalde daaruit ©en portefeuille, portemonnaie en gouden horloge. Een medeplichtige had zich niet ver van hem opgesteld. Toen de vrouw begon te schreeuwen namen do beide roovers de vlucht. Een voorbijganger die den roof overval had gezien, stelde zich tegen de roovers te weer, doch werd met een re volver bedreigd, waarna hij zich terug trok. DE OVERSTROOMINGEN IN CHINA. Nieuwe wolkbreuken, gepaard gaan de met hevige windvlagen, hebben den ernstigen toestand aie reeds in de streek van Hankau (in China) heersclit nog erger gemaakt. De Gele Rivier is sterk gezwollen De kortgeleden weer herstelde dijken zijn gebroken, waardoor vijfhonaerd woningen met instorting bedreigd worden. Zeer vele inwoners zijn on der het puin bedolven. De spoorlijnen Loenghai—Tientsin—Poekau staan on der water tengevolge van het buiten zijn oevers treden van het Groote Kanaal. De rijstprijzen op de markt te Sjanghai stegen veertig procent ten gevolge van de aan de oogsten toege-* brachte schade. fa DE INSTORTING TE LYON Een vermoeden. De instorting bij Lyon heeft totaal 23 slachtoffers geeischt, onder wie tien dooden. De 13 gewonden, die naar het ziekenhuis te Lyon zijn ovdfy gebracht, zullen binnenkort het'zie kenhuis kunnen verlaten. Omtrent de oorzaken van het ongeluk Uepen de„ meeningen nogal uiteen. doch' het onderzoek naar de oorzaak, heeft tot ie en eigenaar^ dige ontdekking geleid: Onder de lij ken heeft men dat van mej. Sargois gevonden, die niet in het huis woon de. maar er de eigenares van was. Het is niet aan te nemen, dat mej. Sagois op het oogenblik van de ont ploffing toevallig langs het huis zou zijn gekomen, want haar eigen wo ning bevond zich in een geheel an dere wijk. Men vermoedt nu, dat mej. Sagois, die zich in financieele moei lijkheden bevond, zelf de ontplof fing, die aan de instorting voorafging, veroorzaakt heeft, teneinde de verze- keringssom in handen te krijgen. VERSCHEIDEN SLACHTOFFERS. Zaterdagnacht is de Bneltrein Rome— Weenen in de nabijheid van Leoben in Stiermarken in volle vaart op een goede rentrein ingereden. De locomotief van den D-trein en zeven wagons stortten in de Mur (een zijrivier van de Drave), terwijl nog diverse andere wagons ernstig werden besehadigd. Bij de ramp zijn 12 personen om het leven gekomen. Voorts werden omstreeks 60 personen gewond, van wie vier levens gevaarlijk. De overige kwamen er met lichte verwondingen af. De machinist en de stoker van den D- trein bleven als door een wonder vrijwel ongedeerd. Ook een remmer kon zich in het laatste oogenblik door van den wagen te springen in veiligheid brengen. De bij de ramp om het leven gekomen of gewonde reizigers zijn vrijwel allen Oostenrijkers of Hongaren. De oorzaak van de ramp is onbekend. De stationschefs vaa Göss en Hinterberg tusschea welke beiüe stations de botsing plaats vond, beschuldigen elkaar, het sig naal op veilig te hebben gezet, terwijl het traject door den goederentrein was geblok keerd. De politie heeft de beide functio narissen in hechtenis genomen en ter beschikking der justitie gesteld. Voorzoover mogelijk werden de gewon den uit hun ontzettende positie bevrijd en de Hjken der om het leven gekomen slachtoffers langs den kant van de lijn neergelegd. Hetopruimlngswerk wasech ter zeer moeilijk en is nog altijd niet be ëindigd. Het verkeor op het traject is gestremd, aangezien de rails over een afstand Yan omstreeks 20 M. geheel zijn vernield. In den D-trein liep een wagon mee met kinderen, die uit een vacantie-kolonie naar Weenen terugkeerden. De te Weenen woonachtige ouders der kinderen, waren radeloos van schrik, toen het nieuws van den ramp zich als een loopend vuurtje door de stad verspreidde. lnr doodsangst verdrongen ouders en andere bloedverwanten zich voor het station waar de treinen uit Italië aankomen. Gelukkig kwara na verloop van eenige uren eindelijk via Leghen het gerustellende bericht, dat de wagon, waarin de kinderen gezeten waren, gespaard was gebleven. Intusschen zijn de kleinen behouden te Weenen teruggekeerd. Op de plaats des onheils speelden zich ontzettende tooneelen af. Er bevond zich in den ongelukstrein een chirurg, die on middellijk zijn diensten ter beschikking stelde en den swaargewonden de eerste hulp verleende. Waarschijnlijk zal het aan zijn snel ingrijpen te danken zijn, wanneer het meerendeel der ernstig ge kwetsten er het leven zal afbrengen. Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp, bevindt zich in vollen gang. HET ZWAKKE GESLACHT. De politie te Mainz heeft ontdekt, dat een vrouw reeds sodort 1Ö19 als man ge kleed zwaar mannenwerk verricht. De nu ■46 jaax oude vrouw kwam in 1919 uit Baden naar Mainz Daar zij als vrouw geen werk kon vinden, nam zij het be sluit als man te gaan leven. In dien tijd heeft zij verschillende betrekkingen be kleed, waar zij algemeen om haar dege lijk en goed werk geprezen werd. Toen haar man, waarvan zij gescheiden leef de, zich aanmeldde voor ondersteuning, werd door gelijkheid Van naam het ge val ontdekt. NA SEGURA DIENS OPVOLGER. Nieuwe arrestatie in Spanje ft a'an de De Spaansche politie heeft Fransche grens een vicaris gearres teerd. die door het kapittel van Tole do was benoemd ter vervanging van kardinaal Segura voor de waarneming van diens kerkelijke functie. Dp den vicaris, die van een bezoek aan zijn in Frankrijk in ballingschap levenden superieur terugkeerde zou den eenige opzienbarende schriften zijn gevonden., waaronder een rond schrijven van kardinaal Segura aan de Spaansche bisschoppen. Hierin drong hij er bij hen op aan. ten spoe digste aan de kerk toebehoorende onroerende goederen en kostbaarn heden te verkoopen. voordat de schei, ding van kerk en staat in Spanje, die in net ontwerp der grondwet was voorzien, door de Cortes zou worden goedgekeurd. NOODLOTTIGE AUTO-BOTSING. Ze* dooden. Te Bar-Le-Duc in Frankrijk, is ©en autobus .waarin leden van een muziek corps gezeten waren, die een tocht naar Vordnn maakten, door ©en anderen auto, d.e wilde passeeren, aangereden. D© au tobus werd omvergeworpen en geraaki© in brand. Zes personen kwamen hier' ij om het leven; twaalf anderen liepen verwondingen op. MOORDAANSLAG OP BANK DIRECTEUR. 4, Vrijdagmiddag verscheen te (Lahr (Ba den) de handelaar Emil Kohier uit Frie- senheim voor het loket der spaarbank en wilde den directeur den heer Meister spreken. Tijdens het gesprek trok Kohier plotseling een revolver en schoot op Meister, die levensgevaarlijk gewond werd. Kohier werd gearresteerd. De dader had des morgens den direc teur al eenige malen opgebeld en gezegd, dat hij hem wilde spreken om hem te kunnen doodschieten. Men meent daar om met een krankzinnige te doen te heb ben. HERND0N EN PANGBORti. Do beide Amerikaansche vliegers Pang- born en Hern don, die te Tokio, omdat zij over verboden gebied waren gevlogen, gearresteerd werden, zijn tot een groote geldboete veroordeeld. EEN BRUTAAL TRIO. Roofoverval te Hamburg. T© Hamburg hebben Vrijdag drie mannen twee loo pers van een scheep vaartmaatschappij aangevallen en van 12.000 Mark beroofd. Hoewel de beroo- ving binnen enkele seconden was ge schied, trok zij toch de aandacht van ©enige voorbijgangers. Toen de dieven per auto wilden wegrijden, gooide een jongen zijn fiets voor den wagen, die er echter ongehinderd over heen reed, een straatveger kon met zijn bezem nog een ruit van den auto inslaan en de twee beroofden sprongen op de treeplank doch werden er vanaf geslingerd, terwijl de inzittenden eenige schoten losten. Een der loopers werd door glasscherven licht gewond. Met den auto, die des ochtends was gestolen, wisten de twee roovers te ontvluchten, de derde werd op den rolder van een nabijzijnd huis gearresteerd. De arrestant, de 42-jarige Ernst Schulz, was in het bezit van een foto van zijn zoon, die vermoedelijk aan de diefstal heeft deelgenomen. NOODWEER OP DE PHILIPPIJNEN. In het laatst der vorige week zijn de Philippijnen door een hevig noodweer geteisterd. Als gevolg van de zware re- gons is een stuwdam bezweken en zeven dorpen zijn onder water gezet. Verder heeft 't noodweer een aardverschuiving veroorzaakt, waarbij een electrische cen trale schade opliep. Men vreest, dat ook menschen om het leven zijn gekomen. NIEUW HOOGVERRAAD-PROCES. Prof. Woldsmaras voor dan krijgsraad. Heden staat Prof. Woldemaras, de vroegere dictator van Litauen, te zamen met 23 zijner aanhangers voor den krijgsraad terecht, wegens hoogver raad. In de aanklacht worden Wolde maras en zijn medebeklaagden er van beschuldigd, te hebben behoord tot een geheim verbond, dat ten doel had door een gewapende opstand de regeering ten val te brengen. De revolutie zou midden Juli 1930 door het garnizoen van Kow- no worden aangevangen. Tegelijkertijd zou de staatspresident Smetona op een feest in de Litausche badplaats aan de Oostzee, Folangen, door oficieren van 't garnizoen uit Memel, worden gevangen genomen. Verder wordt Woldemaras er van be schuldigd organisator te zijn van ver schillende aanslagen op den chef der ge heime politie Rusteika, waarbij deze zwaar gewond werd. Het proces, dat eenige weken zal duren, heeft met geslo ten deuren plaats. Volgens het strafrechtboek van Litau en kan aan Woldemaras en rijn mede- beklaagden in dit proces de doodstraf worden opgelegd. EEN SLORDIGE MISS. In het begin van deze week had een Amerikaansche dame, miss Coleman, haar juweelenkistje met een inhoud ter waarde van 1.2 milioen gulden in een taxi, waarmede rij rich naar haar ho tel begaf, vergeten. De chauffeur sag 1 avonds, toen hij zijn wagen naar de ga-* rage terugbracht, het pakje liggen, dat hij in de garage achterliet met de bedoe ling het den volgenden dag bij de poli tie af te geven. Des avonds las hjj ech ter reeds in de krant het relaas van mis® Coleman en hij begaf zich toen onmid dellijk met zijn vondst naar de politi®. De advocaat van den chauffeur ver langt thans de belooning van tien pro cent, waarop zijn cliënt volgens de Itali- aansche wet recht heeft, doch miss Colo- man bestrijdt dien eiach, omdat zij het juweelenkistje niet heeft verloren, dooh in de taxi vergeten. Do landbouwer B. te Heerde schoot in de omgeving van zijn woning op kraa.en. Hij trof daarbij de vrouw van den heer H., die op een afstand van on geveer 250 Ml bij haar huis stond in de buik. Zij is naar het ziekenhuis te Zwol le vervoerd. Aan het Stille Strand te Scheve ningen had Vrijdag de 13-jar ge H. zich te ver in zee gewaagd en was afgedre ven. Na veel moeite slaagde men er ia den knaap op het strand te brengen. Kunstmatige ademhaling bleef zonder resultaat. Te Bocholtz <L.) kreeg de land bouwersknecht M. J. een trap van een paard. Hoewel nog operatief werd inge grepen, is de man aan de gevolgen over leden. Te Wickenrode bij Kassei (Duitsch- land) reed een vrachtauto uit Keulen, yermoedelijk door het weigeren van den rem, in volle vaart een sterke helling af tegen een café. De bestuurder was op slag dood. Een jongen, die meereed, werd zoo ernstig gekwetst, dat men voor zijn leven vreest. De auto is geheel vernield. Het vrachtvliegtuig f) 2009 dat tus schen Berlijn en Londen vliegt, heeft wo- gens een motordefect een noodlanding moeten doen in een straat van Berlijn— Lankwitz. Hierbij werd een voorbijgang ster gewond. Het vliegtuig werd bescha digd. De Amerikaansche minister van Financiën, Mellon, heeft zijn vacant e- verblijf aan de Fransche Rivièra beëin digd en zich ingescheept aan boord van een Italiaansch schip, om naar de Ver- eenigde Staten terug te keeren. De duikboot „Nautilus" is Zater dagmiddag zes uur in de Longyear-bocht op Spitsbergen aangekomen Vandaar zal het schip Maandag zijn eerste reis naar het Poolgebied ondernemen. Gisteren, op Maria Hemelvaart, hebben in Frankrijk een reeks auto-on gevallen plaats gehad. Volgens de och tendbladen zijn 16 personen gedood en circa 60 gewond, van wie 37 ernstig. Bij Glatz is de aanhangwagen van een vrachtauto, waarop 45 personen wa ren gezeten, in een bocht omgeslagen. Alle inzittenden, leden van een gym nastiekvereeniging uit Breslau, werden in een greppel geslingerd. T en personen werden zwaar gewond. Voor het leven van drie hunner wordt gevreesd. Ameide. „Rohda I" speelde Zondag middag de verliezersronde in de serie wedstrijden te Arkel en verloor daar van „Arkel I" met 3—0. Moercapelle. De Korfbalclub „D.E.S." van hier speelde een wedstrijd om eea medaille tegen „O.K.C." van Ouderkerk a.d. IJssel. De uitslag waa 21 in het voordeel van „D.E.SA Waddinxveen. Op het Sportveld aan het Noordeindé werden de volgende voetbal wedstrijden' gespeeld: „R.V.CL IV"1 uit Den Haag tegen „Moordrecht HT'. Uitslag 4—0 voor ,JELV.C. IV". Daarna had de ontmoeting plaats tusschen ,3- V.G. I" uit Den Haag tegen „Alphen IF\ Uitslag 3—0 voor „R.V.0. I". Dit wa ren de twee laatste wedstrijden van de door de voetbalvereeniging „Waddinx veen" uitgeschreven seriewedstrijden. EEN VAN DE VELE. Voor de TVenthe-kanalen lullen meer daa 60 bruggen worden gebouwd. De» lullen alle Tan eenHlfde tTP« lijn, in gewapend beton, met een OYOrapfl anlng van 45 Meter. Nieuw ie ook de methede Tan werken, eeret de brug en dan het kanaal. De voltooide brug met een gedeelte van bet kanaal bij Almen.

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 2