Gemeenteraadsvergaderingen van: Landhouui en iieeieeii. m De lotgevallen van PIMPELMANS Wat geeft de Radio? iemengd Nieuws. Kerk en School. POSTAUTO GESTOLEN. Nieuws in een paar regels. Ingezonden Stukken. Rechtszaken. Meerkerk Zevenhuizen tm& TWEEDE BlrAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ZN UTRECHT, Schoonhov.n.ch. Oouranl WOENiBAD 4 NOVSWtH T"S1 Dontfsrdtg November. Hilvaraum. A.V.K.O. 8—-10 Gramofoon; 10—10.16 Morgenwijding; 10.16—11 Solisten-concert (Piano, Sopraan en Tenor); 11—11.30 Mevr. Ida de Leeuw —Van Rees over: „Indische kleeding"; 11.3012 Gramofoon; 122 Ensemble Nootaboom en Zang; 2—2.30 Halfuur voor de Vrouw; 3—3.46 Knipcursus voor gevorderden; 8.464 Gramofoon; 46 Ziekenuur; 66 Max Tak over: „Instrumenten en Instrumentalisten"; 6—0.30 Sportpraatje door den beer H. Hollender; 6.307.30 Kovacs Lajoe en rijn Orkest; 7.308 Engelsche les voor beginners; 80 Omroep-Orkest; 0 9.3CT Dr. P. H. Ritter Jr. over: „Aisohylos en Euripides"; 9.30—11 Opvoering van de verkorte Opera „Don Pasquale"; 1010.16 Nieuwsberichten 10.16—11 Vervolg „Don Pasquale"; 11 11.30 Het Gomer-Orkest; 11.3019, Gramofoon. Huizen. K.R.O. 8-9.15 Concert; N.G.R.V. 10—10.16 Gramofoon; 10.1610.46 Korte Ziekendienst; 10,4611 Gramo foon; K.R.O. 1111.30 Gramofoon; 11.3J—12 Godsdienstig halfuurtje; 12.16—2 K.R.O.-Orkest; N.G.R.V. 2— 3 Cursus fraaie handwerken; 3—3.45 Vrouwenhalfuurtje; 4—5 Ziekenuurtje; 66.46 Cursus Handenarbeid voor de jeugd; 6.456.45 Concert; 6.457 Cursus Knippen en Stofveraieren; 7 7.30 Vragenbalfuurtje; 7.468 Pers berichten; 89 Concert door het N. H. M.-Orkest; 99.30 Ouderuurtje; 9.30 10.30 Orgelconcert; 10.30—10.40 Persberichten; 10.4011.30 Gramo foon. Vrijdag 6 November. Hilversum. V.A.RA. 6.46-7 en 7.80- 7.46 Lichaamsoefeningen; 8 uur Gra mofoon; V.P.R.O. 10 uur Morgenwij ding; V.AH.A. 10.15 uur Voordracht door Kees Bakker; 10.80 uur Zangen Piano; 10.45 uur Voordracht; 11 uur Zang en Piano; ll.JÖ uur Toespraak, 11.30 uur Gramofoon; A.VJFLO. 122 Omroep-Orkest en Zang; 2—2.30 Uit- aaending voor Scholen; 2.30—3 Gramo foon; 34 Orkest Leonid Kipnis; V.A. R.A. 4 uur V.A.R.A.-Septet; 6 uur Na Schooltijd; 5.45 uur V.A-R-A.-Orkest; 6.46 uur Dr. J Tinbergen over: „De verdeeling van ihet maatschappelijk product"; 7.16 uur Vervolg Concert; V.P.R.O. 8 uur Catechisatie Kerkge schiedenis; 8.30 uur Concert; 9 uur Prof. Dr. J. Lindeboom over: „Religi- euse achtergronden van onze hedon- daagsohe cultuur"; 9.30 uur Concert, 10 uur Persberichten; 10.15 uur Decla matie door Dora Wallant; 10.45 uur Gramofoon; V.AH.A. 11 uur Opvoe ring van )rDe Steanan" van Gaston Ravel; 11.30—il2 Gramofoon. Huizsn. K.R.O. 89.15 Concert; 10— 11.30 Gramofoon; 11.3012 Halfuur tje voor zieken en ouden van dagen; 12.15—1.46 K.R.0.-Kwintet; 1.46—2.15 Gramofoon; 2.15—3.15 Qrgel-oonoert; 3.30K.R.0.-Kwartet en Piano; 6 6.30 Gramofoon; 0.307 Praatje over Postzegels verzamelen; 7—7.30 Land en Tuinbonwhalfuurtje; 7.458 Muzi kale toelichting op het Avond-pro gramma; 89.1Ö K.R.0.-0rkeet; 9.15- uur Nieuwsberichten; 930—11 Concert door het KR.O,-Orkest; 1112 Gra mofoon. richten. Du»: «r moet eenige arbeid in gasfabrieken en dergelijke inrichtingen geschieden. Wanneer nu degenen, die al daar arbeiden, niet geheel en al van de gelegenheid verstoken zijn om aan den openbaren godsdienst deel te nemen, dan zien wij tegen zulk een betrekking geen bezwaar. Men kan wel zeggen: heen, dat doe ik niet; laat de wereld dat dan maar doen, rftaar dat is Kains taai. Als gij het niet moogt, mogen do kinderen dezer wereld het evenmin. En andersom. EEN MOOI WERK. In het Ooetenrijksche Katholieke Tijd- sohift „Das neue Reich" lezen wij een teekening van een mooi werk, dat de Franciscaner pater P. Merka te Heerlen doet. Dicht nabij Heerlen is een zigeu nerekamp met omtrent 80 woonwagens. Onder de bewoners van dit kamp sticht te Pater Merks het „Roomsch-Katholiek Woonwagenliefdewerk", dwz hij begon door tussohenikomst bij de overheid der kampbewoners waterleiding en electfisoh licht te bezorgen en trok vervolgens zelf met een woonwagen metterwoon in 'het kamp. Deze wagen werd nu voor de anderen het voorbeeld van reinheid en tegelijk school en kapel. Voort» won de pater een aantal Heerlensche jongedames om te helpen met het wasschen, reini gen, onderwijzen, voeden enz. der klei ne kinderen; ook om met deze te wande len en te spelen. En het resultaat van den arbeid is thans, dat 50 volwassenen en kinderen uit het kamp gedoopt zijn en 30 kinderen ter communie gingen. Het kamptelt 400 bewoner». Vechtpartijen en drónkenaohappen zijn er nu zeldzaam geworden. Polsbroek. Gekozen werd in de plaats van den heer P. Klever te ÏBenschop, die bedankt had, de heer R. A. Straver, te Benschop. De melkboeren hebben hier den prijs der melk van 9 op IQ cent per liter gebracht. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Alphen a.d. Rijn Ds. G. D. Kuiper te Aalsmeer. DE GESCHIEDENIS VAN EEN BIJBEL. Omstreeks 1720 bevond zich aan boord van een Nederlandeoh sohip, dat aan de Oostkust van Noordelijk Mexico voor an ker ging, een Zweedsoh zeeman, die 'twtist met de overige bemanning kreeg en ge dood zou zijn, indien hij niet een be scherming had gevonden bij het Indiaan- echo opperhoofd Chipaqua, die hem te gen zijn vervolgers verdedigde. Uit dank baarheid bood de zeeman Chipaqua een bijbel aan, welke sedert door Chipaqua en zijn afstammelingen werd bewaard, die den bijbel als oen heilig erfstuk be schouwden en op hun tochten overal mee namen. De laatste eigenaar, die in de rechten heeft gestudeerd, en advocaat is geworden, hoorde, dat giften werden ge vraagd voor een nieuw Zweedsoh-Ame- rikaansch miüserum en zond toen de oude bijbel met een nauwkeurig verhaal van de omstandigheden, hoe deze in het be zit van rijn familie was gekomten. Zijn belangstelling' voor het oude erfstuk was zoo groot, dat hij Zweedsoh heeft ge leerd, om den bijbel te kunnen lezen. DS. LINGBEEK OVER ZONDAGS RUST. In het Hervormd Weekblad de Gere formeerde Kerk geeft het Tweede Kamer lid Ds. C. A. Lingbeek, weldra predikant van Urk, zijn oordeel over de vraag, of aan Ghristen-jongemenscben geadviseerd kan worden (zulks met het oog op de Zondagsrust) om bij de puljlieke bedrij ven een levenspositie te zoeken. Ds. L.'s antwoord zegt o.a., dat de Zondagsrust natuurlijk niet volstrekt 'kan zijn. Koeden moeten worden gemolken. Ook kan men de kippen niet verbieden eieren te leggen En e\emnin te eten. En de groote stad kan men op Zondagavond niet heel of half in dujster zetten. Dat zou voor de goede menschen een groote kwelling en voor de b oozen een prachtige gelegen heid zijn om werken der duisternis ts tor EEN STOUT STUKJE, Vergissing In het spel. Een nieuwe postroof, in echt Amjeri- kaanschen stijl uitgevoerd, heeft Maan dagavond in de hoofdstad plaats gehad. Om tien minuten over zevenen hield 'n postauto, bestemd voor het vervoer van brieven en drukwerken uit de brieven bussen, voor het bijkantoor in de Van Eeghenstraat hoek Cornelia Sohuytstraat stil. De chauffeur, J. Beusman, begaf zich naar de bus, die voor het bijkan toor staat en lichtte het bovenvak, be stemd voor de brieven. Toen hij de zij klep had geopend, en juist de brieven in den zak deed, hoorde hij plotseling het geluid van zijn motor en omkijkende, zag hij tot zijn groote verbazing, den wagen in pijlsnelle vaart wegrijden. Beusman kon niet dadelijk wegkomen, daar de sleutel, die in het slot van de brievenbus stak, met een ketting aan zijn uniform verbonden was. Toen hij zich vrij had gemaakt, was de automobiel reeds in de richting van het Willemspark verdwenen. Teruggevonden. Even later zagen in de Jacob Jordaan- straat twee jongens een postauto stoppen Zij bemerkten, dat twee mannen achter het stuur wegsprongen, de achterdeur openden en met een paar zakken ver dwenen. Zij liepen snel naar een perso nenauto, die voor den postwagen stond, stapten in,, en verdwenen ar mede. De geroofde auto bleef met den draaienden motor achter. Hun moeder stelde de politie van het bureau Overtoom van dit zonderlinge ta fereel in kennis en deze begreep, dat het gevonden voertuig de verdwenen bestel wagen moest zijn. Eiii schrale vangst De daders hebben een zeer magere buit .gemaakt. Want de beide zakken, die zij gestolen hadden, hielden al heel wea ning waarde in Een der zakken was af komstig van de brievenbus in de Hobbe- mastraat tegenover Parkzicht en bevat te niets anders dan brieven; de andere zak hield drukwerken in, die de chauf feur uit verscheidene bussen had gelioht. Hoogstens kunnen dus in de eerste zak eenige stukken met aangeteekende waar de zijn geweest. Maar de daders hebben rich dan ook vergist. De chauffeur van den brie ven auto was namelijk tien minuten te laat bij de bus in de Van Eeghenstraat ge weest, en op den bewusten tijd had eigen lijk de volgende wagen, die de geld trom mels van het bijkantoor komt halen, moeten verschijnen. Deze vertraging heeft hun parten ge speeld. Anders was hun buit ongetwij feld veelgrooter geweest. HET COMMUNISTISCHE ARCHIEF. Bedreiging tegen het leven van den heer Baart? Dat deyaemoederen in de Neder land- echo comwEyfijKhwhe kringen in heftige beroering door de publicatie van het coc^nunistische archief, dat te gen een geringe som door den fascisti- schen leider, den heer Baars, van een vertrouwensman van de Communistische Partij was gekocht, was te verwachten. De laatste dagen, zoo meldt de Nwsbr., liepen hardnekkige geruchten, dat de heer Baars door communisten ontvoerd zou zijn. Het blad heeft daarover van alleszins bevoegde zijde, verrassende miededeelin- gen ontvangen, n.l., dat de heer Baars niet ontvoerd was, doch zich wel schuil hield. De Duitsche politie zou den Nederland sche autoriteiten hebben medegedeeld, dat enkele Duitsche communisten naar ons land gezonden waren, met de op dracht, den heer Baars van hpt toon eel te doen verdwijnen. De Amsterdamsohe politie nam daar op omvangrijke maatregelen om. deze on- gewensobte elementen in handen te krij gen, hetgeen tot dusvefre evenwel nog niet gelukt is. Tevens werd de heer Baars in kennis gesteld met hetgeen de Duitsche „moordploeg" met hem voor had. Denxelfden nacht nog, n.l. Zondag nacht voor Mn week, om 4 uur, hMft, toen de heer Bears per auto Amsterdam verlaten en is naar een veilige schuil plaats in Den Haag gekomen, zoo meldt het blad. Voor zijn persoonlijke veiligheid werd hij begeleid door een s.g. fascistische stormploeg. Inmiddels heeft de heer Baars Maandag zijn Haageche schuilplaats weer verlaten en elders in ons land een veilig onderkomen gezodht. In verband met deze zaak wordt het fascistisch secretariaat door de Amster damsohe recherche bewaakt. MOORD TE KIEL. Te Kiel betrad een leeraar een huis in de Schauenburgstrasse. Met een mee stak hij de 18-jarige dochter des huizee zoo danig, dat zij nog nauwelijks het huis van buren kon binnenvluchten, waar zij na eenige minuten aan de bekomen ver woning overleed. Zij was door twee stdken in de borst getroffen. De dadt sneed zich daarna beide polsaders door en stak zich ter hoogte van het hart in de borst. Op weg naar het ziekenhuis overleed hij. De aanleiding tot het drama is onbekend Het meisje bezooht een an dere school dan die, waaraan de leeraar les gaf. VIERENTWINTIG ECHTGE- NOOTEN. Vierhonderd verloofden. Jeannette Layetle. de dochter van een koopman te Reims, kon reeds ais jong ding constateeren, dat de man nen haar naliepen. Ze was brutaal genoeg om daar partij van te trekken. Maar het was naar niet voldoende jruet deze mannen verkeering aan te knoopen; ze vond het prettiger, door hen getrouwd te worden en het maak te Voor haar niets uit, dat ze dra over een jnannelijken .tarem beschikte, wielke eiken oud-Turkschen nabob tot eer gestrekt zou hebben. In de elegante internationale bad plaatsen ving ze de rijke mannen. Amerikanen, Engelschen. Italianen, Ffanschen. Ze wist ze zóó te betoove- fen, dat ze haar willoos naar Gretna Green volgden, waar Jfeannette steeds weer in de beroemde smidse getrouwd Werd. Jarenlang woonde zij afwisse lend eenige maanden in New York. in Londen, in Parijs in Rome, steeds hij ©en van haar wettige echtgenooten. En alles wist ze ze wijs te maken, dat 25e afwisseling moest hebben, dat ze reizen moest en dat ze het niet |uthieldval te lang onder één dak te huizen. Geen van haar echtgenooten kwam op het idee, dat zijn vrouw deze Vacantie noodig had voor andere huwelijken. Een harer Amerikaansche echtge nooten was zóó rijk, dat hij haar een reis om de wereld liet maken, welke -twee jaar duurde. Het is begrijpelijk, dat Jeannette ook tijdens deze reis nog een keer of wat trouwde, anders had Te geen plezier gehad. Doch (ook deze kruik ging zoo lang te water tot zjj brak Een stumperig toeval bracht Jeannetle's gedoe aan het licht Een harer verlaten echtge nooten, kwam toevallig in een kerk te Parijs, waarin net een jong paartje getrouwd werd. De vreemdeling wilde mooie bruid van wat dichtbij zien HUWELIJKSDRAMA. Era Hamburgsche vrouw was haar xnan ging zij een tweede h lijk, aan, dat zeer ongelukkig omdat» Ide man de kinderen, uit haar eerste huwelijk gelukkig ge trouwd geweest. Na den dood van zij een tweede huwe- 1 was., t haar eerste huwelijk meegebracht, steeds achteruitzetle. Toen er nog moeilijk heden in geldzaken kwamen, waren twisten aan de orde van den dag. Hfet Jkwam tenslotte tot een ver bitterd echtscheidingsproces, waarin de vrouw door onware getuigenver klaringen hel onderspit moest delven. LJitj vertwijfeling hierover trachtte zij feichzelf en haar kinderen, door een gaskraan open te zetten, het leven te benemen. Zij werden echter alle drie gered. De vrouw heeft nu terechtgestaan. Zij schetste b|ij de behandeling van het proces ?ulk een aangrijpend beeld van haar huwelijksleven, dat het Ü.M. verschillende omstandigheden in aan merking nam en slechts zes weken gevangenisstraf eischte, met aftrek van de voorloopige hechtenis. De rechtbank ging nog verder en sprak \haar vrij. y DE LIJKEN IN DE KOFFERS. Era valsche zelfbeschul diging.? Wij hebben gemeld, dat na de ont dekking van de lijken in de koffers te Los Angeles mevrouw Judd bekend heeft haar twee vriendinnen ver-t moord te hebben. Z|ij is thans opgenomen in het hos pitaal, daar zij totaal overspannen is. Inlusschen heeft zich een jong scheikundige, Williams genaamd, af komstig uit El Paso (Texas) bij de politie aangemeld en daar zulke sen- sationeele verklaringen afgelegd, dat mien hem op staanden voet heeft ge arresteerd. Ik (beging de moorden, zeide hij, ik hielp ihaar, en ik heb mevrouw Leroy eigenhandig gedood. Deze bekentenis legde hij af in het bijzijn van mevrouw Judd. die hem toeschreeuwde Huud toch je mond dichfcJ Zij weigerde alle verdere mede deelingen, zelfs aan haar advocaat. Williams zeide nog verder: Ik zag deni twist in het landhuisje te Phoe nix en schoot op mevrouw Leroy zijn moeder schrik had willen aan jagen en in de lucht had K willen schieten. Dit laatste nam de recht bank aan. Zij oordeelde den jongen niet schuldig aan den moord maar wel aan het veroorzaken van dood door onvoorzichtigheid Hij werd vrijgesproken maar naar een verbete ringsgesticht geznden Het andore geval speelde zich af in Montpellier, waar een 30-jarige land bouwer gehuwd en vader van eenige kinderen, zijn vader met vier revol verschoten doodde. Hij deed dit om zijn moeder te beschermen en daar a^e het er over eens waren, dat hij een fatsoenlijk mensch was, en dat zijn vader iemand was geweest waar niemand mee kon opschieten en die zijn vrouw mishandelde, om dat zij niet rond kon komen van het karig weekgeldje, dat hij haar in zijn gierigheid gaf, nam de jury verzach tende omstandigheden in aanmerking en sprak de rechtbank den verdachte vrij. Qn bevond dat ze een fantastische ge lijkenis had met een vrouw, die nii getrouwd en die hem sinds lang ver laten had- De politie werd gewaarschuwd, Jeannette Layette werd in verhoor genomen en de avonturierster viel door de mand. Z|e openbaarde aan het gerecht, dat ze Vierentwintig maal getrouwd en ver ofver de vierhonderd maal verloofd is geweest. Ze legde haar dagboek over, waar ze alles, huwelijken en verlovingen nauwkeurig opgeteekend had en dat ook uitsluitsel geeft over de inkomsten, welke ze uit deze ver bintenissen heeft getrokken. I.tHTPUR DOODGEHONGERD. Uit gierigheid. Te Toulouse woonde een bejaard echtpaar, beiden ruim 60 jaar. reeds jaren in een armoedige woning in het centrum der stad. Het was geen geheim, dgt de man volkomen onder aen invloed van zijn vrouw stond, die zóó gierig was, dat zij dagen lang geen centime voor de noodzakelijkste levensmiddelen uitgaf. Reeds een veertien dagen geleden had de huis eigenaar het echtpaar vermagerd en ziek op zijn kamer gevonden en ge bracht, de vrouw te bewegen de noo- dige levensmiddelen te koopen. Toen hij Zaterdag wederom de wo ning betrad, vond nij de oude vrouw dood in bed. terwijl de man nog slechts zwakke teekenen van leven gaf. Een geneesheer constateerde bij beiden ondervoeding. Bij onderzoek vond men in eetn kast iii de woning een spaarbankboekje met een bedrag van meer dan tienduizend gulden. hecht men toch geen geloof aan het ""ilüami toen ze me aanviel. Daarna heb ik mevrouw Judd geholpen, de lichamen in te pakken in twee koffers en de sporen van de daad te verwijderen Hoewel men er van overtuigd is. dat< mevr Jujdd onmogelijk de moor den alleen gepleegd kan hebben. pHI och gee verhaal van Williams. EX-KONING ALFONSO YAN HOOGVERRAAD BESCHULDIGD Veertien vervolgingen. In Spanje heeft de commissie, wel ke een onderzoek heeft ingesteld naar de voor de invoering van de dictatuur verantwoordelijke personen, haar werkzaamheden beëindigd. Tegen in totaal 20 personen is een aanklacht ingediend; edhter zullen hiervan slechts 14 wegens politieke vergrijpen vervolgd worden. Ex-ko- Alphonso XIII wordt beschul- van hoogverraad. commissie zet uiteen, dat de verheffing van generaal Primo de Rjvera tot dictator tegen de grondwet is geweest en dat de medebeklaagden. door in een functie aan de dictatuur mede te werken, zich aan een tegen de grondwet ingaande handeling heb ben schuldig gemaakt. Verder hebben de beklaagden de grondwet geschonden door begrootin gen op te stellen, belastingen te hef fen, tie Cortes niet op aen in de rndwet vastgestelden termijn bijeen roepen en door ziqh in het alge meen de bevoegdheden van het parle ment aan te matigen. OUDERMOORD. Twee beklaagd en vrij gesproken. Op één dag zijn in Frankrijk twee rechtzaken behandeld van zoons, die een hunner ouders hadden gedood en Vrijgesproken werden. Het eene geval speeltje fflfeh af voor de rechtbank van Lyon en betrof een jongen van 16 jaar. Hij had eenige terechtwijzigin- gen van zijn moeder gekregen en in woede ontstoken een revolver geno men en op zijn moeder geschoten. De vrouw werd doodelijk gewond en de jongen' nam de vlucht. Toen hij ge- gearresteerd werd, zeide hij de be doeling gehad te hebben zichzelf te dboden. Zijn moeder had hem echter die revolver willen ontrukken en bij de worsteling was het wapen afge gaan. Later zeide hij echter, dat hij Te Middelstem is het 5-jarig meis je van den landbouwer Dees in de gracht bij de boerderij geraakt en ver dronken. Maandagnacht heeft de politie te Aal ten twee Lui lachers aangehouden, die in het bezit waren van geladen revol vers en een compleet stelt mbrekerswerk- tuigen. De Gooische Bank te Bussum heeft haar betalingen gestaakt. De rechtbank zal een bewindvoerder aanwijzen. De N.V. Stoomschoenfabriek A. H. van Schijndel, wier werkplaatsen dezer dagen zijn gesloten, heeft surséance van betaling aangevraagd. Gistermiddag is op het Stadhouders plein te 's-Grawemhage de 18-jarige wiel rijder F. H. van 0. door een vrachtauto aangereden en dusdanig aan het hoofd gewond, dat hij kort daarop is overleden. De gemeenteraad van Jisp heeft in een tweede, extra belegde, begrootings- vergadering, de gegrooting voor 1932 verworpen, omdat men geen kans ziet uog langer rond te komen. Ged. Staten zullen nu voor 1932 voorzieningen moe ten treffen. De enorme van Owen» naar Valley naar Los Angeles loopendz waterleiding, ie op twee verschillende plaatsen, op on geveer 150 K.M. afstand van de stad, in een moeilijk toegankelijke ébrgstreek door dynamiet vernield. De schade is zeer aan zienlijk. Te Ontario is in een der vleugels van een ziekenhuis brand uitgebroken. Vier patiënten zijn in de vlammen omge komen. De rechtbank te Weimar heeft den 45-jarigen boerenarbeider Dassier we gens moord op een acht-jarig meisje ter dood veroordeeld. In een groote vergadering te Oelo eisch ten Noorache boeren terstond de af kondiging van een moratorium voor d ■betaling van hun hypotheek-renten. Te Buenos Aires heeft de politic i een huis in de voorstad Avellaneda fabriek voor het maken van bommen t- dekt. De eigenaar is opgesloten. PROEFTUIN G0RINCHEM. In tegenstelling met 1929, toen he bestuur van de proeftuinvureenigmg niet minder dan 16 keer bijeen kwam om de inrichting van den tum overeen komstig de moderne eischen van den tijd te bevorderen en de moeilijkheden te overwinnen, welke vooral een uitvloei sel .waren van den drogen zomer, kwam Donderdag dit bestuur met den njk»- tuinbouw-consulent te Rotterdam en den bedrijfsleider, gedurende dit jaar voor ds tweede keer bijeen. De voorzitter, de heer G. Kootstra, deelde mede, dat een aanvang gemaakt was met het aanbrengen van een on- dergrondsche bevloeiing van het waren huis, waardoor een eind gemaakt wordt aan de regelmatige besproeiing der ver schillende cultures, welke vaak de oor zaak is van meeldauw en die ook dit jaar aan de tomaten veel schade ge daan heeft. Hoewel de grond aan de Haarsche kade zeer zwaar is, is de structuur in drie jaar als tuingrond reeds zoodanig verbeterd, dat groenten en vruchten van de beste kwaliteiten gekweekt kunnen worden, getuige de drie eerste prijzen, welke dezen zomer behaald werden. Een proef om met het aanbrengen van 43. Wat 'n ontsteltenis bij' de familie Pimpelmans. Meüeer, mevrouw en Botje, 2sea lieten hun heele hebben-en-houden in den steek en re renden met Hannes Mop dm. Nog nooit bad meneer, sedert a'n jongensjaren zóó geloopen. i kanten uit, maar wat 't ergste was: de eens zoo mooie kussens zaten vol klei- 44. Diep verslagen stond de familie I ne gaatjes en zwarte plekken, die er door even later bij den druipenden auto. Het I de vonken waren ingebrand. Wat mi viest, drabbige water, droop er aan alle I toMtandl TWEEDE blad. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhoveneche Courant WOENSOAB 4 NOVEMBER 1881 jaad de structuurverbetering verder door te zetten, gaf goede resultaten. Deze grondverbetering zal nog dezen herfst in het groot ter hond genomen worden. Voor 1932 ia eqn teeltplan ontworpen, waardoor de exploitatiekosten van het kedjijf zullen verminderen. De koude en natte weersgesteldheid van dezen zomer is de oorzaak dat de jonge aardbeien zich minder ontwikkeld hebben dan in 1930. Die in Augustus ge-' plant zijn, zijn vrijwel geheel mislukt, loodat in het voorjaar van 1932 deze bedden van nieuwe planten moeten wor den voorzien, welke eerst in 1933 een goed beschot vruchten kunnen voort brengen. De vergadering besloot om ook in de tweede druivenkas de centrale verwar ming aan te brengen. De Alikante kan men daardoor ongeveer zea weken eer der gereed hebben, waardoor en nog be ter product verkregen wordt en hoogere prijzen te bedingen zijn. De begrooting voor 1932 werd vastge steld met een ontvangst van f 7000 en een uitgaaf tot gelijk bedrag. Nog deelde de voorzitter mede, dat 't Badeelig slot van 1930 vrij zeker geheel gedekt staat te worden; dat de draai- neering van het land uitstekend werkt en het bezoek aan den tuin door -tuin ders nog steeds toeneemt. De algemeene vergadering wordt in Februari 1982 gehouden. Schoonhoven. 3 Nov. '31. PRIJZEN IN SCHOONHOVEN. Mijnheer de redacteur.. Wilt u zoo goed zijn het volgende op te nemen, naar aanleiding van het geschrevene door het bestuur van de Winkeüersvereeniging. Bij voor baat' mijn dank. Ik had van dit bestuur geen erg groote verwachtingen, omdat het wei feesten kan organiseeren maar voor de winkeliers nog nooit iets heeft ge daan, maar ik had toch wel gedacht, dat hetbestuur (tenminste los zou komen op het geschrevene van de Huisvrouw. Eerst ging een week voor bij voor het bestuur begreep, dat het toch iets móest zeggen en toen kwam een stuk dat beter niet ingezonden had kunnen worden. - Mijnheer de redacteur, het bestuur heeft gewild, dat u het geschrevene van een Huisvrouw niet zou geplaa^t hebben, maar dat zou wel het ergste zijn geweest, wat had kunnen ge beuren, want dan zou toch Jesdere huisvrouw gehoord hebben, dat er iets te verbergen was over de prijzen en dat er niets van in de krant mócht komen. Enfin na een week is het bestuur gaan schrijven als het stuk tenminste niet op het kantoor van de krant is bl\jven liggen. (1) En wat schrijft het nu? Het domste wat iemand kan doen. De huisvrouw noemde allerlei prijzen en het bestuur maakt een f>raatje van niets daarover maar weer egt er geen van. Ha. zal nu de Huisvrouw zeggen, zie je wel dat ik gelijk heb, het heele bestuur heeft na een week zoeken en denken geen enkele prijs kunnen tegenspreken. Wat heelt men er aan of het be stuur zegt, dat hetgeen de Huisvrouw schreef ..belachelijk"' is. Dat is geen weerlegging. Wat heeft men er aan of het bestuur een stad weet waar de suiker 15 cent kost. De vraag is, wat die hier in Schoon hoven kost. En om toch iets te zeggen noemt het bestuur den prijs van een leurder. Het ging om winkelprijzen bestuur van de winkeliersvereeniging en niet om leurdersprijzen. Na dit stuk van het bestuur zullen COMMANDO-OVERDRACHT. alle huisvrouwen tot elkaar zeggen.. Het Is dus zoo. Wat een slim en knap bestuur hebben w(j. Ik verwonder mil er al jaren óver dat ide leden daarmee genoegen nemen. Nooit gebeurt er iets voor de winkeliers. Een paar maal per jaar geeft het bestuur een adverten tieblad uit, maar dat is naar ik;hoor alleen om een bestuurslid pleizier tel doen. Enfin dat is dan zoo als het is. maar anders doet het 'bestuur niets, niets. En er zou zooveel te doen zijn voor den winkelstand in Schoonhoven, maar dan moet er een bestuur komen, dat een beetje ver stand heeft van die dingen en dat ook een beetje ijver heelt voor an dere dingen, dan voor feestjes, waar aan wij niets hebben. Uit het ongelukkige stukje in de krant van Maandag kan toch ieder wel zien hoe onbekwaam dit bestuur is. Met dank voor de opname. Hoogachtend, EEN LID VAN DE WINKELIERSVEREENIGING. (1) Neen, dat is niet gebeurd. Wij ontvingen het ingezonden stuk Maan dag 2 November omstreeks 12 uur. Nog ontvingen wii een tweede ar tikel, van ongeveer dezelfde strekking Een défilé van het 12 Reg. Infanterie te Groningen voor zijn scheidenden com mandant, luitenant-kolonel G. Ba-enen, die het commando overdroeg aan luite nant-kolonel I. J. Froger. Van links naar rechts burgemeester Bloemers, de aftredende en de nieuwe commandant. als» het bovenstaande. Alteen vraagt nog deze inzender zeer nadrukkelijk aan het bestuur der Winkeiiersver- eeniging of het nog niet heeft ver nomen, dat er een crisis is en wan- peer de leden zullen vernemen wat het bestuur in verband met deze cri sis denkt te doen. Red. veer 25 cent per pond minder dan bier; men betaalt daar zelfs voor biefstuk 70 cent het pond en hier een gulden en tien cent. Het mooiste vindt ik nog die verge lijking miet den harüngman, die met geweldige stem roept „3 haring an voor een dubbeltje I. Wordt daar mee bedoeld dat deze legen eenzelfden prijs verkrijgbaar zijn bij de Schoonhovensche winke liers? Dan zou die haripgman het niet zoo druk hebben. Het is toch ook niet de bedoeling van U om de prijzen van .,Groente~Japie van den Daim'" te beschouwen als winkeliers- prijzen voor Schoonhoven? Was dat maar waar en dat er dan maar spoedig een ,.Vleesch Japie en een Brood Japiebijkwam, dan Svas het niet ineer noodig om elders inkoopen te doen en zouden de sla gers en bakkers gaan ondervinden dat het hen schade zou doen en zouden zij 'hun prijzen gaan ver- fciinderen en daar moet het naar toel Met groeten en dank. Nog een huismoeder. Schoonhoven, 4 Nov. ,,'31. M. d. R. o Voor het onderstaande s.v.p. een bescheiden plaatsje. Naar aanleiding van een ingezon den stukje, waarin door een „huis moeder" geklaagd wordt over de dure prijzen <jie m Schoonhoven moe ten worden betaald voor verschillen de ariikeien, wil nu de Schoonhoven sche winkeiiersvereenigmg „schoon hoven Vooruit'" Ue zuinige huis moeders een raad geven n.l. om met in den Haag te gaan inkoopen, maar roept hen toe. „BlijfEBiuisl,,' Beten was het geweest ais die ver- eeniging hen den raad had gegeven. „Blijf thuis Wij winkeliers zuilen zor gen dat de zuinige huismoeders niet meer eiders behoeven te gaan om hun inkoopen te doer^ want wij zul- kh zorgen dat, tp hier nfet meer behoeven te betalen dan elders 1 In dat ingezonden stuaje, onder teekend door „een huismoeder'gaat het geloof ik, hoofdzakelijk over ge notmiddelen, zooals koflie, thee, sui ker, boter. euz. maar laat mij het nou eens hebben over levensmiddelen Kan men dan hier zoo voordeelig brood koopen als in Rotterdam, waar het verkrijgbaar ts voor 11 cent per 8 ons? En weet U waarom die prijs daar zoo verlaagd is? Omdat de in voer van het Belgische brood zoo danige afmetingen had aangenomen, dat de bakkers er schade van onder vonden en toen kon de prijs wel zakken. Nu nog het vleesch. Is het (ie winkeliersvereeniging niet bekend dat in de onmiddellijke omgeving het Vleesch verkrijgbaar is voor onge- tolbestorming. Niemand kan men dwingen tolgeld te betalen. Bij de tolbestorming te Jutphaaa op 4 April, maakte de politie proces-verbaal op tegen een auto-bestuurder wegens het belemmeren van het verkeer. Hij werd deswege door den kantonrechter te Utrecht veroordeeld tot twintig gulden boete eubs, vijf dagen hechtenis. Van dat vonnis ging de tolbestonner in cassatie. De Hooge Raad heeft nu ambtshalve het vonnis vernietigd en de zaak verwezen naar de rechtbank te Utrecht, ter berechting en afdoening op de bestaande dagvaarding. De Hooge Raad overwoog daarbij, dat de auto eenigen tijd vlak voor den afgesloten tol boom heeft gestaan en dat de automobi list er zich op beroept, dat hij niet' ach teruit kon en niet kon vooruitrijden zon der den tol te passeeren, waarvoor hij dan echter tolgeld zou moeten betalen, hetgeen hij niet wenschte. Aangezien niemand gedwongen kon worden tolgeld te betalen, achtte de Hooge Raad het niet bewezen, dat het in de gegeven om standigheden deze automobilist was, die het verkeer belemmerde. ARRONDISSEMENS-RECHTBANK DORDRECHT. Btleediglng. In de zitting van 31 October Btond we gens beleediging terecht de landbouwer I. V. te Nieuwland. Op 29 Augustus had zijn kneftht T. hem gevraagd of het waar was, dat V. had gezegd dat hij (J.), een zakje lijnmeel „achterover gedrukt had". Verdachte had geantwoord „ja, dat kan je goed gedaan hebben". Voor deze beleediging eischte het 0. M. f 8 of 8 dagen hechtenis, tot welke straf V. ook werd veroordeeld. Ruzie. Eveneens voor beleediging was gedag vaard G. J. N., zonder beroep, wonende te Giessendam, die ongenoegen had ge kregen met juffrouw d. D. aldaar en aan haar eenige beleedigende uitdruk kingen toegevoegd. Verdachte liet verstek gaan. Eisch en vonnis luidden I 2 of 2 dagen hechtenis. Timehen buurvrouwsn. A. v. T.j huisvrouw van H. v. G. en J. de Rhuisvrouw van S. te Hardinx- veld, hadden ruzie gehad. Ze hadden elkaar bij die gelegenheid grove beleedi- gingen toegevoegd, waarvoor beiden over eenkomstig den eisch, werden veroor deeld tot f 8 of 3 dagen hechtenis. Haar zusier beleedigd. Een ander geval van beleediging had zich afgespeeld tusschentwee zus ters. M. K., vrouw van J. L. 8., wonen de te Alblasserdam, zag daar op 23 Augustus haar zuster in een autobus zitten, die op den Dam stopte. Zij riep haar iets toe, dat wij hier liever niet zul len herbalen. Verdachte, die niet was verschenen, werd veroordeeld tot f 5 of d. Beleediging van stn veld wachter. Overeenkomstig den eisoh werd de schipper A. v. d. W. te Streefkerk ver oordeeld tot f 15 of 15 dagen hechte nis, terzake dat hij op Zaterdagavond 22 Augustus den rijksveldwachter W. v. Wijnen eenige beleedigende woorden had toegevoegd. Een vuistslag. Te Sliedrecht was hét op Zondagavond 81 Mei niet bij woorden gebleven. In een café had de ijzerwerker A. S. aan A. Boogaard een vuistslag toegebracht. Voor die mishandeling werd hij na verhoor van 2 getuigen volgens den eisch veroordeeld tot f 20 of 20 dagen hech tenis. 8liedrscht bij nacht. In den nacht van 5 op 0 September reed A. Boer per rijwiel en in gezel schap van een ander fietser, van Gies- feendam naar huis. Hij passeerde te Sliedrecht een man, die riep: „ik sta hier Keeszeggen jullie wie jullie zijn" en die gaf hem tegelijkertijd een slag tegen het hoofd, waardoor hij op den dijk viel. Voor dit feit stond terecht G. G., werkman te Sliedrecht, die volle dig bekende. Zijn vonnis luidde: 3 maan den voorw. gevangenisstraf, met 3 jaar proeftijd en een boete van f 20 of 20 da gen hechtenis en bijzondere voorwaar den. „Ouwe koeien". G. B. en M. v. d. T. te Papendrecht, hadden vroeger onaangenaamheden ge had. Ze haalden dat in den avond va» 31 Augustus nog eens op. Van woorden kwamen daden en tenslotte hadden zij elkaar stompen en slagen toegebracht, tot dat zij bloedend verwond waren. Beiden hadden zich te dier zake te ver antwoorden. Tegen elk hunner eischte het 0. M. f 25 of 25 dagen hechtenis. De uitspraak was f 15 of 15 dagen hechtenis. Broederlijk. De ijzerwerker J. D. van A. te Papen drecht had op 8 September ruzie ge kregen met z'n broer over het spelen van een pathéphoon in de huiskamer. J. D. had tenslotte den ander eenige slagen en stompen in het gezicht en op den rug gegeven, waarvoor hij nu terecht stond. Eisch en vonnis luidden 1 maand voor waardelijke gevangenisstraf, met 3 jaar proeftijd en f 25 of 25 dagen hechtenis. MEERKERK. Gemeenteraadsvergadering op 23 Oot Voorzatter de hoer Q. Slob, burgemees ter. Aanwezig alle leden. De Voorzi tter opent de vergade ring, waarna de notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onveran derd vastgesteld. B. en W. van Dordrecht bebiben de be grooting ingezonden van den Keuringsd. van Waren, fcr. Dordrecht over 1930. Uit de verdeelingsstéat blijkt, dat deze ge meente zal moeten bijdragen f 213.96. Een verzoek is ingekomen van het be stuur der Ver. Centraal Proeftuinbedrijf, voor Gorinohem en omstreken, om een subsidie over 1931 te verleenen en of als Ld harer vereeniging toe te treden. B. en W. stellen voor een subsidie te verlee nen van f 25 voor 1931. Na eenige discussies wordt het voor stel verworpen met 5 tegen 2 stemmen. Vóór wethouder Kuijper en de heer Hoeijenboa. Een voorstel van B. en W. om aan den AN.W.B. Toeristenbond voor Nederland njet ingang van 1 Januari een subsdie te vétleenen van f 10 per jaar, wordt z. h. st. aangenomen. De Gew. Landstorm Commissie, ver band Dordrecht, vroeg om een subsidie over 1932 van f 50. B. en W. stellen voor aan de afdeeling Meerkerk een subsidie te verleenen van f 25. Bit voorstel wordt na eenige discus sie aangenomen met 6 tegen 1 stem (te- Ken de heer Hoeijenbos). Steunregeling. Tot tafel komt een verzoek van de af deling der S.D.A.P. en Fabrieks en Bouwvakarbeiders te Meerkerk om de heataande steunregeling te wijzigen als volgt: Voor georganiseerde arbeiders f 10 niet kindertoeslag. Voor ongeorganiseer- wbeidwa f 8.50; voor georganiseerde kostwinners f 8; voor ongeorganiseerden t o; voor ongehuwden f 4. Voor georga- nimrds arbeiders tijdens zij uit de bond* kas trekken een toelage van f 2.50 per week uit de gemeentekas. Wanneer een werklooze arbeider f 2.50 per week kan verdienen, dJt niet in mindering te bren gen op zijn uitkeering. De georganiseer- ook 90 dagen uitkeering te verstrek en. Hot voorstel van B. en W. is om de bestaande steunregeling ongewijzigd te handhaven. De heer K u ij p e r s zegt, er over ge sproken te hebben om 1 H.L. brandstof fen te verstrekken. De Voorzitter wil voorstellen, om aan de commissie de bevoegdheid toe te kennen van 1 December 1931 tot 1 April 1932 aan de werkloozen, hoofden van ge zinnen, 1 H.L. brandstof per week te ver strekken. De heer Van IJzeren is daar sterk gen. Practisoh genomen krijgt dan iedereen het. De Voorzitter Verzoekt geen cri- tiek uit te oefenen op de commissie. De heeT Van IJzeren: Het is zoo gemakkelijk om de mooie man te blijven. De heer Kuijpers: Het gaat er niet om, de mooie ma» te zijn, zoo'n baantje is het niet. De heer Brakel zegt, dat de heer Van IJzeTen niet in de commissie wil zitten, doch wel critiek uitoefenen. De heer Hoe ij en bos bepleit kalm het verzoek om de belangen van do ar beiders De heer De Ru ij ter zegt, dat de heer FToeijertbos er zit voor de arbeiders en de andere leden voor alle in gezetenen. Sommige steuntrekkers helb- ben geen schaamte. Onlangs kwam er een, die land had gekocht. De heer Schakel meent, dat het de plicht van de overheid is, om voor de arbeiders te zorgen, oqk al zijn ze uit getrokken. dan nog mag men ze niet van honger laten sterven. Het voorstel van den Voorzitter, om 1 H.L. brandstoffen per week te ge ven, wordt aangenomen. Eveneens het voorstel van B. en W, om afwijzend op bet Ytnwék te beschikken, Z. h. st. wordt dan besloten, tot de vaststelling der verordening betreffende het beroep, bedoeld Sin de artikelen 7 en 9 der Woningwet. De begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur 1932 wordt z. h. st. goedgekeurd Aan de orde komt dan een voorstel van B. en W. om 30, opcenten te heffen op de hoofdsom der gemeentefondsbelas- heer Hoeijenbos stelt voor van de inkomens beneden f 1000 geen opcen ten te heffen, welk voorstel niet onder steund wordt. Het voorstel wordt daarna met 6 te gen 1 stem aangenomen. Tegen de heer Hoeijenibos. Hierop komt de begrooting aan de or de. De heer Schakel merkt op, dat de begrooting na passen en weder passen sluitend is gemaakt. Sommige posten zijn te hoog en sommige te laag. Hij is van meening, dat de begrooting erg krap is. doch hij zal met geen belastingverhoging te komen. Spr. wenscht thans te antwoor den op hetgeen de Voorzitter naar voren heeft gebracht bij de ist&llatie van de raadsleden, n.l. de waterleiding en de aanleg van een nieuwe algemeene be graafplaats. Als het punt waterleiding aan de orde komt, kan hij zijn mede werking daaraan verleenen, mits de per soonlijke vrijheid niet in het gedrang komt. Voor den aanleg van een algemee ne begraafplaats kan hij zijn stem niet geven, wanneer de financieele toestand dat toelaat. Een begraafplaats behoort in een rustige omgeving te liggen en dat is het hier niet. Over de salarissen der ambtenaren hij overtuigd is, dat deze ook een veer tje zullen moeten laten, doch spr. acht de mentaliteit van de ambtenaren zoo hoog, dat zij zich daartegen niet zullen verzetten. Jaarwedden burgemeoster, se cretaris en ontvanger. De heer Van IJzeren stelt voot, Ged, Staten te vtrsoeken ds salarissen van burgemeester, secretaris on ontvan ger te verlagen met 20 pCt., zulks ix> ver band met de tijdsomstandigheden en het feit, dat do twee eerstgenoemde perso nen nog gelijke betrokkingen er bij ver- 'e laatste betrekking een nt dit vullen, terwijl bijbaantje is. De heer De Ruijler stel. De heer Brakel kan zich er mee ver eenigen, wanneer het voorstel van hoo- ger hand komt en dan over de geheele linie. De heer Scha kei,kan zijn stem wel aan het voorstel geven, indien de heer Van IJzeren het percentage laat vallen. De heer Hoeijenbos vindt, dat, ge zien het pas genomen besluit van 30 op centen op de gemeente fondsbelasting, de toestand der gemeente niet slecht is. Er wordt gesproken over bezuiniging en men geeft f 25 aan den bijz. vrijwil, landstorm Hij verklaart rich tegen het voorstel van den heer Van IJzeren. Het voorstelVan IJzeren wordt ver worpen met 4 tegen 3 stemmen. Voor de heeren Van IJzeren, Verhoef en De Ruij ler. Bij den post contributie aan de Ver. van Ned. Gemeenten vraagt de heeT Van IJ z e r e n of deze kosten in verhouding tot het belang, dat de gemeente hierbij heeft, niet te hoog rijn. De Voorzitter zegt, dat de veree niging goed werk verricht. Spr. acht deze kosten niet te hoog. De heer Van IJzeren vraagt, of de vereeniging ook gelden opneemt, waar op de Voorzitter antwoordt, dat dit de Bank voor Ned. Gemeenten is. De heer Van IJzeren vraagt, of wanneer die Bank over de kop gaat, er nog kosten voor de gemeente aan ver bonden zijn. De Voorzitter antwoordt ontken nend en deelt mede, dat die Bank niet over den kop kan gaan. Hierop schorst de VoorzitteT tot half twee de vergadering. Na heropening wordt de behandeling der begrooting voortgeset. De heer Hoeijenbos vraagt, waar om op het woonwagenkamp de W, C, mot urinoir nog niet is geplaatst. De Voorzitter antwoordt, dat daarvoor toestemming van het rijk noo dig ds. De heer Hoeijenbos verzoekt B. en W te zorgen, dat het woonwagenkamp beter wordt schoongehouden. De heer Brakel stelt voor den ge meentewerkman op te dragen tweemaal per week: 's Woensdags en Zaterdags, ook al staan er geen wagens, het kamp schoon te maken. Op dit oogenblik is het schande, zooals het er uitziet. De laatste wagens zijn Zondag vertrokken, en nog is het vuil niet opgeruimd. De Voorzitter zal nog heden last geven bet kamp schoon te maken. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van den heer Brakel De heer Brakel vraagt inlichtingen ovst den post: Kosten aansluiting regi stratuur-bureau van de Ver. van Ned. Gemeenten, en merkt op, dat, wanneer het hier een bureaucratie betreft, hij er tegen is, doch wanneer het een verbete ring is, niet. i De Voorzitter antwoordt, dat er al honderden gemeenten zijn aangesloten en het de bedoeling van de Vereeniging is een Tegeling over het geheele land te krijgen. De kosten van het stelsel bedra gen niet meer <|an 'het tegenwoordige.- De bfeer Schakel verklaart, rich er mee te kunnen vereendgen, wanneer de secretaris er voor ia, daar hij altijd heeft Gehoord, dat de secretaris het archief al tijd goed in orde heeft. De Voorzitter deelt mede, dat de secretaris voor invoering van het nieuwe stelsel is. Jaarwedde gemeente-veldwach ter. De heer Van IJzeren merkt op, dat het salaris van den gemeente-veld- wachteT in den tijd Yan hoogconjunctuur te vutfMteld. Hij kon niet begrijpen dat

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 4