CMls Alriaan Donker, Overpeinzingen van een Schoonhovenschen Middenstander xv. Kerk en School. Stadsnieuws. Telegrammen, Gemengd Nieuws. WEERBERICHT. Sportnieuws. Briefwisseling. Hierop letten! Ingezonden Stukken. Nieuws in een paar regels. Predikbeurten. Loop der Bevolking Burgerlijke Stand. Marktberichten Advertentiën. Pieter de Ruyter, Marinus Schouten, Adriana Maria Labee EERSTE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND :N UTRECHT, Schoonhovenscha Courint MAANiiAa i nwt?»*'* BakkerswadstrIJd. Nieuw-Lakkcr land. Op dea bakkers wedstrijd, uitgeschreven door da pa- troonsvereenigiug „Voorzorg" te Am sterdam, behaalde de heer L. Smit een len prijs met zijn Engel soh melkbrood Ên een Oen prijs met lijn tarwe bus brood. De heer Jr. Stam verwierf een 8en prijs met sijn inzending Holl&ndBohe bepchuit. De op 29, 80 en 81 October gehou den Esperanto-tentoonstelling, uitgaande van de Kinderdejka Esperantista Klubo „Intei* Ni", (Kinderdijksche Esperantis tenclub „Onder Ons") heeft zich in een druk bezoek mogen verheugen. De ver schillende afdeelingen, literatuur, cor respondentie, dag- en weekbladen, re- clame-arikelen enz., waren allen goed verzorgd" en 'keurig in orde. De belang stelling is ten volle verdiend. De club telt thans 13 leden. Leider is de heer J W. E. Poolen, leeraar in het Esperanto te Rotterdam. De catechisaties voor de Ned. Herv. Gemeente zullen dezen winter worden gegeven door den consulent der gemeen te, Ds. Th. Hettinga, van Streefkerk en zullen Dinsdag 3 November een aanvang nemen. Nieuw-Lekkerland. Ten overstaan van notaris P. A. van Buuren te Alblasser- dam is een buitendijks gelegen polder alhier, groot 11/4 H.A., behoorende aan mevrouw Opstelten te 's-Gravenhage onderhands verkocht aan den heer E Bakker, aannemer alhier, door wie het terrein zal worden verkaveld tot bouw land. VERDRONKEN. Stolwijk. Vrijdagmorgen te omstreeks 3.30 uur ontdekto de dochter van mej. de wed. v. d. H. aan den Goudscheweg, dat haar moeder niet meer te bed lag en in huis ook nergens was te vinden. Zij waarschuwde daarop baar buren, die de vrouw na eenig zoeken vonden in een naast de woning gelegen sloot. De door dr. Adam in het werk gestelde pogingen om de levensgeesten op te wekken moch ten niet baten. Hij kon tenslotte niet an ders dan den dood constateepen. Gesignaleerde gearresteerd. Waddinxveen. Een radio-politiebericht had tot resultaat, dat hier de gemeente politie aanhield K. T., verdacht van diefstal van geld te Staphorst, De man legde een volledige bekentenis af. De rijks- en gemeentepolitie van Staphorst heeft hem overgenomen en daarheen op transport gesteld. Waddinxvean. De vrachtrijder Van D. reed met zijn paard en wagen aan de Zuidkade tegen een paal. De man werd door de schok van zijn wagen geslingerd en liep daarbij ernstige verwondingen aan een zijner armen op. Dokters hulp moest worden ingeroepen. De heer J. J. Meyer is benoemd tot onderwijzer aan de Herv. School te Loosduinen. Gevonden: Een hoedje, een rozen krans en een paar handschoenen. Uitvoering kinderkoor. Arkel. Het kinderkoor „Eendracht maakt Macht", directeur de heer W. v. d. Linden te Hoog-Blokland, gaf Zater dagavond haar eerste uitvoering tvoor een volle zaal in het verenigingsgebouw De zangnummers bleken goed inge studeerd en werden keurig uitgevoerd. Daarna volgde de opvoering van de operette „Reepelateeltje" in 5 bedrijven. Dat er vol^p werd genoten, bewees wel het applaus na afloop van elk bedrijf. Na afloop richtte de burgemeester eenige waardeerende woorden tot het koor en' den directeur. Hij sprak z'n vol doening uit voor hetgen de kinderen dezen avond te hooren en te zien had den gegeven en bracht een woord van dank aan de leider, voor de studie die hieraan was voorafgegaan. In de pauze waren eenige loten ver kocht om de kosten der uitvoering te be strijden; de afloop werd na afloop be kend gemaakt. Hierop volgde een geani meerd bal. Jubileum wasscherlj. Haastrecht. De wasscherij „Bleek- lust" heeft gisteren haar zilveren jubi leum gevierd. Haar tegenwoordige be drijfsleider, de heer G. A. Versteeg, was eerst als leerling, later als gezel en sinds 1900 als ondernemer in de zaak werk- LEVENSLANG. Het oogenblik, waarop de leidekkerspa troon J. G. M., die verdacht werd van moord op zijn compagnon Arkenbout, door de Amsterdamsche Rechtbank ver oordeeld werd tot levenlange gevangenis straf. zaam. Onder zijn leiding ward het per soneel verdubbeld, gebouwen vernieuwd en het bedrijf steeds w^er naar de nieu we moderne technischs slschan inge richt. De groote wol der strijkinrichting was gisteren als ontvangzaal ingericht. Een deel der ruimte was gereserveerd voor bloemen. Té midden der bloemen stond een groot sohilderij, voorstellende de ge bouwen .waarin de zaak gedreven wordt. Het schilderij is een geschenk van het personeel. Velen hebben op dezen dag persoon lijk of schriftelijk van hun belangstelling blijk gegeven. De heer Versteeg tQpnde_ons nog ee'n in kooper gedreven voorstelling van het bedrijf voor 25 jaren. Thans zijn de daar op afgebeelde paardekrach ten vervangen door motoren en de werkwijze is tech nisch en hygiënisch naar onzen tijd in gericht. J> De opgelegde schepen. Krimpen a.d. Lek.1 De laatste weken vertrekken van hier van eenige maat schappijen groote schepen. Naar wij ver namen gaan enkele weer varen naar Duitschland, andere nemen graan in voor berging. Aanvaring. Krimpen a.d. Lek. Zaterdag kwam een motorsleepboot van den heer Eerland te Lekkerkerk „De Lekstroom", in aanva ring met de passagiersboot „Reederij op de Lek 2", ongeveer ter hoogte waar Noord, Lek en Nieuwe Maas samen vloeien .De Reederij o.d. Lek had geen schade. Bij de sleepboot werden eenige platen en de steven ingedrukt. De ver moedelijke oorzaak was een defect aan de stuurinrichting van de sleepboot. Krimpen a.d. Lek. Het voornemen be staat in deze gemeente een crlsisbodrijf in het leven te roepen. De heer Poots komt als no. I op een voordracht voor onderwijzer aan een lagere school te Amsterdam. Lekkerksrk. Van de 10 inschrijvers voor de leveranties van de bestel- en in- koopvereenitging „De Vrijheid" is de le vering aan de laagst© inschrijvers opge dragen en wel: voor landbouwkaik aan Dirkzwagers Bouwmaterialenhandel tt Rotterdam; voor Thomaaslakkenmeel aan J. Rroere en Zn te Lekkerkerk; voor de kalimeststoffen met de superfosfaat aan P. Bakker Jr. te Moercapelle. De uitslag van de gehouden vei ling der veilingvereenigiög Lekkerkerk en omstreken is als volgt: Aangevoerd 1500 eieren, weilke met vluggen handel verkodht werden voor f 7.50f 8.50 per 100 stuks; voor savoye kool besteedde men 57 cent; voor roode 40 cent, voor andijvie 4 1/42 cent per bos; voor boter 5565 cent per pond; en kaas 80— 35 cent per pond. Jubileum burgemeester. Moordrecht. Heden herdenkt de heer J. J. Snel den dag, waarop hij voor 25 laar bet burgemeestersambt in deze ge meente aanvaardde. Reeds op 25-jarige leeftijd werd hij den 15. Mei 1905 be noemd tot burgemeester der gemeente Berkenwoude, alwaar zijn grootvader de heer P. Snel, reeds in het jaar 1811 „maire et lofficied de l'evat civil de la Commune de Berkenwoude" was. Op 1 November 1900 volgde de jubi laris zijn vader als burgemeester van Moordrecht op, in welke gemeente ook de grootvader van den jubilaris dit ambt vervulde. Het burgemeestersambt wordt in de gemeente Moordrecht, sedert het jaar 1805 door de familie Snel vervuld. Onder de vele besluiten die onder lei ding yan den heer Snel genomen zijn, noemen wij het voorzien van de gemeen te van waterleiding en electrisch licht. Het zal den algemeen geachten jubilaris die zeer aan zijn gemeente is gehecht, niet aan belangstelling ontbreken van zijn zeer talrijke vrienden en kennissen, en ongetwijfeld zullen vele ingezetenen heden hun gevoelens van sympathie uit spreken door den jubilaris persoonlijk geluk te komen wenschen. Vanwege het „Oranjekrula" is in .deze gemeente ten huize van dsn ge meenteveldwachter een meldingspost in gericht. In de étalage van den heer Vink alhier zijn de prijzen tentoongesteld, die de gemengde zangvereeniging „Adven- do", directeur de heer De Vries, op het concours te Naaldwijk heeft behaald. Aan dit concours werkten ook de beide kinderkoren mede. Men vindt onder deze prijzen twee eereprijzen, benevens een diploma. Papsndrecht. Onbekend gebleven per sonen hebben een dezer nachten de ben zinepomp bij den heer P. Besemer aan het Oosteinde vernield. Een dezer dagen is een beladen vrachtauto van de fa. Kooijman, brand- stoffenhandel te Dordrecht van den Veerdam tegen een paal van het elec- trische net gebotst. De radiateur werd ingedrukt en de motor ontzet. Teneinde een voetganger te ontwijken, was de chauffeur verplicht deze eigenaardige manoeuvre te maken. Een Vrachtauto beladen met volle melkbussen geraakte Zaterdag aan den Veerweg van den berm. Het gevolg hier van was dat veel melk verloren ging. Persobnlijke ongelukken kwamen niet voor. Aan de Oostelijke Openbare Lagere School, hoofd de heer Meeuse, heeft de schoolarts, mej. dr. Aberson haar werk zaamheden beëindigd. In totaal werden 60 kinderen uit 43 gezinnen onderzocht. Bij tal van kinderen werden afwijkingen geconstateerd. Verschillende werden dan ook naar hun huisdokter of specia list gezonden. Verder werden er vele nuttige wenken gegeven, na. toezien op betere voeding in verband met te laag gewicht. De ouders stellen het jverk van den schoolarts op hoogen prijs. Vrijwel alle moeders hadden aan den oproep van het hoofd der school, om bij het onderzoek tegenwoordig te eijn, gevolg gegeven, Nu nog de prijs I Ik uergelijk de advertentieprijzen uan het Nieuwsblad uoor Zuid- Hollano en Utrecht met die van 'n Onregelmatig uitkomend strooibiljet of circulaire of advertentieblad, waarvan na het drukken niemand ooit zal weten hoeveel exemplaren er in de huizen komen en hoeveel, in de wetering of slooten. Ik zie dan dat de prijzen van secuur'n bezorgd en aandachtig gelezen Nieuwsblad niets hooger zijn dan, die van hef oncontroleerbare strooibiljet. (Slot vervolgd). NED. HERV. KERK. Viertal te Groningen (vacature G. Ti chelaar) Ds. J. G. L. Brouwer te Al phen a.d. Rijn; De. H. Dekker te Weesp; Ds. J. J. G. Kam» te Apeldoorn; en Dr. G..J. van Itterson te Alblasaerdam. Bedankt voor Nieuw-Lekkerland Ds J. Vermaas Fraa. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen naar Moercapelle Ds. M. Hofman te Krabbendijke. Ds. W. Rijnsburger vertrekt Polsbroek en Vllst. Gisteren maakte Ds. W. Rijnsburger van den kansel be kend, dat hij gemeend had de beroeping naar Oud-Beijerland te moeten aanne men. Aangezien Ds. Rijnsburger bij vele ge meenteleden iri groote achting stond, werd dit besluit algemeen met leedwezen vernomen. In een tijdsruimte van 19 maanden werden 28 beroepen op Z.Ew. uitgebracht Het aanstaan vertrek naar Oud-Beijer land zal aan een bijna vier-jarig verblijf van den leeraar alhier ^en einde maken. AVONDSCHOOL. Aan den heer H. C. Hoogendoorn te IJsaelatein is op zijn verzoek eervol ont slag verleend ala leeraar in het voortge zet bouwkundig teekenen aan de avond school van de Rijkavak- en Kunstnijver heidsschool. In zijn plaats ia met ingang van 1 November benoemd de heer P. Bey Jr. te Gouda. VERBOUWINGEN. B. en W. hebben vergunning verleend aan den heer J. H. Kok, tot het verbou wen van zijn perceel no. 9 aan de Haven, en aan den heer A. Groeneveld tot het verbouwen van het voormalig Heerenlo gement aan de Koestraat in een boven- en benedenwoning en voor berging van rijtuigen. BOUWPLANNEN. Het verzoek van den heer A. Boel om vergunning tot het bouwen van een yconhuis aan den Op weg hoek Nieu we Singel is ingewilligd. Bij verschillende particulieren zijn voorts nog plannon in overweging tot aankoop van gemeentegrond voor den bouw van woningen. GEEN GEDWONGEN STAATS- LEENING. Een uitdrukkelijks tegenspraak 'S-GRAVENHAGE, Aangezien de reeds tegengesproken geruchtsn, als zou de regeering voornemens zijn een gedwon gen staatsleening op het vermogen uit te schrijven, hardnekkig blijven aanhou den, wordt nogmaals van de meest be voegde zijde verzekerd, dat die geruch ten volkomen uit de lucht zijn gegrepen. AUTO TE WATER. Chauffeur verdronken. GRONINGEN, 2 Nov. In den afge- loopen nacht is een luxe auto, gaande naar Hoogezand, waarin twee personen zaten, door tot nu toe onbekende oor zaak in 'het Winschoterdiep gereden. Een der inzittenden, de heer Kraai, uit Sappe meer, wist uit den auto te sprin gen. De bestuurder, de heer Hammings, eveneens uit Sappemeer, ia verdronken. iRuim twee uur later hebben politie en brandweer uit Groningen, die dooT den heer Kraai, waren gewaar schuwd, het lijk en den auto op den wal gebracht. ROOFOVERVAL BIJ 088. OfiS, 2 Nov. In den loop der vorige week had P. te Heeech, bij Om, ©en paard verkooht. Het gcAd, dat hij daar- 'voor had ontvangen, droeg hij bij zirfh. Omstreeks 3 uur Zaterdagnacht werd P. in zijn woning door een drietal per sonen overvallen, die blijkbaar wisten, dat P. het geld bij zich had en er zich van meeser maakten. Daarna bonden zij hem en verlieten met medeneming van nog enkele voorwerpen, de woning. P. werd Zondagmorgen door buren ge vonden en bevrijd. Eerst Zondagmiddag is de politie met het voorgevallene in kennis gesteld. Ze heeft nog geen spoor van de daders ge vonden. JONGEN VERDRONKEN. AMSTERDAM, 2 Nov. Hedenmorgen vroeg is de 17-jarige knecht B. V., van de reederij J. H. Bergmaan, aan de Prins Hendrikkade, van een der motor booten, waarop bij werkzaam was, in t water geraakt en onmiddellijk in de diep te verdwenen. Daar eerst eenige booten moesten worden verhaald, duurde het een half uur, voordat men er in slaagde den jongen op te halen. De levensgeesten We ken toen reeds geweken. BEW APEN INGSVAC ANTI E. BERLIJN, 2 Nov. Do Duitsohe regee ring heeft een brief gericht aan den secrttwis-ftntraal yan den Volkenbond* waarin wordt verklaard, dat zij het voor stel tot het houden van een bewapenings- vacantiejaar steunt. De regeering be schouwt dit niet als een opgelegde ver plichting, maar doet het in de hoop, dat de vacan,tie zal bijdragen tot het verge makkelijken van de ontwapeningsconfe rentie. DE JAPANNERS IN MANDSJOERIJE. MOSKOU, 2 Nov. Naar verluidt, heb ben Japansche politietroepen, op last vau het Japansche opperbevel te Moekden, in de geheele stad invallen in de huizen, bergplaatsen eniz. gedaan. Hierbij zouden 7000 geweren en een groote voorraad munitie zijn gevonden Het Japansche opperbevel heeft voorts medegedeeld, dat alle aanvallen op Ja panners door een bijzondere rechtbank zullen worden behandeld, en met het doodvonnis gestraft. RUSLAND EN CHINA. Een gshsim verdrag. MOSKOU, 2 Nov. Het officieele Russi sche ielegraalageniscbap spreekt zeer beslist het bericht tegen als zou er een geheim verdrag bestaan tusschen Rus land en China, waarbij Rusland beloofd heeft China tegen Japan te helpen. Aan de Japansche regeering is gemeld, dat een zoodanig overeenkomst niet bestaat. ANTI-BRITSCHE BEWEGING IN GRIEKENLAND. ATHENE, 2 Nov. In verband met de onlusten, die op Cyprus, waar de bevol king aansluiting bij Griekenland wenscht is er in vele steden in Griekenland een anti-Britaohe beweging waar te nemen, die de eiachen der bevolking van Cyprus wil steunen. Gisteren begaf een menigte Grieken na den dienst in de kerk te heb ben bijgewoond, zioh naar het gebouw der Britsohe legatie, om daarvoor te de mons treeren. De politie dreef de betoogers uiteen. DE OPSTAND IN BRAZILIË. NEW-YORK, 2 Nov. Gisteren zijn ver schillende leiders van den militairen op stand te Jpemambuco gearresteerd. Zij zullen voor den krijgsraad worden ge- 'biacht, Naar verluidt, was deze opstand slechts een onderdeel van een bewging door gdheeü Brazilië, die ten doel had de regeering ten val te brengen.. Dank zij het gebrek aan strijdkrachten bij de opstandelingen, kon de regeering de beweging in de kiem sta oren. Inmiddels zijn vergaande veiligheids maatregelen getroffen, om nieuwe onlus ten te voorkomen. NOODLANDING OP DE LIJN AMSTERDAM—PARIJS. Niemand gedeerd. Zaterdagmiddag moest een F&rman- vliegtuig van de lijn AmsterdamBrus sel—Parijs, bestuurd door den piloot Fravreau, wegens motordefect te Obourg in Henegouwen landen. Daarbij is de machine tegen boomstronken gebotst, waardoor het landingsgestel werd afge rukt, terwijl bij bet neerkomen op den neus de schroef brak. In het vliegtuig zaten, behalve de bestuurder, twee me- chaniciens en enkele Nederlandsche rei zigers. Geen hunner liep letsel op. DE 8M0KKELHANDEL De levendige smokkelhandel aan da Nederlandach-Duitsche grens heelt de Duitache grensbeambten doen uitzien naar een middel ter beteugeling van den smokkelhandel met snel rijdende auto's, die de stopseinen der grensbeambten ne- geeren. Zij hebben nu een methode ge- ronden om althans ds auto's tot stil stand te brengen. Wanneer zoo'n auto, ondanks stopsignalen doorrijdt en be schieting geen resultaat heeft, geeft de ambtenaar een sein aan een collega, die 2 K.M. verder een lange met zware spij kers voorziene plank over den weg legt Dezer dagen heeft men op die wijze een auto met inzittenden en lading van ver scheidene kilo's koffie, sigaren, tabak aangehouden. De banden werden door de spijkers vernield en liepen leeg. KONINKLIJKE PRAUW GEZONKEN. In Laos, een Fransch protectoraat in Achter-Indië, is een prauw, welke met leden de]f koninklijke familie van Luang Prabang de Mekong afzakte, op een rots geloopen. Elf leden der koninklijke fa milie en twee vrouwelijke bedienden zijn verdronken. Het lijk van geen hunner is tot dusver gevonden. Reyhaud, de Fransche minister van koloniën, die thans in Achter-Indië toeft, heeft den koning van Luang Pra bang zijn deelneming betuigd. TREIN VAN EEN HELLING GE STORT, 0p de bergopwaarts stijgende spoor lijn bij Renandela in dè Spaansche provincie Ponlevedra is bij een mili tairen trein plotseling de koppeling gebroken. De geheele trein reed met razende snelheid, zon Ier de locomo- ie., de hel ing wejr ai en kon earst, nadat hij 15 K.M. afgelegd had. tot staan gebracht worden. Onder de in zittenden ontstond een paniek. Ver scheidene soldaten poogden uit den voortijlenden trein te springen, waar bij zij deels zware verwondingen op- Naar waarneming la dea morgen 2 November. De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Dinsdagavond: Matige Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelij ke wind; meeat licht tot half bewolkt; weinig of geen neerslag; weinig veran dering in temperatuur. Waterstand van heden: Schoonhoven, hg. water 9.05 uur, 0.93 M. Vreeswijk, hoog water 10 20 uur, 1.40 M. Keuleii stand 2.— M., was 0.08 M. Maastricht, 31 Oct., 41.60 M., was 0.38 M. Luchttemperatuur. -De temperatuur van de lucht bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw 50 graden Fahrenheit Maandag 2 November. Volle ®Maan. Op 9.29, onder- 1 50. Laat ste Kwartier Dinsdag 3 November Op 10.57. liepen. Een 'ramp is slechts ver meden door de toevallige omstandig heid, dat de lijn geheel vrij was. OCEAANVLUCHTEN. Charles Butler in Engeland is Za terdagmorgen met een klein vliegtuig vertrokken om te trachten het recora voor de vlucht Engeland—Australië te breken. Dienzelfden morgen is ook mej $olorm>n vertrokken voor een vlucht naar Kaapstad, ten einde Glen Kidston s record van 6 dagen en 18 uren te verbreken. De jonge dame wordt begeleid door een monteur. Mollison, de recordhouder Enge land—Australië was van plan heden ochtend te vertrekken met hetzelfde doel en langs denzelfdien weg als mej. Solomon. BLOEDIGE BOTSING OP CYPRUS. Bij' een botsing tusschen opstande lingen en Britsche regeeringstroepen. moeten Vrijdagavond Yop het eiland Cyprus vijftien personen zijn gedood en vijftig min of meer ernstig ge wond. In de dorpen en kleinere steden van het eiland komen talrijke geval- Jen van plundering en brandstichting voor Volgens een mededeeling van den Fngelschen gouverneur zijn f Famagusta alle regeeringseigendo» men vernield. Men verwacht op Cyprus, dat gouverneur zoo spoedig mogelijk bestaande gröndwet buiten werkii g zal stellen erf de door de bewone: van Cyprps gekozen Wetgevende Vei gadering zal onlbinden. De nieuwe verordening, die" thans verwacht wordt, zal de geneefle macht n handen van den gouverneur en de negen benoemde ambtenaren leggen. ONHANDIGE INBREKERS. Ito den nacht van Vrijdag op Zater dag zijn onbekende daders binnen gedrongen in het gebouw van de ge meentekas te Bukomyne (bij Katto- witz)., Daar zij klaarblijkelijk niet de noodige gereedschappen bezaten om de brandgast open te breken, hebben zij een hoeveelheid dynamiet ervoor opgehoopt en J 1-1 bracht. Het >t en deze tot ontploffing ge ilet gevolg was, dat een ge weldige ontploffing ontstond, waar- door net geheele vertrek werd ver woest Door 'net lawaai waren om wonenden gewaarschuwd, zoodat de inbrekers onverrichter zake het ha zenpad moesten kiezen. SLECHTE DAG VOOR AUTOBAN DIETEN. Het was Vrijdag een onvoordeeligë dag voor de Londensche autobpi- dieten. Een hunner viel een meisje vim 22 jaar aan, dat voor haar pa troons geld van de bank gehaald had. Hii greep haar bij de keel en wierp haar op den grond, maar het dappere meisje hield haar tasch zoo stevig vast, dat de man er niet in slaagde haar tie te ontrukken. Tevens bad *L\\ kans gezien om hulp te roepen en toen deze kwam opdagen, sprong haar aanvaller in een gereedstaanden auto, die dadelijk weg reed. De auto bleek later uit de City gestolen te zijn. In teen tweede geval werd een Panic looper aangevallen door twee mannen die hem zijn tasch ontrukten. Hij zette zijn aanvallers na en haalde hen in toen zij in hun auto wilden sprin gen Fr ontstond een worsteling, Wfta/rb'j «de man zijn tasch weer aan zifn aanvallers wist te ontrukken.. Ook-Zij waren gedwongen er zonder buit van door te gaan. SOVJET -SPIONN AGE. n Pi'terfeld (Duitschland) bestond «mds e enigen tijd vermoeden dat mdustrie-éle spiorinage werd ge ul egd, bij de I; G. Farbenwerke. Vier pe rsonen zijn als verdachten gearresteerd, zij behooren tot de com munistische partij. mm W-AP. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Sehoorthonmclll Cour.nl MAANOAO 2 NOVEMBER 1WI. mijngasontploffing in SCHOTLAND. Tien slachtoffers. Zaterdagmiddag om half twee. tien minuten-Voord®1 de laatste tien mijn werkers de Bowhill-mjjn te Loch* flelly (Schotland) zouden verlaten., heeft een mijngasontploffing plaats ®Er waren op dat oogenblik. in den op 600 meter djepte gelegen gang slechts tien mannen aanwezig. Het ongeluk werd ontdekt door een op richter Hoewel half bewusteloos door het uitstroomende mijngas. kon acxin «t=<- hii toch nog het alarmsignaal geven Reddingsploegen, /Vlie elk uit negen man bestonden, daalden in de nujn af. De eerste ploegen namen kanarie vogeltjes mee, doch zesmaal achter een vielen de diertjes dood door het aanwezige mijngas. Zes uur na de ramp waren de reddingsmanschappen nog niets verder gekomen, cfoeh on versaagd meldden zich steeds weer fiieuwe mannen, om te trachten hun kameraden te redden- Ten slotte waren enkele mannen, voorzien van gasmaskers, in staat, kruipende op handen en voeten de Slachtoffers te bereiken. Negen man nen lagen tesamen in een hoek, waar zij door de kracht Üer ontploffing waren neergeworpen en op slag ge dood. De tiende man wes een tiental meters ver weggeslingerd. De lijken mmmam /Inn.lulr .'ünn ri L' t PT1 ÖPiIcfIIP" in net magazijn van het mijngeL^. datItot lijkenhuis was ingericht. Som mige slachtoffers konden slechts her kend Worden door de aan hun gordel bevestigde veilidfreidslamp. Dit ongeluk js het ernstigste^ dat ooit in de kolenmijnen van Fifes- hire heeft plaats gehad. A mild*. Rohda I speelde Zondagmid dag haar rijfden competitiewedstrijd te gen Vreeswijk I. De uitslag was 6<1 in het voordeel van Vreeswijk I. Van de vijf wedstrijden heeft Rohda. I er nu vier verloten, dus er zal beter aangepakt moeteji worden om zich in deze klas te haven. Rohda II deed het beter en won in Utrecht van V.I.O.S. III met 31. Rohda II heeft nu vier wedstrijden ge speeld, is nog steeds ongeslagen en staat no. 1 op de ranglijst. Krimpen a.d. Lek. Zondagmiddag speelde „Dilettant I" een voetbalwedstrijd tegen „Gouderak". De verwachtingen voor dezen wedstrijd waren bij het pu bliek zeer hoog gespannen,, wat tot uit drukking kwam in het groot aantal be- coekere. De uitslag was een gelijk spel, 22. De snelheid van de spelers uit Gouderak was opvallend, doch bij „Di lettant" waa de baltechniek veel beter. Het gevolg hiervan was, dat de achter- Spelers van onze plaatsgenooten soms weinig kans zagen die ballen goed weg te werken. Voor beide clubs viel uit de zen wedstrijd wat te leeren. De scheids rechter had geen gemakkelijke taak. „Dilettant II" speelde een wedstrijd tegen „Waddinxveen" aldaar. De gast- heeren wonnen met 81. Lekkerkerk. De uitslag van den ge houden voetbalwedstrijd gespeeld te Wad dinxveen is: „Waddinxveen II">,L. F C. II" 12 in het voordeel van onze club. Moordrecht. Zondagmiddag werd Op het sportterrein alhier de wedstrijd „Moordrecht I"„Ter Laak I" gespeeld. Moordrecht won met 3—2. Schoonhoven. De uitslagen van de gis teren gespeelde wedstrijden zijn: „L.S.V. I" (Leerdam)—.„Sportclub I" 81; „Sportclub II"„Moordrecht II" 2—0. J. van J. te Gouderak. Ala u ant woord wilt hebben op uw vraag, moei u ons uw naam opgeven. Op ongetoekende vragen wordt niet geantwoord. INGEZONDEN MEDEDEELING. Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt Let bij het koopen-daar speciaal op, want dh alleen garandeert U de echtheid. SCHOONHOyENSCHE PRIJZEN. Mijnheer diè Redacteur. In uw blad van Maandag 26 October las ik in een ingezonden stuk van een „Huismoeder". Gaarne wilde ik die even antwoorden. |n voorbaat mijn oprechten lank voor dè verleende plaatsruimte. Voordat Uien soms die zuinige Huis moeder gaa/t volgen en naar Den Haag gaat om kruidenierswaren te koopen, wil ik tooh enkele nog zuiniger huismoeders waarschuwen en zeggen: blijf thuis. Voorop moet ik zeggen, dal^het ver schil van prijzen, zooals in m blad is aangegeven, groote lefcgenkl zijn. Dan zou ik willen vragenheeft die zuinige Huismoeder wel verstand van al die waren? Al wat u opnoemt, kunt u in Schoon hoven krijgen, zelfs nog goedkooper; be halve Suiker. Suiker wordt op veel plaat sen voor reclame-artikél gehouden. Ik weet een plaats, waar de suiker 15 cent per pond kost. Wat de koffie betreft, het verschil dat u opgeeft, is werkelijk be lachelijk: 70 cent per kilo. Een winkelier in Schoonhoven wil gaarne voor 70 cent een pond koffie en een pond suiker geven. U ziet dus, dat die Huismoeder niet goed met de prij zen en kwaliteiten op de hoogte is. U, Mijnheer de Redacteur, begrijp ik ook niet, dat u dergelijke groote leugens opneemt. U zal zeggen: ik wist niet, dat de Schoonhovensche prijzen zelfs goed kooper zijn dan in Den Haag. U schrijft: Haringen 6 cent in Den Haag, 10 cent in Schoonhoven; en iederen dag komt een koopman met haring langs uw deur en hij sohreèuwt met een geweldige stem: 3 haringen voor 10 cent. U dankend voor de- plaatsruimte. WINKELIERSVEBEENIGING „SCHOONHOVEN VOORUIT". Schoonhoven, 2 November 1931. (We hebben in dit schrijven een ge deelte moeten schrappen, dat een uitval inhield naar ons blad, welke niet torsa de diende. We maken uit het artikel op, dat het bestuur van de Winkeliersvereeniging niet begrijpt, dat we den winkeliers een veel beteren dienst hebben gedaan met de opname dan, zooals het bestuur ver langt, met een weigering van opname. Zoo'n weigering zou alleen opgevat kunnen zijn als vrees voor bekend maken van de prijzen, terwijl nu de winkeliers volop gelegenheid hebben, hun prijzen te verdedigen. Red.) CHR. LEESKRING EN CHR. VOLKS BIBLIOTHEEK. Geachte Redactie. Vergun mij een kleine opmerking te mogen maken over een berichtje in de Schoonhovensche Courant van 30 Octo ber 1931. Onder Bergambacht staat het volgende: „De bibliotheek van de Geref. Kerk is weder geopend. Iederen Vrijdag avond ia er zitting in de School met den Bijbel, tot het afgeven van leesboeken". Uw beriohtgever weet beter, en daarom mag hij (ik wil aannemen, dat hij het zonder opzet gedaan heeft) geen «tem ming maken door onjuiste mededeelin- gen. De bibliotheek heeft, evenmin als de Leeskring, leta nit te staan met de Geref. Kerft. Mannen en vrouwen van de Her vormde Kerk werken samen met die van de-Geref. Kerk om te zorgen, dat er mogelijkheid bestaat, dat er in de ge zinnen Christelijke lectuur komt. die be warend en opbouwend werk.t Er bestaat dan ook in Bergambaoht een Christelij ke Leeskring, die tevens zorgt draagt voor een Christelijke Volksbibliotheek, en van geen enkele Kerkformatie uitgaat. Men behóeft dus niet le denken, dat het deetaemen er aan tot Bb Geref. Kerk leidt. Het schijnt net zoo iets te zijn, ala toen dezen zomer van zekere zijde strooi biljetten werden verspreid met den in houd. Wie op lijst 2 (de anti-revolutio naire) stemt, stemt Gereformeerd. Dat er nog menschen zijn, die zulk een on zin in verkiezingsdagen gebruiken, is nog verklaarbaar, maar in normale tij den dient men zioh tooh nauwkeuriger uit te drukken. Met dank voor de plaatsing, S. KAMER, Administrateur van den Christelijken Leeskring. Bergambacht, 91 October 1931. EDISONS ERFENIS, Edison had vier kinderen uit een eerste en twee uit het tweede huwelijk. Aan de twee laatsten heeft hij het grootste deel van zijn vermogen van 14 millioen dol lar Termaakt en de kinderen uit het eer ste huwelijk zijn daarover niet tevreden. Zij willen aantoonen, dat hun vader, toen hij dat testament maakte, onder den invloed stond van die kinderen en niet helder van geest meer was. Het portret hierboven is dat van Char les Edison, den zoon uit het tweede hu welijk, die beschuldigd wordt zijn vader te hebben beïnvloed. NAAR DEN VREDE. ziin vrwiRoiut0 ©^nieuwe oorlogstank bedacht, die zoowel te water als te land k#Ü«4W doen, Het plaatje geeft hoven te zien, hoe de machine een Aoogtt nttmt «n ondtr hoe dt tank door het water Taart, Te Zevenhoven geraakte de doch ter van den landbouwer C. J. Poel door een gasstel in brand. Ze kreeg hevige brandwonden aan haar lichaam en ge laat. In een ziekenhuis te leiden is zij aan de gevolgen overleden. De 15-jarige slagersbediende J. H. ten Kate kwam te Apeldoorn uit een poort en wilde de straat oversteken. Hij werd overreden door een autobus en on middellijk gedood. Te Helmond is het 13-jarige meisje Van den Berg op den Geldropschen weg door een vrachtauto overreden en ge dood. De chauffeur reed door; zijn naam is nog onbekend. Aan het strand van Schiermonnik oog is een witgeschilderde sloep aange spoeld, waarop de naam Pass of Mei fort voorkomt. Een 37-jarige wielrijder slipte in de Jan Hendrikstraat te Den Haag bij het uitwijken. Hij viel en werd aange reden door een vrachtauto. In het Zie kenhuis aan den Zuidwal is hij aan de gevolgen overleden. Te Soekaboemi is een inlandsch of ficier van Justitie, belast met de inning van boeten, op last van het parket ge arresteerd. Hij wordt verdacht van ver duistering van twintigduizend gulden aan in de laatste vijf jaar geïnde boe ten. Hij legde een bekentenis af. -Nabij de luchthaven van Buenos- Aires kwamen in den mist vier vliegtui gen in de lucht in botsing. Eén vlieger werd gedood, vijf andere vliegers en in zittenden gewond. Bij Slit (Roemenië) is een bom bardementsvliegtuig van de Joegoslavi sche vliegschool in zee gestort. Alle vijf inzittenden werden gedood. De militaire strijdkrachten hebben, vereenigd met de politie van Pernambu- co, de opstandelingen aldaar overmees terd. Het oude Schotsche slot Gaaroch- dalry in het graafschap Kirkcudbright is tot den grond toe afgebrand. Kostbare meubelen, schilderden en Oostersche kostbaarheden weril'en een prooi der vlammen. De schade wordt geschat op ongeveer f 600.000. Daar direct de tele foondraden doorbrandden, duurde het twee uur, voordat de brandweer verscheen In heel Engeland, zoo meldt Reu ter, zijn teekenen waar te nemen van een herleving der industrie. Tal van Britsche fabrikanten bereiden plannen voor om hun fabrieken en werkplaatsen te veranderen .teneinde de productie te vergrooten. In de eerste negen maanden van dit jaar zijn in de Ver.' Staten meer dan 24.000 personen door auto-ongelukken om het leven gekomen. Dat is gemiddold bijna 90 menschen per dag. Te Parijs is op last der politie een bank gesloten. De directeur is gearres teerd wegens het misbruik maken van vertrouwen. Het passief zou vele millt- oenen bedragen. Door een ontploffing in een mijn bij Moc&naqua in Pennsylvanië werden een week geleden zes mijnwerkers bedol ven. Thans zijn twee hunner met groote moeite gered; de andere vier zijn van honger en uitputting omgekomeh. Twee militaire vliegers zijn nabij Nottingham (Engeland) met elkaar in botsing gekomen en gedood. Dit is het veertigste ongeluk bij de Engelsche mili taire scheepvaart gedurende 1981 en to taal werden 67 personen bij deze vlieg ongevallen gedood. NED. HERV. KERK. BLESKENSGRAAF. Woensdag 4 No vember, 's avonds 6.30 uur, de heer A de Redelijkheid, van Ouderkerk a.d. IJa- eel. GOUDRIAAN. Woensdag 4 November, 's avonde 0.30 uur, do heer W. van Leeuwen, Godsdienst-Onderwijzer te Schoonrewoerd. Onderwerp: „Gods woord over de crisis dezer dagen". GRO0T-AMMERS. Woensdag 4 Nov., 's avonds 6.30 uur, Ds. J. van Amstel. Dankstond voor het Gewas. JAARSVELD. Woensdag 4 November, 's avonds 6.30 uur, Da. J. H. Koster, van Montfoort. Dankzegging voor het Ge was. KINDERDIJK. Woensdag 4 Novem ber, 's avonds 7 uur, Ds. G. A. Pott, vau Kralingen. Dankstond voor het Gewas. LANGERAK. Donderdag 5 November, 's avonds 6.30 uur, de heer J. Kars, Godsdienst-Onderwijzer te Brandwijk. Rede voor de Knapenvereeniging op Ge ref. Grondslag. LEKKERKERK. Ned. Herv. Evange lisatie. Woensdag 4 November, v.in. 9.30 uur, n.m. 2.30 uur en 's avonds 7 uur, de heer C. Kramp. Dankdag. OUDERKERK a.d. IJ8SEL. Donder dag 5 November, avonds 7 uur, Ds. W. J. van Lokhorst, van Hilversum. Dankstond voor het Gewas. WIJNGAARDEN. Dinsdag 8 Novem ber, 's avonds 7 uur, de heer Vroeg-in- de-Wei, van Middelharnia. Dankstond voor het Gewas. GEREF. KERKEN. GAPELLE a.d. IJSSEL. IJsselmond- sch© Laan. Dinsdag 3 November, 's av. 7.30 uur, de heer J. H. Schoonderbeek, van Putten op de Veluwe. GOUDA. (Tijdelijk Dienst in de Sint Janskerk). Woensdag 4 November, 's av. 8 uur. Ds. J. P. C. ten Brink. Dankstond voor het Gewas. LANGERAK. Woensdag 4 November, vm. 9.30 uur en 's avonds 0.30 uur, Ds. Jansens. Dank- en Bededag. NIEUW-LEKKERLAND. Donderdag 5 November, avonds 7 uur, De. A. van de Weg, van Ottoland. Dankstond voor het Gewas. PEURSUM. Donderdag 5 Noveber, v.m. 10 uur en 's avonds 7 uur, Ds. Snoei, van 's-Oravenmoer. Dankstond voor het Gewas. SCHOONHOVEN en WILLIGE-LAN- GERAK. Woensdag 4 November, 's av. 7 uur, Ds. J. Hoekstra, Dankstond voor het Gewas. VRIJE GEREF. GEM. WADDINXVEEN. Woensdag 4 Nov. 's avonds 7 uur, Ds. Grisnigt. Dankstond voor het Gewas. CHR. GEREF. KERK. AMEIDE. Donderdag 5 November, 's avonds 0.3D uur, Ds. J. A. Riekel, van Sliedreoht. Dankuur voor het Gewas. NIEUWSPOORT. Donderdag 5 Novem ber, 's avonds 6.30 uur, Da. J. Reesink, van Noordelooa. Aanvang Catechetisch onderwijs. NOORDELOOS. Woensdag 4 Novem ber, v.m. 9.30 uur en 's avonds 0.30 uur, Ds. J. Reesink. Dankstond voor het Ge was. PAPENDRECHT. Donderdag 5 Nov., 's avonds 7.30 uur, Da. L. S. den Boer, van Leerdam. Dankuur voor het Gewas. MOERCAPELLE. October. Ingekomen: A. van der Erk en gezin, van Zeg waart naar Moercapelle, Hclle- voetsbrug. WADDINXVEEN. October. Geboren. Wilhelmina Petronella, d. van G. F. v. Vliet en A. C. M. Nabor. Johannes Nicolaas, z. van L. A. Vorgcer en J. C. de Goey. WIJNGAARDEN. October. Geboren: Baatiaan Pieter, z. van J. C. de Wiildt en T. de Jager. AMSTERDAM, 2 Nov. (Draadloos). Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 582 vette koeien, waarvan de prijzen wa ren: le kwal. 7275, 2e kwal. 00—68, 3e kwal. 50—<58, mindere soorten 4048 per K.G. Slachtgewidht; 79 melk- en kalfkoeien f 240—330 per «tuk; 108 vette kalveren 2e kwal. 5806, 3e kwal. 50 68 per K.:G. levendgewioht; 65 nuchtere kalveren f 7—43 per stuk; 90 sohapen f 22—28 per stuk; 900 varkens, vleesch- varkens, wegende van 90—110 K.G., 49 —50, zware varkens 4449, vette var kens 47-48 per K.G. slaohtgewioht; 51 paarden f 88—450 per stuk. GORINCHEM, 2 Nov. Veemarkt van hedo Aangevoerd 35 runderen, 2 nuch tere kalveren, 2 varkens, 1047 biggen, 144 overloopers. Prijzen: Melkkoeien f 175—290, zware kalfkoeien f 280—320, kalfvaarzen f 175 —275, guiste vaarzen f 130170, pin ken f 90—140, vaarkoeien f 100—230, graskalveren f 40—70, nuchtere fokkal- veren f 16—18, dito export f 710, drachtige varkens f 60—60, natte «eugen t 50—60, overloopers I 1425, biggen f 10-14, Eieren f 7.50-8 per 100 stuks, buneiarea I 460—BJ2Ö per 100 stuks. OUDEWATER, 2 Nes. (Tlefo^eeh). Kaasmarkt van heden. Aangevoerd flO partijen, tesamen 2700 stuks, 13.500 K.G. Prijzen: le soort met ryksmerk f 3336, 2e soort idem I 30—32. Handel matig. ROTTERDAM, 2 Nov. (Draadloos). Heden waren de prijzen der aardappelen als volgt: Brieisohe eigenheimers f 8.25 —3.60, Zeewsohe blauwe f 3.30—8.80, ZeeuwSche eigenheimers f 2.80—3.20, Zeeuwsoiie bonte f 3,308.80, Eigenhei mers drielingen f 2—2.25, Weetlandsoho ronde 68 cent; BI. Eigenheimers f 8 3.26, Eerstelingen f 0.808.10. ROTTERDAM, 2 Nov. (Draadloos). Ter veemarkt waren heden aangevoerd 505 vette runderen, 242 vette kalveren, 1279 schapen of lammeren, 1282 var kens. Koeien 37 «-40, 32 H—35, 20—25 ct.j kalveren d2X—65, 50—56, 40—45 ct.; schapen 2280, per stuk f 1449, lam meren 15$1, zuaglammeren f 1520 per stuk; varkens 21H, 21, 20. Overzicht: Koeien kalme handel, prij zen gelijk aan de vorige week; vette kal veren tamelijke handel, prijzen onveran derd; varkens handel redelijk, prijzen ge lijk; schapen en lammeren lustelooze handel, prijzen met moeite gehand haafd. GROOT-AMMERS, 81 Oct. Aan de kaasmarkt alhier waren Zaterdag aange voerd 24 partijen met le zamen 676 stuks kazen, wegende 4732 K.G. Prijzen: met rijksmerk le soort f 3133, idem 2de soort f 2880, ongestempelde f 2829. Handel matig. UTRECHT, 31 Oct. Veemarkt. Aan voer 3716 stuks voe. Prijzen: Stieren 2534 cent per K.G., kalfvaarzen f 160 240, pinken f 80—130, melkkoeien f 200—280, kalfkoeien f 220300, vare koeien f 140220, allen per stuk; slacht koeien le 3042 cent, 2e 3185 cent, 3e 2680 cent; alles per K.G.; magere kal veren f 40—80, nuchtere kalveren f 6 10, magere varkens f 1732, «ohammen f 10—17, biggen f 6—9, magere scha pen f 20—30, lammeren f 1822, allen per «tuk. Heden behaagde het den Heere, na een langdurig, ge duldig gedragen lijden, van onze zijde weg te nemen onzen geliefden Broeder en Oom in den ouderdom van 83 jaar en 7 maanden. Uit aller naam, Mej. A. DE RUYTER. Ooudriaan, 30 Oct. 1931. heden behaagde het den Heer?, na een ongesteldheid van eenige dagen, in het Diacehessenhuis te Utrecht, van onze zijde weg te nemen onzen geliefden Zoon, Broe der, öehuwdbröeder, Oom en Verloofde in den ouderdom van bijna 25 jaar. De Heere vertrooste ons i'H dit voor ons zoo smartelijk vei lies. Ons van Uw deelneming overtuigd houdende. Uit aller naam, JAC. SCHOUTEN. Polsbroek, 31 October 1931 De teraardebestelling zal plaats hebben, D V., op Woensdag 4 Nov tusschen 12 en 1 uur Heden overleed, zacht en kalm tot onze diepe droef heid, na een langdurig en geduidiggedragrn lijden onze lieve Moeder Behuwd Groot- en Overgroo'moeder, Mej. Weduwe van GIJSBERT D£N HARTOG in den ouderdom van 73 jaar en 3 maanden. Uit aller naam H. DÉ^I H \RTOO. Langerak, 31 Oct. 1931 Heden overleed, na een kortstondige zi. kte, onze ge liefde Min. Vader Behuwd en O ootvade», de Heer in den ouderdom van ruim 71 jaar. A. DONKER-Beuzckom. Ameide, L. A. DONKER. H E DONKEU de Visser. en Kleinkinderen. Schelluinen, 31 Oct. 1931. De begrafenis zal plaats hebben op as. Woensdag te uur n m BIEOT ZICH AAN met Jan. of eerder: Boerenarbeider bekend met alle werk. C, DE RODE, Zevenhuizen (Z-H.).

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 2