Nieuwe Avonturen van R 0 B KAASDAG TE JUTPHAAS. xluut- Wat geeft de Radio? Weerbericht. Kerk en School. Stadsnieuws. Telegrammen. Gemengd Nieuws. EEN VROUWEN-MOORDENAAR. Sportnieuws. KER8T0 BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schnonhoveniche Courant MAANDAG SI AUGUSTUS 1M1 Dinsdag 1 3*pt*möw. Hilversum. 8—40 Gramofoon; 10—10.15 Morgenwijding; 10.15—40.60 Gramo foon; 10.30—11 Mej. M. Brandenburg over: „Gemengde of eigen scholen toot omse meisje*? 11—1 A .VJl.O.-Kwar tet en Gramofoon; 1—2 Ooncert (Or gel en Viool); 2.30—0 Gxamofoon; 8— B.30 A. D. Hildebrand leest uit: „Korte arabesken" van Ooupems; 3.30—4.80 Concert Beiersohe Kapel; 4.3Ö—5.15 Max Tak over: „Groote pianisten van dezen tijd" (met Gramofoon); 5j15—7 Omroep-Orkest en Zang; 7—7.30 Boe kenhalfuur; 7.308 Omroep-Orkest; 88.15 Louis Noiret in z:n Heoertoire; 8.159.15 Gxamofoon (Deraer aote „Faust"; '9.15—0.30 Louis Noiret; 9.30 I10 Kovacs Lojos en rijn Orkest 10— lfl.lÖ Nieuwsberiohten; 10.1511 Ko vaca Lajoa en zijn Orkest; 1112 Gra~ mofoon. 11 Huizen. K.R.Ö. 89.15 Concert; 19— 11.30 Gramofoon; 11.8012 Godsdien stig halfuurtje; 12.15—1.45 K:R.O.- Trio; 1.45—0 Gramofoon; 2—3 Vrou wenuurtje; 3—0.30 Gramofoon; 4—5 Gramofoon; 56 K.R.O. Kunstensem- blo; 66.3) Uitzending van het Onder wijsfonds voor de binnenvaart; 6.807 KiLO.-Kunstenaemble; 77.30 De heer L. Scheethout overt „Primitieven en Renaissance"; 7.458 Verbonds- kwartiertje; 8—11 K.R.O.-Orkest en Zang; pijn. 9.16 uur Nieuwsberichten; II12 Gramofoon. Woensdag 2 September. Hilversum. V.AJLA. 6.46—7 en 7.30— 7.45 Ochtendgymnastiek; 8 uur Gra mofoon; 9.30 uur Orgelspel; V.PJL0. 10 uur Morgenwijding; V.A.R.A. 10.15 uur „Onze Keuken" door P. J. Kers; 11 uur Cello-concert en Gramofoon; 11.30 uur Gramofoon; 12 uur V.AJR.A. Septet; 2.15 uur Cooperatiekwartiertje; B.30 uur Voor de Kinderen; 8.30 uur Maak het delf; 425 uur Gramofoon; 4.3) uur Voor de Kinderen; 5.15 uur Vragenhalfuurtje door Oom Henk; 6 uur V .AJRA.-Mandoline Ensemble; 6.45 uur Uitzending Instituut voor Plantenveredeling; 7.25 uur Gramo foon; 7.30 uur De heer Broekman over: „De Censuur door alle eeuwen"; 8 uur VJkiLA.-Septet; 8.45 uur Hoorspel door „Het Groot Volkstooneel"; 9.15 uur V. AR .A.-Orkest; 10 uur Persbe richten; 10.10 Gonoert (Vervolg); 10.40 uur Voordracht door Willem van Cap- pellen; 11 uur Concert '(Vervolg); 11,80 uur Gramofoon. Huizen. N.C.B.V. 0-0.15 Schriftlezing; 8.15—9.45 Concert; 10—10.3) Dames koor; 10.30—41 Ziekendienat; 11—12 Harmoniumbespeling en Zang; 12.15 12.30 Gramofoon; 1220—0 Concert; 2 0.80 Gramofoon; 2.308 Ghr. leo- tuur; 3—400 Christelijk Dameskoor „S ureum Oarda"; 4.45—5 Gramofoon; 5—6 Kinderuurtje; 66.30 Gramo foon; 50 Kinderuurtje; 66.30 Gram mofoon; 6.307 KrLstHk Frysk Sel- Skip; 7—7.30 Christelijk liederenuur- tje; 7.468 Gramofoon; 8—6.45 Ned. Chr. Omroep-Orkest; 8.45—925 De heeren H. Amelink en F. L. van der Bom over de 16de Internationale Ar- beida Conferentie; 925-40 Vervolg Conoert; 10—10.10 Persberichten; 10.10 —1100 Gramofoon, zien tijd werd water gegeven. Hieruit valt af te leiden dat het personeel van de Graaf uitstekend met de «puit op de hoogte ia. Vrijdagmiddag bemachtigde een Haagsche hengelaar in het spborwater een snoek van 13 pond, temeer een zeld zaamheid. daar de snoek met een ge woon baarstu g gevangen werd. Qorlnchsm Te Rotterdam Is voor het hoofdakte- examen geslaagd de heer J. H. M. van Rooijen alhier. Negert]* geboren. Gouda. Dezer dagen, tijdens het ver blijf van Circus Gleioh in de stad, is in het Van Iterson Ziekenhuis een neger jongetje geboren. Het knaapje is Katho liek gedoopt en ontving bij het H. Doop sel de voornamen Henny Gharlo. Gouderak. Op de voordracht voor 4e en 5e leerkracht aan de O. L. School zijn geplaatst de heeren J. Wagemaker te Dre schor, A. van Arkel te Weesp en L. van Manen te Moordrecht en de hee ren A. van Arkel te Weesp, L. van Ma nen te Moordrecht en A. H. Vergoom t< Numansdorp. Een brandje. Waddinxveen. Door onbekende oor zaak ontstond ten huize van den heer V. aan het oude dorp een ernstige binnen brand. Door vlug ingrijpen kon men door middel van eenige emmers water het vuur meester worden. Eènige gordijnen Werden een prooi der vlammen. Jubileum* Waddinxveen. De heer J. J. Oornelia- sen herdenkt heden den dag, dat hij 25 jaren geleden in dienst thad bij de Pa pierfabriek „De Sohoone Haas" vJl A. W. van Lange. Waddinxveen. De politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen de huisvrouw van V., wegens beleediging van mej. L. G. De landbouwer Z., uit Hozerswou- de, reed met zijn paard, dat voor een wagen was gespannen, over de Bloemen- daalschen weg Doordat een zwerver in den berm van den weg vlug overeind sprong, schrok het dier en sprong te war ter. De bestuurder wist zich bijtijds in veiligheid te brengen door van den wa gen te springen. Door toegeschoten hulp wiet men door het lossnijden van het tuig het paard op den w&l te halen. La ter is de wagen op den kant gehaaid., Te water gereden. Wllllge-Langerak. Vrijdagavond reed mej. R. per fiets op den Lop ker Voor dijk. Ter hoogte van den landbouwer v d. Vlist passeerde ze een wagen. Door een kleine slingering geraakte ze haar stuur kwijl, met het gevolg, dat in jle voorweterng terecht kwam. Nie mand bemerkte het ongeluk, maar op haar hulpgeroep kwam een zoon van den heer De V aansnellen, die door middel van een stok haar aan den wal wat te brengen. Nadat mej. R. zich bij v. d V. van droge k leer en had voorzien, ia zij huiswaarts gegaan. Polsbroekerdam. De heer G. A. Roele- veld, als onderwijzer werkzaam aan de Chr. School te Lopik. is Vrijdag te Utrecht geslaagd voor het examen hoofd- acte. Polsbroek. Aan het einde van de Vrijdag gehouden Raadsvergadering <*^jdde de voorzitter een woord van dankbare waardeering mil de nagedachtenis van wijlen den heer W Snoek, die *n de afgeloopen pe riode door den dood aan den Raad ont- v el en sprak daarna eeb woord van dank tot de sche dende raadsleden voor alles, wat zij voor de gemeente geweest zijn en gedaan hebben. De heer A. van der Mei was ruim een kwarteeuw lid van den gemeenteraad, de heer C. Stra- V6T had slechts gedurende een deel dezer periode zitting. Genoemde heeren dank ten den burgemeester voor zijn afscheids woord en spraken hunne beste wensehen u t voor den toekomstigen arbeid van den Raad en voor het welzijn der gemeente. IJsselstein. Bij de aanbesteding van de gedeeltelijke verbouwing van een schuur tot verloflokaal voor reken ng van den heer H. J. van den Berg, onder arch; lectuur van den heer G G van Zeist, was laagste inschrijver de heer G. Heijman te Jutphaas, aan wien het weTk werd gegund. Amelde. Op de agenda van de raads- vergaderng on Dinsdagmorgen 10.30 uur komen, behalve de beëediging der nieuw-benoemde leden en de benoeming der wethouders, de volgende punten voor: Bespreking verkoop bouwterrein aan Barten. Slob en De Jongh, voor bouw van een klompenfabriek. Besprek ng werkloozen-ondersteuning. Wijziging be grooting 1931 Bespreking aangaan geld- leening voor den bouw van een n:euwe bijzondere school en machtiging aan 13 en W. om het benood gde bedrag aan het bestuur van de Bijzondere School uit te betalen. Een afscheid. Berkenwoude. De heer A. Kool, hoofd der 0. L. School, nam Vrijdagmiddag afsche d van personeel en leerlingen, we gens zijn vertrek naar Stompwijk. De heer A. Kool werd toegesproken door mej. Eerland, onderwijzeres, door ©eni ge leerlingen en door da. Ten Bruggen- kate. Ook de vader van den heer Kool sprak eenige woorden tot zijn zoon. De leerlingen boden het scheidende hoofd bloemen en geschenken aan. De heer Kool bracht allen dank voor hun waar- deerende woorden. De kinderen heeft hij getracteerd. Hardinxveld. In de Dinsdagavond om 7.15 uur te houden gemeenteraadsverga dering komen de volgende punten aan de orde: 1. Installatie raadsleden. 2. Benoeming wethouders (aftredend de heeren G. A. van Houwelingen en J. van 't Verlaat). 3. Benoeming leden commissie voor de strafverordeningen (aftredend de heeren T. Vermeulen, G. van Kekem, G. J Voogel en J. van 't Verlaat. 4. Benoeming leden commissie van ge- org overleg (aftr de heeren G. J. Voo gel, C. van Kekem en G. de Jong). 5. Benoeming leden Havencommiaa e (aftredend de heeren C. van Kekem, A. de Heer en Q. de Jong). 6. Benoeming lid vereeniging „Volks huisvesting (aftredend de heer Q. van Kekem). 7. Benoeming lid comm esie beheer van den schoolartaendienst (aftredend de heer J W. van Aken) 8. Benoemfhg leden commissie uitvoe ring steunregeling (aftredend de heeren J. W. van Aken, G de Jong en H. v. d. Bout). Jaarsveld. In de Dinsdag te houden raadsvergader ng, die voorin. 10 uur aanvangt, komen aan de orde: 1. Ingekomen stukken en mededeelin- gen. 2 Beëediging der benoemde raadsleden. 3 Voorstel A. H S. Benschop tot ver laging der jaarwedde van de wethou ders. 4e Benoeming wethouders 5e. Voorloopige vaststelling gemeente- reken'ng over 1930. 6. Vaststelling expl. vergooding aan de bijz. scholen over 1929 7 Voorstel om op den d enst 1931 ex tra af te lossen: 1 f 400 als restant der 5 pCt. leening. aangegaan voor restau ratie der onderwijzerswoning; 2 f 390 als restant der 5 pCt leening, aangegaan vóór inrichting Raadhu-'s, rioleermg dorpsstraat en aankoop brandspu ten- buisje. Krimpen a.d. IJssel. Tegen het einde der volgende week is aan de laatste werk lieden bij de NV. C. van der Giessen Zonen's Scheepswerven, ontslag aange zegd. Tienhoven. In de Raadsvergadering van Dinsdagmorgen half tien, komt alleen de beëediging der nieuw benoemde le den en de benoeming der wethouders aan de orde. Jachtwetovertredfng. Groot-Ammeri. De brigade-comman dant der rijkiveldwacht te Nieuwpoort en de alhier geetationeerde rijksveld wachter Van Wijnen, troffen in den De Opening. Juthpaas. In het Gemeentelijk Gym nastieklokaal is Donderdagmorgen de groot© Kaasdag gehouden. De opening had des morgens om 10 uur plaats. De heer Peek verwelkomde het oomité, in 't bijzonder den burgemeester. Voorts be groette spr, de voor het eerst aan een kaasdag medewerkende hand els vereen i- fflug. De burgemeester hield daarop de ope ningsrede. Was de vorige kaasdag hier een groot succes, die van thans achtte epr. nog meer geslaagd. Aan den wakke ren voorzitter der Handlesvereeniging komt de eer toe, dat deze kaasdag gecom bineerd is met een middenstandstentoon stelling, aldus samenwerking tusschen boeren en middenstanders, wat spr. in het belang achtte van den bloei van de gemeente. Nadat spr. den kaasdag voor geopend had verklaard, klonk het Wilhelmus. Daarop sprak als voorzitter van de Jutphaasche Handelsvereepiging, de heer C. Kragten. Het was voor het be stuur dezer vereeniging een eer om mede te werken tot bet welslagen van den kaasdag. Spr. wees op de leuzen Een dracht maar Macht, en „Draagt Elkan ders Lasten. De voorzitter van den Melkveehouders- bond, de heer J. A. Jougeriue, noemde Jutphaas een voorbeeld, waar A.B.T.B. en de Meikveehouderabond prettig sar- menwerrken, wat spr. een verheugend verschijnsel noemde. Daarna .volgde een rondgang langs de expositie'*. De Bekroningen. De tentoonstelling omvat 46 inzendin gen, benevens een inzending kaas buiten mededinging van den heer A. J. Spelt. De navolgende bekroningen zijn toege kend: Serie A 84 punten. Ie prijs H. Schoen maker te Heemstede; Serie B 83 punten: le prijs C. van Wijk Dz. te Jutphaas; Se rie C 82 punten: le prijs J. van den Berg te Jutphaas; 2e prijs Gebr. Van Dijk te Juthpaas; 3e prijs W. van Miltenburg te Jutphaas; 4e prijs H. van Kippersluit te -Juthphas; 5e prijs J. Versteeg te Jut phaas; 6e prijs Th. Bouman te Juthpaas Serie D: le prijs A. J. van Wijk; 2e prijs C. Beemer te Jutphaas. Serie E: le prijs J. A. van Sohaik, 2e prijs T. Kool en 3e prijs A. J. Spelt, troostprijs J. van Wijk, allen te Jut phaas. Op het terrein achterliet gymnastiek- gebouw had de Jutphaasche Handelsver- eeniging haar tentoonstellingstenten op geslagen. De stands trokken een druk be zoek. Ook eenige finna's van buiten de gemeente exposeerden met zuivolberei- dingswerktuigen. Vol belangstelling werd geluisterd naar den uitleg der werking van een electriaohe kammachine en*. Er was aan de stands veel zorg be steed en ook voor de Jeugdige Jutphaaa- eche Handelevereeniging ia de tentoon stelling een groot succes geworden- Er was veel belangstelling voor de re de van Dr. Boekei over kaas en haar ge breken van den kant der boeren en boe rinnen. Treffend was, wat de sprekkr ver telde, omtrent het onderscheid tusschen kaas, bereid met pompwater of leiding water. De kaas bereid met leidingwater won het glansrijk van den kaas bereid met pompwater. 137. „Het beste wat ik dan doen," peinsde Rob, „ia te probeeren de rivier weer te bereiken." Maar nauwelijks had hij 100 Meter geloopen, toen een kolossale riaoeeroa, dte ia bri laaf» m kf slapen, oprees. Rob probeerde zich te verbergen, maar het kwaadaardige dier zag hem. 138, Met gebogen hoofd rende het voorwaart#. Rob rende naar een boogan boom, die op een kleinen afstand stond, het was zijn eenige kans om het reus achtige beest te ontwijken, dat hem met verbijsterende vlugheid volgde en hem bijna inhaalde, polder Brandwijk den landbouwerszoon N. M., jagende aan. Zij namen een twee- loopajachtgowoer en vijf patronen in be slag. In het gezin van K. v d. Wal de den zich Zaterdagmorgen bij drie kinde ren vergiftigingsverschijnselen voor. Dr. Roelink uit Streefkerk kon de oorzaak niet vinden. Vermoedelijk ligt die in het eten van ondeugdelijko kaas. Lekkerkerk. De heer Oudenes ging per fiets huiswaarts, toen hij in Opperduit door den motorrijder J. uit Krimpen a.d lek werd aangereden en wel zoodanig, dat O. onder aan don dijk terechtkwam. Zwaar gewond werd hij opgenosmon. Hij had ©enige kwetsuren een een hersen schudding. Gemeenteraad. Nieuw-Lekkerland. Een openbare ver gadering van den gemeenteraad is belegd togen Dinsdag 1 September, des namid dags 2 uur. De agenda luidt: 1. Beëedig ng en mstallatie raads leden. 2. Benoeming wethouders. 3 Ingekomen stukken en mededeelingeh 4. Ambtenarenreglement 5. Voorloopige vaststelling gemeent - rekening 1900. 6 Vaststelling gemeente begrooting '3 7 Huurcontract met A. C de Groot inzake ambteswoning van den burge meester. 8. Onderhandsche aanbested ng ophn len faecaltèn der gemeente over 1932 P. Vaststelling verordening op de hef ting opcenten op de gemeentefondabolas- ting. 10. Voorstel van B en W nzako het aanleggen van een fietspad op den Mid delweg in eigen beheer uit te voeren door werklooze steuntrekkende arbe - ders. 11. Begrootings wijn ging, dienst 1931 Een afscheid. Nieuw-Lekkerland. Donderdagmiddag hebben de heer P. Bouter en mej. A. 6. v. d. Kooij, resp onderwijzer en onderwij zeres aan de bijzondere school op het dorp, afscheid genomen van -personeel en leerlingen, de eerste wegens vertrek naar Delft, de laatste wegens voorgeno men huwelijk Het hoofd der school, de hoer H. Arends en de voorzitter van het schoolbestuur, de heer A. den Boer, heb ben hen hartelijk toegesproken. De kin deren schonken den heer Bouter een rookstel en mej. v. d. Kooij een kapstok- kleed. Bij monde van den heer Van Horssen werden namens het personeel oen wekkerklokje en een aierkussen over handigd. Mej. v. d. Kooij kreeg van het schoolbestuur een schemerlamp. l)o beor li. en mej. v. d. K. hebben voor een en an der vriendelijk dank gezegd. De kinderen werden onthaald. In verband met het groot aantal abonnó's, dat in do kom van ons dorp bij het telefoonnet is aangesloten, zal binnenkort in dat deel der gemeente do Iwvengrondsche geleiding door oen on- dergrondsche worden vervangen Over een lengte van ongeveer 1600 meter zul len de telefoonpalen verdwijnen Zaterdagavond is hot driejarig kind van den heer J C de Jong in een sloot achter de won'ng gevallen en ver dronken. Giessen-Nieuwkerk In de openbar-1 raadsvergader ng op Dinsdag 1 Septem ber, des avonds half acht (zomertijd) zullen de nieuwe raadsleden beëedigd worden en wethouders gekozen. Giessen-Nieuwkerk. Woendag maakto de Ghr Jongedochtersvereeniging „Dor cas" per autobus een uitstapje naar Breda en omstreken. Omstreeks 8 uur vertrok het gezelschap en aJkriveerde om 10 uur te Breda, waar eerst werd be- zicht gd de Groote Kerk. Vervolgens werd de reis voortgezet naar de zoogenaamde „Oisterwijksche vennen". Te ongeveer half elf arriveerde men hier weer, ru'm voldaan over al het genotene. Giesssndam. In verband met de hper- schende mala'se heeft de vereeniging „Oranje Boven" besloten, dit jaar geen feest te organ seeren. Alleen zullen en kele kinderspelen gehouden worden. De werkloozen in deze gemeente hebben besloten een adres aan den ge meenteraad in te zenden, waarin ver- De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Dinsdagavond: Zwakke, veranderlijke wind; zwaar be wolkt met weinig of geen regen in het Noorden; betrokken tot zwaar bewolkt, met kans op regen en onweer in het Zui den; weinig verandering in tempera tuur. Waterstand Opgave van 31 Augusuta, vin. 9 uur: Keulen 4.92 was 0.06 M. Maastricht (Borgharen) 42.87 Vreeswijk 2.43 was 0.08 M. Luchttemperatuur. De temperatuur van de lucht bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw 68 graden Fahrenheit ASTd\ Maandag 31 Augustus, Volle Maan. Qp 7.46, ondar 8.35, Naar waarneming in den morgen ran 31 Augustus. EERSTE BLAD zocht wordt om een betere steunregeling. De heer P. Borsje is dezer dagen geslaagd voor de acte l.o. Dttitsch. Glssssn-Oudekerk. De gehouden ool- lecte ten bate van de Evangelisatie te Arkel, heeft f 17,94H opgebracht. Ammeritol. Dinsdagavond «al de ge meenteraad ter vergadering bijeenkomen. De vrachtrijder D. P. van Schoon hoven, reed de vorige week met het draaien van zijn auto, aan de Kerk straat een deur en een ruit boven die deur, van het café van den heer D. Blan ken in elkaar. Zonder zich om de schade te bekommeren, maakte hij zich met zijn auto uit de voeten. Bleskensgraaf. De couranten-bezorger A. Vonk viel bij het overvaren uit een schouw. Toen hij op het droge was, moest hij z.ch opnieuw te water begeven, omdat zijn fiets onder water aan een kabel vastzat Het ongeval liep zonder ernstige gevolgen af. Moordrecht. De raad is voor openbare vergadering bijeengeroepen op as. Ding dag, des n.m. half vijf. De agenda ver meldt o.m. beëed ging nieuwe raadsleden, Benoeming wethouders Verkiezing van voorzitter en twee leden voor de comm-s- sie tot exploitatie van het Tonnenstelsel; aftredend zijn de heeren J. J. Snel, J. L. de Jong en P. van der Bas Benoe ming van drie leden voor de Bedrijven- comm aste; altredend zijn de heeren H. Frederiks, H. Rietveld en J. J. van Gen nep. Flauw* grap. Stolwijk. Bij het baggeren van een sloot langs den Goudscheweg haalde de heer M. Vrijdagmiddag oen rijwiel uit het water. Bij onderzoek bleek, dat het toebehoorde aan V. uit Benedenkerk, die het sinds een ge maanden vermiste. Hij had het op een Zondagavond onbeheerd op het dorp laten staan en toen hij naar huis wilde rijden, bleek het te zijn ver dwenen Het rijwiel is blijkbaar uit bal dadigheid in het water geworpen. Vrijdagavond werd een vergade ring van melkveehouders gehouden in liet café van den heer G. Romeijn, zulks in verband met de te Gouda bestaande melkkwestie. Verscheidene veehouders waren gekomen, doch zij zijn tot geen resultaat gekomen, zoodat nogmaals een vergadering zal worden gehouden. Stolwijk, De Raad zal morgen, v.m. 11 uur, vergaderen ter behandeling van de volgende punten. Notulen. Ingekomen stukken. Beëediging Raadsleden. Benoe ming Wethouders. Benoeming Commis sieleden Wijziging Gemeentebegrootmg, dienst 1931. Rondvraag. NIEUWSBLAD VOOR ZUIfrHOtLANP f?N UTRECHT, SChoonhöveflsehf Courant NED. HERV. KERK. Bedankt voor Veenendaal Da. W. Rijns burger. te Polsboek en Vlist, die inmid dels een toezegging van beroep ontving naar Hoogeveen. Lopik. De heer S. van der Linden, Candidaat tot den H. Dienst en Theol. Doctorandus te Utrecht, is voornemens op Zondag 11 October alhier intrede te doen. Als bevestiger hoopt op te treden Da. J. C. Teriouw, van Kamperveen. KONINKLIJKE ONDER SCHEIDINGEN. De heer H. A. Sohreuder «Sr., wethou der van Schoonhoven, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken en oud-lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, is bij Koninklijk besluit benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Naast den heer Schreuder viel nog aan een viertal inwoners onzer stad een Kon. onderscheiding ten deel De ©ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau is namelijk toegekend in goud aan den heer W. de Vries, inspeo- teur van politie, in zilver aan do heeren J. Ponsioen, reiziger bij de firma C. J. M. van den Braak, en A. Meijer, mees terknecht bij de Schoonhovensche Zilver- fabriek, v.h. H. Hooijkaas, en in brons aan mej. M. van den Bergh, voorheen keukenmeid bij baronesse Van Hogen- dorp te Zeist. De burgemeester ontving deze vier personen met als patroons de heeren W. Hooijkaas en G. Malingré, Zaterdag morgen om 11 uur, in de raadszaal ten stadhui ze. Op de tribune nam het poli tiepersoneel plaats. Burgemeester Rambonnet verklaarde, dat het hem buitengewoon veel genoegen deed, de betrokkene mededeeling te kun nen doen van de bovengenoemde onder scheidingen, waarmede hij hen hartelijk gelukwensohte. De inspecteur had zijn eeremedaille verdiend door zijn goede prestaties in langdurigen politiedienst, in het bijzon der den laatsten tijd in deze gemeente, waar hij zioh o.a. verdienstelijk maakte door de opsporing van misdadigere en de inrichting van de dactylosoopische centrale. Nog kort geleden heeft de heer Pon sioen zijn 50-jarig jubileum in dienst van de firma Van den Braai herdacht. De burgemeester verklaarde, dat men had had gehoopt, dat de onderscheiding, die ♦spr. op verzoek van den patroon voor den jubilaris had aangevraagd, reeds toen zou zijn afgekomen. Hij hoopte dan ook, dat het voor den heer Ponsioen een genoegdoening zou zijn, thans te onder vinden, dat toch van hoogerhand de aan dacht viel op zijn verdiensten. De heer Meijer was ruim 40 jaren in dienst van de firma Hooijkaas. Qp een wenk van den tegenwoordigen directeur, had fjpr. dadelijk getracht, de aandacht der regeering op den heer Meijeer te ves tigen. Diens onderscheiding be*ohouwd* •p*. olf m welverdiende Wooning voor zijn verdiensten niet alleen tegenover de fiima Hooijkaas, doch ook in de gemeen te,' welker belangen de heer Meijer oa ook eenigen tijd els raadslid heeft ge diend. Mej. Van den Bergh waa de eenige, die het gebied harer werkzaamheden bui ten Sohoonhoven 'had liggen. Zij heeft 'n buitengewoon langen dienst bij baronesse Van Hoogendorp aohter den rug en het verheugde spr., dat hij haar in kennis had mogen stellen van dit bewijs van waardeering voor haar werk. Omdat zij de eenige dame onder de bevoorrechten, bood spr. haar een bouquet aan. De burgemeester constateerde, dat te genwoordig aan de Koninklijke onder scheidingen iets minder aandacht wordt geschonken dan vroeger. Voor een deel ia dat misschien toe te schrijven aan het feit, dat zij ook wel eens werden toege kend aan personen, van wier bijzondere verdiensten met niet algemeen overtuigd was. Van dergelijke gevallen was hier geen sprake. De onderscheidingen, hier toege wezen, zijn alle ten volle verdiend. Niet allen, aldus spr., hebt ge uw prestaties op opvallende wijze verricht, maar ze waren daarom niet van minder belang, vooral in 'n tijd, waarin onder de Jonge ren de plichtsbetrachting vaak te wen sehen overlaat. Het deed aen burgemees ter genoegen, dat hij de betrokkenen van do Koninklijke besluiten mededeeting had mogen doen en hij steHe het dan ook op prijs, dat deze niet vooraf op andere wij ze waren gepubliceerd. Zaterdagmiddag heeft „T.A.V.E.N.U." voor ds woning van den heer A. Meijer, en voor die van den heer W. de Vries, een serenade gebracht. REMONSTR. GEREF. GEMEENTE. Om drie redenen was het gisteren voor de Remonstr. Gerei. Gemeente alhier een bijzondere dag. Allereerst was er de herdenking van het 50-jarig bestaan van het kerkgebouw aan de Kruispoortstraat. Die aanleiding heeft men benut om de noodzakelijke restauratie van de wanden en de dectrificatie van het gebouw ten uitvoer te doen brengen, waarna gisteren het gerestaureerde gebouw opnieuw in gebruik werd genomen. Dat dus als twee de feit En het derde was de intrede in de stad van Mej. Ds. A. A. van Royen. Ds. Van Royijen hield haar leerrede naar aanleiding van het boek van Ne- hemia, waarin zij groote overeenkomsten opmerkte met de huidige- slechte tijdsom standigheden. Verder heeft zij de hier boven genoemde feiten herdacht. De heer T. W. van den Houten bood namens de leden en begunstigers der ge meente de predikante en het bestuur een pabn en twee varens aan, dienende ter versiering van het gebouw. CONCERT „T.O.A.G.E.N.O.". Ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin zal de Muriekvereeni- ging „T.O.A.G.E.N.O." Donderdagavond om 8 uur onder leiding van den heer A O. Lensen een concert geven in de muziek tent op den Dam. Het programma is als volgt samenge steld: Wilhelmus Van Valerius. Joyeuze Retour (Marech), J. Bauwena. Amoroso (Wals), L. Medaer. Le val de 1' Amblève (Fantaisie), D. D. BeUeflamme, Bellatrix (Ouverture), M. Galdero. Pauze. Paris-Broxelles (Marsch). L. Puroatte. Waldeslust (Lied en Wals), F. Hannemann, Arr. A. C. Lansen. La Bruyère (Ouverture), M. J. H. Keesels Loudspeaker (Marsch) 8. G. r. Leeuwen. Wien Neerlands' Bloéd, Wilms. EEN MOOI SUCCES. Op het Nationaal Concours, uitge schreven door het Muziekkorps van „Utrecht's Vrijwillige Brandweer" be haalde Zaterdag het Schoonhoven's Da meskoor", onder leiding van den heer B. A. Hoon een len prijs met 354 punten in de 3de aideeling. In den eere-wedstrijd kreeg het Dar meskoor een len prijs met 156 punten. VERLOTING „KUNST NA ARBEID". De Mondacoordenovereeniging „Kunst na Arbeid" zal een verloting houden voor haar fonds tot aankoop van groo- tere instrumenten. Er worden 1500 loten a 10 cent uitgegeven. B. en W. hebben voor de verloting reeds toestemming ver leend. Zaterdagavond geeft „Kunst na Ar beid" een ooncert op den Dam en na af loop daarvan zal worden overgegaan tot de trekking der verloting. De prijzen kunnen dan terstond worden afgehaald tegen inlevering van het 'nummer. Ze worden vanaf hedenavond geëtaleerd in den Kadiohandei van den heer Brouwer op de Haven. UITVOERING „D.O.S.", Voorafgegaan dear het Fanfarekorps „TJk.VJElN.U." maakte Zaterdagmiddag de Gymnastiek- en Athletiekvareeniging „D.O.S." van het Olivier van Noortplein af een rondgang door de stad. Als steeds maakte de stoetdoor de keurige uniformen en de uitstekende! orde, waarin mar cheerde, een flinken indruk. Het eind punt van den marsch was het excercitie- terrein op de Wal, waar ,J).O0." .on der leiding van haren directeur, den heer Appel, uit Gouda, een welgeslaagde uit voering heeft gegeven. Nadat met een keurigen stand het pro gramma was geopend, volgden vrije- en oefeningen van de geheele vereeniging en ook van de meisjes-, jongens- en adspi- rantenklassen afzonderlijk. Daar de va cantia de gelederen van „D.O.S." wat had gedimd, was de medewerking van eenige krachten van de zustervereeniging te Haastrecht aan de nummers brug en rekstok welkom. Eenigen hunner gaven mooi werk t« zien. Bijzonder a&udaoht trok de reidans, uitgevoerd door meisjes ap jongens in boerenkleederdraoht. „T.A.V.E.N.U." luisterde de uitvoe ring met eenige nummers op. HEROPENING. Nog slechts kort geleden was de be kende meubelzaak van den heer W. F. Lensen in de Lange Weistraat gevestigd. Ze werd voorloopig verplaatst naar de Oude Haven. Thans heeft de heer Len sen evenwel beslag weten te leggen op een ruim winkelpand, namelijk het per ceel Lopikerstraat 4, het „Witte Huls", en daar heeft hij Zaterdagmiddag rijn zaak heropend. Was voor de meubelmakerij en stof- feerderij een eerste stand als deze geen directe vereischte, zeker zal doze ver plaatsing er bevorderlijk voor zijn en van veel beteekenla is deze stand voor den winkelverkoop. In den ruimen en opval lenden winkel kan de heer Lensen ©en flinke versoheddonheid van artikelen on der het oog van het publiek brengen en dat maakt het hem mogelijk voor een ruime sorteering zorg te dragen. De goed verlichte winkel trok Zater dagavond bijzonder de aandacht. OPENLüfCHT CIRCUS. Bij bekkenslag en door middel van aan plakbiljetten werd Vrijdag aan Sohoon hoven de ankomst van een circus be richt. Maar het was er niet een als dat van Gleioh of Hagenbeek; velen, die de zer dagen het „reuzencifcus" in Gouda hadden bezocht zullen misschien wat min achtend hebben neergezien op wat men Vrijdagavond op den Dam Inrichtte. Een flinke stelling voor den rekstok, een lamp er boven in, met een snoer naar een dor winkels, een paar kleedon op den grond en het openluchtcircus „Adolpho" was gereed. Directie, artisten en personeel bestonden te samen uit twee personen. Toch heeft dat tweetal dingen te zien gegeven, die in een groot circus op hun plaats zouden rijn geweest. Of Adolpho „de sterkste man der wereld" was, zoo als hij werd aangekondigd, weten we niet, maar wel bracht hij het in die richting een heel eind. En van zijn mede werker viel vooral de buitengewone le nigheid te bewonderen. De voorstelling trok zeer veel kijkers. MOTOR-ONGEVAL. Een zoon van Dr. De Bruin alhier, wonende te De Bildt, reed gisteren op den Oranjesingel te Nijmegen op zijn mo tor als deelnemer aan de Sterrit naar Nijmegen. Van de tegenovergestelde rich ting naderde een auto, bestuurd door Van B. Vlak bij den heer De Bruin wierp de auto-bestuurder, zonder eenig - sig naal, plotseling zijn stuur om en zwenkte naar links, zoodat de heer De Bruin in volle vaart tegen den auto moest botsen. De heer De Bruin werd vrij ernstig ge wond opgenomen en naar het ziekenhuis gebracht. Hij heeft een pols gebroken, een spier in het rechterbeen gescheurd en verscheidene ontvellingen. MISLUKT FEEST. Vanochtend 9 Uur stonden de kinde ren van d* Openbare Schooi met hunne onderwijzen opgesteld voor het Stadhuis om volgens afspraak daar met de ande re scholen te zingen. De andere scholen echter verschenen niet en na een kwar tiertje verdwenen ook de leerlingen van de Openbare School. Het waseen vergissing. Voor de vacantie was overeengekomen, dat de schoolkinderen, evenals vorige jaren, zouden zingen, maar gedurende de va cantia is van alle feestelijkheid afgezien en nu had men verzuimd om de Open bare School daarvan kennis te geven. Op eigen gelegenheid zijn later in den voormiddag de kinderen van de Sohool met den Bijbel en van de Ghr. Bewaar school voor het Stadhuis gekomen en hehben vaderlandsche leideren gezongen, maar dat geschiedde zonder eenige aan kondiging of afspraak- Van feestviering viel verder niets te bespeuren, de betrokken vereenigingen namen dit jaax rust Op de scholen werden do kinderen ont haald en vanavond aal „T.A.V.E.N.U." MAANDAG 81 AUGUSTUS 1981 VREESELIJKE DOOD IN DE BERGEN# Vyi dagcu zonder hulp# PARIJS 31 Aug. Een verschrikken lijke dood heeft een 15-jarige leerling van een polytechnische school gevoiri den in het hooggebergte Doar veel vlaggen heeft de stad ten minste een feestelijk aansohijn al is er dan goen feest, en ook het carillon liet rijn vroolijke klanken jubelen. Gevonden Voorwerpen. Omtrent on derstaande gevonden voorwerpen rijn in lichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie: Een Kruiwagen. Ben Draagriem van een hondentuig. PROF. DR. NOLENS. Laatste eer. AMSTERDAM, 31 Aug. In het huis aan de Prinsengracht waar dr. Nolens meer dan een kwart eeuw gewoond etn gearbeid "heeft is een stemmig rouwvertrek ingericht waarin de kist is geplaatst, omgeven met de versier-j selen, die mgr. Nolens gerechtigid was te dragen. Velen hebben Zaterdag van de gele genheid gebruik gemaakt, om een laatsten blik op deii overleden priesf ter en staatsman te werpen Ook Zondag en heden kwamen er velen eon oogenblik bij de lijkbaar ver toeven An toon van Welie heeft een kleuren teekening gemaakt van mgr. dr. No- lens op zijn sterfbed. DOODELIJKE AANRIJDING, ROERMOND 31 Aug. Zondagavond kwam de motorrijder T. in snelle Vaart met zijn motor het dorp Mont- fort binnenrijden. Hij reed een 5-jarig jongetje aan met het gevolg, dat het kind op slag gedood werd. Het motor* rijwiel is door den veldwachter in beslag genomen en T. werd YOor< ioopig U wrest gesteld, Het jongmensch wilde eten uiterst moeilijk te beklimmen bergtop in de nabijheid van Toulouse in de Pyrd peeën bestijgen. Vlak bij den top is hij gevallen en van een hoogte van 200M. neergestort. Zwaar gewond bleef hij .tusschen twee rotsblokken liggen. Eerst na 5 dagen is de jongen door een reddingbrigade gevonden. Het gelukte niet hem weer bij kennis te brengen. GESLAAGDE EXPEDITIE. STOCKHOLM. 31 Aug. De onder leiding van prof. Aalman staande Zweedsch-lNoorsche expeditie naar het Witte Eiland in de Noordpoolzeeën is °P de „Quest" naar Fromse terugge-< koeild. De resultaten van de onden zoekingen moeten buitengewoon bej langrijk en veelzijdig zijn. De Zweed-» sche geleerden worden morgen te Stockholm terugverwacht. ZEPPELINS VOOR RUSLAND? FRIEDRICHSHAFEN. 31 Aug Dr. Eckener heeft onlangs een onderhoud ïhad met twee Sovjet-autoriteiten. aar verluidt, zouden besprekingen zijn gevoerd inzake den mogelijken bouw van twee Zeppelin luchtschepen voor Sovjet-lRusland. Omtrent het re sultaat dier besprekingen is niets be-> kend. DE MOORD TE WARSCHAU. WARSCHAU, .31 Aug. Betreffende den moord op den staatsman Ho* lowka. wordt nader gemeld^, dat blij* kons de resultaten van de lijkschouw in totaal 6 revolverschoten op hem gel N£ eyn gelost. Er is een groote belooning itgeloofd daders. uitgeloofd .voor de opsporing van de ONGEVAL OF MOORDT Etn vr*Mtl(]k* vondst. In den vernismoleD van de aardappel fabriek „De Sphinx", bekend als „Canner- inolen" te Maastricht, is Donderdag de drie en-dertig-jarige arbeider J. Gieikens met totaal verbrijzeld hoofd gevonden tusschen d* tandwielen der machinerieën. Toen in den voormiddag eeu agent der gemeente-politie te Maastricht, een vriend van het slachtoffer, nabij diens woning kwam,verzochtdeechtgenootevan Gieikens hem, eens naar haar man te zien, die sedert den morgen weg was en in den molen geen weik te verrichten had. Daar Gieikens in de omgeving nier te bespeuren was, is de agent toch naar den molen gegaun en vond daar den gezocht* tus schen de tandraderen. Het Hjk werd in beslag genomen en overgebracht naar het ziekenhuis „Cal- variönberg" te Maastricht, waar de sectie v*Tricht Is. Er zfjn aanwijzingen, waaruit valt af t« leiden, dat men hier niet te doen heeft met een ongeluk maar dat waarschijnlijk moord in het spel is. öloedrfporen wijzen erop, dat het lijk naar de tandraderen der machine moet zijn gesleept, blijkbaar om den schijn te ekken, dat de dood slechts aan een ongeval te wijten is. HOOGE WATERSTAND. De rivieren zijn de laatste dagen sterk gewassen. Het water van de Waal te Nij megen, die den geheelen zomer reeds een ongewoon hoogen stond had, begint thans de lage kade te Nijmegen (e over- etroomen, zoodat het verkeer daar weldra gestremd zal zijn. De uiterwaarden, zoowel beven als be neden de stad, zijn ingekropen, zoodat de boeren hun vee in allerijl in veiligheid hebben moeten stollen. Voor de pachters beteekeni dit een schadepost. Keulen meldt nog waa. Ook de Maas bij Grave is zoo sterk ge stegen; dat de uiterwaarden aan de Noord-Brabantsche zijde zijn onderge- loopen. Die aan de'Geldersche zijde wor de bedreigd. Gelukkig valt te Maastrioht het water flink, zoodat de Beersche Overlaat nog geen gevaar loopt. SMOKKELAAR NEERGESCHOTEN. In den nacht van Zaterdag op Zon: dag, werd de landbouwersknecht uit Asperden bij Venlo, Winnen, die per rijwiel een zak smokkelwaar naar Hassum wilde rijden door de Duit* sche grensbeambten aangeroepen om halt te houden. De smokkelaar gaf aan dezen aan roep geen gehoor, waarop de beamb* ten 2 schoten losten, waarvan een den Duitscher in zijn rug trof, aan de gevolgen waarvan hij in het zieken^ huis te Goch (D.) overleed. STAATSMAN VERMOORD. Een bekend Poolsch politieis Tadi daeus Holowko, is Zaterdagavond halfnegen op zijn hotelkamer in de badplaats Truskawiez door twee jont ge mannen vermoord De daders sJa^g den erin te ontkomen. Vermoedelijk betreft het hier een politieke misdaad, en de Poolsche pers neemt als zekerheid aan. dat Oekrainers de daders zijn. Het Poolsche regeeringsorgaan de ^Gazeta Polska" vermoedt, dat de misdaad belangrijke gevolgen zal hebt ben. HOOGVERRAAD-PROCES. Het proces tegen Woldemaras, den vToegeren eereten minister van Lithauen, die met verschillende andere personen te Kowno terecht stond, als verdacht van hoogverraad, is geëindigd met de vrij spraak van tien verdachten, onder wie ook Woldemaras en twee van zijn adju danten, TwmIf verdachten rijn tot Jaar hechtenis veroordeeld, waarvan twee voorwaardelijk. Veitkiewiorius, do mam die den aanslag op kolonel Ruetoika ha<i gepleegd,' kreeg 15 jaar gevangenisstraf en zijn medepliohtige Pupaleikis 12 jaar gevangenis, beiden met levenslang verlies van burgerlijke- en ©ore-rechten. De vrijspraak van Woldemaras heeft natuurlijk zoor veel opzien gebaard. HEVIGE AARDBEVINGEN. De laatste dagen hebben in heel Bo- loetsjistan hevige aardbevingen plaats gevonden. Vooral in het distr.rt Sharigh zijn groote vernielingen aanger cht. Eeni ge steden zijn verwoest en alle tolegraaf- en telefoon verbind.ngen zijn verbroken. Uitloopera yan de aardbeving zijn zolfs te Karachi gevoeld. Er zijn omstreeka dertig personen om het leven gekomen en honderden ge wond. Talrijke plaatsen lijden gebrek aan levensm ddelen, water en medicijnen. De schokken waren zoo hevig, datt heele heuvels verzakten en woningen' als kaartenhuisjes in elkaar zonken. De geteisterde plaatsen worden zoo goed mogelijk door vliegmachines van levens middelen en medicijnen voorzien. De nauwkeur'ge omvang van de ramp zal pas bekend zijn, wanneer de verbindin gen geheel zullen zijn hersteld. Men ge looft echter, dat honderden dorpen van den aardbodem verdwenen zijn. Een soort van Landru is in Amerika gevonden, een man die een aantal vrouwen trouwde en haar dan om hals bracht. Het Is Harry Powers uit Qujet-Dells in West Virginia. Door middel van huwelijksadvertenties kwam hij in kennis met verschillende vrouwen, die hij, nadat zij haar vermogen aan hem hadden vermaakt, vermoordde. De lijken begroef hij in den tuin van zijn villa. Vasl staat, dat hij reeds vier vrouwen en drie kinderen om het lot ven heeft gebracht. In zijn Kantoor had hij een lijst met de namen der vrouwen^ die hij voor zfijn lugubere doeleinden geV schikt achtte. Hij had de namen in tien rubrieken ondergebracht en voor elke rubriek een aparte brief gereed ij zit thans in de gevangenis, waar voor een woedende menigte staat en om zijn uitlevering vraagt, daar zij hem wil vermoorden. Vermoedelijk I» heeft hij nog meer vrouwen laten ver dwijnen, want er worden nog twaalf vrouwen vermist. DIRECTEUR EN SECRETARESSE. De secretarese van een Weensch thea ter heeft haar directeur doodgeschoten en daarna getracht zelfmoord te plegen, waarbij zij zich ernstig very?^ndde. Alexander, zoo heette de directeur, was in het Weensche kunstenaarsleven een bekeqde figuur. Hij had er o.a. aan meegewerkt om van het Apollotheater een bioscoop met sprekende films te ma ken Het motief van het me sje schijnt geweest te zijn, dat Alexander de liefdes betrekkingen, die bij al jarenlang met naar onderhield, wilde verbreken. DE TOESTAND IN CHINA. De cycloon aischt duizenden dooden. Naar sohatting zijn honderdduizend Cbineezen tengevolge van den typhoon, om het leven gekomen, terwijl millioe- nen in de grootste ellende verkeeren. De typhoon heeft n.l. den dijk van het groo te kanaal over een afstand van acht mij len tusschen Sjai|bo en Kanyoesjau ver nield, zoodat een dicht bevolkt gebied over een uitgestrektheid van honderddui zend vierkante mijlen onder water is ge zet. Terwijl de geheele Jangtse-vallei door overstToamingen en epidemieën wordt ge teisterd, maken bandieten en oommunis- ten van den vreeselijken toestand ge bruik om diefstallen en moorden te ple gen. Ook hebben zij weder een mission- naris gevangen genomen, waardoor het aantal zendelingen, dat zich in handen der rooden bevindt, tot zeventien is ge stegen. EUROPEESCHE ZWEMKAMPIOEN- SCHAPPEN. E«n Nederlandsche zege. B*j de wedstrijden te Parijs om de Europeesche kampioenschappen won Nederland de 4 maal 100* Meter estafet te voor dames met 4 min. 55 sec. De in dividueel© tijden der Nederlandsche be droegen: mej. Baumeister 1.17 4/5, 'mej. Vierdag 1.132/5, mej. Den Ouden 1-14 2/5 en mej. Braun 1.12. DE SERIEWEDSTRIJDEN VAN „SPORTCLUB". Schoonhoven. Gisteren werden op het Sportterrein alhier de seriewedstrijden gespeeld voor Afdeeling II. De uitslag was: „Boskoop I".„Sportclub II*' 11 („Sportclub" wint door loting); daarna speelde een „Sportclub"-oomhi- tie een afmattingswedstrijd tegen „Gouda II", welke wedstrijd door „Sportclub" met 3—2 werd gewonnen. Om vier uur werd de eindstrijd gespeeld tusschen „Gouda II" en „Sportclub II". Deze werd door de Gouwenaars gewonnen mot 3—6, rust 0—0. „Gouda II" won. dus den len prijs, zijnde ©en zilveren beker; de twee de prijs, oen groote zilveren lauwertak, verwierf „Sportclub II", terwijl de derde prijs, een zilveren lauwertak, ten deel viel aan „Boskoop I". Moordrecht. „Goudexak I" won Zondag op het sportterrein alhier van „Moor- dreobt H" met 0-9.

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 2