Foio weiier, Lijsten- Gratis Advertentieblad SCHOONHDVENSCHE COURANT Toekomstige dames... Wj Winkeliers Schoonhoven tylïl Auto.Spuit en Lakkerij Een Naaimachine C. G SLOB, Groot-Ammers; il. ZATERDAG 7 NOVEMBER OPENING »au het a||esooH»n H. H. AMATEURS! SK'u w Films en Platan. Kunsthandel FOTO-ATELIER NIESTADT 298 METER VRIJ! MET ONZE ANTENNESTOP (90 ct.) 3 I SCHOONHOVEN Makelaarskantoor L. VAN DEN BERG. Voor Uw Boomgaard en Tuin Extra Aanbieding. Handelskweekerij „BAREND STOLK" GOUDA Het is Uw eigen belang Uwe advertentie te plaatsen in het Het voordeel daarvan Is: 1e. Van het Gratis Advertentieblad worden 9000 exemplaren gratis verspreid te Schoon hoven en in de nabijgelegen gemeenten. Het wordt huis aan huis bezorgd door betrouw bare bestellers, die daarvoor behoorlijk worden betaald. Uwe advertentie heeft meer kans op succes, omdat het Gratis Advertentieblad alleen ver spreid wordt In plaatsen, waarvan de Ingezetenen in meerdere mate op bezoek aan Schoonhoven- sche winkels zijn aangewezen. Omdat de advertentieprijs thans zeer laag is gesteld en zeer laag blijft. 2e. 3e. 4e. lO ots. pap hall ona WINKELIERS SCHOONHOVEf Volgt het voorbeeld dat de Winkeliersver- eeniging U geeft en - adverteert in de - LEWENSTEIN's NAAIMACHINEHANDEL ~SI. Nicolaas- geschenk Een nuttig SI. Nicolaascadeau HOUDER ^n||5|01ekl,|4 °JVjN "P""""" is een Van Rondom FEUILLETON. Mengelwerk. r OEHDT BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, ScnoonRovennlfl Courant VRIJDAG 9 NOVEMBER 1831. Tot on met 14 November bif bestelling van 6 Bruine Kaarten een ichllterende Cabinet-Foto Cadeau. e zwarte Kaarten f I.BO Da prijzan van da Foto's sljn wm~ u™!"® J'ZÜ 6 buste - 8.25 6 Pasfoto's 0.75 Wie kan U beter helpen dan een vak- Fotograaf 7 Afdrukken f 0.05. Verder voorradig alle Ontwikketen van films f 0.20. Onderdooien voor de Amateur-Fotografie Oude Haven 1, t.o. het Waaggebouw, SCHOONHOVEN RADIO JAM BROUWER Toestellen, Luidsprekers, Plaatstr. appar. Accu's, Oelijkrichters, Qloelstr. appar., Spoelstellen, Oramofoon's, Oramofoonplaten en Benoodigdheden, Laden van Accu's, Contröledienst, Ombouwen, Huutkoop. Levering v. compl. versterker-Installaties voor aile doeleinden. Oeven van versterkleRadlo* of Qrtmofoonmuziek voor feestelijke gelegenheden enr. enz. Succes-Bietensnijder met VLIEGWIEL, snijdt c.a. 15ÜÜ Ko. per uur. Tijdelijk Old. 20.—. VAN BEMMEL, Oudenrijn (U.) „T 0 R P E D 0" 7 SCHRIJFMACHINE J Alle voordeden van groote ma chines en toch 'n reismachine. 1. Segmentschakeling. 2. Uiterst lichte aanslag. 3. 4 rijen toetsten 4. 4 regelafstanden. 5. Prachtig schrift. 6. Zichtbare marge-instelling 7. Wagenloop op kogels 8. Vol automatische lint- omkeer. 9 2' kleuren lint en stencil. 10. Extra lang lint. 11. Schrijft tot uiterste puntje tan onder en bovenkant van papier of briefkaart. 12. Keurige koffer. I|H( «oor Icfioonhouan 10 Onulrikin: C. DE BRUUT ER Boekhandel Schoonhoven Beëedlgd makelaar Taxateur In Roerende en Onroerende Goederen. Hypotheken 41 a Koop-, Vepkoop-, Huur- en Ver huur van Huizen, Landerijen en Roerende Goederen Kantoor op werkdagen van 10 tot 12 voorm. en van 7 tot 8.30 uur n.m. SLIEDHECHT, C. 44, Telefoon 226. Wij leveren U atle voorkomende soorten Vruohtbntsmen, hoog en halfstam, Pyramide en Leiboomen. Prima kwaliteit, soortecht, onder garantie. Oroen blijvende winterharde Planter 3 Rhododendrons, 3 Coniferen, 3 Aucuba's, 3 Laurocerasus. Deze prachtsorteering voor tien gulden franco huis. Bestelt direct deze extra aandieding om vóór en in deze winter Uw tuin een gezelliger aanzien te geven. Bieie 42 - Boskoop. VAM öo!< Uw hinderen kun! U bij ons Uul< en modern kieeden, wij be schouwen Ken els toekomstige dames en tevens als ome toekomstige klan ten, daarom wordl §r aan onze kinde confectie zooveel Auwk-rdam ft otterdam Den Haag Uordreckt Markt 9 Nijmegen Tilburg Oorlnakam Tul (Het Blad Uwer Plaatselijk* Vereenlglng). 0 HET BESTUUR VAN DE WINKELIERS-VEREEN1Q1NQ TE SCHOONHOVEN. J Insluithaarden Kachels Fornuizen Uw adr.s Is iteed.i H. A. VAN BAAREN SCHOONHOVEN. Kinderwagens precht afwerking, f 25, f 26, f 27, f 29, en duurder. TABAK >1 Ook Is* half pond apakktsn HaarlIJk, saehl an gawrlfl ■■Ook voor 0 «ea nollfg KLEIWEG BS GOUDA •lie merken tweede blad NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhoven»ch« Courant VRIJDAG NOVEMBER 1GS1. door JAN KIJKUIT. Met „meneer Symbool" door Schoonhoven. flt heb tante niet of Jod of Teun niet, jets verteld van de verrassing, dat ze voortaan hun welgelijkende portretten gullen afgedrukt' zien boven deze ru briek en ik ben benieuwd wat ce daar van zullen zeggen. Intusschen spijt het mij dat die por tretten niet een week vroeger gereed zijn gekomen, want dan zou meneer Symbool er zeker ook een zinnebeeld in gevonden hebben. U moet weten dat ik deze week een gakenkennia moest gaan holen, dien ik gewoonlijk „meneer Symbool" noem, omdat die man in allea zinnebeelden meent te zien. Hij heeft een manie daarvoor en zulke gewone dingen kan men hem niet toonen of bij weet er eea symbool in te vinden, t Ik heb hem afgehaald aan de Gouda— Schoonhoven-expres, die met donderend geraas en woes ten vaart het prachtige station van Schoonhoven binnenstoof. We gingen den uitgang door en Sym bool keek uit naar een portier om hem zijn kaartje te geven. „Neen," zei Ut, „zoek dien maar niet. Die is hier niet." „Aha," antwoordde hij, „dat is dus zoo iets als „Welkom vreemdeling, wij vertrouwen u en behoeven u niet te con troleeren". Dat is aardig «a vriendelijk en gemoedelijk en hartelijk en welwil lend. Maar wat is dat daar voor een ge bouw?" „Dat is de noodkerk." „De noodkerk. De kerk in nood. Den goed woord, een juist woord. De kerk verkeert in nood en heeft geen onderdak Zij moet heil en heul zoeken in een houten gebouwtje wegens den nood. Het is droevig, symbool van den nood der kerken." „Kijk eens hier," merkte ik op, „er ls wol veel waars in je woorden, maar als je me niet kwalijk neemt, heb je 't nu mis. Deze noodkerk ia gebouwd, omdat de eigenlijke kerk, waar we di- fect langs komen, gerestaureerd wordt. Dus niet uit nood, maar eerder uit weelde is deze kerk gebouwd. Weelde 3&n in die beteekenis, dat er middelen lijtf om de groote kerk te reataureeren. Maar laat ons hier even rechts af gaan, dan zal ik je een der merkwaardigste dingen van Schoonhoven laten zien." Wn gingen naar de Jacoba van Beie- renstraat en ik wees hem het soheeve huis. Hij stond verstomd maai lang duurde dat niet. „De symbolen hier verdringen zich voor mijn geest. Wo zien hier een huis, scheever dan de toren van Pisa. Waar om gaan de Nederlanders naar Italië om oen scheeven toren te zien, als ze hier veel beter en veel goedkooper te recht kunnen? Waarom staat dit merk waardige gebouw juist in de straat, ge noemd naar de ongelukkige vorstin uit do middeleeuwon? Waarom steunt schijnbaar het geheele huis op één ven sterbank? Waarom dit alles? Dat zijn alles symbolen, mijn vriend, een sym bool van de Nederlandsche vereering van het buitenland boven eigen voort brengselen, het symbool van do ineen gezakte weemoed en droefheid van Ja coba en het symbool van het sterke punt dat een geheele constructie stut en steunt. Toen kwamen we aan de groote kerk. „Ben mooi nieuw en een leelijk oud gedeelte," sprak Symbool voor ziohzelf, HET DRAMA OP HET JACHT VAN DEN HERTOQ. 13 De minister herinnerde zich nu pas, dat Leighbury al bijna een half uur ge leden was aangediend. Hij liet hem da delijk binnenkomen en verontschuldigde zich, dat hij hem zoo lang had laten wachten. Ge begrijpt wel, mijn waarde heer, zeide hij, waarom ik u heb laten komen. Is er nog altijd geen licht in de zaak. Neen, excellentie, er is nog niets veranderd. Maar ik geloof niet, dat daarom de menschen, die de papieren gestolen hebben, zich erg gerust gevoe len. Ik geloof niet,, dat zij er al mee naar het buitenland zijn. De minister moest eventjes, 0, maar heel eventjes, glimlachen. Daar beweer de deze politieman, dat de papieren nog wel in Engeland zouden zijn. En net was Herbert Cheedle weggegaan om zich gereed te maken het geld weg te bren- Sen, waarvoor die papieren in Pr&nk- zijk moesten worden teruggekocht. Hm, zei de minister, ik weet het niet, maar het lijkt me toch een beetje onwaarschijnlijk, het is toch zoo moei lijk niet een pakje documenten over de landsgrenzen te krijgen. Neen, een pakje onschuldige papie ren niet, maar u moet niet vergeten, ex cellentie, dat we te voren gewaarschuwd waren. En niet iedereen neemt zulke dingen mee, De lieden die wij in staat achten dat werkje op te knappen, wor den soherp in het oog gehuoden. Ja, ja, zei de minister, maar a pro- pos, de man die Harold Hunter u aan- wsw' di« nog niet gevonden. „dat is het zinnebeeld van het droeve, moeilijke, aardsche leven en het reine gelukkige bestaan hierna. De toren ie •omgeven door stellingen, dat wil dus zeggen dat het omhoog streven zwaar en moeilijk is en dat wie hooger wil komen „De hulp van anderen noodig heeft," vulde ik in. „Neen, dat om hooger te hooien met zijn geest, sterke inspaninng noodig is, zooals er inspaning ia geweest voor het bouwen van die steigers. Vertel me eens, waarom staat die hooiberg midden inde stad?" Symbool wees naar onze muziektent, die hij minaohtend „hooiberg" noemde. „Dat is onze muziekkioak. „Ah, juist. De kunst in een sober ge waad. De kunat in nederige tooi en onder de vermomming van een hooiberg, die aangeeft: de goede oogst na het werk." „Wat zog je van ons Stadhuis?" „Is dit het Stadhuis? Ik dacht, dat het een fort was met schietgaten. Het ziet er van buiten erg barsch en afwerend uit maar daar binnen kloppen de warme harten der raadsleden en ambtenaren Het is de ruwe pij, waaronder een edel hart klopt." We gingen verder en kwamen op den Wal bij het kerkhof. „Dat," riep hij verheugd uit, „is een uitstekende opvatting van den architect, die dat huis heeft gebouwd. Vroeger maakte men den ingang van een kerkhof en de woning van een doodgraver somber en grauw. Hier zien we blijde kleuren en lachende tinten. Het is duidelijk, dat daarmede bedoeld moet zijn, dat het scheiden van dit aardsohe leven niet som ber en met droefheid of met vrees moet worden opgevat, maar dat men juist met blijde verwachting kan gaan door de Poorten des Doods." We gingen verder en liepen langs het voormalige exoeredtieterrein. Ik had mijn gezol uitgelegd, wat die omgeving te zien gaf en hij knikte nrnax voortdurend met het hoofd. „Ja, ja," sprak hij „hier tden wij 4en toestand van het vaderland, zsooala die was en is. Die muur met de pop ver beeldt het verleden, het verlaten stelsel van verdediging. Er naast ligt een ten nisveld, dat beteekent, dat wij ons nu vermaken met die vroegere oorlogsmid delen Dan komen we aan den tegen- woordigen tijd. Wat zien we hier? Een veld, dat verbeeldt ona land, waarop naast elkaar staan ces borden met het opschrift: „Verboden toegang' Boven dien een prikkeldraadafsluiting, twee stevige hekken, waarop ook nog eens staat „Verboden toegang en op den ach tergrond een loods met kanonnen. „Uit den tijd van Napoleon," vulde ik aan, maar daar letts hij niet op. „Let nu eens op. Wij zoeken onze kracht niet in den oorlog, maar door ons gezag (de zes borden) verbieden wij den vijand den toegang tot ons land. Zou hij toch over onze gTenzen komen, dan dreigen hem onze kanonnen. Wat zie ik daar verder nog?" „Kippen," lichtte ik in. „Juist, een symbool van onze gemoede lijkheid, van onze vreedzame boerderijen, die veilig liggen aether de beschermende kanonnen." Toen we onzen weg vervolgden, deel de hij nog mede, dat de onleesbare bord jes met straatnamen verbeelden de ver trouwdheid der inwoners met die straten en de bereidwilligheid om vreemdelingen in te lichten. Op het Doelenplein vroeg ik hem of hij ook oen symbool wist voor de taalfouten boven het gebouw van den waarborg en hij antwoorde, dat men hiermede te kennen wilde geven, dat men met gebrekkige kennis nooit de schatten lijk. Neen, helaas niet. Die heeft de papieren waarschijn- Dat is inderdaad waarschijnlijk. Nu, als ge hem niet opsporen kunt dan komt dat waarschijnlijk omdat hij al weg is. De detective schudde het hoofd. Toch gelpof ik dit niet, excellentie, antwoordde hij. We hebben zijn signa lement, we hebben zijn portret. En hij was nog in Londen toen we hem begon nen te zoeken. Want zooveel weten we al wel, dat verschillende personen hem herkend hebben, ze hebben hem gezien, zelfs met hem gesproken. Maar het merkwaardigste 1b, dat Juist toen *ij hem begonnen te zoeken, hij spoorloba is verdwenen. Hij schijnt niet alleeft&te weten dat hij gezocht wordt, maar ook dat we zeer nauwkeurige gegevens heb ben en hij waagt zich niet meer buiten, sinds wij hem zoeken. Dat hij weg zou zijn is niet waarschijnlijk. Aan de sta tions, aan de havens, wordt gewaakt door speurders die heusch niet zoo ge makkelijk te misleiden zijn. Ze -hebben heel wat menschen aangehouden, die op hem leken, maar dat was uit voor zichtigheid, we willen geen enkele on- noodige kans loopan hem te laten ont snappen. Goed, fle vind het natuurlijk goed. Mag ik a Ma vraag doen, excel lentie? Natuurlijk, ga je gang, hoorl Heeft u nog iets gehoord van Ha rold Hunter? De minister aarzelde toch even om een bewuste leugen uit te spreken; toen zeide hij: Neen, ik heb niets van hem ge hoord. Maar Leighbury had de aarzeling wel bemerkt. Hij voelde dat de minister, om wiJke reden dtu ook, siit de wwur- der aarde, goud en zilver, zou kunnen bereiken." Ongelukkig kwamien we ook langs de Kat en nadat hij het bordje gelezen had met de uitnoodigimg otm naar de ten toonstelling bij de Veerpoort te gaan, wil de hij ook daarheen. Ik moest hem be kennen, dat die tentoonstelling sinds een jaar of vijf niet meer bestond, maar dat nog altijd vergeten was om het bord met de invitatie weg te nemen. „Vergeten?" wel neen, riep hij uit. „Dat is opzet. Het is in een permanente Aprilgrap van het gemeentebestuur om de reizigers in een prettige Joviale stem ming te brengen." Onderweg naar huis, toonde ik hem nog „Het Sohoonhovenscho Wonder", waarin hij zag, de ons niet bekende on- derstroomingen in ons onderbewustzijn en toen we thuis kwamen, was het eer ste wat hij zei, toen hij tante en Jod zag zitten: „Ziedaar een trouw beeld der HolJand- sche gezellige huiselijkheid." „Nou," laohtte Teun, met zijn pijp in «rijn mond, ,dan ben ik zeker een beeld van de malaise, want ik ben al een paar jaar werkloos." „Neen," hernam Symbool, „integen deel, je bent het zinnebeeld van de ijve rige nijverheid, went je schoorsteen rookt geducht." door ,W. KERRJEMANS. De ingenieur Felix las in zijn cou rant een bericht over de verklaring van een sterrenkundige, die uiteen zette, dat de zonnevlekken niet alleen de volken, /naar ook elk persoon op zichzelf hevig beïnvloeden. De vlekken zouden een sterke uitwerking hebben op onze zenuwen, wij worden er prikkelbaar door en zoo zouden die vlekken, twist revolutie en oorlog veroorzaken. Toen Felix dit had gelezen liet hij de courant uit zijn nand op den grond glijden en nij dacht: Als t niet waar is wat hier staat bepeinsde hij. behoef ik me er ipet verder mee bezig te houden, maar als 't Wel, of ongeveer juist is dat de zonnevlekken invloed hebben op bet Individu en op het zenuwstelsel jdan moet dit met Instrumenten aan te toonen zijn. De samenstelling en werking van dien invloed kan onder zocht worden en dou* een nabootsing, door een apperaat, dat een surro gaat van 'de zonnevlekken levei% zou ik dien zeilden fatalen invloed kunnen opwekken Is dat gevonden, dan komt het mij mogelijk voor ook het omgekeerde van dat toestel te vervaardigen en er een te maken dat een weldadigen invloed uitoefent or het individu. Felix was iemaöd, die niet lang bloei rondloopen met een denkbeeld. HU begon onverwijld aan het onder zoek, bestudeerde alles wat hij te weten kon komen over zonnevlekken, vroeg inlichtingen aan geleerden hier over, kreeg gelegenheid het spectrum der zonnevlekken van de fotosfeer en van de zoogenaamde „fakkels'" op de zon "te onderzoeken en toen hij den aard van de influenceering der zonnevlekken begreep, begon hij aan een ontwerp voor een apparaat dat stralen van omgekeerde ordu uitzond als'de zonnevlekken. Het was een zeer moejlijk een uiterst ingewikkeld en subtiel werk, en na vele mislukkingen stond Fe il eid, zeide, maar hij kon dit,niet laten blijken. En toen hij, na nog het een en ander besproken ~U hebben, heenging, mompelde hij: Gij houdt iets voor me verborgen, dat van groot belang is, maar ik kom er wel achter, excellentie. Wat de minister voor hem ver borgen hield, daar kwam hij echter niet dadelijk achter. Maar wel wist de dap pere politieman een uur later dat het stoomjacht van den minister in zee zou steken. Wel wist hij dat daarmede Her- bert Cheedle en diens bediende op reis zouden gaan en ook dat lord Deane een som in Duitsche bankbiljetten van de bank had gehaald. Het had hem en een paar van zijn beste krachten een an derhalf uur van geweldige Inspanning gekost. Maar wat hij vernomen had, aJ begreep hij er de bedoeling niet van, was voor Leighbury belangrijk, zoo be langrijk, dat toen Herbert en zijn peeu- do-bediettde de haven uitvoeren, ook Leighbury aan boord was. Natuurlijk zonder dat de anderen daarvan ook maar eenig vermoeden hadden. Zoo ging er dan tooh een detective mee ter bescherming van den neef tan den hertog, zooals de minister ge- wensoht had, al wiat ht) het nu zelf niet. Maar de neef zou zich heel wat min der beschermd gevoeld hebben, als hij het had geweten. Onverwachts hulp. Intusschen had Harold een merk waardig avontuur beleefd. Hij was zoo wijs geweest zich zeer kalm te houden ta geen oogenblik kon hij aanleiding gegeven hebben tot wantrouwen. Dat wist hij met de meest besliste zekerheid. Wel maakte hij plannen voor ontvluch ting an hij sukte al m geheel plan Vriend, tot autobestuurder: Wat nou? afschaffer geworden? Nee maar, dat is toch niet wriAr? Kom, nèèm jij d'r maar eentjel Dat kan immers geen gevaar, 't Brengt je in de rechte stemming En je zenuwen tot rust. Kom, wees nou niet kinderachtig, Neem maar een, als je 'm lust. Volgens courantenberichten, is er een wetsontwerp b* voorbereiding, waarin bepaald wordt, dat aan autobeetnurdere, enz., die een bekeuring krijgen wegens drankmisbruik, binnen twee Jaajr geen rijbewijs mag worden verstrekt. Zoo is vaak de redeneering In den knussen vriendenkring. Het gevaar, hierin besloten, Aoht men meestal te gering. Maar dit zijn vaak de gevolgen. Die men uit de krant verneemt: „Autobotsingzooveel dooden Drank was hieraan weer niet vreemd." Autorijders, snelheddamenschen. Toont u mannen met verstand! Leidt uw wagens langs de wegen. Met onwrikbaar vaste hand. Eerbied voor een menachenleven. Zij uw richtsnoer t' allen tijdl Toont u mannen met karakter: Veiligheid eischt nuchterheid! li,x op het punt om zijn pogingen te staken, toen hem iels wonderbaars wedervoer. Hij zat in de tram en oyerdacht zijn werk, ging nog eens Ha waar hij zoodanigë verandering zou kunnen aanbrengen, dat dereeda gevormde stralen, kracht genoeg kregen om op zekeren afstand op een persoon in te werken. De tram hield stil en een dame stond op om het voertuig te verlaten. Op het oogenblik, dat zij Felix voor- bi]ging trad zij terug, boog zich over hein en zeide haastig, maar duidelijk: ,U ïno,et de brandpuntsafstand ver groe ten, een concave spiegel boven de lens plaatsen en de batterij split sen."" Daarna ging zij weg. De ingenieur zat een oogenblik verstomd, toen stoof hij op en sprong van den reeds weer voor tri jdemde tram. Hij zag de niet verbeteringen en de voltooing aan to geven, voor zich, haalde haar tn en sprak haar aan. ,Ik vraag u om vergeving, dat ik u aanspreek, maar „Ik begrijp het, antwoordde ril mat, dat u verbaast! zijt, ik ben t ook. Ik heb een vreemde eigenschap, waarover ik niet het minste beheer kan voeren.. Nu en dan, zonder dat ik weet waarover iemand denkt krijg ik |de oplossing van de zaak waarvoor hij \zich inspant en tevens een onweer sl aanboren drang om dat aan hem of haar te zeggen. Zoo was 't ook bij u. „U weet dus niet „ïk weet niets. Ik herinner me wel wat ik gezegd heb, maar ik weet in 't geheel niet waarop dat betrekking heeft. klaar. Den volgenden naoht zou hij den bewaker, als deze kwam kijken, neer slaan. De man zou meenen dat hij in bed lag, doch hij zou achter de deur staan. En dan zou hij door het raam Ontvluchten. Hij had in details bepaald wat hij zou doen, maar van dit fraaie plan kwam niets. Want den middag voor hij 'a nachts de poging dan wagen zou, kwamen twee bewakers bem me- dedeelen dat hij verzocht werd met hen naar een andere afdeeling van het ge sticht te gaan, waar hij beter gehuis vest zou zijn. Dit sloeg &1 zijn planm in duigen, maar Harold rag wel in dat hij thanrf meer dan ooit zijn zelfbeheer- sching noodig had. De beide mannes hadden een draagburryj meegebracht, waarop zij handig Harold neerlegden, die deed alsof hij nog zwaar ziek was en zoo droegen zij hem weg. Nu, hoorde hij de een zeggen, ik begrijp niet, waarom voor deze het strengere regiem noodig is. De zuster had gelijk, het ls idioot. Harold kon zioh door deze woorden een gedachte maken wat er gebeurd was. Plotseling moest het bevel geko men zijn, dat hij naar de afdeeling moest gebracht «worden, waar de pa tiënten scherp bewaakt, feitelijk als in een. gevangenis opgesloten waren. Zijn gedrag had daartoe geen aanleiding kunnen geven. Hij begreep dus, dat het bevel daartoe van buiten gekomen moest zijn. Zijn vijanden hadden dus het ge sticht bezocht of zij hadden inliohtin- gen ingewonnen en zij waren zoo bang dat hij ontvluchten zou, dat zij geëischt hadden, dat hij strenger bewaakt zou worden. De dokter had toen dat bevel gegeven en er was over gesproken, want de zuster had er zich tegen ver zet, zij had de overtuiging dat haar patiënt werkelijk ziek was, aan geheu genverlies leed «0 er niet aan. dacht te „Het heeft betrekking op een be langrijke uitvinding waaraan Ik werk ik ben ingenieur en heet Felix. Mag ik, als Lk uw advies beproeft! heb u daarover rapport komen doen'? O zeker. Mijn naam ia Llzfl Ver beek. „Bent u een dochter van professor Verbeek?'* ,Jk heb die eer, hernam tij schert send.'" ^Wel dan ben ik aan uwe familie veel verplicht Uw vader heeft mij aUerbelangrijkste opga-en verstrekt over „Over zonnevlekken zeker, vroeg de jonge vrouw lachend. Dat ia zijn hobby. Mijn moeder maakt zich min der zorg over vlekken in haar garde robe dan mijn vader over de vlekken op de zon. De laatste zijn ook van meer be teekenis, zooals u misschien spoedig zult vernemen, zeide Felix, waarna zij scheidden. De ingenieur ging onmiddellijk toe passen. wat hl) op zoo mvsterieuse wijze had vernomen. Hij bracht de aangegeven veranderingen aan en toen het apparaat geheel gereed was. besloot hij om het uen volgenden dag te beproeven. Op dat oogenblik kwam zijn ïer Tom bij hem binnen en v< wanhopig, dat hij niet aangenomen was voor de betrekking waarop hij vast gerekend had. In plaats van medegevoel vond hij bij Felix opgetogenheid over die me- dédoeling. „Een prachtig geval, Juichte de uit vinder. Ga daar eens zitten 1"". „Wat ls er? Wat ga je doen?'" „Ik ga je een betrekking bezorgen' „Ben je dol geworden?"' Felix zwaaide met zijn hand, richt* ontvluchten. Maar haar tegenstand had niet gebaat. Harold moest even glim lachen. De teedere zorgen, die men voor hem had en die vrees verried, dat hij toch zou ontsnappen, deden hem be grijpen dat Emile en consorten hun doel nog niet bereikt hadden, dat zij nog niet met de kostbare gestolen stuk ken weg waren. En zoo doodelijk ongerust over zijn verhuizing was hij ook niet. Wel, bij had een plan van ontvluchting ge maakt, maar dat plan was zeer gewaagd en zou uitnemend kunnen stranden. Missohlen dit hij. de nieuwe situatie opnemend, nog vrel een manier *end om weg te komen. Het ls waar, hij zou in de andere afdeeling beter opgesloten zijn, vermoedelijk met tralies en zoo, ngMkdaar stond tegenover dat men JBUkn de gedaohte zou uitgaan dal «GfüAook niet wegkomen kon. En Ha rold wist bij ondervinding dat die over tuiging bij de anderen soma juist «en wegkomen mogelijk maakte. Maar toen hij goed en wel in de nieuwe afdeeling gebracht was, was rijn stemming toch wel weer even gezakt! Men was met hem een paar deuren doorgegaan, dikke eiken deuren met ijzer beslagen, die voorzichtig achter hen gesloten waren. Men kwam met hem in een kamer, die een cel geleek, die voorzien was van een veel kleiner raam, dat zoo hoog was aangebracht dat hij er niet doorkijken kon en voor zien was van zware tralies. Neen, hü was nu echt in een gevangenis. Hij begon te protesteeren, niet omdat hij meende dat dit hem iets zou helpen, maar omdat hij wel begreo dat, als hij niets zeide, juist de anderen waan zouden krijgen. (Word* vervolgd.) arg-

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 3