Gemeenteraadsvergaderingen van Wat geeft de Radio? Rechtsvragen. Nieuws in een paar regels. Wetenschap en Techniek. Ingezonden Stukken. Rechtszaken. Een Christelijke Plaatjeskrant Gratis Proefnummer De Plaatjeskrqnt Loop der Bevolking Burgerlijke Stand. Alblasserdam - Giessen-Nieuwkerk - Nieuw-Lekkerland - Streefkerk TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ZN UTRECHT, gchonnhmrinwh» Courant WOENSDAG 7 OCTOBER 1931 Donderdag. 8 October. Hilversum, A.VJR.O. 810 Gramofoon 10—10.18 Morgenwijding; 10.18— 10.30 Gramofoon; 10.30—11.30 Orgel concert; 11.3012* Nioo H. Slinger over: Esperanto op een wereldreis, 12 2 Kwartet en Gramofoon, 2.30—3 Gramofoon; ^.30 A. van Santen over: Amerika; 8.30—4 Gramofoon; 4 Ziekenuur; 5—5.30 Gramofoon; 6.30—6 Omroep-Ortest; 6—0.30 Sport- praatje door H. Hollander; 6.30—8 Omroep-Orkest; 8—8.10 Praatje door Ida de Leeuw—iVan Rees;; 8.10—6.15 Gramofoon; 8.16—<10.15 Het Concert gebouw-Orkest; in de pau^e: Dr. P. H. Ritter Jr. over: Voordracht en inlei ding uit de redevoeringen van Cicero; 10.15—10.30 Nieuwsberichten; 10.30— 12 Kovacs Lajos en zijn Orkest en Gram mofoon. Huizen. KJl.O. 8—9.16 Concert; N.C. R.V. 10>10.15 Gramofoon; 10.15 10.48 Korte Ziekendienst;10.4511 Gramofoon; K.R.O. 11—11.30 Gramo foon; 11.30<12 Godsdienstig halfuur tje; 12.15-2 K.R.O.-Orkest; N.C.R.V. 2—3 Cursus fraaie handwerken, 3 3-45 Vrouwenhalfuurtje; 4—6 Zieken- uurtje; 55.48 Handenarbeid voor de jeugd; 5.456.45 Concert; 6.457 Knippen en Stof versieren; 7—7.30 Vragenhalfuurtje; 7.46—8 Persberich ten; 8—10.30 Uitzending van de Con tactcommissie uit de drie Jeugdbonden op Gerei Grondslag; 10.3010.40 Pers berichten f 10.4011.30 Gramofoon. Vrijdag 0 October. Hilversum. V.AJR.A. 6.457 en 7.80— 7.45 Lichaamsoefeningen; 8 uur Gra mofoon; V.P.R.O. 10 uur Morgenwij ding; VAH.A. 10.15 uur Voordracht dpor Minny Erfman; 10.30 uur Viool en Piarno; 10.45 uur Voordracht door Münny Erfman; 11 uur Viool en Piano; 11.15 uur Gramofoon; A.V.R.O. 122 Omroep-Orkset en Annie Lamibrechts (Zang); 2—3 Uitzending voor Scho len; 2.303 Gramofoon; 34 Kovacs Lajos en zijn Orkest; V.A.R.A. 4 uur V.A.R.A.-Septet; 4.40 uur Na School tijd; 5.40 uur V.A.R.A.-Orkest; 6.40 uur Zang en Piano; 7 uur Concert (Vervolg); 7,20 uur W. Luberti over. De aanval op de salaris posit ie van het rijkspersoneel en onderwijzers: 7.35 uur Concert (Vervolg); V.P.R.O. 8uur Catechisatie Kerkgeschiedenis; 8.30 uur Concert; 9 uur Prof. M. C. van Mourik Broekman over: Het Christen dom; 9.30 uur Concert; 10 uur Persbe richten; 10.15 uur Dns. J. P. Eerast man over: Leekenspel; 10.45 uur Gra mofoon; V.A.R.A. 11 uur Gramofoon. Hulzin. KJR.Q. 8-4.15 Concert; 10- 1130 Gramofoon; 11.3012 Halfuur tje v<jor zieken; 12.153 KJl.O. Salon Orkest; 3.305 Gramofoon; 57 Staf- muriak le Reg, Infanterie Assen; 7 7.30 Th. Arts over: Een en ander over de bewaring van oogstproducten; 7.45 —6 P.T.T.-Kwartiert je8—11 Ver sterkt KJl.O. Orkest; pl.m. 9A5 uur Nieuwsberichten; 1112 Gramofoon. DE IEPENZIEKTE. Besfrtfding een nationaal belang. i Al omstreeks dertien jaar heeft de iepenziekte In ons land huisgehouden en nog Ijs van vermindering geen sprake. Integendeel, de ziekte woe kert meer én meer voort en heel veel' typisch, landschapsschoon is reeds verloren'gegaan. Ook de gelde lijke verliezen zijn niet gering, want zeer veel hout moest ontijdig worden geveld en de houtmarkt wordt met lepenhout overvoerd. De overbrenging dezer ziekte ge schiedt door iepenspintkevers. die in de schors yan zieke of door iepenziek te gestorven, al of niet gevelde hoo rnen voorttelen. Aangezien er tot dus ver geen afdoend middel is gevonden, om ae iepenziekte rechtstreeks te be strijden. moet de strijd dus tegen de iepenspintkevers worden gevoerd, die zich juist tengevolge van de iepen ziekte buitengewoon sterk hebber! kunnen vermeerderen. Alle boo men welke een broedplaats voor spintkevers vormen (dat zijp dus de tengevolge van de iepenziekte of door andere oorzaken kwijnende of reeds gestorven boomen), moeten zoo spoedig mogelijk geveld en de schors er van onmiddellijk onschadelijk wor den gemaakt. Het beste is, de schors dadelijk te verbranden. Desnoods kan worden volstaan met de schors al of niet met den stam tenminste drie maanden onder water gedompeld te ford's plaats aan tafel wog en ging bij den beker staan. Toen Sands binnen kwam, keek hij den verzamelaar ont stemd aan. U was degene, die zoo'n haast had om weg te komen, hé? vroeg hij. Ik ga over vijf minuten, beet Sands hem toe. Dat denkt u maar. Hoor eens, met stemverheffing, gelooft u dien onzin over een vergiftbeker? Ja? Nou, wij niet. Giftbeker. Ha! Hij nam den beker op. Om u te toonen, wat ik denk over dat malle bijgeloofhij" bracht den beker naar zijn lippen, een domme lach op zijn gezicht. Maar Sands Bprong op hem toe. IdiootI brulde hij en sloeg den beker bijna uit Haggerty's hand. Deze zette den Beker des Doods neer. Wijs meneer de deur, Gray, zei hij. De verblufte Sands werd weggevoerd, mocht z'n jas en hoed nemen en werd de deur uitgeduwd. Sputterend over de stomme politie in 't algemeen en den stommen Haggerty in 't bijzonder, ver-1 trok hij. Nu, Farone, besloot Haggerty. Farong kwam snel, wnuwaobtig bin- houden. Omdat het op het oogenblik veel beter te zien is, welke boomen dood of stervende zfjn, dan straks wanneer de boomen hun bladeren hebben laten vallen, is het van groot belang, reeds nu de boomen te mer ken, welke in den winter moeten wor den geveld. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat alle gevelde boomen het zij deze vóór de velling ziek of gen zond waren, een broedplaats vormen voor de spintkevers, zoodat het nood zakelijk is, ook de gezonde boomen te ontschorsen of onder water te beweren. Dit geldt vooral ook voor de iepen op houtopslagplaatsen. Het middel is uitvoerbaar voor iedereen. Om practische resultaten te bereiken is het echter een vereischte rlat niemand nalate, zijn doode en stervende boomen op te ruimen en de schors onschadelijk te maken. Het betreft hier een nationaal belang, zoo dat met recht mag worden gehoopt, dat een ernstig beroep op den gemeen schapszin van alle eigenaren van iepen, om door het nemen van de hierboven omschreven maatregelen mede te werkenaan de bestrijding der iepenziekte, niet vergiefsch zal zjjn. ONTWAPENINGSCONFERENTIE TE PABijjj. r Naar het Vredes Persbureau méde kan deelen, zal de opening der Ontwape ningsconferentie van Lord Cecil niet op 27^ doch op 26 Noveihber a.a. te Parijs plaats vinden. Naar de 4talige circulaire uitgaande van het Internationaal Secre tariaat tp Londen (Cowerstreet 99)) ver- medt, is het doel dezer oonferentie de publieke opinie gunstig te stemmen voor een wezenlijke vermindering der bewape ningen bij internationale overeenkomst. Ter bereiking van dit doel, bereidt men deze buitengewone internationale confe rentie van afgevaardigden van alle groo- te politieke, sociale, godsdienstige en in- teileotueele vereenigingen van alle lan den voor op basis van een viertal resolu ties, die op de voorbereidende bijeen komst van 25 Juli 1.1. zijn aanvaard. De conferentie zal onder voorzitterschap van Lork Gecdl in twee voltallige fattin-r gen bijeenkomen .in het Balais de la Mutualitjé op 26 en 27 November, ge volgd door een sluitingsbijeenkomst in het Troqadéro in den avond van 27 No vember. GROOIE FABRIEKSBRAND TE KOWNO. In Schanzen, eeu voorstad van Kow no, brak gistermorgen vroeg brand uit m vijf fabrieken. 'legen Uen uur waren een watten- fabriek, en tie kouseniabriek Cotton, öen meuwe, nog nauwelijks iu gebruik genomen, groote textieliabriek en een kanti'abriek» tot op den grond toe ai- gebrand, terwijl een chemische far briek, voor het grootste deel vermeid was. Het vutfr is vermoedelijk ontstaan door een ontploffing m de motoren- afdeeli ng van de watteul'abriek. Van daar heeft het zich met ongelooflijke snelhejcj uitgebreid. De schade wordt geschat op mins tens vier millioen mark. Het is opvallend, dat in de laatste dagen in een groot aantal fabrieken te Kowno en in de Litausche provin cie brafid is uitgebroken. UTRECHTSCH LANDBOUW GENOOT SCHAP. Jn de laatst gehouden vergadering van het dag. bestuur van het U. L. G. werd de agenda van de a.s. vergadering van het Kon. Ned. Landhouw-Comitt behandeld. Met het opnieuw vastgesteld urgentie program van het K.N.L.C. kon men ziel geheel vereenigen. Vervolgens werd mei den Rijkslandbouwconsulent op verzoek en in tegenwoordigheid van het hoofd van de Lagere Landbouwschool te Wou denherg,, nogmaals besproken de circu laire van de Vereeniging van hoofde; van Lag. Landbouwscholen. Daar het onderwijs op deze scholer uit den aard der zaak beter is, dan he onderwijs aan de Landbouwwintercur sussen, dient opvoedend gewerkt te wor den in die richting, dat het onderwij,- aan de Lagere Landbouwscholen zoovee' mogelijk bevorderd wordt. Met het beste landbouwonderwijs is toch de boeren stand 't meest gebaat. Met de noodige soepelheid zal getracht worden het daar heen te i leiden, dat in streken, waar zul ke scholen gevestigd zijn, de algemeene uen. Haggerty leunde met dezelfde dom me glinfiach op de tafel. Zeg meneer Farone, ons houdt u niet vobr den gek met die onzin over vergift, dat eeuwen in dien beker is ge weest. Farone's oogen glinsterden vijandig. We weten iets, Farone, ging Hag gerty dreigend verder, we weten bijvoor beeld dathij tilde den beker op. Zóó denk ik over die flauwe praat, waarmee u ons op een dwaalspoor trachtte te brengen. En de beker ging naar zijn bppen. Stop! Stop! gilde Farone en reikte over de tafel om den beker weg ie slaan. Gray greep de armen van deu opge wonden man en luwde hem de hall in. Toen de Italiaan, die een stortvloed van Italiaansche woorden liet hooren, do, deur was uitgewerkt, haaide Gray Phil Ains worth. Deze beefde, toen hij de eetkamer bin nenkwam. Haggerty herhaalde zijn hoo- nende opmerkingen en toen hij den be ker; aa"n zijn mond bracht, barstte Ains- worth uit: Goeie hemel, man! Wacht, zeg ik je! En evenals de anderen tracht te hij Haggert7 te verhinderen te drin ken, landbouwwintercursussen langzamer hand niet meer gehouden zullen worden Goedgekeurd werd, dat voor den Fok veedag en voor de Nat. vee- en paarden- tentoonstellirtg te Utrecht, zilveren me dailles beschikbaar zijn gesteld. Besloten werd in verband met het ver zoek, aangebracht door de Friesche MU- van Landbouw bij het K.N.L.C., he daarheen te leiden, dat het loopen ovei andermans gras- en hooiland verbodei wordt van April t.m. October inv plaat van Mei tot October. Voor eene bespreking over de tarieve van smidswerk enz. met den Bond vai Smedenpatroons in een vergadering va) het JLN.L.C., zal de secretaris het U. I G. vertegenwoordigen. Het K.N.L.G. zal worden verzocht b de regeeri^g aan te dringen op het slu>' ten van veterinaire overeenkomsten wanneer dit onzen vetuitvoer kan bevor deren. OPBINDEN VAN STAARTEN IN DEN VEESTAL. Demonstraties Zoodra het melXvee op stal komt, behooren de staarten te worden opge bonden. Ten emde te bevorderen, dat dit laatste op de juiste wijze gescluedt, zui len eemge demonstraties op enkele na der te bepalen bedrijven worden gehou den, om de belanghebbenden daarna zelf in de gelegenheid te stellen dit werk na te doen, om zich de juiste wijze hiervan eigen te maken. Wanneer het opbinden op de goede manier geschiedt en goed materiaal daarvoor gebruikt wordt, blijven de staarten den geheelen tijd. 1 opgebonden en bevordert dit zeer de zindelijke melk- winning en tevenp de melkgift. Tevens kan daarna een demonstratie gegeven worden om de vliegen in den stal te dooden door middel van een nieuw procédé, dat veel goedkooper is dan andere preparaten. Het middel doodt de vliegen en is onschadelijk voor het vee en voor de melk. Aanvragen voor het houden van deze demonstraties kap men richten tot: Het Melkcontilolestation te Utrecht, Biltstraa' het Zuivelconsulaatschap te Utrecht, Landbouwbeurs; het Secretariaat van het Utrecbtsch Landbouw Genootschap,Landboywbeurs Aanvragen voor volledige la'ndbouw- huishoudcursussen kunnen gericht wor den tot de commissie voor Landbouw- huishoudonderwijs, Landbouwbeurs te •Utrecht, waar alle gewenschte inlichtin gen worden verstrekt. OE LEVERBOTZIEKTE. II. In een vorig nummer hebben we reeds een en ander vermeld omtrent de wijze, waarop het vee met de leverbotzaekte wordt besmet Nu iets over de gevolg-en van die be smetting. De aanwezigheid van de leverbotten in de galgangen en vaak in het lever weefsel zelf, heeft een hevige ontsteking van die plaatsen tengevolge. De ontste king van de galgangen is meestal van voonbijgaanden aard. Anders wordt de zaak echter als he leverweefsel zelf ont stoken raakt. De bloedsomloop in de dar men wordt dan sterk belemmerd, met als gevolg, dat allerlei storingen optreden. Veel gevaarlijker nog zijn voor het aan getaste dier de vergiftige stoffen, die door de leverbotten afgescheiden worden die in sterke jmate invloed uitoefenen op de bloedvornfing en het bloed zelf, waardoor dit laatste zeer dun en wate rig wordt. De verschijnselen. De schapen ve-toonen de eerste ziekte verschijnselen ongeveer 1 tot 2 maan den nadat zij de jonge leverbotten opge nomen hebben. I n het begin zijn deze ver schijnselen weinitr op den voorgrond tre dend, alleen valtfona een zekere matheid en zwakte van het aangetaste dier op, terwijl des eetlust minder wordt. Tegen het einde van de herfst ziet men bij de ernstige gevallen een zwelling van de oogleden, keelgapg en soms van de borst en onderbuik optreden. De matheid en zwakte worden Jsterker, het eten neemt geregeld af, terwijl ook het herkauwen vermindert en onregelmatig wordt. De wol wordt droog en breekt gemakkelijk. Soms ziet men dit pleksgewijs heele bos sen «ol uitvallen. In 't begin van den winter néémt de vermagering van de dieren sterker toe. Ook de zwelling aan de keelstreek wordt erger. Meestentijds wordt nu ook de mest, die aanvankelijk niet veel afwijkingen ver toonde, dunner, door de storingen in de bloedsomloop van de darmen. Toen kwam zijn vrouw. Zij had dou- kere kringen om haar oogen en een bleek gezicht. Ze scheen met te jverstaan wat Haggerty zei. Maar toen hij den be ker aan zijn mond bracht viel ze in on macht op den grond. Haggerty knielde naast haar en trok een van haar oog leden op. Alleen het wit van'het oog was zichtbaar. Ze is bewusteloos. Help even, Gray. Zij brachten haar op een divan in de salon. Hier zullen we haar laten liggen, zei Haggerty, hoe langer ze zoo blijft, hoe minder ze lijdt. Haal nu de volgende Haggerty was weer op zijn plaats aan de tafel, toen mevrouw Stanford bin- nenwam. Ze was bleek en had roode oogleden, toen ze Haggerty vragend aan keek. Haggerty zag op tegen zijn taak dit maal. Maar zijn glimlach van hoon was even onaangenaam als tevoren, toen hij zijn rol opnam. Het was heel slim, mevrouw, zei hij opzettelijk dubbelzinnig, theoretisch zou het succes gehad hebben. Onze ver-, giftkundige zou zich doodgewerkt heb ben om het geheimzinnige vergift hier in te *.inden, Hij cam den beker op Tot slot teren de dieren ale het ware geheel weg om aan uitputting te ster ven. Sterke en goed gevoede dieren kun nen op den duur de infectie wel te bo ven komen, mits deze niet te erg was. Ze sukkelen dan den winter door en ko men er in het voorjaar eerst weer eenigs- zins boven op. Bij runderen treden de algemeene ziekteverschijnselen niet zoö op den voorgrond als bij het schaap en is het percentage der dieren, dat aan de lever botziekte ernstig ziek wordt en sterft, veel kleiner. De groote schade wordt hier veroorzaakt, doordat de dieren onvol doende groeien en bij het slachtvee de le vers door den keuringsdienst afgekeurd worden. De bestrljdlno. Wat kunnen we dan doen om deze ziekte te bestrijden? Allereerst doe men nooit herkauwers in een drassige weide, want in negen van de tien gevallen zal dit mifi gaan en zal men slecht groeien de dieren krijgen. Een goede afwatering en drainage van de weiden zal dus een eerste vereischte zijn. Toch zal ook dit in vele gevallen niet voldoende blijken te zijn, na zoo'n sterke regenval als bij voorbeeld verleden zomer, zoodat men toen dan ook zelfs op de hooge weiden gevallen van leverbotziekte aantrof. Daar langen tijd een afdoend genees middel tegen deze ziekte niet bekend was, heeft men gepoogd de ziekte te be strijden door 't dooden van de slakken, doch de slakken, die in de'alooten ver toefden, bleven ongedeerd. Verder tracht te men de jonge leverbotten, die aan het gras vastgehecht zaten, te dooden door bepaalde zouten, alles met zeer afwisse lend resultaat. De laatste jaren zijn er geneesmidde len samengesteld, die bij de verschillen de proefnemingen zeer goede resultaten gegeven hebben. Men moet hitrbij echter niet uit het oog verliezen, dat geen ge neesmiddel het leverweefsel, dat door de inwerking yan de leverbotten vernield ia, weer in orde kan maken. Hoogstens be reikt men er een dooden van parasieten mede, zoodat men dus om het meeste succes te hebben, het geneesmiddel zoo spoedig mogelijk zal moeten toedienen. Let dus goed op de dieren en zorgt, dat gij ot gauw bij zijt, één dier kan uw geheele koppel besmetten. Zordert du« dergelijke d'eren van de anderen af en laat re door uw veearts onderzoeken want bij tijdig ingrijpen valt er no<? veel te redden en is vaak door doeltreffen de maatregelen de ziekte in te sluiten. Vraag: Ik 'heb een boerderij 6 jaar in huur gehad methuurceel voor 6 jaar Nu boer ik het 7e jaar zonder huur-con- tract. Mondeling is over het aantal huurjaren niet gesproken. Nu met de crisistijd is het mij te duur. Heb ik he' recht, als het zevende Jaar om is, weg te gaan, moet ik nog huur opzeggen mondeling of schriftelijk? Antwoord: Wanneer, na een^ schrifte lijke huur niets meer is overeengekomen en de huurder toch op het gehuurde blijft, geldt art. 1609 B.W. Dit bepaalt: „Indien, na het eindigen van een verhuring, bij geschrifte aangegaan, de huurder in het bezit is gebleven en gelaten, ontstaat daardoor een nieuwe huur, waarvan de gevolgen geregeld worden bij de artikelen tot mondelinge huur betrekkelijk." Voor de beëindiging van mondelinge huur bepaalt art. 1807 B.W.: „Indien de huur zonder geschrift is aangegaan, houdt dezelve op den bepaalden tijd niet op, dan voor zoo verte de eene partij aan den andere de huur heeft opgezegd, met inachtneming der termijnen, welke het plaatselijk gebruik medebrengt." Hieruit volgt, dat een opzegging moet worden gedaan, met inachtneming van het plaatselijk gebruik. Hier is die ter mijn een jaar en zes weken en tegen een tijd, waarop deze huur gewoonlijk ein digt, dus voor landerijen November of blootachoof en voor de gebouwen 1 Mei. Hoe dit gebruik in Uw streek is, weten we natuurlijk niet, De arbeiders in de Rotterdamsche en Schiedamsche metaalnijverheid hebben het advies der besturen van hun organ saties, om zich bij de loonsverlaging va 5 pCt. onder protest neer te leggen, aan vaard. Maar we weten alles. Kijk eens, wat we ervan geioovenhij hief den be ker naar zijn mond en wachtte even op de uitbarstingdie niet kwam. Kalm dronk Haggerty zes teugen ei zette toen den beker neer, om mevrouw Stanford's oogen te zien. Hij zag er schrik in zeker; maar ook haat en vrees. Gray stond haar perplex aan te sla- ren. Koel zei Haggerty: „Maanden zou gezocht zijn naar het vergift. En als ge bleken w(u, dat er geen bestond, dan zou u weg zijn gewoosll Waar hebt u het eigenlijk over? vroeg ze ijzig. Over uw plicht als gastvrouw, om de koffie in te schonken en rond te dee len. Haar gezicht was oen bleek masker Nu? Wat zou dat? vroog ze min achtend. Haggerty nam Stanford's halfvolle koffiekopje op en stak dit mevrouw Stanford toe. U durft zeker de koffie van uw man wel uitdrinken? Plptseling sloeg ze hem het kopje uit de hand, zoodat de inhoud <op het tapijt viel. Nu? riep ze met fonkelende oown uit, waar ie het bewiji? Zondag'brandde te Weert de boer derij van den heer Joe. Stale en bewoon door den landbouwer A. Neynens, ge heel uit. Vijftien varkens, waaronder ze vette, kwamen in de vlammen om. Maandagmiddag is te Hillegom de 11-jari^e H. in de Nieujre Haven geval len en verdronken. Te Bahima, in de streek van Kai- roean (lin Tunis) ie, tengevolge van zware regens, een huis ingestort.. Er zijn acht menschen om het leven geko- - men. De Roemeensche vliegers Rusesku en Leonard, die Maandagochtend van 't vliegveld Le Bourget in Frankrijk, voor een recordvlucht opstegen, moesten we gens motorpech terugkeeren. Bij de lan ding werd het vliegtuig geheel vernield De beide vliegers zijn ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht. Te Scituate (Massaèhusetts) is in de garage van het zomerverblijf van dei minister van Marine Adams een gehei me bergplaats van sterken drank ont dekt. De waarde van den voorraad wordt geschat op 50.000 dollar. Driemannen, die zich in de garage bevonden, werden gearresteerd. Gisternacht zijn de hooibulten ach ter de stroocartonfabriek „Albion" te Oude Pekela door onbekende oorzaak af gebrand. Eenige miliioenen kilogrammen stroo zijn in vlammen opgegaan WAT DE BODEM VERBERGT. Den laatsten tijd zijn uit Zuid-Afrika berichten ontvangen over tal van rijke vondsten. Werd nabij Gxik-waetad op de plaats Taaiboechfontein met behulp vam de wi chelroede goud aangetroffen, thans lezen wij van goudontdakking nahy Liohten- burg, n.L in riffen, loopende van Bar bers pan naar Liohtenburg. Nog sensa- tioneeler was de ontdekking van rijke vondsten in een rif van de City-Deep- goudmjjn, dat in een grot voorkomt, waar in een onderaardsohe waterstroom loopt, Men heeft de grot reeds de „Grot van Goud en Ju woelen" gedoopt. De aandeo- len van deze mijn zijn van 4 shilling 7 tot 6 shilling 9 opgeloopen. Eén dergelij ke ontdekking kwam eenige jaren gele den in de Meijer en Gharltonmijn voor. Dan wordt de vondst van cinnaber go- meld op Nkamdhla in Zoeloeland, waar bereids 200 claims zijn afgepend. Voorts trof men bij Vrijheid een rif van Gal ei umfluori et, welke bij ontleding 90.65 pCt. van dit mineraal bevatte. Naast al die kostbare vondsten staat nog een merkwaardige, namelijk de ont dekking nabij Heilbron in den Oranje Vrijstaat, van bouwvallen, overblijfselen, van de Zimbabwe beschaving. Twee voet onder zand bedolven bij Heilbron moet een eeuwenoude stad gevonden zijn. De bouwvallen strékken zich. twee. mijl nit bij een breedte van een halve mijl. Aarden potten en overblijfselen van een smelt oven werden aangetroffen. Dr. P. W. Iaidner, van Ooet-Londen, is bezig met een systematisch onderzoek van de oude stad. EEN TOELICHTING. Berkenwoude, 5 October 1931. M. de Redaoteurl Het bericht in uw blad van Vrijdag 2 October aangaande een vrijend paartje, waarvan de jongen zoo gehavend zou zijn thuisgekomen, berust voor een groot gedeelte op onwaarheid. In ieder geval is er van een verwonding of iets derge lijks niéts gebeurd. Uw bijzondere cor respondent moet voortaan eerst eens be tere inliohtingen inwinnen, eer hij maar luk-raak schrijft en geen dingen schrij ven, die reeds zeèr verouderd zijn. Zoo'n schrijven is voor ouders niet zoo plei-» rierig. Uw Plaatselijke Correspondent te Berkfenwoude. arrondissementsrechtbank DORDRECHT. Onrechtmatige steun Voor bovengenoemde rechtbank heb ben 4 personen uit Gorinchem terechtge staan, die bij het Burgerlijk Armbestuui als werkloozen werkstaatjes hadden in geleverd, waarop minder verdienster waren ingevuld dan werkelijk waren ge- Haggerty aarzelde niet. Hij grinnikte. We hebben een monster van die kof fie naar het laboratorium van onzen vergiftkundigé laten brengen. Het was niet waar. Maar de leugen had succes. De vrouw viel op een stoel neer en barstte in snikken uit. Haggerty wenkte Gray; deze knikte, ging met zijn rug naar de vrouw staan, en nam potlood en een notitieboekje. Wat er verder gezegd werd, stenogra feerde hij. Waarom hebt u het gedaan? vroeg Haggerty. De vrouw hield op met snik ken. Hij was een bruut! Hij wilde niet van me scheiden, me mijn vrijheid weer geven. Hij was zoo laaghartig ik had gelijk ik word niet veroordeeld. Wist u, dat hij vanavond uit den beker zou drinken? Hij zei me, dat hij tiet van plan was. Maar voor hij het anderen kon zeg gen, daagde iemand hem uit. "Wilt u de bekentenis even onder teekenen? Ik moet een advocaat hebben d' beste van de stad. EINDE. tweede blad. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhoveneche Courant WOENSDAG 7 OCTOBER 1031 Het Ned. Christ. Persbureau gaat uitgeven een maandblad getiteld Het zal bevatten zeer weinig tekst, maar veel plaatjes. De abonnements prijs van deze Plaatjeskrant bedraagt nietmeer dan 65 Cents per jaarl Redacteur'van het blad is Ds. W. J. Kooiman te Deventer. Aan ons bureau (Schoonhovensche Crtkan men zich opgeven voor abonnee Een gratis proefnummer van De Plaatjeskrant wordt op aanvrage aan het bureau van de Schoonhovensche Crt. toegezonden. schmldigd van het wegnemen van twe fuiken ten nadeele van S. W. Donke Men vond de fuiken later in een sloi nabij verdachte's woning. De eiech lui< de tegen C. V. f 25 of 1 maand tucht school en tegen J V. f 25 of 25 d. hech tenis, het vonnis evenzoo. JALOUZIE. Te Sliedrecht had, blijkens zijn dag vaardmg, de loswerkman A. v. W. öp 'i Zaterdag in Juli A. v. d. H. een blau oog geslagen, omdat hij stond te praten met een meisje, waaraan verd. kenni had. Verd. liet verstek gaan. Eisch en uit spraak f 12 of 12 dagen hechtenis. noten, waardoor lij bedragen aan gel. en bons voor levensmiddelen en brand stoffen ten onrechte kregen. De arbeider L. M. D. ontving mtkei ring voor f 39,40 (welk bedrag bij latei weder heeft terugbetaal^). Vonnis 14 dagen gevangenisstraf. Voorts was op deze gronden uitkei ring verleend aan: D. B., constructiewerkman, tot een bedrag van f 11. Hij was reeds vroogoi veroordeeld tot gevangenisstraf D eisch was 3 weken gevangenisstraf, de uitspraak 14 dagen gevang J. W. H., reiziger te Gorinchem, tot een bedrag van f 75,50 In deze werd na der onderzoek bevolen. B. M., boekbinder te Gorinchem, tot e|n bedrag van f 4,75. Eisch en uit spraak f 15 of 15 dagen hechtenis. DRIFTIG. Eveneens te Gorinchem had de koop man J. H. R., 2 Augustus zich in be schonken toestand vervoegd aan den winkel van een vrouw, met wie hij vroe ger had samengeleefd. Het tweetal kreeg ongenoegen en tenslotte wierp R. met 'n potdeksel een glasruit van den winkel stuk. Bij de behandeling was verd. zoo bru taal, dat hij op last van den Politierech ter uit de gerechtszaal werd verwijderd. Na verhoor van 1 getuige werd verdach te overeenkomstig den eisch veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. RUZIE. Te ^Ihlasserdam ontstond op 30 Juli bij een bouwwerk op het Kerkplein ruzie tusschen een paar werklieden. Daarbi had dé timmerman K. O. uit Bleskens- graaf den een verdieping lager aan dei arbeid zijnden J. P. de Kloe met eei ijzeren hamer geworpen, waardoor dez aan den rechterschouder werd getroffer en pijnlijk aangedaan. Overeenkomstig den eisch was hi vonnis f 15 of 15 dagen hechtenis. FUIKEN GESTOLEN. Twee landbouwers uit Oud-Alblas, f V., 17 jaar en J. V., 28 jaar, waren b DE STRIJD TEGEN HET HOOGE WATER. mm Bovenstaande plaat geeft een toestand in Sileziö weer, zooals wij rivierenland maar al te goed kennen. De watermsasa wordt hier met z ingedamd. BERGAMBACHT. Over te mmnd September. Ingekomen: W. M. Uhlenber» van Nuttel; Joh. Verkaik, van HUlegersberg; G Buijease, van Stolwijk; C. Molenaar van I>ekkerkerk, G. de Jong.ivah Ridder kerk; J. G. de Vos, G. van Zoelen en J. van Zoelen, allen van Jaarsveld, G. Huijsman, van Utrecht; C. K. Boer, van Zeist; M. Hoffland, van Stolwijk; E. J. de Graaf; van Baam. Vertrokken: T. J. de Graaf, naar Krim pen a.d. IJasel, P. Stout en gezin naar Noord wijk; J. Verwaal naar Polsbroek, W. van Ewijk naar Beesd; S. Stalenburg en gezin naar Schoonhoven; N. Deelen naar Stolwijk; J. Bak naar Delft; M. Uhlenberg naar Lekkerkerk, J. W. van der Graai naar Lexmond. SCHOONHOVEN. Over de maaud September. Ingekomen: M. H. Hoogendijk, hulp i.d. huishouding, van 's-Gravenhage in Koestraat 103, H. W. M. Delen, kapper, van Amersfoort in Haven 79, G. G. v. d. Haar en gezin, machinist N. S., van Elhurg in Stadhuisstraat 18; Wed. M. H. van Royen—Gloeck Hellema, z. b., van Utrecht in Haven 69, A. A. van Royen, predikante, van Utrecht in Ha ven 69; J. B. Knotnerus, apotheker, van Rotterdam in Koestraat 88; J. Rynberg en gezin, machinist N. S., van Elburg in 01.. v. Noortsttaat 56; G. Docter en ge zin, machinist N. S., van Doornspijk in 01. v. Noortplein 6; G. Antonysen, z. b., van Bussum in Spoorstraat 26; H .J. M. C. van Dijck, d.b., van Gouda in Koe straat 110; E. D. Hartkamp en gezin, machinist N. S., van Elburg in Jac. v.' Beierenstraat 13; W. Wieteler en gezin, machinist N.S., van Elburg in 01. van Noorstraat 22; J. P. Rozendaal en ge zin, directeur Rijkskweekschool, van Oostburg in Oude Haven 17;,S .Stalen burg en gezin, fruithandelaar, van Bergambacht in Lajpge Weistraat 49; J. M. van Spronsen, monteur, van Haas trecht in 01. van Noortplein 22; A. G. Stekelenburg, dienstbode, van Rotterdam in Havenstraat 41; J. G. de Beer en ge zin, bakker, van Vianen in Haven 42; A. van Beuzekom, z. b., van Ottoland in Molenstr. 16; N. I. Eerland, z. b., van Krimpen a.d. Lek in Lange Weistr. 4, J. H. Blij en gezin, machinist N. S., van Doornspijk in 01. v. Noortplein 19; G. v. d. Bergh, z. b.„ van Rossum in 01. van Noortstraat 18; A. de Ridder, kapper, van 's-Hertogenbosch in Haven 46. B. Planken, dienstbode, van Leerdam in Haven 54; J. P. van Sprang, z. b., van Ter Neuzen in Haven 53; G. W. de Ko ning, z. b., van Haarlem in 01. v. Noort plein 33; T. de Bruin, hulp i.d. huis houding, van Boskoop in Dam 8; C. Bo- gaart en gezin, van beroep reiziger, van Gouda in Lopikerstraat 52; E. Voü, dienstbode, van Oberweijen in Kerkstr. 1; H. Homburg, dienstbode, van Del- menhorst in Haven 56; H. Molenaar en gezin, van beroep fabrieksarbeider, van Groot-Ammers in Scheepmakershaven 32; G. Hanegraaf, werkman, van Groot- Ammers in Scheepmakershaven 32; H. Leyendekers, z.b., van 's-Gravenhage in Halve Maan 9. Vertrokken: M. A. Groenen, z.b., van Kerkstraat 1 naar Oudewater; J. A. M en P. J. W. Groenen, z.b., van Kerksti I naar Echt; H. J. A. Peltenburg, kap ster, van Koestraat 56 naar Utrecht Bellamystr. 21; H. A. J. Peltenburg, metselaar, van Koestraat 56 naar Dei. Daag, Z.O. Buitensingel 138; W. G. Brehm, z.b., van Varkensmarkt 7 naa,r' Haastrecht, E. N% van Kesteren, z.b., van Koestraat 2a naar Voorburg; C. Th, Cazander, z.b., van Haven 78 naar Echt G. Mopman en dochter, van Havenetr 72 naar Utrecht, Bolksbeekstr. 63bis, G Tenthof en gezin, machinist N. Si, var 01. v. No8rtstraat 8 naar Zwolle, Van Galenstr. 78; B. Vos, dienstbode, van Oude Haven 38 naar Elburg, Oude Kerk hofweg 1; E. Vos, dienstbode, van Oud- Haven 38 naar Den Haag, Groot Hertog laan 45; H. G. M. Valk, leerares, v^o Langerakkerweg 10 naar Den Haag, Ge- lebesstraat 73; B. Dentz en gezin, ma chmi8t N.S., van 01. van Noortplein li naar Den Haag, J. Wapstraat 187; J Murk, kapper, van Oude Singel 64 naar Stompwijk, Damlaan 24; L. Korevaar, dienstbode, van Voorhaven 3'i naar Lek kerkerk, Tiendweg; A. v. d. Werff en gezin, machinist N.S., van 01. v. Noort straat 22 naar Rozendaal, Boelevard 73; W. Schmidt en gezin, van Havenstr. Wal 2 naar Hoek van Holland, 's-Gra venzandscheweg 347; H. J. Geels, ma chinist N. S., van Havenstr. Wal 2( naar Hoek van Holland, 's-Gravenzand scheweg 347; G. M. v. d. Bergh, z.' b. van Langefakkerweg 8 naar Nijmegen Brakkenstein, E. Jongkoen en gezin, machinist N. S., van J. v. Beierenstraa' 13 naar Rotterdam, Spaansche boch 58 II; G. Mopman, z.b., van Havenstr II naar Rotterdam, Noordsingel 49a; J M. ZydemanSimons, z.b., van Haven str. Wal 106 naar Rotterdam, J. Frans straat 15; C. F. W. v. d. Werff, z.b., vai 01. v. Noortstraat 13 naar Den Haag, J Maetsuijkerstraat 39, G. Bouter, z. b van Lopikerstraat 43 naar Gouderak 91b H. A. Vermeulen, machinist ter kooj vaardij, van 01. v. Noortstraat 16 naar Amsterdam, Sarfatistr. 205; A. Ponsen z.b., van Lopikerstraat 24a naar Nijme gen, Berg en Dalscheweg 213; R. A. La moree, z.b., van 01. v. Noortstraat 4,r naar Haarlem, Kloosterstraat 28rood P. H. Bouter, van Lopikerstraat 43 naa Rotterdam, v. d. Duijnstr. 64b; T. Lugthart-en gefcin, filiaalhouder, var Lopikerstraat 52 naar Rotterdam, v. - Duijnstr. 64b.; B. J. van Tiggelen en ge zih .zilversmid, van Lopikerweg 22 naai Hilversum, Bellstraat 11; P. Bakker nüonteur, van Molenstraat 19 naar Breu kelen-Neyenrode, Van Oldenbarneveldt- str. 8; C. A. M. van Vliet, z.b., van Lo pikerstraat 75naar Utrecht, Leidsche weg 24; Wed. G. LensenBozelie, van Lange Weistraat 34 naar Barlicum (N B.), Westakkers G 13; S. Wolf, Huis houdster, van Tol 3 naar Arnhem, Ag nietenstraat 203; M. de Jong, d.b., van Korte Dijk 9 naar Zeist, De Genestet laan 16b; M. J. Strucks en gezin, ma chinist N. S., van Oude Singel Heerlen, Sittardscheweg 421. BERGAMBACHT. Van 26 September 2 October. Geboren: Bas Li aan, z. van BE. Bouteren P. Kroone. Ondertrouwd: G. Huisman, 25 j., en J. H Bouman, 24 j W. de Jong, 24 j., en P. van der Graai, 22 j. Overleden: N. Hopgendoorn, 87 j. W. Bakker, 43 j., eohtgenoot van T. Ver schoor. - G.Graafland, 51 j., echtge noot van G. G. Graafland. t KRIMPEN a.d.' IJSSEL. September. Geboren: Dirk Huihert, z. van G. de Wilde en S. Leeuwen Adriana, d. ,van E. Berkelaar en G. Muijt. Cornelia d. van P. Middelkoop en M. v. d. Voor den Pieter, z. van M. Heikoop en A. Hofland. Greta Jacomijntje, d. van J. van der Wal en A. W. Bouwman Willem, z. van C. van Vliet en H. van den Heuvel Marigje Neeltje, d. van G. van Houwelingen en W. van Wijnen Arie, z. van K. van Wijngaarden en J. H. Bettink Porneüa, d. van W. P. Vermeulen en G. van der Weijde Ger- rit Hendrik, z. van G. H. Boers en H Offerman. Dina, d. van P. Visser en D. P. Visser. Getrouwd: J. Man, 26 j. en T. S. van Leeuwen, oud 22 j. D. P. Bak, 44 j (te Berkenwoude) en A. Oskam, oud 43 j. L. Both, oud 41 j. en J. Kool mees, oud 40 j. A. Verkaik, oud 22 j. (te Capelle a.d. IJesel) en W. van Koo ien, oud 21 j. Overleden: H. de Jong, oud 40 J. (over leden te Rotterdam). LEKKEfRKERK. October. Geboren: Elisabeth, d. van 0. Kramp en E. van der Plas. Herber, z. van K. van der Wouden en W. van Peet. Getrouwd: G. Burger, 28 j., en A. de Groot, 24 j. MOERCAPELLE. October. Ondertrouwd: D. Brandhorst, 70 J., weduwnaar van J. van Puffelen en G Griffioen, 58 j., weduwe van W. Sebas- M0NTF00RT. oïtober. Ondertrouwd: J. Bras, 36 j. en W. van Kuik, 35 j. OUDE WATER. October. Ondertrouwd: D. M. Hagoort, 29 j. (te Papekop) en N. Dekker, 29 j. Overleden: C. Hoeber, 78 j., weduwi n J. Steenbergen. REEUWIJK. September. Geboren: J. P. J. BoegLeim Ja. Aa Hogenelst Ga. Burger F. van Bar- neveld A. Boon. G. R Boon J H. van Leeuwen G Kalkman E Bunnik. Getrouwd: G. de Jong en J G. Stol wijk P. Edelman en E. van der Bas. K. F. L. v. d. Klas an A. van Arkel G. van Eijk en A. van Hanswijk^ Overleden; A. C. Vergeer, 15 j. A. de Vries, 3 j. L. Verkerk, 84 j C F. Lafeber, 6 j. SCHOONHOVEN. Octobér. Geboren: Cornelia, z. van P. van der Maas en J. J. van 't Veer. Willempje, z va-n A. Riffckoert en A. G. Oskam. Pieter, z. van T. Visser en W. A. Prina. WADDINXVEEN. Van 24-30 Sept. Geboren: Christisan, z. van G. Zalm en G. Vlok. Overleden: J. H. Zydeman, 72 j. G. Verboom, 62 j. ALBLASSERDAM. Gemeenteraadsvergadering op Dinsdag 22 September, n.m. 7.30 uur. Voorzitter de heer B. Visser, loco- Aanwezig alle leden. Zondagtsluiting. Na opening stelt de Voorzitter aan de orde de voorstellen van den heer J. Vermeulen betreffende uitzonderings bepalingen op de Winkelsluitingswet Artikel voor artikel brengt de Voor zitter in bespreking, wat tot ruim één uur na middernacht duurt Allereerst stelt de heer Vermeulen voor, hoewel de rijkswet boven de ver ordening- zal staan, het post- en tele graafkantoor geheel te sluiten. De meerderheid van B. en W. verzet Èoh hiertegen. De heer Vermeul en acht het nood- eakelijk, dingen, die niet in de rijkswet zijn vastgelegd, te regelen. De heer v. d. Koogh vreest, dat sluiting toch niet de goedkeuring van den minister zal wegdragen. Stel je voor, zegt spr., dat de verordening voorschrijft sluiten en de directeur-generaal zegt open, dan zouderi we procesverbaal tegen den directeur-generaal De heer Smit zegt, dat ter wille van dit voorstel van den heer Vermeulen ook hij concessies moet doen, wat schiet er dan feitelijk van het principe over? De heer Hardam heeft bemerkt, dat de voorsteller zelf voelt, dat hij al te ver i met gaat; hij legt nJ. in strijd te de wet. .Daarmede kan de raad zich hoogstens wat belachelijk maken. De heer Veen zegt, dat het maar over' één uur gaat, waarin het kantoor nu open is. De heer Smit: Dan hebben jullie toch 23 uur je zin. De heer Veen Zegt, dat men zich hier vrij moet maken tegenover het Rijk Spr.'a fractie «iet op het gebod „Gedenkt den Sabbat" en nooit zal een lid zijner partij sollicitoeren naar een betrekking aan het postkantoor. De heer N. S tout acht het niet noo- dig, langer over dit punt te discussiee ren, daar de voorsteller zelf aantoont, dat men in strijd zou komen met de rijkswetten. Het komt spr. voor, dat het wat om propaganda te doen is. De heer Vermeulen handhaaft zijn voorstel. Hij zou het niet erg vin den, als de gemeente Alblasserdam eens de eerste zou zijn, waar men proces-ver baal opmaakte tegen den directeur-ge- Bij stemming blijken alleen vóór het voorstel te zijn de heeren Vermeulen en Voorts wil de heer Vermeulen niet van toepassing doen zijn art. 3 sub c van de winkelsluitingswet, dat koffie huizen, restaurants enz. uitzondert van de sluiting. 1 De heer Vermeul©^wil ook deze zaken op Zondag geheel sluiten. De,meerderheid van B. en W. advi seert dit niet aan te nemen. De minder heid, de heer Boersma, is voor dit voor stel van den heer Vermeulen. De Voorzititer acht dit een be langrijk punt, want het^eteekent abso lute sluiting. Het verkeer wil ook wat zeggen. De heer Boersma moet in den zomer maar eens bij het veer van den heer Vos gaan staan, "waar de men schen bij honderden over komen, op weg naar de Betuwe. Alles, wat van Rot terdam komt, gaat hierheen. Nu zegt de heer Boersma, dan moeten ze alles maar meenemen, maar hoe denkt hij over den eigenaar ran da Tea-Room, als die wordt gesloten? De gemeente mag dan wel per circulaire bekend laten maken; komt niet op Zondag te Alblasserdam, want je kan daar niet eten of drinken en als het TOgent, moet je onder een boom gaan staan, want alles ia gesloten. Spr. ziet ook nog andere menschen dan de voorstellers, menschen, die zich willen vsrpoozen, dat doet naen niet in de kerk, want daar i» ie kerk niet toot. We, moeten onrn opinie niet aan ande ren willen opdringen. Ieder moet -vrij kunnen zijn in zi£ bewegen, zonder aan stoot te geren aan anderen. De heer Venmeulen zegt, dat het oollege in zijn meerderheid geen reke ning wenscht te houden met de wet Gods Spr. meent, dat men het allerhoogste gezag omlaag haalt, wat epr. een droe vig teeken vindt. Voorts betreurt epr. het, dat or menschen zijn, dia feitelijk van de zonde moeten leven. De Voorzitter moet niet zeggen, dat in de kerk geen verpoozing is to vinden. Voor wie het een voorrecht acht, zich te mogen acharen onder de verkondiging van Gods Woord, ia dat wel een verpoo zing. Spr. acht bot gelijk wat er verkocht wordt op dan Zondag, thee of drank, het is alles zonde. Eet ie erg gemakkelijk 'o voorstel belachelijk te maken, dat neemt i de ernst van de bedoeling niet hot maken; alles wat spr. heeft gezegd, was ernstig De Voorzitter zegt, niet belachelijk te willen doëldT^Het" verkeer Zal men niet tegen houden, alleen zal men de soboudera over Alblasserdam ophalen. De heer Hardam ziet in het prae- advies van wethouder Boersma mets dan gelegenheids-argumenten. De heer Boersma noemde de concurrentie met andere winkels, die wel gesloten moe ten zijn. Maar een oafé moet men no eenmaal niet met een gewone winkel gaan vergelijken. Wat de drankbestrij ding aangaat, die haat alleen de kroeg; de drankbestrijding wil het publiek den herberg teruggeven. Voorts zegt de beer Boersma. dat de Zondag beter kan worden doorgebracht, maar denkt hu door sluiting de menschen te verbetey ren? We scheppen betere sociale toe standen mee, zegt do heer Boersma, maar dat is heelemaal onzin. Dat ande- re gemeenten ook deze verordening wel rullen vaststellen, zoodat men van hier niet naar elders kan, moet heelemaal nog worden afgewacht De auto moet op stal, de hengel aan den spijker. Fop Smit moet stil liggen. De .autobus mag niet meer rijden, de kinderen mogen niet meer knikkeren of met een balletje spe len. Spr. vraagt, of allen ondergeschikt moeten worden aan het idee van een kleine groep, en hoe de menschen, die daardoor getroffen worden, in hun bo terham moeten voorzien. De heer P. G. Jonker zegt, dat en kele jaren geleden dit zelfde onderwerp in den raad is geweest; toen hehben spr.'s fractiegemooten er tegen gesteund om de herbergen geheel te sluiten. Spr. acht de argumentatie van den heer Boersma al heel ongelukkig, wat de clan destiene verkoop betreft; het bewijst, dat de heer Boersma met de toestanden te Alblasserdam niet bekend is. De clande stiene verkoop is geweldig en met het sluiten van de openbare inrichtingen werkt men elfndestienen handel in de hand. Sluiten" is niets anders dan ver plaatsen; het kwaad wordt nog grooter en de excessen worden er door in de hand gewerkt. Denkt de heer Boersma. dat b.v. Papendrecht ook tot sluiting zal overgaan? Spr. wil controleerbare plaatsen voor verpoozing. Men schept door sluiting niet te controleeren gele genheden; daar voelt spr. niets voor. De heer J. de Jager dacht bij de argumentatie van de minderheid van B. en W. aan een professor met zijn filoeo- fiacéh eieren. De heer Boersma heeft in zijn advies van die filosofische gedachten waar in werkelijkheid niets van bestaat. Spr. wenscht ook te Iftten op de vrij heid van Christus. Om daartoe te ge raken, moet men nooit dwingend optre den, maar evangeliseerend: daar moeten de heeren, die tot de richting van den heer Vermeulen behooren, eene wat meer aan denken. Het Christendom is niet ge diend met maatregelen, die komen van bovenaf. De A.-R. willen de mensohen overtuigen, maar niet met wetten en dwingende voorschriften. Het moet niet van buitenuit, maar van binnenuit ge- ichieden. Daarom heeft apt. ook de vo rige maal al gewezen op de vervulling van de hoofdsom der Wet, n.l. Gqd lief hebben boven alles en den naaste als u zeiven. Die dat verstaat, zoekt niet de plaatsen der ijdelheid, die tot die vrij heid komt, zal ook ervaren, dat men daar nimmer spijt van heeft. Spr. kan geen vooratander zijn van de dwingende bepalingen, die de heer Ver meulen wil. De heer Vermeulen zegt, dat men juist het bestaande tapverbod het best kan uitvoeren door alles te sluiten op Zondag, en dat elke overheid de plicht heeft het kwade te bestrijden. Spr. be doelt juist het algemeen belang van de geheele wereld. De meening van den heer Jonker valt spr. tegen. De heer Boersima zegt, dat de C.- H. Partij wel eens de partij van de vrij heid genoemd is en over meer of minde re vrijheid, bij andere partijen vergele ken, wil spr. gaarne in een openbare vergadering debatteeren. Doch de libe ralen, die het altijd over de vrijheid heb ben, handelen niet steeds daarnaar. Men denie aan de leerplichtwet. Vaak han gen ze de vrijheid aan den kapstok, doch zoodra het den Zondag geldt, moet de vrijheid weer het argument zijn. Spr. wil altijd rekening houden met de geestesgesteldheid van de bevolking. In Brabant zou spr. anders adviseeren dan hier. Hier leven we in een gemeen te, waar de Protestantsch Gereformeerde Godsdienst leeft. Dan hééft spr. niet gezegd, dat de clandestiene verkoop hier niet erg is. Het is hem bekend, dat die heel erg is en hij heeft er met een paar ministers over gesproken, en gezegd, dat art. 40 van onze politieverordening niet kom worden nageleefd, doch minister Ver- schuer meende, dat dit wel degelijk kon. Spr. heeft alleen gezegd, dat de clande stiene verkoop niet zoo erg is op den Zondag en als men de café's sluit, meent spr., dat daardoor de clandestiene ver koop niet «al toenemen. Spr. vindt het

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 4