SCHOONHOVENSCHE COURANT I r? BERICHT i >elb Kerk en School. Plaatselijk Nieuws. Binnenland. MALAISE beheerscht nog overal den. foestand. Ieder wordt gedwopgen bij j het doen zijner nood- I zakelijke inkoopen I zorg te dragen, dat I men deze tegen de I meest concurreerende I prijzen verkrijgt. Bergeijk& Stuiken» l Oudste Kleedlnmis ie Oorcum I Vincennes. 1000 oG,« 300 van handmof voet. 200 X"nX"11" 100 van een duim. 60 33, JAARGANG VRIJDAG 13 OCTOBER 1B31. No. 5862. 1931 NIEHAOVODRZUIDHOLLANDEN UTRECHT i, ci. 1 A. van INGEZONDEN MEDEDEELING. J. S. 1. v. j. en I an J. I., (te enoo- van j., (te 55 j. HET PROCES SKLAREK. por half K.G., naar gelang gewleht en beitemming. Ons blad is aangesloten bij het Bureau voor publiciteitswaarde en bij den Bond van Adverteerders (I.B.A.) waardoor dus onze adverteerders zich gegarandeerde gegevens kunnen verschaffen. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. j-, en >urg). van Berg. Gulden by verliee van een anderen vinger. j. en lijver eken, in?s- :men toch 1 Uit NEB. HERV. KERK. Beroepen te Krimpen axl. Lek De. J. Vermaas te Ter Aa. Bedankt ’'oor Oud-Alblas (toezegging) De. Voorthuizen te Lage Vuurache. 90 j. m A. irfoela ibfrRin udrin netje iger- omer van 6233 H. 7215, de B IJs- 1080, Ben- 1019, haas, otaal stein, otaal pc. A i. A H 21. van tuwen 1) en rende er J. war- i- en unnen >n C. en hage geslaagd voor het examen hoofdonderwijs aan Bewaarschool, te B. ABONNÉ’8 van dit blad, in het bezit fl AA A dulden bfl levenslange 4vVV ongeschiktheid. heer A. de Borst alhier. Poursum. De heer A. Schakel is be noemd tot directeur der Christelijke zangvereniging „De Lofstem”. Reeuwljk. Tot verloskundige is be noemd mej. H. J. Huaken te Hengelo (Overijssel). Molenaarsgraaf. Aan den architect W. van der Laan te Papendrecht is op gedragen den bouw van drie woningen voor rekening van dim heer P. van Es sen alhier. INGEZONDEN MEDEDEELING. Hier werkt het geeft meer weeritonc^'jB^^^ ctS.^V'^Whl HISTORISCHE ORGELDAG. Gouda. In da Sint Janskork had Woensdag oen historische orgeldag plaats Des middags is oen conferentie gehouden met een viertal interessante inleidingen. De heer Jan Zwart, organist ie Amster dam, sprak over Joachim Hess, den 18e- eeuwschen organist der Goudscbe Kerk en diens orgelschrifben. In een lezing „Zingen zonder Orgel” behandelde Dr. G. Das, uit Arnhem, «ten laatste episode uit den strijd tegen het orgel in de 17e eeuw. De heer Jan Dekker, orgelbouwer te Goes, gaf vervolgens een uiteenzetting over ouden en nieuwen orgelbouw, waar op ten laatste de heer Jan Zwart in zijn tweede inleiding Anthonie van Noort en zijn in 1659 uitgegeven „Tabula teur- boock van otlicko psalmen en fantasyon” behandelde, waarop hij eenige voordrach ten op het orgel der kerk uitvoerde. Een orgelavond, waarop de heer Jan Zwart een concert gaf, besloot den dag. INTREDE D8. VAN DER LINDEN. Loplk. Zondag was het voor dö’-jNed. Herv. Gemeente een blijde dag. Na oen vacature van 9)4 jaar deed Ds. S. van dor Linden zijn intrede. Des voormid dag» werd Z.E. bevestigd door ds. Tor- louw, van Kamperveen. Des namiddag» verbond de nieuwe leeraar zich aan zijn gemeente, waarbij hij tot tekst koos 2 Cor. 8 5—12. Vols notabelen, perso- n envan hier en elders, waren tegen woordig. De kerk was zoowel des mor gens als de» middags overvol. Een zoontje van den heer v. H. is bij het spelen zoodanig gevallen dat het een arm brak. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Pros by vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 8 maanden f 1.25; p. post/1.50. Met verzekering 15 cents meer. De algemeene Wij zijn daze n I winter zéépl gondkoop. Komt U eens bij ons j Uw Jas koopen of j voor Uw jongens. le ge- heeft m. i de van idorw? Nederland heeft als koloniseerend land «en goeden naam. Dat heelt er misschien toe bijgedragen, dat op de Internationale Koloniale lentoonstelling te Parijs ons paviljoen van stonde af aan veel belang stelling trok. En algemeen ging er een roep «uit over wat dasfij' was bijeenge bracht uit onze overzeesche gewesten. Toen kwam de brand, die vermelde, Wat met zooveel moeite was opgebouwd en dat was erger ook resultaten van jaren lang verzamelen, van studie en ervaring, gingen verloren. Ontstellend werkte het bericht van die ramp in ons land, maar nauwelijks was men van de eerste schrik bekomen, of men besloot opnieuw te bouwen. Andere landen boden ons hulp aan.: een deel hun ner tentoonstellingsruimte wilden zij aan ons afstaan, groote bedragen in geld stel den zij ter onzer beschikking, maar het Nederlandsohe comité kou, hoewel dank baar voor die hulpvaardigheid, haar be leefd van de hand wijzen, want Neder land was in Staat op eigen kosten weer een eigen gebouw op te richten en bin nen den kortst mogebjken tijd was een nieuwe Nederlandsche inzending gereed, al is die ook heel wat bescheidener dan de eerste. Dat alles is bekend; wij herhalen het slechts, om ermede te verklaren de groote belangstelling voor ons verder werk te Vincennes. Het is begrijpelijk, dat dit, na al het gebeurde, het middel punt is geworden van veler aandacht. Voor een deel uit deze zich in respect voor onze prestaties, anderzijds in de var schande blikken van hen, die nog al tijd op zoek zijn naar de juiste oorzaak van de ramp. Onder die omstandigheid is het dubbel jammer, dat er ernstige verschillen van xueomng bestaan over de vraag, of aan de regeling in de Nederlandsche afdee- ling met veel ontbrak. De velerlei ge ruchten, die daaromtrent de ronde doen, zijn voor bet grootste deel ontstaan uit de slechte verhouding tussohen het In disch Comité, dat veel van de door haar ingezonden collecties, verloren zag gaan, en het Nederlandsche Comité, dat de schuld daaraan niet wil aanvaarden. Op de wijze, waarop met die inzendin gen uit Indiö is omgesprongen, op de be waking en op verschillende andere za ken, zijn allerlei aanmerkingen gemaakt, die we hier niet zullen herhalen, omdat reeds gebleken is, dat vele ervan onge grond zijn. Maar aan den indruk, dat er te Vincennes wel wat heeft gehaperd, ia moeilijk te ontkomen en het lange uit blijven van de opheldering,- die van be voegde zijde wordt verwacht, heeft aan de meeningen omtrent den omvang van die fouten of gebreken, geen goed ge daan. Nu ia over het beleid van het Ned. Co mité een uitvoerig rapport aan het De partement van Koloniën ingezonden, doch op de publicatie daarvan laat de re- gooring nog wachten. Het heet thans, dat het comité zelf dat rapport bekend wil maken. Hot lijkt ons beter, dat do ro- geering daarop niet wacht en dat zij niets nalaat, om aan de hand van wat haar-gebleken ie desnoods met erken ning van gemaakte fouten een einde te maken aan alle geruchten en gissin- gen, die ons to midden der algemeen© be langstelling allesbehalve welkom Zijn. T, Het groote proces Sklarek is begonnen, maar het ie nog niet te zoggen; wanneer het zal eindigen. Onze foto geeft oen afbeelding van een deel der rechtszaal. Aan de linkerzijde det men drie mannen de twee linkschen (elk met een bril) zijn advocaten; de kaalhoofdige man, die dan volgt, ia de beklaagde Wllll Sklarek. Op dezelfde rij, geheel reohu, lit de tweede beklaagde Leo Sklarek. - tih» ia de m be en en g zal •ijnen- eleden onze Telef. 20. Tel.-ndrw: Vannooten. W. N. VAN NOOTÏN, SCHOONHOVEN. HAVEN 23. Poitnkenlnj 18708. De verkoop van speldjes ten bate van het Roode Kruis heeft bruto f 116,51)4 opgebracht. De heer A. v. d. Spiegel, oud-hoofd der openbare lagere school A in de af- deeilng Niouwdorp, is te Gouda in de Wijkverpleging op ruim 80-jarigen leef tijd overleden. Hij was jaren lang lid of bestuurslid van verschillende vereeni- gingen. De teraardebestelling zal plaats hebben op Zaterdag 17 Oct., tusschen 12 en 1 uur, op de begraafplaats te Reeu- wijk. Woensdagmiddag reed eon vracht auto, komende van.de richting Bodegra ven op het kruispunt aan de Reeuwijk- 8ché brug een motorrijder, komende uit de richting Nieuwdorp, aan, zoodat de laatste tegen den grond smakte. Hij bezeerde zich slechts aan de elleboog, doch de motor werd vrij ernstig bescha digd. Waarschijnlijk berust hier de schuld bij den autobestuurder, die niet signaleerde. IJsselsteln. De gomeente-politie heeft als verdacht van diefstal aangehouden den los-workman ML, van hier. Deze is ter beschikking gesteld van den offi cier van justitie te Utrecht Groot-Ammers. Op do Uitbreiding al hier is een aanvang gemaakt mot de vervanging van het bovengrontrech tele foonnet door oen ondorgrondschen kabel. Omtrent de Inperking van den import van kaas, melk en melkproducten kun nen nadere bepalingen nog geruimen tijd op zich laten wachten. In bevoegde kringen hooft mon don in druk, dat althans voor deze producten niet veel van een beperking nog in 1931 zal komen. HULP AAN CRISIS-SLACHTOFFERS. Initiatief van de Prinsei, Prinses Juliana is voornemens in over leg met de Koningin, het initiatief te ne men tot de samenstelling van oen natio naal comité ter leniging van den nood van de slachtoffers der tegenwoordige crisis, voor zoover daarin niet op ande re wijze kan worden voorzien. BESTRIJDING VAN WOEKER. De Eerste Kamer heeft het voorstel van wet van Mr. Dr. G. van den Berge, lid van de Tweede Kamer, betreffend© de wettelijke regeling van het geldschieters- bedrijf, zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. VOOR HENGELAARS. Van 1 November 1931 tot den aanvang van den gesloten tijd voor snoek in 1932 wordt de minimium-maat op blank- en ruisohvoorn, te bezigen als aas aan den hengel, vastgesteld op 13 c.M. Gedurende dit tijdvak mag een henge laar in het bezit zijn van ten hoogste 50 levende ondermaatsche blank- en ruischvoorns, mits ten minste 13 o.M lang. Op verzoek van belanghebbenden, kan voor bepaalde wateren de Minister toe staan tusschen 1 November en 29 Febru ari to visschen met ‘blank- en ruisch- voorn, beneden 13 c.M. KAASCONTROLE-STATION. Tot directeur van het Kaascontrole- station te Utrecht is benoemd de heer Ir. G. Schiere te Ak Marrot (Friesland). Auto-ongeval. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Donderdag morgen kwam op den hoek van het dorp een vrachtauto uit de richting Boskoop in botsing met ©en motorrijder uit de richting Rotterdam. De laatste kreeg eenige lichte kwetsuren. Na verbonden te zijn bracht de heer W. H. Bos hem met zijn auto thuis. De motor was ge heel vernield. Ouderkerk a.d. IJssel. Dinsdagavond hield de fa. Erven de Wed. J. van Nelle van Rotterdam, in de bovenzaal van „De Harmonie” een goedgeslaagde film avond, ’s middags voorafgaand door e envoorstelling voor kinderen. Elke be zoeker ontving gratis een kop Van Nel- le’s koffie of thee. De op Donderdag 8 October in deze gemeente gehouden speldjesdag ten bate van de centrale suppletiekas der tuber- culose-vereeniging „Zonnegloren” heeft f 100,80 opgebracht. Oud-Alblas. De lezers worden opmerk zaam gemaakt op een in dit nummer voorkomende advertentie van den win kelier J. J. Hardam. Men knippe deze advertentie uit. Waarschuwing. Waddlnxveen. Het 9-jarig dochtertje van den heer K. liet zich gistermiddag op hot Jaagpad door een vrachtauto van den groentenhandelaar v. B. voort trekken. Doordat do bestuurder zijn vaart versnelde kon het meisje de auto niet meer bijhouden, zoodat zij achter de auto werd medegesleurd. Ondanks ONZE BOTER NAAR FRANKRIJK. Invoer te vroeg stop gezet en thans hersteld. We hebben reeds gemeld, dat het ma ximum van den nog toegestanon invoer van boter in Frankrijk' voor het laatste kwartaal 1931 bereikt was, zoodat da grens gesloten was en de alsnog aanko mende zendingen zich aan de douane-' stations op hoopten. Dat duurde van Zondagavond tot Dinsdagochtend. Toen bleek, dat er een vergissing was begaan. Hot Departement van Handel maakte de grensstations at tent, dat het contingent eerst wet telijk bereikt is te achten, als zulks in het. Staatsblad is bekend gemaakt. Thans vindt weder boterinvoer plaats. Naar verluidt, heeft het Ministerie van Handel order gegeven, ook die zendin- dje reeds onderweg zijn op het mo ment van de afkondiging, eveneens door te laten. De datum van den vrachtbrief geldt daarbij als maatstaf. Vlwich- en melkproducten. Het contingent voor importvleeech '•”nd«u, ossen- en varkenevleeech) la I ’-t, doch hiervoor geldt dezelfde re geling van on» Bericht van Imchrljving, zijn volgen» de daarin va»tge»teide bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBAMKtefJchledam, van N utsblbllotheek. Nieuw-Lekkerland. Dezo woek is de Nutsbibliotbeek, welke gedurende de zo mermaanden gesloten is geweest, weer geopend. Eenige nieuwe werken zijn aangeschaft. Bibliothecaris is de heer H. de Vriea. Onvoorzichtig. Nieuwpoort. Terwijl de heer V. uit Vianen de benzinevoorraad in zijn auto zou' bijvullen, beging hij de onvoorzich tigheid met een stallantaarn zoo dicht by een benzinebus en het, réservoir van de auto to komen, dat do vlammen plot seling uitsloegen, waardoor V. aan zijn handen gewond werd. Men wist echter spoedig de vlammen te dooven, zoodat dit ongeval betrekkelijk goed afliep. Na dat V. verbonden was, kon hij de reis naar Vianen voortzetten. Nieuwpoort. De collecte voor „De Macht van het kleine” heeft over het laatste kwartaal f 85 op gebracht. Noor de loos. Aan de openbare lagere school zal met Ingang van 1 Deo. een derde leerkracht worden benoemd. Do landbouwer Jac. Slob, die no ten gebolsterd had, kreeg hier van zulke blaz enop zijn handen, dat hij zich on der dokters behandeling moest stollen. De oorzaak schijnt te wezen dat de noo- ten verschimmeld waren en hierdoor bloedvergiftiging is ontstaan. Papendrecht. Aan den architect W. van dor Laan ie opgedragen den bouw van drie woningen voor rekening van den heer P. van Essen te Molenaars-' graaf. Papendrecht. De door notaris A. E. Gomm geveilde woning A 167, groot 1 Are, 45 c.A., voor de erven mej. de wod. B. Guls, ie ingezet op f 1980 door den LET WEL Vraagt drijft voor Rijwielen, Lampen, Banden Zaklampen, Batterijen, enz. enz. enz. enz. Beslist het goedkoopste adres J. K. SNOEI - Stadhulastraat 7-9 - Schoonhoven Advertentiën: Van 1 tot 6 re- I gel»/1.80; elke regel meer 0 gO. I Bij 8 maal plaatsing 8e maal f 0.10 per regel, Tu»»ch»n den tekat drievoudige prU», I Woningbouw. Alblasserdam. De huizen van de Wo ningbouw-ver eeniging zijn reeds alle verhuurd. Er kwamen zelfs meer aan vragen dan woningen beschikbaar kon den worden gesteld. Het bestuur is thans van een groote zorg ontheven, daar de vree» niet ongegrond was, dat de tijds omstandigheden van invloed zouden zijn op de verhuring,' Voor velen beteekenen deze woningen een groote vooruitgang. Ameide. Het 15-jarige dochtertje van d enheer Nio. de Wit brandde zich bij het dragen van een emmer kokend wa ter zoo hevig aan een barer boenen, dat het meisje op medisch advies eenigen tijd rust zal moeten houden. Capelle a.d. IJssel. Het is wellicht niet overbodig er aan te herinneren dat aangifte voor huisslachting tenminste 4 dagen van te voren ter gemeente-secre- tarie moet geschieden. In den loop der maand September j.l. is het aantal inwoners dezer ge meente toegenomen. De vermeerderng bedroeg door vestiging 114, door ge boorte 20, totaal 134 en de verminde ring door vertrek 80, door overlijden 2, totaal 82. De aanwas der bevolking be droeg alzoo 102, waardoor het totaal aantal inwoners kwam op 8288 Beter Ingericht Gorlnchem. De fa. C. F. van Mill heeft haar werkplaats-inrichting aan zienlijk verbeterd. Er is thans een com plete luchtinstallatie, waardoor men op alle plaatsen de beschikking heeft over luchtdruk, zoodat in het vervolg het was- schen der wagens onder luchtdruk kan gebeuren en ook het reinigen van auto- mobielmotoren en automobielonderdee- len, dat nu belangrijk vlugger kan ge schieden. Verder is een hydraulische hefbrug gemonteerd voor de werkplaats. Wagens die reparatie aan het onderstel, wielen of remmen behoeven, kunnen daarmede van den grond worden gelicht, waardoor deze werkzaamheden sneller en beter kunnen geschieden. Verdere bijzonderheden vermeldt een advertentie van deze firma in dit blad., Gouderak. Hoofdlieden van het dijk- leger in deze gemeente zijn de heeren J. de Groot, J. J. Boer; D. Verstoep Lz., L. A. Verkerk en Mach, van Dam. Tot bestuurslid van het nutsdepar- tement Gouderak—Moordrecht is geko zen dr. Beekenkamp. Voor de vacature van onderwijzer aa nde Chr. School hebben zich 91 sol licitanten aangemeld. Krimpen a.d. Lek. De heet J. .Ben schop is in staat van faillissement ver klaard. Curator is mr. S. H. Smit te Gouda. Meerkerk. De handel in kaas was ook deze week traag. Men besteedde voor lo kwal, met R.M. f 82—85, .v©or 2e soort f 29—81 en voor ongestempelde f 28— f 29 de 50 K.G. Vette varkens gelden 18 tot 20 cent haar schreeuwen bemerkte de chauffeur niets, zoodat zij zich los moest laten. Na eenige buitelingen bleef zij bewusteloos liggen. Een op het Jaagpad fietsend lid der E.H.B.O. zag het’'ongeluk aankomen zoodat direct hulp aanwezig was. Nadat «het meisje bij een der omwo nend enwas binnengebracht het 'be wustzijn was inmiddels weder terugge keerd bleek zij enkele, vleeschwonden te hebben opgeloopen. Na verbonden te zijn werd het onvoorzichtige meisje naar haar woning vervoerd. Schietwedstrijd. Wijngaarden. Woensdagmiddag had de jaarlijksche schietwedstrijd plaats onder de leden der plaatselijke afdee- ling van den Bijzonder Vrijwilligen Landstorm. Maximum aantal punten was 100. Er moest in 2 klassen gescho ten worden. De uitslag was als volgt: le klasse: P. Koorevaar 96 punten; H. G. Blokland 95 p.; P. v. d. Vlist 92 L A. C. Baan 90 p.: E. v. Eil 89 p.; P. Hooikaas 87 p., C. Romeijn 85 p. 2e klasse: B. van ’t Hof 91 p.; KI. Koorevaar 89 p.; J. de Wild 87 p.; A. de Groot 86 p.; Adr. Koorevaar 84 p.; Joh. van Rees 79 p. Tot penningmeester der afdeeling werd benoemd de heer, J. de Wild. Zevenhuizen. De heer J. A. v. Kooten, med. student, slaagde te Utrecht voor ’t candidaats-examen, 2e gedeelte. Hoornaar. Maandag hield de zieken kas „Onderlinge Steun” een algemeene ledenvergaderirffr. Aanwezig waren de heeren Van Vliet en Sas, leden van het dagelijkech bestuur, district Gorinchem. Het aantal aanwezige leden bedroeg 26 Besproken werd de voortzetting der uit- keering van wachtdagen. Het vorig jaar werd vastgesteld om 1 jaar als proef aan zieken, de bij de wet bepaalde dri» wachtdagen door de kas ten volle uit te betalen. Met algemeene itemmjn werd deze tiepaling weer voor een jaar gehandhaafd. Uit het verslag van den afgevaardigde naar de Prov. Bondsver gadering, gehouden in Juli te Dordrecl t bleek, dat het verband 45000 leden telt en er over 1930 is uitgekeord f 121 269,66 De aftredende bestuursleden J. Slob, G Slob on J. van Houwelingen, werden met groote meerderheid herkozen Be sloten werd f 20 te storten in het sana- toriumfonds. Op voorstel van den boer P. Vink werd besloten om aau het da- gelijksch bestuur over 1931 f 15 too te kennen voor de door hen gedane werk zaamheden. Langdurige besprekingen werden gehouden om een doktersfonds aan de Ziekenkas te verbinden. Tenslot te besloot de vergadering binnenkort een buitengewone vergadering te houden en daarbij uit te noodigen Dr. Ween ink te Noordeloos, ten einde hem te laten toe lichten op welke manier het beste een fonds gesticht kan worden. Niets meer aa nde orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. Langerak. 'De collecte voor „De macht van het kleine” heeft over het laatste kwartaal f 38,96)4 opgebracht. Lekkerkerk. Bij de N.V. Touw- en Staaldraadfabriok „Holland” ontstond door het warm loopen van een as oen begin van brand. Het flink en kracht dadig optreden van het personeel blusch- te mot slangen op de waterleiding het vuur en do brandweer, die snel was uit gerukt, behoefde goen dienst te doen. Mej. B. Rietveld is te ’s-Gravon- voor ak- TO0

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 1