IE SCH00NH0VEN5CHE COURANT IEM I I woo 300 200 - Binnenland. V Plaatselijk Nieuws Kerk en School. :im? M111 merhouden? Baandag 1» October mi. Matuschka. Uit ons Regeeringshuis OBER 1OT1. 03e JAARGANG No. 5053. )08t Postrekening 18708. neemt ut eh ’a av. vertelde belangwekkende dingen en verloren regenjas, DE CAMPAGNE BEGONNEN. -osserie paratie, si K. 1 ^happen nogelijk DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. i, lucht- he hèf- i wagen Ons blad is aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde en bij den Bond van Adverteerders (I.B.A.) waardoor dus onze adverteerders zich gegarandeerde gegevens kunnen verschaffen. Gulden bij verlies van een anderen vinger. uur en 's ngkeek, van zal aan O uur en 'a van Moor- M. O uur, n.m. éeskerk. hrijlmachine- tie-lnricbfing te Boskoop. larati :m. uur en ’s IJsselmond- n 'a avonds iner, Gandi- i uur en •uyère. r en ’s av. den Bosch, anst. 1. 9.30 uur, it. vangelisatie. fgoman, van uur, Ds. J, ABONNÉ'8 van dit blad, in het bezit OnAA®u^en l’V levenslange U VV V ongeschiktheid. m. 9.80 uur- D. Kleijne. uur, Preek- ntinga, van 0 uur en ’a n Berg. lur en ’a av. ann. ir en 's av. oorbereiding en ’a avonda ■stoort. ar en 's av. V.m. 9.30 x>rbereiding ■onds 6 uur, 0 uur en orp. E. itober, ’a av. der Geref. [eikoop, van IK. ur en ’s av. van Rotter- 10 uur, de nderwijzer te Dienst. M. nda 7 uur, Telef. 20. Tel.-arfrw: Vannooton. S. W. N. VAN N00TEN, SCHOONHOVEN. HAVEN 2S. bedragen, gewaarborgd door de N1JCUWB HAVBANK te Schiedam, van 1AA Gulden by verligt AA IVV van een duim. VV wegens mishandeling van de 82-jarige vrouw G. Verheij. Glessendam. De reeds bejaarde J. B. stond vorige week in Binnendamsvoor een woning, toen de vrachtauto van den heer Verlaat langs een paar daar staan de lijkkoetsen wilde rijden. De ruimte was echter te klein en de heer B. werd meegenomen. De oude man had eenige zeer benauwde oogenblikken, doch bleek gelukkig geen bijzonder letsel te hebben bekomen. Glssson-Nlsuwkerk. Vrijdag heeft al hier de verkiezing plaats gehad van een hoofdingeland voor het waterschap „De Overwaard”, wegens periodieke aftre ding van den heer Jacob van Houweling De aftredende werd herbenoemd, welke benoeming hij aangenomen heeft. De handel in kaas was ook heden traag. Voor le soort kaas besteedt men met R.M. f 81—34, voor 2e soort f 29— f 31 en voor ongestempelde pl.m. f 28 tot f 29, hoogstens per 50 K.G. Vette varkens gelden 18 tot 20 cent per half kilogram, naargelang gewicht en kwaliteit. Glessen-Nleuwkerk. In de vacature van wijlen den heer P. van Houweling is tot wethouder gekozen de heer C. Schakel. Glssssn-Oudeksrk. Bij het uitwijken in de gevaarlijke bocht bij de boederij van den heer Brandwijk voor een melk wagen,reed de heer V. uit Sliedrecht met zijn luxe wagen van den weg. De auto bleef tegen een boom hangen en is door den garagehouder Weppelman weer op den weg gebracht. Aan de auto was wei- nig beschadigd. Groot-Ammers. De heer T. Uittenboo- gaard heeft van de gemeente grond ge kocht op de Uitbreiding, teneinde daar een woonhuis te bouwen. Gevonden: Een bos touw (koptou- wsn). Langsrak. De catechisatie’s vanwege de Ned. Herv. Kerk zullen Dinsdag as. een aanvang nemen. Het onderwijs wordt gegeven door Ds. J. van Amstel van Groot-Ammers, consulent dezer ge meente. Lekkerkerk. De gemeenteraad is tegen Woensdag 21 October, des namiddags 2 uur, in openbare zitting bijeengeroepen. Op de veiling der veilingvereni ging „Lekkerkerk en Omstreken” wer den aangevoerd 2015 eieren, welke vlot van de hand gingen voor f 6 tot f 8,50 per 100. Bloemkool ging voor 5—8 cent per stuk; andijvie 1H— 2M w—w Nogmaals een beeld uit de •uikerbleten-campagne. Het biotenlowen aan de «ul- cent pft I kerfibriek te Halfweg, waar beden de campagne een aanvang heeft genomen. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Kampen Ds. W. Rijns- burger te Polsbroek en VHst; voor Vee- nendaal door Ds. Ph. Vreugdenhil te Go- rinehem. Honderd vijftig jaar geleden, den 19on October 1781, behaalden de troepen van de Vereenigde Staten, onder leiding van George Washington, een beslissende overwinning op die van Engeland. Daar mede kwam een eind aan Engeland’s verzet tegen de erkenning van Amerika'* zelfstandigheid, die in 1783 formeel werd uitgesproken. Toen besloeg het gebied der Vereenigde Staten slechts een klein deel van dat der machtige republiek van thans. George Washington, wiens por tret men hierboven ziet, werd de eerste president. van ons Bericht van Inschryving, «yn volgens de daarin vastgeetelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor verzekerd kan worden geaoht. Voor 1932 zal zoo noodig aan de werkloozen- kassen steun worden verleend, zoodat zij aan hun reglementaire verplichtingen kunnen voldoen. De regeering is bereid te gaan tot een maximum van 800 pCt. van de bijdragen der leden. Extra steun wellicht moeten worden geweigerd bedrijven, waar een zoodanig loon peil bestaat,'dat de leden zelf in het te kort kunnen voorzien. Over de bijzondere voorzieningen voor den komenden winter, eeide de mi nister, dat de wntact-commis&ie is ge hoord. Zij heeft geadviseerd, tot voorzie ning van brandstoffen en wintergoed over te gaan in gevallen, warain dit noodig is.- tyerhdoging van den steun aan werk- loozen (van f 13.50 tot f 15 had de heer Van den Tempel gevraagd) heeft Mr Ruys afgewezen. De fegeering moot rekening houden met de dalende inkomsten van den staat, en de stijgende uitgaven, waardoor te korten dreigen en daarachter: inflatie, waardevermindering van het geld. In al le landen, waar de regeering boven de macht van de staatskas uit staatszorgen op zich heeft genomen, het laatst nog in Engeland, is inflatie gevolgd. In Neder- landsch-Indiö kampt de regeering met te korten. En de Indische obligaties gaan de laagte in. Nederland heeft lessen genoeg om zich heen gehad om te beseffen, dat zooals de heer Schouten het later zoo krachtig zeide sluitende rekeningen van den Staat, zonder over-belasting van het volk, dringend noodzakelijk zijn, willen we ook niet komen te lijden onder de in flatie van alle gevolgen daarvan. De heer Van den Tempel diende ten slotte drie motiee in: verhooging werk- loozensteun, verlenging van den steun door de kassen, en aanhangig maken 40- ufige arbeidsweek bij het internationaal arbeidsbureau. Op aanneming dezer moties bestaat echter geen kans. r en 's av. Advertentiën: Van 1 tot 6 re gels 1.80; elke regel meer 0 20. Bij 8 maal plaatsing 8e maal f 0.10 per regel. Tusschen den tekst drievoudige pry*. tr en 's av. ven. .LIGE-LAN- Hoekstra; Predikatie. uur en ’s iidt ir'en ’s av. uur en s c. uur en ’s Verschunt JSIaandng, Woensdag en Vrijdag. Prus by vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 8 maanden f 1.25; p. post /1.50. Met verzekering 15 cents meer. NIMLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT 1 In een teerput gevallen. Amelds. Een niet a'Adaagsch ongeval had Zaterdagmiddag plaats in den Zou- w en dijk. De heer P. Koudstaal, die aan het teeren was, maakte daarbij gebruik van een laddertje, dat blijkbaar niet sterk genoeg was. Hij zaktè er door en kwam met zijn hoofd in de teerput te recht. Spoedig echter kon hij naar dr. Donker gaan, die hem schoonmaakte en zijn oogen behandelde. Verder kwam K. er met een buil op zijn hoofd af. De gemeente-veldwachter heeft proces-verbaal opgemaakt togen C. P., IN GEZONDEN MEDEDEELING. 0^*25. 45 cn ÓS Ctk. VACATURE TWEEDE KAMER. IM J. L. Faber, Ned. Herv. Predikant te rZutfen, hoeft besloten den Tweeden- Kamerzetel, •waarvoor hij door het Cen traal Stembureau als opvolger van/den heer A. B. Kleerekooper. was aangewe zen, te aanvaarden. Volgens de reglementen der Ned/ Her vormde Kerk zal Ds. Faber als gevolg van zijn beslissing, het predikambt moe- ten 'neerleggen. VERHOOGD KAASINVOERRECHT IN ITALIË. De-jongste verhooging der invoerrech ten in Italië met 15 pGt. van de waarde, betreft ook Gouda- en Edammer kaas. HET BELGISCH BROOD. Ook te Rotterdam. Ook te Rotterdam heeft het Belgisch wittebrood zijn intrede gedaan. Het is interessant te lezen, hoe in een circulai re voor dit buitenlandsch product wordt gepleit: „Met ingang van Maandag 26 October, zoo luidt het, zal ondergeteekende, importeur van prima Belgisch wittebrood hier ter stede invoeren en dagelijksch versch aan huis bezorgd eerste klas Bel gisch wittebrood, tegen den door u nooit gehoord lagen prijs, van 11 cent per 800 gram, in model naar wenaoh. Zulk een buitengewoon en onverwacht aanbod zal bij ieder rechtschapen mensch wantrouwen wekken. Daarom acht onder- geteekende het noodig, u een verklaring te geven, hoe, bij een op zijn minst gelij ke kwaliteit, zoo'n groot prijsverschil mo gelijk werd. Wat de kwaliteit betreft, van Belgisch wittebrood, deze is op zijn minst zoo goed als het Hollandsche, omdat de geheele Ned. bakkerij door de Tazrwewet ’31 ver plicht werd voor 22jpC.t bloem gemaakt van inl. tarwe, voor de broodbereidiné te gebruiken en daardoor het brood ze ker niet beter wordt J)oor het verplichte gebruik van genoemde hoeveelheid in- landsche tarwebloem werd de Nederland se he bloem voor de broodbereiding veel duurder dan de Belgische, voor welke laatste, door de Belgische bakkerij, de wereldmarktprijs bestaald wordt, en dit is de reden, waarom Belgisch witte brood veel goedkoopst kan geleverd wor den dan Hollandsch. Het brood*wordt in gesloten auto’s uit België naar hier gebracht” Vm. 9.30 J. D. van i Kra^ingen. uur en 's jl, van Den krop; appelen 68 cent, peren 68 cent; kaas 3840 cent per pond; boter 6070 cent per pond en witte en savoye kool 57 cent per stuk. Moj. A. Ouwerkerk Cd. is te ’s-Gravenhage geslaagd voor het examen voor leerares in het modevak. Mej. A. C. Bannink is benoemd tot afgevaardigde van de afd. Lekker kerk van de vereen. „Volksonderwijs” naar de jaarvergadering, welke op 7 en 8. Nov. te Arnhem gehouden wordt. Nieuw-Lekkerland. In de te Kinderdijk gehouden vergadering van de afdeeling Alblasserdam e.o. van den 9- v- N. O., werd met algemeens stemmen besloten aan de gemeenteraden van Alblasser dam, Nieuw-Lekkerland, Krimpen a.d. Lek en Lekkerkerk, te verzoeken de kin deren schoolkleeding en -voeding te ver strekken. Tevens werd besloten dat de afdeeling voor haar leden te Krimpen a.d. Lek zal toetreden tot den daar op te richten bestuurdersbond. Als secreta ris daarvan werd gekozen de voorzitter van de afdeeling, de heer Z. de Jong. De vergadering werd bijgewoond door den heer Posthumus van Amsterdam, lid van het hoofdbestuur, die sprak over den stand van zaken, met de schorsin gen en het ambtenarenreglement. Hij vertelde belangwekkende dingen over zijn verblijf van drie weken te Genève, waar hij het werk van den Volkenbond kon gadeslaan. Zondag is in do Gereformeerde Kerk een extra collecte gehouden, welke f 401 heeft opgebracht. Do watermolenaar H. R. heeft in zijn tuin vijf kooien gekweekt, wolko te i zamen ruim 100 pond wogen. Streefkerk. t>e watermolenaar !M. van i Duist heeft tegen 1 Januai a s. ontslag aangevraagd wegens hoogen leeftijd. 55-jarlge echtvereeniging Waddinxveen. C, 2Z het echtpaar Albert van Os en Gerrigje van OsVis, zijn 55-jarige ging te herdenken. Waddinxveen. Gevonden voorwerpen. f Gevonden: Actentasch, handtasöhje met inhoud, 3 medailles, 2 sleutels aan ring, grijze regenjas, krui wagen, kip, horloge en een portemon- naie met inhoud. Verloren: Varken, bril met koker, grij ze regenjas, portemonnaie met inhoud. Burgemeester Oldenhof verhuist. Willlge-Langerak. Vermoedelijk zal de burgemeester, de heer H. M. Olden hof, die thans te Lopik woont, zich bin nenkort te Willlge-Langerak vestigen. De gemoenteraad zal Maandag 26 Octo ber een beslissing nomen omtrent den bouw van een woonhuis voor den burge meester, waaromtrent reeds voorloopige besprekingen zijn gevoerd. liet huis zal komen te staan op gemeentegrond naast de pastorie. IJsseisteln, Aan Pieter Moes, inge schrevene der militie, lichting 1931, is vrijstelling van den dienstplicht ver leend voor een jaar, wegens kostwinner schap. DIEFSTAL DOOR ONTVLUCHT KRANKZINNIGE. Gouda. Vrijdagmiddag kwsun ia «en winkel op het Veerstal een jongeman een kleinigheid koopen. Even later werd hij op heeterdaad betrapt, toen hij bezig was in denzolfden winkel de geldlade te lich ten. Hij had het slot verbroken en een aantal geldstukken tot een bedag van 5i guden gestolen. Toen hij zich ontdekt zag, gaf hij het geld terug met de smeek bede hem los te laten. Maar de politie was inmiddels gewaarschuwd en aryos- teerde den dief. Toen bleek, dat de man onder zijn jas gestichtskleeren droeg. Weldra kwam uit, De Franschman Paulhan heeft een boekje geschreven, dat getiteld was „Le mensonge du caractère” (De leugen van het karakter) en waarin hij betoogt, dat vrijwel ieder mensch in het leven kome die speelt en zich anders voordoet, dan hij is. Daarin is veel waars en in nog veel sterker mate gebeurt dit komedie spelen door hen, die een zoogenaamd dubbel leven, leiden, dat is, als zij bij voorbeeld voor het oog van de wereld een fatsoenlijke betrekking vervullen, maar er 's nachUFop uitgaan als inbreker. De rechters in alle landen hebben stu die gemaakt van deze verschijnselen, van de psychologie of zielkunde, van de cri- mineele anthropologie of de kennis der misdadige menschen,van de psycho analyse of zielsontledlng en van nog an dere wetenschappen, dis er toe kunnen bijdragen om de daden der verdachten beter te begrijpen en te doorgronden en de mate van schuld billijk vast te stellen. Voor het geval Matuschka, dat men in dit nummer onder „Gemeierd Nieuws” uitvoerig genoeg vermeld vii^lt, om het onbegrijpelijke daarvan in ie zien, zal het moeilijk zijn een verklaring te vin den. We kennen allen de gevallen van mis daden, die oen redelijk en normaal mensch wel niet billijken kan, maar die hij kan begrijpen. Men kan bijvoorbeeld begrijpen, dat er een soort van misdadi gers bestaat, dat een dieripk genot onder vindt als zij vrouwen met een mes ste ken of als zij haarvlechten afsnijden, of inkt spuiten op haar Jdeederen. Wij kun nen ook begrijpen, dat iemand uit wraak desnoods een geheel huis of een halve stad verwoest, maar een volkomen raadsel blijven ons de daden van M&- tuschka, die rustig en geduldig, maan den achtereen ten koste van belangrijke uitgaven onderzoekt op welke wijze hij het best een trein kan doen verongeluk ken, die na zijn proeven ten slotte over gaat tot de daad en eenige treinen laat derailleeren, waarbij tal van menschen omkomen. Hier was geen sprake van wraak, van rooflust, van krankzinnigheid. Matuschka was een man, vol zorg voor zijn vrouw en zijn kind, leidde oogenschijnlijk een leven van een fatsoenlijk man en vol voerde onderwijl zijn moorden op groote schaal. We weten niet, of in de geschiedenis van de misdaad iets dergelijks reeds is voorgekomen, of wel eens meer iemand zonder eenige verklaarbare reden (Ma- tuechka zegt het zelf ook niet te begrij pen) ia aangegrepen geweest door een onbedwingbaar verlangen om een aantal menschen te dooden, niet door hen eigen handig om te brengen, maar door een kalm bedacht toestel, dat werkt, zonder dat hij er iets aan doet. „Onbedwingbaar” schreven we hier boven, om dat woordje gaat 't eigenlijk. Er zijn geleerden geweest, die betoogden, dat de mensch geen vrije wil had, dat de mensch zooiets Is als een automaat, die geen invloed heeft .op zijn eigen handelin gen. De aanhangers van deze leer zullen gauw klaar zijn met hun oordeel over Matuschka en eenvoudig zeggen: hij deed zoo, omdat hij niet anders kon, hij had geen vrijen wil om in te gaan tegen zijn begeerte tot doodeb. De menschelijke na tuur, zeggen zij, 'ivordt bepaald door de omstandigheden, vfaarin de mensch leeft, door zijn opvoeding en zijn omgeving; het „willen” waaruit als ons doen en laten voorkomt zetelt in het driftleven, in de natuur van den mensch. Die zoo redeneoren vergeten, dat de mensch een redelijk wezen is, niet alleen met een wil, maar ook met verstand cn verantwoordelijkheidsbesef begaafd. De christelijke zedeleer logt die verantwoor delijkheid, gegrond in de natuurlijke Godskennis, diep op* den mensch. Hef be sef van goed en kwaad is bij alle volken ingeschapen en door opvoeding en onder wijs wordt geleerd, den wil te beheer- schen, hierdoor wordt de samenleving mogelijk gemaakt. Onze daden staan on der de tucht van de rede en daarom zijn wij ook verantwoordelijk daarvoor. Het wijlen is uit de natuur, het denken is uit de geest. De wil tot iets komt op, zon der dat wij het kunnen helpen, omdat die wil zetelt in onze natuur, maar het toe leven aan dien wil, het volbrengen van dien wil, mag alleen geschieden op ge zag van het redelijke, het geestelijke in ons. Dat is een der verschillen tusschen mensch en dier, alleen de mensch is tot Persoonlijkheid en verantwoordelijkheid gestegen, omdat alleen aan hem de geest zich van binnen uit doet gevoelen. De Regiering tegenover de crisis. Zooals bij storm de opvarenden met spanning kijken naar hetgeen de kapi tein doet en beveelt, zoo heeft de bevol king van ons land uitgezien naar hetgeen de regeering in deze dagen van spanning zou doen en bevelen. Nu heeft zij Vrij dag van den kapitein, de regeering, ver nomen wat er gedaan is en wat nog ge daan zal worden. We moeten volmondig erkennen, dat we in het langdurige ministerschap van den heer Ruys de Beerenbrouck, zelden een zoo doorwrochte, kloeke en sterke re de van dezen bewindsman gehoord heb ben. De Min. heeft naar aanleiding van de in terpellatie van Dr. Van den Tempel (s.d. a.p.) uitvoerig gesproken, eenige uren achtereen en daarna nog gerepliceerd op liet tegenbetoog van den interpellant, maar zijn rede verveelt niet en verslapt op geen enkele punt. Hoe zou 't bereikbaar wezen te komen tot een productie-regeling voor de gehee le wereld? vroeg, de minister. Dr. v. d. Tempel gaf daartoe geen middel aan. Hij werpt de schuld op „het kapitalistisch selsel” maar besef van mede-verant- woordelijkheid aan den crisis zoekt men tevergéefsch in de beschouwing van den soc.-democratischen afgevaardigde. Het zelfde betoogden maar op scherper toon en met argumenten voor de S.D.A.P. kastijdend de heer Mr. Kortenhorst (r.-k.) en de heer Schouten (a.-r.). Dat de regeering lijdzaam zou afwach ten, verwierp de minister met een beroep op 'hetgeen gedaan is voor de mijnen, hoogovens, scheepvaart en andere bedrij ven. Verder kondigde de minister aan wets ontwerpen in verband met den invoer. Met. het bedrijfsleven is het overleg be gonnen. Een loonsverlaging zal de regee- ring niet tegen kunnen gaan, waar dezs door de harde economische wetten nood zakelijk zijn. Waar de arbeidskrachten talrijk worden aangeboden en zeer wei nig worden gevraagd, ali in deze scher pe crisis, zal de prijs van den arbeid moeten dalen. Wie thans zonder loons verlaging zijn plaats in de maatschappij kan behouden, bevindt zich in een be voorrechte positie. De regeering was niet bereid de 40-uri- ge werkweek aanhangig te maken, omdat zulks den ondergang van vele bedrijven zou beteekenen. Wat den steun aan werkloozen-kassen betreft - de getroffen maatregelen geven waarborg, dat 't1 doelmatig funotloneeren van deze kassen tot het eind van 1981 dat men met een 22-jarigen verpleegde uit bet R-K. krankzinnigengesticht te Heilo (N.-H.) te doen had. Hij was Maan dag uit die inrichting ontvlucht en bij gebrek aan geld, nadat hij vijf dagen rondgezworven had, tot het lichten der lade gekomen. Hij gaf voor de jas ge kregen te hebben. De vluchteling is naar Heilo terugge bracht. DE DURE MAALTIJDEN AAN DE STEMBUREAUX. Noordeloos, Naar de Gor. Crt. ver neemt is er aan de alhier gerezen kwes tie inzake de gepeperde rekening van den heer H. de Jong voor geleverde maaltijden aan de stembureaux thans een oinde gekomen. Toen oorspronkelijk op de bedoelde rekening een aanmerking werd gemaakt deelde de heer De Jong mede, dat hij te veel had ingekocht, doch het over schot aan de armen had gegeven. Toen oud-wethouder Kooyman den heer De Jong verzocht de namen der armen te noemen, bleef deze in gebreke hieraan te voldoen. Thans deelt men genoemd blad mede, dat De Jong verklaard hoeft dat hij het eten niet aan armen heeft gegeven, doeh het zelf heeft opgegetan. DE VEREENIGDE STATEN 180 JAAR. Op 25 October hoopt 1'0 v, .'11 rr r. echtvereeni-

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 1