SCH00NH0VEN5CHE COURANT 2000 -“ui looo Binnenland. Stand. Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. vnx. Uw Zenuwen Maar de steden. F AUGUSTUS 1881 Tel.-adres: Vannooten. S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. HAVEN 25. Postrekening 13769. INGEZONDEN MEDEDEELING. 5 an A. Buitenhuis i den Berg en B de Garjeanne, wed. Hit boon pion. DE GEHEIDE KAMER VAN HET CECIL-HOTEL. Ons blad is aangesloten bij het Bureau voor Publlciteitswaarde en bij den Bond van Adverteerders (I.B.A.) waardoor dus onze adverteerders zich gegarandeerde gegevens kunnen verschaffen. eld «egt, dat een n hem niet ie te igustua. an A. Verblaauw DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. om wel herinner te treffen voorzie irkwestie. antwoordt, dat hi i hebben uitgestek irden opgelost doo. iterleiding. )t verwachten, da iets zal komen ei goed dat de hee, volgende vergade Jent tot het «laai n Berg, oud25 j 2 j. oud 10 j. C H. van Gan fvnaar van H. dei Oudsten, oud 3 j 8 j., weduwe van v 6 re- 0 20. b maal m den an P. van Blade- Wilhelmina Neel- lenunel en A. W. s. van D. H. H. bergen. oud 29 j., en C. tempo vordert, Is 'n herinne- ineer de nieu- ran het door- ja, toen heb ik toegestemd. Maar dan is het zeker dat zij u alleen naar hier gehaald hebben daar- Verschiint Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 8 maanden 1.25; p post 1.50. Met verzekering 15 cents meer. Het nieuwe paviljoen ademt geheel den geest van het oude en ia met een zui ver begrip voor luxe en comfort inge- richt Het Nederlandsoh uitvoerend comité bood gisterenavond aan het Franache commissariaat-goneraal oen diner aan. In het Balinoesche theater had een voor stelling plaats der Balineesche dansers, waarbij een geheel nieuw programma werd uitgevoerd. DE KONINGIN NAAR LUXEMBURG? Sinda eenigen tijd vermelden bladen uit Luxemburg, dat binnenkort een vor stelijk bezoek te verwachten ia aan de hoofdstad van het Groothertogdom. Thans twijfelt er, naar men aan „De Tijd” schrijft, niemand meer aan, of de hooge gaat, die door Groothertogin Charlotte en haar gemaal, Prins van Bourbon, verwacht wordt, is niemand minder dan de Koningin der Nederlan den. Het Luxemburgsche Hof, dat na den grooten oorlog in allen eenvoud leeft, schafte o.a. alle paarden af. Nu zijn de zer dagen echter de stallingen weer op nieuw gevuld, daar het hofceremonieel van Koningin 'Wilhelmina een intocht met galakoetsen inhoudt. Het Koninklijk bezoek zal, als de me- dedeelingen van de bladen juist zijn, in den loop van de maand September plaats hebben. istua. irgaretha, d. vau, endoorn. 1 Hest*- kel en C. P. de an H. W. Koen •oom. sluijs enG. W. DE TARWEWET. Verhooglng van het maal- percentage. De Tarwecentrale (de organisatie van de landbouwers) heeft voorgesteld het percentage inlandach meel, dat volgens de tarwewet moet worden vermalen, met September van 20 pGt. te brengen op 26 pCt Men verwacht in die kringen, dat de commissie van advies niet afwij zend tegenover dit voorstel zal staan. NIEUWSBLAD VOOR ZUIDHDLIAND EN UTRECHT J Telef. 20. Tel.-adres: Vannooten. S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. HAVEN 25. Postrekening 13769 ABONNÉ’S van dit blad, in het bezit van ons Bericht daar -dj teven1 gesterktdo<>r hef gebru’kvan Mijnhardt’s Zenuwtabletten Lilazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogist. loef, oud 68 j. j., echtgenoot van voor en dat zij meenen dezen avond hun 'slag te kunnen slaan. O*is het niet vree- selijk, dat wij in zulk een dikke duister nis ronddolen, dat wij ons voelen als met een doek voor de oogen gebonden. We weten, dat men met ons speelt, zooals de kat met de mu s en we zien onze vij anden niet eens, we kennen hun plannen niet. Zijn zuster knikte en antwoordde: Zeker, het is heel erg, maar ge ver geet één ding. Er is nog iemand die dit spel medpspeelt en hij is niet zoo blind als wij. Ik weet dat we alle reden heb ben om hem te vertrouwen. Misschien redt hij ons en bederft het spel voor onze vijanden. Msschien ook lukt het hen hem te compromitteeren, maar dan zal de wereld de waarheid weten, wij «villen niet dat hij voor ons wordt opge offerd. Neen, dat willen wij niet. 1 d zegt, dat inder Eeteren als dijk in, dat op de be x>mp werd aange zal dat dus ooi A dvertentiën an 1 tot 6 gela 1.80: elke regel meer C Bij 8 maal plaatsing 8e f 0.10 per regel. Tueachen tekst drievoudige prijs. met emmers water kon worden ge- bluscht, zoodat de inmiddels ter plaatse gekomen brandspuit geen dienst behoef de te doen. Groot-Ammers. Aan den heer E. van Andel, loodgieter, is vergunning ver leend tot het bouwen van een woonhuis, winkel en werkplaats aan den Lekdijk. Concert Hoornaar. Zaterdagavond gaf de mu- z ekvereenigihg „Euphonia” van Meer kerk, onder directie van den heer L. J Gerritsen te Gorinchem, hier een concert voor het café van P. Uittenbogerd. Ondanks het slechte weer was de op komst van het publiek vrij groot. De vereeniging gaf verschillende nummers ten beste. Vooral „de slag bij Waterloo” viel zeer in den smaak van het publiek, hetgeen bleek uit het langdurig applaus De bloempjesverkoop bracht f 58 op. Lsxmond. Bij het onweer, dat Zondag boven onze gemeente woedde, werd bij' den heer A. de Vor een koe door het hemelvuur getroffen en gedood. Als werkloozen staan hier inge schreven 9 grondwerkers, 2 mandenmar kers en 3 fabrieksarbeiders. De heer Verweij, onder wijzer op de Openbare Lagere School, ia geslaagd voor de hoofdakte. aid hoort nog a sluiting van he lienst en hij heef' erkt, dat dit hie en gebeurt. Spr ir, dat als burge rzoeken, aangezier een voorstel zoi iheele café-sluitim i spr. dat voorko rordening handha in het eigen voor .er, als zij aan dif lield. spijt het, dat er over het niet na ing. Hij zal eer instellen. kunnen geven nam zijn zuster het woord en zeide. Ik heb u gezegd dat ik komen zal en de komst van mijn broeder brengt daarin geen verandering. Is het nood zakelijk dat hij meekomt? Ja, alleen al omdat men natuurlijk weet, dat hij hier is en het een vreem den indruk maken zou indien hij weg bleef. Als mijn zuster komt, zal ik er ook zijn, zeide nu V.gnard. Emile boog. Hij maakte dadelijk aan stalten om heen te gaan. Ik hoop, zeide hij, dat kapitein Vig- nard een beter idee van mij krijgen zal dan hij nu blijkbaar heeft. Toen ging hij heen en nauwelijk was hij weg en de deur achter hem gesloten of kapitein Vignard riep: Maar ik begrijp er heelemaal ntets meer van. Wat wil die man? Is hij onze vijand, die.... Neen, neen, antwoordde zijn zus ter, hij is een zeer eigenaardig persoon. Hij behoort tot onze vijanden, st^at in hun dienst, maar hij is eerlijk en toon zich telkens in veel opzichten een waar gentleman. Zij vertelde hem een en ander van Emile en daarna bespraken zij, wat toch wel de bedoel.ng kon zijn van den wensch dat zij beiden op het avondfeest bij den Russischen zaakgelastigde aanwezig zou den zijn. Ik weet het niet, zeide de kapitein, maar ik vrees, dat het niet goed is, dat wij daarheen gaan, Ik heb het geweigerd, zóólang tot dat men mij beloofde mij daarvoor de papieren te geven, die u en mij in het ongeluk kunnen storten. Maar toen mij als belooning die papieren toegezegd fijn, K. Juli. Maria Margare- r en A. P. Ver- van J. D. .Kool veld, (oud 82 meiden. - J. Dus, zei Emile, vanavond zal het beslist worden en u is heel zeker dat er niet een kink nog in de kabel kan ko men? Geheel zeker, ik sta voor hetgeen ik op mij genomen heb, in Als gij' zorgt dat hetgeen u is opgedragen geheel geschiedt zooals is afgesproken, dan behoeven we nergens meer bezorgd voor te zijn. Ik heb niet voor veel behoeven te zorgen I Neen, en dat maakt u wantrouwig omtrent den uitslag, maar ik weet des te beter, dat er geen sprake van kan zijn dat hij ons nu nog weer zal ontkomen. Hij zal dus vanavond gearresteerd woiden? Misschien. All men ons verzoekt Uitbreidingsplan. Lekkerkerk. Gedeputeerde Staten heb ben het uitbreidingsplan voor deze ge meente goedgekeurd. Gemeenteraad. Moordrecht. In de jongste raadsver gadering bracht de heer Frederiks namens de commissie rapport uit over de verschillende rekeningen. De reke ning van het burgerlijk armbestuur sluit met een batig saldo van f 1175,42 de rekening van het tonnenstelsel met een nadeelig saldo van f 4188,9514, de re kening van het gem. electr. bedrijf heeft in ontvangsten f 18.038, in uitgaven f 14.391,61, batig saldo f 8.916,39; wa terleidingsbedrijf in onvangsten f 10.207,07, in uitgaven f 8.888,14, ba tig saldo f 1.311,83. Gemeenterekening in ontvangtsen 1 113.338,50, in uitgaven f 94.176,75, batig saldo f 19.161,75. Vastgesteld werd de verordening op do heffing en invordering van de begrafe- niarechten, die in de vorige vergadering was aangehouden. Eveneens werd met algemeene stemmen het ambtenaren reglement vastgesteld. Tot loden van de schattingscommissie werden benoemd de heeren J. J. Snel, P. van der Bas, J. L. de Jong en G. Verboom. De heer M. Verstoep, die in de vorige vergadering benoemd werd tot lid van het burgerlijk armbestuur, heeft voor deze benoeming bedankt. In zijn vacature Is thans benoemd de heer H. Rietveld, die haar aanvaard heeft, even als de heeren B. van Gent, L. J. de Jong en J. W. de Jong. De voorzitter sprak nog ©enige woor den van waardeering tot wethouder J. W. R. Termorshuizen, voor hetgeen hij tijdens zijn wethouderschap in het be lang voor de gemeente gedaan heeft. Wethouder Termorshuizen zal in den hem te laten loepen zullen we dat doen Maar hij zal voorgoed gecompromitteerd zijn en wel zoo, dat hij nooit weer zijn naam zal kunnen terug winnen. Maar ik begrijp het alles nog niet. Gij zult ook moéten afwachten tot vanavond, dan zal u alles duidelijk wor den. Het is juist mijn kracht, dat ik nie mand geheel in vertrouwen genomen heb. Er zijn verschillenden, die mij in mijn planen geholpen hebben, maar nie mand is er geheel mee op de hoogte. Maar ge zult uw woord houden, nietwaar? Wat bedoelt ge? Ik bedoel, dat ge mij in staat zult stellen mijn woord te houden. Juffrouw de Vignard heoft met de meeste^ beslist heid geweigerd hierheen te komen dezen avond, tenzij haar als belooning worden gegeven de papieren, die gij in uw bezi< hebt en die haar en haar broeder onge lukkig zouden maken. Ik heb haar mijn, woord van eer gegeven, dat zij die pa pieren werkelijk van mij zou krijgen. Ik heb ’t uitdrukkelijk gevraagd óf ik dat doen mocht en u hebt daarop zonder een'ge beperking ja gezegd. Zij heeft gezegd pdat zij mij op mijn eerewoord zou gelooven en dat ik er voor zou moe ten instaan, dat zij werkelijk die papie ren kreeg. Gij hebt er voor ingestaan Het If wel vleiend voor u, dat zij uw woord ge looft boven het mijne. Ik heb het mijne dan ook niet gegeven. Maar ik het mijne wel! Stel u gerust, gij hebt uw woord gegeven en ik zal u in de gelegenheid stellen uw belofte te houden. Hoe het ook afloopt, juffrouw Vignard, dat is over eengekomen, krijgt de bewijzen van haar vroegere epionnage als zij vanavond met haar broer de eoirée bij den Russisch» lefeeft zal niet op Woensdag 9 en Donderdag 10 September worden gehouden, maar op Dinsdag 8 on Woensdag 9 September en wel te beginnen op Dinsdag, des namid dags 4 uur. Eerste lustrum V. V. U IJssalsteln. Zondag vierde de voetbal- veroeniging V. V. IJ. haar eerste lus trum. Des morgens half 8 uur werd voor de leden en donateurs een H. Mis met Algemeene H. Gomminie gehouden in de R.-K. Kerk. Om half 12 werd van de vereeniging een foto gemaakt. Van 12 tot 1 uur was er in de achter zaal van het Voreenigingsgebouw recep* tie, waarvan velen gebruik maakten. Sinds vrij langen tijd heeft de sta tistiek aangetoond, dat er van het platte Jand regelmatig een sterke trek plaats heeft naar de steden. Het platteland wordt geleidelijk ontvolkt, omdat do be woners van dat land, aangetrokken door de schijn- en schitter-lichten van de steden, .zich daarheen begeven, in de hoop er te vinden wat het stadsleven belooft aan wie er een vluchtig bezoek brengt. Naar de fabrieken, naar de kan toren, naar de werkplaatsen, naar de magazijnen enz., in de steden gaan de bewoners der rustige dorpen en gehuch ten en in ruil daarvoor gaan er maar zeer weinigen van de steden naar het platteland. Dit alles is bekend en men verwondert zich er niet al te zeer meer over, maar nu is er iets bijgekomen, dat toch wel zeer bijzonder en wonderlijk is, name lijk, dat die» trek naar, de steden zich ook schijnt meester te maken van de die ren. Het is nog niet lang geleden en de volwassenen van dezen tijd kunnen het zich herinneren dat de lijster een schuwe boschvogel was. Om zijn zang te kunnen beluisteren, moest men het er voor over hebben, in het voorjaar een flinke wandeling te maken ver buiten het stadsgewoel. En nu? Men kan den lijster thans hooren in bijna elk stads tuintje en hem altijd druk bezig zien met zijn onverdroten arbeid. Evenzoo is het met de wilde houtduif, die tot voor kort een boschvogel was, die zich angstig toonde voor de mensohen en nu kan men die dieren zien te midden van de stadsdrukte, waaraan zij zich reeds geheel hebben aangepast. Het is niet meer verwonderlijk, als men in de stad een kuifleeuwerik ziet en het aantal strandvogels, dat, vooral in den winter, over do stadsgrachten scheert, ia niet gering. Zelfs onze zomer-plaaggeest, de mus kiet, blijkt voorkeur te hebben voor de stad. Voorheen hield dat nijdige diertje zich liefst op in de dorpen, waar de meeste plassen en poelen zijn, om zich voort te planten en daar kon men de zwermen zien dansen in de avondluch ten. Nu is vastgesteld, dat in de steden meer en op het platteland minder mug- gen voorkomen dan vroeger. Een verklaring voor dit van verschil lende zijde geconstateerde verschijnsel is nog niet gevonden. Verondersteld is, dat do beide groepen samen hangen, dat de muggen naar de stad trekken, waar zij een opeenhooping yan menschen weten, op wiör bloed zij belust zijn en dat de vogels de insecten volgen als hun prooi. Maar deze verklaring gaat niet op. want ten eerste is er in de steden altijd opeen hooping van menschen geweest, en ten tweede zijn lijster en kuifleeuwerik geen nachtvogels. K. zal ik ze u overhandigen en dan kunt ge haar er gelukkig mee maken. Zoo spro ken wij dus nu af. En dat is alles wat gij dezep avond te doen hebt, te zorgen dat zij komt en haar d e papjeren te geven Maar er zal meer te doen zijn, denk ik. Neen, er zal -voor u niet meer te doen zijn. Gij behoeft u nergens mee te bemoeien. Waarde Emile, dat staat je niet bijster aan, geloof ik! Het bewijst in ieder geval wel. antwoordde de ander, dat gij al heel ze ker van uw zaak zijt, dat ge geen oogen- blik met de kans reken'ng houdt dat uw plan zou kunnen mislukken, anders zoudt gij het risico niet zoo beslist alleen willen dragon. Maar gij zijt er zoo zeker niet van? Neen, u onderschat den man waar om het gaat. Toch niet, maar hij ook kan geen wonderen doen. En ik verzeker u, het net is zoo over zijn hoofd gespannen dat hij niet kan ontkomen.. Maar Emile zette een gezicht alsof hij daar nog n et zoo zeker van was We zullen zien, zeide hij en ging heen. Toen hij weg was gegaan keek de an der hem eenige oogenblikken na. Neen vriend, mompelde hij toen, het zou niet goed zijn, dat ge alles wist. JU heht je woord gegeven, maar ik niet, weinig jij zult je woord houden, maar ge weet niet, dat dit juist een schakel te in den keten. Eenigen tijd bleef hij nog in gedachten verzonken. In zijn geest ging hij nog sens alles na, maar dan lachte hij tevreden. Het sloot alles' als oen hut, neen, er was geen maas In het net, waar door de man die hij ten val wilde bren gen nog zóu kunnen ontenappen. Concours-Hlpplque. Oudewater. Een advertentie In dit nummer vermeldt nadere bijzonderheden omtrent het groot ooncours-hippique, dat hier op 31 Augustus wordt gehouden. Het programma vermeldt wedstrijden voor éénspannen en wel voor onbekroon de en voor bekroonde tuigpaarden en springconcours voor "[landelijke ruitens, en voorts zal de rijvereeniging „Sieg fried” van Bergambacht een groote de monstratie geven. KonlnglnnifeuL IJsselsteln. Het Konlnj niet op Woensdag 9 voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HA VHANK te Schiedam, van 1 AA Gulden bij verlies Aft Gulden bij verlies van IVU van een duim. VV een anderen vinger van Inschrijving, zyn volgens de daarin vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd Gulden by Qftft Gulden bij verlies' Oftft ®u^en Ml verlies overlijden. OW van hand of voet. fciW van een oog. nieuwen raad niet terugkeeren.” Moordrecht. De staking aan de Ta- pijtfahriek alhier heeft een rustig ver loop. Ruim 200 personen zijn bij deze staking betrokken. Nleuwland. Donderdag maakten leerlingen van de dezen winter te Meer kerk gehouden snoeicursus een excursie naar Wageningen en omstreken. Nadat te Echteld en Uzendoorn en kele fruitboomgaarden waren bezichtigd en hier het groote nut van de juiste be spuit ng tegen verschillende ziekten was aangetoond, gingen zij per autobus naar Wageningen waar de proeftuinen onder geleide van Prof. Sprenger en diens as sistent in oogenschouw werden genomen Allen keerden voldaan huiswaarts met de hoop, om ook eenmaal dat fruit te kweeken dat men in de Betuwe bij en kele pioniers had gezien. Polder Nieuw-LekkerlantL Nieuw-Lekkerland. De heer P. Stam Az. heeft zijn benoeming tot heemraad van den polder Nieuw-Lekkerland aan genomen en in verband daarmede ontslag genomen als gecommitteerd ingeland. Voor deze functie zal eerstdaagst een verkiezing worden uitgeschreven. Een brandje. Nlsuwsrksrk aJ. IJssel. Bij den heer Bassa ontstond een begin van brand, dat Concert Nleuwpoort. Hoewel Zaterdagavond het weer minder gunstig was, heeft de Muziekvereniging „T.A.V.E.N.Ü." ufl Schoonhoven, toch haar concert gegeven. Een talrijk publiek was aanwezig en ge noot van het keurig uitgevoerde pro gramma. Vooral de ouderwetache pot pourri viel algemeen in den smaak en was aanleiding, dat vele jongelui nog eens een dansje maakten. De speldjesverkoop ten bate van „T.A. V.E.N.U.” bracht f 42.80K op. Aanrijding. Ouderkerk a.d> IJssel. Zaterdagmid dag had in den scherpen dijikbocht voor het huis van den schilder K. van Reeu- wijk in de Kromme een aanrijding plaats tuMchen een luxe auto en den 12-jarigen M. Doctors van Leeuwen, die uit tegen overgestelde richting kwam aanfietsen. Het rijwiel verdween geheel onder den auto, doch door zich aan het spatbord vast te klemmen, ontkwam de knaap aan eenzelfde lot. Met een zwaar beschadigde flets en een gewonde knie liep het ongeval af. Gymnastfek-ultvoerlng. Ouderkerk a.d. IJssel. De Gymnastiek-* vereeniging „O. K. K.” zal Zaterdag avond standen uitvoeren op het terrein van den heer A. de Jong, aan den Lage- weg. 9 Is u aan het Russische pezantscHan verbonden, vroeg hij. Neen, maar ik wil slechs weten, dat gij medekomen zult, dan maak ik het andere in orde. Ik weet niet of het verstandig is van mijn zuster, zoo’n toezegging te doen Haar ongesteldheid, die toch al bekend is, zal haar voldoende verontschuldigen, indien zij niet komt. Pardon, uw zuster heeft aangeno men. Zij kan daarop natuurlijk terug komen en ik wil haar raden zoq. verstan dig te zijn. Het gaat niet, antwobrdde mijnheer Emile, uw zuster heeft goede reden om wél te komen. Zij zal zoo dwaas niet zijn weg te blijven, zelfs al ware zij zeer ernstig ongesteld. En ik zal u zeggen waarom. Er is haar een zeer rijke be looning toegezegd. Neen, stuif n.et ver ontwaardigd op, kapitein Vignard, ik bedoel geen geldelijke belooning, Zij heeft ons woord, dat, indien zij dezen avond in de salons komt van den Russischen zaakgelastigde, dat haar dan de papie ren gegeven zullen worden op w.er bezit u evenveel prijs stellen moet als zij zel ve. Duidelijker behoef ik niet te zijn. Hot was kapitein Vignard alsof hij een slag in het gezicht kreeg. Deze man was dus een dergenen. die het web om hen heen gesponnen hadden, die eischen kon- den stellen en zijn zuster dwongen -ot dingen, waartoe zij anders niet zou ko men. Maar voor hij een antwoord had VOOR EEN UNIE VAN EUROPA. To ‘fi-Gravenhage hoeft een bijeen* komst plaats gehad van vonraanstaan d o personen van diverse politieke en gods dienstige richting, ten doel hebbend het beramen van d© middelen ter propa- geering van de Pan-Europargedachte in Nederland. Besloten is tot oprichting van een maandblad „Nieuw-Europa”, waarin van verschillend standpunt de Pan-Euro- pa-gedachte zal worden belicht en ge- propagandeerd. Hèt ligt in do bedoeling het blad als propaganda-orgaan ter beschikking te stellen van een pyentueel bier te lande te vormen Pan-Europa-Gomité. ONS NIEUWE PAVILJOEN TE VINCENNES. De Opening. Gistermiddag te vier uur vond de plechtige heropening plaats van het nieuwe Nederlandsche Paviljoen op de Koloniale Tentoonstelling te Vincennes. Aanwezig waren de Nederlandsche Mi nister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Beelaerts van Blokland, de nieuwe gou- verneur-generaal van Ned.-Indiö, Jhr. Mr. B. G. de Jonge en mevrouw, de Ned. Gezant, Jhr. Loudon met mevrouw, Maarschalk Lyautey en zijn adjudant, de Franache Minister van Koloniën, Paul Reynaud, de Commissaris der Koningin, in de prov. Noord-Holland, Jhr. Dr. A. Roëll, Dr. Lovink, lid der Tweede Kamer, de oud-Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht Generaal Snijders, de voorzit ter van den Franschen Senaat Lebrun, en drie Indische Prinsen Tenkoe Otto man, Kroonprins van Dell, Tengkoe Radjih Anwar, Kroonprins van Serdang, en Tengkoe Ameroedin, Prins van Deli. Voorts het geheele sectie-comité en het personeel der legatie. De heer Foch hield een rede, waarin hij herinnerde aan den brand op 28 Juni, waarbij het eerste paviljoen geheel was vernield. Hij waar deerde bijzonder het spontane en edel moedige aanbod der Franache regeering, om bij te dragen in de kosten van het nieuwe paviljoen, welk aanbod niet was aanvaard, omdat de onkosten uit eigen middelen konden worden bestreden. Evenzoo het aanbod van België om een deel van haar paviljoen af te staan. Spr. bracht hulde aan den architect, die met ongelooflijk doorzettingsvermogen en energie in veertig dagen dezen opbouw heeft voltooid. Hij eindigde met de woor den: „Het comité acht zich gelukkig, dat overzeesch Nederland opnieuw op de Koloniale Tentoonstelling vertegenwoor digd is, stellig beperkter, maar wij ho pen, dat het nieuwe paviljoen u zal in- teresseeren." Uit dè woorden van alle andere spre kers, vooral uit die van Mfls.Tsr.ha1k Lyautey, sprak de groote bewondering voor het werk, dat in zulk een korten tijd was verricht, hetgeen te danken is aan de groote offervaardigheid van een geheel volk, met zijn Vorstin aan het hoofd. Het eerste paviljoen leerde wat Nederlandsch-Indië is, het tweede wat Nederland is. stus. 5. van F. J. de Anna Maria, »n en G. Mulder d. van W. van Maria, d. vaji est. Hendrika ran W. J. Busek Ihelmina, d. van Zwezerijnen. Q. M. Swart en Grada Cornelia, M. van Schalk, iloos aangegeven Engel en W. H. oud 72 j., we- W0ENSDAG 18 AUGUSTUS 1881 83e JAARGANG (Wordt vsrvolfd.)

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 1