Landbouw en Meen. De lotgevallen van PIMPELMANS Kerk en School. Gemengd Nieuws Ingezonden Stukken. Wetenschap en Techniek. Kaas en Kaasmaken Afloop Aanbestedingen Afloop Verkoopingen Rechtszaken. Burgerlijke Stand. TWEEDE BLAD. Dinsdag 27 Oetofasr. Hihrsrsum. A.V.R.O. 810 Gramofoon; 10-10,15 Morgenwijd ing; 10.10—10.80 Graraiofoou; 10.8011. W M. van Hen- gelaar over: „Bloembollen in den tuin"; 11—-11.45 Solirien-conoert (Piano en Zang); 11.45—12 Gramofoon, 12—2 Ensemble Nooteboom en Gramofoon; 2.303 Gramofoon; 31 Knipcursus voor Beginners; 4—4.30 Kamermuziek; 4.30—6 Kinderkoorzang; 6.16 Gra mofoon; 6.166.30 Om roe p-Orkest en Gramofoon; 0.307 Moderne Franoohe Kamermuziek; 7—7.30 Omroep-Orkest; 7.30—8 Engelsohe les voor gevorder den; 88.30 Vioolconcert; 8.300.15 Radiotooneel. Opvoering van „De Straf zaak Vivienne Ware"; 9.1510.30 Uit* Bending van de tweede acte van de Operette „In 't Witte Paard"; 10.80 10.45 Nieuwsberichten; 10.4512 Gra mofoon. Huirsn. K.R.O. 8—9.15 Concert; 10- 11.30 Gramofoon; 11.30—12 Godsdien stig halfuurtje; 12.151.46 K.R.O.- Trio; 1.45—2 Gramofoon; 2—3 Vrou wenuurtje; 33,30 Gramofoon; 45.50 K.R.O.-Kunstensemble; 5.506.20 Uit zending vanwege het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart; 6.206.45 Cur sus Bedrijfsoontrole, 6.467.10 Cursus Engelsch; 7.107.30 C. M. van Kool wijk over: „Een wandeling door de Bredasche Parken"; 7.458 Verbonds- kwartiertje; 8—11 K.R.O.-Orkeet; pl.m. 9.80 uur Nieuwsberichten; 1112 Gra mofoon. Woensdag 28 October. Hilversum. V.A.R.A. 0.45—7 en 730- 7.45 Lichaamsoefeningen; 8 uur Gra mofoon; V.P.R.O. 10 uur Morgenwij ding, V.A.R.A. 10.15 Uit*. Continube drijven; 12 uur V.A.R.A.-5eptet en Gramofoon; 2.15 uur Onze Keuken; 8 uur Gramofoon; 3.30 uur Voor de 1 Kinderen, 4.20 uur Concert op den micTofoonloozen vleugel; 4.45 uur Vraaghalfuurtje; 5.30 uur Gramofoon 0.20 uur Mededeelingen; 6.25 uur Con cert Trio Drukker; 6.46 uur Radio voordracht; 7.15 uur Uitzending voor den Bond van Arbeiders in het Bak ker-, Chocolade- en Suikerbewerkings bedrijf, 8.15 uur V.A.R.A.-Orkest, 9 uur Opvoering van „Jim, Jack, John en Mary"; 10.15 uur V.A.R.A.-Orkest. 10.25 uur Uitzending voor -den Alg Ned. Bond van Handejs- en Kantoor bedienden; 10.40 uur Persberichten 10.50 uur Concert (Vervolg); 11.20 uur Gramofoon. Huizen. N.C.R.V. 8—6.15 Schriftlezing, 8.15—9.45 Concert; 1010.30 Dames koor; 10.30'11 Korte Zieken dienst, 1112 Harmonium bes peling; 12.15 12.30 Gramofoon; 12.302 Concert (Viool, Fluit, Cello, Piano en Harmo nium); 2—2.30 Lezen van Chr. lectuur; 2.30—2.45 Gramofoon; 2.453.45 Prof. Dr. J R. Slotemaker de Bruine over: „Zending en Volksleven", 3.464.45 Concert (Viool en Piano); 50 Kin deruurtje; 67 Chr. v. d. Heuvel over: „De Landbouwcrisis77.30 Mevr. Laman TripDe Beaufort over: „Kind en Bergsport"; 7.458 Berichten; 8 8.15 H. J. van Wijlen over: „Radio op school"; 8.159 Concert door het Chr. Kinderkoor „Zanglust" te Haarlem; 9 9.30 A. J. Drewea over: „Wat zijn wij voor onze kinderen"; 9.3011 Concert door het N.C.R.V.-Klein-Or- kest; 10—40.10 Nieuwsberichten; 11 11.30 Grafnofoon. burgemeester. Met het oog op de abnor male tijdsomstandigheden was de bedoe ling geweest, deze herdenking op zeer be- soheiden manier te doen plaats hebben, doch tenslotte kreeg ze toch een groote ren omvang, dan men zioh had voorge steld. Intusschen verheugde het bestuur cich over de groote belangstelling. Spr. gaf hierop ongeveer het volgende over zicht van de geschiedenis der fabriek: Het was op den 7en October 1905, toen in de Schoonhovensche Courant een ar tikeltje voorkwam, van den heer G. M. van Houweling te Peuraum, betreffende het nut eener euivelfabriek. Nadat dit artikeltje eens was gelezen en herlezen, rijpte bij de heeren C. M. van Houweling, F. van IJzeren, W. Slob Sr. en P. Scha kel, het idee om te trachten ook hier zoo'n fabriek te stichten. Er werd een reis ondernomen naar Noord-Éolland, om de werking van zulke fabrieken eens van nabij gade te slaan Spr. herinnert er nog aan, hoe juist tijdens deze reis de trein ontspoorde, waardoor de heer Schakel zich onder doktersbehandeling moest stellen, wegens een opgeloopen verwonding, zijn drie reisgenooten bleven ongedeerd. Het resultaat van deze onder zoekingstocht was, dat na een rede van den heer Bos, den zuiveloonsulent, tien boeren besloten voor de verwerking der melk van een 200-tal koeien, een fabriek te stichten. Spoedig werd tot den bouw overgegaan. De fabriek werd opgericht els 'n naam- looze vennnootschap, wat later de kiem bleek te zijn van den geweldigen strijd, waarmede we te kampen hebben gehad. Bestuur en raad van commisssarissen telden 12 personen, van wie alleen de heer D. K. Aanen nog in leven la. Als directeur werd benoemd de heer Jan Boekei, en centrifugist, met nog een 8-tal andere betrekkingen, werd de heer Van Dam, thans directeur te Bleskensgraaf. De bouw der fabriek werd aanbesteed en den heer P. van Houweling te Noor deloos als laagste inschrijver, werd dit werk opgedragen, dat zeer vlug van sta pel liep Op 28 Juni 1900 werrd de eer steen gelegd, op 20 October had de inwij ding plaats en op 22 October van dat jaar werd de eerste melk geleverd en ver werkt. Groot was de oritiek en de tegenwer king, want nog velen waren van oordeel, dat een boerderij zonder eigen zuivelbe reiding feitelifk geen boerderij was. Itmiddéo tm» dit «dit», aija wi directeur goed voor NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTWEBHT. tfehoonhovsmShe Courant een aanvoer melk en 1916 in werd verwerkt pal blijven ai leiding van kwam de staan. In 10li van rui: werd het 6.668.360 K.G. w Zoo getuigde*" alles van uiterlijken voorspoed, dooh innerlijk liet het veel te wunschen over, wegens de groote ver deeldheid onder de aandeelhouders. De heer Jan Boekei was inmiddels reeds vertrokken en het beleid was in handen van den heer C. Boekei. In bet eerst ging het goed, doch al spoedig kwamen bij de commissarissen vele klachten binnen en ze bleken gegrond Zoodoende ontstond een sterke wrijving, en ten slotte was verdere samenwerking onmogelijk. De heer Boe kei moest weg. Hij stichtte met zijn vnenden een fa^ bliekje te Peuraum, doch ook daar bleef hij niet lang. Onze vereeniging werd een coöpera tieve instelling. Opvolger van den heer Boekei was de heer Oosterkamp, die op zijn beurt in 1924 ontslag vroeg en ver kreeg. Zijn opvolger was de heer Bos- scher, die tot 1927 directeur was. Toen kwam de tegenwoordige directeur de heer Kamphuis. Van hem kan gezegd worden, dat hij de rechte man op de rech te plaats is en aan zijn energieke leiding is het te danken, dat onze coöperatie nu in zulk een bloeienden staat verkeert. Hem bracht spr. alle hulde en lof, de hoop uitsprekende, dat bij nog lang in het midden der leden verkeeren mag. Tegenslagen bleven niet uit, vervolgde spr. Maar ondanks de komst van een grooten concurrent, zijn wij gebleven, die we waren, we zijn zelfs den laatsten tijd sterk vooruitgegaan. Wij kunnen u toonen, dat onze fabriek er zeer gunstig voorstaat, dat we gemak kelijk het hoofd kunnen bieden aan de tegenwoordige wereldcrisis, hoewel deze natuurlijk veel extra-zorgen baart. Echter zou ik gaarne willen zien, dat de leveranciers, wier melk ons zeer wel kom is, doch die nog geen lid zijn, ook spoedig toetraden. Spr. eindigt met de woorden „Steunt onze fabriek, onze coöperatie, wij willen samenwerking!" En dat God ons werk moge zegenen. Andere sprekers. Hieröp voerden nog enkele andere sprekers het woord, o.a. de heer Huis man, zuiveloonsulent, die herinnerde aan de vooruitgang dezer fabriek, sinds 1916, toen spr. het eerst hier kwam. De heer C red iet, vertegenwoordiger deT F.N.Z., die zoo nu en dan wel eens een kijkje in de boeken der fabriek moet nemen, zegt, dat hij daarin den gesta- digen vooruitgang deze coöperatie heeft kunnen oonstateeren. De heer Van Dam, directeur te Bles kensgraaf, houdt een breedvoerig betoog, o.a. over het ontstaan der fabriek en zijn verblijf alhier tot 1911. Veel lief en leed heeft spr. ondervonden. Vorsohillende zij ner ondervindingen beschrijft spr. op hu moristische wijze, wat een levendig ap plaus uitlokte. De heer Van Dam sprak tevens als afgevaardigde van het bestuui van den Zuid-Holl. Zuivelbond. De heer Schreuders directeur der Zuivelfabriek „De Linge" te Arkel, sprak hierna enkele woorden van waardeering, waarna de heer Van Wijnen, voorzit ter der Ooop. Handelsvereen. „De Pro ducent" te Gouda, een rede hield over het nut van coöperatie. Vooral in dezen cri sistijd moeten de handen worden ineen geslagen om aan al de stormen, waarme de ook ons bedrijf te kampen heeft, het hoofd te kunnen bieden. De heer Den Hartog te Lexmond sprak enkele woorden als leverancier, waarop de rij der woordvoerders werd be sloten door den burgemeester. Ook hij ver heugde zich in den goeden stand, waarin deze coöperatie verkeert en hij hoopte, dat nog steeds meer deze fabriek zich mocht ontwikkelen. Zelf «egt spr., ben ik ook uit den boerenstand, en hoe beter het gaat, hoe liever het mij is. Wanneer het bestuur en de tegenwoordige directeur er hun schouders onder blijven zetten als tot op heden, dan twijfelde spr. ook niet aan een voortdurende vooruitgang. Hierop volgde de wijn aangeboden met enkele versnaperingen en daarop werd de zuivelfilm, in vijf acten, vertoond, welke bij de aanwezigen zeer goed in den smaak viel. Ten slotte dankte de voorzitter de ve le belangstellenden, de schenkers der ve le bloemstukken en allen, die hadden meegewerkt tot het welslagen van dezen dag. Enkelen brachten nog een bezoek aan de gTaanmaaiderij, waarna om 3 uur aan de leerlingen der Landbouwschool de film wederom werd vertoond. Des avonds volgde nog een geeellig sa menzijn met het personeel der fabriek en zijn huisgenooten, Eerste Alblasserwaardschs Veilingver- eeniging te Groot-Ammers. Groot-Ammers. Deze veiling gaat steeds meer de belangstelling ondervin den van het publiek. Sedert vele weken is het gebouw, waar de veiligen gehou den worden, geheel gevuld met koopers en andere belangstellenden, tengevolge waarvan voor de te veilen producten goede prijzen gemaakt worden. De 'in dit jaar aangevoerde eieren, fruit en groen ten overschrijdt reeds ver den aanvoer van de producten van denzelfdsn dag van het vorige jaar; zoo werden thans reeds 111377 ej^ren meer aangevoerd, terwijl de aanvoOTen van fruit en groenten even eens belangrijk grooter zijn dan het vo rige jaar. De veiling komt er steeds meer in, wat wijst op een vertrouwen in het be- bestuur en in de ophalers, die steeds zorg dragen voor een geregelde en cor recte uitbetaling van hetgeen de geveil de producten hebben opgebracht. - Het gemeentebestuur heeft aan den landbouwer A. Eijkelenboom vergunning verleend tot het bouwen van een land- bouvrechuur, Hardinxveld. Bij den landelijken vak- wedstrijd, gehouden te 's-Gravenhage, uitgeschreven door de N.V. Meelfabrie ken der Nederlandsche Bakkerij, be haalde de heer P. van Bergeyk alhier, een zilveren medaille voor zijn wit wa terbrood. Vrijdag heeft uit den schoenwinkel van den heer W. een onbekend persoon een doos met een paar schoenen ont vreemd. De heer W. heeft 'de gemeente politie gewaarschuwd, die den dader wist op te sporen. Bij onderzoek bleek hij woonachtig te Amsterdam. Alvorens steun te verleenen aan de Maatschappij tot Exploitatie van Ziekenhuizen te Den Haag, wende men zich om inlichtingen ter secretarie. Hei- en Boeicop. Met het rooien van mangelwortelen is de afgeloopen week een begin gemaakt. Het beschot is goed De prijzen zijn echter nog al wat lager dan vorig jaar, daar thans besteed wordt f 0,50 per 1000 K.G., tegen vorig jaar f 8. De collecte, gehouden tijdens de godsdienstoefeningen in de Ned. Herv. Kerk ten bate- van het Tehuis voor lij ders aan vallende ziekten te Heemstede heeft opgebracht f 25,48. Moercapelle. Gevonden: Een zak aard appelen, te bevragen bij de politie al hier. Verloren: een auto-cruck. Fraaie prestatie. Oud-Alblas. Op den te 's-Gravenhage gehouden broodbakkerswedstrijd, ge organiseerd vanwege de N V. Meelfa brieken der Ned. Bakkerij te Rotterdam is als hoogst aankomende in punten uitgekomen de heer A. de Jong te Oud- Alblas; waardoor hij kampioen van Ne derland in 1931 is geworden. Uit de prijswinners van de 56 districten waar in ons land verdeeld was en waarin on geveer 2200 inzenders aan de weistrij den deelnemen, is tenslotte een eind- wedstrijd gehouden met het bovenge noemde gevolg. Openbare verknoping. Papendrecht. Afslag door notaris A. E. Gomm van het woonhuis met tuin en erf te Papendrecht, wijk A 167. Ingezet op f 1930 door A. de Borst alhier, ie niet gemijnd. Papendrecht. De zaak tegen den ge wezen gemeente-ontvanger C. A. zal op Woensdag 25 November voor het Ge rechtshof te 's-Gravenhage behandeld worden. „Groene Kruie" Papendrecht. De» afd. Papendrecht van „Het Groene Kruis" hield dezer da gen een ledenvergadering in haar wijk- gebouw. Zooals gewoonlijk wan de op komst der leden niet groot. Tot afge vaardigde naar' de algem. vergadering te Rotterdam werd gekozen de heer N. G. Meeuse en als zijn plaatsvervan ger de heer A. C. Mol. Als candidaten voor de bestuursverkiezing ter algemeo- ne vergadering werden door de afd. Papendrecht gesteld de heeren Dr. Zijp van Sliedrecht, dr. P. C. J. vander Slikke, van Zwijndrecht en Burgemees ter Kneppelhout van H. I.-Ambacht. De begrooting voor 1932 werd vastgesteld als volgt: Inkomsten f 3015, uitgaven f 4232, nadeelig slot f 1217. De aftre dende bestuursleden, de heeren A. J. Bouwmeesters en W. Kleijn, werden herkozen. De controle-commissie, welke de jaarrekening 1930 onderzocht, rap porteerde dat tot goedkeuring kon wor den geadviseerd. Daarop volgde de be noeming van een commissie, welke tot taak heeft het huishoudelijk reglement in overeenstemming te brengen met de onlangs goedgekeurde statuten. Na ver scheidene stemmingen werden gekozen de heeren J. Seton, L. de Borst en P. A. Visser (de laatste in de plaats van den heer Pau Bezemer Cz., die bedank te). Tenslotte werd in de plaats van den heer Joh. H. Kohier, die als zoodanig bedankte, de heer W. Kleijn bij accla matie gekozen als vertegenwoordiger voor de T.B.C.-bestrijding. Bij de rondvraag informeerde de heer Seton of de schuld der vereeniging ver meerdert of vermindert. De voorzitter deelde mede, dat ze iets verminderde, indien althans de tegenvallers niet te groot worden. De heer A. Bot adviseer de nog voortaan de vergadering per convocatie bijeen te roepen. Zedenmisdrijf, Waddlnxvcen. De rijfr- en gemeente politie hier heeft den te Gouda wonen den K. aldaar aangehouden, als ver dacht van het plegen van een zedenmis drijf. Na door den burgemeester te zijn ge hoord, is de man Zaterdag naar Rot terdam overgebracht en ter beschikking der Justitie gesteld. Bazar. IJsselsfeln. Zaterdagmiddag heeft de zangvereeniging „Zanglust" een bazar geopend in het gebouw .,De Onderne- MAANDAG 26 OCTOBER 1961. ming" aan de Kapallestraat. Men vond er de bekende grabbelton, een sjoelbak, het rad van avontuur en andere attrac ties. Voorts was er een prachtige collec tie kleedjes enz. Aan dezen bazar is te vens een verloting verbonden, waarvan heden de trekking plaats heeft. De op brengst is voor een dezen winter te hou den uitvoering. De veehouder S. Sch. uit Pols broek had te Tuil en 't Waal op oen vrachtauto 5 pinken gehaald Toen hij daarmede hier op de Panoven kwam, moest hij voor een ander voortuig uit wijken. Door den hellenden wog verloor de wagen het evenwicht en sloeg om. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De auto word beschadigd. Het vee bleef ongedeerd. Zevsnhulzen. Aan de Rotte zijn langs de wegen verschillende uithaalplaatsen gemaakt, die voor het verkeer een groo te verbetering beteekenen. Het woonhuis met erf van den heer C. H. Vat, dat bij de verkooping bij inzet f 3250 opbracht, is afgeloopen. De leesbibliotheek van de gemeente is dezer dagen geopend. We doelen me de, dat in die bibliotheek verschillende nieuwe boeken zijn gebracht. Do catalo gus is verkrijgbaar bij den beheerder der bibliotheek, die iederen Vrijdag van af des n.m. half vier in een lokaal der o. 1. school zitting houdt en waar dan ook lectuur is .te krijgen Wij twijfelen niet of de bibliotheek zal, nu de lange donkere avonden weer gaan komen, evenals vorige jaren, zich in een groote belangstelling verheugen, KRASSE TERMEN. De Algemeene Synode der Ned. Herv Kerk is deze week Maandag in haar ge bouw te Den Haag in volle zitting bijeen gekomen ter behandeling van de zaak van ds. J. Keiler, voorheen reeds meer dan bekend als predikant te Dordrecht, thans veel besproken predikant der Ned. Herv. Gemeente te IJsselmuiden. De zaak is reeds geruimen tgd aan hangig en is ontstaan, doordat us. Kel ler vanaf den kansel verschillende col leges en personen in hun eer aantastte. Hij betitelde de kerkvoogden herhaalde lijk (vanaf den kanselals „dieven", die „hun ambt van God gestolen hadden", terwijl hij hun college o.a. betitelde als „een onherboren kerkbestuur" en hun vergadering als „goddelooze bijeenkom sten, waarin het erger was te verkeeren dan te midden van vloekers in een her berg", ook noemde hij hen „dieven" in verband met het pensioen van den do minee en den raad van beheer. Den ker- keraad maakte hij yanaf den kansel voor „een troep zwijnen" uit, terwijl hij o.a. eveneens van den kansel den wensch uitsprak, dat „de spijzen die de leden van den kerkeraad gebruikten, in een vloek mochten1 verkeeren". Ook erkende hij den kerkeraad niet in tal van geval len, waarin hij dit toch moet doen (rege ling van diensten, opmaken der lijst van vrouwelijke stemgerechtigden enz.). De heer C. Ravenhorst, hoofd van de Herv. school te IJsselmuiden, voorheen voor lezer in de kerk, klaagt, dat hij in de kerk week op week beleedigd werd en na zijn ontslagname als voorlezer de predikant de ouders waarschuwde hun kinderen niet naar de school van den heer R. te zenden, daar het er naar zijn oordeel „een rommel" was en „Gods vloek op de school rustte" enz. Dat de verhoudingen op deze wijze vetstoord werden, laat zich denken. Op verzoek van den kerkeraad besloot het provinc. kerkbestuur van Overijssel uit te spreken, dat ds. Keiler behoort te worden ontslagen en raadde hem aan emeritaat vrijwillig te vragen. Ds. K. ging echter in beroep. De synod us con tracts (halve aantal leden) besloot toen ds. K. te schorsen voor 2 maanden (we gens verstoren van orde en rust en verzuim en vergrijp in de uitoefening van zijn kerkelijk ambt), zulks met be houd van tractement. Ds. K. ging van deze beslissing opnieuw in beroep, thans bij de volle synode. En deze heeft thans ds zaak in definitieve behande ling. PETITIONNEMENT DER KERKEN. De Nederlandsche Af deeling van den Wereldbond der kerken wil in overeen stemming met de besluiten der confe rentie te Cambridge, een kerkelijk peti tionnement organiseeren, opdat een spe cifieke uiting der Christenheid aan de ontwapeningsconferentie zal kunnen worden voorgelegd. 11 NOVEMBER. Op 11 November zal Ds. J. B. Th. Hu- genholtz, alg. secr. van de vereeniging „Kerk en Vrede" voor den kring Gro ningen der Nooit-Me«r-Oorlog Federa tie spreken over „Onze taak in de hui dige crisis". ONTHULLINGEN UIT HET COMMU NISTISCH ARCHIEF. Opilenbarentls gegevens tm- trent de organisatie. Zoo ais gemold, sijn vele archiefetukken van de Communistische Partij Holland in handen gevallen van den Faecisten- bond. Het geldt, naar verluidt, een. ver zameling, dï* zes koffers beslaat. Een der medewerkers van „De Tijd" heeft een kijkje kunnen nemen in de stukken van den meest uiteenloopenden aard, welke het archief bevat. Het toont feiten aan, van ontstellenden aard, schrijft het blad. Zoo blijkt, dat de communisten 080 be drijfscellen in fabrieken en inrichtingen \an Nederlandsche industrie hebben ge bouwd. Die van de N.S.F. staan onder een afzonderlijke leiding, evenals die van de metaalbedrijven, terwijl de Limburg- sche Staatsmijnen aan een spionnagestel- sel van Duitsche oorsprong zijn overgele verd. Met de leiding van bepaalde intellec tueel© stroomingen schijnt zich naar de heer J. A. Baars mededeelde Dr. Rutgers te Amersfoort bezig te hou den. Journalisten en leden van de zooge naamde gestudeerde beroepen kunnen sledhta met de grotoste voorzichtigheid tot de organisatie der C.P.H. en na l&ng- durigen proeftij4 worden toegelaten. Er bestaat een school voor de kader vorming van de cellen-leiders en met de ophitsing belaste propagandisten. Dit in stituut is gevestigd in het Carl Liebknecht gebouw aan de Laagte Kad ijk te Amster dam. De ondergrondsche organisatie zelf det Nederlandsche communisten zou men een proletarische vrijmetselarij kunnen noe- men. Er behooron ook verscheiden be kende leden van de S D.A.P en het N.V. V en N.A.S. tot de ingewijden, o.a. de dienstbode van den heer.A B. Klee- rekoper Ook deze ingewijden echter wor den weer bestuurd door hun onbekende leiders. Want de heeren Dr Kooh te Am sterdam en het Kamerlid Lou de Visser behooren wel tot de vertrouwenslieden in den Nederlamfeohen raad, maar op hun beurt staan zij onder de Duitsche leiders jAssohenmacher, Moritz en de inspecteurs der Executieve te Keulen. „De Tribune" krijgt jaarlijks f 100.000. De laatstgenoemde heeren zijn het ook, die namens de Centrale te Moskou want daar wordt ten slotte aan de draad- jee getrokken het Nederlandsche Sow- jetblad „De Tribune" financieren. Volgens de gevonden documenten blijkt dat deze steun in baar geld jaarlijks een ton gouds bedraagt. Daar een jaar of wat geleden de Keul se ha heeren persoonlijk gedurende vijf maanden de zaak hebben beheerd, en toen tot de ontdekking kwamen, dat van het geschonken geld de zak van sommige Hollandsche oommunisten te rijkelijk werd gespekt iets, wat volgens de ar chiefstukken nog met den strijkstok der collectanten van de Roode Hulp gebeurt wordt elke vijf weken tienduizend gul den soms in Russisch of Duitsch geld naar Holland overgebracht door de heeren Assohenmaoher en Moritz. Men staat echter versteld over hetgeen door de heeren te Moskou voor hun ton gouds wordt vereisoht van hun pennesla- ven, die onder leiding van het Kamerlid De Visser wprden verplicht „onlusten te verwekken, 'leger en vloot „onbetrouw baar te maken" of op andere wijze Ne derland te verraden. Moskou's aischen. Het blad laat dan die eischen volgen. Daaronder behooren: het verwekken van onlusten op daar toe vastgestelde data; dit in overeenstem ming met onlustverwekken in de andere landen van Europa; het ondermijnen van instellingen, waar van verwacht zou mogen worden, dat zij iels zouden bijdragen om de heerschende crisis te verminderen (werkverschaffin gen, particuliere ondernemingen, welker groei aanleiding zou kunnen zijn tot werk lerruimingl); het onbetrouwbaar maken van leger en vloot; het ondermijnen van het moreel over wicht, hetwelk de leiders in vakbonden, bedrijven en werkplaatsen hebben, alsme de het aankweeken van de gedachte, dat slechts zij leiding kunnen geven en hun alleen allee toebehoort, die arbeid verrich ten en niet boven de proletarische massa daarmede uitkomen; het bestrijden van iedere idee of geest verwantschap, waardoor een massa bijeen gehouden wordt en niet voor communis tische gedachten vatbaar zou «ijn (Goda- dienstbestrijding!). Deee en andere voorwaarden hebben de kapitalistische Sowjet-ondernemers ge steld aan den heer Joh. Vissdher, ex- redacteur van het weekblad „De Zwarte Kat", thans redacteur van „De Tribune", 35. OnderwyTWe Janus Knoest, de timmeerman, in ay auto geklommen. Hij deed mevrouw's pontje, dat in den war gen was achtergebleven, om z'n hals en vleids ïjoh In de kimm Onder algemeen gejuich werd nu de auto voor Meneer Pimpelman's huis gereden. 38. Toen meneer even later thuis kwam vroeg de smid, die hem had opgewacht: „Meneer Pimpdmans, w&ar U j* gara ge?" „Tjonge, dat mag je zeggenl" „Daar heb ik me 'n auto gekocht en ik weet niet eene, waar ik hem zetten moet! Wat nu?" tweede blad. NIEUWSBLAD VOOR EUIP-HOLLANP EN UTRECHT. Schoonhovenzcti» Courant MAANDAG W OCTOBER 1881* «ijn kameraden, din in loondienst door Moskou worden belast, noo besluit ge- ven over „hot Kerstkind op den nwet- hooo" de „Nederlandsche Mien ran Oranje", <d .4® smeerlapperij van den Apeldoornsohen pestoor' die een ouwe weduwe heeft uitgebuit". WREEDE AANSLAG OP HAAR MAN. Met kokend water overgoten. Zaterdagmorgen, terwijl de groente- koonman J. li., wonende in de Veene- elrant te Stmnpwgk-Veur, op de.eerste verdieping nog lag te slapen, heeft vrouw, na eerst met een kostganger te hebben ontbeten, een groote pan water op het vuur gezet. Omstreeks 8 uur, toen het water kookte, heeft zg «oh, vormt»- deliik in gezelschap van den kostganger, Weven naar de verdieping, waar haar echtgenoot sliep, en dezen het kokende water over het lichaam geworpen De man richtte zich door de pgn op en kreeg daarna de rest van het water in het aan gezicht. Over het geheele lichaam over dekt met brandwonden, liep het slachtof fer kermend van pijn de woning uit en de ^S&maninhet,. De kostganger wan blootshoofds met zijn vrachtauto verdwenen. De vrouw Ihad zich inmiddels bij de politie aangemeld, dooh weigert de reden van haar daad Ie n°Naar verluidt, «®P K®'®4™ een zak met peper teneinde daarmede haar schoonzoon te bewerken. Zij is al eens de woning ontloopen. KOLENDAMP. Bejaards dame overleden. Zaterdagmorgen bleven te Santpoort de gordijnen en ramen van de woning van de familie Verbeek gesloten. Aan vankelijk wekte dit bij de omwonenden geen argwaan, omdat de* oude heer en mevrouw Verbeek den avond te voren vrij laat thuis waren gekomen. Maar des middags om drie uur verschafte zich iemand met medewerking van een rijwiel hersteller toegang tot de woning. Daar vond men de oude mevrouw levenloos op een stoel bij de kachel zitten. In de ka mer hing een sterke kolendamp. Daar men in de benedenkamer den ouden heer V. niet kon vinden, begaven de beide mannen zich naar boven. Hier lag de oude man in bewusteloozen toestand op bed. Nadat ramen en deuren opengezet waren, kwam de oude heer langzamer hand weer tot het bewustzijn terug. Toen de heer V. zich naar bed begaf, zal mevrouw zich nog even bij de kachel hebben willen warmen, hetgeen haar noodlottig is geworden. DE GERECHTELIJKE VERKOOP BIJ DS. FABER. Woensdagmiddag had te Zutphen de gerechtelijke verkoop plaats ten huize van Ds. L. Faber als gevolg van diens weige ring om de kosten van uitbesteding van een bij hem ingekwartierd officier te vol doen. Er was zeer veel belangstelling. Voor het eerste ten verkoop voorgehou den meubelstuk, een stoelt bood mevrouw Weersma (een. partijgenoote van Dr Fa ber) f 100, waarmee het in te vorderen bedrag ruimschoots betaald was, zoodat de verkooping onder hoerageroep van het publiek geëindigd werd. DE BANKOVERVAL TE ROTTER DAM. De Rotterdanisclie politie zoekt nog steeds naar den tweeden dader van den overval in het bijkantoor van de Incasso Bank aan den Goudschesingel De gearresteerde is verscheidene malen verhoord en bij deze verhoeren heeft hij meeaedeeld, dat hij zijn me deplichtige eerst sedert ©en paar we ken kende. Hij Jieeft hem op het station ontmoet en in den trein zijn zij een praatje begonnen, waarna zij hebben afgesproken elkaar te Rot terdam bij kiosken geregeld te zien Hij kende den man niet van naam, slechts zijn voornaam was hem be kend en het feit, dat hij als smokke laar bekend was, waardoor het hem niet mogelijk was over den grens te komen. In verband met deze meededeehn- gen heeft de politie zich tot de dou ane gewend met een signalement, dat door den aangehoudene is .opgegeven Een van de revolvers, welke de ver dachte bij den overval heeft gebruikt heeft hij voor een paar kwartjes van een zeeman gekocht; het andere wa pen kreeg hij van rijn kameraad. Die kameraad zou de leider van den over val zijn geweest. EEN KRANKZINNIGE Een tweede arrestalk Aan boord van het Amerikaansche stoomschip „Schenectady" dat in de vrije diaven van Kopenhagen voor anker ligt, viel een plotseling krank zinnig geworden matroos vier kame- raden;jian met een bijl en verwondde er één levensgevaarlijk. Hij sprong daarop overboord, doch kon worden gered en is thans in een krankzin nigengesticht ondergebracht. GEZIN UITGEMOORD. In het plaatsje Isnica, te Wolhynic (Polen;, ii> ten huize van een der dor pelingen. Miioch genaamd, brand uit gebroken. Toen de dorpsgenooten toe snelden om hulp te brengen en eenige mannen het brandende huis binnendrongen, vonden zij daar een afschuwelijk tooneel. Op den grond lagen de lijken van Mitoch. zijn vrouw en twee kinderen, zoo vreese- lijk verminkt., dat men ze nauwelijks meer herkennen kon. Vloer en muren waren ,met bloed bespat. Kort daarop is, verdacht van deze vreeselijke slachting, de zwager van Mitocli gear resteerd, die als zeer wraakzuchtig bekend staat. Den brand zou hij hebben aangestoken, om de sporen van zijn misdaad uil te wissen. PRIJZEN DER LEVENSMIDDELEN. Mijnheer de Redacteur. Uit den aard der zaak heb ik met be langstelling het Ingezonden Stuk in een der vorige nummers van uw blad gelezen, waarin het vraagstuk van de hier in Schoonhoven geldende kleinhandelprijzen werd aangeroerd, voor het besturen van een huishouding,, vooral als deze van eenigen omvang is, legt het bedrag der dagelijks weerkeerende uitgaven geen klein gewicht in de schaal. Zelf heb ik al geruimen tijd het min of meer onpleizierige gevoel gehad van minder gunstig geplaatst te zijn te de zen opzichte, dan met kennissen elders het geval is, en om nu zeker te weten of de winkeliers hier wel behoorlijk optre den, heb ik mij eens op de hoogte ge steld van wat men in Den Haag zooal voor de levensmiddelen betaalt. Opdat u mij goed begrijpe, voeg ik hier aan toe, dat deze prijzen gelden in den omtrek van het Vredespaleis te 's-Gra- venhage; toch waarlijk in deze heusch niet goedkoope stad en niet de goedkoop ste buurt. In wijken, waar minder goed gesitueerden wonen, zullen de prijzen naar men mag aannemen, dus lager rijn. Te 's-Graven- Te Schoonhoven hage betaalt men: betaal ik: Suiker per K.Gf0.36 '^'£9 Koffie per K.Gf 1-60 f 230 Eieren per 20 stuks f 1.1 f 150 Boter Rijksm. p. K.G. f 1.50 f 1.60 Kaas jonge per K.G. f 0.90 f 1.10 Haring per stuk .f 0.06 f 0.10 Brood per 4 Ons ..f0.11-10% fO.ll Peren per K.Gf0.16 f0.40 Tomaten per K.G. ..f0.16 f0.40 Komkommers p. st. fO.lO f0.14 Witte Kool gr. p. st. fO.lO Andijvie f O.lOpKG.f 0.04p.str. f 0.16 p.K.G. Bloemkool per stuk f0.09 f0.15 Bananen per K.G. f0.25 £0.40 Druiven (de beste) per K.G f0.35 fO.00 Rundergehakt p.KG. f 1.20 f 1-30 Runderlappen f Lf 130 Runderollade f 1.20 f 1.40 Varkensgehakt f 1.— 11-10 Varkenslappen f 1-20 f 1-30 Varkensrollade 11.30 f 1.50 Zooals u riet, is over de geheele linie de Schoonhovensche huisvrouw in het nadeel. Zijn we er nu wettelijk aan overgele verd, dat hier in Schoonhoven op elke 3 a 4 gezinnen een winkelier moet kun nen bestaan, wal dus eigenlijk hierop neerkomt, daj^elke groep van 3 of 4 ge zinnen nog een gezin onderhoudt? Ik zou zoo meenen, dat de prijzen hier lager moesten zijn, dan in een der duur ste wijken van de Hofstad. De winkeliers in Den Haag kunnen blijkbaar nog ruim en goed bestaan van de prijzen, welke zij daar maken ook al zitten zij ongetwij feld op zwaardere lasten dan hun col lega's hier. Sommige winkeliers hier handhaven HONGERENDE KINDEREN. De nood in Duitschland is zeer groot. Na de ellende va» den oorlog, krijgt het land nu de ellende van den vrede. Het plaatje geeft te zien, hoe een MBtM hon gerige kinderen gevoede worden i»» de? nwffcthel!*» *6» Berlijn- een te .hoog niveau, en verspelen daar door de sympathie van meenigeen. U dankend voor de plaatsruimte. BEN HUISMOEDER. Sehooaohvm, 23 October 1931. NIEUWE MISDRIJVEN DER KATZENWURGERS. De heer Knoest verzoekt ons het vol gende te willen opnemen: ln de „Süddeutsche Umschau" leest men onder het hoofd: „Barbaarsche We reld" o.m. het volgende: 7 gewurgde katten. Wij hebben vermeld, hoe de vertegen woordigers der Munchener Dierenbescher mingsvereenigingen, die het Katzen/wur- gen in Freising wilden verhinderen, mis leid werden met de verzekering, dat de honden alleen maar voor jaxshtgeechikt- heid onderzocht zouden worden. De voor zitter van den „Bayerischen Katzenschutz Bund", de heer Hallbuer, echter ging met een auto op onderzoek en bij Kirch- dorf, c.a. 7 K.M. van Freising, verraste hij de Katzenwurgers, juist toen een jachthond tegen een levende kat werd op gehitst. Zeven katten waren reeds ver scheurd. In den rugzak van een jager vond men nog een levende zwaar gewon de kat en vier levende dieren konden nog naar een politiebureau gebracht worden- De internationale protesten, die op ver zoek van eenige buitenlandsche vereeni ging nog niet verzonden zijn, gaan nu deze week weg. Z© worden aan 46 regeo- r in gen gerioht. CONTROLE OP AUTO-SNELHEID. Een politiebeambte te Neurenberg heeft een toestel vervaardigd, dat het mogelijk maakt, de laatste snelheid van een auto alsmede de laatste ingeschakelde versnel ling af te leaen. Het apparaat wordt door een afsluiting, die van een loodje voortien is, besoheimd tegen onbevoegd ingrijpen. K AASCONTROLEST AT ION ZUID HOLLAND VOOR VOLVETTE KAAS 30 October 1908—1931 Op 30 October 1931 tal het 25 jaar ge leden ztm, dat het Kaascontrolestaüon Zuid-Holland voor Volvette kaas werd opgericht. Dit station is thans tot een vroot krachtig, evenwichtig lichaam op- iegr».d en tfschoon er alle aanleiding tou rijn tot een min of meer plechtige herdenking van dit feit heeft het bestuur gemeend onder deze slechte omstandig heden van een feestelijke herdenking ie Niettemin is bij dit jubileum een be knopt overzicht van de oprichting en het werk van het station ongetwijfeld op zijn plaats. Het eerste teeken van onrust over den goeden naam van onze Goudache volvette kaaa was waar te nemen op het 50e Ne- derl Land.li uishoudkundig Congres in 1897 te Hoorn. Daar rees de vraag: „Zijn er afdoende maatregelen te nemen om kaaa van volle melk te beschermen tegen oneerlijke concurrentie van minder waardige producten in denzelfden vorm van afgeroomde melk gemaakt." Men droeg de zaak over aan het Ne- derlandsch Landbouwcomité, dat een commissie benoemde om ze nader te on- lntusschen kwam er in 1898 een klacht van de Nederlandsche Kamer van Koop handel te Londen bij het Ministerie van Binnenlandsohe Zaken binnen, over den achteruitgang van den Nederlandse hen kaashandel. Op verzoek van den Minister bracht genoemde commissie een uitvoerig rapport uit, waarvan de conclusie was, „dat,, er vooralsnog niet op maatregelen kon worden aangedrongen om een wette- 1 ijken standaard vast te stellen van het vetgehalte van kaaa uit volle melk ver vaardigd". Aangedrongen werd op de op richting van het rijkszuivelstation te Lei den om gegevens van vetcijfers te verza melen voor de rubrieken volvette, half vette en magere kaas. Men wist niet, welke eischen men aan kaas moest en kon stellen en -toen men dieper op de uitvoering van de plannen inging, wist men niet, in welken vorm de controle gegoten moest worden en waarver men de controle zou uitstrekken. In 1903 volgden nieuwe adressen van de Nederl. Kamer van Koophandel te Jonden over dit punt en in 1903 en 1905 van de „Vereeniging tot bestrijding van knoeierij in den boter- en kaashandel" en er kwamen ook klemmende publica ties van regeeringszijde in de „Verslagen en Mededeelingen van de afdeeling Land bouw". De Hollandsche Maatschappij van Land bouw behandelde het vraagstuk in 1903 in een algemeene vergadering en ook in 1904 en 1905 en op 17 Mei 1905 besloot de algemeene vergadering tot oprichting van kaascontrolestationa, dus volgens het par ticulier initiatief. Zoowel voor het Kaascontrolestation in Noord-Holland als voor dat in Zuid- Holland werd de 40+ kaas als de hoog ste graad vastgesteld; de opzet van een „Hollandsche" eenheid bleef dus bestaan. Met de wetenschap, die we nu hebben, lijkt het een heel vreemd besluit de eigen volvette Goudsche boerenkaas op deze wijze naar beneden te dnikken. Echter, staande voor een. geheel nieuwe zaak, werd hiertoe besloten, conform het voor stel van de door de Holl Maatschappij van Landbouw benoemde commissie. Op 30 Octber werd het Kaascontrole- station Zuid-Holland door de Holland sche Maatschappij van Landbouw opge- rioht en hiermede was de grondslag ge legd tot een snelle ontwikkeling van een beter begrip omtrent onze volvette kaaa. Op 3 September 1907 de vrigreni door dit etation reeds verhoogd tot 46 pCt. en op 22 Januari 1909 besloot de al gemeene vergadering, dat de gecontro leerde kaas uitsluitend mooht worden be reid uit volle melk, terwijl bij de berei ding geen onnoodig vetverliee mooht P De vetgrene van 45 pCt. is in 1926 in opdracht van den Minister verhoogd tot 46 pCt. Het controiemerk, aanvankelijk een indrukmerk met de leters K. G. Z. H., werd in Mei 1910 een combinatie van de letters V C als opdrukmerk, met het woord» „rijkscontrole" als kleiumerk De vereeniging kreeg van de regeenng too- stemming dit controiemerk ofücieus als „rijksiperk" in te voeren en 17 Juli J£ll werd de wet op het rijkskaasmark aange- n°kte°'l912 deed de heer Gxamser uit Leeuwarden zijn vinding van het Cssedno- merk, gevolgd door de beslissende ont dekking door Dr. Van Siüevoldt van het thans gebruikte njkskaasmerk, dat op 23 Februari 1914 ia ingevoerd. Tot de „kinderziekten" van het station heeft nog behoord een boycot door de Ne derlandsche Vereeniging van Kaashande laren, voortspruitende uit een verkeerd begrijpen over. een weer. Van 7 Maart 1907 tot Mei 1910 heeft deze boycot ge duurd, die natuurlijkerwijs een goede ont wikkeling van het station in deze jaren zeer in den weg gestaan heeft. Ja 1914, bij 't invoeren van het rgks- kaasmerjt, bedroeg het ledental 284, in 1916 wal dit reeds 1074, in 1921 was het 2307 en in 1925 was het de 3000 gepas seerd en thans bedroeg op 1 Januari het ledental: 9257. - Zoo staat het Kaascontrolestaüon thans als een groot lichaam daar. In den loop der jaren is in den opzet nog al iets gewijzigd. Was het in het be gin een vereeniging, waartoe men geheel vrijwillig toetrad, hierin kwam in zoo verre wijziging, dat de beperkende be palingen omtrent den uitvoer voor onge controleerde kaas tijdens den oorlog en daarna volgens de Landbouwuitvoerwet, een dwang voor aansluiting werd; de zelfde uitwerking had het Kaasbesluit volgens de Warenwet, die het merken van de kaas voor de binnenlandsohe con sumptie verplichtend stelde. Hierbij kwam nog, dat in 1930 de Mi nister een wijziging in de statuten voor schreef, volgens welke de kleinste helft der bestuursleden door de aangeslotenen zelve verkozen moeten worden. Deze laatste maatregel was geen ge ring offer voor de aangeslotenen en is niet zondeT harden strijd tot stand ge komen. Immers voor de aangeslotenen, die gedurende de 25 jaren van het be staan van het station getoond hadden te weten, langs welken weg zij het best hunne werkelijke belangen moeten die nen, door zioh zelf vrijwillig in het be lang van hun product allerlei ingrijpende beperkende bepalingen op te leggen (waar over dan ook van hooger hand geener lei gegronde aanmerking bestond), was het een hard gelig zich aan de nieuwe voorschriften te onderwerpen. Maar ondanks deze beperkende regee- ringsbepalingen kunnen de aangeslotenen met trots op de afgelegde 25 jaren terug zien. Naast de voedering/van bietenafval iê het gewenscht ruw-j| en krachtvoeder te geven en vooral oob zouten om de mine raal-stofwisseling ijs evenwicht te hou den. Bergambacht Bij de door B. en W. gehouden aanbesteding voor het uitbrei den van de algemeene begraafplaats wa- ren 11 inacbnjvinjjsbiljetton ingalevard, namelijk van: P. Sligter te Ammeratol voor f 64oo; P van den Dool te Bergambacht voor f 7744; W. Ooms te Ammeratol voor f 7900- T. en W. Kok te Bergambacht voor f 8065; T. de Man te Ammeratol voor f 8138, C. Zanen te Ammeratol voor f 8173; A. en W. Mulder te Vianen voor f 8358, P. de Waard te Ammeratol voor f 8547; W. Bakker te Gouda voor f 9320, G. de Smedt en J. van den Bos te Hoofdr- dorp voor f 9600; D. Veenvliet te Amei- de voor f 10.750. u Aan den laagsten inschrijver is bet werk gegund. Alblasserdam. Bij de openbare ver kooping, gehouden door notaris Mr. P. J. Sigmond te Dordrecht, in de Society van den heer C. B. Vogelesang, zijn gemijnd: Perceel 1, een huis A 466 met schuren, erf en tuin, groot 15 aren, 20 centiaren, perceel 2 bouwterrein groot 700 aren: en perceel 7: vijf peroeelen weiland en een perceel water groot 1.68.75 H.A., geza menlijk voor f 10.125 door den heer J. Stehouwer. Voorts perceel 3 bouwterrein groot 14 aren, 90 c.A.; perceel 4 twéé peroeelen 'boomgaard en een perceel water groot 2.36.40 H.A.; perceel 5 twee per oeelen boomgaard en een perceel water, groot 91 A., 39 c.A., perceel 6 boomgaard en water tezamen 1.31.50 H.A.; en per ceel 6: vijf peroeelen water, groot 4.50.07 H A-, gezamenlijk voor f 20.150, door Mr. P. J. Sigmond; perceel 8 diveree per ceeltjes land en water, groot 42 A., 97 c .A., voor f 280 door den heer J. Boon, perceel 10: twee perceelen weiland, en twee perceelen water, groot 1.01.60 H.A., ir f 1250 door den heer A. P. de Lan- BIETEN-AFVAL ALS VEEVOEDER. De bijsmaak aan de melk. Op het internationaal zuivelcongres te Kopenhagen heeft de heer Zwagerman den invloed van het voer op de kwali teit der melk besproken. Hij behandelde vooral het voederen van bietenkoppen en bietenbladen. Daaraan wordt veelal groote waarde gehecht. De mee|te vee houders denken dat de voedering er van een groote stijging van de melkproduc tie en van het vetgehalte geeft. Uit ver schillende gegevens, door inleider opge noemd, blijkt voedering met uitsluitend bietenafval voor dieren <die veel melk geven, geen voldoende vpeding te zijn. De stijging van het vetgehalte in den tijd, waarin de bietenafval wordt ge voerd, is ook te verklaren door den in vloed der lactatie-periode en' van het jaargetijde. Men weet dat de voedering van bie tenafval aan de melk dikwijls een eigen- aardigen reuk en smaak geeft. In het voer kunnen bepaalde bacteriën voor komen, die door den darm van het dier met de ontlasting in de melk komen. In de melk ontwikkelen deze bacteriën dan haar bepaalde stoffen, die den afwijken den smaak en reuk geven. In het li chaam van de koe kunnen onder in werking der spijsverteringssappen of door de inwerking van de darmbacteriën uit het voer stoffen ontstaan, die door den bloedsomloop in de melk overgaan Dit laatste zou het geval zijn bij den zoogenaamden bietensmaak. De bieten afval zelf vertoont niet den eigenaardi- gen reuk en smaak. Door Let voeren van bietenafval wordt de tijdsduur van het karnen ver lengd. De vetbolletjes zijn en blijven klein en harder en hebben slechts een. gering kleef vermogen. In het botervet komt een sterk verhoogd gehalte aan vluchtige vetzuren voor. Om liet euvel te bestrijden is in de eerste plaats noo- dig dat men de dieren rantsoeneert, wat betreft de hoeveelheid bietenafval en de dieren niet vrij op het bouwland toelaat. Deze rantsoeneering geschiedt het beste op stal. De bietenafval is het nadeeligst wan neer deze geheel versch of in gistenden toestand gevoerd wordt. Tn verwelkten vorm geeft matige voedering geen smaak aan de melk Voor den veehouder is het vooral van belang, dat niet alleen melk en boter niet in kwaliteit dalen, doch ook dat de dieren met een groote pro ductie niet in conditie en productie ach teruitgaan. Bij vele dieren treden diar- rhet en ipijiverteringiitoring«n op. VAN STOEIEN TOT VECHTEN. De 21-jarie A. van D., los werkman, woonachtig te IJsselstein, stond terecht vooi den Politierechter te Utrecht tor- zake van mishandeling. De oorzaak was heel simpel: een stoeipartijtje, maar van luim was het ernst geworden en van spiegelgevecht was- het een bokspartij ge worden. Het kwam zelfs zoo ver, dat Van D. een mes trok en daarmee, J. C. be werkte. Verd. voerde tot zijn verweer aan dat bij zoo driftig was, hij kon rich mets van de zaak herinneren. Wel wast hij G. op den grond te hebben gegooid. De ge tuige kwam voor en deed mededeelingen omtrent het stoeipartijtje, dat zoo'n onge lukkig gevolg had. De Officier vroeg tegen verdachte, die al tweemaal wegens minshandeling tot n geldboete veroordeeld was, en die werk loos is, dus nu niet gemakkelijk boete kan betalen, 14 dagen gevangenisstraf. De Politiereohter veroordeelde verd. tot f 40 boete subs. 14 dagen gevangenis straf. DE VLEESCHKEURING TE ALPHEN A.D. RIJN. De Haagsche Rechtbank heeft de be- kende Alphensohe vleeschkeuringskwestie in hooger beroep behandeld. Zooals be kend, hadden de Alpheneche winkeliers bijgestaan door den Kon. Ned. Midden standsbond, een rechterlijke uitspraak uitgelokt inzake de door de geonsente in- gas telde verordening, waarbij o.m. de keu ring van binnen de gemeente ingevoerde vleesohwaren verplicht werd gesteld, waarbij men zelfs zóó ver ging, ook blik jes geconserveerds vleesohwaren in daza verordening op te nemen. u Een der winkeliers weigerde de hem door een fabrikant te Oss toegzonden vleesohwaren ter keuring aan te bieden, en er werd procesverbaal opgemaakt. De Kantonrechter ta Alphen verklaar de de verordening der gemeente niet bin dend op grond, dat de keuring van vleesohwaren in de Vleeschkeuringswel, Kon. Besluiten en Algemeene Maatrege len van Bestuur uitmuntend is geregeld en de gemeentelijke wetgever zioh heeft te onthouden om te dien aanzien nog bepalingen in. het leven te roepen. P Gedaagde werd dus toen van rechts vervolging ontslagen. Thans eischte de Officier wan Justitie bij de Haagsche Reohtbank bevestiging van dit vonnis. Uitspraak op 5 Novem ber. MONTFGORT. October. OnderUbuwd: t>. M. Kijzer, 29 j., (te Mon/ibortL en M. I^ubiuaki, 36 j. (te Le^uijarden). Getouwd; J Bras, 36 en W. van jCtiik, 36 C. A. El ling, 43 j. (te TRreriht) e» W. A. Vermeulen, 39 j. OIJDEWaTER. October. Geboren: Romnnert, z. van A. Doop en J. van den Bosch. 4 Alida Johanna, d. van G. J. Slootjes en E. M. Stelling. Wilhelmina. d. van P. Burger en G. M. Adrianus Hennanus Maria, z. van J. A. van Beek en K. A. de Reu-# ver. Ondertrouwd: J. van Ingen en J. A. Moorman (te Capelle a.d. IJssel). IJSSELSTEIN. October. Geboren: Gomelia Antonia Wühelmma, d. van G van Doom en A. W .Wild schut. Anna Maria, d. van H. Holsloot en M. van Iperen. Jan, van H. van O. en M Ksreb»*»®.

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 4