Landbouw en Oeeteeit. tweede blab. Kerk en School. Voor de Gemengd Nieuws iwm Alleen voor Vrouwen. Wetenschap en Techniek. Loop der Bevolking Burgerlijke Stónd. Advertentiën. Bleskensyraaï. Notaris B. Kuipers De Hofstede b o e l h u i s 10 Kalvaran, I aftands zwart Marrla- paard. ft Stolwijk, Bouwtnrraln, TWEEDE BLAD. Nu we niet hard loopen, rei bet meisje, hoeft u m'n hand niet vast te houden. Eh, nee. rei ik spijtig, helaas niet. Kunt u. rei het meisje, niets op helderen? Ik veronderstel, dat het vrj) eh Gek! Gek is het wooru, dat u zoekt. Ja, ziet ïi, begon ik. het was eigenlijk Phils idee. wio is Phil9 Phil Lea, zei ik, een vriend van me. Hij Philip Lea! riep ze uit. Kent u m'n neef Phil? Uw uw neef! zei ik, en viel bijna flauw. Nu, ik zei al dat Phil een avereclit- sohe zin voor humor had. NE». HERV. KERK. Beroepen te Ouderkerk a.d. IJesel Da. J. H. Koster te Montfoort; te Boven- Hardinxveld D». Jao. Vermaas te Ter Aa. KERK EN VREDE. In het laatste nummer van „Kerk en Vrede" komt een verslag voor van de onlangs gehouden conferentie der Internationale Broederschap der Verzoening. Op deze conferentie voerde o.m. Ds. Hugenholtz van Ammerstol het woord over „den strijd tegen den oor log"". Spr., betoogde dat deze strijd meer en meer werkelijkheid begint te worden. Tot dusver hebben altijd en kele persoonlijkheden en groepen dap per stand gehouden tegenover' een barbaarsche wereld, voor Wie oor log en menschenmoord in dienst van hoogere en lagere doeleinden nor maal was. Thans echter wint over de geheele wereld de strijd tegen den oorlog aan beteekenis, omdat oor logsgevaar van alle kanten dreigt en de bewapeningen der groole m ogend- lieden tot het dubbele van 1914 zijn 1 gestegen. In den laatsten tijd is een streven merkbaar van organisatoriSen vorm om het uitbreken van een oorlog met massale dienstweigering te beant woorden. Het zal de taak der chris telijke menschheid zyn nauwkeurig da te gaan. in hoever zij zulk een piassale dienstweigering kan steunen, want het is duidelijk, dat de ware vredesbeginselen der wereld in de perste plaats moeten worden gedragen door den nieuwen geest des vredes. Derhalve staat het vast, dat brutale geweidsmethoden, sabotage, de vor ming van een nieuw militairisme. b.v. door een rood leger, voor Christenen Hooit met den strijd tegen den oorlog kunnen worden verbonden. Van groote beteekenis voor de vre desbeweging is ook de buitengewoon sterk gegroeide socialistische arbei dersbeweging. Verheugend is voorts de nieuwe oriënteering der kerken ten opzichte van het vredesprobleem. Wie bedenkt hoe enorm de hulp is geweest die de kerken aan de oorlogvoerende naties hebben verleend, die verstaat hoe groot de moreele machten zijn die de kerken uitoefenen kunnen in dienst van de vrede. Allerlei machten hebben zich in dezen tijd tot taak gesteld, de zede lijke ontwapening der volkeren voor te bereiden, die noodig is voor de materieele ontwapening der wereld. De strijd tegen den oorlog is niet zoo onmogelijk als hij lijkt. Hoe machtig de regeeringen ook zijn. hoe sterk het militairisme ook is georganiseerd, ka nonnen moeten door menschen be diend worden en regeeringen hebben Soldaten noodig. In Amerika hebben onlangs onge veer twaalfduizend predikanten te kennen gegeven, dat bij een toekom- AUgen oorlog de kerken zullen weige ren den oorlog goed te keuren. Meer Prijsraadsels. Onze jonge lezeressen en lezers zijn knap dat ia gebleken. We hadden ge dacht, dat het raadsel van den man met zijn kruiken nogal moeilijk was, en dat er dus minder oplossingen zouden ko men, maar er zijn er nog moer gekomen. Zelfs zijn er geweest, die twee oplossin gen zonden, die beide goed zijn. Men kan zeggen: hij vulde eerst de kruik van 3 Liter, goot die in de 5, deed nog eens het zelfde, maar kon toen maar 2 Liter gie ten uit de kruik van 3, zoodat daarin nog 1 Liter overbleef. Hij goot toen kruik 5 leeg, deed de eene Liter uit kruik in kruik 5 en goot er nog eens 3 bij. De twpede oplossing is» dat hij kruik 5 vuilt, het water giet -in kruik 3, zoodat er 2 Liter blijft in kruik 5, hij giet kruik 3 leeg en doet de 2 L. van kruik 5 in kruik 3, hij vult weer kruik 5 en kan dan bij kruik 3 nog maar 1 Liter gieten uit kruik 5, zoodat daarin 4 Liter over blijven. De prijzen zijn ditmaal toegekend aan: TONIE VERVEER te Schoonhoven een met Zeemleer Gevoerde Dames- portemonnaie. JAN BOUTESTEIN te Gouderak een Hengelspel. Hier is het nieuwe Raadsel: Plaats de volgende lettergrepen in 10 woorden, ieder één maal, zóódanig, dat met de eerste letters van boven naar be neden en derde letters van beneden naar boven den naam van een bekend lied wordt galozen; NIEUWSBLAD VOOR Z01D-WDLLANP EN UTREBHT. Schoonhovensche Courant dan tienduizend predikanten verklaar den zich bereid eiken oorlogsdienst te wwLperen. Ook in Scandinavië hebben ©enige hondenden predikanten zich voorgenomen eiken oorlocsdienst te weigeren. Overeenkomstig ae christen antimilitairistische Jevensopvatting .moet ernst gemaakt worden met de practische kwesties der oorlogsver hindering, ook door directe beweging. Spr. gaf tenslotte een aantal aanwij zingen kvoor een betere en doelmatige samenstelling en werking der vredes beweging. WONDERLIJKE VERSCHIJNSELEN. Hot Zendingabureau te Oegstgeost be richt: Toen dezer dagen op West-Guinea een begrafenis zou plaats hebben en men reeds op den doodenakker kas aangeko men, meende de goeroe te hooren, dat de doodgewaande nog teek enen van leven gaf. Dit bleek inderdaad zou te zijn. Hoewel de familie en ook zelfs de kam ponghoofd toch met de begrafenis maar wilden doorgaan, wist de goeroe te be werken, door met aangifte bij den be stuursambtenaar te dreigen, dat men naar huis terugkeerde, waar de patiënt korten tijd later toch overleden is. Het schijnt bij zware malaria-aanval len meër voor te komen, dat de lijders niet slechts buiten bewustzijn geraken, maar ook zóó alle teekenen van den dood vertoonen, dat de omstaanders niet an ders kunn enoverdenken, dan dat 'het ein de werkelijk gekomen is. Toch deno er vele verhalen de rondte over menschen, die men later weer gezien zou hebben, die over het strand zouden hebben ge- loopen, ja, weer in de dorpen zouden zijn teruggekomen. Als men bedenkt, dat vroeger de doo- den in hun prauw werden gelegd, die met zand werd gevuld en dan in zee go- dreven. begrijpt men, dat gevallen van schijndood, die eT ook toen zeker ge weest zijn, aanleiding tot deze verhalen gegeven hebben en dat de verhalen dus zeker een kern van waarheid kunnen heb ben. Maar men begrijpt ook, welken invloed degelijke wonderlijke verschijnselen heb ben op het geloof aan de Opotandiag. Het geloof aan het feit vindt door zulke ge beurtenissen minder tegenstand, maar hetinzicht in de beteekenis van de Op standing wordt zeker niet door verge makkelijkt. VRIJDAB 23 OCTOBER 1831 DE UITVOER NAAR FRANKRIJK. Overleg te Parijs. Wij hebben reeds gtoield, dat de Fran sche regeering besloten heeft, met ingang van 30 September den invoer van ver schillende zuivel- en vleeschproducten tot 1 Januari 1932 te beperken tot een voor elk artikel vastgestelde hoeveelheid. Reeds was een dergelijke maatregel ge troffen ten aanzien van de artikelen hout en wijn. echter met dit verschil, dat hier voor elk exporteerend land de hoeveel heid, die het mag invoeren, was vastge steld, terwijl ten aanzien van vleesoh en zuivelproducten enkel de totale invoer is bepaald. Dat laatste verhoogt sterk de nadeelige gevolgen van deze 'belemmering van den afzet dezer producten, aangezien de verschillende exportlanden nu de Fransche markt met aanvoer overstroo- men, waardoor de marktprijs snel daalt en eerlang de invoer geheel zal worden stopgezet. Gezien deze uitwerking van de Fran sche maatregelen, alsook het voornemen van Frankrijk om de beperking nog toe te passen ten aanzien van artikelen als kaas en gecondenseerde melk, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw bevorderd, dat dezer dagen een Nederlandsche commissie zich naar Parija heeft begeven, om door bemidde ling van ons gezantschap te Parijs, als ook van den rijklandbouwoonsuleijt Dr. A. Sevenster^ in overleg te treden met de betrokken Fransche departementen. aan-bob-cart-den-den-ding-o-ech- es-ge-grim-i-ken-la-lo-eo-na-na- ras-sen-ter-ven-wed-ze komen dan te lezen: i. 1 kansspel; 2 nijdas; 3 Fransche lof; 4 nakomen; S rijkaard; 6 evenwel; 7 Waalsche Schelde; 8 volksstammen; 9 het belangrijkste in een schip; 10 herinnering. Als prijzen voor de goede oplossingen lo ven we uit: Voor de Meisj'es: EEN NAAIDOOS MET SLOT EN SLEUTEL. Voor de Jongens: EEN VERFDOOS MET 18 TABLETTEN VERF. Een Taalgrapje. Jullie kent allemaal de vergelijkende', vergrootende en overtreffende trappen, zooal^: groot, grooter, grootst. Maar we kennen een woord, waarvan je 4 trappen kunt maken, namelijk: Haar lem, Haarlemmer, Haarlemmermeer en Haarlemmermeerder. EEN SPROOKJE UIT HET NOORDEN. In het Noorden van Zweden ligt een groot meer, geheel omringd door donke ren ns&ldboomen. Aan den oever stond de hut van een visscher. Nu was het meer door ijs en sneeuw bedekt, maar 's zo mers schuimden en bruisten de golven. In de hut zat de visscher netfceh te breien en stonden twee kinderen aan grootmoeders schoot moeder was lang geleden gestorven; zij luisterden naar dt verhalen van t'a oude vrouw. „Als ge het ijs zoo donderend hoort kraken," vertelde ze, „dan doet dat de waterman, die op den bodem in een mooi paleis woont. Vfder heeft het zelf gezien. Dat paleis schittert van goud en paarlen en in een der kamers staan fles- schen, waarin Waterman veel water-in secten bewaart. „Kan niemand in dat paleis komen?" vroeg Grietje. „Ja kind, maar dan moet eerst de bloem des levens gevonden worden en dit kan alleen een onschuldig kind. Die bloem bloeit in de sneeuw, één uur in het jaar; maar als zij wordt geplukt, duurt het drie dagen." „Wat moet men dan met die bloemen doen, grootmoeder?" „Die moet men dragen en zoolang zij geurt, kan men zich gerust in het meer wagen en de wonderen van het paleis zien, want de Waterman kan den drager van die bloem geen kwaad doen. Maar eten en drinken mag men dan niet." Den anderen dag duwde Hans zijn zus je in de slede over het meer. „Hans. laten we teruggaan, ik ben bang!" riep ze. „Waarom?" vroeg Hans. „Om den iVaterman!" „Ben je mal!" zei Hans, „dat ia maar een sprookje!" Op dit oogenbük zagen ze een groo- ten visch, die uit een gat in het ijs te voorschijn kwam. Hans greep hem. „Doe het niet!" riep Grietje angstig, maar Hans deed het tooh. Pas had hij hem beet, of de visch trok Hans mee in het water, waar hij ver dween. Verstijfd ran sohrik stond Grietje op eenigen afstand en toen haar broertje niet fneer kwam, liep ze naar huis en vertel de huilend hot ongeval. Vader en buren trokken er óp tilt «fl WAT ONS TE DOEN STAAT. Centralisatie van dan ultvoar. Overwegende, welke maatregelen in ons land sullen moeten worden genomen, tegenover die van Frankrijk, schrijft de de heer Geluk, secretaris van den Alg. Ned. Zuivelbond, vaa die organisatie, om.: „Wij wezen er reeds op, dat bij een reglementeefing van den invoer, zooals Frankrijk thans toepast, de eenige manier om den geregelden afzet naar dat land Ui et heelemaal te vernietigen is, dat elk exportland een bepaalde hoeveelheid ge baseerd op zijn eigen uitvoer, toegewe zen krijgt en dat men in het betreffende land een centrale regeling voor den ex port treft, opdat het aan de grens geen gedrang van de exporteurs onderling wordt, om er met hun producten over te zijn, vóórdat deze gesloten wordt. Indien Frankrijk met deze beperking doorgaat, zuilen wij inderdaad tot deze centralisatie moeten komen; tegenover de >glementeering van den invoer moet een iglementeering van den uitvoer gestéld «•orden. Men kan hiermede tevens on- fewenschte toestanden op de Fransche markt trachten te voorkomen en aan verlangens van Fransche zijde voldoen, die de kans op mildere bepalingen mo gelijk maken. Maar ook met het oog op den export jn het algemeen is centralisatie en meer onderlinge samenwerking noodig, zullen de toestanden voor de boeren nog niet slechter worden dan ze door de maat regelen der buitenlandsohe regeeringen reeds zijn. Zullen wij rpet onzen afzet niet hee lemaal in het moeras geraken en wil men zelf de teugels in handen houden, dan zullen er binnen zeer af zien baren tijd maatregelen moeten worden genomen, die aan den tegenwoordigen wanorde lijken toestand vooral bij den export een einde maken." Na de verschillende moeilijkhe den, gpt die, welke andere landen ons in den wbg leggen, te hebben aangehaald, besluit de heer Geluk aldus: Meer samenwerking. „In verband met al deze maatregelen en .omstandigheden, waardoor onze zui- velmarkt hoe langer hoe meer kunstma tig beïnvloed en ontwricht wordt, zullen regelingen dienen te worden getrof fen, waardoor wij althans alle onderlinge wrijving en benadeeling door onvoldoen de samenwerking tot e enminimum be verken. Doen wij dit niet, dan hebben de 'toeren, om wier toch al zoo sober be staan het hier gaat, het reoht de leiders ter verantwoording te roepen, omdat zij niet beter op hun zaken hebben gepast." HOE DENEMARKEN ZIJN LAND BOUW HELPT. En onze dure gulden. De Deensohe regeering heeft besloten 80 mdllioen beschikbaar <te stellen als leening voor den landbouw. Deze bedragen zullen terug betaald moeten worden, zoedra de prijzen van bacon en boter 25 pCt. gestegen zijn. Blijkbaar werkt men daar wel wat vlugger, als er wat voor den landbouw moet gebeuren, dan hierl klaagt de „Boerderij". We hoorden er althans nog niet van, dat de regeering hier een plan klaar heeft om veehouders en varkensmesters te steunen. En wij zijn hier met onze dure Hol- landsohe gulden tooh al een heel stuk bij Denemarken achter. Men wil de beteekenis daarvan wel eens in twijfel trekken. Dat de Denen tijdelijk een voorsprong op ons hebben, nu ze de waarde van de kroon met één-vijfde .hebben laten da len, is wel waar, maar duurzaam is de ze verbetering tooh niet, voert men aan. Hoe zit dat? Ooh ja, op dit ondermaansche is alles tijdelijk. Maar wanneer het verlaten van de gouden standaard ons gedurende eenige maanden kon helpen, aan goed koop er productie en beter afzet, dan is d:t reeds veel, vindt dit blad. Vooral als het zulke moeilijke maanden zijn, als we thans hebben. Maar nu loonen, lasten en kleinhan- THOMAS ALVA EDISON. Aan Edison. 0 Edison I genie aller genieën. De grootste die de wereld heeft gekend, Gij hebt des menschen stoutste fantasieën Verwerkelijkt door werkkracht en talent! Reeds bij'Uw leven is Uw naam gehuldigd Omdat Uw werk ons levenspeil verhief. Maar nog zijn wij U eeuwig dank verschuldigd, Uw naam alleen is reeds een adelbrief! Gij wiet ds krachten der natuur te voegen Naar 's menschen wil, tot heil van 't algemeen. Het resultaat van jaren naarstig zwoegen Is thans in het bezit van iedereen. Uw leven was één bovenmensch'lijk pogen, Uw geestkracht leek een onuitbluschbaar vuur! Gij zelf waart als een wonder in onz' oogen, Een onvergank'lijk, machtige figuur! Erkenning van Uw werk is vaak gebleken, Al was het meer in woorden dan in geld. Maar in ons hart is 't schoonste eereteeken Dat gij kunt wenschen voor U opgesteld. Gij hebt ons zoo onnoem'lijk veel Gij hebt U niet beperkt tot 't eigen land; Uw glorie is bestemd om voort te leven: Uw licht ging uit, doch zie: Uw gloeilamp braadt! delsprijzen alle te hoog zijn in verhou ding tot den prijs van het product, kan het voordeel, dat op deze wijze ware té hereikei^ van vrij duurzamen aard zijn. En bovendien één ding mogen we niet vergeten. Als wij door onze hooge pro ductiekoeten niet meer loonend kunnen afzetten en de Denen en de Engelachen wel, dan moeten wij onze productie in krimpen en zullen de Denen en Engel achen die uitzetten. En als de Denen ons dan van de an dere markten verdrijven met hun boter en varkensvleesch, en de Engelsohen met hun katoen en machine®, dan zijn wij die markten kwijt. En we blijven kwijt, zoolang we niet goedkooper kunnen pro- duceeren dan zij. Een verloren afzetgebied wreekt zich duurzaam. Dat moet men niet vergeten. En daarom is 't onjuist als men zegt: „Dat is toch maar tijdelijk." DE WANDADEN VAN MATUSCHKA. Zijn ultlsvering. De Hongaarsche gezant te Weenen heeft in het Oostenrijksche departement van justitie besprekingen gevoerd be treffende de uitlevering v&n Matuschka. In deze aangelegenheid zal binnen kort een beslissing worden genomen, doch een uitlevering kan eerst geschic- den nadat Matuschka zijn straf in Oos tenrijk zal hebben ondergaan. Hongarije zou daarbij den voorrang hebben boven Duitschland, daar Matuaohka Hon- gaarschstaatsburger is. De Oostenrijksche autoriteiten zullen in zulk een geval, zooals gebruikelijk is, sloegen gaten in het ijs, maar alle moei te was vergeefs en treurig gingen ze te- rig. Eindelijk nam Grietjé een besluit en trok er ook op uit. Ze wilde naar het eilandje gaan, waar een grot was en ka bouters huisden. Was was het daar donker en stil! Maar in de sneeuw ont dekte Grietje voetstappen, die zij volgde. Eindelijk kwam ze bij de grot. Moedig ging ze binnen en kwam in een vertrek, waar een slapend kind lag, dat door ka- bauters bewaakt werd. „Wie is dat kind?" vroeg Grietje. „Dat is de LenteI' 'antwoordde één der kabouters, die een langen, witten baard droeg. Over eenige maanden zal het een groot meisje zijn. Maar wat kom je hier doen?" „Ik zoek de bloem des levens," ant woordde Grietje, „want de Waterman houdt mijn broertje gevangen en dien wil ik verlossen." „Ge zijt een braaf kind!' luidde het antwoord, „en wij zullen u helpen. Hier hebt ge een haarlok van de Lente; leg dien in de sneeuw, dan zult ge zien, wat er gebeurt!" Dankbaar nam Grietje de haarlok, die glansde als zonneschijn. Ze droeg hem naar buiten en begroef hem in de sneeuw. Dadelijk begon de sneeuw te smelten en er kwam een stengel uit den gTond, die zilveren bladen kreeg en een roodgouden bloem, die heerlijk geurde. Ze deed deze aan haar ketting en ging naar het gat in ;het ijs. Zonder aarzelen sprong zij er in en verdween in het wa ter. Ze werd ijskoud, maar anders had ze geen last van het water. Ze volgde een pad van wit zand, dat naar het diepste gedeelte van het meer voerde. Ze wandelde langs waterplanten en groote scholen viiob. Pe visschsn trilden aan de uitlevering de voorwaarde ver binden, dat de doodstraf aan Matuschka niet zal worden voltrokken, daar de Oos tenrijksche wet deze niet kent. Matuschka ligt thans in een zieken huis te Weenen ter observatie, daar ge bleken is, dat hij aan een infectieziekte lijdt. Nog tan verdenking. In 1920 is op Csepel, een eiland in de Donau bij Boedapest, een groot kruit magazijn in de lucht gevlogen enmen heeft den dader van dezen aanslag nim mer kunnen opsporen. Men verdenkt thans Matuschka ook hiervan», daar hij kort na de daad zijn huizen en zijn zaak te Boedapest heeft verkocht en naar Weenen is verhuisd. Had men de rampen kunnen voorkomen? Gebleken is, dat reeds in Mei van dit jaar een Weensche fabrikant zich bij de veiligheidspolitie te Weenen heeft aan gemeld, die kwam mededeelen, dat Ma tuschka, dien hij sedert 1927 kende, hem verdacht voorkwam omdat hij zich erg inspande voor het verkrijgen van ecra- siet en lonten. Op deze mededeeling werd echter geen acht geslagen. Wanneer men destijds een onderzoek tegen Matuschka had begonnen, dan had men wellicht kunnen verhinderen dat hij door het huren van een steengroeve, zich in het bezit kon stellen van ontplofbare stoffen en misschien had men dan ook de aanslagen van Jüterbog en Bia Tor- hagy kunnen voorkomen. Deze fout van den Weenachen veilig heidsdienst wordt druk besproken en men meent, dat in de leiding van het be trokken bureau binnenkort een verande ring zal komen. op haar toeschieten, maar de geur van ds bloem joeg ze op de vluoht. Overal keek ze naar Hans en eindelijk zag ze hem in het schemerduister, dat .in het met ijl bedekte water heerschte. Hans had een rietstengel in de hand en hoedde een school vette karpers. Maar wat zag hij bleek, hoe dof stonden zijn oogen I Grietje viel hem om den hal». Hans zei: „Ik ken je niet. Waarom zou ik meegaan? Ik moet de kudde van Wa terman hoeden en als ik wegloop, zou hij me bijten. Hul hij heeft zulke scher pe "tandenl" Grietje keerde zich om en drong het paleis verder binnen, waar Waterman aan tafel zat. „Geef mij rafn (broertje!" riep Grietje en de wreede man moest wel aan het onschuldige kind, dat de hloem des Le vens droeg, gehoorzamen. Hij stond op en gaf haar een schotel vol heerlijke vruch ten. Als ze hiervan eet, dacht hij, verliest de bloem haar kracht. Dan houd ik ook het meisje hier. Vriendelijk zei hij: „Eet eeret, lief kind!" Grietje had geen trek, maar ze ant woordde: „Neen, eerst wil ik mijn broertje heb ben." Ze ging naar buiten en Waterman toonde haar -een halssnoer van echte paarlen. „Vul daar uw zakken mee!" Maar Grietje antwoordde weer: „Ik verlang ze niet ik wij alleen mijn broertje!" En toen moest Waterman zich gewon nen geven. En door de macht der ka bouters werden beiden omhoog gevoerd en kwamen zij beiden behouden aan land! 1 I I NIEUWSBLAD VOOR 7UID*H0LLAND EN UTRECHT, SChoonhOtsnftfli Courant VRIJDAG 28 OCTOBER 1981 KINDEBEN EN VRUCHTEN. Er zijn kinderen, die dol zijn op bonbons op taartjes, slagroom en er Zijn 'er, die men met al die zoetigheid op de vlucht kan jagen. Sommige kinderen zijn uitgesproken vleesdheters, anderen zitten lang op een stukje vleesch te kauwen Maar ér zijn zeker niet veel kin deren, (die niet van vruchten houden. De reden hiervan is, dal kinderen, bij instinct voelen, 'wat zij noodig hebben. Evenzoo zijn de spijzen, die zij niet lekker vinden in den regel niet goed voor hun gestel. Het gebeente en het spierweefsel van een Vind heeft tot opbouwing zeer Moffen uit versche vruchten noodig, Iedere moeder dient er dus vooi ve zur^n, uai haar kinderen, vooral de kleintjes zooveel mogelijk vruchten krijgen. Een kind dat goed ©et kan men alle vrucjiten geven. - Eet een kind slecht, dan moet men het vooral voedzame vruchten laten eten., als appelen en bananen. Daar het tegenwoordig gewoonte is om baby's bananen, sinaasappelen etc te geven, moet men dit vooral niet doen zonder overleg met den dokter gepleegd te hebbenSommige moe ders hebben de gewoonte om vruch ten ais een lekkernij op te vatten en het als belooning te geven, of als straf te onthouden. Dit Kan men met zoetigheid doen. maar niet met vruch ten. die men als noodzakelijk voedings middel moet beschouwen. Het kind heeft het even noodig als broofd. Men kan ook aan de kinderen aard appelen in de schil geven, daar de beste bestanddeelen onder de schil zitten en bij het schillen worden weggegooid. Zoolang onze beurs het echter toe laat, moeien we de jeugd zooveel mogelijk vruchten jfevèn. NIEUWTJES. Geel geworden pianotoetsen moet men met terpentijn afwrijven en ze dim' liefst in de zon laten drogen Poroelein kan men repareeren met witte gelaline opgelost in azijn Een klein scheutje azijn is voldoende om de noodige 'gelatine op te lossen. Vieesch pastei. Men neemt anderhalf pond kalfs- of runder en 5 ons varkensgehakt, een ei, een, fijngesneden chariot je. wat peper, zout, nootmuskaat en een glas Madeira. Men vermengt dit goed met elkander en legt dit in een vuur vasten schotel met deksel. Bovenop bedekt men deze massa met dunne schijfjes versch gezouten spek, eenige kruidnagelen en een paar laurier bladen. Den deksel sluit men aan de kanten af met wat gewoon dik deeg van bloem en water, en laat het gaur worden in den oven omstreeks an- derhalf uur Men eet dit koud ge sneden op het brood. RUIMTE SPARING IN HET KLEINE HUIS. De tegenwoordige huizen met kleine kamers bezorgen de huisvrouw vaak hoofdbre kens om de in richting gezellig te maken, terwijl alle meubelen go- plaatst moeten worden en er toch nog voldoen de bewegings ruimte moet on er* blijven. Dit heelt geleid tot practi sche meufce.'en. In een slaap kamer voor kin- Meren waarin zij soms hun schoolwerk moeten maken nemen de bedden een groote plaats in. Hiervoor zijn z.g opklapbare bed den. Overdag wordt het bed opge slagen onder een bovenplank, die weer als elagère of boekenkast kan dienst doen. een gordijn wordt er voor gehangen en men is het bed kwijt, dat bovendien den aanblik der kamer niet verfraaide.. Bovenstaande afbeeldingen geven den kamer met opgeklapt en met neergelaten bed weer Ook voor hen die kamers verhuren, is dit meubel haast onontbeerlijk. EEN GRUWELIJKE ROOFMOORD. H«t doodvonnis uitgosproksn Onlangs trokken te Parijs de gedra gingen van George Gaucéet, zoon eener zeer achtenswaardige ParyacJie faniili", de aandacht der recherche bij haar on derzoek naar een roofdraoord. Spoedig bleek dat Gauchet een zeer ongeregeld le ven leidde, zijn vaderlijk erfdeel binnen enkele maanden volkomen had verbrast en allerlei kroegen en uachtgelcgonhodeD op Montmartre en Moatparnasse be zocht. Een danseres uit een dor dans huizen was zijn levensgezellin. Gaucnet, die sterk aan de cocaïne was verslaafd, lag vrywel den geheelen dag te bed en ging pas 's avonds uit om zelden vóór diep in den nacht terug te keeren. Toen zijn geld op was, was hij langs de ju- welierszaak van Dannennoffer gereden. Hij had een horloge ter bezichtiging ge vraagd en toen de heer Dannenhofor, ilie alleen thuis was, zich omdraaide, dezen onverhoeds overvallen en op beestachti ge wijze door slagen niet oen En gel - schen sleutel afgemaakt. Hij nam voor eep waarde van 100.000 francs aan ju- weélen, alsmede de portefeuille vau rijn slachtoffer met 600 francs en den in houd der winkelllade 1500 frnui mee, draalde het licht in den winkel uit en sloot de deur aohtig zich. Met rijn vriendin en een kameraad was hij ver volgens naar de bioscoop gegaan. Thans heeft Gauchet terechtgestaan voor hot Assisenhof van de Seine. Groote belangstelling bestond er voor deze rechtzaak, waarin 41 getuigen wa ren opgeroepen. Het verhoor van Gauchet leverde niets anders dan bezwarende feiten voor den verdachte op. Er bleek zelfs dat Gauchet twee dagen tevoren reeds naar den juwelierswinkel was gegaan om de plek te verkennen. De advocaat-generaal weigerde ver zachtende omstandigheden te aanvaar den en eiachte de doodstraf. De jury sprak het schuldig uit, waarop het doodvonnis volgde, dat de moordenaar ontving met de woorden: „het is recht vaardig". EEN K0FFIEP0TJE. Een Hagfiltreerpotje van vernuftige constructie kregen we te zien. Het is Ne- derlaadsch fabrikaat en bestaat uit een potje met een die pin 'het potje zittende iflter. Het voordeel van deze constructie is, dat het kokende water de koffie geregelt omspoelt en dus de geur- en smaakge- vende stoffen tot 100 pGt. worden uitge trokken. Op het kanntje prijkt het bekende merk Koffie Hagih, de koffie, die door genedsheeren sterk aanbevolen wordt BIJ HET SCHEIDEN VAN DE MARKT. De Hamburgsche rechtbank beeft een eigenaardige aanklacht te behandelen. De OceaanvliegeT Johannsen eisoht van Ro- dy, die hem op den tooht over den Oce aan heeft vergezeld, een bedrag van 5000 mark als loon voor zijn diensten als be stuurder van het viegtuig, waarmede zij NA NAPOLEONS VAL Na den val van Napoleon in 1814 kwamen in Weenen vow4a en afgevaar digden van alle landen bijeen voor een congres. Dat congres tdóJirde zeer lang en er werden vele feesten gegeven. Het aardige plaatje geeft een voorstelling van den jongen Russischen Czaar Alexander, die op dat congres een belangrijk# rol heeft vervuld, sn een Wssnscb op wit de torst verliefd werd.althans volgen* bet filmverhaal, waar m iv* Aftwlii»» «e M te den tooht oncr den Ooeaan hébben trach ten te maken. Iaatstgenoemdgo weigert deze aam te betalen. Johannsen heelt te legrafisch beslag laten leggen op een be drag van 1200 dollar, dat Rody bij zijn aankomst te Hamburg in zijn bezit, bleek te hebben. DE VERGIFTIGE ALCOHOL Zooals gemeld, zijn te Stockholm vijf personen overleden tengevolge van het drinken van vergiftigen alcohol, die door een stoker van een uit Frankrijk komend schip, het land binnen was gesmokkeld. Inmiddels is in het ziekenhuis nog iemand overleden, die van den alcohol had* gedronken. Drie personen zijn, daar men vermoed, dat zij door den aJoohol vergiftigd zijn, ter waarneming in een ziekenhuis opgenomen. De stoker en een matroos van het vrachtschip zijn gearresteerd. Zij zullen vermoedelijk alleen vervolgd kunnen worden wegenst het smokkelen van ster ken drank, daar zij niet wisten, dat de aloohol ondeugdelijk was. Zij hadden dien alcohol te Antwerpen gekocht. EEN OUDE MOORDZAAK OPGE HELDERD? Een Engelsche dame ge worgd* Marseille en omgeving zijn onlangs opgeschrikt door de ontdekking van een verschrikkeiyk moordgeval. De zaakwaarnemer barrel, had met be hulp van twee Duitsche vrouwen, de gezusters Schmidt, twee moorden ge pleegd en de lijken verborgen. Het doel was om op deze manier de hooge verzekering, dje op het leven van een der slachtoffers was gesloten, in han den te krijgen. De zaak wierp nogal wat stof op, ten eerste om de gruwelijke koel bloedigheid waarmede San-et te werk is gegaan, en ten tweede omdat uit kwam, dat de gezusters Schmidt be trokken waren geweest in meer der gelijke zaken. Zoo was de man van een der zusters onder verdachte om standigheden gestorven, nadat op zijn leven een hooge verzekering was ge sloten. Thans komt de zaak weer in de publieke belangstteOi'nii want er loopen geruchten, dat de gezusters ook ieen Engelsche adellijke dame om het leven hebben gebracht. Dit moet al negen jaren geleden ge beurd zijn. De vrouw van een in specteur van politie te Marseille, die in 1922 naast de Schmidt's gewoond heeft, bracht dit aan het hcht. Zij heeft verklaard, dat zii het lijk van de Engelsche dame gezien heeft voor de begrafenis en toen verdachte spo ren op den hals heeft opgemerkt, die op worging duidden. Het lijk zal opgegraven worden. OPGRAVING IN ZUID-AFRIKA. In de nabijheid van Heilbron in de Oranje Vrijstaat zijn de resten van een stad ontdekt van 3 K.M. lengte en 8'4 K.M. breedte. De gevonden doodkisten, een smederij, enz., wijzen alle op een sterk ontwikkelde beschaving, die tot vóór de bekende cultuur teruggaat. Men neemt aan, dat deize vondst en de beroem* de ruinen van Simfbahwe in eenzelfde richting wijten. EEN NIEUW ZEEKASTEEL Een record van grootte, luxe en techniek. Op de werf van de firma John Brown Sc Co. bij Glasgow wordt op het oogen- blik een nieuw schip voor de Cunard lijn gebouwd, dat alle transatlantische passa giersschepen in snelheid, grootte, luxe en techniek zal overtreffen. Er worden daarbij zoovele technische nieuwigheden toegepast, dat bet geheele personeel de strengste geheimhouding is opgelegd en geen onbevoegde kan, onder welk voor wendsel ook, de helling naderen. Niettemin zijn omtrent de hoofdaftne- tingen van dezen nieuwen Oceaanreus eenige bijzonderheden bekend geworden, die een idee geven van den opzet. De tonnage wordt geschat op 84.000 ton, of 20.000 ton meer dan de „Majestic", ter wijl het grootste Nederlandsche schip, de „Statendam", „sleohts" 29.511 ton meet De grootste lengte v&n het schip wordt 1050 voet (Statendam 074 voet) en men hoopt een snelheid te bereiken van 30 knoopen, waardoor het record der „Em press of Brittian" van 4 dagen 9 uur 27 minuten voor het traject Quebec-Cher- bough wel zal worden geslagen. Door de drie pijpen van het schip zou den drie auto's naast elkaar kunnen rij den, er worden 400 ton klinknagels ver werkt, waarvan de grootste bijna vijf kilo wegen en de machines kunnen een ener gie ontwikkelen van 210.00 p.k. Het schip zal bijna onurinkbaar zijn, het zou op ve le plaatsen beschadigd kunnen worden, zonder dat het zal zinken. Er zullen 20 radio-stations aan boord komen, elk met een afzonderlijken marconist. Op net oogenblik zijn 3000 werklieden bezig met den bouw van het schip. JAARSVELD. Over de maand Septem- ber. Ingekomen: Mej. A. J. A. den Oudsten, van Willige-Langerak; M. J. Molenaar Meerding, van Zuilen; B. J. M, Molenaar, vén Zuilen; mej. J. Borst, van Lopik; J. van den Berg, van Lopik; mej. B. G. Booi, van Lopik. Vertrokken: A. Molenaar, naar Wad- dinxveen; mej. Joh. G. de Vos, naar Bergambacht; mej. G. van Zoel en, naar Bergambacht; mej. J. van Zoelen, naar Bergambacht; mej. G. den Butter, naar Gouda; C. van Beuzekom, naar Gouda; mej. A. M. Ca. Versteeg, naar Utreoht. LOPIK. Orer de maand September. Is«tkoat&; Me) C. na töfW, UA Bodegraven; Joh. G. Faaij, van Willife- Langearak; mej, M. J. de Wiih, van Streefkerk; mej. Joh. C, Overboek, van Willige-Langerak; G. de With, van Wil lige-Langerak; J. G. Faaij, van 's-Graven hage; J. B. Gooeen, van Berg. Vertrokken: Mej. Joh. G. Srrwrenhvrg, naar Amersfoort; mej. G. H. van Kata, Daar Schin op Geulle; W. Ouburg, naar 's-Gravenhage; mej. J. Borst, naar Jaarsveld; J. van den Berg, naar Jaars veld; mej. B. G. Booi, naar Jaarsveld. WILLIGE-LANGERAK. Over de maand September. Ingekomen: Mej. M. Ph. H. Heusaen, van Dreumel; mej. Bur bach, van Schin op Geulle. Vertrokken: Mej. A. J. A. den Oud sten, naar Jaarsveld; Joh. G. Faaij, naar Lopik, mej. Joh. G. Overboek, naar Lo pik, G. de With ,naar Lopik; mej. T. Versluis, naar Streefkerk; mej. M. B. A. E. Tissen, naar Heerlen, mej. A. S. A. Coumans, naar Schin op Geulle, mej. A. Essen, naar Sohin op Geulle; mej. M. E. Pronk, naar Heerlen; Joh, Verveer, naar Bergambacht; H. Verveer, naar Berg ambacht. ZEVENHUIZEN. Over de maand Oct. Ingekom enpersonen: G. J. Weekhout uit Wormerveer, G. Bouwmeester, uit Tienhoven; G. A. den Burger uit Meer kerk. Vertrokken personen: A. Hol, naar Gouda. BERGAMBACHT. Van 0—10 Oct. Geboren: Janna, d. van W. de Bruijn en W. Zonen. Geertje, d. van A. den Toom en F. A. Bleijdorn, Getrouwd: G. Huijsman, 2 6j. en J. H. Bouman, 24 j. W. de Jong, 24 j. en P. van der Graaf, 22 j. CAPELLE a.d. IJSSEL. October. Geboren: Jenneke, d. van E. op den Brouw en G. E. Sakko. Maria Corne lia, d. van G. Twigt en N. Both.. Arie .Gerrit, z. van J. Van Staveren en O. van Tricht. Trijntje, d. van S. P. Hak en A. A. den Hollander. 'Gomelis Aloy- sius Johannis, z. van A. Withoyen en A. Kontie. Ondertrouwd: J.. M. van Spronsen, 22 j„ en W. de Winter, 22 j. J. van In- gen, 26 j., en J. A. Moorman, 25 j. Getrouwd: A. Bruissé, 29 j., en C. H. de Haan, 25 j. Overleden- A. Rook, 80 j., echtgenoot van P. Kleibeuker. GIES8ENDAM. October. Geboren: Adri^ina Johanna, d. van J.. de Ruiter en A. J. Kapteijn. Johan na, d. van K. Deventer en T. de Bruin. Getrouwd: P. Schakel 40 j. en G. Meerman, 35 j. G. J. Rietveld, 21 j. en M. van 1 Jen Heuvel, 19 j. NIEUWMND. September. Geboren: Huibert Jan, z. van A. Don ker en J. van den Berg. Overleden: L. A. Bor, 42 j. te Dordrecht, ivoornemens in het Koffiehuis „DE ZWAAN", hoek Tolsteeg, van den Heer O. VAN VUUREN, bij veiling op Woensdag 28 October 1931 en bij afslag op Woensdag i November 1931, 's morgens 10 30 uur publiek Ie verKoopen: geteekend A 85 en Gevolgen met Lenderiien, groot ruim 15 Hectaren, gelegen onder Hleskensgraaf in den Noordzijderpolder aan den Oraaf dijk Inlichtingen ten kantore van ge noemden Notaris H. KUIPhRS te Dordrecht, Oroenmarkt 0—8, Tel. 4646. NOTARIS PAAP te Werkendam zal Donderdag 29 October 1931 nam. half 2, in Café v. d. STEENHOVEN te Warktndam, Publiek Verkropen: 127 JU. 5-, 4-, 3- an 2-JARIG HOUT, 155 H.A. RIET, TEEN voor 'i Mea, STIKTEEN an CANADA- B00MEN, omschreven bij Boekje, ten Kantore van den Notariz verkrijgbaar. HOENKOOP (wegens bellndlglng van bedrijf)* Deurwaarder R. v. Blokland te Schoonhoven ie voornemens op Vrijdag 30 October 1931, des voormiddags 0K uur (precies), tan de Bouwmanewoning get. No. 28, te Hoinkoop, bewoond efi ten verzoeke van GEBRS. BLOK, om contant geld, in het Openbaar te Verkoopen: 18 kalf dragende KOEIEN, 4 Vaarkoelan, 5 Klamvaarzen, f gulsta Vaart, Voorts: Bouw- en MalkariJ- gereedschappen, waaronder: Staren, Karn, Kuipen, Kaaspers, Kaasvaten, Emmers, Kaasplanken en Schragen, Glazen Brik, Kaasbrik, 2 Boerenwagens, Rijfmachine, Maaimachine, Ploeg, 2 Schouwen, Kruiwagens, Tilbury- en andere Tuigen, en hetgeen ver der te voorschijn zal worden go- bracht. Benevens 50.000 K.G. Hooi nn nanlg Huisraad. 's Morgen vóór den verkoop of- genummerd te bezichtigen. Bij de Woning ie geen gelegen heid iet uitipwniag. Ta Knop bij Inschrijving: 31 BESTE WILGEB00MEN. Bffjatten In te leveren vóór 3 No vember a.i. Inlichtingen bij de Wed. A. VAN WIJK, Nieuwpoort. HOFSTEDE - BENSCHOP. NOTARIS H. C. KOOI te Iiopik zal bij Inzat op Vrijdag 30 October 1931, bij Afslag op Vrijdag 6 November 1931, telkens v.m. 11 uur, te Benschop, Dorp, in het Koffie- huia VAN DELFT, ten verzoeke van Mej. de Wed. JOH.S. LEKKER- KERKER. Publiek Verkoopen: DE KAPITALE HOFSTEDE „WESTEHBURG" 1« Benschop, Boveneind, Noord- en Zuidzijde, bestaande in GOED ONDERHOU DEN BOUWMANSWONING, get. No. 422, met Schuren, Hooiberg, Stoephuia en verdere Betimmerin gen, benevens diverse perceelen uitstekend Wel- on Hooi land, Boomgaard, Erf, Tuin, Weg en Water, samen groot ongeveer 18.55.37 H.A. Te veilen in 3 Perceelen en Com binaties. Betaling der kooppenningen 21 December 1931. Aanvaarding: De Lande rijen 21 December 1931; de Gebou wen en het Erf 1 Mei 1932. Breeder bij biljetten. Nadere informaties ten kantors van den Notaris. Notaris J. VAN KRANENBURG te Gouda zal op Woensdag 4 Nov. 1931, des morgen* elf uur, in het Koffiehuis van den Heer J. NOOMEN te Stolwijk, ten ver zoeke van Erven den Heer H. ANKER Wz„ Publink Varkoopen: Het nieuwe goed onder houden BURGERWOONHUIS, MET TUIN, aan den Goudachen Weg A 27 groot 5 AREN. Ontruimd te aanvaarden. Een Perceel aan den Goudschen Weg aldaar, groot 3 AREN, 5 c.A. Verhuurd tot 1 Januari a.s. Het goed onderhouden Woonhult, aan den Tentweg E 27 aldaar. Verhuurd voor 4.per week. En een Perceel beat T u I n la n d aan de Ringvaart aldaar, groot 19 AREN, 87 c.A. In huur bij Mej. de Wed. Van Dam voor 36.per jaar tot 31 December 1932. Betaaldag 3 December 1931. Alle werkdagen te bezichtigen. Verdere inLichtingen en gratis- Vellingnotities zijn te verkrijgen bij gezegden Notaris, alsmede bij No taris A. T. VAN DER LEEDEN te Oudtrktrt ».i IJwl-

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 4