Landbouw en veeteelt. Nieuwe Avonturen van R 0 B Wat geeft de Radio? Kerk en School. Stadsnieuws. Telegrammen. DE OUDE TIJD. Gemengd Nieuws. Wetenschap en Techniek. Nieuws in een paar regels. Sportnieuws. - Ingezonden Stukken. Marktberichten lEWTl BLAD NIEUWSBLAD VOORgUID^HOttTAND KN UTRECHT. SchmmhnT»n«cft» CmiMnt WOENSDW 1B AUBUSTUS TON Donderdag 20 Augustus. Hllvtnum, A.V.R.O. 8 uur BwpéÜBg ran het Carillon der Martini-kerk té Sneek; 8.80—10 Gramofoon; 10—10.15 Morgenwijding;; 10.15—10.80 Gramo foon; 10.80—11 Modepraatje; 11—1 Concert door het A.VH.O.-Kwartet en Gramofoon; tusschen pijn. 11.40 uur en pijn* 2 uur A. V.R. O.-ooggetuige- verslag van do Nationale Zeilwed strijden op het Snekecnneer van do „Regenboogklaase"; 1—3 Orgelcon cert; 2—2.80 Gramofoon; 0—8.30 Viool voordracht; 8304 Gramofoon, 46 Ziakenuur; 67 Gonoert door Kovaoa Lajoa en rijn Orkost; 7—7.20 Prof. Dr. J. G. Sleeewijk over: De noodza- kelijkheid van Medische Sportkeuring; 7.20—/730 Gramofoon; 7.308 Van Dijk's Origineele Volendammors; 80 Concert door het Omroep-Orkest0 0.20 Voordracht door Eduard Verkade; 0.20—10 Gramofoon; 10—10.15 Nieuws berichten; 10.15 uur Fragmenten uit „Peer Gynt" van Henrijk Ihsen; li la Gramofoon. Hulien. K.R.O. 8-0.15 Gonoert; N.C.R. V. 10-d0.1ö Zang door het N.C.R.V.- Dameskoor; 10.15—10.50 Korte Zie kend! enat; 10.45—11 Zang door het N.C.R.V.-DameskoorK.R.O. 11—11.80 Gramofoon; 11.80—12 Godsdienstig halfuurtje; 12.15—1.45 Concert door het K.R.O.-Trio; 1.45—2 Gramofoon; N.CJR.V. 28.16 Gramofoon; 8.16 B.48 Vrouwenhalfuurtje; 46 Zieken- uurtje; 56.30 Gramofoon; 5.806 Concert (Zang en Piano); 6.80—6.46 Gramofoon; 0.46—7 Cursus Knippen en Stofversieren; 7-7.90 Vragen halfuur tje; 7.45—8 Gramofoon; 8—9 Gonoert door het N.C.R.V. Klein-orkest; 9 0.80 De. A. A. Wildschut over: De tón van het leven; 9.8010.45 Vervolg Concert; 10—10.10 Persberichten; 10.46 *-11.90 Gramofoon. Vrijdag 21 Augustus. Hilversum. V.A.R.A. 6.457 en 7.80 7.45 Ochtendgymnastiek; 8 uur Gra mofoon; V.P.R.O. 10 uur Morgenwij ding; V.A.R.A. 10.15 uur Voordracht door Hetty Beek; 10.80 uur Voor de Zieken; 11.80 uur Gramofoon; A.V-R.O. 12—2 Concert door het Omroep-Or-' kest en Gramofoon; 2—2.80 De heer J. Vriends over: Het probleem van on ze laatste rustplaats; 2.80—4 Concert door het A.VH.O.-Kwartet en Gramo foon; V.A.R.A. 4 uur Orgelspel; 4.80 uur Na Schooltijd; 6.15 uur Concert door een Ensemble uit het V.A.R.A.- Orkest; 6.45 uur Actueel allerlei uit de Arbeidersbeweging; 7 uur Vervolg Concert; V.PiLO. 8 uur Weekuitren ding; 8 uur Ds. F. W. Drijver over: Religieuse Volksgebruiken: 8.30 uur Gonoert; 0 uur Dr. J. Ph. B&ckx over: Ameria. Een reis door de Vereenigde Staten; 9.8010 Concert; 10 uur Pers berichten; 10.15 uur Concert; "fJLRJL 11 uur Gramofoon. Hulzen. N.O.R.V. 8-8.15 Schriftlering; 8.15-2.45 Gonoert; 10.80—11 Korte Ziekendienst; 1112 Gramofoon; 12.15 12.80 Gramofoon; 12.80—2 Concert (Viool, Cello, Clarinet en Piano); 2—8 Gmmofoon; 34.80 Concert (So praan, Fluit, Cello en Piano); 4.80— 4.45 Gramofoon; 55.3o Gramofoon; 6L30—8.80 Orgelconcert; 6.307 Be zoek van den Radiodokter; 77.80 De heer A. J. Herwig over: Vroege bloem bollen voor de kamer, 7.458 Gramo foon; 8—9 Gonoert door het Strijkor kest; 9Ö.90 De heer S. M. r d. Ga- li ën over: Boschvogels; 9.30—10.45 Vervolg Concert; 10—10.10 Persberich ten; 10.4511.80 Gramofoon. overhandigd rijn, of hij grijpt naar ds telefoon, die voortdurend rammelt Komt een chocoladekleurige vrouw mat een geheimringnie buiging binnen, die ondanks haar lange haren een broek draagt, dan hebt u kennis gemaakt met een Singhaleeee. V staat verbaasd, wanneer u Gleioh hoort antwoorden op de vragen, die ham in allerlei talen worden gesteld. Gleioh laat met zijn staf dagelijks reuzen bedragen' in de stad achter, en daarvan krijgen hotels, kamerverhuur ders, brouwerijen, drukkerijen, fourage- leveranciers, hakker», slagers etc. alle maal hun deel Can buiteling. Langerak. Toen Maandagmorgen de brievenbesteller A. W. als naar gewoon te in de Waal de bus nou gaan lichten, kwam op den Leiktijd een melkwagen bestuurd door den heer H. v. d. B., uit Nieuwpoort, hem tegemoet. Op het mo ment, dat hij dit gespan zou paseeearen, jBchrok het paard en sprong tegen hem op, zoodat hij met rijn rijwiel aan de binnenzijde van den dijk viel. Hierbij bezeerde hij rich zoodanig, dat hij niet in staat was zijn dienst te Wijven waar nemen en per auto naar het kantoor te Nieuwpoort moest worden vervoerd, al waar geneeskundige hulp werd verleend door Dr. Van Straten. Hierna Is W. per auto naar zijn woning te Schoonhoven overgebracht. Het rijwiel was tevens ern stig beschadigd. Plaard en wagen tuimelden eveneens van den dijk, zonder verdere ongelukken te veroorzaken. De heer v. d. B. en diens zoon, die ook op den wagen Bat, hebben tóch eveneens bezeerd, doch konden hun werkzaamheden blijven waarnemen, zoo- dat dit ongeval betrekkelijk goed is af- geloopen. De heer W. heeft een kneuzing aan het linkerbeen, juist onder de knie, op- geloopen, zoodat hij eenige dagen rust zal moeten houden. Ottoland. Zondagmiddag werd een jonge koe van den veehouder B. de H. door den bliksem gedood. 1 Tot onderwijzeres aan de Openbare Lagere School is benoemd met ingang van 1' September mej. C. P. van Nieu- wenhuizen, thans, tijdelijk onderwijzeres te Strijensaa. De hew J. Aantjes Ja. is herkozen als bestuurslid van de Onderlinge Brand waarborg Maatschappij Molenaarsgraaf en omstreken". „Euphonla". Meerkerk. Bij gunstig weer hoopt Meerkerk's Fanfare „Euphonla" Zater dagavond 22 Augustus een concert te ge ven in de muziektent, onder leiding van den heer L. J Gerritse. Het programma bevat een achttal met zorg gekozen num mers, waaronder ook: „Herinnering w*-n den Slag van Waterloo". De vereeniging zal op 20 Augustus deelnemen aan het Festival te Leerdam, uitgeschreven door de Harmonievereeni- ging „Aurora". Om half drie had een voetbalwedstrijd plaats van V. V. U., Ie Wasser, op het voetbalterrein aan den Nieuwen LTssel- dijk. Des avonds had een feestelijke bij eenkomst plaats in de achterzaal van de RK. Werkliedenvereeniging, waar men lot ongeveer 12 uur gezellig bijeen Weef. IJuslstsln. Door onvoorzichtigheid en de groote snelheid, waarmede de motor rijder De V,, uit Rotterdam, reed, is hij bij het nemen van den bocht nabij de „Meernhoef", op den provincialen weg, in het buurtschap „Aohthoven" van zijn motor gevallen, waarbij hij zijn beide beenen brak. De rijksveldwachter R., uit de Meem, droeg den heer De V. bij den landbouwer S. binnen, waar de genees heer uit Vleuten hem voorloopig heeft verbenden. Vervolgens werd hij met de ziekenauto van den geneeskundigen dienst uit Utrecht naar de Rijksklinieken aldaar gebracht De motor was ernstig beschadigd- CIRCUS GLEICH. Gouda. Dinsdag 25 Augustus geeft Cir cus Gleioh rijn eerste voorstelling te Gouda, zooals een advertentie in dit Wad aangeeft Weldra zal men dus ook te Gouda het eigenaardige bedrijf der rollende onder neming in werking rien en het typische leven in de tentenetad aanzien. Wie dat eenigszins van nabij zou kun nen meemaken, zou er een vaag idee van opdoen, van wat zich in dit wereldje op-rich-zelf afspeelt H)en journalist die den drouskoning een bezoek bracht vertelt er het volgen-: de van: Wanneer u ook eens het toevallige geluk van „een kopje thee" bij Gleich hebt moet n het niet kwalijk nemen, dat men daar nu niet geheel volgens onze gewoonten te werk gaat. Gleich heeft nooit tijd. Waarschijnlijk zal het u dan genoegen doen, want u krijgt dan den |uisten indruk van wat er zoo te koop Terwijl Gleioh u met de linkerhand *n havanna presenteert, onderteekent hij met de rechter een pgar brieven, die btm door rijn privé-secretari* m Juilt NED. HERV. KERK. Beroepen te Krimpen a.d. IJssel Ds. G. de Vries te Keerde. T Bedankt voor Veenendaal (toezegging) Ds. W. Rijnsburger ta Polsbroek en Vliet. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Ndeuw-Lekkerland Ds. E. L F. Nawijn te Geesteren-Gelselaar. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Ridderkerk Da M. Hei koop te Utrecht. Bedankt voor Gieesendam Da W. C. Lamana te Ledden. AFSCHEID DS. LEKKERKERKER. Molenaarsgraaf. Ds. 4- Dakkerherker tal Zondag 11 October afsohaid nemen van zijn tegenwoordige gemeente, en op Zondag 18 October intrede doen in de Ned. Herv. Gemeente van Oldehroek. Als bevestiger zal optreden Da. J. J. Tim mer, van Eraelo. Jaarsveld. De collecte voor de Chris telijke School in de Ned. Herv. Kerk beeft f 2475 opgebracht. DE STAND DER FINANCIEN. Het Zendingsbureau te Oegstgeeet meldt ons: Wie zou daarvan in deze tijden iets goeds verwachten. Zou het bijna overal „malaise" rijn, en in „Oegstgeest" niet? Aan het financieel beleid wordt in de ze dagen groote eischen gesteld. Achter stand in de inkomsten, Augustus, de vx- cantie-maand bij uitnemendheid en daar door zoo goed als geen inkomsten en voor ons liggende maanden, die niet veel goeds belooven. Het bureau had hartelijk gehoopt, dat, naar aanleiding van het persbericht van verleden week, velen een extra bijdrage zouden hebben gezonden. Het Zendingsbureau verzoekt nu alle vrienden der zending ernstig te overwe gen, wat vóór het einde van. deze maand Sis nog gedaan zou kunnen worden. Ook in deze maand toch is niet minder dan f 86.000 noodig. B. en W. en „gemeentewerken" heb ben niet gewacht, tot de zomer voorbij was, doch de banken reeds geplaatst. DE WETHOUDERSZETELS. Maandagavond ia op initiatief van den heer J. Kortland een vergadering gehou den, waarbij tegenwoordig waren alle nieuw gekozen raadsleden, met uitsonde ring der anti-revolutionairen. In d< vergadering is het wethouderschan aan geboden aan de heeren G. J. Niekerk en 'A. 0. A. Deerenberg. Omdat laatst genoemde weigerde met den heer Nie kerk ritting te nemen, heeft de vergade ring geen resultaat gehad. In een gisteravond gehouden vergade ring der anti-revolutionaire en roomsch- katholieke raadsfracties ia omtrent het werkprogram overeenstemming bereikt. In de op Dinsdag 1 September te hou den vergadering van den Raad is nu te verwachten de verkiezing van de hee ren S. van den Oever en A. C. A. Dee renberg. Wij vernemen nog, dat het in de be doeling ligt, dat de heer Van den Oever openbare werken en onderwijs zal behar tigen, en de heer Deerenberg de bedrij ven. ARBEIDSBEMIDDELING. De lijst van ingeschrevenen bij het correspondentschap der openbare arbeida bemiddeling vermeld/t thanls 56 perso nen, nJ.. 7 goud- en 18 zilversmeden, 4 opperlieden, 8 losse werklieden, 2 grond werkera, 2 lompensorteerders, 1 fliga- renstorteerder, 2 sigarenmakers, 8 me taalbewerkers, 1 fabrieksarbeider, 1 met selaar, 1 timmerman, 1 bakker, 1 m an demaker, 1 gasstoker, 1 melkventer, 1 s. boekhoudster. Lijst van Onbestelbare Brieven en Briefkaarten. Terugontvangen in de Ie helft der maand Augustus: Buitenland. Brieven. 1. Fa. P. Kluge Co., Metaalwaxenfabriek, Hann Döhren, Duitschland. Binnenland. Briefkaarten. 2 Zonder adres. 8. Aan den jongeheer Arie de Bruin, Benedenkerk, Stolwijk. 4. Aan den heef A. Rietschoten, Uten- hagestraat 2072b, Eierenveillng. De aanvoer op de he denmorgen gehouden Veiling bedroeg 12.735 stuks. Prijzen: Kippeneieren f 4.90f 6, heneieren f 850—4.50, eend eieren f 4.45, kalkoeneieren 1 6.80, alles per 100 stuks. Handel vlug. Botermarkt Op de hedenmorgen houden Botermarkt bedroeg de aanvoer 50 K.G. Prijs der Weiboter f 0.66 per half K.G.; Goêboter geen aanvoer. Gevonden Voorwerpen. Omtrent on derstaande gevonden voorwerpen zijn in lichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie: Een lap Kunstzijde. Een Heerenhoed. Een Huissleutel DE THYPUS-GEVALLEN IN GRONINGEN. GRONINGEN, 19 Aug. Het onderzoek naar de beide gevallen van typhus, die zich bij de kanaalwerkers te Aduard hebben voorgedaan, Is nog gaande. Zooals men weet, zijn deze arbeiders in het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen overleden. Thans heeft zich een derde geval van typhus voorgedaan, echter niet bij een kanaalarbeider. Ook deze man is in de barakken te Groningen opgenomen. AARDBEVING WAARGENOMEN. DE BILT, 19 Aug. Gistermiddag om 280 uur (tijd van Greenwich) werd aan het Kon. Ned Meteorologisch Instituut te de Bilt een zeer sterke aardbeving geregistreerd afstand 6800 K.M. Oor sprong in N,W. China in dezelfde streek als de aardbeving in den avond van 10 Augustus. ACCOORD TE BAZEL. BAZEL, 19 Aug, Op de deskundigen conferentie te Bazel ia een accoord be reikt inzake de bestrijdng van de crieis. Als resultaat van de conferentie heeft deskundigen commissie een rapport van Sir Layton onderteekend, waarvan een voorloopige tekst is gepubliceerd. NEW-YORK, 19 Aug. Het bericht van het accoord te Bazel is hier met alge- meene instemming ontvangen. In bank en beurskringen verheugt men er zich te meer óver. omdat daar de laatste da gen was gevreesd, dat nieuwe politieke moeilijkheden zouden rijzen, die een re sultaat zouden verhinderen. DE BEPERKING DER OLIE PRODUCTIE. NEW-YORK, 10 Aug. De totale pe- trolmim-produotie ia de Ver. Staten ls na het afkondigen van den staat van be leg in Ooet-Texas en Oklahama en de daarmede gepaard gaande stopzetting der petroleum-winningen aldaar, reeds met meer dan 2/5 ingekrompen. Men verwacht dan ook, een spoedige prijsverhooging van alle soorten oliën, aangezien de opgeslagen voorraden snel van de markt zullen verdwijnen. De handelaar» hebben reeds groote moeite om hun voorraden tegen den nn nog geldenden prijs aan te vullenv Er is nog een sterkere doorvoering van de productie-beperking te verwach ten. INBESLAGNAME DER SPAANSCHE KROON BEZITTINGEN. MADRID, 19 Aug. De Spaansche Raad van State heeft het discreet goed gekeurd waarbij de Spaansche republiek wordfgemachtigd tot het onmiddellijk in bezit nemen vap alle eigendommen en rechten van de kroon. DE OPSTAND OP CUBA. HAVANNA, 19 Aug. Hoewel de be richten die omtrent het verloop van den opstand worden ontvangen, door de re geering aan een strenge censuur worden onderworpen, is bekend geworden, dat de opstandelingen nog op verschillende plaatsen successen boeken. Men tracht n regeeringskringen voor al te verbergen dat de opstandige troe pen zijn doorgedrongen tot de gebieden waar veel Amerikaansche belangen zijn gevestigd, omdat men vreest dat de Ver. Staten alsnog tusschenbeide zullen komen. Blijkbaar is de regeerjng den toestand niet zoozeer meester als presi dent Macado offic eol heeft medegedeeld Op enkele plaatsen zijn regeeringstroe- pen naar de opstandelingen over gel oo- pen. Weerbericht Naar waarneming in den morgen van 19 Augustus. De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag flao Verwachting tot Donderdagavond:: Matige Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelij ke wind; betrokken tot zwaar bewolkt, tijdelijke opklaring; regenbuien; weinig verandering in temperatuur. Waterstand: Opgave van 19 Augustus, v m g uur: Keulen 8.47 was 020 M. Lek 1.31 val 0.89 M. Vaartsche Rijn 046 was 0.03 M. Maastricht (Borgharen), 18 Aug., 4125; val 0.05 M. GENEESKUNDIGE BEHANDELING. De geneeskund ge van nu verschilt zeerveel met die van een paar eeuwen geleden. Een aanteekening in de Resolutiën van den Magistraat van Westkapellen (Zeeland) leert daaromtrent het volgen de: ,Op den löen Maart 1674 dan, kwa; ^en voor Burgemeesters en Schepenen! de Baljuw Cornelis Pancras, tevens chi rurgijn te Westkapellen en Jan de Swart. hirurcijn te Zouteland, en verklaarden dat zekere Jan Willeboortsen door het schieten met een kanon erg was gewond en zijn 1 nkerhand nimmermeer kon worden genezen, maar tol behoud van zijn leven behoorde te worden afgezet. De chirurgijns durfden echter die ope ratie niet uit te voeren, tenzij met mach tiging van den Magistraat. Burgemees ters en Schepenen hoorden hierop de naaste vrienden (bloedverwanten) van den patiënt en „resolveerden met dezel ve vrienden, om in cas van hoogste noodzakelijkheid en de voornoemde chi rurgijns op het gemoed leggende, het verzoek toe te staan om met mes en zaag, als naar de kunst kraktekabel, dezelve hand te ext rperen en scheiden van het lichaam, gelijk ook ten zelfden dage', na aanroeping van des Heeren naam, ia ge schied TAMME MARTERS. In het jaar 1390 zond de Abdis van El teren een marter aan de hertogin van Gelre, en deze den 4en December 1415 een „zedigen" aan haar nicht Maria van BourgondiH, gravin van Kleef. Hij was, zoo schreef zij „te maele tyt- verdrieflyo". Zij zond hem, opdat zij daarmede zoo nn en dan den tijd zou kunnen verdrijven. Van Spaen, de geschiedschrijver van Gelderland, bezat den oorspronkelijken brief. Welke «polletjes zullen de dames met die beestjes gespeeld hebben? Mogelijk werden zij als schoothondjes beschouwd. Op middeleeuweche miniaturen ziet men hen wel afgebeeld met kettinkjes om den haJs. VERDRONKEN. Op de Poel te Rijpwetering was het zestienjarig meisje J. Zwartelé uit Roe- lofarendsveen met een viertal vriendin nen gezeten in een roeiboot, welke werd voortgetrokken door een motorboot. Toen de meisjes zich een oogenblik Luchtlsmperatuur. De temperatuur van de lucht bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw 62 graden Fahrenheit. Woensdag 19 Augustus, Nieuws "Maan. naar één zijde van het bootje begaven, liep het vol water en zonk. De meisjes werden door de zuiging meegetrokken-. Slechts vier dor inzittenden konden door toegeschoten hulp worden gered, het andere verdronk. Het lijk werd later opgehaald. ERNSTIGE AANRIJDING. Drie personen zwaar gewond. Op den Rijksweg van Soesterberg naar Huis ter Heide, nabij laatsgenoemde plaats reed gisternacht de motorrijder De H. met op de duo mej, H De be stuurder zag plotseling twee dames voor zich uit fietsen. Vermoedelijk had de mo torrijder een flinke vaart en kon niet tij dig meer stoppen. Hij heeft een der beide fietsende meisjes aangereden en sloeg daarna met zijn motorrijwiel over den kop. Toen later assistentie verscheen, vond men de drie slachtoffers in bewus- teloozen toestand op den weg liggen. Het waren de bestuurder van het mo torrijwiel, die zware verwondingen be komen bleek te hebben, de dame die op de duo gezeten had en een ongeveer 22- jar g meisje Z., allen wonende te Zeist. Na geneeskundige hulp is het drietal naar het ziekenhuis te Zeist overge bracht. De H. had een zware hersen schudding bekomen, terwijl vermoedelijk de beide gewonde dames inwendige ver wondingen hebben opgeloopen. Vast staat dat de mesjes op den rij weg reden in plaats van op het rijwiel pad ter zijde van dezen weg. ONBEWAAKTE OVERWEG. Bij het passeeren per motor van den onbewaakten overweg te Nootdorp werd gisterenavond, de 28-jarige smid H. Jon- geriua door den electrischen trein ge grepen en gedood. Hij was pas te Delft gevestigd als sm dsbaas en zou binnen kort in het huwelijk treden. STORMWEER VAN MAANDAG. Drie schepen gezonken. In het stormweer van Maandagmid dag zijn op de Zuiderzee ten Zuiden van Enkhuizen de Rijnaak „Orpheue", ga- laden met bazalt, bestemming Den Oever en de Rijnaak „Nirwana", eveneens ga laden met bazalt van Bendorf naar Har- lingen gezonken. De negen opvarenden zijn gered door de beide sleepbooten „Antonia II" en „Pieter" en te Enkhui zen aan wal gebracht Voorts is het Belgische Rijnschip „Poseidon H", schipper Deurloo, gela den met zand, tijdens stormweer op de Oosterschelde nabij Stavenisse gezonken. De bemanning bestaande uit twee kop pen, kon worden gered. Het schip is ver moedelijk gebroken en zit 18 meter on der de oppervlakte. De „Poseidon IP was op weg naar Gent. DIRECTEUR RIJKSKWEEKSCHOOL Tot directeur van de Rijkskweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen alhier is benoemd de heer P. J. Roosen daal, leeraar aan de Rijkskweekschool te Ooetburg in Zeeuvrooh-Vlaanderen. VOOR DE OUDJES. De ouden van dagen, die men bij gun stig weer trouw op hetzelfde plekje van het Plantsoen bijeen kan vinden, tóen hun wensch, om bij de daar staande bank er twee bijgeplaatst te krijgen, op dat er voor hun allen een tótplaat» ion cljn, spoedig ingewilligd. 127. Met woedende kreten bevochten de wilden met hun speren de grijze ge vaarten, die in de boot dreigden te ko men. Tot nu toe was Robs vlucht niet ontdekt en hij kroop behoedzaam langs de boom- 128 i. 128. Toen eindigde het gevecht even vlug als het begonnen was. De krokodil len wendden tóch plotseling van de boot af en kropen de modderige oever op, juist toen Rob op den grond sprong. Op hetzelfde oogenblik «lootten de wilden* een luide kreet uit. vlucht ontdekt. „Wi gevecht niet een duurde," moppi over i'n echoudi dernis verdween, Ze hadden Robs jammer, dat het tuten langer een speer in de wil- EERSTE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovenschs Courant WOENSDAG IB AU6USTUS 1031 STAKING TE GELDERMALSEN OPGEHEVEN. Na 14 maanden overesnetem- minfl bereikt. Na een staking, die 14 maanden heeft geduurd is Maandag het conflict bij de Chamottefabriek te Geldermalsen bijge legd. Op in tiatief van den heer v. d. Ven den onlangs benoemden burgemeester van Geldermalsen werden 28 Juli be sprekingen begonnen tusschen de direc tie van de Vereenigde Nederlandsche Chamottefabriek en het bestuur van de Algemeene Werkgeversvereenig, eener- zijds en vertegenwoerdigers van de Ver- - eeniging van Fabrieksarbeiders ander zijds, onder leiding van mr. Kolff, bur gemeester van Deil, die reeds vanaf het najaar 1930 bemiddelingspogingen aan wendde. De vakorganisatie trok don eisch tot loonsverhooging in en legde er zich bij neer, dat geen collectief contract zou worden afscesloten. De moeilijkheid was echter, dat de fa briek volledig doorwerkt met andere ar beiders en de directie weigerde deze ar beiders te ontslaan. Na een reeks confe renties werd tenslotte overeenstemming verkregen op voorwaarden, die met zich brengen een bedrijfsuitbreid.ng van de Chamottefabriek. Tachtig arbeiders van hen, die 10 Juni 1030 in Staking gingen, worden binnen dr.e weken aangenomen. Zeventig ver dere arbeiders binnen vier maanden. Git de resteerende groep stakers worden gedurende een termijn van een jaar, de arbeiders die het bedrijf verder nood g heeft, gerecruteerd mot uitzondering van speciale vaklieden. BRAND IN EEN LEGERPLAATS. Zondagavond werd de assistentie van de brandweercorpsen te Oldehroek, Zwolle en Zwollerkarspel ingeroepen voor een brand in de legerplaats Olde hroek. De brand, die vermoedelijk i« ont staan door het (vlamvatten van een pe troleumstel in de woning van een der bevelvoerende officieren, liet zich aan vankelijk zeer ernstig aanzien. Het hou ten gebouw was spoed.g een prooi der vlammen en daar men slechts over wei nig water te beschikken had, daoht men niet anders of de verblijfplaatsen der mi litairen zouden eveneens aangetast wor den. Door het krachtige ingrijpen der aanwezige manschappen kon echter de brand tot deze eene womng worden be perkt. De bchade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. DE GRAF-ZEPPELIN NAAR LONDEN. Gisterenmorgen is het luchtschip Graf- Zeppelin van Fnedrichshaven opgeste gen met 22 passagiers, waaronder 5 En- gelsclien aan boord, op reis naar Lon den. Dr. Eckener voerde het oommando. Het luohtsch.p had van de F ranse be re geering verlof gekregen om over Frank rijk te vliegen. Het is via iBlauvais en Amiens naar Hastings gegaan en kwam tegen zes uur boven Londen. Het Landde op het vliegveld Hanworth. Evenals in andere landen, was ook hier eea groote menigte uitgestroomd om het luchtschep te zien. Op het v.ieg- veld waren verschillende autoriteiten aanwezig, Dr Eckener ontving ais ber innering aan zijn bezoek van den on der staats-sec re taris van Luchtvaart, Mon tague, een gouden doosje. Hij sprak nog eenige woorden tot de geestdrif'ige me nigte, die zélfs de afzetting verbraken om hen te kunnen naderen. Ongeveer 2 Engelsche gasten stapten in den gon del om een tocht van 24 uur boven de iBritsche eilanden te maken. Men is thans op weg naar Portsmouth. De Graf-Zeppelin zal vermoedelijk Don derdag te Fnodricbshafen terugkeer en. MET 70.000 AAN DIAMANTEN OP STAP. m Een te Antwerpen woonachtig makelaar in geslepen diamant is sinds eenige do gen spoorloos verdwenen. Hij heeft hem ten verkoop toevertrouwde goederen van verschillende personen bij zich met een totale waarde van ongeveer f 70.000. Waarschijnlijk is hij naar het hiutea-aid gevlucht WATERVLIEGTUIG VERON. GELUKT. Het watervliegtuig Supermarine S. 0 1920, dat oefentochten maakte ter voor bereiding van de wedstrijden van water vliegtuigen voor de Schneidercup, d.e in September zullen worden gehouden en dat bestuurd werd door luitenant Brintoq, is in zee gevallen. De piloot Brinton werd dood in den stuurstoel aangetroffen. OPLICHTING. Drie Nederlanders gearresteerd. Eenigen tijd geleden werd een brutale bplichting te Montreux in Zwitserland gepleegd, waarvan een juwelier aldaar de dupe werd. Drie Nederlanders, twee ▼rouwen en een man, wisten hem door middel van voorspiegelingen (zij gaven zich voor andere personen uit) te bewe gen een aantal juweelen af te geven met oen waarde van ongeveer vijftienduizend francs. De sieraden bestonden voor een gedeelte uit hangors en armbanden. De vogels bleken, toen de ontdekking ge daan was, plotseling uit Montreux ver dwenen te zijn. De politie aldaar liet die der groote steden waarschuwen en ook de Amster- damsche polite kreeg het telegram. De Zedenpolitie kende het drietal nog van vroeger. Eenige rechercheurs van, die afdeeling zagen den man en een der vrouwen wandelen in de buurt van het bureau. Voor de dame en de heer het go«d bosiepm, wtrdts lij Mar het bu- reau der zedenpolitie aan de Reguliers gracht gebracht. Bij fouilleering aldaar bleken zij het grootste deel van het ge- stolene nog in hun bezit te hebben. Per autq werden zij naar het hoofdbureau gebracht, waar zij na een kort verhoor werden ingesloten. De vrouw, die nog op vrije voeten was, ie te Amstelveen gearresteerd. VALSCHE MUNTERS. Vervaardiging van Nederland sche guldens. Te Farviennea in de provincie Hene gouwen is de 26-jarige Pool Rosa ge arresteerd, die Belg sche en Nederland sche munten heeft vervalacht. Toen de politie zijn huis binnendrong was hij juist bezig metaal te smelten. De ge- heele outillage, waarbij behalve matrijzen voor Nederlandsche guldens, ook die vpn Belgische munten van 20, 10, 6, 2 en H frans waren, werd in beslag genomen. Rosa stond in relatie met een orga nisatie, die nabij de Nederlandsohe grens werkzaam schijnt te zijn en verschillende personen uit het grensgebied zullen on dervraagd worden. Daar Rosa al zes maanden bezig is, moet hij een aan zen- lijk bedrag aan valsche munten vervaar digd hebben. TE VEEL PETROLEUM In Texas en Oklahama. was me-n op de olievelden met alle man en macht aan het werk, om voor dat de wet op de beperking der olie-productie, Ln September, in werking zou treden zooveel mogelijk olievoorraad te ma ken. De actie der overheid was gew richt 'op de handhaving der olieprij zen, doch zoowel in Oklahamfeals in Oostelijk Texas werden millioenei* va ten petroleum op de markt geworpen, •zoodat de prijshandha/ving onmoge lijk bleek, ln Oost Texas steeg «de productie van 10.000 tot 500.000 vaten i/cr dag. De gouverneur van den staat Texas Ross Sterling, die zelf een olie-mjllion nair ia, heeft thans de petroleumter- reinen door ruim 1000 man politie» troepen doen bezetten. 1600 bronnen in Oost-Texas. zijn gesloten. De olieproduoenten in Oost-Texas verkochten tegen zoodanige lage prij zen, dat zij een bedreiging vormden voor de overige Amerikaansche pe- troleum-industrie. RECORD VAN ROEKELOOSHEID Op het vliegveld te Heston in En geland heeft de parachutist John Xra_ nurn een nieuw record geboekt, door in 33 minuten 45 seconueu niet mui der dan zeven keer van een hoogte van „300 M. met een valscherm uit OOeen vliegtuig te springen. John Trail urn is m zijn leven in totaal 1400 keer per parachute uit een vliegmachine gestapt. DRAMA IN DE BEH0EN. Bij de bestijging van den 3905 meter hoogen Aiguille d'Argentiere in het Moni-Blanc gebied op de Zwitsersche Italiaansche grens moesten drie Zwit sersche loensten op 3500 meter bi- vakkeeren, Een hunner is daarbü doodgevroren, terwijl de tweede neer stortte en verongelukte en de derde eerst na veel moeite er in slaagde het dal Ie bereiken, waar hij het bergingswerk voor zijn kameraden organiseerde. DE TREINRAMP BIJ LEOBEN. Een slapend stationschef? Nog twee der bij het spoorwegon geluk bij Leoben ernstig gekwetste passagiers zijn aan de gevolgen dVer leden. De vraag is, vaarora de goederen trien zoo lang op 'het baanvak voor het station Goss heeft stilgestaan, naar wordt medegedeeld wel 8 h 14 minuten. Al' dien lijd stond het inrij- signaal op onveilig. Eerst toen de chef door het fluiten van de loco motief! Opmerkzaam was jaemaakt, het hij den trein passeeren. Men ver moedt nu, dat de chef van het sta tion Goss op zijn post heeft geslapen en eerst wakker is geworden door het fluiten v*t de locomotief.' Hier door werd het signaal eenige minuten te laat op veilig gezet, en werd de botsing gmogelijk. EEN OPZIENBAREND PROCES. Wie vermoordde Halt- mann? Onlangs werd in Oostenrijk groote beroering verwekt doof het proces tegen Philipp Halsmann. die beschul digd was zijn vader in de Tiroler Alpen vermoord te hebben. Uai-4- mann werd door de juryrechtbank te Innsbruck tot 'tien jaar zware ker kerstraf veroordeeld. Een behandeling in hooger beroep eindigde in October '29 met een ver oordeeling tot vier jaren kerkerstraf wedk vonnis in Januari '30 rechtsr kracht verkreeg. Daarna drongen al lerlei vereenigingen en particulieren aan op begenadiging; zelfs 10 leden van de jury uit het tweede proces verzochten den bondspresident den veroordeelde genade te verleenen. In December '30 werd Philipp Halsmann begenadigd, doch het verblijf in ge heel Oostenrijk ontzegd. Hii ging naar Parijs, waar hij thans nog wonot. Kort na zijn veroordeeling meldde zich een arbeider, Schneider, aan als de moordenaar. De rechtbank te Weeen schonk geloof aan de mede- deelingen. de man trok zijn zelfbe schuldiging in en werd vrijgesproken. Thans hebben bloedverwanten van Halsmann een nieuwe vervolging van Schneider gevraagd Beweerd wordt o.a dat, het aktenmateriaal betref fende Schneider het bewijs bevat, van de daderschap van een derde wellicht de mogelijkheid van dader schap van Schneider, maar in elk geval het bewijs van de onschuld VAn Philipp Halsmann, COMMUNISTISCH CENTRUM ONTDEKT. Revolutia door hotl AziC In voorbereiding. Men ie te Sjanghai een wijdvertakt centrum voor communistische 'propagan da op het spoor gekomen, dat zioh over geheel Atóë utstrekte, over heel dat werelddeel revoluties voorbereidde. Uit de in beslag genomen documenten blijkt de omvangrijkheid der beweging, terwijl de boeken het bewijs bevatten, dat in den loop der laatste maanden een som van f 96.QP0 is uitgegeven Waar schijnlijk zijn inmiddels in Japan, Hong kong en Malakka reeds talrijke arresta ties verricht. CHINEESCH RECHT. In Kwcdyang, de hoofdstad van de Chineescbe provincie Kwei-tsiau sloeg een man zijn moeder met tie stam tafel zeggende; ,*Het is niet ik. maar mijn vader die u slaat'". De moeder, die zich deze uitlating sterk aantrok nam een zware dosis opium in en stierf. De zoon en zijn vrouw werden ge arresteerd en beiden ter dood ver oordeeld. Van Chineesch standpunt bezien, wekt het vonnis tegen den zoon geen verbazing, maar wel dat tegen de schoondochter. Zij werd er van beschuldigd, dat zij jaren lang haar schoonmoeder een ellendig le ven had bezoi-gd Het bewijs daarvan was niet sterk, maar werd toch vol doende geacht, om de vrouw ter dood te brengen door middel van ling chih,, d.w.z duizend slagen,, een langzame, afgrijselijke manier van te rechtstelling. NOODLOTTIGE BOTSING. Naby Nancy, in Frankrijk, kwam een auto met zee personeu vermoe delijk door eetn defect aau de stuur inrichting in volle vaart in botsing met een boom. De wagen sloeg over den kop en vloog in brand. Drie personen werden ernstig gewond uit üen wagen geslingerd, de drie an dere inzittenden konden piet meer uit den auto kometuen'Verbrandden. Men vond slechte hun verkoolde lij ken. EEN DRIEVOUDIGE MOORD. ln een kelder van een gebouw in Brooklyn vond men de lijken van drie mannen, .die er aan het werk waren geweest. De slachtoffers bleken op beestachtige wijze verminkt te zijn. hun hooiden waren verbrijzeld. Lefl* wijl hun lichamen tallooze messteken vertoonden. De politie is er jn gestaagd, dezen1 drievoudigen moord op te helderen, doch nadere bijzonderheden zijn nog met bekend. EEN RAADSELACHTIG GEVAL. Ongeluk of misdaad.' In het laatst der vorige week werd in hel Zwarte Woud nabij Do bei- Herren alb een verbrande auto met het geheel verkoolde lijk van een ver tegenwoordiger der Mercedes-BenzJa- brieken te Weenen, Von Lacum ge vonden. Men kwam tot de ontdekking, dat men te doen had met een oplichter. Thans meende men met een nieuw geval van bedrog te doen te hebben, n.l. met een persoonsverwis seling, die zeer veel gelijkenis ver toonde met het gerucht makende geval Tetzner en waardoor Von Lar cum zelf wilde trachten van' het too- neel te verdwijnen, door zijn papieren te deponeeren op, bet lijk van een ander. Volgens zijn eigen verhalen zou Von Lacum, die 45 jaar oud is, gedurende den oorlog een ernstige hoofdwonde hebben opgeloopen, waarna in den schedel een zilveren plaat zou zijn gezet Bij het verkoolde lijk werd deze piaat met gevonden. Echter gelooven velen, dat Von La cum het verhaal van de schedelver- wondiug indertijd slechts verzonnen heeftH om zich interessant te maken. 'Het vermoeden dat de oplichter nog in leven zou zijn en dat de doode een ander persoon is, ziet er niet aannemelijk uit. Von Lacum had een ouden wagen, waarmee hu al meerma len ongeluxken had gehad en waarin' zich veel benzinedampen ontwikkel den. welke, daar Von Lacum een sterk rooker was, gemakkelijk kunnen zijn ontbrand en de ontploffing heb ben veroorzaakt. Voorts vond men op het lijk voor hem bezwarende papie- ïlen. die hij wel had kunnen vemietp. gen, terwijl ook de verzekeringssom (60.000 mark) voor de aanzienlijke schulden van den zwendelaar, niet van beteekenis zou zijn. UITVOER VAN AARDAPPELEN. Zwitsarland verhoogt h«t invoer recht De Zwitsersche Bondaregoeriug heeft in haar laatste zitting besloten om het invoerrecht op aardappelen met ingang van morgen 20 Augustus, tijdelijk te ver- hoogen met twee francs (pLm. f 0.96) per 100 K.G. Het Handelsblad teekent hierbij aan, dat in het afgdoopen jaar 1980 ons land naar Zwitserland uitvoerde 0.228 ton kleiaardappelen voor f 306.000; 7200 ton zandaardappelen voor f 204.DX);; en 595 ton pootaardappelen voor f 26.000; tezamen dus veertien millioen K.G. voor ruim een half millioen gulden. Gedurende de eerste helft van het loo- pende jaar zond ons land naar Zwitser land: 800 ton veenaardapeplen voo^ f 82.000, en 3685 ton zandaardappelen .voor f 141.000, tezamen dus vier en een half millioen K,G. Yoor f 174.000, DE RIJKSWEG DOOR DE ALBLASSERWAARD. In het jaarverslag van de HoH. Mij. van 'Landbouw wordt medegedeeld dat steun werd verleend aan uit de afd. in de Alblasserwaard aangewende pogin gen tot wijzig ng van het tracé van den rijksweg Rotterdam—Eist.- Uit de afd. van de Holl. Mij. van Land bouw en uit de afd. Alblasserwaard van den Christelijken Boeren- en Tumders- bond werd gezamenlijk een commissie gevormd, welke tracht gedaan te krijgen dat de weg over de z.g. Brederokade zal loopen en inplaats van midden door de polders de landerijen te doorsnijden, de poldergrenzen volgt, waardoor het boe- renbelang in belangrijke mate zou wor den gediend en tevens voor het door gaand verkeer de beste voorwaarden ge schapen zouden worden, terwijl het be lang der geheel'e Alblasserwaard met dit plan gediend zou worden. Met kracht wordt deze act.e gemeenschappelijk voortgezet. Uit verschillende berichten van den jongsten tijd blijkt meer en meer dat het door de landbouworganisaties voorge stane tracé, steeds meer steun gaat krij gen. VLEKZIEKTESERUM VOOR VAR KENS. Geen prijsverlaging. Op vragen van het Tweede Kamer lid Ebels, betreifende venaging van den prijs van het vlekziekteserum voor varkens, heeft de minister van hinnenlandsche zaken en landbouw geantwoord: Als resultaat van bet onderzoek ten aanzien van de vraag, of in verband met de geringe toepassing van de inenting ter voorkoming van de vlek ziekte, aanleiding bestaat den prijs van het Vlek ziek tenser urn te verlagen, zij medegedeeld, dat hierbij is ge bleken, dat /Zelfs bij een verlaging van den prys van het serum tot f 7.50 per liter, zijnde de helft van den kortenden prijs, de vermindering van de kos* ten der inspuitingen per varken van zoo geringe beteekenis zal zijn. dat nauwelijks kan worden verwacht, dat de toepassing daardoor aanmerkelijk zal worden beïnvloed. Met het oog hierop ïbestaat tot verlaging van het betreffende tarief geen aanleiding. Dr. BENDIENS KANKERONDER - ZOEK. Dr. Piney, de patholoog van het kankerhospitaal te Londen en se cretaris van de commissie van onder zoek van den Britschen rijkskanker» veldtocht, zal binnenkort proeven lei den tot onderzoek van de methode, die dr. Bendien te Zeist toepast ter bepaling van kanker bij zijn patiënten Een zuiver gelijk toestel als dr. Bendien gebruikt is in Duitschland besteld. Een 8-jarig zoontje van den heer Van G. te Eindhoven werd verleden week door den hond van zijn vader ernstig in het onderlijf gebeten. Toen infectie in trad, werd het naar het R.-K. Zieken huis overgebracht, waar het onder he vige pijnen is overleden. Maandag is een 2-jarig kind te Broek-Sittard in een meetpoel gevallen eu verdronken. Een Jongedame uit Breda, die aan boord was van de „Beloeran", van den Rotteardamachun Lloyd, ia in do Roode Zee overboord gevallen en verdronken. In do buurtschap Liedaru onder Dinxperloo ia de 15-jarige dochter Van een landbouwer bij het opdraaien van het electrisch licht door den bliksem ge troffen en onmiddellijk gedood. Te Wellington is een bevel tot ar restatie uitgevaardigd tegen een jonge man, beschuldigd van moord op een 17- jarig meisje, dat volgens ds doctoren levend begraven zou zijn. In Argentinië is Maandag een he vige aardbeving geregistreerd. Nadere bijzonderheden ontbreken nog, Het aantal ongevallen op Maria Hemelvaart ateeg te Parijs tot Zondag avond tot 86 doodan en 105 gewonden, die grootendeels slachtoffers waren van auto-ongevallen. Van de 105 gewonden bevinden zich ongeveer 40 in levensge vaar. Te Zurich was een arbeideraveree niging met versoheiden motorbooten een tochtje gaan maken op het meer. Door de hooge golven is een der booten om geslagen, waardoor zeven personen ver dronken. WATERPOLO. Schoonhoven. Donderdagavond kwart ▼oor acht wordt in de bad- en zwemin richting alhier de laatste competitiewed strijd van den Goudschen Zwembond gehouden tuaachen hat 24e zevental van „Schoonhoven" en „De Gouwe I" uit Waddinxveen. Als de thuisclub wint en ook bij gelijk spel komt „Schoon hoven II" op de tweede plaats. Verliest zij, dan hangt het van het aantal doel punten, dat beide zeventallen in dezen wedstrijd maken, af, hoe de volgorde der onderste vier zeventallen wordt. De wedstrijd U dus van groot belang, niet alleen voor beide spelende zevental len, maar ook voor „A.Z.C. IT' en „G.Z.C. IV", zooala uit den oompetitio- stand blijkt: S.Z. PjG. I 8 0 10 54fl SL-< S.Z. P.O. n 7 8 0 4 0 14-20 0.80 A.Z.O. n 8 3 5 0 22-33 0.7Ö G.Z.a. IV 8 3 0 0 0 17-30 0.75 De Gouwe I 7 2 0 5 4 9-28 0.57 Denzelfden avond wordt een wedstrijd gespeeld tusschen „Schoonhoven III" en „De Gouwe EI". DE BANKEN IN HET PLANTSDEN. Verzoeke het onderstaande te plaatsen als Ingezonden Stukje, waarvoor onzen dank. 1 Wij danken U, Kees Tippelaar, De bankjes zijn nu voor mekaar. Wij houden graag een plaatsje open, Indien ge moe zrijt van het loopen. NAMENS VELE OUDEN VAN DAGEN. Schoonhoven, 18 Augustus 1931. DE STRAATVERLICHTING TE GROOT-AMMERS. Nu 't een beetje vroeger donker begint te worden, zou het wel eens aanbeveling verdienen een goede regeling te krijgen voor het aan- en uitdraaien van het electrisch licht. Om dezen tijjl van het jaar kan het aandraaien gevoegelijk om omstreeks 9 uur (zomertijd) plaats heb ben en kunnen b.v. om 11 uur (zomer tijd) de lichten weder uit. Naar gelang van het jaargetijde zou hiervoor een vas te regeling kunnen worden getroffen. De regeling berust nu bij een persoon, die hoogstwaarschijnlijk geen instructie daar voor heeft. Laat het college van B. en W. of de Raad hierin nn een» spoedig ver andering brengen. Op een behoorlijk op tijd aangestoken verlichting heeft ieder een recht. Vooral op het kruispunt Hoo ge StoepDijk is dit beslist noodzakelijk, temeer, nu die stoep in een toestand verkeert, <Iie dringend verbetering be hoeft. Het publiek profiteert nog van het licht, dat het reclamebord van da firma Van Nelle verspreidt, maar dit mag toch geen aanleiding zijn om *het licht zoo laat aan te steken. Zondag avond heeft het heelemaal niet gebrand en dat in de gemeente Groot-Ammers, die zelfs in de gelukkige positie ver keert, haar belasting te kunnen verlan gen. Ook bij lichte maan dient een soepe ler regeling getroffen te worden. Het ge beurt zoo dikwijls, dat men weinig aan het licht heeft en dat de lampen niet worden aangestoken, 't Is dezen winter wel voorgekomen, dat bij een uitvoering het licht om 1 uur nog brandde en bij een andere uitvoering was het om kwart voor elf al uit. Gelijke monniken, gelijke kappen. 't Is zoo jammer, dat dit per inge zonden stuk onder de aandacht moet worden gebracht, maar waar geen der oude raadsleden over de zaak ooit een woord heeft gerept, hoop ik, dat de nieuwe raadsleden aan dergelijke ge meentebelangen wat meer hun aandacht zullen sohenken- EEN BELASTING-BETALER. Groot-Ammers, Augustus 1931. AMSTERDAM, 19 Aug. (Draadloos). Aardappelmarit. De prijzen waren heden onveranderd. Aanvoer 4 ladingen, 1340 H.L. AMSTERDAM, 19 Aug. (DraadlooS). Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 396 vette kalveren, le kwal. 68—74, 2e kwal. 00—06, Se kwal. 5060 por K.G. levend gewicht; 84 nuchtere kalveren f 8 10 per stuk; 700 varkens, vleesohvar kens, wegende van 90110 K.G., 50— 57, zware varkens 52—65, vette varken» 50—52 per KG. alachtgewic.ht. üit De nemarken werden aan bet abattoir aan gevoerd 10 wagons geslachte runderen. WOERDEN, 19 Aug. (Draadloos). Kaasmarkt van heden. Aanvoer 413 partijen kaas. Prijzen: met rijksmerk le kwal. f 3843, idem 2e kwaL f 33—37, zware f 44. Handel matig. BODEGRAVEN, 18 Aug. Kaasmarkt Aangevoerd 400 partijen Goudsche kaas, waaronder 398 met rijksmerk, totaal 17.726 stuks, wegende 159.534 K.G. Prijs met rijksmerk le soort f 38—43, 2e srt. f 34—37, zware tot f 45. Handel matig. ROTTERDAM, 18 Aug. Veemarkt. Aangevoerd 228 paarden, 43 veulens, 1 ezel, 862 magere runderen!, 866 Vette runderen, 380 vette kalveren, 800 nuch tere kalveren, 405 graskalveren, 450 schapen of lammeren, 80 biggen, 12 bok ken of geiten, 12 overloopers. Prijzen per half K.G.: Koeien 2584 cent, 4042X cent, 401448 cent; atié- ren 3132 cent, 3438 cent, 87 H43 cent; kalveren 40—37H cent, 50—55 cent, 67^—00 oent Prijzen per stuk van mager vee: Melk koeien f 210—365, stieren f 120480, graskalyeren f 30—90, paarden* l 200— 325, slachtpaarden f 145235, hitten f 85180, veulens f 00180, fok nuchte re kalveren f 1807, slacht nuchtere kalveren f 12—'18, kalfkoeien f 200— 355, pinken f 121170, vaarzen f 180—. 210, biggen f 10—.14, f 1.40—2 per week. Overzicht: Koeien en ossen redelijke handel, prijzen gelijk Maandag; stieren handel redelijk, prijzen van vorig» week; vette kalveren trage handel, prij zen van Maandag moeilijk te handhaven; melk- en kalfkoeien luie handel, onveran derde prijzen; jong vee stroeve handel, prijshoudend; graskalveren handel niet vlug: nuchtere-, fok- en slachtkalveren kalme handel, hoogere prijzen. SCHOONHOVEN, 18 Aug. Veilings- vereeniging „N. O. 8." te Schoonhoven. Veiling op 18 Augustus. Keswick le 10 20, 2e 911, kruilingen le 12—16. 2é 0—10, glasappels le 12—15, zure bloe- mé 16—20, «uurval 5—10, duiven-

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 2