Overpeinzingen van een Schoonhovenschen Middenstander ra Stadsnieuws. De „St. Jozefvereeniging" jubileert. Telegrammen. Laval in Amerika. Geslerkl en gekalmeerd Gemengd Nieuws. VOOR DE JEUGD. Het Prijsraadsel. Predikbeurten. Nieuws in een paar regels. Sportnieuws. Burgerlijke Stand. Marktberichten utnut DiaHii NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ZN UTRECHT, Sóhoonhovansctf Courant MAANDAG 26 OCTOBER 1611. men goedgekeurd. Tijdens de behande ling werd besloten de voorkeur te geven aan heffing van 10 opcenten op de hoofdsom der personeeie belasting, waarvan de opbrengst te ramen ia f 550, inplaats van de verhooging der reeds geheven 10 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de ongebouwde eigendommen tot 20 opcenten, waarvan de opbrengst geraamd was op t 530. Aanvaring, Ouderkerk a.d. IJssel. Donderdagmid dag had op den IJssel achter het dorp een aanvaring plaats tusschen het beurt- vaartmotorschip „Voorwaats X" en het motorschip „Hoop", schipper A. Blonk alhier. Het anker van de „Hoop" drong in de kop van de „Voorwaats 1", waar door laatstgenoemd vaartuig een gat vlak boven het berghout kreeg en een belangrijke indeuking aan den kop. Ge lukkig was het gat boven den water spiegel, zoodot voor zinken geen direct gevaar bestynd. Als bewijs, dat het moderne ver keer langzaam maar zeker de overhand verkrijgt, diene, dat achter de korenmo len in de Wijkplaats twee passagiers booten van de Reederij op de IJssel I en de iJsel II zijn opgelegd, waar zij de laatste periode van hun bestaan tege moet gaan. Tallooze herinneringen zijn voor het eveneens wegstervende ge slacht aan het reizen met deze booten verbonden. Doordat de ladder uitgleed, viel de heer A. Dekker van den schuurzolder en kwam terecht op den steenen vloer. Wonder boven wonder bekwam de reeds bejaarde man geen noemenswaardig letsel. De heer T. Stehouwer, onderwijzer aan de Chr. School I alhier, slaagde te Utrecht voor het examen Schoolraad. Papendrecht. De vereeniging tot Stichting en Instandhouding van Scho len met den Bijbel hield een ledenver gadering in de Chr. Schooi I Kerk buurt. Aanwezig waren 33 leden, die door den voorzitter, den heer H. IJzer man, na de gebruikelijke opening, van harte welkom werden geheeten. De jaarverslagen van den sceretaris, den heer P. T. de Borst en den penning meester, den heer C. de Borst, werden goedgekeurd. De heer G. Lijsdijk, hoofd van School I, gaf de noodige toelichtin gen. in verband met het overlijden van den heer Jac. Groen en wegens perio dieke aftreding van den heer T. Ver heul Bzn., was bestuursverkiezing noo- dig. Laatstgenoemde werd herkozen, terwijl in de vacature Groen werd voor zien door verkiezing van den heer W. Goudriaan. Deze nam zijn benoeming aan en dankte voor het in- hem gestelde vertrouwen. Tenslotte besloot de verga dering zich niet aan te sluiten bij den schoolartsendienst „Merwekring", zoo dat de drie Bijz. Scholen niet onder toezicht van den schoolarts zullen ko men. Papendrecht. Aan den cursus in het scheepsteekenen voor de vakopleiding van jeugdige werkloozen te Ridderkerk werd tot leeraar benoemd de heer P. van den Oever alhier. In de plaats van den heer T. van de Graaf, aan wien op verzoek oervol ontslag werd verleand, is tot secretaris van den polder Papendrecht benoemd de heer G. P. Korevaar, boekhouder van den Coop. Boerenbond. Stolwijk. Deze week hield voor „Het Groene Kruis", afdeeling Stolwijk, de heer A. C. Bos uit Egmond aan Zee een lezing als propaganda voor het Centraal Genootschap van Kinderherstellings- en Vacantiekolonies in Nederland. De heer Bos beschreef in het kort de tot stand koming der Kinderkolonies en hun wer king in het belang van het zwakke kind. Twee films gaven een beeld, hoe die kinderen in die huizen worden be handeld en verzorgd en van de gebou wen, welke in verschillende deelen van ons land zijn geplaatst. De belangstel ling voor dit werk was groot en de zaal van den heer G. Romeijn geheel bezet. In de vergadering werden speldjes ver kocht, waarvan de opbrengst was be stemd voor gemeld Genootschap. Een koe van den veehouder V. aan den Goudschenweg, welke naar de nood- slachtplaats was vervoerd, is door den Keuringsveearts voor de consumptie af gekeurd en begraven. Streefkerk. Aan den watermolenaar M. van Duist is op diens verzoek tegen 1 Januari eervol en onder dankbetuiging voor de vele belangrijke diensten deh GRANDI. Samengeuat lijn mijn eischen dus 1 zekerheid dat het blad tuordt bezorgd; 2 zekerheid dat het gelezen wordt; 3 zekerheid omtrent het aantal uan die lezers. Voldoet een gratis aduertentieblad aan al deze eiichen? Neen. Voldoet het aan één der d^ie eischen? Neen. Zoodanig blad komt dus niet in aanmerking, want ik heb dan alleen zekerheid dat ik mijn geld doelloos uitgeef. Wordt vervolgd). De Italiaansche Minister van Buitenland- i acbe Zaken Grandi, die gisteren voor een J Official benoek tf Berlijn ia aangekomen. polder bewezen, ontslag verleend. De watermolenaar G. Noorlander zal met ingang van dien datum worden overge plaatst in dezelfde betrekking op de achtkante molen. De collecte voor het Roode Kruis heeft in deze gemeente ruim f 20 opge bracht. Amoide. Vrijdagavond kwamen in do Fransche straat twee wielrijders, v. d. H. en S., me telkaar in botsing. Volgens S. zou v. d. H. de schuldige van dit on geval zijn. Deze reed het voorwioi van S. geheel in elkaar en wilde de onkos ten niet betalen. S. heeft de zaak in handen van de politie gesteld. Het IX-jarig zoontje van A. v. d. L. viel Zondagmorgen uit de kinder stoel en brak een zijner armpjes. Jaarvergadering „Groent Kruis". Gi*bot-Ammers. De Z.-H. vereeniging „Het Groene Kruis" hield Vrijüag haar aigemeene vergadering m het vereem- gmgsgehuuw. in de commissie tot net nazien der rekening weruen benoemd de heeren G. Vlastuin, J. C. v. d. Hee en C. Boute*. Bij de ingekomen stukken werd o.m. behandeld den beschrijvingsbrief van de aigemeene vergadering der Z.-H. ver eeniging, welke a.s. Vrijdag te Rotter dam zal worden gehouden. Voor de be noeming van drie leden van het Hoofd bestuur werden gekozen de heeren G. B. Fortuijn te Nieuwpoort, D. Zijp te Siiedrecht en R. v. d. Hoek te Baren- drecht. Als afgevaardigden werden aan gewezen de heeren G. Zwart Voorspuij en G. Lagendijk en als hun plaatsvervan gers de heeren B. H. van Br enk en A. Oskam. De begrooting van inkomsten en uit gaven werd respectievelijk gesteld op f 1650 en f 1550. De heeren G. Zwart Voorspu en Am. Maat, 'die periodiek aftredend waren, werden met groote meerderheid van stemmen herkozen en namen hunne be noeming onder dankzegging weder aan. Vervolgens moest nog een stemming plaats vinden door het bedankeiT van den heer G. v. d. Ham, die wegens hoogen leeftijd meende zijn functie aan een jongere kracht te moeten toevertrouwen. Ofschoon hij met weemoed zijn plaats aan een ander overgaf, is het toch een voldoening voor hem, dat zijn zoon G. v. d. Ham als bestuurslid werd geko zen. De heer G. v. d. Ham heeft 25 jaar zijn beste krachten aan deze nuttige in stelling gegeven en wordt dan ook op voorstel va* den voorzitter tof eerelid benoemd (applaus). Zichtbaar aange daan dankte de heer v. d. Ham voor dit eerelidmaatschap. Bij de rondvraag werden inlichtingen gevraagd omtrent maatregelen, te tref fen tot instellen van een schoolartsen- dienst. Een cursus in het leven te roe pen vbor Eerst hulp bij ongelukken. Het aanschaffen van een zuurstofapparaat. De voorzitter diende de voorstellers van- repliek en verzekerde dat het be stuur al deze dingen nog eens terdege onder de oogen zou zien. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Groot-Ammers. Zaterdagmorgen viel een hond van de wed. J. J^ Bouter een 17-jarige jongen aan uit Hardinxveld, die per rijwiel den Lekdijk passeerde en verscheurde diens jas en broek.. De wed. Bouter heeft de schade vergoed. De hond, die als gevaarlijk bekend staat en den laatsten tijd al gemuilkorfd liep, mag niet meer los loopen. Het bestuur van den polder Am- mersGraafland c.a. alhier' heeft be sloten om de Achterkade van den Boe zem van het waterschap „de Over waard" aanmerkelijk te verhoogen. Gevonden: Een zakmes. Inlichtin gen bij den gemeente-veidwachter. Brand voorkomen. Haastrecht. Bij den bode-vrachtrijder V. alhier ontdekte het zopntjo dat er brandlucht was. Bij onderzoek bleek, dat in een gestald wagentje van familie, die op bezoek waren, een stoof aan het bran den was gegaan, zoodat de bodem van het wagentje was doorgebrand. Terwijl een motorrijder hier door kwam is in het dorp zijn motor in el kaar gezakt, terwijl het vuur over den straat ging. Motor en berijder «longen tegen de keien. De bestuurder kwam er goed af. Pest onder de varkens. Haastrecht. Bij den landbouwer Jo hannes van der Vlist in Boven-Haas- trecht is een aantal varkens aan pest be- zwaken. Tegen het verspreiden van deze ernstige ziekte zijn uitgebreide maat regelen genomen. Lefcksrkerk. De heer T. v. d. Graaf Gzn. is te 's-Hertogenboach geslaagd voor het diploma van den Jl.-K. Politie- agentenbond. De gemeenteraad heeft van den heer B. Verboom ongeveer 700 vierk. M. grond gekocht voor den aanleg van de geprojecteerde straat, welke de Korte Stoep zal verbinden met de Lange Ach terweg en een strook grond ach,tar de voormalige U. L. O. school, voor de verbreeding van dezen verkeersweg met een trottoir. Lekkerkerk. De heer H. Uttel heeft bedankt als voorzitter van de vereeni ging van den Handeldrijvendcn en In- diistrieelen Middenstand alhier. Nieuw-Lekkerland. De Esperantisten club „Inter Ni" heeft besloten, om, evenals het vorig jaar, een tentoonstel ling te organiseeren op Donderdag 29, Vrijdag 30 en Zaterdag 31 October, tel kens van 's morgens 10 uur tot 's av. 10 uur. De tentoonstelling zal worden gehouden in de 2e openbare school te Kinderdijk. B. en W. hebben het verzoek van de N.V. Petroleum Mij. The Texas Com pany te 's-Gravenhage tot het plaatsen van een ondergrondsche bewaarplaats voor 4000 liter benzine, met aftappomp op en voor het perceel D no. 332, inge willigd. De winkelier De J., fietsende op den Schoordijk, viel bij de smalle sluis met zijn fiets, waarop een bak met krui denierswaren stond, van den dijk. Hij kwam er met eenige ontvellingen af, de fiets werd ernstig beschadigd en de in houd van den bak ging voor een groot deel verloren. Nleuwerkerk a.d. IJssel. Zaterdag avond bracht de muziekvereeniging „Door Kunst Verkregen" een serenade by den heer M. Struik, die 25 jaar al hier gemeente-veldwachter was. De heer M. den Hollander is toe gelaten als raadslid. Van de commissie van toezicht op het lager onderwijs is aan de beurt van aftreden de heer C. van Leeuwen, die als zoodanig niet meer aan de eischen van benoembaarheid voldoet. Op do aanbeveling staan: ie. H. P. de Wit; 2. C. v. Erkel, beiden alhier. De plaatselijke raad, gevormd uit de afdeeling S.D.A.P. 'en de moderne bouwvakarbeiders, heben een adres ge richt aan het gemeentebestuur met ver zoek om vaststelling van een steunrege ling. Van het bestuur van Het Groene Kruis zijn dit jaar aan de beurt van I aftreden de heerep W. van Capelle, J Hoogendoorn en J. Sterk. Willigs-Langerak. In» de hedenmor gen gehouden raadsvergadering is met aigemeene stemmen'besloten tot hét bou wen van een ambtswoning voor den burgemeester. Juist na het behandelen van dit besluit werd de raad opgeschrikt door de tijding van den brand te Lopik (zie onder Lopik). De burgemeester en wethouder Hakkesteegt moesten de ver gadering verlatep, waarna sluiting spoe dig volgde. Waddinxvssn. Tot volontair ter se cretarie hebben B. en W. toegelaten den heer Mr. G. A. Vos alhier. Gevonden: Een dekkleed en een riem. Di heergn H. J. van Nielem Reb ben bedankt als commissarissen van de vereeniging voor Ziekenhuisverpleging Een groenteboer uit Zevenhuizen, die blijkbaar te veel aan Bacchus geof ferd had, reed Vrijdagavond met zijn paard en wagen tegen eenige ptmltjes op één der hoeken van de Burgemeester Troost8traat, waardoor hij van zijn wa gen viel. De man kneusde een zijner ar- m «nzoodanig, dat hij zich onder be handeling van dr. Paul moest stellen. Bij de onlangs bij verordening vastgestelde plaatsen, waar geaprkeerd mag worden, zijn duidelijke borden aan gebracht. Waar echter het parkeeren iniet veroorloofd is, zijn totaal geen aanwijzingen, zoodat het meermalen ge beurt, dat vreemdelingen worden be keurd. De A.N.W.B. en K.N.A.C. zullen poging enin het werk stellen dat duide lijk aangegeven wordt, waar het par keeren evrboden is. BRAND. Lopik. Een geroep van brand! brandI haalde hedenmorgen de menschen uit hun Maandagmorgenhezigheden en naar huit*n snellend, zag men de vlammen slaan uit het dak van de veeschuur op het erf van den lhndbouwer A. de Wit. Men had den brand bemerkt toen de vlammen uit den schoorsteen sloegen en in allerijl de brandspuiten van Lopik, en Willige-Langerak ontboden. De hooi zolder der schuur was aangetast en het hooi was een rijk voedsel voor de vlam men. De schuur was leeg op eenig kern materiaal na, dat spoedig buiten het be reik van het vuur gebracht kon worden. Het vee was nog, allemaal in het land. Om 1 uur kon de brandspuit uit Wil- lige-Langerak weer vertrekken, daar de zolderverdieping moest uitbranden en instorten, om het vuur uit elkander te kunnen gooien, het eenige middel om den brand volkomen te blusschen. De belendende pereeelen beliepen geen ge vaar. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is niet bekend EEN WELGESLAAGDE FEESTDAG. De schoone herfstdag van gisteren was als uitgezocht om luistdr bij te zetten aan de viering van het 25-jarig jubileum der „St. Jozefvereeniging". De herdenking van dit feit werd ge opend met een H. Mis met aigemeene fi. Communie in de Parochiekerk, opge dragen door den Z.E. Pastoor W. Al- bers. Bijna alle leden namrn aan dawn dienst deel. Daarop volgde een gemeenschappelijk eatbijt voor de leden op de bovenzaal van het R.-K. Vereenrgingngebouw, waar het aeer gezellig toeging. De heer A. G. M. Ponsieen kom awer dan 100 personen welkom heeten en de heer A. C. A. Deerenberg heeft het dames- oomité, dat aioh met de aargen voor de zen maaltijd had belast, daarvoor dank gebracht. Receptie. In de tooneelzaal van het Vereeni- gingsgebouw hield het bestuur der jubi- leerende vereeniging des middags om half één receptie. Een aardige versiering en tal van bloemstukken gaven de zaal- een feestelijk aanzien. Aan weerszijden van het tooneel waren groote portretten van den tegenwoordigen en den vroegeren geestelijke adviseurs de Z.E. Pastoors W. C. 6. Albers en Bramlage opgehan gen, om&even door bloemen. Behalve het bestuur, bestaande uit de heeren A. G. M. Ponsioen, voorzitter; W. Soeters, vice-voorzitter; M. Hoefnagel, le secretaris; A. W. Casander, penning- meseter, Th. A. Driessen, A. C. A. Dee- renberg en A. G. H. Ponsioen, namen do Pastoor en de Kapelaan plaats aan de be stuurstafel, om een stroom van afgevaar digden van vereenigingen en particulie ren te ontvangen. Nadat al deze bezoekers gelegenheid hadden gehad, om het bestuur hun ge- lukwenschen aan te bieden, nam de voor zitter bet woord ter opening der feest- vergadering, die op de receptie zou vol gen. Spr. beschouwde die taai als een eer, die hem slechts ten deele toekwam, omdat hij nog een korten staat van dienst had ais voorzitter. Hij bracht vooral hul de aan de mannen, die een kwart-eeuw geleden de vereeniging hebben opgericht, aan wijlen den heer J. L. Doesburg, die het eerst de taai van voorzitter vervul de, en aan diens opvolger, de hew H. van Baaien, die 20 jaren de leiding had. Voorts aan de heeren W. Soeters en M. Hoefnagel, die sinds de oprichting deel uitmaken van het bestuur en lest best aan den geestelijken adviseur, den Z.E. Pastoor, die niet alleen met raad, maar ook met daad de vereeniging steun de en die zorgde, dat de vereeniging een onderdak kreeg in het Vereenigingsge- bouw, waar ze zich zoo thuis gevoelt, dat men gewoon is te spreken van het St. Jo zefgebouw en van de eereleden de Kape laans Peperkorn en Kareis. Spr. opende hierna de feestvergadering met den Ghristelijken groet. Staande zong men het Bondslied, waar aan een pittig strijk-je, dat zich ook enke le malen afzonderlijk liet hooren, kracht bijzette. Feestrede van dsn R.-K. Wet houder. Daarop was het woord aan den heer A. C. A. Deerenberg, die de feestredo hield. Hij begon met er op te wijzen, dat reeds in de dagen der Romeinen de wijs heid gold, dat bet goed is, van zijn te genstander te leeren. En waar nu onze tegenstanders .het volle licht laten schij nen, aldus spr. op hetgeen zij doen op geestelijk en maatschappelijk terrein, dan is dot ook voor ons raadzaam en 'een jubileum als dit rechtvaardigt het. Na dank te hebben gebracht voor de vele bloemstukken, die alle onderafdee- 1 in gen van de St. Jozefvereeniging of an dere katholieke vereenigingen waren ge schonken, behalve één, dat de tolk van het gemeentebestuur was, gaf de heer Deerenberg een beknopt overzicht van de geschiedenis dezer vereeniging. Ze werd na voorbesprekingen ten huize van den heer Soeters op 24 Februari 1906 op gericht ten huize van den heer J. de Vos met 81 leden «n vond een tehuis in een pand in de Koestraat. Daar ze voort durend groeide in ledental, was spoedig een grootere ruimte noodig en men vond die aan de Kat, waar thans „Belvédère" is gevestigd. In 1912 werd het nu in ge bruik zijnde gebouw opgericht, waarvoor bestuur en leden nog steeds dankbaar, zijn. Van hen, die bij de oprichting als lid toetraden, zijn 22 'het thans nog en 16 anderen zijn nog in den loop van dit jaar 25 jaar lid. Spr. br&dht hulde aan de op richters, de vroegere en tegenwoordige bestuursleden en aan de leden van vroe ger en thans. Onder de 50 leden, die de vereeniging in deze kwarteeuw door den dood ontvie len, zijn twee vroegere bestuursleden, de heeren J. L. Doesburg en J. K. Hensbroek wier nagedachtenis spr. eere bracht. Voorts betuigde de heer Deerenberg dank aan de 'beide geestelijke adviseurs, die de vereeniging hun steun hebben ver leend. Hot hoogste ledental bereikte de ver eeniging in 1920, n.l. 199. Daarna daalde het tot 151 in 1930 en thans bedraagt het reeds weer 163, zoodat spr. de gerecht vaardigde hoop mocht uitspreken, dat de 200 spoedig zou worden bereikt. Ten slotte heeft de heer Deerenberg met enkele woorden de verdiensten ge schetst van de vereeniging; die uit de „St. Jozef" zijn gegroeid, namelijk de tooneel- vereeniging „E. M. O. G." in de eerste plaats en verdeT de Ziekenhuisvereeni- ging, de Vriendenkring van het Allerhei ligste Sacrament des Altaars en de Lote rijclub. Voorts heeft er een strijkorkest bestaan, waarvan gelukkig nog iets is overgebleven en thans stelt men nog po gingen in het werk om iets te doen voor de ontwikkeling der Katholieke jeugd. Want, zoo besloot spr., het feest, dat wij met ons jubileum vieren, op het feest van Christus' Koningschap, moge er op wij zen, dat wij ook de St. Jozefvereeniging gewijd willen zien aan Christus Koning. Nadat men uit volle borst het lied ,.Roomsche Blijdschap" had gezongen, sloot Pastoor Albers de bijeenkomst met gebed. Tooneeluitvoering. De Tooneelelub „E. M. 0. G." besloot- den feestdag met een uitvoering voor een geheel gevulde zaal. Ze vertolkte P. Augustinus' treurspel in 5 bedrijven „Tho mas Mores", waarmede ze ons verplaat ste naar het Engelsche hof in de eerste helft der 18de eeuw en wel in de dagen toen Koning Hendrik VIII Koningin Cathwiaa van Arragon verbande ter WEERBERICHT. Nnov waarneming ia de* morgen van 20 Ootobei. De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigfcn dag aan. Verwachting tot Dinsdagavond: Meest zwakke Noord-Oostelijke tot Noord- Westelijke wind; helder tot licht of half bewolkt; waarschijnlijk droog weer; ma tige nachtvorst; iets zachter overdag. Waterstand van heden: Schoonhoven, h.w. 5.40 uur 1.23 M Vreeswijk, h.w. 7 uur 1.43 M. Keulen 1.39 M.; was 010 M. Maastricht, 24 Oct., 41- M.; was 0.00 M. Luchttemperatuur. De temperatuur van de lucht bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw t 42 graden Fahrenheit Maandag 26 October, Volle Maan. Op A.24; onder 0.37. Laatste Kwar tier Dinsdag 3 November. wille van een huwelijk met AuUa, Bo le yn. Benalve den vorst en den lord Xanselier l nomas Mores, brengt'de auteur üexenae bistorisoue nguren als trom- well en den hertog van JNortolk ten too- neeie. in de groote geneurtemssen, die zich in dien tyd in Engeland hebben af gespeeld, vond by de stol voor een spel, dat als propagandastuk dezen avond op zijn plaats was, doch voor den leestdag wellicht wat al te dramatisch zou zyu geweest, als met de vrooiyxe toonen van het strijkje m de pauzen en de vele bloe men in ue zaal daartegenover hadden ge slaan. Wat bij de uitvoering wel het meest op viel, waren de goede decors en de mts te kende cofitumeermg, zonder welke de eigenaardige steer met zoo goed te schep pen ware geweest. Zonder af te dalen in een bespreking van elke rol afzonderlijk, mogen we het spel van Cromwell en dat van den vertol ker van de titelrol in <het bijzonder prij zen. De laatste rol stelt voor den dilet tant tamelijk hooge eischen van spel techniek. Ook de misschien nog lastiger te spelen figuur van den koning, wiens stemming onophoudelijk wisselt tusschen drilt en wanhoop, werd goed uitgebeeld. Het spel der overigen vormde een goe de omlijsting van de hoofdrollen en deed de vertolking daarvan tot haar recht ko men. De heer Deerenberg, die den avond met enkele woorden had geopend, sloot hem met een welverdiende hulde aan „E. M. O. G." en een dankbetuiging aan de le den voor de waardige wijze, waarop zij het jubileum hunner vereeniging vier den. Na afloop der tooneeluitvoering zijn het bestuur der „St. Jozefvereeniging" met de Tooneelelub en de leden van het strijkje nog even bijeengekomen. Bij die gelegenheid heeft de heer Pon sioen als voorzitter den anderen bestuurs leden dank gebracht voor hun medewer king. De heer Deerenberg benutte de kans om de erkentelijkheid van het bestuur te betuigen aan de muzikanten, de dames Th. Ponsioen (cello) en- Cl. Ponsioen (viool), en do heeren A. Stekelenburg, Jac. Doesburg (viool), H. Brands (fluit), en J. de Vos (piano). A. OLREE. f Op 42-jarigen leeftijd ie Vrijdagavond na een ziekte van enkele maanden, de heer A. ülree overleden. De heer Olree, die te Oosterland in Zeeland ie geboren, kwam uit Gouda toen hij zich op 15 December 1920 te Schoonhoven vestigde als ambtenaar van den Raad van Arbeid. Om gezond heidsredenen heeft hij die betrekking opgezegd en begon hij hier zijn zaak in kruidenierswaren. In den betrekkelijk korten tijd, dat de heer Olree dus in Schoonhoven heeft gewoond, is hij onder haar inwoners een belangryke plaats gaan innemen. Hij had in de afgeloopen zittingsperiode van Sept. 1927 tot Sept. 1931, voor de Antirevolutionaire partij zitting in den gemeenteraad. Daar heeft hij getoond, zich allengs meer in de gemeentezaken in te werken. Gedurende de geheele zit tingsperiode vervulde de heer Olree een functie in de commissie voor de fabri cage en sinds April 1929 had hij ook zitting in die voor de financiën. Voorts heeft hij deel uitgemaakt van de raads commissie ad hoe inzake de Botersloot. -Bij de raadsverkiezing in Juni werd den heer Olree een nieuw mandaat ver leend, doch zijn gezondheid noopte hem toen reeds van een nieuwe aanvaarding zijner functie af te zien. Ook op ander terrein heeft de heer Oliee zich in onze stad verdienstelijk gemaakt. Hij was bijv. lid van het col lege van notabelen der Ned. Herv. Kerk en van het bestuur der Chr. bewaar school. Nuttig werk deed hij nok als voorzitter van de plaatselijke afdeeling van het Centraal Genootschap voor Kin derherstellings- en Vacantiekolonies en tenslotte is hij nog geruimen tijd secre taris van de pluimveehoudersvereeni ging „Schoonhoven en Omstreken" ge weest. In den heer Olree verliest Schoonhof ven «en goed burger. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, SMITOrthamutli» Coarmt DERDE BLAD WIJZIGING BOUWVERORDENING. Nu bil 9 1931 4' Wo" «Imw.1 op voMohUlmdo punten In «o- wuziud en aangevuld, nnl de bouwveror dening moeten worden hernien. Danr echter hiertoe twee Jour ,tiid le meenan Burgemeester en Wethouder! met een ulgebeele hereiening der bouwverordening nog eenigen tijd te moeten wachten en geen overhaaste sa menstelling eener nieuwe bouwverorde ning in de hand te moeten werken. Evenwel, wat betreft de bepalingen in de bouwverordening omtrent bet beroep op den gemeenteraad van besluiten van Tt en W kan zoolang niet gewacht wor den aangezien deze binnen drie maan den' na bet inwerkingtreden van de wij zigingswet, dus voor 19 November 1931, aan Gedeputeerde Staten ter goedkeuring moeten ziin ingezonden. Mitsdien stellen B. en W. voor, de verordening betreffende de volkshuisves ting op dat punt reeds thans te wijzigen. SCHOOLBANKEN ENZ. Zooals bekend, is bil den Raad een adres ingekomen van bet bestuur der School met don Bijbel, om te verleenen voor de aanschaffing van schoolbanken, lessenaars en een naai machine. B. en W. hebben een onderhoud ge- Smel het schoolbestuur, d.a' t meegedeeld, dat reeds Barende ,1e jaren het rüksschooltoezicht heeft aangedrongen op vervanging dersJho0^ banken door betere, omdat de tegen woordige schadelijk zijn voor de heid der kinderen. Het heeft de aanvrage eenige jaren «Mer wege gelaten. Waar nu echter Opnieuw de Rijksinspectie aandrong op vervan ging der banken door nieuwe en de schoolarts eveneens de noodzakelijkheid daarvan heeft betoogd, ia het achoolbe- stuur tot de aanvrage overgegaan. Op grond van een en ander geven B. en W. den Raad in overweging op het adres gunstig te beschikken. Het schoolbestuur heeft zich bereid verklaard omtrent de aanschaffing der .banken nader met B. en W. te overleggen .waardoor waar schijnlijk zal worden bereikt, dat de aanschaffing over enkele jaren zal wor den verdeeld, zoodat de financieele last minder drukkend zal worden. Voorts zijn ingekomen aanvragen van 24 Augustus en 7 September van het be stuur der Chr. L- 0. School om be schikbaarstelling van gelden voor aan schaffing van meubelen enz., ten gevolge van de toename van het leerlingenaan tal dier school. B. en W. stellen voor ook deze medewerking te verleenen. ONDERHOUD ZWEMBAD. B en W, hebben aanbesteed het verven van alle buiten- en binnentimmer- en ijzerwerken der opstelling van het zwem bad. De uitslag dezer aanbesteding was "VoHeeren. a f 961, b f 860; T Brink a f 971,80. b f 875,25; A. Beekhuizen a f 800, b f 790; C. W. Kommer a f 748, b f 602; A. Vormeij a f 715, b f 640; J. Brouwer a f 660, b f 540; P. Kortlever a f 549, b f 480. Het bedrag onder a is de inschrijving om de kleedkamertje» in olieverf te be handelen, zoodat deze gemakkelijker zyn schoon te houden. Dat onder b is die om de kleedkamertjes over te beitsen in ae tegenwoordige kleur. Gevondsn Voorwerpen. Omtrent on derstaande gevonden voorwerpen zijn in lichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie: Een gouden broche met steen. Hij keert terug. De resultaten. WASHINGTON, 26 Oct. Heden is La- val uit Washington vertrokken naar New York, om zich in te schepen naar Frankrijk. De Fransche minister weiger de elk interview aan journalisten on ook Borah wilde zich niet tegen hen uitlaten omtrent zijn meening over hei resultaat van Laval's bezoek. In Senaatskringen bestaat daarom trent veel verschil. De senator Rted reide zeer bevredigd te zijn; do senator Lafellette Brockhart gaf uiting aan zijn bittere teleurstelling. De meaning in Engeland. LONDEN, 26 Oct. De Engelsche bla den zijn in hun besprekingen van de conferentie tusschen Hoover en Laval vrijwel algemeen van oordeel, dat het besluit dat Frankrijk noch Amerika hun gouden standaard zullen opgeven, het eenig zichtbare resultaat der besprokin gen is. TELEURSTELLING OP DE AMSTER- DAMSCHE BEURS. AMSTERDAM, 26 Oct. De resultaten van "de conferentie tusschen Hoover en laval werkten op de Amsterdamsöhe Beurs teleurstellend. Aan het feit, dat over de economische vraagstukken in beginsel overeenstem ming is bereikt, werd niet veel waarde gehecht, omdat er geen mededeelingen zijn gedaan aangaande de wijze waarop een verbetering in den toestand zou kun nen worden aangebracht. Ook de erkenning, dat een verlenging van het moratorium van Duitschland noodig zal zijn, is geen nieuw gezichts punt. De Amsterdamsche Beurs was daarvan reeds lang overtuigd. De koersen liepen hedenmorgen dan ook over de geheele li nie terug. HET AUTO-ONGEVAL TE SCHEVENINGEN. Hel tweede slachtoffer. VGRAVENHAGE, 26 Oot. Het tweede van het auto-ongeval, dat Zon dagmiddag 11 October op het etrandbou- levard te Saheveningen plaats had, mevr. Fr. van O., is thans aan de gevolgen ven do aanrijding everleden. GEMEENTE IN GELDNOOD. JISP, 20 Oet. Het ie B. en W. van de- se gemeente niet mogelijk gebleken de gemeehte-begrooting sluitend te maken. De belastingen zijn tot het uiterste opge voerd, zoodat het noodzakelijk zal zijn, een rijksbijdrage van f 3000 in de kos ten der gemeente-huishouding te aan vaarden. Hiermede komt de zelfstandig heid der gemeente in gedrang, aanne mende dat eventueele saneering van rijkswege zal plaats hebben. Daar de be grooting nofc niet is goedgekeurd in den Raad zullen B. en W. daarvan aan Ged. Staten kennis geven. (Jisp is een gemeente van ongeveer 700 inwoners in Noord-Holland, in de buurt van Purmerend. Red.). ERNSTIG ONGEVAL TE AMSTERDAM AMSTERDAM, 26 Oct. Een man, wo nende in de Tulpstraat, was gisteren in zyn woning bezig om een revolver schoon te maken. Hij wist niet, dat het wapen geladen was. Eensklaps ging een schot af en de kogel trof zijn moeder, die toe vallig bij hem op bezoek was, in den hals. Zij is in hopeloozen toestand in het Mariapaviljoen opgenomen. IN VRIJHEID. HEERLEN, 20 Oct. De zwp&er Gub- bels, geboren te Broek-Sittara, die ver dacht werd van het plegen van de aan slagen op de spoorlijnen in de omstre ken van Sittard en die werd aangehou den, is weer in vrijheid gesteld. LIJK GEVONDEN. HEERLEN, 26 Oct. Hedenmorgen 7 uur werd langs de spoorlyn Schaars- bergEijgelshoven het lijk gevonden van een naar schatting 28-jarig man, die door den trein was overreden. Beide beenen waren van het lichaam gereden. Het lijk is nog niet herksnd. WINST SOC. PARTIJEN. PARIJS, 26 Oct. "Bij de herstemmin gen voor de provinciale en gemeente raden hebben de linksche partijen be langrijke winsten gemaakt. De socialis ten en de radicaal socialisten hebben overal stemmen gewonnen. VROEGE WINTER. LONDEN, 26 Oct. In het Kanaal heeft het sterk gesneeuwd. De sneeuwval ging gepaard met een ijzigen Noordenwind en een hevige zeegang, zoodat de scheep vaart veel vertraging ondervond. In het Noorden van Engeland en in Schotland heeft het ook veel gesneeuwd. MUNCHEN, 26 Oct. Hedenmorgen lag pver geheel Munchen een dikke sneeuwvacht. Ook in den omtrek heeft het zoo gesneeuwd, dat het verkeer er door belemmerd werd. INGEZONDEN MEPEPEELING. worden Uw vermoeide en overprikkelde zenuwen door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Olazen Buisje 75 ct.Bij Apoth.en Drogisten WELSPREKEND JONGMENSCH. Den 1en prijs in intarnal. wedstrijd. Ta Washington heeft de 17-jarige No- derlandsche scholier A. van Hooff, leer ling van het R.-K. Lyceum te Haarlem, op den jaarlijkschen wedstrijd in welspre kendheid den eersten prijs gewonnen. Er namen uit 19 versohillende. landen jon gelui aan dezen wedstrijd deel. X hield een rede over het Neder- he Koninklijke Huis. Voorts sprak hij voor den vuist weg over „Het Neder land van de toekomst". De toehoorders kwamen onder den indruk van zijn ern- stigen betoogtrant. Tweede werd Gerard, uit Quebec, derde Martin Krieger, uit Berlijn. HET VERGANE ZEILJACHT. Een nieuw spoor. Naar geruchten zou het onlangs bij Schiermonnikoog vergane zeiljacht in dertijd zijn gekocht bij ae N.V. Scheepsslooperij „Holland'" te Hen drik Ïdo-Ambacht, n.l. door den Duit scher Franz Sutor. Volgens de be schrijving zouden de gevonden wrak stukken overeenkomen met de onder deden van de sloep, waarmede Sutor een wereldreis zou maken. De heer Sutor een werkloos varens gezel van de Ri (Invaart, was oor spronkelijk van plan via België, Frank rijk, Spanje, Afrika naar Zuid-Ameri- ka te varen. Het is evenwel zeer wel mogelijk, dat hij eerst nog een bezoek aan Hamburg en Bremen wilde bren gen en van Hoek van Holland in Noordelijke richting is gevaren Al leen het vinden van een motor klopt niet met de gegevens, daar de heer Sutor de sloep te Hendrik-IdonAm- bacht heeft gekocht zonder motor Het is inmiddels mogelijk, dat hij later een motor heeft laten plaatsen of zelf "heeft ingebouwd. Daar de Amerikaansche consul- generaal heeft verklaard, dat de op het gevonden lijk aanwezige papieren van Duitschen oorsprong zijn. heeft de directie der N.V. „Holland te H.-I.-Ambacht opzending van een foto van het lijk aangevraagd. Men kent den heer Sutor zeer goed. DE MOORD TE CULEMBORG. Een opzienbarende daad van de Wed. Haventan. Notaris G Schouten te Culemborg heeft aan de erfgenamen van wijlen Genïgje van Wiggen, die met haar broeder ,j!t 1921? werd vermoord, een brief gericht, waarin aan deze erfgenamen medodeeling wordt ge daan, dat weduwe Haveman. thans wonende te Assen «en som gelds onder zich heeft van ongeveer f ,3000 waarvan zij de herkomst niet weet aan te gevest. Het vermoeden is bij haar gerezen, dat .deze gelden afkomstig zijn van hiet op zoo tragische wijze om het leven gekomen tweetal. Zij wil der halve deze gelden in overleg met de Justitie over de erfgenamenWerdeelen Deze handelwijze is van zooveel te rneer gewicht daa,r de weduwe Ha- veman, in behoeftige omstandigheden verkeert, Zooals bekend is zij de vrouw van den ontslagen rechercheur van polilie, die zich Ie liel in de gevangenis van het leven beroofde en was zii' een der hoofdgetuigen in de opzienbarende rechtszaak. BOTSING IN DE FINSCHE GOLF. Duikboot gezonken. Zaterdagmiddag kwam in de Finsche Bocht het Duitsche stoomschip Gratia in aanvaring met een Russische duik boot, die onmiddellijk zonk. De Gratia kreeg een groot lek, doch kon op eigen krachten Petersburg bereiken. Het on geluk geschiedde bij het vuurschip Briemny op 35 zeemijlen ten Oosten van Petersburg. Het schijnt dat de gezonken duikboot van een groot type is, met een bemanning van 50 koppen. Ze is met moeite gered. DRAMA TE BATAVIA. Twee dooden en 3 gewonden. De etad Batavia werd heel vroeg in den morgen opgeschrikt door talrijke geweerschoten in de woning van een al- den heer S. B. Lauw, in de Prinsenlaan De politie, die naar de woning snelde, werd begroet door geweervuur van den huisjongen, waardoor de hoofdagent ernstig werd gewond. Nadat versterkin gen waren aangerukt, is het huis om singeld en ingenomen. Toen bleek, dat de jongen een ontzettend bloedbad had aangericht. De heer Lauw en aijn ccht- genoote waren overleden en twee vrou welijke huisgenooten zwaar gewond, ter wijl de dader gepoogd had zelfmoord te plegen. Hij kon echter nog levend wor den overmeesterd en werd met zijn slachtolfera naar de Centrale Burger- ljjke Ziekeninrichting overgebracht. MEISJE VERMOORD. In het dorpje Niederweiler, in den Eifel, is Zondag de 22-jarige Maria Weber vermoord. Het meisje de dochter van een landbouwer ging da- gelijks met de koeien naar een weide, op ongeveer een uur gaans van het dorp verwijderd. Zondag keerde zij mot op den gewonen tijd terug, waarop haar broer met een aantal vrienden naar haar ging zoeken, echter zonder resul taat. Maandag werd een uitgebreid onder zoek ingesteld, waaraan politie, brand weer en tal van dorpelingen deelnamen Eindelijk, na uren zoeken, werd het meisje dood geyonden in een boschje, op 300 Meter afstand van de weide. Het lijk vertoonde een wonde aan liet hoofd en teekenen van worging aan den hals. Een groot deel van de kleeding lag eeni ge meters van het lijk verwijderd. Een hondje, dat als trouwe gezel Maria naar de weide placht te begeleiden, had bij haar de wacht gehouden en moest met geweld worden weggehaald. Alles wijst er op, dat hier een lustmoord j's gepleegd. Men vermoedt, dat hot meisje haar aanrander is ontvlucht, maar in het boschje werd achterhaald. AL CAPONE VEROORDEELD. Op dan drampel der ge vangsnis. Al Capone, de beruchte bendeleider, ia tot elf jaar gevangenisstraf veroor deeld en tot een boete van 50.000 dollar wegens ontduiking van de inkomstenbe lasting. Volgens schatting heeft Al Capone aan den Staat aen directe schuld van 287.828 dollars aan boeten, belastinfwn en proceskosten. Al Capone, die als de machtigste man te Chicago werd beschouwd, de „ko ning der onderwereld, is dus op 't punt de gevangenis in te gaan. Maar hij zal tegen de uitspraak van rechter Wilker- son te Chicago, die het proces tegen Ca pone met groote strengheid heeft ge voerd, stellig in hooger beroep gaan. Capone is van plan tot het bitter eind te vechten voor zijn vrijheid. Ongetwijfeld staan hem middelen en wegen ten dienst om zich zoo lang mo gelijk tegen de strafende hand van „Vrouwe Justitia" te beschermen. Capone heeft al reeds een jaar ach ter de tralies gezeten in de gevangenis te Philadelphia. Sommigen boweren dat hij zich dat vrijwillig liet welgevallen als een middel om op die wijze te ont snappen aan de moordende kogels van zijn concurrenten, maar hij weet nu hoe spoedig hij zijn beheersching over de onderwereld heeft verloren gedurende zijn opsluiting. Nog zulk een langdurige verdwijning van zijn dagelijksoh terrein van werkzaamheid zou de doodsteek voor zijn macht wezen. Capone houdt zijn plannen zorgvuldig geheim en de autoriteiten willen Capone reeds in het begin van het volgend jaar opnieuw in de gevangenis doen belanden. Inmiddels heeft het bureau der belas tingen te Chicago en Jacksonville ge last beslag te leggen op alle eigendom men van Al Capone, om daardoor in het bezit te komen van de 215.000 dol lar, die -hij aan belasting schuldig is. FINANCIEELE ZORGEN IN BELGIE. Bezuiniging dringend noodig. In een rondschrijven van den Belri- sohen minister-president Renkin aan de gouverneurs der verschillende provinciën, de gedeputeerde staten en de gemeente besturen, wordt dezen besturen verzocht hun buitsngewoiia zoowsl als hun gvwo- ne uitgaven door middel van de eigen inkwnnten te dekken. Het aangaan van leeningen meet tot het uiterste minimum worden beperkt, daar de financieele toe stand anders wel eens hachelijk kon wer den. TWEE LIJKEN IN KOFFERS, Doktersvrouw doodt haar i huisgenooten. Hollywood is in opschudding over de moord op mej. lied.wig Samuel- son, 23 jaar oud. en mevr. Agnes Le- roi 32 jaar oud. welke is gepleegd door mevrouw NVinny Ruth Judd' Ue echtgenoote van een dokter. Mevr. Agnes Leroi was werkzaam in een kliniek te Phoenix in Ansona en mej. Sam nelson was een vriendin van Raar, die daar rust kwam nemen De misdaad is ontdekt doordat me vrouw Judd met haar broer de kof fers, waarin de lijken van de slacht offers geborgen waren, kwamen af halen aan een station te Los Angeles. De ibagagemeesler weigerde haar dé koffers al' te geven, omdat hij meende, dat ihet vocht, dat er uit droop, bioeu was. De vermoedelijke moordenares, me vrouw Judd, was secretaresse van de kliniek Haar echtgenoot werd gear resteerd, doch zegt van niets te welen. Haar broer evenwel, een 22 jaar oude student, die eveneens gearres teerd is, beschuldigde haar van den moord. Toen de bagagemeester weigerde de koffers te geven, zijn ze beden mét de auto van de broer weggereden Onderweg was de vrouw uitgestapt en in de menigte verdwenen Volgens den ibroer had zij verklaard de vrou wen vermoord te hebben, doch zij weigerde de motieven mede te deelen. De lijken moesten In zees worden geworpen. De echtgenoot van de vrouw ver klaarde zijn vrouw verscheidene we ken niet gezien te hebben De twee slachtoffers waren kennissen van hem Wel wist hij. dat rijn vrouw na een t^vist het landhuisje, dat zij met de twee vrouwen bewoonde verlaten had Mej. iSamuelson is gedood met drie schoten. Haar gelaat was deerlijk ver minkt en het lichaam van de ledema ten ontdaan Het bovenlichaam werd gevonden in de kleinste van de twee koffers, terwijl de andere lichaamsdeelen in een tasch waren geborgen. De beenen tot onder de knieën werden gevonden in een grootere, waarin het vermink te lichaam van mevr. Leroi lag. wier gelaat totaal onherkenbaar was ge maakt. Men heeft de lijken kunnen her kennen door een pak brieven aan nuej. Samuelson, eenige fotos en een paar cheques. Voorts werden in de koffers eenige vrouwenkleeren, een groot breed mes en een dagboek van miss Samuelson. met een beschrijving van haar schoolleven in Alaska, gevonden. Na ideze verklaringen was de politie wel zeker van mevr Judd's schuld doch zij zocht haar tevergeefs, tot de vrouw vzich plotseling zelf kwam aan melden om zich te laten arresteeren In de opgave van j.l. Vrijdag komt een zetfout voor, die slechts in een gedeelte van de oplage is verbeterd. Op de twee den regel van de opgave staat een letter greep „oe", dat moet zijn „lo". Ter vergemakkelijking voegen we er nog bij dat het woord voor Fransche lof is „eloge" en voor Waalsche Schelde „Escaut". NED. HERV. KERK. BERGAMBACHT. Woensdag 28 Oc tober, 's avonds 7 uur, Ds. Ewoldt Dankstond voor het gewas. OTTOLAND. Woensdag 28 Octobet 's avonds 6.30 uur, Ds. F. Anker. DaiAunr voor het Gewas en Collecte voor de KJerk. GEREF. KERKEN. CAPELLE a.d. IJSSEL. Prins Alai.- Polder. Donderdag 29 October, D». J. v. d. Berg. Huwelijksinzegening. LEKKERKERK. Donderdag 29 Octo ber, 'a avonds 7.45 uur, Ls. F. A. de Boeit van Kralingen. Onderwerp: „Simr eon". REEHWIJK. Woensdag 28 October, s avonda 7 uur, Ds. P. Warmenhoven. Dankstond voor het Gewas. CHR. GEREF. KERK. NIEtTWPOORT. Donderdag 29 Octo ber, 's avonda 6.30 uur, Ds. J. A. Riekel, van Siiedrecht. Zaterdagmiddag is een bewoner van Boekoel bij Roermond, die op de fiets was, in botsing gekomen met een personen-auto uit Groningen. Na eenige oogenblikkeh is de aangeredene over leden. Vrijdagavond reed op den rijks straatweg tusschen <Hp.kkelaarsbrug en Naarden de 21-jarige A. Meyer uit Am- terdam met vrij groote snelheid tegen een stilstaanden auto. De motorrijder werd in hoogst bedenkelijken toestand naar een ziekenhuis gebracht. Te Heusden heerscht een ratten- plaag. Een vierjarig kind van den heer C., dat te bed lag, is door een rat aan gevallen en ernstig in een lip en de kin gebeten. Een Amboneesche amokmaker doodde te Makassar twee inlanders. Een inlander heeft hij «waar en een ander licht verwond. MAANDAG OCTOBER UW- In Parndorf in Burgenland ia een volle autobus op een niet verlichten spoorwegovergang tegen een voorbijrij- denden trein gebotst. Er werden 3 per sonen gedood, 7 zwaar en 8 licht ge wond. De chauffeur van den autobus, die beschonken was, is gearresteerd. Te Koningsbergen ia het uit Pe tersburg terugkeerende Duitsche s.s. Quinta aangekomen. De bemanning was opnieuw in staking gegaan, alleen de of ficieren verrichtten den dienst. Ter stond nadat het schip was vastgelegd, werden de stakers, elf matrozen, in hechtenis genomen. De Graf Zeppelin is Zaterdagmor gen om 12.15 uit Pernambuco (in Bra zilië) weer naar Friedrichshafen ver trokken. Ameide. „Rohda II" ging Zondag op bezoek bij „De Raven II" te Utrecht en moest zich met een gelijk spel, n.l. 22, tevreden stellen. Lekksrkerk. De uitslag van de gehou den wedstrijden door onze vereeniging Zondag gespeeld, is: L.F.G. I—Fluks I (Dordrecht) 2—2. Boskoopsche Boys IIL.F.G. II 53. Boskoopsche Boys IIIL.F.C. III 31. Schoonhoven. De uitslagen van do gis teren alhier gespeelde wedstrijden zijn als volgt: „Sportclub I"„Siiedrecht I" 0-2; „Zwervers I"„Sportclub II" S—2; „Sportclub IIJ"„Nieuwerkerk II" 1 -3. BEPERKTE UITZENDING NAAR LOS ANGELES. 20 personan. Vrijdagavond is in Krasnapolsky te Amsterdam een buitengewone huishou delijke aigemeene vergadering van het Nederlandsch Olympisoh Comité gehou den. Daar is definitief besloten, dat Ne derland, zij het op beperkte schaal, zal deelnemen aan de Olymppisohe Spelen, die in 1932 in Los Angeles zullen wor den gehouden. Voor 15 November zal f 30.000 bijeengebracht worden om twin tig Nederlanders uit te zenden. Zooals bekend, heeft de K.N.V.B. hoewel aan de Olympische Spelen te Loa Angeles geen voetbalwedstrijden verbon den zijn een bedrag van f 10.000 voor de uitzending toegezegd. Eenzelfde bedrag feeft het Ned. Olym pisch Comité en de overige f 10.000 hoopt men van andere bonden en van particu lieren te krijgen. WADDINXVEEN. Van 14—20 Sept. Geboren: Willemina, d. van A. Ooma en W. Schouten Frans, z. van J. v. Vliet en A. Lengbeek Teunis, z. van W. Drost en B. Verruyt. Ondertrouwd: G. "Wezelenburg, 28 j. en J. W. v. d. Berg, 20 j. P. Bakker, 23 j. en G. H. de Bruin, 24 j. J. v. Sparrenbak, 25 j. en W. Baas, 22 j. G. G. Droog, 22 j. en N. la Grand, 18 j. AMSTERDAM, 28 Oct. (Dntedlow). Ter veemarkt waren heden aangevoeld; 454 vette koeien, waarvan de prijzen wa ren: lo kwal. 74—78, 2e kwal. 62^70, 3e kwal. 54- 60, mindere soorten 45—50 per K.G. slanhtgewioht; 94 melk- en kalf- koeien f 240—325 per stuk; 230 vette kal veren 2e kwal. 58—64, 3e kwal. 50—68 per K.G. levend gewicht; 84 nuchtere kal veren f 7—14 per stuk; 77 schapen f 20 —27 per stuk; 1000 varkens, vleesohvar- kens, wegende van 90-110 K.G., 4S—49, zware varkens 47—48, vette varkens 44 46 per K.G. slachtgowicht; 30 paarden I 80—150 per etuk. GORINCHEM, 20 Oct. Veemarkt van heden. Aangevoerd 180 runderen, 3 nuchtere kalveren, 822 biggen, 118 over- loopers. Prijzen: Melkkoeien t 200—300, zware lalfkoeien f 290—340, kalfvaaraen I 800— 27.5, guiste vaarzen f 140--190, pinken I 90—140, vaarkoeien f 180—240, gras kalveren f 50—70, nuchtere fokkalveren f 16—20, dito export f 8—10, drachtige varkens f 70—100, natte zeugen f 40— 55, ovèrloopers f 1526, biggen f 9 15. Eieren per 100 etuka f 7 508, hen eieren f 4 50—6. Handel matig. OUDEWATER, 20 Oct. Kaasmarkt. Aanvoer 96 partijen, 4320 stuks, wegen de 21.600 K.G. Prijs le soort met rijks- merk f 33—35, 2e soort idem f 30—32; zonder rijksmerk geen aanvoer. Handel matig. ROTTERDAM, 20 Oct. (Draadloos). Heden waren de prijzen der aardappelen als volgt: Eigenheimers f 2.80—3.30, Zeeuwsche blauwe f 3.203.60, Zeeuw- sche eigenheimers f 2.503.75, Zeeuw sche bonte f 3.20—3 60, Zeeuwsche eer stelingen f 2.80—3. Gelderscho drielingen f 1.802.20, Westlandsche ronde 6—3 cent: BI. eigenheimers f 2.808. ROTTERDAM, 26 Oct. (Draadloos). Tot veemarkt waren heden aangevoerd: 435 vette runderen, 269 vette kalveren, 1462 schapen of lemmeren, 1181 varkens. Prijzen per half K.G.: 'Koeien 37X-— 40, 32X—35, 20—25 cent; kalveren 02VS —65, 50—55, 37X42/4 cent; lamme- ren 22—39, 14'19 cent; overj. lamme ren 1521. zuiglamaneren 15—21, var ken 21X, 21-420. Overzicht: Koeien iets williger handel, prijzen onveranderd; vette kalveren han del beter, le soort iets stijver, 3e soort ge lijk: schapen iets minder handel, prijzen lager; varkens tamelijke handel, pTijzen iets stijver; zouters tamelijke handel, zelf de prijzen. GROOT-AMMERS, 24 Oct. Aan de Kaasmarkt alhieT waren Zaterdag aan gevoerd 37 partijen met te zamen 1083 stuks kaxen, wegende 7581 K.G. Prijzen met rijksmerk le soort f 3233, idem 2e «oort f 29—31, ongestempelde f 27-20. Handai mali*

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 2