SCHOONHOVENSCHE COURANT In dagen van spanning. Goede raad. dinged Binnenland. FEUILLETON and. liking jk LMBIR 1W1. No. 5045. WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1981 83o JAARGANG Postrekening f Ko- muziekgezel- milie het weer H. E. al J aM MI uit, Hij was too k en L. G. EINDE. Ons blad is aangesloten bij het Bureau voor Pub lie Heilswaarde en bij deh Bond van Adverteerders (I.b.A.) waardoor dus onze adverteerders zich egarandeerde gegevens kunnen verschaffen. antwoordt, uitspraak. herhaalt sijs dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. van van mede, daar al genoegen van den rraatrt erf de a de eerlijk - i antwoordt, heid twijfelt. Ja of geloof mdgeetrooide eetre hersteld S’ riahte werk- ter nog ant- betreffende Coenraada 22.50, Peter baan f 858, in: A. Hoo st kub. M.; 0.48 H per alhier voor n den heer i e-1 JyII iber. 9 j., en W. DeU). 23 j., en E. e aanbeete- 6 woningen nde aan de ing te Klu ft perceel 1 en heer W. H (36 wo- J. Mee voor dngen) aan f 800. iize had de wering van puin, oor f 8-T8, n te Vreee- rehrs. Van 0 en f 2.40; atate firma er. Har lor. uil lootdorp- B n; en M. J- dit nog aan st het tegm- Isie ten bate t. hoopt, dat en weg ge- r Vermeulen waarmee de er naar Bo- Amersfoort: eer; M. van wed. Kerk- NIEUWSNAD VDORZUID HOLLAND EN UTRECHT J Telef. 20. Tel.-adros: \annooten. S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. HAVEN 25. Postrekening 13703 tiet f 4442, P. Verheul F. Dankers ïegund aan urman hoeft t verbouwen Huishoud* het bestuur hting en In* e Industrie* als volgt in- mda f 7300, Gebr. Groe- ibr. Middel- E. Sanders I, N«V. Aan wen te Gou- van teding n voor m-Hardinx- ag: 8180, A. J. boa f 8080, W. van der f 2955, G. onk i 8878, J. Dankers G. de Jong W. van der 3460, en J. in K. War- legen gebouw met bomvrije wanden, want er zullen ook zware gassen gebruikt worden, die juist in een kelder zouden zakken. Tegen zulke bommen hebt ge een hooggelegen gebouw noodig. De kosten van die twee schuilplaatsen zijn zeer hoog, maar daar kan de mi nister zich niet mede inlaten. We denken eigenlijk, dat de minister een grapje heeft willen maken in deze zorgelijke tijden en als zoodanig is zijn advies kostelijk geslaagd. K. door den geneeskundigen dienst. Maar dan komt het beste deel van den ministerieelen raad: het voorkomen van ongelukken, raadgevingen om buiten het geweld van de bommen te blijven. Hoor wat de minister zegt: „In beginsel moeten de bewoners zelf zorgen voor het inrichten schuilplaatsen tegen de werking brisantbommen en van gassen.’’ Dat is een pracht-advies. Doe zelf! Bouw een diepe kelder van beton en pantserplaten, maar ook een hoog ge- f 672, Geb. Nodervecn Stout f 590, f 599, Ge- n. 43.75, Hao- Vliet 1 50. er kub. M. gewone g&- tnoch eand. ril deri heer room helpen deren Bomer r Vermeulen >pon voor de i heer Iluis- aagd in óen Er weid niet het gS- Vermeulen EEN STRIJD OM EER EN LEVEN. 12 Het was dtps een meisje, merkte de hertog op. Ja, ik ging naar de ruine, waar zij mij geschreven had te zullen zijn. Zij was er niet want ze heeft van het briefje niets geweten. Mdar ik werd er door een paar mannen overvallen die me opsloten in een der onderaardsche vertrekken van het oude gebouw. Daar ben ik tot van nacht hun gevangene geweest. Het klinkt erg onwaarschijnlijk. Ik heb onwaarschijnlijker avonturen beleefd, hertog. Goed, ga voort! Ik heb u alles verteld om u dui delijk te maken, dat ik niet eerder komen kon, hoe gaarne ik dit gedaan mocht hebben. Ik zou gaarne weten, hoe gij dan gisterenavond of dezen nacht zijt ont snapt. Als het u belang Inboezemt, wel, ik was opgesloten en ik vernam, dat men mij nog langer opgesloten wilde houden. Toen heb ik mijn bewakers bang ge maakt. Ik heb gebluft en gedaan of ik er zeker van was te zullen ontsnappen. Uit het vertrek waar zij mij opgesloten hadden kon ik onmogelijk wegkomen, maar ik kende de ruine beter dan zij. Ik wist dat er nog een vertrek was dat goed afgesloten was en dat zeer wel tot gevangenis had kunnen dienen. Als zij dat vertrek gekozen hadden zou ik niet lang in hun macht geweest zijn, want uit dat vertrek leidt een geheime gang naar buiten.- Zij hadden echter het voor hun doel goede vertrek gekozen. Nu wilde ik bewerken dat zij mij in dat andere ver trek opsloten en dat heh ik bereikt. Ik heb zoo opgeschept over de zekerheid, die ik had om vrij te komen, dat zij de voor mij gekozen gel gingen wantrouwen en perk stellen. Wanneer der Algemeene Vereeniging Radio Omroep wederom een volle week, zendtijd werd toegestaan, zouden nog "maar weinig luisteren naar de praatjes asl die van den „Wijze uit het Oosten” of Teun de Klepperman. Mocht op dit oogenblik in deze rich ting nog geen beslissing worden geno men, dan verzoeken wij met den meesten aandrang in het belang van land en volk maatregelen te willen nemen, dat aan uitzendingen als bovenbedoeld een oind worde gemaakt. DE BRUG BIJ KEIZERSVEER. De opening der nieuwe brug bij Kei zers veer, die oorspronkelijk plaats zou hebben tusschen 22 en 29 October, is tot later datum uitgesteld. Het is nog niet bekend, of de Koningin bij de plechtig heid tegenwoordig zql zijn. woedend, .-n mij, ding van de V.A.R.A. op het tijdstip, dat „de Wijze uit het Oosten” adn het woord was. De ergerlijke wijze, waarop bij deze uitzending over de Troonrede werd gesproken en tegelijk zij, die deze samenstellen en zij, die haar uitspreekt, in een belachelijk daglicht werden ge steld, moet alle goede vaderlanders ge hinderd hebben. En of dit nog niet ge noeg was, moest Teun de Klepperman ongeveer een uur later .nog eens, heel vlug, van zijn minachting voor dit alles doen blijken. Met de 28 Amsterdamse he predikanten, die dezer dagen, naar aan leiding van uitlatingen van de Tribune een verklaring aan den Minister van Justitie hebben kenbaar gemaakt, vragen ook wij ons af: waar moet het heen met land en volk, wanneer dergelijke dingen langer getolereerd blijven. Een middel kan zeer waarschijnlijk aan dit alles paal er een hoogst belangrijke diefstal van stukken gepleegd was. „Als ge weet waar uw neef Harold Munter is, stuur hem dan in Godsnaam hierheen, terwille van hooge belangen”, zoo besloot het be richt als met een kreet van alarm. Ge meent dat dit er betrekking op heeft, vroeg de hertog somber, op het telegram wijzend. Ik ben er van overtuigd. En dat schurken hun slag geslagen hebben met behulp vanden zoon van mijn zuster, van mijn neef? Van den neef van mij, den hertog van Glairema- norl e Ja, zeide Harold, helaas ja. En ge wilt helpen? Natuurlijk, we moeten de gestolen stukken terug hebben, zonder dat ooit iemand weet welke rol Herbert er in gespeeld heeft. Is dat nog mogelijk? Ik heb al zwaardere toeren vol bracht, beste oom, stel u gerust, nu staat de eer van ons eigen geslacht er mee op het spel, nu mag ik zeker niet falen. Dé 'hertog gaf hem de hand. Ga dan mijn jongen, zei hij, ga dan. Goed, oom, en over dat andere spre ken we pas hierna. Ik zal me met niets anders bezig houden dan met dit. Alleen mijn verloofde, juffrouw Vignard, moet ik waarschuwen; zij zal mij niet wan trouwen, dat weet ik, maar zij zou zich al te zeer ontstellen. Toen sprak de hertog: Daar behoeft ge niet ver voor te gaan, mijn jongen, ze is op het oogen blik hier mijn gast, zij zal onze gast blijven tot gij terug komt. En als ge slaagt, als ge onze eer te redden weet, dan zal ik me niet meer tegen uw hu welijk met haar verzetten. Toen viel Harold Hunter zijn oom in de armen en zeide: Twijfel niet, oom, ik zal slagen. wie denkt men nu dat de minister die laat verbinden en verzorgen? Door de huis en decoratieschilders denkt u of door j werkende leden van een muziekgezel schap? Neen, veel eenvoudiger alweer: DE GULDEN STAAT ZEER STEVIG. Salariskorting noodzakelijk. In een onderhoud met persvertegen woordigers heeft de Nederlandsche Mi nister van Financiën verklaard, dat de gulden zeer stevig staat en het wantrou wen, dat zich thans onder een deel van het publiek blijkt te openbaren, volko men ongemotiveerd is. Dit Mantrouwen heeft o.a. geleid tot een daling van de 6 pGt. leening van 1922 beneden de pa- ri-koers, hoewel van deze leening be kend is, dat zij op 1 Maarttegen 100 pGt. zal worden afgelost. Slehhts angst voor den gulden kan hierbij in het spel zijn. Gelukkig bestaat voor al deze ze nuwachtigheid, zoo verklaarde de Minis ter, niet de minste reden en de regee- ring zal er krachtig voor waken, dat deze reden er ook niet komt, al behoeft zij hierbij natuurlijk de medewerking van anderen. Dat op de voorgenomen salariskorting zou worden teruggekomen, leek den' Mi nister uitgesloten. Natuurlijk is een be sluit als dit niet genomen, dan na zeer ernstig beraad. Er thans op terug te ko men, zou nog erger zijn, dan het niet ge nomen te hebben. De Minister houdt zich overtuigd, dat 1 ook de betrokkenen spoedig zullen inzien dat het mede in hun belang is, dat de regeering tijdig tot dezen maatregel is o\ergegaan. Ware langer gewacht en waren dientengevolge ook andere bespa ringen die steeds belangen kwetsen minder gemakkelijk aannemelijk te ma ken en door te voeren, dan zou binnen kort het te brengen offer grooter zijn geweest. De Minister vertrouwde, dat de nuch tere zin en het saamhoorigheidsgevoel van ons volk belangrijke factoren zijn om ons door de moeilijkheden van dezen tijd heen te helpen. De verklaring van de Neder landsche Bank. Te Parijs werd Maandag aan de ver klaringen van de Nederlandsche Bank groote publiciteit gegeven. Toch daalde de gulden tijdens den beurs tot 990 met levendigèn handel, doch herstelde zich Advertentiën: sn 1 tot fl re gels 1.8U; elke regel meer 0 20. Bij 8 tnoal plaatsing 8e maal f 0,10 per regel. Tussehan den tekst drievoudige prijs. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 8 maanden f 1.2Ö; p post ƒ1.50. Met verzekeifng 16 cents meer. ABONN E'S van dit blad, in het bezit van ons Bericht 2Q0Q Gulden bij levenslange Wat, mijnheer, riep hij een neef van mij, dat een neefvan den hertog van Claire- manor, zich zou inlaten met spionnen en dat hij ’s lands geheimen aap buitenlan ders zou verkoopen. Ik vrees van wel. Hij heeft samen gewerkt met menschen, die ik ken als zeer geslepen vertegenwoordigers van een buitenlandschen geheimen dienst. Dat kan slechts zijn tot zijn schade en tot onze schande. Op dat oogenblik tikte, iemand aan de deur. Het bleek de bediende te zijn. Hij bracht een telegram. De hertog las het adres, scheurde bet toen haastig open en dan, als verpletterd, liet hij zich in zijn zetel terugvallen. Hij reikte het aan Harold over. Het was een telegram van zijn vriend den minister van Buitenlandsche Zaken. En er stond met een paar woorden in dat En voor alle veiligheid hebben zij toen mij in dat andere vertrek opgeborgen, wat practisch beteekende, dat ze mij in vrijheid stelden. U kent die gang oom, u hebt mij zelf er eens mee op de hoogte gesteld. Onder voorwaarde, dat je er niet over zoudt spreken. En aan die voorwaarde heb ik mij gehouden. Maar mag ik u een vraag doen? Heeft u ook aan Herbert iets van dien gang verteld? Aan Herbert, neen, die wist net als jij te voren al wel wist, dat er zoo’n gang bestaan, zou, maar ik heb hem die nooit laten zien. Waarom vraagt ge dat? Luister oom, als u ook aan Her bert dat geheim van dien gang verteld had, dan zou ik er nu geen gebruik van hebben kunnen maken. De hertog scheen de verborgen betee- kenis van deze woorden wel te begrijpen. Hij werd bleek en richtte zich op. Druk u volkomen duidelijk zeide hij. Zeg precies wat gij bedoelt! Ik bedoel dit, zeide Harold be daard, Herbert heeft in mijn gevangen houding de hand gehad. Hij heeft zich zelf niet vertoond, maar hij heeft er aan meegedaan. Als hij geweten had uit welk vertrek die gang leidde, zou ik niet in dat vertrek gebracht zijn. Bij God, zeide de hertog, het is geen geringe beschuldiging die gij daar uil. Zijt gij er zeker van? Ik heb geen bowijzen, hertog, maar ik heb een natuurlijk instinct voor die. dingen en ik twijfel geen oogenblik of die bewijzen zal fk spoedig in overvloed bezitten. Als vijanden mij opgesloten willen houden, waarom zouden zij dan de ruine gekozen hebben? Daarvoor moesten zij die als een goede gevangenis kennen. De man, dien ik gezien heb kon er niet van op de hoogte zijn, hij is een buitenlandsche spion. De ander was zeer duidelijk maar een dienstknecht, die op bevel van zijn meester handelde. Ik ver moed den sterkete, dat het de bediende van Herbert wu. Hij heeft mij ook in van Inschrijving, »yn volgens de daarin vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van 1(100 Gulden by OAA Gulden bÜ verliesO AA Öul,len l’tl verlies KMI üul,len verlies Afl Gulden by verlies van 1 VW overlyden. Jvv van hand of voet. Lvv van een oog. 1VV van een duim. vv een anderen vinger. waarover u mij spreken wilt. Maar ver gun mij te voren nog iets te zeggen. U vreest misschien dat ik uw naam door een huwelijk beneden mijn stand schan de zou aandoen, maar er is iets anders dat nu voorgaat. De naam en de eer van onze familie zijn mij ook dierbaar, maar ze worden op schrikkelijke wijze be dreigd. Ik heb u al gezegd dat Herbert vast en zeker de hand heeft gehad in mijn verdwijning. Men zal hem hebben wijs gemaakt, dat mijn tijdelijke verdwijning een voortdurende vervreemding tus- schen u en mij tengevolge zou hebben, en daarnaar verlangde hij. Maar dit is niet zoo erg, ten slotte is dat iets wat aJ$en ons aangaat. Er is erger! De mannen waarmede Herbert heeft sa mengewerkt, zijn leden van een buiten landschen spionnendienst, die om Her bert’s belangen niets geven. Zij hebben mij verwijderd willen zien, omdat zij meenden dan een groote slag beter te kunnen slaan. En ik vermoed dat zij dien slag slaan zullen.... met hulp van onzen neef Herbert. De hertog sprong op. bleek als een doek. Wai, mijnheer, u durft beweren dat WEKELIJKSCHE LUCHTDIENST OP INDIE. Plechtigs opening op Schiphol. Op het vliegveld Schiphol heeft giste ren de K.L.M. den wekelijkschen vlieg- dienst op Indiö geopend. Na een rede van den Amsterdamschen wethouder E. J. Abrahams en een toe spraak van den Minister van Water staat, den heer Reymer, heeft de laatste tegen den middag op het plein voor het Stationsgebouw een Monument onthuld, dat .als blijvend aandenken aan dezen dag ’ter eere van de K.L.M. is opgerioht door de gemeente Amsterdam. Het is een werk van den kunstenaar Polet en bestaat uit een zuil van hard steen. waarop een groote wereldbol, die gedragen wordt door vier verkeersvlieg tuigen. Op dezen wereldbol is Amster dam aangegeven als knooppunt van de internationale luchtlijnen in Europa en als begin- en eindpunt van de luchtroute AmsterdamBatavia. De wereldbol wordt bekroond door een Hermes-figuur mot den Mercurius-staf in de eene en een fakkel in de andere hand. Op het voetstuk staat: „Geregelde dienst Amsterdam K.L.M. Batavia, 1930," met daartusschen in een paar vliegtuigen. De Koningin Inspecteert de luchtvloot. Op het vliegveld waren alle vliegtuigen van de vloot der K.L.M. in parade opge steld, voor zoover zij niet in route wa ren of niet in reparatie. Men vond er ook de machines van Fokker, Aviolanda en Koolhoven, als mede van den Rijksetudiedienst voor de Luchtvaart. Voorts" die van de Nationale Luchtvaartachool, die van den Marine Goede raad is gewoonlijk duur, maar nu hebben we toch een goeden raad ge kregen, die heel goedkoop is. Goedkoop in dubbele beteekenis, namelijk in den zin van dat hij niets kost en ook in fi guurlijke beteekenis, dat het een raad is die iedereen kan geven. De goede en goedkoope raad is echter lang niet door den eersten den besten ge geven, maar door den minister van de fensie en de raad houdt in welke maat regelen genomen moeien worden om voorbereid te zijn bij een luchtoverval. Dat klinkt wel een beetje onrustbarend, maar het is niet zoo erg als het lijkt, slechts is de minister in zorg voor de be volking, er op bedacht geweest om gereed te zijn als er soms toch nog eens een oor log mocht ifitbreken en als dan soms ona land daarbij betrokken zou zijn en als dan soms luchtaanvallen gedaan zouden worden op de burgerij. Men heult al het een en ander ge hoord over hetgeen dan zou gebeuren, dat groote vliegmachines zöuden komen en bommen met allerlei giftgassen over de steden en dorpen strooien, soodat in enkele minuten een stad verandert in een kerkhof. Dat het nuttig en noodig is daartegen tijdig hulp en af weer te be ramen is zeer lofwaardig en vol belang stelling en verwachting neemt men de ministerieele raadgevingen ter hand en leest: „Het staat vast, dat de uitwerking van luchtaanvallen, vooral indien de burgerbevolking daarin mocht wor den betrokken, het grootst zal zijn, indien de bevolking door verzuim in vredestijd onbeschermd ware bloot gesteld.” *i We staan een oogenblik) verbluft over king, we laten er van tot ona len we beamen minister zogt froots/ zal zijn als rerrukt over deze wijsheid’ lezen Luchtvaartdienst en ten slotte die van de Luchtvaartafdeeling Soesterberg. De aankomst van de ninklijke Familie. Te half drie reed de Koninklijke Fa- het vliegveld op. Na de ontvangst heeft de Koningin de vloot van de K.L. M., zoowel als de andere toestellen ge ïnspecteerd, waarop de voorzitter van den raad van beheer der K.L.M., Ir. Wurfbain, haar in een lange rede dank bracht. Tot slot volgden vliegdemonslraties van de leger- en marine-escadrilles en van de Nationale Luchtvaartschool. Te 3.30 uur zijn de vorstelijke bezoe kers weder vertrokken. DE RAAD VAN STATE JUBILEERT. Op 1 October 400 jaar oud. Donderdag 1 October zal het vierhon derd jaar geleden zijn, dat Karei de Vijfde den Raad van State instelde als bestuursorgaan voor de Nederlandsche gewesten. De Raad van State zal dit feit Donderdagmiddag herdenken in een buitengewone vergadering, welke ook zal worden bijgewoond door Prins Hen drik en Prinses Juliana, die beiden lid van het college zijn. In deze vergadering zal de vice-president, Graaf Van Lynden van S&ndenburg, een herdenkingsrede houden. Tot bijwoning van deze buitengewone vergadering zijn uitgenoodigd de voorzit ters van de beide Kamers der Staten- Generaal, de Ministers, de Staatsraden in buitengewonen dienst, de voorzitter van de Algemeene Rekenkamer, het oud-lid van den Raad van State, Mr. Th. Heems kerk, en de oud-ambtenaren van don Raad van State. DE ZUIDERZEE WERKEN. Aan de Zuiderzee-werken is oen flin ke vordering gemaakt met het gedeelte afsluitdijk tusschen Kornwerderzand en Breezand, doordat de geul be-oosten Breezand, „de blinde geul", is dichtge- komen. Men noefhde deze geul wel de geheime geul,* omdat ettelijke kubieke meters grond, welke hier gestort werden, door den feilen stroom meegesleurd zijn en alzoo op geheimzinnige wijze yerdwe- nen. Oorspronkelijk bedroeg de diepte op deze plaats ongeveer zes meter, doch door den krachtigen stroom is de bodem dusdanig uitgeachuurd, dat de diepte tol circa zestien meter Tipgevoerd werd. Binnen afzienbaren tijd zal nu ook de gewenschte kruinhoogte van den dijk be reikt zijn. Men moet dan nog onder de Friesche kust de kleine opening be-wes- ten Kornwerderzand in de Middelgron- den dicht maken. PROTEST TEGEN DE V.A.R.A. Maakten wij Maandag in ons blad melding van het protest van 28 Amster- damsche predikanten tegen artikelen uil de „Tribune" .thans is aan den Minis ter van Waterstaat de volgende brief gericht tegen de uitzendingen van de V.A.R.A.: Het landelijk comité belangen luiste raars gevoelt zich gedrongen tegenover Uwe Excellentie zijn groote verwonde ring uit te spreken over de z.i. te groote lankmoedigheid, betoond bij de uitzen- mijn gevangenis van eten voorzien. De hertog belde en toen zijn bediende binnenkwam vroeg hij: Weet je ook, John, of mijnheer Herbert een bediende had meegebracht? Ja zeker, hoogheid. Is hij nog hier, laat hem dan eens komen. Hij is niet hier, hij ifl dezen mor gen al heel vroeg vertrokken. Dank u, ge kunt gaan. De man ging heen. Waarom is hij vertrokken, denkt ge, vroeg de hertog. Omdat hij geweten heeft, dat ik ontsnapt ben en mij hier verwachtte. Hij kon dus niet blijven, zonder dat zijn meester meteen verraden was. Als hij niet gevlucht was zouden we *t geweten hebben, zeide de hertog. Vertel mij, Harold, waart gij dan dat brandende spook, dat gisterenavond mijn gasten zoo verschrikte. Ja oom, dat was ik. Wat zal ik u zeggen, er is in mij altijd nog veel van een kwajongen, ik ontken dat niet. Weet u nog, dat u vlak vóór den oorlog een tuinpartij hebt gegeven. Ik had toen een heerlijk plan, ik zou als Jiet brandende spook verschijnen. De noodige prepara ten had ik meegebracht^om in brand te kunnen staan zonder natuurlijk zelf te branden. Maar van dat plan is niets ge komen. Den dag van het feest wisten we dat het oorlog zijn zou en ik heb me na tuurlijk dadelijk aangegeven, En zoo is dat plannetje alleen oorzaak, dat nu nog in de gang, waar ik alles toen te voren geborgen had in een vochtvrije trommel, dat goedje lag. En daar hoorde ik gis terenavond zoowaar een heel gezelschap dames en heeren, die naar de ruine kwa men kijken. Nu, toen heb ik die uitge stelde voorstelling maar gegeven. Het was dwaas, maar de hertog glim lachte. Ja, hij herkende hierin zijn neef. Het is jammer, zeide hij, dat er iets is, dat ons gescheiden houdt, Ha rold. Hertog, iel zijn neef nu, Ik weet vreer tot 1017. De goudpariteit i» 1025.95 De Information schrijft: de zenuwach tigheid omtrent den gulden is met ge wettigd; geen enkel nieuw feit wettigt de waardedaling. Amsterdam is een van de actiefste en best georganiseerde bank centra ^an Europa en de positie van de Nederlandsche bank is zeer sterk. BANK-MISERE TE KAMPEN. Kamper Bank staakt de ba- talingen. Maandagxmddag heeft de N.V. Kam per Bank, directeur de heer J. van der Woude, haar betalingien gestaakt. Het kapitaal der bank bedroeg f 3UU.000, de statutaire reserve f ÖU.üOO en een extra-reserve f 10.000. Meer dan drie-vierde der Kamper neringdoenden en een belangrijk deel der landbouwers uit de omgeving doet zaken met de bank. Door verschillende omstandigheden gin gen de zaken,reeds geruimen tijd zeer ongunstig, doch dit bleef verborgen, om dat in hetzelfde gebouw gevestigd is de onder dezelfde directie en raad van com missarissen staande Boaz Spaarbank. Meer dan 1600 grootendeels kleine spaarders hadden daar nnm een milli- aen gulden ingelegd. Dit geld is aange- i sproken om tekorten bij de Kamper Bank te dekken. Directeur gearresteerd. De Kamper politie heeft ingegrep«n. Na het verhoor, dat den directeur werd afgenomen, is gebleken, dat er velschil lende frauduleuze handelingen door ham met ten eigen bate zijn verricht, doch voornamelijk om kunstmatig bet voort bestaan der bank te rekken. Niet alleen zijn aaudeelenkapitaal en reserves zijn geheel opgeteerd, maar ook is een belangrijk deel van de spaargelden van de Boaz Spaarbank er mede ver bruikt. Het tekort moet ongeveer negen ton bedragen. De directeur is in voor- loopige hechtenis in het Hui# van Be- waring opgesloten. Ook de Boaz Spaarbank ge sloten. Ook de Boaz Spaarbank heeft hare be talingen gestaakt en surseance aamge- deze scherpzinnige opine even de diepe beteekenrf doordringen en dan kómt dat het juist is wal de dat de uitwerking hetwr de menschen niet gewaarschuwd zijn. Verrukt over deze wijsheid lezen we verder en vernemen dan dat als door de luchtaanvallen brand is ontstaan die door de brandweer gebluscht moeten worden. Daar is inderdaad veel voor te zeggen, maar niet iedereen zou zoo’n eenvoudige oplossing hebben gevonden. Menigeen zou adviseeren om bij brand het blus- schingswerk te laten doen door belas tingambtenaren of door gemeentelijke werkvrouwen, maar de minister weet ’t beter: door de brandweer, zegt hij en de moeilijke vraag is opgelost. Er zijn nog meer netelige kwesties, waarin voorzien moet worden, maar met een geniaal gebaar ruimt de minister ze alle op. Bij zoo’n luchtaanval zullen er waarschijnlijk ook gewonden zijn en door

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 1