landbonui en Veeieeil. wmM ÉïP? 'k Nieuwe Avonturen Da gazondheld In daze afraak. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Gemeenteraden. TWMDB HMD NTEUWgBCAP VOOB ZUID-HCHX'AND EN UTRECHT, 8choonh<]y.n«cti» Courant MAANDAO 17 AUGUSTUS IBS! Dinsdag 18 Augustus. Hllvsrsum. A.VH.O. 8—10 Gramofoon; 10—10.18 Morgenwijding; 10.1510.30 Gramofoojt; 10.80—11.80 Soliaten-oon- oert (Piano en Viool); 11.80—12 Gro- mofoon; 12—2 Concert door het A.V. R.O.-Kwartet en Zang; 2—2.80 Cau- aerie voor Huisvrouwen, over: „Des sert"; 8—8.80 Gramofoon; 8.80—4 De heer E. Lutz over: „Enrico Caruso"; 4Gonoert door de Hongaarsche Kapel „Pali"; 55.15 Gramofoon; 5.15 6.45 Zang door het Baarnsch Meis jeskoor; 5.456 Gramofoon; 6—7 Con cert door het Omroep-Orkest; 7—7.80 De heer L. A. de Lange over: „Motor- loos vliegen en zijn mogelijkheden in Nederland"; 7.808.15 Concert door het Omroeporkest; 8.158.80 Gramo foon; 8.8010 Vaudeville-avond; 10- 10.15 Nieuwsberichten; 10.15—11 Con- I cert door Kovacs La joe en zijn Orkest; 1112 Gramofoon. Huizen. K.R.O. 89.15 Concert; 10— 11.80 Gramofoon; 11.80>12 Godsdien stig halfuurtje; 12.151.45 Concert door het A.O.V.-Trio; 1.452 Gramo foon; 2—8 Vrouwenuurtje; 38.30 Gramofoon; 47 Gramofoon; 77.80 De heer H. G. H. A. Jacob over: On ze Moedertaal; 7.807.45 Verbonds- kwartiertje; 8 uur Aansluiting met de St. Vituskerk te Bussum. Kerkelijke plechtigheid van de jaarvergadering der Liturgische Vereenigtng in het Aartsbisdom Utrecht; 9 uur Uitzen ding van de avondvergadering uit het St. Vitus-gebouw; 9.45 uur Nieuwsbe richten; 1112 Gramofoon. Wosnsdag 19 Augustus. Hilversum. V.A.R.A. 6.45—7 en 7.90- 7.45 Ochtendgymnastiek; 8 uur Gramo foon; 9.80 uur- Orgelspel;; V.P.R.0. 10 uur Morgenwijding; V.A.R.A. 10.15 uur Onze Keuken, door P. J. Kers; 11 uur Gramofoon; 11.05 uur Mevr. VeedenBakker over: „Zingen van liedjes voor buiten en binnen; 11.85 uur Gramofoon; 12 uur Concert door het V.A.R.A.-Septet en Gramofoon; 2.15 uur Oooperatie-kwartiertje; 2.30 uur Gramofoon; 8.90 uur Maak het zelf; 4.25 uur Gramofoon; 4.80 uur Voor de Kinderen; 5.15 uur Concert door het V.A.R.A.-Septet; 6 uur Da. J. B. Th. Hugenholtz over: „Kerk en Vrede"; 6.15 uur Vervolg Concert; 7 uur De heer Huib Luns over: Beelden de Kunstenaars; 7.80 uur Joodsch uur tje; 8.30 uur Concert door een En semble uit het V A.R.A.-Orkest; 9 uur Opvoering van een Blijspel door „Het Groot Volka-Tooneel"; 10 uur Pers berichten, daarna Zang en Piano; 11.15 uur Gramofoon. Hulzsn. N.C.R.V. 8—8.15 Schriftlering; 8.15—9.46 Concert; 10.80—11 Korte Ziekendienst; 1112 Harmonium-be speling; 12.1512.30 Gramofoon; 12.30 2 Concert (Zang, Fluit, Viool, Pia- no en Harmonium); 22.90 Gramo foon; 2.30—8 Lezen van Chr. Lectuur; 3—4.80 Concert (Sopraan, Cello en Piano); 4.804.45 Gramofoon; 56 Kinderuurtje; 6 uur Drs. W. Kok Over „It Frysk yn it godstjinstige"; 6.30— 7 Op last van den Minister van Wa terstaat afgestaan; 77.80 De heer H. J. van Engeland over: Electriciteits- verschijnselen in den dampkring; 7.45 —8 Gramofoon; 89 Concert door een Kwintet; 99.30 De heer C. J. de Bie over: De werkmeesters in de vakbe weging: en de heeT G. J. van Riet over- De noodzakelijkheid van orga nisatie voor den Chr. Werkmeester; 9.8010.45 Vervolg Concert; 10.05 10.15 Persberichten; 10.45—11.90 Gra mofoon. daan en hopend, dat het hen zoo in ge- rins- als in zakenleven wel zou gaan. De heer Vuijk Sprak zijn hartelijken dank uit, zoo aan den voorzitter, dien hij nog gelukkige jaren toewenachte, als aan de leden van den raad, hopend, dat zij eir naar zouden blijven streven de belangen der gemeente zooveel mogelijk te bevorderen. Ouderkerk a.d. Uttel. De Chr. Gem. Zangvereeniging „Oefening en Stioh- ting" behaalde op het te Hillegersberg gehouden Zangoonooura in de eere-afdee ling een len prijs met 824 punten. Aanrijding. Waddinxveen. Op den Brugweg reed een wielrijder, terwijl hij in de linker bocht reed, tegen de wielrijdster B., van hier. Zij viel en bezeerde rioh ernstig, terwijl haar rijwiel zwaar werd bescha digd. De fietser wist niet beter te doen, dan izch vlug uit de voeten te maken, dan rich vlug uit de voeten te maken. De politie is hem reeds op het spoor. Waddinxveen. Op uitnoodiging van de Oranjevereeniging zal in den avond van 31 Augustus in de Geref. Kerk optreden Dr. Van der Valk, met het onderwerp: „Revolutionaire woelingen tijdens de re geering der Oranjes". Personeel van de Meubelfabrieken der N.V. Kempkes en Co. heeft dezer dagen een bedrag van f 13.34 voor de Vereeniging tot bestrijding der T.B.G. ge collecteerd.. De bad- en zwemmeester van het gemeentelijk zwembad, de heer Miosies, heeft tegen 1 October ontslag aange vraagd wegens* vertrek uit de gemeente. Autotocht voor de oudjes. Waddinxveen. De Handeldrijvende en Industrieele Middenstandsbond heeft in de laatst gehouden veragdering besloten voor de ouden van dagen en gebrekkige personen op 26 Augustus een autotocht te organiseeren. De heer L. stond naast zijn motor en bracht dezen op gang. Doordat hij' daarbij nog al was gas gaf, vloog de motor uit zijn handen en kwam terecht tegen een boom aan den Kerkweg. Htt motorrijtuig werd «waar beechadigd, Te water gereden. Uiselateln. Doordat een autobestuur der uit Gelderland bij het achteruitrij den op de Panoven te veel gas gaf, reed hij in de sloot. De vraohtrijdgr De L„ heeft den auto met twee paarden op den wal getrokken. De datums voor het Koninginne- feest zijn bepaald op Woensdag 9 en Donderdag 10 September. IJsselstsln. Naar de betrekking van secretaris van het polderbestuur „De Drie Waterschappen" hebben rioh 12 sollicitanten aangemeld. 1 B. en W. hebben aan den heer G. M. Oskam vergunning verleend tot het bouwen van een Winkelhuis met aparte bovenwoning aan de Utrechtsche Straat. EEN DROEVE PLECHTIGHEID. Zevenhuizen. Reeds voor het uur, dat de begrafenis zou plaats hebben van de gebroeders Knoop, die op zoo noodlotti ge wijze om het leven kwamen, stonden reeds tientallen menschen bij den doo- denakker te wachten. En toen de som bere klanken van de torenklok aangdven dat het oogenblik daar was, dat de stof felijke resten aan den echoot der aarde zouden worden toevertrouwd .stroomden de menschen toe, om bij het afscheid aanwezig te rijn. Droevig was het den lijkstoet te rien naderen, die bestond uit twee baren, ge dragen door het personeel van een beton- fabriek uit Waddinxveen, waar de broe ders werkten. De droeve stoet werd ge volgd door een talrijk publiek, zoodat er naar schatting vier a vijfhonderd men schen op het kerkhof aanwezig waren. Toen de kisten in de groeve waren neer gelaten, nam Ds. Tak het woord, die na voorlering van Psalm 130 een treffende toespraak hield. Spr. schetste hoe ver schrikkelijk de doodstrijd van dit twee tal moet rijn geweest in het donker, te midden van het klotsende water. Hun hulpgeroep, hoewel gehoord, heeft geen uitwerking gehad, wat spr. verklaarbaar achtte. Met een woord tot de ouders en familie, sloot Ds. Tak rijn mooie toe spraak. De tweede spreker was de directeur van de betonfabriek, de heer Krabben dam, uit Waddinxven. Deze schetste de goede verstandhouding, die er altijd heerschte tusschen hem, het verdere personeel en de verongelukte broeders. Verder sprak spreker zijn groote deelne ming uit en ook die van het verdere personeel, tot de ouders. Daarop sprak de heer A. H. van Reeuwijk namens de ingezetenen. Ook persoonlijk richtte hij rioh tot de fami lie en tenslotte voerde hij het woord als correspondent van de Schoonhovensch e Courant, waarvan de vader agent is. De beide zoons stonden hem ter zijde bij het bezorgen der couranten. Een familielid dankte voor de z gToote belangstelling. Van eenige inge zetenen waren twee kransen gezonden. Ook was er een van de directie en een van het personeel der fabriek. De politie zorgde voor een goede orde op de begraafplaats, zoodat alles orde lijk en netjes verliep. (Vervolg van No. 5925.) De Gezond heidaoom mlsai e voor de ge meenten Schoonhoven, Bergambacht, Krimpen a.d. Lek, Krimpen a.d. ÏJssei, Ouderkerk a.d. IJssel, Lekkerkerk, Ber ken woude, Stolwijk, Gouderak, Ammers- tol, Haastrecht, Vlist, Hekendorp, Nieuw- lekkerland, Streefkerk, Groot-Ammers, Langerak, Nieuwpoort, Ameide en Tien hoven, heeft haar rapport over 1930 ge publiceerd. Wij nemen er enkele stuk ken uit over: Volkshuisvesting. Het was aan de oommissie ter oore gekomen, dat de eenige bewoonster het perceel Kerkstraat no. 29 te Schoonho ven eerlang verlaten zou. Deze woning, van den openbaren weg onzichtbaar en slechts door een klein poortje te berei ken, wat bijzonder vochtig door onvol doende trasraam en muren. Het lichtko- zijn met raam was in sleohten toestand. Mede gelet op de te* kleine afmetingen, werd het perceel ongeschikt ter bewo ning geacht en mitsdien tot onbewoon baar verklaring geadviseerd. De gemeen teraad besloot daartoe. B. en W. vroegen advies omtrent de bouwvalligheid van het onbewoonbaar verklaarde, ontruimde perceel Haven no. zulks in verband met art. 25 der woningwet. Inderdaad bleek, dat de bouwvalligheid zeer groot was, ^terwijl dezerzijds geen termen aanwezig waren tot verbetering te adviseeren. In overwe ging werd gegeven het achtergedeelte der woning ai te breken, alsmede ook de kap boven het voorste gedeelte, zulks wanneer dit gevaar opleverde. Geadviseerd werd tot verbetering der woning Kerkstraat no. 14, op grond van diverse gebreken. O.a. werden noodig geacht houten vloeren, vernieuwing van het keukentje enz. Sedert geruimen tijd trok het de aan dacht der commissie, dat voor zeer vele perceelen nog werd gebruik gemaakt van het tonnenstelsel, terwijl loozing van de feces toch zeer goed kon geschieden in het openbare water en de stadsriolee- ring, althans indien gebruik werd ge maakt van een beerput met overvloei-in- richting, zoodat verontreiniging van de openbare wateren tot een minimum zou worden teruggebracht. Verdwijning van het wel zeer verouderde tonnenstelsel werd door ons noodig geacht, temeer, waar de gemeente voor een groot deel reeds voorzien was van een goed riool stelsel. Bij een uitvoerig advies werd aan B. en W. de toestand uiteengezet. Wij er kenden daarbij dat aan de invoering van verplichte rioolaansluiting moeilijkheden waren verbonden, doch gaven in verband daarmede in overweging een ruimen ter mijn (1 Juni 1988) te «tellen, rivofem de riool-aansluiting voor elk perceel ver plichtend werd gesteld. Op voorstel van gemold ooilege besloot de raad de bouwverordonnig aldus aan te vullen. Bi. en M vroegen de weening der oom missie omtrent de bewoonbaarheid van de woningen Oude Singel 6, 8 en 10. De oommissie berichtte, dat hoewel deze peroeelen niet al te best waren, rij tooh niet voor cmbewoonbaaxv or klaring ln aanmerking kwamen. Wei werden ve le verbeteringen noodzakelijk geacht, als vergrooting van lichtoppervlakte, verbe tering van trap, zolder, goten, deuren, gevels, keuken enz. Aldus werd aan B. en W. geadviseerd. De woning Stadhuisstraat no. 8 zou worden verlaten. Aan die woning ont brak heel wat. Een achteruitgang was er niet, wat ook het geval was met oen privaat. Ter bewoning was een klein smal vertrekje beschikbaar. B. en W. vroegen omtrent dit pand advies. Onze meening was, dat gemeld perceel onbe woonbaar diende te worden verklaard, waartoe werd geadviseerd. De raad be sloot aldus.- Conform ons advies besloot de raad tot onbewoonbaarverklaring van het perceel Carmelietenstraat no. 15. Het huis zag er vervallen en vervuild uit; het had geen achteruitgang, geen privaat, geen gelegenheid tot loozing van huishoud- water enz. Als uitvloeisel van ons woningonder- zoek werden door B. en W. van Haas trecht ook over het jaar 1930 tal van eigenaren van woningen aangeschreven tot het aanbrengen van verbeteringen aan hun perceelen. Het betrof ook ditmaal het verbeteren van privaten en bedste den, herstellen van lekkages en dakbe dekking, vloeren, muren, het aanbren gen van een betere lichtvoorziening enz. B. en W. vroegen advies omtrent den toestand der woning C no. 198. Bij de zerzijds ingesteld onderzoek bleek, dat de vroeger door de oommissie voorga- stelde verbeteringen niet waren aange bracht. De buitenmuren van het perceel bestonden uit slechts een halve steen; vochtigheid was daarvan het gevolg. Met inachtneming van een en ander achtta de oommissie dan ook termen aanwezig tot onbewoonbaarverklaring te adviseeren waartoe de gemeenteraad besloot. Gemeld college vroeg de meening der commissie omtrent de voorgenomen ver lenging van den ontruimingstermijn der onbewoonbaar verklaarde woning B no. 7. Ons advies was ook ditmaal afwijzend; niettemin besloot de raad tot verlenging. De oommissie diende daarop haar bo- zwaren in bij Ged. Staten, doch heeft hiermede geen succes gehad. B. en* W. van Gouderak vroegen ad vies omtrent eventueel aan te brengen verbeteringen aan het huis wijk A no. 95. Bedoeld huis was gelegen buiten dijks en vertoonde verschillende gebro ken. Bij onderzoek bleek, dat bedoeld per ceel onbewoond was. Bij hoogen water stand was door een schip een gedeelte van den zij- en achtergevel afgevaren; voorts was de voorgevel afgeweken. Het geheele muurwerk van het gebouw ver toonde in sterke maten sporen van ouderdom en verval. Voorts waren de vloeren en vloerbalken in slechten toe stand en was bij de woning ook maar eenigen open grond aanwezig. Vóór het huis liep onmiddellijk de IJsseldijk, achter het perceel de rivier. Voor een gezin met kindeen dus dubbel gevaarlijk. Ten slotte werd geadviseerd de woning onbewoonbaar te verklaren, op grond van bouwvalligheid. De raad besloot al dus. Naar aanleiding van een vroeger door de oommissie uitgebracht advies, werd de woning B 84 eveneens onbewoonbaar verklaard. (Wordt vervolgd.) schouwen." De tijd nadert ln méér dan één land, dat de kerken er nog sleohts staan als monumenten van het verleden. EEN BLINDE PREDIKANT. Merkwaardigs plechtigheid. Op 28 Juli ls er te Goedemond (dis trict Rouxville in den Oranje Vrijstaat) in de Ned. Geref. Kerk iets merkwaar digs gebeurd, wat nog nimmer in de ge schiedenis der Zuid-Afrikaanecho Gerei. Kerken is voorgekomen, schrijft de Stan daard. Daar is in het ambt bevestigd de Eerwaarde Fernandas Willem Potgieter. Deze Potgieter, blind zijnde, had op 40- jarigen leeftijd den moed, zich aan de opleidingsschool te Wellington te laten inschrijven als student. Evenals kleine jongens moest hij alles doorloopen. Met taai geduld wist hij zijn candidaatsexo- men na 12 jaar studie af te leggen. Toen hij 12 jaar geleden den wensch te kennen gaf, dat hij God in dit ambt wilde die nen, kwamen de bezwaren van allen kant los, maar Potgieter week niet. Met z'n vroüw en zes kinderen trok hij naar Wellington en de geloofsheld is niet be schaamd. Naast God heeft hij ook veel aan zijn gade te danken, die samen methem Grieksch en Hebreeuwse h leer de en hem steeds alle bronnen voorlas voor zijn tentames en examens. De ge heele Zuid-Afrikaansche kerk prijst nu mevrouw Potgieter als een echte geloofs heldin. Onder enorme belangstelling uit alle Gereformeerde Kerken van den Oranje Vrijstaat is Ds. Potgieter bevestigd. Het was een aandoenlijk oogenblik toen de bevestiger den nieuwen dienaar de handen oplegde. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Ridderkerk Ds, E. Schimmel te Am^de. DALEND KERKBEZOEK. „Dus Christliche Haus" deelt mede dat men onlangs te Chemnitz het aantal kerk gangers in de" stad geteld heeft. Het bleek, dat de 18 kerken der stad in to taal door 3995 personen bezocht werden, dat is 1.1 pCt. van het inwonertal. In de 18 kerken van Chemnitzland, telde men dienzelfden Zondag in totaal 1025 personen, dat is 1.2 pCt. der bevolking. Het blad besluit niet ten onrechte: „Dui delijk is alzoo, dat nog slechts een ver dwijnend klein gedeelte der bevolking metterdaad als kerkbezoekend is te be- 0NZE KAAS OP DE ENQELSCHE MARKT. Dt concurrsntls-mogelljkheid. De Nederlandsche Kamer van Koop handel te Londen vestigt er in een han delsbericht de aandacht op, dat de Hol- landsche kaas prijzen rioh te slecht bij de Engelsche detailprijzen aanpassen. Voor jaar 1980 kon Holland met den prijs van volvette Cheddars meekomen, maar spoe dig waren de noteeringen van Engelsche en Schotsche Cheddars lager dan van de Nederlandsche. Ook de prijzen van Gou da en Edammer kaas konden zich niet aanpassen. Niettemin zou men zich voor Gouda's en Edammers in Engeland een grooter afzetgebied kunnen veroveren, wanneer Holland 'n werkelijk nationaal gestandaardiseerd product fabriceerde en wel tegen vaste prijzen. De kleinhandel- prijzen zouden b. v.voor volvette kaas 1 shilling per Engesch pond moeten be-| dragen. De winstmarge voor den klein handel zou dan voor volvette kaas groo ter rijn, zoodat deze zich meer moeite voor den verkoop zou geven. Verder wordt aanbevolen, dat voor het Hol- landsche product meer geadverteerd! wordt. DE TOESTAND. In het Alg. Ned. Landbouwblad schrijft de hoofdredacteur een artikel over de moeilijke tijden in den land bouw. De gevolgen van de crisis traden nog slechts in hoofdzaak op in de akker* bouwstreken. Thans wordt de toestand ook op de gemengde bedrijven steeds slechter. De afzet der landbouwproducten wordt belemmer door tolmuren, door ge brek aan koopkracht en door den slech ten financieelen toestand ln het buiten land. Alleen ons land is, hoewel tegeh zeer lage prijzen, nog een afzetgebied voor de landen, die het overschot hunner producten van de hand willen doen. Er komen regelmatig; wekelijks ongeveer 1000 geslachte Deensche runderen in ons land en de smokkelhandel van koeien en biggen met Duitschland drukt de prijzen nog meer. De Duitsche noodverordening, die langs werd afgekondigd, waardoor den invoer van land- en tuinbou' duoten Ün Duitschland geen bel deviezen meer beschikbaar zouden wor den gesteld, verwekte in de landbouw- wereld groote bezorgdheid. Immers, hier door zou voor onzen tooh al zoozeer ge- teisterden landbouw een noodtoestand in het leven geroepen worden, die voor het geheele eoonmische leven noodlottig zou zijn geworden. Doch de regeering is er in geslaagd door onmiddellijke maat regelen den uitvoer voor onze bodem- producten naar Duitschland wederom mogelijk te maken. Duitschland is de grootste afnemer van landbouwproducten en wanneer de uit voer naar dat land zou zijn stopgezet, dan was de ellende, die daaruit voortge vloeid zou zijn, niet te overzien ge weest. "Want, terwijl de afzet in ons eigen land sleohts weinig had kunnen worden vergroot, sou het niet mogelijk geweost zijn ln korten tijd een ander afzetgebied te vinden. De regeering kan in des» moeilijke tij den voor onzen bedreigden landbouw veel doen. Dr. Molhuyaen vestigt aan het eind ven zijn artikel de aandacht van de ro- geering nog eens met aandrang op het urgentieprogramma van het Kon, Ned. Landbouw-Gomitó en op dat van de drie Centrale Landbouworganisaties en zegt, dat de landbouw met spanning uitziet naar de beslissingen, welke de regeering zal nemen ten opzichte van steunverlee- ning aan de aard a p pelmeelindus trie en aan de suikerbietenteelt. HET ONWEER VAN Noodweer ZATERDAG, te 's-Graven i Zaterdagmiddag om half vijf heeft in de omgeving van Öosterliout een geweldig noodweer gewoed; het dorp- ïe 's-Gravenmoer is zwaar getroffen. Uit een donkere lucht vielen groote hagelkorrels zoo dicht opeen, dat waar de bui woedde, alle planten werden vernield. Op de tuinderijen en bloemisterij- n is voor duizenden guldens schade aangericht, terwijl hoegenaamd niets as verzekerd. De wegen werden zaaid met bladeren, die van de lomen werden afgerukt. 1 Op sommige plaatsen leg de hagel ongeveer 20 c.M. hoog. Een rukwind ging met de bui gepaard, waardoor verscheidene booomen werden ont worteld. Andere werden door den bliksem getroffen. Een hooiberg werd tegen een huis aangedrukt, waardoor de gevel werd vernield. De bui duur de ongeveer twintig minuten en had een zeer plaatselijk karakter, zoodat op eenige kilometers afstand weinig ervan werd bemerkt. Te Nijmegen en in de Betuwe. Des avonds tusschen halftien en tien uur werden Nijmegen en om geving geteisterd. Na felle bliksemstralen en zware donderslagen, brak een wolkbreuk los en geweldige watermassa's stroomden door de straten, die in een oogwenk in woest stroomende rivieren waren herschapen Gedurende bijna een half uur stroomde het water met voort durende hevigheid neer. In de bene denstad zijn verschillende kelders on_ dergeloopen. Te Lent is de bliksem op het boven grondsche lichtnet geslagen, tengevol ge waardoor een groot deel van het lorp in duisternis gehuld werd. In een café aan den Waaldijk sloeg de bliksem in den grooten schooi* steen Deze werd uit elkaar geslagen waardoor i de steenbrokken links en rechts verspreid werden en op de straat terecht kwamen. Het dak werd vérnield In het café werd electiïdteitsmeter van "den wand erukt en het telefoontoestel vernield e gelagkamer zat dik bestoven onder het roet Qjider de gasten ontstond een pa niek, doch er hadden geen persoon lijke ongelukken'plaats. Ook de Betuwe heeft ernstig van den zwaren regenval te lijden gehad, waardoor aan de gewassen belangrij ke schade is aangericht. GESCHILDERDE KIPPEN. Een kenner! Een Amsterdammer ging op zijn lauweren rusten en had deswege in den Buitenveldertschen Polder een huisje gehuurd. .Maandagmorgen der vorige week. zoo vertelt het Handelsbl.. kreeg de man een koopman aan zijn deur, die prach tige Barnevelders te koop aanbood. Barnevelders, die dikke bruine eieren legden. De rentenier had wel ooren naar het aanbod en de koop werd ge sloten. De kippen kregen een modelhok met ren, dat reeds op bewoners stond te wachten. De dieren huisden er wonderwel en de eerste dagen genoot de man van zijn prachtigen toom pluimvee. e Of de kleur van de eieren geen ach terdocht heeft gewekt, weten wij niet. Wel weten wij. dat de oud-AmsteiN dammer Vrijdag een vreemd gezicht trok. loen na een flinke regenmu de hennetjes kennelijk van kleur ver anderd waren. De gewaande Barne velders bleken hoenders te zijn van velerlei, doch geenszins van Veluw- 125. De wilden grepen hun speren en lieten de cano met de stroom meedrijven, terwijl ze de krokodillen trachtten te ver drijven. Op dit oogenblik, sprong Rob, die merkte, dat de cano tot dicht bij den een boomtak, die over de rivier hing. 128. De woedende kreten van de wil den, het gesis en geplas van de kroko dillen, maakte dat het geritsel van de bla- fltrgr gedreven ww, evtreiad m peep deren niet vernomen werd, Terwijl bij in z'n volle lengte op de boomtak lag, en het hart hem tot de keel klopte, sloeg Rob het gevecht gade. De wilden won nen het en Rob wist heel goed, dat ze ieder oogenblik op konden kijken «n z'n vlucht ontdekten. TWEEDE blad sche pluimage. Een schilderskwast had keurig werk verricht. Thans zoekt de politie naar den koopman. ONTPLOFFING OP DE „ORANJE- NASSAU"'. Een stoker gedood Zaterdag lag te Vlissingen hft stoom schip „Oranje Nassau'" van al Maat schappij „Zeeland"' gereed om te ver trekken. Reeds waren 250 passagiers aan boord, toen plotseling, met een ge weldigen knal. een vlampijp uiteen- sprong. De ontploffing en de rook brachten een niet gennge ontstelte nis teweeg De zich op de ketelplaat bevindende personen liepen allen brandwonden op, de meeste niet ern stig. Maar de stoker Van Zweeden uit Souburg, werd in hoogst ernstigen toe stand naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij aan zijn verwondingen be zweken is Het schip kon niet vertrek ken. en de passagiers moesten van boord gaan en wachten op de „Meck lenburg"'. welke nog uit Engeland moest arriveeren. Een uur na aan komst heeft dit schip weer zee geko zen, om de gedupeerde reizigers te vervoeren. BRANDSTICHTER AAN HET WERK. Zaterdagnacht zijn te Vlaardinger- Ambacht vier hooibergen, met te za- men 200000 K.G. hooi een prooi der vlammen geworden. Men vermoedt, dat hier kwaadwilligheid in het .spel is. Rij één der branden werd een ver dacht uitziend persoon in de omge ving van de boerderij opgemerkt. De man is niet aangehouden. MOORD EN BRANDSTICHTING. Woensdag brak te Kramnits bij Lin- dau (Duitschland) brand uit ln een •ohuur, eigendom van den landeigenaar Roaenkr&nz. Bij het blussohingswerk vond de brandweer het*lijk van de 21- jarige vrouw Mallwitz, die bij den land eigenaar in dienst was. Het lijk was in een deken gewikkeld en gedeeltelijk ver brand. Uit het onderzoek bleek, dat de schedel van de vrouw door een slag met een bijl was gespleten, terwijl op bri li chaam verscheiden steekwonden werden gevonden. Een losse arbeider, die met de familie Mallwitz in onmin leefde, is als verdacht van den moord gearresteerd. DE TREINAANSLAGEN IN ROEMENIE. Steeds nieuws gsvsllan. Nog steeds duren de aanslagen op de Roemeensche spoorwegen voort. In de buurt van de stad Jablanitza in het Ba naat hebben Woensdag vier gewapende mannen een overval gepleegd op den sneltrein Temesvar—Boekarest. Het is hun gelukt tot het postrijtuig door te dringen en eenige paketten te rooven. Aangezien het personeel van den trein ongewapend was, wisten de roovers in het donker te verdwijnen. Een deT post- paketten hebben zij op hun vlucht ver loren. In Zuid-Bessarabifi is op een perso nentrein een aanslag gepleegd. Men had eenige dwarsliggers verwijderd De trein kon evenwel nog bijtijds tot stilstand ge bracht worden. Op het traject Boekarest—<Sinaja rijn een baanwachter en een soldaat door gendarmes verrast, toen zij onder de rails een kuil wilden graven. Zij zijn beiden gearresteerd. EEN KINDERMOORDENAAR. Te Afritz, nabij Villach, had de café houder Moser dezer dagen aangifte ge daan, dat zijn 17-jarige zoon Karl niet naar huis was teruggekeerd. Er werden nasporingen gedaan in het gebergte, waar aan Moser zelf deelnam. In een moeilijk toegankelijke bergkloof werd ten slotte het lijk van den knaap gevonden. De gendarmes beschuldigden den vader daar op van moord, daar men reeds vroeger achterdocht jegens Moser had gekoes terd. De man bekende tenslotte, dat hij niet slechts dezen zoon, doch ook zijn zoon Andreas en twee pasgeboren kin deren had vermoord en in het bosch be graven. Moser had zeven kinderen ge had, van wie hij er dus vier om het le ven heeft gebracht. AMY JON HSON. Amy Johnson, de Engelsche vliegster, die van Engeland naar Tokio is gevlo gen en voornemens was in den loop van deze week weer terug te vliegen, heeft besloten te Tokio te blijven wachten op de aankomst van Lindbergh, die met zijn vrouw een vliegtocht via Alaska naar Tokio maakt. AANSLAG OP GRIEKSCH MINISTER. Toen Woensdag te Athene de minis ter van justitie zijn departement verliet, werd hij aangevallen door een man, die met een stok gewapend was Dank zij snel ingrijpen van voorbijgangers werd de m'nister slechts licht aan de voeten gewond. De menigte wilde den aanvaller lynchen, doch de politie bevrijdde hem Het is een individu dat in Mei een ko misch incident veroorzaakte, toen hij op een plein een revolutie uitriep. Hij werd toen tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Op zoek naar goud. Een bergings schip der Britsche admiraliteit doet po gingen om een millioen pond sterling aan goud te bergen, dat z ch moet be vinden in de „Laurentic", die geduren de den oorlog aan de kust bij Donegal is gezonken. Toen de admiraliteit de bergingswerkzaamheden zeven jaar ge leden staakte, waren 5 millioen pond sterling geborgen, terwijl nog een mil lioen achterbleef. DE BANDIETEN-STRIJD. Vanuit hun auto', die zij hadden laten ■toppen in een donker laantje bij New York, hebben twee Aaer.kaanscho Jon- NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhovemche Courant gelieden gezien hoe een bendelid werd vermoord. Uit een grooten auto, die met zijn koplichten den weg hel verlichtte, stapte het slaohtoffer, dat naderhand Samuel Grossman bleek te zijn. Onmid dellijk werd hij door zijn bendeleden on der schot genomen en gedood. Een vrouw met een kind op haar arm, die bij het vallen der schoten gillend uit een ande ren auto sprong, werd door de moorde naars gedwongen onmiddellijk weer in te stappen, waarna de beide auto's zich snel uit de voeten maakten. De jonge man en zijn meisje waren te veel ge schrokken dan dat zij in staat waren de politie te waarschuwen. Eerst geruimen tijd later, heeft een passeerend automo- b liet het lijk van den vermoorde ont dekt. IN HET MODERNE AMERIKA. Barbaarsche politie. Het rapport van een commissie van onderzoek veroordeelt scherp de manier, waarop de politie in de helft der steden van de Ver. Staten door een onwettige barbaarsche methode, den „derden graad" genoemd, de naleving der wetten verzekert. Tot staving daarvan vermeldt het rapport ongeveer honderd gevallen van bekenten.ssen, welke gedurende di laatste tien jaren door geweld zijn ver kregen. Het rapport beschrijft hoe een beschuldigde gedurende langen tijd niet mocht slapen en geslagen werd met gum mistokken, zandzakken en met de vuist, verder andere gevallen, waarin verdach ten ondervraagd worden bij het lijk van het slachtoffer of opgesloten worden in een cel, waarin lijken staan. De commis sie haalt verder het geval aan van een beschuldigde, d e vastgebonden werd en wien een groote hoeveelheid water in de keel gegoten werd, tot hij bekende. In Miami werd een man, die er van beschuldigd was zijn vrouw vermoord té hebben, aan den vloer van een cel vol muggen geketend en ondervraagd met het afgesneden hoofd van zijn vrouw aan zijn voeten. In Los Angeles werd een Fin, die zon der reden gearresteerd was, omdat tij daarover redetwistte met de agenten, zoo lang met boksijzers gebeukt, tot hij van boven tot onder met bloed bedekt was. Een negerjongen in Arkansas werd zes dagen lang telkens gegeeseld tot Lij bekende schuldig te zijn aan een moord maar in hooger beroep werd het vou- nis vernietigd, omdat het in strijd was met de bewijzen. Een* neger m Clarksdale (Missisippi) die er van beschuldigd was een blanke vermoord te Hebben, werd aan den gron! vastgebonden en men goot water in zijn neusgaten, zoodat hij telkens bijna stik'e □et zoolang tot hij bekende. De commissie verzoekt president Hoo ver wetten te doen aannemen, welke me thoden uit den weg ruimen, die in zoo groote mate de grondbeginselen der vrij heid overtreden. SPOKEN. Bij Grosse in Zuid-Frankrijk staat een oude verlaten wachttoren. De bewoners in de omgeving vertellen dat de toren 's nachts door geesten wordt bezocht en sommige wande laars tijdens de nachtelijke uren, doen het verhaal, dat zij pijnlijke klachten hoorden uit de boomen in de buurt van den toren. Een paar dagen geleden besloten een paar touristen, die in de buurt hun vacantie doorbrachten, naar den toren te gaan om den toestand eens te verkennen. Tegen middernacht hoorden zij in derdaad harde en angstige stemge luiden. Men hoorde de klachten onge veer om het kwartier, tot ongeveer één uur in den morgen. De touristen die zeer onder den indruk van het ebeurde waren, gingen op de vlucht, •en volgenden dag vertelden zij aan hun medereizigersin het pension van hun wedervaren, waarop eenige dajv peren besloten op grondig onderzoek uit te gaan. Zij doorzochten den toren van boven tot heneden, doch vonden niets. Maar juist, toen zij wilden ver trekken, riep een der touristen ver- schrikt, dat de geest hem had aun- alle loopende zaken op de hop houdt. Het staat thans wel vast. hij tegen het einde van de maand naar Parijs zal terugkeeren en in September Frankrijk op de Volken bondsvergadering te Genève zal ver tegenwoordigen. Dit bericht staat echter in tegen spraak met het gerucht, dat in wel ingelichte kringen de ronde doet en waar ervan wordt gesproken, dat Briand definitief het besluit zou heb ben genomen om tenminste tot aan de kamerverkiezingen in het volgende jaar, zich uit alle politieke werlo- zaamheden terug te trekken. Als vermoedelijk opvolger van Bri and, als minister van buitenlandsche zaken, wordt in te_ Tardieu wiens naam eenigen :ijd geraakt. Een beidensche angst maakte zich van het gezelschap meesier en bin nen een minuut zat iedereen in zijn pension. Vanzelfsprekend-werd het dorp met zijn huiveringwekkende legende er nog bekender door. Zaterdagnacht kwamen in het dorp een paar auto's vol touristen, die er 's nachts even eens op uit trokken. Inderdaad hoor de men opnieuw het gekerm, waarop een der touristen zijn revolver trok en in 'den richting van den boom. waaruit het geklaag kwam, zes scholen loste Op hetzelfde oogenblik zag men een man uit den boom springen, die zich als een haas uit de voeten maakte. Hij werd ingehaald ïpakt en aan de politie overgeleverd, p het bureau bekende hij, dat hij met £gn paar vrienden een wedden schap had gesloten om voor spook te spelen. Het was hem verscheidene weken gelukt en heel wat menschen had hij de angststuipen op 't lijf ge jaagd, maar toen er geschoten werd achtte hii het raadzamer naar bene den te komen, want tegen kogels was zyn spokenlijf niet bestand. BRIAND HERSTELD. De Fransche minister van Buiten landsche zaken, Briand, is door de tien dagen rust. die hij op zijn land goed Cocherel heeft genoten, thans weer geheel hersteld. Alle sporen van overwerkt-zijn en oververmoeid heid zijn verdwenen. De minister «taat weer dagelijks in contact met den Ouai d'Orwy, wwr men hem van leden werd genoemd, maar wiens tijd men nog niet gekomen achtte, de naam genoemd van den huidigen minister van financien, Flandin. HERNDON EN PANGBORN Nog nlel In vrijheid. De Amerikaansche vliegers Hern- don en Pangborn bevinden zich nog steeds te Tokio, waar zij, zooals men weet door de politie worden vastge houden wegens het zonder vergun ning vliegen over de militaire verster kingen en het fotografeeren ervan. Het is nog niet beslist, of de zaak in handen van de justitie zal worden gesteld en of de vliegers terecht zul len moeten staan. COMMUNISTISCHE DREIGEMEN TEN. Gisternacht hebben de communis ten in Weissensee. op huismuren en straten opschriften geplakt en gekalkt waarin zij openlijk aansporen tot moord op den commandant van het politieposthuis, Becker. Op een school aan de Friedrichstrasse was met groo te roode letters op het trottoir ge schilderd; „Luitenant Becker maak je testa ment II R.F.B. (Rood-Frontstrijders- J3ond\is je op het spoor. Voor iedere doodgeschoten arbeider twee Schupo officieren 11R.F.B. neemt wraak Een nachtwaker verklaart twee met revolvers gewapende communisten te hebben gezien, die het opschrift had den geschilderd. Hij heeft direct aan gifte op het posthuis gedaan, waar men het opschrift liet 'verwijderen. ln de Streustrasse in Weissensee en op nog een andere plaats was op de huizen geschilderd: „Luitenant Becker wordt door de R.F.B. doodgeschoten". MAANDAO 17 AUGUSTUS 1831 geen sprake was geweest. Hij had het alleen aangevuld Dij het gebruikelijke wachtwoord „wees gereed" het ad ministratienummer 13.530 er op gezet en het verder met zjjn naam, Voro- biev geteekend. Maar dat woord be- teekend in het Russisch spreeuwen. Hel officieel blad de „Prawda'" eischte, dat de drie domme inspec teurs, die zich nog dommer handen getoond dan de boeren, doordat ze net verhaal van de spreeuwen on middellijk geloofden, naar Moskou zouden worden ontboden en duchtig gestraft, omdat ze den staat belache lijk hadden gemaakt en niet verstan dig genoeg waren geweest, direct te begrijpen dat Stalin geen orders stuurt om spreeuwen te vangen strasse was kaat met pi plakt, dat an In Charlottenburg, in de Nehring- op een boom een plak- lohtieken inhoud aange- HH r JpÏB jrd afge rukt. Even later hing er een papiertje waarop stond. „Wanneer je nog eens de brutaliteit hebt om papieren af te rukken, kwajongen, zal ie het lot deelen van je mede gespuis Lenk en Anlauf'. Nadat dit papier was verwijderd hing er spoedig opnieuw 'n plakkaat waarop jfe foto's van de beide ver moorde officieren van politie Lenk Anlauf waren aangebracht, en waarop geschreven stond: ,.Lenk-husaren-fede en Anlauf- Scheinsbacke" Provokateurs van den Buelow-Platz. die zich door eigen schuld den dood op deii hals hebben gehaald. Dit is de laatste waarschu wing. - -Ti mrim Opnieuw afrukken wordt met (hier stonden drie kruisen)'". Het geschrift was geteekend met den naam Severing OP DE SPREBUWENJACHT VOOR STALIN. Een vermakelijke ver gissing. Al laten de berichten, die ons hier geregeld bereiken omtrent den gang van zaken in Rusland geen twijfel of de toestand is daar allesbehalve rooskleurig, toch vinden ook de Rus sen nog wel eens een aanleiding om te lachen. Dezer dagen heeft zich zelfs iets voorgedaan waarom vrijwel heel Rusland heeft moeten lachen. De autoriteiten van het dorp Ins- korka kregen een telegram uit Mos kou. Den laatslen regel van het ge schrift luidde: Houdt 13.530 spreeu wen gereed. Er zat niets anders op, dan te gehoorzamen, al vonden de vroede vaderen van het dorp de be stelling nogal zonderling. En de boe ren van het dorp gingen met hun ge zinnen op de spreeuwen jacht, zich afvragend, wat vadertje Stalin toch met 13.530 spreeuwen wilde aanvan- ijen. Na dagen, achter de spreeuwen e hebben aangezeten, wisten ze er een kleine tweeduizend te vangen en die werden in een groote kooi ge stopt, in afwachting van nadere be velen. In een 'donkeren nacht slopen hongerige katlen de kooi binnen en verslondeh een paar honderd van de moeizaam gevangen spreeuwen. Iuo- kovka was ten einde raad en tot over maat van ramp kreeg het dorp den zelfden dag bezoek van de drie sovjet inspecteurs Simokon, Rapov en Diu- bin. Als rasechte bolsjewieken sloten ze zich onmiddellijk bij de boeren aan, verzekerend, dat een telegram uit Moskou geen gekscheren of lanter fanten duldde. Ofschoon de drie in specteurs beloofden een goed woord je voor Inokovka te doen, waren de boeren toch maar half overtuigd, of dit hun van voordeel zou kunnen zijn en ze zonden na een dorpsvergadering het aardigste njeisje van het dorp naar den districtscommissaris, kame raad Vorobiev. door wien het tele gram uit Moskou was doorgezonden. Kameraad Vorobiev was woest, toen hij hoorde, dat heel Inokovka achter dé spreeuwen aanzat Hij maakte het aardigste meisje uit het dorp duidelijk dat er van spreeuwen in liet telegram ALBLASSERDAM. Vergadering van den Raad op Don derdag 30 Juli. Na de opening heeft plaats de benoeming van leden van het Burgerlijk Armbestuur, wegens de ont slagaanvrage van de heeren C. den Ouden en J. G. v. d. Houdt, welk ont slag verleend is. Candidaten zijn de heeren: J. Pijl, P. J. v. d. Plaat, Joh Kortleve en M Veen. Gekozen worden de heeren Joh. Pijl en Joh. Kortleve. De vereeniging voor U. L. O. van Krimpen a.d. LekKinderdijk heeft overeenkomstig art. 73 een bedrag ge vraagd voor het aanschaffen van mar kiezen. Dit bedrag wordt toegestaan. De commissie tot steun aan er siswerk- loozen heeft gevraagd om een presentie geld voor haar leden van f 2 per lid en per ritting. Voorts komt aan de orde de verkoop van eenige stukken grond in de plannen Dam en Kinderdijk aan de heeren Kort leve, Roodnat, Lerensveld en Groen. Werkloozsncursusssn. Daarna komt ter tafel de stichting van cursussen voor jongere werkloozen De Voorzitter zegt dal dit geen gemakkelijke zaak is om te regelen Aan-< slu ting is gezocht bij de gemeente Dor drecht. Ook de gemeenten Sliedrecht en Papendreoht zijn daar aangesloten. Men ia hier eerst tot overeehstemming geko men met de heeren van de Vakteeiken- school. T# Nieuw-Lekkerland heeft men gezegd, f 500 te willen geven als Alblas- serdam het doet. Het is de bedoeling practische vakbekwaraing te beoefenen en een een commissie te benoemen van drie leden uit het bestuur der Vakteeken- school en leden der Vakorgan saties, die meer contact hebben met de arbeiders dan de heeren van de Vakteekenschool De heer De Jager is voor het plan Maar ook vindt spr dat een te hooge opzet dezer zaak voorkomen moet wor den. Wanneer de jongelui denken dat ze bet onderwijs niet kunnen volgen, gaan ze heen. Daarom dunkt spr. dat hier de eenvoud moet worden betracht. Wetb. Visser zegt dat gevraagd is hoe het het beste in te richten is, zoo dat men er voor zal blijven voelen. Eén der punten is b.v het electrisch lassen te beoefenen en daarin een cursus te geven. Een vereeniging daartoe was be reid aan de cursisten leiding te geven, natuurlijk tegen eenige vergoeding. Voorts ls _de afdeeling der Metaalbe werkers gehoord, die ook in den geest van den heer De Jager adviseerde. De Voorzitter zegt dat aan den leeftijdsgrens n et te strak zal worden vastgehouden. Als nu Nieuw-Lekkerland f 500 geeft, kunnen ook vandaar werk loozen bij de cursus komen. De heer v. d. Koogh drinkt ook aan op de meest mogelijke vrijheid van han delen voor de vakteekenschool en de oommissie. De heer v. d. Mprwe zegt, dat men een leeftijdsgrens kan stellen van 30 jaar, maar toch ook oudere vaklieden, als branders b.v toe laten. De Voorzitter zegt, dat men niet alle ouden van dagen toe kan laten; de bedoeling is scholen voor de jongeren te krijgen. Weth. J o n k e r zegt dat de bedoeling zooveel mogelijk voor moet 1 ggen om het slagen van zulk eep cursus te bewerlfon. De heer H a r d a m heeft er goede verwachting van. Alle leden stemmen voor het verleenen der f 500 subsidie. Als commissie uit den raad worden voorgedragen de heeren J. de Jager, J. v. d Merwe en J. Hardam. Deze heeren nemen die benbeming aan. Rondvraag. Voorgelezen wordt een schrijven van het raadslid v. d. Rhee omtrent aange legenheden van het werk in Drente ten opzichte van het vervoer, de voedsel- voorz ening en voorts meer bijzondere klachten over de behandeling. De Voorzitter zegt dat deze za ken nader behandeld zullen worden. Ze zijn reeds bekend bij den correspondent. Spr. raadt aan dezen brief voor nadere afdoening in handen, te stellen van B. en W. Verder zegt spr. dat het beter is om klachten in te zenden bij B. en W. Maar men moet niet vergeten dat het hier een groote organisatie geldt. Spr heeft respect voor deze organisatie. Klachten zullen er altijd zijn. Alleen ge gronde klachten zullen onderzocht wor den. De heer D e W i t vraagt waarom men de Lekbus neemt. Laat men er een uit de gepeente nemen. De heer De Haan heeft een touringcar De Voorzitter zegt dat prijsop gaaf is gevraagd bij den heer De Haan, maar dat deze zoo duur was, dat er niet aan begonnen kon worden. De heer Hardam meent, dat ds Voorzitter de klachten te licht neemt; snr. bedoelt het vervoer. Voor het ver voer wordt behoorlijk betaald. Het kan dus in orde zijn. Overbelasting van bus sen in het gewone verkeer mag niet. Spr. z et hier zakelijke gemakzucht in. Dat de chauffeur er boete voor krijgt als hij wat vergeet, kan heelemaal geen kwaad. Men kan toch niet een ander laten boeten, die aan het verzuim part noch deel heeft. Ook moet er voedsel verstrekt wor len in overeenstemming met den tijd van het jaar en dus nu geen bruine boonen en capucijners. Spr. acht het goed dat de heer v d. Rhee dit in den Raad heeft gebracht. De Voorzitter heeft alleen eenige toel chting gegeven. Aan spr.'s woorden is een verkeerde uitlegging gegeven. Spr heeft spijt van zijn uitvoerige toelichting Weth. Jonker zegt dat als er klach ten waren, er aan gewerkt is. En nu kunnen B. en W. geen antwoord geven Daarom moeten B. en W. dit alles eerst behandelen en een onderzoek instellen. De heer Veen vraagt naar de Rui- genhil-kwest e De Voorzitter zegt, dat men zal moeten afwachten; er is weer stagnatie gekomen door het overlijden van een der belanghebbenden. Weth. Jonker zegt, dat het in han den is van den Prov. Waterstaat en dat ook de Gez. Commissie een onderzoek in stelt. De heer De Wit vestigt er de aan dacht op, nu de Leer Stam, ambtenaar ter secretarie, tot secretaris is benoemd, voor de ambtenaren, die er zijn, het op- schuifsysteem toe te passen. De Voorzitter kan hierover geen toezegging doen; hij houdt niet van die vriendendiensten, maar zal alleen letten op bekwaamheid en wat voor de gemeen te hei beate is. Hierna sluiting. WINTER 1568. 0p bet fraaie landgoed „Marialuet" te Apeldoorn werd onder leiding van mevr. J. Lulofa een oud-Enaelagb tulnfeHt gehouden, waarvan de opbrengst len goede komt aan de nitnnd.ng van kinderen Tan alle gezindten Mevr Tijipetra ln oostuum, «ooala In dfo winter ran 1M8 werd gedragen.

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 4